PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυική υπερτροφία στους αρχαρίους



tasosfit
06-02-08, 00:11
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=24259#24259

-----


θα σχολιασω αυτο που αναφερθηκε οτι οι αρχαριοι στον ογκο πρεπει να κανουν μια φορα τη βδομαδα αεροβια,για μενα οι αρχαριοι δε πρεπει καν να μπαινουν σε τετοια διαδικασια γιατι δε μπορουν να δουλεψουν σωστα τα κιλα που βαζουν,πρεπει να βαζουν σταδιακα βαρος και οταν γινουν πιο εμπειροι να κανουν ογκο και γραμμωση.Δε διαφωνω με αυτα που προαναφερθηκαν,απλα εγω εχω διαφορετικη αποψη.

Σε λίγες μέρες θα έχω έτοιμο ένα e book με ετήσια πλάνα προπόνησης που θα φαίνεται πια ειναι η θέση της μυϊκής υπερτροφίας στους αρχάριους. Τα κιλά που βάζουν οι αρχάριοι έχουν πάντα να κάνουν με το ποσοστο του δικού τους μέγιστου. Το πιο σημαντικό ειναι να μην κάνουν υπερτροφία για μεγάλα χρονικά διαστήματα(πάνω απο 3 εβδομάδες) ειδικά τους 4 πρώτους μήνες. Αλλά τι πειράζουν οι υπομέγιστες εντάσεις; Πάντως χαίρομαι να ακούω για προοδευτική επιβάρυνση απο το στόμα αθλητών. Τουλάχιστον δεν κάνουμε ζημιά αν δεν κάνουμε υπερτροφία, απο το να την κάνουμε λάθος, μπράβο Τούλα :thumbsup:

toula_nomikou
06-02-08, 03:13
Eυχαριστω tasosfit :D :D δε πειραζουν οι μικροτερες εντασεις ομως δεν αρκουν.Ο ογκος γινεται για να διορθωσουμε σωματικες ατελειες και να προσθεσουμε μυικοτητα για να ξεκινηση η διαδικασια της γραμμωσης,ουτε αρκει αυτο το μικρο διαστημα υπερσιτισης,εστω και αν κανει τη μεγιστη προσπαθεια ενας αρχαριος,οποτε ειναι αχρηστη η διαδικασια του ογκου.Γι αυτο ειμαι υπερ της σταδιακης αυξησης του βαρους για σωστα αποτελεσματα. :thumbup:

tasosfit
06-02-08, 21:24
Τούλα μιλάω για υπομέγιστες εντάσεις, νομίζω οτι κανείς δεν δουλεύει ογκο με μέγιστη ένταση (95-100% της 1Rmax) . Δεν συμφωνω με τον ορο ΄΄αχρηστη'' διαδικασία, ειναι αναγκαία. Παντα μιλάω για ετήσιους σχεδιασμούς προπόνησης. Any way δεν θα το λύσουμε εδω γιατι ειμαστε εκτος topic και θα μας βαλει χέρι ο Gust...Eδω μιλάνε για αεροβια. Αν θες στείλε pm. Το πιθανότερο ειναι να συμφωνούμε... :toast:

Gasturb
06-02-08, 21:41
Όλο το thread δικο σας :bbbiceps:

toula_nomikou
07-02-08, 00:24
Κουβεντουλα κανουμε tasosfit και λεμε τις αποψεις μας ε ξεφυγε και λιγο :oops: :oops: δε καταλαβα οτι μιλαγες για ετησια προγραμματα,φυσικα και συμφωνουμε τοτε. :thumbsup: