PDA

Επιστροφή στο Forum : Αργινινη ή Νιτρικά πριν την προπονηση ??



RUHL
10-02-08, 12:51
Λοιπον διαβαζα χτες ενα ενδιαφερον thread στο ββ.com

ΔΛΔ να περνουμε αργηνινη πριν την προπονηση η οχι με ερευνες φυσικα

3 ερευνες και τα αποτελεσμτα οδηγουν σε ενα συμπερασμα να μην λαμβανουμε την αργηρινη και τα αλλα συμπληρωματα που ειναι προοδρομος της αργηνινης πριν την προπονηση αμα θελουμε αυξημενα επιπεδα GH(αυξητικη ορμονη)
1 η ερευνα οσο θυμαμαι διχνει οτι κατα την διαρκεια της προπονησης εχουμε λιγοτερη GH αμα παρουμε αργηνινη απο τους μη χρηστες και οι αλλες ερευνες περιπου το ιδιο δηχνουν εχουμε λιγοτερη η την ιδια οχι πιο αυξημενη

ΑΡΑ
πριν την προπονηση δεν τα περνουμε αλλα και οι 3 ερευνες συμφωνουν σε ενα σημαντικο γεγονος οτι η αργηνινη αυξανει την GH αρα μια αργηνινη στο πρωινο :rocking: :rocking: η καποια αλλη ωρα :rocking: :rocking:

PUMP IS GOOD BUT GH IS BETTER


Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2008 Jan;11(1):50-4.

Growth hormone, arginine and exercise.

PURPOSE OF REVIEW: To describe the effect of an acute bout of exercise on growth hormone responses and to discuss the effect of L-arginine supplementation on growth hormone responses. RECENT FINDINGS: Recent studies have shown that resting growth hormone responses increase with oral ingestion of L-arginine and the dose range is 5-9 g of arginine. Within this range there is a dose-dependent increase and higher doses are not well tolerated. Most studies using oral arginine have shown that arginine alone increases the resting growth hormone levels at least 100%, while exercise can increase growth hormone levels by 300-500%. The combination of oral arginine plus exercise attenuates the growth hormone response, however, and only increases growth hormone levels by around 200% compared to resting levels. SUMMARY: Exercise is a very potent stimulator of growth hormone release and there is considerable research documenting the dramatic growth hormone rise. At rest oral L-arginine ingestion will enhance the growth hormone response and the combination of arginine plus exercise increases growth hormone, but this increase may be less than seen with exercise alone. This diminished response is seen in both in both younger and older individuals.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18090659?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum




Another study from a few years back that I posted, well, a few years back:

Oral arginine attenuates the growth hormone response to resistance exercise
S. R. Collier, E. Collins, and J. A. Kanaley

Department of Exercise Science, Syracuse University, Syracuse, New York

Submitted 7 March 2006 ; accepted in final form 23 May 2006

This study investigated the combined effect of resistance exercise and arginine ingestion on spontaneous growth hormone (GH) release. Eight healthy male subjects were studied randomly on four separate occasions [placebo, arginine (Arg), placebo + exercise (Ex), arginine + exercise (Arg+Ex)]. Subjects had blood sampled every 10 min for 3.5 h. After baseline sampling (30 min), subjects ingested a 7-g dose of arginine or placebo (blinded, randomly assigned). On the exercise days, the subject performed 3 sets of 9 exercises, 10 repetitions at 80% one repetition maximum. Resting GH concentrations were similar on each study day. Integrated GH area under the curve was significantly higher on the Ex day (508.7 ? 169.6 min?ng/ml; P <0> Arg+Ex > Arg > placebo) was greater on the Ex and Arg+Ex day than on the placebo day (P < 0.05) but there were no differences between the Ex and Arg+Ex day. Oral arginine alone (7 g) stimulated GH release, but a greater GH response was seen with exercise alone. The combined effect of arginine before exercise attenuates the GH response. Autonegative feedback possibly causes a refractory period such that when the two stimuli are presented there will be suppression of the somatotrope.

endocrine; somatotrope; resistance exercise

http://jap.physiology.org/cgi/reprint/00285.2006v1.pdf


BACKGROUND: Growth hormone (GH) helps maintain body composition and metabolism in adults. However, basal and peak GH decline with age. Exercise produces a physiologic GH response that is subnormal in elderly people. Arginine (Arg) infusion can augment GH secretion, but the efficacy of oral Arg to improve GH response to exercise has not been explored. We investigated whether oral Arg increases GH secretion in young and old people at rest and during exercise. METHODS: Twenty young (Y: 22.1 +/- 0.9 y; SEM) and 8 old (O: 68.5 +/- 2.1 y) male and female subjects underwent three different trials following determination of their one-repetition maximum strength (1-RM); exercise only (EO; 3 sets, 8-10 reps at 85% of 1-RM; on 12 separate resistive lifts), Arg only (5.0 g), or Arg + exercise. Blood samples were collected between successive lifts, and GH (ng x ml(-1)) was determined via RIA. RESULTS: In Y vs O: Basal GH secreted (area under the curve) was 543.6 +/- 84.0 vs 211.5 +/- 63.0. During EO, values were 986.6 +/- 156.6 and 517.8 +/- 85.5. Both were significantly lower in the older individuals (p < .05). Oral Arg alone did not result in any increase in GH secretion at rest (310.8 +/- 73.2 vs 262.9 +/- 141.2). When Arg was coadministered during exercise, GH release was not affected in either the young or old and appeared to be blunted in the young compared to the exercise only trial in the young. CONCLUSION: Based upon these findings, we concluded that oral Arg does not stimulate GH secretion and may impair GH release during resistive exercise.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10496544?dopt=AbstractPlus




-RUHL

Gasturb
10-02-08, 18:12
Όχι ότι συμπάθησα ποτέ την αργινίνη αλλα τουλάχστον μας λές ruhl σκόνη αργινίνης στο πρωϊνο για την αυξητική αντί προ της προπόνησης για πρηξήματα, μάλιστα

NICK7
26-04-10, 13:27
Εγω περνω αργιρινη, να περνω το πρωι και ποια αλλη ωρα για να μην πειραξω την αυξητικη ορμονη.

beefmeup
26-04-10, 13:45
μμμ,ισχυει αυτο,κ μαλιστα ειχα πει για μια αλλη ερευνα(που σπαω το κεφαλι μου να την βρω απο τοτε,την ειχα σε εντυπο,οχι νετ),που λεει για 10 γρ αργινινης τη μερα σε αθλουμενους,κ αυξηση της gh..το θεμα ειναι οτι η αυξηση κρατησε εχρι την 21η μερα,κ μετα δεν..κ η ερευνα καταληγει στο οτι οτνως αυξανει την gh,αλλα απο καποια σιτγμη κ μετα το σωμα δεν ξεγελιεται αλλο(κορεσμος αποδοχεων ισως??το πιο πιθανο),κ δεν δουλευει η σκονη..

NICK7
26-04-10, 13:58
Για πες μου τι ακριβως εννοεις πιο λιανα να καταλαβω.Τι να κανω να σταματησω να περνω η να περνω μονο το πρωι.

The Rock
29-04-10, 21:56
Η Αργιρίνη προ-προπονητικά μειώνει την παραγωγή αυξητικής ορμόνης που προκαλείται από την δυνατή άσκηση. Ενημερωτικά για να δεις αύξηση GH χρειάζεται πριν του ύπνου 12-14 γρ. αλλά δεν το συνιστώ γιατί δεν πρόκειται να αξιοποιηθεί η GH με συμπληρώματα,τζάμπα κόπος.
Ούτε αυξάνει την φλεβική ροή υπό κανονικές συνθήκες.

Devil Randime
09-08-10, 18:34
Ρε παιδιά. Μεγάλη απορία. Ανέτρεξα στο search του φορουμ να βρω απαντησεις σχετικά με την αργινινη. Τελικά πότε πρέπει να την λαμβάνουμε? Σε μικρές ποσότητες πριν τη προπονα πάλι μειώνουν την αυξητική ορμόνη?

deluxe
09-08-10, 19:32
Το θεμα ειναι οτι σχεδον ολα τα νιτρικα περιεχουν και αργιρινη. Οποτε τι κανουμε; Κοβουμε τα νιτρικα;

Bane
09-08-10, 19:39
Η Αργιρίνη προ-προπονητικά μειώνει την παραγωγή αυξητικής ορμόνης που προκαλείται από την δυνατή άσκηση.

Iffy είναι αυτό. Η έρευνα είχε γίνει σε αθλητές που ήταν νηστικοί για μια μέρα.
Πάντως γενικά η αργινίνη είναι πεταμένα λεφτά

Bane
09-08-10, 19:43
Το θεμα ειναι οτι σχεδον ολα τα νιτρικα περιεχουν και αργιρινη. Οποτε τι κανουμε; Κοβουμε τα νιτρικα;

Όχι. Πέρνεις πραγματικά νιτρικά. Δλδ κάτι που να περιέχει νιτρώδη(C-bol, Ergopump, Powershock κ.τ.λ.) κιτρουλλίνη(Hemavol κτλ) ή Icariin. Και η Propionyl-L-carnitine επίσης καλή είναι.

deluxe
09-08-10, 20:51
Σκεφτομαι να κανω ενα stack απο τα προϊοντα της thermolife. Ποια προτεινεις και τι συνδιασμο;

Bane
09-08-10, 20:59
Σκεφτομαι να κανω ενα stack απο τα προϊοντα της thermolife. Ποια προτεινεις και τι συνδιασμο;

Ηλικία/στόχοι;

Devil Randime
09-08-10, 22:43
Μια ερώτηση να κάνω(ίσως και χαζή)...
Αν πάρω αργινίνη πριν το μπάσκετ μου , θα πονάω κάθε φορα που θα με αγγιζουν (απο το πρήξιμο εννοώ) ή να την παίρνω μονο με τη γυμναστική μου???

Devil
09-08-10, 23:10
Μια ερώτηση να κάνω(ίσως και χαζή)...
Αν πάρω αργινίνη πριν το μπάσκετ μου , θα πονάω κάθε φορα που θα με αγγιζουν (απο το πρήξιμο εννοώ) ή να την παίρνω μονο με τη γυμναστική μου???

ουτε καν

βασικα δεν νομιζω οτι θα εχεις και κανα τρελο pump

Devil Randime
09-08-10, 23:12
Να μην φοβηθώ δηλαδή να την παίρνω και πριν το μπασκετάκι μου δλδ ε?
Φοβομουν απο τα χτυπηματα μεσα στο παιχνιδι μη γεμισω μελανιες και ποναω σε καθε αγγιγμα...Χαζή η σκέψη μου??

Devil
09-08-10, 23:17
Να μην φοβηθώ δηλαδή να την παίρνω και πριν το μπασκετάκι μου δλδ ε?
Φοβομουν απο τα χτυπηματα μεσα στο παιχνιδι μη γεμισω μελανιες και ποναω σε καθε αγγιγμα...Χαζή η σκέψη μου??

απλα ακυρη δεν γινετε αυτο που λες

βασικα θα σου ελεγα να μην την παρεις καθολου

Devil Randime
09-08-10, 23:23
ουτε με την γυμναστική μου δηλαδη λες εσυ?

Devil
09-08-10, 23:32
ουτε με την γυμναστική μου δηλαδη λες εσυ?

γενικα δεν μ αρεσει σαν συμπληρωμα το βλεπω αχρηστο

προτιμο να ριξω τα λεφτα μ αλλου

Devil Randime
09-08-10, 23:36
Οχι εμένα πάνω μου έκανε δουλειά το Recharge! Αυτα που είπα για το μπάσκετ δεν ισχύουν ε? Μαλακίες σκεφτομαι? Εμενα αυτο με ενδιαφέρει. Δε ξερω απλα φοβομουν πως αν έπαιρνα πριν το μπασκετ αργινινη τα πρηξιματα σε τυχον συγκρουσεις με καποιον παιχτη ή πεσιμο θα με ποναγαν... Γι'αυτό και το ρώτησα...

deluxe
10-08-10, 07:10
Ηλικία/στόχοι;22 χρονων. Ερασιτεχνικα γυμναζομαι, απλα θελω να κανω fitness σωμα πιο πολυ και οχι τεραστιο ογκο. Ή μηπως ειναι για καπως προχωρημενους αυτα τα συμπληρωματα;

metz
10-08-10, 13:53
Οχι εμένα πάνω μου έκανε δουλειά το Recharge! Αυτα που είπα για το μπάσκετ δεν ισχύουν ε? Μαλακίες σκεφτομαι? Εμενα αυτο με ενδιαφέρει. Δε ξερω απλα φοβομουν πως αν έπαιρνα πριν το μπασκετ αργινινη τα πρηξιματα σε τυχον συγκρουσεις με καποιον παιχτη ή πεσιμο θα με ποναγαν... Γι'αυτό και το ρώτησα...

Δεν θα σε πρήξει από μονό του κανένα συμπλήρωμα.
Όταν μιλάμε για πρήξιμο εννούμε μέσω της προπόνησης (πχ πολλές επαναλήψεις, superset, dropset) οπότε μη το φοβάσαι αλλά και μη περιμένεις να σου δώσει κάτι στο basket.

finalgates
11-08-10, 12:50
Όχι. Πέρνεις πραγματικά νιτρικά. Δλδ κάτι που να περιέχει νιτρώδη(C-bol, Ergopump, Powershock κ.τ.λ.) κιτρουλλίνη(Hemavol κτλ) ή Icariin. Και η Propionyl-L-carnitine επίσης καλή είναι.

θεωρεις σωστο στακαρισμα hemavol για pre-workout και powershock για intra-workout?

Bane
11-08-10, 13:20
θεωρεις σωστο στακαρισμα hemavol για pre-workout και powershock για intra-workout?

Γίνεται

Bane
11-08-10, 13:21
22 χρονων. Ερασιτεχνικα γυμναζομαι, απλα θελω να κανω fitness σωμα πιο πολυ και οχι τεραστιο ογκο. Ή μηπως ειναι για καπως προχωρημενους αυτα τα συμπληρωματα;

Ξεκίνα με C-bol

finalgates
11-08-10, 14:11
Γίνεται

οκ thanks

deluxe
11-08-10, 16:44
Ξεκίνα με C-bolΕγινε ευχαρισστω.

Παιδια τελικα κανει να παιρνουμε αργιρινη πριν την προπονηση ή οχι; Σχεδον ολες οι φορμουλες περιεχουν κρεατινη.

Η ερευνα αναφερεται σε ολα τα ειδη αργιρινης;

Bane
12-08-10, 20:05
Εγινε ευχαρισστω.

Παιδια τελικα κανει να παιρνουμε αργιρινη πριν την προπονηση ή οχι; Σχεδον ολες οι φορμουλες περιεχουν κρεατινη.

Η ερευνα αναφερεται σε ολα τα ειδη αργιρινης;

Κάνει απλά η Αργινίνη για τον σκοπό που την βάζουν είναι πεταμένα λεφτά

billblackeye
13-12-14, 20:36
Καλησπέρα σε όλους! Παλαιότερα ειχα πάρει ένα συμπλήρωμα Ελ αργινινης το Argi+ της forever living (ψάξτε το αν δεν το ξέρετε).
Ειχα δει αύξηση ενέργειας και αύξηση μυικου όγκου! Το πήρα για 3 μήνες και μετα το σταμάτησα γιατι ήταν πολύ ακριβό (για μένα) καθώς μου κόστιζε 60 ευρω το μήνα! Περιείχε και κατι εκχυλίσματα απο ρόδι σταφύλι και κατι τέτοια! Πάντως καθε δόση (σε σκόνη) είχε 5γρ Ελ αργινινη!
Ψάχνω τωρα να βρω ένα συμπλήρωμα μόνο με Ελ-αργινινη ή αργινινη (δεν ξερω ποια ειναι η διάφορα..) και όσα εχω δει εχουν πολύ μικρές ποσοτητες του αμινοξέος και για να φτάσω τα 5 γρ ημερησίως θα πρεπει να παιρνω 8-10 χάπια την ημέρα!!!
Αυτο που ψάχνω ειναι ένα συμπλήρωμα αργινινης με αρκετή ποσότητα σε καθε δόση!
Ευχαριστώ και καθε σχόλιο και πληροφορία πολύ χρήσιμη!


Sent from my phone using Tapatalk

ArgoSixna
13-12-14, 20:42
Primaforce, AAKG, Arginine Alpha-Ketoglutarate, Unflavored, 250 g

Εγω το βρισκω με 17+3 μεταφορικα , δλδ 250/5=50 μερες , 10 ο μηνας.

Τωρα αν εδινες αληθεια 60 για αργινινη , λυπαμε. Αλλα τι λεω ξερω πολλους που αγοραζαν αργινινη 60 ευρω :P

stoioannou
14-12-14, 00:48
και εγώ πήρα της weider γυρω στο 35αρι το arginine xplode καλουτσικο νιτρικο με 4 gr ανα δόση