PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγός επιλογής Σχολής παραδοσιακών Πολεμικών Τεχνών



Lao
17-08-11, 14:34
Μιας και έχω προσέξει ότι πολλά παιδιά συχνά ρωτάνε με ποια Πoλεμική Τέχνη να ασχοληθούν ή σε ποια Σχολή να πάνε, αποφάσισα να φτιάξω έναν μίνι οδηγό, που μπορεί να φανεί χρήσιμος σε κάποιους.

Θέλω να ξεκαθαρίσω από την αρχή πως οτιδήποτε πω είναι καθαρά προσωπική μου άποψη, δεν αντιπροσωπεύω καμία Σχολή, κανένα σύστημα και καμία Ομοσπονδία.
Επίσης, δεν πρόκειται να αναφέρω με ποιο σύστημα ασχολούμαι και σε ποια Σχολή πηγαίνω.
Μην με ρωτήσετε κάτι για τα θέματα αυτά ούτε εδώ, ούτε σε ΠΜ.
Δεν ασχολούμαι επαγγελματικά, δεν βγάζω χρήματα από τις ΠΤ και δεν με ενδιαφέρει να κάνω διαφήμιση σε κανέναν. Ασχολούμαι για την πάρτη μου και μοναδικός σκοπός μου με το παρόν θέμα είναι να βοηθήσω όσους ενδιαφέρονται.

Πάμε λοιπόν ;)

Ένα συχνό λάθος που κάνουν αρκετοί όταν αποφασίζουν να ασχοληθούν με μια ΠΤ, είναι ότι επιλέγουν σύστημα και όχι Σχολή.
Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι βασικός σκοπός των παραδοσιακών ΠΤ είναι να φέρουν τον μαθητή σε μια ισορροπία σώματος - πνεύματος και ψυχής. Για να γίνει αυτό πραγματικότητα όμως, το παν είναι ο Δάσκαλος να μπορεί να σε καθοδηγήσει και να ξέρει πως να εφαρμόσει και να μεταδόσει το σύστημα που κατέχει.

Με άλλα λόγια, το πιο πλούσιο σε κινήσεις σύστημα μπορεί να είναι σκάρτο αν ο Δάσκαλος κάνει λάθος μάθημα και το πιο φτωχό να είναι αληθινός θησαυρός, να ο Δάσκαλος ξέρει πως να κάνει το μάθημα.

Σε μια Σχολή παραδοσιακών ΠΤ, όλα αρχίζουν και ξεκινάνε από τον Δάσκαλο, λοιπόν. Αν είναι αληθινός, έχει περάσει πολλά χρόνια μελετώντας και έχει ασχοληθεί με προπονητική, διατροφή, υγιεινή κτλ, οι πιθανότητες να γίνεται ολοκληρωμένο μάθημα είναι αρκετές.

Αν πάλι είναι Δάσκαλος μόνο κατά τίτλο, τα παραπάνω απλά δεν θα ισχύουν.

Παραθέτω ορισμένα hints & tips τα οποία για μένα κάθε αρχάριος πρέπει να κοιτάζει όταν πάει σε μια Σχολή.

- Γίνεται κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα σωματικής άσκησης σε κάθε μάθημα που να κρατάει περίπου μια ώρα; Ή, μήπως, ισχύει το «κάνουμε 5-10 λεπτά ζέσταμα, μερικά πους απς και αλματάκια και μετά πλακωνόμαστε»; Αν ισχύει το 2ο, γνώμη μου είναι να αλλάξετε Σχολή.

- Κατά την διάρκεια της εκμάθησης και εκτέλεσης του τεχνικού μέρους, υπάρχει υπομονή προς τον αρχάριο; Τον προσέχουν οι παλαιότεροι και οι Εκπαιδευτές; Ή, μήπως, από την αρχή ο αρχάριος «μπαίνει στο ρινγκ» για ssparring; Αν ισχύει το 2ο... μην επαναλαμβάνομαι.

- Οι εξετάσεις από ζώνη σε ζώνη είναι απαιτητικές; Η κάθε ζώνη απαιτεί κόπο, προσπάθεια και χρόνο; Ή, μήπως, οι ζώνες δίνονται σαν... στραγάλια με εξέταση 15-20 λεπτών;

- Μιας και αναφέρομαι στις ζώνες: βλέπετε τους πάντες να μην πολυασχολούνται με τις ζώνες και να πιστεύουν ότι είναι για... να κρατάνε τα παντελόνια; Ή μήπως βλέπετε να υπάρχει κάποια... λατρεία για τους τιτλους και να κυριαρχεί η πεποίθηση πως όσο πιο σκούρο είναι το χρώμα της ζώνης τόσο πιο φοβερός μαχητής είναι ο κάτοχος;

- Μαθαίνει από την αρχή ο μαθητής να σέβεται τον Δάσκαλο, τους αρχαιότερους και πιο προχωρημένους, τους συμμαθητές του και τον χώρο; Ή μήπως o καθένας λέει και κάνει ό,τι θέλει;

- Μαθαίνει από την αρχή ο μαθητής να έχει υπομονή και να μην περιμένει αποτελέσματα μέσα σε 2 μήνες; Ή μήπως του τάζουν ότι πολύ γρήγορα θα είναι αχτύπητος στον δρόμο;

- Μαθαίνει ο μαθητής να ελέγχει τα νεύρα του; Ή, μήπως, μαθαίνει να είναι επιθετικός και να ψάχνεται για καυγάδες;

- Ένα λεπτό ζήτημα: υπάρχει ξεκάθαρη και δίκαιη προς όλους πολιτική σχετικά με τα χρήματα που καταβάλλει ο μαθητής; Ή, μήπως, με διάφορες προφάσεις καλείται να πληρώνει διάφορα επιπλέον «εξτραδάκια»;

Και κάτι τελευταίο, αλλά βασικό και πολύ ουσιώδες: μαθαίνει ο μαθητής να ακούει πολύ και να μιλάει λίγο; ;)

Μπορώ να αναφέρω δεκάδες ακόμα πράγματα τα οποία, κατά την γνώμη μου, συνθέτουν μια καλή Σχολή, αλλά δεν έχει σημασία. Αυτό που έχει για μένα σημασία, είναι να γίνει αντιληπτό το ό,τι, όπως έχω ξαναπεί εδώ μέσα, όλα τα συστήματα είναι καλά και όλα έχουν να προσφέρουν στον ασκούμενο. Στην πράξη είναι που διαφοροποιούνται τα πάντα και στις μικρές εκατοντάδες λεπτομέρειες που αλλάζουν άρδην το σκηνικό.

Για τον λόγο αυτό, απέφυγα επιμελώς να αναφέρω εξειδικευμένα πράγματα και να αναφέρω λίγα μεν, ουσιαστικά δε, πράγματα.

Ελπίζω το post μου να φανεί χρήσιμο σε όσους το διαβάσουν. Βασικά, και κανένας να μην το βρει, it's OK with me. :toast:

Σε κάθε περίπτωση, επαναλαμβάνω ότι δεν αντιπροσωπεύω κανέναν και θέλω να προσθέσω ότι δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαραθέσεις. Θέλω επίσης να μην αναφερθεί καμία Σχολή ονομαστικά, κανένα σύστημα και κανένας Δάσκαλος ή ιδιοκτήτης Σχολής. Είμαι ανοιχτός σε όποιον θέλει να ανταλάξουμε απόψεις γενικά σχετικά με το θέμα, όχι όμως στο να γίνει το παρόν thread βήμα δυσφήμισης για οποιονδήποτε.

Αυτά από εμένα. :toast:

jojosmj
02-11-11, 16:42
αψογο.....

anasm
19-02-12, 19:19
Φίλε μου Lao,
πραγματικά, βάζεις τις "συντεταγμένες", για μια αναζήτηση και επιλογή ουσίας και όχι "βιτρίνας"...

Να 'σαι καλά!

Ο γνωστός άγνωστος :welcome:, από το παρακάτω post :

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19492-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B7-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CF%89&p=518718#post518718

Alex D
21-03-12, 01:32
Μιας και έχω προσέξει ότι πολλά παιδιά συχνά ρωτάνε με ποια ΠΤ να ασχοληθούν ή σε ποια Σχολή να πάνε, αποφάσισα να φτιάξω έναν μίνι οδηγό, που μπορεί να φανεί χρήσιμος σε κάποιους.

Θέλω να ξεκαθαρίσω από την αρχή πως οτιδήποτε πω είναι καθαρά προσωπική μου άποψη, δεν αντιπροσωπεύω καμία Σχολή, κανένα σύστημα και καμία Ομοσπονδία. Επίσης, δεν πρόκειται να αναφέρω με ποιο σύστημα ασχολούμαι και σε ποια Σχολή πηγαίνω. Μην με ρωτήσετε κάτι για τα θέματα αυτά ούτε εδώ, ούτε σε ΠΜ. Δεν ασχολούμαι επαγγελματικά, δεν βγάζω χρήματα από τις ΠΤ και δεν με ενδιαφέρει να κάνω διαφήμιση σε κανέναν. Ασχολούμαι για την πάρτη μου και μοναδικός σκοπός μου με το παρόν θέμα είναι να βοηθήσω όσους ενδιαφέρονται.

Πάμε λοιπόν ;)

Ένα συχνό λάθος που κάνουν αρκετοί όταν αποφασίζουν να ασχοληθούν με μια ΠΤ, είναι ότι επιλέγουν σύστημα και όχι Σχολή. Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι βασικός σκοπός των παραδοσιακών ΠΤ είναι να φέρουν τον μαθητή σε μια ισορροπία σώματος - πνεύματος και ψυχής. Για να γίνει αυτό πραγματικότητα όμως, το παν είναι ο Δάσκαλος να μπορεί να σε καθοδηγήσει και να ξέρει πως να εφαρμόσει και να μεταδόσει το σύστημα που κατέχει.

Με άλλα λόγια, το πιο πλούσιο σε κινήσεις σύστημα μπορεί να είναι σκάρτο αν ο Δάσκαλος κάνει λάθος μάθημα και το πιο φτωχό να είναι αληθινός θησαυρός, να ο Δάσκαλος ξέρει πως να κάνει το μάθημα.

Σε μια Σχολή παραδοσιακών ΠΤ, όλα αρχίζουν και ξεκινάνε από τον Δάσκαλο, λοιπόν. Αν είναι αληθινός, έχει περάσει πολλά χρόνια μελετώντας και έχει ασχοληθεί με προπονητική, διατροφή, υγιεινή κτλ, οι πιθανότητες να γίνεται ολοκληρωμένο μάθημα είναι αρκετές.

Αν πάλι είναι Δάσκαλος μόνο κατά τίτλο, τα παραπάνω απλά δεν θα ισχύουν.

Παραθέτω ορισμένα hints & tips τα οποία για μένα κάθε αρχάριος πρέπει να κοιτάζει όταν πάει σε μια Σχολή.

- Γίνεται κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα σωματικής άσκησης σε κάθε μάθημα που να κρατάει περίπου μια ώρα; Ή, μήπως, ισχύει το «κάνουμε 5-10 λεπτά ζέσταμα, μερικά πους απς και αλματάκια και μετά πλακωνόμαστε»; Αν ισχύει το 2ο, γνώμη μου είναι να αλλάξετε Σχολή.

- Κατά την διάρκεια της εκμάθησης και εκτέλεσης του τεχνικού μέρους, υπάρχει υπομονή προς τον αρχάριο; Τον προσέχουν οι παλαιότεροι και οι Εκπαιδευτές; Ή, μήπως, από την αρχή ο αρχάριος «μπαίνει στο ρινγκ» για ssparring; Αν ισχύει το 2ο... μην επαναλαμβάνομαι.

- Οι εξετάσεις από ζώνη σε ζώνη είναι απαιτητικές; Η κάθε ζώνη απαιτεί κόπο, προσπάθεια και χρόνο; Ή, μήπως, οι ζώνες δίνονται σαν... στραγάλια με εξέταση 15-20 λεπτών;

- Μιας και αναφέρομαι στις ζώνες: βλέπετε τους πάντες να μην πολυασχολούνται με τις ζώνες και να πιστεύουν ότι είναι για... να κρατάνε τα παντελόνια; Ή μήπως βλέπετε να υπάρχει κάποια... λατρεία για τους τιτλους και να κυριαρχεί η πεποίθηση πως όσο πιο σκούρο είναι το χρώμα της ζώνης τόσο πιο φοβερός μαχητής είναι ο κάτοχος;

- Μαθαίνει από την αρχή ο μαθητής να σέβεται τον Δάσκαλο, τους αρχαιότερους και πιο προχωρημένους, τους συμμαθητές του και τον χώρο; Ή μήπως o καθένας λέει και κάνει ό,τι θέλει;

- Μαθαίνει από την αρχή ο μαθητής να έχει υπομονή και να μην περιμένει αποτελέσματα μέσα σε 2 μήνες; Ή μήπως του τάζουν ότι πολύ γρήγορα θα είναι αχτύπητος στον δρόμο;

- Μαθαίνει ο μαθητής να ελέγχει τα νεύρα του; Ή, μήπως, μαθαίνει να είναι επιθετικός και να ψάχνεται για καυγάδες;

- Ένα λεπτό ζήτημα: υπάρχει ξεκάθαρη και δίκαιη προς όλους πολιτική σχετικά με τα χρήματα που καταβάλλει ο μαθητής; Ή, μήπως, με διάφορες προφάσεις καλείται να πληρώνει διάφορα επιπλέον «εξτραδάκια»;

Και κάτι τελευταίο, αλλά βασικό και πολύ ουσιώδες: μαθαίνει ο μαθητής να ακούει πολύ και να μιλάει λίγο; ;)

Μπορώ να αναφέρω δεκάδες ακόμα πράγματα τα οποία, κατά την γνώμη μου, συνθέτουν μια καλή Σχολή, αλλά δεν έχει σημασία. Αυτό που έχει για μένα σημασία, είναι να γίνει αντιληπτό το ό,τι, όπως έχω ξαναπεί εδώ μέσα, όλα τα συστήματα είναι καλά και όλα έχουν να προσφέρουν στον ασκούμενο. Στην πράξη είναι που διαφοροποιούνται τα πάντα και στις μικρές εκατοντάδες λεπτομέρειες που αλλάζουν άρδην το σκηνικό.

Για τον λόγο αυτό, απέφυγα επιμελώς να αναφέρω εξειδικευμένα πράγματα και να αναφέρω λίγα μεν, ουσιαστικά δε, πράγματα.

Ελπίζω το post μου να φανεί χρήσιμο σε όσους το διαβάσουν. Βασικά, και κανένας να μην το βρει, it's OK with me. :toast:

Σε κάθε περίπτωση, επαναλαμβάνω ότι δεν αντιπροσωπεύω κανέναν και θέλω να προσθέσω ότι δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαραθέσεις. Θέλω επίσης να μην αναφερθεί καμία Σχολή ονομαστικά, κανένα σύστημα και κανένας Δάσκαλος ή ιδιοκτήτης Σχολής. Είμαι ανοιχτός σε όποιον θέλει να ανταλάξουμε απόψεις γενικά σχετικά με το θέμα, όχι όμως στο να γίνει το παρόν thread βήμα δυσφήμισης για οποιονδήποτε.

Αυτά από εμένα. :toast:

Συμφωνώ απολύτως!:)

spartan77
21-07-12, 19:31
αψογος Λαο!
μπραβοο:clap:

τα πιο βασικα κριτηρια επιλογης σχολης παραδοσιακων πολεμικων τεχνων!
συμφωνω σε ολα:thumbup:

fafner
28-01-13, 02:02
Σωστος :D:shock: