PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Διατροφη μου...



Txc
19-08-11, 09:57
Καλημερα, λεω να γραψω και εγω την διατροφη μου, να μου πειτε την γνωμη σας. Λοιπον ειμαι 78 κιλα, 1.80 και στοχος μου ειναι η συντηρηση. Δεν θελω να βαλω, αλλα ουτε να χασω κιλα. Κανω 5 φορες την εβδομαδα βαρυ μια μυικη ομαδα την ημερα και αεροβια κανα 30 λεπτο σε καθε workout. Κανω 4 γευματα την ημερα...

Πρωινο: 25γρ whey, 1 γιαουρτι 0%, 2 κ.σ. βρωμη περιπου 25γρ, 2 ροδακινα, 1 πολυβιταμινη...

Θερμιδες: 370
Πρωτεινη: 44γρ
Υδατανθρακας: 47γρ
Λιπαρα: 3.5γρ

Δεκατιανο: 2 φετες πολυσπορο ψωμι, 5 φετες γαλοπουλα βραστη, 1 μηλο και 1 καφε με 1 κουταλια μαυρη ζαχαρη fytro, 1 γαλατακι light, 1 πολυβιταμινη...

Θερμιδες: 320
Πρωτεινη: 35
Υδατανθρακας: 40
Λιπαρα: 5

Προπονηση

Μεταπροπονητικο ροφημα: 50γρ scoop whey, 1 μπανανα

Θερμιδες: 330
Πρωτεινη: 52
Υδατανθρακας: 27
Λιπαρα: 2.5

Στερεο μεταπροπονητικο: φιλετο κοτοπουλο μεριδα και μια αγγουροντοματα ξερω γω με λιγο ελαιολαδο...

Θερμιδες: 400
Πρωτεινη: 50

Λιπαρα και υδατανθρακα δεν ξερω...


Συνολο στο περιπου:

Θερμιδες: 1420
Πρωτεινη: 181γρ ( Παραπανω απο οσο υπολογιζα με 4 γευματα )
Υδατανθρακας: 114 +
Λιπαρα: 11γρ +

Δεν ξερω υδατανθρακα και λιπαρα απο το τελευταιο μου γευμα...

Μου φαινετε οτι τρωο λιγο, 1420 θερμιδες? Ουτε διαιτα να εκανα...
Δεν ξερω...
Λεω να βαλω ακομα ενα γευμα, αλλα τι να το κανω? Παιρνω την πρωτεινη που χρειαζωμε την ημερα ή μηπως θελω και αλλη γιατι δεν ειναι 100% η απορροφηση αυτη των 180γρ?

Στην τελευταια λιπομετρηση που ειχαμε 1 μηνα πριν περιπου, χονδρικα ημουνα 80κιλα συνολικο βαρος, 70 κιλα μυικη μαζα, 3 κιλα σκελετο και 7 κιλα λιπος...

Giannistzn
19-08-11, 10:10
Καλημερα, λεω να γραψω και εγω την διατροφη μου, να μου πειτε την γνωμη σας. Λοιπον ειμαι 78 κιλα, 1.80 και στοχος μου ειναι η συντηρηση. Δεν θελω να βαλω, αλλα ουτε να χασω κιλα. Κανω 5 φορες την εβδομαδα βαρυ μια μυικη ομαδα την ημερα και αεροβια κανα 30 λεπτο σε καθε workout. Κανω 4 γευματα την ημερα...

Πρωινο: 25γρ whey, 1 γιαουρτι 0%, 2 κ.σ. βρωμη περιπου 25γρ, 2 ροδακινα, 1 πολυβιταμινη... τα ροδακινα θα τα εβγαζα, γιαουρτακι βαλε ενα 2% καλυτερα, αλλα 44 γρ πρωτεΐνης τα θεωρω αρκετα για 1 γευμα. Εγω θα τα εσπαγα σε 30-35 ανα γευμα για να κενεις περισσοτερα και να μην πεινας

Θερμιδες: 370
Πρωτεινη: 44γρ
Υδατανθρακας: 47γρ
Λιπαρα: 3.5γρ

Δεκατιανο: 2 φετες πολυσπορο ψωμι, 5 φετες γαλοπουλα βραστη, 1 μηλο και 1 καφε με 1 κουταλια μαυρη ζαχαρη fytro, 1 γαλατακι light, 1 πολυβιταμινη... Με αυτο το γευμα διαφωνω αρκετα, αφου σε αυτη την περιοδο θες να κανεις συντηρηση και να μην παρεις ευκολα λιπος, ψωμια και φρουκτοζη δεν νομιζω να βοηθανε, θα εβαζα 3-4 αυγουλακια και 30γρ κουακερ σε ενα πιτακι και εισαι κομπλε.

Θερμιδες: 320
Πρωτεινη: 35
Υδατανθρακας: 40
Λιπαρα: 5

Προπονηση

Μεταπροπονητικο ροφημα: 50γρ scoop whey, 1 μπανανα γιατι 50γρ whey? 1 σκουπ δεν ειναι αρκετο?

Θερμιδες: 330
Πρωτεινη: 52
Υδατανθρακας: 27
Λιπαρα: 2.5

Στερεο μεταπροπονητικο: φιλετο κοτοπουλο μεριδα και μια αγγουροντοματα ξερω γω με λιγο ελαιολαδο... Μεριδα οταν λες? 200γρ? Παλι πολυ πρωτεΐνη

Θερμιδες: 400
Πρωτεινη: 50

Λιπαρα και υδατανθρακα δεν ξερω...


Συνολο στο περιπου:

Θερμιδες: 1420
Πρωτεινη: 181γρ ( Παραπανω απο οσο υπολογιζα με 4 γευματα )
Υδατανθρακας: 114 +
Λιπαρα: 11γρ +

Δεν ξερω υδατανθρακα και λιπαρα απο το τελευταιο μου γευμα...

Μου φαινετε οτι τρωο λιγο, 1420 θερμιδες? Ουτε διαιτα να εκανα...
Δεν ξερω...
Λεω να βαλω ακομα ενα γευμα, αλλα τι να το κανω? Παιρνω την πρωτεινη που χρειαζωμε την ημερα ή μηπως θελω και αλλη γιατι δεν ειναι 100% η απορροφηση αυτη των 180γρ?

Στην τελευταια λιπομετρηση που ειχαμε 1 μηνα πριν περιπου, χονδρικα ημουνα 80κιλα συνολικο βαρος, 70 κιλα μυικη μαζα, 3 κιλα σκελετο και 7 κιλα λιπος...

Παιρνεις αρκετη πρωτεΐνη και μαζεμενη στα γευματα σου. Και εγω επαιρνα παραπανω και ενιωθα φουσκωμενος και οτι κατι δεν παει καλα (μπορει να ηταν και η ιδεα μου αλλα τεσπα.

Θα σου προτεινα

Πρωινο : whey ή αυγα με βρωμη και βαλε και το γιαουρτακι σου ή κανενα cottage. Προσωπικα κανω πιτακι και βαζω και ταχινι και ειναι κομπλε.

Δεκατιανο : μπορεις εαν εχεις whey-γιαουρτι το πρωι να βαλεις εδω ενα πιτακι μικρο-μεσαιο να σου δωσει και ενεργεια για προπ ή να βαλεις 120γρ κοτοπουλο με λιγο ρυζακι 50-60γρ (και σαλατα φυσικα με ελαιολαδο) ή 300gr κοτατζ με σαλατουλα και λαδακι

προπονηση

μεταπροπονητικο 1σκουπ και 1 μπανανα

στερεο : εδω βαλε 100 - 120γρ κοτοπουλο με τη σαλατα σου και 1κ.σ. ελαιολαδο

βραδακι (κατα τις 7 30 - 8 30) : μπορεις να εχεις αλλα 100 - 120γρ κοτοπουλο και σαλατα και ελαιολαδο

πριν τον υπνο : βαλε ενα γιαουρτι 2% και αν βγαινουν οι θερμιδες λιγες συμπληρωσε με ξηρους καρπους.

Για εμενα το λαθος σου ειναι οτι εχεις μεγαλες ποσοτητες στα γευματα σου. Το εκανα και εγω, φουσκωνα για 1 ωρα και μετα μεχρι το επομενο γευμα επεφτε πεινα. Σπασε τα γευματα σου σε λιγο μικροτερα και με καλυτερη κατανομη π.χ. τα 200(περιπου) γρ κοτοπουλο που ειχες σε ενα γευμα μονο τα θεωρω πολλα. Και με 100γρ και μια σαλατα εισαι κομπλε (νομιζω).

Αυτα προτεινω εγω, απο εκει και περα, οτι νομιζεις κανεις

Txc
19-08-11, 10:21
Απο συμπληρωματα χρησημοποιω μονο πρωτεινη ορου γαλακτος και πολυβιταμινη...

1) Iso-Gold της PVL
2) Solgar VM 2000

Μετα την προπονηση πινω 2 scoop, εκεινη την ωρα χρειαζομε το maximum πιστευω που εκκρινει ο οργανισμος ινσουλινη για να τα μεταφερω στο σωμα μου...

Λεω να βγαλω το γιαουρτι το πρωι και να τροω την βρωμη με την whey και να βαλω το γιαουρτι πριν τον υπνο ξερω γω...

Δεν θελω γιαουρτι 2%, προτιμω αποβουτυρωμενο, ουτε cottage ( και αυτο λιπαρα εχει 4% στην καλυτερη )...
Δεν θελω τα λιπαρα...

Λιπαρα παιρνω απο το ελαιολαδο και ισως απο κανα καρυδι αν το βαλω στην διατροφη μου...

Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια αλλα το διατροφικο πλανο που πρωτεινεις εχει πανω απο 200γρ πρωτεινη. Τι να το κανω τοσο? Δεν εχω 100 κιλα μυικη μαζα...

Αυγα δεν τροω ποτε...
Δεν μου αρεσουν...

Βασικα μου αρεσουν, αλλα οχι βραστα, οποτε τα αποφευγω...

Πιστευω ειναι καλο που εχω αυξημενη ποσοτητα πρωτεινης στο πρωινο, γιατι μετα απο πολλες ωρες υπνου το σωμα διψαει και πρεπει να το ταισω για να μη χασω μυικο ιστο...

Tο ιδιο και μετα το workout...

Giannistzn
19-08-11, 10:31
Δεν προτεινα ποσοτητες, αυτες τις καθοριζεις εσυ. Και σιγουρα δεν βγαινουν πανω απο 200 ;)

edit: π.χ. να σου προτεινω ενα πλανο με ποσοτητες

πρωι : 4αυγα(2 ολοκληρα-2ασπραδια) και 30γρ βρωμη και 10-20γρ ταχινι
δεκατιανο: 120γρ κοτοπουλο με λαδι+σαλατα + ρυζι
μεταπροπονητικο : 1 σκουπ whey + 1 μπανανα
στερεο μεταπροπονητικο : 100γρ κρεας/τονο με λαδι και σαλατα
βραδακι: το ιδιο με το απο πανω
προ υπνου: γιαουρτι με ξηροκαρπια

συνολο πωτεΐνης στο περιπου 180 με αυτες τις ποσοτητες οσο παιρνεις και τωρα

Txc
19-08-11, 10:42
Ισως εβγαζα την μπανανα απο το μεταπροπονητικο μου ροφημα και εβαζα συνθετο υδατανθρακα στο πρωτο μου στερεο μεταπροπονητικο. Η μπανανα ειναι ενας συνδιασμος γλυκοζης και φρουκτοζης, οποτε ενα μερος της αναπληρωνει το γλυκογονο στο ηπαρ και δεν το θελω αυτο. Απο την αλλη για να αναπληρωσω το γλυκογονο στους μυς μου θελω καθαρη γλυκοζη ή συνθετο υδατανθρακα...

Εγω δεν μαγειρευω ομως και τα ρυζια σε εστιατορια ειναι δευτερης μην πω τριτης ποιοτητας, σε καμια περιπτωση μαυρο ή μπασματι και ειναι τιγκα στα λαδια και στα βουτυρα, γιατι δεν μαγειρευουν μονο για εμενα, αλλα για ολους τους πελατες τους...

Οποτε μαλλον θα μεινω με την μπανανα ή θα παω για δεξτροζη...

Giannistzn
19-08-11, 10:46
Ισως εβγαζα την μπανανα απο το μεταπροπονητικο μου ροφημα και εβαζα συνθετο υδατανθρακα στο πρωτο μου στερεο μεταπροπονητικο. Η μπανανα ειναι ενας συνδιασμος γλυκοζης και φρουκτοζης, οποτε ενα μερος της αναπληρωνει το γλυκογονο στο ηπαρ και δεν το θελω αυτο. Απο την αλλη για να αναπληρωσω το γλυκογονο στους μυς μου θελω καθαρη γλυκοζη ή συνθετο υδατανθρακα...

Εγω δεν μαγειρευω ομως και τα ρυζια σε εστιατορια ειναι δευτερης μην πω τριτης ποιοτητας, σε καμια περιπτωση μαυρο ή μπασματι και ειναι τιγκα στα λαδια και στα βουτυρα, γιατι δεν μαγειρευουν μονο για εμενα, αλλα για ολους τους πελατες τους...

Οποτε μαλλον θα μεινω με την μπανανα ή θα παω για δεξτροζη...

Αρκετοι στο φορουμ ειναι υπερ του οτι (εαν φας φυσικα υδ/κα στο στερεο) δεν ειναι τοσο απαραιτητος στο μεταπροπονητικο. Αλλοι το αντιθετο βεβαια, σιγουρα οι αποψεις διηστανται. Επειδη η πρωτεΐνη απο μονη της θα κανει δουλεια. Αυτο βεβαια το καθοριζεις εσυ βαση των αναγκων και των πειραματισμων σου (ο,τι δουλευει καλυτερα πανω σου).

Δες στο πλανο που εκανα edit πιο πανω ποσοτητες στο περιπου ;)

DimitrisT
19-08-11, 10:48
1)Εμενα δε μου αρεσει τοση σκονη, στο πρωινο θα μπορουσες να τη βγαλεις τελειως και να βαλεις ενα πιτακι βρωμης (οπως ειπε και ο Γιαννης) με 2 ολοκληρα αυγα + 4-5 ασπραδια. Και τα καλα λιπαρα και τον υδατανθρακα και την πρωτεινη σου θα παρεις, ουτε τη ζαχαρη απο τα ροδακινα συν του οτι θα ανεβουν οι θερμιδες (κατι που θες) γυρω στις 500 (του πρωινου).

2)Αυτο ειναι πανω κατω οκ αν και θα μπορουσες αντι για το φρουτο παλι να βαλεις 1-2 φετες ψωμι..

3)Στο μεταπροπονητικο, καντο 1 scoop, δε χρειαζεσαι 2, ειναι υπερβολικο, με το 1 εξτρα ουσιαστικα μειωνεις τα γευματα σου κατα 1! Καντο 1 scoop λοιπον και προσθεσε αλλο ενα γευμα στη μερα σου με κρεας! Αν ηταν τοσο σημαντικο πια δε θα τρωγαμε τιποτα ολη μερα και θα καναμε μονο το μεταπροπονητικο γευμα :P

4)Οταν λες μεριδα ποσο εννοεις; 150gr (περιπου 45gr πρωτεινης) το πολυ να βαζεις! Μη σου πω οτι 100-120 (που ειπε και ο Γιαννης) ειναι μια χαρα! Η σαλατα οκ. Ο υδατανθρακας που ειναι εδω; :unsure: Βαλε ρυζι/μακαρονια/βρωμη (ολικης το ρυζι/μακαρονια)! 100gr ρυζι (αβραστο) περιου 350 θερμιδες. 100gr θα εβαζα εγω! Θελεις θερμιδες!

5)Το ιδιο γευμα με το 4ο, κρατας το κρεας και τη σαλατα και το λαδι. Υδατανθρακα μπορεις να βαλεις, αν δεν ξεφευγεις σε θερμιδες.

6) Πριν τον υπνο, εδω 1-1,5 γιαουρτακι 2% λιπαρα με λιγα καρυδια/αμυγδαλα.

Γενικα, για συντηρηση θελεις αρκετες θερμιδες αφου κανεις βαρη και αεροβια, πρεπει να ειναι γυρω στις 2700-3000 οι θερμιδες που πρεπει να παιρνεις τις ημερες που γυμναζεσαι και γυρω στις 2500 τις ημερες ξεκουρασης (θα μειωνεις υδατανθρακες, τα λιπαρα και την πρωτεινη σταθερη).
Αυτα απο μενα!
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως. Οτι και να κανεις παντως, αυξησε τις θερμιδες σου! :unsure:

Txc
19-08-11, 10:53
Εσυ μπαινεις στην διαδικασια να ζυγισεις το κρεας?
Αυτο με την βρωμη ειναι ευκολο αν πουμε χονδρικα οτι μια κουταλια της σουπας ειναι 10 με 12γρ...

DimitrisT
19-08-11, 10:58
Ναι το ζυγιζω, γιατι τα 120gr κοτοπουλου ας πουμε ειναι περιπου μισο στηθος, ενω κανονικα μια μεριδα οπως λες για μενα ειναι 1 ολοκληρο στηθος..
Τα παντα ζυγιζω βασικα, καθομαι το προηγουμενο βραδυ και το ψηνω και το χωριζω επι τοπου σε μεριδες των 120-130gr. Μερικες φορες κανω το ιδιο και με το ρυζι.

Giannistzn
19-08-11, 11:02
Ναι το ζυγιζω, γιατι τα 120gr κοτοπουλου ας πουμε ειναι περιπου μισο στηθος, ενω κανονικα μια μεριδα οπως λες για μενα ειναι 1 ολοκληρο στηθος..
Τα παντα ζυγιζω βασικα, καθομαι το προηγουμενο βραδυ και το ψηνω και το χωριζω επι τοπου σε μεριδες των 120-130gr. Μερικες φορες κανω το ιδιο και με το ρυζι.

Και εγω ακριβως το ιδιο. Ειδικα στην συντηρηση που θες, δεν μπορεις να εισαι στο περιπου, θελει ζυγισμα. Αντε πες στον ογκο και να ξεφυγεις δεν σε νοιαζει.

DimitrisT
19-08-11, 11:04
Που και παλι, 120gr στηθος κοτοπουλο, εχουν γυρω στα 40gr πρωτεινης..

Giannistzn
19-08-11, 11:10
Που και παλι, 120gr στηθος κοτοπουλο, εχουν γυρω στα 40gr πρωτεινης..

Αναλογα, εστω οτι εχουν 30 τα 100, αρα τα 120 εχουν γυρω στα 36, εαν βαλεις και την φυτικη ομως απο τον υδ/κα ανεβαινεις στα 40+ οποτε στα 100-120 εαν παιζεις εισαι κομπλε πιστευω.

Txc
19-08-11, 11:19
Φρουτα εσεις δεν τρωτε? Βιταμινες απο που παιρνετε, ιχνοστοιχεια, μεταλλα, καλιο κτλ? Μονο απο πολυβιταμινη συμπληρωμα? Μα αυτο ειναι για να συμπληρωνει, αμα δεν τρως φρουτα μονο η πολυβιταμινη δεν φτανει...

Giannistzn
19-08-11, 11:25
Φρουτα εσεις δεν τρωτε? Βιταμινες απο που παιρνετε, ιχνοστοιχεια, μεταλλα, καλιο κτλ? Μονο απο πολυβιταμινη συμπληρωμα? Μα αυτο ειναι για να συμπληρωνει, αμα δεν τρως φρουτα μονο η πολυβιταμινη δεν φτανει...

To χειμωνα τρωω πορτοκαλακια και μπανανες αντε και κανενα μηλο, αλλα οχι πολλα. Τωρα καλοκαιρακι που προσεχα λιγο περισσοτερο μονο πολυβιταμινες. Αναλογα με τις αναγκες και τις επιλογες του καθενος ειναι αυτα ..

jannous44
19-08-11, 12:17
φιλε και εγω αυτο το καιρο σε συντηρηση ειμαι. συντηρηση = πρωτεινη + λιπαρα +μετριος με χαμηλος υδατανθρακας... μην τα φοβασε τα λιπαρα δεν σου βαζουν λιπος. ισα ισα οι υδατανθρακες ειναι αυτοι που σε γεμιζουν... εισαι 80 κιλα κ θερμιδες συντηρησεις εχεις 1400? ΑΠΟΚΛΙΕΤΕ καπου ειδα οτι δεν μπορεις να φας βραστα αυγα. ριξε 3-5 αυγα στο τηγανι με λιγο λαδι.. οταν γινουν βαλε λιγο κετσαπ και φατα. λυσεις υπαρχουν. αναθεωρισε λιγο... και προπαντος 1400 θερμιδες το ξαναλεω για τα κιλα σου δεν ειναι συντηρηση...:thumbup: ανεβασε τα λιπαρα γυρος στα 100-120(βαλε μαγιονεζα,κροκους,ξ.καρπους) εχε το υδατ στα 100-150 και προσπαθησε το περισσοτερο μερος απο αυτο να ειναι γυρο απο τη προπονηση για να το χρησημοποιει ο οργανισμος. , η πρωτεινη σου ειναι μια χαρα.

DimitrisT
19-08-11, 12:35
Φρουτα εσεις δεν τρωτε? Βιταμινες απο που παιρνετε, ιχνοστοιχεια, μεταλλα, καλιο κτλ? Μονο απο πολυβιταμινη συμπληρωμα? Μα αυτο ειναι για να συμπληρωνει, αμα δεν τρως φρουτα μονο η πολυβιταμινη δεν φτανει...

Βιταμινες παιρνεις και απο τις σαλατες, εγω τρωω καθε μερα 3-4 σαλάτες με διαφορα λαχανικα μεσα + το συμπληρωμα και ειμαι οκ.
Το χειμωνα ειδικα με τις τοματες/μπροκολα/κουνουπιδι γινεται πανικος :green: !

jannous44
19-08-11, 12:38
Βιταμινες παιρνεις και απο τις σαλατες, εγω τρωω καθε μερα 3-4 σαλάτες με διαφορα λαχανικα μεσα + το συμπληρωμα και ειμαι οκ.
Το χειμωνα ειδικα με τις τοματες/μπροκολα/κουνουπιδι γινεται πανικος :green: !

+1. απλα απο την πολυβιταμινη ξερεις οτι σιγουρα εισαι καλυμενος απο τις βιταμινες και τα ιχνοστοιχεια που χρειαζετε ο οργανισμος... ενω αν δεν παιρνεις πολυβιταμινη κ τρως πχ 2-3 διαφορετικες σαλτες την ημερα και 2-3 διαφορετικα φρουτα ξες?;):weights:τουλαχιστον εγω ετσι το σκευτομαι...

tolis93
19-08-11, 12:56
επειδη εχουν πει πολλοι τη γνωμη τους για να μη σε μπερδεψω θα σου πω αυτο.βαλε κ αλλα γευματα.1420 θερμιδες..? με γυμναστικη?φιλε μπορει τωρα να μη χανεις γιατι καπου αμυνεται κ ο οργανισμος.αλλα αν σπασεις αυτη την αμυνα θα χεις κανενα θεμα υγειας....φαε κ μη φοβασαι κανεις πολυ λιγα γευματα κ οντως πολυ πρωτεινη μαζεμενη

Txc
19-08-11, 18:11
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

Ξηρους καρπους σκεφτομουν να βαλω πριν τον υπνο, αλλα το φοβαμε τα λιπαρα πριν τον υπνο, δεν ξερω, δεν θελω να λιπωσω...
Θα βαλω αλλο ενα γευμα πριν τον υπνο του στυλ τονο σε νερο με λεμονακι και κανα γιαουρτι 0%...

Λετε να κοψω τα φρουτα και να βαλω αλλο γευμα στην θεση τους?
Με καλυπτει η δοση της πολυβιταμινης? Μηπως δεν σε καλυπτει η δοση της πολυβιταμινης και χρειαζεσε και ενα συνδιασμο φρουτων / λαχανικων?
Μαλλον αυτο εξαρτατε απο την πολυβιταμινη. Αν παιρνεις μια δοση animal pack, ε δεν τα χρειαζεσε τα φρουτα...

Η δικη μου πολυβιταμινη ειναι η Solgar VM 2000 και η δοση ειναι 2 χαπια την ημερα...

DimitrisT
19-08-11, 18:28
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

Ξηρους καρπους σκεφτομουν να βαλω πριν τον υπνο, αλλα το φοβαμε τα λιπαρα πριν τον υπνο, δεν ξερω, δεν θελω να λιπωσω...
Θα βαλω αλλο ενα γευμα πριν τον υπνο του στυλ τονο σε νερο με λεμονακι και κανα γιαουρτι 0%...

Λετε να κοψω τα φρουτα και να βαλω αλλο γευμα στην θεση τους?
Με καλυπτει η δοση της πολυβιταμινης? Μηπως δεν σε καλυπτει η δοση της πολυβιταμινης και χρειαζεσε και ενα συνδιασμο φρουτων / λαχανικων?
Μαλλον αυτο εξαρτατε απο την πολυβιταμινη. Αν παιρνεις μια δοση animal pack, ε δεν τα χρειαζεσε τα φρουτα...

Η δικη μου πολυβιταμινη ειναι η Solgar VM 2000 και η δοση ειναι 2 χαπια την ημερα...

Κοιταξε, πριν τον υπνο να βαλεις γιαουρτι 2% (οχι 0%) και μερικους ξηρους καρπους, οσο δεν ξεφευγεις σε θερμιδες (οχι τις 1500 που τρως ε :P τις κανονικες σου συντηρισης που ειπαμε πιο πανω) δεν προκειται να λιπωσεις. Μη τα φοβασαι τα λιπαρα, ειναι τα καλα, τα οποια πρεπει να τα θες.
Τα φρουτα αμα θες κοψτα, αμα θες αστα, τα γευματα σου κοιτα να φτιαξεις με αναλογες ποσοτητες και να βαλεις υ/α οπου μπορεις και σε παιρνει.

tolis93
19-08-11, 18:31
Κοιταξε, πριν τον υπνο να βαλεις γιαουρτι 2% (οχι 0%) και μερικους ξηρους καρπους, οσο δεν ξεφευγεις σε θερμιδες (οχι τις 1500 που τρως ε :P τις κανονικες σου συντηρισης που ειπαμε πιο πανω) δεν προκειται να λιπωσεις. Μη τα φοβασαι τα λιπαρα, ειναι τα καλα, τα οποια πρεπει να τα θες.
Τα φρουτα αμα θες κοψτα, αμα θες αστα, τα γευματα σου κοιτα να φτιαξεις με αναλογες ποσοτητες και να βαλεις υ/α οπου μπορεις και σε παιρνει.

για μενα κρατα τα τα φρουτα γιατι κακα τα ψεματα σου κοβουν και την ορεξη για γλυκο...ενα αυτο.κ 2ον.φιλε για να λιπωσεις πρεπει να κατεβαζεις πολυ πραμα κ υπερθερμιδικα.εγω καθε βραδυ με το γιαουρτι βαζω κ καθαρο κακαο κ αλλες φορες κ μια κουταλια φυστικοβουτηρο.κ παντα το τρωω με 2 χωνακια παγωτου(οκ 11 θερμιδες το ενα αλλα μετρανε κ αυτες)κ αυτα μιση ωρα πριν κοιμηθω...μη τα φοβασαι

Txc
19-08-11, 18:33
Κοιταξε, πριν τον υπνο να βαλεις γιαουρτι 2% (οχι 0%) και μερικους ξηρους καρπους, οσο δεν ξεφευγεις σε θερμιδες (οχι τις 1500 που τρως ε :P τις κανονικες σου συντηρισης που ειπαμε πιο πανω) δεν προκειται να λιπωσεις. Μη τα φοβασαι τα λιπαρα, ειναι τα καλα, τα οποια πρεπει να τα θες.
Τα φρουτα αμα θες κοψτα, αμα θες αστα, τα γευματα σου κοιτα να φτιαξεις με αναλογες ποσοτητες και να βαλεις υ/α οπου μπορεις και σε παιρνει.

εχει κορεσμενα λιπαρα το 2% ρε συ και ο τονος που ειπα εχει και αυτος ω3, γιατι αν ετρωγα ξηρους καρπους καρυδια θα ετρωγα...

και γενικα το πληρες γαλα ειναι στα απαγορευμενα τροφιμα...

DimitrisT
19-08-11, 18:33
για μενα κρατα τα τα φρουτα γιατι κακα τα ψεματα σου κοβουν και την ορεξη για γλυκο...ενα αυτο.κ 2ον.φιλε για να λιπωσεις πρεπει να κατεβαζεις πολυ πραμα κ υπερθερμιδικα.εγω καθε βραδυ με το γιαουρτι βαζω κ καθαρο κακαο κ αλλες φορες κ μια κουταλια φυστικοβουτηρο.κ παντα το τρωω με 2 χωνακια παγωτου(οκ 11 θερμιδες το ενα αλλα μετρανε κ αυτες)κ αυτα μιση ωρα πριν κοιμηθω...μη τα φοβασαι

Δεν ξερω για σενα Τολη παντως εγω προτιμω ενα κομματι cheesecake παρα 10 φετες καρπουζι... :turtle::turtle:

Σορρυ για το offtopic αλλα δεν αντεξα!

Edit :
εχει κορεσμενα λιπαρα το 2% ρε συ και ο τονος που ειπα εχει και αυτος ω3, γιατι αν ετρωγα ξηρους καρπους καρυδια θα ετρωγα...

Ελαχιστα εχει, δεν προκειται να βαλεις λιπος απο αυτα, σε καμμια περιπτωση.

tolis93
19-08-11, 18:34
Δεν ξερω για σενα Τολη παντως εγω προτιμω ενα κομματι cheesecake παρα 10 φετες καρπουζι... :turtle::turtle:

Σορρυ για το offtopic αλλα δεν αντεξα!

νταξει ειναι κ στον καθε ανθρωπο.κοιτα κ εγω οταν παιζει τπτ σε φαση καραμελα η γλυκο σιροπιαστο ποιος τα... τα φρουτα:P

Txc
22-08-11, 10:05
Εκανα καπποιες αλλαγες στην διατροφη μου, ωστε να αυξησω τις θερμιδες μου και εβαλα ακομα 2 γευματα...

1) Στο πρωινο μου την whey πλεον την πινω με 250μλ γαλα 0%, αρα παιρνουμε +80 θερμιδες απο εδω, 8γρ πρωτεινη και 12γρ υδατανθρακα...

2) Εβαλα πριν την προπονηση ( μετα το δεκατιανο ), ενα υγρο γευμα 1 scoop whey + γαλα 0% 250μλ και 1 ροδακινο, αρα παιρνουμε 240 θερμιδες, 36γρ πρωτεινη, 14γρ υδατανθρακα και 1γρ λιπος...

3) Στο μεταπροπονητικο ροφημα εβγαλα την μπανανα και μειωσα την ληψη whey απο 2 scoop, στο 1 scoop, αρα εδω εχουμε 120 θερμιδες, 27γρ πρωτεινη, 2γρ υδατανθρακα και 1γρ λιπος...

4) Εβαλα και ενα 6ο γευμα πριν τον υπνο γιαουρτι 0% και τονο σε νερο με λεμονι, αρα εδω εχουμε 190 θερμιδες, 35γρ πρωτεινη, 7γρ υδατανθρακα και 0 λιπος στο περιπου...

Αρα ειχα 1420 θερμιδες την ημερα και τωρα εχω περιπου 1720 θερμιδες την ημερα...

Πιστευω μπορω να τις αυξησω και αλλο, προσθετωντας μια πηγη υδατανθρακα στο πρωτο μου στερεο μεταπροπονητικο γευμα. Μια πηγη συνθετου υδατανθρακα ας πουμε για την αναπληρωση του μυικου γλυκογονου, οπως ρυζι ή πατατα...

Συνοψιζωντας εβγαλα την μπανανα, χωρισα τα 2 scoop στο μεταπροπονητικο ροφημα σε 2 διαφορετικα γευματα και προσθεσα και 500μλ γαλα 0% στην διατροφη μου και εβαλα ενα ακομα ελαφρυ γευμα πριν τον υπνο με ποσοτητα καζεινης και ω3...

Οι συνολικες θερμιδες ειναι στο περιπου παντα για το λογο οτι αλλες φορες στο πρωτο μου στερεο μεταπρονητικο εχω κοτοπουλο, αλλες μοσχαρι, αλλες ψαρι, εξαρτατε. Καμια φορα αλλαζει και το πρωινο μου με καμια ομελετα αντι για βρωμη...

Txc
22-08-11, 11:14
Τελικα το να σημειωνεις το διατροφικο σου προγραμμα, θερμιδες, πρωτεινη, υδατανθρακα και λιπαρα βοηθαει παρα πολυ και ειδικα οταν μπορεις να το συζητας με αλλους και να βλεπεις διαφορετικες αποψεις. Σκεφτομε να κανω και το δικο μου log, οσων αφορα την διατροφη μου καθημερινα και τις προπονησεις μου. Θα μετρησει πιστευω...

Txc
29-08-11, 17:07
Εχω καταληξει σε αρκετα συμπερασματα, αφου εχω διαβασει διαφορα αρθρα, ερευνες και ξενα φορουμς:

1) Η ερευνα που εγινε οσων αφορα το αναβολικο παραθυρο που υπαρχει, μετα απο εντονη ασκηση και καταναλωνουμε δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη για να εκμεταλλευτουμε την ινσουλινη και να διοχετευσουμε στο σωμα μας πιο γρηγορα πρωτεινη και υδατανθρακα για αναπληρωση μυικου γλυκογονου, εγινε σε ΑΘΛΗΤΕΣ ΑΝΤΟΧΗΣ. Οι αθλητες του ΒΒ ειναι αθλητες δυναμης...

Οι ερευνες ισχυουν για την υπαρξη του αναβολικου παραθυρου, αλλα μετα απο πολυ ΕΝΤΟΝΗ σωματικη δραστηριοτητα ΑΝΤΟΧΗΣ ( τρεξιμο ) και οχι ασκησεις αντιστασης ( βαρυ )...

2) Τεινω να κανω 7 γευματα την ημερα, σε ολα τα γευματα, εχω πηγη υδατανθρακα και περιπου 35γρ πρωτεινη πλην του μεταπροπονητικου ροφηματος. Παιρνω μεταπροπονητικο ροφημα 1 scoop και καπακι μετα απο 30 λεπτα, κανω στερεο γευμα του στυλ φιλετο κοτοπουλο με ρυζι και μια σαλατα. Ε μετα απο εκεινο το γευμα, δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση, οτι θα εκραγω...

Σε κανενα γευμα δεν συμβαινει αυτο, μονο στο πρωτο στερεο μεταπροπονητικο μιση ωρα μετα το μεταπροπονητικο ροφημα...

Το νιωθω σαν να λεει το σωμα μου, πολυ εφαγες οχι αλλο. Το ιδιο νιωθω και με το αλκοολ, οταν πινω καμια φορα, στο δευτερο ποτηρι, χτυπαει καμπανακι, το νιωθω, οχι αλλο φωναζει...

Λεω να κανω το μεταπροπονητικο μου ροφημα κανονικα γευμα και οχι στυλ σνακ που ειναι τωρα και να φαω μετα απο κανα 3ωρο, παλι θα παρω υδατανθρακα ( quaker και 1 κ.σ μελι ) και περιπου 35γρ πρωτεινης ( 27 απο 1 scoop whey + 8γρ απο 250μλ γαλα 0% ) και δεν θα εχω την αισθηση που εχω τωρα, λες και εχω φαει 15 κοτοπουλα...

3) Εχω προσθεσει ξανα το γαλα στην διατροφη μου και πλεον πινω παντα whey με γαλα ( καταναλωνω περιπου 1 λιτρο γαλα 0% την ημερα )...
Το οτι και καλα η καζεινη του γαλακτος καθυστερει την απορροφηση της whey ειναι ενας μυθος...
Τα λιπαρα καθυστερουν την απορροφηση...
Η whey και η καζεινη εχουν διαφορετικους χρονους απορροφησης + οτι η whey εχει 10 φορες καλυτερη γευση με το γαλα παρα με το νερο ( μιλαω για αποβουτυρωμενο γαλα 0% παντα )...

4) Σκεφτομε να αυξησω την ποσοτητα του quaker που καταναλωνω απο 60γρ σε 120γρ. Ηδη κανω 2 oatmeals το καθενα 30γ quaker, λεω να κανω αλλα 2...
Ποια?
Πρωτο στερεο μεταπροπονητικο και δευτερο στερεο μεταπροπονητικο ( 4ο και 6ο γευμα )...

Το 4ο γευμα μου ειναι το μεταπροπονητικο μου ροφημα που λεω να το κανω ολοκληρωμενο γευμα και οχι στυλ σνακ που ειναι τωρα...

Quaker = υδατανθρακας χαμηλου γλυκαιμηκου δεικτη, 100% φυσικη τροφη, συνθετος υδατανθρακας = αναπληρωση μυικου γλυκογονου...

Μερικες σκορπιες σκεψεις για τροφη...

Δεν ξερω, απλα η ολη φαση με την μιση ωρα περιθωριο που πρεπει να καταναλωσεις δεξτροζη για να εκμεταλλευτεις την ινσουλινη, μου φαινετε οτι δεν αξιζει τον κοπο, γιατι οι ερευνες ηταν πανω σε αθλητες αντοχης ( μαραθωνοδρομους ) και μετα απο πολυ εντονη σωματικη δραστηριοτητα ΑΝΤΟΧΗΣ και οχι δυναμης...

Μαλλον ο Αdrikos ειχε δικιο οσων αφορα το γαλα...
και για post workout ειναι πολυ καλο το γαλα με την whey για διαφορους λογους...

ΒΒ = Αθλητης δυναμης...

Δεν ξερω, απλα πινω whey 25γ πρωτεινη και καπακι μετα απο μιση ωρα παιρνω και στερεη ποσοτητα πρωτεινης, πες αλλα 35γρ απο εκει χωρια ο υδατανθρακας ( σαλατα και ρυζι ) και τα λιπαρα ( ελαιολαδο, λιπαρα του κρεατος )...

Ισως ηταν καλυτερα να τα εσπαγα ανα 3 ωρες αυτα γευματα...

Μεταπροπονητικο ροφημα = oatmeal ( 4ο γευμα )

Πρωτο στερεο = oatmeal ή κανονικα γευμα απλα χωρις υδατανθρακα, φιλετο και σαλατα μονο ( 5ο γευμα )

Πριν τον υπνο γευμα = γιαουρτι 0% και 10-15 καρυδια ( 6ο γευμα )

Περιπου 1 λιτρο γαλα 0% την ημερα, 120γρ quaker ( αν κανω 4 oatmeals )...

tolis93
29-08-11, 17:22
Εχω καταληξει σε αρκετα συμπερασματα, αφου εχω διαβασει διαφορα αρθρα, ερευνες και ξενα φορουμς:

1) Η ερευνα που εγινε οσων αφορα το αναβολικο παραθυρο που υπαρχει, μετα απο εντονη ασκηση και καταναλωνουμε δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη για να εκμεταλλευτουμε την ινσουλινη και να διοχετευσουμε στο σωμα μας πιο γρηγορα πρωτεινη και υδατανθρακα για αναπληρωση μυικου γλυκογονου, εγινε σε ΑΘΛΗΤΕΣ ΑΝΤΟΧΗΣ. Οι αθλητες του ΒΒ ειναι αθλητες δυναμης...

Οι ερευνες ισχυουν για την υπαρξη του αναβολικου παραθυρου, αλλα μετα απο πολυ ΕΝΤΟΝΗ σωματικη δραστηριοτητα ΑΝΤΟΧΗΣ ( τρεξιμο ) και οχι ασκησεις αντιστασης ( βαρυ )...

2) Τεινω να κανω 7 γευματα την ημερα, σε ολα τα γευματα, εχω πηγη υδατανθρακα και περιπου 35γρ πρωτεινη πλην του μεταπροπονητικου ροφηματος. Παιρνω μεταπροπονητικο ροφημα 1 scoop και καπακι μετα απο 30 λεπτα, κανω στερεο γευμα του στυλ φιλετο κοτοπουλο με ρυζι και μια σαλατα. Ε μετα απο εκεινο το γευμα, δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση, οτι θα εκραγω...

Σε κανενα γευμα δεν συμβαινει αυτο, μονο στο πρωτο στερεο μεταπροπονητικο μιση ωρα μετα το μεταπροπονητικο ροφημα...

Το νιωθω σαν να λεει το σωμα μου, πολυ εφαγες οχι αλλο. Το ιδιο νιωθω και με το αλκοολ, οταν πινω καμια φορα, στο δευτερο ποτηρι, χτυπαει καμπανακι, το νιωθω, οχι αλλο φωναζει...

Λεω να κανω το μεταπροπονητικο μου ροφημα κανονικα γευμα και οχι στυλ σνακ που ειναι τωρα και να φαω μετα απο κανα 3ωρο, παλι θα παρω υδατανθρακα ( quaker και 1 κ.σ μελι ) και περιπου 35γρ πρωτεινης ( 27 απο 1 scoop whey + 8γρ απο 250μλ γαλα 0% ) και δεν θα εχω την αισθηση που εχω τωρα, λες και εχω φαει 15 κοτοπουλα...

3) Εχω προσθεσει ξανα το γαλα στην διατροφη μου και πλεον πινω παντα whey με γαλα ( καταναλωνω περιπου 1 λιτρο γαλα 0% την ημερα )...
Το οτι και καλα η καζεινη του γαλακτος καθυστερει την απορροφηση της whey ειναι ενας μυθος...
Τα λιπαρα καθυστερουν την απορροφηση...
Η whey και η καζεινη εχουν διαφορετικους χρονους απορροφησης + οτι η whey εχει 10 φορες καλυτερη γευση με το γαλα παρα με το νερο ( μιλαω για αποβουτυρωμενο γαλα 0% παντα )...

4) Σκεφτομε να αυξησω την ποσοτητα του quaker που καταναλωνω απο 60γρ σε 120γρ. Ηδη κανω 2 oatmeals το καθενα 30γ quaker, λεω να κανω αλλα 2...
Ποια?
Πρωτο στερεο μεταπροπονητικο και δευτερο στερεο μεταπροπονητικο ( 4ο και 6ο γευμα )...

Το 4ο γευμα μου ειναι το μεταπροπονητικο μου ροφημα που λεω να το κανω ολοκληρωμενο γευμα και οχι στυλ σνακ που ειναι τωρα...

Quaker = υδατανθρακας χαμηλου γλυκαιμηκου δεικτη, 100% φυσικη τροφη, συνθετος υδατανθρακας = αναπληρωση μυικου γλυκογονου...

Μερικες σκορπιες σκεψεις για τροφη...

Δεν ξερω, απλα η ολη φαση με την μιση ωρα περιθωριο που πρεπει να καταναλωσεις δεξτροζη για να εκμεταλλευτεις την ινσουλινη, μου φαινετε οτι δεν αξιζει τον κοπο, γιατι οι ερευνες ηταν πανω σε αθλητες αντοχης ( μαραθωνοδρομους ) και μετα απο πολυ εντονη σωματικη δραστηριοτητα ΑΝΤΟΧΗΣ και οχι δυναμης...

Μαλλον ο Αdrikos ειχε δικιο οσων αφορα το γαλα...
και για post workout ειναι πολυ καλο το γαλα με την whey για διαφορους λογους...

ΒΒ = Αθλητης δυναμης...
σε αυτα που τονισα παραπανω μπορεις να μ δωσεις πηγες?με ενδιαφερει αφανταστα γιατι λατρευω κ το γαλα καθως κ το γιαουρτι κ το χχω κοψει απο το μεταπροπονητικο μου επειδη εχει καζεινη...θα βοηθουσε πολυ

Txc
29-08-11, 17:40
Κανε register www.bodybuilding.com...
Πανε στα forums, εχει διαφορες συζητισεις και αρθρα πανω σε ερευνες με links κτλ...

Txc
29-08-11, 17:43
Και στην τελικη γιατι να βιαζομε να κανω αναπληρωση του μυικου γλυκογονου αμεσως μετα με το μεταπροπονητικο ροφημα, αφου εχω περιθωριο τουλαχιστον 24ωρων μεχρι την επομενη προπονηση...
Μεχρι τοτε θα εχω καταναλωσει μεγαλες ποσοτητες απο συνθετο υδατανθρακα για την αναπληρωση του μυικου γλυκογονου μου...

Απλα η ολη λογικη ειναι οτι δεξτροζη, θα παρεις μονο αν πεθαινεις κυριολεκτικα στην προπονηση ( βαρυ και τρεξιμο ) ή κανεις διπλες προπονησεις...
Η δεξτροζη απευθυνετε σε αθλητες ΑΝΤΟΧΗΣ...

Εμεις ειμαστε αθλητες δυναμης...

Απλα χρειαζομαστε υδατανθρακα μεταπροπονητικα, αυτο πιστευω, δεν εχει σημασια αν ειναι γρηγορης ή αργης απορροφησης...
Εγω θα επελεγα την βρωμη απο τις αδειες θερμιδες τις δεξτροζης...

Δεν ξερω, απλα μου φαινετε εχουμε δωσει τρομερη βαρυτητα στο μεταπροπονητικο ροφημα, λες και εξαρτατε απο αυτο, αν δεις αποτελεσμα ή οχι...
Το αποτελεσμα ειναι ενας συνδυασμος διαφορων μεταβλητων...

Αυτα που γραφω σε καμια περιπτωση δεν ειναι απολυτα, απλα ειναι η γνωμη μου, σιγουρα βλεπεις αποτελεσματα και με την δεξτροζη, απλα ο καθενας πρεπει να βρει τι δουλευει καλυτερα πανω στο σωμα του...

Δεν υπαρχει μια συγκεκριμενη << συνταγη >> για ολους...

Txc
29-08-11, 20:17
Το λαθος μου ειναι οτι το μεταπροπονητικο μου ροφημα δεν ειναι γευμα αλλα σνακ, γι'αυτο πρεπει να κανω 7 γευματα αντι για 6 την ημερα, αυτο σημαινει επιπλεον θερμιδες, γιατι μετα το ροφημα μετα απο μιση ωρα καπακι κανω το 5ο γευμα, αν το μεταπροπονητικο ροφημα μου ειναι το 4ο γευμα μου, δεν μεσολαβει ενα 3ωρο...

Txc
31-08-11, 13:12
Λοιπον, μολις γυρισα απο την διατροφολογο μου, οπου εκανα λιπομετρηση και θα γραψω τα αποτελεσματα:

Ημερομηνια: 31 / 8 / 2011

1) Ηλικια: 26
2) Υψος: 1.80
2) Σωματικο βαρος: 75,4 κιλα
3) Μυικη μαζα: 67,1 κιλα
4) Λιπος: 8,3 κιλα / 11%
5) ΒΜR: 1831 Kcal
6) Νερο: 19 κιλα / 53%
7) Σκελετος: 3,1 κιλα

Ημερισιες θερμιδικες αναγκες με 5 φορες την εβδομαδα ασκηση και 2 μερες παυση: 2688 Kcal ( θερμιδες συντηρησης του βαρους μου )...

Ημουνα 80 κιλα, αλλα επεσα στα 75,4 γιατι ειχα κοψει πρωτεινη ενα διαστημα και εκανα 4 γευματα την ημερα...
Εχασα μυικα κιλα, ημουνα στο 7% λιπος οταν ημουν στα 80 κιλα...
Παλι θα χασω κιλα, δεν νομιζω οτι η διατροφη μου μου βγαζει τοσες θερμιδες για να συντηρησω το βαρος μου...
Συμφωνα με την μυικη μου μαζα χρειαζομε τουλαχιστον 130γρ πρωτεινης την ημερα περιπου
Την υπερκαλυπτω αυτη την ποσοτητα...

Το μηχανημα της λιπομετρησης ειναι το: TANITA 300 / BODY COMPOSITION ANALYZER TBF-300

Txc
31-08-11, 13:30
Το βαρος του σκελετου συνυπολογιζετε με την μυικη μαζα ή με το λιπος, δεν ειμαι σιγουρος...

Θα ξαναγραψω συντομα την διατροφη μου με πληρη αναλυση μακροσυστατικων...

20 Σεπτεμβριου φευγω και φανταρος, παει περιπατο η πρωτεινη και το γυμναστηριο, εκει ειναι που θα χασω πολλα κιλα...

Ειμαι και μυστιριος με το φαι, αμα δω οτι τρωνε σαβουρα, προτιμω να πεθανω της πεινας...

kostas11
31-08-11, 13:41
Λοιπόν,λες είσαι 75,4 κιλα.Για να υπολογίσουμε λιγάκι...
''μυικη μαζα'' 67,1 κιλα λες+λιπος 8,3κιλα,+σκελετος 3,1 κιλα= 78,5 κιλα,και λες οτι εχεις βάρος 75,4...κατι δεν παει καλά εδώ :green:..1 αυτο...
όργανα δεν έχεις? επίσης τα νερά που ειναί? :welcome:

Κάποιος είναι τσακομένος με την αλήθεια...χεχε

Txc
31-08-11, 17:08
Καλα οκ, οτι πεις...
Το βαρος του σκελετου οπως ειπα ειναι μαζι με την μυικη μαζα ή το λιπος, αν διαβασες και το αλλο ποστ...
Εσυ μηπως ξερεις καλυτερα απο τον γιατρο? Δεν νομιζω...
Μην τρολλαρεις το ποστ μου...

kostas11
31-08-11, 18:36
Καλα οκ, οτι πεις...
Το βαρος του σκελετου οπως ειπα ειναι μαζι με την μυικη μαζα ή το λιπος, αν διαβασες και το αλλο ποστ...
Εσυ μηπως ξερεις καλυτερα απο τον γιατρο? Δεν νομιζω...
Μην τρολλαρεις το ποστ μου...

Mόνος σου τρολλάρεσε.

Txc
31-08-11, 18:40
Mόνος σου τρολλάρεσε.

Καλα οκ, την αλλη φορα διαβασε ολα τα ποστς, πριν ποσταρεις...

Kostas95
31-08-11, 18:59
ρε κωστας11 τι εχει τσακωθει με την αληθεια :bowdown::bowdown:

Txc
31-08-11, 19:07
O τυπος δεν ξερει τι να κανει και μπαινει και τρολλαρει στα ποστς...
Μην το ψαχνεις...

Ας κοιταξει ο τυπος να φτιαξει την διατροφη του και την προπονηση του και μετα ας ποσταρει αν εχει να πει κατι ουσιωδες και με αποδειξεις...
Δεν μπορει να με κρινει απλα...

kostas11
31-08-11, 19:26
O τυπος δεν ξερει τι να κανει και μπαινει και τρολλαρει στα ποστς...
Μην το ψαχνεις...

Ας κοιταξει ο τυπος να φτιαξει την διατροφη του και την προπονηση του και μετα ας ποσταρει αν εχει να πει κατι ουσιωδες και με αποδειξεις...
Δεν μπορει να με κρινει απλα...

Ρε φίλε μου,πρόσεξε λίγο...πριν λίγες μέρες ήσουν 80 κιλα με 7% λίπος,τώρα είσαι 76 κιλά με 11% λιπος? για εξήγησέ μου,πως γίνεται?
απόδειξη γιατί? νομίζω φένονται στα ποστ σου τα ψέματα,δεν χρειάζεται να αποδείξω κάτι.

Txc
31-08-11, 19:33
Ρε φίλε μου,πρόσεξε λίγο...πριν λίγες μέρες ήσουν 80 κιλα με 7% λίπος,τώρα είσαι 76 κιλά με 11% λιπος? για εξήγησέ μου,πως γίνεται?
απόδειξη γιατί? νομίζω φένονται στα ποστ σου τα ψέματα,δεν χρειάζεται να αποδείξω κάτι.

<< Οι πριν λιγες μερες >> ηταν πριν 2 μηνες, που ειχα κανει την τελευταια λιπομετρηση...

Εσυ γιατι ασχολεισε μαζι μου?
Κοιτα την δουλεια σου και μην με ζαλιζεις...

Αφου δεν εχεις να πεις κατι ουσιωδες...
Μονο μ@λ@κιες ποσταρεις καθε φορα...

Κοιτα την παρτη σου και μην ασχολεισε μαζι μου...

kostas11
31-08-11, 19:34
<< Οι πριν λιγες μερες >> ηταν πριν 2 μηνες, που ειχα κανει την τελευταια λιπομετρηση...

Εσυ γιατι ασχολεισε μαζι μου?
Κοιτα την δουλεια σου και μην με ζαλιζεις...

Αφου δεν εχεις να πεις κατι ουσιωδες...
Μονο μ@λ@κιες ποσταρεις καθε φορα...

Κοιτα την παρτη σου και μην ασχολεισε μαζι μου...

Όχι γιατί σε βλέπω ρε καιμένε μου άνθρωπε,μόνος σου τα γράφεις μόνος σου τα διαβάζεις.

Txc
31-08-11, 19:37
Όχι γιατί σε βλέπω ρε καιμένε μου άνθρωπε,μόνος σου τα γράφεις μόνος σου τα διαβάζεις.

Ε εγω ετσι την βρισκω...
Εσενα τι σε νοιαζει?

Το βρηκες παντως, γι'αυτο το ποστ μου εχει 500 views...

Αντε γεια ρε :welcome:

tolis93
01-09-11, 14:05
ελα ελα σταματηστε κ θα σας παρω ζαχαρωτα:green: καλα ρε εδω βρικατε να τσακωθειτε? ο ενας χαλαει το λογκ του κ ο αλλος βγαινει οφ στη συνεχεια.οχι οτι μ πεφτει λογος απλα οκ ρ παιδια....νταξει ολοι εχουμε νευρα π το φπα πηγε 23% αλλα οχι κ ετσι:green:

Txc
01-09-11, 23:54
Λοιπον, ηρθε η στιγμη να κανω ενα update στο διατροφικο μου πλανο με πληρη αναλυση μακροσυστατικων σε καθε γευμα:
Κοβω την whey, γιατι σε 20 ημερες φευγω φανταρος...
Θα βγαλω την ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζωμε ημερισιως απο την διατροφη μου...

Ημερομηνια: 1 / 9 / 2011
Βαρος: 75,4
Μυικη μαζα: 67,1 κιλα
Ημερισιες θερμιδικες αναγκες συντηρησης του βαρους μου με 5 ημερες ασκηση και 2 ημερες παυση την εβδομαδα: 2688 Kcal

Γευμα 1ο ( 6 η ωρα ): 250ml γαλα, 30γρ βρωμη, 1 μηλο, 1 πολυβιταμινη...

Θερμιδες: 237
Πρωτεινη: 8γρ
Υδατανθρακας: 43γρ
Λιπαρα: 2.5γρ

Γευμα 2ο ( 9 η ωρα ): 2 φετες ολικης αλεσης, 5 φετες βραστη γαλοπουλα ( viveur -30% αλατι ), 100γρ cottage, 1 πολυβιταμινη και 1 καφε με 1 γαλατακι light, 1 κ.γ καφε, 1 κ.γ μαυρη ζαχαρη...

Θερμιδες: 295
Πρωτεινη: 31γρ
Υδατανθρακας: 34γρ
Λιπαρα: 3γρ

Γευμα 3ο ( 12 η ωρα ): 250ml γαλα, 30γρ βρωμη και 1 μηλο...

Θερμιδες: 237
Πρωτεινη: 8γρ
Υδατανθρακας: 43γρ
Λιπαρα: 2.5γρ

Στις ( 1 η ωρα ): Προπονηση διαρκειας 2 με 3 ωρες...

Γευμα 4ο ( 4 η ωρα ): Γιαουρτι 0% και 1 μετρια μπανανα

Θερμιδες: 185
Πρωτεινη: 16γρ
Υδατανθρακας: 31γρ
Λιπαρα: 0γρ

Γευμα 5ο ( 4.30 η ωρα ): Φιλετο κοτοπουλο 100-150γρ, 100 ρυζι και μια σαλατα ΧΩΡΙΣ ελαιολαδο...

Θερμιδες: 455
Πρωτεινη: 35γρ
Υδατανθρακας: 35γρ
Λιπαρα: 15γρ

Γευμα 6ο ( 7.30 η ωρα ): Φιλετο κοτοπουλο 100-150γρ ( λεμε τωρα ), σαλατα ΜΕ ελαιολαδο...

Θερμιδες: 317
Πρωτεινη: 35γρ
Υδατανθρακας: 5γρ
Λιπαρα: 26γρ

Γευμα 7ο ( 10.30 η ωρα ): Γιαουρτι 0% και 10-15 καρυδια ΜΙΣΑ

Θερμιδες: 180
Πρωτεινη: 15γρ
Υδατανθρακας: 6γρ
Λιπαρα: ...

Συνολο στο περιπου:

Θερμιδες: 1906
Πρωτεινη: 150γρ
Υδατανθρακας: 197γρ
Λιπαρα: 49+ ( δεν μπορω να υπολογισω τα λιπαρα απο τα καρυδια )...

Οι αναλογιες της διατροφης μου ειναι περιπου 40% υδατανθρακας, 30% πρωτεινη, 30% λιπαρα...

Παλι χανω κιλα μου φαινετε...
Μου φαινετε φυσιολογικο, οτι ο υδατανθρακας βγαινει πανω απο την πρωτεινη...
Η ποσοτητα πρωτεινης ειναι ηδη αρκετη πιστευω...
Δεν ξερω...
Ακομα και με 7 γευματα, δεν πιανω 2000 θερμιδες...
Αν ανεβασω θερμιδες για να πιασω το οριο συντηρησης του βαρους μου, ανεβαινουν και αλλο τα μακροσυστατικα...
Μαλλον δεν ειναι νομος τα 2γρ πρωτεινης ανα κιλο αλιπης μυικης μαζας...

tolis93
02-09-11, 00:21
Λοιπον, ηρθε η στιγμη να κανω ενα update στο διατροφικο μου πλανο με πληρη αναλυση μακροσυστατικων σε καθε γευμα:
Κοβω την whey, γιατι σε 20 ημερες φευγω φανταρος...
Θα βγαλω την ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζωμε ημερισιως απο την διατροφη μου...

Ημερομηνια: 1 / 9 / 2011
Βαρος: 75,4
Μυικη μαζα: 67,1 κιλα
Ημερισιες θερμιδικες αναγκες συντηρησης του βαρους μου με 5 ημερες ασκηση και 2 ημερες παυση την εβδομαδα: 2688 Kcal

Γευμα 1ο ( 6 η ωρα ): 250ml γαλα, 30γρ βρωμη, 1 μηλο, 1 πολυβιταμινη...

Θερμιδες: 237
Πρωτεινη: 8γρ
Υδατανθρακας: 43γρ
Λιπαρα: 2.5γρ

Γευμα 2ο ( 9 η ωρα ): 2 φετες ολικης αλεσης, 5 φετες βραστη γαλοπουλα ( viveur -30% αλατι ), 100γρ cottage, 1 πολυβιταμινη και 1 καφε με 1 γαλατακι light, 1 κ.γ καφε, 1 κ.γ μαυρη ζαχαρη...

Θερμιδες: 295
Πρωτεινη: 31γρ
Υδατανθρακας: 34γρ
Λιπαρα: 3γρ

Γευμα 3ο ( 12 η ωρα ): 250ml γαλα, 30γρ βρωμη και 1 μηλο...

Θερμιδες: 237
Πρωτεινη: 8γρ
Υδατανθρακας: 43γρ
Λιπαρα: 2.5γρ

Στις ( 1 η ωρα ): Προπονηση διαρκειας 2 με 3 ωρες...

Γευμα 4ο ( 4 η ωρα ): Γιαουρτι 0% και 1 μετρια μπανανα

Θερμιδες: 185
Πρωτεινη: 16γρ
Υδατανθρακας: 31γρ
Λιπαρα: 0γρ

Γευμα 5ο ( 4.30 η ωρα ): Φιλετο κοτοπουλο 100-150γρ, 100 ρυζι και μια σαλατα ΧΩΡΙΣ ελαιολαδο...

Θερμιδες: 455
Πρωτεινη: 35γρ
Υδατανθρακας: 35γρ
Λιπαρα: 15γρ

Γευμα 6ο ( 7.30 η ωρα ): Φιλετο κοτοπουλο 100-150γρ ( λεμε τωρα ), σαλατα ΜΕ ελαιολαδο...

Θερμιδες: 317
Πρωτεινη: 35γρ
Υδατανθρακας: 5γρ
Λιπαρα: 26γρ

Γευμα 7ο ( 10.30 η ωρα ): Γιαουρτι 0% και 10-15 καρυδια ΜΙΣΑ

Θερμιδες: 180
Πρωτεινη: 15γρ
Υδατανθρακας: 6γρ
Λιπαρα: ...

Συνολο στο περιπου:

Θερμιδες: 1906
Πρωτεινη: 150γρ
Υδατανθρακας: 197γρ
Λιπαρα: 49+ ( δεν μπορω να υπολογισω τα λιπαρα απο τα καρυδια )...

Οι αναλογιες της διατροφης μου ειναι περιπου 40% υδατανθρακας, 30% πρωτεινη, 30% λιπαρα...

Παλι χανω κιλα μου φαινετε...
Μου φαινετε φυσιολογικο, οτι ο υδατανθρακας βγαινει πανω απο την πρωτεινη...
Η ποσοτητα πρωτεινης ειναι ηδη αρκετη πιστευω...
Δεν ξερω...
Ακομα και με 7 γευματα, δεν πιανω 2000 θερμιδες...
Αν ανεβασω θερμιδες για να πιασω το οριο συντηρησης του βαρους μου, ανεβαινουν και αλλο τα μακροσυστατικα...
Μαλλον δεν ειναι νομος τα 2γρ πρωτεινης ανα κιλο αλιπης μυικης μαζας...
για μενα αυξησε ποσοτητες.αν σκεφτεις καλα 2000 θερμιδες θελει μια μεση γυναικα με μεσες αναγκες....εσυ λες να εχεις ιδιες αναγκες με γυμναστικη?? το οτι πας φανταρος δε σημαινει πως δε μπορεις να εχεις μεσα συμπληρωματα να σαι σιγουρος;) οσο για τη γαλοπουλα απο που την αγοραζεις αυτη τη μαγκια?

Txc
02-09-11, 00:22
Το γαλα ειναι 0%...

Η γαλοπουλα ειναι αλλαντικο...
Βραστη γαλοπουλα φετες Νικας viveur 0-3% λιπαρα, ετσι την πουλανε στον Μασουτη...

Viveur = -30% αλατι

Μου φαινετε εχει αντιστοιχη και η Creta Farm...

Txc
02-09-11, 05:47
Αν αυξησω θερμιδες για να πιασω το οριο συντηρησης του βαρους μου, θα χτυπησω 200γρ πρωτεινη την ημερα, περιπου 250γρ υδατανθρακα και λιπαρα...
Τα γευματα στα οποια μπορω να αυξησω την ποσοτητα ειναι στα pre workout και στο πρωτο post workout ( 1 - 4 )...
Πιθανες επιλογες για αυξηση θερμιδων σε αυτα τα γευματα:

1) Ταχινι μακεδονικο ολικης αλεσης
2) Αμυγδαλα ωμα και αναλατα
3) 200γρ cottage
4) Αυγα
5) 45γρ βρωμη αντι για 30γρ στα 2 γευματα που εχω απο 30γρ...

Θα δουμε...

Txc
04-09-11, 20:20
1) Συμφωνα με τον θερμιδομετρητη μου τα 100γρ γαλοπουλα βραστη 0-3% λιπαρα εχουν μονο 18γρ πρωτεινη...
Θα αντικαταστησω την βραστη γαλοπουλα με τονο σε νερο στο 2ο γευμα μου...

2) Στο 1ο γευμα μου θα βαλω μπανανα αντι του μηλου...

3) Στο 4ο γευμα μου, βγαζω την μπανανα και βαζω 1 κ.σ μελι και 4 βιολογικες ρυζογκοφρετες. Βγαζω την μπανανα λογω οτι τα fibers της μπανανας καθυστερουν την απορροφηση της πρωτεινης απο το γιαουρτι στο σωμα μου...

Καθε ρυζογκοφρετα εχει 30 θερμιδες, 6γρ υδατανθρακα και μηδαμινα λιπαρα και πρωτεινη...
Οι 4 ρυζογκοφρετες θα αντικαταστησουν την ποσοτητα απλου υδατανθρακα στο 5ο γευμα μου...

Πιστευω οι ρυζογκοφρετες ειναι μια εξαιρετικη πηγη υδατανθρακα για post workout για τους εξης λογους:

1) Υψηλος γλυκαιμικος δεικτης
2) Απλος υδατανθρακας

Οι ρυζογκοφρετες και η whey ειναι 2 εξαιρετικα πρακτικες λυσεις στην διατροφη του ΒΒ...

Txc
05-09-11, 20:37
Μερικες σκορπιες σκεψεις:

1) Εχω την εντυπωση οτι τρωω παρα πολυ, ισως επρεπε να μειωσω σε 6 τα γευματα μου, αλλα μετα θα πρεπει να κοιμαμε περισσοτερο και να κανω το πρωτο γευμα πιο αργα, για να εχω ενα γευμα ανα 3 ωρες...

Απο την αλλη ακομα και με 7 γευματα, δεν πλησιαζω τις θερμιδες συντηρησης του βαρους μου, αλλα εγω εχω την αισθηση οτι τρωω σαν ζωο...

2) Η φετα γαλοπουλα βραστη ( αλλαντικο ) εχει 3.5γρ πρωτεινη η φετα ( βεβαια εξαρτατε απο το πως ειναι κομμενη ), δεν αξιζει ως πηγη πρωτεινης ( για το αλλαντικο λεω παντα )...

3) Χωρις προσωπικη δουλεια και ψαξιμο θα ειχα μεινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ και σε θεμα προπονησης και διατροφης, αν βασιζομουν σε γυμναστες. Για να κανεις κατι σωστα, πρεπει να το κανεις μονος σου...

4) Τελικα ειχα λαθος ωφειλω να ομολογισω οσων αφορα την μεταπροπονητικη διατροφη. Το << μεταπροπονητικο ροφημα >> ειναι ακρως σημαντικο και ειναι το μοναδικο γευμα που πρεπει να καταναλωσεις απλο υδατανθρακα, λογω οτι μετα τα βαρυ, το σωμα βρισκετε σε πολυ χαμηλα ποσοστα γλυκογονου, καταναλωνει μυικο ιστο και λιπος για ενεργεια και εχει μπει σε καταβολισμο. Για το λογω αυτο, χρειαζομε το insulin spike απο τροφες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη και απλο υδατανθρακα ωστε να μεταφερω << ενεργεια >> στο σωμα μου οσο το δυνατον πιο γρηγορα και να σταματησει ο καταβολισμος. Προσωπικα χρησημοποιω μελι και ρυζογκοφρετες στο πρωτο μεταπροπονητικο. Το μελι και οι ρυζογκοφρετες ειναι πηγες απλου υδατανθρακα και ταυτοχονα εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη. Βεβαια οι συνδιασμοι τροφων επηρεαζουν το γλυκαιμικο δεικτη. Αν πχ σε μια πατατα ριξεις ελαιολαδο και λεμονι απο πανω, πεφτει ο γλυκαιμικος δεικτης της πατατας. Μηπως παιζει κατι παρομοιο με το μελι και το γιαουρτι? Μηπως ριχνω το γλυκαιμικο δεικτη απο το μελι? Δεν ξερω. Βεβαια εχω και τις ρυζογκοφρετες...

5) Σε οσους λεω, οτι τρωω 7 φορες την ημερα και παλι χανω κιλα, δεν με πιστευουν, εχουν την εντυπωση οτι λεω παραμυθια...

6) Αν κανω 6 γευματα αντι για 7, εκτος οτι και με τα 7, δεν βγαζω τις θερμιδες συντηρησης του βαρους μου με τις ποσοτητες που εχω, το 5ο με το 6ο γευμα θα απεχουν 5-6 ωρες. Ουτε αυτο ειναι ιδανικο. Δεν ξερω...

7) Πιστεω οι ιδανικες αναλογιες μια ισορροπημενης διατροφης ειναι 50% υδατανθρακας / 40% πρωτεινη / 10% λιπαρα

8. Παιρνω 2 δοσεις πολυβιταμινης στο 1ο και στο 2ο ή 3ο γευμα. Σκεφτομε να βαλω την δευτερη δοση στο μεταπροπονητικο ροφημα...

tolis93
05-09-11, 23:32
Μερικες σκορπιες σκεψεις:

1) Εχω την εντυπωση οτι τρωω παρα πολυ, ισως επρεπε να μειωσω σε 6 τα γευματα μου, αλλα μετα θα πρεπει να κοιμαμε περισσοτερο και να κανω το πρωτο γευμα πιο αργα, για να εχω ενα γευμα ανα 3 ωρες...

Απο την αλλη ακομα και με 7 γευματα, δεν πλησιαζω τις θερμιδες συντηρησης του βαρους μου, αλλα εγω εχω την αισθηση οτι τρωω σαν ζωο...

2) Η φετα γαλοπουλα βραστη ( αλλαντικο ) εχει 3.5γρ πρωτεινη η φετα ( βεβαια εξαρτατε απο το πως ειναι κομμενη ), δεν αξιζει ως πηγη πρωτεινης ( για το αλλαντικο λεω παντα )...

3) Χωρις προσωπικη δουλεια και ψαξιμο θα ειχα μεινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ και σε θεμα προπονησης και διατροφης, αν βασιζομουν σε γυμναστες. Για να κανεις κατι σωστα, πρεπει να το κανεις μονος σου...

4) Τελικα ειχα λαθος ωφειλω να ομολογισω οσων αφορα την μεταπροπονητικη διατροφη. Το << μεταπροπονητικο ροφημα >> ειναι ακρως σημαντικο και ειναι το μοναδικο γευμα που πρεπει να καταναλωσεις απλο υδατανθρακα, λογω οτι μετα τα βαρυ, το σωμα βρισκετε σε πολυ χαμηλα ποσοστα γλυκογονου, καταναλωνει μυικο ιστο και λιπος για ενεργεια και εχει μπει σε καταβολισμο. Για το λογω αυτο, χρειαζομε το insulin spike απο τροφες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη και απλο υδατανθρακα ωστε να μεταφερω << ενεργεια >> στο σωμα μου οσο το δυνατον πιο γρηγορα και να σταματησει ο καταβολισμος. Προσωπικα χρησημοποιω μελι και ρυζογκοφρετες στο πρωτο μεταπροπονητικο. Το μελι και οι ρυζογκοφρετες ειναι πηγες απλου υδατανθρακα και ταυτοχονα εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη. Βεβαια οι συνδιασμοι τροφων επηρεαζουν το γλυκαιμικο δεικτη. Αν πχ σε μια πατατα ριξεις ελαιολαδο και λεμονι απο πανω, πεφτει ο γλυκαιμικος δεικτης της πατατας. Μηπως παιζει κατι παρομοιο με το μελι και το γιαουρτι? Μηπως ριχνω το γλυκαιμικο δεικτη απο το μελι? Δεν ξερω. Βεβαια εχω και τις ρυζογκοφρετες...

5) Σε οσους λεω, οτι τρωω 7 φορες την ημερα και παλι χανω κιλα, δεν με πιστευουν, εχουν την εντυπωση οτι λεω παραμυθια...

6) Αν κανω 6 γευματα αντι για 7, εκτος οτι και με τα 7, δεν βγαζω τις θερμιδες συντηρησης του βαρους μου με τις ποσοτητες που εχω, το 5ο με το 6ο γευμα θα απεχουν 5-6 ωρες. Ουτε αυτο ειναι ιδανικο. Δεν ξερω...

7) Πιστεω οι ιδανικες αναλογιες μια ισορροπημενης διατροφης ειναι 50% υδατανθρακας / 40% πρωτεινη / 10% λιπαρα

8. Παιρνω 2 δοσεις πολυβιταμινης στο 1ο και στο 2ο ή 3ο γευμα. Σκεφτομε να βαλω την δευτερη δοση στο μεταπροπονητικο ροφημα...

θελω να μεινω λιγο σε αυτο...νομιζω εχει να κανει κ με γλυκαιμικο φορτιο.το μελι κατι εχει δε θυμαμαι τι κ δν διασπαται ευκολα.το δε γιαουρτι λενε ειναι αμεσης αποροφησης αλλα εχει καζεινη οποτε δε πολυ στεκει...παντως γιαουρτι μελι μπανανα για μεταπροπονητικο ειναι αρκετα καλο για μενα οπως κ οι ρυζογκοφρετες.απο εμενα μια αποψη αν δεν βγαζεις θερμιδες αυξησε ποσοτητες.οχι μονο υδατανθρακα η μονο λιπαρα η μονο πρωτεινες.αλλα ολα με τις ιδιες αναλογιες.για το λαδι το ξερω οτι ριχνει το γλυκαιμικο αλλα το λεμονι γιατι?παντως μεταπροπονητικο κατι πλ γρηγορο ειναι το καλαμποκι.3 λεπτα βρασιμο θελει...εγω το χρησιμοποιω πλ συχνα

Txc
06-09-11, 04:51
θελω να μεινω λιγο σε αυτο...νομιζω εχει να κανει κ με γλυκαιμικο φορτιο.το μελι κατι εχει δε θυμαμαι τι κ δν διασπαται ευκολα.το δε γιαουρτι λενε ειναι αμεσης αποροφησης αλλα εχει καζεινη οποτε δε πολυ στεκει...παντως γιαουρτι μελι μπανανα για μεταπροπονητικο ειναι αρκετα καλο για μενα οπως κ οι ρυζογκοφρετες.απο εμενα μια αποψη αν δεν βγαζεις θερμιδες αυξησε ποσοτητες.οχι μονο υδατανθρακα η μονο λιπαρα η μονο πρωτεινες.αλλα ολα με τις ιδιες αναλογιες.για το λαδι το ξερω οτι ριχνει το γλυκαιμικο αλλα το λεμονι γιατι?παντως μεταπροπονητικο κατι πλ γρηγορο ειναι το καλαμποκι.3 λεπτα βρασιμο θελει...εγω το χρησιμοποιω πλ συχνα

Δεν ξερω, ετσι διαβασα σε καπποια αρθρα και για διαιτες βασισμενες στους συνδιασμους του γλυκαιμικου δεικτη, πχ εχεις πουρε πατατας και σε συνδιασμο με σαλατα μπροκολο, πεφτει ο γλυκαιμικος δεικτης της πατατας, ωστε αν θελεις να φας πουρε ξερω γω, να μην το αποκλεισεις απο την διαιτα σου, επειδη θελεις να αποφυγεις το insulin spike, το συνδιαζεις με κατι χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και εξισσοροπειτε. Θα με πεις τωρα η λεπτομερεια της λεπτομερειας. Συμφωνω αλλα αυτες οι λεπτομερειες κανουν την διαφορα. Μηπως να ετρωγα το μελι χωριστα απο το γιαουρτι? Δεν ξερω. Θα το ψαξω και βλεπουμε...

tolis93
06-09-11, 08:37
Δεν ξερω, ετσι διαβασα σε καπποια αρθρα και για διαιτες βασισμενες στους συνδιασμους του γλυκαιμικου δεικτη, πχ εχεις πουρε πατατας και σε συνδιασμο με σαλατα μπροκολο, πεφτει ο γλυκαιμικος δεικτης της πατατας, ωστε αν θελεις να φας πουρε ξερω γω, να μην το αποκλεισεις απο την διαιτα σου, επειδη θελεις να αποφυγεις το insulin spike, το συνδιαζεις με κατι χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και εξισσοροπειτε. Θα με πεις τωρα η λεπτομερεια της λεπτομερειας. Συμφωνω αλλα αυτες οι λεπτομερειες κανουν την διαφορα. Μηπως να ετρωγα το μελι χωριστα απο το γιαουρτι? Δεν ξερω. Θα το ψαξω και βλεπουμε...

για μερικους συνδιασμους τροφων ισχυει αυτο οντως.οπως επισης το γαλα μαζι με το κρεας(μοσχαρισιο χοιρινο) μειωνει την αποθηκευση των λιπαρων.δηλαδη αποβαλεις αρκετο μερος τους.νομιζα οτι ο πουρες δεν εχει υψιλο γλυκαιμικο δεικτη.η εδω το διαβασα η σε ενα αλλο αρθρο.παντως παιζουν πολλα κ διαφορα με γλυκαιμικο δεικτη γλυκαιμικο φορτιο κ συνδιασμους.ειναι κ τι λειτουργει στο καθε ενα.εγω πχ τις τελευταιες 2 μερες ετρωγα 2 τοστ κ μακαρονια μαζι και ταχινι.ολα μαζι.το πα σε εναν μ λεει καλα δε βαρας οφ με τοσο υδατανθρακα κ λιπαρα?δεν με ενοχλει εμενα.αλλους ναι.οπως κ με τη λακτοζη κ τα φρουτα.παιζει να εχει να κανει με την ευαισθησια στην ινσουλινη

Txc
06-09-11, 21:13
http://www.teenbodybuilding.com/aran-mattok.htm

Απλα respect ο τυπος...
Θεικη διατροφη...
Θεικο προγραμμα ( 2 μυικες ομαδες στο workout )...
Θεικο σωμα μακροπροθεσμα...
Μονο τα βασικα συμπληρωματα...
Τελικα ο μαγικος αριθμος απο τα γευματα ειναι τα 7, για το λογω οτι συνηθως καπακι απο το μεταπροπονητικο ροφημα, ακολουθει γευμα στην μιση ωρα max...
Η διατροφη μπορει να ποικιλλει, δεν ειναι κανονας, οπως και και το προγραμμα προπονησης ( δικεφαλος - πλατη και τρικεφαλος - στηθος ειναι MUST, ωμους και ποδια μπορεις μπορεις να κανεις χωριστα ξερω γω )...
Εχει βαλει 2 ημερες χωριστα αεροβια, αλλα αν κανεις πχ μετα τα βαρυ σε καθε workout 15 λεπτα διαδρομο για αποθεραπεια, βγαζεις τις αεροβιες προπονησεις στο τελος της εβδομαδας...

tolis93
06-09-11, 21:25
http://www.teenbodybuilding.com/aran-mattok.htm

Απλα respect ο τυπος...
Θεικη διατροφη...
Θεικο προγραμμα ( 2 μυικες ομαδες στο workout )...
Θεικο σωμα μακροπροθεσμα...
Μονο τα βασικα συμπληρωματα...
Τελικα ο μαγικος αριθμος απο τα γευματα ειναι τα 7, για το λογω οτι συνηθως καπακι απο το μεταπροπονητικο ροφημα, ακολουθει γευμα στην μιση ωρα max...
Η διατροφη μπορει να ποικιλλει, δεν ειναι κανονας, οπως και και το προγραμμα προπονησης ( δικεφαλος - πλατη και τρικεφαλος - στηθος ειναι MUST, ωμους και ποδια μπορεις μπορεις να κανεις χωριστα ξερω γω )...
Εχει βαλει 2 ημερες χωριστα αεροβια, αλλα αν κανεις πχ μετα τα βαρυ σε καθε workout 15 λεπτα διαδρομο για αποθεραπεια, βγαζεις τις αεροβιες προπονησεις στο τελος της εβδομαδας...
το αστειο ειναι πως κανω τα ιδια πραγματα.στηθος τρικεφαλα μαζι πλατη δικεφαλα μαζι ωμους κ ποδια αλλες μερες κ αεροβια 120-15 λεπτα πριν κ 10-15 λεπτα μετα....και μονο πρωτεινη απο συμπληρωμα κ πολυ φαγακι.υπομονη θελει τελικα.:green: ειναι κ τι ποιανει στο καθενα παντως

Txc
06-09-11, 21:28
το αστειο ειναι πως κανω τα ιδια πραγματα.στηθος τρικεφαλα μαζι πλατη δικεφαλα μαζι ωμους κ ποδια αλλες μερες κ αεροβια 120-15 λεπτα πριν κ 10-15 λεπτα μετα....και μονο πρωτεινη απο συμπληρωμα κ πολυ φαγακι.υπομονη θελει τελικα.:green: ειναι κ τι ποιανει στο καθενα παντως

Αυτα τα 3 ειναι τα βασικα συμπληρωματα...
Οκ αυτος παιρνει και ιχθυελαιο...
Μην παρεις ιχθυελαιο και βαλε καρυδια στο 7ο γευμα πριν τον υπνο...
Whey ειναι must για πρακτικους λογους και post workout...
Κρεατινη ειναι must επισης για δυναμη...
Το προγραμμα του και η διατροφη του βγαινουν με διαφορες παραλλαγες...
Βεβαια παιζουν ρολο και τα γενετικα χαρακτηριστικα...
Παρε πολυβιταμινη...
Για να παιρνει μονο 1 χαπι αυτος, λογικα εχει του φαρμακειου που συνηθως δεν ειναι για αθλητες...
Εννοειτε θελει υπομονη και οχι μονο...
Υπομονη...
Επιμονη...
Πειθαρχια...
Συνεπεια...
Προγραμμα...
Το αποτελεσμα στο τελος ειναι ενας συνδιασμος μεταβλητων...

Txc
09-09-11, 22:35
The only way fats, or any food you eat before bed, gets stored as fat is if the food you eat exceeds your daily calorie requirements...
O μονος τροπος που τα λιπαρα ή οποιοδιποτε αλλο τροφιμο που θα φας πριν τον υπνο, μετατρεπετε σε λιπος αν το τροφιμο που θα φας ξεπερασει τις ημερισιες θερμιδικες σου αναγκες...

Txc
08-10-11, 16:51
Η πρωτη λεξη που μου ερχετε στο μυαλο, οταν λεω την λεξη στρατοπεδο ειναι φυλακη...
Εχω ΒΜR 1831 θερμιδες σε οριζοντια θεση...
Κανω 3 γευματα την ημερα, δεν τροω ποτε μετα τις 7 το απογευμα και προσπαθω να μεινω υποθερμιδικα...
Εχει γενικα πολυ σαβουρα φαι, αλλα δυστιχως δεν μπορω να ειμαι πολυ επιλεκτικος στην διατροφη μου...
Αποφευγω γλυκα και αναψυκτικα απο ΚΨΜ και κανω οσο μπορω αεροβια ( γρηγορο περπατημα ), οταν εχω ελευθερο χρονο στο στρατοπεδο...
Οσο ειμαι στο κεντρο δεν μπορω να εχω whey, εχω ομως σοκολατες πρωτεινης...
Δεν ξερω, προτιμω να χασω κιλα απο το να βαλω μη ποιοτικα κιλα...
Μετα απο 20 ημερες πριν ορκιστω πηρα την πρωτη μου εξοδο...
Μπηκα 20 Σεπτεμβρη και θα ορκιστω στις 14 του μηνος...
Ειμαι στην Θηβα...
Υπολογιζω πανω κατω τις θερμιδες μου σε καθε γευμα και αποφευγω την σαβουρα οσο μπορω...
Συνηθως τεινω να καταναλωνω υδατανθρακα στο πρωινο και στο δεκατιανο και στο τριτο και τελευταιο γευμα μου το μεσημερι κρεας και σαλατα μονο και αποφευγω υδατανθρακες...
Δεν μπορω να παιξω δυστιχως με την ινσουλινη, για το λογω οτι οι διατροφικες μου επιλογες ειναι συγκεκριμενες...
Ειμαι υποψηφιος για ειδικες δυναμεις...
Δυστιχως ομως δεν νομιζω οτι θα μπορω να ανταπεξελθω εκει, γιατι ειμαι αθλητης δυναμης και οχι αντοχης...
200 καμψεις την ημερα κανω, 10 χιλιομετρα τρεξιμο δεν μπορω να κανω...
Το καπνισμα με σκοτωνει, ειναι λες και εχω τραβιξει χειροφρενο και εγω εχω πατημενο το γκαζι...
Το συμπερασμα μου απο τον στρατο μεχρι τωρα ειναι οτι, ο στρατος δεν σε κανει αντρα. Ο στρατος σε κανει περισσοτερο << γουρουνι >>...

Κατι σχετικο τωρα...
Διαβασα ενα αρθρο στο musclemag, το οποιο λεει οτι συμπληρωματα με μικροποσοτητα κρεατινης, δεν αυξανουν το βαρος και λειτουργουν κατα της κοπωσης, ειχε μια σχετικη ερευνα πανω σε αυτο...

tivadar
08-10-11, 17:20
Για το σχολιο σου περι ειδικων δυναμεων μια χαρα θα ανταπεξελθεις αν πας.Για την διατροφη δεν μπορεις να κανεις και πολλα αν και απο ενα σημειο και μετα χαλαρα θα μπορεις να εχεις και whey και οτι αλλο θες.Το μονο που μπορω να σου ευχηθω ειναι να χεις υπομονη.Καποια στιγμη αυτο τελειωνει και πας για αλλα.

Gianna
08-10-11, 18:02
Kαλή δύναμη!!! Μη μασάς!!:rocking: (αλλά και μην τρελαίνεσαι με τη διατροφή, έχεις που έχεις τον κάθε μ*****α πάνω απ' το κεφάλι σου τώρα, μην άγχεσαι και για την... whey)

Txc
17-10-11, 21:15
Μετα απο 24 ημερες στην Θηβα ορκιστικα...
Θα γραψω μερικους βασικους κανονες ( για μενα ) διατροφης, τους οποιους ακολουθω και βλεπω αποτελεσμα...
Αρχικα θα πω, οτι προτιμω να χασω μυικα κιλα απο το να βαλω μη ποιοτικα κιλα...
Αυτα που θα γραψω, πιστευω θα βοηθησουν οσους καταταγουν στον στρατο μελλοντικα...
Οι κανονες αυτοι ειναι οι εξης:

1) Να εχετε μαζι σας εναν μινι θερμιδομετρητη τσεπης, να ξερετε πανω κατω ποσες θερμιδες εχουν αυτα που τρωτε...
2) Μην τρωτε μετα τις 7 η ωρα το απογευμα ( το δειπνο ειναι στις 7.30 )...
3) Το μεσημεριανο πολλες φορες δεν εχει πηγη πρωτεινης, οποτε μια καλη επιλογη ειναι να εφοδιαστειτε με κονσερβες τονου σε νερο...
4) Αν στο μεσημεριανο εχει πηγη πρωτεινης ( κρεατικο ), καλο ειναι να αποφυγετε υδατανθρακες και να φατε μονο κρεας και σαλατα, γιατι στο πρωινο συνηθως παιζει μονο υδατανθρακας, πχ ψωμι με μελι ή μαρμελαδα και τσαι ή γαλα...
5) Μην πινετε τις θερμιδες σας...
6) Αποφυγετε το γαλα ( εχει πολλες θερμιδες, τις οποιες καλυτερα να τις φατε, αντι να τις πιειτε ) , τα αναψυκτικα του κψμ, χυμους και cappucino απο μηχανηματα...
7) Αποφυγετε γλυκα και αλλων ειδων σαβουρες οπως κρουασαν και γαριδακια απο κψμ...
8. Πριν παρουσιαστειτε στο στρατοπεδο, καντε μια λιπομετρηση και μαθετε ποιο ειναι το BMR ( θερμιδες που καιει το σωμα σε οριζοντια θεση ) σας και προσπαθειστε να μην υπερβαινετε αυτο το θερμιδικο οριο, με αυτον τον τροπο, θα χασετε κιλα χωρις ασκηση, απλα με τις καθημερινες σας δραστηριοτητες σας στο στρατοπεδο, οπως υπηρεσιες και αγγαρειες...
9) Καντε περιπου 3-4 γευματα την ημερα...
10) Στον ελευθερο σας χρονο, ο οποιος ειναι μετα το μεσημεριανο απο της 13.30 μεχρι της 5 παρα ( απογευματινη αναφορα ) και απο τις 7.30 μεχρι τις 10.30 ( νυχτερινη αναφορα ), μπορειτε να κανετε αεροβια, ελξεις σε μονοζυγο κτλ. Ολα τα κεντρα εχουν γηπεδο, οπου μπορειτε να τρεχετε. Ολα τα κεντρα εχουν γηπεδο, για το λογω οτι σε αυτα τα γηπεδα κανουν δοκιμασιες ΥΕΑ και υποψηφιοι ειδικοδυναμιτες. Αν ειστε ειδικοδυναμιτης ειναι αλλιως τα πραγματα...
11) Επισης μπορειτε να προμηθευτειτε και να καταναλωσετε μπαρες πρωτεινης, αν το φαι καπποια ημερα στο εστιατοριο ειναι σαβουρα ( παστιτσιο ή καρμποναρα πχ ). Βεβαια καλο θα ηταν να εχετε και ενα σημειωμα απο τον διατροφολογο σας, οτι και καλα εχετε καπποιο προβλημα και πρεπει να λαμβανετε συμπληρωματα, ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να σας τα παρουν σε καπποιο ελεγχο στην πυλη ή μεσα στον θαλαμο...
12) Αποφυγετε διαφορες σαλτσες ή dressing στα γευματα του εστιατοριου, γιατι κρυβουν πολλες extra θερμιδες και λιπαρα...

Στον στρατο δεν μπορεις να εισαι και παρα πολυ επιλεκτικος με την διατροφη σου, αλλα αν υπαρχει θεληση και φαντασια, υπαρχουν λυσεις...

tolis93
17-10-11, 22:43
Μετα απο 24 ημερες στην Θηβα ορκιστικα...
Θα γραψω μερικους βασικους κανονες ( για μενα ) διατροφης, τους οποιους ακολουθω και βλεπω αποτελεσμα...
Αρχικα θα πω, οτι προτιμω να χασω μυικα κιλα απο το να βαλω μη ποιοτικα κιλα...
Αυτα που θα γραψω, πιστευω θα βοηθησουν οσους καταταγουν στον στρατο μελλοντικα...
Οι κανονες αυτοι ειναι οι εξης:

1) Να εχετε μαζι σας εναν μινι θερμιδομετρητη τσεπης, να ξερετε πανω κατω ποσες θερμιδες εχουν αυτα που τρωτε...
2) Μην τρωτε μετα τις 7 η ωρα το απογευμα ( το δειπνο ειναι στις 7.30 )...
3) Το μεσημεριανο πολλες φορες δεν εχει πηγη πρωτεινης, οποτε μια καλη επιλογη ειναι να εφοδιαστειτε με κονσερβες τονου σε νερο...
4) Αν στο μεσημεριανο εχει πηγη πρωτεινης ( κρεατικο ), καλο ειναι να αποφυγετε υδατανθρακες και να φατε μονο κρεας και σαλατα, γιατι στο πρωινο συνηθως παιζει μονο υδατανθρακας, πχ ψωμι με μελι ή μαρμελαδα και τσαι ή γαλα...
5) Μην πινετε τις θερμιδες σας...
6) Αποφυγετε το γαλα ( εχει πολλες θερμιδες, τις οποιες καλυτερα να τις φατε, αντι να τις πιειτε ) , τα αναψυκτικα του κψμ, χυμους και cappucino απο μηχανηματα...
7) Αποφυγετε γλυκα και αλλων ειδων σαβουρες οπως κρουασαν και γαριδακια απο κψμ...
8. Πριν παρουσιαστειτε στο στρατοπεδο, καντε μια λιπομετρηση και μαθετε ποιο ειναι το BMR ( θερμιδες που καιει το σωμα σε οριζοντια θεση ) σας και προσπαθειστε να μην υπερβαινετε αυτο το θερμιδικο οριο, με αυτον τον τροπο, θα χασετε κιλα χωρις ασκηση, απλα με τις καθημερινες σας δραστηριοτητες σας στο στρατοπεδο, οπως υπηρεσιες και αγγαρειες...
9) Καντε περιπου 3-4 γευματα την ημερα...
10) Στον ελευθερο σας χρονο, ο οποιος ειναι μετα το μεσημεριανο απο της 13.30 μεχρι της 5 παρα ( απογευματινη αναφορα ) και απο τις 7.30 μεχρι τις 10.30 ( νυχτερινη αναφορα ), μπορειτε να κανετε αεροβια, ελξεις σε μονοζυγο κτλ. Ολα τα κεντρα εχουν γηπεδο, οπου μπορειτε να τρεχετε. Ολα τα κεντρα εχουν γηπεδο, για το λογω οτι σε αυτα τα γηπεδα κανουν δοκιμασιες ΥΕΑ και υποψηφιοι ειδικοδυναμιτες. Αν ειστε ειδικοδυναμιτης ειναι αλλιως τα πραγματα...
11) Επισης μπορειτε να προμηθευτειτε και να καταναλωσετε μπαρες πρωτεινης, αν το φαι καπποια ημερα στο εστιατοριο ειναι σαβουρα ( παστιτσιο ή καρμποναρα πχ ). Βεβαια καλο θα ηταν να εχετε και ενα σημειωμα απο τον διατροφολογο σας, οτι και καλα εχετε καπποιο προβλημα και πρεπει να λαμβανετε συμπληρωματα, ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να σας τα παρουν σε καπποιο ελεγχο στην πυλη ή μεσα στον θαλαμο...
12) Αποφυγετε διαφορες σαλτσες ή dressing στα γευματα του εστιατοριου, γιατι κρυβουν πολλες extra θερμιδες και λιπαρα...

Στον στρατο δεν μπορεις να εισαι και παρα πολυ επιλεκτικος με την διατροφη σου, αλλα αν υπαρχει θεληση και φαντασια, υπαρχουν λυσεις...
καλα μιλαμε εισαι και ο πρωτος.επισης. μπορεις να ζητησεις να δεις ψυχολογο.και πηγαινε πες πως τελευταια εχεις νευρα και θελεις να χτυπησεις καποιον και οτι θελεις κατι να εκτονονεσαι οπως πχ ενα γυμναστηριο θα ηταν καλο 1 με 2 ωρες ακομα και καθε μερα.θα σε ηρεμουσε.και τετοια παραμυθια.σε πληροφορω φιλτατε οτι θα παρεις αδεια να πηγαινεις καθε μερα απο 1 2ωρο.το εκανε ενας φιλος του θειου μου που ασχολειται με το αθληματακι μας.επαγγελματικα απλα δε θυμαμαι ποιος.γιατι ο θειος μ ειναι στην αεροπορια και τοτε ηταν φανταρος ο αθλητης αυτος και τα λεγανε οταν ξεκινησε κ ο θειος μ γυμναστηριο τελος παντων.δοκιμασε το αυτο. ειδικα αν εχεις κανενα φιλο ψυχολογο τωρα που εισαι εξω η οταν βγεις με αδεια. να δεις χαρα που θα κανουν τα αλλα τα φανταρακια αν ακουσουν για ψυχολογικα και αγριες διαθεσουλες...

Txc
18-10-11, 15:42
Τριτη 18 Οκτωβριου 2011

Αυριο το πρωι 7 η ωρα γυριζω στο στρατοπεδο...
Σημερα εκανα λιπομετρηση, να δω που βρισκομε πανω κατω...
Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:


1) Ηλικια: 26
2) Υψος: 1.80
3) Φυλο: Αντρας
4) Βαρος: 72 κιλα
5) BMR: 1776 Kcal
6) Λιπος: 9,5%

Η λιπομετρηση εγινε με το μηχανημα << ΤΑΝΙΤΑ BODY COMPOSITION ANALYZER TBF-300 >>...

tolis93
18-10-11, 21:33
Τριτη 18 Οκτωβριου 2011

Αυριο το πρωι 7 η ωρα γυριζω στο στρατοπεδο...
Σημερα εκανα λιπομετρηση, να δω που βρισκομε πανω κατω...
Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:


1) Ηλικια: 26
2) Υψος: 1.80
3) Φυλο: Αντρας
4) Βαρος: 72 κιλα
5) BMR: 1776 Kcal
6) Λιπος: 9,5%

Η λιπομετρηση εγινε με το μηχανημα << ΤΑΝΙΤΑ BODY COMPOSITION ANALYZER TBF-300 >>...

τουμπανος εισαι κ μη κολας σε τπτ στρατος ειναι θα περασει!σε ποιο εισαι τωρα?

venom1987
19-10-11, 00:48
Τριτη 18 Οκτωβριου 2011

Αυριο το πρωι 7 η ωρα γυριζω στο στρατοπεδο...
Σημερα εκανα λιπομετρηση, να δω που βρισκομε πανω κατω...
Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:


1) Ηλικια: 26
2) Υψος: 1.80
3) Φυλο: Αντρας
4) Βαρος: 72 κιλα
5) BMR: 1776 Kcal
6) Λιπος: 9,5%

Η λιπομετρηση εγινε με το μηχανημα << ΤΑΝΙΤΑ BODY COMPOSITION ANALYZER TBF-300 >>...

προχωρα μια χαρα και εγω εκει κοντα ειμαι με το ιδιο μηχανιμα εκανα the best .....
και να παρεις 1,2 % δεν εγινε κατι θα τα χασεις........


ξεχασα και καλη θητεια....

Txc
23-10-11, 16:10
Ειμαι Καρδιτσα τωρα στο ΚΕΣΝ ( Κεντρο Εκπαιδευσης Στρατονομιας )...
Εξαιρετικες εγκαταστασεις, εξαιρετικο φαι και πολυ επιπονη εκπαιδευση σωματικη και ψυχολογικη ( τρεξιμο, ασκησεις, μηχανοδηγηση, στιβος μαχης, βολες, πολεμικες τεχνες και αλλα πολλα )...
Δεν υπολογιζω θερμιδες...
Τροω 3-4 δυνατα γευματα...
Πηγα με χαρτι απο γιατρο, οτι και καλα ειχα μυικο τραυματισμο στο γυμναστηριο, για να δικαιολογισω τις μπαρες πρωτεινης, τωρα εχω και την υπογραφη του γιατρου του στρατοπεδου και οποτε θελω θα παω μεσα shaker και whey...
Με το που μπηκαμε στο στρατοπεδο, αρχισαμε με 30 καμψεις με το καλημερα, πολυ φωνη και ειρωνεια...
Ολα ειναι μεσα στο προγραμμα βεβαια...
Απαγορευτε το βαδην, επιτρεπετε το τροχαδην...
Οπου πας, πας τρεχοντας και γυρω γυρω...
Βαραμε προσοχες συνεχεια, καμψεις, τρεξιμο πολυ, πολλες φωνες...
Γενικα ειναι πολυ οργανωμενοι και πρεπει να εισαι στα παντα προβλεπομενος ειτε ειναι εμφανιση ειτε κατι αλλο ( ξεκουμπωτο κουμπι στην φορμα = 2 μερες φυλακη, αγυαλιστες αρβυλες = 2 ημερες φυλακη κτλ ), γιατι αλλιως εχει πολυ κλαμα και φυλακη...
Το καλο ειναι οτι εχουμε πολλες εξοδους αν δεν παιζουν υπηρεσιες και καμπανες, η Καρδιτσα ειναι ομορφη πολη ( χαμος στις φοιτιτριες :green: ), κψμ και εστιατοριο στο στρατοπεδο, καλυτερο απο της μανας μου το φαι...

tolis93
23-10-11, 16:30
Ειμαι Καρδιτσα τωρα στο ΚΕΣΝ ( Κεντρο Εκπαιδευσης Στρατονομιας )...
Εξαιρετικες εγκαταστασεις, εξαιρετικο φαι και πολυ επιπονη εκπαιδευση σωματικη και ψυχολογικη ( τρεξιμο, ασκησεις, μηχανοδηγηση, στιβος μαχης, βολες, πολεμικες τεχνες και αλλα πολλα )...
Δεν υπολογιζω θερμιδες...
Τροω 3-4 δυνατα γευματα...
Πηγα με χαρτι απο γιατρο, οτι και καλα ειχα μυικο τραυματισμο στο γυμναστηριο, για να δικαιολογισω τις μπαρες πρωτεινης, τωρα εχω και την υπογραφη του γιατρου του στρατοπεδου και οποτε θελω θα παω μεσα shaker και whey...
Με το που μπηκαμε στο στρατοπεδο, αρχισαμε με 30 καμψεις με το καλημερα, πολυ φωνη και ειρωνεια...
Ολα ειναι μεσα στο προγραμμα βεβαια...
Απαγορευτε το βαδην, επιτρεπετε το τροχαδην...
Οπου πας, πας τρεχοντας και γυρω γυρω...
Βαραμε προσοχες συνεχεια, καμψεις, τρεξιμο πολυ, πολλες φωνες...
Γενικα ειναι πολυ οργανωμενοι και πρεπει να εισαι στα παντα προβλεπομενος ειτε ειναι εμφανιση ειτε κατι αλλο ( ξεκουμπωτο κουμπι στην φορμα = 2 μερες φυλακη, αγυαλιστες αρβυλες = 2 ημερες φυλακη κτλ ), γιατι αλλιως εχει πολυ κλαμα και φυλακη...
Το καλο ειναι οτι εχουμε πολλες εξοδους αν δεν παιζουν υπηρεσιες και καμπανες, η Καρδιτσα ειναι ομορφη πολη ( χαμος στις φοιτιτριες :green: ), κψμ και εστιατοριο στο στρατοπεδο, καλυτερο απο της μανας μου το φαι...
ροδα ειναι και γυριζειιιιιι!!! τετοιες φασεις τις γουσταρω.καλο φαγητο και ποιοτικο να εχει.και η alternative προπονηση τα σπαει.μπαινεις στο κλιμα του hardcore οσο να ναι.καλα ρε πως πηρες υπογραφη γιατρου απο μεσα?τρελη μαγκια

Giannistzn
23-10-11, 17:18
Ειμαι Καρδιτσα τωρα στο ΚΕΣΝ ( Κεντρο Εκπαιδευσης Στρατονομιας )...
Εξαιρετικες εγκαταστασεις, εξαιρετικο φαι και πολυ επιπονη εκπαιδευση σωματικη και ψυχολογικη ( τρεξιμο, ασκησεις, μηχανοδηγηση, στιβος μαχης, βολες, πολεμικες τεχνες και αλλα πολλα )...
Δεν υπολογιζω θερμιδες...
Τροω 3-4 δυνατα γευματα...
Πηγα με χαρτι απο γιατρο, οτι και καλα ειχα μυικο τραυματισμο στο γυμναστηριο, για να δικαιολογισω τις μπαρες πρωτεινης, τωρα εχω και την υπογραφη του γιατρου του στρατοπεδου και οποτε θελω θα παω μεσα shaker και whey...
Με το που μπηκαμε στο στρατοπεδο, αρχισαμε με 30 καμψεις με το καλημερα, πολυ φωνη και ειρωνεια...
Ολα ειναι μεσα στο προγραμμα βεβαια...
Απαγορευτε το βαδην, επιτρεπετε το τροχαδην...
Οπου πας, πας τρεχοντας και γυρω γυρω...
Βαραμε προσοχες συνεχεια, καμψεις, τρεξιμο πολυ, πολλες φωνες...
Γενικα ειναι πολυ οργανωμενοι και πρεπει να εισαι στα παντα προβλεπομενος ειτε ειναι εμφανιση ειτε κατι αλλο ( ξεκουμπωτο κουμπι στην φορμα = 2 μερες φυλακη, αγυαλιστες αρβυλες = 2 ημερες φυλακη κτλ ), γιατι αλλιως εχει πολυ κλαμα και φυλακη...
Το καλο ειναι οτι εχουμε πολλες εξοδους αν δεν παιζουν υπηρεσιες και καμπανες, η Καρδιτσα ειναι ομορφη πολη ( χαμος στις φοιτιτριες :green: ), κψμ και εστιατοριο στο στρατοπεδο, καλυτερο απο της μανας μου το φαι...

Για κανα μηνα καλα ειναι.. Για 3 χρονια που ειμαι κοβεις φλεβες.. Θα παρατηρησεις πολυ βλαχια και κομπλεξ εδω :P

Οσο για τις φοιτητριες, ειναι το μονο καλο, εχει οντως παρα πολλες απο τα τει. Βεβαια αν βγεις σαββατο-κυριακο εξω, πιο πιθανο ειναι να πεσεις σε 15χρονα κοριτσακια μεσα στα "κλαμπ".

Εχει και 2 μαγαζια με συμπληρωματα, εαν χρειαστεις πες μου να σου πω τοποθεσιες ;)

Txc
23-10-11, 17:20
Για κανα μηνα καλα ειναι.. Για 3 χρονια που ειμαι κοβεις φλεβες.. Θα παρατηρησεις πολυ βλαχια και κομπλεξ εδω :P

Οσο για τις φοιτητριες, ειναι το μονο καλο, εχει οντως παρα πολλες απο τα τει. Βεβαια αν βγεις σαββατο-κυριακο εξω, πιο πιθανο ειναι να πεσεις σε 15χρονα κοριτσακια μεσα στα "κλαμπ".

Εχει και 2 μαγαζια με συμπληρωματα, εαν χρειαστεις πες μου να σου πω τοποθεσιες ;)

Να σε καλα bro...
Ξερω που ειναι τα μαγαζια αυτα...
Τα εψαξα μεσω διαδικτυου πριν παω Καρδιτσα :)

Giannistzn
23-10-11, 17:21
Να σε καλα bro...
Ξερω που ειναι τα μαγαζια αυτα...
Τα εψαξα μεσω διαδικτυου πριν παω Καρδιτσα :)

:thumbup:

Txc
23-10-11, 17:24
αν και δεν την πολυ χρειαζωμε την whey...
τρωμε στο στρατοπεδο φιλετα, κοτοπουλα και μπριζολες σε καθημερινη βαση, χωρια τις πατατες, τα ρυζια και τις ομελετες το πρωι. Στο Hilton παρουσιαστηκα, οχι σε στρατοπεδο...
τρελο φαι σε λεω...

tolis93
23-10-11, 18:30
αν και δεν την πολυ χρειαζωμε την whey...
τρωμε στο στρατοπεδο φιλετα, κοτοπουλα και μπριζολες σε καθημερινη βαση, χωρια τις πατατες, τα ρυζια και τις ομελετες το πρωι. Στο Hilton παρουσιαστηκα, οχι σε στρατοπεδο...
τρελο φαι σε λεω...

αν πανε να σε μεταθεσουν κ θες να μηνεις εκει απλα πες το μ.μου ειναι ευκολη δουλεια να σε κρατησουν εκει;)

Txc
05-11-11, 18:27
Εχω βαλει 3-4 κιλα, το φαι ειναι παρα πολυ καλο και η εκπαιδευση σκληρη. Σωματικη και ψυχολογικη και σε συνδιασμο με τις λιγες ωρες υπνου λογω νυχτερινων υπηρεσιων και κρυου, δεν σου αφηνει και πολλα περιθωρια για διατροφη. Βασικα προσπαθεις να επιβιωσεις περισσοτερο και να μην αρρωστησεις. Μπαινεις υγιης στον στρατο, μην βγεις με προβληματα...

Στις εξοδους μου, πηγαινω σε γυμναστηριο και κανω καμια προπονηση...
Κυκλικο προγραμμα και αεροβια...
Εχω κανει 3 προπονησεις μεχρι τωρα. Κατι ειναι και αυτο απο το τιποτα...

spyros Bodybuilding
06-11-11, 17:35
Εχω βαλει 3-4 κιλα, το φαι ειναι παρα πολυ καλο και η εκπαιδευση σκληρη. Σωματικη και ψυχολογικη και σε συνδιασμο με τις λιγες ωρες υπνου λογω νυχτερινων υπηρεσιων και κρυου, δεν σου αφηνει και πολλα περιθωρια για διατροφη. Βασικα προσπαθεις να επιβιωσεις περισσοτερο και να μην αρρωστησεις. Μπαινεις υγιης στον στρατο, μην βγεις με προβληματα...

Στις εξοδους μου, πηγαινω σε γυμναστηριο και κανω καμια προπονηση...
Κυκλικο προγραμμα και αεροβια...
Εχω κανει 3 προπονησεις μεχρι τωρα. Κατι ειναι και αυτο απο το τιποτα...


ναι ρε τερρορ μην ανησυχεις,κοιταξε εκει να τελειωσεις την θητεια σου και ασ το σωμα προς το παρον, ποσο να λιπωσεις η ποσο μυικη μαζα να χασεις κατα την διαρκεια της θητειας σου??

Ετσι και αλλιως απο φαι εισαι καλυμενος και απο προπονηση απο οτι βλεπω.

Txc
22-12-11, 19:48
Πεμπτη 22 Δεκεμβριου 2011

Βαρος: 76,6 κιλα
Υψος: 1.80
Ηλικια: 26
Λιπος: 13,2%
Σπλαχνικο: 2
BMR: 2230 Kcal
Σκελετος: 3,3 κιλα
Μυικη μαζα: 63,2 κιλα

Συμπερασμα: Εβαλα 5 κιλα. Κακα τα ψεματα, για να παρεις κιλα, πρεπει να φας και βρωμικα και στον στρατο σιγουρα τρως βρωμικα και ειδικα εκει που ημουν, αν δεν φας, απλα πεθαινεις...

Ειμαι Δνεας ΣΝ τωρα, ορκιστηκα και ειμαι στο 957 ΤΣΝ στην Θεσσαλονικη...
Αυτα περι ΣΝ, οτι μετα την εκπαιδευση, στην μοναδα ειναι ζωαρα, τελικα ειναι μεγαλες λαλακιες...
Παλι σκοπετα στο χιονι, υπηρεσιες, καμψεις, τρεξιμο, αγγαρειες, επιθεωρησεις κτλ...
Ειχα τους δεκανεις στο κεντρο να με ζαλιζουν τον ερωτα, τωρα εχω τους επιλοχιες...
Κανω 4 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο, μονο αεροβια...
Διαδρομο, ποδηλατο καθιστος, spinning και ελλειπτικο...

Απλα κρατω ενα ημερολογιο με τις λιπομετρησεις που κανω, να βλεπω που ειμαι...
Αγορασα και ενα βιβλιο περι διατροφης, να διαβαζω στα θαλαμοφυλικια...
Bad carbs vs good carbs λεγετε με πληρη αναλυση στους υδατανθρακες ( απλους και συνθετους ) και στα λιπαρα, πινακες υδατανθρακων χαμηλου και υψηλου γλυκαιμικου δεικτη, πινακες τροφιμων ω3 και ω6 λιπαρων, τι να αποφευγεις, τι να επιλεγεις, συνταγες κτλ...

Εκανα και μια extra αναλυση, στην οποια δινεις αιμα και σου αναλυει, πανω κατω σε μια περιοδο 6 μηνων που βρισκοντε οι βιταμινες, τα ιχνοστοιχεια και τα μεταλλα στο σωμα σου, που εχεις ελλειψεις κτλ. Τα αποτελεσματα θα βγουν σε μια εβδομαδα και σου λεει πχ, οτι εχεις ελλειψεις σε ψευδαργυρο ή δεν εχεις καλη απορροφηση, ωστε να παρεις το ταδε συμπληρωμα...

tolis93
22-12-11, 21:51
Πεμπτη 22 Δεκεμβριου 2011

Βαρος: 76,6 κιλα
Υψος: 1.80
Ηλικια: 26
Λιπος: 13,2%
Σπλαχνικο: 2
BMR: 2230 Kcal
Σκελετος: 3,3 κιλα
Μυικη μαζα: 63,2 κιλα

Συμπερασμα: Εβαλα 5 κιλα. Κακα τα ψεματα, για να παρεις κιλα, πρεπει να φας και βρωμικα και στον στρατο σιγουρα τρως βρωμικα και ειδικα εκει που ημουν, αν δεν φας, απλα πεθαινεις...

Ειμαι Δνεας ΣΝ τωρα, ορκιστηκα και ειμαι στο 957 ΤΣΝ στην Θεσσαλονικη...
Αυτα περι ΣΝ, οτι μετα την εκπαιδευση, στην μοναδα ειναι ζωαρα, τελικα ειναι μεγαλες λαλακιες...
Παλι σκοπετα στο χιονι, υπηρεσιες, καμψεις, τρεξιμο, αγγαρειες, επιθεωρησεις κτλ...
Ειχα τους δεκανεις στο κεντρο να με ζαλιζουν τον ερωτα, τωρα εχω τους επιλοχιες...
Κανω 4 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο, μονο αεροβια...
Διαδρομο, ποδηλατο καθιστος, spinning και ελλειπτικο...

Απλα κρατω ενα ημερολογιο με τις λιπομετρησεις που κανω, να βλεπω που ειμαι...
Αγορασα και ενα βιβλιο περι διατροφης, να διαβαζω στα θαλαμοφυλικια...
Bad carbs vs good carbs λεγετε με πληρη αναλυση στους υδατανθρακες ( απλους και συνθετους ) και στα λιπαρα, πινακες υδατανθρακων χαμηλου και υψηλου γλυκαιμικου δεικτη, πινακες τροφιμων ω3 και ω6 λιπαρων, τι να αποφευγεις, τι να επιλεγεις, συνταγες κτλ...

Εκανα και μια extra αναλυση, στην οποια δινεις αιμα και σου αναλυει, πανω κατω σε μια περιοδο 6 μηνων που βρισκοντε οι βιταμινες, τα ιχνοστοιχεια και τα μεταλλα στο σωμα σου, που εχεις ελλειψεις κτλ. Τα αποτελεσματα θα βγουν σε μια εβδομαδα και σου λεει πχ, οτι εχεις ελλειψεις σε ψευδαργυρο ή δεν εχεις καλη απορροφηση, ωστε να παρεις το ταδε συμπληρωμα...

εσυ δν ησουν σε μοναδα π τρωγατε μονο φιλετα κοτοπουλα?:green: σε πηγαν αλλου φανταζομαι.αποροια τωρα.σε ποιο βιβλιαρακι αναφερεσαι?με εψησες... αντε μωλις τελειωσεις το στρατο θα ξανα χωθεις δυναμικα κιολας

Txc
24-12-11, 01:22
Ειμαι σε αδεια Χριστουγεννων τωρα...
Κανω καθημερινα γυμναστηριο οσο ειμαι στην αδεια...
Ξερεις τι παρατηρησα?
Εδω και 3 ημερες κοιμαμε κανα 10ωρο την ημερα...
Εβαλα 1 κουταλια της σουπας Goji Berrys στο πρωινο μου ( Alpen Musli )...
Bλεπω φοβερη διαφορα στα workouts μου...
Ανεβηκα πολυ σε αντοχη, ενταση και κιλα σε 3 ημερες...
Πρεπει να κανουν πολυ δουλεια τα Goji Berrys και στην αρχη ημουνα καπως διστακτικος...
Πολυ σουσουρο, διαφημιση, λεω θα πεσω θυμα του marketing ακομα μια φορα, αλλα τελικα βγηκα λαθος...
Ισως δοκιμασω και ιπποφαες. Βεβαια το μαλλι παει 30 ευρω το κιλο. Πανακριβο το ατιμο...
Το βιβλιο στην original εκδοση του λεγετε << Bad Carbs vs Good Carbs >>...
H ελληνικη εκδοση μου φαινετε λεγετε << Ωφελιμοι υδατανθρακες και μη ωφελιμοι υδατανθρακες >> κατι τετοιο και εχει και extra κεφαλαια και αναλυση πανω στα λιπαρα...
Τετοιου ειδους βιβλια και περιοδικα διαβαζω μονο, περι γυμναστηριου και διατροφης, να εμπλουτισω τις γνωσεις μου. Δεν αντεχω τα μυθηστορηματα ή λογοτεχνια πχ...
Σαββατο, Κυριακη και Δευτερα δυστηχως θα ειναι κλειστο το γυμναστηριο λογω Χριστουγεννων...
Θα παω σε κανα γηπεδακι να κανω σπριντακια, γρηγορο βαδην ( με καμια τσαντα στην πλατη για extra βαρος ) και καμψεις...
Αν εχει και κρυο, ακομα καλυτερα. Ο οργανισμος καιει παραπανω θερμιδες στο κρυο...

Txc
07-02-12, 19:44
Ηρθε η ωρα να κανω ενα refresh το topic μου...
Ειμαι στο 957 ΤΣΝ, 3ο σωμα, με παει 1-1...
Κανω 3 ή 4 φορες την εβδομαδα βαρη + αεροβια...
Το προγραμμα μου ειναι:

1.) Στηθος + τρικεφαλο
2.) Πλατη + δικεφαλο
3.) Ωμους + Ποδια

Σε καθε workout ξεκινω με 20 λεπτα διαδρομο στην αρχη πριν τα βαρη και αλλα 20 λεπτα στο τελος, ωστε να βγαζω 2 ωρες αεροβια την εβδομαδα στα 3 workouts μου...

Απο διατροφη, προσεχω οσο μπορω, οταν ειμαι μεσα...
Συμπληρωματα δεν παιρνω με εξαιρεση πολυβιταμινη...
Εχω και μερικα extra πραγματακια μεσα, οπως σοκολατες πρωτεινης, ρυζογκοφρετες και πολυσαλατες με τονο...

Δεν υπολογιζω μακρος, ουτε θερμιδες...
Απλα ακολουθω το ενστικτο μου, αν πειναω τρωω και παιζω με διαφορους συνδιασμους τροφιμων ( πχ ρυζι + οσπρια = υψηλης ποιοτητας πρωτεινη )...
Προσεχω βεβαια τι και ποσο...