PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα κατακρατησης



elena87
20-08-11, 09:38
Γεια σε όλους.Ήθελα κάποια γνώμη για το πώς θα μπορούσα να ξεφορτωθώ την κατακράτηση σε όλο το σώμα.γυμνάζομαι 5 φορές τη βδομάδα με βάρη,κάνω και αερόβιο,έχω κόψει το αλάτι αλλα και πάλι θέλω να φύγει για να ''στεγνώσω''.Δε θα ήθελα κάτι σε διουριτικό.Τελικά υπάρχει κάτι η απλα πολυ νερο και κάλιο?

Antonis Giannoulis
20-08-11, 09:50
ΔΙΑΙΤΑ...

elena87
20-08-11, 09:54
Διαιτα η διατροφη?Γιατι κανω καλή διατροφή με εξαίρεση μια φορά τη βδομάδα μετράω θερμίδες και μετράω πρωτείνη και υδατάνθρακα σε κάθε γεύμα, ενώ έχω μειώσει στο ελάχιστο τα λιπαρά.

thanasis76
20-08-11, 10:39
καλημερα Ελενα.
θελεις να μου πεις λιγο την διατροφη σου, για να καταλαβω τι ειναι αυτο που δεν σε στεγνωνει...???
αν δεν μπορεις, να σου γραψω 3-4 εγω και βλεπεις....;);)

thanasis76
20-08-11, 10:41
ΔΙΑΙΤΑ...

μην μπερδευουμε την διατροφη με την διαιτα...
η διαιτα δεν κανει καλο...

tolis93
20-08-11, 13:47
καποιος πολυ παλιος κ εμπειρος στο ειδος μ ειπε...στις 6 βδομαδες θα καθεσαι 4 μερες.τη πρωτη μερα πινε οσο νερο πινεις συνηθως.τη 2η 1μισι λιτρο νερο.τη 3η 1 και τη 4η μισο.τη 5η μερα θα σαι κομματια.εγω τον εμπιστευομαι γιατι εχει κατεβασει ατομα π πηραν πρωτια.κ ειναι κ κρητης στη NABBA...

the_trooper
20-08-11, 13:50
Mισό λίτρο νερό; Πλάκα κάνουμε τώρα; Για να πέσει κάτω από την αφυδάτωση; Αν το έκανα εγώ αυτό θα με έσερναν στα νοσοκομεία.

tolis93
20-08-11, 13:52
Mισό λίτρο νερό; Πλάκα κάνουμε τώρα; Για να πέσει κάτω από την αφυδάτωση; Αν το έκανα εγώ αυτό θα με έσερναν στα νοσοκομεία.

για μια μερα δε παθαινεις τιποτα πινω 2μισι με 3 λιτρα για τη πλακα τη μερα κ το κανα αυτο το πειραμα.σε εμενα δουλεψε παντως.

sadistic
20-08-11, 13:52
καποιος πολυ παλιος κ εμπειρος στο ειδος μ ειπε...στις 6 βδομαδες θα καθεσαι 4 μερες.τη πρωτη μερα πινε οσο νερο πινεις συνηθως.τη 2η 1μισι λιτρο νερο.τη 3η 1 και τη 4η μισο.τη 5η μερα θα σαι κομματια.δεν το καταλαβα.μπορεις να το εξηγησεις...λιγο καλυτερα.:green:

elena87
20-08-11, 13:54
Ρε παιδια πως θα φύγει η κατακράτηση αν δεν πίνεις αρκετό νερο για να αποβάλλεις και υγρα?Με την αφυδάτωση φεύγει η κατακράτηση υγρων?Εδω αλλοι παίρνουν διουρητικα.Τι λες?

tolis93
20-08-11, 13:54
δεν το καταλαβα.μπορεις να το εξηγησεις...λιγο καλυτερα.:green:

δηλαδη 4 μερες δν κανεις γυμναστικη ξεκουραζεσαι.τη πρωτη μερα ξεκουρασης πινεις οσο νερο πινεις καθημερινα.2 λιτρα 4 5 οσα πινεις.τη 2η πινεις εναμισι λιτρο.τη τριτη πινεις 1 κ τη τεταρτη μισο λιτρο.ε τη 5η μερα εχεις γινει φλουδα

Kagias
20-08-11, 13:57
Προσοχη με την αφυδατωση γιατι εισαι και κοπελα και δε ξερεις πως θα ανταποκριθει το σωμα σου, ειναι κριμα να κανεις ραγαδες τοσο μικρή.
Αυτό που λες tolis προσωρινο δεν ειναι ;;; Γιατι αμα ξαναπιει νερο θα ξαναθολωσει φανταζομαι ...

tolis93
20-08-11, 13:58
Προσοχη με την αφυδατωση γιατι εισαι και κοπελα και δε ξερεις πως θα ανταποκριθει το σωμα σου, ειναι κριμα να κανεις ραγαδες τοσο μικρή.
Αυτό που λες tolis προσωρινο δεν ειναι ;;; Γιατι αμα ξαναπιει νερο θα ξαναθολωσει φανταζομαι ...

ε ναι ρ παιδια κραταει καμια βδομαδα το κοψιμο π κανει κ εννοειται το κανεις μια φορα στις 6 βδομαδες.μετα παει κ ποσο νερο κραταει το σωμα μας...

karpoutzidis
20-08-11, 13:58
εγώ θα σου πρωτινά πέρα από αντιοξειδωτικα σε τρόφιμα χτύπα και καφέ-πρασινο τσαγακι να δεις τι γινεται.σε μένα δούλεψε παντός το πράσινο τσαγακι με την διατροφή που κάνω :)

DimitrisT
20-08-11, 14:00
Γεια σε όλους.Ήθελα κάποια γνώμη για το πώς θα μπορούσα να ξεφορτωθώ την κατακράτηση σε όλο το σώμα.γυμνάζομαι 5 φορές τη βδομάδα με βάρη,κάνω και αερόβιο,έχω κόψει το αλάτι αλλα και πάλι θέλω να φύγει για να ''στεγνώσω''.Δε θα ήθελα κάτι σε διουριτικό.Τελικά υπάρχει κάτι η απλα πολυ νερο και κάλιο?

Κοιταξε, εφ'οσον κανεις βαρη και αεροβια, λιγο δυσκολο να μη γινεται κατακρατηση, μπορεις να τη μειωσεις με το να μη τρως πολυ αλατι και με το να πινεις αρκετο νερο αλλα και παλι καποια κατακρατηση θα γινεται.
Τωρα αμα θελεις για καποιο συγκεκριμενο λογο/περισταση να στεγνωσεις τελειως οτι ειπε ο Τολης πιο πανω.. Αν και πιστευω οτι δεν ειναι το καλυτερο απο αποψη υγειας..

eri_87
20-08-11, 14:11
Βασικά τί εννοείς ακριβώς; Θέλεις να "κόψεις" για κάποια περίσταση ή αυτό που λέμε να "στεγνώσεις" εννοείς κ από θέμα λίπους; Γιατί τα υγρά έρχονται κ φεύγουν κ ξανά... Δηλ μπορεί να φύγει η κατακράτηση κ σε 3-4 μέρες να ξαναμαζευτεί (υγρά λέμε) κλπ... Μιλάς για "φάση αφυδάτωσης"; Μόνο έτσι θα πετύχεις μεγάλη απώλεια υγρών.
Πάντως το νερό μόνο του δεν "διώχνει" τα υπόλοιπα υγρά... Μόνο με διουρητικά μπορείς να κάνεις κάτι!

elena87
20-08-11, 14:21
Εγω υποστηρίζω οτι με την αφυδάτωση δεν διώχνεισ υγρά αλλα το σώμα κρατα νερα για να αντισταθεί στην αφυδάτωση.Αυτο που λεει το παιδι πιο πανω προφανώς είναι για φάση αγώνων για τισ μερες πριν.Το νερο σε κανει να πασ συνεχεια τουαλετα και βοηθα δε θα το κοψεις!Επειδη λοιπον δεν τρωω αλατι πινω νερο και γενικα εχω αυστηρη διατροφη απο θενα λιπους ρωτησα για καποιο συπληρωμα περαν του διουριτικου αν υπαρχει κατι.Με την καφεινη και το τσαι γινεται δουλεια απ οσο ξερω απλα εχω θεμα με καφεινη περαν της ελάχιστης δόσης που κανένα συμπλήρωμα δεν διαθετει!Λίπος χανω σταδιακά μεσω διατροφης όσο γίνεται

eri_87
20-08-11, 14:26
Άρα θέλεις λιποδιαλύτη χωρίς καφεΐνη; (δε νομίζω να υπάρχει) Γιατί οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί για απώλεια κατακράτησης υγρών, βασίζεται στη διουρητική δράση. Πάντως και το τίλιο είναι διουρητικό! Εφόσον δε χρησιμοποιείς αλάτι κ πίνεις κάτι διουρητικό κάθε μέρα, δε νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο γιαυτό που ζητάς!

elena87
20-08-11, 14:35
Μαλιστα κατάλαβα.Τηλιο και αγιος ο Θεος!

DrNio
20-08-11, 14:54
Με ισοθερμιδική κετονική "δίαιτα" εμένα μου έφυγαν τα υγρά.

Βέβαια είχα σταματήσει και το γυμναστήριο.(όχι για τα υγρά:green:)*

Αυτό που νομίζω είναι πως ο υδατάνθρακας σου κάνει την κατακράτηση υγρών.Όχι?:unsure:


--

* edit:

Ωχ,τώρα είδα οτι το θέμα είναι στα "Συμπληρώματα".:rolf:

Lao
20-08-11, 15:04
Παιδιά, μήπως θα έπρεπε να σκεφτόμαστε λίγο και το ότι η κατακράτηση (αν και το τι εννοεί ο καθένας ως «κατακράτηση» είναι λίγο σχετικό) γίνεται για κάποιο λόγο;

DrNio
20-08-11, 15:08
Μιας και έβαλες φυτιλιές τώρα..πες μας!
:green:

Lao
20-08-11, 15:58
Μιας και έβαλες φυτιλιές τώρα..πες μας!
:green:

Σιγά την φυτιλιά που έβαλα βρε DrNio :P

Απλά, λέω ότι οι λόγοι που ένα ανθρώπινο σώμα κάνει κατακράτηση υγρών, στον Χ βαθμό και για Ψ χρονικό διάστημα, ποικίλλουν. Μπορεί να είναι εποχιακό, μπορεί να οφείλεται στην διατροφή που ακολουθείται, μπορεί να οφείλεται σε θέμα υγείας, μπορεί, μπορεί, μπορεί...

Κατά την γνώμη μου, δεν είναι σωστό να προτείνουμε πράγματα χωρίς να ξέρουμε την αιτία. Έχω άδικο;

Devil
20-08-11, 16:02
Γεια σε όλους.Ήθελα κάποια γνώμη για το πώς θα μπορούσα να ξεφορτωθώ την κατακράτηση σε όλο το σώμα.γυμνάζομαι 5 φορές τη βδομάδα με βάρη,κάνω και αερόβιο,έχω κόψει το αλάτι αλλα και πάλι θέλω να φύγει για να ''στεγνώσω''.Δε θα ήθελα κάτι σε διουριτικό.Τελικά υπάρχει κάτι η απλα πολυ νερο και κάλιο?

εισαι σιγουρη οτι ειναι νερα?

η διατροφη σου πως ειναι?

DrNio
20-08-11, 16:06
@Lao

Α,εντάξει.Συμφωνώ!

Γι' αυτό δεν έδωσα καμία συμβουλή.
Μάλιστα παρέθεσα και μία απορία-μιας και βρήκα την ευκαιρία-.
:rolf:

pepeismenos karga
20-08-11, 16:27
ελενα εαν οπως λες εχεις κατακρατηση υγρων και πινεις πολυ νερο και οχι αλτι οπως λες ειναι απλο το θεμα....σε θολωνει ο υδατανθρακας που τρως....αμα τον κοψεις σε μδια βδομαδα θα εχεις χασει ολα τα νερα που σου κατακραταει...ο υδατανθρακας και σαν λεξη κιολας να τον παρεις,συγκρατει νερα.......αμα κανεις κετωση για λιγες μερες θα στεγνωσεις τελιως...αλλα οι απωλειες θα ειναι κυριως νερα...αυτο δηλαδη που σε ενδιαφερει...αρκει να κοψεις τον υδατανθρακα και να ανεβασεις τ λιπαρα που δεν τρως.......

elena87
20-08-11, 21:32
Ευχαριστω ολους!

Eddie
20-08-11, 21:54
μην μπερδευουμε την διατροφη με την διαιτα...
η διαιτα δεν κανει καλο...

Θαναση,διαιτα δεν ειναι η διαιτα οπως την πλασαρουν τα ΜΜΕ..διαιτα σημαινει σωστη διατροφη.


καποιος πολυ παλιος κ εμπειρος στο ειδος μ ειπε...στις 6 βδομαδες θα καθεσαι 4 μερες.τη πρωτη μερα πινε οσο νερο πινεις συνηθως.τη 2η 1μισι λιτρο νερο.τη 3η 1 και τη 4η μισο.τη 5η μερα θα σαι κομματια.εγω τον εμπιστευομαι γιατι εχει κατεβασει ατομα π πηραν πρωτια.κ ειναι κ κρητης στη NABBA...

Τσιζς Κραιστ!!Ρε Τολη,αυτο κανουν οι αγωνιστικοι για να βγουν στη σκηνη..καλοκαιριατικα κιολας μη προτεινουμε οτι να ναι!!


Ρε παιδια πως θα φύγει η κατακράτηση αν δεν πίνεις αρκετό νερο για να αποβάλλεις και υγρα?Με την αφυδάτωση φεύγει η κατακράτηση υγρων?Εδω αλλοι παίρνουν διουρητικα.Τι λες?

Σωστα,καλα τα λες.Ενας τροπος να φυγουν ειναι να πινεις παραπανω υγρα.Πιες τσαι που ειναι και διουρητικο,πιες 5-6 λιτρα..εγω θα μπορουσα να πιω 15 λιτρα σε μια μερα (αν ειχε ζαχαρη :P)

Ενας αλλος τροπος,αφου οπως λες εχεις ριξει τα λιπαρα παρα πολυ (λαθος εννοειται) ειναι να αυξησεις τα λιπαρα σου και να ριξεις τους υδατανθρακες καθως αυτοι κρατανε νερα και οχι τα λιπαρα.

Και κατι τελευταιο οσον αφορα την κατακρατηση..μην αγχωνεσαι και μη στρεσσαρεσαι,γιατι οτι και να φας οτι και να πιεις,αυτο μπορει να σε εμποδισει.

elena87
20-08-11, 22:15
καλα τοσα λιτρα νερο με ορο τα παιρνεις?Μπραβο σου εγω δεν μπορω να πιο τοσο νερο!

Eddie
20-08-11, 22:23
καλα τοσα λιτρα νερο με ορο τα παιρνεις?Μπραβο σου εγω δεν μπορω να πιο τοσο νερο!

Βρε δεν ειπα πως τα πινω τωρα,αλλα πως θα μπορουσα να πιω..νερο δε ξερω,θα με ζοριζε λιγο.Αλλα αν ηταν τσαι πχ,η κοκα κολα τα επινα ανετα..χαχαχαχ!!Τωρα νερο πινω γυρω στα 7-8 λιτρα.

elena87
20-08-11, 22:24
Α!Μονο 7-8 λιτρα?????????????Τοτε εντάξει!Το βραδυ κοιμασαι καθολου?

Eddie
20-08-11, 22:29
Α!Μονο 7-8 λιτρα?????????????Τοτε εντάξει!Το βραδυ κοιμασαι καθολου?

Ενα 8ωρο αδιακοπα :turtle:

Ευτυχως δεν εχω θεμα με την τουαλετα,πηγαινω σχετικα λιγες φορες μεσα στη μερα και καμια φορα αναρωτιεμαι που στο διαολο παει ολο αυτο το νερο..και το θεμα ειναι πως δεν ιδρωνω και ευκολα!Απλα περιοριζω λιγο τα υγρα απο τις 10-11 και μετα,δηλαδη μεχρι να κοιμηθω πινω περιπου 700-800ml :green:

tolis93
20-08-11, 22:54
εγω δικιε μου αν πιω 700 μλ μετα τις 10 11 θα σηκωθω το βραδυ 4 φορες.χτες προχτες εφαγα ενα ζελε με 1μισι λιτρο νερο μεσα...τι το θελα....δε κοιμηθηκα καθολου.γενικα το μπανιο το εχω σαν δευτερο δωματειο οποτε οταν πινω κ πολλα νερα...

Lao
20-08-11, 23:34
Τωρα νερο πινω γυρω στα 7-8 λιτρα.

Βρε συ Eddie, επειδή μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες, γιατί πίνεις τόσο; Διψάς ή το κάνεις για τον χ, ψ, ω λόγο;

Eddie
21-08-11, 00:10
εγω δικιε μου αν πιω 700 μλ μετα τις 10 11 θα σηκωθω το βραδυ 4 φορες.χτες προχτες εφαγα ενα ζελε με 1μισι λιτρο νερο μεσα...τι το θελα....δε κοιμηθηκα καθολου.γενικα το μπανιο το εχω σαν δευτερο δωματειο οποτε οταν πινω κ πολλα νερα...

χαχαχαχα :turtle:


Βρε συ Eddie, επειδή μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες, γιατί πίνεις τόσο; Διψάς ή το κάνεις για τον χ, ψ, ω λόγο;

Βασικα προσπαθω να πινω οσο μπορω (ευχαριστα) χωρις να ζοριζομαι ομως,γιατι το πολυ νερο λεμε οτι βοηθαει στην κατακρατηση και στην ενυδατωση του δερματος (που την εχω αναγκη).Το κολπο για να πινω τοσο ηταν απλο..ας ειναι καλα ενα σεικερ 800ml που το εχω καταργησει και το εχω κανει ποτηρι,αλλες φορες βαριομουν να γεμιζω το ποτηρι πανω απο 2-3 φορες κι ετσι επινα λιγοτερο και απο οσο ζητουσα και απ οτι επρεπε.Τωρα πινω ενα τετοιο και λιγο παραπανω,μονο και μονο με τον καφε θελω 1.5-2 800αρια δλδ..χαχαχα!!

Αυτο το ξεκινησα οταν επαιρνα κρεατινη,που επρεπε να πινω αρκετο νερο..αλλα τωρα ειδα οτι μου αρεσει.Βεβαια ανεκαθεν επινα πολυ νερο,πανω απο 4 λιτρα.

tasos2
21-08-11, 00:19
Εγω υποστηρίζω οτι με την αφυδάτωση δεν διώχνεισ υγρά αλλα το σώμα κρατα νερα για να αντισταθεί στην αφυδάτωση.


:thumbup: Eτσι ειναι!

lila_1
21-08-11, 01:04
Ενα 8ωρο αδιακοπα :turtle:

Ευτυχως δεν εχω θεμα με την τουαλετα,πηγαινω σχετικα λιγες φορες μεσα στη μερα και καμια φορα αναρωτιεμαι που στο διαολο παει ολο αυτο το νερο..και το θεμα ειναι πως δεν ιδρωνω και ευκολα!Απλα περιοριζω λιγο τα υγρα απο τις 10-11 και μετα,δηλαδη μεχρι να κοιμηθω πινω περιπου 700-800ml :green:

:shock:
Μεγάλε, πες μου και μένα πως το κάνεις γιατί έχω κάνει τη λεκάνη κολλητή μου...δεν παίζει να μην ξυπνήσω για κατούρημα 2 φορές άμα πιω τόσο!!

Eddie
21-08-11, 01:20
:shock:
Μεγάλε, πες μου και μένα πως το κάνεις γιατί έχω κάνει τη λεκάνη κολλητή μου...δεν παίζει να μην ξυπνήσω για κατούρημα 2 φορές άμα πιω τόσο!!

E καλα,εσεις οι γυναικες ουτε να το σκεφτειτε δε προλαβαινετε..τσουυυπ,τρεχετε στην τουαλετα!!Να μη μιλησω για οταν κρυωνετε :turtle:

Νταξει,ευτυχως δε μου ρχετε στον υπνο..σχεδον ποτε δηλαδη,αλλα το πρωι δε προλαβαινω ουτε παντοφλες να βαλω..οπου φυγει φυγει :welcome:

tasos2
21-08-11, 01:26
:shock:
Μεγάλε, πες μου και μένα πως το κάνεις γιατί έχω κάνει τη λεκάνη κολλητή μου...δεν παίζει να μην ξυπνήσω για κατούρημα 2 φορές άμα πιω τόσο!!

Aν ξυπνας τακτικα μεσα στη νυχτα για κατουρημα (νυχτοουρια) σημαινει οτι πινεις υπερβολικο που ο οργανισμος σου δε χρειαζεται και τα νεφρα υπερλειτουργουν

Αντωνης
21-08-11, 01:28
8 ωρες συνεχομενου υπνου ρε τσακαλι?Ωραιος!!Εγω ξυπναω συνηθως 1 φορα στο 4ωρο και στις κακες μερες φτανω τις 2-3:banghead:
Θα δοκιμασω αυτο π ειπες με την μειωση νερου πριν τον υπνο.Σε βοηθησαν καθολου και τιποτα μελατονινες,gabba κτλ στο θεμα?

lila_1
21-08-11, 01:28
E καλα,εσεις οι γυναικες ουτε να το σκεφτειτε δε προλαβαινετε..τσουυυπ,τρεχετε στην τουαλετα!!Να μη μιλησω για οταν κρυωνετε :turtle:

Δηλαδή τί? Είναι κ άλλες που όταν κρυώνουν κατουριούνται και το αντίστροφο???http://www.planetsmilies.com/smilies/confused/confused0043.gifhttp://www.planetsmilies.com/smilies/mad/mad0029.gif

lila_1
21-08-11, 01:34
Aν ξυπνας τακτικα μεσα στη νυχτα για κατουρημα (νυχτοουρια) σημαινει οτι πινεις υπερβολικο που ο οργανισμος σου δε χρειαζεται και τα νεφρα υπερλειτουργουν

An πιω νερά-αναψυκτικά μέχρι και 2 ώρες πριν κοιμηθώ θα ξυπνήσω στάνταρ. Αν πιω πολύ θα ξυπνήσω 2 φορές. Μία μέσα στη νύχτα και μία το πρωί. Το θέμα είναι ότι υπο κσ πάω για προπόνηση αργά οπότε αναγκαστικά θα πιώ 1 λίτρο τουλάχιστον....εκεί να δεις γλέντια, αν δεν κατουρηθ'ω στον υπνο μου τυχερή είμαι

Eddie
21-08-11, 01:54
Δηλαδή τί? Είναι κ άλλες που όταν κρυώνουν κατουριούνται και το αντίστροφο???http://www.planetsmilies.com/smilies/confused/confused0043.gifhttp://www.planetsmilies.com/smilies/mad/mad0029.gif

Αμε!!!!!τι νομιζες,οτι εισαι η μονη? :turtle: