PDA

Επιστροφή στο Forum : Colon Cleanser (Scitec Nutrition)



beefmeup
22-08-11, 09:48
30300
30301

με ρωτουσε γιαυτο ο ντεβιλ τις προαλλες,οποτε μιας κ βρηκο χρονο το ανεβαζω..:green:
βεβαια,δεν μπορω να ξερω γιατι το ηθελε..δεν μου ειπε:unsure:

isis
22-08-11, 11:13
αντί για το παραπάνω , θα προτιμούσα το wobenzym N της mucos pharma ή της garden of life και ένα όσο πιο πλήρες προβιοτικό :

http://img2.uploadhouse.com/fileuploads/14247/14247896affa9bfbc01585a99934d6ce1abc649e.jpg
http://img3.uploadhouse.com/fileuploads/14248/1424831638c6c496d39ff34c6ee88b1808377af9.jpg
http://img4.uploadhouse.com/fileuploads/14247/14247899b11c99e2f182b275778877745d66f3ed.jpg

http://img6.uploadhouse.com/fileuploads/14248/142483190c1b780bae3e0eb1ae55eb6d2dc675aa.jpg

deluxe
23-08-11, 00:36
30 billion μεσα σε ενα vcap; Μηπως ειναι υπερβολη; Τι να τους κανουμε τοσους μυκητες; Στο τελος δε θα μπορει να δουλεψει σωστα ο οργανισμος, χωρις αυτα τα συμπληρωματα.

Εγω εχω το Now Foods, Gr8-Dophilus

http://i00.i.aliimg.com/photo/v0/254855538/Now_Foods_Gr8_Dophilus_60_Vegetarian_caps.jpg

Blend of 8 Strains of Probiotic Bacteria: 4.0 Billion Organisms
Lactobacillus acidophilus 1.2 billion
Lactobacillus casei 600 million
Lactobacillus rhamnosus 600 million
Lactobacillus salivarius 600 million
Streptococcus thermophilus 400 million
Bifidobacterium bifidum 200 million
Bifidobacterium longum 200 million
Bifidobacterium lactis 200 million


Και απο ενζυμα, τα Super Enzymes (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4751-Super-Enzymes-%28NOW%29&highlight=digestive), αλλα θα τα παιρνω μονο με μεγαλο γευμα.

Γενικα εαν καταλαβα καλα, τετοιου ειδους συμπληρωματα με μικροοργανισμους, αλλα και τα πρασινα συμπληρωματα και τα psyllium husk, βοηθουν στη καλη λειτουργια του εντερου, δλδ κοινως λιγοτερα αερια, φουσκωματα και περισσοτερες φορες στην τουαλετα. Το τελευταιο ειναι καλο ή οχι; Πχ τωρα τελευταια πηγαινω και 2,3 φορες στην τουαλετα, ενω παλαιοτερα πηγαινα 1. Ειναι καλο αυτο για την υγεια μου; Λογικα ναι.

Nio
23-08-11, 01:26
τοσους μυκητες

Απλά μια διευκρίνιση: isis's product contains bacteria, not fungi.

deluxe
23-08-11, 01:59
Εστω, μικροοργανισμους.. Δε θα κολλησουμε σε μια λεξη.

isis
23-08-11, 09:18
30 billion μεσα σε ενα vcap; Μηπως ειναι υπερβολη; Τι να τους κανουμε τοσους μυκητες; Στο τελος δε θα μπορει να δουλεψει σωστα ο οργανισμος, χωρις αυτα τα συμπληρωματα. Και απο ενζυμα, τα Super Enzymes (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4751-Super-Enzymes-%28NOW%29&highlight=digestive), αλλα θα τα παιρνω μονο με μεγαλο γευμα. Γενικα εαν καταλαβα καλα, τετοιου ειδους συμπληρωματα με μικροοργανισμους, αλλα και τα πρασινα συμπληρωματα και τα psyllium husk, βοηθουν στη καλη λειτουργια του εντερου, δλδ κοινως λιγοτερα αερια, φουσκωματα και περισσοτερες φορες στην τουαλετα. Το τελευταιο ειναι καλο ή οχι; Πχ τωρα τελευταια πηγαινω και 2,3 φορες στην τουαλετα, ενω παλαιοτερα πηγαινα 1. Ειναι καλο αυτο για την υγεια μου; Λογικα ναι. Το wobenzym N της mucos pharma είναι πολύ πιο δυνατό από τα ένζυμα της NOW και όσα άλλα έτυχε να δοκιμάσω. Το καλύτερο προβιοτικό που έτυχε να δοκιμάσω , είναι ο γαλακτοβάκιλλος κεφίρ (lactobacillus kefir).

Andrikos
23-08-11, 10:40
Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει με το εντερό του :green: ... αλλά αυτά τα συμπληρώματα είναι τελείως πεταμένα λεφτά. Εκτός αν έχει γίνει κάποια κολονοσκόπηση και πάλι δεν θα τα πρότεινα αβίαστα. Σε κάθε άλλη περίπτωση παίρνουμε χάπια χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πάρουμε. Προφανώς κανείς δεν ξέρει τις μακροχρόνιες επιπτώσεις του να παίζεις με την φυσιολογία του εντέρου χωρίς να υπάρχει λόγος. Γενικά μιλώντας, ο όρος "colon cleansing" αν χρησιμοποιηθεί σε ιατρικό πλαίσιο θα είναι σε περίπτωση κολονοσκόπησης , σε κάθε άλλη είναι ατυχής χρήση γιατί το έντερο δεν έχει ανάγκη για καθαρισμό από κάτι.

isis
23-08-11, 10:53
...αλλά αυτά τα συμπληρώματα είναι τελείως πεταμένα λεφτά...

εξαρτάται για ποιο λόγο τα χρησιμοποιείς και ποια σκευάσματα χρησιμοποιείς. Π.χ , το wobenzym N της mucos , έτσι όπως είναι φτιαγμένο , δουλεύει πολύ καλά σε αρθρώσεις και μυοσκελετικές κακώσεις , με παρενέργειες μεν , αλλά δουλεύει , όπως και σε δίαιτα είναι αποτελεσματικό , όχι στο βαθμό που είναι άλλα σκευάσματα , αλλά έχει αποτελεσματικότητα , επίσης αυξάνει και τη βιοδιαθεσιμότητα της πρωτεΐνης , ειδικά για όσους καταναλώνουν 50 γρ κάθε φορά και η βιοδιαθεσιμότητά της πολλές φορές δε ξεπερνά τα 15 γρ , για ορισμένα είδη πρωτεΐνης. Επίσης κάποια από τα ένζυμα μπορούν να μειώσουν το ιξώδες του αίματος , για όσους έχουν σχετικά θέματα , έχουν αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες , ενισχύουν την αντιμικροβιακή δράση φαρμάκων , όπως και ο γαλακτοβάκιλλος κεφίρ , κ.τ.λ. Παρενέργειες έχουν , αλλά ό,τι δουλεύει , συνήθως έχει και παρενέργειες.

Andrikos
23-08-11, 11:11
, ειδικά για όσους καταναλώνουν 50 γρ κάθε φορά και η βιοδιαθεσιμότητά της πολλές φορές δε ξεπερνά τα 15 γρ

Βιβλιογραφία;

isis
23-08-11, 13:01
Βιβλιογραφία;

πως το ΄ξερα ότι θα ζητήσεις βιβλιογραφία? :green: Αστειεύομαι έτσι! Σε μία εβδομάδα περίπου , μόλις έχω όλα τα στοιχεία, προς το παρόν μόνο για τη WPC(concetrate) υπάρχει διαθέσιμη , οπότε να ανοίξουμε ξεχωριστό θέμα.

P.S: Μην αρχίσεις πάλι , με broscience και ανοησίες , one week!

deluxe
23-08-11, 16:17
Γιατι ο καθαρισμος του εντερου να ειναι κατι το κακο; Εγω ξερω οτι αντιθετως, εαν δε καθαριζει για καιρο, τοτε βοηθαει στην εμφανιση καρκινου του παχεος εντερου. :unsure:

Devil
24-08-11, 05:28
εξαρτάται για ποιο λόγο τα χρησιμοποιείς και ποια σκευάσματα χρησιμοποιείς. Π.χ , το wobenzym N της mucos , έτσι όπως είναι φτιαγμένο , δουλεύει πολύ καλά σε αρθρώσεις και μυοσκελετικές κακώσεις , με παρενέργειες μεν , αλλά δουλεύει , όπως και σε δίαιτα είναι αποτελεσματικό , όχι στο βαθμό που είναι άλλα σκευάσματα , αλλά έχει αποτελεσματικότητα , επίσης αυξάνει και τη βιοδιαθεσιμότητα της πρωτεΐνης , ειδικά για όσους καταναλώνουν 50 γρ κάθε φορά και η βιοδιαθεσιμότητά της πολλές φορές δε ξεπερνά τα 15 γρ , για ορισμένα είδη πρωτεΐνης. Επίσης κάποια από τα ένζυμα μπορούν να μειώσουν το ιξώδες του αίματος , για όσους έχουν σχετικά θέματα , έχουν αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες , ενισχύουν την αντιμικροβιακή δράση φαρμάκων , όπως και ο γαλακτοβάκιλλος κεφίρ , κ.τ.λ. Παρενέργειες έχουν , αλλά ό,τι δουλεύει , συνήθως έχει και παρενέργειες.

not sure αλλα με τη χρηση αυτων των συμπληρωματων δεν εχουμε αναστωλη παραγωγης ενζυμων απο το σωμα??? λογικα ειναι αναστρεψιμη...

isis
24-08-11, 10:04
not sure αλλα με τη χρηση αυτων των συμπληρωματων δεν εχουμε αναστωλη παραγωγης ενζυμων απο το σωμα??? λογικα ειναι αναστρεψιμη...

είναι ένα από τα ενδεχόμενα που πρέπει να ανησυχεί κάποιον που λαμβάνει ένζυμα και ιδίως ένζυμα που παράγει το σώμα , σε μεγάλες ποσότητες. Το πρόβλημα με αυτά είναι ότι μπορεί να έχουν αρκετές παρενέργειες , όπως αυξημένους καρδιακούς παλμούς , αυξημένη πίεση , έλκη ιδίως αν υπάρχει και πρόσφορο έδαφος , αλλεργικές αντιδράσεις ιδίως στα ζωϊκής προέλευσης ένζυμα , αλληλεπιδράσεις με φάρμακα , όπως τα αντιπηκτικά μεταξύ αυτών και η ασπιρίνη , κάποια αντιβιοτικά και δε ξέρω και εγώ τι άλλο , κ.τ.λ , αλλά το σημαντικότερο είναι η επίδραση που μπορεί κάποια από αυτά να έχουν στο πάγκρεας. Ό,τι έχει αποτελέσματα , δυστυχώς έχει και παρενέργειες. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι τα πρωτεολυτικά ένζυμα μπορεί να καταστρέψουν τα λιπολυτικά , τη λιπάση και θεωρητικά σε ένα πολύ αρνητικό σενάριο , υπερβολική δραστηριότητα των πεπτικών ενζύμων , θα μπορούσε να οδηγήσει το σώμα να πέπτει τον εαυτό του , κάτι τέτοιο θα απαιτούσε μεγάλες ποσότητες , μεγαλύτερες από αυτές που έχουν τα συμπληρώματα.

Devil
24-08-11, 14:15
είναι ένα από τα ενδεχόμενα που πρέπει να ανησυχεί κάποιον που λαμβάνει ένζυμα και ιδίως ένζυμα που παράγει το σώμα , σε μεγάλες ποσότητες. Το πρόβλημα με αυτά είναι ότι μπορεί να έχουν αρκετές παρενέργειες , όπως αυξημένους καρδιακούς παλμούς , αυξημένη πίεση , έλκη ιδίως αν υπάρχει και πρόσφορο έδαφος , αλλεργικές αντιδράσεις ιδίως στα ζωϊκής προέλευσης ένζυμα , αλληλεπιδράσεις με φάρμακα , όπως τα αντιπηκτικά μεταξύ αυτών και η ασπιρίνη , κάποια αντιβιοτικά και δε ξέρω και εγώ τι άλλο , κ.τ.λ , αλλά το σημαντικότερο είναι η επίδραση που μπορεί κάποια από αυτά να έχουν στο πάγκρεας. Ό,τι έχει αποτελέσματα , δυστυχώς έχει και παρενέργειες. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι τα πρωτεολυτικά ένζυμα μπορεί να καταστρέψουν τα λιπολυτικά , τη λιπάση και θεωρητικά σε ένα πολύ αρνητικό σενάριο , υπερβολική δραστηριότητα των πεπτικών ενζύμων , θα μπορούσε να οδηγήσει το σώμα να πέπτει τον εαυτό του , κάτι τέτοιο θα απαιτούσε μεγάλες ποσότητες , μεγαλύτερες από αυτές που έχουν τα συμπληρώματα.

thank you mr.isis...;)

βεβαια δεν εχω χρησιμοποιησει και κανενα τετοιο συμπληρωμα... αλλα ειχα μια σκεψη πριν κατι μερες...:green:

isis
25-08-11, 09:11
thank you mr.isis...;)

βεβαια δεν εχω χρησιμοποιησει και κανενα τετοιο συμπληρωμα... αλλα ειχα μια σκεψη πριν κατι μερες...:green:

Επίσης κάποια από τα ένζυμα αυτά , όπως η βρωμελαΐνη , είναι "επιταχυντικά" , δηλαδή λειτουργούν ως καταλύτες και επιταχύνουν αντιδράσεις ή ενισχύουν τη δράση άλλων ουσιών , οπότε θα πρέπει να τα λαμβάνει υπ' όψιν κάποιος που ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή για κάποιο πρόβλημα υγείας. Αν ρωτήσεις κάποιον σχετικό , μπορεί να σου πει , ότι τέτοιου είδους ένζυμα αποκλείεται να επηρεάσουν το πάγκρεας και να επιφέρουν κάποια αναστολή ή διαταραχή στην ενζυμική δραστηριότητα , καθώς ένζυμα παράγονται συνέχεια και τα σχετικά , ωστόσο κράτα καλύτερα μία πισινή. Τέλος , αν χρησιμοποιεί κάποιος ένζυμα , πρωτεολυτικά , λιπολυτικά κ.τ.λ , πολύ πιθανόν να αλλοιωθούν τα αποτελέσματα μίας αιματολογικής εξέτασης , με τιμές δεικτών , όπως αμυλάση και λιπάση στο θεό και να νομίζει ο γιατρός , ότι έχεις παγκρεατίτιδα , οπότε θα πρέπει , όποιος τα χρησιμοποιεί να ενημερώσει και το γιατρό του , αν τυχόν χρειαστεί.

deluxe
25-08-11, 15:50
Πιστευω οτι μονο ενα cap απο τα digestive enzymes μονο μαζι με το μεγαλυτερο γευμα της ημερας, δε κανει και τοσο κακο, ετσι;

Τι ισχυει για τους μηκυτες; Προκαλουν και αυτοι καποιο προβλημα με την μακροχρονια χρηση;


Αυτο το καιρο χρησιμοποιω τα Super Enzymes, Oximega Greens, Orange Triad και Gr8-Dophilus

Andrikos
25-08-11, 17:49
Γιατι ο καθαρισμος του εντερου να ειναι κατι το κακο; Εγω ξερω οτι αντιθετως, εαν δε καθαριζει για καιρο, τοτε βοηθαει στην εμφανιση καρκινου του παχεος εντερου. :unsure:

Ενδιαφέρον. Επειδή ο καρκίνος του παχέος εντέρου είναι αρκετά σοβαρή και σύνθετη υπόθεση το ξέρεις γιατί το διάβασες κάπου, έχεις σχετικές σπουδές ή το άκουσες και επειδή το άκουσες σημαίνει ότι είναι αλήθεια;

deluxe
25-08-11, 19:56
Ενδιαφέρον. Επειδή ο καρκίνος του παχέος εντέρου είναι αρκετά σοβαρή και σύνθετη υπόθεση το ξέρεις γιατί το διάβασες κάπου, έχεις σχετικές σπουδές ή το άκουσες και επειδή το άκουσες σημαίνει ότι είναι αλήθεια;Το εχω διαβασει πριν καιρο, δε θυμαμαι που και τι ακριβως ελεγε. Γενικα παντως ειναι καλο να καθαριζει το παχυ εντερο τουλαχιστον μια φορα την ημερα.

Andrikos
25-08-11, 20:14
Το εχω διαβασει πριν καιρο, δε θυμαμαι που και τι ακριβως ελεγε. Γενικα παντως ειναι καλο να καθαριζει το παχυ εντερο τουλαχιστον μια φορα την ημερα.

Οκ. Οπότε δεν θυμάσαι πού και ακριβώς τι έχεις διαβάσει κάτι που έχει να κάνει με καρκίνο αλλά δεν έχεις πρόβλημα να διατυπώνεις άποψη γι' αυτό το θέμα. Μπορείς να μπεις και σε άλλα χωράφια αν θες , π.χ, εγχείρηση ανοιχτής καρδίας, αεροναυπηγική ή μπορείς να πας στα πειράματα στο CERN να τους συμβουλέψεις τι πρέπει να κάνουν.:green:

Παραθέτω το άρθρο του David Gorski , χειρούργου ογκολόγου που σίγουρα ξέρει περισσότερα από εμένα για το θέμα. Για εσένα και τον Isis επιφυλλάσσομαι.:green:



http://www.sciencebasedmedicine.org/index.php/colon-cleanses-a-load-of-you-know-what/

Michaelangelo
25-08-11, 21:50
Δυστυχώς παιδιά τα περισσότερα από αυτά τα θεωρώ είτε σχετικά άχρηστα είτε συνήθως είναι αχρείαστα! Αυτά είναι κανονικά για ανθρώπους που έχουν κάποιο πρόβλημα γιατί αντιθέτως, όχι μονο δεν προσφέρουν, αλλα μπορεί υπό προϋποθέσεις και να επηρεάσουν αρνητικά! Θα προσπαθήσω όσο πιο απλά μπορώ να εξηγήσω κάποια.

Αρχίζουμε με το προϊόν για τον καθαρισμό του εντέρου, Colon Cleansing. Deluxe, ειλικρινά αυτό για τον καρκίνο δεν το ξέρω, δεν το αποκλείω και όμως καθώς υπάρχουν και πολλά debate! Το ξέρεις όμως ότι από τα λίγα προβλήματα που μπορεί να προκαλέσει ένα τέτοιο προϊόν είναι ικανό να προκαλέσει αφυδάτωση (λόγω των υγρών που θα χάνεις), διάτρηση του εντέρου, προβλήματα στην καρδιά και το πάγκρεας (λόγω αύξησης ηλεκτρολυτών), μπορεί να προκαλέσει μολύνσεις (εδώ αν σκεφτείς καταλαβαίνεις το γιατί) κ.τ.λ.; Γενικά καλό είναι αν δεν σου πει γιατρός ότι το χρειάζεσαι, να μείνεις μακριά! Με κάνεις και συμφωνώ με τον Αντρίκο γαμώτο!

Συνεχίζω με το wobenzym N, πραγματικά, αν υπάρχουν προιόντα τα οποία σου ανεβάζουν την... ευλυγισία, ευκινησία, μας κάνουν να μην πονάμε κ.τ.λ. γιατί δεν γινόμαστε όλοι επαγγελματίες στην ενόργανη η σε κανένα άλλο άθλημα;

Και τέλος συνεχίζουμε με τα προιόντα που έχετε βάλει με τα γαλακτοβακτήρια. Πραγματικά, είναι προιόντα χρήσιμα, ειδικά όταν έχεις π.χ. πόνους στην ''κοιλίτσα΄΄ λόγω αστάθειας του PH. Πολύ χρήσιμο προιόν στις... Σκανδιναβικές χώρες! Γιατί αντίθετα με την Ελλάδα, που δεν σκοτώνουμε όλους τους μικροοργανισμούς στο γάλα, αφήνοντας έτσι τα ''καλά΄΄ γαλατοβακτήρια, σε αυτές τις χώρες, το γάλα είναι τόσο αγνό (και δεν είναι καλό), γιατί σκοτώνουν όλα τα βακτήρια στο γάλα και μαζί και τα καλά! Με αυτό όμως, δημιουργούνται και τα προβλήματα που ανέφερα με την αστάθεια στο PH.
Τώρα, στην Ελλάδα, που το γάλα το έχουν πιο νορμάλ, δεν βρίσκω σημαντικό λόγο ύπαρξης αυτών των προιόντων.

Roid Rage
26-08-11, 02:13
Απο οτι καταλαβα, γινεται λογος για δύο διαφορετικα πραγματα. Το ενα ειναι το colon cleansing οπως το εννοει ο Ανδρεας και προβαλουν οι συγχρονοι εμποροι wellness και ενα ειναι τα σκευασματα ενζυμων ή/και χρησιμων μικροοργανισμων.
Τα ενζυμα με ποιο τροπο μπορουν να βοηθησουν τις αρθρωσεις; Και αυτα τα προϊοντα οπως το wobenzyme και το Probiotic δεν εχουν τεραστιες υπερδοσεις; υπαρχει λογος;
Εγω χρησιμοποιω το super enzymes (NOW) με μεγαλο γευμα ή με το γευμα πριν την προπονηση και κανει φοβερη δουλεια, ακομα και μισο χαπι.

Για το κομματι της μικροβιακης χλωριδας, υπαρχουν ηπια σκευασματα που υποσχονται οχι καθαρισμο και αδειασμα ή τπτ τετοιο, αλλα μια μικροβιακη ισορροπια ή διατηρηση καλυτερου περιβαλλοντος (πχ, candida clear της NOW). What about that?
Ή απλα λιγο psyllium την ημερα ειναι αρκετο; Πολλα απο αυτα το εχουν μεσα.

Η απομακρυνση των ωφελιμων μικροοργανισμων απο το εντερο ειναι κατι πραγματικα που δε θελει καποιος αλλα μια φορα το χρονο μια ελεγχομενη "θεραπεια" οχι για αδειασμα και ολα αυτα που λενε οι σαϊεντολογοι, αλλα για κατα μια εννοια reset δεν παιζει;

Nio
26-08-11, 02:37
Τα ενζυμα με ποιο τροπο μπορουν να βοηθησουν τις αρθρωσεις; Και αυτα τα προϊοντα οπως το wobenzyme και το Probiotic δεν εχουν τεραστιες υπερδοσεις; υπαρχει λογος;


Για τις αρθρώσεις συγκεκριμένα δε ξέρω, αλλά σύμφωνα με έρευνα, ένζυμα όπως αυτά του wobenzyme και του προϊόντος της now που ανέφερες , έχουν μια anti-inflammatory δράση.

isis
26-08-11, 09:55
Συνεχίζω με το wobenzym N, πραγματικά, αν υπάρχουν προιόντα τα οποία σου ανεβάζουν την... ευλυγισία, ευκινησία, μας κάνουν να μην πονάμε κ.τ.λ. γιατί δεν γινόμαστε όλοι επαγγελματίες στην ενόργανη η σε κανένα άλλο άθλημα;

αν κοιτάξεις τη σύνθεση που έχει το wonebzym της mucos και τον "οδηγό" που έχουν βάλει για τα ένζυμα , είναι αναμενόμενο ότι θα επιδρούσαν στο μυοσκελετικό σύστημα. Για το λόγο αυτό και το συνέθεσαν έτσι και το έχουν επιπροσθέτως σε εντεροδιαλυτή μορφή , ούτως ώστε να μην αδρανοποιούνται κάποια έστω από τα ένζυμα από το γαστρικό υγρό. Όπως επίσης μπορεί να αντιληφθεί κάποιος , δε πρόκειται για συμπλήρωμα , άσχετα αν ονομάζεται και πωλείται έτσι.

Andrikos
26-08-11, 11:34
Συγγνώμη αλλά εφευρίσκετε ανάγκες. Αν υπάρχουν πόνοι σε αρθρώσεις δεν κοιτάμε να δώσουμε χρήματα για συμπληρώματα που με wishful thinking μπoρεί να δουλέψουν λογω placebo. Προφανώς όταν πονάνε οι αθρώσεις κάτι δεν γίνεται σωστά στη προπόνηση. Τα συμπληρώματα δεν είναι η λύση σε κάθε πρόβλημα. Δηλαδλή ωραία θα ήταν να είναι ετσι αλλά δεν είναι. Isis μου θυμίζεις τον megageo από το bodybuilders. Δυστυχώς. Πολλά συμπληρώματα, all talk and no walk...

isis
26-08-11, 14:16
Συγγνώμη αλλά εφευρίσκετε ανάγκες. Αν υπάρχουν πόνοι σε αρθρώσεις δεν κοιτάμε να δώσουμε χρήματα για συμπληρώματα που με wishful thinking μπoρεί να δουλέψουν λογω placebo. Προφανώς όταν πονάνε οι αθρώσεις κάτι δεν γίνεται σωστά στη προπόνηση. Τα συμπληρώματα δεν είναι η λύση σε κάθε πρόβλημα. Δηλαδλή ωραία θα ήταν να είναι ετσι αλλά δεν είναι. Isis μου θυμίζεις τον megageo από το bodybuilders. Δυστυχώς. Πολλά συμπληρώματα, all talk and no walk... το τι είναι και τι δεν είναι λύση ή ποια συμπληρώματα είναι αναγκαία και ποια όχι , είναι εντελώς διαφορετικό θέμα. Ωστόσο κάποια πράγματα έχουν κατασκευασθεί για να δουλεύουν και κάποια για ψυχολογικούς λόγους. To wobenzym N της mucos ωστόσο επιδρά ιδιαίτερα θετικά στις αρθρώσεις , μιας και αναφέρεσαι σε αρθρώσεις , τουλάχιστο στις δικές μου , σε συνδυασμό με κιτρικό ασβέστιο και αραχιδέλαιο ή/και ένα καλό ιχθυέλαιο. Τα τελευταία από μόνα τους δεν είναι επαρκή. Τώρα θα μου πεις , κάποιο λάθος γίνεται στη προπόνηση , ίσως ναι ίσως όχι , ίσως η επιβάρυνση να είναι υπερβολική ή ότι θα μπορούσε κάποιος να χρησιμοποιεί χονδροϊτίνη με γλυκοζαμίνη και msm , αλλά και αυτό είναι επίσης άλλο θέμα.

Niiick
26-08-11, 14:40
Προφανώς όταν πονάνε οι αθρώσεις κάτι δεν γίνεται σωστά στη προπόνηση.


Τώρα θα μου πεις , κάποιο λάθος γίνεται στη προπόνηση , ίσως ναι ίσως όχι , ίσως η επιβάρυνση να είναι υπερβολική ή ότι θα μπορούσε κάποιος να χρησιμοποιεί χονδροϊτίνη με γλυκοζαμίνη και msm , αλλά και αυτό είναι επίσης άλλο θέμα.


Φθορα στο μυοσκελετικο συστημα δε θα επιφερει μονο η λανθασμενη εκτελεση ενος προπονητικου προγραμματος, αλλα και η φυση του προγραμματος ως καθαυτη ή/και η συνεχομενη επιβαρυνση σε βαθος χρονου. Τωρα το ποια ειναι η σωστη και λαθος εκτελεση μιας κινησης δυσκολο θεμα, καθοτι διαφορετικα αντιδρα ο καθενας μας σε μια κινηση/ερεθισμα βαση ανατομικων χαρακτηριστικων, ελαστικοτητα μυων, κινητικοτητα αρθρωσεων, συσταση μυος και ου το καθ εξης,(χωρις καν να αναφερουμε το νευρικο) οποτε το λαθος και σωστο ειναι πολυ σχετικο. Γιατι για να επελθουν προσαρμογες προπονεισαι σε ψηλο επιπεδο φτανεις το συστημα σου στα ακρα και αυτο εχει ενα αντικτυπο..

Ισχυει το εκανα κατι λαθος και για αυτο χτυπησα, αλλα σε προχωρημενα σωστα ατομα, συνηθως απ αλλου θα προκυψει ο τραυματισμος.

Roid Rage
26-08-11, 23:39
Συγγνώμη αλλά εφευρίσκετε ανάγκες. Αν υπάρχουν πόνοι σε αρθρώσεις δεν κοιτάμε να δώσουμε χρήματα για συμπληρώματα που με wishful thinking μπoρεί να δουλέψουν λογω placebo. Προφανώς όταν πονάνε οι αθρώσεις κάτι δεν γίνεται σωστά στη προπόνηση. Τα συμπληρώματα δεν είναι η λύση σε κάθε πρόβλημα. Δηλαδλή ωραία θα ήταν να είναι ετσι αλλά δεν είναι. Isis μου θυμίζεις τον megageo από το bodybuilders. Δυστυχώς. Πολλά συμπληρώματα, all talk and no walk...

Oι αναγκες τεινουν να μεγαλωνουν ξερεις.. Το αν εφευρισκεις πλασματικες ειναι αλλο θεμα.
Επισης προφανως θα εχω θεμα με τις αρθρωσεις, αλλιως γιατι να ρωταω, αλλα και παλι γιατι οχι; Δεν εχεις δικαιωμα να γνωριζεις;
Τα συμπληρωματα γλυκοζαμινης/χονδροϊτινης με whisfull thinking δουλευουν κιαυτα (οχι οτι κανουν θαυματα);
Επισης προφανως, δεν κανεις προπονηση δυναμης ε;
Διακρινω μια εμπαθεια τοσο για συμπληρωματα, οσο και για προσωπα, που ειναι μαλιστα εγνωσμενης αξιας.

sofos
27-08-11, 00:30
είναι ένα από τα ενδεχόμενα που πρέπει να ανησυχεί κάποιον που λαμβάνει ένζυμα και ιδίως ένζυμα που παράγει το σώμα , σε μεγάλες ποσότητες. Το πρόβλημα με αυτά είναι ότι μπορεί να έχουν αρκετές παρενέργειες , όπως αυξημένους καρδιακούς παλμούς , αυξημένη πίεση , έλκη ιδίως αν υπάρχει και πρόσφορο έδαφος , αλλεργικές αντιδράσεις ιδίως στα ζωϊκής προέλευσης ένζυμα , αλληλεπιδράσεις με φάρμακα , όπως τα αντιπηκτικά μεταξύ αυτών και η ασπιρίνη , κάποια αντιβιοτικά και δε ξέρω και εγώ τι άλλο , κ.τ.λ , αλλά το σημαντικότερο είναι η επίδραση που μπορεί κάποια από αυτά να έχουν στο πάγκρεας. Ό,τι έχει αποτελέσματα , δυστυχώς έχει και παρενέργειες. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι τα πρωτεολυτικά ένζυμα μπορεί να καταστρέψουν τα λιπολυτικά , τη λιπάση και θεωρητικά σε ένα πολύ αρνητικό σενάριο , υπερβολική δραστηριότητα των πεπτικών ενζύμων , θα μπορούσε να οδηγήσει το σώμα να πέπτει τον εαυτό του , κάτι τέτοιο θα απαιτούσε μεγάλες ποσότητες , μεγαλύτερες από αυτές που έχουν τα συμπληρώματα.

ετσι οπως τα λες isis για τα ενζυμα θα αρχησω να φοβαμαι κ τις πρωτεινες που χουν μεσα ενζυμα και δε γραφουν κατα ποσο τα χουν(βλεπε on gold standard πχ):unsure:

beefmeup
27-08-11, 00:37
ετσι οπως τα λες isis για τα ενζυμα θα αρχησω να φοβαμαι κ τις πρωτεινες που χουν μεσα ενζυμα και δε γραφουν κατα ποσο τα χουν(βλεπε on gold standard πχ):unsure:


κάτι τέτοιο θα απαιτούσε μεγάλες ποσότητες , μεγαλύτερες από αυτές που έχουν τα συμπληρώματα.

sofos μαλλον δεν διαβαζεις κ πολυ ε?
τα ατομα εγνωσμενης αξιας ποια ειναι ομως?:unsure:

Michaelangelo
27-08-11, 00:50
αν κοιτάξεις τη σύνθεση που έχει το wonebzym της mucos και τον "οδηγό" που έχουν βάλει για τα ένζυμα , είναι αναμενόμενο ότι θα επιδρούσαν στο μυοσκελετικό σύστημα. Για το λόγο αυτό και το συνέθεσαν έτσι και το έχουν επιπροσθέτως σε εντεροδιαλυτή μορφή , ούτως ώστε να μην αδρανοποιούνται κάποια έστω από τα ένζυμα από το γαστρικό υγρό. Όπως επίσης μπορεί να αντιληφθεί κάποιος , δε πρόκειται για συμπλήρωμα , άσχετα αν ονομάζεται και πωλείται έτσι.

Και με ποια κριτήρια έχει αποδειχτεί αυτό; Με ποιο σκεπτικό κάνει αυτή τη δουλειά και δεν είναι τα ένζυμα αυτά... περιττά; Με τα όσα λες, σαν να ακούω αυτόν που μιλάει για την Οζονοθεράπεια είναι, με τη διαφορά ότι εσύ λες για αυτό το συμπλήρωμα! Οκ, γεράκο(!!!), σου κάνει καλό στις αρθρώσεις! Ο γιατρός τι λέει για αυτό;

Andrikos
27-08-11, 03:56
Oι αναγκες τεινουν να μεγαλωνουν ξερεις.. Το αν εφευρισκεις πλασματικες ειναι αλλο θεμα.
Επισης προφανως θα εχω θεμα με τις αρθρωσεις, αλλιως γιατι να ρωταω, αλλα και παλι γιατι οχι; Δεν εχεις δικαιωμα να γνωριζεις;
Τα συμπληρωματα γλυκοζαμινης/χονδροϊτινης με whisfull thinking δουλευουν κιαυτα (οχι οτι κανουν θαυματα);
Επισης προφανως, δεν κανεις προπονηση δυναμης ε;
Διακρινω μια εμπαθεια τοσο για συμπληρωματα, οσο και για προσωπα, που ειναι μαλιστα εγνωσμενης αξιας.

Όχι δεν κάνω προπόνηση δύναμης, σηκώνω τα ροζ αλτηράκια.

Ναι , έχω εμπάθεια για τα συμπληρώματα. Δεν έχει σημασία ότι κι εγώ παίρνω. Στο μυαλό σου μάλλον γίνεται για όλα τα προβλήματα να υπάρχει ένα συμπλήρωμα , και όποιος δεν την ενστερνίζεται αυτήν την άποψη είναι εμπαθής με τα συμπληρώματα. Οκ, είμαι εμπαθής το παραδέχομαι.
Όσο για την εμπάθεια με τα πρόσωπα , έχει πλάκα αυτό που λες γιατί εγώ δεν βλέπω κανένα πρόσωπο στο άβαταρ του Ιsis. Ούτε σώμα. Αυτό το εγνωσμένης αξίας, είναι λίγο γελοίο για κάποιον που απλά αναφέρεται σε ανύπαρκτες έρευνες αλλά δεν με εκπλήσσει από την άλλη. Σκέψου να μην ήταν εγνωσμένης αξίας... Οπότε όποιος σου ταίσει καλύτερα την θετική προκατάληψη - πόλωση επιβεβαίωσης που έχεις με τα συμπληρώματα έχει και τις περισσότερες γνώσεις. Όποιος τολμήσει να διαφωνήσει μαζί με το ειδωλό σου (που δεν μπορεί να τεκμηριώσει τίποτα απ' ότι λέει) , είναι εμπαθής. Οπότε είμαι εμπαθής. Tip : Επειδή κάποιος στα ποστ του βάζει 10 επιστημονικούς όρους δεν σημαίνει ότι ξέρει τι του γίνεται.
Δεν έχει σημασία αυτό , αν με θεωρείς εμπαθή, ή αν δεν σου αρέσουν τα ποστ μου επειδή δεν κάνω e-lifting ή επειδή δεν παίρνω για κάθε πράγμα που μου συμβαίνει ένα συμπλήρωμα τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μην διαβάζεις τα ποστ μου και πάρε ότι συμπληρώματα σου προτείνει ο αγαπημένος σου "ειδικός" ,και μην ρωτήσεις ποτέ για τεκμηρίωση για να είσαι καλό πρόβατο.

Devil
27-08-11, 05:52
ας μεινουμε on topic.... και αν γινετε να αφησουμε εκτος τις εμπαθειες περι συμπληρωματων και προσωπων... αν θελετε να μιλησετε για αυτα τοτε σε οφφ τοπικ η' γενικες...

beefmeup
27-08-11, 10:58
αντρεα ο ανθρωπος σου εγραψε μια προταση περι εμπαθειας κ του ανελυσες ολο το ψυχολογικο του προφιλ.
ανετα θα μπορουσε να σου απαντησει καπως ετσι ας πουμε..


Συγχαρητήρια, ξέρεις για εμένα πράγματα για τα οποία δεν είχα ιδέα! Απορώ πως έκανες την διάγνωση από το πληκτρολόγιο. Το ενδεχόμενο απλά να έχω διαφορετική άποψη από εσένα υπάρχει;:green: Όχι , απλά είμαι ένα κάθαρμα εγωίσταρος που τολμώ και διαφωνώ μαζί σου.:green:

ειλικρινα δεν μπορω να την καταλαβω αυτη την λογικη..
κ οσον αφορα το αλλο με τα σωματα,σιγα μην τις βγαλουμε να τις μετρησουμε κιολας..νταξ λιγο...μετρο δεν βλαπτει.:turtle:
η κουβεντα καλα πηγαινε,αλλα μετα αρχισατε να μου θυμιζετε κατι διαφωνιες που ειχαν τα παιδιακια στο δημοτικο κ παιζαν ξυλο τυπου"ο μπαμπας μου εχει καλυτερο αμαξι απο τον δικο σου..:green:"

Roid Rage
27-08-11, 13:54
Συγχαρητήρια, ξέρεις για εμένα πράγματα για τα οποία δεν είχα ιδέα! lol

Πραγματικα, μιλας με αλλον ανθρωπο, οχι με μενα.

Υγ. Το ατομο που αναφερομαι δεν ειναι ο isis, δεν τον ξερω στο ελαχιστο, αλλα ο αλλος.

isis
28-08-11, 13:38
Ξέρετε το νόημα της ζωής δεν είναι να αντιδικείς με κάποιον , μόνο για να αντιδικείς , ούτε τεστ επιβολής και δημοτικότητας νομίζω γίνεται μέσα στο φόρουμ.

Κάποτε , κάποιος είχε πει , πως σε επεμβάσεις αισθητικής βάζανε ένζυμα πρωτεολυτικά , για να μειώσουν τη φλεγμονή από τις επεμβάσεις και να επιταχύνουν την επώλουση και την ανάρρωση των υποκειμένων και άρχισε να αναλύει τι είναι τα ένζυμα , τη φαρμακολογική τους χρησιμότητα και τη συμβολή στη θεραπεία η/και στην ανακούφιση των συμπτωμάτων σε κάποιες ασθένειες , από τη ρευματοειδή αρθρίτιδα μέχρι και τον αθλητισμό , κάτι που ακουγόταν κινέζικα τότε.

Επειδή , όμως κάποιοι κακοπροαίρετοι πάλι θα αρχίσουν τα σχόλια , όποιος θέλει να αρχίσει να εμβαθύνει στο θέμα με τα ένζυμα , μπορεί να ρίξει μία ματιά στα παρακάτω και αν ενδιαφέρεται να αγοράσει τις μελέτες , τα βιβλία και ό,τι άλλο θέλει, μιας και δεν είναι δωρεάν , για να τα αναρτήσει κάποιος εξ ολοκλήρου:

0
http://img2.uploadhouse.com/fileuploads/14393/14393678a242e9b190c5f6dd5066378fad215ebb.jpg
http://img6.uploadhouse.com/fileuploads/14393/1439368178d9ae0b061a703c7a2080749961ddf0.jpg

Andrikos
28-08-11, 15:18
Οπότε παίρνουμε ένα paper για αισθητικές πλαστικές εγχειρήσεις και εξάγουμε συμπεράσματα για το γίνεται στα έντερα.Γιατί να μην το επεκτείνουμε και στον εγκέφαλο; Π.χ να κάνουμε μία μικρή τομή στο κρανίο και να ρίξουμε μερικά ένζυμα και να δούμε τι θα γίνει; Να κάνουμε brain cleansing! Η' στην καρδιά; Heart cleansing! Ένα paper από εγχειρήσεις αισθητικής μπορεί να είναι τόσο χρήσιμο τελικά...

beefmeup
28-08-11, 15:40
The effects of protease supplementation on skeletal muscle function and DOMS following downhill running.

(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15161110)την ειχα στους σελιδοδεικτες,κ θυμομουν οτι καποιος μελος μου την ειχε στειλει σε πμ οταν μιλουσαμε για κατι σχετικο..αλλα δεν ειμουν σιγουρος οποτε εψαξα λιγο στα πμ,κ τελικα μου την ειχε στειλει ο χρηστης Nio (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?7538-Nio).

Andrikos
28-08-11, 16:51
The effects of protease supplementation on skeletal muscle function and DOMS following downhill running.

(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15161110)την ειχα στους σελιδοδεικτες,κ θυμομουν οτι καποιος μελος μου την ειχε στειλει σε πμ οταν μιλουσαμε για κατι σχετικο..αλλα δεν ειμουν σιγουρος οποτε εψαξα λιγο στα πμ,κ τελικα μου την ειχε στειλει ο χρηστης Nio (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?7538-Nio).


Σίγουρα πιο σχετική από τις πλαστικές επεμβάσεις. Αλλά δεν θα με κάνει να αγοράσω ένζυμα. H μελέτη έγινε πριν 7 χρόνια και απ ' ότι φαίνεται κανείς δεν της έχει δώσει ιδιαίτερη σημασία για να ασχοληθεί περαιτέρω (δεν έχει γίνει follow up απ ' οτι βλέπω). Επίσης δεν μπορώ να δω τι χρηματόδοτηση έλαβε και από τι πηγή όπως και είναι γνωστό πως αν θες να δημοσιευτεί ένα paper τα ουδέτερα αποτελέσματα δεν είναι πολύ επιθυμητά. Και ας πούμε ότι αυτά τα ένζυμα παίζουν ρόλο στα DOMS , αν δει κανείς την βιβλιογραφία για το θέμα του DOMS (καθυστερημένος ασκησιογενής μυικός πόνος) θα διαπιστώσει ότι υπάρχει μία λίστα από συμπληρώματα και φάρμακα που υποτίθεται βοηθάνε αλλά αν σκάψει λίγο παραπάνω βλέπει πως η χρηματοδόητηση των ερευνών γίνεται από τις εταιρίες που τα παράγουν. Η καλύτερη προστασία από τα DOMS είναι η σχετική συνέπεια στην γυμναστική λόγω repeated bout effect. Που νομίζω ότι αν μιλάμε για στοιχειωδώς σοβαρούς αθλούμενους πρέπει να είναι δεδομένη.

beefmeup
28-08-11, 19:04
ανδρεα εγω στο θεμα των μελετων ξερω οτι μεχρι να βρεις κ να διασταυρωσεις αυτα που λες(τα πως κ γιατι πισω απο την μελετη),δεν μπορεις να την ακυρωνεις επειδη δεν σε βολευει(η ιδια η μελετη),αλλα την δεχεσαι σαν ενδειξη μεχρι οντως να πατησεις καπου για να την ακυρωσεις..
αν μη τι αλλο ειναι μια ενδειξη οτι καπου,κατι κανουν που εχει σχεση με τον μυικο ιστο κ την αποκατασταση του,οπως κ κατι αλλες που υπαρχουν,και δειχνουν οτι οντως αυξανουν την βιοδιαθεσιμοτητα της whey..
τι follow up να γινει,απο την στιγμη που τα ενζυμα ειναι κατι που κανεις δεν δινει σημασια μονο κ μονο επειδη δεν αποφερουν κερδος πουθενα στην βιομηχανεια του ββ λογο φτηνης παρασκευης/διαθεσης τους..δεν ακουγεται κ το πιο εντυπωσιακο συμπληρωμα για τον μεσο χαρντκορα ββ:green:
κ κατι αλλο,πανω στο ποστ σου..η κουβεντα δεν γινεται για το αν θα πειστεις εσυ να αγορασεις ενζυμα η οχι,αλλα για να βγαλουμε μια ακρη με δεδομενα κ οχι με θεωριες.

το αθλημα αυτο βασιζεται μεταξυ αλλων σε κατι μελετες που εγιναν πριν καμια 10-20αρα χρονια,κ ακομα τις χρησιμοποιουμε σαν αναφορες..
κ αν θες την γνωμη μου,το 70% απο αυτα που κανουμε στην κουζινα μας η στο γυμναστηριο δεν στηριζεται πουθενα κ σε καμια μελετη,παρα μονο στην εμπειρια κ στο trial and error..
και στο θεμα των μακρος αυτο,αλλα κ σε θεματα προπονητικα,κ στα "πως κ τα γιατι" οσον αφορα το τι δουλευει κ το τι οχι..
ζητησες κατι πιο επισημο κ σχετικο απο τις πλαστικες επεμβασεις αισθητικης κ στο εδωσα..κ παλι ομως το αγνοεις,χωρις να εχεις κατι το αναλογο να το αποριψεις.

με το να ακυρωνουμε τα παντα χωρις ουσιαστικο λογο κατα πως μας βολευει μονο κ μονο για να στηριξουμε μια διαφωνεια δεν κανουμε κ τπτ..:toast:

Nio
29-08-11, 00:48
not sure αλλα με τη χρηση αυτων των συμπληρωματων δεν εχουμε αναστωλη παραγωγης ενζυμων απο το σωμα??? λογικα ειναι αναστρεψιμη...

Influence of high-dose pancreatic enzyme treatment on pancreatic function in healthy volunteers. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9629509) ?

deluxe
29-08-11, 01:58
Influence of high-dose pancreatic enzyme treatment on pancreatic function in healthy volunteers. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9629509) ?Μεγαδοσεις ειναι αυτες! Οποτε φανταζομαι οτι με ενα cap την ημερα, δε θα εχω το παραμικρο προβλημα.

isis
29-08-11, 10:48
Όποιος ενδιαφέρεται , ας διαβάσει προσεκτικά μία ολοκληρωμένη μελέτη που έγινε το 2008 σε 21 άνδρες ηλικίας από 19 έως 35 , οι οποίοι μάλιστα δεν ακολουθούσαν κάποια διατροφή πλούσια σε πρωτεΐνη ούτε ασχολούνταν με το bbing ούε είχαν κάποια άλλη δραστηριότητα που αφορούσε τη τόνωση του μυϊκού τους συστήματος , σχετικά με τη βιοδιαθεσιμότητα συμπληρώματος πρωτεΐνης , whey protein concetrate 85% σε συνδυασμό με ένα πεπτικό βοήθημα με πρωτεολυτική δραστηριότητα και τα θετικά αποτελέσματα στα επίπεδα αμινοξέων , στο ισοζύγιο του αζώτου , στη μείωση δείκτη φλεγμονής CRP κ.τ.λ.

Όποιος θεωρεί ότι δεν έκαμναν σωστά τις μετρήσεις , ας πάρει ένα τηλέφωνο στο Πανεπιστήμιο που έγινε η συγκεκριμένη έρευνα , να τους επιπλήξει!


:green::green::green:30592

Andrikos
29-08-11, 12:06
ανδρεα εγω στο θεμα των μελετων ξερω οτι μεχρι να βρεις κ να διασταυρωσεις αυτα που λες(τα πως κ γιατι πισω απο την μελετη),δεν μπορεις να την ακυρωνεις επειδη δεν σε βολευει(η ιδια η μελετη),αλλα την δεχεσαι σαν ενδειξη μεχρι οντως να πατησεις καπου για να την ακυρωσεις..
αν μη τι αλλο ειναι μια ενδειξη οτι καπου,κατι κανουν που εχει σχεση με τον μυικο ιστο κ την αποκατασταση του,οπως κ κατι αλλες που υπαρχουν,και δειχνουν οτι οντως αυξανουν την βιοδιαθεσιμοτητα της whey..
τι follow up να γινει,απο την στιγμη που τα ενζυμα ειναι κατι που κανεις δεν δινει σημασια μονο κ μονο επειδη δεν αποφερουν κερδος πουθενα στην βιομηχανεια του ββ λογο φτηνης παρασκευης/διαθεσης τους..δεν ακουγεται κ το πιο εντυπωσιακο συμπληρωμα για τον μεσο χαρντκορα ββ:green:
κ κατι αλλο,πανω στο ποστ σου..η κουβεντα δεν γινεται για το αν θα πειστεις εσυ να αγορασεις ενζυμα η οχι,αλλα για να βγαλουμε μια ακρη με δεδομενα κ οχι με θεωριες.

το αθλημα αυτο βασιζεται μεταξυ αλλων σε κατι μελετες που εγιναν πριν καμια 10-20αρα χρονια,κ ακομα τις χρησιμοποιουμε σαν αναφορες..
κ αν θες την γνωμη μου,το 70% απο αυτα που κανουμε στην κουζινα μας η στο γυμναστηριο δεν στηριζεται πουθενα κ σε καμια μελετη,παρα μονο στην εμπειρια κ στο trial and error..
και στο θεμα των μακρος αυτο,αλλα κ σε θεματα προπονητικα,κ στα "πως κ τα γιατι" οσον αφορα το τι δουλευει κ το τι οχι..
ζητησες κατι πιο επισημο κ σχετικο απο τις πλαστικες επεμβασεις αισθητικης κ στο εδωσα..κ παλι ομως το αγνοεις,χωρις να εχεις κατι το αναλογο να το αποριψεις.

με το να ακυρωνουμε τα παντα χωρις ουσιαστικο λογο κατα πως μας βολευει μονο κ μονο για να στηριξουμε μια διαφωνεια δεν κανουμε κ τπτ..:toast:

Δεν την αγνοώ την έρευνα, καμία σχέση. Απλά δεν την θεωρώ αρκετή για να με πείσει να διαθέσω χρήματα ως καταναλωτής. Εάν είχες παραθέσει μία μετά-ανάλυση βιβλιογραφίας για τα ένζυμα , κάτι που να βασίζεται σε μεγάλο δείγμα δηλαδή και όχι σε 10 ζευγάρια ανθρώπων θα μπορούσα να βγάλω περισσότερα συμπεράσματα.

Με άλλα λόγια αν στην πρώτη θετική έρευνα που προέκυπτε για κάποιο συμπλήρωμα διέθετα χρήματα , θα είχα χρεωκοπήσει. Εδώ βλέπεις αθλητές επιπέδου Ολυμπιακών Αγώνων και δεν παίρνουν πάνω από 3-4 συμπληρώματα maximum.Εγώ είμαι κοινός θνητός , για την πάρτη μου γυμνάζομαι τα τελευταία 13 χρόνια , και έχω σκοπό να γυμνάζομαι για όσο ζω οπότε το να παίρνω συμπληρώματα τα οποία δεν έχουν βαριά βιβλιογραφία πως βοηθούν μου είναι απίστευτα ασύμφορο και ψυχοφθόρο. Κάπου πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο γιατί το σώμα δεν φτιάχνεται με συμπληρώματα.Δηλαδή έχεις δίκιο κάνω ότι με βολεύει:green: Αυτό δεν είναι το θέμα;:green:

beefmeup
29-08-11, 12:26
Δηλαδή έχεις δίκιο κάνω ότι με βολεύει:green: Αυτό δεν είναι το θέμα;:green:

οχι κανεις λαθος..
αλλο το να κανεις οτι σε βολευει γιατι ειναι επιλογη σου(εις γνωση σου οτι υπαρχουν κ αλλοι οδοι κ απλα τις αγνοεις),κ αλλο να δεχεσαι ο,τι σε βολευει γενικοτερα μονο κ μονο για να αγνοησεις μια εναλακτικη.
αυτη την στιγμη εσυ δεχεσαι οτι σε βολευει γενικοτερα γιατι αδυνατεις να στηριξεις εμπεριστατωμενα την διαφωνια που εχεις στο θεμα.
αυτο φενεται απο τα αρχικα ποστ κ αφου ειχες ενσταση για το αν χρειαζονται τελικα η οχι τα ενζυμα ζητησες πηγες,κ στις παραθεσαμε..
μπορει να ειναι περιορισμενες,αλλα ειναι σιγουρα περισοτερες απο αυτες που βασιζεις εσυ την επιλογη σου.
μετα αρχισες να αναφερεσαι σε φοτο σωματων,μελη αλλων φορουμ κ αφου σου ποσταρα κ γω μια μελετη σχετικη,την βγαζεις ψιλοσκαρτη γιατι δεν εχεις λεπτομεριες..
ακυρωνεις δλδ τα παντα,κατα πως σε βολευει..εγω αυτο καταλαβαινω κ ειμαι σιγουρος οτι κ ενας "τριτος" αναγνωστης του θεματος το ιδιο συμπερασμα εχει βγαλει.
απο οποια πλευρα αν το δεις,κλωτσας ενα ψοφιο αλογο για να τρεξει..
δεν ξερω ποσα χρονια γυμναζεσαι,αλλα κ εγω στην ηλικια σου ειχα ορεξη για χαβα κ πλακιτσα τετοιου τυπου καμια φορα με αλλα ατομα μονο κ μονο για να γινεται τζερτζελο κ ψιλοκουβεντουλα..
μετα μεγαλωσα κ πλεον εχω κ αλλα πραγματα να ασχοληθω,σοβαροτερα απο τα ενζυμα κ την " μετά-ανάλυση βιβλιογραφίας" που θες να σου παραθεσω..
σακ βουαγιαζ:welcome:

Andrikos
29-08-11, 12:58
.
δεν ξερω ποσα χρονια γυμναζεσαι,αλλα κ εγω στην ηλικια σου ειχα ορεξη για χαβα κ πλακιτσα τετοιου τυπου καμια φορα με αλλα ατομα μονο κ μονο για να γινεται τζερτζελο κ ψιλοκουβεντουλα..
μετα μεγαλωσα κ πλεον εχω κ αλλα πραγματα να ασχοληθω,σοβαροτερα απο τα ενζυμα κ την " μετά-ανάλυση βιβλιογραφίας" που θες να σου παραθεσω..
σακ βουαγιαζ:welcome:

Good for you! Και πολύ καλά κάνεις. Βασικά δεν έχει να κάνει με ηλικία, τα ένζυμα και η μετά-ανάλυση βιβλιογραφίας είναι μέρος της δουλειάς μου , αν έχεις πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνεις στον ελεύθερο σου χρόνο το καταλαβαίνω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω πραγματικά είναι γιατί πικάρεσαι μόνος σου και πας στο ad hominem επειδή δεν έχω ίδια άποψη με την δική σου. Αυτά τα "επιχειρήματα" περί ηλικίας και "ασχολούμαι με σοβαρότερα πράγματα απ' ότι ασχολείσαι" είναι χιλιοειπωμένα και δεν χρειάζεται να τα χρησιμοποιείς για να αποδείξεις ότι είσαι πιο cool από τον συνομιλητή σου. :green:Έχεις το θάρρος της γνώμης σου και αυτό αρκεί, το ad hominem περισσεύει. Παρέθεσες μία έρευνα και εγώ παρέθεσα ένα επιστημονικό άρθρο για το θέμα και μερικές σκέψεις μου για το θέμα των συμπληρωμάτων. Ο καθένας μπορεί να κρίνει από εκεί και πέρα.

beefmeup
29-08-11, 13:06
Αυτά τα "επιχειρήματα" περί ηλικίας και "ασχολούμαι με σοβαρότερα πράγματα απ' ότι ασχολείσαι" είναι χιλιοειπωμένα και δεν χρειάζεται να τα χρησιμοποιείς για να αποδείξεις ότι είσαι πιο cool από τον συνομιλητή σου. :green:

τσουζει ε?

οταν το κανεις εσυ ειναι καλα ομως..:green:


Στο μυαλό σου μάλλον γίνεται για όλα τα προβλήματα να υπάρχει ένα συμπλήρωμα , και όποιος δεν την ενστερνίζεται αυτήν την άποψη είναι εμπαθής με τα συμπληρώματα. Οκ, είμαι εμπαθής το παραδέχομαι.
Όσο για την εμπάθεια με τα πρόσωπα , έχει πλάκα αυτό που λες γιατί εγώ δεν βλέπω κανένα πρόσωπο στο άβαταρ του Ιsis. Ούτε σώμα. Αυτό το εγνωσμένης αξίας, είναι λίγο γελοίο για κάποιον που απλά αναφέρεται σε ανύπαρκτες έρευνες αλλά δεν με εκπλήσσει από την άλλη. Σκέψου να μην ήταν εγνωσμένης αξίας... Οπότε όποιος σου ταίσει καλύτερα την θετική προκατάληψη - πόλωση επιβεβαίωσης που έχεις με τα συμπληρώματα έχει και τις περισσότερες γνώσεις. Όποιος τολμήσει να διαφωνήσει μαζί με το ειδωλό σου (που δεν μπορεί να τεκμηριώσει τίποτα απ' ότι λέει) , είναι εμπαθής. Οπότε είμαι εμπαθής. Tip : Επειδή κάποιος στα ποστ του βάζει 10 επιστημονικούς όρους δεν σημαίνει ότι ξέρει τι του γίνεται.
Δεν έχει σημασία αυτό , αν με θεωρείς εμπαθή, ή αν δεν σου αρέσουν τα ποστ μου επειδή δεν κάνω e-lifting ή επειδή δεν παίρνω για κάθε πράγμα που μου συμβαίνει ένα συμπλήρωμα τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μην διαβάζεις τα ποστ μου και πάρε ότι συμπληρώματα σου προτείνει ο αγαπημένος σου "ειδικός" ,και μην ρωτήσεις ποτέ για τεκμηρίωση για να είσαι καλό πρόβατο.

κ δεν εγραψα πουθενα οτι ασχολουμαι με σοβαροτερα πραγματα αποτι εσυ..
κανεις λογικα αλματα..
εγραψα οτι εχω "σοβαροτερα πραγματα να ασχοληθω"γενικοτερα..μην αλλαζεις το νοημα τον ποστ μου.

δεν επανερχομαι,δεν εχει κ νοημα..
νομιζω οτι οι προθεσεις μου οσον αφορα τον ουσιαστικο διαλογο ηταν εμφανεις αλλα μετα αρχισες απο το ανωτερο ποστ,και κατω να υποβαθμιζεις το θεμα κ να υποτιμας τα ατομα που κανουν διαλογο μαζι σου..
αποτι θυμαμαι εχεις ασχοληθει κ με ψυχολογια..
αληθεια τι ορος υπαρχει για την συμπεριφορα συτη?

geo28
29-08-11, 13:10
τσουζει ε?



αποτι θυμαμαι εχεις ασχοληθει κ με ψυχολογια..
αληθεια τι ορος υπαρχει για την συμπεριφορα συτη?

επικληση στη λογικη μηπως:unsure:?

beefmeup
29-08-11, 13:18
επικληση στη λογικη μηπως:unsure:?

εχεις ασχοληθει κ συ με την ψυχολογια φιλε?
σε ποια λογικη την δικη σου η την δικη μου?η του ανδρεα,η μηπως του ισις??να παρω κ ενα τηλ.τον devil να μας παραθεσει την δικη του λογικη?

για πες μας λοιπον την γνωμη σου..
γιατι δεν σε ειδα να σχολιαζεις τις "παραλογες" μελετες κ επιστημονικες αναφορες απο πανω,οι οποιος τεθηκαν σαν επιχειρηματα για να στηριξουμε την"παραλογη" αποψη μας.

αν εχεις κατι να πεις επι του θεματος κ μπορεις με επιστημονικα δεδομενα να στηριξεις την "επικληση στην λογικη" καντο..
αν τωρα μπηκες σαν παπαγαλακι να το παιξεις ιστορια, με ατακες αστο καλυτερα γιατι αυτη η κατσικα οταν μασαει ταραμα τα φτυνει τα κουκουτσια.

geo28
29-08-11, 13:31
εχεις ασχοληθει κ συ με την ψυχολογια φιλε?
σε ποια λογικη την δικη σου η την δικη μου?η του ανδρεα,η μηπως του ισις??να παρω κ ενα τηλ.τον devil να μας παραθεσει την δικη του λογικη?

για πες μας λοιπον την γνωμη σου..
γιατι δεν σε ειδα να σχολιαζεις τις "παραλογες" μελετες κ επιστημονικες αναφορες απο πανω,οι οποιος τεθηκαν σαν επιχειρηματα για να στηριξουμε την"παραλογη" αποψη μας.

αν εχεις κατι να πεις επι του θεματος κ μπορεις με επιστημονικα δεδομενα να στηριξεις την "επικληση στην λογικη" καντο..
αν τωρα μπηκες σαν παπαγαλακι να το παιξεις ιστορια, με ατακες αστο καλυτερα γιατι αυτη η κατσικα οταν μασαει ταραμα τα φτυνει τα κουκουτσια.

καταρχην εγω σαν τριτος αντικειμενικος παρατηρητης μιλαω και ασε τα περι ''παπαγαλου'',που ναι προσφηλης συνηθεια οσων εχουν υπεθυνα ποστα
σε φορρουμ(εσυ καλη ωρα).δε γνωριζω ουτε εσενα ουτε τν αντρικο για να ''παπαγαλισω'' υπερ καποιου..μιλησες για τη γενικοτερη συμπεριφορα του παραπανω μελους
,που κατα την αποψη απαντα τεκμηριωμενα και οχι υποστηριζοντας ηλιθια ταμπου που υπαρχουν στο χωρο χιλια χρονια μερες..κι οχι για τα ενζυμα δε διαβασα ,εγω μιλησα για τ γενικοτερη συμπεριφορα του μελους..τωρα γτ γινεσαι επιθετικος,δε καταλαβαινω.πριν αναλαβεις το ποστο θυμαμαι δεν ησουν και τοσο ''οφισερ'' παντως..τεσπα,ετσι γινεται συνηθως..


υ.γ ναι τελειωνω το πτυχιο μου στην ψυχολογια σε λιγο καιρο..

beefmeup
29-08-11, 13:42
καταρχην εγω σαν τριτος αντικειμενικος παρατηρητης μιλαω και ασε τα περι ''παπαγαλου'',που ναι προσφηλης συνηθεια οσων εχουν υπεθυνα ποστα
σε φορρουμ(εσυ καλη ωρα).δε γνωριζω ουτε εσενα ουτε τν αντρικο για να ''παπαγαλισω'' υπερ καποιου..μιλησες για τη γενικοτερη συμπεριφορα του παραπανω μελους
,που κατα την αποψη απαντα τεκμηριωμενα και οχι υποστηριζοντας ηλιθια ταμπου που υπαρχουν στο χωρο χιλια χρονια μερες..κι οχι για τα ενζυμα δε διαβασα ,εγω μιλησα για τ γενικοτερη συμπεριφορα του μελους..τωρα γτ γινεσαι επιθετικος,δε καταλαβαινω.πριν αναλαβεις το ποστο θυμαμαι δεν ησουν και τοσο ''οφισερ'' παντως..τεσπα,ετσι γινεται συνηθως..


υ.γ ναι τελειωνω το πτυχιο μου στην ψυχολογια σε λιγο καιρο..

εισαι λαθος σε ολα..
το πρωτο ειναι οτι μπαινεις κ πετας μια κουβεντα που ειναι εντελως οφ τοπικ,κ δεν εχει να κανει με τον σχολιασμο του θεματος μονο κ μονο για να υποστηριξεις τι?
κ το βαφτιζεις αυτο "επικληση στην λογικη" σαν εν δυναμη ψυχολογος?για ξαναδιαβασε το θεμα απο την αρχη,κ τα λεμε μετα..
ξαναδιαβασε τα ποστ προσεκτικα κ πες μου αληθεια οτι αυτο που διαβαζεις ειναι επικληση στην λογικη..
επικληση στην λογικη ειναι κ οι υποτιμητικες αναφορες που κανει ο ανδρεας σε μελος αλλου φορουμ(megageo) χωρις λογο,κ αιτια κατι ποστ πιο πισω,κ εις γνωση του μαλιστα οτι το μελος αυτο του αλλου φορουμ δεν μπορει η δεν θελει να συμετεχει στην αντιδικια αυτη?
τι σχεση με το θεμα εχουν ολα αυτα?

λοιπον επειδη φιλε το παραδεχτηκες κ συ οτι το θεμα ουτε καν το διαβασες πριν απαντησεις,γιατι αν το ειχες διαβασει θα ειχες αλλη γνωμη γιαυτο σε βαφτισα"παπαγαλακι" κ οχι γιατι ειναι παγια τακτικη κανενος εδω μεσα.
αυτα περι οφισερ κ επιθετικοτητας τα ακουω βερεσε κ αυτο φιλε το ξερει ο αντρεας καλυτερα απο εσενα κ μπορει να στο επιβεβαιωσει αν τον ρωτησεις.
οποτε αν δεν ξερεις για τι μιλας,να μην πεταγεσαι..
αυτα.

isis
29-08-11, 13:47
Μία έρευνα επίσης που αφορούσε τις επιπτώσεις πρωτεολυτικών ενζύμων , δυστυχώς δε λέει ποια χρησιμοποιήθηκαν και σε ποιες ποσότητες , σε δείκτες φλεγμονής , μυϊκής βλάβης κ.τ.λ , παλι σε άρρενες ηλικίας από 18 έως 35 ετών:

isis
29-08-11, 15:26
Μία τελευταία παλιά μελέτη, που ασχολείται με τη σχέση ανάμεσα σε κάποιες προσταγλαδίνες και τη βρωμελαΐνη , πως παρεμβαίνει στο μηχανισμό της φλεγμονής , τι προβλήματα ενδέχεται να προκύψουν και άλλα ενδιαφέροντα.

Η δεύτερη είναι στα γερμανικά , μόνο το summary είναι και στα αγγλικά , όποις ξέρει γερμανικά , ας μας κάνει μία περίληψη , μιας και περιγράφει αναλυτικά το μηχανισμό που λειτουργεί το ένζυμο αυτό.

Andrikos
29-08-11, 17:30
Μία έρευνα επίσης που αφορούσε τις επιπτώσεις πρωτεολυτικών ενζύμων , δυστυχώς δε λέει ποια χρησιμοποιήθηκαν και σε ποιες ποσότητες , σε δείκτες φλεγμονής , μυϊκής βλάβης κ.τ.λ , παλι σε άρρενες ηλικίας από 18 έως 35 ετών:

Ιsis σίγουρα την διάβασες τη μελέτη ;Η' την διάβασες μέχρι ένα σημείο , τάισες την θετική σου προκατάληψη και μετά την άφησες; Γιατί το ζουμί είναι κάτω κάτω, στα Aknowledgements "The authors would like to thank Transformation Enzyme Corporation (Houston, TX) and the American College of Sports Medicine Texas Chapter for financial support for this project. "
Κάνεις μία μελέτη , παίρνεις χορηγία από την εταιρία συμπληρωμάτων της οποίας το συμπλήρωμα μελετάς... Τι αποτελέσματα θα βγάλεις όταν στην ουσία κρίνεις τον χρηματοδότη σου; Είναι προφανές πως υπάρχει διαπλοκή συμφερόντων και η μελέτη δεν είναι για σοβαρή κριτική.

Επίσης το paper που παρέθεσες από τον Armstrong, είναι πριν από 15 χρόνια γραμμένο (96) και δεν έχει καμία αναφορά σε ένζυμα και το τι μπορούν να κάνουν σε αθλητές στην πραγματικότητα. Είναι μία χαρά καλογραμμένο, ωραία ροή αλλά θέτει ερωτήματα , δεν καταλήγει σε συμπεράσματα.Προσπαθείς με νύχια και με δόντια αλλά βλέπεις ότι δεν ... :green:

Πραγματικά πιστεύει κανείς πως θα πάρει κάποιος bromelain και θα ανεβάσει το κάθισμα του ή θα πέσει σε λίπος;

ska
29-08-11, 18:20
Παιδια τοσες επιστημονικες μελετες δεν εχετε βαλει για κανενα αλλο συμπληρωμα πιστευω εχει γινει αναλυση του ''colon'' σε βαθος :rolf:

Michaelangelo
29-08-11, 18:48
Παιδιά, οκ, υπάρχουν κάποιες μελέτες, που όμως δεν ξέρουμε κατά πόσο βάση έχουν γιατί δεν έχουν γίνει... βιβλιογραφία!!! Συμφωνώ και εγώ ότι είναι κάπως αμφισβητήσιμες αλλά όχι αβάσιμες. Προσωπικά, τη γνώμη μου την έχω αναφέρει και δεν πρόκειται να κάνω αναλύσεις η να εξηγώ πως και τι, στο κάτω κάτω καθένας λέει τη γνώμη του και ο καθένας κρίνει! Ο καλός διάλογος γίνεται με διαφορετικές απόψεις, δεν χρειάζεται να βλέπουμε μονοδιάστατα!
Από κει και πέρα, μην φτάνουμε όμως σε προσωπικά σημεία!

isis
29-08-11, 20:58
Παιδιά, οκ, υπάρχουν κάποιες μελέτες, που όμως δεν ξέρουμε κατά πόσο βάση έχουν γιατί δεν έχουν γίνει... βιβλιογραφία!!! Συμφωνώ και εγώ ότι είναι κάπως αμφισβητήσιμες αλλά όχι αβάσιμες. Προσωπικά, τη γνώμη μου την έχω αναφέρει και δεν πρόκειται να κάνω αναλύσεις η να εξηγώ πως και τι, στο κάτω κάτω καθένας λέει τη γνώμη του και ο καθένας κρίνει! Ο καλός διάλογος γίνεται με διαφορετικές απόψεις, δεν χρειάζεται να βλέπουμε μονοδιάστατα!
Από κει και πέρα, μην φτάνουμε όμως σε προσωπικά σημεία!

Και όμως υπάρχει βιβλιογραφία , πέρα από μελέτες που ο καθένας για τους δικούς του λόγους μπορεί να αμφισβητήσει. Παρακάτω είναι αποσπάσματα από δύο βιβλία για τα ένζυμα , υπάρχουν αρκετά για διάβασμα.

Το 1ο είναι "The complete book of enzyme therapy" και το 2ο "Enzyme technology" , στα οποία αναγράφονται ξεκάθαρα μεταξύ άλλων , η αναγκαιότητα λήψης τους για όσους αθλούνται συστηματικά , οι αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες πρωτεολυτικών ενζύμων , η χρήση τους σε αθλητικές κακώσεις , η προαγωγή της επούλωσης , ακόμα και η δημιουργία μυϊκής μάζας (Όποιος ενδιαφέρεται περαιτέρω , αγοράζει τα βιβλία και μας το δανείζει και εμάς :P:P:P):

http://img820.imageshack.us/img820/7671/enzymes1.jpg

http://img708.imageshack.us/img708/1979/enzymes2.jpg

http://img189.imageshack.us/img189/5709/enzymes3.jpg

http://img651.imageshack.us/img651/3259/enzymes4.jpghttp://img8.imageshack.us/img8/2827/enzymes5.jpg

http://img29.imageshack.us/img29/2476/enzymes6.jpg
http://img9.imageshack.us/img9/9738/enzymes7.jpg
http://img703.imageshack.us/img703/3/enzymes8.jpg
http://img196.imageshack.us/img196/3521/enzymes9.jpg
http://img834.imageshack.us/img834/7338/enzymes10.jpg
http://img841.imageshack.us/img841/1944/enzymes11.jpg
http://img220.imageshack.us/img220/1207/enzymes12.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/8486/enzymes13.jpg
http://img4.imageshack.us/img4/9936/enzymes14.jpg

beefmeup
29-08-11, 21:01
ωραιος:thumbup:

isis
29-08-11, 21:10
ωραιος:thumbup:

thanks beef! :P:P:P

Δε νομίζω τώρα να αρχίσει να λέει κανείς , ότι οι συγγραφείς τα πήραν από εταιρίες και έγραψαν τα βιβλία? Ελπίζω , δηλαδή!

Nio
29-08-11, 22:41
Oral enzyme combination versus diclofenac in the treatment of osteoarthritis of the knee--a double-blind prospective randomized study. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15278753)


Isis περιεκτικό το post σου, κάποια από τα ένζυμα που αναφέρονται χρησιμοποιούνται και από τους πλαστικούς χειρουργούς.
(αν και θα το ξέρεις :green: )

deluxe
30-08-11, 00:51
Ξερει κανεις εαν θα πρεπει να κανουμε κυκλους σε συμπληρωματα ενζυμων, αρθρωσεων και μυκητοβακτηριων;

Andrikos
30-08-11, 01:00
Και όμως υπάρχει βιβλιογραφία , πέρα από μελέτες που ο καθένας για τους δικούς του λόγους μπορεί να αμφισβητήσει. Παρακάτω είναι αποσπάσματα από δύο βιβλία για τα ένζυμα , υπάρχουν αρκετά για διάβασμα.

Το 1ο είναι "The complete book of enzyme therapy" και το 2ο "Enzyme technology" , στα οποία αναγράφονται ξεκάθαρα μεταξύ άλλων , η αναγκαιότητα λήψης τους για όσους αθλούνται συστηματικά , οι αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες πρωτεολυτικών ενζύμων , η χρήση τους σε αθλητικές κακώσεις , η προαγωγή της επούλωσης , ακόμα και η δημιουργία μυϊκής μάζας (Όποιος ενδιαφέρεται περαιτέρω , αγοράζει τα βιβλία και μας το δανείζει και εμάς





Γιατί δεν τα αγοράζεις εσύ αφού πιστεύεις τόσο πολύ στα ένζυμα ; Τα διαβάζεις όλα αυτά που παραθέτεις; Αναρωτιέμαι πραγματικά. Η "αναγκαίοτητητα λήψης τους για όσους αθλούνται συστηματικά" δεν υπάρχει σε κανένα πανεπιστημιακό Textbook ούτε σαν υπόνοια.
Είναι τόσο δύσκολο να καταλαβει κανείς πως επειδή κάποιος υποστηρίζει μία Χ ασυναρτησία και γράφει ένα βιβλίο (συμβαίνει όλη την ώρα , ειδικά σε θέματα διατροφής ) δεν σημαίνει ότι εντάσσεται σε επιστημονική βιβλιογραφία ?ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ και ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά απλά. Αυτή η "αναγκαιότητα" δεν υπάρχει γιατί δεν έχουμε κάποια ένδεια ενζύμου - αυτό εντάσσεται στην ψύχωση σου με τα συμπληρώματα.
Η αρχή για την χωρίς μέτρο κατανάλωση είναι να δημιουργήσεις στον άλλον ανάγκη εκεί που δεν υπάρχει. Πάρε ότι θες , πες ότι ανέβηκε ο πάγκος σου 20 κιλά από μερικά ένζυμα , αλλά μην πλασάρεις ως επιστημονική βιβλιογραφία τυχαία βιβλία του εμπορίου.

Έχεις κάνει ποτέ για παρατεταμένο χρονικό διάστημα 6 μήνες π.χ γυμναστική χωρίς να παίρνεις καθόλου συμπληρώματα (ακόμα και αυτά που δουλεύουν); Εγώ έχω κάνει πολλές φορές και άκου τι έχω δει. Μιλάμε για μη μετρήσιμες διαφορές στην αύξηση των επιδόσεων στην ανάρρωση και στην εμφάνιση.

eas2000
30-08-11, 01:06
Έχεις κάνει ποτέ για παρατεταμένο χρονικό διάστημα 6 μήνες π.χ γυμναστική χωρίς να παίρνεις καθόλου συμπληρώματα (ακόμα και αυτά που δουλεύουν); Εγώ έχω κάνει πολλές φορές και άκου τι έχω δει. Μιλάμε για μη μετρήσιμες διαφορές στην αύξηση των επιδόσεων στην ανάρρωση και στην εμφάνιση.

Έτσι είναι... δυστυχώς...
Ένα άλλο point που προκύπτει από τη συζήτηση είναι

Η αρχή για την χωρίς μέτρο κατανάλωση είναι να δημιουργήσεις στον άλλον ανάγκη εκεί που δεν υπάρχει.

deluxe
30-08-11, 01:06
Μη μετρησιμες διαφορες; Τι ακριβως εννοεις; Οτι τα συμπληρωματα δε δουλευουν πανω σου; Τετοιο σωμα πως εφτιαξες; Με φαι μονο; :weights:

Andrikos
30-08-11, 01:28
Μη μετρησιμες διαφορες; Τι ακριβως εννοεις; Οτι τα συμπληρωματα δε δουλευουν πανω σου; Τετοιο σωμα πως εφτιαξες; Με φαι μονο; :weights:

Όχι ρε συ Deluxe , έκανα και βάρη για 10 χρόνια , ίσως αυτό έχει να κάνει περισσότερο με το σώμα μου (που προφανώς δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο) παρά με τα συμπληρώματα. Και στην καλύτερη μου φόρμα έπαιρνα συμπληρώματα όποτε το θυμόμουν και αν. Αλλά και να μην είχα τα χρήματα να τα πάρω δεν θα έφτιαχνα δικαιολογίες πως μπορώ να προπονηθώ με λιγότερη ένταση γιατί δεν καλύπτω τις "ανάγκες" μου.Όπως έγραψε και ένας καλός φίλος στο blog μου "Ίσως να εκπλήσσει μερικούς, αλλά αν δεν βρέξεις κώλο, αποτέλεσμα δεν θα δεις – στο οτιδήποτε. Η γυμναστική δεν είναι κάτι διαφορετικό."

ctrlfreak
30-08-11, 02:37
O τίτλος του θέματος θυμίζει anal sex σίγουρα είναι συμπλήρωμα για την γυμναστική? :turtle:

Michaelangelo
30-08-11, 03:25
Και όμως υπάρχει βιβλιογραφία , πέρα από μελέτες που ο καθένας για τους δικούς του λόγους μπορεί να αμφισβητήσει. Παρακάτω είναι αποσπάσματα από δύο βιβλία για τα ένζυμα , υπάρχουν αρκετά για διάβασμα.

Το 1ο είναι "The complete book of enzyme therapy" και το 2ο "Enzyme technology" , στα οποία αναγράφονται ξεκάθαρα μεταξύ άλλων , η αναγκαιότητα λήψης τους για όσους αθλούνται συστηματικά , οι αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες πρωτεολυτικών ενζύμων , η χρήση τους σε αθλητικές κακώσεις , η προαγωγή της επούλωσης , ακόμα και η δημιουργία μυϊκής μάζας (Όποιος ενδιαφέρεται περαιτέρω , αγοράζει τα βιβλία και μας το δανείζει και εμάς :P:P:P):



Mε παρεξήγησες, εννοώ ακαδημαική βιβλιογραφία! Σε αυτά υπάρχουν debates και θα βρεις να λένε το αντίθετο άλλα βιβλία. 'Εχεις να μας παραθέσεις κάτι για τους συγγραφείς; Ασυναρτησίες σίγουρα δεν είναι, δεν επιμένω ότι είναι λάθος, έχει ενδιαφέρον, αλλά υπάρχει debate και ακαδημαικά δεν είναι αποδεκτό.

isis
30-08-11, 09:29
Γιατί δεν τα αγοράζεις εσύ αφού πιστεύεις τόσο πολύ στα ένζυμα ; Τα διαβάζεις όλα αυτά που παραθέτεις; Αναρωτιέμαι πραγματικά.


Εσένα περίμενα , για να τα χρησιμοποιήσω. Συνέχισε να αναρωτιέσαι μέχρι να ξαναγίνουν οι επόμενοι Ολυμπιακοί αγώνες στη χώρα μας.



Αυτή η "αναγκαιότητα" δεν υπάρχει γιατί δεν έχουμε κάποια ένδεια ενζύμου.


Σε αυτό το θέμα δε σε είδε κανένας να προσφέρεις κάποιο επιστημονικό στοιχείο , για να αντικρούσεις όσα παρατίθενται , το μόνο που σε βλέπουν όλοι να κάνεις , είναι να διαμαρτύρεσαι ωσάν τις παρθένες που απώλεσαν τη παρθενία τους και ο σύντροφος τις παράτησε.

Τσούζει?



- αυτό εντάσσεται στην ψύχωση σου με τα συμπληρώματα.


Αν δε παίρνεις φάρμακα συνταγογραφούμενα , κακώς πρέπει να αρχίσεις.




Η αρχή για την χωρίς μέτρο κατανάλωση είναι να δημιουργήσεις στον άλλον ανάγκη εκεί που δεν υπάρχει. Πάρε ότι θες , πες ότι ανέβηκε ο πάγκος σου 20 κιλά από μερικά ένζυμα , αλλά μην πλασάρεις ως επιστημονική βιβλιογραφία τυχαία βιβλία του εμπορίου.


Είσαι τυχερός που μιλάμε ελληνικά σε αυτό το φόρουμ και όχι αγγλικά , ειδάλλως όλο και κάποιος από όλους τους ανόητους και προκατειλημμένους ερευνητές θα ήθελε να σε πάρει "αγκαλίτσα".




Έχεις κάνει ποτέ για παρατεταμένο χρονικό διάστημα 6 μήνες π.χ γυμναστική χωρίς να παίρνεις καθόλου συμπληρώματα (ακόμα και αυτά που δουλεύουν); Εγώ έχω κάνει πολλές φορές και άκου τι έχω δει. Μιλάμε για μη μετρήσιμες διαφορές στην αύξηση των επιδόσεων στην ανάρρωση και στην εμφάνιση.


Εννοείται πως όχι! Μόλις προχθές ξεκίνησα! Θα με προπονήσεις? Τι ρούχα να βάζω στη προπόνηση?


P.S: Η κατάληξη είναι μία , όταν υπάρχει αντιπαράθεση σε ένα θέμα και παρατίθενται κάποια στοιχεία , είτε αυτές θα είναι κάποιες έρευνες είτε κάποια βιβλία , τότε το επίπεδο της αντιπαράθεσης θα πρέπει να κυμαίνεται στη παράθεση νέων που αντικρούουν όσες παρετέθησαν και όχι σε προσβολές όσων τις παραθέτουν , δε γίνεται αλλιώς διάλογος.


Aκούς andriko ή θέλεις μετάφραση???

beefmeup
30-08-11, 11:51
οκ παιδια το υπερκαλυψαμε το θεμα,νοημα δεν εχει εκτιμω οτι τα συμπερασματα βγηκαν απο τους αναγνωστες.
κ επειδη ετσι ο πως το βλεπω παει παλι για προσωπικη αντιπαραθεση,λουκετο.

προχθες εγινε μια αναφορα σε μια μελετη για ω-3 που κατι κανει λεει με την μυικη προτεινοσυνθεση.
η οποια μελετη ηταν ωραιο find,κ αρα αξιζει να περνω ω-3 για να εχω καλυτερα μυικα κερδη.
λοιπον εγω δεν περνω ω-3 σα συμπληρωμα αλλα κ οταν επερνα,διαφορα δεν ειδα..:welcome:

κ κατι αλλο..περισοτερο στεναχωριεμαι παρα νευριαζω οταν βλεπω τετοιες συμπεριφορες κ ειδικα απο ατομα που θα περιμενα κατι περισοτερο..
οποιος θελει να το συνεχισει υπαρχει κ η αλανα,κ τα λεμε απο κει παιδες..

deluxe
15-10-11, 04:36
Οπως ξαναειπα, χρησιμοποιω το gr8-dophilus, oximega greens και digestive enzymes.

Μπορει να μου πει καποιος γνωστης, ποιες ειναι οι καλυτερες ωρες για να παιρνω το καθενα;

Επισης παρατηρησα τοσο καιρο που δεν επαιρνα τιποτα απο αυτα, οτι δυσκολευομουν περισσοτερο με την πεψη των τροφων ( βεβαια ετρωγα και διπλασια γευματα με φουλ λιπαρα!! ) και επισης ειχα και τρελο προβλημα με τα αερια! Μηπως τελικα τετοιου ειδους συμπληρωματα μετα απο μακροχρονια χρηση, κανουν τον οργανισμο να υπολειτουργει;

isis
16-10-11, 13:03
Οπως ξαναειπα, χρησιμοποιω το gr8-dophilus, oximega greens και digestive enzymes. Μπορει να μου πει καποιος γνωστης, ποιες ειναι οι καλυτερες ωρες για να παιρνω το καθενα; Σου έχει οδηγίες κάθε σκεύασμα για τη συνιστώμενη δοσολογία και χρόνο λήψης.

deluxe
16-10-11, 16:20
Δε σημαινει οτι ειναι και οι σωστοι. Σε αλλα digestive enzymes λεει πριν το φαγητο, και σε αλλ μετα!

Για τα πρε/προβιοτικα λεει αναμεσα στα γευματα κανονικα, ενω το δικο μου λεει μαζι με τα γευματα.

isis
16-10-11, 16:29
Δε σημαινει οτι ειναι και οι σωστοι. Σε αλλα digestive enzymes λεει πριν το φαγητο, και σε αλλ μετα! Για τα πρε/προβιοτικα λεει αναμεσα στα γευματα κανονικα, ενω το δικο μου λεει μαζι με τα γευματα. σχετικά με τα πεπτικά ένζυμα , αυτά κανονικά πρέπει να είναι σε εντεροδιαλυτή μορφή , ειδάλλως απενεργοποιούνται από τα γαστρικά υγρά , για να δεις εμφανή αποτελέσματα και θετικά αποτελέσματα στην υγεία σου και να καταναλώνονται πριν από το φαγητό. Πόσα λεπτά πρέπει να καταναλώνονται πριν από τα γεύματα , θα το γράφουν στη συσκευασία , στα δικά μου είναι 45 λεπτά πριν από τα γεύματα. Για τα γαλακτοβακτήρια και τα λοιπά προβιοτικά , εξαρτάται , αν είναι κατασκευασμένα , ώστε να είναι ανθεκτικά στο υδροχλωρικό οξύ, πρν , ειδάλλως με τα γεύματα.

deluxe
16-10-11, 17:27
Δλδ τα πεπτικα ενζυμα με αδειο το στομαχι; Και εγω τοσο καιρο τα επαιρνα μετα τα γευματα!

isis
16-10-11, 17:41
Δλδ τα πεπτικα ενζυμα με αδειο το στομαχι; Αν είναι εντεροδιαλυτά , ειδάλλως λίγα πράγματα. Τα δικά σου νομίζω δεν είναι εντεροδιαλυτά.

deluxe
16-10-11, 17:49
Suggested Use: As a dietary supplement, take 1 tablet, with each meal. Pancreatin and Ox Bile are enteric coated and provide the release of these ingredients in the intestines. The other enzyme ingredients are not enteric coated and dissolve in the stomach.

Τι λες;

isis
16-10-11, 18:05
Τι λες; τι να σου πω , τα δικά μου είναι στο σύνολο τους εντεροδιαλυτά , τώρα εν μέρει εντεροδιαλυτά και εν μέρει όχι , trial and error?