PDA

Επιστροφή στο Forum : Γάλα πριν τον υπνο



RUHL
14-02-08, 20:01
Eιναι κακο το γαλα πριν τον υπνο? αν ναι γιατι? γαλα =80% καζεινη και 20%whey

δλδ να μετρησουμε την ποσοτητα που θελουμε σκουπ whey και καζεινη για το 50/50

Περα απο το θωλομα που δημιουργει γενικα το γαλα





:???:

KATERINI 144
15-02-08, 00:12
πέρα απο το θόλωμα που δημιουργεί, είναι ένα πολύ καλό γεύμα αλεξ (με χαμηλά λιπαρά ε!) :rocking:

asdf
15-02-08, 01:37
Eιναι κακο το γαλα πριν τον υπνο? αν ναι γιατι? γαλα =80% καζεινη και 20%whey

δλδ να μετρησουμε την ποσοτητα που θελουμε σκουπ whey και καζεινη για το 50/50

Περα απο το θωλομα που δημιουργει γενικα το γαλα





:???:

Για το 50/50 το εχω ακουσει και εγω . Αν ισχυει συμφερει οικονομικα 1ον και 2ον υπαρχει μια πιο γρηγορη σχετικα απορροφηση με αποτελεσμα το πρωι να σηκωνεσε με μεγαλυτερη ορεξη για ΦΑΙ :food: . Μπορει κανεις να διελευκανει το τοπιο???

Gasturb
15-02-08, 17:25
Δεν ειναι θετικό ''το πρωι να σηκωνεσε με μεγαλυτερη ορεξη για ΦΑΙ'' σημαίνει ότι κάτι δεν πήγε καλά στο προ του ύπνου γεύμα.

Ruhl εννοείς αντί whey + γιαούρτι / καζεϊνη, γάλα + γιαούρτι / καζεϊνη ?

billys15
15-02-08, 17:45
Νομιζω εννοει whey και γαλα (σε σωστες αναλογιες για να βγει το 50-50).

RUHL
15-02-08, 17:57
διευκρινησε φιλε εξαρχης αυτη ηταν η απορια μου :green:

filnabro
16-02-08, 15:41
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2411&sid=49486950aa1782804d54a2ab38763e87

---

οκ!!! και μια τελευταια ερωτηση που εχω περι γαλακτοκομικων: πριν τον υπνο 1 ποτηρι γαλα ή 1 γιαουρτακι με λιγα καρυδια??

Gasturb
16-02-08, 16:29
Tα καρύδια κ με τις δυο επιλογές αν κ προτιμώ ωμέγα 3.

Τώρα επιλογή γάλα κ γιαούρτι θέλει ανάλυση γλυκαιμικού κ ινσουλινκού δείκτη αλλά πέρα από αυτά ένα απο τα μεγαλύτερα προτερήματα του γιαουρτιού ειναι τα καλά βακτήρια ή αλλιώς προβιοτικα οπότε προσωπικά προτιμώ το 2.

Gt

Gasturb
16-02-08, 17:08
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2413

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2411

filnabro
16-02-08, 20:04
ποιους ξηρους καρπους μου προτεινεις που περιεχουν ω-3 λιπαρα?

Gasturb
16-02-08, 20:12
ω3 = fish oil, λινελαιο.

filnabro
16-02-08, 20:15
thanks!!!! (ανοιξα 2 τοπικς με το ιδιο θεμα ή μου φαινεται?? σορρυ αν εκανα βλακεια!)

Gasturb
16-02-08, 20:21
οxi εγώ το έκανα γιατι σε ένα topic δεν μπορούμε να κάνουμε ερωτήσεις διάφορες να ανοίγουν νέες συζητήσεις γιατι θα βγαίνουμε offtopic..

TRIANTAFYLLOU
19-02-08, 22:44
Nα μην πνιγομαστε σε μια κουταλια νερό βρέ παιδιά το γάλα είναι καλό αλλά για τα μωρά στούς μεγάλους δεν ειναι τόσο απαραίτητο επειδη τα θρεπτικά συστατικά τα παίρνουμε και απο παράγωγα του γάλακτος οπως τυρι, γιαούρτι κτλ. οσο μεγαλώνουμε κάποια άτομα εχουν προβλημα στο γάλα λόγω ενός ενζυμου της λακτόζης που φέρνει δυσφορία στην χώνεψη. Τ ο γιαούρτι είναι καλό υποκατάστατο γιατι περιέχει τα προβιοτικά και μύκητες που είναι ιδιαίτερα ευεργετικά για την υγεία και ιδιαίτερα κατά της υπέρτασης στους ηλικιωμένους και οχι μόνο. Οσο για τα ποσοστά λίπους που λένε και κολάνε καποια άτομα ας σκεφτουν πρώτα τι ποσοστο λίπους πέρνουν απο την διατροφη τους αν παράδειγμα ειναι 10% δεν νομίζω να τούς χαλάει το γιαουρτάκι του 5% δέν είμαστε αρωστοι για να κολάμε σε τέτοια πράγματα γι αυτό γυμναζόμαστε άλλωστε. κάποιες λεπτομέρειες χρειάζονται μόνο για τους αγώνες στην προαγωνιστική περίοδο τουλάχιστον αυτά τα λέω απο προσωπική εμπειρία χρόνων μόνο τον τελευταίο μήνα πριν τον αγωνα κοβω τα γαλακτοκομικα. Γι αυτό ας μην δυσκολεύουμε την ζωή μας με τέτοιες λεπτομέρειες που εναν που δεν κατεβαίνει σε αγωνες ελάχιστα θα τον επηρεάσουν και εκείνο που παίζει ρόλο ειναι η διατροφη γενικοτερα και όχι αν φάει γιαουρτι η γαλα το βράδυ όπως και ενας που κάνει δίαιτα επιβάλετε μια φορα την εβδομάδα να φάει και τη σαβούρα πού του αρέσει οπως πιτσα πχ για να μην υπάρχει το σύνδρομο της στέρησης και να ξεγελάει τον οργανισμο, αυτο πάντα το εφάρμοζα και ποτέ δεν κατέβηκα αγράμωτος σε αγώνες . όπως και ο στρατος ο αργυράκης που πέτυχε την τέλεια γράμμωση στους τελευταίους αγώνες ενώ άλλοι που τα ψύριζαν δεν κατάφεραν κάτι ανάλογο.


--------------------------------------------------------------------------------

ioannis1
19-02-08, 23:29
+1 :thumbsup:

Gasturb
19-02-08, 23:42
Η απαντησή μου εδώ

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=25096#25096

giorgos_xania
20-02-08, 14:11
γιαουρτακι 2% (τοταλ)δε κανω διαφημηση απλα αυτο εχει τη καλυτερη γευση
και μισο σκουπ γουει 1.5 ωρα πριν τον υπνο ... :rocking:

Gasturb
20-02-08, 15:24
γιατί 1.5 ώρα??

που είναι τα καλά σου λιπαρά??

Gt
ΥΓ περιμένω ακόμα την διατροφή σου... :cursing:

Muscleboss
20-02-08, 15:39
γιατί 1.5 ώρα??

αυτό δε το κατάλαβα ούτε εγώ....

και πολλά :clap: :clap: :clap: στον TRIANTAFYLLOU :clap: :clap: :clap:

ΜΒ

giorgos_xania
20-02-08, 16:01
γιατι δε με περνει επιτοπου ο υπνος .... :clown2:

Gasturb
20-02-08, 17:00
και πολλά :clap: :clap: :clap: στον TRIANTAFYLLOU :clap: :clap: :clap:

Αφού το επικροτείς τόσο η εξηγησή σου σε όλα τα παρακάτω?





Επιπλέον οι διατροφές για γράμμωση του MB κ Sourla που υπάρχουν μέσα στο φόρουμ δεν περιέχουν γαλακτοκομικά συν οι απόψεις του Brawny παρακάτω

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1347 (1&2 σελίδες)

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=894&highlight=%E3%DC%EB%E1+brawny



από εδώ : http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=25096#25096

Muscleboss
20-02-08, 18:05
Μα αυτά που είπε ο Ηλίας δεν είναι σε αντίθεση με αυτά που λέω εγώ!!!!

Φυσικά και τα γαλακτοκομμικά δεν εχουν θέση σε μι ΙΔΑΝΙΚΗ διατροφή γράμμωσης αγωνιστικής ή μή.

Αλλά πόσοι από εδώ κάνουν ιδανικήη διατροφή γράμμωσης.
Τί βαρύτητα έχει η κατανάλωση λακτόζης σε κάποιον που δεν κάνει extreme/αγωνιστική διαίτα;

Κοιτάζοντας θεωρητικά το θέμα, η λακτόζη βάζει φρένο στη λιποδιάλυση.

-Πόσο όμως αυτό επηρεάζει έναν αθλητή που κάνει φυσικό bodybuilding και χρησιμοποιεί βασικά συμπληρώματα;
ΛΙΓΟ εως ΕΛΑΧΙΣΤΑ

-Πόσο επηρεάζει έναν αθλητή που κάνει αγωσιστική γράμμωση;
ΑΡΚΕΤΑ έως ΠΟΛΥ

Νομίζω το χάσμα ανάμεσα στη θεωρία και την πραξη έρχεται να το γεφυρώση η εμπειρία και το ποστ του Ηλία είναι γεμάτο από αυτή. :clap:

ΜΒ

Gasturb
20-02-08, 19:00
Αλλά πόσοι από εδώ κάνουν ιδανική διατροφή γράμμωσης.

- Γιατί να θεωρούμε τόσο σίγουρο ότι κανείς από εδώ μέσα δεν έχει ή δεν μπορεί να κάνει κάποια στιγμή μία ιδανική δίαιτα?

- Σκοπός του φόρουμ ειναι να θέτει υψηλούς στόχους στα μέλη του σε θέματα διατροφής oπότε δεν πρέπει να τους αφήνουμε να λένε κ να τα βλέπουνε όλα τόσα χαλαρά.

- Μέσα από την απαντηση μου στον filabro εδώ

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2411

δείχνω καθαρά ότι δεν θέτω σαν προτεραιότητα να κόψει τελείως τα γαλακτοκομικά αλλά με τον χρόνο να καταφέρει να φτάσει σε ένα επίπεδο ωστε να έρθει η ώρα να τα κόψει κ αυτά.

Το όνομα του filasbro ειναι τυχαίο

- Δεν γίνομαι αυστηρός να κόβουν κάτι με το έτσι θέλω αλλά βάζω ψηλά τον πήχη στην προόδο των μέλών όσο μπορώ κ όσο με παίρνει να το κάνω.

- To αυστηρό bb δεν ειναι αποκλειστικό προνόμιο των pro αλλά όλων όσων θέλουν να φτάσουν ψηλά σε οποιοδήποτε επίπεδο.




-Πόσο όμως αυτό επηρεάζει έναν αθλητή που κάνει φυσικό bodybuilding και χρησιμοποιεί βασικά συμπληρώματα;
ΛΙΓΟ εως ΕΛΑΧΙΣΤΑ


Όποτε το άρθρο σου που δεν περιέχει γαλακτοκομικά είναι για μη natural bodybuilding.

Σαν natural στο τέλος της γραμμωσής σου θα έχεις γαλακτοκομικά.

O Βrawny που έδινε συμβουλές για τους natural εδω μέσα γινόταν υπερβολικός.

οκ :liftheavy:

Muscleboss
20-02-08, 19:07
Δε θα απαντήσω γιατί θα απαντήσω άσχημα.

Απλά τα λόγια κάποιων εδώ μέσα που η εμπειρία τους στο άθλημα είναι μεγαλύτερη από τα χρόνια της ζωής μας (βλ. TRIANTAFYLLOU) πρέπει τουλάχιστον να τυγχάνουν σεβασμού και να μη πυροβολούνται.

και το άρθρο μου απευτύνεται τόσο σε φυσικό όσο και σε χημικό bb. όποιος έχει δοκιμάσει και τα δύο μπορεί να το καταλάβει.

ΜΒ

Gasturb
20-02-08, 19:19
Κουβέντα γίνεται musceboss!

Δεν αμφισβήτησα ποτέ κανενός την αξία κ το ξέρεις πκαλά απλά όλοι έχουμε το δικάιωμα να διαφωνήσουμε κ ας μην έχουμε τίτλους κ τόση εμπειρία, δημοκρατία έχουμε άλλωστε.

:chinese:

RUHL
20-02-08, 19:48
+1 στον γκας και την σταδιακη μειωση των γαλακτοκομικον και αφαιρεση τους δλδ αμα εγω μπορω να γινω καποιο ποσοστο % καλυτερος στην γραμμωση πρεπει να το αποριψω επειδη ειναι "λεπτομερεια" η επειδη δεν κατεβαινω σε αγωνες οχι βεβαια οσοι θελουν να φτασουν ψηλα στο επιπεδο που επιθυμουν βεβαια πρεπει να κανουν οτι περναει απο το χερι τους ακομα και τις "λεπτομερειες"

Εγω προσοπηκα αρχικα καταναλωνα μεχρι και 2 λιτρα ανα μερα γαλα παλια ενω τα τελευτεα χρονια το αφαιρουσα(γενικα ολα τα γαλακτοκομικα) σιγα σιγα ειχα πολυ καλυτερα αποτελεσματα για μενα δουλεψε αυτη η "λεπτομερεια"

Gasturb
20-02-08, 20:54
Είναι γεγονός ότι η απουσία τους για μερικούς μήνες 'καθαρίζει' το σώμα όταν το σώμα έχει να δείξει μυς οπότε κ δεν συνίσταται στα πρώτα χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα.

Muscleboss
20-02-08, 23:19
καλά ρε παιδιά θα με τρελάνετε; ποιός είπε ΝΑΙ στα γαλακτοκομικά στη δίαιτα;



+1 στον γκας και την σταδιακη μειωση των γαλακτοκομικον και αφαιρεση τους δλδ αμα εγω μπορω να γινω καποιο ποσοστο % καλυτερος στην γραμμωση πρεπει να το αποριψω επειδη ειναι "λεπτομερεια"


Οχι ρε μάγκα. να το κόψεις το γάλα και θα πάς από το 13 στο 12% και θα χάσεις και νεράκια. αυτό λέμε! αλλά παρακάτω δε πάς.

ενώ ο αγωνιστικός θα πάει από το 8 στο 6-5%!

φτάσε στο 13% και τότε κόφ'το το γ**μενό!



Εγω προσοπηκα αρχικα καταναλωνα μεχρι και 2 λιτρα ανα μερα γαλα παλια ενω τα τελευτεα χρονια το αφαιρουσα(γενικα ολα τα γαλακτοκομικα) σιγα σιγα ειχα πολυ καλυτερα αποτελεσματα για μενα δουλεψε αυτη η "λεπτομερεια"

σε δίαιτα εννοείς επινες 2 λίτρα, έκοψες το γάλα και γράμμωσες;

δε καταλαβαινόμαστε εδώ μέσα :cursing:

ΜΒ

Gasturb
21-02-08, 00:47
Mα πότε υποστηρίξαμε ότι μονοψήφιο πάει ένας 100% natural?? Τουλάχιστον εγώ ποτέ στο φόρουμ δεν το έχω πει το αντίθετο μάλιστα σε ένα - αν θυμάμαι καλα - post του πικολο που μας έλεγε ότι έβαλε στόχο για 8 κ 9 % χωρις ''..'' :green: .

Σχετικά με την διαφορά του 1 2 % ακριβώς αυτό λέμε! Δεν υποστηρίξαμε ότι με κομμένα τα γάλατα απο 15 πας στο 10. Αλλα προς το τέλος της δίαιτας από εκεί που τα έχεις ελλατώσει τα σταμάτας κ κερδίζεις λίγους extra πόντους. Στην τελική αυτός δεν είναι ο στόχος μας? Λίγο πιο ψηλά κάθε φορά?

Από οτι κατάλαβα δεν λέμε κάτι το διαφορετικό κ οι 2 :chinese:

RUHL
21-02-08, 01:10
Και εγω αυτο ειδα οτι το ιδιο λεμε


ε καλα :sneaky: αυτος που ειπε 8% να δεις φετος θα τα καταφερει σιγουρα :sneaky: και νατουραλ(αντε πικολο γεραααα :lol: χερετησματα στην αδερφη σου :wave: :rolf: )

Gasturb
21-02-08, 02:08
Mα πότε υποστηρίξαμε ότι μονοψήφιο πάει ένας 100% natural?? Τουλάχιστον εγώ ποτέ στο φόρουμ δεν το έχω πει το αντίθετο μάλιστα σε ένα - αν θυμάμαι καλα - post του πικολο που μας έλεγε ότι έβαλε στόχο για 8 κ 9 % χωρις ''..'' :green: .

Εδώ = > http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2012&highlight=pikolo




Θελωντας λοιπον να φτασω πολυ πολυ χαμηλα (6-7-8%αντε και 10%)

Αντε κ έφτασες τι θα καταφέρεις? Είναι πολυ νωρις να βλέπεις τέτοια νούμερα κ να έχεις στο μυαλό σου ένα καλογυμνασμέο κ γραμμώμενο σώμα. Συμβουλή μου άσε κάτω το eca για την ώρα κ το συζητάμε του χρόνου κ του παραχρόνου που η μυική σου μάζα θα είναι μεγαλύτερη κ το σώμα σου προετοιμασμένο για μια τέτοια δοκιμασία στεγνώματος. Φέτος το όλο εγχείρημα θα είναι μια αποτυχία. Btw αν περιμένεις με natural ways κ ένα eca να φτάσεις μονοψήφιο κ μάλιστα 6 7 % τότε θα σε γράψουμε στα βραβεία Guinness

Φιλικά πάντα
Gt

GRF
21-02-08, 02:56
Γι αυτό ας μην δυσκολεύουμε την ζωή μας με τέτοιες λεπτομέρειες που εναν που δεν κατεβαίνει σε αγωνες ελάχιστα θα τον επηρεάσουν


Amen brother :thumbup:



φτάσε στο 13% και τότε κόφ'το το γ**μενό!

Amen brother x 2 :awesome:

Gasturb
21-02-08, 03:06
GRFemuscle κοντα στους 10 μήνες είχες να γραψεις εδώ (18 απρ 07 τελευταια φορά) πως κ μας θυμήθηκες τώρα κ μάλιστα σε αυτό το thread???!

Amen σημαινει ηρεμήστε κ μην μαλώνετε οπότε άσε την 'περίεργη' συμβουλή σου κ μείνε σε αυτό που είπα πριν κ δεν χρειάζεται η καλοσύνη μιας κ δεν υπάρχει τίποτα να μας χωρίσει.


Από οτι κατάλαβα δεν λέμε κάτι το διαφορετικό κ οι 2 :chinese:

Mε το Πάνο είμασταν κ παραμένουμε φίλοι κ συνεργάτες οπότε κ καμμία διαφωνία να έχουμε είναι φυσιολογικό κ υγειές στα τόσα χρόνια. Αλλα όπως φάνηκε στην συνέχεια παραπάνω περισσότερο παρερμηνεία έγινε παρά διαφωνία.
Και σχετικά για τους pro mods μας θα το πω ακόμη μια φορα ότι όλοι μου είστε υπέροχοι :love:

:toast:

Gt

GRF
21-02-08, 03:18
GRFemuscle κοντα στους 10 μήνες είχες να γραψεις εδώ (18 απρ 07 τελευταια φορά) πως κ μας θυμήθηκες τώρα κ μάλιστα σε αυτό το thread???!
Δεν κατάλαβα την ερώτηση, απαγορεύεται να εκφράζει κάποιος τη γνώμη του όπου και όποτε θέλει; Εξάλλου ως "admin" θα έπρεπε να ξέρεις ότι επισκέπτομαι το forum σας αρκετά συχνά τους τελευταίους μήνες.


Amen σημαινει ηρεμήστε κ μην μαλώνετε οπότε άσε την 'περίεργη' συμβουλή σου κ μείνε σε αυτό που είπα πριν κ δεν χρειάζεται η καλοσύνη μιας κ δεν υπάρχει τίποτα να μας χωρίσει.
Amen σημαίνει "Αμήν", δηλαδή "επιτέλους", "πες τα μεγάλε", κτλ, πού είδες ότι έδωσα εγώ συμβουλή;

asdf
21-02-08, 03:43
Μην το κανετε ΛΑΜΠΙΡΗ πλζ....

filnabro
21-02-08, 10:22
με λενε filnabro και ειναι τα αρχικα του ονοματεπωνυμου μου,δηλ δν ειναι fake το ονομα.θελω να ρωτησω(για να μην ανοιξω και αλλο τοπικ για το γαλα!) αν ο μονος παραγοντας που κανει ακαταλληλο το γαλα για γραμμωσει ειναι η λακτοζη.υπαρχουν και γαλατα χωρι λακτοζη,με αυτα θα ειμαι οκ?

Muscleboss
21-02-08, 12:40
GRFemuscle,

φυσικά και είσαι ευπρόσδεκτος εδώ όπως ΟΛΟΙ και μπορείς να εκφράζεσαι όποτε θες. προσωπικά θα ήθελα να σε βλέπω συχνότερα. :wave:



Αλλα όπως φάνηκε στην συνέχεια παραπάνω περισσότερο παρερμηνεία έγινε παρά διαφωνία.

έτσι νομίζω κ εγώ gas, sorry για τον τόνο μου... :oops:


ΜΒ

Gasturb
21-02-08, 14:37
σαν να μην έγινε :love: :green:

Gasturb
21-02-08, 14:42
φυσικά και είσαι ευπρόσδεκτος εδώ όπως ΟΛΟΙ

Μπορεί να είπα την αποριά μου πριν αλλά αυτό φυσικά κ ισχύει :squat:

J.S.
21-10-10, 15:38
Σκεφτομαι να βαλω σαν γευμα πριν τον υπνο ενα γιαουρτι 0% η απορια μου ειναι αν επειδη ειναι καλυτερο το 0% η 2% για πριν τον υπνο και επισης λεω να προσθεσω και ξηρους καρπους--->αμυγδαλα η καρυδια ειναι καλυτερα??? ευχαριστω guys ! !

giannis64
21-10-10, 15:55
http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1659


:thumbup: