PDA

Επιστροφή στο Forum : Γάλα υψηλής και πολλαπλής παστερίωσης



alex_switch
20-02-08, 01:36
3 Ποστ μιλάνε για γάλα και γιαούρτι, ε δεν ήξερα και εγώ σε ποιο απο τα 3 να ποστάρω την απορία μου κ την έβαλα εδώ! Δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα ε Gas :geek: :geek:

Η απορία η δικία μου είναι το miklo η το κάθε γάλα τέτοιου είδους δλδ υψηλής και πολαπλής παστερίωσης η πρωτείνη και η καζείνη είναι αφωμιώσιμα και κατα πόσο?
Αν γνωρίζει καποιος ας μου πει γιατι δυστιχώς δεν μου αρέσει το λευκό το γαλατάκι, τι να κάνουμε... :roll: :roll:
Ρωτάω γιατί γνωρίζω ότι με τις παστεριώσεις χάνονται πολλά στοιχεία του γάλακτος, διότη η παστερίωση στην ουσία τα ένζυμα ``χτυπάει`` με υψηλές θερμοκρασίες!! Αλλα κατα πόσο επιρεάζεται και η πρωτεινική σύσταση του?? :???: :???:

pikolo
20-02-08, 02:23
λοιπον συμφωνα με την αδερφη μου που δουλευει στο τεχνολογικο παρκο Θεσσαλονικης και ασχολειται με την τεχνκη και μη επεξεργασια τροφημων.¨
το γαλα υποβαλεται σε πολλαπλη παστεριωση.κοινος.οταν ληγει δεν το πετανε οπως νομιζεται αλλα το επιστρεφουν στο εργοστασιο και το ξαναπαστεριωνουν μεχρι εξι φορες..(τοσες επιτρεπεται απο τον νομο)ομως το γαλα στις τρεις χανει ολα τα θρεπτικα συστατικα του.Διαπιστωστε το βλεποντας στο χαρτινο κουτακι στο πισω μερος αναγλυφο νουμερο π λεει ποσες φορες υποβληθηκε στην διαδικασια..

Gasturb
20-02-08, 04:52
ωραίος pikolo

alex_switch αν εννοείς το milko το σοκαλατούχο όχι μιας κ έχει πολύ ζάχαρη κ κορεσμένο.

alex_switch
20-02-08, 10:36
το γνώριζα αυτό για τις παστεριώσεις! αρα pikolo έχει χάσει κ όλη την πρωτεινική του σύνθεση?
Gas ειναι 0% που πείνω αλλα αν είναι να μην πέρνω τίποτα απο αυτο το γάλα θα πρέπει να βρώ άλλο τρόπο!Ισως είναι καλυτερη λυση το φράσκο γαλατακι με λίγο caotonic μέσα h Hemo!
Ε τι λες για κάτι τέτοιο?
Τι να κάνω ρε παιδια δεν μου αρεσει καθόλου το λευκό γάλα!!! :puke:

pikolo
20-02-08, 14:08
και τι σημασια εχει που ειναι 0%??? το 0% μπορει να ειναι σε λιπο αλλα σε σακχαα....????δηλαδη υδατανθρακες που μετατρεπονται σε λιπος σαν περισεια ενεργεια...δηλαδη το γαλα γραφει λιπος 0% πρωτεινη 7,5% και υδατανθρακες ξερω γω ας πουμε 10% εκ των οποιον σακχαρα ποσο?

Gasturb
20-02-08, 14:45
το γνώριζα αυτό για τις παστεριώσεις! αρα pikolo έχει χάσει κ όλη την πρωτεινική του σύνθεση?

πρωτεϊνική σύνθεση όχι βιολογική αξία να.

alex_switch
20-02-08, 14:47
Λοιπόν pik αυτό που γραφει είναι:
στα 100ml -->
38kcal energy
3.8gr protein
4.9γρ υδατάνθρακες
0.3γρ λιπαρά

Δεν ξέρεις να μου πεις αν η πρωτεινικη συνθεση του ειναι αφωμιοσημη, και κατα ποσο!

GRF
21-02-08, 03:11
λοιπον συμφωνα με την αδερφη μου που δουλευει στο τεχνολογικο παρκο Θεσσαλονικης και ασχολειται με την τεχνκη και μη επεξεργασια τροφημων.¨
το γαλα υποβαλεται σε πολλαπλη παστεριωση.κοινος.οταν ληγει δεν το πετανε οπως νομιζεται αλλα το επιστρεφουν στο εργοστασιο και το ξαναπαστεριωνουν μεχρι εξι φορες..(τοσες επιτρεπεται απο τον νομο)ομως το γαλα στις τρεις χανει ολα τα θρεπτικα συστατικα του.Διαπιστωστε το βλεποντας στο χαρτινο κουτακι στο πισω μερος αναγλυφο νουμερο π λεει ποσες φορες υποβληθηκε στην διαδικασια..

Είναι εντυπωσιακό το τι παραμύθια πιστεύει ο κόσμος, ακόμα και όσοι/όσες εργάζονται στον ίδιο χώρο:

http://arkoudos.com/blog/?p=1147

Gasturb
21-02-08, 03:26
alex_switch σίγουρα δεν προτείνονται τα έτοιμα σοκαλατούχα ροφήματα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις αφού δεν αντέχεις το γάλα ειναι να παίρνεις το κανονικό γάλα κ να βάζεις όσο το δυνατόν λιγότερη σκόνη τύπου nesquik.

Gt

pikolo
21-02-08, 03:36
Είναι εντυπωσιακό το τι παραμύθια πιστεύει ο κόσμος, ακόμα και όσοι/όσες εργάζονται στον ίδιο χώρο:

http://arkoudos.com/blog/?p=1147

λοιπον η αδερφη μου το ξερει σιγουρα πρωτον....κατα δευτερον ειναι διπλωματικη απαντηση της εταιριας.τριτον νομιζω οτι το ανεφερε και ο ευαγγελατος σε εκπομπη του αποδειξεις.τα τεστ που πραγματοποιησε φιλικη ομαδα της αδερφης μ, εδειξαν οτι λεω.τωρα το τι λεει η φαγε για να προφυλαχτει....?yours desision. :chinese: :evilno:

pikolo
21-02-08, 03:57
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ενως απο τα παιδια στα σχολια του αρθρου που ανεφερες με εκφραζει πληρως.....


Πίσω ρε χαιβάνια..

Επειδή το λέει η μια και η άλλη κωλο-εταιρεία αυτό δεν μου λέει τίποτα.. Ότι θέλουν κάνουν.



+10 απο μενα!

Gasturb
21-02-08, 03:58
:awesome:

alex_switch
21-02-08, 10:14
Επιδεί ανείκω στον τομέα πιστοποίησεις τροφίμων αυτά που σου έχει πεί pikolo η αδερφή σου είναι σωστά και η κάθε εταιρεία παραμηθιάζει τον κόσμο όπως αυτή θέλει!!!
Τελικά κατέληξα στο φρέσκο γαλατάκι με σκόνη τύπου nesquick!

Gasturb
21-02-08, 14:44
Τελικά κατέληξα στο φρέσκο γαλατάκι με σκόνη τύπου nesquick!

good boy! :lift2hand:

Diva
26-02-08, 19:56
Είναι εντυπωσιακό το τι παραμύθια πιστεύει ο κόσμος, ακόμα και όσοι/όσες εργάζονται στον ίδιο χώρο:

http://arkoudos.com/blog/?p=1147

λοιπον η αδερφη μου το ξερει σιγουρα πρωτον....κατα δευτερον ειναι διπλωματικη απαντηση της εταιριας.τριτον νομιζω οτι το ανεφερε και ο ευαγγελατος σε εκπομπη του αποδειξεις.τα τεστ που πραγματοποιησε φιλικη ομαδα της αδερφης μ, εδειξαν οτι λεω.τωρα το τι λεει η φαγε για να προφυλαχτει....?yours desision. :chinese: :evilno:


φιλε αυτα που λες δεν ισχυουν!! Τι δουλεια κανει η αδερφη σου?? Γιατι εγω ως διατροφολογος αλλα και χημικος πρωτη φορα ακουω αυτες τις μπουδες. Το λιγμενο γαλα πως ξαναπερναει απο παστεριωση παμε καλα?? Τι τεστ εκανε η αδερφη σου? Δεν ξερω τι βλακειες εχει δειξει ο ευαγγελατος αλλα εχω προσωπικη εμπειρια με παστεριωση, αποστεριωμενο, βρασμενο και UHT γαλα. Αυτο που θα πω ειναι οτι με καθε διεργασια το ωμο γαλα χανει τα θρεπτικα του συστατικα εννοωντας βιταμινες και μεταλλικα στοιχεια. Η πρωτεινη του γαλακτος δεν χανει την βιολογικη της αξια μετα τον βρασμο. Απλα εχουμε denaturation των whey προτεινων αλλα τα ελευθερα αμινοξεα αυξανοντε μετα απο καθε θερμικη διεργασια. Αυτο σημαινει οτι το γαλα ειναι μια χαρα τροφη ειτε ειναι παστεριωμενο ειτε πιο μακρας διαρκειας.

edit: Ο αριθμος στο κατω μερος του κουτιου ειναι ο αριθμος γεμισματος της μηχανης και οχι οι βλακειες που λενε καποιοι, σε οποιοδηποτε βιβλιο food processing θα βρειτε αυτη την πληροφορια

pikolo
26-02-08, 20:05
εγω δηλωσα αυτο που ηξερα τωρα αν εσυ ξερεις αυτο που λες οκ.η αδερφη μου ειναι χημικος μηχανικος!με διδακτορικο και μεταπτυχιακο.

Diva
26-02-08, 20:12
εντυπωση μου κανει, που λεει τετοιες ανακριβιες. Και εγω εχω 2 πτυχια (χημειας και διατροφης) και μαστερ σε διατροφη απο την Αγγλια και επειδη δουλεψα σε μια μικρη γαλακτοβιομηχανια στην αγγλια μου κανει εντυπωση που τα ακουω αυτα....Οπως και να εχει, ο καθενας ας κρινει οπως νομιζει.

pikolo
26-02-08, 20:16
σε μια μικρη γαλακτοβιομηχανια στην αγγλια



εδω ειναι η απαντηση εγω μιλαω για Ελλαδα και οχι Αγγλια..καιμιλαω για το τι γινεται οχι το τι θα επρεπε να γινεται.. :chinese:

Diva
26-02-08, 20:21
συμφωνα με νομο της ευρωπαικης ενωσης τα λιγμενα γαλατα επιστρεφοντε και καταστρεφοντε. τωρα αν εδω κανουν αλλα τι να πω. Παντως ειναι risky ειδικα για μεγαλες εταιριεσ γιατι αν τους πιασουν θα φανε λουκετο.

Antonio
26-02-08, 20:24
Τα λεγόμενα καρτέλ τα έχεις ακουστά?? :dooreek:

GRF
26-02-08, 22:05
Οι νόμοι της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε αυτά τα πράγματα είναι ίδιοι για όλους. Αν όντως γίνεται αυτό που λέει η αδερφή σου pikolo, τότε πρέπει να πάει να το καταγγείλει. Όμως είμαι 99.9% σίγουρος ότι δεν έχει στοιχεία, πέρα από αυτή τη "φήμη" / urban legend που κυκλοφορεί από στόμα σε στόμα. Μεγάλες εταιρίες δεν διακινδυνεύουν τέτοιες χοντρές παρανομίες. Κατ'αρχάς, από πλευράς κόστους και μόνο δεν θα συνέφερε. Θα πρεπε κάποιος να μαζεύει τα χάρτινα κουτιά σε ένα μέρος, και μετά μια ομάδα ανθρώπων να τα ξεδιαλέγει - δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο με αυτόματο τρόπο. Μετά να τα μαζεύουν ξεχωριστά, να τα αδειάζουν, και να τα επαναπαστεριώνουν. Επίσης, όταν θα επανασυσκευάζονται, θα πρέπει εκ των προτέρων να έχουν ενημερώσει τον συσκευαστή ποιο γάλα είναι ποιο, κτλ. Όλη αυτή η ιστορία ως σκέψη και μόνο είναι αρκετά πολύπλοκη και η υλοποίησή της ακόμα πιο πολύπλοκη + το ότι είναι παράνομη και ότι εμπλέκεται μεγάλος αριθμός ανθρώπων. Όταν κάποιος πάει να κάνει κάτι παράνομο, δεν θα ανακατέψει 100 άλλους ανθρώπους μέσα. Σε τέτοιες περιπτώσεις ισχύει το "ξυράφι του Occam": http://el.wikipedia.org/wiki/Ξυράφι_του_Όκαμ

Εγώ δεν καταλαβαίνω και το εξής: λες η αδελφή σου έχει διδακτορικά, μάστερ κτλ...όταν άκουσε αυτή την πληροφορία, δεν αναρωτήθηκε αν είναι αληθινή ή όχι; Διασταύρωσε την πληροφορία από πουθενά αλλού; Έψαξε στο Internet να δει τι γράφουν άλλοι για το ίδιο θέμα;

Gasturb
26-02-08, 22:12
μαστερ σε διατροφη απο την Αγγλια και επειδη δουλεψα σε μια μικρη γαλακτοβιομηχανια στην αγγλια

που?

GRF
26-02-08, 22:20
φιλε αυτα που λες δεν ισχυουν!! Τι δουλεια κανει η αδερφη σου?? Γιατι εγω ως διατροφολογος αλλα και χημικος πρωτη φορα ακουω αυτες τις μπουδες. Το λιγμενο γαλα πως ξαναπερναει απο παστεριωση παμε καλα?? Τι τεστ εκανε η αδερφη σου? Δεν ξερω τι βλακειες εχει δειξει ο ευαγγελατος αλλα εχω προσωπικη εμπειρια με παστεριωση, αποστεριωμενο, βρασμενο και UHT γαλα. Αυτο που θα πω ειναι οτι με καθε διεργασια το ωμο γαλα χανει τα θρεπτικα του συστατικα εννοωντας βιταμινες και μεταλλικα στοιχεια. Η πρωτεινη του γαλακτος δεν χανει την βιολογικη της αξια μετα τον βρασμο. Απλα εχουμε denaturation των whey προτεινων αλλα τα ελευθερα αμινοξεα αυξανοντε μετα απο καθε θερμικη διεργασια. Αυτο σημαινει οτι το γαλα ειναι μια χαρα τροφη ειτε ειναι παστεριωμενο ειτε πιο μακρας διαρκειας.

edit: Ο αριθμος στο κατω μερος του κουτιου ειναι ο αριθμος γεμισματος της μηχανης και οχι οι βλακειες που λενε καποιοι, σε οποιοδηποτε βιβλιο food processing θα βρειτε αυτη την πληροφορια

+1 σε όλο το ποστ

Επίσης ένα καλό σχετικό site για τέτοιου είδους "ειδήσεις" είναι το http://www.skepdic.gr

Gasturb
26-02-08, 22:38
συμφωνα με νομο της ευρωπαικης ενωσης τα λιγμενα γαλατα επιστρεφοντε και καταστρεφοντε. τωρα αν εδω κανουν αλλα τι να πω. Παντως ειναι risky ειδικα για μεγαλες εταιριεσ γιατι αν τους πιασουν θα φανε λουκετο.

Πιθανόν τα 50 εκατ της αγγλίας δεν τους οφελούν να κάνουν κάτι risky πέρα από το γεγονός ότι ειναι τόσο νομοταγής οι άγγλοι κ απλά δεν υπήρχε περίπτωση να συνάντησεις κάτι παρόμοιο στην uk. επειδή πολλά ακούγονται κ το τελευταίο που θα πιστέψω θα είναι οι εταιρίες +1 στον πικολο.

Gasturb
26-02-08, 22:40
Μεγάλες εταιρίες δεν διακινδυνεύουν τέτοιες χοντρές παρανομίες. Κατ'αρχάς, από πλευράς κόστους και μόνο δεν θα συνέφερε.

μην εισαι τόσο σίγουρος γιατί γίνονται άπειρες παρανομίες που με υπόγειες διασυνδέσεις δεν βγάινουν απλά στην επιφάνεια. αν τυχόν βγει κάτι στις εφημερίδες το κόστος που επιβάλλονται να πληρώσουν ειναι αστείο δίπλα στα κέρδη τους.

GRF
26-02-08, 23:17
Μεγάλες εταιρίες δεν διακινδυνεύουν τέτοιες χοντρές παρανομίες. Κατ'αρχάς, από πλευράς κόστους και μόνο δεν θα συνέφερε.

μην εισαι τόσο σίγουρος γιατί γίνονται άπειρες παρανομίες που με υπόγειες διασυνδέσεις δεν βγάινουν απλά στην επιφάνεια. αν τυχόν βγει κάτι στις εφημερίδες το κόστος που επιβάλλονται να πληρώσουν ειναι αστείο δίπλα στα κέρδη τους.

Παρανομίες τέτοιου είδους γίνονται "υπόγεια" και χωρίς τη συμμετοχή πολλών ανθρώπων. Κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα έκανε τέτοια παρανομία σταμπάροντας φάτσα-κάρτα έναν αριθμό πάνω στη συσκευασία περιμένοντας να μην αναρωτηθεί ποτέ κανείς τι αριθμός είναι αυτός.

Το ίδιο hoax υπήρχε και στην Ιταλία:

http://attivissimo.blogspot.com/2007/06/antibufala-attenti-al-latte-riciclato.html

Δείτε και αυτό το video (κείμενο μεταφρασμένο από τα ισπανικά στα αγγλικά από το google) :

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=es&u=http://www.tetrapak.cl/tetrapak_publicaciones_salaprensa_20070511_envaseleche.php&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.tetrapak.cl/tetrapak_publicaciones_salaprensa_20070511_envaseleche.php%26hl%3Den%26safe%3Doff%26sa%3DG

Καθένας ας τα βάλει κάτω και ας πιστέψει εκείνο που νομίζει εκείνος.

Gasturb
26-02-08, 23:30
Όπου υπάρχει καπνός θα βρίσκεται κ η φωτιά. Οκ στον αντίλογο σου grf αλλά δεν ζω κ στην πιο νομοταγής χώρα οπότε κ η περίπτωση πολλαπλής παστερίωσης δεν μου φαίνεται πολύ απίθανη να γίνεται στην έλλάδα με ή χωρίς την αρίθμηση.

Gt

Diva
27-02-08, 19:43
Να προσθεσω οτι το λιτρο το ωμο γαλα, το αγοραζουν στην κυριολεξια σε εξεφτιλιστικη τιμη απο τις φαρμες. 0.3 ευρο το λιτρο κατι τετοιο. Ποιο ακριβα τους ερχεται ολη η διαδικασια που περιεγραψε ο GRF για να ξαναπερασει απο διεργασια το λιγμενο γαλα παρα να αγορασουν φρεσκο... ποσο μαλλον για να διακυνδινεψουν να μπει λουκετο στη εταιρια. Επισης οταν το γαλα ληξει δημιουργουντε διαφορα μικροβια πως τα ξεφορτονωντε αυτα?

Ειναι ενα βιβλιο το food processing technology, principles and practise (p j fellows) αυτο ειχαμε στο πανεπιστημιο που εξηγει ολους τους αριθμους που αναγραφοντε στην συσκευασια του γαλακτος. Ο αριθμος αυτος απο κατω ειναι ο αριθμος γεμισματος της μηχανης και οχι οι ασυναρτησιες που λεει ο καθενας στα διαφορα blogs στο net

Muscleboss
27-02-08, 19:47
^πολύ καλό Diva. :awesome:

Gasturb
27-02-08, 21:21
Να προσθεσω οτι το λιτρο το ωμο γαλα, το αγοραζουν στην κυριολεξια σε εξεφτιλιστικη τιμη απο τις φαρμες. 0.3 ευρο το λιτρο κατι τετοιο. Ποιο ακριβα τους ερχεται ολη η διαδικασια που περιεγραψε ο GRF για να ξαναπερασει απο διεργασια το λιγμενο γαλα παρα να αγορασουν φρεσκο... ποσο μαλλον για να διακυνδινεψουν να μπει λουκετο στη εταιρια. Επισης οταν το γαλα ληξει δημιουργουντε διαφορα μικροβια πως τα ξεφορτονωντε αυτα?

Ειναι ενα βιβλιο το food processing technology, principles and practise (p j fellows) αυτο ειχαμε στο πανεπιστημιο που εξηγει ολους τους αριθμους που αναγραφοντε στην συσκευασια του γαλακτος. Ο αριθμος αυτος απο κατω ειναι ο αριθμος γεμισματος της μηχανης και οχι οι ασυναρτησιες που λεει ο καθενας στα διαφορα blogs στο net

Άποψη σου. Αλλά πρόσεχε γιατί μέσα απο τις 'ασυναρτησίες' που γράφονται κατα καιρούς έχουν βγει πολλές αλήθειες που ούτε θα τις φανταζόσουν. Οπότε καλύτερα ''κράτα κ μια πισινή'' σε ότι πιστεύεις κ με σθένος λες για να μην απαγοητευτείς καμμια φορά κ είναι κρίμα. Δεν είμαστε αγγλία αλλά ελλάδα μην το ξεχνάς.

Gasturb
28-02-08, 15:46
Και για να τα κάνω λιγο πιο ξεκάθαρα η αποψή μου επι του θεματος ειναι η πιο παραπανω..


Οκ στον αντίλογο σου grf αλλά δεν ζω κ στην πιο νομοταγής χώρα οπότε κ η περίπτωση πολλαπλής παστερίωσης δεν μου φαίνεται πολύ απίθανη να γίνεται στην έλλάδα με ή χωρίς την αρίθμηση.
.. δλδ με άλλα λόγια συμφωνω κ με pikolo κ με grf/diva απλά να αποφευγουμε να ειμαστε καθετοι σε θέματα που αφορουν την ελλάδα ποτέ δεν ξέρουμε..

Diva
03-03-08, 01:07
Και για να τα κάνω λιγο πιο ξεκάθαρα η αποψή μου επι του θεματος ειναι η πιο παραπανω..


Οκ στον αντίλογο σου grf αλλά δεν ζω κ στην πιο νομοταγής χώρα οπότε κ η περίπτωση πολλαπλής παστερίωσης δεν μου φαίνεται πολύ απίθανη να γίνεται στην έλλάδα με ή χωρίς την αρίθμηση.
.. δλδ με άλλα λόγια συμφωνω κ με pikolo κ με grf/diva απλά να αποφευγουμε να ειμαστε καθετοι σε θέματα που αφορουν την ελλάδα ποτέ δεν ξέρουμε..


οτι στην ελλαδα ποτε δεν ξερεις τι γινετε ειναι το μονο σιγουρο

asdf
03-03-08, 01:17
Πιθανόν τα 50 εκατ της αγγλίας δεν τους οφελούν να κάνουν κάτι risky πέρα από το γεγονός ότι ειναι τόσο νομοταγής οι άγγλοι κ απλά δεν υπήρχε περίπτωση να συνάντησεις κάτι παρόμοιο στην uk. επειδή πολλά ακούγονται κ το τελευταίο που θα πιστέψω θα είναι οι εταιρίες +1 στον πικολο.



Καλα κουμασια ειναι και οι Αγγλοι.... Προσφατα αποκαλυφθηκε καρτελ γαλακτος οπως ειχαμε και στην ελλαδα

KATERINI 144
09-03-08, 23:08
^^ επ τη έγινε εδώ, μήπως το καναν Έλληνες το καρτελ?! :moderator:

Gasturb
10-03-08, 13:37
Και για να τα κάνω λιγο πιο ξεκάθαρα η αποψή μου επι του θεματος ειναι η πιο παραπανω..


Οκ στον αντίλογο σου grf αλλά δεν ζω κ στην πιο νομοταγής χώρα οπότε κ η περίπτωση πολλαπλής παστερίωσης δεν μου φαίνεται πολύ απίθανη να γίνεται στην έλλάδα με ή χωρίς την αρίθμηση.
.. δλδ με άλλα λόγια συμφωνω κ με pikolo κ με grf/diva απλά να αποφευγουμε να ειμαστε καθετοι σε θέματα που αφορουν την ελλάδα ποτέ δεν ξέρουμε..


οτι στην ελλαδα ποτε δεν ξερεις τι γινετε ειναι το μονο σιγουρο

:toast: :love:

Τελικά σε όλες μας τις 'σοβαρές' αντιθέσεις στο τέλος πάντα συμφωνούμε - καλή διάθεση να υπάρχει πάντα! :green:

Gasturb
10-03-08, 14:05
Πιθανόν τα 50 εκατ της αγγλίας δεν τους οφελούν να κάνουν κάτι risky πέρα από το γεγονός ότι ειναι τόσο νομοταγής οι άγγλοι κ απλά δεν υπήρχε περίπτωση να συνάντησεις κάτι παρόμοιο στην uk. επειδή πολλά ακούγονται κ το τελευταίο που θα πιστέψω θα είναι οι εταιρίες +1 στον πικολο.

Καλα κουμασια ειναι και οι Αγγλοι.... Προσφατα αποκαλυφθηκε καρτελ γαλακτος οπως ειχαμε και στην ελλαδα


ναι ισχύει αλλά κακώς δεν έψαξα περισσότερες πληροφορίες επι του θέματος

off topic με μια μεμονωμένη είδηση μην αμφισβητείς την γενική ομολογία γιατί σφάλεις.