PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως λειτουργουν τα διεγερτικα;



deluxe
02-09-11, 23:20
Η καφεϊνη ξερουμε οτι προκαλει τρεμουλο, αϋπνιες, σου δινει ενεργεια, βοηθαει στο αεροβιο σε τρελαινει γενικοτερα! Ακομακαι συνηθισμενος να εισαι, εαν ανεβασεις δοση, παλι θα εχεις τις παρενεργειες της.

Τι γινεται με τα υπολοιπα διεγερτικα οπως η γιοχιμπινη και το γερανιο; Γιατι δε τα νιωθω εγω προσωπικα; Τι υποτιθεται οτι πρεπει να δωσουν; Παιρνω μια δοση alpha t2 κοντα στον υπνο, και κοιμαμαι μια χαρα, ενω περιεχει alpha-yohimbine που υποτιθεται οτι ειναι διεγερτικο. Τι συμβαινει;

Devil
03-09-11, 04:08
ποια διεγερτικα σε ενδιαφερουν? δεν εχουν ολα την ιδια δραση....

deluxe
03-09-11, 16:43
Αυτα που αναφερω. Γιοχιμπινη και γερανιο. Λογικα παιρνω μεγαλες ποσοτητες απο διαφορα preworkout, αλλα δε μπορω να τα νιωσω. Βασικα δε ξερω τι πρεπει να περιμενω απο αυτα.

Devil
03-09-11, 17:06
Αυτα που αναφερω. Γιοχιμπινη και γερανιο. Λογικα παιρνω μεγαλες ποσοτητες απο διαφορα preworkout, αλλα δε μπορω να τα νιωσω. Βασικα δε ξερω τι πρεπει να περιμενω απο αυτα.

η yohimbine ουσιαστικα μπλοκαρει του α2 receptors.... οι α2 εμεσα μπλοκαρουν την λιποδιαλιση... πιο απλα ειναι σαν να κοβεις τα φρενα απο ενα αμαξι... για αυτο σε πολλα συμπληρωματα την συνδιαζουν με β receptors agonists.... πιο απλα... κομμενα φρενα και τερμα το γκαζι....

τωρα απο το geranium λογικα σε ενδιαφερει η dimethylamylamine

δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα με αυτη την ουσια... απο οσο μπορω να καταλαβω δεν ειναι agonist καποιου adrenergic receptor... αλλα ισως εχει εμεση δραση στη εκριση διαφορων catecholamines... λογικα adrenaline και noradrenaline...

deluxe
04-09-11, 02:28
Ξερω στο πανω-κατω πως λειτουργουν. Εγω αυτο που θελω να ξερω ειναι τι παρενεργειες εχουν. Διεγερτικα ειναι, δε επρεπε να σου δινουν ενεργεια, ενταση, κατι;;

Παιρνω γιοχιμπινη πριν κοιμηθω και δεν εχω προβλημα. Γιατι;