PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή μου



giorgos_xania
20-02-08, 15:52
stats
1,96 υψος
112 κιλα λιπος γυρω στο 20%
χρονος ενασχολησης γυρω στο χρονο με ποιο σοβαρα τους τελευταιους 5 μηνες

1o γευμα

1.5 σκουπ πρωτεινη με κουακερ 70-80γρ (σε ποτηρι στο μπλεντερ
1γρ βιτ c (calcvita)

2ο γευμα

πιτακια βρωμης με 5 ασπραδια και 100γρ κουακερ με ξυσμα πορτοκαλιου (αυτη τη δοση με βγαζει 2 μερες)

3ο γευμα

2 ξυλακια κοτα η φιλετακι μεριδα με μαυρο ψωμακι η πολυσπορο οτι υπαρχει...(οχι ασπρο) 2 φετουλες ή μπαγκετα πολυσπορη με 3 φετες γαλοπουλα και μιση τυρι χαμηλα λιπαρα

γυμναστηριο...

4ο γευμα
μεταπροπονητικο
1,5 - 2 σκουπ πρωτεινη δεξτροζη οποτε εχω ...
μετα παο κανα 30λεπτο με 40λεπτο
κοτα ψητη στο φουρνο με πατατες και ψωμι πολυσπορο οτι εχω 3-4 φετες και πατατες λιγες μη φανταστειτε...

5ο γευμα
1 γιαουρτακι 2% με μισο σκουπ πρωτεινη
1γρ βιτ c (calcvita)

μεσα στη βδομαδα παιζουν και 3-4 σαβουρογευματακια :moderator:

αφιερωμενη στο Στρατο

Antonio
20-02-08, 16:06
Η διατροφή σου χωράει μπόλικη διόρθωση...
1ον δεν έχεις πουθενα σαλάτα.Εγκλημα...
2ον Το πρωί αντι για βιταμίνη c θα προτιμούσα μια πολυβιταμίνη. Όσο απαραίτητη είναι η c αλλο τόσο είναι και οι υπόλοιπες.
3ον Το 3ο γεύμα, που είναι και πρίν την προπόνηση δεν έχει υδατάνθρακες!!!!!!!!!
4ον βραδυνιάτικο την c τι την θες?

giorgos_xania
20-02-08, 16:12
1ον δε μου αρεσει η σαλατα που και που τρωω βλητα η αλλα χορταρακια στο 4ο γευμα
2ον ναι μεχρι να παραγγειλω ομως μενω με αυτη
3ον δεν εχει πολλους ... αλλα μενω δυνατος στα βαρη οποτε δε βλεπω λογο να ανεβασω υδατανθρακες
4ον τι? με 1γρ θα βγαλω τη μερα? :?

billys15
20-02-08, 16:14
Την βιταμινη c θα'λεγα να την βαλεις πριν το γυμναστηριο.


4ον τι? με 1γρ θα βγαλω τη μερα? :?

Εννοει να την βαλεις αλλη ωρα.

Antonio
20-02-08, 16:21
1)Ενώ η βρώμη εε?? Είναι μούρλια!!!Δεν είναι δικαιολογία το οτι δεν σ'αρεσει η σαλατα για να μην τρως...
2)οκ
3)Πιστεύω οτι είναι σημαντικό να βάλεις ποιοτικούς υδατάνθρακες από ρύζι ή πατάτα παρά να τρώς ψωμι.
Πραγματικά πως το κατεβάζεις το φιλέτο σκέτο με ψωμι. Δεν τρώγεται σκέτο. Στην 1η μπουκια θα στουμπώσεις!
4)Πάρτην μετα την προπόνηση αλλα πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο να πέρνεις από όλες τις άλλες βιταμίνες 50-100mg και από την c να κατεβάζεις 2-3γρ.

giorgos_xania
20-02-08, 16:48
1oν ναι η βρωμη μου αρεσει ποιο πολυ σου ειπα γυρω στις 3 φορες/βδομαδα εχει χορταρακια
3ον τρωγεται (απ οτι φαινεται δεν εχει ο καθενας μας τις ιδιες γαστρονομικες προτιμησεις)
4ον τα ειπαμε στο 2ον

toula_nomikou
20-02-08, 16:56
Συμφωνω με τον antonio,μπορεις στο 2 γευμα αντι να ξαναφας κουακερ να φας 6 ασπραδια με ρυζι και πιστευω οτι μπορεις να προσθεσεις και 6ο γευμα,αν τρως ψιλοστεγνα δε θα βαλεις λιπος.Ειναι σιγουρα καλυτερο να τρως συνθετο υδατανθρακα λιγο μαυρο ψωμι φαε 1 φορα την μερα αν σου αρεσει.Ο αntonio πιστευω οτι εννοει να αφαιρεσεις τα ψωμια και να προσθεσεις συνθετο υδατανθρακα οχι να βαλεις και αλλους υδατανθρακες.

giorgos_xania
20-02-08, 17:15
ναι ρε συ τουλα καταλαβα τι εννοειται αλλα το πιτακι ειναι πολυ βολικο...και τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο δεν εχω αλλο χρονο για προετοιμασια φαγητου...

RUHL
20-02-08, 17:54
οτι ειπε ο αντωνιο +1 :green:
Στο πρωινο καλυτερα πρωτα whey + ενα μηλο μετα απο 20 λεπτα γευμα βρωμη μελι+ολοκληρα αυγα για να παρεις και το λιπος

Λοιπον πριν την προπονηση στανταρ χρειαζετε υδατανθρακα πως θα αποδωσεις?

Μπορεις να αλαξεις το 3ο γευμα με το 2ο στο 2ο αμυγδαλα +γαλοπουλα + τυρακι με χαμηλα λιπαρα ε βαλε και κανενα μαρουλι πανω να τη η σαλατα :P

Πολυβιταμινη ειναι πιο σημαντικη απο την C :^^:

Ενω η C καταλανωνετε χωρισμενη σε ολη την ημερα καλυτερες ωρες ειναι το πρωι μετα την προπονηση επειδη εχει καλυτερη αφομιωση λογω ινσουλινης και ισως μια δοση στο τελευτεο γευμα

τα καλα λιπαρα που ειναι ωρε???

Βαλε στο τελευτεο γευμα για να καθηστερησει την αφομιωση
στο πρωτο γινεται και στο δευτερο :awesome:


Tωρα τα λες καπως γενικα 3 πατατες μετα την προπονηση εδω στα μεροι μου(15χιλιομετρα μακρια) βγαζουν κατι πατατες ΝΑ με το σημπαθειο :^^: τελικα ποσο ειναι η πατατα?και ποσο υδατανθρακα λαμβανεις :^^:

Αρα αρχηζεις να μετρας γενικα και αοριστα με τροπους μετρηματος τετοιους δεν γινεται + αγωραζεις μια ζυγαρια και την παντρευεσε οτι τρως το ζυγηζεις για να ξερεις τι και ποσο τρως

Αυτα επομενος σχολιαστης UK BOY :wave: :^^:

RUHL
20-02-08, 17:57
γιατι δε με περνει επιτοπου ο υπνος .... :clown2:

Nα μην χαλαμε αλλα ποστ δεν μπορεις να υπολογισης περιπου ποτε κοιμασε? :green:

ακου κολπο μολις αρχηζεις να νυσταζεις και να σε πιανει υπνηλια τρως :idea: :idea: :idea: :idea: (πωπω που τα σκεφτομαι ωρες ωρες αυτα τα μυστικα κολπα :green: :P )

giorgos_xania
20-02-08, 18:30
τις 3-4 πατατες εννοω κομμενες ψημενες επαε στα χανια τση κρητης τση κοβουμε πριν τση ψησουμε :^^:
απο υδατανθρακα πριν τη προπονηση ειμαι ''γεματος'' εχουν περασει 9 ωρες απο το ξυπνημα και 3 γευματα νομιζω ειναι αρκετα :clown2:
για τα καλα λιπαρα εχεις δικιο αλλα θα ειναι και αυτα στην επομενη παραγγελια (ασε εχουμε ξεμεινει)
οσο για το βραδυνο η λυση σου δε δουλευει πανω μου αμα την ωρα που νυσταξω σηκωθω για το γιαουρτακι παει τελειωσε το πανηγυρι... οποτε συνηθως το τσιμπαω με το που γυρισω σπιτι και κανω τη προσευχη μου ....
:basket: :basket:

RUHL
20-02-08, 19:38
Ηντα λες ωρε κοπελι?

9 ωρες πριν εχεις φαει αρα εισαι γεματος θα ξεχασω αυτα που ξερω ωρες ωρες

giorgos_xania
20-02-08, 19:51
9 ωρες απο το ξυπνημα και 3 γευματα νομιζω ειναι αρκετα
μπορει να μη το εξηγησα και καλα... παμε παλι
9 ωρες μετα το ξυπνημα παω γυμναστηριο
9ωρες μετα το ξυπνημα που παω γυμναστηριο εχω ηδη φαει 3 γευματα...

RUHL
20-02-08, 20:08
1ον δεν την παλευεις μια μακρια απο τα Ζωνιανά :P :P

2ον μην επημενεις εχεις αδικο
3ον εγω σου λεω φαε 1 κιλο κοτοπουλο ψητο βραστο χωρις τιποτα αλλο θα εισαι ''γεματος'' μπουκομενος απο το φαι απο ενεργεια :smash:

4ον το νομιζω :lol: δεν σημαινει οτι ειναι το σωστο :^^:

5ον κατσε να μπει ο πικολο να στα πει :lol: φαντασου που φτασαμε αυτο με τον υδατανθρακα στο γευμα πριν την προπονηση το ξερει ακομα και ο πικολο :lol: (χερετησματα στην αδερφη φιλε :green: )

6ον φαε ριζακι η βρωμη σε εκινο το γευμα να σου πω εγω μετα :rabbit:

7ον απαλευτοι κριτηκοι :rocking: μην επιμενετε :rocking:





:geek: :smash: :joker: :chinese: :green: :D :2guns: :turtle:




:weights:

toula_nomikou
20-02-08, 20:08
Giorgo αυτο που σου λεμε ειναι αυτο που πρεπει οχι αυτο που βολευει :D :D οταν θα συνηθησεις να κανεις μερικα πραγματα δε θα σου ειναι δυσκολα πχ το να βρασεις μερικα σακουλακια ρυζι και να τα εχεις ετοιμα στο ψυγιο για να μπορεις να ελενχεις και τις ποσοτητες θα δεις οτι δεν ειναι προβλημα. :awesome:

Gasturb
20-02-08, 21:11
Nάτος ο γιώργης :D Επιτέλους!!! :green:



μεσα στη βδομαδα παιζουν και 3-4 σαβουρογευματακια
:shock: :banghead: :banghead: :banghead: :smash: :smash: :smash:



αφιερωμενη στο Στρατο
:oops: :green: :P

Gasturb
20-02-08, 21:28
4)Πάρτην μετα την προπόνηση αλλα πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο να πέρνεις από όλες τις άλλες βιταμίνες 50-100mg και από την c να κατεβάζεις 2-3γρ.

οκ στα υπόλοιπα που είπες αλλά για την C όχι! Η C είνια υπεύθυνη για τουλάχιστον 300 διεργασίες στο σώμα με κυριότερο αυτό της σύνθεσης κολλαγόνο. Για την ποσότητα το παρακάτω με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο

How much should I take ?

The RDA is a mere 60mgs which in my opinion is too low for a normal person let alone and active bodybuilder that puts his or her body under much more stress than the average person. Many Doctors and nutritionists also think think that 60mg's is too low and tend to lean towards suggestion 250-300 mgs. remember we are still talking about the normal average non weight trainer person. I think 1000-2000 mg's is a good place to start when experimenting with Vit C amounts. You could try a little more and see if you notice and difference in recovery.

Remember, Vitamin C is water soluble, so any extra will just wash out of your system with your fluids.


Πολύ καλό post ruhl επιτέλους μαθαίνεις :lol:

Σε όλα συμφωνώ απλά μένω σε αυτό..


Πολυβιταμινη ειναι πιο σημαντικη απο την C :^^:

Κ πολυβιταμίνη κ C εξίσου σημαντικές



ακου κολπο μολις αρχηζεις να νυσταζεις και να σε πιανει υπνηλια τρως
ναι ακριβώς το ίδιο κ εγώ όταν δω ότι :sleeping: τρέχω κουζίνα, όχι 1.5 ώρα πριν τον ύπνο :cursing:



(πωπω που τα σκεφτομαι ωρες ωρες αυτα τα μυστικα κολπα )

Εκπλήσομαι πραγματικά φοβερός! :green:



για τα καλα λιπαρα εχεις δικιο αλλα θα ειναι και αυτα στην επομενη παραγγελια (ασε εχουμε ξεμεινει)

Πουλάνε λάδι κ λινέλαιο στην κρήτη οπότε άσε τις δικαιολογίες :green:

Όταν έρθουν τα fish oil απλά προσθεσέτα



1ον δεν την παλευεις μια μακρια απο τα Ζωνιανά :P :P

2ον μην επημενεις εχεις αδικο

3ον εγω σου λεω φαε 1 κιλο κοτοπουλο ψητο βραστο χωρις τιποτα αλλο θα εισαι ''γεματος'' μπουκομενος απο το φαι απο ενεργεια :smash:

4ον το νομιζω :lol: δεν σημαινει οτι ειναι το σωστο :^^:

5ον κατσε να μπει ο πικολο να στα πει :lol: φαντασου που φτασαμε αυτο με τον υδατανθρακα στο γευμα πριν την προπονηση το ξερει ακομα και ο πικολο :lol: (χερετησματα στην αδερφη φιλε :green: )

6ον φαε ριζακι η βρωμη σε εκινο το γευμα να σου πω εγω μετα :rabbit:

7ον απαλευτοι κριτηκοι :rocking: μην επιμενετε :rocking:

:rolf: :rolf: :rolf:

Gasturb
20-02-08, 21:38
Εισαι σε όγκο ή σε γράμμωση?

Πόσες θερμίδες χρειάζεσαι?

Πόσες βγάζει το πλάνο σου?

Πόση πρωτεϊνη? υδατάνθρακες? Λίπος?



1o γευμα

1.5 σκουπ πρωτεινη με κουακερ 70-80γρ (σε ποτηρι στο μπλεντερ
1γρ βιτ c (calcvita)
Χώρισε το πρωίνο σου αν μπορείς σε 2 μέρη. Πρώτα whey, φρούτο κ κανένα ξηρό δαμάσκηνο. Πρόσθεσε - όπως είπες θα το κάνεις - πολυβιταμίνη κ κράτα κ την C. Πρόσθεσε κανένα ολόκληρο αυγό καλό θα σου κάνει. Ανέβασε τα κουάκερ - αν εισαι σε όγκο - στα 100 γρ.



2ο γευμα

πιτακια βρωμης με 5 ασπραδια και 100γρ κουακερ με ξυσμα πορτοκαλιου (αυτη τη δοση με βγαζει 2 μερες)

πρόσθεσε λαχανικά κ λινέλαιο



3ο γευμα

2 ξυλακια κοτα η φιλετακι μεριδα με μαυρο ψωμακι η πολυσπορο οτι υπαρχει...(οχι ασπρο) 2 φετουλες ή μπαγκετα πολυσπορη με 3 φετες γαλοπουλα και μιση τυρι χαμηλα λιπαρα

σου τα είπαν σωστά o antonio, ruhl, toula



γυμναστηριο...

Πρόσεχε μην σπάσεις κανένα δάκτυλο :lol:



4ο γευμα
μεταπροπονητικο
1,5 - 2 σκουπ πρωτεινη δεξτροζη οποτε εχω ...
μετα παο κανα 30λεπτο με 40λεπτο
κοτα ψητη στο φουρνο με πατατες και ψωμι πολυσπορο οτι εχω 3-4 φετες και πατατες λιγες μη φανταστειτε...

Έλλειπες το μεταπροπονητικό.. Στο γεύμα πρόσθεσε λαχανικά κ λάδι



5ο γευμα
1 γιαουρτακι 2% με μισο σκουπ πρωτεινη
1γρ βιτ c (calcvita)

+ Λινέλαιο

giorgos_xania
24-02-08, 15:31
οκ συμφωνα με προχειρους λογισμους μου βγαινουν
Πόσες θερμίδες χρειάζεσαι? 3000+ και καταναλωνω γυρω στις 2000-2250

Πόση πρωτεϊνη? υδατάνθρακες? Λίπος? 200γρ - 200-250γρ - 25 -30 γρ
για αυτο θα ηθελα κανενα τροπο να τα μετρησω ακριβως σε συναργασια με τη νεα μου ζυγαρια να ειμαι ενταξει :rabbit:

οσο για το πρωινο και τα 2 μερη το κανω αρκετες φορες αλλα συνηθως τα βαζω ολα μαζι ... :shifty: εξαιτιας του μειωμενου χρονου

στο 2ο γευμα εννοεις μεσα στο πιτακι να τα προσθεσω? η την ωρα που τρωω?φυσικα μονο μαρουλακι κα ιαυτο με μιση καρδια θα το κανω μη φανταστεις :geek: το ιδιο και στο 4ο ε?

5ο ποσο λινελαιο να βαλω (απο που θα το αγορασω?)

RUHL
24-02-08, 17:57
1,96 υψος
112 κιλα


3000+ και καταναλωνω γυρω στις 2000-2250
:???: :???: :???: [/b]

giorgos_xania
24-02-08, 19:12
τι ? :???: :???:

να χασω λιπος θελω ...

Gasturb
25-02-08, 23:15
3000+ και καταναλωνω γυρω στις 2000-2250

+ πόσο ?? τα 2000 με 2250 μου φαίνονται πολύ λίγα γιώργι