PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στο λαιμό μετά τη απο προπόνηση στήθους.



Goku91
03-09-11, 23:00
Γειά σας.
Τις προάλλες έπαιξα πολλά κιλά στήθος χωρίς καλό ζέσταμα και έκτοτε νιώθω πόνο σε όλο το στήθος και το στέρνο.
Το ανησυχητικό της υπόθεσης είναι ότι ο πόνος συνεχίζεται και στη περιοχή του λαιμού (θυροειδή, μήλο αδάμ_) και πηγαίνει μέχρι κάτω απο το
σαγώνι.

Είναι η πρώτη φορά που πιάνομαι στο λαιμό απο άσκηση στήθους και εχω ανησυχήσει.
Να πάω για ακτινογραφίες μήπως έχει γίνει κάποια ρήξη?
Εχει πάθει κανείς κάτι παρόμοιο? :unsure:

Ευχαριστώ :)

lila_1
03-09-11, 23:18
Σώπα ρε, κάποιο νεύρο θα τραβήχτηκε ή κάποιος μυς θα ζορίστηκε...λογικό είναι.
Εμένα με ποιάνουν συχνά πυκνά doms στα πλάγια του λαιμού μετά απο προπονήσεις ώμων....δν τρέχει
Θα σου περάσει φαντάζομαι σε καμια δυο μέρες.

Εντιτ: όταν λες προάλλες, πόσο προάλλες εννοείς?

Hercules
03-09-11, 23:42
Γειά σας.
Τις προάλλες έπαιξα πολλά κιλά στήθος χωρίς καλό ζέσταμα και έκτοτε νιώθω πόνο σε όλο το στήθος και το στέρνο.
Το ανησυχητικό της υπόθεσης είναι ότι ο πόνος συνεχίζεται και στη περιοχή του λαιμού (θυροειδή, μήλο αδάμ_) και πηγαίνει μέχρι κάτω απο το
σαγώνι.

Είναι η πρώτη φορά που πιάνομαι στο λαιμό απο άσκηση στήθους και εχω ανησυχήσει.
Να πάω για ακτινογραφίες μήπως έχει γίνει κάποια ρήξη?
Εχει πάθει κανείς κάτι παρόμοιο? :unsure:

Ευχαριστώ :)

δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις ιδιαιτερα,το χω παθει πολλες φορες υστερα απο καλη προπονηση στηθους η ωμων να με ποναει ο λαιμος δεξια-αριστερα και φυσικα το στηθος στο κεντρο.τωρα δες πως θα παει και βλεπεις..παντως δεν εχει νοημα να πας κατευθειαν για ακτινογραφια,θα πας σε καποιον παθολογο για αρχη αν συνεχιστει και αυτος θα σε παραπεμψει σε αναλογο ιατρο

MusclesOfShadow
04-09-11, 01:29
Μου φαινεται πολυ κακο να σε πιανει τοσο πολυ ο λαιμος σε εκεινο το σημειο, κατι κακο εκανες στην προπονηση, κατι αποτομο

Goku91
04-09-11, 20:24
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

@lila_1: το έπαθα πριν 6 μέρες ακριβώς.

Ελπίζω να μην υπάρχει κάποια ρίξη και να υποχωρίσει μαζί με το πιάσιμο του στήθους.
Έλειπα 1 μήνα απο το γυμναστήριο, και παρατηρώντας πτώση στις αντοχές, πήγα να παίξω πιέσεις πάγκου τα κιλά που έπαιζα στα φόρτε μου.
Το πάθημα να μου γίνει μάθημα..

Nive
08-09-11, 00:21
Όταν φορτώνουμε κιλά γενικά αλλά και ειδικά μιας και μιλάμε για προπόνηση στήθους,από την υπερπροσπάθεια προκαλούμε τετανία στο μυώδες πλάτυσμα (platysma muscles)...googlare αν θες να δεις φωτό.Είναι στο σημείο ακριβώς που περιγράφεις.Φυσικά επειδή μ`αυτά δεν παίζουμε αν δεις οτι οι ενόχληση είναι παρατεταμένη και εντονότερη πήγαινε σε γιατρό...:thumbup: