PDA

Επιστροφή στο Forum : Jumbo (Scitec Nutrition )



Vakalis
05-09-11, 16:43
Λοιπον αγορασα αυτο το προιον εδω (Scitec Nutrition JUMBO be the biggest thing) και 2 μερες ειπα στον καταστηματαρχη οτι χρειαζομαι ογκο δηλαδη μυικη μαζα και μου συνιστησε αυτο το προιον.
Του ειπα πως κανω πρωινες και απογευματινες δυνατες ποδοσφαιρικες προπονησεις και μου ειπε να τρωω ενα δυνατο πρωινο πριν την προπονηση να περνω 2 scoops σε 200 ml νερο μετα την προπονηση και μετα απο μια ωρα να τρωω ενα γευμα, στην απογευματινη μου προπονηση το ιδιο πραγμα 2 scoops σε 200 ml νερο μετα την προπονηση και αμεσως μετα απο μια ωρα ξανα ενα γευμα.
Το προβλημα μου λοιπον ειναι οτι πειναω συνεχεια, βασικα in more details νιωθω το στομαχι μου αδειο συχνα τρωω 3-4 μπουκιες φαγητου και αμεσως μου φευγει ο πονος, στην τελικη τρωω με το ζορι γιατι δεν εχω ορεξη να φαω (δεν ξερω για πιο λογο) μετα απο 10-20 λεπτα ξανα νιωθω το στοχαχι που αδειο που με αναγκαζει να φαω ξανα.
Ειναι φυσιολογικο το να πειναω συχνα; το μονο που εχω καταλαβει ειναι οτι χωνευω πολυ γρηγορα το φαγητο που τρωω...
Ευχαριστω! 30814

Supplement Facts
Serving Size: 220 g (approximately 4 1/4 heaping scoops) Servings Per Container 13
Amount Per Serving
Calories 915 Calories from Fat 54


%Daily Vailue
Total Fat 6g 9%, Saturated Fat 2g 10%, Cholesterol 50mg 17%, Sodium 68mg 3%, Potassium 122mg 3%,
Total Carbohydrate 150g 50%, Dietary Fiber 5g 20%, Sugars 37g, Protein 50g 100%

"6-CARB" MATRIX 155g
Dextrose, Oat Flour, Palatinose [Isomaltulose:Time-Released, Low Glycemic Index Designer
Carbohydrate], Maltodextrin, Fructose, Vitargo [Patented High Molecular Weight Carbohydrate
From Starch: Average Molecular Weight 500,000-700,000]
"JUMNO-SIZE" ANABOLIC MATRIX 8750 mg
-Proprietary CREA-BOMB Designer Multi-Vector Creatine Matrix
Micronized Creatine Monohydrate, Creatine Ethyl Ester, Creatine Glucconate, Tri-Creatine Malate,
Di-Creatine Malate, Creatine Orotate
G-BOMB multi-vector super glutamine matrix
Free Form Amino Acid Version: L-Glutamine; Esterified Molecule Form: Glutamine Ethyl Ester; Acety-
lated Glutamine Analogue: N-Acetyl-L-Glutamine; Stable Gluitamine Dipeptide: L-Alanyl-L-Glutamine
-BCAA XPRESS 100% pure essential amino acid complex
L-leucine, L-Isoleucine, L-valine
HEMO-NO multi-vector nitric oxide booster matrix
L-Arginine base, Arginine Alpha-Ketoglutarate 1:1, Ornithine Alpha-Ketoglutarate, Glycine
L-Arginine Alpha Ketoisocaproate Calcium
ABSORPTION BOOSTERS 28 mg
Naringin, BioPerine (Piperine)

Daily Value not estabished
Other ingredients:Ultrafiltered whey protein concentrates (containing lactoglobulin, lactoferrin,
lactalbumin and immunoglobulin protein fractions), powdered sugar, natural and artifical flavor
(vanilla), yellow color (riboflavin).
Allergen info: Manufactured in a facillity that processes milk, soy and egg proteins, and peanuts!

αυτα ειναι τα στοιχεια του προιντος.

beefmeup
05-09-11, 16:50
φιλε μου σε λαθος ενοτητα το ανοιξες το θεμα,μην λεμε παλι τα ιδια..

Vakalis
05-09-11, 17:02
φιλε μου σε λαθος ενοτητα το ανοιξες το θεμα,μην λεμε παλι τα ιδια..

σε πιο θεμα να το ανοιξω φιλε μ?

beefmeup
05-09-11, 17:04
το μετεφερα εγω στην αξιολογηση συμπληρωματων.:thumbup:
το ειχες ανοιξει στο ελληνικο ββ.

Vakalis
05-09-11, 17:05
το μετεφερα εγω στην αξιολογηση συμπληρωματων.:thumbup:
το ειχες ανοιξει στο ελληνικο ββ.

συγνωμη φιλε καινουριος, σε ευχαριστω πολυ!:thumbup:

average_joe
05-09-11, 17:26
νταξει blend ειναι οποτε δεν θα βγαλω ακρη απο συστατικα αλλα θα κανω μια προσπαθεια. θεωρωντας λοιπον οτι το χρησιμοποιεις μετα την προπονηση ποδοσφαιρου και περνεις μια δοση:

50 γρ πρωτεινη. πολλα αν σκεφτεις οτι μετα απο μια ωρα ξανατρως μορφη concentrate με οτι αυτο συνεπαγεται.
150γρ υδατανθρακα: αν ζυγιζεις 90 κιλα οκ. αλλα και παλι μου φαινονται πολλα.
6γρ λιπους. check
βασικα λες 2 scoops που υποθετω ειναι μια δοση.
απο τα παραπανω και αν ισχυει αυτο θα προτεινα μιση δοση. τωρα:

"JUMNO-SIZE" ANABOLIC MATRIX 8750 mg : συνολικα τα 5 παρακατω συστατικα συνολικα ειναι 8,75 γρ ανα δοση

1. 6-CARB" MATRIX 155g: περιγραφει τι ειδους υδατανθρακα εχει και τελευταιο στο blend εχει το vitargo που θεωρητικα ειναι το καλυτερο δυνατο αλλα τελευται στα συστατικα οποτε σε μικροτερη ποσοτητα. πρωτη εχει κλασικα δεξτροζη που προσωπικα δεν προτιμω/ προτεινω. αλλα σε γενικες γραμμες οκ υδατανθρακας για μεταπροπονητικο.

2. Proprietary CREA-BOMB Designer Multi-Vector Creatine Matrix : διαφορες μορφες κρεατινης. οκ αλλα δεν ξερεις ποσοτητες οποτε για δυο φορες μεσα στη μερα πιθανον να πιανεις τα γρ που γενικα καποιος χρειαζεται (5γρ πανω κατω).
p.s. εχε υποψην οτι λογω κρεατινης πρεπει να το κανεις κυκλο το προιον


3. G-BOMB multi-vector super glutamine matrix : διαφορες μορφες γλουταμινης. σχετικα αμφιλεγομενα τα αποτελεσματα της καθως πολλοι αναφερουν οτι για να κανει δουλεια (αναρρωση) χρειαζονται πανω απο 10γρ την ημερα που αυτο το προιον σιγουρα δεν πιανει ακομα και με διπλη δοση που αναφερεις εσυ.

4. BCAA XPRESS 100% pure essential amino acid complex : check. παντα χρησιμα αλλα σε τι ποσοτητες τα εχει??

5. HEMO-NO multi-vector nitric oxide booster matrix : αργινινη διαφορων μορφων που βασει των σημερινων αποψεων/ ερευνων ειναι αχρηστη.


ενα wild guess που κανω ειναι ότι το (1) περιεχει γυρω στα 2,5- 3 γρ, το (2) 2- 2,5 γρ, το (3) 1,5- 2γρ, το (4) 1- 1,5γρ και το (5) 1- 1,5 γρ

ABSORPTION BOOSTERS 28 mg : no comment προφανως για απορροφηση


γενικα αν η δοση που αναφερεται ειναι αυτη που εχεις παραθεσει δεν θα χρησιμοποιουσα πανω απο μισο scoop για δυο φορες τη μερα. ετσι βεβαια θα παιρνεις λιγοτερο απο 2,5 γρ κρεατινης που και καλα ειναι ενα δυνατο χαρτι του προιοντος.
ασε που οι δοσεις που βγαζει αν κρατησεις την συνιστωμενη ειναι πολυ λιγες και υποθετω οτι θα ειναι ακριβο.
για μενα πολλα ανουσια πραγματα που δεν αξιζουν τα λεφτα τους.

οσο για τα της διατροφης σου- πεινας αν θες δωσε ενα πλανο στην κατηγορια διατροφη και το μιλαμε.

Vakalis
05-09-11, 18:24
νταξει blend ειναι οποτε δεν θα βγαλω ακρη απο συστατικα αλλα θα κανω μια προσπαθεια. θεωρωντας λοιπον οτι το χρησιμοποιεις μετα την προπονηση ποδοσφαιρου και περνεις μια δοση:

50 γρ πρωτεινη. πολλα αν σκεφτεις οτι μετα απο μια ωρα ξανατρως μορφη concentrate με οτι αυτο συνεπαγεται.
150γρ υδατανθρακα: αν ζυγιζεις 90 κιλα οκ. αλλα και παλι μου φαινονται πολλα.
6γρ λιπους. check
βασικα λες 2 scoops που υποθετω ειναι μια δοση.
απο τα παραπανω και αν ισχυει αυτο θα προτεινα μιση δοση. τωρα:

"JUMNO-SIZE" ANABOLIC MATRIX 8750 mg : συνολικα τα 5 παρακατω συστατικα συνολικα ειναι 8,75 γρ ανα δοση

1. 6-CARB" MATRIX 155g: περιγραφει τι ειδους υδατανθρακα εχει και τελευταιο στο blend εχει το vitargo που θεωρητικα ειναι το καλυτερο δυνατο αλλα τελευται στα συστατικα οποτε σε μικροτερη ποσοτητα. πρωτη εχει κλασικα δεξτροζη που προσωπικα δεν προτιμω/ προτεινω. αλλα σε γενικες γραμμες οκ υδατανθρακας για μεταπροπονητικο.

2. Proprietary CREA-BOMB Designer Multi-Vector Creatine Matrix : διαφορες μορφες κρεατινης. οκ αλλα δεν ξερεις ποσοτητες οποτε για δυο φορες μεσα στη μερα πιθανον να πιανεις τα γρ που γενικα καποιος χρειαζεται (5γρ πανω κατω).
p.s. εχε υποψην οτι λογω κρεατινης πρεπει να το κανεις κυκλο το προιον


3. G-BOMB multi-vector super glutamine matrix : διαφορες μορφες γλουταμινης. σχετικα αμφιλεγομενα τα αποτελεσματα της καθως πολλοι αναφερουν οτι για να κανει δουλεια (αναρρωση) χρειαζονται πανω απο 10γρ την ημερα που αυτο το προιον σιγουρα δεν πιανει ακομα και με διπλη δοση που αναφερεις εσυ.

4. BCAA XPRESS 100% pure essential amino acid complex : check. παντα χρησιμα αλλα σε τι ποσοτητες τα εχει??

5. HEMO-NO multi-vector nitric oxide booster matrix : αργινινη διαφορων μορφων που βασει των σημερινων αποψεων/ ερευνων ειναι αχρηστη.


ενα wild guess που κανω ειναι ότι το (1) περιεχει γυρω στα 2,5- 3 γρ, το (2) 2- 2,5 γρ, το (3) 1,5- 2γρ, το (4) 1- 1,5γρ και το (5) 1- 1,5 γρ

ABSORPTION BOOSTERS 28 mg : no comment προφανως για απορροφηση


γενικα αν η δοση που αναφερεται ειναι αυτη που εχεις παραθεσει δεν θα χρησιμοποιουσα πανω απο μισο scoop για δυο φορες τη μερα. ετσι βεβαια θα παιρνεις λιγοτερο απο 2,5 γρ κρεατινης που και καλα ειναι ενα δυνατο χαρτι του προιοντος.
ασε που οι δοσεις που βγαζει αν κρατησεις την συνιστωμενη ειναι πολυ λιγες και υποθετω οτι θα ειναι ακριβο.
για μενα πολλα ανουσια πραγματα που δεν αξιζουν τα λεφτα τους.

οσο για τα της διατροφης σου- πεινας αν θες δωσε ενα πλανο στην κατηγορια διατροφη και το μιλαμε.


καλυτερα δηλαδη την ποσοτητα που περνω να την κανω μιση? 1 scoop το πρωι σε 100 ml νερο και το ιδιο το βραδυ. (λεω βραδυ γιατι βραδυ τελειωνω την προπονηση.)
δεν με πολυ ενδιαφερει ας πουμε το ποσο γρηγορα θα δω διαφορα στο σωμα, αρκει να ειμαι ενταξει γιατι εγω το πρωτο συμπερασμα που εβγαλα οταν πεινουσα ητανε οτι περνω μεγαλη ποσοτητα. Δεν εχω καποια συγκεκριμενη διατροφη σπιτικο υγιεινο φαγητο.
Σε ευχαριστω ;)

average_joe
05-09-11, 22:02
τωρα ειδα οτι η δοση ειναι 4 και κατι scoop. οποτε τα δυο που ελεγες αρχικα ειναι οκ.
κατα τα αλλα ισχυουν αυτα που σου ειπα.
δεν θα την προτιμουσα και το ιδιο προτεινω και σε εσενα για την επομενη φορα.


γιατι εγω το πρωτο συμπερασμα που εβγαλα οταν πεινουσα ητανε οτι περνω μεγαλη ποσοτητα.

εδω δεν σε πιανω. αν θες εξηγησε το.

Vakalis
06-09-11, 00:28
εννοουσα πως ισως να πεινουσα για τον λογο οτι επερνα παραπανω απο τι επρεπε, αλλα απο τι νομιζω ακυρο, παντως σημερα ειμαι καλυτερα εφαγα πιο καλα σημερα και ειμαι ενταξει τουλαχιστον αυτη την στιγμη, ελπιζω να μην παθω το ιδιο οπως χθες σηκωνομουνα καθε 20-30 λεπτα και αδειαζα οτι εβρισκα στο ψηγειο :P
Ευχαριστω φιλε για την βοηθεια σου!:green:

deluxe
06-09-11, 08:57
Αμα ειναι να παιρνεις 1 scoop, παρε κανονικη πρωτεϊνη.

Svein
13-04-12, 18:51
Η καλύτερη formula που έχω δοκιμάσει ! Γεύση σοκολάτα τέλεια 9/10 !!!! Διαλυτότητα 10/10 !!! Πολλές πηγες κρεατίνης και αλλα καλούδια !!!

daisuke
19-11-12, 09:34
υπάρχει και αυτό :

http://www.sciteconline.com/language/en/product.php?name=scitec_jumbo_pro&ver=1

ποιο προτιμάτε ;
αν το απλό SCITEC Jumbo 2.860 kg εχει γυρο στα 37 ευρω και
το SCITEC Jumbo Professional 1.620 kg εχει γυρο στα 29 ευρω