PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδυασμός όγκου-kick boxing



aris_19
07-09-11, 17:45
Γεια σας παιδιά και καλως σας βρήκα!
Είμαι 19 χρονών,1.80 και 73 κιλά.
Κάνω kick boxing και πρόγραμμα για όγκο στο ίδιο γυμναστήριο 4 φορέσ τη βδομάδα(δηλαδή κάθε φορά από τις 4 φορές που έχω κικ,κάνω και μια
μυική ομάδα).
Δεν έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω γυμναστήριο παραπάνω μέρες για να κάνω βάρη άλλεσ μέρες απο το κικ.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:
1)Κατά πόσον περιορίζει το κικ την αύξηση μυικής μάζας?
2)Είναι καλύτερο να το κάνω πριν τα βάρη ή μετά?
3)Μια πρόσληψη πρωτεινών πριν ή μετά το γυμναστήριο μπορεί να περιορίσει την τυχόν "ζημιά"
που κάνει το kick boxing στον όγκο?

(Η προπόνηση kick boxing είναι το πολύ 1.5 ώρα)

aris_19
09-09-11, 05:31
Ας μου δώσει κάποιος τα φώτα του πλιζ:)

Lao
09-09-11, 12:21
Γεια σας παιδιά και καλως σας βρήκα!
Είμαι 19 χρονών,1.80 και 73 κιλά.
Κάνω kick boxing και πρόγραμμα για όγκο στο ίδιο γυμναστήριο 4 φορέσ τη βδομάδα(δηλαδή κάθε φορά από τις 4 φορές που έχω κικ,κάνω και μια
μυική ομάδα).
Δεν έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω γυμναστήριο παραπάνω μέρες για να κάνω βάρη άλλεσ μέρες απο το κικ.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:
1)Κατά πόσον περιορίζει το κικ την αύξηση μυικής μάζας?
2)Είναι καλύτερο να το κάνω πριν τα βάρη ή μετά?
3)Μια πρόσληψη πρωτεινών πριν ή μετά το γυμναστήριο μπορεί να περιορίσει την τυχόν "ζημιά"
που κάνει το kick boxing στον όγκο?

(Η προπόνηση kick boxing είναι το πολύ 1.5 ώρα)

1) Δεν μπορεί να δωθεί μια γενική απάντηση. Εξαρτάται από την προπόνηση που κάνεις, την διατροφή σου, την αποθεραπεία, κτλ κτλ κτλ.

2) Μετά ή ακόμα καλύτερα σε ξεχωριστές προπονήσεις, αν έχεις την δυνατότητα.

3) Ναι.

aris_19
09-09-11, 19:33
Εγώ προσπαθώ να τρώω όσο το δυνατόν γίνεται πιο πολύ(ιδιαίτερα τισ μερες που έχω προπόνηση)
και τα φαγητά αυτά να έχουν όσο γίνεται πιο πολλές πρωτείνες,
με τη σκέψη ότι με τις πρωτείνες θα μπορώ να διατηρήσω και να αυξήσω τους μυες
και παράλληλα το kickboxing θα με βοηθήσει να διώξω το λίπος που παίρνω απο την μεγάλη ποσότητα φαγητού.
Δεν ακολουθώ συγκεκριμένη διατροφή απλά έχω αυτό το πλάνο.
Θα με βγάλει πουθενά όλο αυτό?:green:

Kagias
09-09-11, 19:44
Προφανως θα σε βοηθησει να κανεις ενα ωραιο αθλητικο σωμα. Το θεμα ειναι πως εχεις στο μυαλο σου την εννοια ογκος.

aris_19
10-09-11, 00:37
Να αυξήσω τη μυική μου μάζα.

aris_19
10-09-11, 18:35
Όσον αφορά το χρόνο:
Με μια ώρα βάρη πριν απο το κικ 4 φορέσ τη βδομάδα και καλή διατροφή
θα έχω κάποια σχετικά καλή πρόοδο στην αύξηση μυικής μάζας?
Οι μυικές ομάδες που κάνω κάθε φορά είναι χέρια,στήθος,πλάτη,πόδια-όμους.

friksos
10-10-11, 10:28
Όσον αφορά το χρόνο:
Με μια ώρα βάρη πριν απο το κικ 4 φορέσ τη βδομάδα και καλή διατροφή
θα έχω κάποια σχετικά καλή πρόοδο στην αύξηση μυικής μάζας?
Οι μυικές ομάδες που κάνω κάθε φορά είναι χέρια,στήθος,πλάτη,πόδια-όμους.

Το καλυτερο πιστευω θα ηταν να τα κανεις αλλες ωρες.π.χπρωι βαρη ,βραδυ κικ.Αν οχι δες σε τι θες να δωσεις εμφαση και κανε το πρωτα.Επειδη το εχω περασει κι εγω να σου πω οτι εμενα με βολεψε να κανω ασκησεις με βαρη μετα την προπονηση πυγμαχιας.Αλλα αυτο γιατι ηθελα να ειμαι φρεσκος στα χτυπηματα και τα βαρη σε δευτερη μοιρα.Αν μετα παιζεις 15αρια για φυσικη κατασταση κολλαει.Αν θελεις δυναμη ειναι δυσκολο γιατι δεν μπορεις να τα δωσεις ολα λογο της προεξαντλησης που εχει απο το κικ. Παντως μεχρι ενα σημειο μπορεις να τα βολεψεις αλλα με δευτερευουσες ασκησεις (δικεφαλα,τρικεφαλα) δεν νομιζω να κανεις δουλεια.Θελεις λιγες ασκησεις και πολυμυικεσ.Τις απολυτως απαραιτητες και βασικες (σκουοτ,αρσεις θανατου,μονοζυγο,πισεις παγκου).Με αυτες τις ασκησεις θα γυμνασεις και τα χερακια μαζι.