PDA

Επιστροφή στο Forum : Συν και πλην διάφορων πολυβιταμινών



Σελίδες : [1] 2

Lao
13-09-11, 14:24
Λοιπόν, επειδή λαμβάνω καθημερινά PMs από φίλους οι οποίοι με ρωτάνε ποια πολυβιταμίνη να πάρουν, αποφάσισα να φτιάξω έναν μίνι-οδηγό ο οποίος θα ασχολείται με συγκεκριμένες, επώνυμες πολυβιταμίνες και θα αναφέρει τα συν και τα πλην τους, ελπίζοντας να βοηθήσει τους ενδιαφερόμενους.

ΠΡΟΣΟΧΗ, όσα γράφω έχουν σαν βάση τις δικές μου απόψεις, την δική μου εμπειρία, τις δικές μου - λιγοστές - γνώσεις, με λίγα λόγια είναι απλά η γνώμη μου. Ο καθένας διαβάζει λοιπόν, συμφωνεί ή διαφωνεί, και αποφασίζει αναλόγως. Δεν διεκδικώ κανένα αλάθητο, ούτε ισχυρίζομαι ότι έχω εξειδικευμένες γνώσεις.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΣ ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ: αποφάσισα να ανοίξω ξεχωριστό, συγκεντρωτικό θέμα και να μην ποστάρω στο επισημασμένο σχετικά με τις πολυβιταμίνες γιατί εκεί θα χανόταν το post. Βεβαίως, αν κρίνετε ότι το παρόν θέμα περιττεύει, it's OK with me.

Έχουμε και λέμε:

Animal Pak (Universal)

Το... δοξασμένο Animal Pak, βρίσκεται στην αγορά από την δεκαετία του 80. Μέσα στα χρόνια αυτά, έχουν γίνει διάφορες αλλαγές στην φόρμουλα. Με βάση την ισχύουσα, θεωρώ ότι έχει τα εξής συν και πλην:

ΣΥΝ

- Ξεχωριστά χάπια για κάθε τι, πράγμα το οποίο βοηθάει στην απορρόφηση από το σώμα μας.

- Σύμφωνα με την εταιρεία, τα χάπια είναι time-released, δηλαδή το κάθε packet είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε το κάθε διατροφικό στοιχείο να απελευθερώνεται πριν ή μετά από κάποιο άλλο ή άλλα. Σημαντικό θέμα αυτό, καθώς πολλές φορές ορισμένα στοιχεία είναι ανταγωνιστικά μεταξύ τους.

- Παρουσία γαϊδουράγκαθου (milk thistle) για προστασία του συκωτιού.

- Καλές ποσότητες ginseng.

- Γενικά, τα complexes έχουν μια συγκεκριμένη λογική, αποσκοπούν σε κάτι και δεν βάζουν πράγματα απλά για να τα βάλουν.

- Ικανοποιητικές ποσότητες σε κάποιες βιταμίνες Β

- 500 mg. C στο ένα packet.

- Η βιταμίνη D είναι σε μορφή D3.

- H βιταμίνη Ε αποτελείται από μίξη τοκοφερόλων.

ΠΛΗΝ

- Πολύ χαμηλή ποσότητα Β12. Ακόμα και με 2 packets, είναι μόλις 185% της ΣΗΔ.

- Στο ένα packet, μόλις 50% βιοτίνη

- Στο ένα packet, μόλις 50% φολικό οξύ.

- Στο ένα packet, μόλις 85% βιταμίνη D.

- Πάρα πολύ ασβέστιο, ειδικά στα 2 packets.

- Στο ένα packet, μόλις 50% ιώδιο.

- Ακόμα και με 2 packets, χαμηλές ποσότητες σε χρώμιο, σελήνιο, χαλκό.

- Μαγνήσιο και ψευδάργυρος σε μορφή οξειδίου.

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Προσωπικά, πλέον θεωρώ ότι για να κάνει κανείς σοβαρή δουλειά με το Pak, πρέπει να παίρνει 2 packets την μέρα. Στο ένα, υπάρχουν αρκετές και σοβαρές ελλείψεις οι οποίες δεν υπάρχουν σε πολύ πιο «απλές» πολυβιταμίνες.

Από κει και πέρα, ξέρω ότι πολύς κόσμος θεωρεί ότι το Pak έχει τεράστιες δόσεις από το Χ και το Ψ, ότι τα 2 packets είναι για «βουνά» 150 κιλών ή για αθλητές αγωνιστικού επιπέδου. Στην πραγματικότητα, ακόμα και με 2 packets οι δοσολογίες δεν είναι τόσο υψηλές, ίσα-ίσα που, όπως είπα και πριν - σε αρκετές περιπτώσεις είναι χαμηλές.

Πιστεύω ότι όταν πρωτοβγήκε το Pak έκανε επιτυχία γιατί για την εποχή του ήταν κάτι καινούργιο. Ήταν το 1ο προϊόν αυτού του είδους, τα πράγματα τότε ήταν πολύ πιο απλά σε σχέση με σήμερα και ο ανταγωνισμός πολύ μικρότερος. Μέσα στα χρόνια λοιπόν, και με την βοήθεια του marketing, το Pak απέκτησε μια... μυθική φήμη, έγινε σημείο αναφοράς.

Ωστόσο, αν κοιτάξει κανείς τα πράγματα ρεαλιστικά και αντικειμενικά, είναι αδύνατον να κοιτάξει το label και να μην δει τις ελλείψεις του. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν λέω ότι δεν είναι καλό προϊόν, ούτε προτρέπω τον οποιονδήποτε να μην το ξαναπάρει. Έτσι και αλλιώς, το τι δουλεύει στον καθένα και τί όχι, είναι υποκειμενικό. Μπορεί π.χ. κάποιος να τρώει αρκετά καλά και το Pak παρόλες τις ελλείψεις του να του δώσει το Χ πράγμα που του λείπει και να τον πιάσει.

Προσωπικά δεν μπαίνω σε αυτή την κουβέντα λοιπόν, απλά καταγράφω τι θεωρώ εγώ ότι μου αρέσει και τί όχι.

Αυτά προς το παρόν. Μόλις θα έχω χρόνο, θα κάνω παρόμοια posts και για άλλα προϊόντα.

xelashai
13-09-11, 15:03
μπραβο, πανω στην ώρα ανοιξες το θέμα.ψαχνω εδω κ 1 εβδομαδα να πάρω πολυβιταμίνη αλλα εχω μπερδευτει κ δεν μπορω να αποφασίσω..αυτο που εκανες με τα υπερ κ τα κατα ξεκαθαρίζει καποια πραγματα. οπότε θα περιμένω περιμένω κ άλλες κριτικές...

amateur666
13-09-11, 15:12
:thumbup:

Roid Rage
13-09-11, 15:12
Carlson daily 2 Vs Nature`s way Alive! ?

Niiick
13-09-11, 15:24
Ωραιος lao:welcome:

karpoutzidis
13-09-11, 15:33
Lao μισές δουλείες κάνεις.νόμιζα έτσι πως το έκανες το ποστ οτι θα αναφέρεις και τις άλλες οχι μόνο το πακ:(

Lao
13-09-11, 15:37
Lao μισές δουλείες κάνεις.νόμιζα έτσι πως το έκανες το ποστ οτι θα αναφέρεις και τις άλλες οχι μόνο το πακ:(


Λοιπόν, επειδή λαμβάνω καθημερινά PMs από φίλους οι οποίοι με ρωτάνε ποια πολυβιταμίνη να πάρουν, αποφάσισα να φτιάξω έναν μίνι-οδηγό ο οποίος θα ασχολείται με συγκεκριμένες, επώνυμες πολυβιταμίνες και θα αναφέρει τα συν και τα πλην τους, ελπίζοντας να βοηθήσει τους ενδιαφερόμενους.


Αυτά προς το παρόν. Μόλις θα έχω χρόνο, θα κάνω παρόμοια posts και για άλλα προϊόντα.

Το να διαβάζουμε προσεκτικά τι λέει ο άλλος και πως το διατυπώνει, είναι καλό πράγμα.

karpoutzidis
13-09-11, 15:41
:chinese::chinese::chinese::chinese::chinese::chinese: αν σου πω οτι δεν το διάβασα ολο μόνο τις κριτικές σου :P δεν ειμαι τις σάλτσας πως να το κάνουμε:chinese::chinese::chinese::chinese::chinese:

Lao
13-09-11, 16:09
Διάλειμμα στο γραφείο, οπότε έχω τον χρόνο να ασχοληθώ με την...

Anavite (Gaspari)

Η Anavite ακολουθεί μια ιδιαίτερη φιλοσοφία: αντί να έχει ένα label «και του πουλιού το γάλα» προσπαθεί να προσφέρει τα αναγκαία αλλά σε καλές ποσότητες και από καλά υλικά, συν 2-3 πράγματα ακόμα τα οποία ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τους αθλητές.

ΣΥΝ

- Καλές ποσότητες βιταμινών Β

- Η Β12 ως methylocobalamin

- 500 mg C

- 500 IU D3

- 200% βιοτίνη

- Τα μέταλλα είναι chelated με αποτέλεσμα καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα. Μπράβο από εμένα στο θέμα αυτό. Παράλληλα, καλές ποσότητες.

- 200 mg μαγνήσιο, chelated και όχι oxide, όπως συνηθίζεται.

- 3,2 γραμμάρια β-αλανίνης

- 2 γραμμάρια Carnipure

ΠΛΗΝ

- Σχετικά μικρή ποσότητα βιταμίνης Ε (200% της ΣΗΔ). Αν και δεν το θεωρώ σημαντικό πρόβλημα, θα ήθελα να είναι η διπλή.

- Το χρώμιο θα μπορούσε να είναι περισσότερο

- Απουσία διάφορων «καλούδιων», όπως ginseng, γαϊδουράγκαθο, Q10, Saw Palmetto, πεπτικά ένζυμα κτλ

- Η β-αλανίνη σε κάποιους μπορεί να προκαλέσει παραισθησία σε έντονο βαθμό.

- Πολλοί συστήνουν αποχή από την β-αλανίνη μετά από συνεχόμενη χρήση 2 μηνών περίπου ώστε να αποφευχθεί ενδεχόμενο μείωσης της ταυρίνης στον οργανισμό μας. Δεν είναι κάτι επιβεβαιωμένο και ίσως τρωγόμαστε με τα ρούχα μας, αλλά εάν κάποιος θέλει να έχει ήσυχο το κεφάλι του (όπως εγώ) τότε αναγκαστικά δεν μπορεί να παίρνει την Anavite όλο τον χρόνο. By the way, αυτό για μένα δεν είναι σημαντικό θέμα, προσωπικά έτσι και αλλιώς δεν έχω πρόβλημα να παίρνω άλλη multi για πολύ ή λίγο χρονικό διάστημα, απλά θεωρώ ότι πρέπει να το αναφέρω.

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Για μένα, η Anavite είναι μια από τις top επιλογές.

Συνδιάζει και καλές ποσότητες και καλά υλικά, και το ότι έχει επίσης β-αλανίνη και Carnipure σε καλές ποσότητες, για μένα σημαίνει ένα προϊόν το οποίο αν και είναι ακριβό αξίζει τα λεφτά του. Πάντοτε κατά την γνώμη μου, αν πρόσθεταν ακόμα 300 IU D3, παραπάνω Ε και ίσως λίγο Q10 και ginseng, να είχαμε την τέλεια multi (αν μπορεί να πει κανείς κάτι τέτοιο).

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή κανένας δεν είναι τέλειος, ακόμα και έτσι όπως είναι η Anavite είναι αυτό που λέμε «good staff». Ένα ενδιαφέρον κείμενο, όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να το βρει εδώ:

http://www.musculardevelopment.com/reviews/supplement-of-the-month/2133-supplement-review-gasparis-anavite.html

Stamer
13-09-11, 16:14
μπραβο lao!!πολυ ωραιο τοπικ..γραψε αν μπορεις και για την adam:)

Lao
13-09-11, 16:35
Off the record, επειδή προφανώς δεν γνωρίζω ούτε έχω δοκιμάσει όλες τις multies :P προτρέπω όποιον θέλει να γράψει την γνώμη του και για άλλα προϊόντα ή και τα ίδια με εμένα. Είπαμε, ούτε ειδικός είμαι, ούτε βιοχημικός, ούτε γκουρού (άσχετα με το αν κάποιοι με έχετε βαφτίσει έτσι, θέλω να πιστεύω χιουμοριστικά :green:).

Απλά, ας λέμε την γνώμη μας, ας μαζέψουμε συν και πλην για όσα πιο πολλά προϊόντα μπορούμε ώστε όποιος θέλει να μπαίνει και τα βλέπει μαζεμένα όλα. Όσο πιο πολλοί, τόσο το καλύτερο, έτσι και αλλιώς οι γνώμες διαφέρουν και αυτό είναι καλό. ;)

average_joe
13-09-11, 17:19
@Lao προσωπικα θα ηθελα να σε ευχαριστησω και για το παρων θεμα που ειναι μια εξαιρετικη πρωτοβουλια καθως και για ολες τις συμβουλες που εχεις δωσει κατα καιρους στο θεμα των πολυβιταμινων (οσο και αν αρνεισαι το τιτλο του vits guru :green:) καθως επισης και για ολα τα αλλα θεματα που εχεις εκφερει αποψη.
παρα του οτι μολις προσφατα εγινα ενεργο μελος, παρακολουθουσα παντα τις αποψεις σου και εχω σχηματισει την αποψη πως εισαι και σοβαρος και αξιοπιστος. εξαλλου, μονο και μονο που σου αρεσει η NOW αυτο για μενα σε καθιστα ακομα πιο συμπαθη μιας και εγω λεω τα καλυτερα για αυτην την εταιρεια.
οι δυο πολυβιταμινες που θα τρεξω φετος ειναι οι Adam (softgels παντα :P) και οι Liquid Multi Gels της ιδιας εταιριας (για τις τελευταιες ξενερωνω λιγο καθως περιεχουν σιδηρο αλλα τεσπα, την επομενη φορα αν μεχρι τοτε δω κατι αλλο με κοβω για Carlson).
τωρα επειδη αρκετοι συνηθιζουν να προτιμουν πολυβιταμινη φαρμακειου απλα να αναφερω οτι συνηθως (centrum, vital plus) και αυτες περιεχουν σιδηρο με οτι αυτο συνεπαγεται.
μια ερωτηση: ειχα ακουσει παλιοτερα οτι το συνενζυμο q10 πρεπει να λαμβανεται σε κυκλους χωρις ομως να εχω συγκρατησει την αιτιολογηση.
ποια ειναι η αποψη σου?
για αυτο που ρωταω αν θες απαντα στο γενικο θεμα περι πολυβιταμινων καθως ο κυριος λογος που ποσταρα ηταν για να σε ευχαριστησω και ελπιζω να συνεχισεις την καλη δουλεια. :thumbup:
με (ιντερνετικη) εκτιμηση, ...τζο!

Lao
14-09-11, 15:02
Συνεχίζω με την...

VM-2000 (Solgar)

Πολύ γνωστή πολυβιταμίνη, η οποία πωλείται κατά κόρον στα φαρμακεία. Πριν αρχίσω να ψάχνομαι, την προτιμούσα λόγω ονόματος και του ότι είναι «φαρμακευτική». Από τότε που ανακάλυψα ότι υπάρχουν και άλλα, φθηνότερα και καλύτερα, προϊόντα, δεν την ξαναπήρα.

ΣΥΝ

- 200 IU βιταμίνη Ε

- Καλές ποσότητες βιταμινών Β

- Λεκιθίνη

- Φυτικό blend

- Amino blend

ΠΛΗΝ

- 20.000 IU β-καροτένιο. Αχρείαστο

- Βιταμίνη D2 και όχι D3

- Μόλις 33% βιοτίνη

- ΓΙΑ ΑΝΤΡΕΣ, έχει σίδηρο

- Μόλις 8% μαγνήσιο, μέρος του οποίου σε μορφή oxide

- Μέρος του ψευδαργύρου σε μορφή oxide

- Μικρή ποσότητα σεληνίου (36%)

- Μέρος του χαλκού σε oxide

- Μικρή ποσότητα χρωμίου

- Γενικώς, τα μέταλλα είναι underdosed και όχι από τις καλύτερες πηγές απαραίτητα.

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Με κάθε ειλικρίνεια, προσπάθησα... αρκετά να βάλω μερικά «συν» για να μην δώσω την εικόνα του «κακού». Εν πάσει περιπτώσει, σαν καταναλωτής θεωρώ ότι είναι ένα προϊόν το οποίο απλά δεν μου κάνει. Και είναι πανάκριβο χωρίς λόγο για αυτά που προσφέρει και σε πολλά πράγματα βλέπω τσιπιές.

Μπορεί η Solgar να βγάζει βιταμίνες από το 1947 όπως λέει, αλλά μάλλον κάποιος πρέπει να τους πει ότι από τότε τα πράγματα έχουν προχωρήσει κάπως.

Μιλώντας με ευθύτητα, θεωρώ ότι αν είχε διαφορετική συσκευασία και δεν πωλούνταν μέσω των φαρμακείων, ελάχιστοι θα την προτιμούσαν και καλά θα έκαναν.

Kaloutsikos
14-09-11, 15:05
Μπραβο Λαο για το υπεροχο τοπικ που εφτιαξες!

Lao
14-09-11, 16:44
kaloutsikos, σ'ευχαριστώ και εσένα για τα καλά σου λόγια. Γράψε και εσύ κάτι, αν θες :toast:

Άλλο ένα προϊόν στο οποίο θέλω να αναφερθώ, είναι η...

Opti-Men (ON)

Αυτή είναι μια multi που έχω χρησιμοποιήσει και εξακολουθώ να το κάνω κατά κόρον. Είναι, ας το πούμε έτσι, μια από τις «βασικές» all-around πολυβιταμίνες μου.

ΣΥΝ

- Καλές ποσότητες βιταμινών Β

- Καλή ποσότητα βιταμίνης Ε

- Βιταμίνη Κ

- Καλές ποσότητες μετάλλων και από σχετικά καλά υλικά

- Διάφορα blends, 1,5 γρ, συνολικά

- 3 ταμπλέτες την μέρα, άρα ευελιξία χρήσεως

ΠΛΗΝ

- 300 IU (75%) D3. Θα έπρεπε να είναι τα διπλά.

- 300 mg βιταμίνη C. Δεν θα με χάλαγε να είναι περισσότερη.

- 100 mg μαγνήσιο, μέρος του οποίου σε μορφή oxide. Θα ήθελα περισσότερο και όλο σε μορφή chelate.

- Γενικά, τα blends αλλά και όλα τα άλλα περελκόμενα είναι σε ποσότητες τέτοιες που δεν ξέρω κατά πόσο έχουν κάποιο αποτέλεσμα. Δυστυχώς, σε πολλά συστατικά δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας, όπως με τις βιταμίνες και τα μέταλλα.

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Έτσι όπως είναι γραμμένα τα Supplement Facts, μου έρχεται στο μυαλό η φράση «label flush». Συστατικά επί συστατικών, με προφανή σκοπό να εντυπωσιάσουν τον αγοραστή. Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα από αυτά είναι σε μικροποσότητες και, όπως είπα και πριν, δεν ξέρω εάν και κατά πόσο έχει νόημα κάτι τέτοιο. Βέβαια, μπορεί να πει κανείς ότι από το τίποτα ακόμα και το λίγο καλό είναι.

Τέλοσπάντων, σε ό,τι αφορά τα βασικά και τα ουσιαστικής σημασίας, το κυριότερο σημαντικό μειονέκτημα που βρίσκω στην Opti-Men είναι η μικρή δοσολογία της D που έχει. 300 IU είναι ΛΙΓΑ και γι'αυτό προσωπικά το αντιμετωπίζω με έξτρα πρόσληψη D3.

Οι ποσότητες των υπόλοιπων βιταμινών και των μετάλλων κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλές (αν εξαιρέσουμε το μαγνήσιο το οποίο ούτως ή άλλως επίσης αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα), το μέγεθος των ταμπλετών είναι μια χαρά και το serving είναι 3 την μέρα τις οποίες παίρνω ανάλογα με τα κέφια, το πρόγραμμά μου, τα στακαρίσματα που κάνω, το φαγητό που τρώω κτλ.

Γενικά, η Opti-Men είναι μια από τις καλύτερες all-around πολυβιταμίνες στην αγορά και, ειδικά αν την αγοράσει κανείς απ'έξω, τότε με περίπου 20 ευρώ παίρνει το 180άρι κουτί και τον βγάζει για 2 μήνες.

Ναι, δεν είναι Anavite, δεν έχει κάτι σούπερ-ντούπερ, αλλά είναι αρκετά πλήρης και μπορεί κανείς να την χρησιμοποιεί όλο τον χρόνο, αρκεί να προσέχει την D3. Αν χαρακτήριζα με μία λέξη την Opti-Men, θα την έλεγα «ευέλικτη», για μένα είναι ο ορισμός της «φιλικότητας προς τον χρήστη». Ελπίζω στο μέλλον η ΟΝ να διορθώσει την D3 και λίγο την C ώστε να την κάνει ακόμα καλύτερη.

ginus
14-09-11, 16:53
θα σου απαντησω με ενα ποστ σου


Υ.Γ. Ζω για την μέρα που πλασιέ θα προσπαθήσει να μου πουλήσει πολυβιταμίνη. Αν είναι Lamberts ή κάτι τέτοιο, θα καεί το πελεκούδι λέμε


:clap:

vill@g3r
14-09-11, 19:30
μπραβο λαο!!πολυ καλο θεμα κ καλα εκαναν οι mods κ τ κρατησαν χωριστα!!κ εγω σ θεωρω "γκουρου" σ αυτο τ θεμα!!θα ποσταρα κ εγω αλλα δν εχω τν γνωση ουτε τν εμπειρια σε multi!!παντως θεωρω μια καλη φτηνη επιλογη τν multimax της mdy!!!αν θες σχολιασε τν!! :toast:

Jumaru
14-09-11, 20:20
Ρίξε και ένα review για την Reflex - Nexgen όποτε βρείς χρόνο, είναι πολύ φτηνή και σίγουρα κάποιο λάκκο έχει η φάβα και grats για το τόπικ φυσικά :clap:

Txc
14-09-11, 20:56
Θελω sticky το ποστ αυτο τωρααααα!
Keep it up Lao! :thumbup:

sobral
14-09-11, 21:08
:thumbup: Μπράβο ρε Λάο. Να στα πω κι εγώ. Διαβάζω τα reviews με ιδιαίτερη προσοχή.:)

Kaloutsikos
15-09-11, 01:45
kaloutsikos, σ'ευχαριστώ και εσένα για τα καλά σου λόγια. Γράψε και εσύ κάτι, αν θες :toast:

εγω απο πολυβιταμηνες δεν εχω δοκιμασει και πολλες να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη,

H multi-max της Mdy (οπου ητανε και η πρωτη μου, απο εντυπωσεις καλουτσικη)

Η performaxx της On (πολυ μετρια πολυβιταμηνη)

Τωρα χρησιμοποιω της Opti-men (πολυ καλη)

Και σημερα μου ηρθε και η Αnavite και περιμενω πως και πως
να την χρησιμοποιησω.

Η επομενες μου θα ειναι animal-pack, adam
Και της controlled labs-orange triad (πολυ καλες και οι τρεις)

Lao
15-09-11, 02:13
εγω απο πολυβιταμηνες δεν εχω δοκιμασει και πολλες να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη,

H multi-max της Mdy (οπου ητανε και η πρωτη μου, απο εντυπωσεις καλουτσικη)

Η performaxx της On (πολυ μετρια πολυβιταμηνη)

Τωρα χρησιμοποιω της Opti-men (πολυ καλη)

Και σημερα μου ηρθε και η Αnavite και περιμενω πως και πως
να την χρησιμοποιησω.

Η επομενες μου θα ειναι animal-pack, adam
Και της controlled labs-orange triad (πολυ καλες και οι τρεις)

Παρατηρώ ότι έχεις άποψη για όσες έχεις δοκιμάσει, οπότε θεωρώ χρήσιμο να γράψεις κάτι και εσύ. Παράλληλα, δεν είναι ανάγκη να έχεις δοκιμάσει κάτι, απλά προσπάθησε όσο μπορείς να καταγράψεις αντικειμενικά τα + και τα -.

Μιας και το είπα, για όποιον δεν το έχει προσέξει, έχω αποφύγει να γράψω προσωπικές εντυπώσεις από το κάθε προϊόν αφενός γιατί έτσι θεωρώ ότι μεταφέρω μια όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική εικόνα και αφετέρου γιατί υπάρχει το sub-forum με τις αξιολογήσεις που εκεί μπορούμε να γράψουμε εντυπώσεις.

Απλά, λοιπόν, προσπαθώ να βγάλω συμπεράσματα βάσει των labels αιτιολογώντας τα, ώστε όποιος θέλει να πάρει μια πολυβιταμίνη να διαβάζει και να παίρνει μια γνώμη.

Kaloutsikos
15-09-11, 19:17
Παρατηρώ ότι έχεις άποψη για όσες έχεις δοκιμάσει, οπότε θεωρώ χρήσιμο να γράψεις κάτι και εσύ. Παράλληλα, δεν είναι ανάγκη να έχεις δοκιμάσει κάτι, απλά προσπάθησε όσο μπορείς να καταγράψεις αντικειμενικά τα + και τα -.

Με τις πολυβιταμίνες να πω την αλήθεια δεν έχω πολύ μεγάλες γνώσεις,
παρόλα αυτά αύριο που θα είμαι πιο χαλαρός μπορώ να κάνω ενα ριβιού γι αυτές που έχω πάρει.:toast:

Giannistzn
15-09-11, 19:31
Πολυ καλο τοπικ λαο! Και χρησιμο για οποιον σκοπευει να αγορασει πολυβιταμινη και δεν ξερει, ετσι ωστε να ενημερωθει.

Προσωπικη εμπειρια απο την animal pak που χρησιμοποιω τωρα, εχω παρατηρησει μεγαλυτερη αντοχη γενικα μεσα στη μερα και καλυτερη αποδοση ακομα και με ελαχιστη ξεκουραση, που υπο αλλες συνθηκες θα ημουν πτωμα.

Madd_Chadd
15-09-11, 19:44
Λαο πολυ ωραιο τοπικ,εμενα με βοηθησε αρκετα ελπιζω και τους υπολοιπους!;):thumbup::clap:

Αντωνης
15-09-11, 19:56
Ωραια ολα αυτα ρε παιδια,αλλα το Pak και η Anavite δεν ειναι πολυβιταμινες αλλα all-around συμπληρωματα.Το οτι εχουν μεσα ποσοτητες βιταμινων δεν σημαινει οτι ειναι πολυβιταμινες με την ορθη εννοια του ορου.Και καλο ειναι να διευκρινιζεται αυτο,γιατι θα παρει ο αλλος το Pak και θα νομιζει οτι ολες οι πολυβιταμινες ετσι ειναι,και μετα θα παρει μια κανονικη και θα την βγαλει μουφα.
Εκτος αυτου δεν εχει νοημα να συγκρινουμε επι ισοις οροις τα παραπανω με π.χ την Adam η' την VM-2000.Ειναι σαν συγκρινουμε prewo με κρεατινη μεσα,με μια απλη μονουδρικη.

Απλα καποιες διευκρινισεις.

Lao
15-09-11, 23:09
Ωραια ολα αυτα ρε παιδια,αλλα το Pak και η Anavite δεν ειναι πολυβιταμινες αλλα all-around συμπληρωματα.Το οτι εχουν μεσα ποσοτητες βιταμινων δεν σημαινει οτι ειναι πολυβιταμινες με την ορθη εννοια του ορου.Και καλο ειναι να διευκρινιζεται αυτο,γιατι θα παρει ο αλλος το Pak και θα νομιζει οτι ολες οι πολυβιταμινες ετσι ειναι,και μετα θα παρει μια κανονικη και θα την βγαλει μουφα.
Εκτος αυτου δεν εχει νοημα να συγκρινουμε επι ισοις οροις τα παραπανω με π.χ την Adam η' την VM-2000.Ειναι σαν συγκρινουμε prewo με κρεατινη μεσα,με μια απλη μονουδρικη.

Απλα καποιες διευκρινισεις.

Ποια είναι η «ορθή έννοια του όρου»;

Τα προϊόντα αυτά ως πολυβιταμίνες πλασάρονται και ως τέτοιες τα αντιμετωπίζω. Απλά, τα διάφορα επιπρόσθετα είναι που κάνουν το κάθε ένα να διαφέρει με τα άλλα. Στην βάση τους όμως, πολυβιταμίνες είναι. Η φιλοσοφία και ο τρόπος λήψης διαφέρουν.

Txc
15-09-11, 23:15
Lao δωσε μας ενα review για το Nexgen της Reflex αν μπορεις...

Αντωνης
15-09-11, 23:37
Ποια είναι η «ορθή έννοια του όρου»;

Τα προϊόντα αυτά ως πολυβιταμίνες πλασάρονται και ως τέτοιες τα αντιμετωπίζω. Απλά, τα διάφορα επιπρόσθετα είναι που κάνουν το κάθε ένα να διαφέρει με τα άλλα. Στην βάση τους όμως, πολυβιταμίνες είναι. Η φιλοσοφία και ο τρόπος λήψης διαφέρουν.

H oρθη εννοια του ορου ειναι αυτο που λεει η λεξη.Πολυβιταμινες.Απο την στιγμη που βαζεις μεσα και β-αλανινη και διαφορα αλλα καλουδια κ μαλιστα σε μεγαλη ποσοτητα,που στην ουσια αυτα ειναι που κανουν την αισθητη διαφορα,παυουν να ειναι πολυβιταμινες.
Το πως πλασαρονται τι σημασια εχει?Και τα προιοντα της Muscletech σαν το λυχναρι του Αλαντιν πλασαρονται:green:
Οι περισσοτεροι αθλουμενοι με καποια εμπειρια σαν blend αντιμετωπιζουν το A.P και την Anav,γιατι blend ειναι.

Καποιος λοιπον που θελει απλα μια πολυβιταμινη,δεν υπαρχει λογος να τα παρει,εξ' ου και η ανομοια συγκριση με τις αλλες πολυβιταμινες.

Lao
16-09-11, 00:22
Lao δωσε μας ενα review για το Nexgen της Reflex αν μπορεις...

Δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά θα γράψω μια γνώμη.


H oρθη εννοια του ορου ειναι αυτο που λεει η λεξη.Πολυβιταμινες.Απο την στιγμη που βαζεις μεσα και β-αλανινη και διαφορα αλλα καλουδια κ μαλιστα σε μεγαλη ποσοτητα,που στην ουσια αυτα ειναι που κανουν την αισθητη διαφορα,παυουν να ειναι πολυβιταμινες.
Το πως πλασαρονται τι σημασια εχει?Και τα προιοντα της Muscletech σαν το λυχναρι του Αλαντιν πλασαρονται:green:
Οι περισσοτεροι αθλουμενοι με καποια εμπειρια σαν blend αντιμετωπιζουν το A.P και την Anav,γιατι blend ειναι.

Καποιος λοιπον που θελει απλα μια πολυβιταμινη,δεν υπαρχει λογος να τα παρει,εξ' ου και η ανομοια συγκριση με τις αλλες πολυβιταμινες.

Αντώνη, ο όρος «πολυβιταμίνες» περικλείει μια πολύ ευρεία γκάμα προϊόντων, από την Geriatric ως το Animal Pak και από την Centrum ως την Anavite. Το τι ονομάζει ο καθένας, εσύ, εγώ, όποιος θες τελοσπάντων, ως «πολυβιταμίνη», είναι σχετικό. Αν ακολουθήσω το σκεπτικό σου, τότε ούτε η Opti-Men είναι πολυβιταμίνη μιας και έχει τόσα blends μέσα, ούτε η Adam που έχει μέχρι και ΖΜΑ. Δεν οδηγεί κάπου αυτό που λες.

Αντιλαμβάνομαι τι θες να πεις και εν μέρει συμφωνώ, ωστόσο το θέμα είναι ότι όλα αυτά τα προϊόντα έχουν τα βασικά (βιταμίνες και μέταλλα) συν ό,τι αποφασίζει ο εκάστοτε κατασκευαστής. Και επίσημα και στην πράξη, ως πολυβιταμίνες πρέπει να αντιμετωπίζονται.

Όσον αφορά το θέμα της σύγκρισης, καλώς ή κακώς δεν είναι όλες στο ίδιο σκαλί. Συμφωνώ ότι είναι «άδικο» να συγκρίνει κανείς προϊόντα με διαφορετικές φιλοσοφίες αλλά το θέμα είναι ότι κατηγορίες υπάρχουν και καλό είναι να τις επισημαίνουμε όσο μπορούμε. Πάντως, δεν νομίζω να έκανα κάποια ιδιαίτερη σύγκριση.

Lao
19-09-11, 13:24
Μετά από ολιγοήμερη αποχή λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, συνεχίζουμε με την...

Adam (NOW Foods)

Μία πολύ γνωστή πολυβιταμίνη, η Adam προτιμάται από πολύ κόσμο και όχι άδικα μιας και έχει ένα από τα καλύτερα money for value της αγοράς. Με άλλα λόγια, και έχει ένα πολύ αξιοπρεπές προφίλ συστατικών και η τιμή της είναι προσιτή για πολύ κόσμο, πάντα σε συνάρτηση με τα servings.

Έχει σημασία να σημειώσουμε ότι η Adam βγαίνει σε 3 εκδόσεις:

- Ταμπλέτες
- Vcaps (κάψουλες)
- Softgels

Το προφίλ είναι ίδιο στις ταμπλέτες και στις κάψουλες, ενώ στα softgels έχει ορισμένες διαφορές, λογικά λόγω κατασκευής. Για τον λόγο αυτό, θα γράψω χωριστά + και - για τα δύο πρώτα και χωριστά για τα softgels. Επίσης, να αναφέρω ότι κάθε έκδοση βγαίνει σε διάφορα μεγέθη και, φυσικά, το ό,τι πρόκειται για ένα προϊόν που απευθύνεται στους άντρες (για τις γυναίκες υπάρχει η Eve).

Έχουμε και λέμε...

(Α) Ταμπλέτες και Vcaps (κάψουλες)

Συν

- Καλή ποσότητα βιταμίνης Ε
- Αξιοπρεπής πόσότητα βιταμινών Β
- Β12 ως Methylcobalamin
- Βιταμίνη Κ
- Καλές πηγές μετάλλων
- Μέρος του μαγνησίου chelated
- ZMA
- Γενικά, αρκετά πλήρες προφίλ σε ό,τι αφορά τα παρελκόμενα

Πλην

- B και C θα μπορούσαν να είναι σε μεγαλύτερες ποσότητες
- Βιταμίνη D2
- Τα 400 IU της D είναι λίγα
- Μαγνήσιο 25% της ΣΗΔ
- Χαλκός 25% της ΣΗΔ
- Μέρος του μαγνησίου σε μορφή oxide
- Η ποσότητα ZMA είναι μικρή

(B) Softgels

Συν

- Θεωρητικά, καλύτερη απορρόφηση συστατικών
- Βιταμίνη A σε δύο μορφές
- Βιταμίνη D3
- 1.000 IU D3
- Αξιοπρεπείς ποσότητες βιταμινών Β
- Μέρος της B12 ως Methylcobalamin
- Βιταμίνη Κ
- Καλές πηγές μετάλλων
- Γενικά, αρκετά πλήρες προφίλ σε ό,τι αφορά τα παρελκόμενα

Πλην

- B και C θα μπορούσαν να είναι σε μεγαλύτερες ποσότητες
- Μόλις 6% μαγνήσιο
- Χαλκός 25% της ΣΗΔ


Γενικά, η Adam είναι μια από τις καλύτερες all-around επιλογές. Έχει ορισμένα μειονεκτήματα, αλλά αυτό ισχύει για όλα τα προϊόντα και, στο κάτω-κάτω, μπορούμε να αναπληρώσουμε τις ελλείψεις εύκολα. Όπως και να'χει, για μένα είναι πάνω-κάτω στα ίδια «κυβικά» με την Opti-Men και για τον λόγο αυτό συχνά κάνω εναλλαγή από την μία στην άλλη, όταν είμαι σε φάση που θέλω να χρησιμοποιώ μια «νορμάλ» πολυβιταμίνη.

Από κει και πέρα, το ποια έκδοση προτιμάει ο καθένας είναι θέμα γούστου και αναγκών.

Το καλύτερο value for money έχει το κουτί με τα 180 softgels καθώς βγάζει για 3 μήνες και το κόστος ανά serving είναι το μικρότερο. Βέβαια, στα softgels προτείνω επιπλέον μαγνήσιο και C ώστε να μην υπάρχουν ελλείψεις.

Από την άλλη, αν κάποιος πάρει ταμπλέτες ή Vcaps, προτείνω επιπλέον D τον χειμώνα καθώς και τα 400 IU είναι λίγα αλλά και η μορφή της D είναι Ergocalciferol καθώς και επιλέον C και μαγνήσιο.

Σε κάθε περίπτωση, επαναλαμβάνω ότι για μένα η Adam είναι μια από τις καλύτερες επιλογές, αρκεί - όπως είπαμε - να έχουμε στο μυαλό μας τις ελλείψεις της.

john john
19-09-11, 14:09
την πηρα πριν κατι μερες και περνω 2 την μερα vcaps καλα ειναι?

Lao
19-09-11, 14:22
την πηρα πριν κατι μερες και περνω 2 την μερα vcaps καλα ειναι?

Φίλε john john, το serving της συγκεκριμένης έκδοσης είναι 3 την μέρα.

Από κει και πέρα, το έγραψα ήδη, τα vcaps έχουν 400 ΙU D2 και εσύ παίρνεις 270 περίπου, άρα για μένα μόνο και μόνο για αυτό δεν είναι καλά. Αλλά, it's just me.

john john
19-09-11, 15:16
τρεφομαι καλα και γενικα δεν κανω κουραστικη δουλεια..οποτε για αυτο το λεω..μην παει χαμενη η 3δοση..ευχαριστω

Lao
19-09-11, 15:21
τρεφομαι καλα και γενικα δεν κανω κουραστικη δουλεια..οποτε για αυτο το λεω..μην παει χαμενη η 3δοση..ευχαριστω

Όσο καλά και να τρέφεσαι, βιταμίνη D, για παράδειγμα, δεν παίρνεις όση χρειάζεσαι και ειδικά κατά την διάρκεια του χειμώνα. Εκτός και αν τρως κάθε μέρα σολωμούς, μπακαλιάρους κτλ.

john john
19-09-11, 15:32
κατανοητό ευχαριστω για τις χρήσιμες απαντησεις..

Druid
19-09-11, 18:08
Για κάποιον που θέλει να μην ξοδεύει πολλά λεφτά σε βιταμίνες, ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή ( ίσως από ένα φαρμακείο ) σε κάποια μάρκα με χαμηλές τιμές με βάση τα συν και πλην ?

aqua_bill
19-09-11, 18:21
πολλα :clap::clap: περιμενω την αποψη σου για τη reflex που την εχω ταβανι

agisilaos
19-09-11, 19:53
εγω τσακαλια μου αυτη τη πολυβιταμινη χρησιμοποιω(vital silver)
και ειμαι υπερ ευχαριστημενως!!!μια με το πρωhttp://www.pharmacy4u.gr/vital-vital-silver-caps-p-6264.html:bodybuilder2:ινο και μια πριν τον υπνο!

Jumaru
19-09-11, 20:01
Για κάποιον που θέλει να μην ξοδεύει πολλά λεφτά σε βιταμίνες, ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή ( ίσως από ένα φαρμακείο ) σε κάποια μάρκα με χαμηλές τιμές με βάση τα συν και πλην ?

Δεν συγκρίνονται οι τιμές με τις μούφες των φαρμακείων. Με την reflex πχ (που περιμένω και εγώ μια κριτική απο τον μάστερ Lao) με 15 ευρώ βγάζεις 45 μέρες

flash
19-09-11, 20:20
Εγω θέλω να ρωτήσω γιατί την optimen είναι δύσκολο να την βρεις Ελλάδα?

Lao
20-09-11, 12:11
εγω τσακαλια μου αυτη τη πολυβιταμινη χρησιμοποιω(vital silver)
και ειμαι υπερ ευχαριστημενως!!!μια με το πρωhttp://www.pharmacy4u.gr/vital-vital-silver-caps-p-6264.html:bodybuilder2:ινο και μια πριν τον υπνο!

Είσαι άνω των 50;

Εκτός αυτού, είναι too underdosed... Φαρμακευτική, τι περιμένεις;


πολλα :clap::clap: περιμενω την αποψη σου για τη reflex που την εχω ταβανι


Δεν συγκρίνονται οι τιμές με τις μούφες των φαρμακείων. Με την reflex πχ (που περιμένω και εγώ μια κριτική απο τον μάστερ Lao) με 15 ευρώ βγάζεις 45 μέρες

Έχω ένα θέμα με την Nexgen, τα συστατικά αναγράφονται κάπως... παράξενα.


Εγω θέλω να ρωτήσω γιατί την optimen είναι δύσκολο να την βρεις Ελλάδα?

Λογικά, δεν θα πουλούσε.

Lao
20-09-11, 12:54
Έχω ένα θέμα με την Nexgen, τα συστατικά αναγράφονται κάπως... παράξενα.


Λοιπόν, επειδή δεν θέλω να χαλάω χατήρια :green:, ορίστε μια γνώμη για την...

Nexgen Evolution (Reflex)

Καταρχήν, πρέπει να τονίσω ότι πρακτική εμπειρία από αυτό το προϊόν δεν έχω, μιας και δεν το έχω πάρει. Όπως είναι ευνόητο λοιπόν, ό,τι γράψω θα το γράψω με κριτήριο το label (http://www.reflex-nutrition.com/pdf/label_nexgen_2011.pdf).

Το 2ο που θέλω να επισημάνω, είναι ότι κάποια πράγματα αναγράφονται διαφορετικά από την πεπατημένη. Για παράδειγμα, λέει ότι έχει βιταμίνη D στα 25 μg, ενώ το σύνηθες είναι η ποσότητα να μετριέται με IU (International Units = Διεθνείς Μονάδες). Το ίδιο ισχύει και με την Α, την Ε (έτσι όπως τα γράφουν, δεν κατάλαβα καν αν έχει κιόλας) κτλ.

Μετά από έρευνα που έκανα, ανακάλυψα ότι τα συστατικά που βλέπετε στην Nexgen ακολουθούν το ευρωπαϊκό πρότυπο για τις ΣΗΔ, το οποίο σε κάποια πράγματα διαφέρει από το αμερικάνικο το οποίο και έχει επικρατήσει παγκοσμίως.

Γενικά, το ευρωπαϊκό πρότυπο είναι πιο «light».

Για παράδειγμα, η Nexgen λέει ότι έχει 150 μg βιοτίνη, ποσότητα που σημαίνει 300% της ΣΗΔ, πράγμα που όταν το είδα είπα «εύγε». Δυστυχώς όμως, ανακάλυψα ότι είναι 300% βάσει του ευρωπαικού στάνταρ, το οποίο είναι το... 1/6 σε σχέση με το αμερικάνικο (!). Έτσι, αν η Rexflex ακολουθούσε το πρότυπο που ακολουθούν οι περισσότερες άλλες εταιρείες, θα έπρεπε να λέει «Βιοτίνη 150 mcg, 50%».

Όλα αυτά τα γράφω γιατί καλό είναι σαν καταναλωτές να ξέρουμε να διαβάζουμε τί παίρνουμε. ΟΚ, η κάθε εταιρεία μπορεί να ακολουθεί όποιο πρότυπο θέλει, αλλά και εμείς πρέπει να έχουμε έναν μπούσουλα.

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν, θα προσπαθήσω να κάνω αναγωγές με βάσει τα ποσοτικά στάνταρντς που έχουμε συνηθίσει. Θα παρακαλέσω να μου συγχωρεθούν τυχόν... ατοπήματα. :green:

Έχουμε και λέμε:

Συν

- 3 ταμπλέτες την μέρα, άρα ευελιξία χρήσης

- Βιταμίνη D3 (νομίζω ότι είναι 1.000 IU = 25 μg). Αν είναι έτσι, για χειμώνα είναι πολύ καλά.

- Αξιοπρεπείς ποσότητες βιταμινών Β

- Β12 ως Methylcobalamin

- Βιταμίνη Κ

- Τα μέταλλα είναι chelated

- Προβιοτικά, Q10 κτλ

Πλην

- Ανεπαρκής ποσότητα βιταμίνης Α

- Ανεπαρκής ποσότητα βιταμίνης C

- Η ποσότητα των Β θα μπορούσε να είναι και καλύτερη

- Το label δεν αναφέρει τι γίνεται με την Ε

- Ανεπαρκής ποσότητα βιοτίνης

- Ύπαρξη σιδήρου

- Κάποια μέταλλα είναι underdosed

- Κάποια μέταλλα απουσιάζουν (ιώδιο, φώσφορος)

Γενικά, από εμένα η Nexgen τρώει ένα μικρό... «άκυρο» :P Sorry για όσους την έχουν... «ταβανάτη», αλλά ενώ διαβάζοντας κάποιος το label και νομίζει ότι οι ποσότητες είναι καλές, αν κάνει αναγωγές με το αμερικάνικο πρότυπο το οποίο και χρησιμοποιείται παγκοσμίως, οι ποσότητες είναι μέτριες.

Προσωπικά δεν θα την προτιμούσα. Παρόλο που έχει κάποια καλά στοιχεία θεωρώ ότι σε σχέση με την Adam και την Opti-Men είναι ένα σκαλί πιο κάτω. Φυσικά, ούτε λόγος για Anavite η οποία για μένα είναι top class.

Βεβαίως, εγώ απλά λέω την γνώμη μου. Όποιος άλλος θέλει, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος να γράψει και μια 2η. ;)

Lao
20-09-11, 13:47
Μιας και τώρα τελευταία έχει σουξέ, ας πούμε μερικά πράγματα για την...

Super 2 Daily (Carlson Labs)

Καταρχήν, πρέπει να επισημάνω ότι αυτή την multi μπορείτε να την βρείτε σε δύο εκδόσεις, μια που είναι η παλιά και άλλη μια που είναι η νέα.

Περισσότερα, εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?12815-Super-2-Daily-%28Carlson-Labs%29

Ήρθα σε επαφή για 1η φορά με αυτή την πολυβιταμίνη όταν έψαχνα για κάτι που θα μπορούσε να διαρκέσει για αρκετό καιρό, να με καλύπτει καλά σε ό,τι αφορά τα βασικά και να βγαίνει σε μορφή softgels.

Μετά από λίγο ψάξιμο λοιπόν... voila, ανακάλυψα την S2 της Carlson. Μόλις είδα το προφίλ είδα ότι, στα χαρτιά τουλάχιστον, ήταν ό,τι ακριβώς έψαχνα, οπότε αμέσως έκανα την παραγγελία μου. Έμεινα ευχαριστημένος, η εταιρεία είναι ποιοτική, έχει καλές κριτικές και γενικά ακολουθεί μια φιλοσοφία βάσει της οποίας χρησιμοποιεί πολύ τα ιχθυέλαια στα προϊόντα της.

Όσα γράφω παρακάτω, αφορούν το νέο label.

ΣΥΝ

- Βγαίνει σε μορφή softgels (θεωρητικά, καλύτερη απορρόφηση)

- 600 mg C, ως calcium ascorbate. Εύγε από μένα

- 1.600 IU D3. Απλά είσαι καλυμμένος για τον χειμώνα και δεν ασχολείσαι να πάρεις επιπρόσθετη D3. Ίσως η δόση να είναι μεγάλη, αλλά έτσι και αλλιώς το ασφαλές όριο είναι 2.000 IU ημερησίως, ενώ πολλοί ισχυρίζονται ότι θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο.

- Καλή ποσότητα βιταμίνης Ε

- Αξιοπρεπείς ποσότητες βιταμινών Β

- Αρκετά καλές ποσότητες μετάλλων

- Τα μέταλλα είναι από αρκετά καλά υλικά

- 800 mg ιχθυέλαιο στο οποίο αντιστοιχεί μια μικρή ποσότητα Ω3. Δεν είναι κάτι σημαντικό, αλλά εάν κάποιος δεν παίρνει καθόλου Ω3, από το τίποτα καλό είναι και αυτό.

ΠΛΗΝ

- Οι Β θα μπορούσαν να είναι σε καλύτερες ποσότητες.

- Μαγνήσιο 25% και σε μορφή oxide.

- Γενικά, λείπουν διάφορα καλοδεχούμενα «καλούδια», όπως ginseng, Q10 κτλ, τα οποία αν υπήρχαν θα την ανέβαζαν ένα σκαλί παραπάνω.

Γενικά, όταν παίρνουμε την S2, στην ουσία καλύπτουμε σε μεγάλο βαθμό τα βασικά και επίσης παίρνουμε και ένα softgel Ω3 ημερησίως.

Για κάποιον που θέλει κάτι απλό μεν, αξιοπρεπέστατο δε και να κρατάει και για 2-3 μήνες, είναι μια πολύ καλή all-around επιλογή. Είναι πιο ακριβή από την αντίστοιχη της NOW (Adam, 180 softgels), αλλά δεν χρειάζεται να πάρουμε επιπρόσθετη C, τουλάχιστον στον βαθμό που χρειάζεται με την Adam.

Γενικά, αν κάποιος είναι μεταξύ S2 και Adam, εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να δώσω μια απάντηση. Είναι θέμα γούστου, αναγκών, στακαρισμάτων κτλ.

Σε κάθε περίπτωση, η S2 είναι ένα προϊόν που καλύπτει μια χαρά τα βασικά και, κατά την γνώμη μου, ειδικά για τον χειμώνα, περίοδος κατά την οποία δεν συνθέτουμε D λόγω έλλειψης επαφής του σώματός μας με το ηλιακό φως, τα 1.600 IU D3 είναι σοβαρή υπόθεση.

Thumb up από εμένα. :thumbup:

karpoutzidis
20-09-11, 14:13
ρε LAO μας κάνεις την καρδιά περιβόλι.εχω απελπιστεί δλδ δεν υπάρχει πολυβιταμινη που να τα έχει όλα?διαβαζω τα σχολιας σου και σε εμπιστεύομαι 100% σε οτι λες άλλα μέχρι στιγμής δεν έχεις κάποια ολοκρηρομενενη.την φιλάς για το τέλος?δεν υπάρχει και ισως να περνάμε 2 διαφορετικές και να τις κάναμε re-mix?

Lao
20-09-11, 14:27
ρε LAO μας κάνεις την καρδιά περιβόλι.εχω απελπιστεί δλδ δεν υπάρχει πολυβιταμινη που να τα έχει όλα?διαβαζω τα σχολιας σου και σε εμπιστεύομαι 100% σε οτι λες άλλα μέχρι στιγμής δεν έχεις κάποια ολοκρηρομενενη.την φιλάς για το τέλος?δεν υπάρχει και ισως να περνάμε 2 διαφορετικές και να τις κάναμε re-mix?

Κοίτα, αν απελπίζεσαι επειδή «δεν υπάρχει πολυβιταμίνη που να τα'χει όλα», δεν ξέρω τι θα κάνεις αν σε απασχολήσει κάτι σοβαρότερο. :P

Τέλειο δεν υπάρχει τίποτα στην ζωή φίλε μου, άσε που το τι είναι «καλό» για τον καθένα είναι διαφορετικό. Εκτός αυτού, δεν γίνεται να φτιαχτεί πολυβιταμίνη που «να τα χει όλα» και να μην είναι 100 ταμπλέτες την μέρα. :green:

Devil
20-09-11, 14:30
Κοίτα, αν απελπίζεσαι επειδή «δεν υπάρχει πολυβιταμίνη που να τα'χει όλα», δεν ξέρω τι θα κάνεις αν σε απασχολήσει κάτι σοβαρότερο. :P

Τέλειο δεν υπάρχει τίποτα στην ζωή φίλε μου, άσε που το τι είναι «καλό» για τον καθένα είναι διαφορετικό. Εκτός αυτού, δεν γίνεται να φτιαχτεί πολυβιταμίνη που «να τα χει όλα» και να μην είναι 100 ταμπλέτες την μέρα. :green:

μην εισαι απολυτος.....:green::green::green::turtle::turtle::turtle:


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9082-Platinum-Multi-Vitamin-Version-4-%28NSI-Synergy%29

aqua_bill
20-09-11, 14:33
Thank u man.γιατι η υπαρξη σιδηρου ειναι στα - ????

Lao
20-09-11, 14:38
μην εισαι απολυτος.....:green::green::green::turtle::turtle::turtle:


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9082-Platinum-Multi-Vitamin-Version-4-%28NSI-Synergy%29



Τέλειο δεν υπάρχει τίποτα στην ζωή φίλε μου, άσε που το τι είναι «καλό» για τον καθένα είναι διαφορετικό. Εκτός αυτού, δεν γίνεται να φτιαχτεί πολυβιταμίνη που «να τα χει όλα» και να μην είναι 100 ταμπλέτες την μέρα. :green:

:P:P:P

(BTW καλή αλλά δεν έχει β-αλανίνη... :green::green::green:)



Thank u man.γιατι η υπαρξη σιδηρου ειναι στα - ????

Στους άντρες υπάρχει κίνδυνος τοξικότητας.

xelashai
21-09-11, 21:53
καμια καλή πολυβιταμίνη για γυναίκες?

average_joe
22-09-11, 00:26
^
δυο εχω δει με καλα reviews:
1) Opti-women (Optimum Nutrition)
2) EVE Superior Women's Multi Softgels (Now Foods)
προφανως δεν εχω δοκιμασει καμια:green:

xelashai
22-09-11, 06:53
^
δυο εχω δει με καλα reviews:
1) Opti-women (Optimum Nutrition)
2) EVE Superior Women's Multi Softgels (Now Foods)
προφανως δεν εχω δοκιμασει καμια:green:


:)ευχαριστω πάντως για την απάντηση.ίσως να ξεκινήσω με την opti-women και βλέπουμε..

vp2
24-09-11, 14:38
Σήμερα που πήγα σε ένα κατάστημα με βιολογικά είχε την πολύ βιταμίνη της solgar male multiple.Από περιέργεια μπήκα στο σαιτ της εταιρείας να δω τα στοιχεία της και μου φαίνονται πολύ καλά.
Για δείτε τη να μου πείτε τη γνώμη σας αν θέλετε.
http://www.solgar.com/pub/supplement/1744.pdf

Chris92
25-09-11, 13:10
lao απο πολυβιταμινες φαρμακειου ποια προτεινεις της solgar?

Lao
26-09-11, 00:00
lao απο πολυβιταμινες φαρμακειου ποια προτεινεις της solgar?

Καμμία.

stelios17
26-09-11, 00:31
Καταρχην μπραβο Lao για τα review ...>

Σε περιπτωση που η x,y,z πολυβιταμινη εχει ελλειψη σε βιταμινες του συμπλεγματος Β , μπορω να τις συμπληρωσω με μενονομενες Β1,Β6,Β12 ?

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/neurobion

Lao
26-09-11, 00:41
Καταρχην μπραβο Lao για τα review ...>

Σε περιπτωση που η x,y,z πολυβιταμινη εχει ελλειψη σε βιταμινες του συμπλεγματος Β , μπορω να τις συμπληρωσω με μενονομενες Β1,Β6,Β12 ?

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/neurobion

Γιατί να μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες; Αν η mullti σου είναι μάπα, άλλαξέ την. :P

vp2
26-09-11, 09:38
Καμμία.

Lao για δες αυτή της Solgar και πες μου τη γνώμη σου σε παρακαλώ αν θες για τα συστατικά της.Εγώ τα αρνητικά που βλέπω είναι D2 αντί D3 και έλλειψη Κ.
http://www.solgar.com/pub/supplement/1744.pdf

Lao
26-09-11, 11:27
Lao για δες αυτή της Solgar και πες μου τη γνώμη σου σε παρακαλώ αν θες για τα συστατικά της.Εγώ τα αρνητικά που βλέπω είναι D2 αντί D3 και έλλειψη Κ.
http://www.solgar.com/pub/supplement/1744.pdf

Συμφωνούμε.

Πόσο βρίσκεις ποια συσκευασία;

vp2
26-09-11, 11:54
Συμφωνούμε.

Πόσο βρίσκεις ποια συσκευασία;

Μα δεν το συζητάω για την τιμή καν.60caps 26e.Πανάκριβη.3 τη μέρα η δοσολογία,αλλά και με 2 καλύπτεσαι νομίζω επειδή με τα 3 είσαι υπερπλήρης.
Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί πλην βιταμίνης Κ είναι υπερπλήρης σε όλες τις άλλες και ειδικά στα μέταλλα....

Εγώ πήρα ένα μπουκαλάκι για δοκιμή.Δεν θα ξαναπάρω πάντως λόγω τιμής.
Καλύτερα και τα 3 μαζί ή ένα σε κάθε γεύμα;

Lao
26-09-11, 11:58
Μα δεν το συζητάω για την τιμή καν.60caps 26e.Πανάκριβη.3 τη μέρα η δοσολογία,αλλά και με 2 καλύπτεσαι νομίζω επειδή με τα 3 είσαι υπερπλήρης.
Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί πλην βιταμίνης Κ είναι υπερπλήρης σε όλες τις άλλες και ειδικά στα μέταλλα....

Εγώ πήρα ένα μπουκαλάκι για δοκιμή.Δεν θα ξαναπάρω πάντως λόγω τιμής.
Καλύτερα και τα 3 μαζί ή ένα σε κάθε γεύμα;

Με 2 την μέρα δεν είσαι καλυμένος. Βασικά, ούτε με 3 είσαι, γιατί παίρνεις 400 IU D2, τα οποία 400 IU είναι ανεπαρκή.

Αφού την πήρες που την πήρες, παίρνε 3 την μέρα και κατά προτίμηση ένα με κάθε κύριο γεύμα σου.

EDIT: Δεν είναι υπερπλήρης multi (την ξανακοίταξα). Η C π.χ. είναι επίσης λίγη.

vp2
26-09-11, 12:02
Ναι στην D έχει θέμα αλλά δεν με απασχολεί γιατί έχω ένα συμπλήρωμα D3 ξεχωριστό οπότε είμαι οκ.

Lao
26-09-11, 12:06
Ναι στην D έχει θέμα αλλά δεν με απασχολεί γιατί έχω ένα συμπλήρωμα D3 ξεχωριστό οπότε είμαι οκ.

Αν είναι έτσι, πάσο.

Πάντως 26 ευρώ και βγάζει 20 μέρες. Τα νεύρα μου...:cursing::box1::box1::box1:

Lao
26-09-11, 14:08
Συνεχίζουμε την περιήγησή μας με 2 προϊόντα τα οποία, επειδή είναι παραπλήσια, θα τα αναφέρω μαζί. Ο λόγος για τα...

Men's Blend (Super Nutrition)

&

Opti-Energy Pack (Super Nutrition)

Τονίζω ότι δεν έχω δοκιμάσει ούτε το ένα ούτε το άλλο, προς το παρόν. Απλά, εκφέρω μια γνώμη έχοντας σαν οδηγό τα labels.

To Men's Blend βγαίνει σε 2 συσκευασίες, μία με σίδηρο και μια χωρίς. Εννοείται ότι εμείς προτιμάμε αυτή που δεν έχει, εκτός και αν κατόπιν ιατρικής υπόδειξης χρειαζόμαστε συμπλήρωμα που να έχει. Η δοσολογία είναι 6 ταμπλέτες την μέρα.

Περισσότερα, εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16167-Men-s-Blend-%28Super-Nutrition%29

To Opti-Energy Pack είναι το αντίστοιχο Animal Pak της Super Nutrition. Βγαίνει και αυτό σε διάφορες εκδόσεις, αυτές που μας απασχολούν είναι οι εξής δύο που δεν έχουν σίδηρο: α) αυτή που έχει 30 packets και β) αυτή που έχει 90 packets.

Ιδιαίτερο, γιο μένα, ενδιαφέρον έχει η έκδοση με τα 90 packets καθώς το serving είναι 3 την μέρα. Θεωρώ ότι είναι άριστη προσέγγιση, καθώς αντί να παίρνουμε ένα packet άρα όλα τα συστατικά μαζί, το «σπάμε» σε 3... packet-άκια, άρα έχουμε καλύτερη απορρόφηση κατά την διάρκεια της μέρας μας.

Anyway, ας περάσουμε στα + και -.

Men's Blend

ΣΥΝ

- Ταμπλέτες food-based για καλύτερη απορρόφηση.

- A και ως palmitate και ως β-καροτένιο. Ενδιαφέρουσα προσέγγιση, το κάνει και η NOW με τα softgels της Adam, και η Universal με το AP.

- 1.250 mg C. Άριστα από εμένα.

- 1.000 IU D3. Εύγε, απλά δεν ασχολείσαι άλλο με την D.

- Πολύ καλές δόσεις από όλες τις βιταμίνες Β.

- Βιταμίνη Κ

- Επαρκέστατες δόσεις στα μέταλλα

- Αρκετά καλές πηγές μετάλλων

- Εντυπωσιακή λίστα παρελκομένων, blends κτλ

ΠΛΗΝ

- Πολύ φολικό οξύ. Υπάρχει μια κάποια ανησυχία ότι υπερβολικές μακροχόνιες δόσεις μπορεί να προκαλούν προβλήματα υγείας. Τίποτα το σίιγουρο προς το παρόν, αλλά πρέπει να το αναφέρω.

- Β12 ως Cyanocobalamin. Δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό μειονέκτημα, απλά θα προτιμούσα Methylcobalamin.

- Μέρος του μαγνησίου σε μορφή oxide.

- Μέρος του ψευδαργύρου σε μορφή oxide.

- Μαγγάνιο και Molybdenum σε κάπως... υψηλές δόσεις.

- Όπως και με την Opti-Men αλλά και πολλά άλλα προϊόντα, τα παρελκόμενα είναι σε τέτοιες ποσότητες που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν έχουν κάποιο νόημα.

Opti-Energy Pack

Ομοίως με το Men's Blend, μέσες-άκρες.

Ενδιαφέρον εδώ έχει το Octacosanol, το S.O.D. και το Catalase. Περισσότερα, εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16168-Opti-Energy-Pack-%28Super-Nutrition%29

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Το σίγουρο είναι ότι και με το ένα και με το άλλο, τουλάχιστον θεωρητικά, οι ποσότητες είναι τέτοιες ώστε να... φάνε και οι κότες. :green:

Η κατασκευάστρια εταιρεία διατείνεται ότι παράγει τις περιεκτικότερες multies του κόσμου. Αν κρίνει κανείς από το label, δεν αποκλείεται να είναι έτσι.

Ομολογώ ότι οι περιεκτικότητες σε κάποια πράγματα μου φαίνονται και εμένα too much, αλλά μιας και δεν ξέρω κανέναν που να παίρνει την ίδια multi για πάνω από 2-3 μήνες και μάλιστα χωρίς διακοπή, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, άσε που ακόμα και ΑΝ υπάρχει, είναι σε θεωρητικό επίπεδο. Έτσι και αλλιώς, απ'ότι έχω δει τα προϊόντα είναι κάτι χρόνια στην αγορά, οπότε άλλος ένας λόγος μη-ανησυχίας.

Σε προσωπικό επίπεδο, την επόμενη φορά που θα θελήσω κάτι σε Pak, λέω να δοκιμάσω το 90άρι. Θέλω πραγματικά να δω τι θα γίνει, θα δωρίσω το σώμα μου στην επιστήμη :P:P:P

Anyway, ο λόγος που δεν εκφέρω μια πιο σίγουρη γνώμη όπως έχω κάνει με άλλα προϊόντα, είναι ότι δεν τα έχω δοκιμάσει. Πάντως, στα χαρτιά τουλάχιστον, είναι επαρκέστατα.

eri_87
26-09-11, 14:26
Lao όταν μπορέσεις κάνε μια αξιολόγηση στην πολυβιταμίνη A to Z (Lamberts) ευχαριστώ!

ανά ταμπλέτα:
Vitamin A 800μg
Calcium 200mg
Vitamin D 10μg
Phosphorus 40mg
Vitamin E 12mg
Iron 14mg
Vitamin C 80mg
Magnesium 100mg
Thiamin 1.1mg
Zinc 15mg
Riboflavin 1.4mg
Iodine 150μg
Niacin (Vitamin B3) 16mg
Potassium 40mg
Pyridoxine (Vitamin B6) 1.4mg
Folic Acid 200μg
Copper 1mg
Vitamin B12 2.5μg
Silicon 2mg
Biotin 50mg
Manganese 2mg
Pantothenic Acid (Vitamin B5) 6mg
Selenium 55μg
Chromium 50μg
Vitamin K 75μg

Lao
26-09-11, 14:36
Lao όταν μπορέσεις κάνε μια αξιολόγηση στην πολυβιταμίνη A to Z (Lamberts) ευχαριστώ!

ανά ταμπλέτα:
Vitamin A 800μg
Calcium 200mg
Vitamin D 10μg
Phosphorus 40mg
Vitamin E 12mg
Iron 14mg
Vitamin C 80mg
Magnesium 100mg
Thiamin 1.1mg
Zinc 15mg
Riboflavin 1.4mg
Iodine 150μg
Niacin (Vitamin B3) 16mg
Potassium 40mg
Pyridoxine (Vitamin B6) 1.4mg
Folic Acid 200μg
Copper 1mg
Vitamin B12 2.5μg
Silicon 2mg
Biotin 50mg
Manganese 2mg
Pantothenic Acid (Vitamin B5) 6mg
Selenium 55μg
Chromium 50μg
Vitamin K 75μg

Λυπήσου με, εδώ έθαψα την Solgar, τι λες να κάνω με την Lamberts την οποία θεωρώ κατάλληλη για γιαγιάδες και νοικοκυρές; :P:P:P

Τέσπα, επειδή δεν θέλω να χαλάω χατήρια, βρες Supplement Facts της προκοπής που να αναγράφουν τα συστατικά όπως κάνει όλος ο πλανήτης :green: και θα γράψω κάτι. Σε προειδοποιώ όμως, θα δυσκολευτώ να βρω συν :P

leftis
26-09-11, 14:45
Την Performaxx όποτε μπορείς θα ήθελα ένα review.

eri_87
26-09-11, 14:55
Λυπήσου με, εδώ έθαψα την Solgar, τι λες να κάνω με την Lamberts την οποία θεωρώ κατάλληλη για γιαγιάδες και νοικοκυρές; :P:P:P

Τέσπα, επειδή δεν θέλω να χαλάω χατήρια, βρες Supplement Facts της προκοπής που να αναγράφουν τα συστατικά όπως κάνει όλος ο πλανήτης :green: και θα γράψω κάτι. Σε προειδοποιώ όμως, θα δυσκολευτώ να βρω συν :P

Εντάξει, μου αρκούν όσα έγραψες! :chinese: Τί άλλο να προσθέσεις...:green:

Lao
26-09-11, 15:06
Την Performaxx όποτε μπορείς θα ήθελα ένα review.

Έφτασεεεεεεεεε :green:

PerforMAXX (ON)

Σημείωση, δεν την έχω πάρει και τον λόγο που δεν την έχω πάρει και ούτε βλέπω να την παίρνω θα τον γράψω στο τέλος.

Η PerforMAXX είναι μια νέα multi της ΟΝ, της εταιρείας που βγάζει και την Opti-Men. Σε μερικά πράγματα, σαν προφίλ, μοιάζει με την τελευταία, όπως θα δούμε όμως υστερεί σε σχέση με αυτήν. Έχουμε και λέμε:

ΣΥΝ

- Καλές ποσότητες στις περισσότερες Β

- Καλή ποσότητα Ε

- Σχετικά καλές πηγές μετάλλων

- Ύπαρξη blend με διάφορα παρελκόμενα, 334 mg

ΠΛΗΝ

- 300 mg C. Σχετικά λίγη

- 300 IU D3. Ανεπαρκής.

- 25% βιοτίνη

- 9 mg σίδηρος

- Όλα τα μέταλλα είναι underdosed (3% μαγνήσιο, 67% ψευδάργυρος, 50% selenium, χαλκός, μαγγάνιο, χρώμιο κτλ κτλ κτλ)

- Το blend με τα παρελκόμενα είναι κάπως... μικρό.

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Απλά τα πράγματα, το προϊόν αυτό είναι underdosed. Καμμία σύγκριση με Opti-Men, προφανώς έχει βγει για όσους θέλουν κάτι φτηνό. Για κάποιον που θέλει κάτι επαρκές και ποιοτικό, απλά δεν κάνει.

Αποτελεί πάντως τρανό παράδειγμα του πως από μια εταιρεία μπορεί κανείς να βρει καλά αλλά, επίσης... όχι και τόσο καλά προϊόντα.

vp2
26-09-11, 16:54
Με 2 την μέρα δεν είσαι καλυμένος. Βασικά, ούτε με 3 είσαι, γιατί παίρνεις 400 IU D2, τα οποία 400 IU είναι ανεπαρκή.

Αφού την πήρες που την πήρες, παίρνε 3 την μέρα και κατά προτίμηση ένα με κάθε κύριο γεύμα σου.

EDIT: Δεν είναι υπερπλήρης multi (την ξανακοίταξα). Η C π.χ. είναι επίσης λίγη.

Στη C εμένα τουλάχιστον δεν με καλύπτει καμία.Για αυτό παίρνω 500mg έξτρα το πρωί και άλλα τόσα μετά από προπόνηση.
Σε πληρότητα μετάλλων πάντως δεν έχω δει καμία να τη συναγωνίζεται.Αυτό είναι το μεγάλο ατού της νομίζω και οι μπόλικες ποσότητες Β.
Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
Αν θες γράψε και για αυτήν όπως για τις άλλες.Εγώ δεν το κάνω όχι γιατί βαριέμαι,απλά δεν έχω τις γνώσεις να τα εκθέσω τόσο αναλυτικά,καλές η κακές πηγές βιταμινών ας πούμε.Οπότε γράφω αυτά που ξέρω για να μην παραπληροφορώ κανέναν.

Lao
26-09-11, 16:56
Σε πληρότητα μετάλλων πάντως δεν έχω δει καμία να τη συναγωνίζεται.Αυτό είναι το μεγάλο ατού της νομίζω και οι μπόλικες ποσότητες Β.
Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.

Anavite, Men's Blend, μου έρχονται εύκολα-εύκολα στο μυαλό.

Chris92
26-09-11, 17:31
στα extreme stores μου παν οτι θα φερουν adam σε 3 μερες και μου παν να παρω της Warriorlab.τις ειδα στο σιτε παντως και ειναι φτηνες, αξιζουν η οχι?

themisdas
26-09-11, 17:42
στα extreme stores μου παν οτι θα φερουν adam σε 3 μερες και μου παν να παρω της Warriorlab.τις ειδα στο σιτε παντως και ειναι φτηνες, αξιζουν η οχι?

φιλε μην ποσταρεις οπου να 'ναι υπαρχει ξεχωριστο θρεντ....http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5086-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%82

karpoutzidis
26-09-11, 17:44
στα extreme stores μου παν οτι θα φερουν adam σε 3 μερες και μου παν να παρω της Warriorlab.τις ειδα στο σιτε παντως και ειναι φτηνες, αξιζουν η οχι?

τις ειδα και εγω.πολυ λιγες ποσοτητες.καλητερα να περημενεις.ασε που στα ιδια λεφτα περνεις τις multimax

leftis
26-09-11, 17:47
Έφτασεεεεεεεεε :green:

PerforMAXX (ON)

Σημείωση, δεν την έχω πάρει και τον λόγο που δεν την έχω πάρει και ούτε βλέπω να την παίρνω θα τον γράψω στο τέλος.

Η PerforMAXX είναι μια νέα multi της ΟΝ, της εταιρείας που βγάζει και την Opti-Men. Σε μερικά πράγματα, σαν προφίλ, μοιάζει με την τελευταία, όπως θα δούμε όμως υστερεί σε σχέση με αυτήν. Έχουμε και λέμε:

ΣΥΝ

- Καλές ποσότητες στις περισσότερες Β

- Καλή ποσότητα Ε

- Σχετικά καλές πηγές μετάλλων

- Ύπαρξη blend με διάφορα παρελκόμενα, 334 mg

ΠΛΗΝ

- 300 mg C. Σχετικά λίγη

- 300 IU D3. Ανεπαρκής.

- 25% βιοτίνη

- 9 mg σίδηρος

- Όλα τα μέταλλα είναι underdosed (3% μαγνήσιο, 67% ψευδάργυρος, 50% selenium, χαλκός, μαγγάνιο, χρώμιο κτλ κτλ κτλ)

- Το blend με τα παρελκόμενα είναι κάπως... μικρό.

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Απλά τα πράγματα, το προϊόν αυτό είναι underdosed. Καμμία σύγκριση με Opti-Men, προφανώς έχει βγει για όσους θέλουν κάτι φτηνό. Για κάποιον που θέλει κάτι επαρκές και ποιοτικό, απλά δεν κάνει.

Αποτελεί πάντως τρανό παράδειγμα του πως από μια εταιρεία μπορεί κανείς να βρει καλά αλλά, επίσης... όχι και τόσο καλά προϊόντα.

Φαντάζομαι μου την πρότεινες σε πμ λόγο ηλικίας?(16) την χρησιμοποιώ καμια βδομάδα τώρα, αλλά το review σου με χάλασε λίγο :green:
Να σε καλά για το review by the way.

Lao
26-09-11, 18:45
Φαντάζομαι μου την πρότεινες σε πμ λόγο ηλικίας?(16) την χρησιμοποιώ καμια βδομάδα τώρα, αλλά το review σου με χάλασε λίγο :green:
Να σε καλά για το review by the way.

Βάσει των παραμέτρων που μου είχες θέσει (αν θυμάσαι), ήταν η καλύτερη επιλογή ;)

ska
26-09-11, 21:55
Lao,διαβαζω καιρο τα post σου για τις πολυβιταμινες καθως δειχνεις να ξερεις πολλα σε αυτο τομεα.Ξερω οτι εισαι κατα των πολυβιταμινων ''μια τη μερα" τυπου multimax αλλα παρολαυτα μπορεις να μας πεις για εμας που ψαχνουμε κατι απλο και φτηνο ποια απο τις πουβιταμινες αυτου του τυπου ειναι η καλυτερη,ξεροντας βεβαια τα αρνητικα αυτου του ειδους

leftis
26-09-11, 22:06
Βάσει των παραμέτρων που μου είχες θέσει (αν θυμάσαι), ήταν η καλύτερη επιλογή ;)

Οκ, εσύ ξέρεις, σε εμπιστεύομαι :toast: :green:

Lao
27-09-11, 01:07
Lao,διαβαζω καιρο τα post σου για τις πολυβιταμινες καθως δειχνεις να ξερεις πολλα σε αυτο τομεα.Ξερω οτι εισαι κατα των πολυβιταμινων ''μια τη μερα" τυπου multimax αλλα παρολαυτα μπορεις να μας πεις για εμας που ψαχνουμε κατι απλο και φτηνο ποια απο τις πουβιταμινες αυτου του τυπου ειναι η καλυτερη,ξεροντας βεβαια τα αρνητικα αυτου του ειδους

Μία που βρήκα, είναι η Vit-Min 75+ της NOW.

assos
27-09-11, 01:43
Συγχαρητήρια για το πολύ ωραίο topic που άνοιξες.
Έχω δοκιμάσει τις πάρακάτω πολυβιταμίνες:
Controlled Labs Orange Triad
Gaspari Anavite
Optimum Opti Men
Now Adam

Kατά την άποψη μου θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και ο παράγοντας τιμή.
Οι δύο πρώτες είναι στη ίδια κατηγορία και οι δύο επόμενες ειναι φθηνότερες.
Εγω έχω καταλήξει στην Orange Triad και στην Opti Men από κάθε κατηγορία.
Aν επέλεγα μόνο μία σιγουρα θα ήταν η Orange Triad.
Έχει τις μεγαλύτερες ποσότητες σε συστατικά στην καλύτερη μορφή τους,
συν την προσθήκη πεπτικών ενζύμων και συστατικών για τις αρθρώσεις σε πολύ λογική τιμή.

Θα εκτιμούσα αν έκανες ένα review.

Lao
06-10-11, 14:42
Συγχαρητήρια για το πολύ ωραίο topic που άνοιξες.
Έχω δοκιμάσει τις πάρακάτω πολυβιταμίνες:
Controlled Labs Orange Triad
Gaspari Anavite
Optimum Opti Men
Now Adam

Kατά την άποψη μου θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και ο παράγοντας τιμή.
Οι δύο πρώτες είναι στη ίδια κατηγορία και οι δύο επόμενες ειναι φθηνότερες.
Εγω έχω καταλήξει στην Orange Triad και στην Opti Men από κάθε κατηγορία.
Aν επέλεγα μόνο μία σιγουρα θα ήταν η Orange Triad.
Έχει τις μεγαλύτερες ποσότητες σε συστατικά στην καλύτερη μορφή τους,
συν την προσθήκη πεπτικών ενζύμων και συστατικών για τις αρθρώσεις σε πολύ λογική τιμή.

Θα εκτιμούσα αν έκανες ένα review.

Ευχαριστώ εσένα και όλα τα παιδιά για τα καλά σας λόγια.

Μιας και το ζήτησες, προχωράω σε review της Orange Triad.

Τονίζω ότι δεν την έχω χρησιμοποιήσει οπότε ό,τι γράψω θα τοο γράψω με κριτήριο το label.

Orange Triad (Controlled Labs)

Μία multi με καλή φήμη και ενδιαφέρον προφίλ, η Orange Triad ίσως είναι ένα προϊόν που αξίζει να δοκιμάσει κανείς. Έχει την ιδιαιτερότητα του να έχει ξεχωριστό blend για τις αρθρώσεις, οπότε αν κάποιος ταλαιπωρείται συχνά με τέτοια προβλήματα, η OT πιθανότατα είναι η επιλογή του.

ΣΥΝ

- 500 mg C

- 1.000 IU D3. Εύγε.

- 200 IU E, από μίξη τοκοφερόλων κτλ.

- Καλές ποσότητες Β

- B12 ως Methylcobalamin

- Βιταμίνη Κ

- Τα μέταλλα είναι chelated

- Αρκετά καλές ποσότητες μετάλλων

- Joint & Flex Complex με χονρδοειτίνη, γλουζαμίνη και MSM, 3.550 mg σύνολο

- Digestion & Immune Complex, 1.275 mg

ΠΛΗΝ

- B1, B2, B6 και βιοτίνη καλό θα ήταν να ήταν πιο ανεβασμένες. Μια χαρά είναι και έτσι, αλλά εχθρός του καλού είναι το... καλύτερο

- 100 mg μαγνήσιο. Αν ήταν η διπλή ποσότητα, ακόμα καλύτερα

- 25% χαλκός

- 21% χρώμιο

- Το κατά πόσο έχει αποτέλεσμα το blend για τις αρθρώσεις, είναι ένα ερωτηματικό

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Σε ό,τι αφορά τα βασικά (βιταμίνες και μέταλλα) η Orange Triad παίρνει σχεδόν άριστα. Καλές ποσότητες και καλά υλικά, είναι εμφανές ότι κινείται στα ίδια... κυβικά με την Anavite.

Αναφέρω επίτηδες την Anavite μιας και για μένα είναι σημείο αναφοράς σε ό,τι αφορά την ποιότητα μιας και είναι από τις λίγες multi που δίνει ΚΑΙ καλές ποσότητες ΚΑΙ καλά υλικά.

Υπάρχουν σημεία που η OT είναι καλύτερη, όπως η Ε και η D, ενώ η Anavite υπερτερεί στις Β και σε κάποια μέταλλα.

Πρόκειται λοιπόν για δύο προϊόντα που ανήκουν στην «υψηλή» κατηγορία και απλά το καθένα έχει έναν διαφορετικό «κράχτη» ως κίνητρο για να το προτιμήσει ο αγοραστής. Έτσι, η Anavite έχει - όπως ξέρουμε - β-αλανίνη και καρνιτίνη σε μια προσπάθεια να βοηθήσει την αθλητική επίδοση, ενώ η ΟΤ επικεντρώνεται πιο πολύ στο «well being» και στην προστασία των αρθρώσεων, σημείο ΠΟΛΥ σημαντικό για έναν αθλητή.

Βεβαίως, το πόσο καλή δουλειά κάνει το complex που έχει η ΟΤ για τις αρθρώσεις είναι ένα ερώτημα που μπορεί να απαντηθεί μόνο από άτομα που την έχουν χρησιμοποιήσει ή την χρησιμοποιούν σε μόνιμη βάση.

Πάντως, είμαι της άποψης ότι σε ό,τι αφορά την ποιότητα και τις παρεχόμενες ποσότητες η Orange Triad είναι top class, όπως η Anavite. Το ποια από τις δύο θα προτιμήσει ο καθένας, είναι όπως πάντα θέμα γούστου, αναγκών και, φυσικά, χρημάτων.

Well done από μένα πάντως στην Controlled Labs. :thumbup:

Roid Rage
06-10-11, 15:00
Εχω παρει τις Orange Triad για οικονομια, να συνδυασω γλυκοζαμινη/χονδροϊτινη και μια καλη πολυβιταμινη. Το συμπερασμα μου ειναι οτι τωρα παιρνω μια καλη πολυβιταμινη + ANIMAL FLEX.

Lao, με ολο το σεβασμο για τις πολυβιταμινες, τι ειναι αυτο που σε ενθουσιαζει στις Anavite. Eχει πολυ μικρες ποσοτητες σε ολα. Για να παιρνεις 6 caps θες πολλα λεφτα.

Lao
06-10-11, 15:09
Lao, με ολο το σεβασμο για τις πολυβιταμινες, τι ειναι αυτο που σε ενθουσιαζει στις Anavite. Eχει πολυ μικρες ποσοτητες σε ολα. Για να παιρνεις 6 caps θες πολλα λεφτα.

Όταν αναφέρομαι σε ποσότητες, αναφέρομαι πάντοτε στο full serving που προτείνει ο κατασκευαστής και όχι στο μισό ή στο 1/3 ή σε οτιδήποτε άλλο.

Στις 6 ταμπλέτες, serving που προτείνει η Gaspari, η Anavite έχει καλές ποσότητες σχεδόν σε όλα. Μπορείς να το δεις και μόνος σου, απλά πολλαπλασιάζεις τα Supplement Facts επί δύο.

average_joe
06-10-11, 15:18
αυτο που μου κανει εντυπωση στη συγκεκριμενη πολυβιταμινη, ειναι το γεγονος οτι στο label αναγραφει οτι δεν συνισαται η χρηση της απο ατομα που πασχουν απο διαβητη ή εχουν υψηλη πιεση.

με βαση το label προφανως αναφερεται είτε στην καρνιτινη ειτε στην αλανινη ειτε στο βοριο καθως αυτο ειναι το πρωτοποριακο που λανσαρει η εν λογω πολυβιταμινη.

ξερουμε γιατι?
ή απλα ο κακος γασπαρης καλυπτει τα νωτα του? :green:

chourdakis
06-10-11, 15:19
φιλε αν μπορεις να γραψεις και για την dymatize super multi ειναι φθηνο πραγμα

Lao
06-10-11, 15:23
αυτο που μου κανει εντυπωση στη συγκεκριμενη πολυβιταμινη, ειναι το γεγονος οτι στο label αναγραφει οτι δεν συνισαται η χρηση της απο ατομα που πασχουν απο διαβητη ή εχουν υψηλη πιεση.

με βαση το label προφανως αναφερεται είτε στην καρνιτινη ειτε στην αλανινη ειτε στο βοριο καθως αυτο ειναι το πρωτοποριακο που λανσαρει η εν λογω πολυβιταμινη.

ξερουμε γιατι?
ή απλα ο κακος γασπαρης καλυπτει τα νωτα του? :green:

Μιας και το πες, πάντοτε αναρωτιόμουν τι δουλειά έχει έτσι ξεκάρφωτα το βόριο στην φόρμουλα. Και μάλιστα, όχι σε καμιά φοβερή ποσότητα. Ποιος ξέρει, μήπως βοηθάει στην β-αλανίνη ή την καρνιτίνη;

Πάντως και εγώ έχω προσέξει αυτό που λες. Λογικά, θα έχει σχέση με την β-αλανίνη ή την καρνιτίνη, εκτός και αν είναι θέμα κατασκευής ταμπλετών. Σε πολλές multies βλέπεις «sugar free, yeast free» κτλ, κάτι που δεν βλέπεις στην Anavite. Μπορεί και να κάνω λάθος όμως, θα κοιτάξω το κουτί πιο μετά.

average_joe
06-10-11, 15:31
το ζητημα ειναι οτι η αλανινη και καρνιτινη οταν πωλουνται μονες τους σε εταιριες οπως λεω εγω τωρα ετσι γα παραδειγμα, NOW (:green:) δεν αναφερουν κατι τετοιο.

το βοριο ισως για αυξηση τεστο? (δες εδω http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14402-Sodium-Tetra-Borate%28STB%29-%CE%BA-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%82.&) και να το βαλαν λογω και τς tartate που σε ερευνα εχει δειχθει κατι αναλογο? (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16826026)

επισης μια οφφ τοπικ.

κι το σεληνιο πολλοι αναφερουν οτι αυξανει την τεστο (εδω δεν εψαξα για ερευνα:P)
αν εχει καποιος κατι υποψην καλο ειναι να πει δυο λογια.

Lao
06-10-11, 15:46
φιλε αν μπορεις να γραψεις και για την dymatize super multi ειναι φθηνο πραγμα

Έχω χρόνο, οπότε...

Super Multi (Dymatize)

Η Dymatize είναι μια γνωστή εταιρεία την οποία και εγώ προσωπικά έχω τιμήσει... πολλάκις όταν αγοράζω μια πρωτεϊνη. Στο θέμα αυτό, πιστεύω ότι έχει καλό value for money.

Ισχύει το ίδιο και την Super Multi, την πολυβιταμίνη της; Για να δούμε...

ΣΥΝ

- Βιταμίνη D3

- Βιταμίνη Κ

- Βιταμίνες Β σε... εξωφρενικές ποσότητες

ΠΛΗΝ

- 3.000 IU A

- B σε... εξωφρενικές ποσότητες. Ναι, μπορεί να είναι και συν και πλην.

- 200 mg C. Λίγα

- 400 IU D3. Λίγα

- Βιταμίνη Ε σε συνθετική μορφή. Shame on you, Dymatize!

- 33% βιοτίνη

- Φτηνά υλικά στα μέταλλα

- Μαγνήσιο, σελήνιο, χρώμιο underdosed

- Ανυπαρξία έστω και ενός υποτυπώδους επιπλέον blend

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Αυτή η multi είναι φτηνή και, όπως φαίνεται, υπάρχει λόγος που είναι φτηνή. Αν αφήσουμε την Α (κάποιοι λένε ότι η ΣΗΔ πρέπει να είναι 3.000 IU), θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο αυτό το «dl» στην Ε, το οποίο υποδηλώνει ότι είναι σε συνθετική μορφή.

Από κει και πέρα, γίνεται των Β... το κάγκελο. 100 mg σε Β1, Β2, Β3 και Β6 τα θεωρώ κάπως... αχρείαστα. Όχι ότι πιστεύω ότι δημιουργούν πρόβλημα, απλά θα μπορούσαν να μετριάσουν τις ποσότητες εκεί και να ανεβάσουν π.χ. την Β12, να προσθέσουν και κανα Q10, κανά ginseng, κάτι τέλοσπάντων.

Τα μέταλλα δεν είναι και από τα καλύτερα υλικά, ακόμα και ο ψευδάργυρος είναι σε μορφή oxide.

Γενικά, και εδώ μάλλον ισχύει το «ό,τι πληρώσεις παίρνεις», αλλά από την αρνητική πλευρά.

Ελπίζω μια εταιρεία σαν την Dymatize να βγάλει κάτι καλύτερο...

chourdakis
06-10-11, 16:03
[QUOTE=Lao;450858]Έχω χρόνο, οπότε...

Super Multi (Dymatize)

την ευχη μου φιλε,ευχαριστω :clap:

Rourke
07-10-11, 19:03
Lao παραγγελιά θέλω review VitaStack (Allmax Nutrition), συμφωνείς με τα παρακάτω? :unsure:

VitaStack (Allmax Nutrition) VS Animal Pak

VitaStack Key Advantages
• Full Spectrum of Vitamin E: All 8 Isomers of the complete range of Vitamin E
• Highly Bioavailble and completely unique 720% (Total) Daily Value
• B9: Zero-Step Maximum Bioavability 5MTHF (Pharmaceutical-Version) 200% (Total) Daily Value
• B6: (P5P) Maximum Bioavailable Pyridoxal 5-Phosphate (Pharmaceutical-Version)
• B12: Dibencozide, Methylcobalamin and Cobamamide 450% (Total Daily Value)
• Vitamin C: Fully Buffered Calcium Ascorbate, Bioavailable Sodium Ascorbate and Ascorbic Acid – Multiple Pathways to achieve maximum effectiveness (Total) 683% Daily Value
• Patented BioPerine® - Research proven and validated to enhance absorption
• Top grade, high-end Blend of Enzymes to accelerate nutrient absorption
• Serrazimes® enzyme, completely unique – helps the body breakdown excess protein deposits in the body that build up over time
• Complete Omega 3,6,9 Full Spectrum Essential Fatty Acids
• EnergoForce – a blend of all top Mental Focus and Memory ingredients like Ginkgo Biloba, Taurine, Vinpocetine, Tyrosine and Gurana that work together to increase focus and energy
Animal Pak
Directions require 2 paks per day, therefore, in looking at their Supplement Facts Panel (SFP) you must cut all of the amounts in half.
Contains exlusively d-alpha-tocopherol, 1 of the 8 forms of Vitamin E. Research has indicated that this is actually harmful. Supplementing with a single source has been shown to reduce the levels of the very necessary Gamma Tocopherol and Gamma Tocotrienols. Including a single form is short sighted and cheap.
They use only a single form of the least bioavailable Vitamin B12, which happens to be the cheapest.
FROM WIKIPEDIA:
Cyanocobalamin is an especially common vitamer of the vitamin B12 family. It is the most famous vitamer of the family, because it is chemically the most air-stable, and it is the easiest to crystallize and therefore easiest to purify after it is produced by bacterial fermentation. The cyanide is added to the molecule by activated charcoal columns in purification. Thus, the use of this form of B12 is the most wide-spread.[1]
This fact has caused some people (usually from reading labels on packages and vitamin supplements, in which vitamin B12 is almost always listed last, since ingredients by law are listed in order of weight percentage), to infer that the correct chemical name of vitamin B12 actually is cyanocobalamin. In fact, vitamin B12 is the name for a whole class of chemicals with B12 activity, and cyanocobalamin is only one of these. Cyanocobalamin usually does not even occur in nature, and is not one of the forms of the vitamin which is directly used in the human body (or that of any other animal). However, animals and humans can convert it to active (cofactor) forms of the vitamin, such as methylcobalamin.
Animal Pak is pretty old-school with odd ingredients that no one takes anymore, Argentine Liver?
VitaStack has the best, most recent ingredients shown to really help athletes:
• Beta-Alanine
• L-Leucine
• L-Valine
• L-Isoleucine
VitaStack has Key Ingredients to help bones and joints:
• MSM
• Vitamin K (2 Forms)
• Glucosamine
• Chondroitin
VitaStack has Powerful Immune Enhancing and Antioxidant Ingredients:
• Co-enzyme Q10
• N-Acetyl-Cysteine + 80% Milk Thistle
• 95% Proanthocyanadin Grape Seed Extract
• 95% Curcuminoid Curcumin
• Alpha Lipoic Acid & American Ginseng Extract

**Είχα πάρει παλιά 2 κουτιά VitaStack (Allmax Nutrition)

sofos
07-10-11, 19:07
φιλε rourke της allmax ειναι καλη πολυβιταμινη απλα ολα τα χει σε πολυ μικρες ποσοτητες και τα εξτρα που αναφερεις παραπανω αλλα και τις βιταμινες της...το πακ παλι το χουμε κανει θεο και αυτο λογο της hardcoristikhs διαφημησης του....υπαρχουν αλλες πολυ καλυτερες και φτηνοτερες πολυβιταμινες εκει εξω...

sofos
07-10-11, 19:08
Lao αν θελεις βαλε τα πλην και τα συν της mhp active sport...εχει της πιο απορροφησιμες βιταμινες και σε καλες ποσοτητες+καποια εξτρα μεσα δε της βρησκω πολλα πλην...αλλα btw γραψε και γι αυτην οταν μπορεσεις...επεισης και για την myogenix myovite....

Rourke
07-10-11, 19:10
Εγώ πάλι έχω κάνει θεό το :bowdown: Anavite:green:

magayver
08-10-11, 12:49
Ενα review για την alpha men της MP , οποτε μπορεσεις
ανα 2 ταμπλετες :
Amount per 2 tablet serving:
346mg Calcium, 140mg Phosphorus, 80mg Vitamin C, 100iu Vitamin E, 36mg Fatty acids, 24mg Magnesium (from magnesium amino acid chelate), 25mg Choline, 50mg Pantothenic acid, 10mg Ginsennosides, 25mg Potassium, 26mg Magnesium (from magnesium oxide), 25mg Vitamin B3, 25.5mg Alpha Lipoic Acid, 25.5mg Royal Jelly, 8.75mg Herperidin, 50µg Vanadium, 80µg Selenium, 20mg Kelp, 4.8mg Ginkgoflavoglycosides, 1.2mg Terpene lactones, 15mg Zinc, 12.5mg Vitamin B1, 12.5mg Vitamin B6, 3mg Beta carotene (Equivalent to 500µg Vitamin A), 1500µg Manganese, 12.5mg Vitamin B2, 11.88mg Polyphenols, 12.5mg Inositol, 12.5mg Bromelain, 12.5mg Lipase, 12.5mg Papain, 500µg Boron, 250µg Copper, 2.5mg Amylase, 2.5mg Co Q10, 5µg(100iu) Vitamin D, 250µg Lutein 100µg Chromium, 25µg Vitamin K, 25µg Molybdenum, 400µg Folic acid, 150µg Biotin, 125µg Vitamin B12.

ps: απο τοτε π την αρχισα παρατηρισα οτι τα ουρα μ , βγαινουν πιο κιτρινα οσο νερο κ να πινω κ εχουν μια παραξενη μυρωδια, κανενασ π να ειχε καποιο τετιο προβλημα με πολυβιταμινη ?

Giannistzn
08-10-11, 13:16
Ενα review για την alpha men της MP , οποτε μπορεσεις
ανα 2 ταμπλετες :
Amount per 2 tablet serving:
346mg Calcium, 140mg Phosphorus, 80mg Vitamin C, 100iu Vitamin E, 36mg Fatty acids, 24mg Magnesium (from magnesium amino acid chelate), 25mg Choline, 50mg Pantothenic acid, 10mg Ginsennosides, 25mg Potassium, 26mg Magnesium (from magnesium oxide), 25mg Vitamin B3, 25.5mg Alpha Lipoic Acid, 25.5mg Royal Jelly, 8.75mg Herperidin, 50µg Vanadium, 80µg Selenium, 20mg Kelp, 4.8mg Ginkgoflavoglycosides, 1.2mg Terpene lactones, 15mg Zinc, 12.5mg Vitamin B1, 12.5mg Vitamin B6, 3mg Beta carotene (Equivalent to 500µg Vitamin A), 1500µg Manganese, 12.5mg Vitamin B2, 11.88mg Polyphenols, 12.5mg Inositol, 12.5mg Bromelain, 12.5mg Lipase, 12.5mg Papain, 500µg Boron, 250µg Copper, 2.5mg Amylase, 2.5mg Co Q10, 5µg(100iu) Vitamin D, 250µg Lutein 100µg Chromium, 25µg Vitamin K, 25µg Molybdenum, 400µg Folic acid, 150µg Biotin, 125µg Vitamin B12.

ps: απο τοτε π την αρχισα παρατηρισα οτι τα ουρα μ , βγαινουν πιο κιτρινα οσο νερο κ να πινω κ εχουν μια παραξενη μυρωδια, κανενασ π να ειχε καποιο τετιο προβλημα με πολυβιταμινη ?

Εαν δεν κανω λαθος λογω της βιταμινης Κ γινεται αυτο. Συνηθως οι περισσοτερες πολυβιταμινες (με αξιολογες/ψηλες δοσολογιες βιταμινων) το προκαλουν.

sofos
08-10-11, 13:17
Ενα review για την alpha men της MP , οποτε μπορεσεις
ανα 2 ταμπλετες :
Amount per 2 tablet serving:
346mg Calcium, 140mg Phosphorus, 80mg Vitamin C, 100iu Vitamin E, 36mg Fatty acids, 24mg Magnesium (from magnesium amino acid chelate), 25mg Choline, 50mg Pantothenic acid, 10mg Ginsennosides, 25mg Potassium, 26mg Magnesium (from magnesium oxide), 25mg Vitamin B3, 25.5mg Alpha Lipoic Acid, 25.5mg Royal Jelly, 8.75mg Herperidin, 50µg Vanadium, 80µg Selenium, 20mg Kelp, 4.8mg Ginkgoflavoglycosides, 1.2mg Terpene lactones, 15mg Zinc, 12.5mg Vitamin B1, 12.5mg Vitamin B6, 3mg Beta carotene (Equivalent to 500µg Vitamin A), 1500µg Manganese, 12.5mg Vitamin B2, 11.88mg Polyphenols, 12.5mg Inositol, 12.5mg Bromelain, 12.5mg Lipase, 12.5mg Papain, 500µg Boron, 250µg Copper, 2.5mg Amylase, 2.5mg Co Q10, 5µg(100iu) Vitamin D, 250µg Lutein 100µg Chromium, 25µg Vitamin K, 25µg Molybdenum, 400µg Folic acid, 150µg Biotin, 125µg Vitamin B12.

ps: απο τοτε π την αρχισα παρατηρισα οτι τα ουρα μ , βγαινουν πιο κιτρινα οσο νερο κ να πινω κ εχουν μια παραξενη μυρωδια, κανενασ π να ειχε καποιο τετιο προβλημα με πολυβιταμινη ?

απ τη β2 ειναι αυτο δεν τιθεται θεμα την αποβαλει απλως ο οργανισμος γι αυτο και το χρωμα...

Giannistzn
08-10-11, 13:19
απ τη β2 ειναι αυτο δεν τιθεται θεμα την αποβαλει απλως ο οργανισμος γι αυτο και το χρωμα...

Α λαθος θυμομουν Β θα ειναι μαλλον :P

Ε, τι Β τι Κ μοιαζουν τα γραμματα :green: (βεβαια θα μου πεις η Κ ειναι και λιποδιαλυτη οποτε θα ηταν δυσκολο να φυγει και ετσι απλα..)

karpoutzidis
08-10-11, 14:00
Lao με το reviw της Orange Triad το αποφασησα................ η επομενη μου Multi Θα ειναι ANAVITE...thx

jannous44
08-10-11, 14:20
αντε λαο.. να ξες οτι αν καποια στιγμη μεινεις ανεργος... εχεις καβατζομενο επαγγελμα. θα κολας τουλαχιστον τα βασικα ενσυμα:thumbup:

Lao
08-10-11, 14:46
Lao παραγγελιά θέλω review VitaStack (Allmax Nutrition), συμφωνείς με τα παρακάτω? :unsure:


VITASTACK (ALLMAX Nutrition)

Ένα... Pak-οειδές προϊόν, το VITASTACK έχει ένα label το οποίο κοιτώντας το αρχικά, είναι δύσκολο να μην εντυπωσιαστείς (επισυνάπτω και εικόνα).

Ομολογώ ότι λόγω του layout που χρησιμοποιεί η εταιρεία για τα Supplement Facts, είχα μια κάποια δυσκολία να καταλάβω τι περιέχει και που. Τελικά, με προσεκτική ανάγνωση, προσθέσεις και αφαιρέσεις (έλεος) κατέληξα ότι έχουμε ένα τυπικό παράδειγμα «βάζουμε 34857348578375 πράγματα μέσα για να εντυπωσιάσουμε αλλά σε όχι και τόσο καλές ποσότητες».

Έχουμε και λέμε:

ΣΥΝ

- 410 mg C

- Βιταμίνη Ε από διάφορες πηγές

- Βιταμίνη Κ

- Chelated μέταλλα

ΠΛΗΝ

- Οι Β είναι underdosed

- 480 IU D3. Λίγα.

- Μόλις 10% βιοτίνης

- Τα περισσότερα μέταλλα είναι underdosed

- 100 mg β-αλανίνης; WOW, τρέμε Gaspari :P

- Έχει Ω 3-6-9. Αχρείαστο, καλύτερα να χε σκέτο Ω3.

- Γενικά, για να μην το κουράζουμε, σχεδόν τα πάντα είναι σε τέτοιες ποσότητες που σε κάνουν να αναρωτιέσαι τι σκοπό ύπαρξης έχουν εκτός από τον εντυπωσιασμό...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

«Ουκ εν το πολλώ το ευ», πρέπει να πει κάποιος εκεί στην ALLMAX Nutrition.

Έχουν φτιάξει ένα προϊόν τουρλού-τουρλού έχοντας προφανώς στο μυαλό τους να χτυπήσουν το Animal Pak.

Καλές οι ταυρίνες, οι β-αλανίνες, τα αμινοξέα και τα Ω λιπαρά, αλλά όλοι ξέρουμε ότι για να γίνει δουλειά χρειάζονται ποσότητες πολύ μεγαλύτερες από αυτές που προσφέρει το VITASTACK. Θα μπορούσαν να έχουν καλές ποσότητες στα βασικά και να προσθέσουν 2-3 πράγματα, και πάλι σε τέτοιες ποσότητες που ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ όμως.

Δεν λέω ότι το προϊόν αυτό είναι κακό. Λέω απλά ότι βασικά πράγματα είναι underdosed. Και η Opti-Men, π.χ., έχει μέσα διάφορα blends σε μικροποσότητες, αλλά τουλάχιστον τα βασικά τα δίνει σε αρκετά καλές ποσότητες. Δεν γίνεται να λες ότι έχεις το «most complete STACK PACK ever created» και οι Β να είναι επιπέδου... Centrum, ούτε να βάζεις μέσα 100 mg β-αλανίνη την στιγμή που όπως ξέρουμε για να δουλέψει θέλει πάνω από 3 gr. Πάλι καλά που δεν έβαλαν και... 100 mg κρεατίνη έτσι για να γουστάρουμε.

Όσον αφορά την σύγκριση με το Animal Pak, θεωρώ ότι δεν χωράει συζήτηση. To Pak μπορεί έχει και αυτό αδυναμίες, αλλά τουλάχιστον το Performance Blend του έχει μια λογική και δίνει και κάποιες αξιοπρεπείς ποσότητες.

Lao
08-10-11, 14:53
Off the record, και μόνο που η ALLMAX κατακρίνει το Animal για το ότι έχει μέσα Uni Liver, με κάνει να την αντιπαθώ. :green::green::green:

tivadar
08-10-11, 15:04
Lao αν δεν σου κανει κοπο θα μπορουσες να κρινεις την παρακατω πολυβιταμινη?Εχει αλλη φιλοσοφια σε σχεση με τις κλασικες πολυβιταμινες και η τιμη της ειναι ψιλο τσουχτερη.Απλα θα θελα να δω το σχολιο σου με βαση αυτο που υποστηριζει <without supplying an overdose>
32075

Lao
08-10-11, 15:05
Lao αν δεν σου κανει κοπο θα μπορουσες να κρινεις την παρακατω πολυβιταμινη?Εχει αλλη φιλοσοφια σε σχεση με τις κλασικες πολυβιταμινες και η τιμη της ειναι ψιλο τσουχτερη.Απλα θα θελα να δω το σχολιο σου με βαση αυτο που υποστηριζει <without supplying an overdose>
32075

Ποια είναι;

tivadar
08-10-11, 15:17
Vimmortal λεγεται(ξερω πιασαρικο).Τουλαχιστον ετσι το γραφει και στα συστατικα που εβαλα και πιο πανω.

Doctorg
08-10-11, 15:24
Συγχαρητήρια και από μένα πολύ ωραίο και χρήσιμο θέμα άνοιξες :clap: . Από αυτά τώρα που έγραψες αν κατάλαβα καλά θεωρείς την Anavite σαν μια πολύ καλή λύση. Επειδή με έπεισες η επόμενη πολυβιταμίνη μου θα είναι αυτή.

andreasaxo
08-10-11, 15:41
Supplement Facts
Serving size: 1 packet
Amount per serving %DV*
Vitamin A 15,000 IU 300%
(Fish Liver Oil, Beta Carotene)
Vitamin C 1,750 mg 2917%
(Ascorbic Acid)
Vitamin D3 535 IU 134%
(Fish Liver Oil)
Vitamin E 400 IU 1333%
(D-alpha Tocopherol Acetate)
Vitamin B1 83 mg 5533%
(Thiamine HCl)
Vitamin B2 83 mg 4882%
(Riboflavin)
Niacin 108 mg 540%
(Niacinamide)
Pantothenic Acid 110 mg 1100%
(Calcium Pantothenate)
Vitamin B6 108 mg 5400%
(Pyridoxine HCl)
Folic Acid 533 mcg 133%
Vitamin B12 208 mcg 3467%
(Cyanocobalamin)
Biotin 117 mcg 39%
(Vitamin H)
Calcium 300 mg 30%
(Calcium Amino Acid chelate, Calcium Carbonate)
Magnesium 142 mg 36%
(Magnesium Gluconate, Magnesium Citrate)
Phosphorus 78 mg 8%
Potassium 18 mg 1%
Iodine (Kelp) 200 mcg 133%
Iron 15 mg 83%
(Ferrous Fumarate)
Selenium 33 mcg 47%
(Selenium Yeast)
Zinc 20 mg 133%
(Zinc Gluconate, Succinate)
Copper 2.5 mcg 125%
(Copper gluconate)
Manganese 6 mg 300%
(Manganese Gluconate)
Molybdenum 32 mcg 43%
Chromium Picolinate 133 mcg 111%
Boron 330 mcg †
Choline 82 mg †
(Choline Bitartrate)
Inositol 74 mg †
Betaine HCL 67 mg †
Para-Aminobenzoic Acid 158 mg †
(PABA)
Rutin (Eucalyptus) 7 mg †
Lemon Bioflavonoid 10 mg †
Citrus Bioflavonoids Complex 33 mg †
(Citrus spp. (fruit))
Hesperidin 7 mg †


GREEN NUTRIENTS COMPLEX
Korean Ginseng 8 mg †
(Panax ginseng) (root)
Quercetin 7 mg †
DNA 333 mcg †
(Deoxyribonucleic Acid)
RNA 12 mg †
(Ribonucleic Acid)
L-Glutathione 1.7 mg †
Garlic 4.3 mg †
(Allium sativum (bulb))


Probiotic Blend 8 mg †
L. acidophilus, L. bifidus, L. bulgaricus


Vegetable Oil Blend 67 mg †
Flaxseed Oil, Sunflower Seed Oil, Borage Oil (Contains Omega-3 and Omega-6 fatty acids)


Greens Blend 394 mg †
Spirulina (Spirulina platensis) (plant), Oat Bran (Avena sativa) (seed), Wheat Grass (Triticum sativum) (aerial), Barley Juice Concentrate (Hordeum vulgare) (plant), Chlorella (Algae spp.) (fruit), Apple Pectin (fruit), Chlorophyllin)


Herbal Blend 20 mg †
Echinacea (Echinacea purpurea) (aerial), Milk Thistle (Silybum marianum) (seed), Cayenne Pepper (Capsicum annuum) (fruit), Ginger (Zingiber officinale) (root), Ginkgo Biloba (Ginkgo biloba) (leaf), Goldenseal (Hydrastis canadensis) (root)


Enzyme Blend 362 mg †
Pancreatin, Amylase, Protease (Papaya Enzyme) (fruit), Bromelain from Pineapple (600 GDU per gram), Papain (Papaya Enzyme) (fruit), Pepsin, Ox Bile, Lipase, Cellulase


MONSTER FAT INCINERATOR COMPLEX
"PENTACARN" Carnitine matrix 1500 mg †
(L-Carnitine L-Tartrate, Acetyl L-Carnitine, L-Carnitine Fumarate, Glycine Propionyl L-Carnitine, Propionyl L-Carnitine)
Tyrosine 500 mg †
Garcinia Cambogia 214 mg †
(128 mg HydroxyCitric Acid (HCA) active ingredient)
Caffeine (anhydrous) 150 mg †
Green Tea 50 mg †
Conjugate Linoleic Acid (CLA) 50 mg †
Guarana 100 mg †
(Paulina cupana 21%)
Alpha-Lipoic Acid 83 mg †
Synephrine 6 mg †
(Citrus Aurantium 95%)
Cayenne Pepper 7 mg †
Chromium Picolinate 33 mcg †


PEAK POWER MATRIX 800 mg †
Peak ATP® (adenosine 5'-triphosphate), beta-alanine, orotic acid, L-histidine, G-Kick (Glycine-L-Argininealpha-KetoIsoCaproic acid), taurine ethyl ester


MONSTER PUMP MATRIX 2000 mg †
Arginine Alpha-Ketoglutarate, Glycine L-Arginine Alpha-Ketoisocaproate Calcium, Ornithine Alpha-Ketoglutarate, Citrulline malate


MONSTER TEST TESTOSTERONE BOOSTER 500 mg †
Tribulus terrestris (containing 90% total saponins, including 20% protodioscin)


ESSENTIAL AMINO ACID COMPLEX 1200 mg †
L-Leucine, L-Isoleucine, L-Valine, L-Phenylalanine, L-Threonine, L-Lysine, L-Methionine, L-Tryptophan



JOINT CARE COMPLEX
Glucosamine sulfate 350 mg †
Chondroitin sulfate 100 mg †
Gelatin 125 mg †
MSM 50 mg †
(methylsulfonylmethane)

*Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet. Your daily values may be higher or lower depending on your calorie needs.
† Daily Value not established.
Other ingredients: magnesium stearate, cellulose, vegetable stearic acid, alfalfa, watercress, parsley, soy lecithin, rice bran, dextrose

Έχει πολύ πραμα, ποιο πολύ από οποιαδήποτε νομίζω.

deluxe
10-10-11, 17:04
Πιστευετε οτι με μια καλη πολυβιταμινη και επιπλεον C,D3 και χρωμιο, ειμαστε καλυμενοι 100%;

aqua_bill
11-10-11, 00:18
lao πως χαρακτηριζεις μια πολυβιταμινη επαρκη ή οχι σε οτι αφορα την περιεκτικοτητα των συστατικων?ποσο πρεπει να ειναι δηλαδη και γιατι?τι πρεπει να ζηταμε?

Lao
11-10-11, 01:27
Πιστευετε οτι με μια καλη πολυβιταμινη και επιπλεον C,D3 και χρωμιο, ειμαστε καλυμενοι 100%;

Εξαρτάται από την multi, τις ανάγκες του καθενός, την διατροφή που ακολουθεί, κτλ κτλ κτλ. Δεν μπορεί να υπάρξει γενική απάντηση που να ισχύει για όλους.


lao πως χαρακτηριζεις μια πολυβιταμινη επαρκη ή οχι σε οτι αφορα την περιεκτικοτητα των συστατικων?ποσο πρεπει να ειναι δηλαδη και γιατι?τι πρεπει να ζηταμε?

Πολύ καλή ερώτηση.

Σε γενικές γραμμές, μερικά κριτήρια είναι τα εξής:

- Η Α να είναι 5-10.000 IU

- Η C να είναι από 500 mg και πάνω

- H D ναι είναι D3 και γύρω στα 600-1000 IU.

- Η Ε να είναι μίξη τοκοφερόλων και πάνω από 150-200 IU

- Το σύμπλεγμα Β να έχει γεναιόδψρες ποσότητες

- Β12 να είναι ως methylcobalamin

- Βιοτίνη 100-200% της ΣΗΔ

- Φολικό οξύ τουλάχιστοον 100% της ΣΗΔ

- Να υπάρχει βιταμίνη Κ.

- Τα μέταλλα να είναι chelated και σε ικανοποιητικές αλλά όχι υπερβολικές ποσότητες.

Αυτά, όσιν αφορά τα βασικά.

tivadar
11-10-11, 01:49
H απαντηση αυτη καλυψε και εμενα πανω στην κριτικη της παραπανω βιταμινης που ποσταρα τα συστατικα της.Σε ευχαριστω Lao γι αυτην την συνοψη και τον aqua_bill για την ερωτηση που οδηγησε στην απαντηση σου.

sofos
11-10-11, 01:57
Εξαρτάται από την multi, τις ανάγκες του καθενός, την διατροφή που ακολουθεί, κτλ κτλ κτλ. Δεν μπορεί να υπάρξει γενική απάντηση που να ισχύει για όλους.



Πολύ καλή ερώτηση.

Σε γενικές γραμμές, μερικά κριτήρια είναι τα εξής:

- Η Α να είναι 5-10.000 IU

- Η C να είναι από 500 mg και πάνω

- H D ναι είναι D3 και γύρω στα 600-1000 IU.

- Η Ε να είναι μίξη τοκοφερόλων και πάνω από 150-200 IU

- Το σύμπλεγμα Β να έχει γεναιόδψρες ποσότητες

- Β12 να είναι ως methylcobalamin

- Βιοτίνη 100-200% της ΣΗΔ

- Φολικό οξύ τουλάχιστοον 100% της ΣΗΔ

- Να υπάρχει βιταμίνη Κ.

- Τα μέταλλα να είναι chelated και σε ικανοποιητικές αλλά όχι υπερβολικές ποσότητες.

Αυτά, όσιν αφορά τα βασικά.

ολα αυτα που λες τα χει η mhp activite sport που την αναφερα πιο πανω...δεν εχει d3 αλλα εχει καποιες αλλες βιταμινες σε μαματες μορφες που δεν αναφερες οτι θα πρεπε να χει μια κορυφαια πολυβιταμινη,οπως...Folate(as Biofolin™, 5-Formyl Tetrahydrofolate)
Riboflavin(as Riboflavin And Riboflavin 5-Phosphate)
Vitamin B6(as Pyridoxine HCL And Pyridoxine 5-Phosphate)
για τα λεφτα της πιστευω ειναι πααααρα πολυ καλη

Lao
11-10-11, 12:27
ολα αυτα που λες τα χει η mhp activite sport που την αναφερα πιο πανω...δεν εχει d3 αλλα εχει καποιες αλλες βιταμινες σε μαματες μορφες που δεν αναφερες οτι θα πρεπε να χει μια κορυφαια πολυβιταμινη,οπως...Folate(as Biofolin™, 5-Formyl Tetrahydrofolate)
Riboflavin(as Riboflavin And Riboflavin 5-Phosphate)
Vitamin B6(as Pyridoxine HCL And Pyridoxine 5-Phosphate)
για τα λεφτα της πιστευω ειναι πααααρα πολυ καλη

Η συγκεκριμένη που λες, μοιάζει αρκετά με την Opti-Men.

Απ'ότι είδα, έχει θέμα με την D3 (200 IU μόνο) και με την C (300 mg). Δεν είναι σοβαρά προβλήματα, λύνονται με επιπλέον D και C, πολύ εύκολα.

Στα υπόψιν :thumbup:

sofos
11-10-11, 15:12
Η συγκεκριμένη που λες, μοιάζει αρκετά με την Opti-Men.

Απ'ότι είδα, έχει θέμα με την D3 (200 IU μόνο) και με την C (300 mg). Δεν είναι σοβαρά προβλήματα, λύνονται με επιπλέον D και C, πολύ εύκολα.

Στα υπόψιν :thumbup:

δε νομιζω να μοιαζουν και τοσο :unsure: η optimen δεν εχει τετοιες καλες μορφες βιταμινων κ ουτε τα ενζυμα εχει :unsure:

rodposse
12-10-11, 22:01
καλησπερα σε ολους

η αποψη σου για την Multivitamin for men της biotechUSA, ποια ειναι??
η γενικα οποιος χρησιμοποιιει την ιδια..

beefmeup
12-10-11, 22:33
καλησπερα σε ολους

η αποψη σου για την Multivitamin for men της biotechUSA, ποια ειναι??
η γενικα οποιος χρησιμοποιιει την ιδια..

φιλε αν δεν υπαρχει ηδη στην αξιολογηση,ανεβασε εστω εδω συστατικα,αλλιως μαντευοντας δεν γινεται να σου πει καποιος..;)

rodposse
12-10-11, 23:53
φιλε αν δεν υπαρχει ηδη στην αξιολογηση,ανεβασε εστω εδω συστατικα,αλλιως μαντευοντας δεν γινεται να σου πει καποιος..;)

εχεις ενα δικιο ομολογω :P
οριστε,


Nutrition Facts:
Serving Size 2 tablets
Other ingredients:
Vitamin A (50% as beta-Carotene, 50% as Acetate) 5000 IU
Vitamin D (as Cholecalciferol) 200 IU
Vitamin E (as Natural d-alpha Tocopheryl Acetate) 100 IU
Vitamin C (as Ascorbic Acid & Calcium Ascorbate) 300 mg
Vitamin K (Phytonadione) 80 mcg
Thiamin (Vitamin B1) (as Thiamin Mononitrate) 50 mg
Riboflavin (Vitamin B2) 50 mg
Niacin 50 mg
Vitamin B6 (as Pyridoxine Hydrochloride) 50 mg
Folic Acid 400 mcg
Vitamin B12 (as Cyanocobalamin) 50 mcg
Biotin 300 mcg
Pantothenic Acid (as Calcium d-Pantothenate) 50 mg
Calcium (as Calcium Carbonate and Calcium Citrate Malate) 200 mg
Iodine (as Potassium Iodide) 150 mcg
Magnesium (as Magnesium Oxide) 100 mg
Zinc (as Zinc Oxide) 15 mg
Selenium (as Hydrolyzed Protein Chelate) 200 mcg
Copper (as Copper Gluconate) 2 mg
Manganese (as Manganese Sulfate) 2 mg
Chromium (as Hydrolyzed Protein Chelate) 120 mcg
Molybdenum (as Sodium Molybdate) 75 mcg
Proprietary Amino Acid Blend 100 mg
Taurine
L-Methinine
L-Glutamine
L-Arginine
L-Carnitine
Men’s Performance Antioxidant Fruit and Vegetable Blend 105 mg
Citrus Bioflavonoids Complex **
Orange Fruit Powder **
Papaya Fruit Powder **
Carrot Powder **
Spinach Powder **
Pineapple Fruit Powder **
Soy Powder **
Cauliflower Powder **
Bilberry Fruit Powder **
Valine **
Elderberry Fruit Powder **
Black Currant Fruit Powder **
Blueberry Fruit Powder **
Apple Fruit Powder **
Grape Pulp Powder **
Kiwi Fruit Powder **
Raspberry Fruit Powder **
Broccoli Powder **
Brussels Sprouts Powder **
Kale Powder **
Alpha-Lipoic Acid 25 mg
Choline Bitartrate 10 mg
Green Tea Leaves Extract (Camellia sinensis) 10 mg
Cranberry Concentrate (Vaccinium macrocarpon) 10 mg
Inositol 10 mg
Silica 4 mg
Boron (as Hydrolyzed Protein Chelate) 2 mg
Lycopene 950 mcg
Lutein (as Lutein Esters) 950 mcg
Zeaxanthin 50 mcg
Astaxanthin (Haematococcus pluvialis) 50 mcg
Vanadium (as Sodium Metavanadate) 10 mcg
** Daily Value not established

sofos
16-10-11, 05:06
κατι που εχει το ανιμαλ πακ και με ξενερωσε γιατι σε πολλα sites γραφει οτι ανεβαζει τα οιστρογονα...
Eleuthero
Eleuthero, formally known as Eleutherococcus senticosus, is a shrub-like plant found in Japan, Korea and China, as well as Siberia, according to the American Cancer Society. It does not belong to the Panax genus, and U.S. law bars the sale of E. senticosus as a ginseng product. Eleuthero gains its potential beneficial effects from polysaccharides and a group of compounds called eleutherosides, which in some cases may mimic the effects of steroids hormones such as estrogen.

αλλα βοηθαει στο να μην αρρωσταινεις τοσο ευκολα....

taxidriver109
17-10-11, 22:18
Δηλαδη lao για την Anavite πρεπει να την περνουμε 2 μηνες και μετα διαλλειμα για ενα μηνα με μια now η on και μετα παλι 2 μηνες Anavite?Η ληψη θα ηταν καλυτερα πρωι 3 ταμπλετες και το μεσημερι αλλες 3 η πριν την προπονηση το απογευμα?

themisdas
17-10-11, 22:34
κατι που εχει το ανιμαλ πακ και με ξενερωσε γιατι σε πολλα sites γραφει οτι ανεβαζει τα οιστρογονα...
Eleuthero
Eleuthero, formally known as Eleutherococcus senticosus, is a shrub-like plant found in Japan, Korea and China, as well as Siberia, according to the American Cancer Society. It does not belong to the Panax genus, and U.S. law bars the sale of E. senticosus as a ginseng product. Eleuthero gains its potential beneficial effects from polysaccharides and a group of compounds called eleutherosides, which in some cases may mimic the effects of steroids hormones such as estrogen.

αλλα βοηθαει στο να μην αρρωσταινεις τοσο ευκολα....

δηλαδη υπαρχει περιπτωση για gyno :shock::shock::shock:

sofos
17-10-11, 22:41
δηλαδη υπαρχει περιπτωση για gyno :shock::shock::shock:

οχι κ ετσι,αλλα παλι εγω συγκεκριμενα δε γουσταρω να παιρνω κατι και να μου ανεβαζει τα οιστρογονα,καλο ειναι να υπαρχουν αλλα οχι και σε μεγαλο βαθμο...

tivadar
17-10-11, 22:45
Παντως το κειμενο που ειναι εδω δεν λεει οτι ανεβαζει τα οιστρογονα αλλα λεει οτι καποια απο τα στοιχεια του βοτανου μπορει να δημιουργησουν συμπτωματα οπως αυτα των οιστρογονων σε ορισμενες περιπτωσεις

manos_
17-10-11, 22:48
Λοιπον αναμεσα σε πακ,ανταμ,την αλλη την μουλτιμαξ,την οπτι μεν,και κανα δυο ακομα που δεν θυμαμαι το πακ ειναι μιλια μακρια δεν με νοιαζει τι εχει και τι δεν εχει το αποτελεσμα με νοιαζει.Η μονη που ειδα και μου κινησε το ενδιαφερον ειναι μια δυνατη καινουργαι της scitec.

Lao
18-10-11, 11:39
εχεις ενα δικιο ομολογω :P
οριστε,


Nutrition Facts:
Serving Size 2 tablets
Other ingredients:
Vitamin A (50% as beta-Carotene, 50% as Acetate) 5000 IU
Vitamin D (as Cholecalciferol) 200 IU
Vitamin E (as Natural d-alpha Tocopheryl Acetate) 100 IU
Vitamin C (as Ascorbic Acid & Calcium Ascorbate) 300 mg
Vitamin K (Phytonadione) 80 mcg
Thiamin (Vitamin B1) (as Thiamin Mononitrate) 50 mg
Riboflavin (Vitamin B2) 50 mg
Niacin 50 mg
Vitamin B6 (as Pyridoxine Hydrochloride) 50 mg
Folic Acid 400 mcg
Vitamin B12 (as Cyanocobalamin) 50 mcg
Biotin 300 mcg
Pantothenic Acid (as Calcium d-Pantothenate) 50 mg
Calcium (as Calcium Carbonate and Calcium Citrate Malate) 200 mg
Iodine (as Potassium Iodide) 150 mcg
Magnesium (as Magnesium Oxide) 100 mg
Zinc (as Zinc Oxide) 15 mg
Selenium (as Hydrolyzed Protein Chelate) 200 mcg
Copper (as Copper Gluconate) 2 mg
Manganese (as Manganese Sulfate) 2 mg
Chromium (as Hydrolyzed Protein Chelate) 120 mcg
Molybdenum (as Sodium Molybdate) 75 mcg
Proprietary Amino Acid Blend 100 mg
Taurine
L-Methinine
L-Glutamine
L-Arginine
L-Carnitine
Men’s Performance Antioxidant Fruit and Vegetable Blend 105 mg
Citrus Bioflavonoids Complex **
Orange Fruit Powder **
Papaya Fruit Powder **
Carrot Powder **
Spinach Powder **
Pineapple Fruit Powder **
Soy Powder **
Cauliflower Powder **
Bilberry Fruit Powder **
Valine **
Elderberry Fruit Powder **
Black Currant Fruit Powder **
Blueberry Fruit Powder **
Apple Fruit Powder **
Grape Pulp Powder **
Kiwi Fruit Powder **
Raspberry Fruit Powder **
Broccoli Powder **
Brussels Sprouts Powder **
Kale Powder **
Alpha-Lipoic Acid 25 mg
Choline Bitartrate 10 mg
Green Tea Leaves Extract (Camellia sinensis) 10 mg
Cranberry Concentrate (Vaccinium macrocarpon) 10 mg
Inositol 10 mg
Silica 4 mg
Boron (as Hydrolyzed Protein Chelate) 2 mg
Lycopene 950 mcg
Lutein (as Lutein Esters) 950 mcg
Zeaxanthin 50 mcg
Astaxanthin (Haematococcus pluvialis) 50 mcg
Vanadium (as Sodium Metavanadate) 10 mcg
** Daily Value not established

Nope. καλύτερα Opti-Men ή ADAM.

primordial
18-10-11, 13:51
Λοιπον αναμεσα σε πακ,ανταμ,την αλλη την μουλτιμαξ,την οπτι μεν,και κανα δυο ακομα που δεν θυμαμαι το πακ ειναι μιλια μακρια δεν με νοιαζει τι εχει και τι δεν εχει το αποτελεσμα με νοιαζει.Η μονη που ειδα και μου κινησε το ενδιαφερον ειναι μια δυνατη καινουργαι της scitec.

+1.. Αλλά η τιμούλα είναι λίγο....:cursing:

edit:
Στην συγκεκριμένη αναφέρεσαι...???
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?14242-Monster-100-(Scitec-Nutrition)&highlight=Scitec

manos_
18-10-11, 22:06
http://www.xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/11505/MONSTER_100_PAK_30_packets_%28SCITEC%29.htm


αυτην ναι παω και αραζω σε κατι ξτρεμε που δουλευει ενας φιλος και ερχονται πελατες που ειναι ικανοποιημενοι θα το δοκιμασω οταν τελειωσει το πακ και θα πω γνωμη.

exkaliber
30-10-11, 19:00
δασκαλε πιστευω οτι πρεπει να κανεις ενα top five

Lao
30-10-11, 19:12
δασκαλε πιστευω οτι πρεπει να κανεις ενα top five

Λίγο δύσκολο αυτό, γιατί δεν έχουν όλα τα προϊόντα την ίδια λογική, άσε που μπαίνει και το προσωπικό στοιχείο μέσα.

Για παράδειγμα, για μένα, top είναι οι Anavite, Opti-Men, Adam, Orange Triad και Animal Pak, αν θες οπωσδήποτε ένα top five. Αλλά και πάλι, είναι πολλές οι multies που κυκλοφορούν στην αγορά, προφανώς δεν τις ξέρω όλες και ακόμα προφανέστερα δεν τις έχω πάρει όλες...

exkaliber
30-10-11, 19:15
Λίγο δύσκολο αυτό,

και?





και ακόμα προφανέστερα δεν τις έχω πάρει όλες...

:unsure:
πρεπει να εχουμε παρει καποια για να ξερουμε οτι ειναι καλη?
απο τα συστατικα δεν κρινουμε?

Lao
30-10-11, 19:21
και?




:unsure:
πρεπει να εχουμε παρει καποια για να ξερουμε οτι ειναι καλη?
απο τα συστατικα δεν κρινουμε?

Από τα συστατικά, ναι, βγαίνει μια εικόνα.

Ωστόσο είμαι της άποψης ότι καλή η θεωρία, αλλά μετράει και η πράξη.

tyler_durden
30-10-11, 19:26
παρελαβα για πρωτη φορα την πεμπτη την Οπτι-Μεν(180αρα) και μεσα στο μπουκαλι ειχε ενα βαμβακι!!εχει τυχει και σε κανεναν αλλον αυτο;;
τι ρολο βαραει το βαμβακι μεσα στο μπουκαλι;;

exkaliber
30-10-11, 19:28
για την υγρασια ειναι

Lao
30-10-11, 19:34
παρελαβα για πρωτη φορα την πεμπτη την Οπτι-Μεν(180αρα) και μεσα στο μπουκαλι ειχε ενα βαμβακι!!εχει τυχει και σε κανεναν αλλον αυτο;;
τι ρολο βαραει το βαμβακι μεσα στο μπουκαλι;;

Αν έχει τύχει και σε άλλον αυτό;

Φυσικά, σε κάτι χιλιάδες άτομα που την έχουν πάρει ως τώρα :P:P:P

Δε νομίζω να είναι για την υγρασία, αλλά για να προστατεύονται οι ταμπλέτες κατά τις μεταφορές, καθώς το κουτί μέσα έχει πολύ τράτο.

exkaliber
30-10-11, 19:39
:unsure:
βαζουν παντως και κατι για την υγρασια ε?
ενα μικρο πλαστικο

Lao
30-10-11, 19:41
:unsure:
βαζουν παντως και κατι για την υγρασια ε?
ενα μικρο πλαστικο

Ναι, δεν είναι πλαστικό, αλλά ένα μικρό «πακετάκι».

exkaliber
30-10-11, 19:47
σε μερικα κουτια ειναι πλαστικο:P

andreasaxo
30-10-11, 20:18
http://www.xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/11505/MONSTER_100_PAK_30_packets_%28SCITEC%29.htm


αυτην ναι παω και αραζω σε κατι ξτρεμε που δουλευει ενας φιλος και ερχονται πελατες που ειναι ικανοποιημενοι θα το δοκιμασω οταν τελειωσει το πακ και θα πω γνωμη.

Αυτής τα συστατικά έχω postαρη παραπάνω, εκεί που γράφω στο τέλος ότι έχει πολύ πραμα.
Κι’εμενα μου φαίνετε πάρα πολύ καλή.

average_joe
06-11-11, 16:43
Vit-Min 75+, Iron-Free (Now Foods)



Με βαση καποια κριτηρια που εχει αναφερει ο @Lao και αλλες σκορπιες πληροφοριες εχουμε τα εξης.


ΣΥΝ

Μια δοση την ημερα. Για οσους τους αρεσει να μην πολυασχολουνται με πολυβιταμινες.
Βιταμινη Α σε μεγαλη ποσοτητα, και στις δυο μορφες που συνανταται στις πολυβιταμινες.
Βιταμινη D σε μορφη D3 (ισως λιγο χαμηλη)
Η Ε ειναι σε μορφη τοκοφερόλων και σε καλη ποσοτητα (οχι ομως η καλυτερη μορφη τοκοφερολων).
Οι βιταμινες του συμπλεγματος Β ειναι σε μεγαλες ποσοτητες και η Β12
Φολικο οξυ στο 100%
Μεταλλα σε μορφη chelate.
Περιεχει ιωδιο και σεληνιο σε καλες ποσοτητες.
Δεν εχει σιδηρο (θετικο για αντρες).
Πολλες δοσεις/ οικονομκη.


ΠΛΗΝ


Μια δοση την ημερα. Για οσους θεωρουν οτι δεν καλυπτονται με τη συνεχη ροη των βιταμινων.
Βιταμινη C σε μικρη ποσοτητα.
Η Β12 σε μορφη Cyanocobalamin.
Δεν εχει βιταμινη Κ.
Μικρη ποσοτητα βιοτινης.
Μαγνησιο πολυ χαμηλα και ενα μερος του σε μορφη oxide.
Το μαγγανιο ειναι στα 5mg

Οποιος θελει προσθετει/ διορθωνει.:toast:

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
08-11-11, 04:01
Παιδιά καλημέρα.. Μια ερώτηση για την MEGA DAILY ONE της SCITEC? Ποιά η γνώμη σας; Παραθέτω το σύνδεσμο των xtreme stores απ όπου τις προμηθεύομαι:



http://www.xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/11502/MEGA_DAILY_ONE_150_TABS_%28SCITEC%29.htm


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :shock:

Lao
08-11-11, 04:03
Παιδιά καλημέρα.. Μια ερώτηση για την MEGA DAILY ONE της SCITEC? Ποιά η γνώμη σας; Παραθέτω το σύνδεσμο των xtreme stores απ όπου τις προμηθεύομαι:



http://www.xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/11502/MEGA_DAILY_ONE_150_TABS_%28SCITEC%29.htm


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :shock:

sofos, average_joe?

Εδώ σας θέλω... :green:

sofos
08-11-11, 04:28
sofos, average_joe?

Εδώ σας θέλω... :green:

ας παρει με τα ιδια λεφτα την adam που ναι 1000 φορες καλυτερη.....

exkaliber
08-11-11, 12:09
δεν κακη...
λιγο με τον σιδηρο μας τα χαλαει βεβαια

metz
08-11-11, 12:58
ας παρει με τα ιδια λεφτα την adam που ναι 1000 φορες καλυτερη.....

συμφωνώ!

average_joe
08-11-11, 14:16
ναι, με βαση την τιμη ομως η adam βγαζει για ενα μηνα αν τηρησεις το πρωτοκολλο ληψης, ενω η daily one της Scitec για 5.
και αφου λεει οτι ψωνιζει απο τα xtr προφανως δεν εχει τη δυνατοτητα να ψωνισει απο εξωτερικο.
οποτε αν για βασικο κριτηριο εχει την τιμη (και οχι την ποιοτητα οπου ναι η adam ειναι καλυτερη επειδη τουλαχιστον δεν εχει σιδηρο) δεν ξερω.
τωρα να κανω και γω λιγο το δικηγορο του διαβολου (σαν καλος απιστος :P:P) εχω παρει αρκετες φορες βιαταμινες με σιδηρο και δεν ειδα τουλαχιστον οσον αφορα την "εξωτερικη" υγεια κατι κακο.
ισως βεβαια να εχω χαμηλο αιματοκριτη πραγμα που δεν μπορω να επιβεβαιωσω αν δεν βρω τις παλιοτερες εξετασεις μου.
τελος, δεν ξερω κατα ποσο απορροφαται ο σιδηρος στη μορφη που βρισκεται απο τον οργανισμο οποτε περιμενω απο καποιον που εχει μεγαλυτερη εμπειρια απο εμενα σε αυτα να το επιβεβαιωσει.
για καλο και για κακο προσωπικα τον αποφευγω (τωρα ας πουμε που χρησιμοποιω την Liquid multi gels που εχει 50% σιδηρο παιρνω την μιση δοση. λαθος αγορα :banghead::banghead::banghead:)

Lao
08-11-11, 14:46
ας παρει με τα ιδια λεφτα την adam που ναι 1000 φορες καλυτερη.....


ναι, με βαση την τιμη ομως η adam βγαζει για ενα μηνα αν τηρησεις το πρωτοκολλο ληψης, ενω η daily one της Scitec για 5.
και αφου λεει οτι ψωνιζει απο τα xtr προφανως δεν εχει τη δυνατοτητα να ψωνισει απο εξωτερικο.
οποτε αν για βασικο κριτηριο εχει την τιμη (και οχι την ποιοτητα οπου ναι η adam ειναι καλυτερη επειδη τουλαχιστον δεν εχει σιδηρο) δεν ξερω.
τωρα να κανω και γω λιγο το δικηγορο του διαβολου (σαν καλος απιστος :P:P) εχω παρει αρκετες φορες βιαταμινες με σιδηρο και δεν ειδα τουλαχιστον οσον αφορα την "εξωτερικη" υγεια κατι κακο.
ισως βεβαια να εχω χαμηλο αιματοκριτη πραγμα που δεν μπορω να επιβεβαιωσω αν δεν βρω τις παλιοτερες εξετασεις μου.
τελος, δεν ξερω κατα ποσο απορροφαται ο σιδηρος στη μορφη που βρισκεται απο τον οργανισμο οποτε περιμενω απο καποιον που εχει μεγαλυτερη εμπειρια απο εμενα σε αυτα να το επιβεβαιωσει.
για καλο και για κακο προσωπικα τον αποφευγω (τωρα ας πουμε που χρησιμοποιω την Liquid multi gels που εχει 50% σιδηρο παιρνω την μιση δοση. λαθος αγορα :banghead::banghead::banghead:)

Αχ, αχ, αχ... Με απογοητεύσατε (λίγο) τέκνα μου :P:P:P

Η multi που θέλει να πάρει ο φίλος μας, έχει για μένα τα εξής αρνητικά:

- Με μία κάψουλα την μέρα διάφορα πράγματα είναι ανεπαρκή, με δύο κάποια είναι υπερβολικά. Εξηγούμαι:

- Με μία κάψουλα, μόλις 240 IU D.

- Με μία και με δύο κάψουλες, χαμηλή C

- Με δύο κάψουλες την μέρα, 12.000 IU A ως μουρουνέλαιο, δηλαδή μεγάλη δόση. Με την Α ΔΕΝ παίζουμε.

- Με δύο κάψουλες, 120% της ΣΗΔ σίδηρος. ΠΡΟΣΟΧΗ (και αυτό αφορά και εσένα, average_joe) όταν βλέπετε «Ferrocel® amino acid chelate» ή κάτι ανάλογο, θεωρητικά τουλάχιστον, ο σίδηρος ΔΕΝ προκαλεί τοξικότητα. Οι Liquid Multi Gels που παίρνεις joe, έχουν σίδηρο σε αυτή την μορφή. ;)

average_joe
08-11-11, 15:02
- Με δύο κάψουλες, 120% της ΣΗΔ σίδηρος. ΠΡΟΣΟΧΗ (και αυτό αφορά και εσένα, average_joe) όταν βλέπετε «Ferrocel® amino acid chelate» ή κάτι ανάλογο, θεωρητικά τουλάχιστον, ο σίδηρος ΔΕΝ προκαλεί τοξικότητα. Οι Liquid Multi Gels που παίρνεις joe, έχουν σίδηρο σε αυτή την μορφή. ;)

ωραιος μαθαμε και κατι καινουργιο σημερα. :thumbup::thumbup:



- Με δύο κάψουλες την μέρα, 12.000 IU A ως μουρουνέλαιο, δηλαδή μεγάλη δόση. Με την Α ΔΕΝ παίζουμε.


αυτο ειναι πολυ καλο που το γραψες.
βασικα περιμενα ενα τετοιο σχολιο για την Vit Min 75+ που εκανα ενα review καθως περιεχει 15000iu στη δοση.

θυμαμαι ενα πολυ καλο ποστ του @Andrikos και το οποιο παραθετω

Πάντως τα συμπληρώματα βιταμίνης Α αποδεδειγμένα αυξάνουν τις πιθανότητες για εμφάνιση καρκινώματος στους καπνιστές , γι' αυτόν τον λόγο σταμάτησε άρον άρον μία σχετική έρευνα μεγάλου μεγέθους.
αφου ειμαι καπνιστης νομιζω οτι κατι τετοιες πληροφοριες ειναι καλο να υπαρχουν.
δεν ξερω εσυ σε τι περιπτωσεις αναφερεσαι για την Α, εγω αυτη εχει παρει το ματι μου οποτε και την αναφερω.

Lao
08-11-11, 15:22
αυτο ειναι πολυ καλο που το γραψες.
βασικα περιμενα ενα τετοιο σχολιο για την Vit Min 75+ που εκανα ενα review καθως περιεχει 15000iu στη δοση.

θυμαμαι ενα πολυ καλο ποστ του @Andrikos και το οποιο παραθετω

αφου ειμαι καπνιστης νομιζω οτι κατι τετοιες πληροφοριες ειναι καλο να υπαρχουν.
δεν ξερω εσυ σε τι περιπτωσεις αναφερεσαι για την Α, εγω αυτη εχει παρει το ματι μου οποτε και την αναφερω.

Με την Α, τα πράγματα έχουν ως εξής:

Υπάρχει ένα σχετικό debate σχετικά με την ΣΗΔ. Αλλού είναι 3.000 IU και αλλού 5.000. Το ίδιο ισχύει και για το άνω ασφαλές όριο, το οποίο - πρόσεξε διακύμανση - ξεκινάει από τα 10.000 και φτάνει τα 20.000 IU.

Τώρα, κατά την γνώμη μου, η καλύτερη προσέγγιση στις multies είναι εκείνη η οποία προσφέρει μικτές πηγές. Για παράδειγμα, η ADAM της NOW (softgels) κάνει ακριβώς αυτό: σου δίνει 4.000 IU τα οποία το σώμα σου απορροφά θες δεν θες και άλλα 6.000 ως β-καροτένιο το οποίο έχει την ιδιότητα του να απορροφάται όσο χρειάζεται. Αν θυμάμαι καλά, το ίδιο ισχύει και για τις Liquid Multi Gels που παίρνεις (δες το κουτί και επιβεβαίωσέ το αν θες).

Βεβαίως, αν κάποιος από την διατροφή του παίρνει αρκετή Α ημερησίως, τότε το καλύτερο είναι να παίρνει μια multi που να έχει μόνο β-καροτένιο ώστε να αποφύγει υψηλές συγκεντρώσεις στον οργανισμό του.

Πάντως, είναι αλήθεια ότι με τις λιποδιαλυτές βιταμίνες επικρατεί ένα... μπάχαλο σχετικά με τις δοσολογίες. Για τον λόγο αυτό, εμείς πρέπει να παίζουμε με ασφάλεια, οπότε γενικά προτείνω τις εξής δόσεις:

- Α: 5.000 με 10.000 IU

- D: 800-1.000 IU D3

- E: 200-250 IU

Οι άνω τιμές, αφορούν λήψη από διατροφή και συμπληρώματα, υπόψιν.

Roid Rage
08-11-11, 15:27
H Νature`s Way Alive! ? Που εχει Α 15000 IU συνολο στη δοση;

Lao
08-11-11, 15:29
H Νature`s Way Alive! ? Που εχει Α 15000 IU συνολο στη δοση;

Ως τι λέει ότι είναι; Palmitate, β-καροτένιο, τι;

Roid Rage
08-11-11, 15:43
Ως τι λέει ότι είναι; Palmitate, β-καροτένιο, τι;

Vitamin A (33% [5,000 IU] as retinol palmitate and 67% [10,000] as beta carotene) providing (typical analysis): beta carotene 5,625 mcg, gamma carotene 5.6 mcg, trans beta carotene 5.4 mcg, beta zea carotene 1.1 mcg 15,000 IU
Αναλυτικοτατοι

Lao
08-11-11, 15:45
Vitamin A (33% [5,000 IU] as retinol palmitate and 67% [10,000] as beta carotene) providing (typical analysis): beta carotene 5,625 mcg, gamma carotene 5.6 mcg, trans beta carotene 5.4 mcg, beta zea carotene 1.1 mcg 15,000 IU
Αναλυτικοτατοι

Yeap.

Μετάφραση: «Απορροφάς θες δεν θες 5.000 IU και σου δίνουμε άλλα 10.000 IU μήπως και αν». :green:

Roid Rage
08-11-11, 15:49
Η Super Daily 2 και αλλες, που εχει μονο β-καροτενιο;

Lao
08-11-11, 16:04
Η Super Daily 2 και αλλες, που εχει μονο β-καροτενιο;

Αυτό σημαίνει ότι θεωρητικά το σώμα παίρνει όση χρειάζεται. Δηλαδή, δεν του «επιβάλλεται» κάποια ποσότητα.

Το β-καροτένιο, για την ακρίβεια, είναι προ-βιταμίνη. Αυτό σημαίνει ότι εισέρχεται στον οργανισμό μας ως «ανενεργή» μορφή, η οποία στην συνέχεια μετατρέπεται σε «νορμάλ» βιταμίνη Α, ανάλογα με τις ανάγκες.

Να σημειώσω ότι και εδώ υπάρχει ένα σχετικό debate, βάσει του οποίου κάποιοι ειδικοί και κάποιες εταιρείες κατά καιρούς έχουν ισχυριστεί ότι το β-καροτένιο έχει το πρόβλημα της μη-απορρόφησης σε κάποιες περιπτώσεις (ανάλογα με τον άνθρωπο).

Επίσης, έχει γραφτεί ότι αυξημένες ποσότητες β-καροτένιου ενδεχομένως αυξάνουν τις πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου στον λάρυγγα στους καπνιστές.

Ωστόσο, κάτι που να είναι 100% σίγουρο δεν υπάρχει προς το παρόν.

ελμερ
08-11-11, 16:07
lao την πολυβιταμινη once daily multivitamin της natrol την εχεις δει΄? (την πηρα απο το βοτανο,τα φωτα σου please) :welcome:

Roid Rage
08-11-11, 16:13
Γενικα εγω παιρνω εναλλαξ τη Super daily 2 και την Alive! και δεν εχω καταληξει ποια ειναι καλυτερη ωστε να παρω πιο στανταρ να μην το σκεφτομαι. Απλα η Alive υστερει σε D, η οποια ξεχωριστα ομως ειναι πολυ φτηνη.

Lao
08-11-11, 16:31
lao την πολυβιταμινη once daily multivitamin της natrol την εχεις δει΄? (την πηρα απο το βοτανο,τα φωτα σου please) :welcome:

Αφού σου είπα, καλή για αργίες, διακοπές, εθνικές επετείους κτλ κτλ κτλ :green:


Γενικα εγω παιρνω εναλλαξ τη Super daily 2 και την Alive! και δεν εχω καταληξει ποια ειναι καλυτερη ωστε να παρω πιο στανταρ να μην το σκεφτομαι. Απλα η Alive υστερει σε D, η οποια ξεχωριστα ομως ειναι πολυ φτηνη.

Μια χαρούλα είναι και η δύο. Η κάθε μία έχει τα δικά της συν και πλην.

average_joe
08-11-11, 16:32
και αφου σημερα ειπα να κανω μεταφορες :green::green:

παρτε αλλα δυο ποστ που παρουσιαζουν ενδιαφερον και φοβαμαι πως δεν τους εχει δοθει η δεουσα προσοχη.
πιστευω οτι ειναι το καταλληλο θεμα για να υπαρχουν.


η απορροφηση μπορει να αυξηθει αν το συμπληρωμα καταναλωθει με τροφιμο που εχει την βιταμινη, το μεταλλο κτλ.

ωστοσο, τα μορια στη φυση ειναι αριστεροστροφα και τα ενζυμα στο στομαχι διασπουν αυτα. τα χημικα μορια ειναι δεξια κ αριστεροστροφα, εικονα καθρεφτη, συνεπως το 50% παει στην τουαλετα εκ κατασκευης, αν ειναι κ τσιπηδες κ εχουν φτιαξει κακης ποιοτητας συμπληρωμα παει κ περισσοτερο, το 50% ειναι ταριφα παντως.


μια που πιασαμε συζητηση για πολυβιταμινες

Five tips to finding a better multi-vitamin/mineral supplement
By Charles Poliquin

http://www.charlespoliquin.com/

It is a real challenge for the average consumer to go a health food store and select a quality multi-vitamin/mineral supplement. Here are five tips that can help you to get your money’s worth.

Tip 1: What type of magnesium does it have?

This consideration eliminates virtually 80% of the choices out there. Inclusion of magnesium oxide is a dead give-away indicator of a poor supplement. If it has magnesium oxide as the source of magnesium, avoid that brand.
Magnesium oxide is the cheapest form of magnesium available. You might assume that a company that includes this ingredient cares only about the bottom line. It is possible that they don’t give a hoot about your health. Magnesium oxide is at best only 5% absorbable compared to other forms that are like magnesium citrate (25%) and aspartate (58%).
Here is a simple tip - if the magnesium is good, it should a word attached to it that ends in “ate” (e.g. magnesium taurate, magnesium fumarate, magnesium glycinate etc…)

Tip 2: All minerals should be chelated.

Chelation means that they are bound to an amino acid, which facilitates absorption. The gold standard in the industry is Albion chelates (check for it on the label.)
Albion minerals are mainly chelated to the amino acid glycine, due to its low molecular weight. It helps to slow the degeneration of muscle tissue, aiding the synthesis of creatine. Glycine is involved in enery production, formation of amino acids for the immune system, CNS function, and prostate health.

Tip 3: Check for the levels of manganese.

Your daily dose should not give you more than 5-7 mg of manganese. The margin for error for minerals is far smaller than it is for vitamins.
High dosages of manganese are neuro-toxic. That is why giving soy-based formulas to infants has been linked to the increased incidence of Attention Deficit Disorder (ADD.)
Soy infant formulas have 80 times the concentration of manganese of human breast milk. Many store brands of MVM give 20 mg or more per day.

Tip 4: Gamma tocopherol should be the primary fraction of vitamin E supplied.

Many individuals and even researchers are unaware that natural Vitamin E is a family of four tocopherols and four tocotrienols, which occur in various ratios in different foods. Since humans and animals do not synthesize their own vitamin E, they primarily acquire tocopherols from plants, which are the only living things capable of making vitamin E. Gamma-Tocopherol is often the most prevalent form of vitamin E in plant foods and seeds.

Tip 5: Balanced in iodine and selenium content.

Both trace minerals must be present in the correct order for thyroid health to occur.
Imbalanced intake of iodine and selenium should be avoided as this may impair thyroid function.

τωρα προσωπικα πιστευω οτι οι βιταμινες μπορουν να "κατηγοριοποιηθουν" σε "ζωντανες", "νεκρες" και τεχνητες. "νεκρες" λεω αυτες που υπηρχαν καποτε στα τροφιμα, αλλα εχουν οξειδωθει ή/κ καταστραφει ειτε λογω θερμικης επεργασιας ακα μαγειρεμα, ειτε αποθηκευσης ακα 10χρονια στο ψυγειο ειτε επειδη το κοβεις σημερα το τρως αυριο. τεχνητες ειναι οι χημικα κατασκευασμενες.

ελμερ
08-11-11, 16:34
[QUOTE=Lao;467769]Αφού σου είπα, καλή για αργίες, διακοπές, εθνικές επετείους κτλ κτλ κτλ :green:





δηλ μετρια ε?:welcome:

Lao
08-11-11, 16:42
και αφου σημερα ειπα να κανω μεταφορες :green::green:

παρτε αλλα δυο ποστ που παρουσιαζουν ενδιαφερον και φοβαμαι πως δεν τους εχει δοθει η δεουσα προσοχη.
πιστευω οτι ειναι το καταλληλο θεμα για να υπαρχουν.

Το 2ο από τα quotes που έκανες, λέει πολλά σωστά πράγματα.

Π.χ., αν θυμάσαι, σε πολλές περιπτώσεις τονίζω ότι η τάδε multi έχει μαγνήσιο ως oxide ή το ότι τονίζω πάρα πολύ το καλό που έχει η Anavite που έχει μέταλλα ΚΑΙ chelated αλλά ΚΑΙ σε αρκετά καλές ποσότητες.

Γενικά, στατιστικά αν θες, εκεί που «πονάνε» ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ multies, είναι το μαγνήσιο, η D και η Ε. Για τον λόγο αυτό, έχω κατ'επανάληψη πει ότι τέλεια multi δεν έχω δει ακόμα και εδώ που τα λέμε αυτό είναι λογικό μιας και ένα τέτοιο προϊόν και πανάκριβο θα ήταν αλλά και το serving θα ήταν 50 ταμπλέτες.

Το θέμα είναι να ξυπνάμε και σαν καταναλωτές να κάνουμε σωστές επιλογές ώστε και τα λεφτά μας να πιάνουν τόπο αλλά και να κάνουμε καλό στην υγεία μας. Για αυτό και άνοιξα το παρόν θέμα. ;)

(Α, για να μην δέχομαι 7534857 ΠΜ την μέρα για το ποια multi να πάρει ο εκάστοτε φίλος που με ρωτάει, είχα φτάσει να απαντάω σε 5 και 6 άτομα την μέρα, που λέει ο λόγος... :P)

Lao
08-11-11, 16:43
δηλ μετρια ε?:welcome:

Νομίζω ότι το έχω καταστήσει αρκετά σαφές ως τώρα... :toast:

ελμερ
08-11-11, 17:43
οκ...:toast: :welcome:

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
09-11-11, 05:30
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση! :thumbup: .. Απλά να διευκρινίσω το εξής όσον αφορά το δικό μου πλάνο: Λαμβάνω ξεχωριστά 2 τabs την ημέρα ω-3 + την πολυβιταμίνη της SCITEC που προανέφερα. Έχω ακόμα αρκετή από δαύτη οπότε μόλις τελειώσω να διαλέξω μεταξύ MULTI MAX (MDY) και ADAM (NOW) ή κάποια άλλη?? Πριν χρόνια ο προπονητής κολύμβησης με πρότεινε κάποια της solgar την οποία δεν θυμάμαι κ δεν χρησιμοποιώ πλέον. Συγνώμη αν κουράζω αλλά δεν θέλω να κάνω κάποια γκάφα και όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε δεν παίζεις με αυτά αν δεν γνωρίζεις καλά

Lao
09-11-11, 13:25
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση! :thumbup: .. Απλά να διευκρινίσω το εξής όσον αφορά το δικό μου πλάνο: Λαμβάνω ξεχωριστά 2 τabs την ημέρα ω-3 + την πολυβιταμίνη της SCITEC που προανέφερα. Έχω ακόμα αρκετή από δαύτη οπότε μόλις τελειώσω να διαλέξω μεταξύ MULTI MAX (MDY) και ADAM (NOW) ή κάποια άλλη?? Πριν χρόνια ο προπονητής κολύμβησης με πρότεινε κάποια της solgar την οποία δεν θυμάμαι κ δεν χρησιμοποιώ πλέον. Συγνώμη αν κουράζω αλλά δεν θέλω να κάνω κάποια γκάφα και όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε δεν παίζεις με αυτά αν δεν γνωρίζεις καλά

Αρχέλαε, αν διαβάσεις το παρόν θέμα, θα σου λυθούν αρκετές απορίες.

By the way, θέλω να παρακαλέσω όλα τα παιδιά να μην ποστάρουν εδώ γενικές ερωτήσεις για πολυβιταμίνες του στυλ «ποια να πάρω», «ποια είναι καλή» κτλ.

Εάν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι τέτοιο, υπάρχει το επισημασμένο θέμα.

Το παρόν, το άνοιξα για να κάνουμε συγκεντρωτικά mini-reviews διάφορων προϊόντων, οπότε ας το κρατήσουμε κάπως καθαρό. Εϊναι κρίμα να βγει όλη η συζήτηση εκτός θέματος και το thread να κλειδωθεί, να μεταφερθεί ή να συγχωνευθεί με το επισημασμένο. ;)

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
09-11-11, 14:04
Αρχέλαε, αν διαβάσεις το παρόν θέμα, θα σου λυθούν αρκετές απορίες.

By the way, θέλω να παρακαλέσω όλα τα παιδιά να μην ποστάρουν εδώ γενικές ερωτήσεις για πολυβιταμίνες του στυλ «ποια να πάρω», «ποια είναι καλή» κτλ.

Εάν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι τέτοιο, υπάρχει το επισημασμένο θέμα.

Το παρόν, το άνοιξα για να κάνουμε συγκεντρωτικά mini-reviews διάφορων προϊόντων, οπότε ας το κρατήσουμε κάπως καθαρό. Εϊναι κρίμα να βγει όλη η συζήτηση εκτός θέματος και το thread να κλειδωθεί, να μεταφερθεί ή να συγχωνευθεί με το επισημασμένο. ;)

Φίλε μου ειλικρινά διάβασα όλα όσα αναφέρθηκαν αλλά ομολογώ ότι μπερδεύτηκα σε κάποια σημεία μιας και υπάρχουν τόσες εταιρίες και τόσες διαφορές σε συστατικά που δεν γνωρίζω γιαυτό και εύλογα νομίζω ρωτάω.. Κατατοπίστηκα εν μέρη και ευχαριστώ θερμά γι αυτό .. Συγνώμη κ πάλι για την επέκταση μου.

Lao
09-11-11, 14:19
Φίλε μου ειλικρινά διάβασα όλα όσα αναφέρθηκαν αλλά ομολογώ ότι μπερδεύτηκα σε κάποια σημεία μιας και υπάρχουν τόσες εταιρίες και τόσες διαφορές σε συστατικά που δεν γνωρίζω γιαυτό και εύλογα νομίζω ρωτάω.. Κατατοπίστηκα εν μέρη και ευχαριστώ θερμά γι αυτό .. Συγνώμη κ πάλι για την επέκταση μου.

Εάν διαβάσεις προσεκτικά όλα τα reviews, θα δεις ότι σε κάθε προϊόν, αναφέρω κάποια συν, κάποια πλην και κάνω επίσης και μια σύνοψη εκφράζοντας την προσωπική γνώμη μου.

Κάτι καλύτερο δεν μπορώ να κάνω, πιστεύω.

Μην ζητάς συγγνώμη, το δικό σου post στάθηκε απλά η αφορμή για να γράψω την παράκλησή μου να κρατήσουμε το θέμα κάπως καθαρό. :toast:

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
09-11-11, 14:37
Εάν διαβάσεις προσεκτικά όλα τα reviews, θα δεις ότι σε κάθε προϊόν, αναφέρω κάποια συν, κάποια πλην και κάνω επίσης και μια σύνοψη εκφράζοντας την προσωπική γνώμη μου.

Κάτι καλύτερο δεν μπορώ να κάνω, πιστεύω.

Μην ζητάς συγγνώμη, το δικό σου post στάθηκε απλά η αφορμή για να γράψω την παράκλησή μου να κρατήσουμε το θέμα κάπως καθαρό. :toast:


Έγινε φίλε μου :shock: Θα τα ξαναπάρω απ την αρχή σημειώνοντας μάλλον για να καταλήξω κάπου εύστοχα.. Ευχαριστώ και πάλι το εκτιμώ! :thumbup:

exkaliber
09-11-11, 22:32
Για παράδειγμα, για μένα, top είναι οι Anavite, Opti-Men, Adam, Orange Triad και Animal Pak, αν θες οπωσδήποτε ένα top five

φρονω οτι δινεις πολυ σημασια στην δ3
δεν εξηγειται διαφορετικα να μν εχεις alive στην λιστα

deluxe
24-11-11, 15:24
Καλυτερη πολυβιταμινη για κοπελα αναμεσα σε αυτες τις δυο;

Rainbow Light, Just Once, Women's One, Food-Based Multivitamin

http://images.iherb.com/l/RLT-10882-3.jpg





Nature's Way, Alive, Women's Multi Vitamin & Mineral

http://supplementfirst.com/images/P/nature_way_supplement_fact1.jpg http://supplementfirst.com/images/P/nature_way_supplement_fact2.jpg

Lao
25-11-11, 02:45
Καλυτερη πολυβιταμινη για κοπελα αναμεσα σε αυτες τις δυο;


Check Opti-Women.

deluxe
25-11-11, 23:20
Γιατι προτεινεις τις opti-women; Παντως απο τιμη, σιγουρα ειναι οι καλυτερες και κραταει 2 μηνες το κουτι.

Lao
27-11-11, 17:09
Γιατι προτεινεις τις opti-women; Παντως απο τιμη, σιγουρα ειναι οι καλυτερες και κραταει 2 μηνες το κουτι.

Γιατί θεωρώ ότι είναι καλύτερη σαν φόρμουλα.

deluxe
05-12-11, 03:44
Απ'οτι εχω καταλαβει απο αυτο το θεμα, οι 2 καλυτερες πολυβιταμινες ειναι οι Anavite και οι Orange Triad. Εδω και 1-1,5 χρονο παιρνω μονο αυτες τις 2, οποτε κατι ειχα μυριστει και απο μονος μου παλαιοτερα..

Ποια ομως ειναι καλυτερη; Τωρα μου τελειωνει το κουτι με τις Orange Triad και θελω να ξαναπαρω Anavite. Μηπως για τον χειμωνα ειναι καλυτερες οι OT, λογω περισσοτερης D3;

Γενικα, ειτε παιρνεις την μια πολυβιταμινη, ειτε την αλλη, τι επιπλεον θελει να προσθεσουμε στη καθεμια; Το κοστος μετα δε βγαινει πολυ;

Ισως το καλυτερο θα ηταν 2 μηνες Anavite και 2 μηνες OT; Για να γινεται και Off στην Βητα αλανινη. Αν και την λαμβανω και απο Purple Wraath.

Lao
05-12-11, 04:16
Απ'οτι εχω καταλαβει απο αυτο το θεμα, οι 2 καλυτερες πολυβιταμινες ειναι οι Anavite και οι Orange Triad. Εδω και 1-1,5 χρονο παιρνω μονο αυτες τις 2, οποτε κατι ειχα μυριστει και απο μονος μου παλαιοτερα..

Ποια ομως ειναι καλυτερη; Τωρα μου τελειωνει το κουτι με τις Orange Triad και θελω να ξαναπαρω Anavite. Μηπως για τον χειμωνα ειναι καλυτερες οι OT, λογω περισσοτερης D3;

Γενικα, ειτε παιρνεις την μια πολυβιταμινη, ειτε την αλλη, τι επιπλεον θελει να προσθεσουμε στη καθεμια; Το κοστος μετα δε βγαινει πολυ;

Ισως το καλυτερο θα ηταν 2 μηνες Anavite και 2 μηνες OT; Για να γινεται και Off στην Βητα αλανινη. Αν και την λαμβανω και απο Purple Wraath.

Αν χρησιμοποιείς την Anavite, προτείνω επιπλέον D3, ώστε να πηγαίνεις κάπου στα 1.000 IU. Δεν κοστίζει και τίποτα, της NOW π.χ. το 180άρι με τα 400 IU ανά softgel είναι κάπου 5 ευρώ.

Αν θέλεις, προσθέτεις και ελευθερόκοκκο και κανά Q10, και είσαι τζετ.

Με την ΟΤ από την άλλη, μπορεί να θέλεις να βάλεις λίγο μαγνήσιο, αν θυμάμαι καλά έχει το μισό από την Anavite.

Και εδώ πάντως, επίσης μπορείς να βάλεις ό,τι και στην Anavite.

Το να αλλάζεις και να πηγαίνεις από την μια στην άλλη, δεν είναι άσχημη ιδέα. Ίσα-ίσα, έχεις και μια καλή εικόνα μετά ώστε να βλέπεις που έχεις οφεληθεί από την κάθε μία. Απλά, θα σου τονίσω ότι καλό είναι να παίρνεις full δόσεις. Μόνο έτσι βλέπεις καλά αποτελέσματα.

Lao
05-12-11, 04:20
Σκεφτομαι επισης να παρω και αυτα τα δυο :

http://www.nutritiononline.net/images/pictures/carlson-labs-e%C2%B7gems-natural-vitamin-e-100-iu-250-soft-gels.jpg

Serving Size: 1 Soft Gel
Vitamin E (as d-alpha tocopheryl acetate from soy) 100 IU 333 %


http://www.vitaminsuk.com/images/Now_Foods/NOW-00364.jpg


Serving Size: 1 Softgel
Vitamin D3 (as Cholecalciferol) (from Lanolin) 400 IU 100%


Τι λετε;

Μια χαρά είναι η D3 της NOW, αυτήν έχω και γω. Πάρε 2 κουτιά, να χεις.

deluxe
05-12-11, 04:36
Απ'οτι εχω καταλαβει απο αυτο το θεμα, οι 2 καλυτερες πολυβιταμινες ειναι οι Anavite και οι Orange Triad. Εδω και 1-1,5 χρονο παιρνω μονο αυτες τις 2, οποτε κατι ειχα μυριστει και απο μονος μου παλαιοτερα..

Ποια ομως ειναι καλυτερη; Τωρα μου τελειωνει το κουτι με τις Orange Triad και θελω να ξαναπαρω Anavite. Μηπως για τον χειμωνα ειναι καλυτερες οι OT, λογω περισσοτερης D3;

Γενικα, ειτε παιρνεις την μια πολυβιταμινη, ειτε την αλλη, τι επιπλεον θελει να προσθεσουμε στη καθεμια; Το κοστος μετα δε βγαινει πολυ;

Ισως το καλυτερο θα ηταν 2 μηνες Anavite και 2 μηνες OT; Για να γινεται και Off στην Βητα αλανινη. Αν και την λαμβανω και απο Purple Wraath.


Σκεφτομαι επισης να παρω και αυτα τα τρια :

http://www.nutritiononline.net/images/pictures/carlson-labs-e%C2%B7gems-natural-vitamin-e-100-iu-250-soft-gels.jpg

Serving Size: 1 Soft Gel
Vitamin E (as d-alpha tocopheryl acetate from soy) 100 IU 333 %


http://www.vitaminsuk.com/images/Now_Foods/NOW-00364.jpg


Serving Size: 1 Softgel
Vitamin D3 (as Cholecalciferol) (from Lanolin) 400 IU 100%


http://www.vitaminsuk.com/images/Healthy_Origins/HOG-35018.jpg

Serving Size: 1 Softgel Capsule
Total Fat 0.5 g
CoEnzyme Q10 (Ubiquinone) 100 mg

(Ποση ποσοτητα q10 ειναι καλη για καθε ημερα; Ειναι ακριβο συμπληρωμα.. )


Τι λετε;

Lao
05-12-11, 04:49
Σκεφτομαι επισης να παρω και αυτα τα τρια :

http://www.nutritiononline.net/images/pictures/carlson-labs-e%C2%B7gems-natural-vitamin-e-100-iu-250-soft-gels.jpg

Serving Size: 1 Soft Gel
Vitamin E (as d-alpha tocopheryl acetate from soy) 100 IU 333 %


http://www.vitaminsuk.com/images/Now_Foods/NOW-00364.jpg


Serving Size: 1 Softgel
Vitamin D3 (as Cholecalciferol) (from Lanolin) 400 IU 100%


http://www.vitaminsuk.com/images/Healthy_Origins/HOG-35018.jpg

Serving Size: 1 Softgel Capsule
Total Fat 0.5 g
CoEnzyme Q10 (Ubiquinone) 100 mg

(Ποση ποσοτητα q10 ειναι καλη για καθε ημερα; Ειναι ακριβο συμπληρωμα.. )


Τι λετε;

Βρε deluxe, διαβάζεις ό,τι γράφω;

Σου είπα, η D3 της NOW που αναφέρεις, είναι μια χαρά. Πάρε 2 κουτιά να χεις.

Βιταμίνη Ε δεν ξέρω τι τη θες.

CoQ10, πάρε το απλό της Doctor's Best, κάνει κάπου 10 ευρώ και έχει μέσα 120. Οι κάψουλες είναι των 100 mg, μία την μέρα και είσαι ΟΚ.

deluxe
06-12-11, 01:28
Για να συμπληρωνω τα 200-250 IU την θελω την βιταμινη E. Η anavite εχει μικρη ποσοτητα.

deluxe
07-12-11, 03:03
Υπαρχει καποιο προβλημα που η Βιταμινη Ε προερχεται απο την σογια; :unsure:

Dimitrios
09-12-11, 18:59
Παιδιά μπορώ να στακάρω Anavite με Universal beta ala9 ή πέφτει πολύ αλανίνη μετά;

Roid Rage
09-12-11, 19:06
Μπορεις μωρε, σιγα..

Devil
09-12-11, 19:11
ισα ισα... φτανεις σε μεγαλητερη ποσοτητα β-αλανινης..;)

Dimitrios
09-12-11, 19:55
ισα ισα... φτανεις σε μεγαλητερη ποσοτητα β-αλανινης..;)

Οπότε δνε υπάρχει θέμα έτσι; :green:
Αυτό που λένε για 2 μήνες χρήση και μετά οφ στην β-αλανίνη ισχύει;

replaycy
11-12-11, 14:22
wraia analisi LAO file.. mipws eides auti tin multivitamin ti periexi ?

***γραφουμε ελληνικα,κ δεν ποσταρουμε λινκ εκτος των χορηγων***

Devil
18-12-11, 07:16
Οπότε δνε υπάρχει θέμα έτσι; :green:
Αυτό που λένε για 2 μήνες χρήση και μετά οφ στην β-αλανίνη ισχύει;

σου απαντησα στο αλλο θεμα....;)

Dimitrios
23-01-12, 00:41
Lao ποια μου προτείνεις για την μετά Anavite εποχή; Μόλις μου τελειώσει ο ένας μήνας να παραγγείλω για άλλον ένα μήνα Anavite ή να πάω σε κάποια άλλη; Γενικά για την Β- Αλανίνη ,για να σε προλάβω, έχω της ΝΟW οπότε δεν έχω θέμα αν κόψω την Anavite.;)

COBRA_STYLE
23-01-12, 00:53
τσεκαρε την Super Daily 2(Carlson Labs)...8α την τσιμπησω και γω την αλλη βδομαδα.

Dimitrios
23-01-12, 01:25
τσεκαρε την Super Daily 2(Carlson Labs)...8α την τσιμπησω και γω την αλλη βδομαδα.

Mόλις την τσέκαρα Κόμπρα!:thumbup: Πολύ καλή και κρατάει καιρό. Και έχω και τη β-αλανίνη ξεχωριστά οπότε κομπλέ. Την τσέκαρα και στο βότανο και με έψησε πολύ για να κάνω ένα cycle από Anavite. :clap:

nikossamos
23-01-12, 02:11
η formula vm-75 είναι καλή? έχει πολύ πιασάρικο όνομα αλλα... είναι καλή??? :P :green:

Lao
23-01-12, 04:46
Lao ποια μου προτείνεις για την μετά Anavite εποχή; Μόλις μου τελειώσει ο ένας μήνας να παραγγείλω για άλλον ένα μήνα Anavite ή να πάω σε κάποια άλλη; Γενικά για την Β- Αλανίνη ,για να σε προλάβω, έχω της ΝΟW οπότε δεν έχω θέμα αν κόψω την Anavite.;)

Opti-Men, Adam, Super Daily 2 που λέει και ο Cobra... Όλες, δοκιμασμένες και μια χαρούλα.

Προσωπικά είναι πιο πολύ fan της Opti-Men για regular multi, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και οι άλλες δεν είναι καλές.

Τώρα τελευταία ανακάλυψα και αυτήν:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18490-Life-Force-Multiple-%28Source-Naturals%29

αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.


η formula vm-75 είναι καλή? έχει πολύ πιασάρικο όνομα αλλα... είναι καλή??? :P :green:

Μπα...

BlooDdeaD_MefiSt
23-01-12, 16:47
Eγώ εδώ και λίγο καιρό παίρνω το Vitakic Hardcore της MuscleTech. Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσες να κάνεις ένα review η να μου πεις την γνώμη σου.;)

Dimitrios
23-01-12, 17:04
Eγώ εδώ και λίγο καιρό παίρνω το Vitakic Hardcore της MuscleTech. Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσες να κάνεις ένα review η να μου πεις την γνώμη σου.;)

:rifle::rifle:

Lao
23-01-12, 17:07
Eγώ εδώ και λίγο καιρό παίρνω το Vitakic Hardcore της MuscleTech. Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσες να κάνεις ένα review η να μου πεις την γνώμη σου.;)

Αυτό που είναι 6 caplets την μέρα λες;

BlooDdeaD_MefiSt
23-01-12, 17:11
:rifle::rifle:

Το ξέρω ότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν έχει και την καλύτερη φήμη στον χώρο τον συμπληρωμάτων αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλα της τα προϊόντα είναι μάπα...Το ελπίζω τουλάχιστον :P Περιμένω την γνώμη του Lao για να σιγουρευτώ ;)

BlooDdeaD_MefiSt
23-01-12, 17:12
Αυτό που είναι 6 caplets την μέρα λες;

Ναι αυτό είναι :P

Lao
23-01-12, 17:40
Ναι αυτό είναι :P

Vitakic Hardcore (Muscletech)

Πολλοί αγαπάνε να... μισούν την Muscletech. Πιθανότατα, αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο που παρουσιάζει τα προϊόντα της, καταφεύγοντας αρκετά συχνά σε διάφορους ισχυρισμούς ώστε να προτιμηθούν έναντι των άλλων, «ταπεινών» ανταγωνιστών της.

Μιας και το θέμα μας όμως είναι οι multies, ας δούμε την πρόταση της Muscletech, που ακούει στο εντυπωσιακό όνομα Vitakic Hardcore...

Διαβάζοντας, καταρχήν, τα Supp Facts, προσωπικά ζαλίστηκα να βλέπω σταυρουδάκια στα εντυπωσιακά βαφτισμένα blends. Κατά την προσφιλή της τακτική, η εταιρεία αυτή δεν αναφέρει καν ποσότητες παρά μόνο την ύπαρξη διαφόρων συστατικών και απλά βγάζει μια σούμα που είναι 3,4 γραμμάρια.

Βεβαίως, για να είμαστε αντικειμενικοί, 3,4 γραμμάρια δεν είναι και άσχημα, το θέμα όμως είναι ότι δεν ξέρεις πόσο υπάρχει από τι. Βλέπεις κρεατίνες, ταυρίνες, Q10, ginseng, αμινοξέα, φυτοστερόλες, πεπτικά ένζυμα... του πουλιού το γάλα.

Εν πάσει περιπτώσει, όπου μπορεί να βγει ένα μετρήσιμο συμπέρασμα, έχουμε και λέμε:

ΣΥΝ

- Βιταμίνη Α σε δύο μορφές

- 500 mg C, πάλι σε δύο μορφές

- 1.000 IU D3

- Σύμπλεγμα Β σε καλές ποσότητες

- Ποσότητες μετάλλων πολύ καλές

- 6 caplets την μέρα, άρα σπάσιμο σε πολλές δόσεις ανάλογα με τις ανάγκες

ΠΛΗΝ

- Εκτός και αν κάνω λάθος, το label δεν καθιστά σαφές το αν η Ε είναι συνθετική ή φυσική

- Οι Β δεν είναι και στις καλύτερες μορφές

- Σίδηρος

- Μαγνήσιο ως oxide

- ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ... δεν βγαίνει καμία άκρη, αφού δεν αναφέρονται οι επιμέρους ποσότητες.. Τι να πει κανείς;

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

ΑΚΥΡΟ :green:

Και για να το πω πιο αναλυτικά... προσωπικά δεν θα αγόραζα μια multi που απλά δεν αναφέρει πόσο έχει μέσα από τι. Απλά πράγματα. :toast:

COBRA_STYLE
23-01-12, 17:49
Kαι ποσοτητες να εγραφε,το blend απο κει που λεει creatine monohydrate και κατω ειναι τραγικα μικρο.

Οποτε και τα υποτιθεμενα super ουαου συστατικα θα ειναι και αυτα σε παααρα πολυ μικρες δοσεις οπου δεν κανουν τπτ.

Με απλα λογια,μη δωσετε τα λεφτακια σας σε κατι τετοιο.@@

BlooDdeaD_MefiSt
26-01-12, 00:12
Χμμ στην συσκευασία έχει ένα χαρτί και λέει ότι στο κάθε δισκίο έχει 0,5 gr Κρεατίνης τώρα το πρόσεξα... Δηλαδή σε 6 δισκία (μία δόση) έχει 3 gr? Αν είναι έτσι καλούτσικη ποσότητα δεν είναι αν σκεφτείς ότι για πολυβιταμίνες μιλάμε? Τώρα έχεις δίκιο για τα υπόλοιπα συστατικά του blend δεν είδα καθόλου τιμές δεν δίνει αλλά πέρα από το blend σαν πολυβιταμίνη σκέτη αξίζει? Γιατί βλέπω ότι περνάει σε ποσότητες πολλές άλλες γνωστές μάρκες...:unsure:

Lao
26-01-12, 00:29
Χμμ στην συσκευασία έχει ένα χαρτί και λέει ότι στο κάθε δισκίο έχει 0,5 gr Κρεατίνης τώρα το πρόσεξα... Δηλαδή σε 6 δισκία (μία δόση) έχει 3 gr? Αν είναι έτσι καλούτσικη ποσότητα δεν είναι αν σκεφτείς ότι για πολυβιταμίνες μιλάμε? Τώρα έχεις δίκιο για τα υπόλοιπα συστατικά του blend δεν είδα καθόλου τιμές δεν δίνει αλλά πέρα από το blend σαν πολυβιταμίνη σκέτη αξίζει? Γιατί βλέπω ότι περνάει σε ποσότητες πολλές άλλες γνωστές μάρκες...:unsure:

Στο label, λέει ότι το συνολικό blend στο οποίο είναι και η κρεατίνη, είναι 3,4 γραμμάρια.

Ακόμα και αν από αυτά, τα 3 γρ. είναι κρεατίνη, και πάλι είναι κάτι που δεν με βρίσκει σύμφωνο. Την κρεατίνη την παίρνουμε με κύκλους, ενώ την πολυβιταμίνη όλο τον χρόνο.

Dimitrios
26-01-12, 00:31
Χμμ στην συσκευασία έχει ένα χαρτί και λέει ότι στο κάθε δισκίο έχει 0,5 gr Κρεατίνης τώρα το πρόσεξα... Δηλαδή σε 6 δισκία (μία δόση) έχει 3 gr? Αν είναι έτσι καλούτσικη ποσότητα δεν είναι αν σκεφτείς ότι για πολυβιταμίνες μιλάμε? Τώρα έχεις δίκιο για τα υπόλοιπα συστατικά του blend δεν είδα καθόλου τιμές δεν δίνει αλλά πέρα από το blend σαν πολυβιταμίνη σκέτη αξίζει? Γιατί βλέπω ότι περνάει σε ποσότητες πολλές άλλες γνωστές μάρκες...:unsure:

Muscletech---> ''Έχω την σούπερ ντούπερ ουάου φόρμουλα που θα σε κάνω να γίνεις Heath και Cutler μαζί! Πραγματικά έλεος!

jannous44
26-01-12, 00:32
Muscletech---> ''Έχω την σούπερ ντούπερ ουάου φόρμουλα που θα σε κάνω να γίνεις Heath και Cutler μαζί! Πραγματικά έλεος!

αρχιζει σιγα σιγα να συμαζευετε η muscletech. μην παπαγαλιζεις οτι διαβασες σε αλλα threads:thumbup:

Dimitrios
26-01-12, 00:36
αρχιζει σιγα σιγα να συμαζευετε η muscletech. μην παπαγαλιζεις οτι διαβασες σε αλλα threads:thumbup:

Δεν παπαγαλίζω τίποτα φίλε μου. Την γνώμη μου λέω! Αν διαφωνείς δεκτό. Ο καθένας μπορεί να εκφράσει την άποψή του και να υποστηρίξει ή να χαντακώσει την κάθε εταιρία.

BlooDdeaD_MefiSt
26-01-12, 00:44
Στο label, λέει ότι το συνολικό blend στο οποίο είναι και η κρεατίνη, είναι 3,4 γραμμάρια.

Ακόμα και αν από αυτά, τα 3 γρ. είναι κρεατίνη, και πάλι είναι κάτι που δεν με βρίσκει σύμφωνο. Την κρεατίνη την παίρνουμε με κύκλους, ενώ την πολυβιταμίνη όλο τον χρόνο.


Ναι έχεις δίκιο συμφωνώ κι εγώ απλά πιστεύω ότι μπορεί να σου δίνει λίγη δύναμη στην προπόνηση και αφού δεν είναι και μια μεγάλη ποσότητα να μην έχει πολλά αρνητικά το γεγονός ότι την παίρνεις όλο τον χρόνο. Έτσι το σκέφτηκα. Εσύ ξέρεις καλύτερα πάντως σίγουρα.;) Πέρα από το blend όμως σαν πολυβιταμίνη λέει τίποτα? Να συνεχίσω να την παίρνω μόλις τελειώσει ή να διαλέξω κάτι άλλο π.χ opti-men?


Muscletech---> ''Έχω την σούπερ ντούπερ ουάου φόρμουλα που θα σε κάνω να γίνεις Heath και Cutler μαζί! Πραγματικά έλεος!

Kαλά ντε το εμπεδώσαμε :P

Lao
26-01-12, 01:01
Ναι έχεις δίκιο συμφωνώ κι εγώ απλά πιστεύω ότι μπορεί να σου δίνει λίγη δύναμη στην προπόνηση και αφού δεν είναι και μια μεγάλη ποσότητα να μην έχει πολλά αρνητικά το γεγονός ότι την παίρνεις όλο τον χρόνο. Έτσι το σκέφτηκα. Εσύ ξέρεις καλύτερα πάντως σίγουρα.;) Πέρα από το blend όμως σαν πολυβιταμίνη λέει τίποτα? Να συνεχίσω να την παίρνω μόλις τελειώσει ή να διαλέξω κάτι άλλο π.χ opti-men?


Κοίτα, γενικά είμαι της άποψης ότι πράγματα όπως η κρεατίνη καλό είναι να τα παίρνουμε με άδειο στομάχι και να μην τα ανακατεύουμε με άλλα. Αν τώρα μια εταιρεία την μπλέκει με βιταμίνες κτλ, εγώ θεωρώ ότι το κάνει απλά για λόγους marketing. Χώρια του ό,τι δεν ξέρεις και τι είδους κρεατίνη είναι αυτή που βάζει η Muscletech, η οποία έχει και μια συνήθεια να μην... γράφει αναλυτικά τα πράγματα.

Όσον αφορά το τι να κάνεις από δω και πέρα και αφού ζητάς την γνώμη μου, για μένα καλό είναι να εμπιστεύεσαι πιο σοβαρές εταιρείες. Τόσα πράγματα έχω γράψει στο παρόν θέμα, νομίζω ότι αν το διαβάσεις δεν είναι δύσκολο να επιλέξεις κάποια multi.:toast:

kostas_Pi
27-01-12, 13:01
LAO ..ειπες οτι την κρεατινη την παιρνουμε με αδειο στομαχι δηλ πρωι πριν το πρωινο γευμα ετσι;;;μετα απο ποση ωρα τρωμε πρωινο;;Ευχαριστω sorry για το οφ

Lao
27-01-12, 13:34
LAO ..ειπες οτι την κρεατινη την παιρνουμε με αδειο στομαχι δηλ πρωι πριν το πρωινο γευμα ετσι;;;μετα απο ποση ωρα τρωμε πρωινο;;Ευχαριστω sorry για το οφ

Εγώ δεν είπα για κάποια συγκεκριμένη ώρα, είπα απλά ότι απ'όσο ξέρω καλό είναι να παίρνουμε την κρεατίνη με άδειο στομάχι. Προφανώς, το πότε το στομάχι ενός ανθρώπου είναι άδειο, είναι σχετικό. Υπάρχουν άτομα που κάνουν 6 και 8 γεύματα την μέρα, άτομα που βάζουν ξυπνητήρι για να φάνε και ξανακοιμούνται, κτλ κτλ κτλ...

Δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση. Μόνο εσύ ξέρεις πότε το στομάχι σου είναι άδειο.

kostas_Pi
27-01-12, 16:08
OK το ξερω οτι πρεπει να λαμβανουμε κρεατινη με αδειο στομαχι κ ετσι το κανω...το πρωι...απλα το μονο που θα ηθελα αν γνωριζεις κατα ποσο καλο ειναι να λαμβανεις πρωινο μετα,υπαρχει καποια συγκεκριμενη ωρα..αυτο...ευχαριστω!

crucified
26-03-12, 16:08
Συγκριτικα με ολες τις πολυβιταμηνες -ασχετου τιμης- καταληξαμε ποια ειναι η καλυτερη;

BlooDdeaD_MefiSt
26-03-12, 17:17
Συγκριτικα με ολες τις πολυβιταμηνες -ασχετου τιμης- καταληξαμε ποια ειναι η καλυτερη;

Πιστεύω ότι είναι και ανάλογα σε ποιον τομέα θες να δώσεις πιο πολύ βάση(π.χ βιτάμινες-μέταλλα-blend). Δεν μπορείς να τα έχεις όλα τέλεια.;) Για μένα από τις καλύτερες είναι η anavite πάντως και ίσως και το animal pak.:P Aλλά αυτή είναι απλά η άποψή μου δεν σημαίνει κάτι.

crucified
26-03-12, 17:26
Την ιδια αποψη εχουμε ;)

Lao
16-04-12, 15:03
Έχω καιρό να γράψω εδώ, οπότε επανέρχομαι με την...

Life Force (Source Naturals)

Ανακάλυψα αυτή την multi τυχαία, διαβάζοντας πάρα πολύ καλά σχόλια στο bb.com. Η κατασκευάστρια εταιρεία προσπαθεί να περνάει ένα «ψαγμένο» και «σοβαρό» προφίλ, δίνοντας έμφαση στην ποιότητα και στις σωστές αναλογίες μεταξύ των διάφορων στοιχείων.

Anyway, η σειρά Life Force έχει ως «βασική» multi αυτήν:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18490-Life-Force-Multiple-%28Source-Naturals%29

και έχει επίσης και τις εξής παραλλαγές:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19473-Life-Force-Green-Multiple-%28Source-Naturals%29

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?14891-Men-s-Life-Force-Multiple-%28Source-Naturals%29

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20410-Women-s-Life-Force-Multiple-%28Source-Naturals%29

Η διαφορά των άλλων τριών σε σχέση με την «βασική», είναι εκτός από το serving size, ότι η κάθε μία έχει μερικά πράγματα παραπάνω, τα οποία της δίνουν μια «εξειδίκευση».

Έτσι, η Green, όπως είναι εμφανές από το όνομά της, έχει επιπρόσθετα φυτικά blends.

Η Men's και η Women's έχουν επιπρόσθετα... μαντζούνια, τα οποία θεωρητικά ταιριάζουν περισσότερο στον αντρικό ή στον γυναικείο οργανισμό.

Εν πάσει περιπτώσει, οι διαφορές είναι στα παρελκόμενα. Στα βασικά πάντως, τόσο η βασική όσο και οι παραλλαγές είναι σχεδόν ίδιες, με κυριότερη εξαίρεση την λιγότερη ποσότητα D3 που έχουν η Men's και η Women's.

Ας περάσουμε όμως στα συν και πλην.

Life Force Multiple (βασική)

ΣΥΝ

- Βιταμίνη A από 2 πηγές, χωρίς η palmitate να είναι σε μεγάλη δόση.
- C, 500 mg
- D3, 1000 IU
- E από πολλαπλές πηγές
- Οι Β είναι σε καλές ποσότητες
- Β6 και Β12 ως P-5-P και methylcobalamin, αντίστοιχα
- Τα μέταλλα είναι chelated
- Τα παρελκόμενα είναι αρκετά ενδιαφέροντα, χωρίς υπερβολικά marketing claims.

ΠΛΗΝ

- Απουσία βιταμίνης Κ
- 50% βιοτίνη

Life Force Green Multiple

ΣΥΝ

- Ό,τι και η βασική
- Επιπρόσθετα φυτικά blends

ΠΛΗΝ

- Ό,τι και η βασική

Men's & Women's Life Force Multiple

ΣΥΝ

- Ό,τι και η βασική
- Επιπρόσθετα στοιχεία, ανάλογα με το φύλο

ΠΛΗΝ

- Ό,τι και η βασική
- 400 IU D3

Γενικό συμπέρασμα

Για μένα, η σειρά LF γενικά, είναι από τις καλύτερες all around multies.

Αν είχε άλλα 100 mg μαγνήσιο και ορισμένα μέταλλα ήταν λίγο πιο ανεβασμένα, ίσως να μιλούσαμε για την τέλεια multi. Βεβαίως, υπάρχει πάντα η πιθανότητα οι ποσότητες που έχουν επιλεχθεί, να έχουν επιλεχθεί με γνώμονα τα διάφορα ratios ώστε να επιτυγχάνεται καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα. Όπως και να'χει, δεν μιλάμε για σοβαρές ελλείψεις.

Η Source Naturals ονομάζει όλη την σειρά «Bioalign», θέλοντας να δείξει ότι έχει δώσει ιδιαίτερη βαρύτητα στο θέμα της απορρόφησης των στοιχείων. Είτε αυτό ισχύει είτε είναι απλά marketing, η σειρά LF έχει πολύ καλή φήμη.

Σε ό,τι αφορά αυτή την multi λοιπόν... thumb up από εμένα. :thumbup::thumbup::thumbup:

Roid Rage
16-04-12, 16:31
Bλεπω πολλες multi και τους λειπει η Κ, για την ακριβεια οι περισσοτερες δεν εχουν, τι παιζει;

Lao
16-04-12, 16:36
Bλεπω πολλες multi και τους λειπει η Κ, για την ακριβεια οι περισσοτερες δεν εχουν, τι παιζει;

Θεωρητικά, δεν υπάρχει τόση ανάγκη να υπάρχει Κ, μιας και μέχρι ενός σημείου την συνθέτουμε από μόνοι μας.

Ακόμα και σε αυτό το θέμα όμως (τι πρωτότυπο) οι απόψεις ποικίλλουν και άλλοι υποστηρίζουν το παραπάνω, ενώ άλλοι λένε πως λόγω υπερεκτίμησης της δυνατότητάς μας να την συνθέτουμε και επίσης λόγω κακής διατροφής, στην σημερινή εποχή είναι επιβεβλημένη η έξτρα λήψη μέσω κάποιου συμπληρώματος.

Lao
29-06-12, 15:13
Αν μου επιτρέπει η ΟΔ, ένα bump γιατί εξακολουθώ και λαμβάνω κάθε μέρα αρκετά ΠΜ και δεν έχω πάντα τον χρόνο να απαντάω όσο αναλυτικά θα ήθελα. :)

Επίσης, μόλις βρω λίγο χρόνο θα γράψω και για μερικές multies ακόμα.

Lao
10-07-12, 15:42
Λοιπόν, επειδή αρκετά παιδιά με ρωτάνε σε PMs σε ποια κατάταξη τοποθετώ προσωπικά την Χ ή την Ψ multi, θα αναφέρω το δικό μου Top-X ώστε όποιος ενδιαφέρεται να το διαβάζει εδώ.

ΤΟΝΙΖΩ ότι τα όποια συμπεράσματα προκύπτουν από τα labels κάθε προϊόντος και για άλλη μια φορά επισημαίνω ότι η πρακτική εμπειρία μπορεί να διαφέρει.

ΕΠΙΣΗΣ σε ό,τι αφορά το value for money επαναλαμβάνω για ακόμα μια φορά ότι τα πράγματα είναι υποκειμενικά. Μπορεί π.χ. μια multi να κάνει 20 ευρώ και να βγάζει 3 μήνες, αλλά να είναι στην ουσία καραμελίτσες, και μπορεί μια άλλη να κοστίζει 30 ευρώ για ένα μήνα, αλλά να είναι top notch.

Αυτό που έχω να προτείνω πάντως, είναι να μην ενθουσιαζόμαστε πάντοτε όταν κάτι είναι οικονομικό και βγάζει πολλά servings, αλλά παράλληλα να μην θεωρούμε πως αν κάτι κοστίζει πολλά χρήματα είναι απαραιτήτως καλό.

Τα κριτήρια τα οποία προτείνω εγώ να έχει ο καθένας στο μυαλό του όταν θέλει να επιλέξει την επόμενη multi του, είναι τα εξής:

1. Κατασκευαστής

Ο καθένας πρέπει να ψάχνεται και να καταλήγει σε κάποιους κατασκευαστές οι οποίοι εμπνέουν μια Χ εμπιστοσύνη. Πρόκειται για εταιρεία με καλό όνομα στην αγορά; Ακολουθεί πρότυπα στις γραμμές παραγωγής της; Έχει ένα σοβααρό προφίλ χωρίς πολλά φρου-φρου και αρώματα; Υιοθετεί πατενταρισμένες λύσεις στα προϊόντα της με αναφορά στον προμηθευτή;

2. Οι μορφές των βιταμινών και μετάλλων, καθώς και οι ποσότητες και οι αναλογίες.

Μην ψαρώνετε από τα κάτι χιλιάδες τοις εκατό που βλέπετε στα labels. Ίσως ακόμα πιο σημαντικό κριτήριο, είναι οι μορφές και οι αναλογίες των διαφόρων στοιχείων. Για παράδειγμα, όταν βλέπετε ότι η Ε εκτός από α-τοκοφερόλη υπάρχει και σαν σύμπλεγμα των υπολοίπων αλλά κυρίως γ-τοκοφερόλης καθώς και tocotrienols, αυτό είναι μια ένδειξη ότι ο κατασκευαστής έχει ασχοληθεί με το προϊόν του.

Άλλο παράδειγμα, όταν βλέπετε στα μέταλλα oxide και sulfate, τότε ίσως να πρέπει να ξανασκεφτείτε κατά πόσο τα χρήματά σας πιάνουν τόπο, μιας πρόκειται για όχι ιδιαίτερα καλές μορφές.

Στην τελική, σκεφτείτε το: τι είναι καλύτερο, ένα στοιχείο με δοσολογία 5000% της ΣΗΔ με απορρόφηση 10%, ή ένα με 1000% και απορρόφηση 80% (τυχαία τα νούμερα, μην παρεξηγηθώ);

3. Τα διάφορα blends

Πολλές multies έχουν φυτικά, αντιοξειδωτικά, ενζυματικά κτλ blends τα οποία έχουν ως προφανή σκοπό να δελεάσουν τον αγοραστή κάνοντάς τον να πιστέψει ότι αγοράζει κάτι παραπάνω.

Η συμβουλή μου: ερευνήστε και χρησιμοποιείστε την λογική σας.

Μπορεί π.χ. να δείτε ένα εντυπωσιακό blend που να έχει μέσα σιβηριανό, κορεάτικο και αμερικάνικο ginseng και όλο μαζί να είναι 100 mg. Με λίγη έρευνα, ο καθένας μπορεί να μάθει ότι για να έχει αποτέλεσμα από το ginseng, απαιτείται καθημερινή λήψη 1-2 γραμμαρίων, η οποία να κρατάει για 1-2 μήνες. Άρα, είναι εμφανές ότι 50 ή 100 mg είναι αμελητέα ποσότητα η οποία περισσότερο έχει να κάνει με το marketing παρά με το αποτέλεσμα.

Άλλο παράδειγμα, ας πούμε ότι βλέπετε ένα blend φρούτων, ας πούμε 100 mg πάλι. Σκεφτείτε λογικά... αν πάρετε π.χ. ένα μήλο, το αποξηράνετε και το κάνετε σκόνη, πόσα mg θα βγουν; Ο καθένας, ας πειραματιστεί αν θέλει ώστε να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Προσοχή, δεν θέλω να γίνομαι κακός, ούτε απαξιωτικός, ούτε πιστεύω ότι τα blends είναι εντελώς άχρηστα. Στην σημερινή εποχή, κατά την οποία για πολλούς λόγους το 99,9% των ανθρώπων δεν τρέφεται σωστά, ακόμα και... 1 mg έχει την δική του αξία. Όταν όμως αυτό το 1 mg το χρυσοπληρώνουμε, τουλάχιστον να ξέρουμε ότι όντως το χρυσοπληρώνουμε, έτσι δεν είναι; ;)

After all, για μένα το πιο σημαντικό σε μια multi είναι οι βιταμίνες και τα μέταλλα. Ό,τι άλλο υπάρχει, καλά κάνει και υπάρχει αλλά προσωπικά δεν δίνω μεγάλη σημασία.


Ας πάμε στο TOP-X λοιπόν. :toast:

Έχουμε και λέμε:

Α) ΣΥΜΒΑΤΙΚΕΣ MULTIES

Εδώ αναφέρομαι σε multies γενικής χρήσης με σχετικά χαμηλό serving size, τις οποίες μπορεί ο κάθε ΕΝΗΛΙΚΟΣ να παίρνει όλο τον χρόνο.

Ως τις καλύτερες, στο μυαλό μου έχω τις εξής:

- Life Force (Source Naturals), ανεξαρτήτως έκδοσης.
- Ortho-Core (AOR)
- LifeEssence (Pure Essence)

Αυτές οι 3, για μένα είναι top-class. Η κάθε μία έχει τα δικά της + και -, αλλά σε γενικές γραμμές πρόκειται για ποιοτικά προϊόντα, με καλές μορφές των στοιχείων και αποδεκτό value for money (αν και η Ortho-Core απέχει αρκετά σε σχέση με τις άλλες δύο).

Αν κάποιος δεν έχει όρεξη για πειραματισμούς και δεν θέλει να ξοδέψει πολλά, προτείνω την Life Force. Είναι δοκιμασμένη, έχει πάρα πολύ καλά reviews (μπείτε και στο bb.com) και εν ολίγοις για μένα είναι μια multi με την οποία... you can't go wrong, που λένε και οι Αμερικάνοι.

Η Ortho-Core έχει βγει πρωταθλήτρια στο bb.com, είναι αλήθεια ότι έχει πάρα πολύ καλές μορφές των στοιχείων και ο κατασκευαστής στηρίζει τις επιλογές του με αρκετά μεγάλο όγκο αναφορών και παραπομπών.

Η LifeEssence έχει επίσης πολύ καλό προφίλ, μοιάζει αρκετά με την LF.

Υπόψιν, τις 2 τελευταίες τις έχει δοκιμάσει ο GeoDask, οπότε έχουμε και εδώ έναν δικό μας άνθρωπο να μας πει. :green:

Ένα σκαλί πιο κάτω, προσωπικά βάζω τις εξής:

- Adam (NOW)
- Opti-Men (ON)
- Alive! (Nature's Way)
- Super 2 Daily (Carlson Labs)

Είναι αξιοπρεπείς multies, για κάποιον που θέλει να κάνει την δουλειά του. No more, no less.

Ακόμα ένα... σκαλί πιο κάτω...

...βάζω όλες όσες πωλούνται στα ελληνικά φαρμακεία (ελπίζω να μην με παρεξηγήσει κάποιος συμπαθής φαρμακοποιός, ε!). Ονόματα και υπολήψεις δεν θέλω να θίξω, όποιος έχει μπει έστω και μια φορά σε φαρμακείο και έχει δει τις μάρκες, αυτομάτως ξέρει ποιες εννοώ.

Τα ίδια ισχύουν και για όλες τις «μία την μέρα», οπουδήποτε και αν πωλούνται. Είμαι υπέρμαχος των πολλαπλών δόσεων ανά μέρα (τουλάχιστον 2).

Επίσης, τα ίδια ισχύουν και για όσες... συμπαθείς multies έχουν στην ετικέτα τους σούπερ-ντούπερ bbing σώματα, εξωφρενικά claims κ.ο.κ.

Το ξαναλέω: ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΤΕ ΤΑ LABELS. ;)

ΜΗ-ΣΥΜΒΑΤΙΚΕΣ MULTIES

Ως TOP, εδώ έχουμε:

- Anavite (Gaspari)
- Orange Triad (Controlled Labs)
- Multi-V (1st Endurance)
- Activite Sport (MHP)

Είναι 4 επιλογές οι οποίες έχουν αρκετά έως πολύ καλά labels. Η κάθε μία έχει τα δικά της «κλου».

Έχω αναφερθεί εκτεταμένα στην Anavite την οποία έχω τιμήσει δεόντως, την δε Orange Triad δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.

Οι Multi-V και Activite Sport είναι σχετικά άγνωστες σε εμάς. Έχω γράψει κάποια πράγματα στην ενότητα ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ.

Εδώ κάποιος μπορεί να πει «μα... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ANIMAL PAK;;;» :P

Νομίζω ότι όσα έχω πει στο 1ο μου post στο παρόν θέμα, είναι πολύ κατατοπιστικά. :)

Αυτά προς το παρόν.

Πριν κλείσω, θέλω να επισημάνω ότι ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν αναφέρω ΠΟΛΛΕΣ multies οι οποίες πιθανότατα να αξίζουν την προσοχή μας. Είναι αλήθεια, υπάρχουν πολλά προϊόντα τα οποία ίσως να είναι και καλύτερα από όσα ανέφερα (π.χ., όποιος θέλει ας κοιτάξει τα προϊόντα της Douglas Laboratories), αλλά το κόστος εκεί είναι τόσο υψηλό που θεωρώ ότι δεν έχει νόημα.

Για άλλη μια φορά, θέλω να επισημάνω ότι όσα είπα αντανακλούν τις δικές μου απόψεις, οι οποίες μπορεί να είναι απόλυτα λαθεμένες.

Στην τελική, πάντοτε υποστηρίζω πως ο καθένας πρέπει να ακολουθεί το trial and error και, στο κάτω-κάτω, το τι λειτουργεί στον καθένα και τι έχει ανάγκη, το ξέρει καλύτερα αυτός και μόνο αυτός.

Ελπίζω όσα είπα να βοήθησαν όσους έκαναν τον κόπο να διαβάσουν το παρόν post μου.

Cheers :toast:

GeoDask
10-07-12, 15:59
Μπράβο ρε Lao :clap::bowdown::toast:

beefmeup
10-07-12, 17:28
ωραιος μαν..καλη δουλεια..:thumbup::thumbup:

TRIANTAFYLLOU
10-07-12, 17:45
παρα πολυ καλή δουλεια , γνωστα για μας τους παλιότερους αλλα έτσι όπως είναι επεξηγηματικό το άρθρο μπορεί ο καθένας απλα να καταλάβει τι παίζετε , σωστα διατυπωμένο και κατανοητό απόλυτα απο τον καθένα :clap::clap::thumbup::thumbup:

Lao
11-07-12, 01:25
Μπράβο ρε Lao :clap::bowdown::toast:


ωραιος μαν..καλη δουλεια..:thumbup::thumbup:


παρα πολυ καλή δουλεια , γνωστα για μας τους παλιότερους αλλα έτσι όπως είναι επεξηγηματικό το άρθρο μπορεί ο καθένας απλα να καταλάβει τι παίζετε , σωστα διατυπωμένο και κατανοητό απόλυτα απο τον καθένα :clap::clap::thumbup::thumbup:

Κύριοι, σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. :toast:

Και επειδή όταν αρχίζω κάτι θέλω να το κάνω καλά, αν μου επιτρέπεται να αναφέρω μερικά ακόμα πράγματα.

Μερικά κριτήρια επιλογής ή... μή-επιλογής μιας multi.

Ανέφερα κατ'επανάληψη στο προηγούμενο post μου πολλές φορές ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΑ LABELS.

Τι σημαίνει αυτό πρακτικά, όμως; Ας δούμε αναλυτικά.

1. Βιταμίνη Α

H ΣΗΔ εδώ είναι 3.000-5.000 IU. Θεωρώ ότι 5.000 με 10.000 IU είναι επαρκή, από τα οποία καλό είναι ένα μέρος να είναι σε κάποια άμεσα απορροφήσιμη μορφή (π.χ. palmitate) και το υπόλοιπο - και μεγαλύτερο - ως β-καροτένιο.

Ο λόγος που υποστηρίζω κάτι τέτοιο, είναι ότι όταν παίρνουμε μόνο β-καροτένιο υπάρχει μια Χ πιθανότητα να μην μετατρέπουμε σε Α όσο χρειαζόμαστε. Έτσι, αν παίρνουμε π.χ. 2.000 IU ως palmitate ή κάτι ανάλογο, έχουμε μια διατροφική εξασφάλιση ότι έχουμε στο σώμα μας όσο χρειαζόμαστε.

Επίσης, αν το β-καροτένιο προέρχεται από πολλές πηγές, ακόμα καλύτερα.

2. Βιταμίνη C

Εδώ η ΣΗΔ για μένα είναι απλά... αστεία, 60-90 mg, ανάλογα με το πρότυπο. Για μένα, αξιοπρεπής ποσότητα για μια multi, είναι μεταξύ 300mg με 1 gr. Προσοχή, γνωρίζω ότι πολλοί υποστηρίζουν λήψη μεγαλύτερων ποσοτήτων. Προσωπικά δεν μπαίνω σε αυτή την κουβέντα. Θυμίζω ότι εφόσον μιλάμε για multies, ουσιαστικά μιλάμε για «βάσεις» στις οποίες μπορούμε να «χτίσουμε» πάνω σε οτιδήποτε θεωρούμε ότι δεν μας καλύπτει.

Από κει και πέρα, αν η C της multi μας είναι σε διάφορες μορφές (π.χ. ascorbic acid, calcium ascorbate) και αν υπάρχει και κάποια ποσότητα Bioflavonoids, ακόμα καλύτερα, καθώς διευκολύνεται η απορρόφηση. NAC και Quercetin, είναι «ευχάριστες πολυτέλειες», αν και συνήθως οι ποσότητες δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

3. Βιταμίνη D

Εδώ τα πράγματα... μπλέκονται και μπλέκονται ΠΟΛΥ.

Για να μην μακρυγορώ, όποιος θέλει ας διαβάσει αυτό το θέμα:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16833-%CE%92%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7-D

Προσωπικά, θεωρώ ότι μια multi με κάπου 800-1.000 IU είναι just OK. Ξέρω και πάλι ότι πολλοί μιλάνε για πολύ μεγαλύτερες ποσότητες (COBRA & Keirox δεν σας ξέχασα ;)), απλά θυμίζω και πάλι ότι μιλάμε για «διατροφικές βάσεις». Τουτέστιν, όποιος θέλει παραπάνω, προσθέτει άνετα και... φτηνά, μιας και η D3 είναι από τα φτηνότερα συμπληρώματα.

Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να κυκλοφορούν multies χωρίς D. Είναι η δυσκολότερη βιταμίνη για να πάρει κανείς από την διατροφή του, για την σύνθεση μέσω του ήλιου ας το αφήσουμε καλύτερα, οπότε ένα προϊόν που θέλει να λέγεται «πολυβιταμίνη» πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο σημαντικότερο θα έπρεπε να έχει...

4. Βιταμίνη Ε

Εδώ τα πράγματα είναι κάπως πιο ξεκάθαρα (που λέει ο λόγος, δηλαδή).

Καταρχήν, έχει σημασία να θυμόμαστε ότι η Ε στην πραγματικότητα είναι οικογένεια 4 tocopherols και άλλων 4 tocotrienols. Από αυτές, πιο σημαντική θεωρείται η α-τοκοφερόλη.

Παρόλαυτά, υπάρχουν απόψεις και ενδείξεις οι οποίες λένε ότι πολλά IU από α-τοκοφερόλη πιθανότατα να μειώνουν ταα επίπεδα γ-τοκοφερόλης.

Αν δεχτούμε αυτό και αν ακολουθήσουμε το ότι όπως είπαμε η Ε είναι οικογένεια 8 στοιχείων, ακούγεται λογικό ότι καλό είναι εκτός από α-τοκοφερόλη να υπάρχουν και οι υπόλοιπες 7. Αυτή την λογική ακολουθεί η Ortho-Core που ανέφερα ήδη, καθώς και σε μικρότερο ίσως βαθμό η Life Force και η LifeEssence καθώς και το Animal Pak, η Orange Triad κτλ.

Γενικά λοιπόν, ως αποδεκτή ποσότητα, είναι για μένα έως 200-300 IU α-τοκοφερόλης.συν blend από τις υπόλοιπες 7.

Αν βλέπετε ότι μια multi έχει μόνο α-τοκοφερόλη, δεν λέω να μην την πάρετε αλλά τουλάχιστον έχετε στο μυαλό σας ότι εκεί έχει ένα... μειονέκτημα. ;)

Μια σημείωση, αν δείτε σε label την ένδειξη DL-alpha tocopherol ή κάτι ανάλογο, σημαίνει ότι πρόκειται για ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ βιταμίνη Ε, η οποία για μένα τουλάχιστον ΔΕΝ είναι προτιμητέα.

5. Βιταμίνες Β

Εδώ χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα :P

Χιλιάδες επί χιλιάδων % επί της ΣΗΔ, βλέπει κανείς τραγικές αποκλίσεις σε σημείο που να αναρωτιέται τελικά πόσες Β υποτίθεται ότι χρειαζόμαστε.

Επειδή άκρη δεν βγαίνει και ακόμα και οι ερευνητές δεν έχουν καταλήξει σε μια σαφή θέση για το ποιες μορφές να προτιμάμε και σε τι δόσεις (π.χ. πρόσφατα είχα διαβάσει μια έρευνα η οποία κατέληγε ότι η Β12 ως cyanocobalamin είναι μια χαρά για φαρμακευτική χρήση, ενώ γενικώς η methylcobalamin θεωρείται ανώτερη) και επειδή στο κάτω κάτω μιλάμε για υδατοδιαλυτές βιταμίνες από τις οποίες ο μεγαλύτερος κίνδυνος τοξικότητας είναι στην Β6, προτείνω να αφήσουμε τους κατασκευαστές να μας προσφέρουν αυτά τα... ωραία στο μάτι χιλιάδες % δόσεις και να κοιτάμε ΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ.

Αν λοιπόν βλέπετε ενζυματικές μορφές στο label, π.χ. P5P, methylcobalamin κτλ, προτείνω να επιλέγετε τέτοιες multies. Θεωρητικά τουλάχιστον, έχουν καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα.

Θέλω μόνο να κάνω μια επιπλέον αναφορά για το φολικό οξύ, το οποίο για μένα δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 400-800mg, ενώ η ύπαρξη βιοτίνης, χολίνης και ινοσιτόλης είναι επιθυμητή. Κάποιοι ίσως προσθέσουν και την PABA, καμία αντίρρηση από μένα, απλά δεν την θεωρώ τόσο αναγκαία.

6. Βιταμίνη Κ

Εδώ δεν έχουμε να πούμε πολλά.

Υποτίθεται ότι την φτιάχνουμε μέσα μας, αλλά υποτίθεται επίσης ότι πολλοί άνθρωποι σήμερα έχουν θέμα με την κατασκευή της.

Καλό είναι να υπάρχει, και ακόμα καλύτερα αν βλέπετε κάτι σε Κ2, μορφή πιο βιοδιαθέσιμη από την... ταπεινή Κ1.

7. Μέταλλα

Εδώ τα πράγματα φαίνονται να είναι πιο ξεκάθαρα (στεναγμός ανακούφισης :green:).

Προσέχουμε τις ΜΟΡΦΕΣ περισσότερο, γιατί πάνω κάτω οι ποσότητες απλά πρέπει να παίζουν σχετικά κοντά στην ΣΗΔ.

Αν λοιπόν βλέπετε στο label μπόλικα «citrate», «lactate», «gluconate» στις καταλήξεις των μορφών, σημαίνει ότι είμαστε σε καλό δρόμο. Ακόμα καλύτερα, αν βλέπετε να αναγράφεται με... υπερηφάνεια κάτι όπως «amino acid chelate (AAC)», «chelate» κτλ, τότε αυτή η multi είναι για σας. :P

Από την άλλη, αν βλέπετε λεξούλες όπως «oxide», «sulfate» κτλ τότε να ξέρετε ότι ο κατασκευαστής μάλλον αποφάσισε να τσιγγουνευτεί λιγάκι πάνω στο θέμα, με αποτέλεσμα να σας παρέχει μέταλλα σε όχι και πολύ απορροφήσιμες μορφές.

Θέλω να κάνω μια ειδική μνεία στο μαγνήσιο, στο οποίο παραδοσιακά βλέπουμε πολλά oxide και συνήθως είναι στα 100mg. Ως αποδεκτή ποσότητα, προτείνω κάπου ανάμεσα στα 100-200mg και, φυσικά, σε όσο το δυνατό καλύτερη μορφή.

Για το ασβέστιο, να θυμόμαστε ότι το Upeer Limit είναι κάπου στα 2 γραμμάρια, οπότε αν βλέπετε μια multi με πολύ ασβέστιο και τρώτε μπόλικα γαλακτοκομικά, τυροκομικά κτλ, ίσως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείτε.

Κλείνοντας, θέλω να αναφερθώ σε κάτι παρεξηγημένο για εμάς τους άντρες, το οποίο λέγεται ΣΙΔΗΡΟΣ.

Υπάρχει μια αντίληψη που λέει ότι οι άντρες δεν χρειάζονται σίδηρο πέραν της διατροφής τους, γιατί πολύ απλά δεν αποβάλλουν ποσότητες όπως οι γυναίκες (αναφέρομαι στις «δύσκολες μέρες»).

Αυτό, σαν γενική αρχή μπορεί να είναι σωστό, αλλά το πρόβλημα είναι ότι είναι... ΓΕΝΙΚΟ.

Καταρχήν, σε ποιους άντρες αναφερόμαστε; Σε άντρες που αθλούνται ή σε άντρες που δεν έχουν σηκώσει ποτέ αλτήρα στην ζωή τους;

Επίσης, τι πάει να πει «πέραν της διατροφής τους»; Είμαι σίγουρος ότι αν γινόταν μια έρευνα σε 100 άτομα με 100 τρόπους ζωής, διατροφής, γυμναστικής κτλ, θα έβγαιναν και 100 διαφορετικά αποτελέσματα.

Το γεγονός είναι ότι σε μεγάλα τμήματα του πληθυσμού έχει παρατηρηθεί σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό αναιμία και υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο όσο καλά και αν νομίζουμε ότι τρώμε, το θέμα να μας αφορά.

Για τους λόγους αυτούς, προσωπικά δεν είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι ο σίδηρος είναι κάτι που πρέπει να αποφεύγουν άτομα τα οποία γυμνάζονται με κάποια ένταση.

Ίσως λοιπόν, λέω... ΙΣΩΣ, θα έπρεπε να κρατάμε πιο ανοιχτή στάση και να μην ξεχνάμε ότι πολλές φορές οι απόψεις των ειδικών αλλάζουν.

Μιλώντας σε προσωπική βάση, αυτό τον καιρό χρησιμοποιώ την απλή Life Force η οποία ΕΧΕΙ και λίγο σίδηρο μέσα σε μορφή μάλιστα non-toxic (Ferrochel, Google it!).

Αν προσέξετε, θα δείτε ότι πολλές «αθλητικές» multies έχουν επίσης σίδηρο μέσα, με χαρακτηριστικό παράδειγμα την Multi-V η οποία απευθύνεται κυρίως σε αθλητές αντοχής.

Για να καταλήξουμε κάπου λοιπόν, δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη και να προτρέψω να χρησιμοποιείτε multies με σίδηρο, ωστόσο δεν θέλω να είμαι επίσης απόλυτος λέγοντας ότι δεν τον χρειαζόμαστε καθόλου.

Αν επιλέξετε μια με σίδηρο, ας είναι σε μορφή Ferrochel όπως ανέφερα ώστε να είμαστε 99% σίγουροι ότι δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα.

P.S. Θυμηθείτε το Uni-Liver, το οποίο επίσης έχει αιματικό σίδηρο. ;)

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ. :green:

Προσοχή, δεν διεκδικώ κανένα αλάθητο, ούτε θεωρώ ότι έχω μεγάλες γνώσεις επί του θέματος. Απλά καταγράφω τι θεωρώ εγώ ως κριτήρια επιλογής μιας multi και αυτό είναι όλο. Ο καθένας μπορεί να διαφωνήσει, να προσθέσει κάτι κτλ, με χαρά μου θα τον διαβάσω. :toast:

polo0
12-07-12, 00:17
ειχα ρωτησει,πριν καιρο ειχα ρωτησει στς πλβτμνες για τν life force και εγω ειχα ακουσει οτι ειναι ισως και η κλτρη και επιτελους πηρα τν απαντηση :green:;)

Lao
06-09-12, 13:19
Κάτι που διάβασα και ίσως να είναι αρκετά σημαντικό, είναι ότι η αναλογία Zinc - Copper πρέπει να είναι γύρω στο 7,5:1 με 15:1, συν-πλην.

Με άλλα λόγια, ας πούμε ότι μια multi έχει 30mg Zinc και 0,5mg (500mcg) Copper. Εδώ έχουμε αναλογία 60:1, άρα... not so good.

Είναι γνωστό ότι πολλά πράγματα είναι ανταγωνιστικά μεταξύ τους, ενώ σε άλλες περιπτώσεις δουλεύουν μαζί. Έτσι, εκτός από τις ποσότητες και τις πηγές, καλό είναι να κοιτάμε ΚΑΙ τις αναλογίες, όσο μπορούμε και το επιτρέπουν οι λιγοστές γνώσεις μας, βέβαια.;)

cuntface
06-09-12, 13:38
ρε λαο να σε ρωτησο γτ στησ multi vitamins ειναι κακο να εχει μεσα σιδηρο? δλδ εγω που εχς ελλειψη σιδηρου τι μπορω να κανω? να παρω ενα συμπληρωμα σιδηρου και μια multi?

BlooDdeaD_MefiSt
06-09-12, 13:43
ρε λαο να σε ρωτησο γτ στησ multi vitamins ειναι κακο να εχει μεσα σιδηρο? δλδ εγω που εχς ελλειψη σιδηρου τι μπορω να κανω? να παρω ενα συμπληρωμα σιδηρου και μια multi?

Γιατι ειναι τοξικος ο σιδηρος στους αντρες. Αν εχεις ελλειψη σιδηρου τοτε δεν νομιζω να υπαρχει θεμα αμα παρεις muti με σιδηρο. Απλα αν καποιος ειναι οκ απο σιδηρο και παιρνει και παραπανω απο multi και αλλες πηγες τοτε ισως υπαρχει θεμα.

cuntface
06-09-12, 13:45
Γιατι ειναι τοξικος ο σιδηρος στους αντρες. Αν εχεις ελλειψη σιδηρου τοτε δεν νομιζω να υπαρχει θεμα αμα παρεις muti με σιδηρο. Απλα αν καποιος ειναι οκ απο σιδηρο και παιρνει και παραπανω απο multi και αλλες πηγες τοτε ισως υπαρχει θεμα.

ΤΙ θεμα δλδ?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
06-09-12, 14:20
οι γυναικες,λογω της εμμηνου ρησης,εχουν μηνιαιες απωλειες σιδηρου απο το γεννητικο τους συστημα.στους ανδρες ομως,οπου και λογω της περισσοτερης τεστο,παραγουμε περισσοτερο αιμα,αθροιζεται.ο σιδηρος,οπως και ολα τα μεταλλα(μαγνησιο,ψευδαργυρος,μαγγανιο,χρωμιο,χαλκος),ειναι τοξικος και αθροιζεται στον εγκεφαλο(βασικα γαγγλια)δημιουργοντας αιμοσιδηροση.συνεπως η βιταμινες των αντρων,εχουν μικρη περιεκτικοτητα.εξαλλου,με τοσο κρεας και αβγο που τρωμε,δεν εχουμε θεμα αναιμιας.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
06-09-12, 14:22
).Η βιταμινη C-ασκορβικο οξυ, βοηθα στην αποκατασταση μετα την εντονη προπονηση,τη συνθεση κολλαγονου και την ελλατωση της παραγωμενης μεταπροπονητικης κορτιζολης,που ειναι καταβολικη.ως εκ τουτου,επιβαλλεται να λαμβανεται σε μεγαλυτερες ποσοτητες της συνιστωμενης ημερισιας δοσης(60mg).δεδομενου οτι ειναι υδατοδιαλυτη,αποβαλεται απο τους νεφρους η περισεια της.η καλυτερη μορφη της ειναι η εστερικη,οπου δεν καταστρεφεται στο γαστρικο υγρο.η βιταμινη E-τοκοφερολη ομως,καθοτι λιποδιαλυτη,δε θα πρεπει να υπερβαινει τα 1000 i.u και αυτο σε εξαιρετικες περιπτωσεις οπου γινεται αγωγη κατα της υπογονιμοτητος.ειναι λιποδιαλυτη και αθροιζεται στο ηπαρ,δημιουργοντας τοξικοτητα.το ιδιο με την βιταμινη Α-ρετινολη(οχι την προ-βιταμινη Α/beta carotene),η βιταμινη D3-καλσιφερολη,η βιταμινη Κ,τα μεταλλα σεληνιο,ψευδαργηρο,χαλκο,μαγγανιο,βαναδιο.οι βιταμινες συμπλεγματος Β ειναι κι εκεινες υδατοδιαλυτες και συνεπως αποβαλλονται με τη διουρηση.συμβαλλουν στη μετατροπη των τροφων σε ενεργεια καθως επισης και στην αφομοιωση της ζωικης πρωτεινης(Β6),την αγγειωση των μυων-νιασινη και την καλυτερη αιμοποιηση-κυανοκοβαλαμινη-Β12.

Lao
07-09-12, 11:43
ρε λαο να σε ρωτησο γτ στησ multi vitamins ειναι κακο να εχει μεσα σιδηρο? δλδ εγω που εχς ελλειψη σιδηρου τι μπορω να κανω? να παρω ενα συμπληρωμα σιδηρου και μια multi?


Γιατι ειναι τοξικος ο σιδηρος στους αντρες. Αν εχεις ελλειψη σιδηρου τοτε δεν νομιζω να υπαρχει θεμα αμα παρεις muti με σιδηρο. Απλα αν καποιος ειναι οκ απο σιδηρο και παιρνει και παραπανω απο multi και αλλες πηγες τοτε ισως υπαρχει θεμα.


ΤΙ θεμα δλδ?


οι γυναικες,λογω της εμμηνου ρησης,εχουν μηνιαιες απωλειες σιδηρου απο το γεννητικο τους συστημα.στους ανδρες ομως,οπου και λογω της περισσοτερης τεστο,παραγουμε περισσοτερο αιμα,αθροιζεται.ο σιδηρος,οπως και ολα τα μεταλλα(μαγνησιο,ψευδαργυρος,μαγγανιο,χρωμιο,χαλκος),ειναι τοξικος και αθροιζεται στον εγκεφαλο(βασικα γαγγλια)δημιουργοντας αιμοσιδηροση.συνεπως η βιταμινες των αντρων,εχουν μικρη περιεκτικοτητα.εξαλλου,με τοσο κρεας και αβγο που τρωμε,δεν εχουμε θεμα αναιμιας.

Έχω γράψει την άποψή μου ήδη σε αυτή την σελίδα...



Κλείνοντας, θέλω να αναφερθώ σε κάτι παρεξηγημένο για εμάς τους άντρες, το οποίο λέγεται ΣΙΔΗΡΟΣ.

Υπάρχει μια αντίληψη που λέει ότι οι άντρες δεν χρειάζονται σίδηρο πέραν της διατροφής τους, γιατί πολύ απλά δεν αποβάλλουν ποσότητες όπως οι γυναίκες (αναφέρομαι στις «δύσκολες μέρες»).

Αυτό, σαν γενική αρχή μπορεί να είναι σωστό, αλλά το πρόβλημα είναι ότι είναι... ΓΕΝΙΚΟ.

Καταρχήν, σε ποιους άντρες αναφερόμαστε; Σε άντρες που αθλούνται ή σε άντρες που δεν έχουν σηκώσει ποτέ αλτήρα στην ζωή τους;

Επίσης, τι πάει να πει «πέραν της διατροφής τους»; Είμαι σίγουρος ότι αν γινόταν μια έρευνα σε 100 άτομα με 100 τρόπους ζωής, διατροφής, γυμναστικής κτλ, θα έβγαιναν και 100 διαφορετικά αποτελέσματα.

Το γεγονός είναι ότι σε μεγάλα τμήματα του πληθυσμού έχει παρατηρηθεί σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό αναιμία και υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο όσο καλά και αν νομίζουμε ότι τρώμε, το θέμα να μας αφορά.

Για τους λόγους αυτούς, προσωπικά δεν είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι ο σίδηρος είναι κάτι που πρέπει να αποφεύγουν άτομα τα οποία γυμνάζονται με κάποια ένταση.

Ίσως λοιπόν, λέω... ΙΣΩΣ, θα έπρεπε να κρατάμε πιο ανοιχτή στάση και να μην ξεχνάμε ότι πολλές φορές οι απόψεις των ειδικών αλλάζουν.

Μιλώντας σε προσωπική βάση, αυτό τον καιρό χρησιμοποιώ την απλή Life Force η οποία ΕΧΕΙ και λίγο σίδηρο μέσα σε μορφή μάλιστα non-toxic (Ferrochel, Google it!).

Αν προσέξετε, θα δείτε ότι πολλές «αθλητικές» multies έχουν επίσης σίδηρο μέσα, με χαρακτηριστικό παράδειγμα την Multi-V η οποία απευθύνεται κυρίως σε αθλητές αντοχής.

Για να καταλήξουμε κάπου λοιπόν, δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη και να προτρέψω να χρησιμοποιείτε multies με σίδηρο, ωστόσο δεν θέλω να είμαι επίσης απόλυτος λέγοντας ότι δεν τον χρειαζόμαστε καθόλου.

Αν επιλέξετε μια με σίδηρο, ας είναι σε μορφή Ferrochel όπως ανέφερα ώστε να είμαστε 99% σίγουροι ότι δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα.

P.S. Θυμηθείτε το Uni-Liver, το οποίο επίσης έχει αιματικό σίδηρο.

Θεωρώ ότι και σε ό,τι αφορά τον σίδηρο, τα πράγματα είναι υποκειμενικά.

liveris
07-09-12, 13:41
πολλες πολυβιταμινες εχουν σιδηρο αλλα εχουν κ ασβεστιο που εμποδιζει την αποροφηση του οποτε ειναι μαλλον αχρηστο...οι περισσοτεροι αθλητες κ ειδικα οι αθλητες αντοχης εχουν χαμηλο σιδηρο

Txc
07-09-12, 18:32
Καλησπερα. Λοιπον θα ηθελα να ρωτισω κατι πανω στο θεμα των πολυβιταμινων...
Bλεπω οτι παρα πολλες πολυβιταμινες εχουν πχ υπερβολικες δοσεις σε βιταμινες...
Πχ η υπερβολικη δοση στο σεληνιο, οπου η συνιστωμενη δοση ειναι αρκετα κατω απο τα 200mg οπου εχουν οι περισσοτερες πολυβιταμινες μπορει να γινει τοξικη για τον οργανισμο και να προκαλεσει παραπλευρες επιδρασεις...
Τι επιδρασεις?
Διαφορες οπως σου πεφτουν τα μαλλια...
Δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου αυτο...
Μηπως η υπερβολικη δοση ειναι σε βαθος χρονου και στο διπλασιο απο την ποσοτητα που εχει το serving της πολυβιταμινης?
Την γνωμη σας παρακαλω...



Επισης σκεφτομε να παρω συμπληρωμα μαγνησιου...
Βλεπω ομως οτι υπαρχει σε διαφορες μορφες...
Τι διαφορα εχει αμα παρω πχ magnesium malate με magnesium citrate?
Τα φωτα σας παρακαλω...

Txc
07-09-12, 18:50
Οσων αφορα το ποστ του Λαο για τις καλυτερες πολυβιταμινες...
Τα badget ανεβαινει τρελα...
Αν πχ αγορασεις bulk πχ για 3 μηνες γιατι απο τα top που εγραψες, η συσκευασια ειναι για 1 μηνα...
Ειναι αναλογα με τις οικονομικες δυνατοτητες του καθενος...
Προσωπικα θα προτιμησω την Adam...

TheEnonymous
07-09-12, 20:41
Γενικά ποια πρωτείνη (με γαϊδουράγκαθο) πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη?

Lao
07-09-12, 21:23
Οσων αφορα το ποστ του Λαο για τις καλυτερες πολυβιταμινες...
Τα badget ανεβαινει τρελα...
Αν πχ αγορασεις bulk πχ για 3 μηνες γιατι απο τα top που εγραψες, η συσκευασια ειναι για 1 μηνα...
Ειναι αναλογα με τις οικονομικες δυνατοτητες του καθενος...
Προσωπικα θα προτιμησω την Adam...

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Ποια multi βγάζει για ένα μήνα;

Txc
08-09-12, 01:13
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Ποια multi βγάζει για ένα μήνα;

Η anavite εχει serving 3 χαπια αλλα η εταιρεια σου λεει να παρεις 2 servings την ημερα, το καθε serving ειναι 3 χαπια και το κουτι εχει 180, αρα σου βγαζει 1 μηνα και κατι ψιλα, αν παρεις 2 servings οπως λεει η εταιρεια και για τον δευτερο μηνα, θελεις και δευτερο κουτι....
Η Αctive sport εχει δοσολογια 4 χαπια και το κουτι εχει 120, αρα 1 μηνας...
Η ΟΤ εχει 270 χαπια το κουτι και εχει δοσολογια 6 χαπια, αρα βγαζεις 1 μηνα και κατι ψιλα, για δευτερο μηνα θες 2 κουτια. Απλα σου λεει η CL παρε 2 κουτια και ο 3ος μηνας δωρο ξερω γω...
Να παρεις την μιση δοσολογια απο ΟΤ? Δεν αξιζει για μενα...
2 κουτια παμε στα 75 ευρο πανω κατω, η τιμη στο καθε κουτι ανεξαρτητα απο το brand ειναι 30 λιρες πανω κατω, αρα περιπου στα 38 ευρο...

Αλλος τα εχει και τα σκαει και δεν τον ενδιαφερει...
Εγω κοιτω και το οικονομικο κομματι...

Lao
08-09-12, 13:52
Η anavite εχει serving 3 χαπια αλλα η εταιρεια σου λεει να παρεις 2 servings την ημερα, το καθε serving ειναι 3 χαπια και το κουτι εχει 180, αρα σου βγαζει 1 μηνα και κατι ψιλα, αν παρεις 2 servings οπως λεει η εταιρεια και για τον δευτερο μηνα, θελεις και δευτερο κουτι....
Η Αctive sport εχει δοσολογια 4 χαπια και το κουτι εχει 120, αρα 1 μηνας...
Η ΟΤ εχει 270 χαπια το κουτι και εχει δοσολογια 6 χαπια, αρα βγαζεις 1 μηνα και κατι ψιλα, για δευτερο μηνα θες 2 κουτια. Απλα σου λεει η CL παρε 2 κουτια και ο 3ος μηνας δωρο ξερω γω...
Να παρεις την μιση δοσολογια απο ΟΤ? Δεν αξιζει για μενα...
2 κουτια παμε στα 75 ευρο πανω κατω, η τιμη στο καθε κουτι ανεξαρτητα απο το brand ειναι 30 λιρες πανω κατω, αρα περιπου στα 38 ευρο...

Αλλος τα εχει και τα σκαει και δεν τον ενδιαφερει...
Εγω κοιτω και το οικονομικο κομματι...

To ότι η Anavite, η OT και γενικώς οι specialized είναι ακριβές σε σχέση με συμβατικές multies είναι γνωστό και δεν διαφωνούμε καθόλου.

Ωστόσο, μπορείς να πάρεις π.χ. την Life Force ή την LifeEssence σε μικρότερο κόστος. Αν διαβάσεις προσεκτικά τι έγραψα, είπα:


Λοιπόν, επειδή αρκετά παιδιά με ρωτάνε σε PMs σε ποια κατάταξη τοποθετώ προσωπικά την Χ ή την Ψ multi, θα αναφέρω το δικό μου Top-X ώστε όποιος ενδιαφέρεται να το διαβάζει εδώ.

ΤΟΝΙΖΩ ότι τα όποια συμπεράσματα προκύπτουν από τα labels κάθε προϊόντος και για άλλη μια φορά επισημαίνω ότι η πρακτική εμπειρία μπορεί να διαφέρει.

ΕΠΙΣΗΣ σε ό,τι αφορά το value for money επαναλαμβάνω για ακόμα μια φορά ότι τα πράγματα είναι υποκειμενικά. Μπορεί π.χ. μια multi να κάνει 20 ευρώ και να βγάζει 3 μήνες, αλλά να είναι στην ουσία καραμελίτσες, και μπορεί μια άλλη να κοστίζει 30 ευρώ για ένα μήνα, αλλά να είναι top notch.

Αυτό που έχω να προτείνω πάντως, είναι να μην ενθουσιαζόμαστε πάντοτε όταν κάτι είναι οικονομικό και βγάζει πολλά servings, αλλά παράλληλα να μην θεωρούμε πως αν κάτι κοστίζει πολλά χρήματα είναι απαραιτήτως καλό.

Τα κριτήρια τα οποία προτείνω εγώ να έχει ο καθένας στο μυαλό του όταν θέλει να επιλέξει την επόμενη multi του, είναι τα εξής:

1. Κατασκευαστής

Ο καθένας πρέπει να ψάχνεται και να καταλήγει σε κάποιους κατασκευαστές οι οποίοι εμπνέουν μια Χ εμπιστοσύνη. Πρόκειται για εταιρεία με καλό όνομα στην αγορά; Ακολουθεί πρότυπα στις γραμμές παραγωγής της; Έχει ένα σοβααρό προφίλ χωρίς πολλά φρου-φρου και αρώματα; Υιοθετεί πατενταρισμένες λύσεις στα προϊόντα της με αναφορά στον προμηθευτή;

2. Οι μορφές των βιταμινών και μετάλλων, καθώς και οι ποσότητες και οι αναλογίες.

Μην ψαρώνετε από τα κάτι χιλιάδες τοις εκατό που βλέπετε στα labels. Ίσως ακόμα πιο σημαντικό κριτήριο, είναι οι μορφές και οι αναλογίες των διαφόρων στοιχείων. Για παράδειγμα, όταν βλέπετε ότι η Ε εκτός από α-τοκοφερόλη υπάρχει και σαν σύμπλεγμα των υπολοίπων αλλά κυρίως γ-τοκοφερόλης καθώς και tocotrienols, αυτό είναι μια ένδειξη ότι ο κατασκευαστής έχει ασχοληθεί με το προϊόν του.

Άλλο παράδειγμα, όταν βλέπετε στα μέταλλα oxide και sulfate, τότε ίσως να πρέπει να ξανασκεφτείτε κατά πόσο τα χρήματά σας πιάνουν τόπο, μιας πρόκειται για όχι ιδιαίτερα καλές μορφές.

Στην τελική, σκεφτείτε το: τι είναι καλύτερο, ένα στοιχείο με δοσολογία 5000% της ΣΗΔ με απορρόφηση 10%, ή ένα με 1000% και απορρόφηση 80% (τυχαία τα νούμερα, μην παρεξηγηθώ);

3. Τα διάφορα blends

Πολλές multies έχουν φυτικά, αντιοξειδωτικά, ενζυματικά κτλ blends τα οποία έχουν ως προφανή σκοπό να δελεάσουν τον αγοραστή κάνοντάς τον να πιστέψει ότι αγοράζει κάτι παραπάνω.

Η συμβουλή μου: ερευνήστε και χρησιμοποιείστε την λογική σας.

Μπορεί π.χ. να δείτε ένα εντυπωσιακό blend που να έχει μέσα σιβηριανό, κορεάτικο και αμερικάνικο ginseng και όλο μαζί να είναι 100 mg. Με λίγη έρευνα, ο καθένας μπορεί να μάθει ότι για να έχει αποτέλεσμα από το ginseng, απαιτείται καθημερινή λήψη 1-2 γραμμαρίων, η οποία να κρατάει για 1-2 μήνες. Άρα, είναι εμφανές ότι 50 ή 100 mg είναι αμελητέα ποσότητα η οποία περισσότερο έχει να κάνει με το marketing παρά με το αποτέλεσμα.

Άλλο παράδειγμα, ας πούμε ότι βλέπετε ένα blend φρούτων, ας πούμε 100 mg πάλι. Σκεφτείτε λογικά... αν πάρετε π.χ. ένα μήλο, το αποξηράνετε και το κάνετε σκόνη, πόσα mg θα βγουν; Ο καθένας, ας πειραματιστεί αν θέλει ώστε να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Προσοχή, δεν θέλω να γίνομαι κακός, ούτε απαξιωτικός, ούτε πιστεύω ότι τα blends είναι εντελώς άχρηστα. Στην σημερινή εποχή, κατά την οποία για πολλούς λόγους το 99,9% των ανθρώπων δεν τρέφεται σωστά, ακόμα και... 1 mg έχει την δική του αξία. Όταν όμως αυτό το 1 mg το χρυσοπληρώνουμε, τουλάχιστον να ξέρουμε ότι όντως το χρυσοπληρώνουμε, έτσι δεν είναι; ;)

After all, για μένα το πιο σημαντικό σε μια multi είναι οι βιταμίνες και τα μέταλλα. Ό,τι άλλο υπάρχει, καλά κάνει και υπάρχει αλλά προσωπικά δεν δίνω μεγάλη σημασία.


Ας πάμε στο TOP-X λοιπόν. :toast:

Έχουμε και λέμε:

Α) ΣΥΜΒΑΤΙΚΕΣ MULTIES

Εδώ αναφέρομαι σε multies γενικής χρήσης με σχετικά χαμηλό serving size, τις οποίες μπορεί ο κάθε ΕΝΗΛΙΚΟΣ να παίρνει όλο τον χρόνο.

Ως τις καλύτερες, στο μυαλό μου έχω τις εξής:

- Life Force (Source Naturals), ανεξαρτήτως έκδοσης.
- Ortho-Core (AOR)
- LifeEssence (Pure Essence)

Αυτές οι 3, για μένα είναι top-class. Η κάθε μία έχει τα δικά της + και -, αλλά σε γενικές γραμμές πρόκειται για ποιοτικά προϊόντα, με καλές μορφές των στοιχείων και αποδεκτό value for money (αν και η Ortho-Core απέχει αρκετά σε σχέση με τις άλλες δύο).

Αν κάποιος δεν έχει όρεξη για πειραματισμούς και δεν θέλει να ξοδέψει πολλά, προτείνω την Life Force. Είναι δοκιμασμένη, έχει πάρα πολύ καλά reviews (μπείτε και στο bb.com) και εν ολίγοις για μένα είναι μια multi με την οποία... you can't go wrong, που λένε και οι Αμερικάνοι.

Η Ortho-Core έχει βγει πρωταθλήτρια στο bb.com, είναι αλήθεια ότι έχει πάρα πολύ καλές μορφές των στοιχείων και ο κατασκευαστής στηρίζει τις επιλογές του με αρκετά μεγάλο όγκο αναφορών και παραπομπών.

Η LifeEssence έχει επίσης πολύ καλό προφίλ, μοιάζει αρκετά με την LF.

Υπόψιν, τις 2 τελευταίες τις έχει δοκιμάσει ο GeoDask, οπότε έχουμε και εδώ έναν δικό μας άνθρωπο να μας πει. :green:

Ένα σκαλί πιο κάτω, προσωπικά βάζω τις εξής:

- Adam (NOW)
- Opti-Men (ON)
- Alive! (Nature's Way)
- Super 2 Daily (Carlson Labs)

Είναι αξιοπρεπείς multies, για κάποιον που θέλει να κάνει την δουλειά του. No more, no less.

Ακόμα ένα... σκαλί πιο κάτω...

...βάζω όλες όσες πωλούνται στα ελληνικά φαρμακεία (ελπίζω να μην με παρεξηγήσει κάποιος συμπαθής φαρμακοποιός, ε!). Ονόματα και υπολήψεις δεν θέλω να θίξω, όποιος έχει μπει έστω και μια φορά σε φαρμακείο και έχει δει τις μάρκες, αυτομάτως ξέρει ποιες εννοώ.

Τα ίδια ισχύουν και για όλες τις «μία την μέρα», οπουδήποτε και αν πωλούνται. Είμαι υπέρμαχος των πολλαπλών δόσεων ανά μέρα (τουλάχιστον 2).

Επίσης, τα ίδια ισχύουν και για όσες... συμπαθείς multies έχουν στην ετικέτα τους σούπερ-ντούπερ bbing σώματα, εξωφρενικά claims κ.ο.κ.

Το ξαναλέω: ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΤΕ ΤΑ LABELS. ;)

ΜΗ-ΣΥΜΒΑΤΙΚΕΣ MULTIES

Ως TOP, εδώ έχουμε:

- Anavite (Gaspari)
- Orange Triad (Controlled Labs)
- Multi-V (1st Endurance)
- Activite Sport (MHP)

Είναι 4 επιλογές οι οποίες έχουν αρκετά έως πολύ καλά labels. Η κάθε μία έχει τα δικά της «κλου».

Έχω αναφερθεί εκτεταμένα στην Anavite την οποία έχω τιμήσει δεόντως, την δε Orange Triad δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.

Οι Multi-V και Activite Sport είναι σχετικά άγνωστες σε εμάς. Έχω γράψει κάποια πράγματα στην ενότητα ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ.

Εδώ κάποιος μπορεί να πει «μα... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ANIMAL PAK;;;» :P

Νομίζω ότι όσα έχω πει στο 1ο μου post στο παρόν θέμα, είναι πολύ κατατοπιστικά. :)

Αυτά προς το παρόν.

Πριν κλείσω, θέλω να επισημάνω ότι ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν αναφέρω ΠΟΛΛΕΣ multies οι οποίες πιθανότατα να αξίζουν την προσοχή μας. Είναι αλήθεια, υπάρχουν πολλά προϊόντα τα οποία ίσως να είναι και καλύτερα από όσα ανέφερα (π.χ., όποιος θέλει ας κοιτάξει τα προϊόντα της Douglas Laboratories), αλλά το κόστος εκεί είναι τόσο υψηλό που θεωρώ ότι δεν έχει νόημα.

Για άλλη μια φορά, θέλω να επισημάνω ότι όσα είπα αντανακλούν τις δικές μου απόψεις, οι οποίες μπορεί να είναι απόλυτα λαθεμένες.

Στην τελική, πάντοτε υποστηρίζω πως ο καθένας πρέπει να ακολουθεί το trial and error και, στο κάτω-κάτω, το τι λειτουργεί στον καθένα και τι έχει ανάγκη, το ξέρει καλύτερα αυτός και μόνο αυτός.

Ελπίζω όσα είπα να βοήθησαν όσους έκαναν τον κόπο να διαβάσουν το παρόν post μου.

Cheers :toast:

Νομίζω ότι είμαι πολύ ξεκάθαρος για το τι θεωρώ εγώ «value for money».;)

Txc
11-09-12, 15:44
Καλησπερα. Λοιπον θα ηθελα να ρωτισω κατι πανω στο θεμα των πολυβιταμινων...
Bλεπω οτι παρα πολλες πολυβιταμινες εχουν πχ υπερβολικες δοσεις σε βιταμινες...
Πχ η υπερβολικη δοση στο σεληνιο, οπου η συνιστωμενη δοση ειναι αρκετα κατω απο τα 200mg οπου εχουν οι περισσοτερες πολυβιταμινες μπορει να γινει τοξικη για τον οργανισμο και να προκαλεσει παραπλευρες επιδρασεις...
Τι επιδρασεις?
Διαφορες οπως σου πεφτουν τα μαλλια...
Δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου αυτο...
Μηπως η υπερβολικη δοση ειναι σε βαθος χρονου και στο διπλασιο απο την ποσοτητα που εχει το serving της πολυβιταμινης?
Την γνωμη σας παρακαλω...



Επισης σκεφτομε να παρω συμπληρωμα μαγνησιου...
Βλεπω ομως οτι υπαρχει σε διαφορες μορφες...
Τι διαφορα εχει αμα παρω πχ magnesium malate με magnesium citrate?
Τα φωτα σας παρακαλω...

Bump? Ξερει κανεις?

Lao
23-09-12, 14:48
Bump? Ξερει κανεις?

Είμαστε λίγο off topic, αλλά ας πάει τα παλιάμπελο που λέει και ο λαός. :P

Η ΣΗΔ για το σελήνιο για ενήλικες, είναι αυτή την στιγμή 55 mcg ανά μέρα, και το Άνω Αποδεκτό Όριο στα 400.

Ακόμα και αν χρησιμοποιείς μια multi που έχει 200 mcg / serving και παίρνοντας ως δεδομένο το ότι τα απορροφάς όλα (κομματάκι δύσκολο), είναι - επίσης - κάπως δύσκολο να φτάσεις το παραπάνω όριο, εκτός και αν τρως κάθε μέρα καρύδια Βραζιλίας (!) ή μεγάλες ποσότητες από χοιρινό κρέας, ψωμί ολικής κτλ.

Εάν παρόλαυτά θεωρείς ότι είσαι κοντά στα 400 mcg ημερησίως ή και ότι τα ξεπερνάς, τότε μπορείς να πάρεις μια multi με λιγότερο σελήνιο. Υπάρχουν πολλές και αξιόλογες.

Όσον αφορά το μαγνήσιο, δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση, κάθε μορφή υποτίθεται ότι έχει μια Χ βιοδιαθεσιμότητα. Για να μην το ζαλίζουμε, τα -ate θεωρητικά είναι καλύτερα στο θέμα αυτό, ενώ αν βλέπεις oxide σημαίνει ότι δεν απορροφάς και πολύ.

Lao
03-10-12, 15:33
Ας πάμε στο TOP-X λοιπόν. :toast:

Έχουμε και λέμε:

Α) ΣΥΜΒΑΤΙΚΕΣ MULTIES

Εδώ αναφέρομαι σε multies γενικής χρήσης με σχετικά χαμηλό serving size, τις οποίες μπορεί ο κάθε ΕΝΗΛΙΚΟΣ να παίρνει όλο τον χρόνο.

Ως τις καλύτερες, στο μυαλό μου έχω τις εξής:

- Life Force (Source Naturals), ανεξαρτήτως έκδοσης.
- Ortho-Core (AOR)
- LifeEssence (Pure Essence)

Αυτές οι 3, για μένα είναι top-class. Η κάθε μία έχει τα δικά της + και -, αλλά σε γενικές γραμμές πρόκειται για ποιοτικά προϊόντα, με καλές μορφές των στοιχείων και αποδεκτό value for money (αν και η Ortho-Core απέχει αρκετά σε σχέση με τις άλλες δύο).

Αν κάποιος δεν έχει όρεξη για πειραματισμούς και δεν θέλει να ξοδέψει πολλά, προτείνω την Life Force. Είναι δοκιμασμένη, έχει πάρα πολύ καλά reviews (μπείτε και στο bb.com) και εν ολίγοις για μένα είναι μια multi με την οποία... you can't go wrong, που λένε και οι Αμερικάνοι.

Η Ortho-Core έχει βγει πρωταθλήτρια στο bb.com, είναι αλήθεια ότι έχει πάρα πολύ καλές μορφές των στοιχείων και ο κατασκευαστής στηρίζει τις επιλογές του με αρκετά μεγάλο όγκο αναφορών και παραπομπών.

Η LifeEssence έχει επίσης πολύ καλό προφίλ, μοιάζει αρκετά με την LF.

Υπόψιν, τις 2 τελευταίες τις έχει δοκιμάσει ο GeoDask, οπότε έχουμε και εδώ έναν δικό μας άνθρωπο να μας πει. :green:

Ένα σκαλί πιο κάτω, προσωπικά βάζω τις εξής:

- Adam (NOW)
- Opti-Men (ON)
- Alive! (Nature's Way)
- Super 2 Daily (Carlson Labs)

Είναι αξιοπρεπείς multies, για κάποιον που θέλει να κάνει την δουλειά του. No more, no less.

Να προσθέσω 2 προϊόντα που είχα ξεχάσει να αναφέρω και θεωρώ ότι είναι αρκετά έως πολύ καλά:

Multi 1-to-3 (Jarrow Formulas) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18477-Multi-1-to-3-(Jarrow-Formulas))

Jarrow Pak Plus (Jarrow Formulas) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18476-Jarrow-Pak-Plus-(Jarrow-Formulas))

{sofos, γιατί δεν είπες κάτι; :P)

Δεν είναι τέλειες multies, είναι όμως άνω του μέσου όρου.

Lao
04-10-12, 12:40
Να προσθέσω 2 προϊόντα που είχα ξεχάσει να αναφέρω και θεωρώ ότι είναι αρκετά έως πολύ καλά:

Multi 1-to-3 (Jarrow Formulas) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18477-Multi-1-to-3-(Jarrow-Formulas))

Jarrow Pak Plus (Jarrow Formulas) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18476-Jarrow-Pak-Plus-(Jarrow-Formulas))

{sofos, γιατί δεν είπες κάτι; :P)

Δεν είναι τέλειες multies, είναι όμως άνω του μέσου όρου.

Προσθέτω άλλη μία:

Multi Basics - 3 (AOR) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20583-Multi-Basics-3-(AOR))

sioutas
27-10-12, 02:58
Γνώμη για την MULTI MAX (MDY)?

Stamer
27-10-12, 03:38
Γνώμη για την MULTI MAX (MDY)?

χιλιες φορες adam φιλε

SHRED
27-10-12, 05:42
Πολυβιταμίνη καλή που απλά να διαλύεται στο νερό δεν υπάρχει?

200sx
27-10-12, 13:48
Εμένα για οικονομική πολυβιταμίνη μ'αρέσει η AllMax VitaForm.. έχει μέσα και glucosamine msm για του συνδέσμους.. έχει sawpalmeto και πολλά άλλα όμορφα πραγματάκια..
Για πιο hardcore φυσικά Animal Pak!!!

http://www.musclebody.gr/156-336-thickbox/allmax-vitaform.jpg

sioutas
28-10-12, 02:11
χιλιες φορες adam φιλε

Tην έχω ήδη πάρει (Την Multi Max. MDY), γι αυτό ήθελα κανα σχόλιο. Σήμερα το πρωί πήρα το 1ο χάπι. Απ΄το μεσημέρι και μετά το κάτουρο ήταν κατακίτρινο, όπως και το χρώμα του χαπιού!

Mikekan
28-10-12, 02:21
Είναι φυσιολογικο.

freebil
31-10-12, 02:18
Καλησπέρα. Πήρα τις opti-men αλλα μετα διαβασα διάφορα σχόλια όπως αυτο http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=133086553 . Γενικά για έναν αρχάριο θα κάνουν δουλειά?

panos 077
01-11-12, 18:00
απο xtr επιδι εχω ακρες ποια πολυβιταμινη θα πρωτινατε να παρω?

Lao
02-11-12, 12:47
απο xtr επιδι εχω ακρες ποια πολυβιταμινη θα πρωτινατε να παρω?

Διάβασες το topic;

Mikekan
02-11-12, 13:52
Παιδιά έχω δει πολύ καλό αποτέλεσμα από τις Warrior Lab πολυβιταμίνες! Δίνουν ενέργεια που νιώθεις κάτι που δεν συμβαίνει τόσο πολύ με τις Opti-Men. Σημείωση δεν έχω δοκιμάσει άλλες.

Lao
02-11-12, 13:55
Παιδιά έχω δει πολύ καλό αποτέλεσμα από τις Warrior Lab πολυβιταμίνες! Δίνουν ενέργεια που νιώθεις κάτι που δεν συμβαίνει τόσο πολύ με τις Opti-Men. Σημείωση δεν έχω δοκιμάσει άλλες.

Πόσες ταμπλέτες έπαιρνες από την Opti-Men;

Mikekan
02-11-12, 14:44
Πόσες ταμπλέτες έπαιρνες από την Opti-Men;

Μία το πρωί και μία πριν τη προπόνηση κατά τις 18:00.

Lao
02-11-12, 14:57
Μία το πρωί και μία πριν τη προπόνηση κατά τις 18:00.

Το τι πιάνει τον καθένα και πως τον πιάνει είναι σχετικό, πάντως το serving της Opti-Men είναι 3 ταμπλέτες την μέρα.

metz
02-11-12, 15:11
[QUOTE=200sx;646446]Εμένα για οικονομική πολυβιταμίνη μ'αρέσει η AllMax VitaForm.. έχει μέσα και glucosamine msm για του συνδέσμους.. έχει sawpalmeto και πολλά άλλα όμορφα πραγματάκια..
Για πιο hardcore φυσικά Animal Pak!!!

Οι ποσότητες είναι πάρα πολύ μικρές...