PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη για χασιμο λυπους!



ckdiablo555
23-02-08, 14:59
Παιδιά καλησπέρα μετά από πολυ καιρό επιστρέφω στην ομάδα...!Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για διατροφή και χάσιμο λίπους και μαζί και χάσιμο βάρους!Πρώτα από όλα είμαι αθλητής ποδοσφαίρου,αλλα είχα ένα σοβαρό τραυματισμό πριν 2,5-3 χρονια που μου στοίχησε και στο να φύγω και από την ομάδα γιατί προτίμησα να μην κάνω enxeirhsh,αποφασίζοντας και να μην ασχοληθώ επαγγελματικά...!από όταν αποκαταστηθηκε το πόδι μου,είχα πάθει μερική ρήξη "εσοπλαγιου" συνδέσμου στο αριστερό πόδι,άρχισα να κάνω πρόγραμμα όγκου εδώ και 1,5 χρόνο και κατάφερα να φτάσω από 65 κιλά και ύψος 1,76 στα 75 κιλα με πολλη μεγαλη διαφορα στο σωμα μου...!το θέμα είναι ότι λόγο τον πανελληνιων που έδινα για δεύτερη φορα είχα σταματήσει το gym για 3 μήνες και έτρωγα παρα πολύ...!μετά ήρθε και το καλοκαίρι και το έριξα και εκεί παρα πολύ έξω,και ενώ είχα πέσει από τα 75 στα 69 γιατί δεν έτρωγα και πολλά πριν τις πανελλήνιες,ήρθαν και οι εξετάσεις της σχολης μου τώρα και άρχισα να τρώω και εκεί πολύ και έφτασα αισίως τα 80 κιλά με μια πανέμορφη μπάκα στην κοιλιακή μου χωρα συνέπεια των ξενυχτιών και της μπύρας του καλοκαιριού...!εδώ και ένα μηνα έχω ξεκινήσει δίαιτα σε διατροφολόγο και έχω φτάσει τα 76...η δίαιτα στο περίπου ξεκινάει με ένα γιαουρτάκι το πρωί μαζί με ένα φρούτο για μετά είχε 2 φρούτα αλλα εγώ τώρα τελευταία τα αντικατέστησα με 2 scoop καθαρής πρωτεΐνης,για μεσημεριανό έχει ένα πιάτο σαλάτα με μια κουταλια λάδι και 50gr τυράκι και 1πιάτο όσπρια η 150 gr κοτόπουλο η ψάρι!μετά έχει 2 φρούτα που έγιναν 2 scoop καθαρής και για βραδυ η ένα γιαουρτάκι με 2 φρυγανιές η μια σαλάτα ανάλογα το μεσημεριανό...!

εγώ σε αυτά έχω προσθέσει και 4 φορες την εβδομάδα gym μονο τρέξιμο και κοιλιακούς,έχω πάρει αυτά εδώ ακομα μηπως μς βοηθησουν:1.CHITOSAN της Cybergenics,2.HARDCORE STRENGTH RAPID LEAN της 6 star,3.Whey Plex την καθαρη πρωτεινη της AllStars, 4.Hydroxycut Hardcore της MUSCLETECH και 5.λιπαρα ω3,ω6,ω9 της Country Life...!
ακομα ηθελα να αναφερω οτι το σωμα μου μετα απο το γυμναστηριο ποναει αρκετα και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να περνω κατι για να μην εχω τετοια προβληματα...!και αν κανω κατι λαθος σε οτι σας ειπα παραπανω ζηταω την συμβουλη σας γιατι ειμαι νεος...!Ευχαριστω πολυ Χρήστος!

Antonio
23-02-08, 15:29
Φιλε προσωπικά δεν έχω καταλάβει ποιοι είναι οι στόχοι σου.
Βάροι κάνεις?Η μήπως απλά θέλεις να χάσεις κάποια κιλά?
Η διατροφή σου σε γενικές γραμμές για να χάσεις κιλά είναι ψιλοκαλή.
Για bbing όμως δεν κάνει...
Επείσης είσαι 76 κιλα. Εντάξει δεν είσαι δα και τόσο χοντρός!!
Αν όλα τα παραπάνω ισχύουν,δλδ αν δεν κάνεις βάροι και θες απλά να χάσεις κάποια κιλά είσαι στον σωστό δρόμο.Κατα την γνώμη μου πάρνεις πολλά συμπληρώματα που δεν χρειάζεται. Αν ο στόχος σου είναι αυτός που κατάλαβα μπορείς να τον πετύχεις με πολύ πιο απλά και βασικά πραγματάκια..

RUHL
23-02-08, 15:41
+1 στον αντονιο

ουτε εγω δεν καταλαβα κανεις βαρη η οχι?






μετά έχει 2 φρούτα
για μεσημεριανό έχει ένα πιάτο σαλάτα με μια κουταλια λάδι και 50gr τυράκι

:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: ποσο κοσμο εχουν καψει αυτοι :lol: αυτο με τα 2 φρουτα που το θεωρουν παντως γευμα ολοι μα ολοι οι διατροφολοι το δινουν το παρατηρω καθε φορα που βλεπω διατροφες απο διατροφολογους :lol:



Εγω προτεινο να διαβασεις το αρθρο του muscleboss γραμμωση στα αρθρα :thumbup: και πολλα συμπληρωματα με αυτη την διατροφη φιλε τσαμπα τα περνεις και αμα κρινω απο τις εταιριες αχχχαχααχαχ νομιζω ψωνιζεις απο ελλαδα :lol: και διαβαζεις πολυ musclemag :lol:

nickos46
23-02-08, 16:32
ruhl ίσος το παιδί να μην κάνει bodybuilding οποτε δεν θα τον βοηθήσει το άθρο του boss

toula_nomikou
23-02-08, 16:44
Τα γευματα σου ειναι λιγα πρεπει να προσθαισεις ακομα 1-2 για να ενεργοποιησεις περισσοτερο το μεταβολισμο σου.Πρεπει να βαλεις και λιγο συνθετο υδατανθρακα π.χ ρυζι και το βραδυ ποτε σκετη σαλατα κανε τονοσαλατα.Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.

billys15
23-02-08, 16:53
αυτο με τα 2 φρουτα που το θεωρουν παντως γευμα ολοι μα ολοι οι διατροφολοι το δινουν το παρατηρω καθε φορα που βλεπω διατροφες απο διατροφολογους :lol:

Αν δεν κανεις διατροφη bodybuilding τοτε ενταξει το βρισκω ρε συ.Ισα ισα να ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος.

ckdiablo555
23-02-08, 21:11
Παιδια καλησπερα εχετε δικιο ξεχασα να το πω μεσα στη βιασυνη μου...! :? δεν κανω βαροι ακομα δηλαδη και μπορει να μην το διατυπωσα εγω καλα το τι ηθελα να πω,ζητω συγγνωμη...! :unsure: Θελω να πω οτι απλα με ενδοιαφερει να χασω καποια κιλα και να γραμμωσω ειχα καποιον ογκο με το προγραμμα που εκανα παλια αλλα αυτα εχουν ψιλοκρεμασει οπως το στηθος μου και τα χερια εχουν πεσει πολυ μονο οι ομοι μου ειναι σε καλα επιπεδα...!αυτο που θελω κυριως ειναι να ξερω αν κανω σωστα και μηπως να κανω ογκο και να σταματησω την αεροβια γυμναστικη και να την αρχισω σε κανα 3αρι μηνες ή μηπως να κανω αεροβια τωρα και καποιες αλλες ασκησεις ωστε να φυγει το λιπος που εχω παρει και αργοτερα να κανω παλι ογκο...!Αυτο που θελω ειναι να εχω ενα καλο σωμα οπως ειχα παλια και ακομα καλυτερο...δηλαδη να εμφανιστουν παλι οι κοιλιακοι μου(που εχουν χαθει :geek: )!παντως εχετε δικιο μαλλον περνω πολλα συμπληρωματα...!οχι και καλα αλλα σε αυτο ναι φταιω εγω,γιατι πολυ απλα δεν εχω καλη ενημερωση και αγοραζω απο Ελλαδα γιατι μαλλον ψιλο φοβαμαι να παρω απο εξω...!για αυτο θελω βοηθεια...!συγγνωμη αν μερικες φορες εχω λαθος διατυπωση ειναι επειδη σπουδαζω εξω μαλλον συνηθησα τα Αγγλικα πολυ μου φαινεται...!Ευχαριστω πολυ και παλι...!

Antonio
23-02-08, 21:24
μηπως να κανω ογκο και να σταματησω την αεροβια γυμναστικη και να την αρχισω σε κανα 3αρι μηνες

Είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις. 3 μήνες βέβαια είναι πολύ μικρή περίοδος για όγκο...

ckdiablo555
25-02-08, 00:03
Ωραια θα κανω λοιπον ογκο για παραπανω απο 3 μηνες...!γιατι μαλλον ειναι ο πιο σωστος δρομος...! :wink:
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι τι ακριβως θα πρεπει να παρω σαν συμπληρωμα και γιατι οι εταιριες All star και 6 Star και Μuscletech που επαιρνα και παιρνω δεν θεωρουντε τοσο καλες,τι προτεινεται και απο που να το αγορασω...?Ακομα θα ηθελα να πω οτι κανοντας ενα τεστ σε ενα διατροφολογο μου ειπε οτι καιω 1800 θερμιδες την ημερα περιπου και οτι εχω πολυ μεγαλη ποσοτητα νερου εκτως των κυτταρων,απο λαθος διατροφη...!θα πρεπει να προσεξω κατι στην διατροφη μου για να αποφυγω καποιες δυσσαρεστες συνεπειες?Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!