PDA

Επιστροφή στο Forum : κρεατίνη και εντερικές διαταραχές



elena87
14-09-11, 23:08
Θα ήθελα να μάθω κατα πόσο σχετίζεται η διάρροια και οι εντερικές διταραχές με τη λήψη κρεατίνης

beefmeup
14-09-11, 23:13
σχετιζεται αρκετα,αλλα δεν συμβαινει σε ολους..
διαρροιες κλπ..

elena87
14-09-11, 23:15
Παρατηρείται σε πολύ κοσμο γενικα?κατα τη διάρκεια του φορτώματος η και γενικα?

Nio
14-09-11, 23:18
Πόσα g παίρνεις?

Δοκίμασε να σπάσεις τη δόση σε μικρότερες, μπορεί να βοηθήσει.
Τουλάχιστον, μια έρευνα του 2008 έτσι έδειξε :green:

beefmeup
14-09-11, 23:18
κ στο φορτωμα κ γενικα..αν ελλατωσεις την δοση στα 5γρ την μερα μπορει να με σε πειραζει..

elena87
14-09-11, 23:42
στο φορτωμα ημουν ενταξει για 4 μερες μετα αρχισε το προβλημα.Τώρα εδω και 1 βδομαδα παιρνω 5γρ τη μερα και παλι εχω θέμα.Τα βάζω σε νερό 1 λτ και πίνω όλη μέρα απο εκεί.Δε ξέρω τι να κανω ίσως να μειωσω τη δόση σε 2,5 γρ?ιμε 157 47 κιλα.Απλα έχω την απορία αν αυτό συμβαίνει και σε άλλο κόσμο.

RAMBO
14-09-11, 23:47
με τοσο λιγο και σε πειραζει?:unsure:μαλλον θα εχεισ ευαισθησια εγω μεχρι 15 εχω φτασει σε φορτωμα αλλα κ γενικα σε κυκλουσ μεχρι κ 3 μηνεσ δεν ειχα θεματα ποτε

average_joe
14-09-11, 23:48
καντο 4γρ αρχικα και αν δεις πως συνεχιζει να σε πειραζει καντο 3γρ.
ετσι κι αλλιως για τα κιλα σου πιστευω οτι και τα 3γρ θα σε καλυπτουν.

beefmeup
14-09-11, 23:50
στο φορτωμα ημουν ενταξει για 4 μερες μετα αρχισε το προβλημα.Τώρα εδω και 1 βδομαδα παιρνω 5γρ τη μερα και παλι εχω θέμα.Τα βάζω σε νερό 1 λτ και πίνω όλη μέρα απο εκεί.Δε ξέρω τι να κανω ίσως να μειωσω τη δόση σε 2,5 γρ?ιμε 157 47 κιλα.Απλα έχω την απορία αν αυτό συμβαίνει και σε άλλο κόσμο.

ναι συμβαινει,ειναι γνωστη παρενεργεια απλα δεν συμβαινει σε ολους..
σε μενα σε πουμε, δεν συμβαινει κ με μεγαλες δοσεις..

για πες..την περνεις κοντα(ας πουμε σε διαστημα 1 ωρας?) σε γευματα(πριν η μετα)..

elena87
14-09-11, 23:53
την βάζω σε ένα μπουκάλι με νερό και πίνω απο το πρωί ως το βράδυ απο εκεί για να μην την πάρω όλη μαζί συνηθως μετα το φαγητο πίνω και περισσότερο απο το μπουκάλι.γενικά έχω ευαισθησία δηλ δε μπορώ να πάρω και λιποδ/τη με καφείνη

beefmeup
15-09-11, 00:00
δοκιμασε να την περνεις σε ισοποσες δοσεις,γιατι μεσα στο μπουκαλι που την ριχνεις δεν ξερεις ποση πινεις καθε φορα..
μπορει να πινεις 4γρ,με την μια μπορει να πινεις κ 1..η σκονη αυτη δεν καταμεριζεται ισομερως σε υγρα..
οποτε μπορει γιαυτο να εχεις θεμα..

κ προσπαθησε να μην την πινεις κοντα σε γευματα(1 ωρα πριν η μετα).

Eddie
15-09-11, 00:11
Και για ποιο λογο να παρεις κρεατινη?Δε μπορω να καταλαβω..αντε εμεις λες οτι εχουμε ενα κολλημα και κυνηγαμε να σηκωσουμε το τελευταιο κιλο,εσυ (και καθε νορμαλ κοπελα) γιατι να παρει κρεατινη?Μπορεις να κανεις κορμι (και μαλιστα το ιδιο) και χωρις αυτην..εκτος αν εισαι τοσο hardcore χαχα :P

Ειχες και θεμα με τα νερακια σου απ οσο θυμαμαι..


Επισης,πριν πολλααα χρονια οταν επαιρνα cell tech το κουτι εγραφε οτι μεσα σε 5 λεπτα απ τη στιγμη που θα ανακατευτει η κρεατινη με το νερο θα πρεπει να καταναλωθει.

elena87
15-09-11, 00:17
ασχολούμαι με bodybuilding κανω hardcore προπονηση και θελω και όγκο.Ξέρω οτι η κρεατίκη στο νερό κρατα γύρω στις 15 ώρες.επίσης για να απαντήσω και στο φίλο παραπάνω το μπουκάλι το κουνάω και μετά πίνω.Ηθελα να ρωτήσω γιατι μια ώρα πριν η μετα το φαι?πίνω τότε πιο πολύ απ ότι με ''αδειο'' στομάχι να μην πέσει βαριά

sobral
15-09-11, 00:23
δοκιμασε να την περνεις σε ισοποσες δοσεις,γιατι μεσα στο μπουκαλι που την ριχνεις δεν ξερεις ποση πινεις καθε φορα..
μπορει να πινεις 4γρ,με την μια μπορει να πινεις κ 1..η σκονη αυτη δεν καταμεριζεται ισομερως σε υγρα..
οποτε μπορει γιαυτο να εχεις θεμα..

κ προσπαθησε να μην την πινεις κοντα σε γευματα(1 ωρα πριν η μετα).

Λογικά την πειράζει αυτό ότι το βάζει σε πολύ μεγάλη ποσότητα νερού και δεν γνωρίζει την ακριβή ποσότητα. Αλλά ρε beef γιατί όχι κοντά σε γεύματα? αφού σε βασικό pH απορροφάται καλύτερα...

beefmeup
15-09-11, 00:26
επίσης για να απαντήσω και στο φίλο παραπάνω το μπουκάλι το κουνάω και μετά πίνω.

προφανως κ το κανεις αυτο,αλλα κ παλι ξερεις ποσο πινεις?



Ηθελα να ρωτήσω γιατι μια ώρα πριν η μετα το φαι?πίνω τότε πιο πολύ απ ότι με ''αδειο'' στομάχι να μην πέσει βαριά

οχι για αυτο που λες,αλλα γιατι σε καποιους μαζι με φαγητο προκαλει προβλημα..
αυτο που σου ειπα ουσιαστικα ειναι να την περνεις τουλαχιστον μια ωρα μακρια απο γευματα..

κ αν δεν ειναι μικροιονισμενη,δοκιμασε κ αυτη την μορφη..μπορει να μην σου προκαλει διαταραχες ετσι..

beefmeup
15-09-11, 00:27
αφού σε βασικό pH απορροφάται καλύτερα...

αυτο νομιζω οτι εγω το ειχα πρωτογραψει εγω εδω μεσα..αλλα μπορει να κανω κ λαθος.
κ ειχα γραψει οτι υποθετουμε βαση λογικης,δεν εχουμε κατι που να μας κανει σιγουρους γιαυτο.

elena87
15-09-11, 00:28
αρχικα την έπερνα μαζι και τα 5γρ με την πρωτεινη μετα την προπονηση.Μετα την έβαλα στο νερό ίσως είναι πιο οκ τωρα.το νερό έχει ζάχαρη και κουνάω καλα το μπουκάλι πολυ καλα πριν πιο οποτε ανακατεύεται.τι λέτε να κανω λοιπον

sobral
15-09-11, 00:34
αυτο νομιζω οτι εγω το ειχα πρωτογραψει εγω εδω μεσα..αλλα μπορει να κανω κ λαθος.
κ ειχα γραψει οτι υποθετουμε βαση λογικης,δεν εχουμε κατι που να μας κανει σιγουρους γιαυτο.

το "υποθέτουμε" βάση ποιας λογικής δηλ? δεν σε αμφισβηττώ:) απλά να μάθω περισσότερα πράγματα θέλω. (αν βρεις και τίποτα για το συστατικό του zma max που σε ρώτησα πριν πες μου please).

average_joe
15-09-11, 00:34
περαν του να μικρυνεις τις δοσεις, το αλλο που μου ρχεται ειναι να αλλαξεις τη μορφη της (επειδη το στομαχι σου μπορει να ειναι ευαισθητο). π.χ αν χρησιμοποεις μικροιονισμενη να δοκιμασεις Kre-Alkalyn ή στην μικροιονισμενη να προσθεσεις σοδα.

elena87
15-09-11, 00:35
μικροιονισμενη μορφή χρησιμοποιώ.Με τη σόδα τι παίζει?

elena87
15-09-11, 00:37
βασικά παίρνω τη μονοεδρική μορφη της cnp αλλα απ οσο ξέρω η μορφη΄δεν παίζει ρόλο το θέμα είναι κάπωσ να απορροφάται ωστε να μην καταλήγει στο εντερο απευθείας

average_joe
15-09-11, 00:40
απλα με τη σοδα η μικροιονισμενη γινεται Kre-Alkalyn.
κοινως οι εταιριες την φτιαχνουν ετσι και την πλασαρουν ως κατι το ξεχωριστο.
κοιτα, δεν ειχα προβλημα με την μικροιονισμενη οποτε δεν μπορω να μιλησω με σιγουρια για το θεμα σου.
απλα υποθετω οτι το στομαχι σου μπορει να ειναι πιο ευαισθητο.
δοκιμασε καποιες απο τις προτασεις ολων εδω και δες πως θα παει.

elena87
15-09-11, 00:42
σας ευχαριστω όλους!;)

sobral
15-09-11, 00:53
βασικά παίρνω τη μονοεδρική μορφη της cnp αλλα απ οσο ξέρω η μορφη΄δεν παίζει ρόλο το θέμα είναι κάπωσ να απορροφάται ωστε να μην καταλήγει στο εντερο απευθείας

η μονουδρική της cnp αν δεν κάνω λάθος δεν είναι μικροιονισμένη. Τουλάχιστον στο κουτί ή στο επίσημο σάιτ που μπήκα στην περιγραφή δεν γράφει micronized.

beefmeup
15-09-11, 01:00
το "υποθέτουμε" βάση ποιας λογικής δηλ? δεν σε αμφισβηττώ:) απλά να μάθω περισσότερα πράγματα θέλω. (αν βρεις και τίποτα για το συστατικό του zma max που σε ρώτησα πριν πες μου please).

βαση της λογικης που εγραψες,απο πανω..οτι δλδ επειδη το στομαχι ειναι γεματο,δεν ειναι τοσο οξινο περιβαλον..
αλλα δεν εχουμε κατι επισημο παω σε αυτο..το προτεινουν κ καποιοι προπονητες μεγαλων αθλητων απο οσο εχω δει..


βασικά παίρνω τη μονοεδρική μορφη της cnp αλλα απ οσο ξέρω η μορφη΄δεν παίζει ρόλο το θέμα είναι κάπωσ να απορροφάται ωστε να μην καταλήγει στο εντερο απευθείας

παιζει ρολο η μορφη..η μικροιονισμενη μπορει να αποροφαται κqλυτερα στο εντερο,αλλα αφου λες οτι περνεις ετσι κ αλλιως..
βεβαια η κρεατινη αυτη δεν ξερω αν ειναι μικροιονισμενη..creapure γραφει οτι ειναι μονο.
τωρα για την καθυστερηση της αποροφησης που λες,μονο με φαγητο μπορεις να το δοκιμασεις..

average_joe
15-09-11, 01:00
@sobral για το τελευταιο που λες, δεν ξερω δεν την εχω χρησιμοποιησει.

@elena αν μπεις στη διαδικασια με σοδα η αναλογια ειναι 10:1 δηλ στα 10γρ κρεατινης βαζεις 1γρ σοδα.

οτι κι αν κανεις, κανε ενα update ετσι για να ξερουμε!

elena87
15-09-11, 01:35
δηλ στα 2,5 γρ πως σα το μετρήσω? :Pνερο με σοδα και κρεατινη?

deluxe
15-09-11, 02:04
βασικά παίρνω τη μονοεδρική μορφη της cnp αλλα απ οσο ξέρω η μορφη΄δεν παίζει ρόλο το θέμα είναι κάπωσ να απορροφάται ωστε να μην καταλήγει στο εντερο απευθείαςΟλα παιζουν ρολο! Παρε nitrate ή orotine να δεις!

Lao
15-09-11, 02:52
@elena87 δοκίμασε να πάρεις μια Kre-Alkalyn, ίσως να είναι η λύση για σένα.

Devil
15-09-11, 05:19
Θα ήθελα να μάθω κατα πόσο σχετίζεται η διάρροια και οι εντερικές διταραχές με τη λήψη κρεατίνης

καταρχην διαλυετε στο νερο κανονικα? δλδ μεχρι να μην φαινοντε κοκοι... και δεν μιλαω για 1 λιτρο αλλα σε 400-500μλ...

δοκιμασε με 3γρ διαλημενα σε 300μλ σχετικα χλυαρο νερο...

αν συνεχιστει ετσι θα σου προτεινα να αλλαξεις μαρκα.... πηγαινε σε μια που να εχει creapure...

μην βαλεις sodium bicarbonate μεσα... και γενικοτερα buffer agent... μπορει και να σου επιδινωσει το θεμα με το εντερο...

elena87
15-09-11, 09:18
οκ αυτο με το ζεστό νερο αλλα δε θα μπορώ να το ξαναζεστάνω να πινω ολη μερα.τι ακριβώς ειναι το creapure?

Qlim4X
15-09-11, 13:11
Δοκημασε να αλαξεις ετερια η ακομα και τυπο κρεατινης.

πια ετερια και τι κρεατινη περνεις?

Devil
15-09-11, 13:54
οκ αυτο με το ζεστό νερο αλλα δε θα μπορώ να το ξαναζεστάνω να πινω ολη μερα.τι ακριβώς ειναι το creapure?

ναι γιατι πολυ απλα δεν θα το πινεις ολη μερα.... μονο σε ενα σημειο της ημερας και τελος...

το creapure ειναι κατι σαν στανταρ οτι η κρεατινη που παιρνεις ειναι 100% καθαρη..... δλδ εχει μονο κρεατινη μονουδρικη μεσα χωρις τιποτα αλλο...

elena87
15-09-11, 14:01
παιδια παιρνω καθαρη κρεατινη αλλα θελω να τη μοιραζω μεσα στη μερα για να μη με πειραζει.παιρνο τη μονοεδρικη τησ cnp

Devil
15-09-11, 14:10
παιδια παιρνω καθαρη κρεατινη αλλα θελω να τη μοιραζω μεσα στη μερα για να μη με πειραζει.παιρνο τη μονοεδρικη τησ cnp

ναι το εχω καταλαβει πολυ καλα τι κρεατινη παιρχεις και ποιας εταιριας... αλλα αυτο το σπασιμο που λες δεν εχει κανενα οφελος....

τα 5γρ την ημερα σε μια δοση ειναι το ιδιο πραγμα με τα 5γρ σε πολλες δοσεις.... και συν της αλλης το μοριο της κρεατινης δεν ειναι και τοσο σταθερο στο νερο για πολλες ωρες...

sobral
15-09-11, 14:15
οκ αυτο με το ζεστό νερο αλλα δε θα μπορώ να το ξαναζεστάνω να πινω ολη μερα.τι ακριβώς ειναι το creapure?

creapure είναι η πιο ποιοτική κρεατίνη που κυκλοφορεί στην αγορά. Παράγεται στην Γερμανία από την Degussa και την συγκεκριμένη μορφή με το λογότυπο "creapure" την πουλάει στις εταιρίες συμπληρωμάτων. Γι αυτό και δεν το βλέπεις σε όλες. Όσες το έχουν, έχουν πληρώσει για να το έχουν. Μερικές creapure είναι : από reflex, olimp, allmax, optimum, prolab, Kaizen κτλ. Ελπίζω να σε βοήθησα;)

elena87
15-09-11, 14:22
creapure είναι η πιο ποιοτική κρεατίνη που κυκλοφορεί στην αγορά. Παράγεται στην Γερμανία από την Degussa και την συγκεκριμένη μορφή με το λογότυπο "creapure" την πουλάει στις εταιρίες συμπληρωμάτων. Γι αυτό και δεν το βλέπεις σε όλες. Όσες το έχουν, έχουν πληρώσει για να το έχουν. Μερικές creapure είναι : από reflex, olimp, allmax, optimum, prolab, Kaizen κτλ. Ελπίζω να σε βοήθησα;)

:)

procop
26-10-11, 15:08
εκανα ενα search στο forum και βρηκα αυτο το thread..εχω και εγω το ιδιο προβλημα,διαβασα ολες τις αποψεις.εχω καποιες ερωτησεις οποιος μπορει να βοηθησει
η δοσολογια π χρησιμοποιω ειναι 5 γρ πρωι και 5 μετα απο προπονα,τις αλλες μερες 5 το πρωι μονο.(ειμαι 75 κιλα)το θεμα ειναι οτι και εμενα μ φερνει διαρροια.
την παιρνω απευθειας στο στομα και με νερο καταπινω(οπως ειχε αναφερει ο muscleboss) λετε επειδη δεν αραιωνεται να εχει θεμα με την διαρροια??επισης μετα απο την προπονα την χτυπαω με πρωτεινη whey και μενουν κοκκοι στο τελος.
επισης και το jack 3d π επαιρνα και εχει κρεατινη αλλα δεν ξερω αν ειναι micronized or creapure μ εφερνε διαρροια...
η φαση ειναι οτι μετα απο προπονα δεν μ φερνει διαρροια η κρεατινη μονο πριν (στο νιτρικο π επαιρνα)
η κρεατινη που παιρνω ειναι της vitalife.
τι φταιει λετε?

Vassilis_X
26-10-11, 23:15
δοκιμασε creapure που διαλυεται καλυτερα απο αλλες. πολλοι εχουν εντερικα προβληματα επειδη δε διαλυεται καλα η κρεατινη και αφηνει κοκους. εννοειται οτι οι κοκοι αυτοι δεν ειναι και το καλυτερο για το στομαχι. εγω πηρα μια creapure reflex και θα τη πινω παρεα με virtago ωστε να απορροφατε καλυτερα.

Devil
26-10-11, 23:21
εκανα ενα search στο forum και βρηκα αυτο το thread..εχω και εγω το ιδιο προβλημα,διαβασα ολες τις αποψεις.εχω καποιες ερωτησεις οποιος μπορει να βοηθησει
η δοσολογια π χρησιμοποιω ειναι 5 γρ πρωι και 5 μετα απο προπονα,τις αλλες μερες 5 το πρωι μονο.(ειμαι 75 κιλα)το θεμα ειναι οτι και εμενα μ φερνει διαρροια.
την παιρνω απευθειας στο στομα και με νερο καταπινω(οπως ειχε αναφερει ο muscleboss) λετε επειδη δεν αραιωνεται να εχει θεμα με την διαρροια??επισης μετα απο την προπονα την χτυπαω με πρωτεινη whey και μενουν κοκκοι στο τελος.
επισης και το jack 3d π επαιρνα και εχει κρεατινη αλλα δεν ξερω αν ειναι micronized or creapure μ εφερνε διαρροια...
η φαση ειναι οτι μετα απο προπονα δεν μ φερνει διαρροια η κρεατινη μονο πριν (στο νιτρικο π επαιρνα)
η κρεατινη που παιρνω ειναι της vitalife.
τι φταιει λετε?

ξεχνα το...

απο εδω και περα την βαζεις σε σχετικα ζεστο νερο.... την χτυπας μεχρι να διαλυθει εντελως

το νερο θα ειναι μινιμουμ 100μλ ανα 1γρ κρεατινης...

δοκιμασε ετσι και πες μας αποτελεσματα...

procop
27-10-11, 14:57
ξεχνα το...

απο εδω και περα την βαζεις σε σχετικα ζεστο νερο.... την χτυπας μεχρι να διαλυθει εντελως

το νερο θα ειναι μινιμουμ 100μλ ανα 1γρ κρεατινης...

δοκιμασε ετσι και πες μας αποτελεσματα...

ευχαριστω παιδια!
θα δοκιμασω και θα σας πω,σε μια εβδομαδα θα την αγορασω,την αλλη την πεταξα απο τα νευρα μ

procop
30-10-11, 15:08
τελικα απο περιεργεια και μονο devil δανειστηκα απο εναν φιλο μου 50 γρ κρεατινης της reflex και την εβαzα σε 500 μλ νερο χλιαρο,μια ωρα μετα απο το πρωινο πηρα 5γρ και μετα απο προπονα τα αλλα 5!απο την πεμπτη που ποσταρα στις 27/10 μεχρι σημερα παιρνω 4 μερες και δεν εχω καμια ενοχληση!δευτερα αγοραζω μια της reflex

pikos
30-10-11, 15:27
Πηρε καποιος λιγο κρεατινη που δεν ασχολειται με τιποτα απλά για πλακα να δοκιμασει και τον πηγε αιμα!!!! Κοψιμο καλο!

Δεν έχει τύχει σε άλλον.

Devil
31-10-11, 05:54
τελικα απο περιεργεια και μονο devil δανειστηκα απο εναν φιλο μου 50 γρ κρεατινης της reflex και την εβαzα σε 500 μλ νερο χλιαρο,μια ωρα μετα απο το πρωινο πηρα 5γρ και μετα απο προπονα τα αλλα 5!απο την πεμπτη που ποσταρα στις 27/10 μεχρι σημερα παιρνω 4 μερες και δεν εχω καμια ενοχληση!δευτερα αγοραζω μια της reflex

μαλλον σου εδινε προβλημα στο εντερο επειδη δεν διαλυοταν καλα...


Πηρε καποιος λιγο κρεατινη που δεν ασχολειται με τιποτα απλά για πλακα να δοκιμασει και τον πηγε αιμα!!!! Κοψιμο καλο!

Δεν έχει τύχει σε άλλον.

το ποστ σου ειναι ακυρο φιλε....

Jimy
05-02-12, 05:21
Αν και εχει περασει καποιος καιρος ξυπναω το συγκεκριμενο θεμα(δυστυχως).Εδω και 4 μερες εχω τα ιδια συμπτωματα.Σε βαθμο που ποναει!:unsure:
Επαιρνα κρεατινη και συγκεκριμενα την reflex για ενα τριμηνο.Την εκοψα 2 μηνες και ειπα να την αρχισω ξανα την τριτη που μας περασε,μετα την προπονηση.Δεν ηθελα να επιβαρυνω τον οργανισμο μου, και ετσι πινω μονο 5 γραμμαρια μετα την προπονηση.Το θεμα ομως ειναι οτι ξυπνησα την τεταρτη με εντονο πονοκοιλο και το μεσημερι ειχα πυρετο μεχρι και την επομενη το πρωι.(Ντρεπομαι που το λεω αλλα ηπια μερικα ποτα την τριτη το βραδυ).
Απο πεμπτη πρωι δεν ξαναεκανα πυρετο και ειμαι μια χαρα,αλλα οι διαρροιες δεν εχουν σταματησει.Αυτο που με παραξενεψε,ειναι οτι η κρεατινη αν και δεν εχει ληξη(ληγει το 2013) δεν εχει την υφη που ειχε οταν την επαιρνα και ηταν καινουρια.Σαν να εχει σβολιασει.Σαν να εχει μαζεψει υγρασια.Πως να το εξηγησω.Αν σας εχει τυχει κατι παρομοιο μπορειτε να το καταλαβετε.Αραγε λοιπον τα συμπτωματα να με κρατανε απο το κρυωμα ακομα,η να ειναι η κρεατινη χαλασμενη και την παταω απο εκει?

Dimitrios
05-02-12, 16:18
Αν και εχει περασει καποιος καιρος ξυπναω το συγκεκριμενο θεμα(δυστυχως).Εδω και 4 μερες εχω τα ιδια συμπτωματα.Σε βαθμο που ποναει!:unsure:
Επαιρνα κρεατινη και συγκεκριμενα την reflex για ενα τριμηνο.Την εκοψα 2 μηνες και ειπα να την αρχισω ξανα την τριτη που μας περασε,μετα την προπονηση.Δεν ηθελα να επιβαρυνω τον οργανισμο μου, και ετσι πινω μονο 5 γραμμαρια μετα την προπονηση.Το θεμα ομως ειναι οτι ξυπνησα την τεταρτη με εντονο πονοκοιλο και το μεσημερι ειχα πυρετο μεχρι και την επομενη το πρωι.(Ντρεπομαι που το λεω αλλα ηπια μερικα ποτα την τριτη το βραδυ).
Απο πεμπτη πρωι δεν ξαναεκανα πυρετο και ειμαι μια χαρα,αλλα οι διαρροιες δεν εχουν σταματησει.Αυτο που με παραξενεψε,ειναι οτι η κρεατινη αν και δεν εχει ληξη(ληγει το 2013) δεν εχει την υφη που ειχε οταν την επαιρνα και ηταν καινουρια.Σαν να εχει σβολιασει.Σαν να εχει μαζεψει υγρασια.Πως να το εξηγησω.Αν σας εχει τυχει κατι παρομοιο μπορειτε να το καταλαβετε.Αραγε λοιπον τα συμπτωματα να με κρατανε απο το κρυωμα ακομα,η να ειναι η κρεατινη χαλασμενη και την παταω απο εκει?

Την είχες καλά φυλασόμενη; Δηλαδή ήταν σε μέρος με νορμάλ θερμοκρασία και ήταν καλά, αεροστεγώς. κλειστή;

Jimy
05-02-12, 17:07
Τα συμπληρωματα μου τα εχω φυλαγμενα σε ντουλαπι,μεσα στο υπνοδωματιο μου.Ουτε υγρασια,ουε αποτομες αλλαγες θερμκρασιες,ουτε ηλιος.Σημερα δεν θα πιω παντως μετα την απογευματινη προπονηση.Ηπια μονο πρωτεινη το πρωι.

Dimitrios
05-02-12, 17:11
Τα συμπληρωματα μου τα εχω φυλαγμενα σε ντουλαπι,μεσα στο υπνοδωματιο μου.Ουτε υγρασια,ουε αποτομες αλλαγες θερμκρασιες,ουτε ηλιος.Σημερα δεν θα πιω παντως μετα την απογευματινη προπονηση.Ηπια μονο πρωτεινη το πρωι.

Δοκίμασε το έτσι να δεις πως πάει και αναλόγως με το αν σταματήσουν οι διαταραχές ή όχι συνεχίζεις.;)

Andrikos
05-02-12, 17:30
Αν και εχει περασει καποιος καιρος ξυπναω το συγκεκριμενο θεμα(δυστυχως).Εδω και 4 μερες εχω τα ιδια συμπτωματα.Σε βαθμο που ποναει!:unsure:
Επαιρνα κρεατινη και συγκεκριμενα την reflex για ενα τριμηνο.Την εκοψα 2 μηνες και ειπα να την αρχισω ξανα την τριτη που μας περασε,μετα την προπονηση.Δεν ηθελα να επιβαρυνω τον οργανισμο μου, και ετσι πινω μονο 5 γραμμαρια μετα την προπονηση.Το θεμα ομως ειναι οτι ξυπνησα την τεταρτη με εντονο πονοκοιλο και το μεσημερι ειχα πυρετο μεχρι και την επομενη το πρωι.(Ντρεπομαι που το λεω αλλα ηπια μερικα ποτα την τριτη το βραδυ).
Απο πεμπτη πρωι δεν ξαναεκανα πυρετο και ειμαι μια χαρα,αλλα οι διαρροιες δεν εχουν σταματησει.Αυτο που με παραξενεψε,ειναι οτι η κρεατινη αν και δεν εχει ληξη(ληγει το 2013) δεν εχει την υφη που ειχε οταν την επαιρνα και ηταν καινουρια.Σαν να εχει σβολιασει.Σαν να εχει μαζεψει υγρασια.Πως να το εξηγησω.Αν σας εχει τυχει κατι παρομοιο μπορειτε να το καταλαβετε.Αραγε λοιπον τα συμπτωματα να με κρατανε απο το κρυωμα ακομα,η να ειναι η κρεατινη χαλασμενη και την παταω απο εκει?

H πιθανότητα όταν βγήκες τα ποτήρια να μην ήταν καλά πλυμμένα και να υπέφερες από κάποια τροφική δηλητηρίαση γιατί αποκλείστηκε;

sak
05-02-12, 17:47
τον τελευταιο καιρο κυκλοφορει γαστρεντεριτιδα. Παρα πολυς κοσμος την εχει πατησει, και εγω το ιδιο , και τα συμπτωματα ειναι διαταραχες στο στομαχι , διαρροια και πυρετο. Μπορει να περνας κατι τετοιο σε πιο ηπιο βαθμο.Απλα μπορει να ετυχε μαζι με την ληψη κρετινης και να νομιζεις οτι φταιει αυτο. Συνηθως κραταει περιπου 3 μερες , τοσο κρατησε και εμενα... δες μηπως ειναι αυτο.

Jimy
05-02-12, 19:01
Και πιθανον η κρεατινη να την επιδεινωνει...Θα δω πως θα παει σημερα και απο αυριο βλεπουμε.Αντρεα,δηλητηριαση νομιζα και εγω την επομενη που ξυπνησα,αλλα δεν εκανα εμετο και ετσι το απεκλεισα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις.;)

vaggan
05-02-12, 19:34
εγω πινω κρεατινη πριν και μετα την προπονηση καπακι μετα το τελος. δεκα λεπτα αργοτερα παντα με πιανει ***** και οι ***** μου βρωμανε σαν να αδειαζει βοθρατζιδικο.τις μερες που δεν πινω γιατι οταν δεν κανω προπονηση δεν πινω ειμαι μια χαρα και μην πεταχτει κανενας εξυπνακιας και πει οτι το ***** και οι ***** ειναι placebo effect της κρεατινης :green:

Dimitrios
05-02-12, 20:10
Ωραία περιγραφή...:bowdown::bowdown:

Polyneikos
05-02-12, 20:54
εγω πινω κρεατινη πριν και μετα την προπονηση καπακι μετα το τελος. δεκα λεπτα αργοτερα παντα με πιανει ***** και οι ***** μου βρωμανε σαν να αδειαζει βοθρατζιδικο.τις μερες που δεν πινω γιατι οταν δεν κανω προπονηση δεν πινω ειμαι μια χαρα και μην πεταχτει κανενας εξυπνακιας και πει οτι το ***** και οι ***** ειναι placebo effect της κρεατινης :green:

Tοσο αναλυτικες περιγραφες όσον αφορα τις σωματικες μας λειτουργιες καλο ειναι να εκλείπουν.

Adinamos
05-02-12, 21:20
Ωραία περιγραφή...:bowdown::bowdown:

Δεν την προλαβα... Φτου!:eleph::eleph::eleph: