PDA

Επιστροφή στο Forum : Κανω 2 γευματα την ημερα. Ερωτηση για αμινοξεα!



deluxe
14-09-11, 23:19
Τρωω ενα γευμα 1-5 ωρες μετα το γυμναστηριο και ενα πριν τον υπνο ( καζεινη,γαλα,καρυδια ). Ισως κανω και ενα σνακ ενδιαμεσα. Μετα ξυπναω και μετα απο 2 ωρες παω γυμναστηριο και επαναλαμβανεται ολο αυτο. Επισης υπαρχει και το μεταπροπονητικο ροφημα με πρωτεϊνη, υδατανθρακα και μερικες φορες μια μπανανα.

Πως πρεπει να παιρνω τα αμινοξεα, ωστε να μη χανω μυϊκο ιστο; Ανα 2 ωρες ειναι καλα, ενδιαμεσα στα γευματα; Παιρνω 5-10γρ οταν ξυπναω και 10-15γρ οταν γυμναζομαι. Θελει ακομα 1,2 δοσεις των 5γρ;

Qlim4X
15-09-11, 00:15
Τρωω ενα γευμα 1-5 ωρες μετα το γυμναστηριο και ενα πριν τον υπνο ( καζεινη,γαλα,καρυδια ). Ισως κανω και ενα σνακ ενδιαμεσα. Μετα ξυπναω και μετα απο 2 ωρες παω γυμναστηριο και επαναλαμβανεται ολο αυτο. Επισης υπαρχει και το μεταπροπονητικο ροφημα με πρωτεϊνη, υδατανθρακα και μερικες φορες μια μπανανα.

Πως πρεπει να παιρνω τα αμινοξεα, ωστε να μη χανω μυϊκο ιστο; Ανα 2 ωρες ειναι καλα, ενδιαμεσα στα γευματα; Παιρνω 5-10γρ οταν ξυπναω και 10-15γρ οταν γυμναζομαι. Θελει ακομα 1,2 δοσεις των 5γρ;

θα σου πω κατι και αν θε το ακους

ασε τα συμπληρωματα και μαθε να τρως σωστα ανα 3 ωρες.

πετας τα λεφτα σου και το χρονο σου για κατι που δεν αγαπας και ουτε σκοπευεις να αφοσιοσης λιγο χρονο.

τελεφτεα φορα που σου απανταω.

Kaloutsikos
15-09-11, 00:24
θα σου πω κατι και αν θε το ακους

ασε τα συμπληρωματα και μαθε να τρως σωστα ανα 3 ωρες.

πετας τα λεφτα σου και το χρονο σου για κατι που δεν αγαπας και ουτε σκοπευεις να αφοσιοσης λιγο χρονο.

τελεφτεα φορα που σου απανταω.

Σα να σαι λιγο σκληρος ρε συ.

Λαζαρε δεν καταλαβα της ωρες που τρως.

deluxe
15-09-11, 01:09
Ειναι μερος της διαιτας-γραμμωσης αυτο που κανω. Κανω μια μειξη κετο-IF και σκοπευω να δω πολυ καλα αποτελεσματα!

Με το που ξυπναω πινω αμινοξεα και μετα παω γυμναστηριο. Μετα το γυμναστηριο πινω το shaker μου. Μετα απο 1-5 ωρες κανω ενα γευμα, και ενα ακομα το βραδυ το οποιο ειναι καζεινη με γαλα και αρκετα αμυγδαλα! Το γευμα που κανω ειναι αρκετα μεγαλο θα ελεγα, ισα με 2-2,5 γευματα. Σαφως ειμαι σε υποθερμιδικη διατροφη.

Απλα εχω διαβασει σε IF διατροφες, οτι τα αμινοξεα βοηθουν αρκετα και θα ηθελα τη γνωμη σας, οποιος εχει δοκιμασει κατι τετοιο.

Το παραξενο ειναι στο γυμναστηριο, οτι αντι να πεσω σε κιλα, ανεβαινω! Και εχω και φουλ ενεργεια. Δε μπορω να το εξηγησω! Βεβαια παιρνω και διαφορα συμπληρωματα και ισως να με βοηθανε και αυτα.

Saldi
15-09-11, 02:22
Ο τίτλος απο μόνος του έχει λάθος!!!
ΔΕΝ γίνετε να κάνεις 2 γευματα την ημέρα και να παίρνεις 429572989347817 συμπληρώματα είναι χαζό!!Αν είναι κόψε κα ιτα γεύματα και αγορασε άλαλ τόσο συμπληρώματα....!
Δεν υπάρχει αυτό το σύστημα που κάνεις να ξέρεις....!Καταρχίν γα*** τον μεταβολισμό σου...!

Lao
15-09-11, 02:37
Το παραξενο ειναι στο γυμναστηριο, οτι αντι να πεσω σε κιλα, ανεβαινω! Και εχω και φουλ ενεργεια. Δε μπορω να το εξηγησω! Βεβαια παιρνω και διαφορα συμπληρωματα και ισως να με βοηθανε και αυτα.

Μπορώ να σου το εξηγήσω εγώ αν θέλεις, αν και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό που θα σου πω θα το πιστέψεις.

Anyway, θα το πω μπακαλίστικα: όταν ένας άνθρωπος «νηστεύει», «κάνει υποθερμιδική διατροφή» ή όπως αλλιώς θέλεις ονόμασέ το, ο οργανισμός από κάποια φάση και μετά και για κάποιο χρονικό διάστημα «καθαρίζει» από τις τοξίνες, το στομάχι και το πεπτικό ξεκουράζονται και «δυναμώνουν» και, για να μην τα πολυλέω, όλο το σώμα νιώθει «ανάλαφρο» και «γεμάτο ενέργεια».

Προσοχή, αυτό δεν κρατάει για πάντα, σε κάποια φάση αν συνεχίσεις έτσι θα νιώσεις «ξεζουμισμένος».

Πάντως, η ενέργεια που νιώθεις δεν νομίζω να οφείλεται στα συμπληρώματα ή στην διατροφή σου. Τυχαίο και περιστασιακό είναι, στην περίπτωσή σου.

Devil
15-09-11, 05:23
Ο τίτλος απο μόνος του έχει λάθος!!!
ΔΕΝ γίνετε να κάνεις 2 γευματα την ημέρα και να παίρνεις 429572989347817 συμπληρώματα είναι χαζό!!Αν είναι κόψε κα ιτα γεύματα και αγορασε άλαλ τόσο συμπληρώματα....!
Δεν υπάρχει αυτό το σύστημα που κάνεις να ξέρεις....!Καταρχίν γα*** τον μεταβολισμό σου...!

ακυρο....

απο που το συμπερενεις?

εκτος απο αυτον υπαρχουν και μερικες χιλιαδες ακομα που κανουν IF.... κανενας απο αυτους δεν γα****** τον μεταβολισμο του...

Devil
15-09-11, 05:29
Ειναι μερος της διαιτας-γραμμωσης αυτο που κανω. Κανω μια μειξη κετο-IF και σκοπευω να δω πολυ καλα αποτελεσματα!

Με το που ξυπναω πινω αμινοξεα και μετα παω γυμναστηριο. Μετα το γυμναστηριο πινω το shaker μου. Μετα απο 1-5 ωρες κανω ενα γευμα, και ενα ακομα το βραδυ το οποιο ειναι καζεινη με γαλα και αρκετα αμυγδαλα! Το γευμα που κανω ειναι αρκετα μεγαλο θα ελεγα, ισα με 2-2,5 γευματα. Σαφως ειμαι σε υποθερμιδικη διατροφη.

Απλα εχω διαβασει σε IF διατροφες, οτι τα αμινοξεα βοηθουν αρκετα και θα ηθελα τη γνωμη σας, οποιος εχει δοκιμασει κατι τετοιο.

Το παραξενο ειναι στο γυμναστηριο, οτι αντι να πεσω σε κιλα, ανεβαινω! Και εχω και φουλ ενεργεια. Δε μπορω να το εξηγησω! Βεβαια παιρνω και διαφορα συμπληρωματα και ισως να με βοηθανε και αυτα.

σε εσανα τωρα...

καταρχην αυτο που κανεις δεν υπαρχει.... γιατι?
γιατι:
1) δεν μπορεις να λες οτι κανεις ΙF και να τρως ολο το 24ωρο
2) δεν μπορεις να κανεις γραμμωση και να μην ξερεις ποσες θερμιδες παιρνεις
3) δεν μπορει να ζητας ινφο για αμινοξεα χωρις να μας λες τι διαιτα κανεις

μα καλα μακροσυστατικα αυτη η διαιτα εχει? θερμιδες τουλαχιστον? αν ναι γραφτα να τα δουμε... μαζι με τα κιλα σου, bf,υψος,ηλικια...

απο εκει και περα... εχεις χασει το μπουσουλα... εχεις μπλεξει 2 διαιτες και δεν ξερεις τι κανεις.... η' γραφεις αναλητικα τι τρως και τι συμπληρωματα παιρνεις και τι προπονηση κανεις η' δεν κανουμε τιποτα...

αυτα...

TheWorst
15-09-11, 07:03
Φιλε αληθεια αυτο που κανεις δε μοιαζει και πολυ με ΙΦ..Απο τα λιγα που εχω διαβασει εχω καταλαβει οτι κανεις 16 ωρες φαστινγκ και 8 ωρες φεεντινγκ και μαλιστα συμφωνα με τον Ori Hofmeker πρεπει να βαλεις το 35-40% των συνολικων θερμιδων της μερας σου στο μεταπροπονητικο.Θα σου προτεινα να διαβασεις το max muscle min fat , eat stop eat και το warrior diet

Οριστε να διαβασεις κατι που θα σου ειναι χρησιμο http://www.2shared.com/file/Z4QVel2W/ABV_attachment.html

Και καλη επιτυχια στους στοχους σου , και εννοειται μπορεις να παιρνεις αμινοξεα,καποια πραγματα προτεινει και ο ιδιος.

Saldi
15-09-11, 10:56
ακυρο....

απο που το συμπερενεις?

εκτος απο αυτον υπαρχουν και μερικες χιλιαδες ακομα που κανουν IF.... κανενας απο αυτους δεν γα****** τον μεταβολισμο του...

Διότι τα συχνά και πολλά γεύματα έχουν σε ενεργοποιηση συνέχεια τον μεταβολισμό...Οσοσ αφήνεις σε αδρανοποιηση αυτο τον μηχανησμό τόσο "υπολειτουργει"

deluxe
15-09-11, 10:58
Ενταξει κανω κατι σαν IF, με την εννοια οτι κανω Fasted προπονησεις και το μεταπροπονητικο ειναι το μεγαλυτερο μου γευμα.

Εχω διαβασει μια διατροφη παραλλαγη της IF που ειναι στα εξης προτυπα :



8 το πρωι Αμινοξεα

10 το πρωι αμινοξεα

11 το πρωι προπονηση

1 το μεσημερι αμινοξεα

3 το μεσημερι αμινοξεα

5 το απογευμα γευμα ( το μεγαλυτερο )

8 το απογευμα γευμα

11 το βραδυ γευμα


Κατι παρομοιο θελω να κανω και εγω..

Για να τελειωνω, απο τη στιγμη που ο καθρεπτης μιλα θετικα, δε νομιζω να κανω κατι λαθος.. ;)




Διότι τα συχνά και πολλά γεύματα έχουν σε ενεργοποιηση συνέχεια τον μεταβολισμό...Οσοσ αφήνεις σε αδρανοποιηση αυτο τον μηχανησμό τόσο "υπολειτουργει"Αλλος ενα μυθος που εχει καταρριφθει. Και επισης ασχετως μεταβολισμου, τα 6 γευματα ειναι ισοδυναμα με τα 3 γευματα, οσο αφορα και την πρωτεϊνοσυνθεση και τα αποτελεσματα, αρκει να ειναι σωστα κατανεμημενα. Οποτε καταρριπτεται και ο μυθος που λεει για 30γρ σε καθε γευμα, γιατι ετσι θα επρεπε να λαμβαναμε μολις 3χ30=90γρ την ημερα!

Devil
15-09-11, 14:00
Διότι τα συχνά και πολλά γεύματα έχουν σε ενεργοποιηση συνέχεια τον μεταβολισμό...Οσοσ αφήνεις σε αδρανοποιηση αυτο τον μηχανησμό τόσο "υπολειτουργει"

αν σου ζητησω να μου το αποδιξεις μπορεις?

αυτο ειναι μια θεωρια που υπηρχε πριν καιρο..... εχουν αλλξει τα πραγματα.... ο μεταβολισμος δουλευει μονιμα... μια χαρα ενεργος ειναι ολη μερα...

Devil
15-09-11, 14:03
Ενταξει κανω κατι σαν IF, με την εννοια οτι κανω Fasted προπονησεις και το μεταπροπονητικο ειναι το μεγαλυτερο μου γευμα.

Εχω διαβασει μια διατροφη παραλλαγη της IF που ειναι στα εξης προτυπα :



8 το πρωι Αμινοξεα

10 το πρωι αμινοξεα

11 το πρωι προπονηση

1 το μεσημερι αμινοξεα

3 το μεσημερι αμινοξεα

5 το απογευμα γευμα ( το μεγαλυτερο )

8 το απογευμα γευμα

11 το βραδυ γευμα


Κατι παρομοιο θελω να κανω και εγω..

Για να τελειωνω, απο τη στιγμη που ο καθρεπτης μιλα θετικα, δε νομιζω να κανω κατι λαθος.. ;)


ωραια.... αμ μπραβο καπως ξεκινησαμε με κατι σαν βαση... ναι κατι τετοιο περιπου γινετε.... αν αντεχεις το κοστος απο τα αμινοξεα παντα...

απο εκει και περα τι αμινοξεα? σε τι ποσοτητα? και ποσοτητες απο τα γευματα ισως????

sogoku
15-09-11, 15:49
Ντελουξ τι διαφορες ειδες με αυτην την διαιτα κανε μια επιγραμματικη αναφορα.

Αντωνης
15-09-11, 16:04
Εγω θα προτιμουσα photos..Την μια μιλαει για κοτρωνια κοιλιακους,την αλλη για ποδαρες,ε θελω να τα δω ιδιοις ομμασοι επιτελους:shock:

Kazmaier
15-09-11, 16:48
Εγω θα προτιμουσα photos..Την μια μιλαει για κοτρωνια κοιλιακους,την αλλη για ποδαρες,ε θελω να τα δω ιδιοις ομμασοι επιτελους:shock:


31165
περα απο την πλακα οντως μερικες φωτος θα βοηθουσαν ,παντως πολυ συμπληρωμα ρε μαγκα, βαριεσαι το μαγειρεμα ε?

TheWorst
15-09-11, 16:51
Δε του το επιτρεπει η ιδια η "διαιτα" ...

jackaction
15-09-11, 17:07
εδω ομως μιλαει για αμινοξεα ουτε για κοτρονες ουτε για ποδαρες...αν αυτο που κανει εχει αποτελεσμα και το εγκρινουν αρκετοι μπορει να το δοκιμασει και αλλος κοσμος:weights:

Kaloutsikos
15-09-11, 18:23
Λαζαρε γιατι ρε συ στα γευματα σου εχεις αμινοξεα και οχι συμπληρωμα πρωτεινης;
Ο σκοπος σου ποιος ειναι;
Και τα 3 γευματα που εχεις για τι ποσοτητες μιλαμε;

TheWorst
15-09-11, 19:16
Λαζαρε γιατι ρε συ στα γευματα σου εχεις αμινοξεα και οχι συμπληρωμα πρωτεινης;


Προφανως γιατι κανει φαστινγκ.. :)

Kaloutsikos
15-09-11, 19:20
Προφανως γιατι κανει φαστινγκ.. :)

Αυτά μας φαγανε:P:green:

Giannistzn
15-09-11, 19:28
Προφανως γιατι κανει φαστινγκ.. :)

Στο φαστινγκ ειναι διαφορετικο αν θα πιεις ροφημα ή αν θα παρεις αμινοξεα? Το ροφημα μετραει σαν γευμα δηλαδη?

Madd_Chadd
15-09-11, 19:36
θα σου πω κατι και αν θες το ακους

ασε τα συμπληρωματα και μαθε να τρως σωστα ανα 3 ωρες.

πετας τα λεφτα σου και το χρονο σου για κατι που δεν αγαπας και ουτε σκοπευεις να αφοσιωσης λιγο χρονο.

τελευταια φορα που σου απανταω.

Ειμαι της ιδιας γνωμης.

deluxe
15-09-11, 23:22
θα σου πω κατι και αν θε το ακους

ασε τα συμπληρωματα και μαθε να τρως σωστα ανα 3 ωρες.

πετας τα λεφτα σου και το χρονο σου για κατι που δεν αγαπας και ουτε σκοπευεις να αφοσιοσης λιγο χρονο.

τελεφτεα φορα που σου απανταω.Οπα τωρα το προσεξα.. Για κατι που "δεν" αγαπω λες;; Σε πληροφορω οτι για την δουλεια που κανω και μαμιεμαι, ειμαι απο τους ελαχιστους που κανουν τετοια διατροφη και πηγαινουν και συχνα στο γυμναστηριο. Το εχω πει αρκετες φορες και το ξαναλεω!

Απο συμπληρωματα τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο απ'οτι παιρνουν οι περισσοτεροι εδω μεσα.. Εχω δοκιμασει αρκετα, αλλα δε τα παιρνω ολα καθε μηνα.. Ολα κανουν τον κυκλο τους.

Αμινοξεα παιρνω γιατι κανω fasted. Και βασικα δε το κανω καθε ημερα, αλλα οποτε μου κ@υλωσει :P Τουλαχιστον ομως 2,3 φορες την εβδομαδα. Αυριο θα δοκιμασω να φαω κανονικο πρωινο επιτελους μετα απο 10 ημερες και να παω για προπονηση, να δω εαν υπαρχουν διαφορες.

Παντως το νιτρικο βοηθαει αρκετα σε fasted προπονησεις. Σημερα που δε πηρα, δεν εβγαλα καλη προπονηση και σηκωσα λιγοτερα κιλα.

TheWorst
15-09-11, 23:43
Στο φαστινγκ ειναι διαφορετικο αν θα πιεις ροφημα ή αν θα παρεις αμινοξεα? Το ροφημα μετραει σαν γευμα δηλαδη?

Ναι,το ροφημα μετραει σαν γευμα..Λογικο,αν δεις οτι εχει καποια απο τα τρια μακρος. Κοιτα , και τα αμινοξεα εχουν , αλλα ειναι στην δωση 1-2 γραμμαρια πρωτεινης (τουλαχιστον σε 2-3 που εχω δει)

Αντωνης
15-09-11, 23:51
Παντως το νιτρικο βοηθαει αρκετα σε fasted προπονησεις. Σημερα που δε πηρα, δεν εβγαλα καλη προπονηση και σηκωσα λιγοτερα κιλα.

Παιρνεις prewo και νομιζες οτι επειδη πηγες νηστικος ειχες ''φουλ ενεργεια'' οπως λες?Τι αλλο θα δουμε:doh::lol::lol::lol:
Παντως πραγματικα ρε συ Deluxe,σε συναρτηση με τα 3,100 ποστς σου,υπαρχουν φορες που δυσκολευομαι να καταλαβω αν τρολλαρεις η' αν μιλας σοβαρα:clap::bowdown:

deluxe
16-09-11, 00:49
Βεβαια παιρνω και διαφορα συμπληρωματα και ισως να με βοηθανε και αυτα.Μαλλον δε διαβαζεις ολοκληρα τα ποστ μου..

Devil
16-09-11, 00:53
Μαλλον δε διαβαζεις ολοκληρα τα ποστ μου..

ουτε εσυ τα προηγουμενα δικα μου....;)

Senereison
16-09-11, 01:48
Ενταξει κανω κατι σαν IF, με την εννοια οτι κανω Fasted προπονησεις και το μεταπροπονητικο ειναι το μεγαλυτερο μου γευμα.

Εχω διαβασει μια διατροφη παραλλαγη της IF που ειναι στα εξης προτυπα :



8 το πρωι Αμινοξεα

10 το πρωι αμινοξεα

11 το πρωι προπονηση

1 το μεσημερι αμινοξεα

3 το μεσημερι αμινοξεα

5 το απογευμα γευμα ( το μεγαλυτερο )

8 το απογευμα γευμα

11 το βραδυ γευμα


Κατι παρομοιο θελω να κανω και εγω..

Για να τελειωνω, απο τη στιγμη που ο καθρεπτης μιλα θετικα, δε νομιζω να κανω κατι λαθος.. ;)



Αλλος ενα μυθος που εχει καταρριφθει. Και επισης ασχετως μεταβολισμου, τα 6 γευματα ειναι ισοδυναμα με τα 3 γευματα, οσο αφορα και την πρωτεϊνοσυνθεση και τα αποτελεσματα, αρκει να ειναι σωστα κατανεμημενα. Οποτε καταρριπτεται και ο μυθος που λεει για 30γρ σε καθε γευμα, γιατι ετσι θα επρεπε να λαμβαναμε μολις 3χ30=90γρ την ημερα!








Λοιπόν με αυτά που έγραψες γέλασα λίγο..
Λοιπόν ούτε lif ούτε if ούτε τίποτε άλλο δεν θα σε βοηθήσει να γραμμώσεις φιλε μου το σωστό είναι κανε το γεύμα σου το πρωί με ένα scoop πρωτεΐνη φάε το φαγητό σου το μεσημέρι και το βραδυ σαν κανονικός-ανθρωπος,συνδύασε ένα scoop-protein μετά τι gym και βάλε αερόβια κάθε μέρα μετά την προπόνηση σου και βδομάδα από 30 λεπτά διάδρομο κάντο 40,45.60,75 φτάσε μέχρι εκεί που μπορείς εσύ,
το να τρέφεσαι την μιση μερα με αμινοξέα αντί για φαγητό είναι πρακτικά ανώριμο και στην συνεχεια θα λιποθυμήσεις κιόλας!!!!