PDA

Επιστροφή στο Forum : αντικατάστατο whey



Playmobil
24-09-07, 18:30
.....εκ των "τροφών" με "ρόφημα" πρωτείνης. Και αναλύω το σκεπτικό μου που ίσως να είναι και κουτό ....
Λόγω συγκυριών για μια εβδομάδα δεν θα μπορώ να έχω πρόσληψη πρωτείνης από τροφές. Το γιατί είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Έτσι γεννάται το ερώτημα, μπορώ να συνεχίσω το πρόγραμμα διατροφής μου αυτούσιο, καθώς τα υπόλοιπα θρεπτικά στοιχεία (υδατάνθρακες, λίπη κλπ.) θα μου είναι δυνατό να τα προσλάβω από τις τροφές και όπου τροφική πρωτείνη να την αντικαθιστώ με ρόφημα. Από την άλλη για να ισορροπήσω το θερμιδικό ισοζύγιο τις θερμίδες θα τις αντικαθιστώ με περίσιο γεύμα υδατανθράκων (ρύζι ή δημητριακά). Το τελευταίο θα έχει τις αναμενόμενες αρνητικές επιπτώσεις, αλλά προτιμώ να αποθηκεύσω λίγο παραπάνω λίπος από το να έχω έλλειμα στο θερμιδικό ισοζύγιο.
Τελικά έχουνε βάση τα δυο αυτά υπογραμμισμένα σκέλη θεωρώντας σαν αρνητική επίπτωση βέβαια την παραπάνω πρόσληψη υδατάνθρακα;

gpol
24-09-07, 18:36
Το αν θα χαλασεις το ισοζυγιο εξαρταται απο τι τροφες παιρνεις. Δηλαδη αν ετρωγες κοτοπουλο και το αντικαταστησεις με σκονη πρωτεινης, τοτε το ισοζυγιο θα ειναι περιπου ισο, καθως την κανονικη τροφη (κοτοπουλο) θα επερνες λιγες περισσοτερες θερμιδες απο το λιπος που εχει. Αν ομως επινες γαλα και υπολογιζες απο εκει τιην πρωτεινη σου, τοτε το ισοζυγιο θα ειναι αρκετα διαφορετικα απο το να παρεις σκονη πρωτεινης, γιατι με το γαλα θα επερνες εκτος απο πρωτεινη και υδατανθρακες και λιπος. Αρα εξαρταται κυριως απο τις τροφες που δεν θα παιρνεις για μια βδομαδα. Παντως οι κυριως πρωτεινουχες τροφες περιεχουν λιπος και μηδαμινους υδατανθρακες. Ετσι πιστευω οτι μπορεις να κανεις την αντικατασταση που λες με σκονη πρωτεινης, προσθετοντας και λιγο λιπος

dim1254
15-09-11, 22:32
παρατηρώ στις διατροφές των περισσότερων bodybuilder πως 3 ακόμα και 4 γεύματα κυρίως το μεταπροπονητικό αποτελούνται από πρωτείνη whey....εάν κάποιος θέλει να μείνει εντελώς natural με τί μπορεί να αντικαταστήσει το whey?...υπάρχει κάποια τροφή που να κάνει παρόμοια δουλειά?ξέρω πως πολλοί θα μου προτείνετε ασπράδια...υπάρχει και τίποτε άλλο?

destroyerody94
15-09-11, 22:33
Kότα φιλέτο.

thegravijia
15-09-11, 23:41
παρατηρώ στις διατροφές των περισσότερων bodybuilder πως 3 ακόμα και 4 γεύματα κυρίως το μεταπροπονητικό αποτελούνται από πρωτείνη whey....εάν κάποιος θέλει να μείνει εντελώς natural με τί μπορεί να αντικαταστήσει το whey?...υπάρχει κάποια τροφή που να κάνει παρόμοια δουλειά?ξέρω πως πολλοί θα μου προτείνετε ασπράδια...υπάρχει και τίποτε άλλο?


Kότα φιλέτο.

σωστος αλλα με τοσες ορμονες που ταιζουν τα κοτοπουλα δεν εισαι εντελως νατουραλε οπως θελει ο φιλος:turtle:

Kaloutsikos
16-09-11, 00:43
παρατηρώ στις διατροφές των περισσότερων bodybuilder πως 3 ακόμα και 4 γεύματα κυρίως το μεταπροπονητικό αποτελούνται από πρωτείνη whey....εάν κάποιος θέλει να μείνει εντελώς natural με τί μπορεί να αντικαταστήσει το whey?...υπάρχει κάποια τροφή που να κάνει παρόμοια δουλειά?ξέρω πως πολλοί θα μου προτείνετε ασπράδια...υπάρχει και τίποτε άλλο?

Αν μιλας για το μεταπροπονητικο μπορεις να φας κατευθειαν κανονικο φαγητο,
Αν παλι περναει πολυ ωρα απο την ωρα που τελειωνεις στο γυμναστηριο μεχρι την ωρα που θα φας καλο ειναι να
φας ασπραδια που απορροφουνται ψιλογρηγορα.

Αν μιλας για τα υπολοιπα γευματα μπορεις να τρως οτιδηποτε εχει πρωτεινη,

Οσο για το αν υπαρχει καποια τροφη που να κανει την ιδια δουλεια με την whey,
θα σου απαντησω πως οχι, υπαρχουν καλυτερες επιλογες. :)

dim1254
16-09-11, 13:16
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..η γυμναστικη γινεται στο σπιτι και επομενως τρωω σχεδον κατευθειαν..(10 λεπτα για ενα ντουζ).....
καλουτσικες περιμενα να μου πεις πως δεν υπαρχει κατι αντικαταστατο του whey..οταν ειπες πως υπαρχουν καλυτερες επιλογες ενθουσιαστηκα και απορισα ταυτοχρονως..έχω ακούσει απο πολλούς και έχω διαβάσει για την πρωτείνη ορού γάλακτος..αλλά τι ακριβώς είναι αυτό και που το βρίσκουμε..επίσης η τιμή του είναι προσιτή ή είναι καλύτερα να πάρω φιλέτα κοτόπουλο?

Giannistzn
16-09-11, 13:19
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..η γυμναστικη γινεται στο σπιτι και επομενως τρωω σχεδον κατευθειαν..(10 λεπτα για ενα ντουζ).....
καλουτσικες περιμενα να μου πεις πως δεν υπαρχει κατι αντικαταστατο του whey..οταν ειπες πως υπαρχουν καλυτερες επιλογες ενθουσιαστηκα και απορισα ταυτοχρονως..έχω ακούσει απο πολλούς και έχω διαβάσει για την πρωτείνη ορού γάλακτος..αλλά τι ακριβώς είναι αυτό και που το βρίσκουμε..επίσης η τιμή του είναι προσιτή ή είναι καλύτερα να πάρω φιλέτα κοτόπουλο?

Τα εχεις μπερδεψει λιγο.. Η whey ειναι πρωτεΐνη ορου γαλακτος. Εαν θες μια γρηγορη λυση μετα την προπονηση, πιθανως και να σε συμφερει να παρεις εφοσον δεν θες να χρησιμοποιησεις και ασπραδια.

dim1254
16-09-11, 13:26
αα..γιατι νομιζα ειναι κατι διαφορετικο..η μηπως εγω τα μπερδευω με την σκονη γαλακτος?.....μπορει και να τα μπερδευω παλι...τελος παντων..οχι δεν θελω να χρησιμοποιήσω κανένα συμπλήρωμα..ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας..με βλέπω να τη βγάζω με ασπράδια..:)

dionisos
16-09-11, 13:38
Μπορείς να φας κανονικό φαγητό αντί για whey!

Txc
16-09-11, 16:09
αα..γιατι νομιζα ειναι κατι διαφορετικο..η μηπως εγω τα μπερδευω με την σκονη γαλακτος?.....μπορει και να τα μπερδευω παλι...τελος παντων..οχι δεν θελω να χρησιμοποιήσω κανένα συμπλήρωμα..ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας..με βλέπω να τη βγάζω με ασπράδια..:)

Η whey τι σε χαλαει?

dim1254
16-09-11, 17:21
ειμαι 15 ετών..και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω συμπληρώματα τουλάχιστον από τώρα

Kaloutsikos
17-09-11, 00:15
ειμαι 15 ετών..και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω συμπληρώματα τουλάχιστον από τώρα

Απο την στιγμή που κάνεις γυμναστική σπίτι, έχεις την δυνατότητα να φας κατευθείαν γεύμα,
δεν χρειάζεται ούτε whey, αλλά ούτε αναγκαστικά ασπράδια.;)

sobral
17-09-11, 00:21
ειμαι 15 ετών..και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω συμπληρώματα τουλάχιστον από τώρα

Μην πάρεις πρωτείνη. Είσαι πολύ μικρός και στην ηλικία αυτή πρέπει να μαθαίνεις βασικές αρχές διατροφής κ εκγύμνασης. Τα υπόλοιπα έρχονται δεύτερα και είναι για πιο μετά. Φιλικά,:) οτιδήποτε θες στη διάθεση σου όλοι μας.

dim1254
17-09-11, 09:41
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...επίσης ο λόγος που δεν πηγαίνω γυμναστήριο είναι κυρίως οικονομικός και ακόμα και να ήθελα να πάρω whey θα ήταν προτιμότερο να δώσω 40 Ε για ενα μηνα γυμναστήριο παρά για μία συσκευασία whey...ευτυχώς έχω βολευτεί με τη γυμναστική στο σπίτι αλλά συγχρόνως ψάχνω και για κάποιο οικονομικό γυμναστήριο..είναι σίγουρο πάντως πως θα πάω 3 μήνες φέτος συνεχίζοντας το πρόγραμμά μου..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΚΑΙ ΠΆΛΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ