PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη. Lucif3r



Lucif3r
20-09-11, 09:28
Γεια χαρα :welcome::welcome:
Λοιπον..17 χρονων, 72 kg, 1.80 περιπου στο υψος..

Στοχος μου ειναι να παρω ογκο, μυικα κιλα...

Θα γραψω τη διατροφη που κανω τωρα

*Πρωινο.. 8:00, Φυσικο χυμο πορτοκαλαδα, 1 μπανανα, 1 τοστ ολικης με τονο ή 2 φετες γαλοπουλα

*Δεκατιανο.. 11:00, παλι 1 τοστ με τονο ή 2 φετες γαλοπουλα

*Μεσημεριανο.. 14:00-15:00, Διαφορα, οτι εχει ηδη μαγειρεμενο (αν δε μου κανει μακαρονια ολικης συνηθως)

-Υπνος :P:P

^Προπονηση με αδειο στομαχι

*Μετα την προπονηση.. ή απο το μεσημεριανο μου/ φρουτα,γιαουρτι,μελι,αμυγδαλα-καρυδια..κατι απο ολα αυτα η ολα μαζι :green::green::green:

*Πριν τον βραδυνο υπνο.. Γαλα light με βρωμη

ΥΓ. Συμπληρωματα δε παιρνω, θα πρεπε?

Σχολια, διορθωσεις ολα ευπροσδεκτα!! :turtle::turtle::turtle:

aqua_bill
20-09-11, 09:31
το φαγητο που ειναι?

Lucif3r
20-09-11, 09:33
το φαγητο που ειναι?

τι εννοεις...το μεσημεριανο?

Giannistzn
20-09-11, 09:33
Oχι, εννοει οτι γενικα δεν εχεις φαγητο και ποσοτητες. Ειναι λαθος σαν πλανο..

Lucif3r
20-09-11, 09:36
Oχι, εννοει οτι γενικα δεν εχεις φαγητο και ποσοτητες. Ειναι λαθος σαν πλανο..

...πιο συγκεκριμενα? τι ειναι τοσο λαθος?

NASSER
20-09-11, 10:07
Είσαι 17 χρονών και για αρχή έστω η προσπάθεια να φας είναι καλό. Από τα κιλά και το ύψος αντιλαμβάνομαι πως έχει λεπτό σκαρί.
Μετα την προπόνηση καλό θα ήταν να έχεις ακόμα ένα γευμα όπως το μεσημεριανό και πριν την προπόνηση να έτρωγες ένα φρουτο.
Τα καρύδια-αμυγδαλα καλό θα ήταν να τα προσθέσεις στο τελευταίο γευμα και αντο για γάλα, να έχεις γιαουρτι στο τελευταιο γεύμα για περισσότερη πρωτεινη.
Αμέσως μετα την προπόνηση μπορεις να φας μια κουταλιά μέλι, κάνει καλό.

Καλό θα ηταν βέβαια να αρχισεις να διαβάζεις τα άρθρα του φόρουμ και κυριως αυτα που απευθύνονται στους αρχάριους για να καταλάβεις πως λειτουργει το σωμα μας σε σχέση με το φαι που κάνουμε. Για αρχη, η προσπάθεια σου να φας είναι θετικό για μένα συν πως στην ηλικία σου έχεις δυνατότητα ανάπτυξης εφόσον κάνεις προπόνηση και τρως λίγο παραπάνω απο το συνηθισμένο.
Αντε καλή αρχή :welcome:

Saldi
20-09-11, 10:16
...πιο συγκεκριμενα? τι ειναι τοσο λαθος?

χωρις να ξέρω πολλά θα σου πώ το εξης!!
Καταρχιν θέλει 6 γευματα την ημέρα...
Δευτερον θέλεις...
Πρωτεινη
Υδατανθρακα
Λυπος

Εσυ δεν έχεις τίποτα???
Θα έπερε να έχει 2 κανονικά γευματα..Μεγάλα...κοτοπουλο με ρυζι,ψάρι κάτι..
Αυτα εδω είναι υποθερμιδική λάθος διατροφή:D!

Lucif3r
20-09-11, 10:19
χωρις να ξέρω πολλά θα σου πώ το εξης!!
Καταρχιν θέλει 6 γευματα την ημέρα...
Δευτερον θέλεις...
Πρωτεινη
Υδατανθρακα
Λυπος

Εσυ δεν έχεις τίποτα???
Θα έπερε να έχει 2 κανονικά γευματα..Μεγάλα...κοτοπουλο με ρυζι,ψάρι κάτι..
Αυτα εδω είναι υποθερμιδική λάθος διατροφή:D!

Yπερθερμιδικη? Τι απο ολα αυτα ειναι υπερθερμιδικο που δε μου χρησιμευει?

Giannistzn
20-09-11, 10:23
Ο saldi σου ειπε οτι εισαι (μαλλον) υπο-θερμιδικα δηλαδη δεν παιρνεις τις απαραιτητες θερμιδες που χρειαζεσαι.

Για να παρεις μυΐκη μαζα θα πρεπει να εισαι υπερθερμιδικα. Οποτε το πιο σωστο θα ειναι να υπολογισεις ποσες θερμιδες χρειαζεσαι καθημερινα, και να δεις εαν τις παιρνεις απο τις τροφες που εχεις μεχρι στιγμης. Εαν δεν τις παιρνεις πρεπει να αυξησεις ποσοτητες / γευματα.

Επισης, σε 2ο σταδιο, η διατροφη πρεπει να ειναι ισσοροπημενη σε αναλογια πρωτεΐνων, υδατανθρακων και λιπων. Εαν ριξεις μια ματια στις υπολοιπες διατροφες θα καταλαβεις στο περιπου τι παιζει και τι πρεπει να αλλαξεις. Υπαρχουν απειρες για να δεις.

Οπως σου προτεινε και ο Νασσερ, ξεκινα να διαβαζεις και τα αρθρα για να καταλαβεις καλυτερα πως λειτουργουν ορισμενα πραγματα στον οργανισμο σου για να εχεις βελτιστο αποτελεσμα ;)

Lucif3r
20-09-11, 10:27
Είσαι 17 χρονών και για αρχή έστω η προσπάθεια να φας είναι καλό. Από τα κιλά και το ύψος αντιλαμβάνομαι πως έχει λεπτό σκαρί.
Μετα την προπόνηση καλό θα ήταν να έχεις ακόμα ένα γευμα όπως το μεσημεριανό και πριν την προπόνηση να έτρωγες ένα φρουτο.
Τα καρύδια-αμυγδαλα καλό θα ήταν να τα προσθέσεις στο τελευταίο γευμα και αντο για γάλα, να έχεις γιαουρτι στο τελευταιο γεύμα για περισσότερη πρωτεινη.
Αμέσως μετα την προπόνηση μπορεις να φας μια κουταλιά μέλι, κάνει καλό.

Καλό θα ηταν βέβαια να αρχισεις να διαβάζεις τα άρθρα του φόρουμ και κυριως αυτα που απευθύνονται στους αρχάριους για να καταλάβεις πως λειτουργει το σωμα μας σε σχέση με το φαι που κάνουμε. Για αρχη, η προσπάθεια σου να φας είναι θετικό για μένα συν πως στην ηλικία σου έχεις δυνατότητα ανάπτυξης εφόσον κάνεις προπόνηση και τρως λίγο παραπάνω απο το συνηθισμένο.
Αντε καλή αρχή :welcome:

Ευχαριστω!
Οσο για το λεπτο σκαρι..δε ειμαι τοσο λεπτος..
Αμα θες δες το αρθρο που εχω στις φωτογραφιες των μελων και πες μου!

Lucif3r
20-09-11, 10:33
Οkey το καταλαβαινω.. Σιγουρα ξερετε κατι παραπανω..Με λιγα λογια τι μου λειπει απο αυτη τη διατροφη? και εγω νομιζα πως ηταν τουλαχιστον καλη και ισορροπημενη :P:P

aqua_bill
20-09-11, 10:44
μεινε σε αυτα που σου ειπε ο Νασσερ. Το οτι στα 17 σου σε απασχολει η διατροφη σου μονο καλο μπορει να ειναι. Οι διατροφες που βλεπεις εδω μεσα μη ξεχνας οτι στην πλειοψηφια τους ειναι για ενηλικες. Αυτο παιζει κατ εμε πολυ σημαντικο ρολο.Στην ηλικια σου απλα θα μαθαινα να τρωω σωστα και υγιεινα.Δε θα απεκλεια τιποτα απο τη διατροφη μου εκτος απο το ασπρο αλευρη,ζαχαρη,τηγανιτα και κακα λιπαρα.εξ αλλου ειναι και δυσκολο να λες ολη την ωρα στη μαμα τι να μαγειρεψει ;) λαχανικα κρεας ψαρι φρουτα και μακρια απο αναψυκτικα και αλλες τετοιες βλακιες. γενικα θα σου προτεινα.

πρωινο πριν το σχολειο.Δημιτριακα ολικης γαλατακι και ενα φρουτο
παρε μαζι σου ενα σαντουιτσ και φτιαξτο οπως θελεις εσυ(γαλοπουλα ντοματα κοτατζ....)
μεσημεριανο οτι εχει σπιτι(ειπαμε προσπαθησε μακρια απο τηγανια) αν μπορεις να αγοραζεισ και απο το σουπερ κανενα φιλετο περκας που ειναι και φθηνο βαλτο στη διατροφη σου 2 φορες την εβδομαδα. Επισης να χεις παντα σαλατα,πρασιναδα κλπ. Ασε τις βουτιες στα λαδια με το ψωμι. Λαδι και αλατακι να εχει το φαγητο σου,νορμαλ πραγματα.Μετα προπονηση,με αδειο στομαχι(2 ωρες μετα) και εχοντασ φαει πριν κανενα πρασινο μηλαρακι. Μετα το γυμναστηριο θελεις ενα γευμα. Οτι και το μεσημερι. Βραδακι λαχανικα ασπρο κρεας και πριν τον υπνο ενα γιαουρτακι,ξηρους καρπους.

γενικα πρεπει να μαθεις να ξεχωριζεις τον υδατανθρακα και την πρωτεινη στα γευματα σου. πρεπει να περιεχουν και τα δυο.Γνωμη μου λοιπον κανε μια ισσοροπημενη διατροφη χωρις στερησεις ογκους και γραμμωσεις,εισαι μολις 17 το σωμα σου θα σε οδηγησει μονο του οταν μαθεις να το ακους.

Lucif3r
20-09-11, 10:52
μεινε σε αυτα που σου ειπε ο Νασσερ. Το οτι στα 17 σου σε απασχολει η διατροφη σου μονο καλο μπορει να ειναι. Οι διατροφες που βλεπεις εδω μεσα μη ξεχνας οτι στην πλειοψηφια τους ειναι για ενηλικες. Αυτο παιζει κατ εμε πολυ σημαντικο ρολο.Στην ηλικια σου απλα θα μαθαινα να τρωω σωστα και υγιεινα.Δε θα απεκλεια τιποτα απο τη διατροφη μου εκτος απο το ασπρο αλευρη,ζαχαρη,τηγανιτα και κακα λιπαρα.εξ αλλου ειναι και δυσκολο να λες ολη την ωρα στη μαμα τι να μαγειρεψει ;) λαχανικα κρεας ψαρι φρουτα και μακρια απο αναψυκτικα και αλλες τετοιες βλακιες. γενικα θα σου προτεινα.

πρωινο πριν το σχολειο.Δημιτριακα ολικης γαλατακι και ενα φρουτο
παρε μαζι σου ενα σαντουιτσ και φτιαξτο οπως θελεις εσυ(γαλοπουλα ντοματα κοτατζ....)
μεσημεριανο οτι εχει σπιτι(ειπαμε προσπαθησε μακρια απο τηγανια) αν μπορεις να αγοραζεισ και απο το σουπερ κανενα φιλετο περκας που ειναι και φθηνο βαλτο στη διατροφη σου 2 φορες την εβδομαδα. Επισης να χεις παντα σαλατα,πρασιναδα κλπ. Ασε τις βουτιες στα λαδια με το ψωμι. Λαδι και αλατακι να εχει το φαγητο σου,νορμαλ πραγματα.Μετα προπονηση,με αδειο στομαχι(2 ωρες μετα) και εχοντασ φαει πριν κανενα πρασινο μηλαρακι. Μετα το γυμναστηριο θελεις ενα γευμα. Οτι και το μεσημερι. Βραδακι λαχανικα ασπρο κρεας και πριν τον υπνο ενα γιαουρτακι,ξηρους καρπους.

γενικα πρεπει να μαθεις να ξεχωριζεις τον υδατανθρακα και την πρωτεινη στα γευματα σου. πρεπει να περιεχουν και τα δυο.Γνωμη μου λοιπον κανε μια ισσοροπημενη διατροφη χωρις στερησεις ογκους και γραμμωσεις,εισαι μολις 17 το σωμα σου θα σε οδηγησει μονο του οταν μαθεις να το ακους.

Ωραιος, ευχαρισω πολυ!
Με καλυψες θα ελεγα! Οσο για αυτα που μου προτεινεις να τρωω και να μην τρωω τα εχω εφαρμοσει ηδη !
Θα ελεγα οτι ειμαι σε καλο δρομο! :green::green:
:welcome::welcome::welcome:

Saldi
20-09-11, 11:07
Ωραιος, ευχαρισω πολυ!
Με καλυψες θα ελεγα! Οσο για αυτα που μου προτεινεις να τρωω και να μην τρωω τα εχω εφαρμοσει ηδη !
Θα ελεγα οτι ειμαι σε καλο δρομο! :green::green:
:welcome::welcome::welcome:

Μόνο που είσα 17 και έκανες θέμα για διατροφή και όχι θέμα που να λέει θέλω ογκο σε στηθος και σε δικέφαλο τι χημικό να πάρω..εισαι σε καλο δρόμο!!
Υπομονη σωστη διατροφη και θα γίνει οπως εσυ θέλεις!

Lucif3r
20-09-11, 11:15
Μόνο που είσα 17 και έκανες θέμα για διατροφή και όχι θέμα που να λέει θέλω ογκο σε στηθος και σε δικέφαλο τι χημικό να πάρω..εισαι σε καλο δρόμο!!
Υπομονη σωστη διατροφη και θα γίνει οπως εσυ θέλεις!

χαχαχαχα..NO PAIN NO GAIN ;);)

Lucif3r
20-10-11, 09:01
*Πρωινο.. 8:00, Γαλα με μελι και βρωμη, 1 μπανανα

*Δεκατιανο.. 11:00, 1 τοστ 3 φετες γαλοπουλα και 1 τυρι

*Μεσημεριανο.. 14:00-15:00, Διαφορα, οτι εχει ηδη μαγειρεμενο (Σιγουρα κατι με πρωτεινη)

-Υπνος

*2ωρες~ πριν την προπονησηΧυμο πορτοκαλι ή πρασινο τσαι, με κανα τοστ παλι η λιγο απο το μεσημεριανο

^Προπονηση

*Μετα την προπονηση.. Απο το μεσημεριανο μου (Σιγουρα πλουσιο σε πρωτεινη)

*Πριν τον βραδυνο υπνο.. Γιαουρτι 2% με καρυδια, αμυγδαλα
--
ΥΓ. Συμπληρωματα δε παιρνω, δεν εχω σκοπο να παρω..

jannous44
20-10-11, 10:18
*Πρωινο.. 8:00, Γαλα με μελι και βρωμη, 1 μπανανα (ριξε σε αντικολητικο 3-4 αυγα ολοκληρα ,αν μπορεις το γαλα καντο μισολιτρο, βγαλε μελι και βαλτο μετα τη προπ οπως και την μπανανα)

*Δεκατιανο.. 11:00, 1 τοστ 3 φετες γαλοπουλα και 1 τυρι (καντα 2 τα τοστ κ βαλε μεσα κ κανα αυγο+ντοματα+μαρουλι))

*Μεσημεριανο.. 14:00-15:00, Διαφορα, οτι εχει ηδη μαγειρεμενο (Σιγουρα κατι με πρωτεινη) (τι ακριβως τρωτε συνηθως για μεσημερι)

-Υπνος

*2ωρες~ πριν την προπονησηΧυμο πορτοκαλι ή πρασινο τσαι, με κανα τοστ παλι η λιγο απο το μεσημεριανο

^Προπονηση

*Μετα την προπονηση.. Απο το μεσημεριανο μου (Σιγουρα πλουσιο σε πρωτεινη) (τι ακριβως τρωτε συνηθως για μεσημερι)

*Πριν τον βραδυνο υπνο.. Γιαουρτι 2% με καρυδια, αμυγδαλα (καντα 2 τα γιαουρτια(400γ) να κοιτας να εχουν 8-9γ πρωτεινη ανα 100γ. του carefour και του Lidl ειναι ετσι)
--
ΥΓ. Συμπληρωματα δε παιρνω, δεν εχω σκοπο να παρω..

:thumbup:

Lucif3r
20-10-11, 10:37
Δυστυχως το πρωι δε εχω χρονο για τα αυγα (δε ξερω αν υπαρχει καποια εναλλακτικη) ..οκ για το μελι :green:

2 τοστ με 3 φετες γαλοπουλας το καθενα +1τυρι +αυγο δε ειναι υπερβολη? (Θα σκασω :P )

Για μεσημερι εχει συνηθως....οτι ολος ο κοσμος.. κρεας με πατατες στο φουρνο,βραστες/ρυζι, οσπρια, ζυμαρικα, λαχανικα...σχεδον ποτε τηγανιτα
Βεβαια οτι δε μου κανει φροντιζω να εχω διαφορετικο μενου :green:

2χ400γρ? 800γρ ??? σχεδον ενα ολοκληρο κεσεδακι :ΟΟ

jannous44
20-10-11, 10:41
Δυστυχως το πρωι δε εχω χρονο για τα αυγα (δε ξερω αν υπαρχει καποια εναλλακτικη) ..οκ για το μελι :green:

2 τοστ με 3 φετες γαλοπουλας το καθενα +1τυρι +αυγο δε ειναι υπερβολη? (Θα σκασω :P )

Για μεσημερι σηνυθως....οτι τρωει ολος ο κοσμος.. κρεας με πατατες/ρυζι, οσπρια, ζυμαρικα, λαχανικα...σχεδον ποτε τηγανιτα
Βεβαια οτι δε μου κανει φροντιζω να εχω διαφορετικο μενου :green:

2χ400γρ? 800γρ ??? σχεδον ενα ολοκληρο κεσεδακι :ΟΟ

τα τοστ ειναι μια χαρα αφου και πιο πανω ειπες οτι βαζεις δυσκολα κιλα μν φοβασε φαε

απλα κοιτα το μεσημερι σιγουρα να εχεις 100-150γ απο καποιο ειδος κρεατος οπως και στα γευματα που λες οτι ειναι ιδια με το μεσημεριανο.

2 γιαουρτια =400γ. το καθε γιαουρτι του εμποριου εχει μεσα 200γ. γιαυτο εβαλα σε παρενθεση 400.

το πρωι αφου λες οτι δεν εχεις χρονο μπορεις να βραζεις απο το προιγουμενο βραδυ αυγα κ να τα εχεις κ ετσι να τα τρως στα μπαμ, απο τη αλλη εναλακτικη ειναι τα γιαουρτια παλι αν θες βαλε αλλα 2 εκει δηλαδη 400γ =32γ πρωτεινη βγαζουν μια χαρα ειναι.

γενικα ΦΑΕ!!

Lucif3r
20-10-11, 10:47
τα τοστ ειναι μια χαρα αφου και πιο πανω ειπες οτι βαζεις δυσκολα κιλα μν φοβασε φαε

απλα κοιτα το μεσημερι σιγουρα να εχεις 100-150γ απο καποιο ειδος κρεατος οπως και στα γευματα που λες οτι ειναι ιδια με το μεσημεριανο.

2 γιαουρτια =400γ. το καθε γιαουρτι του εμποριου εχει μεσα 200γ. γιαυτο εβαλα σε παρενθεση 400.

το πρωι αφου λες οτι δεν εχεις χρονο μπορεις να βραζεις απο το προιγουμενο βραδυ αυγα κ να τα εχεις κ ετσι να τα τρως στα μπαμ, απο τη αλλη εναλακτικη ειναι τα γιαουρτια παλι αν θες βαλε αλλα 2 εκει δηλαδη 400γ =32γ πρωτεινη βγαζουν μια χαρα ειναι.

γενικα ΦΑΕ!!

Χαχα, οκ..Ευχαριστω! :bowdown:

Lucif3r
31-10-11, 17:01
Ειναι ευκολο καποιος που εχει χρονο και ξερει να μου υπολογισει τις θερμιδες και τις πρωτεινες (στο περιπου) της υποτιθεμενης παρακατω μερας ?

8:00, 300μλ Γαλα light, 80gr βρωμη, 1 μπανανα

10:00, 1 τοστ 2 φετες γαλοπουλα και 1 τυρι

12:00 1 τοστ 2 φετες γαλοπουλα και 1 τυρι

14:00-15:00, 100 γρ κοτοπουλο με μακαρονια ολικης

17:00-18:00 Χυμο πορτοκαλι ή πρασινο τσαι

20:00-21:00 4 ασπραδια 1 κροκος, αγγουροσαλατα

00:00 300γρ γιαουρτι 2% με 10 καρυδια/αμυγδαλα

Lucif3r
20-11-11, 15:39
Θα βγω λιγο οφφ για να μην ανοιξω καινουργιο thread..Εχω μια απορια

Ποια ειναι η διαφορα στην πρωτεινη και πρωτεινη ογκου?
Eνας που ειναι σε περιοδο ογκου θα παρει πρωτεινη ογκου?
Επισης ποια ειναι η διαφορα σε πρωτεινη concentrate και isolate

Goofonly
20-11-11, 15:49
Θα βγω λιγο οφφ για να μην ανοιξω καινουργιο thread..Εχω μια απορια

Ποια ειναι η διαφορα στην πρωτεινη και πρωτεινη ογκου?
Επισης ενας που ειναι σε περιοδο ογκου θα παρει πρωτεινη ογκου?

Η καθαρή πρωτείνη ( whey ) βασίζεται στο να σου δίνει 23-25γρ πρωτείνης και ελάχιστο εώς καθόλου υδατάνθρακα σε κάθε σκοοπ των 30γρ.
Η πρωτείνες όγκου βασίζονται στο να σου δίνουν κυρίως θερμίδες από υδατάνθρακα, εκεί για να φτάσεις τα 25γρ πρωτείνης θες 2 - 2.5 σκοοπ. Για αυτό και βγαίνουν συνήθως σε μεγάλες συσκευασίες, χρειάζεσαι περισσότερο προιόν ουσιαστικά.

Καλύτερο είναι να πάρεις μία καθαρή και να παίρνεις τις θερμίδες απ'τη διατροφή σου παρά από ένα συμπλήρωμα.

Lucif3r
20-11-11, 16:19
Η καθαρή πρωτείνη ( whey ) βασίζεται στο να σου δίνει 23-25γρ πρωτείνης και ελάχιστο εώς καθόλου υδατάνθρακα σε κάθε σκοοπ των 30γρ.
Η πρωτείνες όγκου βασίζονται στο να σου δίνουν κυρίως θερμίδες από υδατάνθρακα

αα καταλαβα.Thanks για την απαντηση :)