PDA

Επιστροφή στο Forum : πότε πίνουμε τον καφέ?



lagman
21-09-11, 20:49
Καλησπέρα σε όλους!! Αν και ψάχτηκα αρκετή ώρα για σχετικό thread, δεν βρήκα κάτι και πήρα το θάρρος να ρωτήσω...

Αναμφισβήτητα το πρωινό γεύμα είναι ίσως το πιο σημαντικό ή ισάξιου του μετα-προπονητικού...Τον τελευταίο μήνα, τα πρωινά που ξυπνάω για δουλειά (7 παρά) αν και έχω μια λιγούρα, δεν τρώω ως άλλοτε, (ήτοι 6 ασπράδια, βρώμη, μέλι, γάλα, καρπούς) αλλά ''περιορίζομαι'' σε ένα παστέλι (70 gr), μια κουταλιά (σούπας) μέλι και μια-δυο κουταλιές (σούπας) ταχίνι προκειμένου να μην ''σκάσω'' γιατί μετά δεν θα μπορώ να πιω την φράπα μου και θα κουτουλάω όρθιος μέχρι να χωνέψω... Δηλαδή ΘΕΛΩ όπως και δήποτε ΦΡΑΠΕ :)
Βέβαια κατά τις 11:00-11:30 θα φάω κριθαρένιο παξιμάδι (μεγάλο), ρόφημα whey-γάλα (35gr πρωτείνης), μπανάνα και κατά τις 14:30 κανονικό γεύμα (πλούσιο σε πρωτείνη κλπ)..

ΕΡΩΤΗΜΑ: Ο καφές (στην προκειμένη ΦΡΑΠΕ) επιδρά καταλυτικά-αρνητικά-ανασταλτικά ως προς την απορρόφηση των ουσιωδών στοιχείων (πρωτείνης κλπ) σε περίπτωση που τον έπινα και μετά από μισή ώρα απ΄το πρωινό μου ??? Ή θα πρέπει πρώτα να χωνέψω και μετά από τρεις ώρες να πιω καφέ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Giannistzn
21-09-11, 20:56
Ανασταλτικα δεν μπορει να λειτουργησει αφου δεν εχεις πρωτεΐνες..

Παστελι = υδ/κας
Μελι = υδ/κας
ταχινι = λιπαρα (κυριως)

καλυτερα γυρνα το στο προηγουμενο πρωΐνο σου και πιες τον καφε ενα μισαωρο μετα.. Δεν εχει καποια λογικη αυτο που κανεις. Εαν θες τοσο πολυ την καφεΐνη, τι να σου πω πετα 2 κουταλιες καφε μεσα στα υπολοιπα

lagman
21-09-11, 21:07
Ανασταλτικα δεν μπορει να λειτουργησει αφου δεν εχεις πρωτεΐνες..

Παστελι = υδ/κας
Μελι = υδ/κας
ταχινι = λιπαρα (κυριως)

καλυτερα γυρνα το στο προηγουμενο πρωΐνο σου και πιες τον καφε ενα μισαωρο μετα.. Δεν εχει καποια λογικη αυτο που κανεις. Εαν θες τοσο πολυ την καφεΐνη, τι να σου πω πετα 2 κουταλιες καφε μεσα στα υπολοιπα


Απ' ό,τι βλέπω και το ταχίνι και το παστέλι έχουν διόλου ευκαταφρόνητες ποσότητες πρωτείνης ...
Δηλαδή αν πιω καφέ, όπως λες, μετά από κανά μισάωρο απ' το παλιό μου πρωινό δεν πειράζει? Δεν ξέρω πως μου 'χει κολλήσει, ότι πίνοντας καφέ μετά από ένα καλό γεύμα είναι σαν να το ''αχρηστεύω''...Δηλαδή ιδέα μου είναι ή ισχύει εν μέρει? Αυτό είναι βασικά που με απασχολεί....

nicknick
21-09-11, 21:30
Απ οτι ξερω εγω ο καφες σε εμποδιζει να αποροφησεις τα θρεπτικα συστατικα του γαλακτος μονο, οχι αλλων τροφων .Επειδη ειμαι λιγο εως πολυ καφεινομανης και γω δεν μπορω χωρισ καφε ειδικα το πρωι. Ετσι λοιπον τρωω το πρωινο μου και μετα απο κανα 20 λεπτο χτυπαω την σκετη φραπεδια μου. Τωρα δεν ξερω αν αποροφω οτι πρεπει απο το γαλα αλλα και να μην τα απορροφω ψιλοκλαιν, το πολυ πολυ να μην αποροφησεις 3.3 γρ πρωτεινης ανα 100 μλ που εχει το γαλα 2% λιπαρα. Τωρα αν παιρνεις πρωτεινη απο ορο γαλακτος φροντισε να μην την περνεις εκεινη την ωρα γιατι παιζει να την παιρνεις τσαμπα.

Φιλικα παντα

lagman
21-09-11, 21:40
Απ οτι ξερω εγω ο καφες σε εμποδιζει να αποροφησεις τα θρεπτικα συστατικα του γαλακτος μονο, οχι αλλων τροφων .Επειδη ειμαι λιγο εως πολυ καφεινομανης και γω δεν μπορω χωρισ καφε ειδικα το πρωι. Ετσι λοιπον τρωω το πρωινο μου και μετα απο κανα 20 λεπτο χτυπαω την σκετη φραπεδια μου. Τωρα δεν ξερω αν αποροφω οτι πρεπει απο το γαλα αλλα και να μην τα απορροφω ψιλοκλαιν, το πολυ πολυ να μην αποροφησεις 3.3 γρ πρωτεινης ανα 100 μλ που εχει το γαλα 2% λιπαρα. Τωρα αν παιρνεις πρωτεινη απο ορο γαλακτος φροντισε να μην την περνεις εκεινη την ωρα γιατι παιζει να την παιρνεις τσαμπα.

Φιλικα παντα


Αυτό είναι που με ανησυχεί, μην το αχρηστεύω...:doh: Ορού γάλακτος παίρνω πάντως...Τι να πω...
Τhanx για την απάντηση!

DimitrisT
21-09-11, 21:54
Απ' ό,τι βλέπω και το ταχίνι και το παστέλι έχουν διόλου ευκαταφρόνητες ποσότητες πρωτείνης ...
Δηλαδή αν πιω καφέ, όπως λες, μετά από κανά μισάωρο απ' το παλιό μου πρωινό δεν πειράζει? Δεν ξέρω πως μου 'χει κολλήσει, ότι πίνοντας καφέ μετά από ένα καλό γεύμα είναι σαν να το ''αχρηστεύω''...Δηλαδή ιδέα μου είναι ή ισχύει εν μέρει? Αυτό είναι βασικά που με απασχολεί....

Φυτικη πρωτεινη εχουν αυτα και μαλιστα λιγη. Γυρνα σε οτι ετρωγες πριν και πιες και τον καφε σου κανονικα, δε σημαινει οτι αμα δεν πιεις καφε θα εχεις 1 μυικο κιλο παραπανω στο τελος του μηνα..
Αν ειναι καθαρα θεμα ψυχολογικο, πιες πρωτα τον καφε σου και μετα απο κανα 20αλεπτο φαε το πρωινο σου.

Giannistzn
21-09-11, 21:57
Φυτικη πρωτεινη εχουν αυτα και μαλιστα λιγη. Γυρνα σε οτι ετρωγες πριν και πιες και τον καφε σου κανονικα, δε σημαινει οτι αμα δεν πιεις καφε θα εχεις 1 μυικο κιλο παραπανω στο τελος του μηνα..
Αν ειναι καθαρα θεμα ψυχολογικο, πιες πρωτα τον καφε σου και μετα απο κανα 20αλεπτο φαε το πρωινο σου.

Το καλυτερο ειναι πρωΐνο - καφες (ελληνικος ζεστος) - 1λιτρο νερο (για να κατεβει το πακ) και εισαι ο αρχοντας της τουαλετας :green:

nicknick
21-09-11, 21:57
Μολις ειδα οτι περνεισ την πρωτεινη σου 2 3 ωρες ξερω γω μετα το πρωινο και τον καφε.. Δεν εχει αναγκη τοτε δεν σε επηρεαζει για την πρωτεινη. Μονο την πρωτεινη που περνεις απο το γαλα θα χασεις τοτε στη χειροτερη αν πιεις καφε μαζι με πρωινο, ενταξει μικρο το κακο... απο το να μην πιεις καφε:P

Giannistzn
21-09-11, 22:01
Μολις ειδα οτι περνεισ την πρωτεινη σου 2 3 ωρες ξερω γω μετα το πρωινο και τον καφε.. Δεν εχει αναγκη τοτε δεν σε επηρεαζει για την πρωτεινη. Μονο την πρωτεινη που περνεις απο το γαλα θα χασεις τοτε στη χειροτερη αν πιεις καφε μαζι με πρωινο, ενταξει μικρο το κακο... απο το να μην πιεις καφε:P

Δεν νομιζω οτι υφισταται κατι τετοιο.. Να "χανεις" πρωτεΐνες λογω του καφε..

franky94
21-09-11, 22:26
Το καλυτερο ειναι πρωΐνο - καφες (ελληνικος ζεστος) - 1λιτρο νερο (για να κατεβει το πακ) και εισαι ο αρχοντας της τουαλετας :green:

Φιλε μου στην δουλεια και εγω τα ιδια εκανα!!επειδη δεν εχουμε τουαλετα εριχνα κοπρια στα σκιντα!!:P:green::thumbup:

lagman
21-09-11, 22:38
Επομένως, Φραπέ πρώτα, 2-3 στριφτά, τουαλέτα και άμα δεν κάτσει κ δεύτερος καφές όλα...τ΄άλλα έπονται :thumbsup:

franky94
21-09-11, 22:40
αδερφε προσεχε με διο καφεδες θα χρειαστεις φελο :P:shock:

lagman
21-09-11, 22:51
αδερφε προσεχε με διο καφεδες θα χρειαστεις φελο :P:shock:

:rolf::rolf::rolf:

tolis93
21-09-11, 22:53
καπου διαβασα οτι συνδιασμος υδατανθρακων λιπαρων κ καφεινης αυξανει το ζαχαρο στο αιμα για κανα 8ωρο.μιλοντας για σχετικα υψιλες ποσοτητες.τωρα δν εχω ιδεα ποσο ισχυει

lagman
21-09-11, 23:14
καπου διαβασα οτι συνδιασμος υδατανθρακων λιπαρων κ καφεινης αυξανει το ζαχαρο στο αιμα για κανα 8ωρο.μιλοντας για σχετικα υψιλες ποσοτητες.τωρα δν εχω ιδεα ποσο ισχυει

Τι είπες τώρα? :shock:

Καταλήγοντας επαγωγικά....Άμα δεν πιω καφέ=μειωμένη απόδοση δουλειάς=γιοκ δουλειά=γιοκ χρήμα=γιοκ μάσα=γιοκ μυική ανάπτυξη..
Η λύση: φραπέ μέχρι να νιώσω το μάτι όρθιο κ ας σφίξει το στομάχι, δεν χάλασε ο κόσμος για 2-3 ώρες καθυστέρηση....

tolis93
21-09-11, 23:16
Τι είπες τώρα? :shock:

Καταλήγοντας επαγωγικά....Άμα δεν πιω καφέ=μειωμένη απόδοση δουλειάς=γιοκ δουλειά=γιοκ χρήμα=γιοκ μάσα=γιοκ μυική ανάπτυξη..
Η λύση: φραπέ μέχρι να νιώσω το μάτι όρθιο κ ας σφίξει το στομάχι, δεν χάλασε ο κόσμος για 2-3 ώρες καθυστέρηση....

χαλαρα παιδες...κ απο εκει π το διαβασα δν ελεγε κ τπτ το ιδιαιτερο μονο αυτο.ουτε για ποσοτητες μιλουσε ουτε τπτ.τρ ποσο ισχυει....

lagman
21-09-11, 23:24
Α, βρήκα και άλλους με τις ίδιες ανησυχίες...
http://www.bodybuilding.gr/forum/archive/index.php/t-5267.html?

billy89
23-09-11, 00:37
Πάντως ο coleman το πρωί έπινε καφέ μαζί με τις βρώμες και τ ασπράδια! Επίσης, επειδή το πρωί χτυπάω γάλα μπανάνα ταχίνι και βρώμη όλα μαζί στο μπλεντερ μου χει κολλήσει να βάλω και κανένα κουταλάκι νεςκαφέ μέσα... αλλά φοβάμαι μην αφρίσει απ το χτύπημα! τι λέτε?!

gspyropo
23-09-11, 05:28
λοιπον εχουμε και λεμε
ΠΡΩΙΝΟ: 2 κουταλιες νες καφε 1 κουταλια κανελα 1 scoup πρωτεινη μπολικα παγακια και 500 ml νερο + κουακερ
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ: 2 κουταλιες νες καφε 1 κουταλια κανελα 1 scoup πρωτεινη μπολικα παγακια και 500 ml νερο
ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ:1 καφε οτι ναναι ΣΚΕΤΟ

ΑΡΚΕΤΗ ΔΩΣΗ ΚΑΦΕΙΝΗς

rey1989
23-09-11, 20:10
Πάντως ο coleman το πρωί έπινε καφέ μαζί με τις βρώμες και τ ασπράδια! Επίσης, επειδή το πρωί χτυπάω γάλα μπανάνα ταχίνι και βρώμη όλα μαζί στο μπλεντερ μου χει κολλήσει να βάλω και κανένα κουταλάκι νεςκαφέ μέσα... αλλά φοβάμαι μην αφρίσει απ το χτύπημα! τι λέτε?!

και εγω έτσι κάνω!!!! :shock:τυχαίο ? :shock::shock: :rolf::rolf::rolf::turtle::turtle:

πάντως αν δεν πιώ 5-6 κουταλιές καφέ το πρωί με πιάνει πονοκέφαλος και είμαι σαν ζαλισμένο κοτόπουλο. Βέβαια για κάποιο περίεργο λόγο, όσο καφέ και να πιω δεν μου δίνει τσιτώματα κλπ .:unsure::unsure:

vp2
23-09-11, 21:09
Μετά την προπόνηση καλό είναι να μην πίνουμε καφε΄για 2-3 ώρες......

tolis93
23-09-11, 23:49
Μετά την προπόνηση καλό είναι να μην πίνουμε καφε΄για 2-3 ώρες......

γουαι παρακαλω?εγω σημερα...γυμναστικη...μεταπροπο...κ κανα 5 λεπτο μετα ενα ξεγυρισμενο εσπρεσσακι...αλλα ντεκαφ:green:

Devil
24-09-11, 00:17
δες εδω.... ποστ #27

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10094-Whey-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%B5%CF%8A%CE%BD%CE%B7/page2&highlight=%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82