PDA

Επιστροφή στο Forum : Chuck Sipes



Dreiko
21-09-11, 21:03
Ένας strongman-bber απο τα παλια.....

35333

Chuck Sipes
22, Αυγούστου, 1932 - 24 Φεβρουαρίου 1993
Sterling, Illinois, ΗΠΑ
Lifts:
570 lb. Bench press
600 lb. Squat
250 lb. Standing barbell curl

Γεννήθηκε στο Sterling, Illinois,ο Chuck μετακόμισε στο Μοντέστο της Καλιφόρνια, με την οικογένειά του όταν ήταν νεαρός.Είχε μια τραχιά σωματική διάπλαση, και ο ίδιος προτιμούσε την άρση βαρών απο το ποζάρισμα. Παρ 'όλα αυτά,ο Sipes κέρδισε το 1960 Nabba Mr. Universe, το 1960 IFBB Mr.Universe, και το 1968 IFBB Mr.World.
Επέτυχε αργότερα στόχο του να κερδίσει την over-40 κατηγορία όταν στέφθηκε Μr.Pacific Coast, την άνοιξη του 1974 στο Πόρτλαντ του Όρεγκον.O Sipesζύγισε 220 pounds στο αποκορύφωμά του, και εκτέλεσε ένα show δύναμης κατά τη διάρκεια του οποίου λύγιζε σίδερα και έσπαγε αλυσίδες.
Ως καλλιτέχνης κατά τα επόμενα χρόνια,ο Sipes ασχολήθηκε με την αποικόνηση τοπίων στον καμβά. Ήταν επίσης ένας πορωμένος ορειβάτης.Ο Sipes αποσύρθηκε στη Βόρεια Καλιφόρνια, όπου, επηρεασμένος από τη φυσική αδυναμία του να συνεχίσει τις υπαίθριες δραστηριότητες που τοσο τον ευχαριστούσαν,έδωσε τέλος στη ζωή του στις 24 Φεβρουαρίου 1993.

35335
35336
35337
35338
http://www.triedandtruefitness.com/wp-content/uploads/2011/02/sipes.jpg
http://www.davedraper.com/gallery/data/510/8chucksipes.jpg
35340

72K
21-09-11, 22:32
Από τους αγαπημένους μου..:bowdown:

Thanks

Dreiko
21-09-11, 22:35
φαινεται απο το αβαταρ....:thumbup:

Να συμπληρωσω οτι δουλευε 10ωρα σαν ξυλοκοπος και οταν ηταν σε προετοιμασια.....:shock::bowdown:

Διακογιαννης Γιαννης
21-09-11, 22:59
Πολυ σωστη επιλογη,η παρουσιαση αυτου του μεγαλου αθλητη.Υπηρξε συμβολο ρωμης ,αλλα ηταν και κορυφαιος μποντυμπιλντερ.Ο Σταυρος ο Τριανταφυλλιδης, μου ειχε πει οτι οποιος τον δει απο κοντα, καταλαβαινει οτι ηταν πολυ δυνατος,απο την τραχυτητα του σωματος του.Ισως ο Πολυνεικος ,να καταφερει να εντοπισει στο αρχειο του ,μια πολυ ωραια φωτογραφια του Σαιπς με την μικρη κορουλα του.Ηταν μεγαλη μορφη -συμβολο, και με παρουσιστικο σοβαρου ανθρωπου που σε συνδιασμο με την πασιφανη ρωμη του, και το ανδροπρεπες του παραστημα, σε εκαναν να χαιρεσαι να τον βλεπεις.Δυστυχως η μοιρα του επεφυλασσε μια μεγαλη δοκιμασια ,ζητωντας του να ζηση με καποια μιζερια ,πραγμα δυσκολο για μια τετοια προσωπικοτητα.Εκεινος επελεξε να παρακαμψει αυτη τη δοκιμασια , αποχωρωντας απο το σχολειο της ζωης, δηλωνοντας με το τροπο του:η θα ζησω με τον τροπο που θελω εγω ,η δεν θα ζησω καθολου. Θα προτιμουσα να υπεμενε και το αταιριαχτο -για ενα τετοιο ανθρωπο μαθημα- αλλα εκεινος φυσικα ειχε τον πρωτο λογο για τον εαυτο του.Ευχομαι να ειναι καλα εκει που ειναι, και να ξερει οτι εμεις ακομα τον καμαρωνουμε.

TRIANTAFYLLOU
22-09-11, 02:25
φαινεται απο το αβαταρ....:thumbup:

Να συμπληρωσω οτι δουλευε 10ωρα σαν ξυλοκοπος και οταν ηταν σε προετοιμασια.....:shock::bowdown:

έτσι ήταν τότε βαγγέλη , για τα τότε δεδομένα αυτο ήταν κάτι φυσιολογικό , οι άνθρωποι τοτε γενικότερα δουλευαν περισσότερο χειρονακτικα και πολλοι παλιοι ββερ έκαναν βαριές χειρονακτικές εργασίες , άλλος ήταν ανθρακορύχος , άλλος δούλευε οικοδομές , άλλος σε εργοστάσιο με βαρια βιομηχανία , λίγοι ήταν που είχαν προνομιούχες δουλειές που να μην έχουν σωματική κούραση.

μην πω πως εμείς και αυτοί παλιότερα ακόμη περισσότερο , την δουλεια την βλέπαμε και σαν προπόνηση , μπορω να αναφέρω περιστατικα που κουβαλούσαμε κάτι μάρμαρα καμια 4 ορόφους και ανεβαίνοντας τα σκαλιά φορτωμένοι πατούσαμε περισσότερο στις μύτες των ποδιών να γυμνάζουμε τις γάμπες όπως και τα πόδια λόγω σκαλοπατιών , μην κοιτάτε που τα τελευταία χρόνια δεν ισχύουν αυτα , γιατι γενικότερα έχει αλλάξει ο τρόπος ζωής , αλλα τότε όχι μόνο εντύπωση δεν προκαλούσε αλλα ήταν φυσιολογικότατο

η όταν ερχόταν νταλίκα με λιπάσματα στον συνεταιρισμό του χωριού τρέχαμε να πάμε πρώτοι να ξεφορτώνουμε για να κάνουμε και προπόνηση , μπορεί να φαίνετε παράξενο τώρα , αλλα τότε ήταν απόλυτα φυσιολογικό

ενας που μου ήρθε στο μυαλό και έλληνας ο γιώργος ο γουλτίδης , απο το χωράφι που φόρτωνε ροδάκινα και φρούτα γενικότερα , μόλις τέλειωσε το φόρτωμα , έφαγε κάτι και είχε έρθει να πάρει μέρος στο μρ οδύσεια του 87 στην θεσσαλονίκη και το θυμάμε γιατι μου είχε πεί άργησα και δεν πρόλαβα να φάω γιατι έπρεπε να φορτώσω το φορτηγό

TRIANTAFYLLOU
22-09-11, 02:29
Πολυ σωστη επιλογη,η παρουσιαση αυτου του μεγαλου αθλητη.Υπηρξε συμβολο ρωμης ,αλλα ηταν και κορυφαιος μποντυμπιλντερ.Ο Σταυρος ο Τριανταφυλλιδης, μου ειχε πει οτι οποιος τον δει απο κοντα, καταλαβαινει οτι ηταν πολυ δυνατος,απο την τραχυτητα του σωματος του.Ισως ο Πολυνεικος ,να καταφερει να εντοπισει στο αρχειο του ,μια πολυ ωραια φωτογραφια του Σαιπς με την μικρη κορουλα του.Ηταν μεγαλη μορφη -συμβολο, και με παρουσιστικο σοβαρου ανθρωπου που σε συνδιασμο με την πασιφανη ρωμη του, και το ανδροπρεπες του παραστημα, σε εκαναν να χαιρεσαι να τον βλεπεις.Δυστυχως η μοιρα του επεφυλασσε μια μεγαλη δοκιμασια ,ζητωντας του να ζηση με καποια μιζερια ,πραγμα δυσκολο για μια τετοια προσωπικοτητα.Εκεινος επελεξε να παρακαμψει αυτη τη δοκιμασια , αποχωρωντας απο το σχολειο της ζωης, δηλωνοντας με το τροπο του:η θα ζησω με τον τροπο που θελω εγω ,η δεν θα ζησω καθολου. Θα προτιμουσα να υπεμενε και το αταιριαχτο -για ενα τετοιο ανθρωπο μαθημα- αλλα εκεινος φυσικα ειχε τον πρωτο λογο για τον εαυτο του.Ευχομαι να ειναι καλα εκει που ειναι, και να ξερει οτι εμεις ακομα τον καμαρωνουμε.

έτσι ακριβώς είναι γιάννη μόνο απο την εικόνα του φαίνετε ο σωματότυπος του και ότι ήταν δυνατός άντρας με τα χαρακτηριστικα του αρσενικού , ήταν αυτο που λέμε ταλέντο για να ασχοληθεί με το σιδερένιο άθλημα και γενικότερα με αθλήματα δύναμης .
πραγματικα άθλητής έμπνευση και τέτοιοι άνθρωποι ζωντανοί και δραστήριοι δύσκολα συμβιβάζονται με διαφορετική ζωή , εμείς όπως είπες ακόμα τον καμαρώνουμε :bowdown::bowdown:

tiger
22-09-11, 06:32
φοβερος αθλητης!!! πολυ δουλεια επεφτε παλια,ειχα διαβασει ενα αρθρο για τον sergio oliva και ελεγε οτι δουλευε παλια σε ενα χυτηριο πολλες ωρες και για την προετοιμασια του στους αγώνες τον βοηθησε να γραμμωση!!!!!!! ;)

Dreiko
22-09-11, 14:32
Ισως ο Πολυνεικος ,να καταφερει να εντοπισει στο αρχειο του ,μια πολυ ωραια φωτογραφια του Σαιπς με την μικρη κορουλα του.

K.Διακογιαννη νομιζω βρηκα τη φωτογραφια που αναφερεστε....αυτη ειναι?

35334

Διακογιαννης Γιαννης
22-09-11, 21:37
Αγαπητε φιλε, αυτη τη πολυ ωραια φωτογραφια δεν την εχω ξαναδει.Σε ατη που αναφερομαι ειναι ντυμενος και ποζαρει μονο το χερι του.Η δικια σου ομως φωτογραφια ,ειναι ακομη ωραιοτερη ,απο αυτη που εννοουσα.Σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον.

Polyneikos
22-09-11, 21:58
Δεν εχω κατι να προσθεσω για αυτον τον αθλητη που να μην με εχουν καλυψει οι προηγουμενοι.Βαγγελη σπουδαια η αναφορα σου στον Chuck Sipes:thumbup::clap::clap:

Eddie
23-09-11, 20:48
Kαι λιγες απο μενα γι αυτο το θρυλο.. :bowdown:

31440

31441

31442

31443

31444

31446

31448

31449

31450

31451

Dreiko
24-09-11, 10:08
Ωραιο υλικο βασιλη!!!:thumbup:
Αυτος δεν ειναι πηχης...ταναλια ειναι...αμα σε γραπωσει δε σ'αφηνει απο τα χερια του!:bowdown::bowdown::green:

Universal
28-09-11, 07:52
Ωραιο το αφιερωμα στο Sipes,δυνατος αθλητης και πρότυπο για αρκετους παλαιοτερους.:clap:

goldenera
19-04-12, 23:33
Σπουδαίος αθλητής και άνθρωπος, με μεγάλη αγάπη και προσφορά προς τα μικρά παιδιά.

4349443495434964349743498

goldenera
19-04-12, 23:34
Πολυ σωστη επιλογη,η παρουσιαση αυτου του μεγαλου αθλητη.Υπηρξε συμβολο ρωμης ,αλλα ηταν και κορυφαιος μποντυμπιλντερ.Ο Σταυρος ο Τριανταφυλλιδης, μου ειχε πει οτι οποιος τον δει απο κοντα, καταλαβαινει οτι ηταν πολυ δυνατος,απο την τραχυτητα του σωματος του.Ισως ο Πολυνεικος ,να καταφερει να εντοπισει στο αρχειο του ,μια πολυ ωραια φωτογραφια του Σαιπς με την μικρη κορουλα του.Ηταν μεγαλη μορφη -συμβολο, και με παρουσιστικο σοβαρου ανθρωπου που σε συνδιασμο με την πασιφανη ρωμη του, και το ανδροπρεπες του παραστημα, σε εκαναν να χαιρεσαι να τον βλεπεις.Δυστυχως η μοιρα του επεφυλασσε μια μεγαλη δοκιμασια ,ζητωντας του να ζηση με καποια μιζερια ,πραγμα δυσκολο για μια τετοια προσωπικοτητα.Εκεινος επελεξε να παρακαμψει αυτη τη δοκιμασια , αποχωρωντας απο το σχολειο της ζωης, δηλωνοντας με το τροπο του:η θα ζησω με τον τροπο που θελω εγω ,η δεν θα ζησω καθολου. Θα προτιμουσα να υπεμενε και το αταιριαχτο -για ενα τετοιο ανθρωπο μαθημα- αλλα εκεινος φυσικα ειχε τον πρωτο λογο για τον εαυτο του.Ευχομαι να ειναι καλα εκει που ειναι, και να ξερει οτι εμεις ακομα τον καμαρωνουμε.


Κύριε Γιάννη νομίζω πως εννοείται την παρακάτω φωτογραφία:

43499

goldenera
19-04-12, 23:36
43500

Διακογιαννης Γιαννης
20-04-12, 00:30
Κύριε Γιάννη νομίζω πως εννοείται την παρακάτω φωτογραφία:

43499
Σε ευχαριστω πολυ.Ακριβως αυτην ελεγα.Να εισαι καλα.

goldenera
22-04-12, 15:59
Σε ευχαριστω πολυ.Ακριβως αυτην ελεγα.Να εισαι καλα.


Χάρηκα που τη βρήκαμε;)

goldenera
25-07-12, 21:40
Αυτό είναι ένα κολάζ που έφτιαξα και έχω τοποθετήσει στο Home-gym μου για έμπνευση

51857

Επίσης είχα πριν λίγα χρόνια τη μεγάλη τύχη να ανακαλύψω και να επικοινωνήσω με ένα άνθρωπο που γνώρισε από πολύ κοντά τον Sipes λάτρη του παλιού καλού ΒΒ, και ένθερμο υποστηρικτή της διάδοσης της ζωής και του έργου του Sipes μέσω του οποίου πήρα στα χέρια μου ένα αντίγραφο ενός τοπίου που είχε ζωγραφίσει ο Sipes και τόσο αγαπούσε, το οποίο έχω στο σαλόνι του σπιτιού μου, και είναι το ίδιο με το παρακάτω.

51858

Κάποιες φωτό ακόμη:

51859
51860
51861
51862
51863
51864

goldenera
27-09-12, 00:33
54097

goldenera
06-01-13, 03:26
5987759878

goldenera
01-03-13, 01:37
62210

goldenera
20-03-13, 22:23
63472

goldenera
18-04-13, 00:52
65209

goldenera
19-05-13, 11:39
66477

ΑΘΛΗΤΗΣ
04-03-16, 14:36
Παρακάτω βλέπουμε αυτόν τον μεγάλο αθλητή εκείνης της εποχής στο εξώφυλλο του ΑΘΛΗΤΗ No29 – Μάιος 1970.
Στην δεύτερη σελίδα θα τον δείτε και σε μία διαφήμιση…

Από το blog.athlitis.gr (http://blog.athlitis.gr/)

103180 (http://blog.athlitis.gr/athlitis-29/)

Polyneikos
05-03-16, 20:24
Σπουδαίος αθλητής, εμπνευση για πολλούς!:thumbup:

sobral
05-03-16, 20:50
vacuum pose! :bodybuilder2: Χαρακτηριστικό μίας άλλης, ωραίας εποχής...

Polyneikos
29-01-22, 15:35
Joe Weider - Chuck Sipes

137461