PDA

Επιστροφή στο Forum : Βodybuilding & Eφηβεία



stavro
27-02-08, 19:44
εδω και τρεις μηνες περνω μαζι μου στο gym τον γιο μου 15 ετων δειχνει μεγαλο ενθουσιασμο.
Στο θεμα της διατροφης εχω μαθει αρκετα μεσα απο το forum και μπορω να τον βοηθησω θα ηθελα βοηθεια απο τους πιο εμπειρους για να μην γινουν λαθη πανω στην προπονηση υπαρχουν ασκησεις απαγορευτηκες για αυτες τις ηλικιες?

RUHL
27-02-08, 20:38
:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: ετσι πολυ καλα μερικοι ειναι πολυ τυχεροι τι να πεις και 15+μπαμπας στο αθλημα + φορουμ για γνωσεις




:P

Στο θεμα μας εγω απλος θα επισημανω αφου αρχησε και κανει 3 μηνες προβλημα δεν θα εχει με εντονους μυικους πονους μετα απο προπονησεις

Απλος πρεπει να του μαθεις την σωστη εκτελεση τον περισοτερων ασκησεων και να του μαθεις τις βασηκες σκουωτ αρσεις θανατου κτλ

Απαγορευτικες ασκησεις δεν εχει οσο ξερω μονο τις απο πανω που ειπα δεν τις βαζουν οι γυμναστες επειδη αμα δεν τις κανεις καλα θα παθεις ζημια αλλα αμα τις κανεις σωστα δεν συγκρινετε καμια ασκηση μαζι τους ειναι αναντικαταστατες

Πωπω αυτα ειναι αντε και Μρ Ο :green: :green: :P :P


Βtw εγω αρχησα να προπονο εναν 14χρονο :P :lol: για να δουμε :rabbit: ποσο καιρο θα μηνει στο gym :chinese: :rabbit: :weights:

asdf
27-02-08, 21:04
Βtw εγω αρχησα να προπονο εναν 14χρονο :P :lol: για να δουμε :rabbit: ποσο καιρο θα μηνει στο gym :chinese: :rabbit: :weights:

Καταστραφηκε το παιδι....

KATERINI 144
27-02-08, 23:15
συγχαρητήρια απο μένα stavro καταρχήν. τώρα για ασκήσεις τις βασικές για αρχή και οχι υπερβολικά κιλά. :rocking: :rocking:

stavro
27-02-08, 23:28
ευχαριστω πολυ παιδια οντως νιωθω τυχερος

Muscleboss
28-02-08, 12:56
stavro μην κάνει ασκήσεις που καταπονούν τη σπονδιλική στήλη γιατί θα στερηθεί ύψους. απέφυγε σκουάτ, και γύμνασε πόδια με μηχανήματα όπως πρέσσα και extension.

ακόμη καλύτερα να αποφύγει και πιέσεις ώμων με ελέυθεη μπάρα/στρατιωτικές και να χρησιμοποιεί μηχάνημα χωρίς ιδιαίτερη πίεση.

σημαντικές ασκήσεις σε αυτή την ηλιία είναι το μονόζυγο/έλξεις σε μηχάνημα, κωπηλατικές και pull over που θα έχουν όλες σαν αποτέλεσμα τη βελτίωση της σκελετικής του κατασκευής. μαζί με όλα αυτά στη διατροφή του σημείωσε να περιέχεται και πολύ ασβέστιο.

μια σωστή σκελετική κατασκευή αν ξεκινήει από αυτη την ηλικία μπορέι να κάνει θάυματα. συμπληρώματα πρωτείνης φυσικά και δε βλάπτουν και αν χρησιμοποιείς και εσύ μη φοβάσαι να του δώσεις.

αν ακόμη θέλει το κάτι παραπάνω από φυσικά συμπληρώματα ας χρησιμοποιήσει αμινοξέα ορνιθίνης/αργινίνης που θα έχουν πολύ καλή επίδραση στη σκελετική και μυική του ανάπτυξη.

ΜΒ

Gasturb
28-02-08, 15:38
Πκαλό! :awesome: :green:

stavro μπραβο για την καθοδήγηση κ καλες προπονήσεις!

Gt

RUHL
28-02-08, 16:44
Tα βαρη επιρεαζουν το υψος σε τετοιες ηλικιες?(και σε τι ποσοστο αν ναι?)

γιατι και εγω απο τα 14 αρχησα αλλα δεν μπορεις να με πεις και κοντο :P :P

Muscleboss
28-02-08, 17:04
Επηράζουν σε μικρο ποσοστό οι ασκήσεις που επιβαρήνουν τη σπονδιλική στήλη. αν ξεκίνησες σκουατ σε ηλκία 14 ετών τότε σίγουρα έχασες κάποιους πόντους αυτό δε σημαίνει ότι είσαι κοντός, αλλά αν δεν καταπίεζες τη σπονδιλική σου στήλη θα είχες λίγους πόνους ακόμα αν θα ήταν 2 ή 10 πόντοι εξαρτάται από το άτομο.

ΜΒ

Gasturb
28-02-08, 18:06
Ομολογώ ότι το παρακάτω το είχα ακούσει από τους γονείς μου :rabbit:


να αποφύγει και πιέσεις ώμων με ελέυθεη μπάρα/στρατιωτικές
αλλά με όλα τα παραπάνω ο muscleboss μου έλυσε τις απορίες :army2:

stavro
28-02-08, 18:48
ευχαριστω παιδες {spesialy muscleboss}

RUHL
28-02-08, 18:49
Επηράζουν σε μικρο ποσοστό οι ασκήσεις που επιβαρήνουν τη σπονδιλική στήλη. αν ξεκίνησες σκουατ σε ηλκία 14 ετών τότε σίγουρα έχασες κάποιους πόντους αυτό δε σημαίνει ότι είσαι κοντός, αλλά αν δεν καταπίεζες τη σπονδιλική σου στήλη θα είχες λίγους πόνους ακόμα αν θα ήταν 2 ή 10 πόντοι εξαρτάται από το άτομο.

ΜΒ



:rabbit: :rabbit: :rabbit: :rabbit: αλλους 10 ποντους :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: ευχαριστω το bbing :bowdown: τοτε που δεν ψηλοσα αλλο :bowdown: :bowdown: :bowdown:

RUHL
28-02-08, 18:57
Βοςς οι αρσεις θανατου επιβαρηνουν την μεση? σπονδιλικη στηλη? :unsure: σε τετοιες ηλικιες

nickos46
28-02-08, 20:09
τίποτα δεν επιβαρύνεται άμα γίνετε σωστά

Muscleboss
28-02-08, 21:13
ruhl: άρσεις προσωπικά θα τις απέφευγα, καλύτερα να τις κάνει κάποιος νέος ( <18 ) με λίγα κιλά απλά για ενδυνάμωση μέσης και λιγότερο πλάτης.

nicko: μιλάω με βάση σημαντική εμπειρία, μη με αμφισβητείς τόσο εύκολα. η καταπίεση της σπονδιλικής στήλης από την άσκηση του σκουάτ επηρεάζει το ύψος του εφήβου.

ΜΒ

stavro
28-02-08, 21:19
Αργυρακη εσυ γιατι δεν γραφεις? τι θες να αρχησω να σε τρεχω στο gym χε χε

stavro
28-02-08, 21:24
συγνωμη παιδια αλλα επειδη το θεμα με καιει αμμεσα θεωρω πιο εμπερηστατομενη την αποψη του muscleboss αλλωστε το να γυμναζεσαι εξυπνα ειναι το καλυτερο

KATERINI 144
28-02-08, 21:33
βασικά δεν έχω δει κάπου να επιβεβαιώνεται επιστημονικά αυτό που αναφέρει ο Boss, αλλά και εγώ θα τις απέφευγα αυτές τις ασκήσεις σε παιδί 14-15 χρονών, άλλωστε δεν χρειάζονται σ'αυτη την ηλικία, αναπτύσσεται και με ποιο απλές και ακίνδυνες ασκήσεις.

Gasturb
28-02-08, 21:36
άλλωστε δεν χρειάζονται σ'αυτη την ηλικία, αναπτύσσεται και με ποιο απλές και ακίνδυνες ασκήσεις.
σωστό κ αυτό λόγω ανάπτυξης κ αυξητικής :thumbup:

nickos46
28-02-08, 23:36
ruhl: άρσεις προσωπικά θα τις απέφευγα, καλύτερα να τις κάνει κάποιος νέος ( <18 ) με λίγα κιλά απλά για ενδυνάμωση μέσης και λιγότερο πλάτης.

nicko: μιλάω με βάση σημαντική εμπειρία, μη με αμφισβητείς τόσο εύκολα. η καταπίεση της σπονδιλικής στήλης από την άσκηση του σκουάτ επηρεάζει το ύψος του εφήβου.

ΜΒ

boss δεν σε αμφισβήτησα και ούτε καν ανάφερα το skouot εγώ αλλα τις άρση θανάτου. αλλα προσωπικά από δική μου πήρα διαφωνώ μαζί σου στο θέμα ότι τα βάρι μειώνουν το ύψος και εγώ απότα 15 μου ξεκίνησα και μια χαρά ψίλωσα...

Niiick
29-02-08, 23:47
Ολες οι ασκησεις που επιβαρυνουν Κ-Α-Θ-Ε-Τ-Α τη σπονδυλικη στυλη.κ ποια επιβαρυνει περισσοτερο,ακομα με τελεια τεχνικη?σωστα,τα squat :bounce: Για στρατιωτικες πιεσεις κ λοιπα εχω ακουσει πως ολες οι ασκησεις που επιβαρυνουν τους περιστροφεις των ομων καλο ειναι να αποφευγονται.

TRIANTAFYLLOU
01-03-08, 06:13
στο θέμα της ανάπτυξης με έχει διδάξει πολλα η εμπειρια μου και μπορω να πω με σιγουρια κατ αρχην πως η γυμναστικη βοηθαει στην ανάπτυξη του εφηβου αρκει να γινετε σωστη προπονητική ειδικα στο bodybuilding που και η λέξη σημαινει σωματοδόμηση δεν είναι τυχαίο το οτι έρχονται στο γυμναστήριο ακόμη και άτομα που θέλουν να περασουν σε σωματα ασφαλείας με σκοπο να κερδισουν υψος και σε πολλά άτομα αυτό πραγματοποιήτε
αίσθητα υπο προυποθέσεις όμως που τωρα δεν είναι στο θέμα να αναλύσω αλλά για τους εφήβους . πρώτον θα αναφέρω τα πλεονεκτήματα στην εφηβική ηλικία υπάρχει το μοναδικό πλεονέκτημα που το σώμα παράγει αυξητική ορμόνη και οι ορμόνες γενικότερα βρίσκονται σε υψηλά επίπεδα γιατί τό σώμα αναπτύσετε και απλα μένει να εκμεταλευτούμε αυτές τις ορμόνες ο τρόπος είναι η γυμναστικη ειδικά με βάρη γιατί δίνει τό ερέθισμα στην μυική ανάπτυξη αλλά και στην σκελετική και μόνο σ αυτήν την ηλικία μπορεί να αναπτυχθει ο σκελετός . Αρα που κολάει οτι τα βάρη κονταινουν; αυτο βγήκε απο το οτι οι περισσοτεροι αρσηβαρίστες είναι κοντοι ,απλά ευνοούνται περισσότερο οι κοντοι σ αυτό το άθλημα.

υπάρχουν τώρα τα αρνητικά που είναι σοβαρά αλλά με σωστη ενημέρωση αναστρέψιμα .
επειδη ακριβώς το σώμα βρίσκεται στήν ανάπτυξη ο υπερβολικός όγκος προπόνησης μπορεί ενώ το σωμα βρίσκεται σε αναβολική φάση να βρεθεί σε καταβολισμό αυτό μπορεί να ενισχυθει και απο ελειπή διατροφή , αυτός ο καταβολισμός μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες στην ανάπτυξη , σε αντίθεση στους ενήληκες ο καταβολισμός απο την υπερπροπόνηση μπορεί να διμιουργήσει στασιμότητα η και μείωση του μυικού ιστού αλλά οχι στην αναπτυξη πχ να κονταινει.
αυτό αν καταλάβατε τι σημαινει οτι κάθε μορφή ασκησης βάρη πολεμικες τέχνες κτλ. αν υπερβαινουμε τα όρια για μεγάλο χρονικό διάστημα και με ελειπη διατροφη τότε ναι μπορεί να έχουμε συνεπειες στην ανάπτυξη ακόμη και στασιμότητα .
όπως κάποιοι προπονητές ειδικά στις πολεμικές τέχνες ξεπερνούν τα όρια σε μικρά παιδιά με υπερβολικές προπονήσεις κακή διατροφη ακόμη και δίαιτες αυστηρές να μήν ανεβούν κατηγορία (ξεχνούν οτι τα παιδιά βαραίνουν επειδή μεγαλώνουν και οχι γιατί χοντραινουν)
για το μεταλιο, οχι γιατί αγαπούν τα παιδιά, αλλά να φανούν αυτοί σαν καλοί προπονητές.
Αρα το θέμα της ανάπτυξης δεν αφορά μόνο το bodybuilding.

Tώρα στο θέμα της προπόνησης δεν υπαρχουν κακές ασκήσεις αλλά κακή επιλογή ασκήσεων και κακή εκτέλεση τι ενοώ ο έφηβος μπορεί νακάνει τις περισότερες ασκήσεις αλλά ποτέ πάνω απο το 50 % της δύναμης και ποτέ στα όρια για μεγάλο χρονικό διαστημα και πολλά σετ . ως αναφορα το βάρος σε ασκήσεις ξαπλωμένος η με χωρίς επιβάρυνση της μέσης μπορεί να είναι στο όριο η πρός τα πάνω και σε ασκήσεις με κατακόρυφη επιβάρυνση τησ μέσης πιο κάτω που σημαίνει οι επαναλήψεις καθοριζουν το βάρος που θα προσθέσουμε
που αυτό μεταφράζετε 10 - 15 επαναλήψεις με πολυ σωστη εκτέλεση και όχι στα όρια σε κάθε σέτ γιατι φτάνοντας οριακά μπορει να κλεψει όπως λέμε για να βγάλει την επανάληψη και η κακή εκτέλεση μη μπορώντας να σηκώσει το βάρος να αποβεί μοιραία κάτι που μπορεί ακομη και μεγάλος να πάθει.
ενα άλλο που θέλει προσοχή στην προπόνηση να αποφεύγετε ασκήσεις πού επιβαρυνούν
την μέση ενώ συγχρόνως γίνετε καμψη πχ αρση θανάτου και όμως στην άρση βαρών γίνετε αλλά με σωστη υποδομη. σε αντίθεση οι έλξεις πλάτης οπως το μονόζυγο με σωστη εκτέλεση είναι ιδιαίτερα ευεργετικές για την σκελετική ανάπτυξη.
Βασικός παράγοντας στην σωστή προπονητική είναι το σωστό ζέσταμα και η αποθεραπεία με διατάσεις , καρδιαγγιακες και ασκήσεις που βοηθάν στην νευρομυική συναρμογή .
χωρίς διστροφή όμως δεν γίνετε τίποτε είναι σαν να θέλουμε να χτίσουμε τοίχο χρειάζετε τούβλα και τσιμέντο ετσι και το σώμα χρειάζετε υλικά για να χτιστεί . τώρα με ρωτάν τι είναι καλύτερα, πρωτείνη, βιταμίνες, υδατάνθρακες και εγω απαντάω για να κανουμε χαρμάνι τι είναι καλυτερα τσιμέντο , αμμο η νερό όλα χρειάζονται και είναι βασικα για την αναπτυξη των παιδιών.
επίσης στην εκτέλεση των ασκήσεων δεν γινετε με μια απλή περιγραφή αλλά με σωστη επιβλεψη κάποιου προπονητή ειδικά στις συνθετες ασκήσεις με υψηλό βαθμο επικινδυνότητας.
ο αθλητισμός και το bodybuilding ειδικότερα είναι μια υγιής δραστηριότητα οταν ομως πρόκειτε για πρωταθλητισμό εκει ο σκοπός είναι η νίκη και η υγεία έρχετε δεύτερη κακώς αλλά συμβαίνει και συμβαίνει σε όλα τα αθλήματα.

billys15
01-03-08, 12:14
Παιδια να ρωτησω κι εγω κατι σαν εφηβος.Το ερωτημα μου ειναι,μπορει το μονοζυγο ας πουμε ή και αλλες ασκησεις να μου δημιουργησουν ασυμμετρια στον σκελετο και μετα το τελος της εφηβειας να μην ειναι αναστρεψιμο αυτο?

RUHL
01-03-08, 14:13
πως γινεται αυτο ρε βασιλη? και εγω εκανα βαρη απο μικρος αλλα τιποτα τετοιο στο σκελετο δεν εγινε οσο προσεξα τουλαχιστον

TRIANTAFYLLOU
01-03-08, 17:49
Παιδια να ρωτησω κι εγω κατι σαν εφηβος.Το ερωτημα μου ειναι,μπορει το μονοζυγο ας πουμε ή και αλλες ασκησεις να μου δημιουργησουν ασυμμετρια στον σκελετο και μετα το τελος της εφηβειας να μην ειναι αναστρεψιμο αυτο?

Το μονόζυγο είναι μια άσκηση που εκ των πραγμάτων σηκώνεις κατ ευθείαν το βαρος του σώματος δεν έχουμε την δυνατότητα σταδιακής αύξησης (εκτός αν αφαιρέσουμε κανένα πόδι να μειώσουμε το βάρος πλάκα κάνω βεβαια) οπότε χρειάζετε κάποιο ζέσταμα και ειδικα στις κλειδώσεις ειναι πχ σαν να βάζουμε στην τροχαλία αν είμαστε 80 κιλά κατευθείαν 80 κιλά χωρίς να προηγηθεί καθόλου ζέσταμα, το πιθανότερο που μπορεί να πάθουμε είναι κάποια μυική θλάση η τραυματισμός στις κλειδώσεις που εμπλεκονται στην άσκηση ειδικότερα στους τένοντες και στους συνδεσμους γιατί επειδή δεν αιματονονται τόσο γρήγορα όπως οι μυς τραυματίζονται ευκολότερα .
αυτό το πρόβλημα εξαλείφεται κάνοντας την άσκηση στήν τροχαλία και κανοντας ζέσταμα ενώ ανεβάζουμε το βάρος σταδιακά γιατί έχουμε αυτό το πλεονέκτημα στήν τροχαλία. τώρα ως αναφορά το θέμα της συμετρίας δεν υπαρχει περίπτωση να διμιουργηθεί καποιο
πρόβλημα αντίθετα λόγω της βαρύτητας ανοίγει ο σκελετός ειδικά στους εφηβους αλλά ανάλογα πάντα με της προδιαγραφές και τις δυνατότητες του καθένα .
οταν τηρούμε τους βασικούς κανόνες προπονητικής τότε ούτε πρόβλημα ασυμετρίας μπορεί να υπάρξει ούτε και τραυματισμών.
πέρα απο τόν σκελετό ομως η συμετρία του σώματος περισότερο έχει να κάνει με τους μύς αν κάποια μυική ομάδα πχ υστερεί σε σχεση με μια άλλη τότε προσαρμόζοντας κατάληλα το πρόγραμμα μπορούμε να αναπτύξουμε το σημείο που υστερεί όπως πχ αν κάποιος εχει φαρδιά λεκάνη τότε δίνοντας ευρος στους όμους και την πλάτη κάνουμε την μέση και την περιφέρεια να δείχνουν λεπτότερα.

Vson
02-03-08, 08:49
Stavro! αν θες ο γιος σου να κανει ενα γερο σωμα που ειναι βασικο πραγμα μη τον αρχισεις στα κιλα με τη μια,ας προτιμησει ασκησεις που ειναι ελευθερες αλλα με λιγα κιλα,για να δεσει μυικα, και σιγα σιγα θα πιεζει κ περισσοτερα.

Αυτο που λεει ο muscleboss για το squat&Deadlift ισως ισχυει, οι γιατροι αν τους ρωτησεις για squat & deadlift θα σου πουν οτι αυτες οι ασκησεις ειναι θανατος,ενας αθλιατρος παλι θα σου πει αυτες οι ασκησεις ειναι οι μονες που κανουν πραγματικα δουλεια αλλα εχουν κ κινδυνους.
Το ιδιο θα σου πουν κ διαφοροι για υψος κλπ, εγω πιστευω οτι αληθεια πανω σε θεμα υψους δεν υπαρχει, τι ειναι πιο σιγουρο;κανεις δεν ξερει και πραγματικα πιστευω οτι ο καθενας πρεπει να ακουει τον εαυτο του,μεγαλοι body builders του χωρου παντα αυτο λενε και κανεις δεν το κανει.

μαθε να πιεζεις τον εαυτο σου ,μαθε να μη κλεβεις ο ιδιος τον εαυτο σου ,μαθε να βλεπεις οταν εισαι λαθος << βασικα πραγματα θα μου πεις αλλα εκει ειναι κ η ουσια ,παντως για τον γιο πρεπει να δεις αν οντως γουσταρει και δεν το κανει πανω στην ''εφηβεια'' του ,να μη τον πιεζεις :P

εγω προσωπικα γουσταρω ασκησεις σε σουπερ σετ ρυθμους,μαρεσει να νιωθω καπως πρισμενος κ να ψιλο υποφερω :P μαζοχισμος,επισης πιστευω οτι αν δεν γυμναστω ετσι διαφορες δεν θα δω,και πραγματικα εγω δεν ειχα καν shape καποτε, πηγαινω gym εντελως οποτε λα'χει , αλλα εχω κανει πολυ πραγμα,το πιο κυριο ,σχημα.

Πραγματικα δεν υπαρχουν γιατροσοφια η σοφιες,η καντο ετσι κ αλλιως, δεν θελω να ανεραισω την επιστημονικη πλευρα του body building η οποια βεβαιως ζει κ βασιλευει το θεμα ομως ειναι ποσοι πραγματικα καταλαβαινουν τι σημαινει τεχνικη και τι το νοημα για να νιωσεις οτι πραγματικα γυμναζεσαι κ οχι απλως να ακους καποιες υποδειξεις και να νομιζεις οτι κατι κανεις (τροπος ζωης καπως αυτο ομως ετσι; ;))

αυτα.....

to sum up?

υψος; μυθος θα ελεγα αλλα καλο θα ηταν να εισαι better safe than sorry ,εφοσον προκειται για το παιδι σου,ασε που squat & deadlift σε τετοια ηλικια,απο κανενα ενθουσιασμο μπορει να παθει τπτ (χτυπα ξυλο)
το βασικο ειναι η δυναμη κ η υγεια,και αυτο επιτυγχανεται μονο αν δεσεις ολο το μυικο σου συστημα και αυτο δεν γινεται με οργανα κ βλακιες, συγκριτικα; οργανα vs ποδοσφαιρο ,ποδοσφαιρο ,τα ελευθερα βαρη ομως > ολα ! παντως ο καλυτερος τροπος για να αρχισει ο γιος σου πιστευω οτι ειναι η κολυμβηση και το γυμναστηριο σαν bonus μεχρι τα 18 του.

stavro
21-03-08, 12:15
μια σωστή σκελετική κατασκευή αν ξεκινήει από αυτη την ηλικία μπορέι να κάνει θάυματα. συμπληρώματα πρωτείνης φυσικά και δε βλάπτουν και αν χρησιμοποιείς και εσύ μη φοβάσαι να του δώσεις.

αν ακόμη θέλει το κάτι παραπάνω από φυσικά συμπληρώματα ας χρησιμοποιήσει αμινοξέα ορνιθίνης/αργινίνης που θα έχουν πολύ καλή επίδραση στη σκελετική και μυική του ανάπτυξη.

ΜΒ

χθες πηγα σε ενα καταστημα με συμπληρωματα και ζητησα τα παραπανω αμινοξεα ο πωλητης μου ειπε οτι ειχε μονο δυο κουτια τα οποια ηταν παραγγελια απο καποιο γιατρο και προριζωταν για τον ανηλικο γιο του που ξεκιναει αθλητισμο.

ε μετα απο αυτο τα σεβη μου ευχαριστω πολυ φιλε[/quote]

RUHL
21-03-08, 12:42
χθες πηγα σε ενα καταστημα με συμπληρωματα και ζητησα τα παραπανω αμινοξεα ο πωλητης μου ειπε οτι ειχε μονο δυο κουτια τα οποια ηταν παραγγελια απο καποιο γιατρο και προριζωταν για τον ανηλικο γιο του που ξεκιναει αθλητισμο.

ε μετα απο αυτο τα σεβη μου ευχαριστω πολυ φιλε[/quote]


AXXAAXxaxa ελεος ρε τους ατιμους οτηδηποτε λενε για να σου πουλησουν τα αμινο

να σε ρωτησω οταν μπηκες μεσα του ειπες ειναι για τον γιο σου? η απλος ζητησες αμινοξεα?
αμα ειναι το πρωτο πολυ :lol: :lol: :lol: :rolf: :rolf: :rolf:

και καλυτερα απο ελλαδα μην ψωνιζεις 300 και 400% πανω απο τις τιμες του εξωτερικου αντε Βοςς ανοιξε το μαγαζι :bounce: :bounce: :bounce:

stavro
21-03-08, 13:00
γιαυτο ρε ξυπνιε ρε ξυπνιε δεν μου πουλησε το προιιον αντε ηρεμησε αγορι μου

RUHL
21-03-08, 13:25
δεν το διευκρινησες οτι δεν πηρες τιποτα

αλλα δεν μου απαντησες ο καταστηματαρχης μονος του σου ειπε τα απο πανω η του ειπες οτι εχεις γιο κτλ κτλ :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:

stavro
21-03-08, 14:25
μονο το προιον του ζητησα τιποτε αλλο μου εδειξε αυτα που ειχε αλλα ηταν παραγγελια οπως ειπε και δεν μπορεσε να με εξυπητητησει

Muscleboss
21-03-08, 14:45
έτσι είναι σταύρο. καλή η κίνηση από μέρους σου που ενδιαφέρθηκες.

ΜΒ

RUHL
21-03-08, 14:46
ok τοτε επειδη μου φανηκε περιεργο οπως και στον καθενα θα φαινοταν επειδη ετυχες στην περιπτωση να θελεις να παρεις αμινο για τον μικρο και να σου λεει ο αλλος στο ξεκαρφωτω οτι ειναι για τον ανιληκο για του γιατρου :green: :shifty:

MusclesOfShadow
05-08-10, 10:23
Πολλοι εχουν αυτη την απορια....μεγαλοι και μικροι. Βεβαια, για ευνοητους λογους η απαντηση δεν ειναι ποτε ακριβης...:moderator: ....Τελικα, η γυμναστικη με βαρη στους εφηβους σταματαει την αναπτυξη τους???

GEORGEXX1
05-08-10, 10:36
Παραμυθι μεγαλο.

Αναριθμητα τα καλα που προσφερουν τα βαροι και η αεροβια στους εφηβους.

Μεγαλη ομως προσοχη στο προγραμμα που θα ακολουθησει.

MusclesOfShadow
05-08-10, 10:59
Ναι, ομως εχει καποια βαση! Η επιβαρυνση που δεχονται ειναι αρκετη για να εχει καποιες ασχημες επιπτωσεις, και οχι τοσο για τραυματισμους αλλα για τη διακομπη της αναπτυξης τους. Παντως...τι εννοεις για το προγραμμα?

Fiesta S 09
05-08-10, 10:59
Το μόνο αρνητικό που μπορεί να αποφέρει η γυμναστική με βάρη σε αυτές τις ηλικίες είναι κάποιος ανεπιθύμητος τραυματισμός,αν δεν υπάρχει προσοχή.

Fiesta S 09
05-08-10, 11:01
Διακοπή στην ανάπτυξη δεν ιφύσταται.Ξεκίνησα βάρη στα 15 και είμαι 1,93cm.Οπως αντιλαμβανεσε δεν παίζει κατι τετοιο.

MusclesOfShadow
05-08-10, 11:02
Υπαρχουν πολλα παραδειγματα ομως απο εφηβους οι οποιοι δεν αναπτυχθηκαν κανονικα επειδη σηκωναν πολλα βαρη, ειτε λογω γυμναστηριου, ειτε λογω δουλειας.

MusclesOfShadow
05-08-10, 11:02
Οταν αρχισες, ποσο ησουν?

Fiesta S 09
05-08-10, 11:13
Οταν αρχισες, ποσο ησουν?

Στα 15 ξεκίνησα γυμναστήριο.

GEORGEXX1
05-08-10, 11:18
Ναι, ομως εχει καποια βαση! Η επιβαρυνση που δεχονται ειναι αρκετη για να εχει καποιες ασχημες επιπτωσεις, και οχι τοσο για τραυματισμους αλλα για τη διακομπη της αναπτυξης τους. Παντως...τι εννοεις για το προγραμμα?

καλο ειναι να ξεκινησει με μηχανηματα και οχι με ελευθερα βαροι,να κανει 2-3 προπονησης την εβδομαδα,να κραταει της ασκησεις στα ιδια κιλα και να μην ανεβαζει σε μικρο χρονικο διαστημα.και πολα αλα.φυσικα αλο 13-14 χρονων και αλο15-17,ετσι;;

MusclesOfShadow
05-08-10, 11:23
Στα 15 ξεκίνησα γυμναστήριο.
Εννοω ποσο υψος ειχες.

καλο ειναι να ξεκινησει με μηχανηματα και οχι με ελευθερα βαροι,να κανει 2-3 προπονησης την εβδομαδα,να κραταει της ασκησεις στα ιδια κιλα και να μην ανεβαζει σε μικρο χρονικο διαστημα.και πολα αλα.φυσικα αλο 13-14 χρονων και αλο15-17,ετσι;;
Σιγουρα, ειναι αλλο πραγμα. Οι εφηβοι αλλαζουν καθε χρονο.
Καποτε σκεφτομουν...:μηπως για να γινει κανεις "θηριο των βαρων", πρεπει να αρχισει τις επιβαρυνσεις απο νωρις? Π.χ. 14-15?

StefPat
05-08-10, 11:25
[/COLOR]

καλο ειναι να ξεκινησει με μηχανηματα και οχι με ελευθερα βαροι,να κανει 2-3 προπονησης την εβδομαδα,να κραταει της ασκησεις στα ιδια κιλα και να μην ανεβαζει σε μικρο χρονικο διαστημα.και πολα αλα.φυσικα αλο 13-14 χρονων και αλο15-17,ετσι;;

εγώ είμαι τόσο :P

Κι γενικά το ακούω απο πολλούς... όταν μου το λένε όμως με πιάνουν τα νεύρα μου..

GEORGEXX1
05-08-10, 11:32
εγώ είμαι τόσο :P

Κι γενικά το ακούω απο πολλούς...α όταν μου το λένε όμως με πιάνουν τα νεύρ μου..

γιατι ρε συ;; για σκεψου λιγο καλυτερα,εγω που ειμαι 40 και σκεφτομε οτι εσυ μπορεις να βγαλεις τις τριπλασιες προπονησεις απο μενα να παω να πηδηξω απο τον λευκο πυργο;;
Μην βιαζεσε καθε πραγμα στον καιρο του.
Το σπιτι θελει γερα θεμελεια για αρχη και μετα καλα τουβλα.

MusclesOfShadow
05-08-10, 11:34
Τελικα, για να γινει καποιος στο μελλον του δυνατος, και να χτισει ενα μεγαλο(οσο αναφορα σκελετο, αλλα και μυες) σωμα, και να μη χασει το υψος του, πρεπει να αρχισει βαρη απο την εφηβεια του?

{{{{{Απ'την αλλη, γερα σωματα και "μεγαλα", χτιζει το κολυμπι η πολλα αλλα αθληματα}}}}}

Andrikos
05-08-10, 12:03
Η υστερία με την ανάπτυξη και τα βάρη. Τα push ups όμως που κάνουν σε όλα τα αθλήματα δεν είναι γυμναστική με αντίσταση (βάρη)? Αυτή η προπαγάνδα έχει βγει από τους προπονητές αθλημάτων που δεν ήθελαν να χάσουν αθλητές προς τα γυμναστήρια και έτσι κοίτουσαν πώς να τους τρομοκρατήσουν. Και ας έχει αποδειχτεί ότι δεν επηρεάζουν την ανάπτυξη.

Η κακή διατροφή παίζει ρόλο στην σωματική και την πνευματική ανάπτυξη. Επίσης το θέμα της εικόνας του σώματος είναι πολύ σημαντικό, αν ένας έφηβος ντρέπεται για το σώμα του τα βάρη είναι τεράστιο όφελος - μιλάω από προσωπική εμπειρία.

MusclesOfShadow
05-08-10, 12:33
Ναι ομως φιλε Andrike, τι θες ακριβως να πεις? :unsure:
Ας μη μιλησουμε για εμφανιση μονο. Τελικα, τι μπορει να κανει ενας εφηβος, ο οποιος θελει να γινει δυνατος, και ογκωδης, αλλα χωρις να σταματησει η αναπτυξη του σε υψος, για να εχει τα καλυτερα αποτελεσματα και στην εφηβεια του αλλα και στο μελλον? Βαρη βαρη βαρη, ή καποιο αθλημα στην αρχη και μετα καποια ηλικια τα βαρη?

Andrikos
05-08-10, 14:48
Ναι ομως φιλε Andrike, τι θες ακριβως να πεις? :unsure:
Ας μη μιλησουμε για εμφανιση μονο. Τελικα, τι μπορει να κανει ενας εφηβος, ο οποιος θελει να γινει δυνατος, και ογκωδης, αλλα χωρις να σταματησει η αναπτυξη του σε υψος, για να εχει τα καλυτερα αποτελεσματα και στην εφηβεια του αλλα και στο μελλον? Βαρη βαρη βαρη, ή καποιο αθλημα στην αρχη και μετα καποια ηλικια τα βαρη?

Τα βάρη δεν σταματούν την ανάπτυξη. Ας κάνει ότι του είναι ευχάριστο.

γιαννης93
05-08-10, 18:08
Πολλοι εχουν αυτη την απορια....μεγαλοι και μικροι. Βεβαια, για ευνοητους λογους η απαντηση δεν ειναι ποτε ακριβης...:moderator: ....Τελικα, η γυμναστικη με βαρη στους εφηβους σταματαει την αναπτυξη τους???

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1705&highlight=%CE%92%CE%92+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%B5%CF%86%CE%B7%CE%B2%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Devil Randime
05-08-10, 19:16
Μπράβο στον Γιάννη93 που παρέθεσε αυτό το link. H γνώμη μου και το μόνο που μπορώ να πω για τον φίλο, είναι πως ενα παιδί που είναι ακόμα σε ανάπτυξη και σε μια ηλικία απο 15-18 χρειάζεται την γυμναστική σίγουρα αλλά συγκεκριμένες ασκήσεις οι οποίες δε θα επιβαρύνουν τόσο τη σπονδυλική του στήλη... Χαλαρά ότι κάνει..

Με εκτίμηση,
Παναγιώτης

γιαννης93
06-08-10, 01:38
παντως εγω δεν ξερω αν κανει καλο ή κακο,αλλα αν αρεσει σε καποιον να συνεχισει και ας κανει οποιες ασκησεις του αρεσουν δεν λεει να κανεις κατι με το ζορι .εμενα ενας φιλος μου που εκανε απο μικρος μονοζυγο τον εψησα να ερ8ει γυμναστηριο ηρ8ε, πορω8ηκε του αρεσε πολυ και τον τρομοκρατησε η μανα του,που ρωτησε γιατρο λεει, οτι τα βαρη κανουν κακο, και εκει που εκανε ολες τις ασκησεις(εκτος squaτ) σταματησε να κανει ακομα και μπαρα γιατι και καλα πιεζει την μεση( τωρα πως το καταλαβε αυτο δεν ξερω) εγω παντως προτιμω να συνεχισω τα βαρη και ας μεινω κοντος ποιο πολλα κερδιζω παρα χανω

silk
06-08-10, 17:23
ρε παιδια σορυ κιολας αλλα ο βασικος ρολος για το υψος ειναι η κληρονομικοτητα.
εγω οχι επειδη αρχισα τα βαρη μικρος εμεινα κοντος αλλα γιατι ηταν να μεινω κοντος.
πιο παλια μου ειχαν πει κανε μονοζυγο να ψηλωσεις.ειχα φτιαξει με τον πατερα μου δικο μου μονοζυγο και καθομουν πανω μπορει και για ενα τεταρτο συνεχομενα.
για κανα χρονο αυτο καθημερινα.δεν επιρεασε στο ελαχιστο το υψος μου.

MusclesOfShadow
07-08-10, 12:41
Ο μονος λογος που θα ηθελα να ειμαι πιο ψηλος, ειναι για να φαινεται καλυτερα η μυικη μου μαζα...

StefPat
07-08-10, 13:33
Ο μονος λογος που θα ηθελα να ειμαι πιο ψηλος, ειναι για να φαινεται καλυτερα η μυικη μου μαζα...

Κι καλά έκανες ;)

Όντως είναι ωραίο (τουλάχιστον για εμένα) να'χεις ένα ύψος.. 1,90κάτι κι να'σαι τίγκα στους μυς!

StefPat
07-08-10, 13:34
γιατι ρε συ;; για σκεψου λιγο καλυτερα,εγω που ειμαι 40 και σκεφτομε οτι εσυ μπορεις να βγαλεις τις τριπλασιες προπονησεις απο μενα να παω να πηδηξω απο τον λευκο πυργο;;
Μην βιαζεσε καθε πραγμα στον καιρο του.
Το σπιτι θελει γερα θεμελεια για αρχη και μετα καλα τουβλα.

Εννοώ ότι δεν ισχύει κι τόσο, αλλά το μου το κοπανάνε με την πρώτη, για να το παίξουν κάποιοι...

kafros gate 7
14-08-10, 17:35
τελικα στο θεμα αυτο δν προκειται να βρουμε ακρη.οι περισσοτεροι γυμναστες λενε οχι, οι περισσοτεροι ασχετοι του χωρου λενε ναι.αληθεια εχει κανεις γνωμη απο αθλιατρο?

εγω π.χ. ξεκινησα στα 15, 1 χρονο μονο με μηχανηματα και τωρα εχω φτασει 17 στα 18 και κανω 100 κιλα αρσεις θανατου.τι να ακουσω?????

ενας θεος ξερει....

1994ant
25-08-10, 13:43
Είμαι 16 ετών... Στο σπίτι εξασκούμαι κάνοντας κοιλιακούς (όχι πλάγιους), ραχιαίους (μόνο τους απλούς) και κάμψεις... Μπορούν αυτά να επηρεάσουν την ανάπτυξή μου, δηλαδή το ύψος μου????

γιαννης93
25-08-10, 14:36
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1705

1994ant
25-08-10, 17:50
Επειδή δεν κατάλαβα, μπορεί οι ραχιαίοι, οι κάμψεις και οι κοιλιακοί να επηρεάσουν το ύψος μου????????????????????????????

Andrikos
25-08-10, 18:03
Είμαι 16 ετών... Στο σπίτι εξασκούμαι κάνοντας κοιλιακούς (όχι πλάγιους), ραχιαίους (μόνο τους απλούς) και κάμψεις... Μπορούν αυτά να επηρεάσουν την ανάπτυξή μου, δηλαδή το ύψος μου????

Κάνε γυμναστική χωρίς τέτοια άγχη απλά να τρως καλά και να μην καπνίζεις. Το ότι '"όλοι λένε" κάτι δεν σημαίνει ότι είναι σωστό.

KATERINI 144
25-08-10, 19:02
Επειδή δεν κατάλαβα, μπορεί οι ραχιαίοι, οι κάμψεις και οι κοιλιακοί να επηρεάσουν το ύψος μου????????????????????????????οχι.

ANASTASIS_HELLAS
25-09-10, 23:45
Παιδία είμαι νεο μέλος του φόρουμ και είμαι 14,5 χρονών.Πρίν λίγες μέρες άρχισα γυμναστήριο και σήμερα πήφα για τέταρτη φορα.Το μόνο άνχος που έχω είναι μην χάσω ύψος. Κάθε φορά που πηγαίνω γυμναστήριο κάνω:

30 λεπτά διάδρομο jokin.
25 λεπτά ποδήλατο.
4 σέτ των 20 κοιλιακών.
4 σέτ των 20 ραχέους.
4 σέτ των 20 κάμψεις. (κλειδώνω τα πόδια μου και παω απο πανω προς τα πίσω)
4 σέτ των 20 βαράκια τoυ ενός κιλού ΚG)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΥΨΟΣ?

geos7
26-09-10, 00:04
οχι βεβαια...ειδικα με το προγραμμα που κανεις!!!

ANASTASIS_HELLAS
26-09-10, 00:12
οχι βεβαια...ειδικα με το προγραμμα που κανεις!!!

Το πρόγραμμα μου βγαίνει τη δευτέρα.Μόλις βγει θα το ποστάρω.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΟΣ!

geos7
26-09-10, 00:13
να εισαι καλα και καλη συνεχεια!και μην σε αγχωνουν τετοια θεματα!

StefPat
26-09-10, 01:06
Δν νομίζω να χάσεις κανέναν πόντο ;)

Εννοείς καινούριο πρόγραμμα την Δευτέρα;

ANASTASIS_HELLAS
26-09-10, 11:53
Δν νομίζω να χάσεις κανέναν πόντο ;)

Εννοείς καινούριο πρόγραμμα την Δευτέρα;

Όχι καινούργειο.Δεν είχα άλλο πρόγραμμα για να λέγεται καινούργειο.(πριν 5 μέρες ξεκίνησα γυμναστήριο. Και έχω πάει ηδη τέσσερις φορές.

14,5 χρονών είμαι.

StefPat
26-09-10, 13:08
Μάλιστα.

Κι εγώ σε μια 20αρια μέρες, 14 θα είμαι ;) Καλη μας συνέχεια, συνομίληκε ;)

ANASTASIS_HELLAS
28-09-10, 16:29
Μάλιστα.

Κι εγώ σε μια 20αρια μέρες, 14 θα είμαι ;) Καλη μας συνέχεια, συνομίληκε ;)

stefpat esu eisai sthn eikona? :O :shock:


***Γράφε με ελληνικά. Είναι κανόνας του φόρουμ. *Mods Team*

water polo
06-10-10, 22:35
Αυτό με το ύψος πιστεύω ότι είναι περισ. μύθος. Το θέμα είναι κληρονομικό και από κει και πέρα μια ισορροπημένη διατροφή και ήπια γυμναστική προσφέρουν μόνο θετικά ωφέλη και δίνουν ώθηση για μεγαλύτερη ανάπτυξη. Σίγουρα στην εφηβεία θα πρέπει να αποφεύγονται κάποιες ασκήσεις που προαναφέρθηκαν και επιβαρύνουν την σπονδυλική στήλη αλλά κατά τ' άλλα δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Εγώ προσωπικά ξεκίνησα στα 15 μου water polo το οποίο έκανε τρομερή δουλειά στην ανάπτυξή μου και έδωσε βάσεις στο σώμα μου, και μετά τα καλοκαίρια ασχολούμουν και με το γυμναστήριο ως συμπλήρωμα και τώρα πλέον στα 20 μου χρόνια μόνο με το γυμναστήριο + κανά μπασκετάκι. Μάλιστα το διάστημα τότε που είχα ξεκινήσει το γυμναστήριο κτλ μια χαρά ύψος έπαιρνα και τώρα είμαι στα 194cm περίπου.
Οπότε δεν υπάρχει προβλήμα.
Εδώ έχω ακούσει και το απίστευτο ότι αν κάνεις γυμναστήριο δε θα σου μεγαλώσει το πέος. Τώρα πώς τα συνδυάζουν, δεν ξέρω. Ίσα ίσα που βοηθάει η γυμναστική στην καλή κυκλοφορία του αίματος και στη γενική υγεία, οπότε καλό κάνει και κει! ;)

charmanos
08-10-10, 23:57
Ξέρω ότι το θέμα αυτό έχει πολυσυζητηθεί!Είμαι 15 χρονων και κάνω βάρη εδώ και 6 μήνες.Πήγα λοιπόν χτες σε ενδοκρνολόγο για τον θυρεοειδή(έχω υποθυρεοειδισμό), και αυτή μου είπε , κάνεις βάρη;;.Απαντάω βεβαίως. Οχι λάθος μου λέει τα βάρη θα σε αφήσουν κοντό και θα σου μειώσουν την ανάπτυξη,:shock:.Εγώ αντιμίλησα , και είπα όχι βέβαια τα βάρη ειναι ευεργετικότατα για τους εφήβους, και μου λεει λάθος μονο εσύ το λες αυτο όλοι οι επιστήμονες λένε το αντίθετο.Μετά επειδή με άκουγαν οι γονείς μου αυτοί μου φώναξαν και με αποκάλεσαν ,γλωσσά, και είπαν ότι δεν συμφωνώ με την επιστήμονα και είναι διδάκτωρ πανεπιστημίου μπλα μπλα μπλα!!Εκνευρίστικα τόσο μέχρι που κοκκίνισα ολόκληρος και θέλω τη βοήθεια σας να μου βρείτε ό,τι επιστημονικό άρθρο μπορεί ο καθένας που μιλούν για έρευνες στους εφήβους ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ!Το ξέρω ότι τα βάρη δεν μειώνουν την ανάπτυξη γιατί το έχω δει σε 2-3 επιστημονικά άρθρα απο αμερικανικά πανεπιστίμια ,απλώς αναρωτιέμαι ΠΩς ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ!

*** Οπως εχεις αναφερει και εσυ το θεμα εχει πολυσυζητηθεί ,οπότε δεν είναι λόγος να νοιγονται καινουργια τόπικς,συγχωνευτηκε με τοπικ που ήταν sticky.:bodybuildinggr: Team ***

COBRA_STYLE
09-10-10, 00:02
εχει να κανει με τα κιλα που χρησιμοποιεις!!!!μετα τα 18 πηγαινε γυμναστηριο και λιωσε...προς το παρον παρε αλτηρακια με λιγα κιλακια και κανε σπιτι καποια βασικα...αν εχεις μονοζυγο να κρεμιεσαι καθημερινα...βοηθαει:thumbup:

StefPat
09-10-10, 00:05
Εγώ έχω μαζέψει διάφορα περί αυτού, γιατί σε νοιώθω 100%! Τα περνάω ακριβώς το ίδιο!!!
Αρχίζω με αρθράκια, που ίσως στο συγκεκριμένο δν θα σε βοηθήσουν γιατί δν είναι έρευνας, αλλά δν ξέρω, τα βάζω :green:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1705&highlight=%CE%B5%CF%86%CE%B7%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CE%AE (βλ. @MuscleBoss, @RUHL, @MuscleBoss, @TRIANTAFYLLOY(!),)

http://www.scoobysworkshop.com/howold

Μπορείς να κάνεις συγκεκριμένες ασκήσεις με βάρος, αργά, με λίγα κιλά ώστε να γίνονται 8-15 επαναλήψεις (βάση του scooby) που εγώ τον εμπιστεύομαι τρελά!
_________________________________

Έρευνες....

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;107/6/1470
http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;107/6/1470.pdf

ή πιο γενικά: http://www.google.gr/#hl=el&biw=1920&bih=1075&q=Strength+Training+by+Children+and+Adolescents&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=53397dc327d13401

___________________________

Αν κανείς είχε στα ελληνικά, θα του ήμουν κι εγώ ευγνώμον !

mg_24
09-10-10, 09:52
Είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΕΒΑΙΟ.Αφου το λέει άτομο με πτυχίο πανεπιστημίου(Βουλγαρίας?),πρέπεινα το ακούσεις χωρίς να φέρνεις αντιρρήσεις!

Σοβαρά τώρα,έπρεπε να της ζητήσεις έρευνες απο ΣΟΒΑΡΑ πανεπιστήμια,που να υποστηρίζουν την θέση της.Είμαι σίγουρος οτι θα περίμενες πολύ καιρό απάντηση.
Επισης θα είχε ενδιαφέρον να υποστηρίξεις οτι παίρνεις σκόνη πρωτείνης(ακόμα και να μην παίρνεις) και να δεις αντιδράσεις(ξέρεις καπνοι από τα αυτια,έντονη εφίδρωση,μυικοι σπασμοί κλπ):green:

water polo
09-10-10, 13:45
Δε ξέρω τι σόι γιατρός ήταν αυτή αλλά ήταν αρκετά υπερβολική σίγουρα. Εντάξει, άλλο να σου πει να προσέχεις και μην το παρακάνεις, και άλλο να είναι τόσο κατηγορηματική. Πάντως πρέπει να χε φάση η όλη κατάσταση. Όσο για τις έρευνες εγώ δεν έχω καν ακούσει για τέτοια συμπεράσματα, αντιθέτως όλες οι έρευνες έχουν δείξει ότι η γυμναστική (3-4 φορές τη βδομάδα κυρίως) είναι άκρως ευεργετική.

Giwrgos15
30-10-10, 16:55
παιδια εγω ειμαι 15 και κανω και σκουατς και πιεσεις ομων για 1 μηνα περιπου...
Θα σταματισω να ψιλωνω? 1.68 ειμαι τωρα

κουλης
30-10-10, 17:04
λετε γιαυτο εδω και εναμησι χρονο να ειμαι κολημενος στο 1.77?? :P

loukiss
30-10-10, 17:06
καθολου δν επηρεαζουν στην αναπτυξη ...πολλες φορες και το αντιθετο...

Galthazar
07-11-10, 22:46
παιδια εγω ειμαι 15 και κανω και σκουατς και πιεσεις ομων για 1 μηνα περιπου...
Θα σταματισω να ψιλωνω? 1.68 ειμαι τωρα

???:unsure:

thomasplo
08-01-11, 18:33
εγω ακουω απο τους παντες οτι τα βαρη σου κοβουν 3-5 ποντους στην εφηβεια και γενικα επειδη παιζω μπασκετ δεν συνισταται.
οποτε το καλυτερο ειναι σωστη και πληρες διατροφη λιγα κιλα (να αποφευγονται σκουωτ και αρσεις θανατου λογω επικινδυνοτητας) σε συνδιασμο με κολημβητηριο.επισης να γινονται περιορισμενες εως και καθολου καταχρησεις (ξενυχτια,ποτα,καπνισμα) και ειμαστε μια χαρα.μετα στα 17-18 το λιωνουμε...

chaniotis.manos
18-01-11, 19:57
εγω προσωπικα αρχισα τα βαρη απο τα 12 μου χρονια και γυμναζομουνα σκληρα για την ηλικια μου κιολας.και εκανα κανονικα προγραμματα με βασικες ασκησεις και πυραμιδες και τα παντα.μεχρι τα 19 μου χρονια γυμναζομουνα ασταματητα και ζητημα ειναι να ειχα χασει 2 προπονησεις σε αυτην την 7 ετια.κατα καιρους πολλα ακουγα απο πολλους και ιδιως για το θεμα της οστικης αναπτυξης.τωρα εχω υψος 1,80.τωρα .....αν θα ημουνα λιγο ψηλοτερος..ποτε δεν θα το ξερω.παντως ομως οτι και να μου λεγανε ολοι τοσα χρονια οτι να το σταματησω και να ξαναξεκινησω μετα τα 20 μου χρονια για να μην μεινω κοντος...αποδειχτηκε μυθος!δεν σημαινει ομως οτι αυτο το παραδειγμα που λεω πρεπει να το ακολουθησουνε ολοι οσοι εχουνε σκοπο να γυμναστουνε με βαρη απο μικρη ηλικια,αλλα ομως δεν χρειαζεται αν θελουνε να γυμναστουνε απο μικρη ηλικια καποια ατομα να παρουνε με φοβο την γυμναστικη με βαρη.μπορουνε να κανουνε και ολες τις βασικες ασκησεις με λιγοτερα βαρη και καλη τεχνικη.και αυτο ειναι που θα προτεινα καλυτερα πλεον αυτη τη στιγμη γιατι ειναι και ασφαλεστερο.

Pavlos17
18-01-11, 20:09
εγω οταν ξεκινησα γυμναστηριο 17 χρονων,ημουνα 1.71,σημερα μετα απο σχεδον 1 χρονο ειμαι 1.76...μπορει να εχασα και καποιους ποντους,μπορει να ημουν 1.80 αυτη την στιγμη,αλλα συνεχισα να ψηλωνω παρα την μεγαλη ενταση που ειχα στις προπονησεις μου.

TheWorst
27-02-11, 18:13
Παιδια αυτο τωρα με του υψος ολοι αγχωνεστε να πουμε..

"Ρε παιδια να περπατησω ή οχι ? Γιατι αν περπατησω μπορει να σταματησω να ψηλωνω"

Επειδη το λεει η γειτονισσα οτι αν σταματησεις το γυμναστηριο σταματας να ψηλωνεις μενεις κοντος και ετσι οπως εισαι 1.80 θα πας στα 1.50 - Βλακειες!

ska
09-03-11, 11:57
Ο αδερφος μου που ειναι 17 χρονων το τελευταιο μηνα εκανε squat και deadlifts ωστοσο πλεον σταματησε αυτες τις ασκησεις αφου διαβασε αυτο το post,πιστευετε οτι θα επηρεασει το υψος του αυτος ο μηνας?

Pavlos17
09-03-11, 11:59
Ο αδερφος μου που ειναι 17 χρονων το τελευταιο μηνα εκανε squat και deadlifts ωστοσο πλεον σταματησε αυτες τις ασκησεις αφου διαβασε αυτο το post,πιστευετε οτι θα επηρεασει το υψος του αυτος ο μηνας?
:unsure: τι υψος εχει ο αδερφος σου? εχει εντονη τριχοφυια?

κουλης
09-03-11, 12:11
τι ρολο παιζει η αυξημενη τριχοφυια?:unsure:

Pavlos17
09-03-11, 12:12
τι ρολο παιζει η αυξημενη τριχοφυια?:unsure:

οταν καποιος αρχιζει να εχει εντονη τριχοφυια ειναι ενδειξη οτι σταματαει να αναπτυσσεται ;)

κουλης
09-03-11, 12:14
οταν καποιος αρχιζει να εχει εντονη τριχοφυια ειναι ενδειξη οτι σταματαει να αναπτυσσεται ;)

α οκ....εγω ειχα ανεκαθεν εντονη τρυχοφυια οποτε οκ

Pavlos17
09-03-11, 12:15
α οκ....εγω ειχα ανεκαθεν εντονη τρυχοφυια οποτε οκ

μου το χουν πει εμπιστοι γιατροι,και το χω παρατηρησει και μονος μου.κατι παιδια απτο γυμνασιο ξυριζοντουσταν,με περνουσαν κανα κεφαλι...τωρα τους ριχνω εγω :green:

κουλης
09-03-11, 12:17
μου το χουν πει εμπιστοι γιατροι,και το χω παρατηρησει και μονος μου.κατι παιδια απτο γυμνασιο ξυριζοντουσταν,με περνουσαν κανα κεφαλι...τωρα τους ριχνω εγω :green:

ημου ενα απο εκεινα τα παιδια που ξυριζοντουσταν απο το γυμνασιο:P

Pavlos17
09-03-11, 12:19
ημου ενα απο εκεινα τα παιδια που ξυριζοντουσταν απο το γυμνασιο:P

εχεις ψηλωσει αρκετα απτο γυμνασιο?

κουλης
09-03-11, 12:22
κανα 2 ποντους μονο :(

Pavlos17
09-03-11, 12:23
κανα 2 ποντους μονο :(

εμ,αυτο που ειπα ισχυει :green: νταξει ρε συ δεν εισαι κοντος,ποσο εισαι 1.78?

κουλης
09-03-11, 12:24
εμ,αυτο που ειπα ισχυει :green: νταξει ρε συ δεν εισαι κοντος,ποσο εισαι 1.78?

1.77

dim1254
11-04-11, 22:02
Είμαι 15 ετών 168 και 57 κιλά...και άρχισα σήμερα γυμναστήριο...τρικέφαλα και δικέφαλα κάνω 6 κιλά..ώμους επίσης...στα μηχανήματα για πλάτες και στήθος κάνω 3 σετ των 10 επαναλήψεων με 20-25 κιλά..πόδια κάνω σπίτι γιατί έχω ακούσει πως η πρέσσα και τα σκουατς θα με αφήσουν κοντό.......ξέρω πως δεν κάνουμε όλες τις μυικές ομάδες σε μία μέρα...απλά ήταν μία γνωριμία με το γυμναστήριο...λέτε να επηρεαστεί καθόλου η ανάπτυξη μου???

*Οι γονέις μου είναι σχετικά φυσιολογικοί στο ύψος...ο πατέρας μου είναι 1,85 και η μητέρα μου 1,65 οπότε απο θέμα κληρονομικότητας πιστεύω είμαι καλυμένος..το θέμα μου είναι τα βάρη...

Lao
11-04-11, 22:11
Είμαι 15 ετών 168 και 57 κιλά...και άρχισα σήμερα γυμναστήριο...τρικέφαλα και δικέφαλα κάνω 6 κιλά..ώμους επίσης...στα μηχανήματα για πλάτες και στήθος κάνω 3 σετ των 10 επαναλήψεων με 20-25 κιλά..πόδια κάνω σπίτι γιατί έχω ακούσει πως η πρέσσα και τα σκουατς θα με αφήσουν κοντό.......ξέρω πως δεν κάνουμε όλες τις μυικές ομάδες σε μία μέρα...απλά ήταν μία γνωριμία με το γυμναστήριο...λέτε να επηρεαστεί καθόλου η ανάπτυξη μου???

*Οι γονέις μου είναι σχετικά φυσιολογικοί στο ύψος...ο πατέρας μου είναι 1,85 και η μητέρα μου 1,65 οπότε απο θέμα κληρονομικότητας πιστεύω είμαι καλυμένος..το θέμα μου είναι τα βάρη...

Μεγάλος μύθος.

Υ.Γ. Είμαι 1.93-1.95 (δεν ξέρω πόσο ακριβώς) :green:

dim1254
11-04-11, 22:30
Δηλαδή τι εννοεις??...βασικά ηλικία και από πόσο χρονών γυμνάζεσαι???..και τι ύψος είχες όταν ξεκίνησες?

Lao
11-04-11, 22:38
Δηλαδή τι εννοεις??...βασικά ηλικία και από πόσο χρονών γυμνάζεσαι???..και τι ύψος είχες όταν ξεκίνησες?

Εϊμαι 35 στα 36 και γυμνάζομαι από το Γυμνάσιο.

Κοίτα, η αντίληψη αυτή έχει βγει επειδή πολλοί αρσιβαρίστες είναι κάπως... κοντοί. Οπότε, δεν θέλει και πολύ, από ένα σημείο και μετά καλλιεργήθηκε ότι τα βάρη κονταίνουν επειδή και καλά πιέζεται ο σκελετός μας.

Anyway, για να μην αγχώνεσαι, το πόσο θα ψηλώσεις είναι συνδιασμός γονιδίων και διατροφής. Η άσκηση, ΑΝ παίζει κάποιο ρόλο, αφορά ένα μικρό ποσοστό. Και δεν νομίζω τα βάρη στο γυμναστήριο να σου ανακόψουν το μπόι.

Σκέψου λογικά: γιατί μπορεί π.χ. οι ασκήσεις στον πάγκο να σου κόψουν την ανάπτυξη; Ή, τι στο καλό, ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ θα σηκώσεις πια στους ώμους ώστε λόγω της βαρύτητας να πιεστεί ο σκελετός σου;

Και στο κρεβάτι του Προκρούστη να σε βάζαμε, τέτοια αποτελέσματα δεν θα είχαμε...:P

dim1254
11-04-11, 22:42
σωστά..και πιστεύω οι περισσότεροι αρσιβαρίστες είναι κοντοί επειδή είναι πιο εύκολο για έναν κοντό να σηκώσει τα βάρη παρά για έναν ψηλό..επειδή είναι λιγότερο το ύψος....
άρα οι περισσότεροι που πηγαίνουν αρση βαρών είναι κοντοί για αυτό επιλέγουν αυτό το άθλημα...τώρα εγώ θα προσπαθώ να μην καταπιέζομαι..να κάνω διατάσεις και να καταναλώνω τρφές με πρωτείνες και ο θεός βοηθός!

Lao
11-04-11, 22:43
σωστά..και πιστεύω οι περισσότεροι αρσιβαρίστες είναι κοντοί επειδή είναι πιο εύκολο για έναν κοντό να σηκώσει τα βάρη παρά για έναν ψηλό..επειδή είναι λιγότερο το ύψος....
άρα οι περισσότεροι που πηγαίνουν αρση βαρών είναι κοντοί για αυτό επιλέγουν αυτό το άθλημα...τώρα εγώ θα προσπαθώ να μην καταπιέζομαι..να κάνω διατάσεις και να καταναλώνω τρφές με πρωτείνες και ο θεός βοηθός!

Αυτό το post που έκανες αποδεικνύει ότι έχεις αντίληψη. ;)

Μην αγχώνεσαι, τρώγε καλά και σωστά, κάνε την άσκησή σου χωρίς υπερβολές και όλα θα πάνε καλά. :toast:

TheWorst
11-04-11, 23:12
Ειναι ενας ακομα μυθος , δεν ισχυει κατι τετοιο και αν ισχυει ισως αν αρχιζεις με βαρη απο πολυ μικρος 11-12 ετων οπου ακομα δεν εχει αναπτυχθει καθολου ο σκελετος σου , αλλα και εκει το υψος δυσκολα θα στο εκοβε αλλα μπορει αν αρχιζες μετα στα 13 σου να συκωνεις 60-70 στον παγκο να ειχες προβληματα μετα (οχι ομως με το υψος)

Αρσυβαρηστες υπαρχουν και κοντοι και ψηλοι ( δλδ 1.90 - 1.95) . Ο λογος που βλεπεις αρσυβαρηστες που ειναι 1.60-1.65 ειναι γιατι εχουν χαμηλο κεντρο βαρους και τους επιλεγουν οι ιδιοι ετσι :)

γιαννης93
11-04-11, 23:23
Ειναι ενας ακομα μυθος , δεν ισχυει κατι τετοιο και αν ισχυει ισως αν αρχιζεις με βαρη απο πολυ μικρος 11-12 ετων οπου ακομα δεν εχει αναπτυχθει καθολου ο σκελετος σου , αλλα και εκει το υψος δυσκολα θα στο εκοβε αλλα μπορει αν αρχιζες μετα στα 13 σου να συκωνεις 60-70 στον παγκο να ειχες προβληματα μετα (οχι ομως με το υψος)

Αρσυβαρηστες υπαρχουν και κοντοι και ψηλοι ( δλδ 1.90 - 1.95) . Ο λογος που βλεπεις αρσυβαρηστες που ειναι 1.60-1.65 ειναι γιατι εχουν χαμηλο κεντρο βαρους και τους επιλεγουν οι ιδιοι ετσι :)

τι προβλημα δηλαδη 8α υπαρξει αν σηκωνεις 60-70 παγκο..αν ειναι για 1-2 επαναληψεις καταλαβαινω τενωντες αρ8ρωσεις κτλ καταπιοζονται.. αλλα αν κανεις πολλες επαναληψεις που ειναι το κακο για εξηγησε να μα8αινουμε

TheWorst
11-04-11, 23:28
τι προβλημα δηλαδη 8α υπαρξει αν σηκωνεις 60-70 παγκο..αν ειναι για 1-2 επαναληψεις καταλαβαινω τενωντες αρ8ρωσεις κτλ καταπιοζονται.. αλλα αν κανεις πολλες επαναληψεις που ειναι το κακο για εξηγησε να μα8αινουμε

Μονος σου εδωσες την απανατηση , το σκελετικο συστημα οταν το καταπιεζεις ιδιως με κατι που ειναι 2χ το βαρος σου .. Μη το βλεπεις ετσι , σιγα ρε 60-70 κιλα , αμα εισαι στα 11 που ακομα καλα καλα δε ξερεις .. Καταλαβαινεις . Παντως ειπαμε , υπαρχει περιπτωση , και αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες ..

csofos
14-04-11, 08:29
σωστά..και πιστεύω οι περισσότεροι αρσιβαρίστες είναι κοντοί επειδή είναι πιο εύκολο για έναν κοντό να σηκώσει τα βάρη παρά για έναν ψηλό..επειδή είναι λιγότερο το ύψος....
άρα οι περισσότεροι που πηγαίνουν αρση βαρών είναι κοντοί για αυτό επιλέγουν αυτό το άθλημα...τώρα εγώ θα προσπαθώ να μην καταπιέζομαι..να κάνω διατάσεις και να καταναλώνω τρφές με πρωτείνες και ο θεός βοηθός!

Για αυτό το λόγο τους επιλεγουν. Πολλοί ξεκινούν να ασχολούνται με την άρση βαρών, αλλα μονο αυτοί που έχουν το ταλέντο και μικρό ύψος επιλέγονται για παραπάνω. Επειδή φυσικά είναι το καλύτερο για το άθλημα και οι προπονητές θέλουν τους καλύτερους για το άθλημα. Για αυτό το λόγο φυσικά, έχει επικρατήσει (η λάθος) αντίληψη ότι η γυμναστική με βάρη θα σε αφήσει κοντό. Ο Schwarzenegger, ο Wolf, ο Ruhl και πολλοί άλλοι δεν έχουν την ίδια αντίληψη.

TRIANTAFYLLOU
14-04-11, 16:22
Για αυτό το λόγο τους επιλεγουν. Πολλοί ξεκινούν να ασχολούνται με την άρση βαρών, αλλα μονο αυτοί που έχουν το ταλέντο και μικρό ύψος επιλέγονται για παραπάνω. Επειδή φυσικά είναι το καλύτερο για το άθλημα και οι προπονητές θέλουν τους καλύτερους για το άθλημα. Για αυτό το λόγο φυσικά, έχει επικρατήσει (η λάθος) αντίληψη ότι η γυμναστική με βάρη θα σε αφήσει κοντό. Ο Schwarzenegger, ο Wolf, ο Ruhl και πολλοί άλλοι δεν έχουν την ίδια αντίληψη.


:thumbup::thumbup: έτσι ακριβώς

η γυμναστικη στην παιδικη ηλικία όταν γίνετε σωστα και με προυποθέσεις όχι μόνο δεν σταματάει αλλα ευνοεί την ανάπτυξη
κάπου είχαμε ολόκληρο τόπικ γι αυτο το θέμα με παραδείγματα και επεξηγήσεις .

αντίθετα μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την σωστη ανάπτυξη του παιδιου ο λάθος τρόπος εκγύμνασης και δεν αναφέρομαι στα βάρη μόνο αλλα και σε άλλα αθλήματα όταν γίνονται υπερπροπονήσεις και ακραία πράγματα στην προπόνηση που ταιριάζουν μόνο σε ενήληκες αθλητές αθλήτριες

και να γίνω πιο σαφής έχω δεί παιδια 12-15 ετων που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες η ταεκβοντο να κάνουν προπονήσεις σαν κομάντα να ξυπνάν πρωί για τρέξιμο μετα σχολείο το απόγευμα προπόνηση και όλα αυτα σε διάρκεια ενω παράλληλα να τα λέει ο προπονητής να κάνουν δίαιτες για να είναι στην κατηγορία που θέλει (ενω τα παιδια μεγαλώνοντας βαραίνουν γιατι ψηλώνουν δεν χοντραίνουν απαραίτητα ) , όλα αυτα σε συνδιασμό με ελειπή διατροφή σε μια κρήσιμη ηλικία για την ανάπτυξη , μπορεί να επιφέρουν προβλήματα .

αυτα συμβαίνουν βέβαια απο μερικούς προπονητες όπως είχα ξανααναφέρει που δεν το κάνουν να βοηθήσουν τα παιδια η για το καλό τους αλλα για το δικό τους καλό να φαίνονται καλοί προπονητές και να φέρνουν μετάλεια , ενω ο σωστός προπονητής που σ αυτες τις ηλικίες πρέπει να είναι και παιδαγωγός ,την προπόνηση θα την κάνει πιο χαλαρή χωρίς υπερβολές και στίς πολύ μικρές ηλικίες σε παιγνιώδη μορφή ώστε να μην βαριούνται τα παιδια και κάνουν αγγαρεία και όταν θα γίνουν πια ενήλικες και έχουν το ταλέντο εκεί θα τα δώσουν όλα

αλλα με τα βάρη εδω έρχονται να διορθώσουν προβλήματα απο την κακή στάση τού σώματος , όπως σκολίωση , κύφωση , λόρδωση , που σε συνδιασμό με την τόνωση των μυων αυτα διορθώνονται και έχουμε θεαματικα αποτελέσματα

TRIANTAFYLLOU
14-04-11, 16:27
τώρα μόλις είδα πως υπάρχει αυτο το θέμα που είπα και μάλιστα είναι και στίκυ σ αυτη την ενότητα "ββ και εφηβεία "

Kagias
14-04-11, 16:30
Οπως ειπαν και τα παιδια πριν δε θα χεις προβλημα, μην αγχωνεσαι ... Σωστες τεχνικες να παιζεις και για υψος κρεμασου λιγο απ το μονοζυγο, γαλακτοκομικα πολλα και μια χαρα θα εισαι ... Εγω εχω ξεκινησει πιο μικρος απο σενα και ειμαι 1.88

luckyseven
14-04-11, 16:41
στην ηλικια που εισαι δεν χρειαζονται υπερβολες κανε την γυμναστικουλα σου σωστα τρωγε σωστα και προσπαθησε να κοιμασε σωστα και ολα θα ερθουν με τον καιρο παν μετρον αριστον;)

Ανέστης
18-05-11, 11:59
Καλημέρα παιδιά,


Είμαι 16 χρονών,ύψος γύρω στο 1,75 και κιλα πάνω κάτω 75.Αποφάσισα,μόλις τελειώσουν οι ενδοσχολικές εξετάσεις,να αρχίσω το γυμναστήριο...Επίσης θα απευθυνθώ και σε κάποιο διατροφολόγο,γιατί θέλω να συνδυάσω γυμναστική και υγιεινή διατροφή...Αρχικά σκέφτομαι να πάρω κάποιο πρόγραμμα ενδυνάμωσης των μυών,καθώς θέλω να μετατρέψω το παραπανίσιο λίπος σε μύεις...Στόχος μου,όπως έχω ήδη αναφέρει είναι,να μετατρέψω το παραπανίσιο λίπος σε μύεις,να σφίξω δηλαδή...Να χάσω τα ''πλαινά'',τα ''ψωμάκια'' δηλαδή και να χάσω το στήθος(λίγα πράγματα),που έχω κάνει...Επιπλέον,θα ήμουν θετικός στο χάσιμο κάποιοων κιλών και κάποιων πόντων...Αυτό,που με προβληματίζει είναι,ότι θα σταματήσω το γυμναστήριο για ενα διάστημα 21 ημερών,λόγω των καλοκαιρινών διακοπών...

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας,ως πιο έμπειροι στον τομέα της γυμναστικής και να μου υποδείξετε κάποια πράγματα,ώστε να μην κάνω γρήγορες και λανθασμένες κινήσεις,που μπορεί να έχουν αρνητικές συνέπειες...Επίσης,εάν μπορείτε,προτείνετέ μου κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής για το σπίτι...

Καλώς σάς βρήκα,
ΑΝΕΣΤΗΣ

xristos-spl
05-06-11, 03:09
καλησπέρα.!
είμαι 16 χρόνον και μου αρέσει πολύ η προπόνηση στο γυμναστήριο.
το μονο πρόβλημα που έχω είναι ότι κάθε ποτε πρέπει να φορτώνω κιλά σε ένα όργανο.
αν μπορεί να βοηθήσει κανένας ας μου εξήγηση.!:)

humanoid
07-06-11, 07:05
καλησπέρα.!
είμαι 16 χρόνον και μου αρέσει πολύ η προπόνηση στο γυμναστήριο.
το μονο πρόβλημα που έχω είναι ότι κάθε ποτε πρέπει να φορτώνω κιλά σε ένα όργανο.
αν μπορεί να βοηθήσει κανένας ας μου εξήγηση.!:)

Aς πουμε οτι κανεις 3 σετ των 12 επαναληψεων.
Το 1ο σετ σου βγαινουν ευκολα οι 12, μετα βγαζεις 11-12 κ τελος 10-11.
Αν ανεβασεις κιλα κ το 1ο σου σετ ειναι 9-10 επαν. κ το 3ο σου ειναι 7-8 τοτε ανεβαζεις.
Να κοιτας να μην ξεπερνας τις 12 κ να μην πεφτεις κατω απο 8.

worfel
11-06-11, 15:59
για ενα ατομο ηλικιας 16-17 ετων 60 κιλα στον οριζοντιο θεωρουνται πολλα κιλα?

Kaloutsikos
13-06-11, 12:05
για ενα ατομο ηλικιας 16-17 ετων 60 κιλα στον οριζοντιο θεωρουνται πολλα κιλα?

Μια χαρά είναι.

leftis
15-06-11, 17:55
Ρε παιδιά,έχω μπερδευτεί.....Είμαι 16 18,6 και 75 κιλά....Κάνω εδώ και 7 μήνες γυμναστήριο και έχω ερωτήση....Έλεγα από Σεπτέβριο να μπώ όγκο.Θα έχει νόημα ή λόγω μεταβολισμού θα κάιω ότι τρώω? (είμαι και εκτόμορφος νομίζω)..

141004
15-06-11, 18:16
καλησπερα ειμαι 1,83 και 90 κιλα μολις εκλεισα τα 16 πηγαινω γυμναστηριο 11 μηνες...εχω παρει περιπου 9 κιλα..προφανως οχι ολλα μυες..ειμαι μεσομορφος..το θεμα ειναι πως οκ.."φουσκωσα" καταφερνω αυτο που θελω πηγαινω πολυ καλα..αλλα σταματησα να ψηλωνω!!!:P τι παιζειιιιι?

worfel
15-06-11, 18:21
καλησπερα ειμαι 1,83 και 90 κιλα μολις εκλεισα τα 16 πηγαινω γυμναστηριο 11 μηνες...εχω παρει περιπου 9 κιλα..προφανως οχι ολλα μυες..ειμαι μεσομορφος..το θεμα ειναι πως οκ.."φουσκωσα" καταφερνω αυτο που θελω πηγαινω πολυ καλα..αλλα σταματησα να ψηλωνω!!!:P τι παιζειιιιι?

και εγω που ειμαι 1.85 τι καταλαβα? τιποτα :P
μια χαρα ειναι ρε το 1.83!
και λογικο ειναι να σταματησεις να ψηλώνεις, αν δεν σταμάταγες θα ηταν το περίεργο :P

thanos col
15-06-11, 18:21
το θεμα υψος ειναι καθαρα κληρονομικο και παιζει ενα παραγονταες + η - 2 εκατοστα απο το ασβεστιο.τωρα ολα τα αλλα για βαρη μονοζυγα ειναι χαζομαρες.απλα στην εφηβεια πρεπει να προσεχεις και να μην πιεζεις το σωμα σου γιατι δεν εχει ακομα ''δεσει''

omagad
27-07-11, 14:57
Παιδιά μύθος η πραγματικότητα?
Η παιδίατρος μου λέει ότι ήδη μπορεί να έχω χάσει κανένα πόντο αλλά δεν ξέρω αν είναι και ειδική στο θέμα.
Απο πάντα έκανα γυμναστήριο ξεχώριζα μια ζωή σε θέματα δύναμης με συνομίλικους και μεγαλύτερους. Είμαι 15 χρονών και τα βάρη είναι μια απο τις καψούρες μου.
Ποτέ δεν έκανα βάρυ όρθιος (squats/deadlifts/ ουτε καν αλτηρακια δεν εκανα όρθιος παντα καθιστος ) Τώρα τελευταία βέβαια άρχισα να κάνω μέγιστες στον πάγκο και αυτό με ανησυχεί. Σηκώνω 95 κιλα μέγιστη στον πάγκο ( Βάρος το ίδιο ) Κάνω μέγιστες 4-5 φορές το εξάμηνο και αν. Λετε αυτο να εχει αρνητικες επιπτοσεις στην αναπτυξη μου? Ποτε δεν εχω νιωσει τραυματισμο απο τα βαρη ουτε στη μεση ουτε στα ποδια αλλα ανησυχω γιατι ολοι μου λενε οτι τα κιλα αυτα ειναι πολλα. Εχω ενα πολυ μυωδες σωμα και νορμαλ λιπος γυρο στο 15%.

Τελος ειμαι ηδη 1,90 αλλα χρειαζομαι και αλλο υψος λογω αθληματος. Λετε να μην ψηλωσω αλλο? Λετε να εχω χασει ποντους?Να σταματησω τις μεγιστες ( αυτες τις ελαχιστες που κανω )? Ευχαριστω εκ των προτερων!

sofos
27-07-11, 15:02
Παιδιά μύθος η πραγματικότητα?
Η παιδίατρος μου λέει ότι ήδη μπορεί να έχω χάσει κανένα πόντο αλλά δεν ξέρω αν είναι και ειδική στο θέμα.
Απο πάντα έκανα γυμναστήριο ξεχώριζα μια ζωή σε θέματα δύναμης με συνομίλικους και μεγαλύτερους. Είμαι 15 χρονών και τα βάρη είναι μια απο τις καψούρες μου.
Ποτέ δεν έκανα βάρυ όρθιος (squats/deadlifts/ ουτε καν αλτηρακια δεν εκανα όρθιος παντα καθιστος ) Τώρα τελευταία βέβαια άρχισα να κάνω μέγιστες στον πάγκο και αυτό με ανησυχεί. Σηκώνω 95 κιλα μέγιστη στον πάγκο ( Βάρος το ίδιο ) Κάνω μέγιστες 4-5 φορές το εξάμηνο και αν. Λετε αυτο να εχει αρνητικες επιπτοσεις στην αναπτυξη μου? Ποτε δεν εχω νιωσει τραυματισμο απο τα βαρη ουτε στη μεση ουτε στα ποδια αλλα ανησυχω γιατι ολοι μου λενε οτι τα κιλα αυτα ειναι πολλα. Εχω ενα πολυ μυωδες σωμα και νορμαλ λιπος γυρο στο 15%.

Τελος ειμαι ηδη 1,90 αλλα χρειαζομαι και αλλο υψος λογω αθληματος. Λετε να μην ψηλωσω αλλο? Λετε να εχω χασει ποντους?Να σταματησω τις μεγιστες ( αυτες τις ελαχιστες που κανω )? Ευχαριστω εκ των προτερων!

καλα μας δουλευεις?εισαι 1.90 απ τα 15 και θες να ψηλωσεις κ αλλο?τι θες να γινεις μπασκετμπολιστας?αν ναι τοτε ξεχνα το bodybuilding και γυμνασου απλα και χαλαρα...

vaggos@
27-07-11, 15:23
σωστα!!:thumbup:γιατι αν μπερδεψεις 2στοχους μαζι που δεν συμβαδιζουν κιολας δεν θα πετυχεις το μεγιστο αποτελεσμα σε κανενα απο τα δυο.

sofos
27-07-11, 15:30
σωστα!!:thumbup:γιατι αν μπερδεψεις 2στοχους μαζι που δεν συμβαδιζουν κιολας δεν θα πετυχεις το μεγιστο αποτελεσμα σε κανενα απο τα δυο.

ετσι ειναι αν θελει να παιξει επαγγελματικα μπασκετ τοτε ας ξεχασει το bodybuilding και επεισης ετσι οπως τα λεει λογικα δε θα αναπτυχθει αλλο και να μη σηκωνει βαρη κλπ,απ τα λεγομενα του καταλαβα οτι αναπτυχθηκε με τη μια οπως και πολλοι στα 15-16 αναπτυσονται αποτομα σε σχεση με αλλους που σταδιακα βαζουν ποντους και σταδιακα βγαζουν τριχες στο σωμα,γενια κλπ,οταν ημουν 15-16 ειχε πολλα τετοια παιδια που αναπτυσοταν αποτομα,εγω ημουν απ αυτους που εβαζα 3-4 ποντους καθε χρονο κ στα 20 εφτασα να μαι 1,90 και να χω παντου τριχες κλπ...

sadistic
27-07-11, 15:40
μπασκετ και μποντυ μπιλτινκ δεν πανε μαζι.μπορεις ομως να κανεις βαρη η μηχαμηματα σε χαλαρο προγραμμα ενδυναμωσης.πολλα παιδια στο γυμναστηριο που παω παιζουν μπασκετ[αγωνιστικα] και κανουν προγραμματα στα μηχανηματα και στα βαρη,οχι ομως με την ενταση του μποντυ μπιλτινκ.

sofos
27-07-11, 15:41
μπασκετ και μποντυ μπιλτινκ δεν πανε μαζι.μπορεις ομως να κανεις βαρη η μηχαμηματα σε χαλαρο προγραμμα ενδυναμωσης.πολλα παιδια στο γυμναστηριο που παω παιζουν μπασκετ[αγωνιστικα] και κανουν προγραμματα στα μηχανηματα και στα βαρη,οχι ομως με την ενταση του μποντυ μπιλτινκ.

:thumbup: ακριβως

Timoleon
27-07-11, 15:53
Οταν ξεκίνησα τα βάρη είμουν γύρω στο 1,80m.Μετρήθηκα κατόπιν και είμουν κάτω από 1,80m. Εφτασα περίπου 1,90m.
Η γιαγιά μου μου έλεγε,και είχε δίκαιο,ότι,ο κυνηγός όταν κυνηγάει δυο λαγούς μαζί,δεν πιάνει κανέναν,γιατί όταν ο ένας λαγός πάει δεξιά και ο άλλος αριστερά,ο κυνηγός σαστίζει στο ποιόν να ακολουθήσει,και έτσι τους χάνει και τους δυο.
Το ότι θέλεις να ψηλώσεις πάνω από 1,90m δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο μόνο το να μη κάνεις ακόμη γυμναστική με βάρη. Είσαι 15 ετών και το θέμα που εντοπίζω είναι το θέμα των οστών σου,τα οποία στην ηλικία που είσαι δεν έχουν ολοκληρώσει τη πλήρης σύστασή τους.Εκεί επιφυλάσσομαι ως προς τη βαριά αντίσταση και σου προτείνω αντί αυτής τις 15-25 επαναλήψεις_

teenage bodybuilder
27-07-11, 15:57
χαλαρωσε λιγο φιλε . εισαι σε μια χαρα υψοσ και κατα την γνωμη μου ειτε συνεχισεισ ειτε οχι τα βαρη 5 ποντουσ ακομα θα παρεισ σιγουρα γιατι εισαι μικροσ . τωρα οσον αφορα το bodybuilding δεν σταματαει την αναπτυξη αλλα το powerlifting ναι . γιαυτο προσεχε λιγο με τισ μεγιστεσ .αυτα απο μενα

omagad
27-07-11, 16:38
ετσι ειναι αν θελει να παιξει επαγγελματικα μπασκετ τοτε ας ξεχασει το bodybuilding και επεισης ετσι οπως τα λεει λογικα δε θα αναπτυχθει αλλο και να μη σηκωνει βαρη κλπ,απ τα λεγομενα του καταλαβα οτι αναπτυχθηκε με τη μια οπως και πολλοι στα 15-16 αναπτυσονται αποτομα σε σχεση με αλλους που σταδιακα βαζουν ποντους και σταδιακα βγαζουν τριχες στο σωμα,γενια κλπ,οταν ημουν 15-16 ειχε πολλα τετοια παιδια που αναπτυσοταν αποτομα,εγω ημουν απ αυτους που εβαζα 3-4 ποντους καθε χρονο κ στα 20 εφτασα να μαι 1,90 και να χω παντου τριχες κλπ...


Ναι φιλε μου οντως θελω να παιξω μπασκετ και επειδη ειμαι και σμολ φοργουορντ το υψος μου θα πρεπει να ειναι απο 1,98 και πανω μεσο ορο.Εχεις μπερδεψει τα λεγομενα μου το αθλημα μου δεν ειναι το ββ αλλα το μπασκετ απλα κανω παραλληλα και γυμναστηριο με κυριο σκοπο ην ενδυναμωση και οχι το χτισιμο ενος σωματος με χαμηλα ποσοστα λιπους και τρελες μαζες. Ξερω τι γυρευω απο τον εαυτο μου και δυστυχως ανοιξες ενα νεο θεμα εδω περα και θα αναγκαστω να ξεφυγω. Δεν ειμαι αντρας ακομα αναπτυσομαι κανονικα πειρα 4 ποντους το χειμωνα και ολοι μου οι συγγενεις στην ηλικια μου ειχαν το ιδιο υψος πανω κατω με μενα και φτασανε κοντα στα 2 μετρα ολοι. Αυτο που λες για τισ τριχες ισχυει και θα το επιβεβαιωσω λεγοντας σου οτι ουτε μουσι δεν εχω ακομα καν φανερο. Απλως τα γονιδια μου με θελουν ψηλο. Σε παρακαλω να μην ξαναξεφυγουμε. Απλα ρωτησα αν οντως υπαρχει περιπτωση να εχω μειωμενη αναπτυξη οχι εαν ειμαι κανενα ντερεκι 2 μετρα με τριχες στην γ γυμνασιου

sofos
27-07-11, 16:41
Ναι φιλε μου οντως θελω να παιξω μπασκετ και επειδη ειμαι και σμολ φοργουορντ το υψος μου θα πρεπει να ειναι απο 1,98 και πανω μεσο ορο.Εχεις μπερδεψει τα λεγομενα μου το αθλημα μου δεν ειναι το ββ αλλα το μπασκετ απλα κανω παραλληλα και γυμναστηριο με κυριο σκοπο ην ενδυναμωση και οχι το χτισιμο ενος σωματος με χαμηλα ποσοστα λιπους και τρελες μαζες. Ξερω τι γυρευω απο τον εαυτο μου και δυστυχως ανοιξες ενα νεο θεμα εδω περα και θα αναγκαστω να ξεφυγω. Δεν ειμαι αντρας ακομα αναπτυσομαι κανονικα πειρα 4 ποντους το χειμωνα και ολοι μου οι συγγενεις στην ηλικια μου ειχαν το ιδιο υψος πανω κατω με μενα και φτασανε κοντα στα 2 μετρα ολοι. Αυτο που λες για τισ τριχες ισχυει και θα το επιβεβαιωσω λεγοντας σου οτι ουτε μουσι δεν εχω ακομα καν φανερο. Απλως τα γονιδια μου με θελουν ψηλο. Σε παρακαλω να μην ξαναξεφυγουμε. Απλα ρωτησα αν οντως υπαρχει περιπτωση να εχω μειωμενη αναπτυξη οχι εαν ειμαι κανενα ντερεκι 2 μετρα με τριχες στην γ γυμνασιου

οκ τοτε :thumbup: απλα αφου ο στοχος σου ειναι το μπασκετ δε χρειαζεται να κανεις max κιλα στο γυμναστηριο,πηγαινε κ κανε χαλαρα για να μην εχεις προβλημα κ με την αναπτυξη σου...

Polyneikos
27-07-11, 20:12
Ναι φιλε μου οντως θελω να παιξω μπασκετ και επειδη ειμαι και σμολ φοργουορντ το υψος μου θα πρεπει να ειναι απο 1,98 και πανω μεσο ορο.Εχεις μπερδεψει τα λεγομενα μου το αθλημα μου δεν ειναι το ββ αλλα το μπασκετ απλα κανω παραλληλα και γυμναστηριο με κυριο σκοπο ην ενδυναμωση και οχι το χτισιμο ενος σωματος με χαμηλα ποσοστα λιπους και τρελες μαζες. Ξερω τι γυρευω απο τον εαυτο μου και δυστυχως ανοιξες ενα νεο θεμα εδω περα και θα αναγκαστω να ξεφυγω. Δεν ειμαι αντρας ακομα αναπτυσομαι κανονικα πειρα 4 ποντους το χειμωνα και ολοι μου οι συγγενεις στην ηλικια μου ειχαν το ιδιο υψος πανω κατω με μενα και φτασανε κοντα στα 2 μετρα ολοι. Αυτο που λες για τισ τριχες ισχυει και θα το επιβεβαιωσω λεγοντας σου οτι ουτε μουσι δεν εχω ακομα καν φανερο. Απλως τα γονιδια μου με θελουν ψηλο. Σε παρακαλω να μην ξαναξεφυγουμε. Απλα ρωτησα αν οντως υπαρχει περιπτωση να εχω μειωμενη αναπτυξη οχι εαν ειμαι κανενα ντερεκι 2 μετρα με τριχες στην γ γυμνασιου

Αν εισαι 15 χρονων και παιζεις μπασκετ σε σοβαρο επίπεδο ζητα απο την ομαδα ενα πρόγραμμα ενδυναμωσης και τηρησε το,από τον γυμναστη....Σε τι κατηγορία εισαι;

Michaelangelo
27-07-11, 20:21
Παιδιά μύθος η πραγματικότητα?
Η παιδίατρος μου λέει ότι ήδη μπορεί να έχω χάσει κανένα πόντο αλλά δεν ξέρω αν είναι και ειδική στο θέμα.
Απο πάντα έκανα γυμναστήριο ξεχώριζα μια ζωή σε θέματα δύναμης με συνομίλικους και μεγαλύτερους. Είμαι 15 χρονών και τα βάρη είναι μια απο τις καψούρες μου.
Ποτέ δεν έκανα βάρυ όρθιος (squats/deadlifts/ ουτε καν αλτηρακια δεν εκανα όρθιος παντα καθιστος ) Τώρα τελευταία βέβαια άρχισα να κάνω μέγιστες στον πάγκο και αυτό με ανησυχεί. Σηκώνω 95 κιλα μέγιστη στον πάγκο ( Βάρος το ίδιο ) Κάνω μέγιστες 4-5 φορές το εξάμηνο και αν. Λετε αυτο να εχει αρνητικες επιπτοσεις στην αναπτυξη μου? Ποτε δεν εχω νιωσει τραυματισμο απο τα βαρη ουτε στη μεση ουτε στα ποδια αλλα ανησυχω γιατι ολοι μου λενε οτι τα κιλα αυτα ειναι πολλα. Εχω ενα πολυ μυωδες σωμα και νορμαλ λιπος γυρο στο 15%.

Τελος ειμαι ηδη 1,90 αλλα χρειαζομαι και αλλο υψος λογω αθληματος. Λετε να μην ψηλωσω αλλο? Λετε να εχω χασει ποντους?Να σταματησω τις μεγιστες ( αυτες τις ελαχιστες που κανω )? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Δυστυχώς στην Ελλάδα επικρατούν πολλά ''urban legends'' (μύθοι) και αυτό που αναφέρεις είναι ένας από αυτούς! Μπορεί να μας πει με πιο σκεπτικό η παιδίατρος σου, η γυμναστική με βάρη επηρεάζει πράγματα όπως την ανάπτυξη των οστών; Πραγματικά ντρέπομαι που πολλοί υποτιθέμενοι επιστήμονες, δεν έχουν την γνώση και λένε μάλιστα και τέτοιου είδους (ότι έχασες πόντο) βλακείες!!!

jGod
27-07-11, 21:23
απεφυγε τις καθετες πιεσεις θα σου πω γενικα..αν και αυτο π ειπε ο polyneikos ειναι το πιο σωστο!
επισης συμφωνω με τους 'urban legends' Μυθους..!ακομη αυτο που λες που κανεις αλτηρες ακομη και καθιστος..θα σου πω πως καθιστος επιβαρυνεται περισσοτερο η μεση αποτι ορθιος!μπορεις να το επιβεβαιωσεις και φυσιοθεραπευτης

TRIANTAFYLLOU
27-07-11, 21:33
έχουμε κάπου αναπτύξει αυτο το θέμα αναλυτηκα στο φόρουμ και έχω γράψει τις απόψεις μου και εξηγήσει. η γυμναστική όχι μόνο δεν σταματάει αλλα βοηθάει και στην ανάπτυξη , αρκεί να γίνετε σωστα με σωστη εκτέλεση και όχι υπερβολικός όγκος προπόνησης
αντίθετα μπορεί να σταματήσει η να επηρεαστεί η ανάπτυξη όταν κάνουμε υπερβολές ακόμη και σε αθλήματα όπως οι πολεμικές τέχνες που βάζουν να κάνουν οι προπονητές υπερβολές τα παιδια στην προπόνηση , τούς κάνουν λοκατζήδες με λίγα λόγια και αυτο όχι γιατι αγαπάν τα παιδια και θέλουν να τα βοηθήσουν αλλα για να φαίνονται αυτοί καλοί προπονητες όταν αυτα θα φέρνουν μετάλεια .

γιατι σε μια ηλικία που το σώμα δίνει ακόμα στην ανάπτυξη όταν υπερβάλουμε με προπόνηση η βάζουν τα παιδια να κάνουν αυστηρες δίαιτες προκειμένου να κρατηθούν σε κάποια κιλα για τις κατηγορίες σε αγώνες , εκεί μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες , όπως 2 ίδια φυτα το ένα το ποτίζουμε και το ρίχνουμε λίπασμα και το άλλο το αφήνουμε στο έλεος , λογικό το ένα να γίνει μεγαλύτερο και πιο παραγωγικό .

τωρα στην δική σου περίπτωση εφόσον στα 15 είσαι 190 , σε βλέπω για όρθιο χιλιόμετρο στα 18 , δεν θα έπρεπε να ασε απασχολεί αυτο εφόσον βλέπεις πως η ανάπτυξη γίνετε κανονικα .

απο την άλλη αν ασχολείσε με κάποιο άθλημα σε επίπεδο πρωταθλητισμού , θα συμφωνήσω με τον τιμολέων ότι δεν γίνετε να είσαι καλός και στα 2 , ενω η γυμναστική με βάρη βοηθάει στο μπάσκετ , στο άλμα σε δύναμη , αντοχή στην δύναμη , παρ όλα αυτα θα πρέπει να γίνετε ειδική προπονητική που να αφορά το μπάσκετ και σύμφωνα με οδηγίες προπονητή του μπάσκετ .
και σε περίοδο προετοιμασίας μη αγωνιστική εκεί μπορείς να κάνεις και πιο ββεράδικη προπόνηση , αλλα αυτο εξαρτάτε με το τι θέλουμε να πετύχουμε και τι στόχους έχουμε και επειδη είσαι μικρός πρέπει να ακούς και να εφαρμόζεις σωστα.

πάντως υπάρχει θέμα ειδικα για βάρη και εφηβεία στο φόρουμ

Absurd
04-11-11, 00:45
Για σας παιδιά .πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ.
Είμαι 17 ετών ύψος περίπου 1.75 1.78 .
κάνω προπόνηση με βάρη ακούγετε ότι η προποπονήσι με βάρη σου προκαλή προβλήματα στην ανάπτυξη του ύψος σου.αν ναι πως μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε?

tolis93
04-11-11, 01:09
Για σας παιδιά .πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ.
Είμαι 17 ετών ύψος περίπου 1.75 1.78 .
κάνω προπόνηση με βάρη ακούγεται ότι η προποπονήσι με βάρη σου προκαλή προβλήματα στην ανάπτυξη του ύψος σου.αν ναι πως μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε?
οπως ειπες.ακουγεται....ουσιαστικα οι σπονδυλοι συμπιεζονται.με μονοζυγο ισιωνεις.αν ψαξεις κ εδω μεσα θα τα βρεις.πλζ...λιγο τα ορθογραφικα σ.φιλικα ετσι?:)

iraklis g10
05-11-11, 19:31
απο τους μεγαλυτερους μυθους ειναι αυτος,,,,οτι λεει το dna σου φιλε.,,,,,,,,,συνηθως παντως τα αγορια δεν γινονται κοντυτεροι απο το πατερα τους τον φτανουν και τον περνανε προσωπικα πιστευω οτι απο τα 17 και μετα αντε να παρεις κανα 2 ποντους ακομα

Absurd
06-11-11, 04:23
οπως ειπες.ακουγεται....ουσιαστικα οι σπονδυλοι συμπιεζονται.με μονοζυγο ισιωνεις.αν ψαξεις κ εδω μεσα θα τα βρεις.πλζ...λιγο τα ορθογραφικα σ.φιλικα ετσι?:)

ο υπολογιστής μου δεν υποστηριζι την ελληνική γλώσσα οπότε αναγκαζομε να τα κάνω paste από google translete .ευχαριστώ για την διευκρίνηση .
φίλε ηρακλή αν αυτό που λες είναι ιατρικά αποδεδιγμένο επιδη ο πατέρας μου είναι 1.90 περίπου!

xristo2121
26-11-11, 14:14
Ειμαι 16 χρονων,θελω να ρωτισω αν επιτρεπετε να κανω αρσεις θανατου?

Goofonly
26-11-11, 19:53
Ειμαι 16 χρονων,θελω να ρωτισω αν επιτρεπετε να κανω αρσεις θανατου?

Επιτρέπεται αλλά κατά τη γνώμη μου εάν είσαι αρχάριος μην αρχίσεις από εκεί. Όταν ξεκινήσεις, λίγα κιλά μέχρι να μάθεις την κίνηση, λόγο του ότι τέτοιες ασκήσεις παίζουν με τη μέση, θέλεις και μία πολύ καλή τεχνική.

Muaithai
01-05-12, 16:56
Καλησπέρα!
Θα ήθέλα να ρωτήσω αν ισχύει αυτο πού ακουώ πώς αν κάνεις βάρη ΟΡΘΙΟΣ σε νεάρη ηλικία θα σου σταματήσουν την ανάπτυξη..
Έγω πρίν λίγο καιρό εκλήσα τα 14.
Εχω αλτήρες 7 κιλά στο σπίτι μου και τώρα θα αγοράσω εναν πάγκο και μία μπαρα οπου θα βαλω 20 κιλα πάνω σύνολο..
Εσείς μου προτείνετε να κάνω μόνο στον πάγκο ή και όρθιος τις ασκήσεις με τα βάρη γενικά..
Ευχαριστώ! ;)

mercy_
01-05-12, 17:00
Καλησπέρα!
Θα ήθέλα να ρωτήσω αν ισχύει αυτο πού ακουώ πώς αν κάνεις βάρη ΟΡΘΙΟΣ σε νεάρη ηλικία θα σου σταματήσουν την ανάπτυξη..
Έγω πρίν λίγο καιρό εκλήσα τα 14.
Εχω αλτήρες 7 κιλά στο σπίτι μου και τώρα θα αγοράσω εναν πάγκο και μία μπαρα οπου θα βαλω 20 κιλα πάνω σύνολο..
Εσείς μου προτείνετε να κάνω μόνο στον πάγκο ή και όρθιος τις ασκήσεις με τα βάρη γενικά..
Ευχαριστώ! ;)
Ακου να δεις μιας και ειμαστε σε κοντινη ηλικια και οι 2 πρωτα θα πρεπει να μαθεις την τεχνικη των ασκησεων και να τις κανεις σωστα.....μετα θα πρεπει κατα την γνωμη μου να αποφυγεις τις εξεις ασκησεις:καθισματα,αρσεις θανατου κτλ...αυτα απο μενα αλλα το παν ειναι να κανεις τις ασκησεις σωστα τωρα το αν θα σταματησει η αναπτυξη σου η οχι δεν το ξερει κανεις παρα μονο ο οργανισμος σου :P:green:

Silvester
05-05-12, 16:19
Εγω παντος που κανω απο 14 χρονων βαρη με καθισματα μια χαρα ψηλωσα..τωρα ειμαι 1,83

Omegalos
11-10-12, 23:54
Υπάρχει καποια αρνητικη επιδραση σε εναν εφηβο στο υψος οταν σηκωνει βαρη?

sTeLaKoS
12-10-12, 22:54
5 σελίδες τόπικ, αυτό αναλύει. Διάβασε το από την αρχή. :thumbup:

Pns
25-10-12, 18:42
Γεια σας παιδια.Γραφω πρωτη φορα στο φόρουμ.
Είμαι 16 χρονών και κάνω βάρη λίγους μήνες.
Προπονούμαι στο υπόγειο του σπιτιού μου και κάνω ένα κλασικό πρόγραμμα αύξησης όγκου.
Τον τελευταίο μήνα με πονάει ο καρπός μου.
οχι πολύ(δηλαδή στήν προπόνηση δεν μ'ενοχλεί σχεδόν καθόλου) αλλά άμα κουβαλήσω κάτι βαρύ τότε πονάει.
Τις προάλλες όμως που ανέβασα κιλά στην προπόνηση (στήθος-δικέφαλα) την επόμενη μέρα με πονούσε συνέχεια.
Τι μπορεί να είναι και τι μπορώ να κάνω .
Ευχαριστώ...

billys15
27-10-12, 14:44
Ισως να μην εχεις καλη τεχνικη στις ασκησεις.Πρωτα μαθε τεχνικη και μετα κοιταξε να ανεβασεις κιλα.Δεν σε κυνηγανε,16 εισαι ακομα.;)

Survivorr
24-11-12, 02:52
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στην ομαδα και απλα εφτιαξα λογαριασμο γιατι εχω καποιες αποριες.....για παραδειγμα αυτη που αφορα βαρη και υψος....ειμαι 19 χρονων και εχω υψος 2,02.... εδω και 2 χρονια κανω βαρη τον 1ο χρονο περιστασιακα τωρα κανω τουλαχιστον 3-4 φορες εβδομαδιαιως....πολυ μου λενε οτι ενδεχεται το υψος μου να μειωθει....αλλοι μου λενε να μην κανω γιατι μεχρι τα 21 θα παρω και αλλο υψος το οποιο δεν θα φανει ομως αν κανω βαρη...αλλοι λενε οτι δεν επηρεαζεται....καταλαβαινω οτι σας φαινεται υπερβολη ενας που ειναι 2,02 να ανησυχει μηπως <<κοντυνει>> αλλα παιζω μπασκετ και εκει το υψος μετραει αρκετα ακομα κι αν μιλαμε για λιγα εκατοστα :P ¨.....οποτε αν μπορειτε να μου πειτε κατι σχετικα με το θεμα αυτο θα με βοηθουσε ιδιαιτερα....ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

Χριστοφορος123
24-11-12, 12:03
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στην ομαδα και απλα εφτιαξα λογαριασμο γιατι εχω καποιες αποριες.....για παραδειγμα αυτη που αφορα βαρη και υψος....ειμαι 19 χρονων και εχω υψος 2,02.... εδω και 2 χρονια κανω βαρη τον 1ο χρονο περιστασιακα τωρα κανω τουλαχιστον 3-4 φορες εβδομαδιαιως....πολυ μου λενε οτι ενδεχεται το υψος μου να μειωθει....αλλοι μου λενε να μην κανω γιατι μεχρι τα 21 θα παρω και αλλο υψος το οποιο δεν θα φανει ομως αν κανω βαρη...αλλοι λενε οτι δεν επηρεαζεται....καταλαβαινω οτι σας φαινεται υπερβολη ενας που ειναι 2,02 να ανησυχει μηπως <<κοντυνει>> αλλα παιζω μπασκετ και εκει το υψος μετραει αρκετα ακομα κι αν μιλαμε για λιγα εκατοστα :P ¨.....οποτε αν μπορειτε να μου πειτε κατι σχετικα με το θεμα αυτο θα με βοηθουσε ιδιαιτερα....ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

Να κοντυνεις ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ γιατι απλα δε γινεται μνα μικρυνουνε να κοκκαλα...
Ουτε θα σταματησει την ανατπυξη αν και ποια αναπτυξη αφου εισαι 2,02...
Κανε κανονικα φουλ βαρη και γυμναζε ειδικα τα ποδια μιας και παιζεις μπασκετ
Επισης ποσο υψος νομιζεις πως θα παρεις τωρα..
Αν ψηλωσεις το πολυ 1-1,5 εκατοστο αλλα και αυτο δε θα το χασεις απο τα βαρη

Survivorr
25-11-12, 11:18
Ευχαριστώ πολύ :)

nikos1234
25-11-12, 14:43
κοιτα,αν διατηρεις σωστ τεχνικη στις ασκησεις τοτε μην φοβασαι....

TRIANTAFYLLOU
26-11-12, 00:11
πολυ απλα για να βρείς απαντήσεις σ αυτα που ρωτάς , πιάσε το τόπικ απο την αρχή και διάβασε , γιατι αν ξαναγράφουμε τα ίδια θα γίνει ενας αχταρμάς εδω μεσα :thumbup:

Survivorr
26-11-12, 18:32
Το ξερω απλα το θεμα λεει ΒΒ και εφηβεια κ στα 19 δεν θεωρουμαι ακριβως εφηβος γι αυτο το ξαναέθιξα... :)

TRIANTAFYLLOU
26-11-12, 18:44
ακόμα καλύτερα τότε γιατι η ιδιαιτερότητα και η προσοχή στρέφετε περισσότερο στους εφήβους κάτω απο τα 18 , άρα σε σενα τα πράματα τείνουν να ισχύουν όπως σε ενα ενήλικο , αλλα πάντα με προσοχη και με τους βασικούς κανόνες ασφαλείας
το ύψος μειώνετε μόνο με ακρωτηριασμό η όταν μεγαλώσουμε και με την φθορα των οστών και χόνδρων χάσουμε ύψος απο τους σπονδύλους που παθαίνουν καθήζηση λόγω γήρατος , γι αυτο βλέπουμε ηλικιωμένους με καμπούρα και να έχουν μαζέψει

η συστηματική άθληση αποτρέπει αυτα τα συμπτωματα ακόμα και στους ηλικιωμένους , οπότε εσυ τι φοβασαι , όσο ήταν να αναπτυχθείς σκελετικά αναπτύχθηκες , τωρα απο δω να κονταίνεις δεν γίνετε , μόνο απο κακή σταση του σώματος αν πχ αποκτησει κάποιος σκολίωση κύφωση , λογικα να μπάσει λίγο , αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση , αλλα υπάρχει περίπτωση απο κακή προπονητική να πάθεις άλλες ζημιές

Valous
13-01-13, 14:52
Hey guys για αλλη μια φορα!
Εψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα πληροφοριες :/

Ειμαι 15 χρωνων και εχω υψος 1,79! .. εχω αρχισει τα βαρη κανονικα εδω και 1 μηνα .. αλλα δεν ξερω αν τα βαρη εχουν επιπτωσεις στο υψος .. και αν εχουν σε τι βαθμο..;
Δεν θα ηθελα να χαραμισω το καλο σχετικα υψος μου.. οτι ξερετε και μπορειτε να με βοηθηστε ευπροσδεκτο :green: :green:

beefmeup
13-01-13, 14:58
μαλλον δεν εψαξες κ πολυ...

loukiss
13-01-13, 15:34
^+1

δν εχουν..

aris1994
13-01-13, 15:47
Πάνω στο θέμα ύψος και βάρη έχουν ακουστεί πολλές απόψεις. Πολλοί λένε ότι δε σε επηρεάζει άμα κάνει καθιστός άλλοι ότι σε επηρεάζει προσωπική μου άποψη όπως και πολλών άλλων δε θα σε επηρεάσουν. Θεωρώ ότι το ύψος πρώτα από άλλα είναι θέμα γονιδίων με ορισμένες εξαιρέσεις βέβαια. Είσαι αρκετά μικρός οπότε για αρχή μπορείς να επικεντρωθείς σε μερικές βασικές ασκήσεις

kostak
10-06-13, 20:29
παιδια ειμαι 14-15 και παω τελειωνω την 3η γυμνασιου. παω γυμναστηριο εδω κ 8 μηνες..η διαφορα που εχω δει στο υψος μου απο Χριστουγεννα 1ης γυμνασιου εως σημερα ειναι 2 ποντοι (1,67 με 1,69) δεν κανω squat,αρσεις θανατου αλλα κανω smith μπαρα για ωμους.γυμναζομαι 5 φορες την εβδομαδα (στηθος,πλατη,χερια,ωμους,ποδια)!κανω ελξεις καθε μερα κ τν τελευταιο καιρο τεντωματα στο μονοζυγο..υπαρχει περιπτωση το υψος μου να περιοριζεται απο τη γυμναστικη?
υψος γονεων: πατερας : 1,76 μητερα: 1,72..εχω δυσενεξια στο γαλα..αλλα απο οταν αρχισα γυμναστηριοο τρωω καλα μαζι με γαλακτοκομικα προιοντα...καποιος να με βοηθησει!!

Greg1997
10-06-13, 20:51
οχι δεν νομιζω να ειναι απο την γυμναστικη αφου εχεις παρει 1-2 ποντους απο την 1η γυμνασιου και εγω 16 χρονων ειμαι απο την 1η μεχρι την 3η πηρα τρομερο υψος απλος καποια στιγμη σταματαει αφου ειναι ετσι και τα γονιδια σου εγω ειμαι γυρω στο 1.88 θα σε γελασω τα βαρη τα ξεκινησα 1η λυκειου ε απο την 1η μεχρι σημερα ζητημα να εχω παρει 1 ποντο αλλα βεβαια οι γονεις μου εμενα ηταν ψυλοι ο πατερας μου 1,94 και η μανα μου 1,78

panagiotisede
28-07-13, 12:57
ούτε καν....τουλάχιστον 8 μηνάκια να υπολογίζεις για να αρχίσει να στρώνει το σώμα....

Κοιτα εγω εχω ενα φιλο μου που κανει 3-4 μηνες με 5 κιλα πολυ εντατικη προπονηση μονο για δικεφαλα και ρωτησα για διατροφη και μου λεει δεν εκανε σπουδαια διατροφη κανονικα ετρωγε..και τα αποτελεσματα ηταν φανταστικα συγκεκριμενα ο δικεφαλοσ του ηταν εξαιρετικα φουσκωμενος..εγω βλεπω χειροπιαστα και αμεσα αποτελεσματα και μετα βγαζω συμπερασμα τωρα εσυ τι εχεις κανει εξαρταται απο σενα(Να πω οτι κανω μονο χερια οσο αναφορα κοιλιακους το λιπος που εχω ειναι πολυ καλο τωρα εξαρταται απο τη γυμναστικα)σχετικα για το σωμα που στρωνει

Ανδρεας
28-07-13, 13:12
Κοιτα εγω εχω ενα φιλο μου που κανει 3-4 μηνες με 5 κιλα πολυ εντατικη προπονηση μονο για δικεφαλα και ρωτησα για διατροφη και μου λεει δεν εκανε σπουδαια διατροφη κανονικα ετρωγε..και τα αποτελεσματα ηταν φανταστικα συγκεκριμενα ο δικεφαλοσ του ηταν εξαιρετικα φουσκωμενος..εγω βλεπω χειροπιαστα και αμεσα αποτελεσματα και μετα βγαζω συμπερασμα τωρα εσυ τι εχεις κανει εξαρταται απο σενα(Να πω οτι κανω μονο χερια οσο αναφορα κοιλιακους το λιπος που εχω ειναι πολυ καλο τωρα εξαρταται απο τη γυμναστικα)σχετικα για το σωμα που στρωνει

1ο αν θα κάνεις γυμναστικη μονο για δικεφαλα δεν αξιζει
2 για πιο λογο θες να μεγαλωσουν μονο τα δικεφαλα? :unsure:
και κατι τελευταιο, το αν φουσκωσαν τα δικεφαλα του φιλου σου μεσα σε 3-4 μηνες ειναι φυσιολογικο..ομως αν συνεχισει για ακομα 5 μηνες με αυτη τη γυμναστικη..πιστευεις θα αποκτησει μεγαλα χερια? :unsure:
και αν θες τα χερια σου να ειναι μεγαλυτερα τοτε πρεπει να ξερεις οτι το 60% του χεριου αποτελουν τα τρικεφαλα και το αλλο 40% τα δικεφαλα..
πρωτα πρεπει να μαθεις να γυμναζεσαι σωστα και να βαλεις καποιους στοχους..οχι απλα θελω μεγαλυτερα χερια :P

Χριστοφορος123
28-07-13, 13:18
Ε τα δικεφαλα ειναι που φαινονται ρε Αντρεα τι αλλο να γυμνασει ποδια;

Ανδρεας
28-07-13, 13:28
Ε τα δικεφαλα ειναι που φαινονται ρε Αντρεα τι αλλο να γυμνασει ποδια;

Στηθος, ωμους,τρικεφαλα και αν θελει και κοιλιακους :thumbup:

Χριστοφορος123
28-07-13, 13:37
Ειρωνικο ητανε το ποστ μαν..

Ανδρεας
28-07-13, 13:38
Ειρωνικο ητανε το ποστ μαν..

χαχαχαχαχαχαχχαχα θεος τωρα το καταλαβα
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:
:green:

Mikekan
28-07-13, 14:05
Άμα μεγάλωσαν τα δικέφαλα, όλα καλά. :P

stef25
28-07-13, 16:07
Εντάξει πάω πάσο!!!Τα δικέφαλα πάνω απ΄ όλα!!!
Μιλάμε για σοβαρή δουλειά όχι αστεία....:P

TheWorst
28-07-13, 17:05
Φιλε αμα κοιτας μονο δικεφαλα θα μηνεις με 25 εκ χερι ..
Αν δεν κοιτας και τα αλλα θα δειχνεις γελοιος. Μη κανεις τετοια λαθη..
Δεν υπαρχει ποτε ακριβως ωρα,αλλα κοιτα να'ναι μεσα σε 8-10 ωρες το πολυ.

panagiotisede
29-07-13, 11:57
κοιτα σε αρχικη φαση ειπα δεν ειπα οτι θα κανω μονο με αυτα γυμναστικη στη συνεχεια θα αρχισω και τρικεφαλα και κοιλιακουσ και στηθος πλατη οχι ακομα γιατι θελω να ψηλωσω

Ανδρεας
29-07-13, 12:36
κατ αρχας πες μας ηλικια και υψος..
δεν καταλαμβαινω..γιατι να μην ψηλωσεις? :unsure::unsure:

panagiotisede
30-07-13, 12:25
κατ αρχας πες μας ηλικια και υψος..
δεν καταλαμβαινω..γιατι να μην ψηλωσεις? :unsure::unsure:

14 ειμαι θα παω πρωτη λυκειου και υψος 1,625

Ανδρεας
30-07-13, 12:38
φιλε και γω 14 και μισο ειμαι και θα παω το Σεπτεμβρη λυκειο..ακου:
το ποσο θα ψηλωσεις ειναι γενετικο..οκει?
η γυμναστικη δεν μπορει να επηρεασει την αναπτυξη σου οταν:
κανεις bodyweight ασκησεις (μονοζυγο,καμψεις,ελευθερα σκουωτ,επεκτασεις ποδιων)
και δεν επηρεαζει οταν κανεις βαρη εκτος:
αν το βαρος αυτο το σηκωνεις πανω απο το κεφαλι σου
οπως πιεσεις ωμων (δεν λεω επηρεαζει 100% αλλα μπορει να επηρεασει λιγο)
επισης να προσεχεις ασκησεις οπως deadlifts..

οταν κλεισεις τα 16 μετα θα μπορεις να κανεις οποιαδηποτε ασκηση χωρις κανενα προβλημα!

ελπιζω να εγινα κατανοητος και να σε επεισα γιατι ειναι κριμα να χανεις το χρονο σου μονο σε δικεφαλα :weights:

Φιλικα
-Ανδρέας :P

Χριστοφορος123
30-07-13, 12:44
Ανδρεα ΚΑΜΙΑ ασκηση δεν επηρεαζει το υψος..ουτε squat/deadlift/milatary press ουτε τπτ ειναι επιστημονικα αποδεδιγμενο

Ανδρεας
30-07-13, 13:10
Ανδρεα ΚΑΜΙΑ ασκηση δεν επηρεαζει το υψος..ουτε squat/deadlift/milatary press ουτε τπτ ειναι επιστημονικα αποδεδιγμενο

εε τοτε δεν φοβομαστε τιποτα..οπως ειπα και στην αρχη το υψος που θα παρει καποιος ειναι γενετικο :thumbup:

panagiotisede
16-08-13, 11:44
Λοιπον τα παρατησα τα βαρη γιατι θελω να ψηλωσω με την εναρξη της σεζον ξεκιναω κοιλιακους καμψεις και μονοζυγο θα ξεκινησω βαρη μετα τα 20

Ανδρεας
16-08-13, 13:00
εμεις εδω σου λεμε και ακομη επιμενεις δεν καταλαμβαινω τον λογο :unsure::unsure::unsure:

panagiotisede
16-08-13, 21:35
Εμενα μου το ειπε γυμναστης πτυχιουχος γυμναστικης ακαδημιας τωρα αν εσυ εχεις σπουδασει τιποτα πιο εξελιγμενο και δε μου το εχεις πει τοτε να το ακουσω

warrior s
16-08-13, 21:57
Καλά ρε σεις, τι ακριβώς συζητάτε εδώ μέσα? Βλέπετε καθόλου τον τίτλο του θέματος πριν γράψετε μήνυμα?? :doh:

Ανδρεας
17-08-13, 10:30
Εμενα μου το ειπε γυμναστης πτυχιουχος γυμναστικης ακαδημιας τωρα αν εσυ εχεις σπουδασει τιποτα πιο εξελιγμενο και δε μου το εχεις πει τοτε να το ακουσω
οκει τοτε ολοι εμεις κατω των 18 ειμαστε βλακες που κανουμε βαρη και θα μεινουμε κοντοι?
κανε ενα search στο google και θα δεις οτι κανενας δεν λεει οτι τα βαρη σταναρουν την αναπτυξη..ειναι γενετικο το ποσο θα ψηλωσεις..
υπαρχουν και μελετες που λενε οτι τα βαρη βοηθανε στην αναπτυξη
αλλα οπως ειπα στην αρχη θα ψηλωσεις αναλογα με τα γενετικα σου (γονεις..κλτ)


Καλά ρε σεις, τι ακριβώς συζητάτε εδώ μέσα? Βλέπετε καθόλου τον τίτλο του θέματος πριν γράψετε μήνυμα?? :doh:
κυριε εξυπνε πρεπει να διαβαζεις τι εχει γραφτει πιο πανω και μετα να απαντας! :shock:

panagiotisede
17-08-13, 11:44
καταρχην να ξεκαθαρισω οτι αν ειχα ενα υψος στο 1,80 θα εκανα κανονικα βαρη και οσο για το κληρονομικο πεσ ενα θα γινοταν 1,75 αν κανει βαρη απο μικροσ μπορει να μεινει 1,70 δε ειναι το θεμα να μεινεις μετριος το θεμα ειναι οτι σου αφαιρει οτι υψος σου απομενει

TheWorst
17-08-13, 11:50
Φιλε ειναι παπαριες αυτα.. Αλλα οπως θες πραξε.. Ολοι παιρνουν υψος , καποιοι ξεκιναν απο 12-13 τα βαρη και φτανουν σε υψος 1.85-1.90 μια χαρα και πανω εξαρταται -γενετικο θεμα ειναι.. Ε το αν θα ησουν 1.75 και αν κανεις βαρη θα εισαι 1.70 τοτε εγω θα σου πω οτι αν εκανες βαρη αντι να ησουν 1.75 θα ησουν 1.80 γιατι παραγεις τεστοστερονη , αυξητικη σε πολυ μεγαλυτερες δωσεις και θα'σουν πολυ πιο ψηλος αν πηγαινεις γυμ και εκανες σκουωτ και δεαδλιφτ.. Οχι τπτ, απλα ετσι να παιξουμε λιγο broscience..

Ανδρεας
17-08-13, 12:05
Φιλε ειναι παπαριες αυτα.. Αλλα οπως θες πραξε.. Ολοι παιρνουν υψος , καποιοι ξεκιναν απο 12-13 τα βαρη και φτανουν σε υψος 1.85-1.90 μια χαρα και πανω εξαρταται -γενετικο θεμα ειναι.. Ε το αν θα ησουν 1.75 και αν κανεις βαρη θα εισαι 1.70 τοτε εγω θα σου πω οτι αν εκανες βαρη αντι να ησουν 1.75 θα ησουν 1.80 γιατι παραγεις τεστοστερονη , αυξητικη σε πολυ μεγαλυτερες δωσεις και θα'σουν πολυ πιο ψηλος αν πηγαινεις γυμ και εκανες σκουωτ και δεαδλιφτ.. Οχι τπτ, απλα ετσι να παιξουμε λιγο broscience..

:thumbup:
+1

panagiotisede
17-08-13, 12:32
δε ξερω εγω θα κανω αυτο που μου ειπε ο γυμναστης και ελπιζω να δικαιωθω σε 3-4 χρονια

TheWorst
17-08-13, 12:38
Κανε ο,τι γουσαρεις φιλε.. Ουτε περισσοτερο υψος θα παρεις ,ασε που θα φαινεσαι χαλια σωματικα.

Ανδρεας
17-08-13, 12:39
πολυ μεγαλο λαθος θα κανεις, αλλα αφου επιμενεις!

panagiotisede
19-08-13, 01:19
με μιση καρδια το λες κανε οτι γουσταρεις εσυ προσπαθεις να με πεισεις τελευταια στιγμη να ξανα αρχισω:shock::weights:

TheWorst
19-08-13, 01:38
Γιατι να πεισω ενα ανωνυμο παιδι απο φορουμ να γυμναστει ? Τιποτα δεν κερδιζω.. Εγω προσπαθησα να σε βοηθησω , σου εθεσα 1-2 επιχειρηματα , εσυ οπως θελεις πραττεις..

http://stronglifts.com/does-weight-lifting-stunt-growth/
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=132376553&page=1
http://bodybuilding.about.com/od/bodybuildingfaq/f/stuntgrowth.htm

panagiotisede
19-08-13, 18:52
Γιατι να πεισω ενα ανωνυμο παιδι απο φορουμ να γυμναστει ? Τιποτα δεν κερδιζω.. Εγω προσπαθησα να σε βοηθησω , σου εθεσα 1-2 επιχειρηματα , εσυ οπως θελεις πραττεις..

http://stronglifts.com/does-weight-lifting-stunt-growth/
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=132376553&page=1
http://bodybuilding.about.com/od/bodybuildingfaq/f/stuntgrowth.htm
TOτε γιατι οι αρσιβαριστες ειναι κοντοι;

Ανδρεας
19-08-13, 19:05
TOτε γιατι οι αρσιβαριστες ειναι κοντοι;

οχι ολοι..
και δεν μενουν κοντοι διοτι κανουν βαρη..απλα καποιος ανθρωπος 25 χρονων που ειναι κοντος θα αρχισει αρση βαρων ή μπασκετ?

TheWorst
19-08-13, 19:26
TOτε γιατι οι αρσιβαριστες ειναι κοντοι;

Γιατι ετσι τους διαλεγουν, οπως τους μπασκετμπολιστες.. Γιατι κοντος μπασκετμπολιστας δεν κανει δουλεια , επισης και ο ψηλος αρσυβαρυστας που εχει να κανει 2χ μεγαλυτερη κινηση δεν εχει δουλεια με τους αλλους . Αλλα δεν ειναι ολοι κοντοι , να μη λεμε ο,τι να'ναι.

panagiotisede
20-08-13, 15:09
εσυ λογικα δε μπηκες στον κοπο να δεις τους αρσιβαριστες για αυτο σου αναφερο επιλεκτικα Ναΐμ Σουλεϊμάνογλου 1.47 cm Λεωνίδας Σαμπάνης 1.64. με αυτη τη λογικη αυτη επρεπε να ειναι 2 μετρα οπως λες εσυ

Mikekan
20-08-13, 15:17
Δικαίωμα σου είναι να επιλέξεις αν θα κάνεις βάρη ή όχι. Τα παιδιά σου εξήγησαν γιατί οι περισσότεροι αρσιβαρίστες είναι κοντοί όμως. Άμα είναι έτσι παίξε μπάσκετ γιατί ψηλώνει. :green:

magavaTOUT
20-08-13, 15:35
TOτε γιατι οι αρσιβαριστες ειναι κοντοι;

Οι αρσιβαριστες δεν ειναι κοντοι επειδη κανουν βαρη αλλα το οτι ειναι κοντοι τους βοηθησε να γινουν αρσιβαριστες. Οι συγκεκριμενοι που ανεφερες αγωνιζονται και σε κατηγοριες χαμηλων κιλων οποτε δεν γινεται αλλιως.

Alex3a
20-08-13, 16:37
εσυ λογικα δε μπηκες στον κοπο να δεις τους αρσιβαριστες για αυτο σου αναφερο επιλεκτικα Ναΐμ Σουλεϊμάνογλου 1.47 cm Λεωνίδας Σαμπάνης 1.64. με αυτη τη λογικη αυτη επρεπε να ειναι 2 μετρα οπως λες εσυ

http://www.6gymnasio.gr/ACTIVITIES/arthra/arsi_bari/arsi_bar.htm
τα βαρη ΔΕΝ κονταινουν

Alex3a
20-08-13, 16:41
και παρε κι αυτο για να μη μου πεις οτι δεν ειναι εγκυρη η προηγουμενη πηγη
http://www.performance22.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=213:%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%B7&Itemid=18&lang=el

death4glory
20-08-13, 16:58
Οτι ναναι πραγματικα

Co0022
20-08-13, 20:13
Ρε παιδια εγω σκουωτ δεν κανω για να μην επιβαρυνω την σπονδυλικη μου στηλη με πολλα κιλα ενω ειμαι μικρος ακομη... Δεν πιστευω με τπτ για το οτι μενεις κοντος και τετοιες μπουρδες απλα δεν κανω για να αποφυγω μεγαλη επιβαρυνση στην σπονδυλικη μου στηλη. Ομως πολλες φορες σκεφτηκα να αρχισω αλλα δεν το εκανα... Δεν ξερω... Ποιο ειναι το πιο σωστο;

Mikekan
20-08-13, 20:28
Kάνε με λίγα κιλά και δεν θα επιβαρύνεις καθόλου τη σπονδυλική σου στήλη.

Co0022
20-08-13, 21:05
Πες ότι αρχίζω με λίγα κιλά... Μετά από 5-6 μήνες τα κιλά θα είναι περισσότερα και όσο περνάει ο καιρός ακόμη περισσότερα... Αυτό είναι που σκέπτομαι... Ελεύθερα για πόδια κάνω προβολές αλλά ξέρω πως τα σκουώτ είναι βασική άσκηση... Δεν ξέρω..:unsure:

Mikekan
20-08-13, 21:24
Όχι απαραίτητα, μπορείς να αυξήσεις τις επαναλήψεις. Θα πάρεις κάποια από τα οφέλη του squat και έτσι να είσαι σίγουρος.

Co0022
20-08-13, 21:34
Ποιο θα μου προσφέρει περισσότερα? Σκουώτ με λίγα κιλά και πολλές επαναλήψεις ή πρέσσα με πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις?(6-12)

Mikekan
20-08-13, 21:37
Και τα δύο, γιατί να διαλέξεις ένα από τα δύο?

Co0022
20-08-13, 21:44
Γίνεται να αφήσω και τα δύο αλλά θα πρέπει να βγάλω τις προβολές τότε.

Mikekan
20-08-13, 21:51
Όχι ούτε τις προβολές να βγάλεις. :green:

Αν θες να βγάλεις κάτι από όλα αυτά, εγώ θα έβγαζα τη πρέσσα γιατί οι άλλες δύο γυμνάζουν όλο το πόδι και γλουτούς.

Co0022
20-08-13, 22:25
Όχι ούτε τις προβολές να βγάλεις. :green:

Αν θες να βγάλεις κάτι από όλα αυτά, εγώ θα έβγαζα τη πρέσσα γιατί οι άλλες δύο γυμνάζουν όλο το πόδι και γλουτούς.

Αν βαλω σκουωτ κατι απο αυτα θα βγαλω θα δω. Αλλα κατσε να βαλω πρωτα.... Δεν ξερω φοβαμαι. Αυριο πρωι εχω ποδια αλλα μαλλον ασε τα σκουωτ για την ωρα η μπορει να κανω με ελευθερη μπαρ στο σμιθ για να μαθω καλα τεχνικη και βλεπουμε!

Co0022
21-08-13, 13:41
Από την επόμενη βδομάδα θα κάνω κάποιες αλλαγές στο πρόγραμμά μου. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βάλω σκουώτ και πιέσεις ώμων. Όμως είμαι προβληματισμένος γιατί εκεί στο γυμναστήριο μου λένε(ο άνθρωπος που έχει το γυμναστήριο και οι 2 γυμνάστριες) να μην κάνω γιατί είμαι μικρός. Εντάξει τις δύο γυμνάστριες δεν τις εμπιστέυομαι και πολύ αλλά τον άνθρωπο που έχει το γυμναστήριο τον εμπιστέυομαι πολύ περισσότερο. :unsure:

Χριστοφορος123
21-08-13, 13:44
Αρχισε σκουατ man δεν υπαρχει κανενα προβλημα..Πιεσεις ωμων θα ελεγα να κανεις καθιστος με αλτηρες

TheWorst
21-08-13, 13:49
Σκουωτ και δεαδλιφτ για να εχεις γερη μεση :))

Co0022
21-08-13, 13:53
Οκ ρε με πείσατε θα αρχίσω σκουώτ και πιέσεις ώμων καθιστός στο σμιθ ή με αλτήρες... Ποιο από τα δύο?

Co0022
21-08-13, 14:16
Τα σκουώτ να τα βάλω στη θέση της πρέσσας ή των προβολών?

Mikekan
21-08-13, 14:59
Tης πρέσας, για μένα οι προβολές είναι Must.

Co0022
21-08-13, 15:01
Ή μπορεί να τα κάνω εναλλάξ ;)

amateurbodybuilder
28-09-13, 13:16
εμένα 3 ασκήσεις δεν μου επέτρεπε ο γυμναστής να κάνω(όταν ήμουν 14):άρσεις θανάτου,αρασέ και σκουότ.τα βάρη μου επιτρέπονταν μόνο όμως με επίβλεψη:)

panagiotis.
08-01-14, 02:11
παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω στο θεμα του γυμναστηριου σε συνδιασμο με kick boxing ... ξεκινησα kick boxing τον τελευταιο μηνα αλλα κουραζομαι υπερβολικα στα χερια (κυριως στους ωμους) μιλησα στον δασκαλο μου και μου ειπε οτι καλυτερα θα ηταν να ελατωσω τις προπονησεις στο γυμναστηριο δηλαδη αντι για 5 φορες που πηγαινα να πηγαινω 3... θα μπορουσε καποιος να βοηθησει πανω σε αυτο το θεμα ?

TRIANTAFYLLOU
08-01-14, 04:21
βεβαίως πολύ καλά σε είπε ο δάσκαλός σου και θα εξηγήσω να καταλάβεις ..
επειδη στο κικ μποξ δουλεύεις πάρα πολυ ώμους και οι τρικέφαλοι στα χτυπήματα κουράζονται και καταβολίζονται , μ αυτο τον τρόπο και κούραση θα σου βγεί και μειωμένες επιδόσεις στο κίκ , αλλα και συρρίκνωση των ώμων και φαντάσου ακόμη και να στοχεύει κάποιος στην σωματοδόμηση με τέτοιο στυλ προπόνησης αυτα τα σημεία θα μείνουν πίσω

οπότε πολύ απλα μπορείς να κάνεις βάρη αν δεν ασχολείσαι αγωνιστικά με το κίκ κανονικά αλλα με μικρότερο όγκο προπόνησης στις μυικές ομάδες που καταπονούνται περισσότερο
αν ασχολείσαι αγωνιστικά εκεί ακολουθείς ειδικό πρόγραμμα που στοχεύει στο κίκ μπόξ , με σκοπό να ανεβάσεις την ταχύτητα και αντοχή στη δύναμη

δηλαδη πάντα το πρόγραμμα το βγάζουμε με βαση τους στόχους μας και τι θέλουμε να πετύχουμε και αν κάποιος κάνει κικ μπόξ τότε με 3 μέρες την εβδομαδα η 4 το πολύ βαρη είναι καλλυμένος , τα βάρη βοηθάνε , αρκεί να γίνονται σωστα με πολλές διατασεις ειδικα στα πόδια και έτσι κι αλλιως η προπόνηση του κικ είναι σαν να κάνεις αερόβια , οπότε καλύπτεσαι σ αυτο το κομμάτι

antonispowerlift
10-01-14, 17:27
τα βαρη δεν επηρεαζουν την αναπτυξη του εφηβου.και ενα παιδι 12 χρονων μπορει να κανει βαρη και σκουατ και αρσεις θανατου.παντα ομως με πολλη προσοχη και σχετικα λιγα κιλα.γενικοτερα πιστευω πως ενα παιδι δεν πρεπει να εξαντλειται οποιοδηποτε αθλημα και αν κανει,ειτε ββινγκ ειτε μπασκετ ειτε βολει.αν καποιο παιδι κανει βαρη χωρις να κανει υπερβολες ειναι δεδομενο πως δεν προκεται να επηρεαστει το υψος του.δυστυχως προκειται για εναν τεραστιο μυθο που τον πιστευει η πλειοψηφια των ανθρωπων (και αρκετοι γιατροι) και αρκετα παιδια δισταζουν να κανουν βαρη κυριως λογω της παραπληροφορησης που κυριαρχει γυρω απ αυτο το ζητημα.επισης η οικογενεια παιζει τεραστιο ρολο στο δισταγμο των παιδιωπχ οταν εχεις τη μανα σου οταν της εχεις πει πως θα πας γυμναστηριο να σε πρηζει πως θα κοντυνεις,να σε τρεχει σε καθε ασχετο γιατρο για να σου πει να μην κανεις βαρη.αυτος ο μυθος απλα δεν θα πεθανει ποτε.

Mikekan
10-01-14, 17:46
Eπειδή όμως μιλάμε για τα παιδιά μας, έστω και 1% να υπάρχει να επηρεάζουν είναι λογικό ένας γονιός να αποτρέψει το παιδί του από το να ασχοληθεί. Και εγώ το ίδιο θα έκανα.

Για πιο λόγο να το ρισκάρεις και να μην περιμένεις να φτάσει 18-20 χρονών το παιδί? Υπάρχει πραγματικά σοβαρός λόγος?

antonispowerlift
10-01-14, 18:13
ειναι πως το βλεπει ο καθενας.αν το παιδι εχει απο πανω του καποιον που να ειναι γνωστης δεν εχει κανενα προβλημα.αλλα δυστυχως δεν ειναι τα βαρη που μπορει να καταστρεψουν το παιδι.αλλα πραγματα μπορουν να το καταστρεψουν πολυ περισσοτερο.και επισης αυτο που θα ηθελα να τονισω ειναι οτι η ενασχοληση με τα βαρη εχει πολυ λιγοτερους τραυματισμους απο τα περισσοτερα αθληματα

TRIANTAFYLLOU
10-01-14, 18:14
υπάρχουν τόσο πολλες επιλογές με αθλήματα που μπορει να κάνει ενα παιδι που δεν χρειάζετε να κολάει σε αμφίβολες καταστάσεις , που ενω έχω πεί τα βάρη βοηθάνε και στην ανάπτυξη αν γίνονται σωστα , ποιόν ώμως να εμπιστευτείς στην εκγύμναση ενός παιδιού , εκτός αν είναι κάποιος γνώστης και συνειδητοποιημένος και δείξει σωστα πράγματα να κάνει το παιδί , εκτός αν θέλει να ασχοληθεί επαγγελματικά με άρση βαρών όπου εκεί απο μικρά μαθαίνουν τεχνική και μια ενδυνάμωση μεσα στα όρια τα αποδεκτά

το σίγουρο είναι πως τα βάρη δεν αντενδείκνυνται υπο προυποθέσεις σε εφήβους , αλλα κάθε τι σε βαθμό υπερβολής σε όποιο άθλημα και να κάνει το παιδί αντενδείκνυται

giorgos_ix
16-08-14, 23:57
Καλησπέρα!! εχω μια ερωτηση.. ενας φιλος μου είναι 15 χρονων και μολις αρχισε να πηγαινει γυμναστηριο.. ο γυμναστης του εβαλε ασκησεις σαν σκουωτ και στο παγκο με μπαρα για στηθος.. και σας ρωταω εγω.. δεν θα μεινει κοντος με τέτοιες ασκησεις? και γενικα τι ασκησεις αφηνουν κοντο καποιον (όταν είναι στην αναπτυξη του)

(:unsure:

Hoplite
17-08-14, 14:04
Καλησπέρα!! εχω μια ερωτηση.. ενας φιλος μου είναι 15 χρονων και μολις αρχισε να πηγαινει γυμναστηριο.. ο γυμναστης του εβαλε ασκησεις σαν σκουωτ και στο παγκο με μπαρα για στηθος.. και σας ρωταω εγω.. δεν θα μεινει κοντος με τέτοιες ασκησεις? και γενικα τι ασκησεις αφηνουν κοντο καποιον (όταν είναι στην αναπτυξη του)

(:unsure:

Αυτά είναι βλακείες, άμα είναι να είσαι κοντός θα είσαι κοντός ότι και να κάνεις, δεν γίνονται όλοι 2 μέτρα.

νικοσ55
11-11-16, 15:41
είμαι 14 χρόνον και πάω γυμναστήριο έχω ύψος 1,55 και λένε πως αν κάνω βάρη θα μείνω κοντός είναι αλήθεια αυτο.

beefmeup
11-11-16, 15:47
αφου ποσταρες που ποσταρες, διαβασε κ το θεμα:thumbup:

νικοσ55
15-11-16, 15:35
να σας ρωτήσω κάτι αν κάνω έλξεις στο μονόζυγο θα πάρω ύψος περισσότερο από τι είναι να πάρω.

Feth
15-11-16, 16:27
Οχι, μπορει παρολαυτα, να βελτιωθει η σταση σου (αν καμπουριαζεις π.χ)

νικοσ55
16-11-16, 14:48
όμως αν κάνω βάρη θα μείνω κοντός γιατί τώρα είμαι 1,63 και είμαι 14 χρόνον

νικοσ55
23-11-16, 15:56
παιδια ειμαι 14 χρονον εδω και 4 μηνες παω γυμναστηριο κανω βαρη και οργανα το μονο που δεν κανω ειναι το σκοωτ και αρσεις θανατου ,οι φιλοι μου λενε πως αν κανω βαρη θα μεινω κοντος αυτο ειναι αληθεια η οχι,μπορειτε να με βοηθησετε

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-11-16, 16:05
Σε αυτη την ηλικια εγω θα σου ελεγα προτιμησε τις ελκτικες ασκησεις κ εκτασεις παρα τις πιεστικες. Κ αν κανεις απο αυτες με λιγα κιλα χωρις υπερβολες.

rambo1
01-12-16, 17:58
Παιδια ειμαι ο Παντελης απο Κυπρο(15 χρονων).75 κιλα και υψος 1,78.Το καλοκαιτι θα αρχισω γυμναστηριο αλλα .Τα χριστουγεννα θα φυλαξω καποια χρηματα και θα ηθελα την βοηθεια σας τι θα μπορουσα να αγορασω και απο που για να προετοιμαστω στο σπιτι ωσπου να αρχξσω το γυμναστηριο

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

νικοσ55
07-12-16, 15:48
παιδιά οι φίλοι μου λένε πως αν κάνω πολύ σίγα τις άσκησης με βάρη θα αποκτήσω όγκο όμως αν τα κάνω γρήγορα θα κάνω γράμμωση αυτό είναι αλήθεια.

aepiskeptis
07-12-16, 17:52
Όχι. Ούτε πολλές επαναλήψεις για γραμμωση, λίγες για όγκο ισχύει.

Αυτό το γρήγορα, αργά που σου λένε ονομάζεται tempo, έχει κάποια χρησιμότητα εάν μπορείς να σφιγγεις/συσπας το μυ καθόλη τη διάρκεια της κίνησης.


Παντελή

Οι καλύτερες αγορές που μπορείς να κάνεις εβερ είναι κι οι πιο φθηνές.
Α. Ένα μονόζυγο τοίχου
Β. Λάστιχα κορδέλα

Μην πάρεις βαρακια είναι πεταμενα χρήματα. Και μετά περνάς σε άλλη συζήτηση, εάν έχεις χώρο να φτιάξεις σιγά σιγά home gym

rambo1
07-12-16, 18:37
Βασικα σκεφτομουν να αγορασω για να κανω εξαδκηση στο σπιτι ωστε να γραφτω γυμναστηριο.Επισης οταν τα αγορασω δεν θα εχω την δικαιολογια οτι βαριεμαι να γυμναστω .Ευχαριστω για τις συμβουλες σου

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

TRIANTAFYLLOU
10-12-16, 02:11
να μην ξεκινήσεις στο σπίτι εφόσον σκέφτεσαι να πάς σε γυμναστήριο και ο λόγος είναι απλος
Ενα άπειρο άτομο και ειδικα έφηβος , οποιαδήποτε μορφη άσκησης κάνει χρειάζεται σωστη καθοδήγηση στην πράξη όμως οχι με τα χαιρετίσματα , δηλαδη να τον βλέπει κάποιος γνώστης αν εκτελεί σωστα τις ασκήσεις
γιατι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας
Και όποιος ξέρει να γυμνάζεται , τότε για τους δικούς του λόγους αν θέλει να γυμναστει στο σπίτι , θα μπορεί να γυμναστει σωστα και θα ξέρει και τι εξοπλισμό χρειάζεται και πώς θα τον χρησιμοποιήσει σωστα , αλλιως θα σακατευτεί και όσο και να του αρέσει η γυμναστική , θα αρκείτε στο γεγονός να κοιτα τούς άλλους να γυμνάζονται
Και ο έφηβος θα πρέπει ακόμη και στο γυμναστηριο που θα πάει να τον προσέξουν στα πρώτα βήματα και θα είναι ενα κρητήριο αυτο επιλογής γυμναστηρίου

rambo1
10-12-16, 10:38
Βασικα εχω την καθοδηγηση του αδερφου μου τον Αντρεα(ηταν και αυτος μελος του bodybuilding.gt)και θα με βοηθησει και στο σπιτι και στο γυμναστηριο μαθαινοντας μου τις σωστες τεχνικες .Ηδη ξεκινησα την προπονηση με τον αδερφο μου.Μου εδειξε πολλες τεχνικες ασκησεων και ξεκινησα να κανω προγραμμα με βασικες ασκησεις.

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk