PDA

Επιστροφή στο Forum : μαφιν καιθαρη πρωτεινη...



tolis93
27-09-11, 18:55
βαρεθηκα το ιδιο κ το ιδιο απογευματινο μιας κ ειμαι σε κετο.κ ειπα να δω τι εναλλακτικη μπορω να κανω με τα αυγα.εφτιαξα κατι τρελα μαφινακια δε περημενα να βγουν τοσο τουμπανα
συστατικα για 1 μαφιν
1 φορμα για μαφιν μεγαλη.αν θελετε παρτε κ μικρη απλα η μεγαλη ειναι καλυτερη για αυτη τη δουλεια
2 ασπραδια αυγου
2 ζαχαρινες
κανελλα-κακαο-βανηλια-πρωτεινη με γευση.οτι θελετε εσεις για γευση
2 κουταλακια γλυκου μπεικιν παουντερ(ναι θελει τοσο)
τα ανακατεβετε η στο μουλτι η στη φραπεδιερα κ το βαζετε στη φορμα.το βαζετε σε προθερμασμενο φουρνο στους 180-190 για περιπου 15 λεπτα.μπορει λιγοτερο μπορει περισσοτερο.
ανα μαφιν
θερμιδες 34
πρωτεινη 8 γρ λιπαρα 0 υδατανθρακες 0,04(να μαστε κ ακριβης)
τωρα το τι θα βαλει ο καθε ενας ειναι δικο του θεμα και αλλαζουν και τα φακτς του.
ΥΓ. ενα δε θα σας φτασει.εφαγα ηδη 2 κ ψηνω 3ο...θα ανεβασω κ φωτο

venom1987
27-09-11, 23:50
βαρεθηκα το ιδιο κ το ιδιο απογευματινο μιας κ ειμαι σε κετο.κ ειπα να δω τι εναλλακτικη μπορω να κανω με τα αυγα.εφτιαξα κατι τρελα μαφινακια δε περημενα να βγουν τοσο τουμπανα
συστατικα για 1 μαφιν
1 φορμα για μαφιν μεγαλη.αν θελετε παρτε κ μικρη απλα η μεγαλη ειναι καλυτερη για αυτη τη δουλεια
2 ασπραδια αυγου
2 ζαχαρινες
κανελλα-κακαο-βανηλια-πρωτεινη με γευση.οτι θελετε εσεις για γευση
2 κουταλακια γλυκου μπεικιν παουντερ(ναι θελει τοσο)
τα ανακατεβετε η στο μουλτι η στη φραπεδιερα κ το βαζετε στη φορμα.το βαζετε σε προθερμασμενο φουρνο στους 180-190 για περιπου 15 λεπτα.μπορει λιγοτερο μπορει περισσοτερο.
ανα μαφιν
θερμιδες 34
πρωτεινη 8 γρ λιπαρα 0 υδατανθρακες 0,04(να μαστε κ ακριβης)
τωρα το τι θα βαλει ο καθε ενας ειναι δικο του θεμα και αλλαζουν και τα φακτς του.
ΥΓ. ενα δε θα σας φτασει.εφαγα ηδη 2 κ ψηνω 3ο...θα ανεβασω κ φωτο

καλα πρεπει να τα σπαει.........
αντε περιμενουμε και φωτο.......

rey1989
28-09-11, 06:33
ανα μαφιν
θερμιδες 34
πρωτεινη 8 γρ λιπαρα 0 υδατανθρακες 0,04(να μαστε κ ακριβης)


μόνο και μόνο για αυτό θα τα δοκιμάσω και θα τα βάλω στο απογευματινό μου :P

tolis93
28-09-11, 07:17
παιδια καλημερα καταρχην.θα φτιαξω ενα σημερα το απογευματακι κ θα ανεβασω φωτο.μια συμβουλη.πρεπει να ειναι σχεδον φλατ στο πιατακι για να ψηθει καλα κ μεσα.και θελει καλο ανακατεμα μη μενει το μπαικιν παουντερ.μεχρι απογευμα θα χετε φωτο:green:

AntwnhsSs
28-09-11, 10:09
:turtle: πω πω θα το φτιακσω for sure ακουγεται ορεο :)

Gaspari
28-09-11, 10:40
Τέτοια συστατικά έχει ε..;
Γιαυτό εμένα όταν μου έδωσε ενα φιλαράκι μ'άρεσε κ έφαγα 14...αλλά σίγουρα τόσο λίγους υ/θ; Αρκετά γλυκά τα θυμάμαι... :turtle:

rey1989
28-09-11, 12:20
κανελλα-κακαο-βανηλια-πρωτεινη με γευση.οτι θελετε εσεις για γευση ( έχω μια πρωτείνη φράουλα της ON , κανέλα και 100% κακάο χωρις ζάχαρη, αλλα ποσότητες?πόσο βάζουμε ?:P)

tolis93
28-09-11, 12:52
κανελλα-κακαο-βανηλια-πρωτεινη με γευση.οτι θελετε εσεις για γευση ( έχω μια πρωτείνη φράουλα της ON , κανέλα και 100% κακάο χωρις ζάχαρη, αλλα ποσότητες?πόσο βάζουμε ?:P)

κοιτα οσο και να βαλεις δεν θα χει προβλημα.νταξει οχι κ 3 σκουπ μεσα.αλλα και με 1 σκουπ η 2-3 κ σουπας βγαινει και πολυ πρωτο.ανεβαινει φωτο παιδες...

tolis93
28-09-11, 13:02
κατι σημαντικο π μωλις ανακαλυψα.μη το τριπισετε με πιρουνι οσο ψηνεται...σκαει κ χανει τον αερα του.μωλις τη πατησα.
YΓ.μη το βλεπετε ετσι.το ψοφισα στο μπεικιν παουντερ.ακομα πειραματα κανω κ εγω με τη συνταγη

andrikos3kala
28-09-11, 13:10
Καλη προσπάθεια αλλά ακούγεται καλό πάντως

rey1989
28-09-11, 17:24
εφτιαξα και μου βγήκαν 3 μικρά κακάσχημα (φουσκωμένα στραβά κλπ ) αλλά αυτό δεν μας νοιάζει .:green:
από γεύση τα σκατ...σα γιατι έβαλα λιγότερο από μισό σκούπ με αποτέλεσμα να είναι κάπως άγευστο(ήταν πριν απαντήσεις και δεν το ήξερα) :green:
έφτιαξα και εκείνο με το 1 σκούπ κακάο 100%/ 1 σκούπ νερό / 4 ζαχαρίνες αλλά κάτι έκανα λάθος και βγήκε πολύ πικρό. ευτιχός έβαλα μόνο μια κουταλιά του γλυκού μιράζοντας την και στα 3 και δεν ήταν πολύ πικρά.

θα δοκιμάσω πάλι αύριο με 1 σκούπ , θα βγει καλό πιστεύω.:turtle::turtle:

tolis93
28-09-11, 18:14
εφτιαξα και μου βγήκαν 3 μικρά κακάσχημα (φουσκωμένα στραβά κλπ ) αλλά αυτό δεν μας νοιάζει .:green:
από γεύση τα σκατ...σα γιατι έβαλα λιγότερο από μισό σκούπ με αποτέλεσμα να είναι κάπως άγευστο(ήταν πριν απαντήσεις και δεν το ήξερα) :green:
έφτιαξα και εκείνο με το 1 σκούπ κακάο 100%/ 1 σκούπ νερό / 4 ζαχαρίνες αλλά κάτι έκανα λάθος και βγήκε πολύ πικρό. ευτιχός έβαλα μόνο μια κουταλιά του γλυκού μιράζοντας την και στα 3 και δεν ήταν πολύ πικρά.

θα δοκιμάσω πάλι αύριο με 1 σκούπ , θα βγει καλό πιστεύω.:turtle::turtle:

παντως εκανα κ πειραμα με κροκο κ με τον κροκο βγηκε καλυτερο.επισης με αλεσμενο σιταρι βγαινει τουμπανο.ειναι σα τη βρωμη.απλα οι υδατανθρακες ειναι 1,6 γρ ανα κουταλια.σε βιολογικα το βρησκεις.εκανα κ αλλο ενα μονο με ασπραδια κ πρωτεινη κ μ βγηκε υπεροχο.παιξε με το μπεικιν παουντερ.δοκιμασε να βαλεις μαγια.αστο λιγο να κατσει κτλπ.ψηστο παραπανω λιγοτερο παιζουν αρκετα ακομα ειναι σε προτζεκτ.παντως ειναι εναλακτικη:green:

tolis93
29-09-11, 23:01
τα σημερινα μ βγηκαν λουκουμαδες.και στη γευση τα σπασαν.υγ. πολυ καλο ανακατεμα κ καλυτερα βαλτε κ αλλα ασπραδια μεσα.εγω εβαλα κ 1 κροκο στο ενα κ ηταν ωραιο αλλα ξεχασα να βαλω ζαχαρινη κ βγηκε αβγουλιλα πολυ:green::green::green::green: