PDA

Επιστροφή στο Forum : Vitamin D3, 5,000 IU (Healthy Origins)



Roid Rage
30-09-11, 01:37
31634
Supplement Facts
Serving Size: 1 Softgel
Amount Per Serving % Daily Value
Vitamin D3 (as Cholecalciferol) 5,000 IU 1250%

Massive loads βιταμινης D3.
Η δοση πως σας φαινεται (5000IU) τη μερα; Η Daily value παιζει πολυ μεταξυ χειμωνα, φυλου. προστασιας κτλ.

Devil
30-09-11, 05:29
μες στο μυαλο μου εισαι.... ελεγα να παρω το ιδιο ακριβως....

περσι ειχα 2500IU καθε μερα.... με μερικα off 2-4 εβδομαδων....

οχι οτι ειδα και καμια διαφορα... αλλα νταξ το κοστος ειναι υπερβολικα χαμηλο...

Lao
30-09-11, 12:07
Παιδιά, 2.500 και 5.000 IU την μέρα, είναι αμφιλεγόμενο ότι είναι αναγκαία.

Αυτή την στιγμή, το range της D είναι από 400-600 έως 2.000 IU βάσει των περισσότερων οργανισμών κτλ. Με άλλα λόγια, 400-600 IU είναι το κάτω όριο (ΣΗΔ) και 2.000 το άνω. Μέχρι να αναθεωρήσουν λοιπόν, εγώ προσωπικά κυμαίνομαι περίπου στα 800-1.000.

COBRA_STYLE
30-09-11, 13:53
Παιδιά, 2.500 και 5.000 IU την μέρα, είναι αμφιλεγόμενο ότι είναι αναγκαία.

Αυτή την στιγμή, το range της D είναι από 400-600 έως 2.000 IU βάσει των περισσότερων οργανισμών κτλ. Με άλλα λόγια, 400-600 IU είναι το κάτω όριο (ΣΗΔ) και 2.000 το άνω. Μέχρι να αναθεωρήσουν λοιπόν, εγώ προσωπικά κυμαίνομαι περίπου στα 800-1.000.

να εχεις υποψιν οτι εξαιτιας του Codex Alimentarius,με τον καιρο θετονται ολο και κατωτερα ορια στις vits...για τους γνωστους λογους που γινονται και τα υπολοιπα τα οποια συμπεριλαμβανονται εκει μεσα;)

Lao
30-09-11, 13:59
να εχεις υποψιν οτι εξαιτιας του Codex Alimentarius,με τον καιρο θετονται ολο και κατωτερα ορια στις vits...για τους γνωστους λογους που γινονται και τα υπολοιπα τα οποια συμπεριλαμβανονται εκει μεσα;)

Δεν θα το λεγα αυτό.

Στην D για παράδειγμα, πριν κάποια χρόνια η ΣΗΔ ήταν 200 IU. Μετά έγινε 400 και προσφάτως στις ΗΠΑ 600, ενώ το Vitamin D Council θέτει πολλαπλάσια προς τα πάνω όρια.

Το ίδιο ισχύει και με την C, παλαιότερα ήταν 60 mg, τώρα σε πολλές περιπτώσεις η ΣΗΔ είναι 90.

Για την Α έχω διαβάσει αυτό που λες, κάποιοι μιλάνε για 3.000 IU αντί για 5.000 που ξέρουμε ως ΣΗΔ.

Μπάχαλο...

Roid Rage
30-09-11, 15:09
Mαλλον θα παω σε κατι με 2000 IU. Μονο και μονο για μεγαλυτερη ευλειξια, πχ. 2 δοσεις τη μερα.. ή δοκιμες σε διαφορετικες δοσεις (ααν δειξει κατι).

exkaliber
01-10-11, 00:31
τι ευελιξια?
λιποδιαλυτη ειναι,συσωρευεται

exkaliber
01-10-11, 00:47
η ιδεα να παρεις 10.000 καθε 5 μερες αντι 2000 την ημερα,ή λιγοτερα αναλογα
πως σας φαινεται?
κερδιζεις μια μικρη διαφορα στην τιμη + λιγοτερες καψουλες ανα ημερα

Lao
01-10-11, 15:00
η ιδεα να παρεις 10.000 καθε 5 μερες αντι 2000 την ημερα,ή λιγοτερα αναλογα
πως σας φαινεται?
κερδιζεις μια μικρη διαφορα στην τιμη + λιγοτερες καψουλες ανα ημερα

Δεν μου ακούγεται καλό. Ίσως να ζορίζεις το σώμα σου έτσι.

Devil
02-10-11, 17:07
η ιδεα να παρεις 10.000 καθε 5 μερες αντι 2000 την ημερα,ή λιγοτερα αναλογα
πως σας φαινεται?
κερδιζεις μια μικρη διαφορα στην τιμη + λιγοτερες καψουλες ανα ημερα

εχω δει ατομα να το κανουν.... δηλαδη high doses καθε 5-7 μερες..... δεν ξερω τι κερδος μπορει να εχει.... λιγο πολυ το ιδιο πρεπει να ειναι...

Michaelangelo
02-10-11, 22:41
Γενικά την βιταμίνη D στην Ελλάδα την θεωρώ σχετικά άχρηστη. Ισάξια ποσότητα με την 5000 ΙU παίρνεις μέσα σε μισή ώρα από τον ήλιο! :thumbup:

Αλλά το να πάρεις παραπάνω, δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα! Σχετικά με το 10.000, 5000 κ.τ.λ. Ίσα ίσα που το θεωρώ και καλό! Αλλά για την Ελλάδα αυτό που είπα, το επιμένω. Τις θεωρώ περιττές!

Τα όρια που βάζουν είναι περισσότερο για να μην παίρνεις αρκετά ώστε να αρρωσταίνεις πιο εύκολα! ;)

COBRA_STYLE
02-10-11, 22:46
Γενικά την βιταμίνη D στην Ελλάδα την θεωρώ σχετικά άχρηστη. Ισάξια ποσότητα με την 5000 ΙU παίρνεις μέσα σε μισή ώρα από τον ήλιο! :thumbup:
το χειμωνα δεν ειναι τοσο ευκολο...ασε που και το καλοκαιρι δεν αξιοποιουμε οση νομιζουμε και τον λογο δεν τον γνωριζουν πολλοι..

ο λογος ειναι οτι η βιταμινη D εφοσον συντεθει στο δερμα μας μετα την καταλληλη ωρα-δοση ακτινοβολιας χρειαζεται περι τις 4 ωρες για να αξιοποιηθει αποτελεσματικα απο το σωμα μας...αυτο σημαινει οτι αν εσυ πας και κανεις μπανιο μετα τη θαλασσα σπιτι σου και βαλεις αφρολουτρο,τα χημικα του θα καταστρεψουν τη βιταμινη D οποτε παει στραφι το μεγαλυτερο μερος της...

tivadar
02-10-11, 23:10
Απο τις λιγοστες γνωσεις που εχω πανω στο θεμα η βιταμινη D πρακτικα φτιαχνεται πανω στο δερμα ως αποτελεσμα της μετατροπης της προβηταμινης D3 και μετα διοχετευεται στο συκωτι μεσω του αιματος.Η ολη διαδικασια χρειαζεται 12 μερες για να γινει οποτε δεν νομιζω να φευγει ετσι ευκολα απο το δερμα. Πηγη http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14985208 στο full text στην δευτερη παραγραφο photosynthesis of previtamin D3

Κατα την γνωμη μου 1000 IU σε συνδυασμο με τον ηλιο ειναι αρκετα.

Michaelangelo
03-10-11, 21:33
το χειμωνα δεν ειναι τοσο ευκολο...ασε που και το καλοκαιρι δεν αξιοποιουμε οση νομιζουμε και τον λογο δεν τον γνωριζουν πολλοι..

ο λογος ειναι οτι η βιταμινη D εφοσον συντεθει στο δερμα μας μετα την καταλληλη ωρα-δοση ακτινοβολιας χρειαζεται περι τις 4 ωρες για να αξιοποιηθει αποτελεσματικα απο το σωμα μας...αυτο σημαινει οτι αν εσυ πας και κανεις μπανιο μετα τη θαλασσα σπιτι σου και βαλεις αφρολουτρο,τα χημικα του θα καταστρεψουν τη βιταμινη D οποτε παει στραφι το μεγαλυτερο μερος της...

Ναι, ναι, έχουμε στην Ελλάδα πολύ χειμώνα (σε διάρκεια) χωρίς ήλιο! (ειρωνία). Τα άλλα που λες θα σου συνιστούσα να τα κάνεις delete γρήγορα!!! Το πρόσωπο παίρνει πολύ γρήγορα, ποιες 4 ώρες; Ούτε να είσαι για μπάνιο να είσαι χρειάζεται για να πάρεις βιταμίνη D3 ούτε θα σου φύγει με το αφρόλουτρο, ο Χριστός και η Παναγία! Τα σπούδασες όλα αυτά; Μην τα πεις πουθενά παιδάκι μου!

COBRA_STYLE
03-10-11, 21:36
οντως εχεις απολυτο δικιο ψηλε...τα κανω delete:welcome:

tivadar
03-10-11, 21:39
Eνα καλο επιχειρημα θα ταν μα τους περισσοτερους μηνες τα ρουχα καλυπτουν μεγαλο μερος του δερματος αλλα και παλι δεν νομιζω εδω στην Ελλαδα να εχει μεγαλη βαση αυτο για τους προφανεις λογους.

Michaelangelo
03-10-11, 21:59
Ρε Cobra, ειλικρινά έχω απορία, που τα διαβάζεις όλα αυτά;;;


Eνα καλο επιχειρημα θα ταν μα τους περισσοτερους μηνες τα ρουχα καλυπτουν μεγαλο μερος του δερματος αλλα και παλι δεν νομιζω εδω στην Ελλαδα να εχει μεγαλη βαση αυτο για τους προφανεις λογους.

Δεν έχει και μεγάλη σημασία που μόνο τους 5 μήνες είμαστε με κοντομάνικα. Ακόμα και το πρόσωπο παίρνει αρκετή ποσότητα. Τα 1000 IU κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλη ποσότητα. Και αν σε 30 λεπτά παίρνεις ποσότητα ισάξια με τα συμπληρώματα των 10000 IU, νομίζω καταλαβαίνεις για τι ποσότητα μιλάμε, ακόμα και όταν έχουμε λιγότερο ήλιο, η ποσότητα είναι παραπάνω από αρκετή.

tivadar
03-10-11, 22:07
Συμφωνω απολυτα με το επιχειρημα σου.Απλα οι περισσοτερες multi(πχ adam) εχουν κοντα στα 1000 που για μενα ειναι υπεραρκετο για περιοδους κατα τις οποιες ο ηλιος ειναι αμφιβολη πηγη.Γενικα το megadosing της συγκεκριμενης βιταμινης μεσω συμπληρωματων τεινει προς την απομυθοποιηση του ως προς την αποτελεσματικοτητα του.

Michaelangelo
03-10-11, 22:24
Συμφωνω απολυτα με το επιχειρημα σου.Απλα οι περισσοτερες multi(πχ adam) εχουν κοντα στα 1000 που για μενα ειναι υπεραρκετο για περιοδους κατα τις οποιες ο ηλιος ειναι αμφιβολη πηγη.Γενικα το megadosing της συγκεκριμενης βιταμινης μεσω συμπληρωματων τεινει προς την απομυθοποιηση του ως προς την αποτελεσματικοτητα του.

Οι πολυβιταμίνες δεν φτιαχτήκανε αποκλειστικά για εμάς. Και φυσικά για Ελλάδα είναι υπεραρκετό. Οι μεγα-δόσεις (για χώρες χωρίς ήλιο όπως π.χ. οι Σκανδιναβικές) όπως οι 2000 και 5000 IU εν σύγκριση με την 1000 IU και 400 IU (οι 50 και 125mg δηλαδή με την 25 και 10mg, κυρίως σύγκριση με τα 10mg ισχύει το παρακάτω) με ''ανεπίσημες'' ως τώρα έρευνες, λένε ότι... αρρωσταίνεις πιο δύσκολα! Το ότι σου λένε οι φαρμακευτικές πάρε την 400 IU και είναι αρκετό, είναι για να αρρωσταίνεις πιο δύσκολα! Αυτά φυσικά είναι ανεπίσημα, αν και πιστεύω έχουν κάποια βάση. Δυστυχώς Ελλάδα δεν μπορεί να γίνει τέτοιο πείραμα.

tivadar
03-10-11, 22:32
Μαζι σου.Εγω κυριως αναφερομουν ομως κυριως στην εντυπωση που υπηρχε μεχρι πριν απο λιγο καιρο στην αθλητικη κοινοτητα οτι ποσοτητες πανω απο 10000 IU βιταμινης D μεσω συμπληρωματων βοηθανε στην αυξηση των επιδοσεων,της αντοχης και δεν ξερω και γω και σε τι αλλο.Κατι που προφανως δεν αποδειχτηκε πoτε μεχρι τωρα.

Michaelangelo
03-10-11, 22:35
Μαζι σου.Εγω κυριως αναφερομουν ομως κυριως στην εντυπωση που υπηρχε μεχρι πριν απο λιγο καιρο στην αθλητικη κοινοτητα οτι ποσοτητες πανω απο 10000 IU βιταμινης D μεσω συμπληρωματων βοηθανε στην αυξηση των επιδοσεων,της αντοχης και δεν ξερω και γω και σε τι αλλο.Κατι που προφανως δεν αποδειχτηκε πoτε μεχρι τωρα.

Όχι, αυτά προσωπικά τα θεωρώ βλακείες! Είπαμε, είναι καλό στην υγεία, αλλά μην το παρακάνουμε! :)

Lao
04-10-11, 02:31
Σχετικά με την ηλιοφάνεια στην χώρα μας κτλ και την επάρκεια που έχουμε σε D λόγω αυτής, check:

http://ezinearticles.com/?The-Prevalence-of-Vitamin-D-Deficiency-in-Different-Countries&id=5420334

Ένα κομμάτι που μας αφορά, είναι το εξής



In the Mediterranean, the frequency of D vitamin deficiency is fairly high especially among Greek women even though the region is teeming with fatty fish and enjoys enough sunlight.

Επίσης,

http://www.iofbonehealth.org/download/osteofound/filemanager/health_professionals/pdf/Vitamin-D-reports/Vitamin_D-Europe.pdf

Επίσης

http://www.vitamindwiki.com/tiki-index.php?page_id=1720

Και, γενικά,

http://www.google.com/search?q=vitamin+d+deficiency+greece&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a


Όποιος θέλει, το ψάχνει αναλυτικά και θα εκπλαγεί απο τα αποτελέσματα.

Για να συνθέσουμε D, δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζουμε.

Περισσότερα, εδώ:

http://www.vitamindcouncil.org/about-vitamin-d/how-to-get-your-vitamin-d/uvb-exposure-sunlight-and-indoor-tanning/

Για τον χειμώνα, απλά το ξεχνάμε.

Αυτά από εμένα.

Lao
04-10-11, 13:19
Για να συνθέσουμε D, δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζουμε.

Περισσότερα, εδώ:

http://www.vitamindcouncil.org/about-vitamin-d/how-to-get-your-vitamin-d/uvb-exposure-sunlight-and-indoor-tanning/

Για τον χειμώνα, απλά το ξεχνάμε.

Αυτά από εμένα.

Να ζητήσω συγγνώμη, δεν έκανα μια περίληψη του link αυτού.

Αφού περιγράφει πολύ αναλυτικά πως συνθέτουμε D μέσω του ηλιακού φωτός και κάτω από ποιες συνθήκες κάτι τέτοιο είναι εφικτό (ανάλογα με την τοποθεσία, την ώρα, τον τύπο δέρματός μας κτλ κτλ κτλ), στο τέλος έχει το εξής ενδιαφέρον κομμάτι:



Other factors

There are other factors which affect the amount of vitamin D produced in response to UVB. They are:

Amount of skin exposed – at least 40% of the entire skin surface should be exposed for optimal vitamin D production. The torso produces the most, legs and arms some, hands and face very little or none at all. 8

Age – vitamin D synthesis can take up to 4 times as long for those over the age of 60 and under the age of 20, apparently due to having less 7-dehydrocholesterol in the skin.

Sunscreen – an SPF as low as 8 can block as much as 95% of vitamin D production.

Altitude – more UVB is filtered out of the atmosphere at the beach as opposed to a mountain top.

Cloud cover – water droplets in the air scatter some UVB back into space.

Air pollution - particles in the air (such as ozone, haze, and sulfur dioxide) can either absorb UVB or reflect it back into space.

Being behind glass – glass blocks all UVB.


Σε απλά ελληνικά, υπάρχουν, πέραν των άλλων, ορισμένοι παράγοντες που εμποδίζουν την σύνθεση D από το σώμα μας και είναι οι εξής:

Ποσοστό του δέρματος το οποίο εκτείθεται στην υπεριώδη ακτινοβολία

Πρέπει να εκτεθεί τουλάχιστον το 40% του σώματός μας. Ωστόσο, έχει σημασία και ποιο μέρος του σώματός μας εκτείθεται, έτσι έχουμε:

- Ο κορμός του σώματός μας παράγει την περισσότερη D
- Οι βραχίονες και τα πόδια κάποια ποσότητα
- Τα χέρια και το πρόσωπο πολύ λίγη, αν όχι μηδενική

Ηλικία

Για τα άτομα κάτω των 20 και άνω των 60, η παραγωγή D μπορεί να χρειαστεί τον τετραπλάσιο χρόνο σε σχέση με όσους είναι σε ενδιάμεσες ηλικίες.

Αντιηλιακά

Αντιηλιακό με δείκτη προστασίας ακόμα και 8, μπορεί να μπλοκάρει έως και 95% της παραγωγής

Υψόμετρο

Όσο πιο χαμηλά είμαστε, τόσο περισσότερο φιλτράρεται από την ατμόσφαιρα η υπεριώδης ακτινοβολία

Συννεφιά

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποια επεξήγηση.

Μόλυνση του περιβάλλοντος

Τα διάφορα σωματίδια στην ατμόσφαιρα, απορροφούν είτε αντανακλούν την υπεριώδη ακτινοβολία.

Όταν βρισκόμαστε πίσω από γυαλί

Η υπεριώδης ακτινοβολία μπλοκάρεται 100%.

Σχόλιο

Μετά από όλα αυτά, είναι νομίζω αρκετά εμφανές ότι πολύ απλά δεν παράγουμε όση D χρειαζόμαστε.

Για να συμβεί αυτό, πρέπει κατά τους καλοκαιρινούς μήνες μία με δύο φορές την εβδομάδα να εκτεθούμε στον ήλιο για 20-30 λεπτά μεταξύ 10 π.μ. - 2 μ.μ. εκθέτοντας τον κορμό μας, χωρίς παράλληλα να έχουμε βάλει κάποιο αντιηλιακό, να φοράμε κάποιο μπλουζάκι κτλ κτλ κτλ.

Όποιος λοιπόν κάνει ηλιοθεραπεία εκείνες τις ώρες χωρίς αντιηλιακό και εφόσον είναι σε κατάλληλο ύψος και εφόσον η ατμόσφαιρα είναι καθαρή, τότε ναι, το σώμα του θα φτιάξει D.

Όποιος όμως δεν τα κάνει αυτά, πολύ απλά δεν παράγει. Να προσθέσω επίσης ότι κάπου είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι που, δυστυχώς) ότι αν μετά κάνουμε ντουζ ακυρώνουμε την διαδικασία. Εδώ κρατάω επιφύλαξη, αλλά ας το έχουμε (και αυτό) στο μυαλό μας.

Από κει και πέρα, δεν συνθέτουμε D όταν ο ήλιος βλέπει το πρόσωπό μας απλά, ούτε όταν φοράμε μπλουζάκια, σορτσάκια, κρέμες κτλ κτλ κτλ.

Και, φυσικά, το ότι συνθέτουμε D ακόμα και τον χειμώνα το θεωρώ απλά αστείο και επικίνδυνο να το λέμε, εκτός και αν κάποιος (όπως έχω ξαναπεί σε άλλο thread) βγαίνει στην ταράτσα του σπιτιού του 2 φορές την εβδομάδα και κάνει ηλιοθεραπεία κάτω από τον... υπέροχο χειμωνιάτικο ήλιο.

Τα πράγματα είναι απλά: δεν συνθέτουμε όση D χρειαζόμαστε γιατί πολύ απλά ΔΕΝ μας βλέπει ο ήλιος. Ο σύγχρονος τρόπος ζωής, οι περιβαλλοντικές αλλαγές κτλ μας έχουν οδηγήσει στο να έχουμε αποκοπεί από αυτή την διαδικασία.

Όποιος λοιπόν πιστεύει ότι επειιδή ζει σε μια ηλιόλουστη χώρα όπως η δική μας είναι καλυμένος, ας το πιστεύει.

Όποιος ασχοληθεί και καταλήξει στα ίδια συμπεράσματα με εμένα, τότε καλά θα κάνει να αντιμετωπίσει το πρόβλημα μέσω ενός συμπληρώματος γιατί δυστυχώς μέσω της «κανονικής» διατροφής είναι δύσκολο έως αδύνατο.

Και κάτι τελευταίο: ένας αθλητής ζορίζει τα κόκκαλά του σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό σε σχέση με έναν άνθρωπο που δεν ασκείται. Ανεπάρκεια σε D λοιπόν, πέραν όλων των άλλων, σημαίνει αδύναμα οστά, άρα περισσότερους και σοβαρότερους τραυματισμούς, μικρότερες επιδόσεις και μεγάλες πιθανότητες σκελετικών προβλημάτων στο μέλλον.

Μην το παίρνουμε αψήφιστα λοιπόν, ειδικά η D θέλει πολλή προσοχή.

tivadar
04-10-11, 14:19
Ωραιες παραθεσεις και γενικα σωστα επιχειρηματα.Oμως εγω θα προσθεσω οτι υπαρχουν περιπτωσεις ατομων που παρολο που επερναν μεγαλες δοσεις μεσω συμπληρωματων και ειχαν παλι deficiency.Λεγοντας αυτο καταληγω στο συμπερασμα οτι υπαρχουν πολλα πραγματα για την συγκεκριμενη βιταμινη που δεν τα γνωριζουμε.Απο εκει και περα ειναι πολυ απλο να δει καποιος αν εχει ελλειμα μεσω απλων εξετασεων και να κινηθει αναλογα.

Michaelangelo
04-10-11, 14:29
Αν βάλει κάποιος στο internet τις λέξεις:
''sun, Vitamin D, Greece'', θα δει πολλές αντιπαραθέσεις. Tα 3 πρώτα links με ερώτηση περί τις D: http://www.cancer.org.au/cancersmartlifestyle/SunSmart/VitaminD.htm ,
http://www.abc.net.au/health/thepulse/stories/2006/04/05/1609208.htm ,
http://www.drweil.com/drw/u/QAA400732/How-Much-Sun-Exposure-for-Vitamin-D.html ). Επίσημα η Ελλάδα δεν έχει καμια ανάγκη από επιπλέον ποσότητα βιταμίνης D, ούτε χρειάζεται να έχεις το 40% του σώματος του εκτεθειμένο. Αυτά βεβαια από τους 'αμόρφωτους'' Έλληνες γιατρούς και τα 'επίσημα' στοιχεια ότι δεν έχουμε πρόβλημα με την βιταμίνη D! Αν κάποιος μου βρει το αντίθετο θα χαρώ να το ακούσω! :)
Τα υπόλοιπα αλλα λόγια να αγαπιόμαστε!

tivadar
04-10-11, 14:39
Eγω παντως θα εστιαζα απλα στο Who is at risk of vitamin D deficiency? κομματι του πρωτου σου link.Αν και επαναλαμβανω οτι αν καποιος πιστευει οτι δεν παιρνει αρκετη D υπαρχει τροπος να το δει.

Michaelangelo
04-10-11, 14:44
Eγω παντως θα εστιαζα απλα στο Who is at risk of vitamin D deficiency? κομματι του πρωτου σου link.Αν και επαναλαμβανω οτι αν καποιος πιστευει οτι δεν παιρνει αρκετη D υπαρχει τροπος να το δει.

Αν κάποιος έχει φοβίες και θέλει να πάρει επιπλέον συμπληρώματα, έτσι κι αλλιώς κακό δεν θα του κάνει η βιταμίνη D! Και ούτε είναι ακριβή να του κάψει την τσέπη. Απλά προσωπικά πιστεύω δεν είναι απαραίτητη. Οι απόψεις διίσταντα.

Εσύ προσωπικά παίρνεις και 25mg από την πολυβιταμινn, δεν έχεις καμια ανάγκη!

tivadar
04-10-11, 14:54
Το οτι δεν εχω καμια αναγκη δεν ειναι δεδομενο σε αναλυτικο επιπεδο (δεν εχω γραπτη αποδειξη) αλλα σε θεωρητικο απο την πολυβιταμινη που παιρνω + την εκθεση μου απο τον ηλιο πιστευω οτι ειμαι οκ.
Το μονο κακο που μπορει να κανει ειναι στην τσεπη.Τελοσπαντων εχουμε φτασει στο σημειο που το εχουμε υπεραναλυσει το θεμα.Ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του.

deluxe
05-10-11, 10:30
Παντως η συσκευασια με τα 360 softlegs ειναι πολυ οικονομικη. Κανενα κακο στη τσεπη! Ουτε 1 ευρω το μηνα δε σου βγαινει!

Σκεφτομαι να παρω τη συσκευασια με τα 2,000 IU, τι λετε;

Lao
07-10-11, 00:51
Παντως η συσκευασια με τα 360 softlegs ειναι πολυ οικονομικη. Κανενα κακο στη τσεπη! Ουτε 1 ευρω το μηνα δε σου βγαινει!

Σκεφτομαι να παρω τη συσκευασια με τα 2,000 IU, τι λετε;

Πάρε την συσκευασία της NOW, 400 IU, 180 softgels, ώστε να μην δεσμεύεσαι με την ποσότητα. 4,45 ολόκληρα δολλάρια. :P

deluxe
07-10-11, 10:22
400 IU ειναι αρκετα;

Lao
07-10-11, 11:14
400 IU ειναι αρκετα;

Ανάλογα με το τι άλλο παίρνεις.

exkaliber
17-10-11, 22:36
Πάρε την συσκευασία της NOW, 400 IU, 180 softgels, ώστε να μην δεσμεύεσαι με την ποσότητα. 4,45 ολόκληρα δολλάρια. :P

εννοεις να παιρνει 1000 με 1200 ιυ την ημερα
γτ ομως να μν εκμεταλευτουμε το οτι ειναι λιποδιαλυτη και να παιρνουμε καθε 2-3 μερες
παιρνοντας ετσι λιγοτερες καψουλες ανα ημερα?




... ελεγα να παρω το ιδιο ακριβως....

περσι ειχα 2500IU καθε μερα.... με μερικα off 2-4 εβδομαδων....

..

την 2500 καθε ποσες μερες την επερνες?
την 5000 καθε ποσες σκοπευεις να την χρησιμοποιεις?
τα off για ποιο λογο τα εκανες??

αντε,με το τσιγκελι συα βγαζω:green:

Lao
18-10-11, 11:48
εννοεις να παιρνει 1000 με 1200 ιυ την ημερα
γτ ομως να μν εκμεταλευτουμε το οτι ειναι λιποδιαλυτη και να παιρνουμε καθε 2-3 μερες
παιρνοντας ετσι λιγοτερες καψουλες ανα ημερα?


Δεν εννοώ τίποτα. Απλά, η συσκευασία των 400 IU επιτρέπει περισσότερη ελευθερία στο πόση D θέλει να πάρει κάποιος σε σχέση με αυτή των 1.000, των 2.000, των 5.000 κτλ.

Όσον αφορά το γιατί να μην παίρνει κάποιος, ας πούμε, 5.000 IU κάθε 3 μέρες, δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι καλύτερο να δίνεις με μιας στον οργανισμό μαζεμένες ποσότητες ή λίγο-λίγο. Βάσει της λογικής, είναι καλύτερα να του δίνεις λιγότερα και σπαστά, πιθανότατα είναι πιο διαχειρίσιμα.

Devil
22-10-11, 04:18
την 2500 καθε ποσες μερες την επερνες?
την 5000 καθε ποσες σκοπευεις να την χρησιμοποιεις?
τα off για ποιο λογο τα εκανες??

αντε,με το τσιγκελι συα βγαζω:green:

2500iu καθε μερα επαιρνα...
τελικα δεν θα παρω 5000 λογο χρηματων... βολευτικα με 1000iu απο το multi.... ισως ξαναπαρω την 2500iu λογο κοστους
τα off τα εκανα μονο και μονο επειδη δεν ειχα μαχι μου το συμπληρωμα...διακοπαρα κοινως:green:

ρωτα free οτι θες ρε... αυτο το ρολο βαραω...:green:

exkaliber
30-10-11, 18:49
τα off τα εκανα μονο και μονο επειδη δεν ειχα μαχι μου το συμπληρωμα...διακοπαρα κοινως:green:



:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
ελα ρε και ψαρωσα ασχημα:green:
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

exkaliber
14-05-12, 22:02
την δοκιμασα προχθες αυτην
τα softegels χουν διπλασιο μεγεθος απο αυτα της now

Yiannis 1989
31-05-12, 16:06
εγώ νομίζω ότι αφού μένουμε ελλάδα που έχει τον άπειρο ήλιο σχεδόν κάθε μέρα δεν έχει νόημα να παίρνει κανείς βιταμίνη D εκτός από ειδικές περιπτώσεις... εξάλλου σαν λιποδιαλυτή βιταμίνη μπορεί να γίνει και τοξική..
μη ξεχνάτε ότι 15 λεπτάκια στον ήλιο 3-5 φορές την εβδομάδα αρκούν...

COBRA_STYLE
31-05-12, 22:22
Nαι οκ ο,τι πεις.

Εχει κουρασει αυτη η καραμελα.Σας κανει κακο το google σε μερικους,καντε ενα break;)

exkaliber
31-05-12, 22:26
δες εδω
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16833-%CE%92%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7-D&highlight=%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B7

Yiannis 1989
01-06-12, 20:34
Πάρα πολύ ενδιαφέρον το άρθρο! άρα το χειμώνα θεωρεί ο φίλος ότι είναι προτιμότερο να παίρνουμε κάποιο συμπλήρωμα D το οποίο βέβαια να
μην ξεπερνά την ημερήσια δόση επειδή στην Ελλάδα τότε φιλτράρονται οι UVB και θεωρείται ότι δε γίνεται επαρκής παραγωγή D...

ίσως να ισχύει όμως ότι και να είναι αν δε κάνεις εξέταση τα επίπεδα της D δε μπορείς να πας και να πάρεις συμπλήρωμα.. εκτός αν είσαι όλη μέρα κλεισμένος σπίτι.. τότε δεκτό.. όμως αν κάποιος normal άνθρωπος παίρνει συμπλήρωμα D το καλοκαίρι... δε ξέρω φαίνεται χαζό.. εκτός αν
παστώνεται στα αντηλιακά και δε πάει παραλία..

να σημειωθεί ότι ελλιπής παραγωγή βιταμίνης D γίνεται και όταν φοράμε γυαλιά ηλίου όχι μόνο αντηλιακό..

Yiannis 1989
01-06-12, 20:36
Nαι οκ ο,τι πεις.

Εχει κουρασει αυτη η καραμελα.Σας κανει κακο το google σε μερικους,καντε ενα break;)

φίλε για μένα πήγαινε αυτό; :cry:

COBRA_STYLE
01-06-12, 20:57
Nαι και σε σενα και σε οποιον τα λεει αυτα:green:

γιατι αμα εμβαθυνεις στο θεμα θα δεις οτι δεν ισχυουν αυτα που λες;)

νταξ δεν σου ειπα και τπτ τρομερο lol

Yiannis 1989
01-06-12, 21:21
Nαι και σε σενα και σε οποιον τα λεει αυτα:green:

γιατι αμα εμβαθυνεις στο θεμα θα δεις οτι δεν ισχυουν αυτα που λες;)

νταξ δεν σου ειπα και τπτ τρομερο lol

χαχαχα πλάκα κάνω.. μα επειδή έχω εμβαθύνει τα λέω τι δεν ισχύει δηλαδή;

COBRA_STYLE
01-06-12, 21:36
Δεν ισχυει αυτο που λετε οι περισσοτεροι για την Ελλαδα και τον ηλιο της,ειδικα το χειμωνα,οπως επισης και ο φοβος τοξικοτητας.Χρειαζεσαι τεραστιες ποσοτητες και βαθος χρονου.

Επισης,για το καλοκαιρι και εκει υπο προυποθεσεις συνθετεις και αξιοποιεις την D3.Αλλα και παλι,το καλοκαιρι ειναι μικρη περιοδος,το θεμα ειναι τι κανουμε και τον υπολοιπο χρονο.

Η D3 ειναι αν οχι η βασικοτερη,απο τις βασικοτερες.Ουσιαστικα αποτελει φαρμακο για πολλες ασθενειες,αλλα δεν εχει βγει παραεξω αυτο το πραγμα,γιατι ειναι πολυ φτηνη στην παραγωγη της και δεν συμφερει τις φαρμακοβιομηχανιες.Βοηθα στην προληψη και σε μερικες περιπτωσεις στην καταπολεμηση 17 μορφων καρκινου εκτος των αλλων.

Yiannis 1989
01-06-12, 21:47
τουλάχιστον συμφωνούμε ότι πριν πάρεις D συμπλήρωμα πρέπει να κάνεις εξετάσεις για να δεις πόση την έχεις... :P με το συμπάθιο..
στο αίμα σου;;
όντως μπορεί ο ήλιος στην ελλάδα να μην έχει τόση UVB με τον ήλιο στη Νιγηρία.. αλλά είναι τόσο χάλια που δε μπορούμε να παράξουμε D φυσικά;

απλά μου κάνει λίγο εντύπωση ότι μόνο αυτοί που παίρνουν συμπλήρωμα μπορεί να είναι ok.. δηλαδή όλοι οι άλλοι έχουν πρόβλημα; και εντάξει να έχουν όλοι οι σημερινοί άνθρωποι.. αλλά ο παππούς μου που πέθανε στο 90κάτι του και δεν είχε πρόβλημα οστεοπόρωσης πως τα κατάφερε αφού είχε χρόνια έλλειψη D;;

πάντως θα ήθελα να το ψάξω λίγο.. έχεις υπόψη κανένα ενδιαφέρον σχετικό επιστημονικό άρθρο ή έρευνα;

Yiannis 1989
01-06-12, 21:49
Δεν ισχυει αυτο που λετε οι περισσοτεροι για την Ελλαδα και τον ηλιο της,ειδικα το χειμωνα,οπως επισης και ο φοβος τοξικοτητας.Χρειαζεσαι τεραστιες ποσοτητες και βαθος χρονου.

Επισης,για το καλοκαιρι και εκει υπο προυποθεσεις συνθετεις και αξιοποιεις την D3.Αλλα και παλι,το καλοκαιρι ειναι μικρη περιοδος,το θεμα ειναι τι κανουμε και τον υπολοιπο χρονο.

Η D3 ειναι αν οχι η βασικοτερη,απο τις βασικοτερες.Ουσιαστικα αποτελει φαρμακο για πολλες ασθενειες,αλλα δεν εχει βγει παραεξω αυτο το πραγμα,γιατι ειναι πολυ φτηνη στην παραγωγη της και δεν συμφερει τις φαρμακοβιομηχανιες.Βοηθα στην προληψη και σε μερικες περιπτωσεις στην καταπολεμηση 17 μορφων καρκινου εκτος των αλλων.

αα! και φυσικά δεν έχω καμία αντίρρηση για την τεράστια σημαντικότητα της βιταμίνης D!!!!!

COBRA_STYLE
01-06-12, 21:54
http://examine.com/supplements/Vitamin+D/ δες εδω.

Τα 5000IU παντως που εχει το σκευασμα του παροντος θεματος ειναι καλη ποσοτητα για να βοηθηθεις απο την D.

Yiannis 1989
01-06-12, 21:55
θα το τσεκάρω :green: