PDA

Επιστροφή στο Forum : Muscleboss: The X-Factor project



Muscleboss
03-03-08, 01:14
Τhe X-Factor project

Λοιπόν...
Αποφάσισα να δοκιμάσω ένα σχετικά νέο συμπλήρωμα και συγκεκριμένα το X-Factor από την εταιρία Molecular Nutrition του γνωστού στους περισσότερους William Llewellyn. Στα πλαίσια αυτής της δοκιμής θα διατηρήσω αυτό το ημερολόγιο ενημερώνοντας το συχνά από το πρόγραμμά μου και τις παρατηρήσεις μου. Το πρόγραμμα δοκιμής του Χ-Factor θα διαρκέσει 50 μέρες.

http://www.bodybuilding.com/store/mn/xfactor.jpg

Πρώτα από όλα όμως θα ήθελα να περιγράψω απλά τα βασικά στοιχεία της «υποτιθέμενης» λειτουργίας αυτού του προϊόντος.

Το X-Factor περιέχει το ωμέγα-6 λιπαρό οξύ arachidonic acid (ΑΑ), το οποίο βρίσκεται στον οργανισμό αποθηκευμένο στις μυικές ίνες.
Η σύσπαση των μυικών ινών κατά τη διάρκεια της προπόνησης έχει σαν αποτέλεσμα την απελευθέρωση του ΑΑ το οποίο λειτουργεί ως η κύρια πηγή δημιουργίας των προσταγλανδινών.

Αλλά γιατί οι προσταγλανδίνες είναι σημαντικές για τη μυική ανάπτυξη;

Οι προσταγλανδίνες PGE2 και PGF2 αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της μυικής ανάπτυξης καθώς αυξάνουν την ροή του αίματος στους μυς (μυικό πρήξιμο), την τοπική ευαισθησία σε ορμόνες όπως η τεστοστερόνη, IGF-1 και η ινσουλίνη (αυξάνουν την πυκνότητα των δεκτών), αυξάνουν το ρυθμό της πρωτεινοσύνθεσης και γενικότερα τη μυική ανάπτυξη.
Δεν είναι τυχαίο που το τελευταία χρόνια γίνεται από τους bodybuilders χρήση ενέσιμης PGF2a (Lutalyse).
Η συμπληρωματική λήψη ΑΑ, λοιπόν, αυξάνει τη συγκέντρωση του στις μυικές ίνες, και αν δεχθούμε ότι αυτό αυτόματα σημαίνει μεγαλύτερη ποσότητα παραγόμενων προσταγλανδινών, αμέσως αυτό συνεπάγεται μεγαλύτερη μυική ανάπτυξη.

http://www.bodybuilding.com/store/mn/xfactor1.jpg

Πολύ ωραίο ακούγεται όλο αυτό, αλλά δεν είμαι τόσο αφελής να πιστεύω ότι σε 50 μέρες θα βάλω 2,3 ή 4 μυικά κιλά.
Σε μια πρόσφατη έρευνα που έγινε πάνω σε αυτό το συμπλήρωμα διαπιστώθηκαν κάποια ευεργετικά αποτελέσματα, όπως αύξηση στη δύναμη, αλλά καμιά σημαντική αύξηση στο βάρος της μυικής μάζας, ωστόσο το διάστημα των 50 ημερών είναι αρκετά μικρό για να βγάλει κανείς αξιόπιστα συμπεράσματα.
Παραβλέποντας αυτή την έρευνα, θα υποθέσω ότι με τη δική μου διατροφή και προπόνηση αυτό το συμπλήρωμα μπορεί να δουλέψει και να αυξήσει πέρα από τους μυικούς πόνους που είναι αποτέλεσμα της αυξημένης συγκέντρωσης προσταγλανδινών, τη δύναμή μου, τα πρηξίματά μου και ίσως τη μυική πυκνότητα των μυών μου.

Δεν είμαι υπεραισιόδοξος καθώς έχω κατά καιρούς ακούσει για πολλά συμπληρώματα που έσκαγαν σα φωτοβολίδες, αλλά το X-Factor μου έχει κινήσει την περιέργεια και μιας και υποστηρίζεται από έναν άνθρωπο που αν μη τι άλλο σέβομαι, θέλω να το δοκιμάσω ο ίδιος στον εαυτό μου.


Διατροφή

Στόχος μου είναι η διατροφή μου να είναι υψηλή θερμιδικά περιέχοντας πρωτεΐνες σε μια αναλογία 3γρ ανά κιλό σωματικού βάρους, συνολικά περίπου 300γρ.
Ωστόσο το καθημερινό μου πρόγραμμα δε μου επιτρέπει την τήρηση αυστηρού διατροφικού προγράμματος, αλλά η διατροφή μου θα έχει μία σταθερή βάση πάνω στην οποία θα σημειώνονται καθημερινές αλλαγές.

Αυτή είναι η εξής:

1ο γεύμα – Πρωτεΐνη ορρού γάλακτος, βρώμη και σταφίδες

- ενεργειακό σνακ

2ο γεύμα – Κοτόπουλο με ρύζι, τυρί και πράσινη σαλάτα

- πρωτεϊνικό και ενεργειακό σνακ

3ο γεύμα – Ρόφημα πρωτεΐνης ορρού γάλακτος … με πηγή υδατανθράκων

Προπόνηση - Μετα-προπονητικό ρόφημα

4ο γεύμα – Ασπράδια αυγών, ρύζι, σαλάτα, μικρό φρούτο

5ο γεύμα – Γιαούρτι χαμηλών λιπαρών με πρωτεΐνη ορρού γάλακτος

Φυσικά κάποιες μέρες θα καταναλώνεται και κόκκινο μοσχαρίσιο κρέας.
Σημειώνω ότι το παραπάνω αποτελεί μόνο μια βάση η οποία γνωρίζω από τώρα ότι θα παραβιαστεί πολλές φορές λόγω διάφορων υποχρεώσεων. Σε καμία περίπτωση η παραπάνω βάση δεν είναι η ιδανική, αλλά αποτελεί ένα σκελετό για το πρόγραμμά μου.
Γενικά πρέπει κατά τη διάρκεια χρήσης του Χ-Factor να μη χρησιμποοιούνται αντιφλεγμονώδη φάρμακα, συμπληρώματα ή τροφές με παρόμοιες ιδιότητες καθώς εμποδίζουν τη μετατροπή του ΑΑ σε προσταγλανδίνες, με αυτόν το τρόπο περιορίζονται συν τις άλλοις και τροφές που περιέχουν ωμέγα-3 λιπαρά οξέα.
Ακόμη 2 φορές την εβδομάδα, λογικά Τετάρτη και Κυριακή (ημέρες ρεπό) κάνω δυο «σαβουρο»-γεύματα συνήθως pizza ή hamburgers.

Τα συμπληρώματα που θα χρησιμοποιήσω είναι:

- X-Factor
- Πρωτεΐνη ορρού γάλακτος
- Μονουδρική κρεατίνη
- Πολυβιταμίνες
- Βιταμίνη C
- Απλοί υδατάνθρακες (για το μεταπροπονητικό ρόφημα)


Προπόνηση

Η προπόνησή μου θα γίνεται 5 φορές την εβδομάδα, και συγκεκριμένα:

Δευτέρα: Πλάτη – ραχιαίοι
Τρίτη: Στήθος – κοιλιακοί
Τετάρτη – ρεπό
Πέμπτη – Πόδια (τετρακέφαλοι, δικέφαλοι)
Παρασκευή – Χέρια
Σάββατο – Ώμοι, γάμπες
Κυριακή – ρεπό

Κάθε προπόνηση διαρκεί ένα μέγιστο 45 λεπτών, είναι υψηλής έντασης ξεκινώντας με βασικές ασκήσεις και καταλήγοντας σε ασκήσεις απομόνωσης ή διάφορες μηχανές. Ο αριθμός των ασκήσεων ανά μυική ομάδα θα είναι 3-4 ασκήσεις και ο αριθμός των λειτουργικών σετ ανά άσκηση θα κυμαίνεται από 5 έως 3. Ο αριθμός των επαναλήψεων θα κυμαίνεται στα συνηθισμένα όρια 6-12 ενώ στη πρώτη μόνο (βασική) άσκηση θα συμπεριλάβω ένα σετ με πολύ μεγάλο βάρος και αριθμό επαναλήψεων 1-3. Οι υπόλοιπες ασκήσεις θα καταλήγουν σε ένα δι- ή τρι- σετ με κατέβασμα των κιλών.

Η παραπάνω προπόνηση φυσικά στα πλαίσια προπόνησης bodybuilding χωρίς εξωγενή ορμονική υποστήριξη.

Τη Δευτέρα 3 Μαρτίου θα ξεκινήσω το πρόγραμμά μου και θα σας κρατάω όσο συχνότερα μπορώ ενήμερους για τα αποτελέσματά του αλλά και την πορεία της διατροφής μου και της προπόνησής μου.

Όποια δημοσίευση σε αυτό το topic κρίνω ως άσχετη, επιτρέψτε μου να τη διαγράφω.

ΜΒ

RUHL
03-03-08, 02:06
για να δουμε επιτελους ενα πειραματοζωο :P :P :P


αλλα κανεις και κυκλο κρεατινης τωρα :unsure:

καλα αντε να δουμε καλη τυχη






μηπως να το δοκιμαζες χωρις την κρεατινη γιατι ολα αυτα τα ευεργετικα που δινει κατι σε δυναμη πριξημο και τα αλλα α κανει και η κρεατινη οπως και αλλα αρα πως θα εισαι σιγουρος?

Muscleboss
03-03-08, 02:09
Ναι, έχω συμπεριλάβει και την κρεατίνη στο πρόγραμμά μου και περιμένω και από εκεί ένα σπρώξιμο. έχοντας όμως χρησιμοποιήσει πολλές φορες κρεατίνη στο παρελθόν, ξέρω το σώμα μου και τι να περιμένω από αυτή. από το x-factor περιμένω το κάτι παραπάνω.
Συνήθως το ανέβασμα σε κιλά και δύναμη που έχω από την κρεατίνη φτάνει σε ένα όριο πλατό στις 2-3 βδομάδες. Ακόμη περιμένω μεγαλύτερα πιασίματα από τη χρήση του x-factor καθώς συνολικά μεγαλύτερη αύξηση βάρους και μικρότερη απώλεια στο τέλος του προγράμματος.

πιστεύω με λίγα λόγια ότι θα δουλέψουν συνεργιακά και η κρεατίνη θα αυξήσει τα ευεργετικά οφέλη του x-factror. εξάλλου και ο Llewellyn προτείνει τη χρήση της μαζί με το x-factor.

ΜΒ

RUHL
03-03-08, 02:19
βοςς παρε μια γνωμη του jiujutsu για τον προιον :P :P


http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2218


Για την κρεατινη ειπα επειδη εχει παρομοια αποτελεσματα με αυτα που διαβασα τα απο πανω που εγραψες και γνωμη μου παντα μαλον καλυτερα βλεπεις αμα κανει κατι το περνεις μονο του

Muscleboss
03-03-08, 02:37
Δε θα υπερασπιστώ το προιόν μέσω αυτού του τοπικ! απλά το δοκιμάζω.

τη γνώμη του jiu τη ξέρω, όπως και έχω δεί τις μελέτες για αυτό το προιόν.

Effects of arachidonic acid supplementation on training adaptations in resistance-trained males
Results: Wingate relative peak power was significantly greater after 50 days of supplementation while the inflammatory cytokine IL-6 was significantly lower after 25 days of supplementation in the AA group. PGE2 levels tended to be greater in the AA group. However, no statistically significant differences were observed between groups in body composition, strength, anabolic and catabolic hormones, or markers of muscle hypertrophy (i.e. total protein content or MHC type I, IIa, and IIx protein content) and other intramuscular markers (i.e. FP and EP3 receptor density or MHC type I, IIa, and IIx mRNA expression).

Και επιλέγω να το δοκιμάσω γιατί πιστεύω ότι μπορεί να προσφέρει κάτι, αμφισβητώντας την διατροφή και την προπόνηση όσων έλαβαν μέρος στην παραπάνω έρευνα, αλλά και ίσως γιατί μπορεί να βελτιώσει κάποια πράγματα που δεν εκφράζονατι εύκολα με στατιστικούς αριθμούς, πόσο μάλλον σε ένα διάστημα 50 ημερών, αλλά κάποιος έμπειρος bber μπορεί να τα καταλάβει και να τα διακρινει σε βάθος χρόνου. μη ξεχνάτε ότι πολλές έρευνες δείχνουν ότι ακόμη κ η τεστοστερόνη δε προσφέρει μυική ανάπτυξη.

Θέλω να προσθέσω ότο στην παραπάνω έρευνα δε σημειώθηκαν στατιστικά σημαντικές διαφορές. όποιος γνώρίζει από ερευνητική στατιστική αυτό μπορεί εύκολα να ανατραπεί, καθώς υπήρξαν διαφορες, αλλά όχι στατιστικά σημαντικές. αν το δείγμα των αθλητών ήταν 100 άτομα και όχι 30 ίσως οι διαφορές να γινόταν σημαντικές.

εξάλλου ό Llewellyn επικαλείται το "Effects of arachidonic acid supplementation on myotube developement"
According to the report, clear phenotypic changes were observed in cells exposed to arachidonic acid. These verified changes include increased lateral diameter in myotubes, enhanced levels of myosin deposition, and greater concentration of nuclei. Such results further reinforce our understanding of arachidonic acid as an ergogen by showing that it does indeed augment muscle's hypertrophic response through enhanced cellular myotube growth, acting as a primary hypertrophic catalyst in a complex hormonal cascade that regulates the growth of skeletal muscle tissue.

αναμφίβολλα ευεργετικά αποτελέσματα που δεν μπορούν να εκφραστούν με αριθμούς.

Η έρευνα γύρω από αυτό το προιόν δεν έχει ολοκληρωθεί και δεν αποκλείεται να βγεί μούφα ή και πολύ αποτελεσματικό, μεχρι τότε νομιζω κανείς δεν μπορεί να το απορρίψει στα λόγια, πόσο μάλλον όταν υπάρχει ένα τόσο μεγάλο όνομα πίσω του.

Σχετικά με κρεατίνη, στο bodybuilding το stacking είναι το παν... αν το x-factor δουλεύει, η κρεατίνη θα αυξήσει τη δράση του και θα σημειώσω το κάτι περισσότερο από αυτό που βλέπω πάντα με τη κρεατίνη, κάτι που δε μπορεί να κάνει ένας αρχάριος.

ΜΒ

Muscleboss
03-03-08, 12:52
Το βάρος μου μόλις σήκώθηκα σήμερα το πρωί, χωρίς ρούχα, ήταν 97.2 kg.

MB

Muscleboss
03-03-08, 13:04
Για την κρεατινη ειπα επειδη εχει παρομοια αποτελεσματα με αυτα που διαβασα τα απο πανω που εγραψες και γνωμη μου παντα μαλον καλυτερα βλεπεις αμα κανει κατι το περνεις μονο του

Στόχος μου δεν είναι να επιβεβαιώσω επιστημονικά ή όχι την αποτελεσματικότητα αυτού του προιόντος, αυτό είναι μεγάλη διαδικασία και χρειάζεται μεγάλο δείγμα αθλητών. Μη μπερδευόματσε.

Μία προσωπικά άποψη θα εκφέρω στο τέλος του προγράμματος αν αυτό το πράγμα δούλεψε ή όχι πάνω μου, και σε αυτό δε με εμποδίζει η χρήση της κρεατίνης γιατί τη χρησιμποποιώ πολύ συχνά.

ΜΒ

billys15
03-03-08, 15:09
Καλη επιτυχια στον "κυκλο" σου ΜΒ! Θα παρακολουθω το log εννοειται!

Sourlas
03-03-08, 18:09
Καλή τύχη Παναγιώτη στην προσπάθεια. Εγω το μόνο που μπορώ να κάνω για να σε βοηθήσω είναι κάθε Τετάρτη και Κυριακή στην σαβούρα.

ioannis1
03-03-08, 22:00
καλη προσπαθεια παναγιωτη.περιμενουμε αποτελεσματα απο την ληψη του.

Niiick
03-03-08, 23:08
97.2kg?ποσο υψος εχεις?κ εγω εχω ακουστα παρομοια συμπληρωματα αλλα δν γνωριζω κανεναν που να τα εχει τεσταρει.Ακομα επειδη εισαι τοσο προχωρημενος αθλητης ισως να μην δουλεψει τοσο καλα αλλα απο την αλλη ειναι προχωρημενο συμπληρωμα για προχωρημενους αθλητες..ανυπομονω αντε να παρεις αλλα 5 κιλα να σε φοβομαστε 8) καλη τυχη :bblifthard:

RUHL
03-03-08, 23:17
τι κιλα ομως αυτο ειναι το θεμα μας 5 μυικα αποκλειετε :P

Muscleboss
04-03-08, 00:01
Niiick: έχω ύψος 1.84.

Η σημερινή μέρα και προπόνηση πήγε πολύ καλά. Η ψυχολογία μου στο γυμναστήριο είναι ανεβασμένη και τραβάω καλά κιλά.

Οι ασκήσεις μου για πλάτη ήταν:

- Εμπροσθολέμιες έλξεις 5σετ. Στο μέγιστο σετ, οι επαναλήψεις ήταν 6 με βάρος όλα τα κιλά του μήχανήματος και ένα 10κιλο πιάτο, σύνολο 110. (με σποτερ το sourla :P)

- Οπισθολαίμιες έλξεις 4 σετ, με λιγότερα κιλά κ μαξιμουμ κιλών 90.

- Κωπηλατική σε τροχαλία 3 σετ, 70, 90 100 κιλά

- Κωπηλατική με μπάρα, 50, 80, 90 κιλά και τελευταίο δι-σετ κατέβασμα από τα 90 στα 60. και εκεί τα έφτυσα.

Μόνο και μόνο η ψυχολογία ότι δοκιμάζω κάτι καινούργιο είναι ανεβασμένη και ξέρω ότι θα με βοηθήσει.

Στον περασμένο κύκλο που έκανα με κρεατίνη, νοέμβριο-δεκέμβριο, έβαλα γύρω στα 2.5 κιλά τα οποία λίγο πολύ κράτησα.

να σημειώσω ότι τον αύγουστο το βάρος μου ήταν 90 κιλά, αλλά προερχόμουν από τη στραστιωτική μου θητεία κι το σώμα μου ήταν σχετικά πεσμένο.

Στόχο στην αύξηση βάρους δέ μπορώ να βάλω, αλλά υπολογίζω να αγγίξω τα 100.

Αυτό που περιμένω να δώ τις επόμενες μέρες είναι αυξημένο μυικό πιάσιμο.
:hantel:

ΜΒ

RUHL
04-03-08, 01:59
Γιατι κανεις και μπροστα και πησω στο μηχανημα ?(ετσι μια ερωτηση ελπιζω να μην σου λερωσω πολυ το τοπικ :P :green: )

Muscleboss
04-03-08, 12:11
ruhl: καταρχάς οι ασκήσεις είναι διαφορετικές. τις εμπροσθολαίμιες τις κάνω στην αρχή γιατί πιάνουν το μεγαλύτερο κομμάτι της πλάτης και είναι άσκηση πυ χρησιμοποιώ πολλά κιλά. στις οπισθολαίμιες προσπαθώ να συγκερντωθώ στους εσωτερικούς μυς της πλάτης και κρατώντας την κίνηση χαμηλά με βοηθάει να εστιάσω εσωτερικά και πάνω στην πλάτη. συνήθως χρησιμοποιώ ανοιχτή λαβή στην εμπροσθολαίμιες και πιο κλειστή στις οπισθολαίμιες. Ωστοσο η προπόνησή μου αλλάζει συχνά.

Σήμερα το πρωί η μέση μου ήταν 92 cm.

ΜΒ

Muscleboss
04-03-08, 22:56
Μια παρατήρηση στη σημερινή προπόνηση στήθους:

τελευταία άσκηση έκανα cross-over και συνήθως εταξύ των σετ σφίγγω-ποζαρω το στήθος κ συγκεκριμένα στη κίνηση most muscular, για καλύτερη αιμάτωση και σχήμα.

σήμερα παρατηρησα ότι ο πόνος στα πατήματα μεταξύ των σετ αυτών ήταν πολύ έντονος..τόσο έντονος που αιφνιδιάστηκα... :idea:

ΜΒ

RUHL
04-03-08, 23:30
χμμμμμ λες να ειναι placebo efeckt :P :P :P :P
πλακα κανω :lol: :lol: :lol:



αντε Πανο γερα να δουμε στο τελος του μηνα.

Muscleboss
05-03-08, 00:49
απλά να σημειώσω ότι σήμερα το μέγιστο σετ μου ήταν 6x110 κιλά στον επικλίνή. Δεν έβαλα παραπάνω καθώς δεν ένιωθα δυνατός.

φυσικά το τελευταίο πράγμα που μπορεί να ήταν placebo είναι ο μυικός πόνος που είχα κ για τον οποίο φημίζεται το x-factor.

γενικά επαναλαμβάνω ότι έχει αλλάξει κ η ψυχολογία μου στην προπόνηση και μάλιστα μερικοί με ρώτησαν σήμερα αν ξεκίνησα "τίποτα" :lol:

ΜΒ

billys15
06-03-08, 00:42
απλά να σημειώσω ότι σήμερα το μέγιστο σετ μου ήταν 6x110 κιλά στον επικλίνή

:shock: :shock: :shock:

Πλακα κανεις??? Εδω εγω εβαζα 60 και ζοριζομουν στις 6-7! :lol: :green:

Ρε σεις,απευθυνομαι σε ολους τους προχωρημενους,αρχιστε logs για να δουμε κι εμεις κιλα να χαζεψουμε!!! :green:

Sorry για το hijack.Για να δουμε αν μπορεσει να κανει κατι "ταυτοχρονο" το x-factor,οσον αφορα και το καψιμο λιπους.Φαση θα 'χει...

RUHL
06-03-08, 00:43
χαχαχαχααχαχ θα μεγαλωσεις βασηλακη και σι που θα πας :lol: :lol: :lol: βοςς πρεπει να κανουμε καμια προπονηση μαζι :green: :lol: :P :D

Muscleboss
06-03-08, 14:27
Leg day today... :squat: και ήδη ετοιμάζομαι ψυχολογικά :green:

η πλάτη και το στήθος είναι ΥΠΕΡ-πιασμένα από τις προηγούμενες μέρες. αν συνεχίσουν να πιάνονται τόσο πολύ για όλη τη διάρκεια του προγράμματος τότε σίγουρα φταίει το x-factor!!!

Billy: τα 110 κιλά στον επικληνή αυτά είναι σχετικά πολλά, αλλά συνηθισμένα σε προχωρημένους αθλητές. Στον επικληνή νομίζω ότι τα κιλά αρχίζουν να θεωρούνται "πολλά" μετά τα 140... :hantel:

ΜΒ

Antonio
06-03-08, 18:37
Τα οποία κάποια εποχή τα έκανες για επαναλήψεις...

just for the records!!! :rocking: :inandout:

Muscleboss
07-03-08, 00:55
Leg day τελος....

Σκουατ, προβολές με αλτήρες εναλλάξ, σισι-σκουατ και κάμψεις δικεφάων.... απλές ασκήσεις αλλά αποτελεσματικές. τα πόδια μου δε τα ορίζω :pale:

Μέγιστο σετ, σκουατ 2 x 170 κιλά. αλλά εκεί που πέθανα ήταν το τελευαίο σετ των σισι-σκουάτ και τα κατεβάσματα στις κάμψεις δικεφάλων... φοβάμαι θα κάνω μέρες να ανέβω σκάλες.... :unsure:

ΜΒ

RUHL
07-03-08, 03:26
σισι-σκουάτ
ΜΒ

????? :???:

Τι ειναι αυτα σκουωτ με τερμα κλειστα τα ποδια? give info :D

Sourlas
07-03-08, 16:10
Έχω δει τον ΜΒ με τον Κοντορίνη να τα κάνουν και ειλικρινά να λιώνουν μετά απο κάθε σετ. Έπίσης τα έχω δει και στην θεωρία - δεν τα έχω προσπαθήσει ακόμα. Πάνο όταν βρεις χρόνο κάνε ένα μικρό ποστ σαν πιο έμπειρος να εξηγήσεις και σε εμάς τα σισσυ-σκουωτ.

Muscleboss
07-03-08, 23:30
ruhl: όταν βρώ χρόνο θα γράψω για τα σισι-σκουατ.

Μέρα χεριών σήμερα, σύντομη αλλά βαριά προπόνηση. καταλαβαίνω ότι έχω ανέβει σε κιλά κ σε δύναμη. φυσικά και δεν 'κατηγορώ' το x-factor για αυτό (ακόμα), αλλά η αλήθεια είναι ότι τα πιασίματά μου είναι πολύ έντονα...

ΜΒ

toula_nomikou
08-03-08, 00:48
Τα σισι σκουτ θεωρω οτι ειναι ασκηση φινιριστος τη κανω συνηθως κοντα σε περιοδο αγωνων πολυ καλυ ασκηση για τα τετρακεφαλα

giorgos_xania
08-03-08, 02:12
http://www.exrx.net/AnimatedEx/Quadriceps/WTSissySquat.gif
με ενα απλο search... :P :P :P

RUHL
08-03-08, 02:37
:lol: :lol: :lol: :lol: :rolf: :rolf: μαλιστα για αυτο και η ονομασια :green: :P

Muscleboss
11-03-08, 16:07
3 μέρες στην αγροτική επαρχία με βγάλαν λίγο off... υπο άλλες συνθήκες (προετοιμασία αγώνων) κάτι τέτοιο θα ήταν απαράδεκτο... :banghead:
Η διατροφή περιελάμβανε από προβατίνα εως τα παραδοσιακά σαρακοστιανά την Κ.Δευτέρα... :food:

Προπόνηση πάλι σήμερα μετά από μια διακοπή 2 ημερών. Έχω να σημειώσω μόνο ότι τα πιασίματα που ένιωσα από τις τελευταίες προπονήσης με το x-factor μου θυμησαν πιασίματα που είχα την εποχή που είχα ξεκινήσει τα βάρη. Μπορώ ήδη να πώ στα σίγουρα οίτι τα πιασίματα και ο μυικός πόνος μετά την προπόνηση είναι πολύ αυξημένος με αυτό το συμπλήρωμα. :hantel:

Σχετικά με τα σίσι-σκουάτ θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή άσκηση για το κλίσιμο της προπόνησης τετρακεφάλων και σκοπεύω να τη δουλεύω ανα δεύετρη προπόνηση ποδιών εναλλάσοντάς τη με εκτάσεις τετρακεφάλων.

ΜΒ

Muscleboss
12-03-08, 18:27
Ο παρακάτω διάλογος νομίζω αν μη τι άλλο είναι μια απόδειξη ότι το πρόγραμμά μου δουλεύει.
Χτες στο γυμναστήριο, ο KontorinisMD δε γνώριζε για τη δοκιμή που κάνω στο x-factor:

KontorinisMD: Παίρνεις τίποτα; :???:
ΜΒ: Όχι ρε...
Κ: Έχεις πάρει κιλά. :?
ΜΒ: Πρέπει να χω πάρει κανα 3αρι.
Κ: "Καθαρά";
ΜΒ: Μισά - μισά. Βασικά κάτι δοκιμάζω.
Κ: Αααα... :wink:
ΜΒ: Όχι φαρμακα ρε, σοβαρά. Δε θα στο 'λεγα;
Κ: Τι παίρνεις τότε;
ΜΒ: ...μπες στο φόρουμ... :nana:

πέρα από την πλάκα αυτού του διαλόγου, νομίζω ότι κάτι γίνεται. το πόσο αυτό οφείλεται στο x-factor ή όχι είναι πολύ νωρίς να το πούμε.

ΜΒ

perastikos
12-03-08, 18:59
MB καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.Πότε και πόσες φορές την ημέρα παίρνεις X-FACTOR;

Muscleboss
12-03-08, 22:50
^έθηξες σημαντικό θέμα. προς το παρόν ακολουθώ το πρωτόκολο λήψης που προτείνεται από την ίδια την εταιρία. 4 κάψουλες (softgels) χωρισμένς ανα τακτά διαστήματα μέσα στη μέρα (πρωί-μεσημέρι-απόγευμα-βράδυ).

ωστόσο νομίζω ότι διαφωνώ μερικώς με αυτό το πρωτόκολο λήψης και τις αναλυτικές μου σκέψεις σχετικά με αυτό και τη χρήση του x-factor γενικότερα θα τις γράψω στο τέλος του προγράμματος όταν θα έχω αναλυτικότερη εικόνα. πάντως κάτι το οποίο μπορώ να σημειώσω από τώρα είναι ότι όλη η ημερήσια δόση του AA θα πρέπει να λαμβάνεται πρίν την προπόνηση (σε ένα διάστημα 8 ή ίσως 12 ώρων πριν), και καθόλου μετά καθώς το ΑΑ δεν παρουσιάζει από μόνο του αναβολικές ιδιότητες που θα προάγουν την ανάρωση μεταπροπονητικά. λαμβάνοντας όλη τη δόση λοιπόν τις 8-12 ώρες πριν την προπόνηση κάνουμε ένα είδος φορτώματος ΑΑ στις μυικές ίνες εκμεταλευόμενοι τα μέγιστα κατά τη διάρκεια της προπόνσης. περισσότερα στο τέλος του προγράμματος.

πάντως οι μυικοί πόνοι κατά τη διάρκεια της προπόνησης και μετά παραμένουν πολύ έντονοι, ειδικά κατά τις ασκήσεις απομόνωσης στο τέλος κάθε προπόνησης. τόσο έντονοι που μερικές φορές διστάζω μήπως είναι υπερβολικοί και έχουν τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα. :bblifthard:

ΜΒ

Muscleboss
12-03-08, 23:02
σχετικά με σισυ-σκουατ στη εικόνα που βάλατε φαίνεται λίγο αστείο, αν το δείτε όμως να εκτελείται αυστηρά και με σοβαρά κιλά στο τέλος της προπόνησης, πιστέψτε με μόνο αστείο δε θάναι... :weights:

ΜΒ

RUHL
12-03-08, 23:07
πανο ποσα γραμ η mg περνεις ανα μερα το x factor ?


ΥΓ: ποσα κιλα να βαλεις σε αυτο αντε μια 20ακιλη πλακα λεμε τωρα δεν την εχω δοκιμασει ποτε :P :P :P :P γιατι αλλα δεν βλεπω να χωρανε να κρατησεις στο στηθος :P :P :P :P :P

Muscleboss
12-03-08, 23:18
1000mg τη μέρα (4x250mg)

στο σίσι-σκουατ τα κιλά κυμαίνοντια από 15-25, ειλικρινά είναι ακρετά να σου κόψουν τα πόδια στο τέλος μιας προπόνησης. στο βιντεακι αυτό ο τύπος κρατιέται και σηκώνεται, φαίνεται και από την κίνηση που ακολουθεί το σώμα του. κανονικά το ελεύθερο χέρι πρέπει να παίζει ρόλο μόνο για την ισορρροπία και όχι για βοήθεια. τότε κλέβεις και η άσκηση δεν πρέπει έχει καμία σχέση με κλέψιμο. οι περισσότεροι εδώ μέσα δε θα μπορέσουν να την κάνουν ούτε με το ίδιο τους το βάρος αν την κάνουν αυστηρά. κάποια στιγμή θα βάλω βίντεο.

ΜΒ

ioannis1
13-03-08, 22:24
ειναι φοβερη ασκηση για γραμμωση.νοιωθω ομως πολλες φορες οταν ζοριζομαι πονο στα γονατα.

Muscleboss
14-03-08, 15:00
Στη χτεσινή προόνηση ποδιών, αντικατέστησα τα σισσι-σκουατ με εκτάσεις τετρακεφάλων, και γενικά είναι δύο ασκήσεις που χρησιμοποιώ εναλλάξ στις προπονήσεις ποδιών καθώς είναι αρκετά συγγενικές εστιάζοντας στο κάτω μέρος των τετρακεφάλων.

η μέγιστη ένταση της προπόνησης χτες ήταν στις προβολές όπου στο τέλος κάθε σετ, έμενα στη κάτω θέση εκτελώντας στατικές επαναλήψεις για κάθε πόδι ξεχωριστά μέχρι πτώσεως...
"do not try this at home or at all!" :P

ΜΒ

RUHL
14-03-08, 15:30
Πανο διευκρινησε λιγο


στις προβολές όπου στο τέλος κάθε σετ, έμενα στη κάτω θέση εκτελώντας στατικές επαναλήψεις για κάθε πόδι ξεχωριστά μέχρι πτώσεως...

δλδ εκανες προβολες κανονικα με βαρος η με μπαρα η αλτηρες και οταν τελειωνες τις επαναληψεις μεχρι κοπωση εκανες χωρις βαρος μονο με το σωμα και αλλες επαναληψεις μεχρι να τα φτησεις?
και αν ναι ποσες εκανες πχ τελωνεις τα βηματα 12 το καθε ποδι εναλαξ με βαρος και μετα παλι εναλαξ η ανα 3 μονο με το σωματικο βαρος? η μηπως συνεχομενες με το ενα ποδι μεχρι να μην μπορεις αλλο και να συνεχησεις με το αλλο μετα?

Muscleboss
15-03-08, 02:42
Να διευκρυνήσω...

Μετά από ΒΑΡΥ σκουάτ, έρχονται στην (συγκεκριμένη) προπόνησή μου οι προβολές.
προσωπικά προτιμώ να τις κάνω με αλτήρες για καλύτερη ισορροπία. Οι προβολές γίνονται κάθε πόδι εναλλάξ σε αριθμό επαναλήψεων 10-12.

Αφού εκτελεστεί και η τελευταία επανάληψη (24η στο σύνολο) συνεχίζουμε με το πόδι που έχει σειρά για την 25η, μόνο που δεν επανερχόμαστε στην όρθια θέση. Μένουμε χαμηλά, (πάντα κρατώντας το βάρος), εκτελώντας επαναλήψεις με το ένα πόδι, ρίχνοντας όλο το βάρος σε αυτό, ενώ το άλλο που μένει πίσω χρησιμεύει μόνο για ισορροπία.... συνεχίζουμε τις επαναλήψεις, σχεδόν μέχρι μυικής αστοχίας, και στη συνέχεια αλλάζουμε πόδι (αν είχαμε φτάσει σε failure δε θα μπορύσαμε να αλλάξουμε πόδι :P ) και συνεχίζουμε επαναλήψεις με το άλλο πόδι μέχρι αστοχίας.... μέχρι αστοχίας όμως!!.... αν μετα το τέλος του σετ μπορείτε να σηκωθείτε από τη θέση των προβολών, σημαίνει ότι δε φτάσατε σε failure γιατί δεν αντέξατε τον πόνο....

αν όλα έχουν εκτελεστεί σωτά κ το βάρος είναι σωστό, στις 6-8 περίπου επαναλήψεις το πόδι θα καταρρεύσει, θα αφήσετε το βάρος (για αυτό οι αλτήρες βολεύουν) και θα πέσετε.... :twisted: ο Kontorinis έχει την εμεπρία και μπορεί να μιλήσει για αυτό, πως είναι να πέφτεις και να μη μπορείς να σηκωθείς :twisted:

αυτο το σούπερ-σετ συνήθως γινεται στα 2 τελευταία σετ των προβολών και όχι σε όλα.

ΜΒ

RUHL
15-03-08, 02:52
ειδες βασιλακη αλλο ενοουσε ο βοςς αντε καλα θα το δοκιμασω δευτερα να σου πω μια γνωμη :P :P :P :P :P :P

και οποιος αντεξει :P :twisted: :weights:

πανο δλδ μετα απο τις 24
κανεις με το ενα ποδι αλλες 6 η μεχρι κοπωση και μετα βαζεις το αλλο ποδι η κανεις 2το ενα 2 το αλλο η 3 η 3? 1 1? μεχρι κοπωση?

Kntrns_MD
15-03-08, 22:30
ruhl, μετά τις εναλλασόμενες επαναλήψεις κάνεις 6 έως10 με το ένα πόδι ανάλογα που θα κοπείς. και μετά αλλάζεις στο άλλο μέχρι να πέσεις.... και ναχεις κ το MB πάνω από το κεφάλι σου να φωνάζει "ΚΙ ΑΛΛΗ! ΚΙ ΑΛΛΗ!" :liftheavy:

πάς κατευθείαν για :puke: ...

RUHL
17-03-08, 23:28
Δοκιμασα σημερα τον τροπο εκτελεσης του πανου :shock: :rabbit: :puke: τα ειδα ολα νομιζω και κατι αστερακια στο τελος :lol: ενταξη τι να λεμε πληρη μυικη κοπωση δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου μετα ασε που επρεπε να κατεβω σκαλια επειδη ειναι 2ος οροφος :banghead: :banghead: με το ζορι κατεβενα

Ωραιος ο βοςς :moderator:

Muscleboss
17-03-08, 23:42
nice ruhl. πρέπει να υπερβαίνεις το κατώφλι του πόνου και να ξεπερνάς τον εαυτό σου ειδικά στα πόδια. όσο περισσότερο αντέξεις, τόσο περισσότερο ανταμοίβεσαι. :squat:

σχετικά με μένα...

ζυγίστηκα το πρωί 100.2 κιλά, 3 κιλά βαρύτερος από την αρχή του προγράμματος πριν 2 εβδομάδες. το μεγαλύτερο ποσοστό του βάρους το πήρα την 1η εβδομάδα και οφειλόταν προφανώς την κρεατίνη.
γενικά προτιμώ να ζυγίζομαι δευτέρα πρωί, πριν το πρωικό, για να επιτύχω το δυνατόν καλύτερες συγκίσεις στη μεταβολή του βάρους μου. ακόμη κυριακή που δεν έχω κάενοι προπόνηση η ενδομυική κατακράτηση νερών είναι ελαφρώς μιρκότερη και όλα αυτά μου δίνουν το δυνατόν καλύτερη εικόνα για την πραγματική αύξηση βάρους.

τα 3 κιλά που έχω βάλει είναι εμφανή αλλά όχι έντονα. οι υς μου έχουν γεμίσει και έχω και μια κατακράτηση νερών αλλά σε καμία περίπτωησ δεν έχω τα μπαλαρίσματα κ το πρήξιμο που δίνουν τα αασ. ακόμη στο πρόσωπο δεν έχω πάρει νερά.

τα πιασίματα εξακολουθούν να είναι πολύ έντονα και μπορώ πλέον να πώ με σιγουριά ότι ευθύνεται το x-factor.

δε σκοπέυω να ανεβάσω άλλο το βάρος μου τις 5 εβδομάδες που απομένουν, αλλά να δουλέψω αυτά τα 3 κιλά, με ανεβασμένες τις θερμίδες από ποιοτική πρωτείνη και κάνωντας μια σχετική μείωση στους απογευματινούς και βραδυνούς υδατάνθρακες.

η προπόνησή μου θα παραμείνει έντονη, αλλά αυτή την εβδομάδα θα προτιμήσω να ρίξω το βάρος ελαφρά και να μειώσω τις ασκήσεις με τα ελεύθερα κιλά προσπαθώντας να ξεκουράσω λίγο το σώμα μου και τις αρθρώσεις μου που τις νιώθω βαριές από την προπόνηση των τελευταίων 2 εβδομάδων. την επόμνεη βδομάδα θα ανεβάσω πάλι προσπαθώντας να αιφνιδιάσω το σώμα μου. :bbbiceps:

ΜΒ

Gasturb
20-03-08, 23:02
Αν κ διαβασα πολυ λίγα απο αυτά που έχουν γραφει (ξέρεις muscleboss ότι δεν μπορώ για κάτι παραπάνω τώρα) πολυ καλή η κίνηση σου για το log, πάντα τέτοια :awesome:

Muscleboss
21-03-08, 01:59
Άλλη μια μέρα ποδιών έλαβε τέλος... :squat:

Στη προπόνησή μου σήμερα αντικατέστησα τις προβολές με την πρέσσα ποδιών. βασικά η πρέσσα μου αρέσει πολύ σαν άσκηση, αλλά η συγκεκριμένη που έχουμε στο γυμναστήριο δεν είναι κ ότι καλύτερο κ για αυτό δε τη χρησιμοποιώ συχνά.
Να σημειώσω ότι μετά το τέλος κάθε βαριάς προπόνησης ποδιών κάνω 8-10 λεπτά ποδήλατο καθώς με βοηθάει πολύ στη αποθεραπεία.

Το πρόβλημα ήταν όταν γύρισα στο σπίτι... συνειδητοποιώ ότι το ρεύμα ήταν κομμένο κ έπρπε να ανέβω στον 5ο με τα ποδια!!!! :pale: :pale:

Σαν να μην έφτανε αυτό δε μπορούσα να φτιάξω και το γεύμα μου το οποίο δεν είχα έτοιμο... είναι δυνατόν να μη βρίσω τη ΔΕΗ; δεν είναι.... μετά από πόδια, 5ος όροφος δε παλεύεται...Τέλος πάντως ευτυχώς μετά από μισή ώρα το ρεύμα ήρθε.

Όπως η προπόνηση ποδιών είναι πολύ σημαντική κ θέλει ιδιαίτερη προσοχή κ ένταση, έστι κ το γεύμα που θα ακολουθήσει το μεταπροπονητικό ρόφημα πρέπει να είναι προσεγμένο και δυνατό! :)

Το έβγαλα λοιπόν μια φωτογραφία... (για του λόγου το αληθές ήταν παρών κ ο Fotis_Patra :P )

http://i258.photobucket.com/albums/hh274/bbinggr/MB_post_leg_meal-1.jpg

Απο αριστερά:
1ο πιάτο: ρύζι κ κίτρινο τυρί (βασικά λόγω του ότι έχω περιορίσσει τα λιπαρά μου από φυτικά έλαια λόγω του x-factor, παίρνω μια ποσότητα λίπους από τυρί, φυσικά κ μιλάμε για γεύμα περιόδου αύξησης βάρους). στο ρύζι έχω προσθέσει λεμόνι, και λίγο αλάτι.

2ο πιάτο: 12 ασπράδια από αυγά L (μεγάλα), 1 κρόκος. για λόγους γεύσης έχω βάλει λίγο μουστάρδα, λεμόνι, λίγο αλάτι και λίγο λάδι.

3ο πιάτο: λάχανο, ξύδι, λίγο λάδι κ λίγο αλάτι.

μην ακούσω κανέναν να λεεί ότι δε μπορεί να φάει τα ασπάδια, ας αλλάξει άθλημα καλύτερα :twisted: :green: :bbbiceps:

ΜΒ

KATERINI 144
21-03-08, 12:53
οχι ένταξη, μια χαρα ειναι τα ασπράδια, αλλα μέχρι 8, μετά :puke:


:green: :green:

Muscleboss
26-03-08, 15:00
Τις τελευταίες μέρες η ψυχολογία μου στην προπόνηση έχει πέσει λίγο λόγω διαφόρων θεμάτων αλλά συνεχίζω να προσπαθώ να κρατήσω την προπόνησή μου βαριά.

Το βάρος μου έχει σταθεροποιηθεί, ενώ τα έντονα μυικά πιασήματα από x-factor διατηρούνται. Έχω ανέβει σε δύναμη, αλλά όχι τπτ τρομακτικό. Στην αρχή του προγράμματος είχα τα 110 επικληνή για 5-6 επαναλήψεις αλλά 130 για καμία, κ χτές είχα τα 130 για 2 καθαρές. φυσικά κ η κρεατίνη ευθείνεται για αυτό για αυτό ακόμα δε θα βγάλω ασφαλή συμπεράσματα καθώς δεν έχω φτάσει ούτε στη μέση.

Σήμερα μέρα ρεπό, ώρα να ξεκουραστώ κ να "ανασυνταχθώ" λίγο. :drunken:

ΜΒ

Muscleboss
31-03-08, 13:23
4 βδομάδες μετά την αρχή του x-factor ζυγίστηκα μόλις ξύπνησα το πρωί 101.2 κιλά (4 κιλά πάνω σύνολο) και η μέση μου 96εκ (4 πόντους πάνω).

Βασικά δε περίμενα αυτή τη περεταιρω αύξηση βάρους, καθώς τις τελευταίες δέκα μέρες έχω μειώσει αρκετά τους υδατάνθακές μου ειδικά μεταπροπονητικά κ η εντύπωσή μου είναι ότι έχω χάσει μερικά από τα νερά που είχα πάρει τις πρώτες μέρες του φπρτώματος με κρεατίνη, ειδικά στην περιοχή της κοιλιάς, και το κιλό που πήρα με παραξένεψε ευχάριστα.

Διατηρώ την κρεατίνη στα 10γρ ημερησίως, πρωί και μετά την προπόνηση, καθώς μια δοκιμή που έκανα να την αφήσω στα 5 μετά την προπόνηση μόνο, ένιωσα ότι χάνω πρηξίματα. Ίσως για το βάρος μου τα 10γρ/μέρα είναι προτιμότερα.

Η προπόνηση μου έκανε μια κοιλία 2-3 ημερών στις αρχές της περασμένης βδομάδα αλλά κατά τα άλλα τη διατηρώ σε πολύ υψηλά επίπεδα έντασης αλλά και βάρους.

Μια παρατήρηση που θέλω να κάνω είναι ότι τα πιασίματα και οι πόνοι που έχω από την προπόνηση ποδιών τα νιώθα να εκτείνονται πιο βαθεία μέσα στους μύς, λίγο παράξενη αίσθηση ομολογώ, αλλά ευχάριστη.
(εξάλλου κ στα ρούχα βλέπω διαφορές, κατέβασα μερικά ξεχασμένα μεγαλύτερα μεγέθη σε φούτερ κ παντελόνια :clown: )

Έχω περάσει τη μέση του προγράμματός μου κ γενικά είμαι ευχαριστημένος. στο τέλος τον ξυρίζουν όμως τον γαμπρό και πέρα από την καταγραφή της προόδου μου αυτή τη στιγμή δε θα διακινδυνέυσω κανένα άλλο συμπέρασμα. 8)

ΜΒ

Spyro D
31-03-08, 15:59
101 κιλα???????????? :? :?
:shock: :shock: Φιλε μου αυτα ειναι!!εγω με το ζορι φτανω τα 85[σε περιοδο ογκου...με αρκετα νερα κ λιπακια]
Ενταξει χωρις να περνω τπτ βεβαια αλλα.........τα κιλα σου ειναι super!!!!
Ποσο υψος εχεις?εγω 1,75

Muscleboss
01-04-08, 16:29
Σπύρο είμαι κάτι λιγότερο από 1.85. Τα 101 κιλά για το ύψος μου δεν είναι κάτι υπερβολικό. Έχω φτάσει αρκετά περισσότερα παλιότερα εξάλλου.

Οι υπόλοιποι moderators του forum έχουν χτυπήσει τρελά νούμερα :)

Αλλά φυσικά τα κιλά δεν έχουν μεγάλη σημασία στο άθλημά μας. Το πώς δείχνεις είναι το σημαντικότερο. Ας μη πέφτουμε στη παγίδα των κιλών... απλά τα σημείώνουμε σαν ένδειξη προόδου και αλλαγής του σώματός μας.

ΜΒ

RUHL
01-04-08, 16:59
Πανο την κρεατινη πως την περνεις 10 ανα μερα σε μερες προπονησεις και 5 σε οφφ μερες?

και ποιες ωρες οταν εχεις προπονηση μια δοση το πρωι 5 γραμ και μια 5 γραμ μετα την προπονηση αμα καταλαβα καλα απο το αλλο ποστ? και αν το εχεις ετσι γιατι να μην βαλεις πριν την προπονηση 5γραμ για να εχεις καλυτερα ωφελη για αυξηση ΑΤP κτλ






:bbbiceps: :weights:

Muscleboss
01-04-08, 17:18
ακριβώς έτσι το κάνω.


και αν το εχεις ετσι γιατι να μην βαλεις πριν την προπονηση 5γραμ για να εχεις καλυτερα ωφελη για αυξηση ΑΤP κτλ

γιατί στην μονουδρική κρεατίνη γίνεται αποτελεσματικότερη αποθήκευση στα μυικά κύτταρα όταν την παίρνεις αρκετές ώρες πρίν την προπόνηση, και ειδικά πρωί. για να χρησιμοποιηθεί η κρεατίνη αποτελεσματικά στην προπόνηση πρεπει να είναι "αποθηκευμένη" για αυτό και τα περισσότερα πρωτόκολλα χρήσης κρεατίνης τη βάζουν μετα την πρπόνηση μόνο γιατί τότε γίνεται η βέλτιστη αναπλήρωση "των αποθηκών" και είναι η καλύτερη ώρα χρήσης της.

5γρ λοιπόν μεταπροπονητικά και 5γρ το πρωί. Στα ρεπό μόνο 5 το πρωί.

ΜΒ

RUHL
01-04-08, 17:43
ενδιαφερον θα το δοκιμασω αυτο τον μηνα οταν αρχησω :twisted:

Muscleboss
11-04-08, 12:09
6η βδομάδα X-factor το βάρος μου έχει σταθροποιηθεί, και εξακολουθώ να παρατηρώ μικρή άνοδο στη δύναμη.

στην προπόνησή μου γενικά, προς το τέλος της, μεταξύ των σέτ, "ποζάρω" τη συγκεριμένη μυική ομάδα... εννοώ για στήθος για παράδειγμα most-muscular, ή για πόδια πάτημα τετρακεφάλου... αν και είναι μια τακτική που ακολουθώ συχνά, για την καλύτερη αιμάτωση (αλλά και σύμφωνα με μερικούς τη βελτίωση του σχήματος και μυικότητας), αυτή τη περίοδο ο πόνος σε κάθε τέτοιο πάτημα γίνεται ανυπόφορος, τόσο που δε μπορώ να κρατήσω ούτε ελάχιστα δευτερόλεπτα καθώς νιώθω ότι πάει αμέσως για κράμπα (κάτι το οποίο υποστηρίζεται ότι συμβαίνει με το x-factor).

η χτεσινή πρπόνηση ποδιών περιείχε σκουάτ, μπροστινό σκουάτ (μπάρα μπροστά και μικρότερο άνοιγμα των ποδιών), προβολές, κάμψεις μηριαίων δικεφάλων και 2 σέτ άρσεις θανάτου για δικέφαλα. προσπαθώ να διατηρώ την προπόνηση βαριά κ με ένταση, αλλά πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω ότι η ένταση (στη περίπτωσή μου) δε πρέπει να ξεπερνάει κάποια όρια τα οποία πιστέυω ότι θα απαιτούσασν ορμονική υποστήριξη για την αντίστοιχη ανάρρωση. :squat:

ΜΒ

Muscleboss
12-04-08, 00:02
:food:

http://www.bodybuilding.gr/bbgr/galop.jpg

:bbbiceps:

MB

KATERINI 144
12-04-08, 00:07
μοσχαράκι γάλακτος είναι? η μια δε μοιάζει για κοτόπουλο. :???:

Muscleboss
13-04-08, 15:09
στήθος γαλοπούλας φώτη, απλά έβαλα λίγο λάδι από πάνω και κοκκίνησε περισσότερο :)

ΜΒ

ioannis1
13-04-08, 21:25
πειναω.μανοιξες την ορεξη ετσι που τοφτιαξες. :shock:

RUHL
13-04-08, 21:34
πειναω.μανοιξες την ορεξη ετσι που τοφτιαξες. :shock:

Επ διετα εσυ :spank: αντε εχει αγωνες οπου νανε (Α μακρια απο το τοπικ cheat meals να κληδωθει για το καλο του γιαννη :lol: :P )

:geek: :wave:

toula_nomikou
13-04-08, 21:48
koυραγιο Γιαννη,συμφωνω με τον Ruhl :D :D :D

Gasturb
13-04-08, 22:05
Eγώ λέω να μεταφέρεται κάπου κρυφά απο μαρτιο μέχρι αυγουστο κ να εμφανίζεται πάλι τους υπόλοιπους 6 μήνες περίοδος όγκου δλδ

:food:

σορρυ για το off..

Muscleboss
15-04-08, 12:08
Μπήκα χτές στην 7η και τελευταία βδομάδα του x-factor. Βάρος σταθερό στα 101.1.

Χτεσινή προπόνηση πλάτης, μέγιστα σετ: εμπροσθολαίμιες έλξεις 115 x 6, οπισθολαίμιες 100 x 8, κωπηλατική σε τροχαλία 100 x 8, κωπηλατική μπάρα 90 x 8.

και 2 χτεσινές φωτογραφίες σε ασπρόμαυρο 8)

http://www.bodybuilding.gr/bbgr/backtrain2.jpg

http://www.bodybuilding.gr/bbgr/back_relaxed.jpg

(το ξέρω ότι θέλω κούρεμα :sneaky: )

ΜΒ

Spyro D
15-04-08, 17:39
Εισαι σε περιοδο ογκου....?μαλλον!!

KATERINI 144
15-04-08, 21:17
Boss θες κούρεμα ρε συ http://imageshack.gr/files/t6q2j0l15d4kgd6a15pu.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=t6q2j0l15d4kgd6a15pu.gif)


:green:

πολύ φαρδιά η πλάτη, έτσι. :rocking:

Muscleboss
16-04-08, 11:35
Εισαι σε περιοδο ογκου....?μαλλον!!

Σπύρο δεν είμαι σε περίοδο όγκου... απλά δοκιμάζω ένα συμπλήρωμα...

Αν ήμουν σε περίοδο όγκου δε θα έπαιρνα 1γρ arachidonic acid, αλλά Χ γρ και Υ IU από κάποιες άλλες ουσίες και στόχος δε θα ήταν τα 101, αλλά τα 121 :P

ΜΒ

Fotis_Patra
16-04-08, 13:13
χαχααχαχχαχαχαχχ. ετσι ετσι :evil2:

Gasturb
16-04-08, 14:00
Ωραιες φώτος muscleboss :awesome:

Muscleboss
18-04-08, 16:16
Legday yesterday... μέρα ποδιών η χτεσινή. μέγιστο σετ ελεύθερο σκουάτ 3 x 170 (χωρίς βοήθεια πάντα).

Στα πόδια μου έχω παρατηρήσει διαφορές τον τελευταίο μήνα τόσο στην εικόνα τους όσο και στην προπόνηση, με έντονους μυικούς πόνους και πιασίματα.

http://www.bodybuilding.gr/bbgr/legday.jpg

μπορεί να μην έχουν το μεγεθος που είχαν παλιότερα, αλλά εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με τα τζίν :P

ΜΒ

Gasturb
18-04-08, 16:18
:bodybuilder2:

TRIANTAFYLLOU
18-04-08, 18:42
Πολύ καλό σχήμα και η ποιότητα έτοιμη να ξεπροβάλει έτσι όπως σε βλέπω αν γραμώσεις θα δείχνεις ακόμη πιο μεγάλος ειδικά η πλάτη αλλά και τα πόδια αποκτώντας το βάθος με την μείωση του λιπους αλλά και η διατροφη που κάνεις θα βοηθήσει να κρατήσεις στο ακέραιο τούς μύς . φαίνετε είσαι σε καλό δρόμο . μπράβο πάνο. :thumbsup:

RUHL
26-04-08, 13:33
Tελικα θα ξαναγωρασεις X-factor? στο μελον? η :thumbdown: τι συμπερασμα εβγαλες?

Muscleboss
26-04-08, 14:33
θα γράψω αναλυτικό ποστ με τα συμπεράσματα την άλλη βδομάδα.

ΜΒ

pikolo
15-05-08, 01:51
τι εγινε τελικα?καλο η οχι?

Muscleboss
15-05-08, 13:00
pikolo,

Πιστεύω ότι για να αξιολογήσεις πλήρως ένα συμπλήρωμα (ή οτιδήποτε άλλο), χρειάζεσαι και κάποιο χρόνο μετά τη διακοπή της λήψης του για να βγάλεις κάποια σημαντικά συμπεράσματα σχετικά με τα μόνιμα κέρδη και το είδος των κερδών. Την ερχόμενη Δευτέρα που κλείνω 1 μήνα από τη διακοπή του x-factor θα γράψω την αξιοόγησή μου.

Γενικά την περίοδο μετά το Πάσχα, έχω ελαφρύνει λίγο την προπόνησή μου.

ΜΒ

pikolo
15-05-08, 17:38
ναι σωστο..οποτε ειναι και θερςρησεις οτι εισαι ετοιμος πες μασ. :wink:

nEEd4wEEd
03-08-08, 12:46
thread ανέστη εκ νεκρών! :joker:

τελικά ποιά τα συμπεράσματα? σκέφτομαι να πάρω το ίδιο προιόν!

Muscleboss
03-08-08, 22:59
:oops: :oops: :oops: οκ, οκ, θα γράψω αναλυτικά αύριο... έχω μπλέξει γενικά και δεν έχω πολύ χρόνο... ζητώ επίσημα συγνώμη για την καθυστέρηση :green:

ΜΒ

Muscleboss
04-08-08, 21:50
Όντως καθυστερημένα να γράψω 2 σχόλια για τη δοκιμή που έκανα στο x-factor.

Πρόγραμμα που δοκίμασα συνδύαζε τα συμπληρώματα που έχω αναφέρει στην αρχική δημοσίευση και μια διατροφή ψηλή σε θερμίδες και πρωτείνη.

Να αναφέρω ότι εδώ θα γράψω τα αποτελέσματα που είχε στο δικό μου σώμα, το οποίο είναι ιδιαίτερη περίπτωση από την άποψη ότι στο παρελθόν είχε αρκετά μυικά κιλά περισσότερα, άρα κάποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι τα κέρδη μου ήταν απλά μια επαναφορά κάποιων μυών που το σώμα μου είχε ήδη αποκτήσει παλιότερα. Αυτό όμως δεν αλλάζει τη δραστικότητα του συμπληρώματος.

Συνολικά σε διάστημα 8 εβδομάδων το βάρος μου αυξήθηκε 5 κιλά και η δύναμή μου ανέβηκε ένα ποσοστό 10-15% στις βασικές ασκήσεις. Παρατήρησα ακόμη έντονους πόνους κατά τη διάρκεια της προπόνησης, κάτι το οποίο φημίζεται το x-factor και ισχυρίζεται ο κατασκευαστής του. Πρηξίματα είχα πολύ έντονα, και πριν βιαστεί κάποιος να "κατηγορήσει" την κρεατίνη για αυτό, να σημειώσω ότι λίγο πριν την χρήση του x-factor είχα επαναλάβει ακριβώς το ίδιο πρωτόκολλο κρεατίνης και είχα πρόσφατη την επίδρασή της πάνω μου. Αυτά τα πρηξίματα δεν τα είχα με την κρεατίνη. Φυσικά υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο placebo....

Γενικά θα τολμήσω να πω ότι το συμπλήρωμα αυτό με βοηθησε. Τα 5 κιλά που έβαλα φυσικά και δεν ήταν όλα μυικά, αλλά αν φύγουμε από τη ζυγαριά που κολλάνε μερικοί και αν δούμε την εικόνα του σώματος μου, θα έλεγα ότι μπορώ να παρατηρήσω κάποιες διαφορές, κυρίως στις μεγάλες μυικές ομάδες που είναι εμφανέστερες. Από την εμπειρία μου στην γυμναστική και στα συμπληρώματα (και φυσικά όχι με βάση στατιστική έρευνα καθώς το δείγμα της είχε αριθμό 1) νομίζω ότι αποτέλεσμα του προγράμματος μου ήταν να βελτιωθεί η ποιότητα των μυών μου και με βάση την κρίση μου το σώμα μου κράτησε τελικά, μετά την απώλεια υγρών και λίπους, 1-2 καθαρά κιλά και αυξημένα επίπεδα δύναμης.

Θα πρότεινα σε όσους θέλουν να απέχουν από τα αναβολικά στεροιδή να το δοκιμάσουν. Μην περιμένουν ότι θα κάνει κάποιο θαύμα, αλλά πιστεύω ότι με την απαραίτητη διατροφή και δυνατή προπόνηση θα τους βοηθήσει να κάνουν ένα ποιοτικό βήμα προς την αύξηση των μυών τους.

Αν θα το ξαναδοκιμάσω; Ναι, σκέφτομαι να επαναλάβω ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα και τον ερχόμενο χειμώνα. Νομίζω αυτό λέει κάτι. 8)

MB

nEEd4wEEd
04-08-08, 22:12
very very nice

είμαι 100% ψημένος να το πάρω(τώρα μένει να βρώ χρηματοδότηση :green: )

α, παρεπιπτόντως, η ουσία που περιέχει το συγκεκριμένο προιον, το αραχιδονικό οξύ είναι επίσης το κύριο δραστικό στοιχείο στο Animal Test, και επίσης υπάρχει και στο 6-oxo extreme και σε 2-3 άλλα που ξεχνάω

τα reviews από όλα αυτά είναι σχεδόν πάντα καλά, και επίσης σχεδόν πάντα μοιάζουν με το review του MB μας, δλδ μιλάνε για αυξημένη δύναμη, πρηξίματα και πόνο κυρίως, και φυσικά αύξηση μυικής μάζας που κατα πάσα πιθανότητα οφείλεται στο συγκεκριμένο συμπλήρωμα...

RUHL
04-08-08, 22:28
Συνολικά σε διάστημα 8 εβδομάδων το βάρος μου αυξήθηκε 5 κιλά και η δύναμή μου ανέβηκε ένα ποσοστό 10-15% στις βασικές ασκήσεις.
Αυτο μου θυμηζει εντονα κρεατινη παντως ειδικα το ποσοστο δυναμης ειναι ακριβως οπως το βλεπω πανω μου και οτι διαβαζω τοσο καιρο τωρα για το πρηξιμο πως δεν το ενιωσα απο κρεατινη

slaine
22-12-08, 01:43
ΜΒ να το δοκιμάσουμε, τι λες?

Muscleboss
22-12-08, 02:08
επαναλαμβάνω το ίδιο πρόγραμμα φέτος χωρίς x-factor μέχρι τώρα και μετά από ένα καλοκαιρινό χαλάρωμα πλησιάζω τα περσυνά επίπεδα σε δύναμη και βάρος. χωρίς αυτό να λέει απαραίτητα κάτι. πάντως τους "πόνους" που είχα στην πρόπονηση δεν τους έχω. εγώ το προτείνω για δοκιμή σε όσους νομίζουν ότι βρίσκονατι σε "πλατο" δηλαδή έχουν κολλήσει στην φυσική πρόοδό τους, χωρίς όμως να περιμένουν θάυματα, αν κρίνω από τη δική μου περσυνή δοκιμή μουδωσε ένα 10% πάνω από την κρεατίνη μόνη της, και με βοήθησε να ξαναβάλω κιλά που είχα παλίοτερα και είχα χάσει.

ΜΒ

slaine
22-12-08, 02:14
ok thnx :thumbup:

Piratis
10-02-09, 14:25
Ευχαριστουμε για την ενημερωση :wave:

thegravijia
14-07-09, 20:49
BOSS συνεχιζεις προπονησεις τωρα??

sTeLaKoS
11-06-10, 12:35
Επαναφέρω το τόπικ για κάποιους που ίσως δε το έχουν υπ' όψιν τους, μιας και τελευταίας πολύς λόγος γίνεται για το αραχιδονικό οξύ.

Το review είναι από ένα άτομο με μεγάλη εμπειρία στη χρήση συμπληρωμάτων, προσωπικά το λαμβάνω σοβαρά υπ' όψιν.

beefmeup
11-06-10, 13:22
να πω κ γω πανω σε αυτα του BOSS, οτι οταν ειχα κανει κ γω,ενα κυκλο με δαυτο(το 2006),μετα το τελος του,ειχα βαλει 4 κιλα,ποσον που μου προκαλεσε σοκ.

σαφως,δεν μπορει να ηταν ολα μυικα,αλλα η διαφορα στα μπαλαρισματα μου σε σημεια που ηθελα να τονισω ηταν εμφανης..

κ ενα τελευταιο,μακι,το χεις υποψιν σου οτι υπαρχει φορμουλα νιτρικου σε χαπια,με αραχιδονικο οξυ??

μιλαμε,πολυ μπροστα προιον.:thumbup:

Hercules
11-06-10, 14:24
να πω κ γω πανω σε αυτα του BOSS, οτι οταν ειχα κανει κ γω,ενα κυκλο με δαυτο(το 2006),μετα το τελος του,ειχα βαλει 4 κιλα,ποσον που μου προκαλεσε σοκ.

σαφως,δεν μπορει να ηταν ολα μυικα,αλλα η διαφορα στα μπαλαρισματα μου σε σημεια που ηθελα να τονισω ηταν εμφανης..

κ ενα τελευταιο,μακι,το χεις υποψιν σου οτι υπαρχει φορμουλα νιτρικου σε χαπια,με αραχιδονικο οξυ??

μιλαμε,πολυ μπροστα προιον.:thumbup:

ποιο ειναι αυτο το προιον που λες??

beefmeup
11-06-10, 15:09
ποιο ειναι αυτο το προιον που λες??

ποιο θρεντ,ειπες διαβαζεις??

ακυρο,διευκρινισε λιγο ρε..πρεπει να μαντεψω??

θα κοιταξω να το ποσταρω σα νεο συμπληρωμα,συντομα..:)

αυτο..http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=8933

Anithos
12-06-10, 10:00
και εαν δεν γνωριζεται υπαρχει και η Anabolic Protein 1362g της Applied Nutriceuticals που εχει μεσα αραχιδονικο οξυ και κρεατινη

salpas18
12-06-10, 13:14
αυτο το συμπληρομα αποτι διαβασα πιο παλια 8ελει προσεγμενη διατροφη και δοσολογιες ετσι ειναι? και μαλλον ειναι για πιο εμπιρους ενα τετιου ιδους συμπληρομα ετσι? η κανο λα8ος?

thegravijia
12-06-10, 14:02
το εχει δοκιμΑΣει κανεις αλλος να μας πει τη γνωμη του?
επισης πως το παιρνεις πριν την προπονηση?

salpas18
13-06-10, 13:45
το εχει δοκιμΑΣει κανεις αλλος να μας πει τη γνωμη του?
επισης πως το παιρνεις πριν την προπονηση?

:thumbup:

Machiavelli
13-06-10, 13:59
4 (*250 mg AA) caps την ημέρα με τα γεύματα. Αλλά το κόστος ανεβαίνει γιατί θέλει 2 κουτιά για κύκλο. Το καλύτερο συμπλήρωμα όγκου.

thegravijia
13-06-10, 14:07
4 (*250 mg AA) caps την ημέρα με τα γεύματα. Αλλά το κόστος ανεβαίνει γιατί θέλει 2 κουτιά για κύκλο. Το καλύτερο συμπλήρωμα όγκου.
γιατι το λες αυτο ?
εξηγεις λιγο<!!!

ψηνομαι να το δοκιμασω μακαρι να υπαρχει στο καταλογο

aepiskeptis
13-06-10, 14:14
Το review είναι από ένα άτομο με μεγάλη εμπειρία στη χρήση συμπληρωμάτων, προσωπικά το λαμβάνω σοβαρά υπ' όψιν.

Όντως!


Επαναφέρω το τόπικ για κάποιους που ίσως δε το έχουν υπ' όψιν τους, μιας και τελευταίας πολύς λόγος γίνεται για το αραχιδονικό οξύ.

Ωστοσο,

http://user210805.websitewizard.com/files/unprotected/AARR-Jan-2008.pdf

page 3

" Recently, an online forumite posed an interesting question - should omega 3 fatty acids be avoided post exercise due to their anti-inflammatory properties which could potentially hinder protein synthesis? As a corollary, should arachidonic acid's pro-inflammatory properties be taken advantage at this time? While omega-3 fatty acids are anti-inflammatory, they-re also vaso-dilatory (increasing blood flow). Incidentally, they're also broncho-dilatory (increasing breathing capasity). So, whatever detriment they might have near exercise
is likely neutralized by other factors As for Arachidonic supplementation, a recent trial saw a decrease in the inflammatory effect of exercise. Although it increased anaerobic sprint capacity, it had no effect on maximal strength or body composition"


Προσωπικες αποψεις. Μια ερευνα δε λεει απολυτως τιποτα, ωστοσο δινει κατευθυνση και σου απανταει αν το πλασιμπο ειναι πραγματικοτητα, πειραματιστειτε κ αποφασιστε.
Για καποιον εμπειρο αθλητη οπως το αφεντικο μπορει να εχει να προσφερει κατι, για καποιον αρχαριο, μεσο, αμφιβαλλω. Φατε Ταχινι ή σησαμελαιο και αν δειτε καποια αισθητη διαφορα μετα απο κανα εξαμηνο δοκιμαστε κ το συμπληρωμα. Διαφορετικα πεταμενα λεφτα.

Haris Pilton
13-06-10, 14:19
Γιατί η εταιρία ,ζητάει τη μείωση κατανάλωσης απο Λινελαϊκό οξυ (λινέλαιο δηλαδή),οταν καταναλώνεται αραχιδονικο οξυ;

Αφού το ιδιο το Λινελαϊκό οξυ ,χρησιμοποιείται στη βιοσύνθεση του αραχιδονικού οξέος

Devil
13-06-10, 15:57
τα Ω3 γενικα καλο θα ηταν να παιρνοντε μακρια απο την προπονηση λογο του οτι εχουν ιδιοτητες anti-inflammatory.
διοτι στην προπονηση δημιουργεις φλεγμονες στους μυς και αυτο χρειαζετε για να μεγαλοσουν οι μυς.
το ΑΑ αντιθετος εχει ιδιοτητες pro-inflammatory, αρα χρησιμοποιοντας και τα 2 σε μεγαλες ποσοτητες το ενα αντιστεκετε στο αλλο.

το καινουργιο x-factor αν δεις εχει Ω3 και μερικα anti-ox μεσα αλλα σε μικρες ποσοτητες, και αυτο διοτι μια ερευνα εδειξε οτι μικρες ποσοτητες Ω3 δεν επειρεαζουν την δραση του ΑΑ.

beefmeup
13-06-10, 17:38
τα Ω3 γενικα καλο θα ηταν να παιρνοντε μακρια απο την προπονηση λογο του οτι εχουν ιδιοτητες anti-inflammatory.
διοτι στην προπονηση δημιουργεις φλεγμονες στους μυς και αυτο χρειαζετε για να μεγαλοσουν οι μυς.
το ΑΑ αντιθετος εχει ιδιοτητες pro-inflammatory, αρα χρησιμοποιοντας και τα 2 σε μεγαλες ποσοτητες το ενα αντιστεκετε στο αλλο.

το καινουργιο x-factor αν δεις εχει Ω3 και μερικα anti-ox μεσα αλλα σε μικρες ποσοτητες, και αυτο διοτι μια ερευνα εδειξε οτι μικρες ποσοτητες Ω3 δεν επειρεαζουν την δραση του ΑΑ.

ναι,οτι ειπε:thumbup:
απλα να συμπληρωσω οτι αυτο περιλαμβανει ΚΑΙ μειωμενη ληψη,απο διατροφη..ψαρια δλδ..θελει,μια με δυο μεριδες τη βδομαδα,απο λιπαρα ψαρια μαξιμουμ.

κ καλο ειναι επισης με την ιδια λογικη να αποφευγονται αντιφλεγμονωδη φαρμακα.

salpas18
13-06-10, 18:33
και απο που το προμι8εβεστε αυτο το συμπληρομα παιδια?

salpas18
13-06-10, 20:22
και απο που το προμι8εβεστε αυτο το συμπληρομα παιδια?

κανενας δεν ξερει?

Devil
13-06-10, 20:45
κανενας δεν ξερει?

ξερουν αλλα δεν μιλανε:green:

salpas18
13-06-10, 20:56
ξερουν αλλα δεν μιλανε:green:

γιατι τι ειναι τοσο σοβαρο συμπληρομα? και δν απαντανε? ΛοΛ..

Devil
13-06-10, 20:58
γιατι τι ειναι τοσο σοβαρο συμπληρομα? και δν απαντανε? ΛοΛ..

οχι οχι απλα δεν νομιζω οτι μπορουν να ποσταρουν ονοματα απο e-commerce στο forum;)

salpas18
13-06-10, 20:59
οχι οχι απλα δεν νομιζω οτι μπορουν να ποσταρουν ονοματα απο e-commerce στο forum;)

οχι εγω απλα λεω απο που απο εσοτερικο η εξοτερικο?

Devil
13-06-10, 21:01
οχι εγω απλα λεω απο που απο εσοτερικο η εξοτερικο?

εξωτερικο νομιζω αλλα κοστιζει πολυ

Muscleboss
13-06-10, 21:56
Δεν εισάγεται ακόμα Ελλάδα. Μπορείς να το βρείς από εξωτερικό.

ΜΒ

salpas18
16-06-10, 14:18
Δεν εισάγεται ακόμα Ελλάδα. Μπορείς να το βρείς από εξωτερικό.

ΜΒ

MB το halodrol κανει την ειδια δουλεια εσυ 8α το προτινες??

Muscleboss
18-06-10, 00:30
^ το halodrol περιέχει ΑΑ και θεωρώ μπορεί να βοηθήσει. Ναι θα το πρότεινα.

ΜΒ

Dreiko
08-07-10, 23:33
Boss να το στακαρω με μονοϋδρικη η μπορω και με kre-alkalyn?θα εχει τα ιδια αποτελεσματα λες???

Muscleboss
12-07-10, 13:27
Boss να το στακαρω με μονοϋδρικη η μπορω και με kre-alkalyn?θα εχει τα ιδια αποτελεσματα λες???

Nαι, στάκαρέ το και με kre-alkalyn. Το αν θα δουλέψει η όχι δεν εξαρτάται από τη μορφή της κρεατίνης.

ΜΒ

Dreiko
13-07-10, 19:51
Nαι, στάκαρέ το και με kre-alkalyn. Το αν θα δουλέψει η όχι δεν εξαρτάται από τη μορφή της κρεατίνης.

ΜΒ

ευχαριστω boss!!!

Adinamos
20-01-11, 22:34
Προσφατα τελειωσα τον κυκλο με εξ φακτορ. Αρκετα καλα αποτελεσματα, αν αναλογιστω οτι το δευτερο μισο μπουκαλακι με πετυχε και μεσα στα χριστουγενα που η διατροφη μου ηταν ολιγον τι τουρλουμπουκι.
+1,5 κιλο στη ζυγαρια, καθαρο δε ξερω.

Να προσθεσω οτι το χρησιμοποιησα σαν stand alone μαζι με κλασσικα πρωτεινη, αμινος, πολυβιταμινη.

Στα αρνητικα αναφερω την εξαψη της ακμης μαζι με κατι πολυ μα πολυ βρωμερα φυσικα αερια τα οποια ηταν και αρκετα μεσα στη μερα......:oops:

Devil
20-01-11, 23:50
Προσφατα τελειωσα τον κυκλο με εξ φακτορ. Αρκετα καλα αποτελεσματα, αν αναλογιστω οτι το δευτερο μισο μπουκαλακι με πετυχε και μεσα στα χριστουγενα που η διατροφη μου ηταν ολιγον τι τουρλουμπουκι.
+1,5 κιλο στη ζυγαρια, καθαρο δε ξερω.

Να προσθεσω οτι το χρησιμοποιησα σαν stand alone μαζι με κλασσικα πρωτεινη, αμινος, πολυβιταμινη.

Στα αρνητικα αναφερω την εξαψη της ακμης μαζι με κατι πολυ μα πολυ βρωμερα φυσικα αερια τα οποια ηταν και αρκετα μεσα στη μερα......:oops:

δωσε λιγες ακομα ινφο....

απο δυναμη πως πηγες?

ποιο απο τα 2 ηταν το advanced η' το παλιο...?

κλασσικη δοσολογια ακολουθησες?

Ω3, αντιφλεγμονοδη επαιρνες?

αλλα sides ειχες?

απο διατροφη... διαιτα η' ογκος?

Adinamos
21-01-11, 13:48
Ηταν το advanced στην δοσολογια 4 softgels τη μερα που προτεινει ο κατασκευαστης.
Απο δυναμη οχι κατι αξιοπροσεκτο, μπορω να πω σχεδον καθολου διαφορα.
Για εκεινο το 2 μηνο ειχα κοψει τελειως Ω3 συμπληρωμα, ψαρια απο διατροφη.
Τα sides ηταν αυτα που αναφερα, τωρα αμα μου ειχε προξενισει και τιποτα που φαινεται μονο απο αιματολογικες..... δε το εχω μαθει ακομα!

Απο διατροφη τωρα δεν κανω ποτε καθαρη ογκου ή αντιστοιχα γραμμωσης. Περισσοτερο 'συντηρησης' θα την ονομαζα καθως προσεχω μονο τα γραμμαρια πρωτεινης και δεν πιεζω για εξτρα υδ/κες και θερμιδες.
Βεβαια ξαναλεω οτι το δευτερο μισο μπουκαλι με πετυχε μεσα στις γιορτες οπου εκει η διατροφη μου εγινε σιγουρα ογκου, μιας και το γ@μησα.:green:

Slack `N Track
10-04-11, 12:07
^έθηξες σημαντικό θέμα. προς το παρόν ακολουθώ το πρωτόκολο λήψης που προτείνεται από την ίδια την εταιρία. 4 κάψουλες (softgels) χωρισμένς ανα τακτά διαστήματα μέσα στη μέρα (πρωί-μεσημέρι-απόγευμα-βράδυ).

ωστόσο νομίζω ότι διαφωνώ μερικώς με αυτό το πρωτόκολο λήψης και τις αναλυτικές μου σκέψεις σχετικά με αυτό και τη χρήση του x-factor γενικότερα θα τις γράψω στο τέλος του προγράμματος όταν θα έχω αναλυτικότερη εικόνα. πάντως κάτι το οποίο μπορώ να σημειώσω από τώρα είναι ότι όλη η ημερήσια δόση του AA θα πρέπει να λαμβάνεται πρίν την προπόνηση (σε ένα διάστημα 8 ή ίσως 12 ώρων πριν), και καθόλου μετά καθώς το ΑΑ δεν παρουσιάζει από μόνο του αναβολικές ιδιότητες που θα προάγουν την ανάρωση μεταπροπονητικά. λαμβάνοντας όλη τη δόση λοιπόν τις 8-12 ώρες πριν την προπόνηση κάνουμε ένα είδος φορτώματος ΑΑ στις μυικές ίνες εκμεταλευόμενοι τα μέγιστα κατά τη διάρκεια της προπόνσης. περισσότερα στο τέλος του προγράμματος.

πάντως οι μυικοί πόνοι κατά τη διάρκεια της προπόνησης και μετά παραμένουν πολύ έντονοι, ειδικά κατά τις ασκήσεις απομόνωσης στο τέλος κάθε προπόνησης. τόσο έντονοι που μερικές φορές διστάζω μήπως είναι υπερβολικοί και έχουν τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα. :bblifthard:

ΜΒ

Δηλαδη περιοριστικες σε ενα κατα το πλειστον πρωινο προπονητικο προγραμμα;
Δεν μπορω να καταλαβω αλλιως πως ειναι να παιρνεις 4 φορες με γευματα και να απεχει 8-12 ωρες απο την προπονηση.

Devil
10-04-11, 14:50
slack 'n track... διαβασε αυτο το link..... ειναι λιγο μεγαλο αλλα αξιζει....

http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=119490141

ειναι ενα διαφορετικο προτοκολο ληψης και το ολο σκεπτικο του ειναι σωστο...

Slack `N Track
10-04-11, 18:36
slack 'n track... διαβασε αυτο το link..... ειναι λιγο μεγαλο αλλα αξιζει....

http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=119490141

ειναι ενα διαφορετικο προτοκολο ληψης και το ολο σκεπτικο του ειναι σωστο...

Thanks Devil, ενδιαφερων οντως και ποιο (να τολμησω να πω) αληθοφανες και λογικο; (Neuron explaining)
Παντως βολευει αυτο καλυτερα απο το ενδεχομενο προτοκολο ληψης των 8-12 ωρων πριν την ασκηση.

Devil
10-04-11, 20:42
Thanks Devil, ενδιαφερων οντως και ποιο (να τολμησω να πω) αληθοφανες και λογικο; (Neuron explaining)
Παντως βολευει αυτο καλυτερα απο το ενδεχομενο προτοκολο ληψης των 8-12 ωρων πριν την ασκηση.

κοιτα εγω ακολουθησα το προτοκολο του neuron.... overdosed τις μερες προπονησεις πριν απο την προπονηση... και μου πηγε μια χαρα...

28782878
18-04-11, 12:24
Ερωτηση αναμεσα σε αυτο και το testo της universal πιο προτιμαμε (και τα δυο εχουν αραχιδονικο + τα υπολοιπα του τεστο αλλα πιο ακριβο αρκετα )

Devil
18-04-11, 12:37
Ερωτηση αναμεσα σε αυτο και το testo της universal πιο προτιμαμε (και τα δυο εχουν αραχιδονικο + τα υπολοιπα του τεστο αλλα πιο ακριβο αρκετα )

εγω το x-factor.... πολυ ακριβο της universal...

RAMBO
04-06-11, 02:10
λεω να το δοκιμασω προσ το χειμωνα ετσι για να μου φυγει η..

Devil
04-06-11, 14:56
λεω να το δοκιμασω προσ το χειμωνα ετσι για να μου φυγει η..

δοκιμασε το... δεν χανεις και τιποτα εκτος απο λεφτα...:green::green::green:

οχι νταξ τα reviews ειναι ολα θετικα....

sak
16-12-11, 04:42
...μπορουμε να περνουμε glucoasamine και Chondroitin παραλληλα με το συμπληρωμα? Ξερω οτι δεν κανει ταυτοχρονα συμπληρωματα για τις αρθρωσεις ,αλλα μηπως δεν κανει ας πουμε το flex γιατι περιεχει και flaxseed oil? Δηλαδη glucoasamine και Chondroitin μονο, μπορουμε να παιρνουμε μαζι με το x-factor?

Devil
16-12-11, 17:58
...μπορουμε να περνουμε glucoasamine και Chondroitin παραλληλα με το συμπληρωμα? Ξερω οτι δεν κανει ταυτοχρονα συμπληρωματα για τις αρθρωσεις ,αλλα μηπως δεν κανει ας πουμε το flex γιατι περιεχει και flaxseed oil? Δηλαδη glucoasamine και Chondroitin μονο, μπορουμε να παιρνουμε μαζι με το x-factor?

αυτα τα 2 ειναι οκ.... αν και προσωπικα τα θεωρω λιγο μουφα... τεσπα αλλο αυτο...

το cissus ισως και να εχει θεμα... και τα Ω3.... και γενικοτερα οτι δρα σαν αντιφλεγμονοδες...

sak
17-12-11, 04:23
αυτα τα 2 ειναι οκ.... αν και προσωπικα τα θεωρω λιγο μουφα... τεσπα αλλο αυτο...

το cissus ισως και να εχει θεμα... και τα Ω3.... και γενικοτερα οτι δρα σαν αντιφλεγμονοδες...


οκ. Και απο φυστικοβουτηρο και λαδι στην σαλατα? Να τα αποφευγω να τα παιρνω μαζι με το x-factor ή να τα αποφυγω λες γενικως αυτες τις 50 ημερες. Με την δοση συμφωνεις 4 πριν την προπονηση και τις ημερες off 2+2 ? Θα μου πεις ειναι πως δουλευει στον καθενα. Ρωταω γιατι πρωτη φορα θα το δοκιμασω. Σε γενικες γραμμες κατι που θα πρεπει λες να προσεξω ολο αυτο τον καιρο που διαρκει?

Devil
18-12-11, 07:00
οκ. Και απο φυστικοβουτηρο και λαδι στην σαλατα? Να τα αποφευγω να τα παιρνω μαζι με το x-factor ή να τα αποφυγω λες γενικως αυτες τις 50 ημερες. Με την δοση συμφωνεις 4 πριν την προπονηση και τις ημερες off 2+2 ? Θα μου πεις ειναι πως δουλευει στον καθενα. Ρωταω γιατι πρωτη φορα θα το δοκιμασω. Σε γενικες γραμμες κατι που θα πρεπει λες να προσεξω ολο αυτο τον καιρο που διαρκει?

κοιτα φυστικοβουτηρο μερικοι λενε καλητερα οχι.... εγω δεν το βλεπω αρνητικο....
απο αλλα λαδια... μονο ελαιολαδο θα ελεγα....

ναι εγω θα σου ελεγα 4καπς πριν την την προπονα... βασικα και 6 να το πας καλα ειναι... αναλογα με το ποσες εχεις στη διαθεση σου...
αλλα 4 και 2+2 ειναι καλα,,,

μην παιρνεις Ω3... μην χρησιμοποιεις αντιγλεγμονοδη... και περιορισε τα αντιοξιδοτικα για λιγο...

sak
18-12-11, 14:55
κοιτα φυστικοβουτηρο μερικοι λενε καλητερα οχι.... εγω δεν το βλεπω αρνητικο....
απο αλλα λαδια... μονο ελαιολαδο θα ελεγα....

ναι εγω θα σου ελεγα 4καπς πριν την την προπονα... βασικα και 6 να το πας καλα ειναι... αναλογα με το ποσες εχεις στη διαθεση σου...
αλλα 4 και 2+2 ειναι καλα,,,

μην παιρνεις Ω3... μην χρησιμοποιεις αντιγλεγμονοδη... και περιορισε τα αντιοξιδοτικα για λιγο...

OK. Ευχαριστω. Θα το παω ετσι. Ενα τελευταιο αν σου ειναι ευκολο... στα αντιοξιδιωτικα να σταματησω και το milk thistle? Να σαι καλα.

COBRA_STYLE
18-12-11, 16:04
^^oχι δεν υπαρχει προβλημα με το milk thistle

Devil
18-12-11, 17:10
OK. Ευχαριστω. Θα το παω ετσι. Ενα τελευταιο αν σου ειναι ευκολο... στα αντιοξιδιωτικα να σταματησω και το milk thistle? Να σαι καλα.

εγω θα ελεγα να το σταματησεις ετσι και αλλιως... δεν το βλεπω απαραιτητο... και ισως δεν ειναι και τοσο καλο για τους androgen receptors...

petrosvaimakis
12-08-15, 15:17
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω ποιες τροφες απαγορευονται κατα την παραληλη ληψη με το συμπληρομα χ φακτορ .απο τα λιγα που γνωριζω ειναι οτι κοβουμε μαχαιρι τα ω3 ειτε σε συμπληρωμα ειτε στ τροφες οπως ψαρια και αυγα , αλλα με αλλα λιπαρα οπως το ελαιολαδο ω9 και τους ξυρους καρπους τη κανουμε ? Τα κοβουμε και αυτα διοτι το εχω ακουσει και αυτο ποια η γνωμη σας ?
Ευχαριστω!!

beefmeup
12-08-15, 15:25
γεια σου φιλε, καλως ηρθες..
δεν ισχυει αυτο που γραφεις..τουλαχιστον πλεον με αυτα που ξερουμε μιας κ υπαρχουν κ εκδοσεις του προιοντος με αλλα λιπαρα μεσα.
ξαναδιαβασε λιγο αυτο το θεμα κ δες κ αυτα εδω, ειναι γραμμενα ολα.

X-Factor (Molecular Nutrition) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5945-X-Factor-(Molecular-Nutrition))

X-Factor Advanced (Molecular Nutrition) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?27786-X-Factor-Advanced-(Molecular-Nutrition))

ArgoSixna
13-08-15, 01:31
Αν θες να γλιτωσεις λεφτα παρε το παρακατω x-gels