PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυξηση Ακμης-Εφηβεια-Διατροφη



Kostas95
02-10-11, 22:13
Ειμαι 16χρονων και πριν 1μηνα μπηκα σε νεα διατροφη ογκου(που ειναι κυριως στις βασεις τις διατροφης ογκου του muscleboss στο φορουμ).. Παρατηρω πως ενω τοσα χρονια καταναλωνα καποιες τροφες που ειναι καταλυτικοι παραγοντες στην αυξηση της ακμης(κοινως λεγομενα σπυρακια) ειχα ελαχιστοι ακμη στο προσωπο.Καθημερινα εδω και χρονια πλενω το προσωπο μου με κρεμα για σπυρακια και δεν αντιμετωπιζα καποιο προσωπο,ειχα σχεδον παντα πεντακαθαρο προσωπο απο σπυρακια..Τωρα οσων αφορα τον λογο που ανοιξα το τοπικ,απο τοτε που μπηκα στην συγκεκριμενη διατροφη ογκου,η ακμη στο προσωπο μου εχει αυξηθει ιδιαιτερα και παρολο που πλενω καθημερινα το προσωπο μου βγαζω αρκετα σπυρακια,οχι ομως κατι τρομερο,αλλα εχει αυξηθει η ακμη αρκετα..Τα κυρια τροφιμα στην διατροφη μου και αυτα που βρισκοντε σε καθημερινη βαση ειναι γαλα,βρωμη,γιαουρτι,κοτταζ,αυγα(2ολοκληρα το πρωι),3ασπραδια σε μεταπροπονητικο,κρεατα,ψαρια,μπανανες,μηλα,μελι,δεξτροζη..Υπαρχει πιθανοτητα καποιο απο αυτα τα τροφιμα να επηρεαζει την ακμη μου?Σοκαλατες,τηγανητα,και αλλα λιπαρα τροφιμα δεν τρωω καθολου ουτε στο τσιτ μιλ της εβδομαδος..Πειτε σας παρακαλω τι προκαλει,γιατι η υγιεινη ειναι κατι σημαντικο,περα απο τον αθλητισμο..

Αντωνης
02-10-11, 22:35
Η μονη κατηγορια φαγητων που οι δερματολογοι λενε οτι ισως προκαλει μια ελαχιστη αυξηση της ακμης,ειναι τα τηγανητα που απ οτι βλεπω δεν εχεις.

Καταλυτικος παραγοντας ομως στην ακμη ειναι το αγχος.Εφ οσον λες οτι παρατηρησες αυξηση απο τοτε που αρχισες διατροφη δεν μου κανει καθολου εντυπωση.Ο χρονισμος των γευματων(ειδικα αμα τρως 5-6 γευματα την μερα),η προετοιμασια των φαγητων-ειδικα το πρωι,ποσο μαλλον και εσυ που πας σχολειο-,το πιθανο ''ζορισμα'' που σου προκαλειται τρωγοντας συνεχως φαγητα που δεν σε ικανοποιουν καθολου γευστικα,κτλ κτλ,θεωρω πως εχουν συμβαλλει στο φαινομενο.
Η γνωμη μου ειναι να εισαι πιο χαλαρος με την διατροφη σου και να δεις πως θα παει,και πραττεις αναλογως

Giannistzn
02-10-11, 22:43
Αντωνη δεν ειναι μονο τα τηγανιτα. Ορισμενοι ανθρωποι μπορει να εχουν αλεργια (σπανια βεβαια και σε μικρο ποσοστο) ακομα και σε αυγα και ψαρια. Δεν νομιζω βεβαια να ειναι αυτο στην περιπτωση του.

Εκτος απο τα τηγανιτα, τα πολλα λιπαρα μπορει να συμβαλουν στην αυξηση της ακμης. Μπορει να μην σου φαινονται πολλα, αλλα εαν πριν ειχες π.χ. 20γρ λιπαρων καθημερινα και τωρα εχεις 60-80, ο οργανισμος σοκαρεται και αντιδρα, ακομα και να μην ειχες προβλημα πριν.

Πολλοι ανθρωποι εχουν αλλεργια και στα ξηροκαρπικα. Συγκεκριμενα εγω ας πουμε εχω τρομερη αλλεργια σε φυστικια, καρυδια, φουντουκια κλπ. Με το που φαω, την αλλη μερα φουντωνει το προσωπο μου (και υπ'οψην πως εχω κανει βαρια θεραπεια με χαπια, την οποια φυσικα ΔΕΝσυνιστω σε κανεναν εκτος εαν εχει ΤΡΑΓΙΚΟ! προβλημα).

Τωρα, και εγω βγαζω 1-2 που και που, βασικα οφειλεται το στρες που ειπε και ο αντωνης. Το στρες βασικα φταιει για ολα. Για το σαπουνι που ειπες, δοκιμασε να μην πλενεις καθε μερα το προσωπο σου. Εγω το επλενα 3 φορες τη μερα (αντι για 2 που ελεγε) και παρατηρησα μεγαλυτερη ξηροτητα και (ισως λογω ξηροτητας) λιγο περισσοτερα σπυρακια. 1 φορα τη μερα για εμενα ειναι καλο, οχι περισσοτερο ομως.

3-4 χρονια τα παλευω και εγω τα ατιμα, αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι. Ηρεμησε, σαπουνακι και θα φυγουν. Εαν βγαζεις γεννια και ξυριζεσαι τωρα, ειναι και αυτος παραγοντας. Οι θηλακες των τριχων μπορει να ερεθιζονται και να γινονται σπυρακια ;)

Αντωνης
02-10-11, 22:45
E νταξει,νομιζω οτι αμα τιθοταν αλλεργικο θεμα σε καποιο φαγητο θα το ειχε καταλαβει,ειναι οτι πιο ευκολο...Ισως και να μην μπορουσε καν να το φαει,εχω δει παρομοιες περιπτωσεις
Για τα λιπαρα που λες,δεν νομιζω να ισχυει....Αλλα δεν ειμαι σιγουρος,οποτε i'll pass

Giannistzn
02-10-11, 22:50
Μην το λες, δεν εννοω αλεργια με τον ορο της αναφυλαξιας, με κοκκινιλες κλπ.

Φαντασου οτι μου πηρε χρονια να καταλαβω την αλεργια μου στα ξηροκαρπικα, γιατι απλα δεν το ηξερα. Παραδειγμα, εβγαινα για ποτο, ετρωγα 2-3 χουφτες φυστικια και εκει που ημουν μια χαρα, το επομενο πρωι-μεσημερι, ειχα βγαλει 5-10 σπυρακια στο προσωπο. Ακομα και τωρα που δοκιμασα να φαω φυστικοβουτυρο, γεμισα παλι.

Για τα λιπαρα και εγω δεν ειμαι σιγουρος, αλλα σα να ειχα διαβασει καπου κατι γιαυτο το ανεφερα. Οπως και να εχει τα σπυρακια εχουν να κανουν (κυριως) με την λιπαροτητα του δερματος και του προσωπου.

Αντωνης
02-10-11, 22:55
Χμ,πασο για την αλλεργια then



Οσον αφορα εδω



Οπως και να εχει τα σπυρακια εχουν να κανουν (κυριως) με την λιπαροτητα του δερματος και του προσωπου.

Σαφως,οι περισσοτεροι ανθρωποι εχουν λιπαροτητα σε καποιο σημειο του προσωπου,αλλοι στα μαγουλα,αλλοι στο εσω κτλ.Ομως ο φιλος ειπε οτι παρατηρησε αυξηση απο τοτε που αρχισε την διατροφη,αρα το προβλημα υποκεινται ειτε στην αλλεργια που λες ειτε στον ''απλο'' παραγοντα του αγχους που του δημιουργηθηκε κρινοντας απ τα συμφραζομενα την δεδομενη στιγμη που ξεκινησε διατροφη,καθως τετοιου ειδους διατροφικα πλανα ειναι απιστευτα στρεσογονα

Giannistzn
02-10-11, 23:07
Σωστος, οποτε θα πονταρω στα ξηροκαρπικα (αν τρωει) και στο στρες. Και ειδικα εαν βγαζεις σπυρακια και το σκεφτεσαι, σου γινεται εμμονη ιδεα και οσο το σκεφτεσαι τοσο χειροτερα γινεται..

Επισης κωστα, προσεχε μην τα ακουμπας. Μπορει να νομιζεις οτι τα κανεις καλυτερα, αλλα ειναι πολυ ευκολο να μολυνθουν μονο και μονο που τα ακουμπας και να γινουν χειροτερα. Οσο δυσκολο και αν ειναι, αστα να ξεθυμανουν.

Kostas95
02-10-11, 23:15
Λοιπον να απαντησω σε αυτα που γραψατε..Το πρωτο μυνημα του Αντωνη πιστευω ηταν πολυ ευστοχο,καθως απο τοτε που αρχισα την διατροφη,τα 6γευματα την ημερα μου προκαλουνε μεγαλο αγχος,καθως πρεπει να προλαβω να τα οργανωσω και επειδη οι γονεις μου δουλευουν και μου ετοιμαζουν στην ουσια μονο το μεσημεριανο,αγχονομαι μετα για την προετοιμασια,πριν φυγω για φροντιστηριο,να βρασω τα αυγα,να παρω μαζι το απογευματινο να το φαω στο διαλλειμα στο φροντιστηριο γιατι μετα παω γυμναστηριο και να κουβαλησω μαζι και το μεταπροπονητικο,γιατι το φροντιστηριο-γυμναστηριο ειναι μακρυα απο το σπιτι μου και γυρναω με το αστικο λεωφορειο οποτε αμα αυτο καθυστερησει πρεπει να χω μαζι μου το μεταπροπονητικο..Τα επιπεδα αγχους μπορω να πω πως εχουν εκτοξευθει τον τελευταιο μηνα..Τωρα οσων αφορα τις αλλεργιες,δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα με τα ψαρια,για τα αυγα δεν γνωριζω,υπαρχει ελαχιστη πιθανοτητα να χω αλλεργια,καθως ειμαι αλλεργικος σε πολλα πραγματα(οχι ομως τροφιμα).Να φανταστειτε πριν 4μηνες,πριν ξεκινησω να ασχολουμε με διατροφες,εκανα ΜΟΝΟ 1 γευμα την ημερα..Οσων αφορα το ξυρισμα,εδω και 3μηνες περιπου,βγαζω κανονικα πληρης γενια οπως ενας ενηλικας ανδρας,οποτε ισως να χω και καποια σπυρακια απο αυτο,παντως ξαναεπαναλαμβανω δεν εχω τρομερο προβλημα με τα σπυρακια,απλα παρατηρησα μεγαλη αυξηση,καθως ποτε δεν αντιμετωπιζα προβλημα με ακμη..Ευχαριστω πολυ παιδια για την απαντηση,μπορω να πω οτι με καλυψατε..

Giannistzn
02-10-11, 23:25
Αραξε, το στρες μειωνη τα προσδωκομενα χρονια ζωης σου και προκαλει 1002 προβληματα.

Και εγω ειμαι πολυ αγχωδης, αλλα προσπαθω τελευταια να το καταπολεμησω. Στην τελικη, κυριως κακο θα σου κανει, προσπαθησε να χαλαρωσεις. Καλυτερα να χασεις 1 γευμα για εμενα, παρα να εισαι στην τσιτα ολη μερα. :thumbup:

Αντωνης
03-10-11, 01:46
Οτι ειπε ο Γιαννης.
Να προσθεσω μονο οτι και το 1 γευμα δεν ειναι αναγκη να το χασεις,μπορεις απλα να το φας μαζι με ενα αλλο.Αν π.χ εχεις προγραμματισει για γευμα στις 5 και το επομενο ειναι στις 8,και εχεις προβλημα με το να κουβαλας/φας το γευμα των 5,φατο μαζι με αυτο των 8.
Επισης μην χαλας τον ελευθερο χρονο σου στην κουζινα με τις προετοιμασιες/φτιαξιματα νεο παιδι,παρηγγειλε κ καμια φορα απ εξω.

Πιστεψε με,δεν θα δεις καμια μα καμια διαφορα στους ρυθμους αναπτυξης σου αν απλα αλλαξεις τα παραπανω.Στο εγγυωμαι.


Υ.Γ:Επειδη ειδα οτι ακολουθεις το πλανο σου με βαση το αρθρο του MB,αρα παιρνεις περιπου 3 γρ. πρωτεινης ανα κιλο σ.β.Με ολο τον σεβασμο που εχω στον ΜΒ,θεωρω οτι τα 3 γρ. ειναι υπερβολικη ποσοτητα για σενα.Μεινε στα 1,5-2 γρ. και εισαι υπερκαλλυμενος.

Just some tips

ChRiSbB
07-10-11, 11:34
@Kostas95
Πήγαινε στο δερματολόγο για να σου δώσει θεραπεία.
Αν το αφήσεις μετά τα 18 ίσως σου μείνουν σημάδια στο πρόσωπο, ανάλογα της κατάστασης.
O δερματολόγος μου είχε πει ότι τα λιπαρά φαγητά δεν κάνουν καλό αλλά το πρόβλημα δεν ήταν μόνο σε αυτό, είναι της ηλικίας.

Giannistzn
07-10-11, 12:14
@Kostas95
Πήγαινε στο δερματολόγο για να σου δώσει θεραπεία.
Αν το αφήσεις μετά τα 18 ίσως σου μείνουν σημάδια στο πρόσωπο, ανάλογα της κατάστασης.
O δερματολόγος μου είχε πει ότι τα λιπαρά φαγητά δεν κάνουν καλό αλλά το πρόβλημα δεν ήταν μόνο σε αυτό, είναι της ηλικίας.

Ποιος ο λογος να τρομαζεις το παιδι χωρις λογο?

Εφοσον τα σπυρακια ειναι λιγα οπως λεει δεν υπαρχει λογος θεραπειας περαν του σαπουνιου. Επισης, γνωριζεις ποια "σπυρακια" αφηνουν σημαδια στο προσωπο? Συνηθως η κυστικη ακμη η οποια καθε αλλο παρα ηπια ειναι και γεμιζει συνηθως το προσωπο σου σε μεγαλη εκταση.

Εαν θελει να παει για προληπτικους λογους οκ, αλλα σημαδια αφηνει μονο πολυ προχωρημενο σταδιο ακμης και με εντονα συμπτωματα.

ChRiSbB
07-10-11, 12:58
Δεν τον τρομάζω αλλά καλό είναι να πάει να τον δει ένας δερματολόγος για να του δώσει την κατάλληλη αγωγή για να του περάσει και να μην βάζει ότι να ναι στο πρόσωπό του.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-09-15, 22:10
Καταλυτικό ρόλο παίζει η ζάχαρη και οι υπεργλυκαιμικοί υδατάνθρακες,αφού αποτελούν ιδανικό υπόστρωμα και θρεπτικό υλικό για το προπιοβακτήριο της ακμής.
Η παραγωγή ινσουλίνης και σωματομεδίνης C (IFG1) από πάγκρεας και ήπαρ αντίστοιχα,προδιαθέτουν για φλεγμονώδεις διαδικασίες.
Επίσης τα κορεσμένα λιπαρά οξέα (SFA's) και τα υδρογονωμένα λίπη (trans) αυξάνουν την παραγωγή σμήγματος που παγιδεύει βακτήρια στην επιδερμίδα.
Η αύξηση των ανδρογόνων στην εφηβεία παίζει σημαντικό ρόλο,αφού η τεστοστερόνη επίσης αυξάνει την παραγωγή σμήγματος και η ακμή είναι μια από τις ανεπιθύμητες ενέργειες της.

http://gtoul.com/?p=4286