PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυναίκες bodybuilders φωτογραφημένες από τον πορτρετίστα Martin Schoeller



steg
03-10-11, 10:46
Διασημότητες του αθλήματος, φωτογραφημένες σε στούντιο από τον διάσημο πορτρετίστα και φωτογράφο μόδας Martin Schoeller:

http://www.thephotographylink.com/archives/612


Τα τετράγωνα πρόσωπα, τα διαπεραστικά βλέμματα και το μυώδες σώμα των κοριτσιών παραδομένα"στο φακό του φωτογράφου.

Muscleboss
03-10-11, 16:29
H παραπάνω φωτογράφιση είναι αρκετά παλιά και γνωστή.

Κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα, καθώς σε μια φάση αφυδάτωσης λίγων ωρών, που σκοπός της αθλήτριας είναι να παρουσιάσει το δυνατόν μυικότερο σώμα, η φωτογράφιση αυτή εστιάζει στο πρόσωπο (αλλού για αλλού)... Ακόμη άποψή μου είναι ότι ο φακός που χρησιμοποιήθηκε, καθώς και η σκλήρηνση της φωτογραφίας που έχει προστεθεί με επεξεργασία παραμορφώνει κάποιες αναλογίες και παρουσιάζει τα χαρακτηριστικά σκληρότερα από ότι είναι.

Από εμένα η φωτογράφιση έχει :thumbdown:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
03-10-11, 16:36
με κάλυψε ο πάνος και απο μενα 2 φορές :thumbdown::thumbdown:
απλα απαράδεκτος σ αυτή την φάση που βρίσκονται οι γυναίκες αυτες να εστιάζει στο πρόσωπο , λίγο μυαλό να έχει κανείς θα το καταλάβει

ggeorge
03-10-11, 17:12
συμφωνω και εγω.
Μαλιστα για το αποτελεσμα αυτο δε φταιει ο φακος, αλλα η μετεπειτα επεξεργασία.
Περναει τις φωτογραφίες στο lightroom ή αντιστοιχο πρόγραμμα και δινει αυτο το αποτελεσμα με την αντιθεση.
Αλλος τροπος είναι ο παρακατω

http://www.scottkelby.com/blog/2010/archives/8691
Σκληραίνει πολυ την επιδερμίδα και δινει το αποτελεσμα αυτο. Για αντρα σιγουρα θα ήταν εντυπωσιακό.

steg
03-10-11, 17:49
Εχετε δίκιο σ' αυτά που λέτε αλλά νομίζω ότι παρεξηγήθηκαν οι προθέσεις μου. Δεν άνοιξα το θέμα για να κατηγορήσω, να "ενοχοποιήσω" ή να λοιδορήσω το άθλημα της γυναικείας σωματοδόμησης. Μακριά από μένα τέτοιες προθέσεις. Οποιος πιστεύει ότι οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι δυσφήμιση για το άθλημα, να του θυμίσω ότι ΔΕΝ είναι bbάδικη φωτογράφιση για bbάδικο περιοδικό. Ο καλλιτέχνης χρησιμοποιεί την ίδια μέθοδο "σκλήρυνσης" με όλους τους διάσημους που φωτογραφίζει, δεν έκανε τίποτα το ιδιαίτερο εδώ. Είναι το στυλ της δύναμης και του ωμού ρεαλισμού αλλά και του ψυχικού κόσμου κάθε μοντέλου (εξού και η εστίαση στα βλέμματα). Μπράβο και στις κοπέλες που έχοντας πλήρη επίγνωση του τελικού αποτελέσματος δέχτηκαν να ποζάρουν. Αν ήθελαν ωραιοποίηση και φτιασίδωμα, δεν θα στήνονταν μπροστά στο φακό.

COBRA_STYLE
11-10-11, 13:01
O M G :shock::shock::inandout: