PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στο στήθος, καρδιά, αύξηση ανζύμων (;) κλπ.



Playmobil
04-03-08, 05:04
Λοιπόν τελευταία ένιωθα έναν πόνο στην καρδιά, θορυβήθηκα λίγο αν και νεαρός διότι έχω μικρής μορφής πρόπτωση της μυτροειδούς και ζορίζομαι αρκετά στο gym.
Την τσικνοπέμπτη ωστόσο, ύστερα από αρκετές κούπες κρασί, αρκετό κοψίδι και μετά από ένα μπαφάκι (δεν κάνω ποτέ χρήση απλώς είπα να το τιμήσω για 4η φορά στη ζωή μου για την παρέα) φτάνω στα επείγοντα με 160 + παλμούς το λεπτό, τρομερό πόνο στην καρδιά (ένιωθα πως τρέχει αύθονο καυτό αίμα από μια βαλβίδα), αφυδάτωση στο στόμα σε σημείο που αν δεν μου φέρνανε νερό πίστευα πως θα μείνω από την τρομερή ξηρότητα του δέρματος καθότι ούτε γλώσσα δεν μπορούσα να κουνήσω. Μετά τις απαραίτητες εξετάσεις αν και νόμισα πως τελείωσε η ζωή μου έφυγα όπως λένε υγιείς και μάλιστα ο καρδιολόγος μου είπε πως δεν έχω πρόπτωση (μήπως από την γυμναστική εξανεμίστηκε ; ). Τον νευρόπονο αυτό τον έχω ακόμα, ενώ σήμερα στο gym αν και έβγαλα την προπόνηση είχα τρομερή αδυναμία και ζαλάδα (ουκ ολίγες φορές πήγα να πέσω τέζα).
Σκέφτομαι πως ίσως είναι από το άγχος, ίσως από τις κακές καταχρήσεις της Τσικνοπέμπτης (και ιδιαίτερα της τελευταίας ), ίσως από το ότι πιθανώς με το ψήσιμο και τον χαβαλέ να έπεσε στάχτη στο κρασί, ίσως ένα συγκέρασμα όλων των παραπάνω. Σε αυτά θα χαιρόμουνα να άκουγα την άποψή σας, ωστόσο εδώ θα μου πείτε δεν είναι ιατρικό φόρουμ αλλά bodybuilding και γιαυτό καταλήγω στο τέλευταίο ίσως που θα ήθελα το γνωστικό σας πεδίο. Ίσως να φταίει και η αύξηση κάποιων ενζύμων λόγω της προπόνησης και της μυικής αύξησης αν τα λέω σωστά. Τώρα ποια ή ποιό είναι αυτό δεν θυμάμαι... Ελπίζω ωστόσο να βγάλουμε μια άκρη...
Ευχαριστώ!!

billys15
06-03-08, 00:49
Ισως επαιξε καποιο ρολο και το ολο πραγμα της Πεμπτης.Επισης,γνωμη μου ειναι οτι το αγχος που σου δημιουργειται τωρα για τυχον επαναληψη του περιστατικου,σιγουρα παιζει κι αυτο ρολο στο οτι αισθανεσαι αδυναμος κλπ.Για περισσοτερες πληροφοριες κατσε να σου πουν τα αλλα παιδια.

TRIANTAFYLLOU
06-03-08, 02:05
εδω φίλε μου δεν θέλουμε να κάνουμε τους γιατρούς σε καμία περίπτωση ειδικά εγώ είμαι απόλυτος μπορεί να είμαι 100% σίγουρος για κάτι αλλά μόνο για τον εαυτό μου θα το λάμβανα υπ όψη απλά θα πω την ταπεινη μου γνωμη .
αυτό που έκανες ακόμη και αν δέν είχες πρόβλημα με την καρδιά παλι θα το πάθαινες και χωρίς να πεσει στάχτη στο ποτό έκανες εναν κακό συνδιασμό αλκοόλ μέ το μπαφάκι το αλκοόλ σε αφυδατώνει το μπαφάκι σε στραγγίζει (δηλ ακόμη περισσότερο )αν εσυ παρ όλη την σαβούρα που λές οτι έφαγες δεν έφαγες υδατάνθρακες τότε έπαθες αφυδάτωση σε συνδιασμο με υπογλυκαιμία απο το μπαφακι και όλα αυτά σε δημιούργησαν και φοβία λόγω του ιστορικού σου οπότε ήσουν γραμή για το νοσοκομείο , τί θα μπορούσε να γίνει ; έπρεπε επειγόντος νερό αλλά όχι σκέτο με ζάχαρη η κοκα κόλα με ζάχαρη και μόλις ανοίξουν τα μάτια και καμία σοκολάτα .ίσως να τελείωνε εκεί η φάση Αυτό τό λέω γιατι αν το παθαινες λόγω του ιστορικού σου τότε θα γινόταν διάγνωση και θα βρίσκαν κάποια παθολογική αιτία.