PDA

Επιστροφή στο Forum : ενοχληση στον ομο



spyros92
04-10-11, 23:16
Λοιπον χθες που εκανα ομους στη τελευταια ασκηση που ειχα (εκτασεις σε τροχαλια) ενοιωσα εναν δυνατο πονο, κατευ8ειαν μειωσα τα κιλα και συνεχισα την ασκηση με μια μικρη ενοχληση. Το θεμα μου ειναι οτι και μετα το γυμναστηριο η ενοχληση-μικρος πονος συνεχισε και συνεχιζει μεχρι και σημερα. Τι μπορει να ειναι? και τι κανω τωρα?

Ευχαριστω

tolis93
04-10-11, 23:18
Λοιπον χθες που εκανα ομους στη τελευταια ασκηση που ειχα (εκτασεις σε τροχαλια) ενοιωσα εναν δυνατο πονο, κατευ8ειαν μειωσα τα κιλα και συνεχισα την ασκηση με μια μικρη ενοχληση. Το θεμα μου ειναι οτι και μετα το γυμναστηριο η ενοχληση-μικρος πονος συνεχισε και συνεχιζει μεχρι και σημερα. Τι μπορει να ειναι? και τι κανω τωρα?

Ευχαριστω

τι διαολο ολους μαζι μας επιασε?αν εχεις ωμους την αλλη βδομαδα ολα καλα.βαλτου λιγο παγο κ αν δεις πως συνεχιζει δοκιμασε να μειωσεις κιλα κ να αυξησεις επαναληψεις.καποιο τραβηγμα η θλαση θα ναι.το παθα κ εγω σημερα και ουτε καν απο ασκηση ωμου σκεψου...κ εχω το ιδιο στη πλατη π δν λεει να φυγει.σταθερο εκει.αλλα ουτε ποναει πιο πλ ουτε τπτ.α κ κατι βασικο.πολυ υπνο.ετσι παρατηρησα βελτιωση σε αναλογους τραυματισμους

spyros92
04-10-11, 23:34
δεν ξερω ρε συ, μπορει να ειναι η περιοδος (και περισι τετοια περιοδο τραυματισα τον αλλο μου ομο αλλα απο δικη μου βλακεια) τωρα δεν καταλαβα πως εγινε γιατι δεν προλαβα καν να τον πιεσω και με πονεσε.... η αληθεια ειναι οτι εχω αλλη μια προπονηση ομους αυτη την εβδομαδα αλλα το πολυ πολυ να μην κανω, αλλα γυμναστηριο δεν μπορω να αφησω γιατι δεν πηγα και την προηγουμενη βδομαδα λογω ιωσης

tolis93
04-10-11, 23:40
δεν ξερω ρε συ, μπορει να ειναι η περιοδος (και περισι τετοια περιοδο τραυματισα τον αλλο μου ομο αλλα απο δικη μου βλακεια) τωρα δεν καταλαβα πως εγινε γιατι δεν προλαβα καν να τον πιεσω και με πονεσε.... η αληθεια ειναι οτι εχω αλλη μια προπονηση ομους αυτη την εβδομαδα αλλα το πολυ πολυ να μην κανω, αλλα γυμναστηριο δεν μπορω να αφησω γιατι δεν πηγα και την προηγουμενη βδομαδα λογω ιωσης

χαλαρα δν σ πα να κοψεις τη προπονα.απλα παιξε λιγοτερα κιλα παραπανω επαναληψεις.θα το δεις κ μονος σου μετα πως θα εισαι οκ.μην ανχωνεσαι δν ειναι κ τπτ ιδιαιτερο.εκτος αν σε ποναει πολυ.κοιμησου αρκετα σημερα κ βλεπεις κ αυριο

spyros92
05-10-11, 01:54
ok ευχαριστω πολυ τολη!

tolis93
05-10-11, 15:33
ok ευχαριστω πολυ τολη!

ενιταιμ.εμενα πχ ο ωμος μ σημερα ειναι τελεια.κ με 6 ωρες υπνου μωλις.απλα εβαλα μια αλοιφη κ παγο

spyros92
06-10-11, 02:11
να βαζω καθε μερα παγο ασχετα με το αν παω η οχι γυμναστηριο?

tolis93
06-10-11, 10:13
να βαζω καθε μερα παγο ασχετα με το αν παω η οχι γυμναστηριο?

δλδ να φυγει ο πονος κ να βαζεις παγο?καμια αλοιφη θελει μετα παγο στην αρχη βαζουν

geozigo
06-10-11, 13:39
Παίδες κάντε ένα search στο YouTube για rotator cuff exercises και κάντε οπωσδήποτε μερικά σετάκια πριν την προπόνηση ώμων και στήθους αν είναι δυνατόν. Επίσης ζέσταμα στους ώμους πρώτα και διατάσεις. Τέλος κομμένες οι οπισθολαιμιες πιέσεις μέχρι να στρώσει τελείως ο τραυματισμός. Ελπίζω να βοήθησα.

spyros92
06-10-11, 14:54
Παίδες κάντε ένα search στο YouTube για rotator cuff exercises και κάντε οπωσδήποτε μερικά σετάκια πριν την προπόνηση ώμων και στήθους αν είναι δυνατόν. Επίσης ζέσταμα στους ώμους πρώτα και διατάσεις. Τέλος κομμένες οι οπισθολαιμιες πιέσεις μέχρι να στρώσει τελείως ο τραυματισμός. Ελπίζω να βοήθησα.

τις κανω καθε φορα για ζεσταμα με βαρακι αυτες τις ασκησεις περιπου. σκεφτομουν να μν κανω γενικα ομους μεχρι να περασει ο πονος...

geozigo
06-10-11, 18:03
τις κανω καθε φορα για ζεσταμα με βαρακι αυτες τις ασκησεις περιπου. σκεφτομουν να μν κανω γενικα ομους μεχρι να περασει ο πονος...
Καλα αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Οι ασκησεις για τους στροφεις παντως ειναι καλυτερα να εκτελουνται σε crossover ή με λαστιχο.

spyros92
06-10-11, 22:07
Καλα αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Οι ασκησεις για τους στροφεις παντως ειναι καλυτερα να εκτελουνται σε crossover ή με λαστιχο.

ναι το καταλαβα σημερα που εβαλα λαστιχο... κανενα συμπληρωμα με χονδροιτινη-γλουκοζαμινη λετε να βοη8ησει?

spyros92
06-10-11, 22:08
δλδ να φυγει ο πονος κ να βαζεις παγο?καμια αλοιφη θελει μετα παγο στην αρχη βαζουν

παγο μετα απο καθε προπονηση αν με ενοχλησει ο ομος εννοω.

tolis93
06-10-11, 22:39
παγο μετα απο καθε προπονηση αν με ενοχλησει ο ομος εννοω.

χλιαρο προς κρυο ντους ειναι το καλυτερο βασικα

spyros92
07-10-11, 01:47
χλιαρο προς κρυο ντους ειναι το καλυτερο βασικα

δηλαδη εγω που κανω με καυτο νερο κανω κακο?

ChRiSbB
07-10-11, 11:27
Πέρυσι είχα το ίδιο πρόβλημα με τον ώμο η συμβουλή μου είναι γρήγορα στο φαρμακείο για αγορά μιας αλοιφής counterpain, ειδικά αν την βάλεις το βράδυ το πρωί θα καταλάβεις την διαφορά.

tolis93
07-10-11, 13:24
δηλαδη εγω που κανω με καυτο νερο κανω κακο?

οχι ρ συ σε καμια περιπτωση δε κανει κακο.απλα το χλιαρο προς κρυο βελτειωνει τη κυκλοφορια τ αιματος.τωρα το τι κανει το καυτο δε ξερω.κ εγω μ ε καυτο κανω κ μετα ριχνω νερο στη μυικη ομαδα π προπονησα κρυο ομως.κανα 5λεπτακι το πολυ.καντο ετσι.θα δεις διαφορα να σαι σιγουρος

marine92
10-10-11, 18:02
Λογικα εχεις παθει καποιο τραβηγμα η καποια μορφη τενοντιτιδας.κατεβασε καπως τα κιλα και την ενταση της προπονησης σου στους ωμους οπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω και δοκιμασε καποια αλοιφη οπως voltaren i counter pain.Ελπιζω να βοηθησα!

tsiko
10-10-11, 18:58
Λοιπον χθες που εκανα ομους στη τελευταια ασκηση που ειχα (εκτασεις σε τροχαλια) ενοιωσα εναν δυνατο πονο, κατευ8ειαν μειωσα τα κιλα και συνεχισα την ασκηση με μια μικρη ενοχληση. Το θεμα μου ειναι οτι και μετα το γυμναστηριο η ενοχληση-μικρος πονος συνεχισε και συνεχιζει μεχρι και σημερα. Τι μπορει να ειναι? και τι κανω τωρα?

Ευχαριστω


για τις πρωτες 48ωρες βαζεις παγο , ξεκουραση (καθολου γυμναστηριο ) αν ο πονος επιμενει σημαινει οτι εχεις κατα πασα πιθανοτητα τενοντιτιδα (ειτε δικεφαλου , υποπλατιου κλπ)
αν τελικα ειναι τενοντιτιδα θα παρεις αντιφλεγμονωδη (πχ voltaren ,χαπια ) και losec για να μην σου πειραξει το στομαχι για μια βδομαδα , χωρις γυμναστηριο και κατα πασα πιθανοτητα θα σου περασει αν συνεχισει σημαινει οτι ειναι βαριας μορφης και εκει χρειαζεται κρουστικος υπερηχος (shockwave) και στην εσχατη λυση εννεση κοτρτιζωνης .....

VILAKOS
05-12-11, 22:24
Εγω ρε παιδια την προηγουμενη Δευτερα που εκανα στηθος
εβαλα ψηλα το καθισμα στο smith και με τραβηξε ο ομος . Μετα πονουσα αλλα ελαχιστα και ετσι συνεχισα κανονικα.
Πηγα σπιτι εβαλα λιγο βολταρεν και το αφησα . Σε ολο το υπολοιπο προγραμμα δεν με ενοχλησε εκτος απο οταν εκανα ομους
και εκει οταν εβαλα παραπανω κιλα .
Σήμερα που ειχα παλι στηθος και οταν πηγα στο επικλινη παγκο παλι με τραβηξε
και πονουσα αρκετα . τωρα λεω να ξαναβαλω βολταρεν .
Απλα ψιλο ανγχωθηκα πεζει να ειναι κατι σοβαρο ? Εχει κανεις καποια γνωμη ? ?

Σας Ευχαριστω !

marine92
05-12-11, 23:28
Λογικα δεν ειναι τιποτα σοβαρο...απλως αποφυγε τον επικλινη παγκο στηθος και τα πολλα κιλα στις βαριες ασκησεις των ωμων για κανα δυο βδομαδες και μετα θα εισαι μια χαρα.και βαζε καθε βραδυ voltaren στο σημειο που σε ποναει για μερικες μερες για να σου περασει πιο γρηγορα!

Post_Black_Punk
06-12-11, 14:09
ημερα αεροβιας σημερα και μετα απο 30 λεπτα ελλειπτικο και 20 λεπτα διαδρομο ειπα μαζι με κοιλακους/ραχιαιους να κανω καμια καμψη!δεν προλαβα να κανω 5 . . . τσουπ , πονος στο αριστερο χερι , χαμηλα εξωτερικα του ωμου , μεταξυ δικεφαλου και τρικεφαλου!Χαλαρα λεω,βαθια ανασα και παμε παλι . . . ε , δεν προλαβα να κανω 15 καμψεις κι ενιωσα εναν πονο στο αριστερο χερι που μου θυμισε εναν παλιο τραυματισμο που ειχα στο ιδιο σημειο οταν εκανα ισιο παγκο!Υπερκοπωση λεω . . . οταν το εχω ακινητο δεν με ποναει,μονο οταν παω να το σηκωσω τραβαει!φοβαμαι πως μετα τον νυχτερινο υπνο θα ξυπνησω κουλος κυριολεκτικα . . . ευχομαι να μη συμβει!Τωρα κλασσικα παγο . . . αν συνεχισει νορτζεσικ:(!

Υ.Γ παιδες νορτζεσικ ή βολταρεν (τα χαπια εννοω οχι την αλοιφη) για μυικους πονους,θλασεις κτλ . . . ???

Post_Black_Punk
09-12-11, 11:48
αισθανομαι καλυτερα . . . ευτυχως το ζορισμα ηταν απο σωματικο βαρος(καμψεις)κι οχι απο παγκο οπως παλιοτερα!Απο δευτερα ξανα στο προγραμμα . . . σ/κ αεροβια και ασκησεις με λαστιχο!!!

lila_1
09-12-11, 13:36
^^θες ζέσταμα στους ώμους πριν αρχίσεις οποιαδήποτε άσκηση που τους εμπλέκει...ειδικά στις κάμψεις και πόσο μάλλον αν έχεις προηγούμενο τραυματισμό....

Όσο για τον θεματοθέτη(αν και ειναι παλιό θέμα)... λίγα κιλά, πολλές επαναλήψεις, αργή κίνηση σε προπονήσεις πλάτης,στήθους και ώμων.
Τα άλλα γιατροσόφια, βοηθητικά μεν, αλλά αν δεν αλλάξεις προπόνα για κάποιο διάστημα δεν θα περάσει ο πόνος.

Giwrgos15
25-01-12, 21:47
Για σας παιδιά...

Έχω και εγώ μια ενόχληση στον ώμο τις τελευταίες μέρες.
Άρχισε όταν πήγα το Σάββατο για προπόνηση kickboxing, όλα καλά μέχρι που κάναμε διάλειμμα και ένιωθα τον αριστερό μου ώμο να με ενοχλεί λιγάκι, κάτι σαν "μούδιασμα" μπορώ να πω. Το ένιωθα σε ένα συγκεκριμένο σημείο του ώμου μου (προς την πίσω μεριά). Όταν έφυγα από το γυμναστήριο δεν με πόναγε καθόλου όμως.
Την Δευτέρα πήγα για βάροι και έπαιξα στήθος. Εκεί που σήκωνα τα βάροι άρχισε να με ενοχλεί ο αριστερός ο όμως. Ο πόνος ήταν στο ίδιο σημείο του ωμού αλλά δεν με ενοχλούσε πολύ και έβγαλα το πρόγαμα.

Πιστεύετε πως είναι κάτι το σοβαρό? Πώς να το αντιμετωπίσω? Για καμιά θλάση το κόβω εγώ. Γυμναστήριο δεν πατάω αυτή την εβδομάδα άλλο, θα το αφήσω να ξεκούραστη!
Είμαι πολύ επιφυλακτικώς με τους πόνους στους ώμους γιατί είχα σοβαρό πρόβλημα στο δεξί παλιά και επειδή στις αρχές το παραμέλησα, έφτασα στο σημείο να χρειαστώ ενχείρηση...

marine92
25-01-12, 22:02
Δεν πιστευω να ειναι κατι σοβαρο παρα μια ενοχληση μονο,αλλα καλα κανεις.Αστο να ξεκουραστει καμια βδομαδα τελειως μην κανεις τιποτα και μετα δοκιμασε αρχικα με ελαφρα κιλα σε οτιδηποτε ασκηση περιλαμβανει εστω και λιγο ωμους απο παγκο στο στηθος μεχρι ασκησεις ωμων και βλεπεις πως αισθανεσαι και απο κει και περα κρινεις εσυ!

Lucif3r
19-02-12, 15:15
εχει παθει κανεις αλλος θλαση στο δελτοειδη...?
ποσο καιρο τον κρατησε εκτος?
εγω ειμαι σχεδον 3 βδομαδες εκτος αλλα δε το βλεπω να περναει
παιρνω και αντιφλεγμονωδη φαρμακο..