PDA

Επιστροφή στο Forum : Opti-Men (ON)



asdf
09-03-08, 22:42
http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/OptiM1.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=OptiM1.jpg)



http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/optimen.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=optimen.jpg)

Μια απο τις καλυτερες πολυβιταμινες που ειχα ποτε. Το χαρακτηριστικο εκεινο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι ,οταν την ημερα που επερνα πηγαινα για προπονηση μετα απο αυτη ημουν γεματος ενεργεια και αρκετα ξεκουραστος :bbbiceps:.
Μοναδικο μειονεκτημα ειναι το εντονο καναρινι χρωμα που προκαλουν στα ουρα :banghead:

RUHL
10-03-08, 00:47
παει θα σου πεσουν τα ** τωρα :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:



σκεφτομε να την αγωρασω :unsure: :unsure:

εμμμ τον μηνα ποσο πανε αυτες τιμη μην πεις συνολο τον μηνα πες :P

asdf
10-03-08, 01:26
παει θα σου πεσουν τα ** τωρα :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:



σκεφτομε να την αγωρασω :unsure: :unsure:

εμμμ τον μηνα ποσο πανε αυτες τιμη μην πεις συνολο τον μηνα πες :P

Εγω τις χρησημοποιουσα μονο την μερα της προπονησης, δηλαδη την μερα που ειχα προπονηση την επερνα μαζι με το δευτερο γευμα 1 ταμπλετα. Οποτε υπολογισε ποσες προπονησεις θα σου κρατησει η συσκευασια :D

RUHL
10-03-08, 01:43
χαχααχαχαχχααχαχχα ελεος ρε συ πολυβιταμινη ειναι οχι αναβολικο αχαχχαχα ουτε αλλου ειδους συμπληρωμα

1 την ημερα με το πρωινο περνεις οχι 1 χαπι μια δοση ενοειτε :rabbit:

asdf
10-03-08, 02:05
χαχααχαχαχχααχαχχα ελεος ρε συ πολυβιταμινη ειναι οχι αναβολικο αχαχχαχα ουτε αλλου ειδους συμπληρωμα

1 την ημερα με το πρωινο περνεις οχι 1 χαπι μια δοση ενοειτε :rabbit:

Εγω ετσι τις επερνα γιατι καλυπταν τις αναγκες μου. :roll: Εσυ μπορει να περνεις και 3 οπως λεει και η ετικετα :rabbit:

RUHL
10-03-08, 02:20
αυτη την απορια ειχα ανεκαθεν με τις πολυβιταμηνες δλδ πως ηξερες οτι τις καλυπτεις?

δλδ γιατι να παρεις 1 χαπι και οχι μισο η 2 η 3 που ειναι η δοση που ξερεις πως τις καλυπτεις με ενα τις μερες μη προπονησης και 3 τις ημερες προπονησης τι ειναι κρεατινη?
ενδιαφερον :unsure:

ρε μηπως φοβηθηκες το καναρινι χρωμα και τα μειωσες ενταξη αυτο απο μερικες μερες περναει :P :P :P :P :P

asdf
10-03-08, 02:28
αυτη την απορια ειχα ανεκαθεν με τις πολυβιταμηνες δλδ πως ηξερες οτι τις καλυπτεις?

δλδ γιατι να παρεις 1 χαπι και οχι μισο η 2 η 3 που ειναι η δοση που ξερεις πως τις καλυπτεις με ενα τις μερες μη προπονησης και 3 τις ημερες προπονησης τι ειναι κρεατινη?
ενδιαφερον :unsure:

ρε μηπως φοβηθηκες το καναρινι χρωμα και τα μειωσες ενταξη αυτο απο μερικες μερες περναει :P :P :P :P :P

Εχουμε ορεξη βρααδιατικα ε ???? :cursing:


Αυτο το καταλαβαινεις απο τον οργανισμο σου . Αμα εισαι γενικα σε μια κατασταση κοπωσης ολη μερα (με σωστη διατροφη δυσκολο αυτο) τοτε ενταξει παιρνεις καθε μερα και αυτο οχι για μεγαλο διαστημα αλλα αν εχεις ενα προγραμμα το οποιο ειναι μερα παρα μερα και εισαι και χαλαρος δεν αξιζει να παιρνεις καθε μερα, τουλαχιστον ετσι δουλεψε πανω μου.
Τωρα το αμα χρειαζεται να περνεις 2 η 3 χαπια κτλ κτλ κοιτα απλα ποσο επι της 100 πανω ειναι η καθε ουσια σε σχεση με το RDA σε μερικες ουσιες ειναι τοσο υψηλες που ενας μη επαγγελματιας bber δεν τις χρειαζεται.....:drunken: για αυτο και το δουλευω ετσι :lift2hand:

Σημειωση : Το καναρινι χρωμα διαρκει ωρες και οχι μερες :)

Gasturb
10-03-08, 14:16
Απαγορεύση των quotes

Ισχύων κανονισμός για όλα τα μέλη

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2374

Gt

RUHL
10-03-08, 14:35
αρε asdf τοσο καιρο εδω και τα quote δεν εμαθες :P :P :P :P :P :lol: τουλαχιστον αμα κανεις παρε μερικες λεξεις οχι ολο το ποστ η μαυρησε τα σημεια που θες μπας και ξεφυγει απο τα ματια του γκας και το αφησει να περασει :rolf: :rolf: :lol: :green: :P :clown:


Γκας τι γινεται γιατρευτηκες? :bounce: :sneaky: :unsure: :P



Παντως με την πολυβιταμινη ασχετα τον κυκλο του asdf :P περνεις 1 δοση την ημερα εγω στα παλια μου χαπια vit min 100 που ειχα πιο πολυ πραμα και απο αυτα εδω ηταν 1 χαπι τι αμα επερενες αυτα θα το εκοβες στα 3 :lol: :lol: :P τις οφφ μερες :P

και σχετικα με το RDA βλεπω εκει μερικα 1600 :lol: 4410 :lol: 5000 :lol: 700 :lol: μαλον και 1 χαπι να παρεις ξεπερνας κατα πολυ το RDA τι θα κανεις θα τα κοψεις και αυτα το 1 που περνεις στα 3 :idea: :lol: :lol: :lol: :P

Βασικα αλλο ελεγα με τον καναρινι χρωμα οταν ελεγα σε μερικες μερες τι ενοουσα οτι μετα απο μερικες μερες και να πηνεις δεν βγαζει αμα με καταλαβες :P

jiujitSu
10-03-08, 18:15
To καναρινι χρωμα στα ουρα ειναι απο το συμπλεγμα B.

Χιλιες φορες καλυτερα υπερδοσολογια στην βιταμινη C παρα στις B. Δειτε λιγο συμπτωματα απο B overdose.

Προσωπικα εβγαλα μια φρικη με τις B της NOW αλλα επερνα και αλλα υποπτα πραγματα οποτε δεν μπορω να πω τι ακριβως εφταιγε ή αν ηταν τυχαιο.

RUHL
10-03-08, 18:25
τι side ειχες? :green: :D :greenalien:

asdf
10-03-08, 19:06
Εγω με τις ΑDAM (ΝΟW) που χρησημοποιω αυτην την περιοδο δεν εχω το "προβλημα" που ειχα με την Opti-Men. Ετσι jiu δεν νομιζω να εφταιγε η NOW :shifty:

RUHL
10-03-08, 19:19
καλα οταν σου πεσουν τα ** απο την οπτι μεν :lol: :lol: :lol: :lol: :rolf: :rolf: :rolf: :joker:

asdf
30-03-08, 01:11
Ακουσα οτι η Opti-Men απαγορευτηκε στην ευρωπη και ετσι η εταιρια θα κυκλοφορησει μια ευρωπαικη version του προιοντος εξαιτιας της αυξημενης περιεκτηκοτητας σε ορισμενα συστατικα. Ψεμα ?

billys15
30-03-08, 13:38
asdf κι εγω το διαβασα αυτο που λες.

RUHL
31-03-08, 23:30
οταν ελεγα εγω οτι θα σου πεσουν τα ** :rolf: :rolf: ναι ετσι ειπε ενας καταστηματαρχης :chinese: :chinese: οτι τερμα τα οπτι μεν για ευρωπη :chinese:

Future BD
16-06-08, 23:44
γιατι ρε παιδιά για πείτε?
με ενδιαφέρει πάρα πολύ γιατί παίρνω τώρα περίπου 2 μήνες από 3!!! χαπάκια τη μέρα (πρωι-μεσημέρι-βράδυ)..

για πείτε μην πάθουμε και τίποτα στο τέλος και φταίνε οι κωλοουσίες.. :roll:

Duke-Nukem
17-06-08, 00:31
Γιατί τέλος το Optimen στην ευρώπη? Ειναι λιγότερο άντρες στην ευρώπη από την αμερική?
Κάπου το διαβάσατε όπως λέτε.......... για πασάρετε το κείμενο κατα δώ :army2:

RUHL
17-06-08, 01:04
εγω το εισαγω κρυφα απο αμερικη :lol: :lol: :lol: :lol: θα βγει μια ευρωπαικη εκδοση λογικα

Duke-Nukem
17-06-08, 09:42
εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..............τι έχει και ΔΕΝ μπορεί να κυκλοφορήσει ευρώπη????????

RUHL
17-06-08, 11:19
ληγμενο sida :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:

Duke-Nukem
17-06-08, 12:06
λιγμένο sida ε? τότε πρέπει να απαγορευτεί από τον FDA :rolf:

panagiotisf
17-06-08, 22:44
πολυ καλη
μερτι τωρα επερνα πολυβιταμινες της universal αλλα μαλλον θα αλλλαξω γνωμη

Duke-Nukem
18-06-08, 02:49
Ερώτηση...........
τι διαφορά βλέπεται μεταξύ των βιταμινών από διαφορετικές εταιρίες?

mantus3
26-07-08, 18:19
παντως παιδια εγω την περνω απο site εξ αγγλιας εδω κ καιρο... Δεν νομιζω να απαγορευτει....

manos_
02-09-08, 18:37
animal pak με κλειστα τα ματια. καλα χωρις να εχω δοκιμασει την συγκεκριμενη, μολις την κοβω μου κοβονται και τα ποδια και το οτι ειναι τοσα χρονια νουμερο 1 σε ολο τον κοσμο απο οτι ξερω ε κατι λεει αυτο προφανως.

RUHL
02-09-08, 19:41
οχι ακριβως :clown2:

tezaman
19-09-08, 11:48
εγώ μόνο και μόνο την τρελή υπερδοσολογία βιταμίνης Ε που έχει δεν θα την έπινα ποτέ! έχω διαβάσει πως έχει συσχετιστεί με πολλούς θανάτους :jason:

Eimai_fetes
25-10-08, 14:22
Την εν λογο πολυβιταμινη την παιρνω κ γω τον τελευταιο μηνα...
Τωρα αν σας πω οτι δεν μου δουλευει κ πολυ θα φανω ψευτης ;;
Βασικα ουτε ενεργεια με γεμησε, ουτε τιποτα...
Βεβαια δεν περιμενα να αισθανομαι σαν να εχω παρει LSD, ουτε να παω γυμναστηριο κ να τα ******* ολα, αλλα λιγο μια διαθεση, μια ορεξη παραπανω....
Παιρνω 1 το πρωι, 1 το βραδυ...
Το καναρινι χρωμα στα ουρα υπαρχει, για 3-4 ωρες μετα απο την καταποση του χαπιου, αλλα ΟΠΟΤΕ παιρνεις, το εντονο χρωμα στα ουρα ΠΑΝΤΑ υπαρχει για τις ωρες που προανεφερα...

tezaman
25-10-08, 14:42
βιταμίνες είναι όχι ο μαγικός ζωμός του Πανοραμίξ :P :green: :P

slaine
25-10-08, 14:48
μην περιμένεις να δεις καμία τρελή διαφορά με τη συντριπτική πλειοψηφία των συμπληρωμάτων. παίζει και μεγάλο ρόλο αν έχεις καλή διατροφή. εγώ παίρνω τις ADAM της NOW και με εξαίρεση τα φωσφοριζέ ούρα που τα βλέπεις και με κλειστά φώτα στο σκοτάδι δεν έχω δει καμία παολύτως διαφορά. μόνο με 1000μγ βιταμίνης C έχω δει και αυτό όταν ήμουν άρρωστος και μη φανταστείς τίποτα τρομερό

RUHL
25-10-08, 14:58
Την εν λογο πολυβιταμινη την παιρνω κ γω τον τελευταιο μηνα...
Τωρα αν σας πω οτι δεν μου δουλευει κ πολυ θα φανω ψευτης ;;
Βασικα ουτε ενεργεια με γεμησε, ουτε τιποτα...
Βεβαια δεν περιμενα να αισθανομαι σαν να εχω παρει LSD, ουτε να παω γυμναστηριο κ να τα ******* ολα, αλλα λιγο μια διαθεση, μια ορεξη παραπανω....
Παιρνω 1 το πρωι, 1 το βραδυ...
Το καναρινι χρωμα στα ουρα υπαρχει, για 3-4 ωρες μετα απο την καταποση του χαπιου, αλλα ΟΠΟΤΕ παιρνεις, το εντονο χρωμα στα ουρα ΠΑΝΤΑ υπαρχει για τις ωρες που προανεφερα...


:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :rocking:

Eimai_fetes
19-01-09, 17:34
Λιγους μηνες μετα, επιμενω οτι δεν μου δουλευει...
Βεβαια, καποιοι λετε οτι δεν πρεπει να παρινεις συνεχεια κ ενα εχεις κ μια Off περιοδο χωρις πολυβιταμινες...
Αν ισχυει, μπορει καποιος να μου πει πως να την λαμβανω ??
Δηλ. να παιρνε 1 μηνα (1 καθε μερα με το πρωινο) κ για αλλον ενα μηνα να μην παιρνω καθολου ??
Πως να το εκανα ?? Διαβασα στον νετ οτι η υπερβιταμινωση εχει ασχημα αποτελεσματα....[/i]

slaine
19-01-09, 17:46
γενικά πιο επικίνδυνες είναι οι πολυβιταμίνες από την πρωτείνη/κρεατίνη πχ. τώρα το σχήμα λήψης θα το δεις και με βάση τη διατροφή σου

RUHL
19-01-09, 18:17
Λιγους μηνες μετα, επιμενω οτι δεν μου δουλευει...
Καλως ηρθες στον πραγματικο κοσμο οπου οπως και η πρωτεινη οι πολυβηταμηνες δεν κανουν μια τις κατουρας ολες πρεπει να εχεις πολυ σοβαρη εληψη βιταμηνων για να δεις καποια διαφορα

tezaman
19-01-09, 20:16
ε θα το ξαναπώ βιταμίνες είναι... αν θέλεις να δεις διαφορά να πιεις το μαγικό φίλτρο που πίνανε οι γαλάτες 8)

Eimai_fetes
19-01-09, 22:04
Κ επισης κατι αλλο...
Επειδη εχω ενα κολλημα με τα φρουτα, ισως γιαυτο γενικοτερα να μην βλεπω κ ενα παραμικρο τσακ...ισως επειδη μαμαω τα φρουτα, απο βιταμιωες ειμαι φουλ.....

SAKE
04-10-09, 20:36
Εγω τις πέρνω κοντά κανένα χρόνο σε πολύ μικρές ποσότητες. Μισό χάπι τiς μέρες προπόνησης και άν... Με τρομάζουν οι υπερδοσολογιες που γράφει απο ορισμένες βιταμίνες. Εχουν κι εμένα ενα καναρινί χρώμα τα ούρα μου! Πάντως η αλήθεια είναι οτι η προπόνησή μου βγαίνει πιο εύκολα όταν τις πέρνω (κάνω δύο ώρες σύνολο).
Με παραξενεύει το γεγονός οτι απο τα xtreme δέν τις βλέπω πια να τις πουλάνε, μόνο κάτι γυναικίες opti-women εχει :?:
Μπορεί τώρα που τελειώνουν να πάω σε animal pack.

Lao
13-10-10, 13:45
Μια ερώτηση: τα χάπια είναι στην παραδοσιακή μορφή; Σπάνε στην μέση;

beefmeup
14-10-10, 12:23
Μια ερώτηση: τα χάπια είναι στην παραδοσιακή μορφή; Σπάνε στην μέση;

μικροτερα απτις ανταμ,ειναι,κ σπανε αν δοκιμασεις.

Lao
08-01-11, 15:26
Παιδιά να αναφέρω ότι πήρα εδώ και λίγο καιρό την 180άρα συσκευασία και χρησιμοποιώ την Opti-Men εναλλάξ με το Animal Pak (βάζω το τελευταίο τις μέρες που έχω σκληρή προπόνηση).

Τολμώ να πω ότι πολύ καλό προϊόν, εφάμιλλο ίσως και καλύτερο από την Adam. Όχι πως η Adam δεν είναι καλή πολυβιταμίνη, απλά η Opti-Men μου δίνει την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο ισορροπημένη.

lef
08-01-11, 18:40
Παιδιά να αναφέρω ότι πήρα εδώ και λίγο καιρό την 180άρα συσκευασία και χρησιμοποιώ την Opti-Men εναλλάξ με το Animal Pak (βάζω το τελευταίο τις μέρες που έχω σκληρή προπόνηση).

Τολμώ να πω ότι πολύ καλό προϊόν, εφάμιλλο ίσως και καλύτερο από την Adam. Όχι πως η Adam δεν είναι καλή πολυβιταμίνη, απλά η Opti-Men μου δίνει την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο ισορροπημένη.

εννοεις διαβαζοντας τα συστατικα των βιταμινων?
γτ δν νομιζω οτι καταλαβες διαφορα πανω σου

Lao
08-01-11, 23:44
εννοεις διαβαζοντας τα συστατικα των βιταμινων?
γτ δν νομιζω οτι καταλαβες διαφορα πανω σου

Ναι, βάσει του label.

Lao
08-02-11, 02:50
Μήπως γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο δεν φέρνει κανένας πλέον την Opti-Men στην Ελλάδα;

PMalamas
25-03-11, 12:51
Ρε παιδια γιατι στο εξωτερικο σε φορουμ παρομοιαζουν τις βιταμινες μου Οπτιμεν με το σεντρουμ..??

Lao
25-03-11, 14:23
Ρε παιδια γιατι στο εξωτερικο σε φορουμ παρομοιαζουν τις βιταμινες μου Οπτιμεν με το σεντρουμ..??

Δηλαδή τι λένε;

PMalamas
25-03-11, 16:52
αυτο που λεω οτι ειναι ελαφριες σα σεντρουμ..

Lao
25-03-11, 16:57
αυτο που λεω οτι ειναι ελαφριες σα σεντρουμ..

Εάν το λένε αυτό βάσει του label, λένε κουταμάρες. Μπορείς να το δεις και μόνος σου.

Από κει και πέρα, αν εννοούν ότι η Opti-Men πάσχει από label flood, μέχρι ενός σημείου μπορεί και να ισχύει κάτι τέτοιο αλλά αυτό μπορεί να το πει κανείς και για άλλα 4378290348923 προϊόντα αυτού του τύπου. Ακόμα και έτσι πάντως, σύγκριση με Centrum δεν νοείται.

PMalamas
25-03-11, 17:10
οχι δε το λενε συμφωνα με το label.. Αυτο ειναι σιγουρο οτι ειναι ανωτερο το Οπτιμεν..
Τεσπα..Ετσι κι αλλιως για να ειμαι υγειης τις παιρνω.

Lao
12-10-11, 03:18
RtpwkROexL8

Τρελαίνομαι για τα reviews τους :green:

philipposmich
27-06-12, 17:24
Μηοως θα μπορουσε καποιος να μου πει εαν οντως ισχυει το γεγονος πως στις τελευταιες συσκευασιες της εδω στην Ελλαδα η ON δεν αναφερει την υπαρξη Iodine; Εχω θεμα με υπερθυρεοειδισμο και οτιδηποτε με ιωδιο καλο ειναι να το αποφευγω... Θα ηθελα να παρω αυτες τις βιταμινουλες για ενισχυση κυριως.

iliannds
30-06-12, 21:55
παιδια μολις τις αγορασα τις συγκεκριμενες βιταμινες και σκεφτομαι να περνω 3 χαπια την μερα,1 το πρωι 1 με το μεσημεριανο και 1 πριν την προπονηση.ειναι καλα ετσι?διαβασα στα προηγουμενα ποστ οτι μερικοι περνουν 1 πρωι 1 βραδυ αλλα επειδη ειμαι 100+ κιλα λεω να περνω 3.:thumbup:

sTeLaKoS
01-07-12, 19:44
Αυτή είναι η συνιστώμενη χρήση :thumbup:

jimis7
22-07-12, 23:32
Καλησπέρα.Παρήγγειλα από το γνωστό πορτογαλικό site διάφορα πράγματα μεταξύ κι αυτών μια optimen.Ο πίνακας των συστατικών είναι τελείως διαφορετικός από αυτός που δίνει η εταιρεία.Παίζει να έχει γίνει καμιά βλακεία?Μην πάθουμε και τίποτα...

Blast
04-10-12, 22:38
Όλα εντάξει είναι και 'γώ από εκεί την πήρα.

Aristosdem
13-10-12, 15:49
Ρε παιδια υπαρχει καπιο προβλημα με τι Οπτι-μεν οσον αφορα τι σεξουαλικη υγεια?

ger1975
13-10-12, 16:59
Ρε παιδια υπαρχει καπιο προβλημα με τι Οπτι-μεν οσον αφορα τι σεξουαλικη υγεια?

Τι ακριβώς εννοείς ; Εγώ την παίρνω περίπου 2 Μήνες τώρα αλλά δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα....

Stamer
14-10-12, 22:37
Ρε παιδια υπαρχει καπιο προβλημα με τι Οπτι-μεν οσον αφορα τι σεξουαλικη υγεια?

τι εννοεις ρε φιλε?

Steloukos
14-10-12, 23:22
Ρε παιδια υπαρχει καπιο προβλημα με τι Οπτι-μεν οσον αφορα τι σεξουαλικη υγεια?

Οχι ρε συ τι λες:huh?:.Απο τι θα το παθεις το προβλημα απο τις βιταμινες,τα μεταλλα,τα αμινοξεα ή απο τα αντιοξειδωτικα?Αντιθετα το πιο πιθανο ειναι να κανει καλο στη σεξουαλικη υγεια(περιεχει αργινινη που βοηθα στην καλυτερη κυκλοφορια,βιταμινες και μεταλλα που βελτιωνουν την διαθεση,καθως και τζιντζερ που δινει ενεργεια).

Mikekan
19-10-12, 17:12
Mάλλον το αντίθετο συμβαίνει λένε ότι βοηθά στο σεξ, μάλιστα το λένε και στο site τους!

Εκτός από τα βότανα που έχει, έχει και πολύ Ε που ως γνωστόν είναι η βιταμίνη του SEX! :toast:

Lao
23-10-12, 12:30
Εκτός από τα βότανα που έχει, έχει και πολύ Ε που ως γνωστόν είναι η βιταμίνη του SEX! :toast:

Ωστόσο, την Ε την έχει μόνο ως α-τοκοφερόλη, οπότε μην παίρνεις και όρκο... :P

Mikekan
23-10-12, 13:13
Ωστόσο, την Ε την έχει μόνο ως α-τοκοφερόλη, οπότε μην παίρνεις και όρκο... :P

Όρκο δεν παίρνω, εμπειρικά μιλώντας πάντα! :green:

magavaTOUT
29-10-12, 20:45
H μυρωδια της συσκευασιας ειναι ασχημη; Η' πηρα σκαρτο πραμα; :help:

Mikekan
29-10-12, 22:06
Είναι!

Lao
31-10-12, 17:19
H μυρωδια της συσκευασιας ειναι ασχημη; Η' πηρα σκαρτο πραμα; :help:

Κάτι σε ψαρίλα δεν φέρνει;

Mikekan
31-10-12, 17:26
Kαλά κάθεστε και μυρίζετε το κουτί? :P

Εγώ τσιμπάω μία βιταμίνη και την κατεβάζω δεν το ψηρίζω τόσο! :thumbup:

Lao
31-10-12, 17:28
H μυρωδια της συσκευασιας ειναι ασχημη; Η' πηρα σκαρτο πραμα; :help:


Είναι!


Kαλά κάθεστε και μυρίζετε το κουτί? :P

Εγώ τσιμπάω μία βιταμίνη και την κατεβάζω δεν το ψηρίζω τόσο! :thumbup:

Αν κρίνω από την απάντηση που είχες δώσει, και συ την μυρίζεις, εκτός και αν απάντησες στην τύχη...:welcome:

Mikekan
31-10-12, 17:31
Αν κρίνω από την απάντηση που είχες δώσει, και συ την μυρίζεις, εκτός και αν απάντησες στην τύχη...:welcome:


Ναι αλλά δεν έδωσα ακριβή περιγραφή! :green:

Lao
31-10-12, 17:32
Ναι αλλά δεν έδωσα ακριβή περιγραφή! :green:

Ε, τι να κάνω, αφού εμένα ψαρίλα μου θύμισε, να μην το πω; :P

Mikekan
31-10-12, 17:33
Ε, τι να κάνω, αφού εμένα ψαρίλα μου θύμισε, να μην το πω; :P

χαχα, καλά έκανες αδερφε!

magavaTOUT
01-11-12, 00:38
Κάτι σε ψαρίλα δεν φέρνει;
κατι σε βρωμα διχως προηγουμενο. Ψαριλα απο σαπιο ψαριο 3μηνων

freebil
02-11-12, 23:15
Καλησπέρα παιδιά! Πήρα και γω την optimen αλλα επειδη δεν μπορώ να την καταπιώ υπάρχει πρόβλημα να τη θρυμματιζω και να τη
ρίχνω σε ένα ποτήρι νερό?

Lao
08-11-12, 11:45
Καλησπέρα παιδιά! Πήρα και γω την optimen αλλα επειδη δεν μπορώ να την καταπιώ υπάρχει πρόβλημα να τη θρυμματιζω και να τη
ρίχνω σε ένα ποτήρι νερό?

Αν μπορείς να το αποφύγεις, καλό θα ήταν...

Aristosdem
26-11-12, 13:03
Για σας, χρησιμοποιω εδω και λιγο καιρο αυτες τις βιταμινες και ειμαι ευχαριστιμενος θα ηθελα να ρωτησω αν εμπεριεχονται ικανοποιητικες ποσοτητες απο το συμπλεγμα τον βιταμινων Β ???

Lao
27-11-12, 15:38
Για σας, χρησιμοποιω εδω και λιγο καιρο αυτες τις βιταμινες και ειμαι ευχαριστιμενος θα ηθελα να ρωτησω αν εμπεριεχονται ικανοποιητικες ποσοτητες απο το συμπλεγμα τον βιταμινων Β ???

Διαβάζοντας το label στο κουτί σου, τι συμπέρασμα βγάζεις;

Aristosdem
28-11-12, 13:07
Απο οσο καταλαβαίνω ειναι μια χαρα δεν ειμαι και ειδικος, εχω διαβασει ομως οτι ωσει κανουν σκληρη προπονιση με βαρη χρειαζονται επιπλεον Β-complex. Oποτε, xριαζομαστε επιπλεον Β-complex η με τις Opti-Men ειμαστε καλυμενοι..??:unsure:

Lao
28-11-12, 13:28
Απο οσο καταλαβαίνω ειναι μια χαρα δεν ειμαι και ειδικος, εχω διαβασει ομως οτι ωσει κανουν σκληρη προπονιση με βαρη χρειαζονται επιπλεον Β-complex. Oποτε, xριαζομαστε επιπλεον Β-complex η με τις Opti-Men ειμαστε καλυμενοι..??:unsure:

Δεν μπορεί να υπάρξει μια γενική απάντηση σε τέτοιο ερώτημα.

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έχει διαφορετικές ανάγκες και τρόπο ζωής.

Μονάχα εσύ μπορείς να κρίνεις αν το Χ ή το Ψ συμπλήρωμα σου κάνει την δουλειά για την οποία το θέλεις.

Mikekan
02-01-13, 21:39
Ισχύει ότι η ευρωπαϊκή version εχει 5 λιγότερα υλικά σε σχέση με την Αμερικανική λόγω ευρωπαϊκής νομοθεσίας?

moumia
03-01-13, 13:11
Παιδιά στο κατάστημα το γνωστό που την έχουν από ότι είδα
δεν έχει ακριβώς τις δοσολογίες που πρέπει γιατί ?????:shock:

Lao
03-01-13, 14:00
Ισχύει ότι η ευρωπαϊκή version εχει 5 λιγότερα υλικά σε σχέση με την Αμερικανική λόγω ευρωπαϊκής νομοθεσίας?

Που το άκουσες / διάβασες αυτό; Και ποια είναι αυτά τα 5 στοιχεία;


Παιδιά στο κατάστημα το γνωστό που την έχουν από ότι είδα
δεν έχει ακριβώς τις δοσολογίες που πρέπει γιατί ?????:shock:

Στον πορτογάλο λες;

Mikekan
03-01-13, 14:05
Που το άκουσες / διάβασες αυτό; Και ποια είναι αυτά τα 5 στοιχεία;



Στον πορτογάλο λες;


Το διάβασα στη σελίδα της ON στο facebook, που το δήλωσε κάποιος υπεύθυνος της ON. Kαι μένα εντύπωση μου έκανε για αυτό ρωτάω εδώ!

Lao
03-01-13, 14:08
Το διάβασα στη σελίδα της ON στο facebook, που το δήλωσε κάποιος υπεύθυνος της ON. Kαι μένα εντύπωση μου έκανε για αυτό ρωτάω εδώ!

Τι να σου πω, άμα δεις στον πορτογάλο, το label είναι διαφορετικό από το αμερικάνικο.

Εγώ πάντως όσες φορές την έχω πάρει, πήρα την αμερικάνικη έκδοση από το βότανο.

moumia
03-01-13, 16:37
Για δείτε μία τα συστατικά που δίνει !!!!!!!!!
http://xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/12986/OPTI-MEN_90caps_%28OPTIMUM%29.htm



Καμία σχέση με τα κανονικά !

beefmeup
03-01-13, 16:55
φιλε κανονικα ειναι ολα..
απλα καμια φορα τα συστατικα αλλαζουν κατα καιρους σε καθε συμπληρωμα,κ μαλλον αυτο εχει γινει κ εδω..κ κανεις δεν ετυχε να τα περασει στο θεμα..κλαιν..
χωρια τις διαφορετικες εκδοσεις που κυκλοφορουν για ευρωπη κ αμερικη..
τα xtreme ειναι επισημος αντιπροσωπεας της ΟΝ,οποτε θεμα δεν υπαρχει.

moumia
03-01-13, 23:49
για να το λες κατι θα ξερεις :)

Adinamos
01-02-13, 00:38
Μου ήρθε παραγγελία με opti men από ευρώπη. Απογοήτευση σε σύγκριση με την αμερικάνικη version που έπαιρνα χρόνια. Underdosed όλα και το χάπι μικρότερο στης ευρωπαικής.
Κρίμα.

raziel13epsilon
06-02-13, 10:42
Η OPTI-MEN ειναι απο τις καλυτερες πολυβιταμινες που κυκλοφορουν στην αγορα. Επισης και η PERFOR-MAXX της ON ειναι πολυ καλη πολυβιταμινη. Φανταζομαι θα υπαρχει ξεχωριστο ποστ με reviews. Aξιζει να ριξετε μια ματιά.

Lao
06-02-13, 15:49
Η OPTI-MEN ειναι απο τις καλυτερες πολυβιταμινες που κυκλοφορουν στην αγορα. Επισης και η PERFOR-MAXX της ON ειναι πολυ καλη πολυβιταμινη. Φανταζομαι θα υπαρχει ξεχωριστο ποστ με reviews. Aξιζει να ριξετε μια ματιά.

Την Perform-Maxx άστην καλύτερα, είναι ελλειπέστατη.

Η Opti-Men είναι «ευχάριστη», είναι βολική, τα μέταλλα είναι σχετικά καλά, αλλά οι βιταμίνες είναι σχετικά φάουλ.

Τα blends έχουν ένα κάποιο ενδιαφέρον (όσο μπορούν να έχουν, προσωπικά δεν δίνω μεγάλη σημασία) και κάποια άλλα πράγματα είναι σε δόσεις για... μυρμήγκια.

Θέλω να πιστεύω ότι στο μέλλον η ΟΝ θα αλλάξει την φόρμουλα ως εξής:

- Οι Β να είναι σε ενζυματική μορφή, η δε Β12 να είναι σε ΑΡΚΕΤΑ μεγαλύτερη ποσότητα. 100 mcg κυανοκομπαλαμίνης είναι μικρή ποσότητα (μην ψαρώνεις από τα χιλιάδες % που βλέπεις, απορροφάς πολύ μικρή ποσότητα). Πολύ καλύτερα να είναι ως methylcobalamin ή dibencozide κτλ.

- Η D3 να ανέβει ΠΟΛΥ. Τα 300 IU είναι ΤΡΑΓΙΚΑ λίγα.

- Η Ε να είναι ίσως λιγότερη ως α-τοκοφερόλη και σίγουρα περισσότερο σαν blend τοκοφερόλων και τοκοτριενόλων.

Αυτή την στιγμή, αν ήθελα μια men specialized πολυβιταμίνη, δεν θα έπαιρνα Opti-Men ούτε Adam (η οποία Adam πλέον θεωρώ ότι είναι καλύτερη από την Opti-Men), Θα έπαιρνα αυτήν:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21292-Longevity%E2%84%A2-Men-s-Formula-(Pure-Essence)

...ή αυτήν

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?14891-Men-s-Life-Force-Multiple-(Source-Naturals)

στην οποία θα πρόσθετα επιπλέον D3.

Προσοχή, δεν λέω ότι οι παραπάνω 2 που προτείνω είναι τέλειες multies. Απλά θεωρώ ότι σε σχέση με την Opti-Men είναι καλύτερες, για κάποιον που θέλει έτοιμες φόρμουλες και όχι να φτιάχνει δικά του Paks.

manosp3
04-03-13, 15:54
μόλις σήμερα παρέλαβα την αμερικανικη έκδοση της opti-men:
αριστερά ευρωπαϊκή δεξιά αμερικανικη
http://img703.imageshack.us/img703/8130/img0700ky.jpg


πάνω αμερικανικη κάτω ευρωπαϊκή
http://img28.imageshack.us/img28/6327/img0701oz.jpg

Lao
05-03-13, 00:37
@manosp3 στα Supplement Facts τι διαφορές βλέπεις;

manosp3
05-03-13, 05:20
@manosp3 στα Supplement Facts τι διαφορές βλέπεις;

Η αμερικανικη έχει πιο πολλά συστατικά, αναφέρει την προέλευση κάθε βιταμίνης, και λέει αναλυτικά και τις ποσότητες σε όλα(ακόμα και στα blends!),για να καταλάβεις στην ευρωπαϊκή λείπει ένα ολόκληρο blend!!!
Επίσης αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στην EU δεν λέει καν που φτιάχτηκε αλλα "formulated by ON" ενώ στην US λέει "manufactured in USA by ON"

mits_7
12-03-13, 13:48
Στη συσκευασία αναφέρει να την παίρνουμε μετά από γεύματα...αν την πάρω με άδειο στομάχι το πρωί πριν την αερόβια λέτε να υπάρξει κανένα πρόβλημα;

billy89
12-03-13, 13:53
Ο λόγος που σου λέει να την πάρεις με γεύμα είναι για να υπάρξει καλύτερη διάσπαση από τα πεπτικά υγρά μαζί με την τροφή άρα και καλύτερη απορρόφηση.

Οπότε πρόβλημα δεν υπάρχει αλλά γιατί να την πάρεις με άδειο στομάχι ενώ είναι απλό να τη βάλεις μαζί με κάποιο γεύμα?

mits_7
12-03-13, 14:03
Για να έχει καλύτερο αποτέλεσμα η αερόβια...να κάψω το λίπος που ήδη υπάρχει πάνω μου κ όχι κάτι από αυτά που έφαγα.Γενικά επικρατεί η άποψη πως η αερόβια είναι προτιμότερο να γίνεται πρωί-πρωί και με άδειο στομάχι, γι'αυτό και ρώτησα αν μπορώ να πάρω την πολυβιταμίνη με άδειο στομάχι.

Mikekan
12-03-13, 14:43
Και εγώ τα ίδια σκεφτόμουν αλλά αποφάσισα η να την παίρνω μετα την αερόβια η να τρώω κάτι πριν την αερόβια και να τη παίρνω! για κάποιο λόγο υπάρχουν οι οδηγίες του προϊόντος!

mits_7
12-03-13, 15:08
Εγώ είχα στο μυαλό μου να παίρνω 1 χάπι opti-men πριν την αερόβια το πρωί, αμέσως μετά να παίρνω 2 χάπια uni-liver, και όταν φτάσω σπίτι κανονικά το πρωινό μου (βρώμη με whey σε νερό με λιγο γάλα ετσι για τη γεύση και 1 μπανάνα)...αν διαφωνεί κανείς, δεκτές οι όποιες γνώμες.

υγ: μείναμε που μείναμε άνεργοι ας βγάλουμε κάτι θετικό τουλάχιστον από αυτό.

billy89
12-03-13, 15:22
Ωραία, τότε γιατί δεν ξυπνάς, παίρνεις τα αμινοξέα σου, μετά αερόβια και μετά πρωινό και πολυβιταμίνη?

mits_7
12-03-13, 15:33
Τα αμινοξέα θα ήταν καλύτερα λες πριν την αερόβια;έχω την εντύπωση πως μετά θα καίω αμινοξέα και όχι λίπος..:unsure: ..δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό ρωτάω.

Lao
12-03-13, 15:33
@mits_7, απλά φάε κάτι ελαφρύ (π.χ. μια φέτα ψωμί με κάτι), πάρε μια Opti-Men και 2-3 Uni-Liver και κάνε την αερόβιά σου.

mits_7
12-03-13, 15:56
Δηλαδή συμφωνείς στην άποψη ότι καλύτερα τα αμινοξέα πριν, παρά μετά...ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι άλλο εδώ είμαστε να διαβάζουμε..;)

Lao
12-03-13, 16:29
Δηλαδή συμφωνείς στην άποψη ότι καλύτερα τα αμινοξέα πριν, παρά μετά...ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι άλλο εδώ είμαστε να διαβάζουμε..;)

Όχι, δεν είπα κάτι τέτοιο. Δεν θεωρώ το Uni-Liver «καθαρή» φόρμουλα αμινοξέων, το θεωρώ φαγητό.

6pack
15-03-13, 18:43
Πήρα για πρώτη φορά την opti-men και θέλω να ξέρω εάν πειράζει να προσθέσω και μια άλλη δόση της βιταμίνης πέραν της πρωινής όπως στο μεσημεριανό(1-2 κάψουλες)

moumia
22-03-13, 21:51
Nαι θα σου κάνει πολύ καλό θα κατουράς κίτρινα ούρα για καμιά εβδομάδα !

Ρε παιδιά πιεστείτε λίγο παραπάνω δε θα πάθετε κάτι, τα συμπληρώματα είναι απλά βοηθήματα και τα πέρνουμε όταν
έχουμε δώσει τα πάντα και θέλουμε κάτι παραπάνω και όχι όταν κάποιος είναι ερασιτέχνης, φιλικά...;)

dio32
04-04-13, 09:32
σκεφτομε να την βαλω μια το πρωι δυο το μεσημερι για να παρω το μεγιστο απο τις βιταμινες γιατι το απογευμα εχω γυμναστηριο.
λετε να δουλεψει?η επειδη το μεσημερι θα πεσουν 2 δεν θα αφομοιωθουν.

η να την βαλω 1-1-1?

kotsoum
04-04-13, 09:46
Εγω θα σου προτεινα σπαστά 1-1-1

Lao
04-04-13, 14:04
σκεφτομε να την βαλω μια το πρωι δυο το μεσημερι για να παρω το μεγιστο απο τις βιταμινες γιατι το απογευμα εχω γυμναστηριο.
λετε να δουλεψει?η επειδη το μεσημερι θα πεσουν 2 δεν θα αφομοιωθουν.

η να την βαλω 1-1-1?

Μια χαρούλα θα σαι.

Μπορείς ακόμα και 1,5+1,5.

Steloukos
14-06-13, 03:19
Eμενα το μονο που δεν μου αρεσει στην optimen ειναι η μεγαλη ποσοτητα βιταμινης Α,η οποια σε μεγαλες δοσεις ειναι τοξικη:-|...

sub
15-06-13, 00:59
Oι λιποδιαλυτές βιταμίνες που συσσωρεύονται στον οργανισμό είναι πιο ευκολο να κάνουν τοξικότητα. Οι συνέπειες της υπερβιταμίνωσης δεν είναι καθόλου αστείες. Εγώ θα πρόσεχα πολύ πριν φορτωθώ ένα πολυβιταμινούχο σκεύασμα μια και τόσο η τροφή όσο και διάφορα συμπληρώματα έχουν ήδη αρκετές βιταμίνες που ξεπερνάνε τη συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα

Lao
15-06-13, 21:50
Eμενα το μονο που δεν μου αρεσει στην optimen ειναι η μεγαλη ποσοτητα βιταμινης Α,η οποια σε μεγαλες δοσεις ειναι τοξικη:-|...

Είναι πάρα πολύ δύσκολο να πάθεις υπερβιταμίνωση Α με τα 10.000 IU προβιταμίνης (β-καροτένιο) που έχει η Opti-Men. Τοξικότητες θεωρούνται πιθανές με 10.000 «έτοιμης» Α και πάνω, και αυτό σε σχετικά μεγάλα χρονικά διαστήματα.


Oι λιποδιαλυτές βιταμίνες που συσσωρεύονται στον οργανισμό είναι πιο ευκολο να κάνουν τοξικότητα. Οι συνέπειες της υπερβιταμίνωσης δεν είναι καθόλου αστείες. Εγώ θα πρόσεχα πολύ πριν φορτωθώ ένα πολυβιταμινούχο σκεύασμα μια και τόσο η τροφή όσο και διάφορα συμπληρώματα έχουν ήδη αρκετές βιταμίνες που ξεπερνάνε τη συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα

Ανέλυσέ το λίγο, αν θέλεις, αυτό που λες.

Steloukos
16-06-13, 02:15
http://www.eof.gr/assets/TROPOPOIISI_PAR_III.pdf Εδω χαμηλα ο ΕΟΦ εχει θεσει ενα οριο στην προσληψη βιταμινων.Ειναι ενας πινακας χαμηλα που εξηγει.Η βιταμινη Α στην optimen ειναι σε 2πλασια ποσοτητα.Η βιταμινη Α δεν ειναι υδατοδιαλυτη,δεν αποβαλλεται με τα ουρα,οπως π.χ.η βιταμινη β12.Ετσι συσσωρευεται στο σωμα.Αν το σωμα εχει μεγαλη συγκεντρωση βιταμινης Α εχει καποιες παρενεργειες.Αμα googlαρεις θα τις βρεις.Εχει δικιο ο sub.

Lao
16-06-13, 02:41
http://www.eof.gr/assets/TROPOPOIISI_PAR_III.pdf Εδω χαμηλα ο ΕΟΦ εχει θεσει ενα οριο στην προσληψη βιταμινων.Ειναι ενας πινακας χαμηλα που εξηγει.Η βιταμινη Α στην optimen ειναι σε 2πλασια ποσοτητα.Η βιταμινη Α δεν ειναι υδατοδιαλυτη,δεν αποβαλλεται με τα ουρα,οπως π.χ.η βιταμινη β12.Ετσι συσσωρευεται στο σωμα.Αν το σωμα εχει μεγαλη συγκεντρωση βιταμινης Α εχει καποιες παρενεργειες.Αμα googlαρεις θα τις βρεις.Εχει δικιο ο sub.

Steloukos, η Α στα συμπληρώματα χωρίζεται - χοντρικά - σε δύο κατηγορίες:

- Έτοιμη
- Προβιταμίνη

Το β-καροτένιο, ανήκει στην 2η κατηγορία.

Διάβασε το παρακάτω link, και θα καταλάβεις.

http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/phytochemicals/carotenoids/

Steloukos
16-06-13, 19:57
Steloukos, η Α στα συμπληρώματα χωρίζεται - χοντρικά - σε δύο κατηγορίες:

- Έτοιμη
- Προβιταμίνη

Το β-καροτένιο, ανήκει στην 2η κατηγορία.

Διάβασε το παρακάτω link, και θα καταλάβεις.

http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/phytochemicals/carotenoids/

Δεν ξερω και τοσο καλα αγγλικα:P.Απ οτι καταλαβα εννοεις οτι η μορφη της βιταμινης Α που βρισκεται μεσα στην optimen(β-καροτενιο) δεν ειναι βλαβερη στις συγκεκριμενες ποσοτητες.

Lao
17-06-13, 02:32
Δεν ξερω και τοσο καλα αγγλικα:P.Απ οτι καταλαβα εννοεις οτι η μορφη της βιταμινης Α που βρισκεται μεσα στην optimen(β-καροτενιο) δεν ειναι βλαβερη στις συγκεκριμενες ποσοτητες.

Περίπου, ναι, αυτό εννοώ.

Anyway, για να υπάρξει τοξικότητα με β-καροτένιο σε αυτή την ποσότητα, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολο. Θεωρείται ιδιαίτερα ασφαλής μορφή, κυρίως γιατί είναι προβιταμίνη και όχι έτοιμη Α..

hoffman
13-07-13, 09:44
Μια ερώτηση παιδιά, επειδή παίρνω νιτρικο πριν την προπονα και μια whey παίζει να πάθω κάνα κοκομπλοκο άμα πάρω και την πολυβιταμινη;

Mikekan
13-07-13, 10:21
Τίποτα δεν θα πάθεις.

Με το username που κουβαλάς θα έπρεπε να είσαι ατρόμητος! :green:

hoffman
13-07-13, 10:33
Χαχαχα βλέπω τον ξέρεις τον hoffman απλά μην πάθω τίποτα όπως και αυτός με τόση χημεία

Mikekan
14-07-13, 00:09
Με το ποδηλάτη; Σφαλιάρες παίζαμε! Χαχα

Οχι ρε, κομπλε!


Sent from my iPhone using Tapatalk

hoffman
14-07-13, 00:22
Χαχαχα ωραία κομπλέ τρελε μου

its Johnny
25-05-14, 02:28
Τι λέτε για την opti-men
Είστε ευχαριστημένοι;
Είμαι ανάμεσα σε adam(now foods),multimax(mdouble you) και opti-men
Ίσως καταλήξω στην opti-men διότι οι άλλες έχουν μερικές ελλείψεις σε ορισμένες βιταμίνες που θέλω.
Να παραγγείλω την Αμερικανικη καλύτερα;

Mikekan
25-05-14, 08:40
Με Optimen η Adam εισαι μια χαρά, η άλλη δεν ειναι στο ίδιο επίπεδο.

djroof
27-05-14, 18:00
Ξέρει κανείς το λόγο που υπάρχει η έλλειψη της Opti men εδώ Ελλάδα σε πολλά καταστήματα αλλά και σε μερικά online ;;;

Lao
31-05-14, 00:09
Τι σας έχω, τι σας έχω;;;; :green:

ΝΕΑ ΦΟΡΜΟΥΛΑ



Serving Size 3 Tablets
Servings Per Container 30
Amount Per Serving % Daily Value

Vitamin A (As beta Carotene, Natural Mixed Carotenoids) 10,000 IU 200%
Vitamin C (As Ascorbic Acid) 300 mg 500%
Vitamin D (As Cholecalciferol) 1,500 IU 375%
Vitamin E (As D-Alpha Tocopherol Succinate) 200 IU 667%
Vitamin K (As Phytonadione) 75 mcg 94%
Thiamin (As Thiamin Hydrochloride) 75 mg 5,000%
Riboflavin 75 mg 4,412%
Niacin (As Niacinamide) 75 mg 375%
Vitamin B6 (As Pyridoxine Hydrochloride) 50 mg 2,500%
Folic Acid 600 mcg 150%
Vitamin B12 (As Cyanocobalamin) 100 mcg 1,667%
Biotin 300 mcg 100%
Pantothenic Acid (As D-Calcium Pantothenate) 75 mg 750%
Calcium (As Calcium Carbonate, Citrate) 50 mg 5%
Iodine (As Kelp) 150 mcg 100%
Magnesium (As Magnesium Oxide, Aspartate) 80 mg 20%
Zinc (As Zinc Citrate) 15 mg 100%
Selenium (As Selenomethionine) 200 mcg 286%
Copper (As Copper Gluconate) 2 mg 100%
Manganese (As Manganese Gluconate) 2 mg 100%
Chromium (As Chromium Gtf) 120 mcg 100%
Molybdenum (As Molybdenum A.A. Chelate) 80 mcg 107%


Amino Blend 1g †
L-Arginine, L-Glutamine, L-Valine, L-Leucine, L-Isoleucine, L-Cystine, L-Lysine, L-Threonine

Phyto Men Blend 100mg †
Green Tea Powder (leaf), Hesperidin Complex (fruit), Deodorized Garlic Powder (bulb), Grape Seed Extract, (standardized to 95% polyphenol) (seed), Fruit Blend [Orange Powder (fruit), Pineapple Powder (fruit), Apple Powder (fruit), Grape Powder (fruit), Blueberry Powder (fruit), Cranberry Powder (fruit), Papaya Powder (fruit), Elderberry Powder (fruit), Bilberry Powder (fruit), Black Currant Powder (fruit), Kiwi Powder (fruit)], and Vegetable Blend [Wild Yam Powder (root), Carrot Powder (root), Spinach Powder (leaf), Cauliflower Powder (head), Kale Powder (leaf), Brussels Sprouts Powder (edible head), Broccoli Powder (whole plant)]

Viri Men Blend 50mg †
Saw Palmetto Extract (berry), Damiana Extract (leaf), Panax Ginseng Extract (root), Ginkgo Biloba Powdered Extract (leaf), Nettles Powdered Extract (leaf), Pumpkin Extract (seed), Raw Oyster Concentrate

Enzy Blend 50mg †
Papain, Bromelain, alpha Amylase, Lipase

Alpha-Lipoic Acid 25 mg †
Paba (Para-Aminobenzoic Acid) 10 mg †
Choline (As Choline Bitartrate) 10 mg †
Inositol 10 mg †
Silica 5 mg †
Boron 2 mg †
Lycopene (Lyc-O-Mato®) 500 mcg †
Lutein 500 mcg †
Alpha Carotene 140 mcg †
Vanadium 100 mcg †
Cryptoxanthin 34 mcg †
Zeaxanthin 28 mcg †

† Daily Value not established
Other Ingredients:
Microcrystalline Cellulose, Stearic Acid, Croscarmellose Sodium, Pharmaceutical Glaze No. 2, Magnesium Stearate, Silica.
Allergen Information: Contains Shellfish (Oyster) Ingredients.

Με bold οι κυριότερες αλλαγές.

billy89
31-05-14, 00:32
Lao πώς σου φαίνεται σε σχέση με την παλιά?

Lao
31-05-14, 00:56
Lao πώς σου φαίνεται σε σχέση με την παλιά?

Καταρχήν, τα Supp Facts που πόσταρα, είναι από το bb.com, στο σίτε τους έχουν ακόμα τα παλιά, τα οποια και επισυνάπτω ξανά ώστε να έχουμε έναν μπούσουλα.

Το θέμα είναι ότι μπήκα και στο βότανο και έχουν ήδη την καινούργια, αλλά το label είναι διαφορετικό σε σχέση με το bb.com.



Supplement Facts
Serving Size: 3 Tablets
Serving Per Container: 50
Amount Per Serving %Daily Value

Vitamin A (as beta carotene, mixed carotenoids) 10,000 IU 200%
Vitamin C (as ascorbic acid) 300 mg 500%
Vitamin D (as cholecalciferol) 1,5000 IU 375%
Vitamin E (as d-alpha tocopheryl succinate) 200 IU 667%
Vitamin K (as phytonadione) 75 mcg 94%
Thiamin (as thiamin hydrochloride) 75 mg 5000%
Riboflavin 75 mg 4412%
Niacin (as niacinamide) 75 mg 375%
Vitamin B6 (as pyridoxine hydrochloride) 50 mg 2500%
Folic Acid 600 mcg 150%
Vitamin B12 (as cyanocobalamin) 100 mcg 1667%
Biotin 300 mcg 100%
Pantothenic Acid (as d-calcium pantothenate) 75 mg 750%
Calcium (as dicalcium phosphate dihydrate) 50 mg 5%
Iodine (as potassium iodide) 150 mcg 100%
Magnesium (as magnesium oxide, aspartate) 80 mg 20%
Zinc (as zinc oxide) 15 mg 100%
Selenium (selenomethionine) 200 mcg 286%
Copper (as copper sulfate) 2 mg 100%
Manganese (as manganese sulfate) 2 mg 100%
Chromium (as chromium GTF) 120 mcg 100%
Molybdenum (as molybdenum A.A. chelate) 80 mcg 107%

Amino Men Blend
L-Arginine, L-Glutamine, L-Valine, L-Leucine, L-Isoleucine, L-Cystine, L-Lysine HCI, L-Threonine 1 g †

Phyto Men Blend
Green Tea Powder (leaf), Hesperidin Complex (fruit), Deodorized Garlic
Powder (bulb), Grape Extract (seed) (standardized to 95% polyphenol),
Fruit Blend [Orange Powder (fruit), Pineapple Powder (fruit), Apply
Powder (fruit), Grape Powder (fruit), Blueberry Powder (fruit), Cranberry
Powder (fruit), Papaya Powder (fruit), Elderberry Powder (fruit), Bilberry
Powder (fruit), Black Currant Powder (fruit), Kiwi Powder (fruit)], and
Vegetable Blend [Wild Yam Powder (root) , Carrot Powder (leaf), Brussels
Sprouts Powder (edible head), Broccoli Powder (whole plant)] 100 mg †

Viri Men Blend
Saw Palmetto Extract (berry), Damiana Extract (leaf), Panax Ginseng
Extract (root), Ginkgo Biloba Powdered Extract (leaf), Nettles Powdered
Extract (leaf), Pumpkin Extract (seed), Raw Oyster Concentrate 50 mg †

Enzyme Blend
Papain , Bromelain, Alpha Amylase, Lipase 50 mg †

Alpha Lipoic Acid 25 mg †
PABA (para-aminobenzoic acid) 10 mg †
Choline (as choline bitartrate) 10 mg †
Inositol 10 mg †
Boron 2 mg †
Lycopene (Lyc-O-Mato) 500 mcg †
Lutein 500 mcg †
Alpha Carotene 140 mcg †
Vanadium 100 mcg †
Cryptoxanthin 34 mcg †
Zeaxanthin 28 mcg †
† Daily Value not established.

Οι διαφορές που εντοπίζω σε σχέση με του bb.com, είναι ότι ο ψευδάργυεος είναι oxide.

H λογική λέει ότι αυτά του βοτάνου είναι πιο αξιόπιστα, διότι έχουν και φωτογραφίες του προϊόντος που μόλις τσέκαρα και είναι σωστά όσα γράφουν.

So......

... ανέβασαν D3 (θυμίζω ότι μου είχαν απαντήσει ότι 300IU είναι ΟΚ, θα βρω και το - προφητικό - post μου :P).

Επίσης, μείωσαν κάποια μέταλλα και επίσης μείωσαν πολύ τα blends, τα οποία πλέον είναι πιο αστεία από όσο ήταν. :rolf:

Τελείως fail το ότι εξακολουθούν να έχουν την Ε στα 200IU, οι Β είναι σε φτηνές μορφές, η Β12 και cyano και λίγη, o ψευδάργυρος ως oxide.

A, το κουτί είναι 150άρι πλέον.

Γενικά, περικοπές βλέπω και απορώ μιας και η Opti-Men έχει πουλήσει τρελά.

Τέλος, αν με ρωτήσεις αν το προϊόν είναι καλό, θα απαντήσω ΟΧΙ.

am13704
29-03-15, 13:08
Ψαχνοντας τωρα στο site της ON για πιθανη καλυτερη τιμη διαπίστωσα οτι οι ποσοτητες Β που περιεχει η αμερικανικη optimen ειναι μεγαδοσεις
ενω κατι τετοιο δεν ισχυει για την optimen του extreme.
Μου φαινεται πολυ παραξενο , ξερει κανεις γιατι;

beefmeup
29-03-15, 13:34
αρχικα δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις καλυτερη τιμη σε κανενα συμπληρωμα αποευθειας απο τη εταιρια.
κ μετα αν διαβαζες λιγο το θεμα πριν ποσταρεις θα εβλεπες οτι υπαρχουν αμερικανικες κ ευρωπαικες εκδοσεις κ δεν ειναι ιδες σε ολα.

am13704
01-04-15, 22:39
Τελικα για πιο λογο η ελληνικη εκδοση ειναι τοσο λιγη σε περιεκτικοτητα του συμπλεγματος Β; ενω αντιθετα warrior και adam ειναι σε μεγαδοσεις; ποια να παρω τελικΑ εχω μπερδευτει.

beefmeup
01-04-15, 22:45
γιατι ετσι θελει η εταιρια που την φτιαχνει,απλο ειναι.
κ δεν ειναι ελληνικη η εκδοση ,ευρωπαικη ειναι.

am13704
01-04-15, 22:52
Ναι αλλα για καποιο λογο ετσι θελει . αυτο ρωταω ποιος ειναι ο λογος. Και τελικα τι να κανω . χρειαζομαι τις μεγαδοσεις Β; μηπως ειναι επιβαρυντικες; να παρω οπτι η να προτιμισω warrior η adam;

beefmeup
01-04-15, 22:58
ειναι δυσκολο να εβαζαν δοσεις σε τετοιες ποσοτητες που θα ειχαν ασχημες επιπτωσεις για τον οργανισμο.
το αν τις χρειαζεσαι η οχι ειναι αλλο θεμα τελειως κ ,υπαρχει στην ενοτητα αυτη για να διαβασεις κ να αποφασισεις πανω κατω.

am13704
02-04-15, 16:24
Δηλαδη μου λες οτι οι μεγαλες δοσεις που εχουν η multivitamin της warrior η adam και τοσες αλλες , εχουν βλαβερες συνεπειες στον οργανισμο;

beefmeup
02-04-15, 16:28
δηλαδη μου λες οτι αυτο καταλαβες απο το απο πανω ποστ μου?

Lao
02-04-15, 16:58
Ψαχνοντας τωρα στο site της ON για πιθανη καλυτερη τιμη διαπίστωσα οτι οι ποσοτητες Β που περιεχει η αμερικανικη optimen ειναι μεγαδοσεις
ενω κατι τετοιο δεν ισχυει για την optimen του extreme.
Μου φαινεται πολυ παραξενο , ξερει κανεις γιατι;

Τα Supp Facts που χει το xtreme, είναι αυτά στο επισυναπτόμενο αρχείο, σωστά;

Ένας λόγος που είναι διαφορετικά, είναι ότι ακολουθούν το ευρωπαϊκό πρότυπο το οποίο π.χ. τις λιποδιαλυτές βιταμίνες δεν τις μετράει με IU (International Units) αλλά σε μg, mg κτλ.

Από κει και πέρα, προφανώς και οι δοσολογίες θα είναι διαφορετικές, εφόσον είναι η ευρωπαϊκή έκδοση. Το γιατί είναι διαφορετικές προσωπικά δεν το γνωρίζω, αλλά δεν πιστεύω ότι έχεις να φοβάσαι κάτι αν έπαιρνες π.χ. την αμερικάνικη έκδοση που είναι και η original.

Ειδικά για τις μεγαδόσεις που βλέπεις στις Β, πέραν του ότι είναι αρκετά κάτω από το Upper Limit, έτσι και αλλιώς είναι ζήτημα αν θα απορροφήσεις ένα 10-30% (ίσως και να λέω πολύ) και το υπόλοιπο θα φύγει με τα ούρα σου.

Κοντολογής, εγώ την αμερικάνικη θα έπαιρνα.

am13704
11-04-15, 17:25
Καλησπερα στα μελη του φορουμ , ευχομαι καλο Πασχα.
Εχω διαπιστωσει πλεον οτι ολες οι πολιβιταμινες ( animal pack , adam , solgar annavite κλπ .) εχουν μεγαδοσεις Β εκτος απο την ON .
Ψαχνοντας σε ξενα forum δεν μπορεσα να βρω κατι . Εστειλα e-mail στην ΟΝ και απαντηση δεν εχω παρει ακομα.

Επειδη ως γνωστον το συμπλεγμα Β ειναι πολυ σημαντικο για την πρωτεινοσυνθεση και γενικα για τον μεταβολισμο, καταληγω στο συμερασμα οτι
η ευρωπαικη εκδοση της optimen ειναι για πεταμα.
Θα ηθελα την γνωμη σας επαυτου.

beefmeup
11-04-15, 17:49
να σαι καλα γελασα με το ποστ κ τον τιτλο του.

να σου κανω μια ερωτηση φιλε..?
αφου τελικα αυτη η βιταμινη δεν σου καθεται γιατι δεν αγοραζεις κατι που να σε βολευει ,να τελειωνεις κ εσυ κ εμεις που καθε 3η μερα ρωτας τα ιδια?
τοσες multies υπαρχουν εχει εξω ,βρες μια που να ειναι περιπου οπως την θες κ παρτη να υσυχασουμε.

αν ντε κ καλα θες αυτη εδω παρτην ,κ παρε μαζι κ μια σχετη Β αφου θες ποσοτητα απο αυτη ,κ συμπληρωνε κ αντε στην ευχη του Θεου.

am13704
11-04-15, 18:53
Εχω ηδη παραγγειλει την ADAM αλλα απλως θελω να μαθω τον λογο . Εχω την περιεργια . Τοσο κακο ειναι ;

Δηλαδη μονο εγω, κανεις αλλος στο forum δεν εχει την περιεργια να μαθει τι παιζει με την opti - men ;

beefmeup
11-04-15, 19:05
δεν παιζει κατι φιλε..τι να παιζει δλδ.
οι εταιριες για δικους τους λογους εχουν αλλες εκδοσεις για ευρωπη κ αλλες για αμερικη..ειτε γιατι καποια συστατικα δεν επιτρεπονται στην ευρωπη λογω διαφορετικης νομοθεσιας ,ειτε γιατι ετσι μπορουν κ το κανουν χωρις καποιο λογο.
ε,κατι τετοιο συμβαινει κ εδω,δεν υπαρχει λογος υπεραναλυσης..αυτο που "ανακαλυψες" εδω περα γινεται σε καθε δευτερο συμπληρωμα με τις διαφορετικες εκδοσεις..

Lao
14-04-15, 14:03
δεν παιζει κατι φιλε..τι να παιζει δλδ.
οι εταιριες για δικους τους λογους εχουν αλλες εκδοσεις για ευρωπη κ αλλες για αμερικη..ειτε γιατι καποια συστατικα δεν επιτρεπονται στην ευρωπη λογω διαφορετικης νομοθεσιας ,ειτε γιατι ετσι μπορουν κ το κανουν χωρις καποιο λογο.
ε,κατι τετοιο συμβαινει κ εδω,δεν υπαρχει λογος υπεραναλυσης..αυτο που "ανακαλυψες" εδω περα γινεται σε καθε δευτερο συμπληρωμα με τις διαφορετικες εκδοσεις..

Στα όσα πολύ σωστά λέει ο beef, να προσθέσω ότι παίζει και το marketing. Πολλές φορές τα labels αναφέρουν π.χ. δοσολογία ανά ταμπλέτα, κυρίως όταν πρόκειται για τις μικρές συσκευασίες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η Solgar VM2000 που ενώ το μαμίσιο αυτοκόλλητο από μέσα λέει 2 ταμπλέτες δόση και έχει ανάλυση του τι περιέχουν, από πάνω εδώ στην Ελλάδα κολλάνε ένα λευκό που λέει δόση μια ταμπλέτα και έχει κάτι Supp Facts του κ@λου...

Πιστεύω ότι αυτό γίνεται για να μπορούν να δικαιολογούν τα λεφτά που ζητάνε για τα 30ρια και 60ρια που πουλάνε, μιας και με 2 ταμπλέτες (που είναι η κανονική και προτεινόμενη από την Solgar δόση) το ένα τελειώνει σε 15 μέρες και το άλλο σε 30.

amplaxoublis
15-06-15, 10:57
Καλημερα στα κομαντα! Ψαχνω αυτον τον καιρο να παρω πολυβιταμινη και γενικα ψαχνομαι γιατι ακουω πολλα! Ειπα να μπω στο αθρο για την opti men ακομα μια φορα μπας και υπαρχει αλλαγη .. Δεν ειδα να ανεβαζει κανεις κατι οτι αλλαξε απο το 2014! Εψαξα λοιπον και νομιζω αλλαξε καποια πραγματακια, αλλα επειδη δεν σκαμπαζω απο δοσολογιες κτλπ θα ηθελα την βοηθεια σας για να δουμε αν υπαρχει προοδος στην συκγκεκριμενη πολυβιταμινη που μας εχει δημιουργησει προβληματισμους ανα καιρους απ' οσο διαβαζω!! Το suppl. facts ειναι απο γνωστο καταστημα συμπληρωματων στην Ελλαδα!

957799578095781

Lao
15-06-15, 14:16
Καλημερα στα κομαντα! Ψαχνω αυτον τον καιρο να παρω πολυβιταμινη και γενικα ψαχνομαι γιατι ακουω πολλα! Ειπα να μπω στο αθρο για την opti men ακομα μια φορα μπας και υπαρχει αλλαγη .. Δεν ειδα να ανεβαζει κανεις κατι οτι αλλαξε απο το 2014! Εψαξα λοιπον και νομιζω αλλαξε καποια πραγματακια, αλλα επειδη δεν σκαμπαζω απο δοσολογιες κτλπ θα ηθελα την βοηθεια σας για να δουμε αν υπαρχει προοδος στην συκγκεκριμενη πολυβιταμινη που μας εχει δημιουργησει προβληματισμους ανα καιρους απ' οσο διαβαζω!! Το suppl. facts ειναι απο γνωστο καταστημα συμπληρωματων στην Ελλαδα!


Η τελευταία αλλαγή της φόρμουλας, έχει αναφερθεί εδώ:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1736-Opti-Men-%28ON%29&p=791263&viewfull=1#post791263

...και εδώ:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1736-Opti-Men-%28ON%29&p=791269&viewfull=1#post791269

Συμβουλή, μην ασχολείσαι με τα labels των ελληνικών ή πορτογαλικών καταστημάτων, δεν αφορούν την original έκδοση που είναι η αμερικάνικη.

amplaxoublis
15-06-15, 14:24
Η τελευταία αλλαγή της φόρμουλας, έχει αναφερθεί εδώ:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1736-Opti-Men-%28ON%29&p=791263&viewfull=1#post791263

...και εδώ:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1736-Opti-Men-%28ON%29&p=791269&viewfull=1#post791269

Συμβουλή, μην ασχολείσαι με τα labels των ελληνικών ή πορτογαλικών καταστημάτων, δεν αφορούν την original έκδοση που είναι η αμερικάνικη.

Tα διαβασα αυτα απλα νομιζα αλλαξε παλι! Ευχαριστω πολυ! Αρα δεν συνινσταται το προιον!

Spyrosktm
03-12-15, 11:01
Μόλις τελείωσα ένα κουτί των 90tabs. Mε τις 3 την ημέρα που συστήνουν, κράτησε ένα μήνα. Καλές εντυπώσεις, τουλάχιστον από όσο μπόρεσα να καταλάβω με ένα κουτί που πήρα.

SotosLg
17-01-16, 18:54
Ρε παιδια, μονο σε μενα δεν αλλαξε και πολυ το χρωμα των ουρων με την συγκεκριμενη;; Παιρνω 3 με το πρωινο!!

dio32
17-01-16, 22:47
Ρε παιδια, μονο σε μενα δεν αλλαξε και πολυ το χρωμα των ουρων με την συγκεκριμενη;; Παιρνω 3 με το πρωινο!!

σπαστες επρεπε να τις περνεις μια με το πρωινο μια με το μεσημεριανο και μια με το βραδυνο και οχι και τις 3 με το πρωινο

vagdim
26-05-16, 13:29
Μου την έφερε ένας φίλος που ήρθε από Αγγλία γιατί εδώ μου είπαν ότι είναι σε έλλειψη. Δεν μου κιτρινίζει τα ούρα όπως παλιά, αλλά μπορεί να παίζει ρόλο και η δίαιτα που κάνω ή το παραπάνω νερό που πίνω.

ΑΘΛΗΤΗΣ
12-07-16, 12:10
Πρόσφατα παραλάβαμε την νέα Ευρωπαϊκή έκδοση του Opti-Men και σας παρουσιάζουμε παρακάτω την ετικέτα και το πινακάκι συστατικών.

107678107679

Lao
12-07-16, 19:36
Μου την έφερε ένας φίλος που ήρθε από Αγγλία γιατί εδώ μου είπαν ότι είναι σε έλλειψη. Δεν μου κιτρινίζει τα ούρα όπως παλιά, αλλά μπορεί να παίζει ρόλο και η δίαιτα που κάνω ή το παραπάνω νερό που πίνω.

Τα ούρα δεν κιτρινίζουν γιατί οι Β είναι πολύ μειωμένες.

Mitsos.
04-05-17, 00:25
Παίρνω τις συγκεκριμένες πολυβιταμίνες τον τελευταίο καιρό. Γνωρίζετε ποια είναι η κατάλληλη ωρα να τις παίρνεις, δηλαδή πριν το φαγητό ή μετά? Ακόμα έχει παρατηρήσει κανείς καούρες μετά αφού την πάρει?

beefmeup
04-05-17, 10:46
3 ταμπς την μερα, ουσιαστικα παιρνεις μια ταμπ. με καποιο γευμα..

Grigoriskon
11-04-19, 13:05
Μόλις παρέλαβα αυτές τις πολυβιταμινες αλλά δεν είναι πολύ χειρότερες συγκριτικά με τα παλαιότερες εκδόσεις? Πολλές βιταμίνες είναι uderdose συγκριτικά με την orange triad ti lete?