PDA

Επιστροφή στο Forum : Eλξεις στο μηχανημα σωστη εκτελεση



RUHL
12-03-08, 19:12
Lat poll down λεγεται στα αγγλικα ελξεις στο μηχανημα(φτερα) πησω λοιπον

θελω να μου πειτε πως την εκτελειτε οταν παει το σιδερο πησω απο το κεφαλι
εβλεπα ενα βιντεακι markus ruhl το XXL και εκει οταν τα κανει φερνει την μπαρα ισα ισα να ακουμπανε στα αφτια σε εκεινο το επιπεδο
Ομως στο dvd του ο charles_glas οταν δειχνει την ασκηση το σιδερο φτανει μεχρι τους τραπεζιους του επησης ειδα και πως τις κανει ο κολεμαν τις παει στην μεση περιπου των αφτιων αντε και εκει που τελειωνουν αλλα οχι πιο κατω
τι γινεται πια ειναι η σωστη εκτελεση?


εγω εκτελω με τον πρωτο τροπο εκει στο επιπεδο τον αφτιων με το αλλο νομιζω θα εχεις προβλημα στο αυχενα

πως την κανετε εσεις?


και να μου πειτε πως κανετε και μπροστα την ιδια ασκηση μεχρι που το φερνετε να ακουμπαει το στηθος ετσι ειδα να τις κανει ο κολεμαν και ο cutler η οπως ο charles_glas μεχρι το σαγονι ισα ισα εκει που τελειωνει το σαγονι πως την κανετε αυτην?

billys15
12-03-08, 22:19
Εγω τις οπισθολαιμιες ελξεις τι κανω μεχρι εκει στα αφτια που ειπες,οχι μεχρι κατω για να αποφυγω τυχον προβληματα στους ωμους.Τις εμπροσθολαιμιες μεχρι το σαγονι και ισως λιγο πιο κατω (δεν κεντραρω κιολας :) ).

ioannis1
12-03-08, 22:39
εγω και τις δυο τις κανω με πληρη κινηση.μπροστα ακουμπαω στο στηθος τη μπαρα και πισω στους τραπεζιους αλλα με πολυ ανοιχτη λαβη.

RUHL
12-03-08, 23:01
Γιαννη βαζεις πολλα κιλα?

αν ναι προσεχε την ανοιχτη λαβη επαθα ζημια στον ομο εγω απο την πολυ ανοιχτη λαβη μια και καλη και ακομα με θυματε o πονος-ζημια εως τωρα μερικες φορες :(

TRIANTAFYLLOU
13-03-08, 17:16
Το καλύτερο κατα την γνώμη μου είναι το άνοιγμα να είναι μιαμιση φορά το ανοιμα των ώμων οσο για αυτο που λέτε πιο είναι το σωστό σχετικά με τον κόλεμαν δεν είναι λάθος και να θέλει να πάει πιο κάτω δεν μπορεί δεν γίνετε γιατί με τους μύς που εχει ο κόλεμαν και ο κάθε κόλεμαν οταν γίνετε σύσπαση των μυών την ώρα που κάνει έλξεις με βαριά κιλά δεν πάει με τίποτε πιο κάτω αυτό το καταλάβαινα όταν ημουν πάνω απο 120 κιλα μυικά ενώ στην πλάτη αισθανόμουν οτι οσο βάρος και να με βάλης το σηκώνω με τέλεια εκτέλεση και αυστηρά οταν πριζόμουν δεν κατέβαινε πιο κάτω με τίποτε οπότε δεν είναι λάθος αλλά σε νορμάλ ατομα απλά προσπαθείς οσο το δυνατόν πιο χαμηλά με κανονικό ρυθμό εκτέλεσης και κρατάμε στο κάτω σημείο για μέγιστα αποτελέσματα.

ioannis1
13-03-08, 22:22
εχει δικιο ο ηλιας αν εχεις τοσο ογκο δεν κατεβαινουν τα χερια.αλεξ στην οπισθολαιμια δεν βαζω πολλα κιλα και την κανω σπανια γιατι νοιωθω οτι δεν με βολευει η κινηση.εχεις απολυτο δικιο μπορεις να τραυματιστεις ευκολα στον ωμο. :thumbsup:

KATERINI 144
13-03-08, 23:05
και να μου πειτε πως κανετε και μπροστα την ιδια ασκηση μεχρι που το φερνετε να ακουμπαει το στηθος ετσι ειδα να τις κανει ο κολεμαν και ο cutler η οπως ο charles_glas μεχρι το σαγονι ισα ισα εκει που τελειωνει το σαγονι πως την κανετε αυτην?
εδω αλεξ μπερδεύεσαι είναι δυο διαφορετικές ασκήσεις-εκτελέσεις. όταν παει μέχρι το στήθος γέρνεις και πίσω τον κορμό, οταν φτάνει μεχρι το σαγόνι στέκεται ίσια ο κορμός, και εννοείτε πως πιάνει σε διαφορετικά σημεία τις πλάτης η καθε εκτέλεση.

KATERINI 144
13-03-08, 23:09
Lat poll down λεγεται στα αγγλικα ελξεις στο μηχανημα(φτερα) πησω λοιπον

θελω να μου πειτε πως την εκτελειτε οταν παει το σιδερο πησω απο το κεφαλι
εβλεπα ενα βιντεακι markus ruhl το XXL και εκει οταν τα κανει φερνει την μπαρα ισα ισα να ακουμπανε στα αφτια σε εκεινο το επιπεδο
Ομως στο dvd του ο charles_glas οταν δειχνει την ασκηση το σιδερο φτανει μεχρι τους τραπεζιους του επησης ειδα και πως τις κανει ο κολεμαν τις παει στην μεση περιπου των αφτιων αντε και εκει που τελειωνουν αλλα οχι πιο κατω
τι γινεται πια ειναι η σωστη εκτελεση?


εδω παίζουν ρόλο τα κιλά, οσο ποιο πολλά τοσο ποιο ψηλά σταματάει η λαβή, ειναι άβολη άσκηση και ζορίζει πολλή τους πισω ώμους.

RUHL
13-03-08, 23:28
και να μου πειτε πως κανετε και μπροστα την ιδια ασκηση μεχρι που το φερνετε να ακουμπαει το στηθος ετσι ειδα να τις κανει ο κολεμαν και ο cutler η οπως ο charles_glas μεχρι το σαγονι ισα ισα εκει που τελειωνει το σαγονι πως την κανετε αυτην?
εδω αλεξ μπερδεύεσαι είναι δυο διαφορετικές ασκήσεις-εκτελέσεις. όταν παει μέχρι το στήθος γέρνεις και πίσω τον κορμό, οταν φτάνει μεχρι το σαγόνι στέκεται ίσια ο κορμός, και εννοείτε πως πιάνει σε διαφορετικά σημεία τις πλάτης η καθε εκτέλεση.

oπως και να χει εσυ που το φερνεις σαγονι μυτη φριδια :lol: :P μετοπο :P

KATERINI 144
13-03-08, 23:40
έτυχε σε πρόγραμμα να κανω άσκηση που την φέρνω τη λαβή μεχρι το σαγόνι, και μετα επόμενη άσκηση γερμένος πίσω στο στήθος τη λαβή ρε.
αφού ειναι διαφορετική άσκηση λέμε η κάθε μια. :bbbiceps:

SOLID
14-03-08, 03:21
Καλη ερωτηση Ρουλ εγω προσωπικα κανω την εμπροσθολαιμια μεχρι το τελος του σαγονιου
και την οπισθολαιμια μεχρι το επιπεδο των αφτιων!!!Παντως γενικα εχει κατηγορηθει πολυ για τραυματισμους στους ωμους και στους ρομβοειδεις!!!Εχει τυχει κιολας να δω γυμναστηρια που να μην την εχουν!!!

giorgos_xania
15-03-08, 17:04
μπροστα μεχρι στηθος οι πρωτες πεντε συνηθως οι υπολοιπες οσο πανε
πισω μεχρι τραπεζια παλι οι πρωτες πεντε συνηθως οι υπολοιπες οσο πανε :bounce:

RUHL
09-05-08, 14:55
Δεν ηθελα να ανοιξω καινουριο τοπικ απλος να δω τι νομιζετε αμα ειναι ετσι η οχι


http://imageshack.gr/files/2e7zuok2jgf97nms6xgk.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=2e7zuok2jgf97nms6xgk.jpg)

Οπως λεει στην φωτο οι ελξεις πησω απο το κεφαλι πιανουν εκεινα τα σημεια αριστερα ενω οταν φερνεις την μπαρα στο στηθος πιανει εκει δεξια συμφωνειτε διαφονητε? σχολιαστε

:army1:

KATERINI 144
10-05-08, 11:16
δε συμφωνώ, με τη μπάρα πίσω απο το κεφάλι πιάνει ψιλά στην πλάτη, οχι εκεί χαμηλά που δείχνει στη φώτο. :chinese:

nEEd4wEEd
11-07-08, 19:53
ρουλ αυτό το βίβλίο φαίνετε πολύ ενδιαφέρον! :green:
αν δεν σου είναι κόπος στείλε ένα PM που μπορώ να το βρώ!

edit: ξέχασα την ερώτηση. εγώ κάνω οπισθολαίμιες μετά από πουλόβερ και κωπηλατική, με σχετικά λίγα κιλά, ΠΟΛΥ αργά την κίνηση, σφίξιμο για 2 σεκ στο κάτω μέρος, στο πάνω αφήνω το βάρος να σηκώσει τους ώμους πάνω για να τεντώσουν τελείως τα Lats. νιώθω να δουλεύει πολύ ωραία, ιδαίτερα στο κάτω μέρος του μυ, όπως δείχνει το βιβλίο σου.
Επειδή και εμένα μου είναι άβολη άσκηση, χτυπάει ώμο και δικέφαλο λίγο, την κάνω τελευταία ώστε να χρειάζομαι πολύ λίγα κιλά για να κουράσω τον μυ.

RUHL
11-07-08, 23:00
εδω επιτρεπεοντε τα παρανομα :lol: :lol: δεν ειναι σαν το αλλο φορουμ που φοβουντε την σκια τους
εδω εχουμε τα βιβλια τα εχουμε κανει στικυ
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=657



Τωρα για την ασκηση που λες εγω θα σου πρωτηνα να την βαλεις πρωτη(ειναι πολυ απετητικη) και να χρησημοποιεις straps και να κρατας οσο το δηνατον λιγοτερο σφηχτα την λαβη μονο ετσι θα βγαλεις απο την κινηση τους δικεφαλους και του ομους σε μεγαλο βαθμο και θα τραβας μονο με τα φτερα πληρης απομονωση

nEEd4wEEd
12-07-08, 02:02
ρουλ παιδί μου αν είχες και βυζιά σε παντρευόμουνα :love:
thnx man :green:

Vson
23-10-08, 12:25
αυτο με τους τραυματισμους στους ωμους απο ασκησεις στο στηθος στη πλατη αλλα και καθεαυτου στους ωμους μπορεις πολυ απλα να τις αποφυγεις ακομα κ αν σηκωνεις πολλα κιλα.

μην κανεις πληρη κινηση ποτε με οτιδηποτε εχει σχεση με ωμους,

ανοιχτη λαβη και οπισθολαιμιες ειναι πολυ επικινδυνη για ωμους οποτε ποτε δεν τραβας τα βαρη τερμα κατω να φτανεις μεχρι εκει που ευθυγραμμιζονται οι ωμοι και αυτο ηταν, και σε αλλες ασκησεις οπως με βαρακια για στηθος σε παγκο κοκ.

μερικοι πανε και κανουν περα απο την ευθυγραμμιση, πανε δλδ πιο κατω η πιο πισω απο τους ωμους τους (αναλογα την ασκηση) και λογικο ειναι να μην αντεξουν οι ωμοι ειδικα οταν ειναι αδυναμοι

ruhl εχει περασει ο τραυματισμος η σου εμεινε τπτ;

RUHL
23-10-08, 14:57
για τωρα δεν με ενοχλει εκανα θεραπειες πηρα κατι φαρμακα και συμπληρωματα μεχρι τωρα δεν πονεσε μακαρι να παραμηνει ετσι