PDA

Επιστροφή στο Forum : Eleuthero (NOW)



Σελίδες : [1] 2

Lao
12-10-11, 16:04
http://images.iherb.com/m/NOW-04033-2.jpg



Adaptogenic Herb
500 mg
Traditional Siberian Herb
Supports Response to Physical & Mental Stress
GMP Quality Assured
A Dietary Supplement

Eleuthero Root (Eleutherococcus senticosus) is known as an adaptogen, meaning it helps to protect against the effects of physical and mental stress. The Eleuthero Roots used in our capsules are carefully picked for their high Eleutheroside content. Eleutherosides are the active components in Eleuthero.




Suggested Use

As a dietary supplement, take 2 capsules 1 to 2 times daily. Consider taking this product in combination with NOW Glucose Metabolic Support or Super Cortisol Support.




Supplement Facts

Serving Size: 2 Capsules
Servings Per Container: 125

Amount Per Serving % Daily Value

Total Carbohydrate 737 mg <1%*
Eleuthero (Eleutherococcus senticosus) (Root) 1.0 g (1,000 mg) †

1 γραμμάριο την μέρα, νομίζω είναι καλά...:thumbup:

Lao
05-11-11, 23:59
Να ενημερώσω ότι έχω πλέον 2 κουτιά από δαύτο στην κατοχή μου. :turtle::turtle::turtle:

Δώστε προσοχή, το eleuthero ή αλλιώς ελευθερόκοκκος ή αλλιώς σιβηριανό ginseng, είναι αυτό που μάλλον κάνει το Animal Pak να έχει τα αποτελέσματα που έχει μιας και σε κάθε packet υπάρχουν 875 gr.

Με αυτό θα παίρνω 1 gr την μέρα, ποσότητα που θεωρώ ότι είναι καλή. Μπορεί να το πάω και στα 2.

average_joe
06-11-11, 00:11
τι αλλα συμπληρωματα θα χρησιμοποιησεις?
τωρα μου φαινεται δυσκολο να βγαλεις συμπερασματα αλλα θα περιμενω ενα review σου.
εχω πονταρει πολλα πανω σου :green:

Lao
06-11-11, 00:16
τι αλλα συμπληρωματα θα χρησιμοποιησεις?
τωρα μου φαινεται δυσκολο να βγαλεις συμπερασματα αλλα θα περιμενω ενα review σου.
εχω πονταρει πολλα πανω σου :green:

Το γράφω στο θέμα της Anavite:

6 ταμπλέτες Anavite ημερησίως
4-8 Kre-Alkalyn
2-4 από το παρόν, δηλαδή 1-2 gr ελευθερόκοκκο.

Πως σου φαίνεται το στακάρισμα; Θα κρατήσει για 2 μήνες.

average_joe
06-11-11, 00:22
αφου τα εχεις ξαναχρησιμοποιησει τα αλλα ολα ok.
το θεμα σε αυτα ειναι οταν τα δοκιμαζεις να τα τρεχεις με οσον το δυνατον λιγοτερα καινουργια πραγματα (το σωστο ειναι μονα τους αλλα για κατι τετοιο δεν εχουμε ποτε αρκετο χρονο)
οσον αφορα οτι ειμαι λιγο καχυποπτος ειναι επειδη νταξει εχει γινει πολυ διαφημιση στο ginseng και δεν ξερω τι να περιμενω.
γι αυτο οσο πιο ελεγχομενο το "πειραμα" και οσο πιο αντικειμενικο το πειραματοζωο :green: τοσο ασφαλεστερα αποτελεσματα.

Tasos Green
06-11-11, 00:26
εγω θα εβαζα και Q10 ετσι για να ειναι super το στακαρισμα με το ginseng....

Lao
06-11-11, 00:35
αφου τα εχεις ξαναχρησιμοποιησει τα αλλα ολα ok.
το θεμα σε αυτα ειναι οταν τα δοκιμαζεις να τα τρεχεις με οσον το δυνατον λιγοτερα καινουργια πραγματα (το σωστο ειναι μονα τους αλλα για κατι τετοιο δεν εχουμε ποτε αρκετο χρονο)
οσον αφορα οτι ειμαι λιγο καχυποπτος ειναι επειδη νταξει εχει γινει πολυ διαφημιση στο ginseng και δεν ξερω τι να περιμενω.
γι αυτο οσο πιο ελεγχομενο το "πειραμα" και οσο πιο αντικειμενικο το πειραματοζωο :green: τοσο ασφαλεστερα αποτελεσματα.

Α, μην ανησυχείς, είμαι πολύ αντικειμενικό πειραματόζωο :P διότι ούτε νιτρικά παίρνω, ούτε prewo, ούτε τίποτα άλλο. Με άλλα λόγια, δεν πολυανακατεύω πράγματα. Αν δεις εδώ

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1287-%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82&p=462907&viewfull=1#post462907

θα δεις ότι πάνω-κάτω τα συμπληρώματα που παίρνω είναι «απλά» και το ένα προσπαθεί να καλύψει το άλλο.

Εκτός αυτού, οι προπονήσεις που κάνω (σου θυμίζω ότι δεν είμαι bber αλλά πολεμικοτεχνίτης) έχουν πολύ έντονο το στοιχείο της... κακουχίας. Φαντάσου ότι έχουμε έναν μάχιμο ΟΥΚ-α στην ομάδα και έφτυσε αίμα μέχρι να βγάλει το πρόγραμμα που κάνουμε.

Δες εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9999-Beta-alanine-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1&p=466708&viewfull=1#post466708

για να καταλάβεις τι λέω.

Όλα αυτά τα αναφέρω απλά για να δείξω πως σε ό,τι αφορά την αντοχή, επειδή είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ, έχω κάνει εκτενή πειράματα πάνω μου, γιατί είχα φτάσει κάποτε σε μια φάση που δεν την πάλευα καθόλου.

Ελευθερόκοκκο σκέτο έχω ξαναπάρει για 1 μήνα πριν 2 χρόνια. Μια χαρούλα είναι, σε διαβεβαιώ. ;)

Lao
06-11-11, 00:41
εγω θα εβαζα και Q10 ετσι για να ειναι super το στακαρισμα με το ginseng....

Μέσα στο μυαλό μου είσαι ρε βασιλιά! Ψήνομαι να κάνω μια παραγγελιά, θεόιφτηνο είναι.

ελμερ
06-11-11, 00:43
εγω περιμενω ηδη 2 κουτακια Q10 ....:green: μαζι με indium και μου δωσες ιδεα να παρω και eleuthero μαζι για τις δυσκολες πρωινες αεροβιες....:welcome:

Chris92
06-11-11, 00:46
τι κανει ακριβως αυτο το ελευθερο?

Lao
06-11-11, 00:47
εγω περιμενω ηδη 2 κουτακια Q10 ....:green: μαζι με indium και μου δωσες ιδεα να παρω και eleuthero μαζι για τις δυσκολες πρωινες αεροβιες....:welcome:

Θα σε βοηθήσει, ο ελευθερόκοκκος βοηθάει γενικά στο δυνάμωμα του ανοσοποιητικού και στο να αντέχεις περισσότερο το πνευματικό και σωματικό στρες.

Και για τον average_joe που αμφιβάλλει :P, το ginseng γενικά είναι γνωστό εδώ και χιλιάδες χρόνια. Από τα πιο δοκιμασμένα herbs.

ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο, μην το παίρνετε συνεχόμενα για πάνω από 2 μήνες.

Chris92
06-11-11, 00:51
τα εξτριμ δε το χουν παντως απ οτι ειδα

Tasos Green
06-11-11, 00:51
το ειχα ψαξει λιγο παλιοτερα για το ginseng και ειχα βρει αρκετες πληροφοριες το 1 γρ πρέπει να κανει δουλεια.. αν και το θεωρω συμπλήρωμα πολυτελείας!:green:

μερικες πληροφορίες που εχω

33781
33782
33783

μπορείτε να κατεβάσετε και το pdf απο εδω vvv

ελμερ
06-11-11, 00:51
ηδη με το indium παω πολυ καλα....σκεφτομαι με αυτην την τριαδα να παω ακομα καλυτερα (ποσο ακομα?:) ηταν τοσο φτηνο το Q10 που θα ηταν αμαρτια να μην το παρω (σαν να μπηκαν απο μονα τους στο πακετο (2 κουτια :) γιατι οχι πανω απο 2 μηνες lao? :welcome:

average_joe
06-11-11, 00:57
οχι βρε συ δεν αμφιβαλλω, πολυ :P:P
το γνωριζω οτι χρησιμοποιειται αρκετα και εχει τυχει να χρησιμοποιησω σε blends.
απλα δεν γνωριζω τη δραση του αμα χρησιμοποιηθει μονο του.
αφου ειναι φθηνα μπορεις και να τα βαλεις ολα μαζι και να μην σε νοιαζει ιδιαιτερα το ξεχωριστο αποτελεσμα (π.χ. στακαρισμα με q10 που πε ο @tasos).
παντως καλη μαγκια να σπασεις το pak στα συστατικα του.

@tasos σωστος με το info.:thumbup:

Lao
06-11-11, 01:31
το ειχα ψαξει λιγο παλιοτερα για το ginseng και ειχα βρει αρκετες πληροφοριες το 1 γρ πρέπει να κανει δουλεια.. αν και το θεωρω συμπλήρωμα πολυτελείας!:green:


μπορείτε να κατεβάσετε και το pdf απο εδω vvv

Άψογος, επιβεβαιώνει σε μεγάλο βαθμό αυτό που είχα νιώσει πριν 2 χρόνια αλλά και αυτό που επίσης έχω νιώσει με το Pak.


ηδη με το indium παω πολυ καλα....σκεφτομαι με αυτην την τριαδα να παω ακομα καλυτερα (ποσο ακομα?:) ηταν τοσο φτηνο το Q10 που θα ηταν αμαρτια να μην το παρω (σαν να μπηκαν απο μονα τους στο πακετο (2 κουτια :) γιατι οχι πανω απο 2 μηνες lao? :welcome:

Δεν θυμάμαι ρε γ@μώτο που το είχα ακούσει/διαβάσει αυτό. Γενικά, ξέρω ότι το ginseng δεν κάνει να το παίρνεις για μεγάλα χρονικά διαστήματα, αλλά αυτό ισχύει κυρίως για το ασιάτικο.

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι δεν χάνουμε τίποτα να κάνουμε μια παύση κάθε δύο μήνες, απλά για να χουμε το κεφάλι μας ήσυχο.


οχι βρε συ δεν αμφιβαλλω, πολυ :P:P
το γνωριζω οτι χρησιμοποιειται αρκετα και εχει τυχει να χρησιμοποιησω σε blends.
απλα δεν γνωριζω τη δραση του αμα χρησιμοποιηθει μονο του.
αφου ειναι φθηνα μπορεις και να τα βαλεις ολα μαζι και να μην σε νοιαζει ιδιαιτερα το ξεχωριστο αποτελεσμα (π.χ. στακαρισμα με q10 που πε ο @tasos).
παντως καλη μαγκια να σπασεις το pak στα συστατικα του.

@tasos σωστος με το info.:thumbup:

Στα blends, με εξαίρεση το Pak, συνήθως δεν το συναντάς σε αξιοπρεπείς ποσότητες.

Άπιστε :P:P:P

den23
06-11-11, 16:40
αν θέλουμε να κάνουμε το σταγκ, ελευθερο-q10-γυαραννα, τι ποσότητεϛ από το καθενα(για ελευθερο είπαμε 1 γρ) και ποια στιγμή τηϛ μεραϛ τα λαμβανουμε;;;

average_joe
06-11-11, 17:11
^^^^το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις γνωστα και δοκιμασμενα συμπληρωματα που τα περιεχουν και να προσπαθησεις να εξομοιωσεις τη δοσολογια τους.
παρε π.χ. το Αnimal pak που περιεχει τα 2 απο τα 3 που αναφερεις.
σε αυτο το q10 ειναι στα 5mg και το Eleuthero στα 1750mg.
ενα προιον που εχει και τα τρια ειναι το energy της now.
τσεκαρε το.

ελμερ
06-11-11, 18:07
τα εχει το energy?το χω στην καβατζα και δεν το χω αρχισει ακομα...;) :welcome:

average_joe
06-11-11, 18:19
^τα εχει και τα 3 συστατικα που αναφερει ο @den23 με το Eleuthero σε πολυ μικρη ποσοτητα ομως.
γι αυτο προτεινα να κοιταξει καποια χιλιοδοκιμασμενα προιοντα οπως το pak και να εχει κατι τετοια για μπουσουλα οταν θελει να στακαρει μονος του πραγματα.
ετσι μπορει να βρει και ενα με guarana που να χει reviews, να δει οτι για καποια απο τα καλα του προιοντος "ευθυνεται" το guarana και παει λεγοντας.
αν και το guarana στην ουσια καφεινη ειναι...

ελμερ
06-11-11, 18:21
εχω και guarana το χρησιμοποιω πριν καποιες πρωινες αεροβιες...:) μια χαρα ειναι....:):welcome:

oldhiphop
06-11-11, 22:36
και καλα τι κανει αυτο το σκεβασμα παιδες?

Lao
06-11-11, 22:57
και καλα τι κανει αυτο το σκεβασμα παιδες?

Τόσα πράγματα έχουμε γράψει μόλις μερικά posts πιο πάνω. Δεν τα είδες;

Lao
09-11-11, 13:46
Άρχισα να τα χρησιμοποιώ. :thumbup:

Έβγαλα και μια photo δίπλα με την Adam για να πάρει όποιος θέλει μια ιδέα για την συσκευασία.

beefmeup
09-11-11, 16:59
το πηρα κ γω αυτο τελικα..λαο αν ειναι μαπα την εκατσες να ξερεις..:P

εχω τις carlson daily 2,κ το q10,που περνω ειδη,οποτε ειπα να βαλω κ κατι απο αυτο..φτηνο ηταν..για να δουμε..

Lao
10-11-11, 02:14
το πηρα κ γω αυτο τελικα..λαο αν ειναι μαπα την εκατσες να ξερεις..:P

εχω τις carlson daily 2,κ το q10,που περνω ειδη,οποτε ειπα να βαλω κ κατι απο αυτο..φτηνο ηταν..για να δουμε..

Έχει πει ποτέ κάτι ο Lao και να είναι μάπα;;; Αν δεν ήμουν εγώ, ποιος θα χε πάρει την S2 Daily;;; :P:P:P

Υπόψην, στο στακάρισμα που είπες, βάλε και μαγνήσιο, στο προτείνω.

luckyseven
10-11-11, 02:30
Έγω πήρα ελεύθερο(1500) και κορεάτικο(1200) της ανταμ λαμπερτς για πριν την προπόνα θα τα δοκιμάσω αύριο και βλέπουμε πάντως για την αποχή νομίζω είναι 2 μήνες ον 2 εβδομάδες οφφ.

beefmeup
10-11-11, 17:29
Υπόψην, στο στακάρισμα που είπες, βάλε και μαγνήσιο, στο προτείνω.

εχω κ στοκ απο μαγνησιο ηδη..αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι καλο να το κανω..θα το δοκιμασω παντως..

Roid Rage
22-11-11, 19:15
Το τσιμπησα και και γω, κανονισε να μας παρεις ολους στο λαιμο σου :)

Lao
23-11-11, 02:03
Το τσιμπησα και και γω, κανονισε να μας παρεις ολους στο λαιμο σου :)

You can trust me, son :green:

beef, σου ήρθε; Άρχισες να το χρησιμοποιείς;

beefmeup
23-11-11, 02:12
ναι..περνω 1γρ εδω κ καμια βδομαδα..
καμια ιδεα για τον καλυτερο χρονισμο των δοσεων??
εχω μαζι κ q10+carlson d2.

Lao
23-11-11, 02:27
ναι..περνω 1γρ εδω κ καμια βδομαδα..
καμια ιδεα για τον καλυτερο χρονισμο των δοσεων??
εχω μαζι κ q10+carlson d2.

Χεχε έχω να σου πω νέα.

Απ'ότι έμαθα, μια άλλη ιδιότητα του ελευθερόκοκκου, είναι ότι βοηθάει να απορροφώνται καλύτερα τα συστατικά μιας multi (άλλος ένας λόγος που είναι σε μεγάλη ποσότητα στο Animal Pak).

Μιας και παίρνεις την S2 Daily, παίρνε 2 κάψουλες με κάθε softgel από την Carlson.

H χρήση που σου προτείνω, είναι η εξής:

1 softgel Carlson + 2 κάψουλες Eleuthero με το πρωϊνό.

1 softgel Carlson + 2 κάψουλες Eleuthero με το τελευταίο γεύμα πριν την προπόνηση.

Ρίξε και μια κάψουλα Q10 επίσης με το τελευταίο γεύμα.

Αν δεν θες να παίρνεις 2 γρ Eleuthero καθημερινώς, παίρνε 1 + 1 κάψουλα ή παίρνε 2 + 2 τις μέρες προπόνησης.

Feedback: Χθες, έκλεισα 2 βδομάδες περίπου που παίρνω 2 gr κάθε μέρα.

Πρακτικά, παίρνω ελευθερόκοκκο εδώ και περίπου 3 βδομάδες, γιατί μου είχαν μείνει και μερικά packets από το Pak.

Χθες λοιπόν, έτυχε να κάνω αρκετά έντονο μάθημα στην Σχολή που είμαι (έπεσε ξύλο :P) και για αρκετή ώρα, για να το πω με όρους που καταλαβαίνει ένας bber ;), το cardio χτύπησε tilt. Όποιος έχει κάνει sparring σε ΠΤ/ΜΑ, καταλαβαίνει αμέσως τι εννοώ, το στρεσάρισμα του σώματος και του μυαλού σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αρκετά... έντονο.

Που θέλω να καταλήξω;

Στο εξής: δοκίμασε σε 2-3 βδομάδες, να κάνεις μια προπόνηση που να ΣΤΡΕΣΑΡΕΙΣ το σώμα σου. Βάλε ένταση στα σετς, περιόρισε τα διαλείμματα, και δες τα αποτελέσματα. Λογικά, θα σε πιάσει, γιατί και έμπειρος bber πρέπει να είσαι και φαντάζομαι ότι έχεις την θέληση να κάνεις καψώνι στο σώμα σου.

Hit the iron, bro! :toast:

beefmeup
23-11-11, 11:38
βασικα ετσι το επερνα,μαζι με τις μουλτι δλδ:P
απλα εγω επερνα 1γρ(2 καπς δλδ)..λες να δοκιμασω να τσιμπησω την δοση...?
το συνενζυμο το περνω με ενα γευμα που περιεχει αρκετα λιπαρα,γιατι θελει λιπαρα για την αποροφηση του..
αν κ αρκετες φορες εχω κ στο ποστ λιπαρα..
οκ θα δω,θενκς:toast:

Lao
23-11-11, 15:38
απλα εγω επερνα 1γρ(2 καπς δλδ)..λες να δοκιμασω να τσιμπησω την δοση...?
το συνενζυμο το περνω με ενα γευμα που περιεχει αρκετα λιπαρα,γιατι θελει λιπαρα για την αποροφηση του..
αν κ αρκετες φορες εχω κ στο ποστ λιπαρα..


Κοίτα, στο κουτί πάνω λέει 2 κάψουλες μία με δύο φορές την μέρα. Άρα, δεν έχεις να χάσεις κάτι αν παίρνεις 4 ή τουλάχιστον αν τις παίρνεις στις μέρες προπόνησης.

Το Q10 και εγώ κάπως έτσι το δουλεύω, αν και μέσες-άκρες όλα τα γεύματά μου έχουν λιπαρά. Κατά προτίμηση, το βάζω μαζί με Ω3. ;)

Roid Rage
06-12-11, 16:22
Κανενα update;
Παει μετα το γευμα ετσι;

oldhiphop
16-12-11, 20:42
παιδια απο αγγλικο σιτε βρισκω μονο το energy που εχει eleuthero μεσα.αλα το καθαρο eleuthero δεν το βρισκω.... ουτε εδω...

dimitrispump
16-12-11, 20:56
παιδια απο αγγλικο σιτε βρισκω μονο το energy που εχει eleuthero μεσα.αλα το καθαρο eleuthero δεν το βρισκω.... ουτε εδω...

to testojack 100 της NOW εχει κ αυτο eleuthero,καλο προιον βοηθαει.θα δοκιμασω κ σκετο το eleuthero.

average_joe
16-12-11, 21:07
testojack 100 και energy το χουν σε πολυ χαμηλοτερες συγκεντρωσεις.
@oldhiphop κοιταξε απο αμερικη.

oldhiphop
18-12-11, 13:15
υπαρχει δυνατοτητα απο αγγλια? αν ναι καπιος να μου στιλει ενα message please.....
αλιος ισος παρω το energy

pizzass
19-12-11, 18:48
παιδες ενα πμ και σε μενα με καποιο σιτε που να μπορω να το παραγγειλω ?? :toast:

beefmeup
14-01-12, 21:23
λαο ανεβασε σε 4 καπς ανα μερα,αν δεν το χεις κανει ηδη..
2+2 δλδ..:toast:

luckyseven
14-01-12, 21:29
λαο ανεβασε σε 4 καπς ανα μερα,αν δεν το χεις κανει ηδη..
2+2 δλδ..:toast:

Τι παρατήρησες γιατί και εγώ παίρνω ελεύθερο μαζί με κορεάτικο βέβαια παίρνω άλλη μάρκα
που είναι 1500 μγ.

beefmeup
14-01-12, 21:34
βασικα εδω κ 5-6μερες που ανεβασα,ειδα καλυτερη διαθεση συνολικα μεσα στην μερα κ ειδικα μετα την προπονηση που περνω της δευτερη δοση(2 καπς)..
εχω την εντυπωση οτι η κουραση μου φευγει πιο ευκολα..
η τουλαχιστον ετσι αισθανομαι..

Michaelangelo
14-01-12, 22:34
Λεπόν Lao, για να μη σπαμμάρω, πες με λίγες λέξεις, μονολεκτικές τα benefits και με τι να στακαριστεί.

Lao
16-01-12, 02:42
βασικα εδω κ 5-6μερες που ανεβασα,ειδα καλυτερη διαθεση συνολικα μεσα στην μερα κ ειδικα μετα την προπονηση που περνω της δευτερη δοση(2 καπς)..
εχω την εντυπωση οτι η κουραση μου φευγει πιο ευκολα..
η τουλαχιστον ετσι αισθανομαι..

Σε έπιασε beef, πάνω στο δίμηνο, όπως λέγαμε. Στα 4 το χω και γω. ;)


Λεπόν Lao, για να μη σπαμμάρω, πες με λίγες λέξεις, μονολεκτικές τα benefits και με τι να στακαριστεί.

Με λίγες λέξεις, ανεβάζει την αντοχή στο σωματικό και ψυχικό στρες. Κουράζεσαι δυσκολότερα, έχεις καλύτερη διάθεση κατά την διάρκεια της μέρας. Και εγώ, νιώθω αυτό που λέει ο beef.

Lao
16-01-12, 02:59
Όσον αφορά το με τι να στακαριστεί... με ό,τι θες και με τίποτα. Δεν είναι ουσία που πρέπει να στακαριστεί ντε και καλά με κάτι.

Michaelangelo
16-01-12, 21:35
Με λίγες λέξεις, ανεβάζει την αντοχή στο σωματικό και ψυχικό στρες. Κουράζεσαι δυσκολότερα, έχεις καλύτερη διάθεση κατά την διάρκεια της μέρας. Και εγώ, νιώθω αυτό που λέει ο beef.

To παραγγέλνω από iherb. Αν δεν κάνει όλα τα παραπάνω που είπες... http://www.youtube.com/watch?v=XVGcS5YWg_M

Lao
17-01-12, 02:11
To παραγγέλνω από iherb. Αν δεν κάνει όλα τα παραπάνω που είπες... http://www.youtube.com/watch?v=XVGcS5YWg_M

Τέτοια να μου λες, να μην ξαναπώ τίποτα! :P

nikos1233
20-01-12, 00:43
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία σχετικά με το eleuthero, και σκέφτηκα να την γράψω εδώ ώστε να μην ανοίγω καινούριο topic. Αγόρασα και εγώ αυτό το προϊόν και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει την σκέψη αρνητικά.. Τι θέλω να πω??? Είμαι φοιτητής, και αυτή την εποχή πέρα από την προπόνηση έχω και πολύ διάβασμα. Αν χρησιμοποιήσω το eleythero υπάρχει πιθανότητα να μην μπορώ να συγκεντρωθώ στο διάβασμά μου?? σορρυ για την άκυρη ερώτηση μου(πιο πάνω διάβασα πως είναι ευεργετικό για το πνεύμα) αλλά η εξεταστική είναι μια πολύ ψυχοφθόρα περίοδος για εμένα.

Lao
20-01-12, 03:42
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία σχετικά με το eleuthero, και σκέφτηκα να την γράψω εδώ ώστε να μην ανοίγω καινούριο topic. Αγόρασα και εγώ αυτό το προϊόν και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει την σκέψη αρνητικά.. Τι θέλω να πω??? Είμαι φοιτητής, και αυτή την εποχή πέρα από την προπόνηση έχω και πολύ διάβασμα. Αν χρησιμοποιήσω το eleythero υπάρχει πιθανότητα να μην μπορώ να συγκεντρωθώ στο διάβασμά μου?? σορρυ για την άκυρη ερώτηση μου(πιο πάνω διάβασα πως είναι ευεργετικό για το πνεύμα) αλλά η εξεταστική είναι μια πολύ ψυχοφθόρα περίοδος για εμένα.

Όχι, δεν θα έχει αρνητική επίδραση. Ίσα-ίσα.

Lao
20-01-12, 14:38
Λοιπόν, επανέρχομαι ώστε να πω ότι μετά από συνεχόμενη χρήση 2 μηνών... δουλεύει.

Συμφωνώντας απόλυτα με τον beef, προτεινόμενη δοσολογία και από εμένα, 4 κάψουλες την μέρα ή αλλιώς 2 γραμμάρια.

Off the record, είχα ξαναπεί ότι αυτό που κάνει το Pak να έχει το αποτέλεσμα που πολλοί νιώθουν, είναι το ginseng και το eleuthero, τα οποία στο 1 packet είναι 1 γραμμάριο. Ο καθένας, βγάζει τα συμπεράσματά του. ;)

ελμερ
20-01-12, 14:59
Εχω ψηθει και γω να το δοκιμασω lao....θα το στακαρω με το indium και το q 10 που παιρνω ηδη και θα μαι super.... (ειναι και φθηνο :) :thumbup: :welcome:

Dimitrios
23-01-12, 00:37
Λογικά θα το εντάξω σήμερα στην παραγγελία μου. Μάστερ Lao θα κάνει καλό στακάκι με Anavite;

COBRA_STYLE
23-01-12, 00:56
Λογικά θα το εντάξω σήμερα στην παραγγελία μου. Μάστερ Lao θα κάνει καλό στακάκι με Anavite;

αλλο το ενα αλλο το αλλο...δλδ δε δουλευουν συνεργαστικα.

Dimitrios
23-01-12, 01:02
αλλο το ενα αλλο το αλλο...δλδ δε δουλευουν συνεργαστικα.

I know.. Απλά του το ανέφερα σαν ένα μίνι στακ βιταμινών μιας ελευθερόκοκο έχει και το animal pak. :P

Dimitrios
23-01-12, 01:04
Και βγαίνει και φθηνά. Δηλαδή με 4 servings Που προτείνουν Devil και Lao σε βγάζει βγάζει 2 μηνάκια με ελάχιστο κόστος και λογικά για να το λένε τα παιδιά θα δουλεύει.

Lao
23-01-12, 04:41
Λογικά θα το εντάξω σήμερα στην παραγγελία μου. Μάστερ Lao θα κάνει καλό στακάκι με Anavite;

Μια χαρούλα είναι. See for yourself :toast:

Lao
23-01-12, 04:55
Off the record, βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο από το University of Maryland:

http://www.umm.edu/altmed/articles/siberian-ginseng-000250.htm

Όποιος έχει όρεξη, ας το διαβάσει.

Dimitrios
23-01-12, 12:43
Off the record, βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο από το University of Maryland:

http://www.umm.edu/altmed/articles/siberian-ginseng-000250.htm

Όποιος έχει όρεξη, ας το διαβάσει.

:thumbup::clap:

Πολύ καλό άρθρο. Με έψησε ακόμα περισσότερο να κάνω παραγγελία.;)

Lao
24-01-12, 01:40
:thumbup::clap:

Πολύ καλό άρθρο. Με έψησε ακόμα περισσότερο να κάνω παραγγελία.;)

Κάνε search στο Google με λήμμα «eleuthero benefits», να πορωθείς :green:

Dimitrios
24-01-12, 01:58
Κάνε search στο Google με λήμμα «eleuthero benefits», να πορωθείς :green:

Δεν χρειάζεται.. Ήδη από το πρωί έχω κάνει παραγγελία από το βότανο..:green:

Και το έψαξα και λίγο το μεσημέρι και αν κάνει τα μισά από αυτά που διαβάζω θα κάνω τούμπες.

BTW πότε το παίρνεις εσύ και σε τι servings;

Lao
24-01-12, 01:59
Δεν χρειάζεται.. Ήδη από το πρωί έχω κάνει παραγγελία από το βότανο..:green:

Και το έψαξα και λίγο το μεσημέρι και αν κάνει τα μισά από αυτά που διαβάζω θα κάνω τούμπες.

BTW πότε το παίρνεις εσύ και σε τι servings;

Εδώ και καιρό, 2+2 ημερησίως, μαζί με τον καφέ μου :green:

Dimitrios
24-01-12, 02:03
Εδώ και καιρό, 2+2 ημερησίως, μαζί με τον καφέ μου :green:

Και είδες σχετικά σύντομα μια αλλαγή με το που ανέβασες τη δόση από ότι διάβασα ε;

Στην αναμονή λοιπόν..:turtle:

Lao
24-01-12, 02:08
Και είδες σχετικά σύντομα μια αλλαγή με το που ανέβασες τη δόση από ότι διάβασα ε;

Στην αναμονή λοιπόν..:turtle:

Ο ελευθερόκοκκος αρχίζει να έχει ορατό αποτέλεσμα μετά από συνεχόμενη χρήση 1-2 μηνών. Βέβαια, το πότε πιάνει κάποιον και με πόση ποσότητα είναι κάπως σχετικό. Όπως έχουμε πει, στα θέματα αυτα πηγαίνουμε με την λογική trial and error καθώς κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

Κάτι άλλο, ακόμα δεν είμαι βέβαιος αν πρέπει να γίνεται παύση στους 2-3 μήνες ή όχι. Οι πληροφορίες είναι κάπως... αντιφατικές. Είμαι βέβαιος ότι αυτό ισχύει στο κορεάτικο ginseng, αλλά με το σιβηριανό ακόμα δεν έχω βρει άκρη, αν υπάρχει βέβαια...

Dimitrios
24-01-12, 02:13
Ο ελευθερόκοκκος αρχίζει να έχει ορατό αποτέλεσμα μετά από συνεχόμενη χρήση 1-2 μηνών. Βέβαια, το πότε πιάνει κάποιον και με πόση ποσότητα είναι κάπως σχετικό. Όπως έχουμε πει, στα θέματα αυτα πηγαίνουμε με την λογική trial and error καθώς κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

Κάτι άλλο, ακόμα δεν είμαι βέβαιος αν πρέπει να γίνεται παύση στους 2-3 μήνες ή όχι. Οι πληροφορίες είναι κάπως... αντιφατικές. Είμαι βέβαιος ότι αυτό ισχύει στο κορεάτικο ginseng, αλλά με το σιβηριανό ακόμα δεν έχω βρει άκρη, αν υπάρχει βέβαια...

Xμ...Μου έβαλες εργασία για αύριο..:green:

Εγώ είμαι της άποψης πως καλό είναι να γίνεται ένα ’’οφ’’ σε όλα για κάποιο διάστημα.
Πρόκειται για προσωπική γνώμη βέβαια και όχι βασισμένη σε έρευνες.
Άλλωστε το κουτί με δόσεις 2-2 βγάζει δύο μήνες.Κάνεις τότε την παραγγελία και αμέσως αμέσως είσαι οφ 2 βδομαδούλες.;)

Lao
24-01-12, 02:19
Xμ...Μου έβαλες εργασία για αύριο..:green:

Εγώ είμαι της άποψης πως καλό είναι να γίνεται ένα ’’οφ’’ σε όλα για κάποιο διάστημα.
Πρόκειται για προσωπική γνώμη βέβαια και όχι βασισμένη σε έρευνες.
Άλλωστε το κουτί με δόσεις 2-2 βγάζει δύο μήνες.Κάνεις τότε την παραγγελία και αμέσως αμέσως είσαι οφ 2 βδομαδούλες.;)

Κάπως έτσι το δουλεύω και εγώ, με την διαφορά ότι αγοράζω 2-2 τα κουτιά. :green:

Dimitrios
24-01-12, 02:22
Κάπως έτσι το δουλεύω και εγώ, με την διαφορά ότι αγοράζω 2-2 τα κουτιά. :green:

Και εγώ κάτι τέτοιο έκανα με τη τελευταία μου παραγγελία για να είμαι καλυμμένος ένα 3μηνο.:thumbup:

Lao
24-01-12, 02:24
Και εγώ κάτι τέτοιο έκανα με τη τελευταία μου παραγγελία για να είμαι καλυμμένος ένα 3μηνο.:thumbup:

Ωραίος.

Anyway, εγώ σε 10 μέρες περίπου θα έχω κλείσει 3 μήνες συνεχόμενης λήψης. Ακόμα ζω :green:

Λέω να κάνω ένα διάλειμμα για 2-3 βδομάδες και μετά... βουρ ξανά. :turtle:

Dimitrios
24-01-12, 02:30
Ωραίος.

Anyway, εγώ σε 10 μέρες περίπου θα έχω κλείσει 3 μήνες συνεχόμενης λήψης. Ακόμα ζω :green:

Λέω να κάνω ένα διάλειμμα για 2-3 βδομάδες και μετά... βουρ ξανά. :turtle:

:thumbup:

Lao
31-01-12, 03:10
Λοιπόν, βρήκα άλλο ενδιαφέρον άρθρο, το οποίο και παραθέτω προς σχολιασμό.



Eleuthero

Species Name: Eleutherococcus senticosus, Acanthopanax senticosus.

Also known as: Siberian ginseng, Ci wu jia, Touch-me-not, Devil’s shrub.

Although Eleuthero is not as popular as Asian ginseng, according to Chinese medical records, its use can be traced back 2000 years.

The Chinese medical term for the herb is Ci wu jia, and it was used to prevent respiratory tract infections, colds, and flu.

What is Eleuthero: The eleutherosides in eleuthero are the constituents of the herb that have been studied the most. Seven primary eleutherosides have been identified, but most of the attention has been focused on eleutherosides B and E.

Complex sugar molecules known as polysaccharides can also be found in eleuthero. The constituents in eleuthero perform a critical function in the ability of eleuthero to support immune function.

The herb is an adaptogen, which is an agent that helps the body adapt to stressful situations. The belief is that it helps support the function of the adrenal gland when the body is challenged by stress.
Home remedies using eleuthero:
Benefits of Eleuthero:

Studies show that eleuthero enhances mental acuity and physical endurance. Researchers have discovered that it improves the use of oxygen within the exercising muscle.

What this means for the athlete is that it increases their ability to maintain aerobic exercise longer and make quicker recovery from workouts.

There are also indications that Eleuthero may support the body with its ability to help the liver with the detoxification of harmful toxins. Animal studies show that it has a protective action against chemicals such as ethanol, sodium barbital, tetanus toxoid, and chemotherapeutic agents.

In test tube studies, researchers found that it also helps protect the body during exposure to radiation. Preliminary studies in Russia suggest the possibility that it may also help alleviate the side effects of chemotherapy and radiation therapy while also helping the bone marrow to recover quicker.

The possibility of the herb being useful as a preventive during the cold and flu season has not been specifically studied, although signs are indicative of its value in that area as well as in the long-term management of diseases of the immune system including HIV infection and chronic fatigue syndrome.

Athletic performance
Fatigue
Immune function
Stress
Breast cancer
Chronic fatigue syndrome
Common cold and sore throat
Diabetes
HIV support
Infection
Flu

When taking dried, powdered root and rhizomes, two to three grams per day is the recommended dosage. As an alternative, 300-400 mg per day of concentrated solid extract that has been standardized on eleutherosides B and E can be substituted for the dry root.

Another alternative is to take 8-10 ml of alcohol-based extracts in two or three divided dosages. The treatment plan is to take eleuthero continuously for six to eight weeks, stop for one to two weeks and then resume.
Side Effects of Eleuthero:

Rapid heartbeat or high blood pressure in patients with heart disease
Long-term use (more than two months of continuous use) may cause muscle spasms due to nerve inflammation
Anxiety
Pain the breast
Drowsiness
Headache


Εγώ πάντως, ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν πρέπει να σταματήσω την λήψη ή όχι.

Lao
31-01-12, 03:34
Επίσης...



What is Eleuthero used for?

Herbs and shrubs are commonly used to add beauty to gardens or for their medicinal properties and as garnish too. As ornamentals, they are different types, some which are ground covers and spread around to make the grounds green and beautiful. They also have many medicinal and therapeutic values and hence are very important. Eleuthero is one such herb which consists of adaptogen – an agent which is known to relieve stress. Eleuthero has a constituent called Eleutherosides. About 7 types of them have been isolated and the research till date has been mainly focused on Eleutherosides B & E. It is also known to contain polysaccharides (complex sugar molecules) which can be very beneficial in supporting immunity.

Content

What is the Classification of Eleuthero ?
What is the History of Eleuthero?
What are the uses of Eleuthero?
How is Eleuthero used as medicine?
What are the interactions with Eleuthero?



Classification

How is Eleuthero used as medicine?

Since how long Eleuthero is known to mankind?




What is the Classification of Eleuthero ?

Botanical or Latin name: Eleutherococcus senticosus
Family : Araliaceae
Genus : Eleutherococcus
Species : E. senticosus
Common name: Eleuthero
Parts used: Roots



Although it is called Siberian ginseng in some parts of the world, this terminology is illegal from using in US as the name Gingseng cannot be applied to this plant. Some other names of this herb are Canthopanax senticosus, Eleutherococcus senticosus, Ci Wu Jia, Devil's Bush, Russian Root, Taiga, Shigoka, Thorny Pepperbush, Wild Pepper and Touch-Me-Not.


What is the History of Eleuthero?

Chinese has been using this herb since the past 2000 years. They use it to boost energy levels and stamina (Qi Chi). During the 20th century, Russians came to know about its healing properties and health improving qualities. They found out that using Eleuthero helped with improving general health, boosting vigor, normalizing functions of the body, and increasing appetite.


What are the uses of Eleuthero?

Some of the healths uses of Eleuthero are:

The Eleutherosides along with polysaccharides maintain the level of glycogen when the body is performing heavy physical activity and meeting the need with the help of fatty acids.
It helps people to adapt to new changes in their lives and reduce stress. This includes changes in weather conditions, lack of sleep and exertion. Eleuthero does this by maintaining the normal functioning of adrenaline glands.
It is used to promote general health as well as longevity.
This herb prevents and checks the side effects of exposure to radiation. And hence it works wonders for bone marrow patients who are undergoing chemotherapy.
It also protects the body from general cold and flu when used along with andrographis. This combination formula is known as Kan Jang.
The immune system related condition lupus which is a long term problem can be controlled by Eleuthero. Recent research are also indicating that this herb can be helpful in managing long term immunity system related diseases and infections like HIV and chronic fatigue syndrome. People taking 10 ml tincture regularly have been found to have increased T4 lymphocytes which are helpful in reducing the effects of HIV infection and AIDS.
It is known to retain your stamina and energy levels by controlling the spending of oxygen levels in the body. This is of immense use to people who exercise heavily as well as athletes who are short of oxygen or breathless after heavy practice and exercising.
It helps the liver by assisting with the detoxification process.
It is known to increase physical endurance and mental acuity and do not have the same side effects as caffeinated products.
It has been found out that Eleuthero is protective towards certain chemicals like sodium barbital, ethanol, tetanus toxins and chemotherapeutic agents.


How is Eleuthero used as medicine?

For General health : Commonly dried powdered roots and rhizomes are used in the measure of 2 to 3 gms per day. 300 to 400 mg of standardized Eleutherosides B & E with alcohol based extract are used every alternate day. In olden days, Eleuthero was used consecutively for 8 weeks and resumed again after a gap of 2 week.
In Herpes simplex type 2 infections: Siberian ginseng extract standardized to contain eleutheroside E , about 0.3% in doses of 400 mg per day is taken


What are the interactions with Eleuthero?

People taking Lithium should consult their doctor before taking Eleuthero as it can interfere with the body's mechanism of expelling lithium.
As Eleuthero has an effect in detoxification of liver it can interfere with the amount of time it takes to metabolize some drugs that liver acts on such as, Cytochrome P450 2C9 (CYP2C9),and diabetic medications, blood clotting medications, sedatives or depressants.

Dimitrios
06-02-12, 23:52
Χρήση εδώ και 4 μέρες. Από την Παρασκευή. Ξεκίνησα μέχρι και την Κυριακή 1-1 κάψουλα και σήμερα το έκανα 2-2. Πρωινό και τελευταίο γεύμα πριν την προπόνηση μαζί με την πολυβιταμίνη( Anavite).
Σήμερα δεν ξέρω νιώθω αυτό που είπε και ο Devil. Όρεξη και χαρά και λιγότερη κούραση. Γενικά νιώθω ότι δύσκολα θα μου χαλάσει κάτι τη διάθεση. Δεν ξέρω αν είναι placebo.. Θα δείξει τις επόμενες μέρες..

Υ.Γ. Έπρεπε να το είχα πάρει 2-2 και στο καζίνο το Σάββατο...:green::turtle:

COBRA_STYLE
07-02-12, 00:03
Ανεβαζει και τα estro,οποτε μπορει να οφειλονται εκει οι χαρουλες που εχετε,κυρίες:green::turtle::P

Dimitrios
07-02-12, 00:16
Ανεβαζει και τα estro,οποτε μπορει να οφειλονται εκει οι χαρουλες που εχετε,κυρίες:green::turtle::P

Πρόσεχε πώς μιλάς! Σε ψηφίσαμε, αλλά μην μας προσβάλλεις αχάριστε.. άντε να χαθείς..:spank:

nikos1233
07-02-12, 01:12
Ανεβαζει και τα estro,οποτε μπορει να οφειλονται εκει οι χαρουλες που εχετε,κυρίες:green::turtle::P
Ισχύει κάτι τέτοιο?

Lao
07-02-12, 01:16
Χρήση εδώ και 4 μέρες. Από την Παρασκευή. Ξεκίνησα μέχρι και την Κυριακή 1-1 κάψουλα και σήμερα το έκανα 2-2. Πρωινό και τελευταίο γεύμα πριν την προπόνηση μαζί με την πολυβιταμίνη( Anavite).
Σήμερα δεν ξέρω νιώθω αυτό που είπε και ο Devil. Όρεξη και χαρά και λιγότερη κούραση. Γενικά νιώθω ότι δύσκολα θα μου χαλάσει κάτι τη διάθεση. Δεν ξέρω αν είναι placebo.. Θα δείξει τις επόμενες μέρες..

Υ.Γ. Έπρεπε να το είχα πάρει 2-2 και στο καζίνο το Σάββατο...:green::turtle:

Αυτό που νιώθεις, δεν νομίζω να οφείλεται στον ελευθερόκοκκο, είναι πολύ νωρίς.

Πόσο καιρό παίρνεις την Anavite;

Dimitrios
07-02-12, 02:06
Αυτό που νιώθεις, δεν νομίζω να οφείλεται στον ελευθερόκοκκο, είναι πολύ νωρίς.

Πόσο καιρό παίρνεις την Anavite;

3 βδομάδες

Lao
07-02-12, 02:09
3 βδομάδες

Χμμμ... Κάνε το εξής πείραμα:

στην επόμενη προπόνησή σου, δοκίμασε να στρεσάρεις το σώμα σου... you know what I mean? ;)

Υποψιάζομαι ότι την δουλειά στην έχει κάνει η Anavite, είσαι στην 4η βδομάδα και λογικά πρέπει να έχει αρχίσει να κάνει δουλειά η β-αλανίνη.

Περισσότερα, στο θέμα της Anavite. Περιμένω review.:toast:

Dimitrios
07-02-12, 02:15
Χμμμ... Κάνε το εξής πείραμα:

στην επόμενη προπόνησή σου, δοκίμασε να στρεσάρεις το σώμα σου... you know what I mean? ;)

Υποψιάζομαι ότι την δουλειά στην έχει κάνει η Anavite, είσαι στην 4η βδομάδα και λογικά πρέπει να έχει αρχίσει να κάνει δουλειά η β-αλανίνη.

Περισσότερα, στο θέμα της Anavite. Περιμένω review.:toast:

Σήμερα χρησιμοποίησα και κάτι άλλο με έξτρα αλανίνη...;)
Αλλά γενικά η διάθεση μου χαλάει δύσκολα.. τώρα αυτό είναι το κακό αν παίρνεις αρκετά πράγματα.. δυσκολεύεσαι να δεις σε τι οφείλεται τι..
Anavite θα της κάνω full review μόλις τελειώσω. Μέχρι στιγμής..:thumbup:

sofos
07-02-12, 06:13
Ανεβαζει και τα estro,οποτε μπορει να οφειλονται εκει οι χαρουλες που εχετε,κυρίες:green::turtle::P

ναι φιλε κομπρα οπως το πες :thumbup: εγω σε μια φαση ημουν τρελα χαρουμενος,σε φαση που να μην νιωθω λολ και ειχα και θεμα για περιπου μισο μηνα με τις ρωγες λολ(ηταν συνεχως τσιτωμενες λολ),οποτε μακρυα απο μενα ξανα τετοια σκ*τοβοτ*νια(ολα αυτα μεσα σε 2 μερες που χα παρει 2πλη δοση το πακ :turtle:τις προηγουμενες επερνα μονη παλι καλα δηλαδη)


Πρόσεχε πώς μιλάς! Σε ψηφίσαμε, αλλά μην μας προσβάλλεις αχάριστε.. άντε να χαθείς..:spank:


Ισχύει κάτι τέτοιο?

τι να προσεχει αφου ισχυει αυτο που πε και ολα ειναι στο μυαλο,αυτο απλα σε κανει χαρουμενο(σα γκ*η λολ) και ετσι συνεχιζεις αμηληκτος και αισθανεσαι πως εχεις ενεργεια καθ ολη τη διαρκεια της μερας,ενω ολα ειναι στο μυαλο...σορρυ αλλα αυτη ειναι η αποψη μου γι αυτο το βοτανο και επειδη οιστρογονιζομαι ευκολα δε προκειται να το ξανα αγγιξω :turtle:

Lao
07-02-12, 12:57
Σοφέ, έγραψες πάλι :green:

Εγώ πάλι ρε παιδιά, ούτε μέσα στην καλή χαρά είμαι, ούτε τσιτωμένες ρώγες έχω, ούτε έχω παρατηρήσει κάτι... περίεργο, με την κακή έννοια.

Δεν ξέρω, τον καθένα μπορεί και να τον πιάνει διαφορετικά, ίσως είναι και θέμα ηλικίας. Ότι ο ελευθερόκοκκος κάνει καλό στο κεφάλι ώστε να είσαι πιο ανθεκτικός στο στρες, ισχύει. Όσον αφορά αυτό, το επιβεβαιώνω. Για όλα τα υπόλοιπα όμως, δεν...

sofos
07-02-12, 14:52
Σοφέ, έγραψες πάλι :green:

Εγώ πάλι ρε παιδιά, ούτε μέσα στην καλή χαρά είμαι, ούτε τσιτωμένες ρώγες έχω, ούτε έχω παρατηρήσει κάτι... περίεργο, με την κακή έννοια.

Δεν ξέρω, τον καθένα μπορεί και να τον πιάνει διαφορετικά, ίσως είναι και θέμα ηλικίας. Ότι ο ελευθερόκοκκος κάνει καλό στο κεφάλι ώστε να είσαι πιο ανθεκτικός στο στρες, ισχύει. Όσον αφορά αυτό, το επιβεβαιώνω. Για όλα τα υπόλοιπα όμως, δεν...

ΛΑΟ φιλε να ξερεις δε το πα κακοπροερετα :toast: απλα απ το ανιμαλ πακ που χα παρει 2 φορες και τις 2 ετσι ημουν,ειδικα την 2η το χα παρει μονο για 14 μερες και τις 2 τελευταιες 2πλη δοση και ειχα ψηλο θεματακι με τις ρογες(και επεισης και τις 2 φορες το χα παρει μονο του),ισως οπως λες να ναι θεμα ηλικιας :thumbup:

Lao
07-02-12, 14:57
ΛΑΟ φιλε να ξερεις δε το πα κακοπροερετα :toast: απλα απ το ανιμαλ πακ που χα παρει 2 φορες και τις 2 ετσι ημουν,ειδικα την 2η το χα παρει μονο για 14 μερες και τις 2 τελευταιες 2πλη δοση και ειχα ψηλο θεματακι με τις ρογες(και επεισης και τις 2 φορες το χα παρει μονο του),ισως οπως λες να ναι θεμα ηλικιας :thumbup:

Βρε, το ξέρω ότι δεν είπες κάτι κακοπροαίρετα! Δεν χρειάζεται να μου το πεις. :toast:

Τώρα, αναφορικά με όσα λες, αποκλείεις αυτό που βίωσες με το Pak να μην οφειλόταν στον ελευθερόκοκκο;

sofos
07-02-12, 15:00
Βρε, το ξέρω ότι δεν είπες κάτι κακοπροαίρετα! Δεν χρειάζεται να μου το πεις. :toast:

Τώρα, αναφορικά με όσα λες, αποκλείεις αυτό που βίωσες με το Pak να μην οφειλόταν στον ελευθερόκοκκο;

αυτο σκεφτομαι φιλε μου,το ριχνω στον ελευθεροκοκκο,γιατι τα υπολοιπα ηταν και σε αρκετα χαμηλες δοσεις,αλλα και δεν ειχαν ''οιστρογονικες'' ιδιοτητες(και αρκετα απο αυτα ειναι ασχετα διοτι ειναι αντιοξειδωτικα κλπ)...και να σου πω την αληθεια,χωρις να το παω 2πλη δοση το πακ,ημουν καθε μερα μες την τρελη χαρα και γι αυτο το χα αγορασει αργοτερα ξανα για 2η φορα,απλα οταν το πηγα για 2 μερες 2πλη δοση,ηταν ψηλο λαθος....

Lao
07-02-12, 15:03
αυτο σκεφτομαι φιλε μου,το ριχνω στον ελευθεροκοκκο,γιατι τα υπολοιπα ηταν και σε αρκετα χαμηλες δοσεις,αλλα και δεν ειχαν ''οιστρογονικες'' ιδιοτητες...και να σου πω την αληθεια,χωρις να το παω 2πλη δοση το πακ,ημουν καθε μερα μες την τρελη χαρα και γι αυτο το χα παρει και 2η φορα,απλα οταν το πηγα για 2 μερες 2πλη δοση,ηταν ψηλο λαθος....

Τι να σου πω Σοφέ μου, για το συγκεκριμένο πραγματικά δεν έχω κάποια γνώση.

Και Pak έχω πάρει, και ελευθερόκοκκο παίρνω εδώ και τόσο καιρό, και δεν έχω δει κάτι τέτοιο.

Να σου πω, ψηλός δεν είσαι και συ;

COBRA_STYLE
07-02-12, 15:04
Αυτο παντως για τις ρωγες μου φαινεται κουφο.Γιατι αμα σου γινοντουσαν οπως οταν ανατριχιαζεις δεν νομιζω να ειναι συμπτωμα ανεβασμενων estro.Εξαλλου το διαστημα που το επαιρνες εσυ ηταν μικρο.Αμα το επαιρνες μεγαλο διαστημα,μεγαλες δοσεις και ειχες τσιμπηματα,πονο στις ρωγες εκει ισως ειχες οντως θεμα...αλλα τωρα δεν πολυστεκει αυτο με τις ρωγες σου.

sofos
07-02-12, 15:06
Αυτο παντως για τις ρωγες μου φαινεται κουφο.Γιατι αμα σου γινοντουσαν οπως οταν ανατριχιαζεις δεν νομιζω να ειναι συμπτωμα ανεβασμενων estro.Εξαλλου το διαστημα που το επαιρνες εσυ ηταν μικρο.Αμα το επαιρνες μεγαλο διαστημα,μεγαλες δοσεις και ειχες τσιμπηματα,πονο στις ρωγες εκει ισως ειχες οντως θεμα...αλλα τωρα δεν πολυστεκει αυτο με τις ρωγες σου.

ετσι οπως λες μου ταν,οπως οταν ανατριχιαζει καποιος,αλλα το χα για περιπου μισο μηνα...δε ξερω πιστευω πανω σ αυτα ειμαι αρκετα ευαισθητος :turtle: (τσιμπηματα και πονο οχι παλι καλα :P)

Dimitrios
07-02-12, 18:30
Πού να έκανα και μεγαλύτερο review δηλαδή... τι θα γινόταν..:green:
Πάντως εγώ θα το δοκιμάσω μία βδομάδα 1-1 μια 2-2 να δω αν θα υπάρχει διαφορά.
Πάντως ο μόνος λόγος που πονάνε τα στήθια μου είναι από την προπόνηση τη χθεσινή.. πολύ κάψιμοοοο...:rolf::rolf:

chourdakis
08-02-12, 13:12
με ψησατε να το παρω και γω..βασικα πιο πολυ για την μαμα μου γιατι κουραζεται και εχει και πολυ ανχος απο την δουλεια(αν και πιστευω οτι το ανχος ειναι αυτο που κουραζει το σωμα τις)..αλλα θα το δοκιμασω πανω μου...για ποσο υπολογιζεται ακομα να ειναι out-of-stock απο το βοτανο?

Lao
08-02-12, 13:32
με ψησατε να το παρω και γω..βασικα πιο πολυ για την μαμα μου γιατι κουραζεται και εχει και πολυ ανχος απο την δουλεια(αν και πιστευω οτι το ανχος ειναι αυτο που κουραζει το σωμα τις)..αλλα θα το δοκιμασω πανω μου...για ποσο υπολογιζεται ακομα να ειναι out-of-stock απο το βοτανο?

Έχει γούστο να σηκώσαμε εμείς όλο το απόθεμα :P:P:P

Μην αγχώνεσαι, συνήθως δεν αργούν να ξαναστοκάρουν ;)

Dimitrios
08-02-12, 13:35
με ψησατε να το παρω και γω..βασικα πιο πολυ για την μαμα μου γιατι κουραζεται και εχει και πολυ ανχος απο την δουλεια(αν και πιστευω οτι το ανχος ειναι αυτο που κουραζει το σωμα τις)..αλλα θα το δοκιμασω πανω μου...για ποσο υπολογιζεται ακομα να ειναι out-of-stock απο το βοτανο?

Συνήθως γύρω στις 20 μέρες κάνουν να ανανεώσουν το στοκ τους. Αλλά αυτό εννοείτε δεν είναι στάνταρ..

Lao
26-02-12, 02:25
Συνήθως γύρω στις 20 μέρες κάνουν να ανανεώσουν το στοκ τους. Αλλά αυτό εννοείτε δεν είναι στάνταρ..

Μόλις το τσέκαρα, είναι και πάλι διαθέσιμο. :turtle:

sadistic
26-02-12, 05:30
εγω εδω κατω που ειμαι ....και δεν εχει now τι να κανω?απο που θα παραγγειλω ελευθερο?οεο?:unsure:

Dimitrios
26-02-12, 13:02
εγω εδω κατω που ειμαι ....και δεν εχει now τι να κανω?απο που θα παραγγειλω ελευθερο?οεο?:unsure:

Εξωτερικό..;)

luckyseven
26-02-12, 21:10
εγω εδω κατω που ειμαι ....και δεν εχει now τι να κανω?απο που θα παραγγειλω ελευθερο?οεο?:unsure:

Από φαρμακείο μπορείς να βρείς και μάλιστα υπάρχουν και πολλά φαρμακεία που έχουν site και στα φέρνουν στο σπίτι με αντικαταβολή απλά αλλάζουν οι τιμές σε σχέση με τις τιμές του εξωτερικού.

ελμερ
10-03-12, 20:40
μου εχει ερθει και μενα το ελευθερο.....εχω ξεκινησει με ενα χαπι τη μερα...να ανεβασω σε 1 συν 1? η παραπανω?:unsure::welcome:

COBRA_STYLE
10-03-12, 20:49
ανεβασε σε 2+2 ρε.

ελμερ
10-03-12, 20:59
thanks cobra...θα το αρχισω απο αυριο.....:welcome:

Dimitrios
10-03-12, 21:49
ανεβασε σε 2+2 ρε.

Εγώ ρε φίλε στο 2+2 δεν ξέρω είχα ένα θέμα... Ήμουν παραπάνω από το φυσιολογικό χαρούμενος...:green::green:
@ Έλμερ Φίλε προτείνω να το πας 1 βδομάδα 1+1 και μετά τη 2η 2+2 και αναλόγως κρίνεις...;)

Πάντως μετά από σχεδόν 2 μήνες χρήσης μπορώ να πω ότι δουλεύει πλήρως!:thumbup:

COBRA_STYLE
10-03-12, 22:00
μαλλον φιλε καπου εδω ισως ηρθε η ωρα να βαλεις καποιο antiestrogen :rolf::P

Dimitrios
10-03-12, 22:07
μαλλον φιλε καπου εδω ισως ηρθε η ωρα να βαλεις καποιο antiestrogen :rolf::P

Χαχα... ναι νομίζω ήρθε η ώρα.. τι φάρμακα και ιστορίες..eleutero και τα μυαλά στα κάγκελα...:rolf::rolf:

ελμερ
24-03-12, 17:09
ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απ το eleuthero....εχω δει βελτιωση στη διαθεση μου και καπως μεγαλυτερη αντοχη στις προπονησεις ,ειδικα στην αεροβια...εχω παραγγειλει το δευτερο κουτι και ειναι στο δρομο να χω αποθεμα...:) (το παιρνω μαζι με indium και q10)...:welcome::welcome:

Dimitrios
24-03-12, 17:52
ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απ το eleuthero....εχω δει βελτιωση στη διαθεση μου και καπως μεγαλυτερη αντοχη στις προπονησεις ,ειδικα στην αεροβια...εχω παραγγειλει το δευτερο κουτι και ειναι στο δρομο να χω αποθεμα...:) (το παιρνω μαζι με indium και q10)...:welcome::welcome:

Βασικά έχε υπόψιν σου να στο σταματήσεις μετά από κανά 2μηνο για 1 μληνα περίπου και μετά να το συνεχίσεις...
Και εγώ αυτό θα κάνω τώρα το Πάσχα.;)

Lao
24-03-12, 18:01
ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απ το eleuthero....εχω δει βελτιωση στη διαθεση μου και καπως μεγαλυτερη αντοχη στις προπονησεις ,ειδικα στην αεροβια...εχω παραγγειλει το δευτερο κουτι και ειναι στο δρομο να χω αποθεμα...:) (το παιρνω μαζι με indium και q10)...:welcome::welcome:

Χαίρομαι ιδιαίτερα που είσαι ικανοποιημένος και έχεις δει ένα αποτέλεσμα. Όταν προτείνεις κάτι δημόσια αναλαμβάνεις μια σχετική ευθύνη και μιας και σε ό,τι αφορά το παρόν αυτό το έχω κάνει εγώ, είναι σημαντικό για μένα να διαβάζω τέτοια σχόλια. :toast:


Βασικά έχε υπόψιν σου να στο σταματήσεις μετά από κανά 2μηνο για 1 μληνα περίπου και μετά να το συνεχίσεις...
Και εγώ αυτό θα κάνω τώρα το Πάσχα.;)

Συμφωνώ και το επιβεβαιώνω.

poison1
24-03-12, 19:06
τελικα σταματαμε για 1 μηνα γιατι μεχρι τωρα ειμασταν λιγο στο περιπου.
εγω παντος το πηρα καμια 10ρια μερες παραπανω απο το 2μηνο και το σταματησα για κανενα 20ημερο και συνεχιζω τωρα να το παιρνω κανονικα
αλλα δεν ανεβικα πανω απο 1 γρ.

Lao
24-03-12, 19:08
τελικα σταματαμε για 1 μηνα γιατι μεχρι τωρα ειμασταν λιγο στο περιπου.
εγω παντος το πηρα καμια 10ρια μερες παραπανω απο το 2μηνο και το σταματησα για κανενα 20ημερο και συνεχιζω τωρα να το παιρνω κανονικα
αλλα δεν ανεβικα πανω απο 1 γρ.

Εντάξει, αυτά τα θέματα δεν είναι τόσο ακριβή, ούτε ισχύουν για όλους τα ίδια πράγματα. Απλά έναν μέσο όρο αναφέρουμε.

Εσύ είσαι ικανοποιημένος, παρεπιπτόντως;

ελμερ
24-03-12, 19:33
μετα απο 2 μηνες θα κανω ενα μηνα off...γιατι πρεπει να σταματαμε?:unsure::welcome:

poison1
24-03-12, 19:37
ναι τρομερα ευχαριστημενος κανω και εγω το στακακι της now με μουλτι,ω3,αυτο και q10 αλλα νομιζω οτι ολη τη δουλεια αυτο την κανει.δε νομιζω να το σταματησω ποτε.βασικα εχω την εντυπωση ας πουμε οτι δουλευει <<απο κατω>>.δε ξερω αν καταλαβενεις ακριβως τι θελω αλλα δεν μπορω ακριβως να το εξηγησω παντως ειναι καταπλικτικο σαν συμπληρωμα.

poison1
24-03-12, 19:42
ναι τρομερα ευχαριστημενος κανω και εγω το στακακι της now με μουλτι,ω3,αυτο και q10 αλλα νομιζω οτι ολη τη δουλεια αυτο την κανει.δε νομιζω να το σταματησω ποτε.βασικα εχω την εντυπωση ας πουμε οτι δουλευει <<απο κατω>>.δε ξερω αν καταλαβενεις ακριβως τι θελω αλλα δεν μπορω ακριβως να το εξηγησω παντως ειναι καταπλικτικο σαν συμπληρωμα.

Lao
24-03-12, 20:13
μετα απο 2 μηνες θα κανω ενα μηνα off...γιατι πρεπει να σταματαμε?:unsure::welcome:

Δεν είμαι ακόμα σίγουρος γιατί είναι καλό είναι να κάνουμε κύκλους, με την έννοια του ότι δεν έχω βρει κάτι αναλυτικό να αναφέρω. Γενικά πάντως, οι περισσότερες απόψεις που έχω διαβάσει αυτό λένε, οπότε δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην το κάνουμε.

Βεβαίως, εδώ μπορεί να ρωτήσει κάποιος «τότε γιατί π.χ. στις οδηγίες του Pak το οποίο έχει 875mg στο ένα packet δεν λέει κάτι ανάλογο ή γιατί γενικά στις οδηγίες των προϊόντων δεν λέει επίσης κάτι;»

Όπως είναι ευνόητο, εδώ ο καθένας μπορεί να δώσει τις δικές του απαντήσεις.

Για παράδειγμα, ποια εταιρεία θα έβγαζε μια multi, δηλαδή ένα προϊόν που υποτίθεται ότι μπορείς να το παίρνεις όλο τον χρόνο και θα έλεγε «κάντε off ανά δίμηνο»; Αυτόματα κατά πολύ μεγάλο ποσοστό θα την «έθαβε» και στις bussiness τέτοια θέματα είναι αρκετά σημαντικά.


ναι τρομερα ευχαριστημενος κανω και εγω το στακακι της now με μουλτι,ω3,αυτο και q10 αλλα νομιζω οτι ολη τη δουλεια αυτο την κανει.δε νομιζω να το σταματησω ποτε.βασικα εχω την εντυπωση ας πουμε οτι δουλευει <<απο κατω>>.δε ξερω αν καταλαβενεις ακριβως τι θελω αλλα δεν μπορω ακριβως να το εξηγησω παντως ειναι καταπλικτικο σαν συμπληρωμα.

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι θες να πεις.

Χαίρομαι και για σένα που είσαι ικανοποιημένος και είμαι επίσης χαρούμενος που σου αρέσει το Adam Pak :green:

kleiza7
26-03-12, 04:17
Απορια: τις μερες που χρησιμοποιω 1γρ και οχι 2 ειναι προτιμοτερο να παιρνω 2 καψουλες π.χ το πρωι ή μια το πρωι και μια το μεσημερι?
Δεδομενου οτι στο κουτι λεει take 2 capsules 1 or to times daily......

δεν λεει δηλαδη καπου να το σπας.

Εγω αυτο που εχω παρατηρησει μετα απο 3+ εβδομαδες χρησης και βασικα τωρα τελευταια... ειναι οτι εχω μεγαλυτερη διαθεση να κανω πραγματα μεσα στη μερα μου..και βασικα οτι τα κανω! . ειμαι πιο ενεργητικος δηλαδη και δεν κουραζομαι τοσο κατα τη διαρκεια της μερας... οπως επισης σε αυτες τις 3 εβομαδες καθιερωσα 4 προπονησεις την εβδομαδα +1 μερα τρεξιμο στο στιβο! εκει που γυμναζομουν 3 συνηθως και που και που μια 4η .. βλεπω ενα μικρο + στις αντοχες μου δηλαδη.

Δεν ξερω αν εχει να κανει με το eleythero ή με το που.....ανοιξε ο καιρος. :green: η δεν ξερω κι εγω τι .παντως δεν εχω λογο να το σταματησω και ο χρονος θα δειξει αν ειναι ΑΣΧΕΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ή αν οντως ειναι μια μικρη ενισχυση στον οργανισμο! παιρνω 1γρ τις μερες που δεν γυμναζομαι και 1.5γρ ή 2γρ τις μερες που γυμναζομαι. σε συνδιασμο με την ADAM MULTI!

Lao
26-03-12, 12:38
Απορια: τις μερες που χρησιμοποιω 1γρ και οχι 2 ειναι προτιμοτερο να παιρνω 2 καψουλες π.χ το πρωι ή μια το πρωι και μια το μεσημερι?
Δεδομενου οτι στο κουτι λεει take 2 capsules 1 or to times daily......

δεν λεει δηλαδη καπου να το σπας.

Εγω αυτο που εχω παρατηρησει μετα απο 3+ εβδομαδες χρησης και βασικα τωρα τελευταια... ειναι οτι εχω μεγαλυτερη διαθεση να κανω πραγματα μεσα στη μερα μου..και βασικα οτι τα κανω! . ειμαι πιο ενεργητικος δηλαδη και δεν κουραζομαι τοσο κατα τη διαρκεια της μερας... οπως επισης σε αυτες τις 3 εβομαδες καθιερωσα 4 προπονησεις την εβδομαδα +1 μερα τρεξιμο στο στιβο! εκει που γυμναζομουν 3 συνηθως και που και που μια 4η .. βλεπω ενα μικρο + στις αντοχες μου δηλαδη.

Δεν ξερω αν εχει να κανει με το eleythero ή με το που.....ανοιξε ο καιρος. :green: η δεν ξερω κι εγω τι .παντως δεν εχω λογο να το σταματησω και ο χρονος θα δειξει αν ειναι ΑΣΧΕΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ή αν οντως ειναι μια μικρη ενισχυση στον οργανισμο! παιρνω 1γρ τις μερες που δεν γυμναζομαι και 1.5γρ ή 2γρ τις μερες που γυμναζομαι. σε συνδιασμο με την ADAM MULTI!

Συνέχισε όπως το πας. Παίρνε 2-2 τις κάψουλες.

spartan77
26-03-12, 13:21
:clap::clap::clap: Lao!!!
πολυ ωραιο το θεμα με το (eleuthero)
ηδη παιρνω μουλτι και Ω3 αλλα αυτο δεν το ηξερα!
θα το παραγγειλω κ αυτο να τα στακαρω, γιατι κ γω κανω και βαροι και πολεμικες τεχνες!

να σαι καλα μαν ;)

Lao
26-03-12, 13:47
:clap::clap::clap: Lao!!!
πολυ ωραιο το θεμα με το (eleuthero)
ηδη παιρνω μουλτι και Ω3 αλλα αυτο δεν το ηξερα!
θα το παραγγειλω κ αυτο να τα στακαρω, γιατι κ γω κανω και βαροι και πολεμικες τεχνες!

να σαι καλα μαν ;)

Έλα ρε συμπολεμιστή! :toast:

Ξεκίνα με 2 την μέρα και αργότερα αν θες το πηγαίνεις στα 4. ;)

kleiza7
26-03-12, 13:53
Συνέχισε όπως το πας. Παίρνε 2-2 τις κάψουλες.

ευχαριστω Lao... φαινεται καλο το συμπληρωματακι που προτεινες:thumbup:

spartan77
26-03-12, 14:36
Έλα ρε συμπολεμιστή! :toast:

Ξεκίνα με 2 την μέρα και αργότερα αν θες το πηγαίνεις στα 4. ;)


ωραια ξεκιναω με 2 και βλεπω πως με παει , αν και δεν θα γλυτωσω τα 4 ;)

και παλι θενκς συμπολεμιστη! :thumbup:

beefmeup
28-03-12, 14:29
εγω λοιπον πηρα ενα κουτι φουλ..
εκανα 2 βδομαδες με 20 μερες οφ,κ ξαναξεκινησα..

αν βρει παντως καποιος κατι για περιοδους ληψεις/αποχης ας το ποσταρει..αν κ το ανιμαλ πακ,δεν νομιζω οτι γραφει για αποχη..:unsure:
σιγα μην εγραφε βεβαια,αλλα τεσπα..

Lao
28-03-12, 14:50
εγω λοιπον πηρα ενα κουτι φουλ..
εκανα 2 βδομαδες με 20 μερες οφ,κ ξαναξεκινησα..

αν βρει παντως καποιος κατι για περιοδους ληψεις/αποχης ας το ποσταρει..αν κ το ανιμαλ πακ,δεν νομιζω οτι γραφει για αποχη..:unsure:
σιγα μην εγραφε βεβαια,αλλα τεσπα..

Γενικά μιλώντας, δεν ξέρω κανένα βότανο που να συνίσταται λήψη σε μόνιμη βάση, εκτός και αν μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις που και πάλι τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα.

Όσο και αν έψαξα στο net, όπου αναφερόταν περίοδος λήψης το Χ άρθρο έλεγε για 2-3 μήνες και το Ψ δεν έλεγε τίποτα.

Με λίγα λόγια, δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο, οπότε προτείνω να παίξουμε με ασφάλεια και να παίρνουμε για 2 μήνες max.

spartan77
28-03-12, 14:55
Γενικά μιλώντας, δεν ξέρω κανένα βότανο που να συνίσταται λήψη σε μόνιμη βάση, εκτός και αν μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις που και πάλι τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα.

Όσο και αν έψαξα στο net, όπου αναφερόταν περίοδος λήψης το Χ άρθρο έλεγε για 2-3 μήνες και το Ψ δεν έλεγε τίποτα.

Με λίγα λόγια, δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο, οπότε προτείνω να παίξουμε με ασφάλεια και να παίρνουμε για 2 μήνες max.


:thumbup:κ γω για τοσο εχω διαβασει/ακουσει γενικοτερα, 2μηνες max κ κανα μηνα με 40 μερες οφ

panos21
31-03-12, 18:41
μπορούμε να το βρούμε αυτό σε κάποιο Ελληνικό κατάστημα ή μόνο με παραγγελία από εξωτερικό :(

ελμερ
31-03-12, 18:51
Πανο ειχα κανει μια αναζητηση στην Ελλαδα στο google για το eleuthero και δεν βρηκα τιποτα....ακομη και να το βρεις καπου που το θεωρω απιθανο η τιμη του υπολογιζω να ειναι ευκολα 40 ευρω :welcome:

panos21
31-03-12, 19:00
Πανο ειχα κανει μια αναζητηση στην Ελλαδα στο google για το eleuthero και δεν βρηκα τιποτα....ακομη και να το βρεις καπου που το θεωρω απιθανο η τιμη του υπολογιζω να ειναι ευκολα 40 ευρω :welcome:

ααααααα 40? ε δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο με την καμία

Lao
02-04-12, 02:39
ααααααα 40? ε δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο με την καμία

Δυστυχώς ή ευτυχώς, η αγορά από το εξωτερικό είναι μονόδρομος.;)

panos21
02-04-12, 07:16
το παραγγέλνω σήμερα :green: δέν είναι μόνο η τιμή το θέμα μερικά σκευάσματα δεν τα βρίσκεις κάν Ελλάδα:(:(:(

ελμερ
20-04-12, 19:09
μετα απο αρκετες μερες χρησης ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.....μπορω να κανω μεγαλυτερης διαρκειας προπονησεις σε υψηλη ενταση....:thumbup::welcome:

deluxe
22-04-12, 02:35
Δε εχω δει και καμια διαφορα. Με τοσα που παιρνω βασικα, λιγο δυσκολο.. ακομα και να προκαλουσε καποια διαφορα.

polygyros156
03-05-12, 14:39
καλησπερα ελλαδα μπορουμε να το βρουμε το ελευθερο?και αν ναι που?;

mercy_
03-05-12, 15:07
Φενεται αρκετα καλο :thumbup::thumbup:

Dimitrios
03-05-12, 15:16
Φενεται αρκετα καλο :thumbup::thumbup:

Δεν φαίνεται μόνο.. Είναι..;)

mercy_
03-05-12, 15:25
Δεν φαίνεται μόνο.. Είναι..;)

ε τοτε αξιζει μια δοκιμη ;)

Lao
11-05-12, 12:36
ε τοτε αξιζει μια δοκιμη ;)

Ξεκίνα για 2-3 βδομάδες με 1 γραμμάριο την μέρα (2 κάψουλες) και προοδευτικά ανέβασε σε 1,5 και 2 γραμμάρια.

Μόλις κλείσεις 2 μήνες, κάνε off.

spartan77
11-05-12, 12:48
αξιζει τρελα!!! :thumbup:
το παιρνω ΗΔΗ ενα μηνα και το στακαρω με multies kai omega3 και ΗΔΗ βλεπω διαφορές στις προπονησεις μου, μιας και κανω βαροι και πολεμικες τεχνες,που σημαινει οτι κανω αρκετες ωρες προπονηση οποτε μπορω να καταλαβω την ελειψη ή την καλυψη σε κατι!

το συνιστω παντως !!! πολυυυυυ καλο!!! :clap:

Lao
11-05-12, 12:56
αξιζει τρελα!!! :thumbup:
το παιρνω ΗΔΗ ενα μηνα και το στακαρω με multies kai omega3 και ΗΔΗ βλεπω διαφορές στις προπονησεις μου, μιας και κανω βαροι και πολεμικες τεχνες,που σημαινει οτι κανω αρκετες ωρες προπονηση οποτε μπορω να καταλαβω την ελειψη ή την καλυψη σε κατι!

το συνιστω παντως !!! πολυυυυυ καλο!!! :clap:

Πόσες κάψουλες παίρνεις ανά μέρα;

spartan77
11-05-12, 13:04
4 καψουλες παιρνω παιρνω 2 με την Multi και αλλες 2 κανα μισαωρο πριν την προπονηση

μπορω να τις ανεβασω?

Lao
11-05-12, 13:05
4 καψουλες παιρνω παιρνω 2 με την Multi και αλλες 2 κανα μισαωρο πριν την προπονηση

μπορω να τις ανεβασω?

Μια χαρά είσαι, ΜΗΝ τις ανεβάσεις άλλο. :thumbup:

spartan77
11-05-12, 13:09
οκ :thumbup:

Lao
29-05-12, 15:00
Μετά από μια μικρή αποχή, λέω να ξεκινήσω ένα κυκλάκι ακόμα... :green:

Και για όσους ενδιαφέρονται, ένα ενημερωτικό κειμενάκι ακόμα:



Parts used and where grown

Eleuthero belongs to the Araliaceae family and is a distant relative of Asian ginseng (Panax ginseng). Also known commonly as touch-me-not and devil’s shrub, eleuthero has been most frequently nicknamed Siberian ginseng in this country. Eleuthero is native to the Taiga region of the Far East (southeastern part of Russia, northern China, Korea, and Japan). The root and the rhizomes (underground stem) are used medicinally.

Historical or traditional use (may or may not be supported by scientific studies)

Although not as popular as Asian ginseng, eleuthero use dates back 2,000 years, according to Chinese medicine records. Referred to as ci wu jia in Chinese medicine, it was used to prevent respiratory tract infections, colds and flu. It was also believed to provide energy and vitality. In Russia, eleuthero was originally used by people in the Siberian Taiga region to increase performance and quality of life and to decrease infections.

In more modern times, eleuthero has been used to increase stamina and endurance in Soviet Olympic athletes. Russian explorers, divers, sailors, and miners also used eleuthero to prevent stress-related illness. After the Chernobyl accident, many Russian and Ukrainian citizens were given eleuthero to counteract the effects of radiation.

Active constituents

The constituents in eleuthero that have been most studied are the eleutherosides.1 Seven primary eleutherosides have been identified, with most of the research attention focusing on eleutherosides B and E.2 Eleuthero also contains complex polysaccharides (complex sugar molecules).3 These constituents may play a critical role in eleuthero’s ability to support immune function.

Eleuthero is an “adaptogen” (an agent that helps the body adapt to stress). It is thought to help support adrenal gland function when the body is challenged by stress.4

Eleuthero has been shown to enhance mental acuity and physical endurance without the letdown that comes with caffeinated products.5 Research has shown that eleuthero improves the use of oxygen by the exercising muscle.6 This means that a person is able to maintain aerobic exercise longer and recover from workouts more quickly. Preliminary research from Russia indicates it may be effective for this purpose.7 Other trials have been inconclusive8 or have shown no beneficial effect.9

Eleuthero may also support the body by helping the liver detoxify harmful toxins. It has shown a protective action in animal studies against chemicals such as ethanol, sodium barbital, tetanus toxoid, and chemotherapeutic agents.10 According to a test tube study eleuthero also helps protect the body during radiation exposure.11 Preliminary research in Russia has suggested that eleuthero may help alleviate side effects and help the bone marrow recover more quickly in people undergoing chemotherapy and radiation therapy for cancer.12

Eleuthero may be useful as a preventive measure during the cold and flu season. However, it has not yet been specifically studied for this purpose. Preliminary evidence also suggests that eleuthero may prove valuable in the long-term management of various diseases of the immune system, including HIV infection and chronic fatigue syndrome. Healthy people taking 2 teaspoons (10 ml) of tincture three times daily have been shown to have increased numbers of the immune cells (T4 lymphocytes) that have been found to decrease during HIV-infection and AIDS.13 Further human clinical trials are needed to confirm that eleuthero may be helpful for this disease.

How much is usually taken?

Dried, powdered root and rhizomes, 2–3 grams per day, are commonly used.14 Alternatively, 300–400 mg per day of concentrated solid extract standardized on eleutherosides B and E can be used, as can alcohol-based extracts, 8–10 ml in two to three divided dosages. Historically, eleuthero is taken continuously for six to eight weeks, followed by a one- to two-week break before resuming.

Are there any side effects or interactions?

Reported side effects have been minimal with use of eleuthero.15 Mild, transient diarrhea has been reported in a very small number of users. Eleuthero may cause insomnia in some people if taken too close to bedtime. Eleuthero is not recommended for people with uncontrolled high blood pressure. There are no known reasons to avoid eleuthero during pregnancy and breast-feeding. However, pregnant or breast-feeding women should be aware that some products may be adulterated with herbs that should not be taken in pregnancy, such as Asian ginseng. Only eleuthero from a trusted source should be used.

In one case report, a person taking eleuthero with digoxin developed dangerously high serum digoxin levels.16 Although a clear relationship could not be established, it is wise for someone taking digoxin to seek the advise of a doctor before taking eleuthero.

Are there any drug interactions?

Certain medicines may interact with eleuthero. Refer to drug interactions for a list of those medicines.

References:

1. Collisson RJ. Siberian ginseng (Eleutherococcus senticosus). Brit J Phytother 1991;2:61–71 [review].
2. Farnsworth NR, Kinghorn AD, Soejarto DD, Waller DP. Siberian ginseng (Eleutherococcus senticosus): Current status as an adaptogen. In Economic and Medicinal Plant Research, vol 1, ed. Wagner H, Hikino HZ, Farnsworth NR. London: Academic Press, 1985, 155–215 [review].
3. Hikino H, Takahashi M, Otake K, konno C. Isolation and hypoglycemic activity of eleutherans A, B, C, D, E, F and G: glycans of Eleutherococcus senticosus roots. J Natural Prod 1986;49:293–7.
4. Wagner H, Nörr H, Winterhoff H. Plant adaptogens. Phytomed 1994;1:63–76 [review].
5. Farnsworth NR, Kinghorn AD, Soejarto DD, Waller DP. Siberian ginseng (Eleutherococcus senticosus): Current status as an adaptogen. In Economic and Medicinal Plant Research, vol 1, ed. Wagner H, Hikino HZ, Farnsworth NR. London: Academic Press, 1985, 155–215 [review].
6. Asano K, Takahashi T, Miyashita M, et al. Effect of Eleutherococcus senticosus extract on human working capacity. Planta Medica 1986;37:175–7.
7. Asano K, Takahashi T, Miyashita M, et al. Effect of Eleutherococcus senticosus extract on human working capacity. Planta Medica 1986;37:175–7.
8. Kelly GS. Sports nutrition: A review of selected nutritional supplements for endurance athletes. Alt Med Rev 1997;2:282–95 [review].
9. McNaughton L. A comparison of Chinese and Russian ginseng as ergogenic aids to improve various facets of physical fitness. Int Clin Nutr Rev 1989;9:32–5.
10. Collisson RJ. Siberian ginseng (Eleutherococcus senticosus). Brit J Phytother 1991;2:61–71 [review].
11. Ben-Hur E, Fulder S. Effect of P. ginseng saponins and Eleutherococcus S. on survival of cultured mammalian cells after ionizing radiation. Am J Chin Med 1981;9:48–56.
12. Kupin VI, Polevaia EB. Stimulation of the immunological reactivity of cancer patients by eleutherococcus extract. Vopr Onkol 1986;32:21–6 [in Russian].
13. Bohn B, Nebe CT, Birr C. Flow cytometric studies with Eleutherococcus senticosus extract as an immunomodulating agent. Arzneim-Forsch Drug Res 1987;37:1193–6.
14. Brown DJ. Herbal Prescriptions for Better Health. Rocklin, CA: Prima Publishing, 1996, 69–77.
15. McGuffin M, Hobbs C, Upton R, Goldberg A. American Herbal Products Association’s Botanical Safety Handbook. Boca Raton, FL: CRC Press, 1997, 45.
16. McRae S. Elevated serum digoxin levels in a patient taking digoxin and Siberian ginseng. Can Med Assoc J 1996;155:293–5.

Πολύ περιληπτικά, το παραπάνω κείμενο κάνει μια μικρή ιστορική αναδρομή (έχει ιστορία 2.000 ετών - δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό!) και αναφέρεται σε διάφορες ιδιότητές του.

Ειδικότερα, το κομμάτι που λογικά ενδιαφέρει αρκετούς από εδώ μέσα, είναι το εξής:

«Eleuthero is an “adaptogen” (an agent that helps the body adapt to stress). It is thought to help support adrenal gland function when the body is challenged by stress.4

Eleuthero has been shown to enhance mental acuity and physical endurance without the letdown that comes with caffeinated products.5 Research has shown that eleuthero improves the use of oxygen by the exercising muscle.6 This means that a person is able to maintain aerobic exercise longer and recover from workouts more quickly. Preliminary research from Russia indicates it may be effective for this purpose.7 Other trials have been inconclusive8 or have shown no beneficial effect.9»

Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, είναι ένα «φυσικό νιτρικό», αν μου επιτρέπεται ο όρος, σε ό,τι αφορά την προπόνηση.

Παράλληλα, βοηθάει στην αποκατάσταση, στο ανοσοποιητικό, στο focus (σημαντικό και αυτό για όποιον κάνει έντονες προπονήσεις που απαιτούν προσήλωση) κτλ κτλ κτλ.

Όπως έλεγα σε έναν φίλο από εδώ μέσα ;) εάν βλέπουμε δουλειά με παρασκευασμένα προϊόντα όπως το παρόν, προσωπικά είμαι περίεργος να δω τα αποτελέσματα από φυσικά προϊόντα. Υπάρχουν μαγαζιά στην Αθήνα που πωλούν ρίζες, αν καταφέρω να βρω και μάθω περισσότερα για τον τρόπο παρασκευής, θα κάνω μια δοκιμή. :turtle:

spartan77
29-05-12, 15:33
συμπληρωνω κ γω ακομα ενα


ΕΛΕΥΘΕΡΟΚΟΚΚΟΣ (SIBERIAN GINSENG)



Στη σύγχρονη βοτανοθεραπεια ο Ελευθεροκοκκος χρησιμοποιείται από τους θεραπευτές κυρίως ως τονωτικό του οργανισμού.

Το ενεργό συστατικό eleutherosdies είναι εκείνο που ευθύνεται κατά κύριο λόγο για την ισχυροποίηση του ανοσοποιητικού και τη βελτίωση της πνευματικής λειτουργίας και διαύγειας. Ο Ελευθερόκοκκος έχει αποδειχθεί πως μειώνει την αρνητική επίδραση του stress στον οργανισμό (ρίχνει τα επίπεδα της κορτιζόλης), αυξάνει τη σωματική αντοχή (αντιμετωπίζει τα συμπτώματα εξάντλησης), αυξάνει την άμυνα του οργανισμού έναντι λοιμώξεων και βελτιώνει τη μνήμη. ;)

Πέρα των άλλων, ο Ελευθερόκοκκος περιέχει αιθέριο έλαιο (0,8% στη ρίζα), Βιταμίνη Ε, beta-carotene, συρινγίνη (αντι-stress), σαπωνίνες και πολυσακχαρίδες.

Η κατανάλωση του Ελευθεροκοκκου πρέπει να γίνεται με προσοχή. Όταν λαμβάνεται μακροχρόνια (δεν συνίσταται) πρέπει να υπάρχουν διαστήματα αποχής 2-3 εβδομάδων κάθε 60 ημέρες.

vagg
29-05-12, 15:56
το ξεκινησα και εγω,στην αρχη επερνα 1+1 αλλα μετα απο 3 μερες το πηγα στα 2+2 γτ δεν ειμαι για να χανω χρονο:green:
στο γυμναστηριο δεν εχω δει διαφορα αλλα πλεον τα πιατα στο νεροχυτη τα πλενω πριν κλεισουν μηνα:P

spartan77
29-05-12, 16:02
μαλλον σε πιανει οταν πηγαινεις σπιτι! παρτο πιο νωρις να σε πιανει στο γυμν :P

πανω στον μηνα θα δεις διαφορες
ετσι το ξεκινησα κ γω 1+1 αλλα τ ανεβασα την πρωτη βδομαδα κιολας 2+2 μαζι με μουλτι και ωμεγα

αλλη μια βδομαδα και κλεινω 2 μηνες!
σουπερ το ελευθερο:thumbup:

Lao
29-05-12, 23:59
Όσοι... άπιστοι (ξέρετε εσείς... :P) προσέλθετε!

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21240-%CE%9B%CE%B7%CF%88%CE%B7-%CF%83%CE%B9%CE%B2%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85-ginseng%28Eleuthero%29-%CE%BA-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82.

average_joe
30-05-12, 00:19
:P

46727


:green:

περασα ηδη!

δυο ενστασεις.
η αναφορα στα estro (που οσο εψαξα δεν βρηκα κατι) απο δω μεσα και η δραση του στα βαρη, γιατι αεροβιο ...δεν!

αν δεν ισχυει το πρωτο σιγουρα μια δοκιμη την δικαιουται.

Lao
30-05-12, 01:01
:P

46727


:green:

περασα ηδη!

δυο ενστασεις.
η αναφορα στα estro (που οσο εψαξα δεν βρηκα κατι) απο δω μεσα και η δραση του στα βαρη, γιατι αεροβιο ...δεν!

αν δεν ισχυει το πρωτο σιγουρα μια δοκιμη την δικαιουται.

eUDrs8IYevM

:green::green::green:

kleiza7
03-07-12, 01:47
Παιδια ειχα ξεκινησει να παιρνω αυτο το συμπληρωμα τον Μαρτιο αλλα λογω του οτι σταματησα για ενα μικρο χρονικο διαστημα τις προπονησεις σταματησα και το eleythero. Το θεμα ειναι οτι στο κουτι εχει ακομα μπολικα αλλα δεδομενου οτι εχουν περασει ΗΔΗ 4 ΜΗΝΕΣ! δεν ξερω αν ειναι ΟΚ να τα συνεχισω ή να τα στειλω και να παραγγείλω αλλα. Να τα παρω λετε αφοβα ή να μην το ρισκαρω?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

COBRA_STYLE
03-07-12, 16:03
δεν παθαινει τπτ φιλε.

Dimitrios
03-07-12, 19:22
Ό,τι σου είπε και ο Κόμπρας..:green: Και εγώ το έπαιρνα Φεβρουάριο περίπου και τώρα Θα συνεχίσω γιατί μου έμεινε μισό κουτί..:P

kleiza7
04-07-12, 01:38
Ευχαριστω guys!! Καλο βραδυ;)

Lao
20-10-12, 15:45
Έχω ξεκινήσει νέο κύκλο από τις αρχές του μήνα.

Τος πρώτες δύο βδομάδες έπαιρνα 2 caps, αυτή που μας πέρασε πήρα 2 τις μισές μέρες και 4 στις άλλες μισές. Από αύριο-μεθαύριο θα το πάω στα 4 και έτσι θα κυλήσει και ο 2ος μήνας.

Μιας και ένα από τα πράγματα που κάνει είναι να ενισχύει το ανοσοποιητικό, ένας λόγος που ξεκίνησα αυτή την εποχή, είναι ότι... προσφέρεται λόγω ιώσεων κτλ.

Κατά τα άλλα, τα γνωστά αποτελέσματα :turtle:

liveris
20-10-12, 16:02
το χω παραγγειλει κ γω κ το περιμενω ....για να δουμε..

Lao
23-10-12, 12:13
το χω παραγγειλει κ γω κ το περιμενω ....για να δουμε..

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.

Πως σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις;

spartan77
23-10-12, 12:18
το ξεκινησα κ γω αυτον τον μηνα
2γρ την μερα παιζω
2 καπς το πρωι και 2 τ απογευμα με σε συνδιασμο με την LF green:thumbup:

Lao
23-10-12, 12:20
το ξεκινησα κ γω αυτον τον μηνα
2γρ την μερα παιζω
2 καπς το πρωι και 2 τ απογευμα με σε συνδιασμο με την LF green:thumbup:

Είμαι στο γραφείο και μόλις κατέβασα 2 μαζί με 6 Uni-Liverάκια... μαζί με φραπέ (μέτριο, με γάλα) :P:P:P

spartan77
23-10-12, 12:24
χαχα εχει καλυτερη γευση ετσι?

ναι και λιβερ μαζι σε καθε στακ και καθε γευμα :thumbup:

με φραπε δεν εχω δοκιμασει ακομα :P

Lao
23-10-12, 12:26
χαχα εχει καλυτερη γευση ετσι?

ναι και λιβερ μαζι σε καθε στακ και καθε γευμα :thumbup:

με φραπε δεν εχω δοκιμασει ακομα :P

Φίλε, είναι ΑΡΧΟΝΤΙΑ να τα κατεβάζεις με φραπεδιά. Δοκίμασέ το... :rolf::rolf::rolf:

spartan77
23-10-12, 12:33
εεετσι ναουμ...:green: το επομενο με φραπεδουμπα

παντως...το ελευθερο πλεον ανηκει στα βασικα μου οπως οι πολυβιταμινες και τα ομεγα ,
πλην το οφ που χρειαζεται μετα το 2μηνο βεβαια

Lao
23-10-12, 12:37
εεετσι ναουμ...:green: το επομενο με φραπεδουμπα

παντως...το ελευθερο πλεον ανηκει στα βασικα μου οπως οι πολυβιταμινες και τα ομεγα ,
πλην το οφ που χρειαζεται μετα το 2μηνο βεβαια

Yeap, μία από τα ίδια και εγώ. :toast:

Όπως έχω ξαναπεί σκέφτομαι να στακάρω σε κάποια φάση eleuthero με panax και rhodiola, να δω τι θα γίνει. Το πολύ-πολύ να χάσει ένα μέλος το forum... :shock::P:P:P

spartan77
23-10-12, 12:46
με panax ginseng και rhodiola ε ? το ειχα δει στο αντιστοιχο τοπικ του rhodiola το θυμαμαι
μ ενδιαφερει κ εμενα αυτο το στακαρισμα

τοσο πυρηνικο λες να γινει? :green::P

Lao
23-10-12, 12:50
με panax ginseng και rhodiola ε ? το ειχα δει στο αντιστοιχο τοπικ του rhodiola το θυμαμαι
μ ενδιαφερει κ εμενα αυτο το στακαρισμα

τοσο πυρηνικο λες να γινει? :green::P

Ξέρω γω; Πολλά βοτάνια θα μαζευτούν :P

spartan77
23-10-12, 13:29
τουμπανο θα ναι!

η Adam (περιεχει panax ginseng) την ειχα στακαρει με ελευθερο την προηγουμενη φορα

επισης διαβαζω στο rhodiola μπορει να συνδιαστει με Q10 και ελευθερο!(κατι που ηδη παιρνω) :thumbup:

ενδιαφερον θα ναι να παιξουν και τα 3 αυτα μαζι :green: οντως πολλα βοτανα μαζεμενα..για να δουμε

ippokratis
23-10-12, 14:18
Αν επί ολόκληρο το δίμηνο το πάω με 2 καπς(1γρ) ανά μέρα δε θα επιφέρει τα αναμενόμενα αποτελέσματα;

Lao
23-10-12, 14:24
Αν επί ολόκληρο το δίμηνο το πάω με 2 καπς(1γρ) ανά μέρα δε θα επιφέρει τα αναμενόμενα αποτελέσματα;

Αυτό θα το δεις μόνο στην πράξη.

dio32
23-10-12, 14:26
εγω οταν το ξαναρχισα παντος κατευθιαν στα 2γραμαρια το πηγα

liveris
23-10-12, 14:58
Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.

Πως σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις;

θα ξεκινησω με 1 + 1 κ βλεπουμε..αν ερθει ποτε:unsure: εχω παραγγειλει κ τις life force κ θα τα ξεκινησω μαζι συν q10 κ d3 μαλλον..

ippokratis
01-11-12, 23:49
κοντεύω να κλείσω σχεδόν 2 μήνες,παίρνω 1γρ τη μέρα(2 κάψουλες)
ορισμένες μέρες παρατηρώ ταχυκαρδία,υπερένταση, ειδικά όταν κάνω έντονη προπόνηση.
βέβαια μπορεί να μην έχει καμία σχέση το eleuthero και να είναι θέμα του οργανισμού μου,ειδικά όταν πίνω και καφέ η υπερδιέγερση βαράει κόκκινο.

average_joe
02-11-12, 00:21
αν και δεν το χω δοκιμασει, θεωρω δυσκολο να οφειλεται σε αυτο καθως θεωρειται adaptogen/ nootropic που στην ουσια χρησιμοποιειται για να μειωνει το σωματικο στρες (που ρωταγες αλλου). πιο πιθανο βρισκω αυτα που λες να εμαφανιζονται εξαιτιας βαριας προπο ειδικα αν εισαι ακομα σε καθημερινο full body με χαμηλες επαναληψεις.
παντως μια ερευνα ειναι στο 1γρ και κατι ψιλα (εχει λινκ πιο πανω) αλλα συνηθως τα παιδια εδω το εχουν στα 2γρ.

spartan77
02-11-12, 12:50
κοντεύω να κλείσω σχεδόν 2 μήνες,παίρνω 1γρ τη μέρα(2 κάψουλες)
ορισμένες μέρες παρατηρώ ταχυκαρδία,υπερένταση, ειδικά όταν κάνω έντονη προπόνηση.
βέβαια μπορεί να μην έχει καμία σχέση το eleuthero και να είναι θέμα του οργανισμού μου,ειδικά όταν πίνω και καφέ η υπερδιέγερση βαράει κόκκινο.

δεν πιστευω να οφειλεται στο ελευθερο αυτο που λες.....πινεις πολλους καφεδες μεσα στην μερα?

εγω το χρησιμοποιω αυτην την περιοδο , αλλα και καθε φορα που το χρησιμοποιω παιρνω 4καπς=2γρ για 2 μηνες

ippokratis
03-11-12, 11:32
συνήθως πίνω έναν καφέ την ημέρα(κι αυτόν φίλτρου) γιατί έχω θέμα,με "πιάνει" πολύ ο καφές.
πάντως κι εγώ τείνω να συμφωνήσω μ'αυτό που λέει ο Τζο,ότι δηλαδή οφείλεται στην έντονη προπόνηση, γιατί τα "συμπτώματα" αυτά εμφανίζονταν και προ ελεύθερου.
κάνω και αργά το βράδυ προπόνηση και δεν προλαβαίνει ο οργανισμός να ηρεμήσει μέχρι τον ύπνο.

GeoDask
05-11-12, 01:17
Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά :

Όσο έπαιρνα eleuthero είχα τρομερή αντοχή στην αερόβια άσκηση.

Με το που το σταματάω, μετά απο καμια εβδομάδα περίπου, όταν κάνω αερόβιο κουράζομαι φυσιολογικά.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο ;

Lao
05-11-12, 13:45
Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά :

Όσο έπαιρνα eleuthero είχα τρομερή αντοχή στην αερόβια άσκηση.

Με το που το σταματάω, μετά απο καμια εβδομάδα περίπου, όταν κάνω αερόβιο κουράζομαι φυσιολογικά.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο ;

:welcome::welcome::welcome:

GeoDask
05-11-12, 16:13
:welcome::welcome::welcome:

Τόση μεγάλη διαφορά ρε φίλε ;

spartan77
05-11-12, 16:19
ναι κ γω βλεπω διαφορα οταν το παιρνω,ειδικα στις πολεμικες τεχνες που λυωνω στην αεροβια
:welcome:

Lao
05-11-12, 16:38
Τόση μεγάλη διαφορά ρε φίλε ;

Why not?

To ginseng, γενικά, είναι ένα από τα πιο γνωστά και δοκιμασμένα μαντζούνια εδώ και αιώνες. Εάν αμφιβάλεις ακόμα, ξανακάνε το πείραμα να δεις. ;)

GeoDask
05-11-12, 17:13
Why not?

To ginseng, γενικά, είναι ένα από τα πιο γνωστά και δοκιμασμένα μαντζούνια εδώ και αιώνες. Εάν αμφιβάλεις ακόμα, ξανακάνε το πείραμα να δεις. ;)

Εννοείται θα το κάνω !

1 μήνα έξω μένω τώρα ;

spartan77
05-11-12, 17:31
ναι, 1 μηνα οφ 2 μηνες μεσα

GeoDask
05-11-12, 17:55
ναι, 1 μηνα οφ 2 μηνες μεσα

Thanks :thumbup:

Lao
27-11-12, 15:41
Λοιπόν, πλησιάζω στο να κλείσω δίμηνο οπότε και θα σταματήσει ο κύκλος.

Για άλλη μια φορά, παραπάνω από ικανοποιημένος, από την 2η-3η βδομάδα και μετά άρχισαν τα γνωστά αποτελέσματα.:thumbup:

dio32
27-11-12, 18:48
Λοιπόν, πλησιάζω στο να κλείσω δίμηνο οπότε και θα σταματήσει ο κύκλος.

Για άλλη μια φορά, παραπάνω από ικανοποιημένος, από την 2η-3η βδομάδα και μετά άρχισαν τα γνωστά αποτελέσματα.:thumbup:

το κουτι με δοσολογια 2 γραμμαρια δυο μηνες κραταει?γιατι αμα κραταει παραπανω :green:
ειμαι παραπανω απο 2 μηνες:turtle:

Lao
28-11-12, 01:36
το κουτι με δοσολογια 2 γραμμαρια δυο μηνες κραταει?γιατι αμα κραταει παραπανω :green:
ειμαι παραπανω απο 2 μηνες:turtle:

250 / 4 = 60 μέρες και κάτι ψιλά ;)

Georges
28-11-12, 01:39
Λοιπόν, πλησιάζω στο να κλείσω δίμηνο οπότε και θα σταματήσει ο κύκλος.

Για άλλη μια φορά, παραπάνω από ικανοποιημένος, από την 2η-3η βδομάδα και μετά άρχισαν τα γνωστά αποτελέσματα.:thumbup:


Tι ακριβώς βλέπεις φίλε γιατί σε μένα δεν έκανε καμιά διαφορά....

Lao
28-11-12, 03:02
Tι ακριβώς βλέπεις φίλε γιατί σε μένα δεν έκανε καμιά διαφορά....

Διάβασε το θέμα, το έχω αναφέρει πολλές φορές, όπως και αρκετά άλλα παιδιά.

Πως ακριβώς το χρησιμοποίησες;

Georges
29-11-12, 00:51
Ε όπως και συ στο περίπου, 2 κάψουλες μαζί με 1 adam softgel x 2 φορές (πριν τα 2 πρώτα γεύματα). Και κοντεύει να τελειώσει σχεδόν.

spartan77
29-11-12, 15:23
Λοιπόν, πλησιάζω στο να κλείσω δίμηνο οπότε και θα σταματήσει ο κύκλος.

Για άλλη μια φορά, παραπάνω από ικανοποιημένος, από την 2η-3η βδομάδα και μετά άρχισαν τα γνωστά αποτελέσματα.:thumbup:


μαζι τ αρχισαμε μαλλον :green:

αρχες δεκεμβρη κλεινω 2 μηνες
απο γεναρη παλι ο επομενος κυκλος! περιμενω 2 κουτακια να ρθουν ξανα...

παντως στην σχολη(πολεμικες τεχνες) νιωθω καλυτερη αντοχη οσο χρησιμοποιω ελευθερο ...

Lao
29-11-12, 16:01
Ε όπως και συ στο περίπου, 2 κάψουλες μαζί με 1 adam softgel x 2 φορές (πριν τα 2 πρώτα γεύματα). Και κοντεύει να τελειώσει σχεδόν.

Τι να σου πω, δεν ξέρω γιατί δεν σε πιάνει. Εγώ πάντως το παίρνω σε άσχετες ώρες από την εκάστοτε multi μου και με άδειο στομάχι, αν σε βοηθάει κάπου αυτό που λέω.

Φυσικά, αν δεν βλέπεις καμία διαφορά δεν υπάρχει και λόγος να το ξαναπάρεις.

liveris
20-04-13, 22:46
κ γω δεν ειδα καμια διαφορα με το συγκεκριμενο...

tsoumi7
11-07-13, 01:15
Αμα περνεις animal Pak είσαι καλυμενος?

Lao
11-07-13, 13:56
Αμα περνεις animal Pak είσαι καλυμενος?

Δεν υπάρχει «ανάγκη» που πρέπει να καλύψεις.

Το σωστό είναι να ρωτήσεις αν τα 875 γρ ελευθερόκοκκου συν τα 125 γρ ginseng που αντιστοιχούν σε ένα packet θα κάνουν δουλειά.

Προσωπικά το βλέπω λίγο δύσκολο και σε μακροχρόνια λήψη είμαι αντίθετος.

tsoumi7
11-07-13, 22:48
Ευχαριστώ φίλε μ

KARAOLANIS
14-07-13, 11:57
συγκεκριμενα ο ελευθεροκοκος(siberian ginseng) ποου βοηθαει? σε δυναμη, λιμπιντο τι?

Lao
14-07-13, 16:13
συγκεκριμενα ο ελευθεροκοκος(siberian ginseng) ποου βοηθαει? σε δυναμη, λιμπιντο τι?

Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες...

GeoDask
17-07-13, 23:23
Αντοχή και πάλι αντοχή στο αερόβιο κομάτι.

Ενημερωτικά, επειδή ρώτησα κάτι κροσφιτάδες, αυτοί το παίρνουν όλο τον χρόνο, όταν τους είπα για "κύκλο" μόνο που δεν βάλανε τα γέλια :P

Lao
17-07-13, 23:56
Αντοχή και πάλι αντοχή στο αερόβιο κομάτι.

Ενημερωτικά, επειδή ρώτησα κάτι κροσφιτάδες, αυτοί το παίρνουν όλο τον χρόνο, όταν τους είπα για "κύκλο" μόνο που δεν βάλανε τα γέλια :P

Καθείς με τις απόψεις του. ;)

GeoDask
18-07-13, 10:14
Καθείς με τις απόψεις του. ;)

:thumbup:

Lainus
19-11-13, 20:49
Καλησπέρα στην παρέα! Διάβασα πρόσφατα γι' αυτά τα εργαλεία τα τζινσενγκ και λέω να τα κάνω μία δοκιμή!

Δε ξέρω αν είναι κατάλληλο το τόπικ για να ρωτήσω, αλλά ξέρει κανείς ποιές είναι οι διαφορές μεταξύ σιβηριανού και κορεάτικου τζίνσενγκ? Αλλιώς eleutherococcus vs panax? Ποιό να προτιμήσω? Υπάρχει κάποια γνωστή παρενέργεια πέραν του κινδύνου για αϋπνίες που διάβασα?

RAMBO
04-12-13, 14:19
Lao καπου στην πρωτη σελιδα αναφερει οτι επηρεαζει την δραση αναβολικων.Ξερουμε με πιο τροπο?:chinese:

Lao
04-12-13, 15:24
Lao καπου στην πρωτη σελιδα αναφερει οτι επηρεαζει την δραση αναβολικων.Ξερουμε με πιο τροπο?:chinese:

Προσωπικά, όχι δεν ξέρω.

RAMBO
04-12-13, 16:19
Oκ,ευχαριστω.Σκοπευω τους επομενους μηνες να το παρω

Lao
04-12-13, 16:21
Oκ,ευχαριστω.Σκοπευω τους επομενους μηνες να το παρω

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα. :toast:

morbit_killer
04-12-13, 21:58
Να ενημερώσω ότι έχω πλέον 2 κουτιά από δαύτο στην κατοχή μου. :turtle::turtle::turtle:

Δώστε προσοχή, το eleuthero ή αλλιώς ελευθερόκοκκος ή αλλιώς σιβηριανό ginseng, είναι αυτό που μάλλον κάνει το Animal Pak να έχει τα αποτελέσματα που έχει μιας και σε κάθε packet υπάρχουν 875 gr.

Με αυτό θα παίρνω 1 gr την μέρα, ποσότητα που θεωρώ ότι είναι καλή. Μπορεί να το πάω και στα 2.

αυτό το συμπλήρωμα κάνει ποιό πολύ για αυτούς που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες , αυτήν την εντύπωση έχω

morbit_killer
04-12-13, 22:00
συγκεκριμενα ο ελευθεροκοκος(siberian ginseng) ποου βοηθαει? σε δυναμη, λιμπιντο τι?

ενεργειακό θεωρείται ! σου δίνει περισσότερη ενέργεια δεν έχει να κάνει με δύναμη η λίμπιτο ...

Lao
05-12-13, 04:34
αυτό το συμπλήρωμα κάνει ποιό πολύ για αυτούς που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες , αυτήν την εντύπωση έχω


ενεργειακό θεωρείται ! σου δίνει περισσότερη ενέργεια δεν έχει να κάνει με δύναμη η λίμπιτο ...

Σου προτείνω να διαβάσεις όλο το θέμα, έχουμε ήδη γράψει πολλά πράγματα.

Σχετικά με το εάν ο ελευθερόκοκκος απευθύνεται πιο πολύ σε πολεμικοτεχνίτες, αυτό το κρίνετε καλύτερα εσείς στην πράξη. Πάντως, το γνωστό Animal Pak το οποίο έχει κατεξοχήν ως target group τους bbers, έχει αρκετό μέσα, άρα...

Αλέξανδροςς
05-12-13, 04:35
Σου προτείνω να διαβάσεις όλο το θέμα, έχουμε ήδη γράψει πολλά πράγματα.

Σχετικά με το εάν ο ελευθερόκοκκος απευθύνεται πιο πολύ σε πολεμικοτεχνίτες, αυτό το κρίνετε καλύτερα εσείς στην πράξη. Πάντως, το γνωστό Animal Pak το οποίο έχει κατεξοχήν ως target group τους bbers, έχει αρκετό μέσα, άρα...

το πακ εχει και αρκετο oxide μεσα
αρα.. να παρουν και oxide μεταλα?

Lao
05-12-13, 04:39
το πακ εχει και αρκετο oxide μεσα
αρα.. να παρουν και oxide μεταλα?

Εξαρτάται, το μαγνήσιο ως οξείδιο, μπορεί να βοηθήσει με την δυσκοιλιότητα.

Check it out!;)

Αλέξανδροςς
05-12-13, 04:44
Εξαρτάται, το μαγνήσιο ως οξείδιο, μπορεί να βοηθήσει με την δυσκοιλιότητα.

Check it out!;)

σωστα ενας αρχαριος θα σκεφτει ετσι και ειναι δικο του θεμα
οταν ομως προτεινει και σε αλλους να πεταξουν τα λεφτα τους αλλαζει το πραγμα
;)

Lao
05-12-13, 04:46
σωστα ενας αρχαριος θα σκεφτει ετσι και ειναι δικο του θεμα
οταν ομως προτεινει και σε αλλους να πεταξουν τα λεφτα τους αλλαζει το πραγμα
;)

Κάθε άποψη σεβαστή. :welcome:

Αλέξανδροςς
05-12-13, 04:53
Κάθε άποψη σεβαστή. :welcome:


οχι
οταν εσυ Lao λες το πακ εχει σιβηριανο ginseng αρα
το σιβηριανο ginseng ειναι καλο
απλα :clap:
αν θες να κανεις την πλακα σου τοτε πανε στα οφ τοπικ και γραψε οτι γουσταρεις και η αποψη σου θα ειναι σεβαστη/αδιαφορη
οχι ομως να γραφεις γενικοτητες και ανακριβειες και να περιμενεις να σεβαστουμε την γνωμη σου
:welcome:

ArgoSixna
05-12-13, 05:00
Αφου ο Αλέξανδροςς το λέει.

Και γιατι να ακούσουμε εσένα Αλέξανδροςς που μέχρι στιγμής δεν έχεις ανεβάσει κάποια έρευνα αλλα απλά κάνεις χαβαλέ?

Ο Αλέξανδροςς θα ανεβάσει σύντομα ??

Lao
05-12-13, 05:07
οχι
οταν εσυ Lao λες το πακ εχει σιβηριανο ginseng αρα
το σιβηριανο ginseng ειναι καλο
απλα :clap:
αν θες να κανεις την πλακα σου τοτε πανε στα οφ τοπικ και γραψε οτι γουσταρεις και η αποψη σου θα ειναι σεβαστη/αδιαφορη
οχι ομως να γραφεις γενικοτητες και ανακριβειες και να περιμενεις να σεβαστουμε την γνωμη σου
:welcome:

Εάν εσύ ή ο κάθε άλλος σέβεται ή όχι ό,τι γράφω, είναι δικαίωμά του.

Ο καθένας εδώ μέσα κρίνει ότι γράφουν οι άλλοι, και το ίδιο προφανώς ισχύει και για τα δικά σου γραφόμενα.

Σε ό,τι αφορά εσένα ειδικά, εάν θεωρείς ότι γράφω γενικότητες και ανακρίβειες, μπορείς απλά να αγνοείς τα posts μου, να με βάλεις την Ignore List και να χρησιμοποιήσεις όλα τα εργαλεία που σου δίνει το forum.

Εγώ πάντως, μιας και δηλώνεις πολύ σχετικός με πολλά θέματα, θα συνεχίσω να διαβάζω με ενδιαφέρον τις απόψεις σου...

Αλέξανδροςς
05-12-13, 05:15
Εάν εσύ ή ο κάθε άλλος σέβεται ή όχι ό,τι γράφω, είναι δικαίωμά του.

Ο καθένας εδώ μέσα κρίνει ότι γράφουν οι άλλοι, και το ίδιο προφανώς ισχύει και για τα δικά σου γραφόμενα.

Σε ό,τι αφορά εσένα ειδικά, εάν θεωρείς ότι γράφω γενικότητες και ανακρίβειες, μπορείς απλά να αγνοείς τα posts μου, να με βάλεις την Ignore List και να χρησιμοποιήσεις όλα τα εργαλεία που σου δίνει το forum.

Εγώ πάντως, μιας και δηλώνεις πολύ σχετικός με πολλά θέματα, θα συνεχίσω να διαβάζω με ενδιαφέρον τις απόψεις σου...



δεν ξερω τι ειναι ιγνορε λιστ
αλλα εστω οτι δε διαβαζω οτι γραφεις εσυ
για μενα τα γραφεις?
πριν λιγο καποιος που διαβασε μια ερευνα που ανεβασες τσιμπησε και εγραψε οτι το ελευθερο ειναι "τουμπανο"
...
αυτο το παραδειγμα με το πακ παλι?
αυτο που το πας?

Lao
05-12-13, 05:22
δεν ξερω τι ειναι ιγνορε λιστ
αλλα εστω οτι δε διαβαζω οτι γραφεις εσυ
για μενα τα γραφεις?
πριν λιγο καποιος που διαβασε μια ερευνα που ανεβασες τσιμπησε και εγραψε οτι το ελευθερο ειναι "τουμπανο"
...
αυτο το παραδειγμα με το πακ παλι?
αυτο που το πας?

Όπως σου είπα, ο καθένας διαβάζει τι γράφουν οι άλλοι και σχηματίζει την γνώμη του. Αυτό είναι το νόημα των forums, αν δεν απατώμαι.

Σε ο,τι αφορά εσένα λοιπόν, έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις ότι γράφω ανακρίβειες και γενικότητες και, μάλιστα, σου υπέδειξα και λύση για να απαλλαγείς από το πρόβλημα των posts μου.

Από την άλλη, εάν δεν θέλεις να μάθεις τι είναι η Ignore List, ούτε θέλεις να ζητήσεις από κάποιον Mod/Admin να σε βοηθήσει, μπορείς να μοιραστείς μαζί μας τις απόψεις σου, τις οποίες όπως σου είπα θα διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον μιας και δηλώνεις σχετικός και γνώστης σε θέματα που με ενδιαφέρουν.

Μέχρι να κάνεις ό,τι είναι να κάνεις, σε καληνυχτίζω και σου εύχομαι καλή συνέχεια σε ό,τι κάνεις. :welcome:

Αλέξανδροςς
05-12-13, 05:37
Όπως σου είπα, ο καθένας διαβάζει τι γράφουν οι άλλοι και σχηματίζει την γνώμη του. Αυτό είναι το νόημα των forums, αν δεν απατώμαι.

Σε ο,τι αφορά εσένα λοιπόν, έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις ότι γράφω ανακρίβειες και γενικότητες και, μάλιστα, σου υπέδειξα και λύση για να απαλλαγείς από το πρόβλημα των posts μου.

Από την άλλη, εάν δεν θέλεις να μάθεις τι είναι η Ignore List, ούτε θέλεις να ζητήσεις από κάποιον Mod/Admin να σε βοηθήσει, μπορείς να μοιραστείς μαζί μας τις απόψεις σου, τις οποίες όπως σου είπα θα διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον μιας και δηλώνεις σχετικός και γνώστης σε θέματα που με ενδιαφέρουν.

Μέχρι να κάνεις ό,τι είναι να κάνεις, σε καληνυχτίζω και σου εύχομαι καλή συνέχεια σε ό,τι κάνεις. :welcome:


γιατι πλατιαζεις και ξεφευγεις απ το θεμα?

δε θελεις να καταλαβεις,ετσι δεν ειναι?




πριν λιγο καποιος που διαβασε μια ερευνα που ανεβασες τσιμπησε και εγραψε οτι το ελευθερο ειναι "τουμπανο"
...




οι γενικοτητες που εγραψες :τι ειναι τα φορουμ,τι να κανει καποιος που δεν θελει να διαβαζει τι γραφεις,τι θα διαβαζεις και οτι πας για υπνο..
ειναι ..
βασικα τι ειναι?
πως τα συνδεεις με το θεμα?

xaroulisx
05-12-13, 14:03
Γιατί δεν απαντάς σε αυτό που σε ρωτάει ο Lao και απλά παριστάνεις το τρολ?
Μπήκες στον κόπο να σχολιάσεις για να πεις στον Lao ότι δεν συμφωνείς με αυτά που γράφει.
Οπότε πες την άποψη σου και δώσε μας παραδείγματα γιατί το πιστεύεις αυτό.

Αλέξανδροςς
06-12-13, 23:26
Γιατί δεν απαντάς σε αυτό που σε ρωτάει ο Lao και απλά παριστάνεις το τρολ?
Μπήκες στον κόπο να σχολιάσεις για να πεις στον Lao ότι δεν συμφωνείς με αυτά που γράφει.
Οπότε πες την άποψη σου και δώσε μας παραδείγματα γιατί το πιστεύεις αυτό.


που ακριβως ειναι η ερωτηση?


λαο ο αλεξανδροςςς ακομα περιμενει να του εξηγησεις αν το κατεβατο σου ειχε καποιο νοημα;)






οι γενικοτητες που εγραψες :τι ειναι τα φορουμ,τι να κανει καποιος που δεν θελει να διαβαζει τι γραφεις,τι θα διαβαζεις και οτι πας για υπνο..
ειναι ..
βασικα τι ειναι?
πως τα συνδεεις με το θεμα?

Lao
07-12-13, 17:29
που ακριβως ειναι η ερωτηση?


λαο ο αλεξανδροςςς ακομα περιμενει να του εξηγησεις αν το κατεβατο σου ειχε καποιο νοημα;)

Και ο Lao σου λέει να διαβάσεις τα posts του καλύτερα και ό,τι καταλάβεις.:welcome:

RAMBO
27-03-14, 20:53
Σε κανα 2 βδομαδες θα το εχω στα χερια μου,αναμενετε review

Mikekan
27-03-14, 22:45
Για πες ρε RAMBO, γιατι το σκέφτομαι καιρό το συγκεκριμένο!

Lao
28-03-14, 00:49
Σε κανα 2 βδομαδες θα το εχω στα χερια μου,αναμενετε review


Για πες ρε RAMBO, γιατι το σκέφτομαι καιρό το συγκεκριμένο!

Όλως τυχαίως, σήμερα παρήγγειλα ένα κουτί!

RAMBO πως θα το δουλέψεις;

liveris
28-03-14, 01:17
Για πες ρε RAMBO, γιατι το σκέφτομαι καιρό το συγκεκριμένο!

εγω δεν ειδα τπτ απο το συγκεκριμενο..

RAMBO
28-03-14, 11:01
Όλως τυχαίως, σήμερα παρήγγειλα ένα κουτί!

RAMBO πως θα το δουλέψεις;


Lao,αυτο ακριβως ηθελα να ρωτησω εσενα.Τι εχεις να μου προτεινεις?

spartan77
28-03-14, 12:15
Rambo@ μπορείς να το ξεκινήσεις με μια καπς πρωί και μια απόγευμα και μετά μια βδομάδα ανεβάζεις στις 2 πρωί και 2 απόγευμα.(2γρ/μέρα δηλαδή)
τρέχτο για 2 μήνες .....κάνεις οφ για κανά μήνα..... κ αν θες ξαναρχίζεις :thumbup:

Lao
28-03-14, 13:14
Lao,αυτο ακριβως ηθελα να ρωτησω εσενα.Τι εχεις να μου προτεινεις?


Rambo@ μπορείς να το ξεκινήσεις με μια καπς πρωί και μια απόγευμα και μετά μια βδομάδα ανεβάζεις στις 2 πρωί και 2 απόγευμα.(2γρ/μέρα δηλαδή)
τρέχτο για 2 μήνες .....κάνεις οφ για κανά μήνα..... κ αν θες ξαναρχίζεις :thumbup:

Κάπως έτσι :thumbup:

RAMBO
28-03-14, 16:09
Εγινε παιδια,ευχαριστω πολυ!

Η παραγγελια εγινε σημερα το πρωι:clap:

Lao
02-04-14, 12:30
Eλευθερόκοκκος (Eleutherococus Senticosus)

Παρά το γεγονός ότι συχνά το αποκαλούν και «σιβηρικό τζίνσενγκ», ο ελευθερόκκοκος είναι ένα εντελώς διαφορετικό φυτό. Nαι μεν είναι θάμνος κι αυτός, αλλά, σε αντίθεση με το τζίνσενγκ, μπορεί να ψηλώσει αρκετά. Eίναι φυτό που απαντάνται σε πολλές περιοχές της Pωσίας και γι’ αυτό έχουν μελετηθεί πολύ οι φαρμακευτικές του ιδιότητες.

Aποτέλεσε το βότανο-βάση για τον ορισμό των προσαρμογόνων.

Oφέλη

Aυξάνει την ενέργεια, την αντοχή, μειώνει το άγχος, ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα, έχει αντιική δράση. Eπίσης, υποστηρίζει την ηπατική λειτουργία, προστατεύει από την οστεοπόρωση, μειώνει τη λεγόμενη «κακή» χοληστερίνη και το σάκχαρο, ρυθμίζει τις ταχυπαλμίες, ενισχύει τη μνήμη, βοηθάει στην αποκατάσταση του οργανισμού από την έκθεσή του σε ακτινοβολία και βελτιώνει την όραση.

Παρενέργειες

Oι ανεπιθύμητες ενέργειες δεν είναι συχνές, αλλά εάν εμφανιστούν, μπορεί να είναι: υπνηλία ή αϋπνία, ανησυχία, πονοκέφαλος. Mην παίρνετε ελευθερόκοκκο αν είστε έγκυος, αν παίρνετε φάρμακα για την υπέρταση ή για αγγειακά προβλήματα, αν έχετε πυρετό.

Πώς να το πάρετε

Bράζετε και πίνετε ένα ρόφημα 0,6-3 γρ. αποξηραμένης ρίζας κάθε μέρα, το πολύ για ένα μήνα. Eάν περιέχεται σε σκεύασμα, θα πρέπει να ακολουθείτε τις οδηγίες που αναγράφονται στη συσκευασία.

Oι επιστημονικές μελέτες

Πολωνοί επιστήμονες θεωρούν ότι ο ελευθερόκοκκος σε βάμμα (25 σταγόνες 3 φορές την ημέρα) βελτιώνει την οξυγόνωση των μυών, με αποτέλεσμα να ενισχύει τη φυσική κατάσταση του οργανισμού και την αντοχή.

Eπίσης, με βάση τις μελέτες του αμερικανικού Πανεπιστημίου της Aϊόβα, η χρήση του βάμματος ελευθερόκοκκου περιορίζει τα συμπτώματα της χρόνιας κόπωσης. To εκχύλισμα βοηθάει ακόμα στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος, σύμφωνα με Γερμανούς ερευνητές.

Eπιπλέον, έχει θετική δράση στα καρδιακά νοσήματα, επειδή μειώνει την «κακή» χοληστερίνη και τα τριγλυκερίδια, σύμφωνα με τα πορίσματα από μελέτη του «Phytotherapy Research». Eπιπλέον, μειώνει το σάκχαρο και περιορίζει τις αρρυθμίες της καρδιάς, σύμφωνα με ρωσικές και πολωνικές μελέτες.

Έρευνα που δημοσιεύτηκε στην επιθεώρηση «Anti- viral Research», υποστηρίζει τις αντιικές ιδιότητες του φυτού, ενώ Pώσοι μελετητές παρατήρησαν ότι παιδιά στα οποία είχε χορηγηθεί ελευθερόκοκκος, ξεπέρασαν πιο γρήγορα τη γρίπη.

Πηγή: http://www.vita.gr/mindandbody/alternative/article/2263/4-eliksiria-energeias/

spartan77
02-04-14, 13:04
ΚΑΙ ως βάμμα προτείνετε ο ελευθερόκοκκος ε ? ....ενδιαφέρον αυτό:thumbup:
η αλήθεια είναι ότι έχω ψιλοψαχτεί με τα βάμματα...αλλά γιαυτό εδώ δεν το ήξερα....

Lao
02-04-14, 13:17
ΚΑΙ ως βάμμα προτείνετε ο ελευθερόκοκκος ε ? ....ενδιαφέρον αυτό:thumbup:
η αλήθεια είναι ότι έχω ψιλοψαχτεί με τα βάμματα...αλλά γιαυτό εδώ δεν το ήξερα....

H βελτίωση της οξυγόνωσης των μυών, είναι αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο, θα έλεγα...;)

spartan77
02-04-14, 13:24
Lao το έχεις δοκιμάσει σε βάμμα?

Lao
02-04-14, 13:28
Lao το έχεις δοκιμάσει σε βάμμα?

Όχι, μόνο το παρόν προϊόν της NOW.

dio32
02-04-14, 13:34
ειναι καιρος να το ξαναβαλω και εγω σιγα σιγα μονο αυτη την φορα θα βαλω και ριοντιολα πως το λενε.
παρα πολυ καλο ο ελευτερο ειναι εγω το βαζω συνιθως οταν μπαινω σε γραμμωση σου δινει απιστευτη αντοχη και αναπνοες ετσι το βλεπω εγω.

RAMBO
04-04-14, 13:09
Lao υπαρχει θεμα αν παρω νιτρικο η κανα δυνατο λιποδιαλυτη μαζι?

Lao
04-04-14, 22:20
Lao υπαρχει θεμα αν παρω νιτρικο η κανα δυνατο λιποδιαλυτη μαζι?

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, ιδιαίτερα όταν δεν έχω πάρει ποτέ ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Γενικά πάντως, δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό να μπλέκουμε πολλά πράγματα.

ArgoSixna
05-04-14, 21:37
Αρκετα μπορουνε να συνδιαστουνε , ειδικα εαν ειναι απο την ιδια εταιρεια .

Πια εχεις στο μυαλο σου?

RAMBO
06-04-14, 01:16
Αν παρω νιτρικο το μασακρα

Mikekan
14-04-14, 10:59
Το πήρα και εγώ, Lao να ζητήσεις ποσοστά! :green:

RAMBO
14-04-14, 11:28
Eμενα ακομα να ερθει

Lao
14-04-14, 11:29
Το πήρα και εγώ, Lao να ζητήσεις ποσοστά! :green:

Το σκέφτομαι :P

Zorba_The_Freak
14-04-14, 15:31
Τωρα να πω και εγώ ο ασχετος οτι το παρηγγειλα σήμερα? Ε, ναι το εκανα...

MoBiLe SPeaKiNG...

Mikekan
28-05-14, 06:56
Σε κανα 2 βδομαδες θα το εχω στα χερια μου,αναμενετε review


Για πες για πες! :green:

RAMBO
28-05-14, 12:49
Μου ηρθε εδω και κανα 2 βδομαδες αλλα δεν μπορω να το αρχησω τωρα γιατι δεν ξερω αν μπορω να το συνδιασω με κατι αλλα,οποτε τ αφηνω για αυγουστο

RAMBO
20-09-14, 15:32
Το περνω εδω και 3 βδομαδες,4 χαπια 2 πρωι 2 απογευμα...δεν μπορω να πω οτι παρατηρησα τπτ

Lao
25-09-14, 17:01
Το περνω εδω και 3 βδομαδες,4 χαπια 2 πρωι 2 απογευμα...δεν μπορω να πω οτι παρατηρησα τπτ

Ακόμα καμμία διαφορά;

RAMBO
25-09-14, 17:22
Lao αλλαξα τον τροπο ληψης και περνω 3 χαπια μαζι..δεν εχω παρατηρησει κατι διαφορετικο το μονο που μου κανει εντυπωση και δεν ξερω αν προερχεται απο αυτο ειναι οτι κανω αστατο υπνο και ξυπναω συνηθως κανα 2 φορες ενδιαμεσα

beefmeup
24-01-15, 14:30
μετα απο κοντα 1 χρονο που δεν ειχα κανει χρηση του συμπληρωματος ενα φιλαρακι ειχε ενα περισευουμενο κουτι καινουριο,κ μου το εδωσε..
επειδη ειχα πεσει σε μια κατασταση υποτονικη κ γενικα μου ελειπε ενεργεια,ειπα να το ξεκινησω αμμεσα ,δλδ πριν 3 βδομαδες περιπου με 1 μηνα,απο οταν το πηρα απο τον φιλο μου.

2+2 καπς καθε μερα για αρχη κ ειχα σκοπο να ανεβασω δοση..
πανω στην πρωτη βδομαδα ληψης ειχα αισθητη διαφορα σε ολα..περισοτερη ενεργεια,πιο ξεκουραστους υπνους ,διαφορα στις προπονησεις..δεν ξερω αν πραγματικα οφειλονται ολα αυτα στο συμπληρωμα,αλλα συνεπεσαν πανω στις 5-6 πρωτες μερες απο την ληψη του..

δεν αλλαξα κατι αλλο σε διατροφες η συμπληρωματα..κ ο υπνος που κανω ειναι ο ιδιος με παντα.

Lao
29-01-15, 17:37
μετα απο κοντα 1 χρονο που δεν ειχα κανει χρηση του συμπληρωματος ενα φιλαρακι ειχε ενα περισευουμενο κουτι καινουριο,κ μου το εδωσε..
επειδη ειχα πεσει σε μια κατασταση υποτονικη κ γενικα μου ελειπε ενεργεια,ειπα να το ξεκινησω αμμεσα ,δλδ πριν 3 βδομαδες περιπου με 1 μηνα,απο οταν το πηρα απο τον φιλο μου.

2+2 καπς καθε μερα για αρχη κ ειχα σκοπο να ανεβασω δοση..
πανω στην πρωτη βδομαδα ληψης ειχα αισθητη διαφορα σε ολα..περισοτερη ενεργεια,πιο ξεκουραστους υπνους ,διαφορα στις προπονησεις..δεν ξερω αν πραγματικα οφειλονται ολα αυτα στο συμπληρωμα,αλλα συνεπεσαν πανω στις 5-6 πρωτες μερες απο την ληψη του..

δεν αλλαξα κατι αλλο σε διατροφες η συμπληρωματα..κ ο υπνος που κανω ειναι ο ιδιος με παντα.

Master beef, για πες πρωτόκολλο λήψης και με τι άλλο το συνδιάζεις...

beefmeup
29-01-15, 18:10
2+2 καπς τη μερα,πρωι απογευματακι.

τα μονα που περνω εδω κ μηνες ειναι 1γρ βιτ c τη μερα, κ 100mg q10..

αυτα δεν εχω κατι αλλο εκτος απο τα διαφορα prewo που χρησιμοποιω,την πρωτεινη κ μια κρεατινη κ γλουταμινη που περνω αυτη την περιοδο..

Lao
29-01-15, 18:16
2+2 καπς τη μερα,πρωι απογευματακι.

τα μονα που περνω εδω κ μηνες ειναι 1γρ βιτ c τη μερα, κ 100mg q10..

αυτα δεν εχω κατι αλλο εκτος απο τα διαφορα prewo που χρησιμοποιω,την πρωτεινη κ μια κρεατινη κ γλουταμινη που περνω αυτη την περιοδο..

Με γεύματα ή σκέτα παίρνεις τα 2+2 caps;

beefmeup
29-01-15, 21:43
τα πρωινα με ενα σεηκ πρωτεινης.
τα απογευματινα μετα απο ενα γευμα..

Lao
12-02-15, 15:07
Είχα να πάρω από τον Νοέμβριο, οπότε το ξαναξεκίνησα την 1η του μηνός. Δοσολογία 2,3,4 την μέρα, ήδη άρχισαν οι χαρούλες που περιέγραψε ο μέγιστος beef.:green:

Μετά από χρήση... ετών πλέον, για μένα είναι από τα αποτελεσματικότερα συμπληρώματα που έχω πάρει.:thumbup:

RAMBO
12-02-15, 15:12
Εγω παλι φτασα τα 6-7 την μερα και παλι τπτ

Lao
12-02-15, 15:22
Εγω παλι φτασα τα 6-7 την μερα και παλι τπτ

Τι να πω, προφανώς για σένα δεν δουλεύει. Μπορείς να δοκιμάσεις από άλλη εταιρεία αν θέλεις (στο βότανο έχει ΠΟΛΛΕΣ) ή ακόμα και το ασιάτικό ginseng που ωστόσο έχει άλλες ιδιότητες.

RAMBO
12-02-15, 15:22
Θα το ψαξω;)

Lao
12-02-15, 15:30
Θα το ψαξω;)

Να το κάνεις, γιατί μπορεί η επεξεργασία που μπορεί να κάνει κάποιος άλλος κατασκευαστής να σου ταιριάζει περισσότερο. Με μια απλή αναζήτηση στο βότανο, μόνο στην 1η σελίδα έχει προϊόντα από Solgar, Nature's Way, Nature's Plus κτλ.

Κοίτα επίσης και το Ortho Adapt της AOR, αν και είναι ακριβούτσικο...