PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνάχι και χάσιμο της αίσθησης γεύσης και όσφρησης.



Druid
14-10-11, 17:17
Έπαθα ένα κρύωμα και έχω συνάχι, κατ'επέκταση έχασα την αίσθηση της μυρωδιάς που λέμε και του φαγητού. Υπάρχει κανένα γιατροσόφι ( τσάι,βότανο,φαγητό κτλ ) ή οτιδήποτε άλλο για να περάσει? Είναι το chat day μου, θα πάθω ψυχοπλάκωμα αν δεν φάω την εβδομαδιαία Pizzara μου!

marvin
14-10-11, 17:25
Επαθα ακριβως το ιδιο και ο γιατρος σημερα μου ειπε να κανω πλυσεις με αλατονερο....απαισιο εχω να σου πω...μου εδωσε κλαριτιν ..αν το λεω καλα,τα οποια φερνουν υπνηλια.....Την οσφρηση μας λεει χασαμε και συμβαινει αυτο.Οποτε βρες τροπους να κρατας μακρυα το μπουκωμα της μυτης ,για να επανελθει η οσφρηση και κατεεπεκταση και η γευση σου/

DimitrisT
14-10-11, 17:26
Ε τα γνωστα, καυτο μπανιο, να εισπνειεις ατμους απο στομα και μυτη για να μαλακωσει ο λαιμος, ζεστο ροφημα, χρηση καποιου αποσυμφορητικου για τη βουλωμενη μυτη.
Αλλα και παλι, η αισθηση της γευσης και οσφρησης δεν θα επανελθουν.. :unsure: απλα θα νιωσεις πιο ανετα..
Δε μπορεις να μη κανεις το τσιτ σου μεχρι να γινεις καλα; :P

Αντωνης
14-10-11, 17:29
Αν ειναι θεμα ''ψυχοπλακωματος'' παρε ενα αποσυμφορητικο που ειπε κ ο Δημητρης(προσωπικα λεω Ronal)και καθαρισες για σημερα...Μονο προσεξε να μην κανεις συχνη χρηση γιατι εχει κορτιζολη

Υ.Γ:Δημητρη η αισθηση της οσφρησης μια χαρα θα επανελθει..
Τωρα η αισθηση της γευσης που λεει ο τοπικ σταρτερ δεν ξερω που κολλαει με την μυτη:unsure:

beefmeup
14-10-11, 17:34
χανεις κ την αισθηση της γευσης αμα εχεις γερο μπουκωμα,το παθαινω αρκετα,αν κ τοσο πολυ πλεον αρρωσταινω σπανια..

κ το κλασσικο βικς κανει καλο για το ανοιγμα της μυτης.