PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηγανιτά κ butter sprinkles



Σφιχτης-Wannabe18
18-06-06, 03:19
1) γιατι τοση εχθρα προς τα τηγανητα ? και δεν μιλαω για το τηγανισμα με βουτυρα, υποπτες μαργαρινες και αλλες μαμακιες αλλα για εξαιρετικο παρθενο ελαιολαδο, τι το κακο προκαλει το ελαφρυ τηγανισμα με 1-2 σταγονες λαδι στο στηθος κοτοπουλου/ψαρι γλωσσα ? μπορει να του αλλοιωσει τις πρωτεινες ? παελια χωρις λαδι γινεται ? ποσο κακο κανει μια μεριδα πατατες που εχουν τηγανιστει σε ελαιολαδο και εχουν στραγγιστει σε χαρτοπετσετα ?

2) ξερει κανεις που μπορω να βρω butter sprinkles ? ( http://brooklynpremium.stores.yahoo.net/butbudsprin11.html ) αναφερονται στο βιβλιο του tom venuto "burn the fat feed the muscle" ( natural bodybuilder 3% bodyfat ) και προκειται για ειδικα επεξεργασμενο βουτυρο με απειροελαχιστη χοληστερολη και λιπος, μου φαινεται δυσκολο να φαω μακαρονια ρυζι και ενα σωρο αλλα χωρις λιγο βουτυρο :?

Ευχαριστω για τον χρονο σας και καλως σας βρηκα :D

asmodeus
19-06-06, 01:33
Πολύ πολύ χοντρικά...

Υπάρχουν λάδια και λάδια. Αλλά υπάρχει ένας γενικός κανόνας με το λάδι. Αν θές να αδυνατίσεις ή να μειώσεις την χολιστερίνη σου πρέπει να το ελλατώσεις όσο το δυνατόν πιο πολύ. (προσοχή δεν είπα να το κόψεις τελείος)

Οσο αφορά το ελαιόλαδο. Είναι από τα καλύτερα διατροφικά λίπη και δεν "περιέχει" χολιστερίνη. Και επειδή έχει "μεγάλα" μόρια δεν περνάει εύκολα μέσα στα τρόφιμα.

Και όταν λέμε λάδι εννοούμε σε σαλάτα ή έχει τηγανιστεί ? Οταν το λάδι τηγανίζεται ανεβαίνει ο κορεσμός (saturation) των λιπών του προς αυτά που θεωρούνται "κακά" λίπη.

Ο οργανισμός είναι τεμπέλης. Αν θέλει κάτι πρώτα θα σου πεί ότι πεινάει και μετά θα πάει να κάψει το λίπος του. Αν περιμένεις λίγο, και δεν αρχήσεις να τρώς με το που πεινάς, ο οργανισμός θα αρχίσει να το καίει (αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και καλό να τον αφήσεις στην πείνα πάνω από 2 ώρες). Πάλι επειδή δεν του αρέσει να καίει λίπος καλό είναι να μη του δίνεις παραπάνω γιατί θα το βάλει και αυτό στην "αποθήκη".

Καλό πάλι είναι να μήν υπάρχει ζάχαρι στο αίμα μετά από γεύμα. Θα κάψει τη ζάχαρι και όλο το γεύμα θα το βάλει στην "αποθήκη".

Οταν τρώς, τα 10 πρώτα λεπτά να τρώς αργά. Το στομάχι δεν στέλνει ποτέ σήμα στον εγκέφαλο ότι χόρτασε σε διάστημα μικρότερο των 10-15 λεπτών από την αρχή του φαγητού.

Συνδίασε μεταξύ τους τώρα όλα τα παραπάνω...

sakisboy
19-06-06, 09:58
---Οταν το λάδι τηγανίζεται ανεβαίνει ο κορεσμός (saturation) των λιπών του προς αυτά που θεωρούνται "κακά" λίπη. ----

Elaiolado mono se salata kai oxi me to kilo :( ena koutali tis soupas ftanei stin sallata,,,ok to poli dyo.. :?

asmodeus
19-06-06, 14:41
...
και προκειται για ειδικα επεξεργασμενο βουτυρο με απειροελαχιστη χοληστερολη και λιπος, μου φαινεται δυσκολο να φαω μακαρονια ρυζι και ενα σωρο αλλα χωρις λιγο βουτυρο :?
...

Δεν θέλω να μάθω τι γεύση και άρρωμα έχει... όπως και τι γεύση θα έχουν τα μακαρόνια μετά... :P

Muscleboss
20-06-06, 13:21
Οταν το λάδι τηγανίζεται ανεβαίνει ο κορεσμός (saturation) των λιπών του προς αυτά που θεωρούνται "κακά" λίπη.


Akrivos...

Sxetika me ta butter sprinkles... den xero pou tha ta vreis...
Mia symvouli: an psaxneis gia geystikes lyseis sto bodybuilding mallon xaneis to noima... mathe APO TORA na katapiezeis tin epithimia gia geysi kai mathe na tros fagita xoris entones geyseis, sxedon anosta!Stin poreia tha katalaveis poso xrisimo einai...

Muscleboss

Σφιχτης-Wannabe18
21-06-06, 05:05
θενκς για τις απαντησεις σας, καταρχην το λαδι το βαζει η μαμα 1-2 σταγονες στο κοτοπουλο στηθος / μπον φιλε οταν ειναι να το αχνισει στο ζουμι του, σε καποια πιατα τρωγεται μονο ετσι σε καποια αλλα μπορω να φαω και ψητο, btw καμια καλη συνταγη με κουακερ ? μια ομελετα που αποτελειται απο 2 ασπραδια αυγων, λιγη πρασινη πιπερια, ντοματα και μανιταρια (σε αντικολλητικο τηγανι εννοειται) εγκρινεται για μεσημεριανο ή ακομη και πρωινο ?

Στοχος μου ειναι να φυγει η κοιλιτσα(που φτανει συνηθως μερικα εκατοστα πιο μπροστα απτο στηθος, οχι τπτ το τραγικο ) φτανοντας ταυτοχρονα τις "προοπτικες" του σωματος μου που συμφωνα με γνωστους και φιλους ειναι μεγαλες,(λογω της πλατης και γενικα του ογκου μου i guess) Σκοπευω να διατηρησω ενα ισοροποιημενο διαιολογιο για μια ζωη και οχι να περασω 2-3 μηνες τρωγοντας πραγματα που ειναι ανοστα,(παραπανω και να θες δεν αντεχεις :P ) απ'την αλλη δεν ειμαι μιζερος στο θεμα του φαγητου, ειδικα για μπροκολο, τσιπουρες/περκες ψητες,μηλα golden και φασολακια τρελενομαι οποτε στην περιπτωση μου η εννοια του "ανοστου" ειναι υποκειμενικη, απλα διαβασα προσφατα πολυ κακα λογια για το βουτυρο ( συμφωνα με το βιβλιο του tom venuto παιρνει βαθμο "D" ) και τα μακαρονια διχως βουτυρο δεν ξερω αν θα μαρεσουν,(ποσο μαλλον το ρυζι) αν κρινω απ'το ελαφρυ παστιτσιο της μαμας μαλλον ναι αλλα σε περιπτωση που δεν τρωγονται, τα sprinkles ειναι μονοδρομος :(

Μια τελευταια ερωτηση, ο τονος πειραζει που τον τρωω κατευθειαν απτην κονσερβα με την αλμη του ? (βαριεμαι να τον στραγγιζω :lol: ) γενικα δεν εχει η διαιτα μου πολυ αλατι και σε οτι χρειαστω ζαχαρη βαζω ή καστανή ( που παρεμπιπτοντως "πιανει" χωρις να βαλεις πανω απο 1-2 κουταλιες ) ή μέλι

Το μονο σοβαρο φαουλ προς το παρον στην διατροφη μου ειναι το πληρες γιαουρτι, διαβασα πως τα γαλακτομικα πρεπει να ειναι 1% το μαξ για να ελαχιστοποιουνται οι θερμιδες που περνουμε απτα λιπη, απ'την αλλη το απαχο γιαουρτι με μελι και καρυδια ειναι ΑΙΣΧΟΣ :x

asmodeus
21-06-06, 05:32
Το μονο σοβαρο φαουλ προς το παρον στην διατροφη μου ειναι το πληρες γιαουρτι, διαβασα πως τα γαλακτομικα πρεπει να ειναι 1% το μαξ για να ελαχιστοποιουνται οι θερμιδες που περνουμε απτα λιπη, απ'την αλλη το απαχο γιαουρτι με μελι και καρυδια ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ αισχος :x

Οκ μπορείς να δοκιμάσεις τα light γάλατα και γιαούρτια... Το φάουλ το μεγάλο είναι στα καρύδια... οι ξηροί καρποί... έχουν όλα τα συστατικά που θα χρειαστεί το φυτό να μεγαλόσει μέχρι ένα σημείο...

Εγώ πιστεύω ότι η γεύση είναι θέμα συνήθειας. Παλιά έπινα το καφέ γλυκό. Τώρα τον πίνω σκέτο. Μια βδομάδα μου πήρε να τον συνηθίσω. Τώρα πλέον παθαίνω αιδία με τον γλυκό καφέ.