PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για γράμμωση



andreas3567
15-03-08, 11:28
καλημερα σε ολους και καλως σας βρηκα και παλι.ειμαι 1,95 112 κιλα(απο 115 που ημουν πριν απο 2εβδομαδες οταν και ξεκινησα αυτη τη διατροφη που εφτιαξα)παρακατω παραθετω τη διατροφη μου και θα ηθελα να τη σχολιασετε...καλοδεχουμενη οποια τροποποιηση...

πρωινο

2scoop whey protein σε νερο(48 γραμμαρια πρωτεινης συνολικα)
μετα απο 15λεπτα 50γραμμαρια δημητριακα corn flakes με 150ml γαλα με 1,5%λιπαρα

δεκατιανο

1τοστ ολικης αλεσης με μια φετα μιλνερ και 2φετες γαλοπουλα βραστη και μια κουταλια της σουπας μαγιονεζα εμπλουτισμενη με ω3

μεσημεριανο

100 γραμμαρια μαυρο ρυζι με μια κονσερβα τονου+μια κουταλια της σουπας ελαιολαδο+1κουταλια της σουπας μπαλσαμικο ξυδι

απογευματινο

2scoop whey protein σε νερο

μεταπροπονητικο ροφημα

1scoop whey+1scoop πρωτεινη ογκου εμπλουτισμενη με μαλτοδεξτρινη κρεατινη και γλουταμινη

βραδινο

200γραμμαρια κοτοπουλο ψητο η βραστο με 50γραμμαρια ασπρο ρυζι(υδατανθρακας γρηγορης απορροφησης για μετα την προπονηση)

πριν τον υπνο
2 scoop protein αργης απελευθερωσης με γαλα 0%

billys15
15-03-08, 11:58
Εμενα μου φαινεται ΟΚ η διατροφη σου,μονο εκεινη η μαγιονεζα δεν μου στεκεται καλα για χασιμο λιπους. :)

Antonio
15-03-08, 12:03
Άλλαξε τα corn flakes με βρώμη

To δεκατιανό είναι μικρό

το ρύζι στο βραδυνό μειωνέτο σιγά σιγά και αλλαξέ το με σαλάτα +ω3 εφόσον είσαι σε γράμμωση.

andreas3567
15-03-08, 12:10
φιλε δικιο εχεις για το βραδυ αλλα μεχρι τωρα δυστυχως παω βραδυ προπονηση κατα τις 8μισι...θα προσπαθησω να το αλλαξω αυτο καποια στιγμη....και επειδη μετα την προπονηση θελει αμεσα υδατανθρακα γιαυτο κ εβαλα γρηγορης αποροφησης...

ioannis1
15-03-08, 12:20
αυτο το δεκατιανο δεν μαρεσει.εχει γευση αλλα δεν κανει για γραμμωση.το πρωι βαλε βρωμη.

andreas3567
15-03-08, 12:35
με τι θα ελεγες να το αντικαταστησω?

RUHL
15-03-08, 12:38
μια κουταλια της σουπας μαγιονεζα :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :lol: :P :P :P :dooreek: :inandout: :box1:

Muscleboss
15-03-08, 13:34
συμφωνώ με γιάννη...


με τι θα ελεγες να το αντικαταστησω?

τι θα έλεγες για ασπράδια με πράσινη σαλάτα; ή μηπως σου φαινεται υπερβολικό;

ΜΒ

andreas3567
15-03-08, 14:27
για μενα ειδικα ειναι υπερβολικο!αν τρωω τοσο στεγνα καποια στιγμη θα σπασω και τοτε.........οτι βρεθει μπροστα μου....δε θα μεινει τιποτα ορθιο! :D

RUHL
15-03-08, 15:07
καλημερα σε ολους και καλως σας βρηκα και παλι.ειμαι 1,95 112 κιλα(απο 115 που ημουν πριν απο 2εβδομαδες οταν και ξεκινησα αυτη τη διατροφη που εφτιαξα)παρακατω παραθετω τη διατροφη μου και θα ηθελα να τη σχολιασετε...καλοδεχουμενη οποια τροποποιηση...

πρωινο σε 2 φασεις η μια 2 σκουπ whey και μετα απο 15-20 λεπτα βρωμη γαλα+ πολυβιταμινη

2scoop whey protein σε νερο(48 γραμμαρια πρωτεινης συνολικα)
μετα απο 15λεπτα 50γραμμαρια δημητριακα corn flakes με 150ml γαλα με 1,5%λιπαρα

δεκατιανο λοιπον εξω η μαγιονεζα στανταρ παραπανω γαλουπουλα θα βαλεις να σου βγουν καμια 30 γραμ πρωτεινης μια σαλατα απο μπροκολο η κουνουπι η μαρουλι μπαινει ανετα επησης με λαδι για καλα λιπαρα αλλιως αμυγδαλα η καρυδια ποσοτητες πρεπει να τις μετρησεις και γινεται ακομα να βαλεις τυρι με χαμηλα λιπαρα δεν θυμαμε ποσο εχει το μιλνερ το τρικαλινο εχει 10% και απο γευση καλο ειναι

1τοστ ολικης αλεσης με μια φετα μιλνερ και 2φετες γαλοπουλα βραστη και μια κουταλια της σουπας μαγιονεζα εμπλουτισμενη με ω3

μεσημεριανο

μια κονσερβα τονου+μια κουταλια της σουπας ελαιολαδο+1κουταλια της σουπας μπαλσαμικο ξυδι(με τα ξυδια δεν ξερω τι γινεται :P )

απογευματινο λαθος επιλογη εδω μπαινει το ρυζι και οχι στο μεσημεριανο για να εχεις δυναμη να κανεις προπονηση και η whey δεν εχει θεση εδω(θα μπει αλλου) βαλε αλλο κρεας 100-150 γραμ κοτοπουλο στηθος η γαλοπουλα

2scoop whey protein σε νερο

μεταπροπονητικο ροφημα

1scoop whey+1scoop πρωτεινη ογκου εμπλουτισμενη με μαλτοδεξτρινη κρεατινη και γλουταμινη (λοιπον επειδη δεν ξερω τι πρωτεινη ογκου ειναι τα γραμαρια πρωτεινης σου θα πρεπει να ειναι 45-55 μετα προπονετικα

βραδινο(μετα απο 40 λεπτα που θα τελειωσεις τα βαρη γινεται αυτο το γευμα )

200γραμμαρια κοτοπουλο ψητο η βραστο με 50γραμμαρια ασπρο ρυζι(υδατανθρακας γρηγορης απορροφησης για μετα την προπονηση)

απο ποτε το ρυζι ειναι γρηγορης αφωμιωσης?

πριν τον υπνο το γαλα δεν εχει θεση εκει δεν κανει για πριν τον υπνο διαβασε τα ποστ για τα γαλακτοκομικα στην διατροφη αμα εχεις καζεινη αγωρασμενη τοτε οκ αλλιως γιαουρτακι η κοτατζ

και η whey που ειχες πριν την προπονηση μπαινει εδω μαζι με την καζεινη με μοιγμα 50/50 δλδ απο την συνολικη πρωτεινη που θα παρεις την νυχτα πχ 50 γραμ 25 θα ειναι whey και 25 καζεινη +αμυγδαλα η λαδι η φυστικοβουτυρο η καρυδια μαζι με ιχθυελαιο τα καλα λιπαρα καθηστερουν την αφωμιωση της πρωτεινης την νυχτα
2 scoop protein αργης απελευθερωσης με γαλα 0%

Μου φενεται η αυτη η διατροφη βγαζει λιγες θερμιδες για ατομο που ειναι 112 κιλα?

ποσες θερμιδες ανα ημερα βγαζει?

RUHL
15-03-08, 15:11
κατι ακομα αμα εχεις ολη την εβδομαδα καλα 1-2 γευματα ψηλοσαβουρας επιτρεποντε σε ωρες απο το πρωι εως το μεσημερι σε καμια περιπτωση νυχτα μετα την προπονηση η πριν την προπονηση η σαβουρα και καλυτερο σε μερες οφφ γινονται αυτα

KaKoFoNiX
15-03-08, 16:15
Φίλε η διατροφή σου είναι καλή για το στάδιο που βρίσκεσαι.Διαφωνώ με τα παιδιά παραπάνω που σου πρότειναν βρώμες κλπ.Για έναν που βρίσκεται στο πρώτο στάδιο "γράμμωσης" είναι μια χαρά.
Μην διστάσεις να φάς και λίγο υδατάνθρακα παραπάνω μετά τη προπόνηση.
Το άσπρο ρύζι δεν έχει και ιδιαίτερα μεγάλο Gi όπως αφήνεις να εννοηθεί στο ποστ σου.

Καλή επιτυχία

Sourlas
15-03-08, 16:20
RUHL +1

RUHL
15-03-08, 16:55
Φίλε η διατροφή σου είναι καλή για το στάδιο που βρίσκεσαι.Διαφωνώ με τα παιδιά παραπάνω που σου πρότειναν βρώμες κλπ.Για έναν που βρίσκεται στο πρώτο στάδιο "γράμμωσης" είναι μια χαρά.
Μην διστάσεις να φάς και λίγο υδατάνθρακα παραπάνω μετά τη προπόνηση.
Το άσπρο ρύζι δεν έχει και ιδιαίτερα μεγάλο Gi όπως αφήνεις να εννοηθεί στο ποστ σου.

Καλή επιτυχία

Ακη πως και απο τα μερη μας :green: :green: :green: :twisted:

KaKoFoNiX
15-03-08, 17:27
Περνάω που και που Αλέξανδρε :inandout: . Σε βλέπω κινείς τα νήματα, ωραίος :clapping: :thumbsup:

ioannis1
16-03-08, 00:11
kakofonix χαθηκες. :wave:

KaKoFoNiX
16-03-08, 14:06
Γεια σου Γιάννη γίγαντα.Δώσε και ένα φιλάκι στο Φώτη τον απίστευτο. :welcome:

ioannis1
16-03-08, 15:25
:green: :liftheavy:

KATERINI 144
16-03-08, 22:11
για σου Ακηηηηηηηη :welcome:

KaKoFoNiX
18-03-08, 00:53
Γεια σου ρε Φωτέλο καψούρα. :bowdown:

RUHL
18-03-08, 01:10
λιγο οφφ

Ακη ποσα κιλα πηγες στον ογκο εφτασες τα 94 που ειχες στοχο?

KaKoFoNiX
18-03-08, 13:34
Αλέξανδρε ακόμα στον ογκό είμαι και πλησιάζω τα 90 τώρα που μιλάμε.Δεν πιστεύω να φτάσω 94-95 αλλά δεν με "χαλάει" γιατί είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές.
Το θέμα είναι ότι οι διακοπες των χριστουγέννων και το πάσχα με τραβάνε αρκετά πίσω γιατί δουλεύω κάθε βράδυ και δεν έχω διάθεση ούτε για προπόνηση ούτε για φαγητό.

Συμπέρασμα : Η ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ BODYBUILDING :shoot:

dreads
05-04-08, 19:02
ΚΑΚΟΦΩΝΙΙΞΞΞΞΞ ΤΡΕΛΕ ΜΟΥ!!!!

ioannis1
06-04-08, 15:44
γεια σου γιωργο :welcome:

dreads
07-04-08, 00:11
hihihihiihhihihihihihihihihihihihi ΔΑΣΚΑΛΕ γιγαντα:))))))))))))))))))) :eleph: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Playmobil
10-04-08, 02:12
Παιδιά λίγο άκυρο αλλά δηλαδή ακολουθώντας αυτή τη διατροφή για τι κιλά μιλάμε; Δηλαδή με 1.82 ύψος και 88 κιλά γραμμώνεις χωρίς να χάνεις ιδιαίτερο λίπος(τείνει στο μηδέν;):

Tassos
14-04-08, 14:09
Γενικά πιστεύω πως για το θέμα του πρωινού σε έχουν καλύψει εγώ μονάχα θα πρότινα να αλλάξεις το βραδυνό σου λιγάκι. Μην καταναλώνεις γάλα 0% καλύτερα μια μορφή προτεινης όπως ο τόνος σε συνδυασμό με λίγη πράσινη σαλάτα, θα κρατήσει και το στομάχι σου γεμάτο για τις ώρες που θα κοιμάσε

Gasturb
14-04-08, 14:22
πρωινο σε 2 φασεις η μια 2 σκουπ whey και μετα απο 15-20 λεπτα βρωμη γαλα+ πολυβιταμινη
Στον όγκο το καταλαβαίνω λόγω φρούτου αλλά στην γράμμωση γιατι να διαχωρίσει χρονικά το πρωινό του?


με γαλα 0%
4. Διατροφή => Διάφορα θέματα διατροφής => Γιαούρτι 0% ή 2%?

panagiotisf
18-05-08, 19:06
κατι ειδα για για 50 γραμματια πρωτεινης ρε παιδια εχω την εντυπωση πως ο οργανισμος δεν απορροφαει τοσο μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης
ετσι εγω αντι αντι να περνω 4 scoop 2 πρωι δυο βραδυ
συνήθως μετα την προπονηση
προσπαθω να περνω το λιγοτερο 3 φορες την μερα η και 4 απο 1 scoop
δεν ξερω θα θελα να ακουσω και τις γνωμες σας πανω στο θεμα :wcourt:

RUHL
18-05-08, 19:59
Γιατι περνεις τοση πολυ πρωτεινη :unsure: :unsure: απο whey και ποιες ωρες?

Αυτο με την αποροφηση ειναι υπο εξελιξη το θεμα δεν εχει καταληξη κανενας πουθενα ακομα οσο ειδα παντως μετα την προπονηση μπορεις να φας μεγαλυτερες ποσοτητες αυτο ειναι το μονο σιγουρο

τωρα θα σου δωσω μερικα παραδειγματα εχουμε εναν τυπο Χ (σωματικο λιπος ιδιο) ειναι 70 κιλα εγω ειμαι στα 108 την ιδια ποσοτητα αποροφουμε?

αν και συχνα ακουγα 30 ανα γευμα αλλα και παλι δεν εχει καποια βαση :chinese:

αν βρει καποιος πραγματικο info(οχι τυπου ο μπαμπης ο φουσκας τις γειτονιας μου το πε) να μου πει και μενα


Παντως αμα κανεις πολλα γευματα δεν εχεις αυτο το προβλημα τωρα αμα κανεις 4 γευματα ναι τοτε τα σκεφτεσε