PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιέσεις πάγκου vs πιέσεις αλτήρων



andreas3567
15-03-08, 14:32
εκφραζοντας προσωπικη αποψη και μιλωντας για μενα μου ταιριαζουν καλυτερα οι πιεσεις αλτηρων.νιωθω τη μεγαλυτερη πιεση να ασκειται στο στηθος χωρις να επιβαρυνονται αλλες μυικες ομαδες οπως οι ωμοι που νιωθω οτι εμπλεκονται περισσοτερο με πιεσεις παγκου....περιμενω τις αποψεις και τα σχολια σας.....

RUHL
15-03-08, 15:18
Παγκος και παλι παγκος και ειναι καλυτερο να εμπλεκοντε και αλλες μυικες ομαδες δεν μηλαω σε βαθμο να σου πιανωντε οι ομοι την επομενη μερα και οχι το στηθος ολα κανονικα δλδ για αυτο και ο παγκος ειναι βασικη ασκηση :awesome:

ασε που με τους αλτηρες δεν βαζεις τοσα κιλα οσα στον παγκο +εγω πια δεν βρηκω αλτηρες :lol: :rolf:

εγω ειμαι υπερ τον παγκων ισιο επικλινη κατακλινη με αλτηρες δεν γινεται ιδια δουλεια και τους χρησημοποιο πιο πολυ για απομονωτικες ασκησεις δλδ εκτασεις

:weights:

και μια γνωμη σχετικα με τους τραυματισμους προσωπικη ειχα παθει μια μικροζημια στον ομο οταν εκανα πιεσεις παγκου με αλτηρες μερικα χρονια πριν οχι πως δεν εχω παθει ζημια στην μπαρα απλως με τους αλτηρες η ζημια μου κρατησε πιο πολυ και ηταν μεγαλυτερη

Sourlas
15-03-08, 16:18
Tις πιέσεις με μπάρα στον επικλινή δεν τις αλλάζω. Αλλά από τότε που άλλαξα στον ίσιο την μπάρα με αλτήρες είδα αλλαγές. Αυτή η κίνηση με τους αλτήρες να κλεινουν προς τα μέσα στο πάνω σημείο είναι η διαφορα. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Το μειονέκτημά μου είναι ότι ακόμα δεν μπορώ να πάρω μεγάλους αλτήρες γιατί δεν μπορώ να τους φέρω σε θέση.

Muscleboss
15-03-08, 16:48
όπως έχω ξαναγράψει στο φόρουμ:

Shawn Ray: "Οι πιέσεις πάγκου με μπάρα είναι η πιο υπερκτιμιμένη άσκηση στο bodybuilding"

Τη θεωρώ βασική άσκηση για αρχάριους, αλλά στο μοντέρνο bodybuilding η κινησιολογία των ασκήσεων αρχίζει να απομακρύνεται σιγά σιγά από τις ελεύθερες πιέσεις μπάρας σε πάγκο και να κινέιται προς τους αλτήρες.

προσωπικά όταν εκανα προπόνηση σε γυμναστήρια με πολύ σύγχρονα όργανα, δεν ακουμπούσα τους πάγκους. αυτή τη στιγμή κάνω μόνο επικληνή καθώς δεν έχω άλλη επιλογή.

ΜΒ

KATERINI 144
15-03-08, 21:11
νο1 μπάρα
νο2 αλτήρες

:lift2hand:

andreas3567
15-03-08, 22:15
καταρχην να κανω μια διευκρινηση που επρεπε να ειχα κανει απ την αρχη..μιλουσα για ευθυ παγκο μονο...αλλα μιας και το φερε η κουβεντα θα συμφωνησω απολυτα με το φιλο το Νικο αν δεν κανω λαθος,που λεει οτι η μπαρα δουλευει πιο καλα απ τους αλτηρες στον επικλινη παγκο ενω στο κατω στηθος ειναι καλυτεροι οι αλτηρες καθως επιτυγχανεται καλυτερη συσπαση...και θα συμφωνησω και με την την αλλη αποψη του muscleboss για την υπερεκτιμηση που τυγχανει η μπαρα....

SOLID
16-03-08, 16:00
Θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον muscleboss!!!!!!Πολυ καλη και βασικη ασκηση για την αρχη οι πιεσης παγκου αλλα ειναι λιγο υπερεκτιμημενη κατα τη γνωμη μου!!!!
Η απομονωση που σου προσφερουν οι αλτηρες ειναι αξεπεραστημιλαμε τωρα για ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΤΑΣΗ στο κατωτερο σημειο και πληρη συσπαση στο ανωτερο σημειο της ασκησης.Δεν αντιλεγω δεν μπορεις να χρησημοποιησεις τα ιδια κιλα αλλα απο προσωπικη εμπειρια περιοδο που πιεζα 100 κιλα στον παγκο και περιοδο που πιεζα 25 και 30 κιλα με αλτηρες και βοηθεια σε τελευταιες επαναληψεις η αναπτηξη που ειχα και το πριξημο απο τους αλτηρες ηταν πολυ καλυτερο σε συνδυασμο με την υπολοιπη προπονηση για στηθος που εκανα.
Κινησιολογικα οι αλτηρες σου επιτρεπουν καλυτερο και μεγαλυτερο ευρος κινησης σε διαταση και συσπαση!!!!!!!!Λογω του οτι δεν υπαρχει μια μπαρα να σε εμποδιζει!!!!
Πλεον δεν χρησιμοποιω καθολου παγκο παρα μονο στις επικληνεις πιεσεις που και εκει χρησιμοποιω αλτηρες αρκετες φορες ισιο παντα με αλτηρες!!!!Οταν εχω χρημα αν και εχω καιρο να το κανω και πρεπει πιστευω πηγαινω για λιγο καιρο σε ενα αλλο γυμναστηριο στην περιοχη μου που εχει Hammer Strength muscleboss υποθετω πως τα εχεις δοκιμασει.Δεν χρειαζεται να αναφερω για την κινηση την εργονομια και την απομονωση που σου προσφερουν ειναι περα απο τα ορια!!!!Πλεον αφου γυμναζομαι σε μεγαλο βαθμο σπιτι εχοντας ξοδεψει πολλα λεφτα σε μπαρες παγκους αλτηρες κιλα μηχανηματα λαβες κτλ θα ηθελα να εχω ενα hammer αλλα η τιμη ειναι σχεδον απαγορευτικη :cry: :cry: :cry: :cry:

Muscleboss
17-03-08, 00:15
Οταν εχω χρημα αν και εχω καιρο να το κανω και πρεπει πιστευω πηγαινω για λιγο καιρο σε ενα αλλο γυμναστηριο στην περιοχη μου που εχει Hammer Strength muscleboss υποθετω πως τα εχεις δοκιμασει.Δεν χρειαζεται να αναφερω για την κινηση την εργονομια και την απομονωση που σου προσφερουν ειναι περα απο τα ορια

:bowdown: :bowdown: SOLID τα είπες όλα... πρέπει να δοκιμάσεις κάποια πράγματα για να καταλάβεις τη διαφορά...

ΜΒ

SOLID
17-03-08, 13:46
Ημουν σιγουρος πως εχεις προπονηθει σε τετοια μηχανηματα!!!
Αμα δωθει η ευκαιρια ποτε σε οποιονδποτε να μην την αφησει ανεκμεταλευτη!!!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Απλα ειναι απιστευτα!!!!!!! :bowdown: :bowdown: :bowdown:

andreas3567
17-03-08, 14:00
φιλε solid που εχει τετοια γυμναστηρια?υπαρχει τιποτα κοντα στο παγκρατι?μηπως ξερεις?

RUHL
17-03-08, 14:15
Στης κατερινας μεγαλου το γυμναστηριο ειχε hamer strenth μηχανιματα αμα θυμαμε καλα

SOLID
17-03-08, 19:54
Εκει που λεει ο Ρουλ εχει επησης εχει στην παλαιστρα(PALAISTRA)η(PALESTRA)στο τερμα των αμπελοκηπων διπλα στον πυργο αθηνων κοντα στον κινηματογραφο γαλαξια η οδος ειναι μεσογειων και βασιλλισης σοφιας!!!Το γυμναστηριο ειναι μεσα σε μια σαν στοα και ειναι τεραστιο!!!!!Κανει μπαμ θα το δεις.Λογικα αν δεν εισαι πολυ μακρια εννοω πολυ μεσα στο παγκρατι η εχεις καποιο οχημα ΑΞΙΖΕΙ πιστεψε με!!!!Μετα υπαρχουν και καποια αλλα γυμναστηρια με cybex επησης πολυ καλα αλλα με hammer strength δεν ξερω δυστυχως!!!!!Παντως αν την παλευεις με την αποσταση δοκιμασε το!!!!!Αξιζει!!!!!

RUHL
08-04-08, 18:09
http://www.youtube.com/watch?v=JbtvnSruBfQ&eurl=http://www.bodybuildingdungeon.com/forums/bodybuilding-videos/28524-1-arm.html

2 se 1 :green:

MusclesOfShadow
25-07-11, 21:19
ΔΕΔΟΜΕΝΟ: εχουμε οσα κιλα θελουμε και για μπαρα αλλα και για αλτηρεσ

Παιδια για οσους θελουν να ασχοληθουν με την δυναμη, δηλαδη σκοπος τους ειναι να αυξησουν τα κιλα που θελουν να πιεσουν, προτεινετε μπαρα ή πιεσεις με αλτηρα? γιατι οι πιεσεις παγκου για πολλους ειναι θρησκεια!

Επισης, αν δυναμωσω στις πιεσεις με αλτηρες, δυναμωνω και στις πιεσεις με μπαρα??



Ελπιζω να μου απαντησετε γιατι χρειαζομαι αφανταστα την απαντηση σας!!!

MusclesOfShadow
25-07-11, 21:52
???;)

Eddie
25-07-11, 22:04
Αν θες δυναμη παιξε με μπαρες,ασε τους αλτηρες στην ακρη..

MusclesOfShadow
25-07-11, 22:06
Αν θες δυναμη παιξε με μπαρες,ασε τους αλτηρες στην ακρη..

Γεια σου ρε Eddie Quadzilla!:green:

Μαλλον εχεις δικιο σε αυτο, αλλα ειναι απολυτο, δηλαδη κανονας?

Eddie
25-07-11, 22:13
Γεια σου ρε Eddie Quadzilla!:green:

Μαλλον εχεις δικιο σε αυτο, αλλα ειναι απολυτο, δηλαδη κανονας?

:green::green:

Τι να σου πω,εγω με τη λογικη παω..αυτη την εντυπωση εχω.

Καταρχην για να αυξησεις τον παγκο σου πρωτα θα σαι σιγουρος οτι οι υπολοιπες μυικες ομαδες που παιρνουν μερος δεν ειναι πισω απο αποψη δυναμης.Δλδ πρεπει να εχεις δυνατες στρατιωτικες,δυνατες πιεσεις παγκου με κλειστη λαβη δλδ γερους ωμους και τρικεφαλα.Με το να πλακωνεσαι συνεχεια στο στηθος και στον παγκο (μονο) δε νομιζω να καταφερεις και πολλα πραγματα.

MusclesOfShadow
25-07-11, 23:24
:green::green:

Τι να σου πω,εγω με τη λογικη παω..αυτη την εντυπωση εχω.

Καταρχην για να αυξησεις τον παγκο σου πρωτα θα σαι σιγουρος οτι οι υπολοιπες μυικες ομαδες που παιρνουν μερος δεν ειναι πισω απο αποψη δυναμης.Δλδ πρεπει να εχεις δυνατες στρατιωτικες,δυνατες πιεσεις παγκου με κλειστη λαβη δλδ γερους ωμους και τρικεφαλα.Με το να πλακωνεσαι συνεχεια στο στηθος και στον παγκο (μονο) δε νομιζω να καταφερεις και πολλα πραγματα.

ευχαριστω!:green:

Timoleon
25-07-11, 23:40
εκφραζοντας προσωπικη αποψη και μιλωντας για μενα μου ταιριαζουν καλυτερα οι πιεσεις αλτηρων.νιωθω τη μεγαλυτερη πιεση να ασκειται στο στηθος χωρις να επιβαρυνονται αλλες μυικες ομαδες οπως οι ωμοι που νιωθω οτι εμπλεκονται περισσοτερο με πιεσεις παγκου....περιμενω τις αποψεις και τα σχολια σας.....

Εχεις δίκαιο.Το στήθος που λέμε,στη πραγματικότητα είναι τα επιστήθια.Δεν είναι ένα,είναι δυο.Οι πιέσεις πάγκου με αλτήρες εξαναγκάσουν το κάθε επιστήθιο να δουλέψει μόνο του,ενώ με τη μπάρα "κλέβουμε" κάπως, γι αυτό με τη μπάρα σηκώνουμε πιο πολλά κιλά απ ότι με τους αλτήρες_

MusclesOfShadow
25-07-11, 23:49
Εχεις δίκαιο.Το στήθος που λέμε,στη πραγματικότητα είναι τα επιστήθια.Δεν είναι ένα,είναι δυο.Οι πιέσεις πάγκου με αλτήρες εξαναγκάσουν το κάθε επιστήθιο να δουλέψει μόνο του,ενώ με τη μπάρα "κλέβουμε" κάπως, γι αυτό με τη μπάρα σηκώνουμε πιο πολλά κιλά απ ότι με τους αλτήρες_

Aρα με τη δικη σου λογικη μπορεις να ανεβασεις και παλι κιλα στις πιεσεις με αλτηρες, οπως θα εκανες με καθε αλλο σωματικο μερος που "δεν κλεβεις" οπως κωπηλατικη με αλτηρα, σωστα?

Eddie
25-07-11, 23:50
Εχεις δίκαιο.Το στήθος που λέμε,στη πραγματικότητα είναι τα επιστήθια.Δεν είναι ένα,είναι δυο.Οι πιέσεις πάγκου με αλτήρες εξαναγκάσουν το κάθε επιστήθιο να δουλέψει μόνο του,ενώ με τη μπάρα "κλέβουμε" κάπως, γι αυτό με τη μπάρα σηκώνουμε πιο πολλά κιλά απ ότι με τους αλτήρες_

Σωστα,αλλα μη ξεχναμε οτι παιζει και μεγαλο ρολο η ισορροπια.

MusclesOfShadow
25-07-11, 23:54
Σωστα,αλλα μη ξεχναμε οτι παιζει και μεγαλο ρολο η ισορροπια.

ναι, ειναι και αυτο που πρεπει να λαμβανουμε υπ'οψιν!

della
25-07-11, 23:56
για εμενα η πιεσεις αλτηρων ειναι καλυτερες με πιανει πολυ καλυτερα απο οτι ο παγκος

MusclesOfShadow
25-07-11, 23:59
για εμενα η πιεσεις αλτηρων ειναι καλυτερες με πιανει πολυ καλυτερα απο οτι ο παγκος

oοχι οχι παιδια αυτο το θεμα αναλυθηκε παραπανω, σαφως και εχεις δικιο, απλα τωρα συζηταμε αν οι πιεσεις αλτηρων ειναι ιδανικες για αυξηση της δυναμης, οπως οι πιεσεις παγκου.

Eddie
26-07-11, 00:02
oοχι οχι παιδια αυτο το θεμα αναλυθηκε παραπανω, σαφως και εχεις δικιο, απλα τωρα συζηταμε αν οι πιεσεις αλτηρων ειναι ιδανικες για αυξηση της δυναμης, οπως οι πιεσεις παγκου.

Kαι αυτο το αναλυσαμε..θες να δυναμωσεις δικεφαλα,θα κανεις με μπαρα ορθιος,θες να δυναμωσεις τρικεφαλα θα κανεις πιεσεις με κλειστη λαβη κλπ κλπ..οσο το δυνατον βασικες ασκησεις που σου επιτρεπουν πολλα κιλα.

MusclesOfShadow
26-07-11, 00:07
Kαι αυτο το αναλυσαμε..θες να δυναμωσεις δικεφαλα,θα κανεις με μπαρα ορθιος,θες να δυναμωσεις τρικεφαλα θα κανεις πιεσεις με κλειστη λαβη κλπ κλπ..οσο το δυνατον βασικες ασκησεις που σου επιτρεπουν πολλα κιλα.

:thumbup:

loukiss
26-07-11, 00:14
λοιπον...εγω προσωπικα βλεπω και τις 2 εκδοχες.

συμφωνα με τη λογικη τη δικη μου θα πω ενα επαναστατικο ναι στους αλτηρες για ενα σημαντικο παραγοντα π κ εσεις αναφερατε:την ισορροπια.με τους αλτηρες ουσιαστικα εξασκεις και την ισορροπια,η οποια αποτελει κρισημο στοιχειο της δυναμης...σκεφτειτε και αυτο . ενας τυπος π κανει 50/50(οριακα) αλτηρες παγκο μπορει με μεγαλη ευκολια να κανει 100 κιλα με μπαρα (και περισσοτερα)..ενας ομως π κανει 100 κιλα παγκο (οριακα)δν θα μπορει με τπτ να κανει 50/50 με αλτηρες στον παγκο..

απ την αλλη πλευρα , σιγουρα στον παγκο με μπαρα φορτωνουμε πιο ευκολα πιο πολλα κιλα απ οτι με αλτηρες κατι που αυτοματως δινει ενα μεγαλο +1 ,γτ οταν μιλαμε για δυναμη εννοουμε ΚΥΡΙΩΣ περισσοτερα κιλα.

συμπερασματικα θα ελεγα οτι και τα δυο εχουν τα θετικα αλλα ισως για λιγο να προηγειται η μπαρα (για δυναμη).

MusclesOfShadow
26-07-11, 00:17
λοιπον...εγω προσωπικα βλεπω και τις 2 εκδοχες.

συμφωνα με τη λογικη τη δικη μου θα πω ενα επαναστατικο ναι στους αλτηρες για ενα σημαντικο παραγοντα π κ εσεις αναφερατε:την ισορροπια.με τους αλτηρες ουσιαστικα εξασκεις και την ισορροπια,η οποια αποτελει κρισημο στοιχειο της δυναμης...σκεφτειτε και αυτο . ενας τυπος π κανει 50/50(οριακα) αλτηρες παγκο μπορει με μεγαλη ευκολια να κανει 100 κιλα με μπαρα (και περισσοτερα)..ενας ομως π κανει 100 κιλα παγκο (οριακα)δν θα μπορει με τπτ να κανει 50/50 με αλτηρες στον παγκο..
απ την αλλη πλευρα , σιγουρα στον παγκο με μπαρα φορτωνουμε πιο ευκολα πιο πολλα κιλα απ οτι με αλτηρες κατι που αυτοματως δινει ενα μεγαλο +1 ,γτ οταν μιλαμε για δυναμη εννοουμε ΚΥΡΙΩΣ περισσοτερα κιλα.

συμπερασματικα θα ελεγα οτι και τα δυο εχουν τα θετικα αλλα ισως για λιγο να προηγειται η μπαρα (για δυναμη).

Aυτο μαρεσε πολυ!:green: κατι τετοιο περιμενα!
Η ερωτηση μου: γιατι νιωθω ομως πιο δυνατος στα ελευθερα βαρη (πιεσεις με ακτηρες) αντι στο μηχανημα πιεσεων?:unsure:

Kagias
26-07-11, 00:28
Γιατι στο μηχανημα των πιεσεων η κινηση ειναι σετ. Στημενο παιχνιδι στην ποδοσφαιρικη :P. Οτι και να κανεις το μηχανημα θα διαγραψει την προδιαγεγραμμενη τροχια του. Στα ελευθερα αναλογα με το πως θα σπρωξεις και την ισορροπια που θα κρατησεις σε καθε επαναληψη η τροχια της μπαρας θα διαφοροποιηθει. + οτι δουλευεις περισσοτερο καποιες ομαδες σταθεροποιητες οπως κοιλιακους, ραχιαιους κλπ πολυ περισσοτερο λογω της αναγκης επιτευξης ισορροπιας. Διορθωστε με εαν κανω λαθος αλλα καπου εχει παρει το ματι μου οτι οι ελευθερες πιεσεις ειναι πολαρθρικες.

Timoleon
26-07-11, 12:13
oοχι οχι παιδια αυτο το θεμα αναλυθηκε παραπανω, σαφως και εχεις δικιο, απλα τωρα συζηταμε αν οι πιεσεις αλτηρων ειναι ιδανικες για αυξηση της δυναμης, οπως οι πιεσεις παγκου.

Aν δεν κάνω λάθος,ο Αντρέας ξεκίνησε το θέμα λέγοντας ότι,οι πιέσεις πάγκου με αλτήρες τον "πιάνουν" καλύτερα,ως προς τη διάπλαση του στήθους του και πάνω σε αυτό μιλάμε, δεν αναφέρθηκε θέμα δύναμης_

thanasis76
26-07-11, 12:20
:bowdown: :bowdown: SOLID τα είπες όλα... πρέπει να δοκιμάσεις κάποια πράγματα για να καταλάβεις τη διαφορά...

ΜΒ


μιας και το βρηκα , ας ρωτησω εδω να μην ανοιγω αλλο τοπικ...
ειχα στο προγραμμα μου πιεσεις μπαρας σε ισιο παγκο και σε επικλινη και μου ειπε το παιδι που εχει το γυμναστηριο να αφησω τις παρες στις πιεσεις για στηθος και να παω στα μηχανιματα..
ειναι μου ειπε οτι πιο καλο υπαρχει και πιανουν ακριβως εκει που πρεπει....
τι λετε????
ειναι τα τελευταια μηχανιματα της TECHNOGYM....

SOSTARAS
26-07-11, 12:31
οσο πιο ελευθερα ειναι τα κιλα τοσο πιο πιασαρικιεσ ειναι οι ασκησεισ αλλα υπαρχει μεγαλυτεροσ κυνδινοσ τραυματισμου !!!

Timoleon
26-07-11, 12:47
Aρα με τη δικη σου λογικη μπορεις να ανεβασεις και παλι κιλα στις πιεσεις με αλτηρες, οπως θα εκανες με καθε αλλο σωματικο μερος που "δεν κλεβεις" οπως κωπηλατικη με αλτηρα, σωστα?

Βεβαίως και μπορείς να ανεβάσεις κιλά σε πιέσεις αλτήρων,ή κωπηλατικές αλτήρων,ή κάμψεις αλτήρων ΙΚΑΝΑ να πετύχουν μυική ανάπτυξη και όχι σε σχέση με τις μπάρες.To bodybuilding έχει να κάνει περισσότερο με τη σωματική διάπλαση και όχι με τη δύναμη.Δείτε ένα πρωταθλητή της Αρσης Βαρών.Προφανώς πιο δυνατός από ένα bodybuilder,όμως,η σωματική του διάπλαση υστερεί σε σχέση με του bodybuilder. Με παραξενεύει το φαινόμενο του φανατισμού που διακρίνω.Ποιός σας είπε ότι είμαι κατά της μπάρας?μόνο με μπάρα γυμνάζομαι αυτό το καιρό.Τι θα σας συμβεί αν πειραματιστείτε?Γυμνάζεστε 5,10,15 χρόνια.Τα μάθατε όλα?Τα έμαθα όλα? Οταν ασχολείσαι με ένα αντικείμενο και πεις ότι τα ξέρεις όλα ενώ είσαι εν ενεργεία,έχασες όλο το παιχνίδι.Οσο ζεις-ασχολείσαι- μαθαίνεις. Το ζητούμενο είναι να υπάρξουν πολλοί πρωταθλητές αγώνων και όχι...πρωταθλητές γυμναστηρίων_

MusclesOfShadow
26-07-11, 12:51
Βεβαίως και μπορείς να ανεβάσεις κιλά σε πιέσεις αλτήρων,ή κωπηλατικές αλτήρων,ή κάμψεις αλτήρων ΙΚΑΝΑ να πετύχουν μυική ανάπτυξη και όχι σε σχέση με τις μπάρες.To bodybuilding έχει να κάνει περισσότερο με τη σωματική διάπλαση και όχι με τη δύναμη.Δείτε ένα πρωταθλητή της Αρσης Βαρών.Προφανώς πιο δυνατός από ένα bodybuilder,όμως,η σωματική του διάπλαση υστερεί σε σχέση με του bodybuilder. Με παραξενεύει το φαινόμενο του φανατισμού που διακρίνω.Ποιός σας είπε ότι είμαι κατά της μπάρας?μόνο με μπάρα γυμνάζομαι αυτό το καιρό.Τι θα σας συμβεί αν πειραματιστείτε?Γυμνάζεστε 5,10,15 χρόνια.Τα μάθατε όλα?Τα έμαθα όλα? Οταν ασχολείσαι με ένα αντικείμενο και πεις ότι τα ξέρεις όλα ενώ είσαι εν ενεργεία,έχασες όλο το παιχνίδι.Οσο ζεις-ασχολείσαι- μαθαίνεις. Το ζητούμενο είναι να υπάρξουν πολλοί πρωταθλητές αγώνων και όχι...πρωταθλητές γυμναστηρίων_

Oxi εμενα προσωπικα το θεμα μου ειναι οτι απτου χρονου μαλλον θα εχω μονο παγκο(σκετο για βαρη) σπιτι μου και δεν θα μπορω να εχω παγκο πιεσεων οποτε θεώ να μαθω τι γινεται και αμα θα μπορω να ανεβω σε δυναμη μονο με πιεσεις αλτηρων.

Timoleon
26-07-11, 13:13
Oxi εμενα προσωπικα το θεμα μου ειναι οτι απτου χρονου μαλλον θα εχω μονο παγκο(σκετο για βαρη) σπιτι μου και δεν θα μπορω να εχω παγκο πιεσεων οποτε θεώ να μαθω τι γινεται και αμα θα μπορω να ανεβω σε δυναμη μονο με πιεσεις αλτηρων.

Μη "πανικοβάλλεσαι".Οτι θέλεις κάνεις.Θα σου πω κάτι απλό.Το καιρό που είμουν στο στρατό έμενε στο σπίτι μου ένας ομόβαθμός μου αλλά νεότερος κατά την ιεραρχεία,γιατί θα έμενε στη μονάδα για μερικούς μήνες.Κάποια στιγμή,βλέποντάς τον να θέλει να αποκτήσει δύναμη,τον υποχρέωσα κάθε βράδι-ήταν δεν ήταν κουρασμένος ή ξενυχτισμένος-να κάνει πους απς,και μάλιστα απαίτησα κάθε πριν ξαπλώσει να κάνει και ένα τουλάχιστον πους απς παραπάνω απ ότι τη προηγούμενη μέρα.Πέρασαν οι μέρες,οι βδομάδες,οι μήνες και κοντεύοντας ο καιρός να φύγει,δεν πίστευε ο ίδιος το πόσο πολύ είχε δυναμώσει και το πόσο πιο καλά είχε "στηθεί" ο κορμός του. Μόνο με πους απ!

MusclesOfShadow
26-07-11, 13:18
Μη "πανικοβάλλεσαι".Οτι θέλεις κάνεις.Θα σου πω κάτι απλό.Το καιρό που είμουν στο στρατό έμενε στο σπίτι μου ένας ομόβαθμός μου αλλά νεότερος κατά την ιεραρχεία,γιατί θα έμενε στη μονάδα για μερικούς μήνες.Κάποια στιγμή,βλέποντάς τον να θέλει να αποκτήσει δύναμη,τον υποχρέωσα κάθε βράδι-ήταν δεν ήταν κουρασμένος ή ξενυχτισμένος-να κάνει πους απς,και μάλιστα απαίτησα κάθε πριν ξαπλώσει να κάνει και ένα τουλάχιστον πους απς παραπάνω απ ότι τη προηγούμενη μέρα.Πέρασαν οι μέρες,οι βδομάδες,οι μήνες και κοντεύοντας ο καιρός να φύγει,δεν πίστευε ο ίδιος το πόσο πολύ είχε δυναμώσει και το πόσο πιο καλά είχε "στηθεί" ο κορμός του. Μόνο με πους απ!

εμενα μπορει να μαρεσει να σηκωνω βαρια φορτια, αλλα το παραδειγμα σου ηταν τελειο!:thumbup:

Timoleon
26-07-11, 13:30
εμενα μπορει να μαρεσει να σηκωνω βαρια φορτια, αλλα το παραδειγμα σου ηταν τελειο!:thumbup:

Nα ξέρεις πως όλοι μας,μαζί με τις διαφωνίες μας,που άλλοι μπορεί να διαβάζουν και να απαξιούν,συμβάλλουμε στο να αυξάνει η γνώσεις μας,κατά συνέπεια,θα έλθει κάποια στιγμή που κάποιοι τρίτοι,οι οποίοι εκμεταλλεύονται την αγάπη για το χόμπυ μας και κάνουν δουλειές πουλώντας "μεταξωτό αέρα",δεν θα έχουν θέση στο χώρο μας.Απλα,δεν χρειάζεται εχθρικό πνεύμα_

amateur666
04-10-11, 15:22
παιδια τ καλυτερο δεν ειναι να εναλασουμε ποτε αλτηρες-ποτε παγκο για ν να εχουμε οσο τ δυνατον καλυτερα ερεθισματα?!....

επισης κατι ακομη καλυτερα ειναι σε σμιθ ή ελευθερα μ μπαρα????..:unsure:

ginus
04-10-11, 15:31
παιδια τ καλυτερο δεν ειναι να εναλασουμε ποτε αλτηρες-ποτε παγκο για ν να εχουμε οσο τ δυνατον καλυτερα ερεθισματα?!....

επισης κατι ακομη καλυτερα ειναι σε σμιθ ή ελευθερα μ μπαρα????..:unsure:

κοιτα..για μενα μπαρα σε ισιο ειναι σαν να μην υπαρχει...γτ παιρνει πολυ μεγαλο ρολο στην επιβαρυνση οι ωμοι..απο την αλλη οταν κανω μπαρα σε επικληνη(που δεν δουλευουν τοσο οι ωμοι) κανω την λαβη θανατου(ετσι λεγετε νομιζω...)που ο αντιχειρας δεν κλειδωνει την μπαρα αλλα ειναι μαζι με τα αλλα δαχτυλα...με αυτον τον τροπο βγαζω απο το παιχνιδι την βοηθεια απο τους τρικεφαλους...προτιμω πολυ περισσοτερο αλτηρες γτ καταλαβαινω οτι με πιανει καλυτερα
καλυτερα μπαρα...σμιθ μεγαλυτερη επιβαρυνση στους αγκωνες(πολυ μεγαλυτερη)

Eddie
04-10-11, 15:43
παιδια τ καλυτερο δεν ειναι να εναλασουμε ποτε αλτηρες-ποτε παγκο για ν να εχουμε οσο τ δυνατον καλυτερα ερεθισματα?!....

επισης κατι ακομη καλυτερα ειναι σε σμιθ ή ελευθερα μ μπαρα????..:unsure:

Μπορεις σε μια προπονηση να εχεις και αλτηρες και μπαρα,δε καταλαβαινω που κολλας :unsure:

Μπορεις ειτε να κανεις ισιο παγκο μπαρα-επικλινη αλτηρες η επικλινη μπαρα-ισιο αλτηρες.

@ginus στον επικλινη συμμετεχουν περισσοτερο οι δελτοειδεις απ οτι στον ισιο.Απ τον επικλινη αν σηκωσεις λιγες μοιρες παραπανω τον παγκο η ασκηση γινεται στρατιωτικη..

Tasos Green
04-10-11, 15:48
Μπορεις σε μια προπονηση να εχεις και αλτηρες και μπαρα,δε καταλαβαινω που κολλας :unsure:

Μπορεις ειτε να κανεις ισιο παγκο μπαρα-επικλινη αλτηρες η επικλινη μπαρα-ισιο αλτηρες.


:thumbup::thumbup:

εγω ετσι παιζω στις προπονήσεις στήθους με εναλλαγες αυτον τον δυο... αν και για να πω την αλήθεια με τους αλτήρες με πιάνουν καλύτερα στον επικλινή..

Αντωνης
04-10-11, 15:55
ginus δεν νομιζω με suicide grip να βγαινουν απ το παιχνιδι τα τρικεφαλα..Πρωτη φορα το ακουω αυτο:unsure:
Η ''χρησιμοτητα''(αν οντως ισχυει,γι αυτο το βαζω σε εισαγωγικα)του suicide grip ειναι γιατι μερικοι θεωρουν οτι εφ οσον συμμετεχει και ο αντιχειρας προστιθεται λιγο περισσοτερη δυναμη...

Βασικα δεν βρισκω τον λογο να παρει καποιος τετοιο ρισκο να κανει με τετοια λαβη-ακομα κ αν υποθεσουμε οτι ισχυει κατι τετοιο-,ειδικα απο την στιγμη που οι μπαρες των περισσοτερων γυμναστηριων δεν εχουν ''τρακτερωτη'' υφη και φευγουν σχετικα ευκολα...

thegravijia
04-10-11, 15:57
παιδια τ καλυτερο δεν ειναι να εναλασουμε ποτε αλτηρες-ποτε παγκο για ν να εχουμε οσο τ δυνατον καλυτερα ερεθισματα?!....

επισης κατι ακομη καλυτερα ειναι σε σμιθ ή ελευθερα μ μπαρα????..:unsure:

τι θα πει ποιο ειναι καλυτερο?
δοκιμασετα και δες ποιο σε πιανει ποιο πολυ ...

το να ρωτας δε λεει κ πολλα
εγω λεω το σμιθ ε και αμα εσενα δεν σε βολευει δεν εχει νοημα να το κανεις.....

TheWorst
04-10-11, 15:58
Οταν εισαι σε ογκο κανε ελευθερα
Οταν εισαι σε γραμμωση κανε σε μηχανηματα

Απλα :P

ginus
04-10-11, 16:04
@eddie νομιζα οτι αυτο δεν ισχυει..αυτο το ειπα γτ οταν ειχα καποτε ενα θεμα στον ωμο μπορουσα να κανω επικληνη αλλα οχι ισιο παγκο..εισαι σιγουρος?...ναι αν κανεις λαθος την ασκηση γυμναζεις τους ωμους οκ.:green:

@αντωνης ναι ισχυει αυτο που σου λεω και για αυτο ειναι πολυ πιο δυσκολη..δεν ειναι θεμα δυναμης...αυτο το κανεις οταν εισαι σε καποιο επιπεδο...οχι αν με κλειστη λαβη η μπαρα παει σαν μεθυσμενη

amateur666
04-10-11, 16:09
παιδια τ καλυτερο δεν ειναι να εναλασουμε ποτε αλτηρες-ποτε παγκο για ν να εχουμε οσο τ δυνατον καλυτερα ερεθισματα?!....

βσκ εκανα αυτη την ερωτηση επειδη..εμενα μ αρεσει καλυτερα σαν ασκηση η πιεσεισ μ αλτηρες...αλλα μπορει αυτο να μν σημαινει οτι ειναι κ τ καλυτερο γ μυικη αναπτυξη αν κανεις μονο μ αλτηρες..μπορει ειναι καλυτερο να εχεις ποικιλια κ να της αλλαζεις αυτο δλδ π ειπε κ ο εντι απο πανω! πανω-κατω...γνωμες ηθελα να παρω να δω τ παιζει! ;)

Eddie
04-10-11, 16:12
@eddie νομιζα οτι αυτο δεν ισχυει..αυτο το ειπα γτ οταν ειχα καποτε ενα θεμα στον ωμο μπορουσα να κανω επικληνη αλλα οχι ισιο παγκο..εισαι σιγουρος?...ναι αν κανεις λαθος την ασκηση γυμναζεις τους ωμους οκ.:green:


Σιγουρος δεν ειμαι για τιποτα πλεον :green:

Το οτι ειχες προβλημα στον ωμο δεν εχει να κανει.Κι εγω εχω προβλημα αυτη την περιοδο και οντως ισιο παγκο δε μπορω να κανω σε αντιθεση με επικλινη,αλλα ο τραυματισμος μου δεν εχει σχεση με τους δελτοειδεις αλλα με το στροφικο πεταλο που φαινεται να καταπονειται περισσοτερο στις οριζοντιες πιεσεις παρα στις καθετες.

aqua_bill
04-10-11, 16:19
οι μυες ενεργοποιουνται διαφορετικα οταν γινονται διαφορετικες ασκησεις στον παγκο.με τη μπαρα ενεργοποεις τουσ τρικαλους,στους αλτηρες ενεργοποιεις κυριως δικεφαλα. ειτε οι πιεσεις γινινται στο σμιθ,με μπαρα,η με αλτηρες η ενεργοποιηση του θωρακικου κα του προσθιου δελτοειδη εινια ιδια μεταξυ των ασκησεων αλλα καθε μια απο αυτεσ συνησφερει διαφορετικα στις επιμεους ομαδες

loukiss
04-10-11, 16:44
κοιτα..για μενα μπαρα σε ισιο ειναι σαν να μην υπαρχει...γτ παιρνει πολυ μεγαλο ρολο στην επιβαρυνση οι ωμοι..απο την αλλη οταν κανω μπαρα σε επικληνη(που δεν δουλευουν τοσο οι ωμοι) κανω την λαβη θανατου(ετσι λεγετε νομιζω...)που ο αντιχειρας δεν κλειδωνει την μπαρα αλλα ειναι μαζι με τα αλλα δαχτυλα...με αυτον τον τροπο βγαζω απο το παιχνιδι την βοηθεια απο τους τρικεφαλους...προτιμω πολυ περισσοτερο αλτηρες γτ καταλαβαινω οτι με πιανει καλυτερα
καλυτερα μπαρα...σμιθ μεγαλυτερη επιβαρυνση στους αγκωνες(πολυ μεγαλυτερη)

τι λες ρ φιλε.... οσο μεγαλωνει η κλιση του παγκου προς το καθετο μεγαλωνει και η συμμετοχη των ωμων... εννοειτε οτι οι ωμοι παιρνουν περισσοτερο εργο σε επικλινη παγκο απ οτι σε οριζοντιο...

το suicide grip το κανουν πολυ κυριως π εχουν περισσοτερο δυνατα τρικεφαλα απ οτι στηθος...να αναφερω επισης οτι το muscle mind connection με το στηθος με suicide grip στον παγκο τηνει στο μηδεν κυριως λογο της κινησης (more triceps than chest)... εκτος αυτου εχω διαβασει σε πολλα φορουμ και εχω δει και στον εαυτο μου (δοκιμαζοντας και τις 2 λαβες) οτι σε οποιαδηποτε κινηση οταν σφιγκεις την μπαρα τοσο δυνατα σαν να προσπαθεις να την σπασεις τοτε βγαινουν και περισσοτερα κιλα ειτε αυτο ειναι bench press ειτε squat κτλπ...

Αντωνης
04-10-11, 16:54
το suicide grip το κανουν πολυ κυριως π εχουν περισσοτερο δυνατα τρικεφαλα απ οτι στηθος...να αναφερω επισης οτι το muscle mind connection με το στηθος με suicide grip στον παγκο τηνει στο μηδεν κυριως λογο της κινησης (more triceps than chest).

Kαι μενα γι αυτο μου φανηκε περιεργο κ ρωτησα..:unsure:
Anw ισως να ειναι κ πως πιανει τον καθενα.Παντως ginus νομιζω τον ιδιο βαθμο δυσκολιας εχουν κ τα 2,τουλαχιστον οσον αφορα εμενα.Αnw,u know:thumbup:

εκτος αυτου εχω διαβασει σε πολλα φορουμ και εχω δει και στον εαυτο μου (δοκιμαζοντας και τις 2 λαβες) οτι σε οποιαδηποτε κινηση οταν σφιγκεις την μπαρα τοσο δυνατα σαν να προσπαθεις να την σπασεις τοτε βγαινουν και περισσοτερα κιλα ειτε αυτο ειναι bench press ειτε squat κτλπ...


Dave Tate φορ δε γουιν ε?:green:

loukiss
04-10-11, 17:12
ιδεα δν ειχα απο ποιον πρωτο διατυπωθηκε.. ασε που τον συγκεκριμενο δν τν παω και πολυ :P

COBRA_STYLE
04-10-11, 17:14
και γω με suicide grip επαιζα παντα...μονο ετσι με βολευει

sofos
04-10-11, 17:22
και γω με suicide grip επαιζα παντα...μονο ετσι με βολευει

εγω με μπαρα με suicide grip αισθανομαι οτι με πιανει πολυ καλυτερα και δε πεφτει ολη η δυναμη στους καρπους και στους πηχης...πεφτει περισσοτερη στο στηθος...

ginus
04-10-11, 17:25
λοιπον....δεν το εθεσα εγω σωστα..οταν εχουμε αυτην την λαβη παιρνουμε την επιβαρυνση απο τους ωμους και χρησιμοποιουμε περισσοτερο τους τρικεφαλους..ομως λογω οτι οι τρικεφαλοι δεν ειναι ικανοι να βοηθησουν σε μεγαλο βαθμο η ασκηση γινεται δυσκολοτερη και οποτε παιρνει μεγαλυτερο φορτιο το στηθος...ειχε ποσταρει και ενα αναλογο βιντεακι o devil αλλα δεν μπορω να το βρω...και θα μαλλιοτραβηχτουμε σε αυτο που λεω ε...
:P:P

εντιτ..στο προηγουμενο ποστ το χα διατυπωσει λαθος...my fault

COBRA_STYLE
06-10-11, 13:50
λοιπον....δεν το εθεσα εγω σωστα..οταν εχουμε αυτην την λαβη παιρνουμε την επιβαρυνση απο τους ωμους και χρησιμοποιουμε περισσοτερο τους τρικεφαλους..ομως λογω οτι οι τρικεφαλοι δεν ειναι ικανοι να βοηθησουν σε μεγαλο βαθμο η ασκηση γινεται δυσκολοτερη και οποτε παιρνει μεγαλυτερο φορτιο το στηθος...ειχε ποσταρει και ενα αναλογο βιντεακι o devil αλλα δεν μπορω να το βρω...και θα μαλλιοτραβηχτουμε σε αυτο που λεω ε...
:P:P

εντιτ..στο προηγουμενο ποστ το χα διατυπωσει λαθος...my fault

η επιβαρυνση στα τρικεφαλα εχει να κανει με τη λαβη σου...αμα πιανεις την μπαρα λιγο πιο ανοιχτα απο το ανοιγμα των ωμων δεν εχεις θεμα...δεν με εχουν πιασει ποτε τα τρικεφαλα....σιγα μην επηρεαζει ενα δαχτυλακι αν θα ειναι κατω απο τη μπαρα ή αν θα ειναι απο πανω,το ποιοι μυες θα συμβαλλουν.

εγω ουσιαστικα για αυτο που ειπε ο σοφος το κανω,για τους καρπους...γιατι στα πολλα κιλα ο καρπος παει περιπατο

ginus
06-10-11, 14:47
η επιβαρυνση στα τρικεφαλα εχει να κανει με τη λαβη σου...αμα πιανεις την μπαρα λιγο πιο ανοιχτα απο το ανοιγμα των ωμων δεν εχεις θεμα...δεν με εχουν πιασει ποτε τα τρικεφαλα....σιγα μην επηρεαζει ενα δαχτυλακι αν θα ειναι κατω απο τη μπαρα ή αν θα ειναι απο πανω,το ποιοι μυες θα συμβαλλουν.

εγω ουσιαστικα για αυτο που ειπε ο σοφος το κανω,για τους καρπους...γιατι στα πολλα κιλα ο καρπος παει περιπατο

ειμαι πολυ σιγουρος για αυτο που σου λεω...εχεις δικαιο για τους καρπους..τεσπα την θεωρω καλυτερη λαβη και μια εναλακτικη για οσους εχουν μουλαροστηθος..

pyroboy
12-10-11, 09:46
Περίμενα να διαβάσω κάτι που τελικά δεν το είπε κανείς.
Δεν ξέρω αν είναι συχνό φαινόμενο αλλά όταν ξεκίνησα τις ασκήσεις με βάρη έκανα και εγώ πιέσεις στον πάγκο.
Όπως πέρναγε ο καιρός και μεγάλωνε το στήθος μου είδα οτι ο αριστερός θωρακικός μυς ήταν λίγο πιό μεγάλος από τη δεξιά πλευρά.
Δεν ήταν τραγική η διαφορά και δεν φαινόταν σε άλλους εκτός και αν τους το έδειχνα.
Οπότε ξεκίνησα να κάνω με αλτήρες μήπως και φτιάξει γιατί δεν μπορούσα να το βλέπω. Με εξέπληξε το ότι στην αρχή, την άλλη μέρα ο μυς της δεξιάς πλευράς ήταν περισσότερο πιασμένος! Οπότε φαντάζομαι πως στη μπάρα ή έβαζα περισσότερη δύναμη στο αριστερό χέρι ή όταν ζοριζόμουνα άλλαζα τη θέση των χεριών μου με κάποιο τρόπο, δεν ξέρω τι ακριβώς γινόταν.
Και τελικά μ' αρέσουν περισσότερο οι πιέσεις με αλτήρες αλλά τώρα τελευταία δεν μπορώ να φέρω τους αλτήρες στη θέση εκκίνησης...

panosralliart
12-10-11, 12:30
με ποσα κιλα κανεις πιεσεις και δεν μπορεις να τους φερεις?

procop
12-10-11, 12:39
Περίμενα να διαβάσω κάτι που τελικά δεν το είπε κανείς.
Δεν ξέρω αν είναι συχνό φαινόμενο αλλά όταν ξεκίνησα τις ασκήσεις με βάρη έκανα και εγώ πιέσεις στον πάγκο.
Όπως πέρναγε ο καιρός και μεγάλωνε το στήθος μου είδα οτι ο αριστερός θωρακικός μυς ήταν λίγο πιό μεγάλος από τη δεξιά πλευρά.
Δεν ήταν τραγική η διαφορά και δεν φαινόταν σε άλλους εκτός και αν τους το έδειχνα.
Οπότε ξεκίνησα να κάνω με αλτήρες μήπως και φτιάξει γιατί δεν μπορούσα να το βλέπω. Με εξέπληξε το ότι στην αρχή, την άλλη μέρα ο μυς της δεξιάς πλευράς ήταν περισσότερο πιασμένος! Οπότε φαντάζομαι πως στη μπάρα ή έβαζα περισσότερη δύναμη στο αριστερό χέρι ή όταν ζοριζόμουνα άλλαζα τη θέση των χεριών μου με κάποιο τρόπο, δεν ξέρω τι ακριβώς γινόταν.
Και τελικά μ' αρέσουν περισσότερο οι πιέσεις με αλτήρες αλλά τώρα τελευταία δεν μπορώ να φέρω τους αλτήρες στη θέση εκκίνησης...

το ιδιο παθαινω και εγω με τους αλτηρες!αυτο π εκανα ειναι να επιλεγω ενα ελαφρως μικροτερο βαρος και να τα κανω λιγο πιο αργα το κατεβασμα,επισης με βοηθησε να συγκεντρωνομαι περισσοτερο στο στηθος...δηλαδη στην κορυφη της ασκησης να θελω να ενωσω τα στηθοι-το κενο αναμεσα τους.στον οριζοντιο δεν ειχα τοσο θεμα να τους φερω πανω μου,στον επικληνη ηταν το μπερδεμα(καν πιεσεις με 44 κιλα εκαστο)

pyroboy
12-10-11, 14:04
με ποσα κιλα κανεις πιεσεις και δεν μπορεις να τους φερεις?

πάνω απο 22 κιλά στο κάθε χέρι με δυσκολεύει πολύ. Μια φορά έκανα με 25κιλά αλλά δεν μπορούσα να τα σηκώσω και να κάτσω στον πάγκο, μου τα έδωσε άλλος. ούτε να τα κατεβάσω με ασφάλεια μπορώ. Αλλά είμαι 64 κιλά άνθρωπος (178cm). Μπορεί να ξαναγυρίσω στον πάγκο για αυτό.

panosralliart
12-10-11, 15:01
εγω ειμαι 1.88 78 κιλα και κανω με τα 40 κιλα.τα ανεβαζω μονος μου αλλα παντα υπαρχει καποιος απο πισω

toubano1
06-02-12, 14:43
Πιεσεις παγκου ασυζητητα ;) ειναι μια ασκηση που περα απο το στοιθος πιανει κ δικεφαλα κ ωμους και μπορεις να βαλεις πολλα κιλα ενω στους αλτηρες δεν γινεται αυτο διοτι δεν μπορεις να τα φερεις σε θεση για σηκωμα και δεν υπαρχουν τοσο μεγαλα βαρακια :D

lila_1
06-02-12, 15:03
Καλύτερα αλτήρες, αισθάνομαι πιο ελεύθερη την κίνηση και δεν ζορίζονται ώμοι-καρποί όσο στη μπάρα...Συν ότι γλιτώνεις τυχόν ασσυμετρίες
Το μόνο ζόρικο είναι να τα πας στο σημείο εκκίνησης αλλά προς το παρόν την παλεύω (αν και έχει τύχει να φύγω από τον πάγκο μια φορά)..

Βέβαια εναλλάσω, πότε μπάρα πότε αλτήρες...όταν δω ότι κολλάω κάνω μπάρα...

tasos2
06-02-12, 15:25
Καλύτερα αλτήρες, αισθάνομαι πιο ελεύθερη την κίνηση και δεν ζορίζονται ώμοι-καρποί όσο στη μπάρα...

Kι ομως εγω παλια που εκανα αλτηρες στον επικλινη ειχα φοβερους πονους στις αρθρωσεις των ωμων. Μετα που αλλαξα και εκανα μονο μπαρα (με πιο πολλα κιλα απο τους αλτηρες) σε καποιο καιρο περασαν τελειως και μια μερα που ξαναεκανα με αλτηρες με ξαναπονεσαν. Αυτα στον επικλινη βεβαια, στον ισιο δεν ειχα ποτε προβλημα

Konstantinos!
11-02-12, 18:49
Με τις πιέσεις μπάρας υπάρχει όμως μεγάλη πιθανότητα κάποια στιγμή να πάθεις αυτό (http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?18553-E%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%B8%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B8%CF%89%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CF%85%CE%BF%CF%82)

vaggan
11-02-12, 18:59
και τα δυο αλλα οι πιεσεις αλτηρων με πιανουν λιγο καλυτερα μπορεις να κατεβασεις περισσοτερο τα χερια

Spyrous
11-02-12, 19:07
Ολα καλα ειναι!Απλα η βασικοτερη ασκηση για το στη8ος ειναι ο ισιος και οτι8ελεται ας μου πειτε χωρις ισιο δεν κανεις τιποτα αφηστε τον επικλινει που λενε καπιοι οπως ειχε πει και ο σβατζε "ειχα φτασει σε ενα ικανοποιητικο σημειο το στη8ος μου απο τον ISIO και μετα συνιδητοποιησα οτι το ανω μερος του στηθους μου υστερουσε και αρχισα τον επικλινη!"Οσο αφορα για τους αλτηρες ναι ειναι και αυτη μια παρα πολυ σημαντικη ασκηση για την διαμορφωση και κυριως για το σμηλεμα του στη8ους αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτη την λεξη αλλα ολα ξεκινανε απο τον ισιο!

johny_8
11-02-12, 19:20
το καλύτερο είναι η εναλλαγή όχι μόνο για μυικά αποτελέσματα αλλά και γιατί βαριέσαι να κάνεις το ίδιο ξανα κ ξανά