PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινούριο Πράγμα



Albert_Wesker
19-06-06, 00:59
Γεια σας παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ.
βασικά είναι πολλά αυτά που θέλω να πω για μένα αλλά θα το πάω σιγά σιγά.
Καταρχάς είμαι 22 χρονών και σπουδάζω. Και μην με ρωτήσετε δεν πρόκειται να σας πω ειναι προσωπικά δεδομένα.
Μου αρέσουν πολύ τα αντιδραστικά άτομα και γενικά τα άτομα που εκφράζονται και θέλουνε να πετύχουνε στόχους στην ζωή τους. Δεν μου αρέσουν οι ωχ-αδερφιστές και τα άτομα που βαριούνται να ζήσουν.
Ασχολούμαι εδώ και τρία χρόνια με γυμναστήρια και όλα τα σχετικά, ήμουνα σε σοβαρά επίπεδα παχυσαρκίας σε ποσοστό 60% και τώρα είμαι στο 27%. Παλεύω να φτάσω το 20% σε πρώτη φάση γιατί όσο περίεργο κι αν φαίνεται έχω την κλασσική γυναικεία κατανομή πάνω στο σώμα μου(οπότε σε εκείνο το ποσοστό πιστεύω θα έχει εξαλειφθει ακόμα και το λίγο λίπος που μου έχει μείνει στην κοιλιά). Πλέον δεν με θεωρώ παχύσαρκο(κλασσική γυναικεία κατανομή εώς 28%, σωστά?) αλλά στα όρια. θεωρώ ότι άποψη υγείας είμαι καλά πλέον.
Με εξετάσεις βγήκε ότι 90% των ιστών του σώματος είναι ελεύθερα λίπους.
επίσης τα στατς μου είναι
ΥΨΟΣ: 1,85
ΒΑΡΟΣ:125 κιλά
μπορεί να φαντάζω παχύσαρκος αλλα δεν είναι έτσι. είμαι πολύ μεγαλόσωμος και έχω πολυ μυικό ιστό επάνω μου. το λίπος που έχω είναι τοπικό.χέρια και πόδια.
Ο λόγος για τον οποίο μπήκα στο φόρουμ αυτό είναι για να βρώ άτομα με την ίδια τρέλλα με μένα και το ίδιο καλό ψώνιο να πετύχουμε κάτι με το σώμα μας.
Θέλω να μάθω να τρέφομαι σωστά(σε πρώτη φάση θελω διατροφή γράμμωσης, όγκο έχω αρκετό) και να βρώ προγράμματα για βάρη, γιατι κυκλοφορεί πολύ ασχετοσύνη μες στους γυμναστές. Αυτά, περιμένω απαντήσεις.

sotos87
19-06-06, 16:06
Φιλε οταν είδα εκείνο το 60% για να είμαι ειλικρινής πελάγωσα :shock: , αλλά μπράβο σου που κατάφερες και το μείωσες στο 27%.Εγώ προσωπικά θα σου πω τι κάνω.Λοιπόν υπολογίζεις
το βασικό μεταβολισμό σου με τον εξής τύπο 66,473+13,752*B+5,003*Y-6,775*H.Δηλαδή στη δικιά σου περίπτωση έχουμε 66,473 +13,752*125+5,003*185-6,775*22=2561 θερμίδες.Όμως επειδή πρέπει να είσαι αρκετά μεγάλος από άποψη όγκου προσθέτω και άλλες 500-600 θερμίδες γιατί αμα ρίξεις τις θερμίδες σου απότομα το πιο πιθανό είναι να χάσεις και πολύ μυικό όγκο επομένως έχουμε 3060-3160 θερμίδες.Τώρα εμπειρικά και μόνο θα σου πρότεινα ένα διαχωρισμό 35% πρωτεϊνη 35% υδατάνθρακες 30%λίπος επομένως έχουμε 35%3100=1085 θερμίδες από πρωτεϊνη, υδατάνθρακα 30%3100=930 θερμίδες από λίπος.Τώρα για να το μετατρέψουμε σε γραμμάρια εχουμε 1085/4=271γρ πρωτεϊνης,υδατάνθρακα(4 θερμίδες ένα γρ πρωτ,υδατ,) και 930/9=103γρ λίπους (ένα γρ λίπους 9 θερμίδες).Στη συνέχεια συνέχεια χωρίζεις τα γεύματά σου σε 5-6 δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στο πρωινό.Τώρα για τις επιλογες των τροφών θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο άρθρο του muscleboss για την διατροφή όγκου.Σύμαχος σου η αερόβια 40 λεπτά την ημέρα είναι μια χαρά, και φυσικά βάρη με αρκετή ένταση για να εξαναγκάσεις τον μεταβολισμό σου να πάρει μπρος...



Άσχετο γιατί δεν θέλεις να πεις που σπουδάζεις εγώ είμαι στο ΠΑ.ΠΕΙ πληροφορική,λες τώρα που το είπα να μου την στήσουν πουθενά :P

Albert_Wesker
19-06-06, 16:41
Γεια σου φίλε μου. Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες και για τις πληροφορίες που μου δίνεις είναι πραγματικά αντεκτίμητες. έχω κι εγώ πολλές γνώσεις για το θέμα της διατροφής απλά ήθελα να μου τα πούνε και κάποιοι που ξέρουνε γι αυτό όχι απλώς εμπειρικά αλλά να τα έχουνε εφαρμόσει. ως εδώ κατάφερα να φτάσω μετρώντας κυρίως θερμίδες, περιορίζονταις το λίπος σηκώνοντας βάρη(για να αυξηθούνε οι καύσεις) και πολύ πολύ αερόβιο.
Όμως για να καταφέρεις κάτι ουσιαστικό όταν πέφτεις κάτω απο κάποιο όριο πρέπει να προσέξεις πολύ την διατροφή σου, έτσι δεν είναι? ναι έτσι είναι. Διατροφολόγους δεν ρωτάω διότι έχουμε γεμίσει πολλούς ιεκτζήδες που είναι άσχετοι εντελώς!(οκ υπάρχουν και λίγοι που ξέρουνε να μην τα γενικεύουμε). Το θέμα είναι ο τρόπος με τον οποίον νοούνε σήμερα το αδυνάτισμα κα γενικά πως τρελλαίνονται όλοι με το σώμα τους και την εικόνα τους που τους οδηγεί σε αλλοπρόσαλες πράξεις. Για μένα για τα άτομα που δεν έχουνε καλό μεταβολισμό και δεν κάνουνε καλές καύσεις το να πάνε τζιμ να σηκώνουνε βάρη και προσέχουνε την διατροφή τους είναι ο μοναδικός τρόπος να διατηρηθούν σε κάποια επίπεδα λίπους που θα τους επιτρέψουνε να έχουνε μια ΣΩΣΤΗ ΥΓΕΙΑ. και επιπλέον φτιάχνεις και μία ωραία εικόνα(οκ δεν θα γίνουμε όλοι μοντέλα, αλλά όλοι μπορούμε να κάνουμε μια χ γραμμωσούλα πχ).
Να πω ότι κυρίαρχος σκοπός μου είναι να φτάσω σε πρώτη φάση το 20% γιατί με τις λιποαποθήκες που έχω, θα είμαι καλά. μετά βλέπω.
θα κοιτάξω αυτά που μου είπες, και θα προσπαθήσω να τα προσαρμόσω στις δικές μου γνώσεις. Πάντως να πω ότι με πολύ ψαγμένες εξετάσεις που έκανα(έμμεση θερμιδομετρία και τέτοια) βγήκε οτι ο βασικός μου μεταβολισμός είναι--κρατήσου--- 3660 θερμίδες την ημέρα σε ηρεμία λολ. Απο κεί που δεν έκανα καθόλου και γενικά δεν έκαιγα τπτ, μέσα σε τρία χρόνια προσπάθειας περιορισμού του φαγητού(αλλά ποτέ πείνα μόνο μικρά κενά) σηκώνοντας βάρη και πολύ πολύ αερόβιο έγινε τούρμπο το σύστημα μου. Άρα ακόμα και τα γονίδια προσαρμόζονται στο περιβάλλον!
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι όσοι προσπαθούνε να αυξήσουνε τις καύσεις τους να μην απογοητεύονται. Ένα στοιχείο που είναι πολύ σημαντικό είναι ο ΧΡΟΝΟΣ. Θέλει χρόνο χρόνο χρόνο πολύ χρόνο. και κόπο. Φαντάζει βουνό αλλά μόλις το πετύχεις βλέπεις ότι οι κόποι σου ανταμοίβονται. Βέβαια θέλει να κάνεις το τζιμ τρόπο ζωής και να πηγαίνεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 φορες την εβδομαδα. βλέπω και κάτι μέσο και έκτο μορφικούς που πηγαίνουν τζιμ κάνουνε σώμα και μετά τρώνε εντελώς άτσαλα και ξαναπαχαίνουνε. Αυτοί δεν είναι αχάριστοι? δεν μπορώ να τα καταλάβω αυτά τα άτομα. όχι εξήγα μου εσύ!
Είπα αρκετά και σε ζάλισα ε?ναι ζητώ συγνώμη. να σε ευχαριστήσω για τις πληροφοριες.


Υ.Σ: δεν λέω τι σπουδάζω γατί σε ένα άλλο φόρουμ που το είπα και γενικά μιλούσα γι αυτό μου έλεγαν όλοι και τι δηλαδή τι νομίζεις ότι είσαι κάποιος και το ένα και το άλλο δείχνοντας αβέρτα το κόμπλεξ τους. δεν νομίζω οτι κάτι τρέχει με εσάς εδώ, εδώ έπρεπε να είχα έρθει εξαρχής. αλλά θα κρατήσω τις προφυλάξεις μου και θα το κρατήσω μυστικό τουλάχιστον στην αρχή. όσο για το τι σπουδάζεις περίμενε τώρα φωνάζω κάτι φιλαράκαι που σε ζηλεόυνε που μπήκες σε αυτήν την σχολή λολ μισό...

Xorxhs
20-06-06, 02:28
ενεδειαφέρουσες αποψεις,αλλα έχω μια ενσταση.Θεωρω οτι ειναι καλυτερα το τρεξιμο να μην ξεπερνα τα 15 λεπτα ετσι ωστε να δινουμε το 100% στα βαρη για τον απλο λογο της ταυτοχρονης καυσης λιπου και μυικου ιστου κατα την διαρκεια εντονης αεροβικής.Το λιπος προφανως θα πεσει σιγα σιγα με το χρονο κανοντας μια ισσοροπημενη διατροφη.Περιμένω σχολια σας,διοτι και εγω τωρα προσπαθώ να μαθω καποια πραγματα

Albert_Wesker
20-06-06, 06:20
ενεδειαφέρουσες αποψεις,αλλα έχω μια ενσταση.Θεωρω οτι ειναι καλυτερα το τρεξιμο να μην ξεπερνα τα 15 λεπτα ετσι ωστε να δινουμε το 100% στα βαρη για τον απλο λογο της ταυτοχρονης καυσης λιπου και μυικου ιστου κατα την διαρκεια εντονης αεροβικής.Το λιπος προφανως θα πεσει σιγα σιγα με το χρονο κανοντας μια ισσοροπημενη διατροφη.Περιμένω σχολια σας,διοτι και εγω τωρα προσπαθώ να μαθω καποια πραγματα

Έλα φίλε μου
σωστό εν μέρει αυτό που λές. Βασικά κοίτα: άν κάνεις αυτό που κάνω κι εγώ, δηλαδή σηκώνεις βάρη και μετά πάς και κάνεις βάρη, τότε ναι δεν πρέπει να τον πιέσουμε πολύ τον οργάνισμο, για τον απλούστατο λόγο ότι ύστερα από έντονα βάρη έχει καεί σχεδόν όλο το μυικό και ηπατικό γλυκογόνο και αν πάμε μετά και κάνουμε αερόβιο ΕΝΤΟΝΑ θα κάψουμε και πολύ μύ. κι αυτό γιατί ισχύει το εξής: για να καίει ο οργανισμός λίπος χρειάζεται μια συνεχή και σταθερή ελάχιστη παροχή γλυκόζης. αλλιώς θα αρχίσει να καίει μύες και μέσω της νεογλυκογένεσης θα συνθέσει γλυκόζη για ενέργεια. έτσι αυτό που εγώ έχω ψάξει και έχω διαβάσει είναι ότι μετά τα βάρη δεν πρέπει να κάνουμε πάνω απο 25 λεπτά αερόβιο και μάλιστα σε χαμηλούς ρυθμούς: 120-125 παλμούς το λεπτό. ουσιαστικά μεσαίο προς γρήγορο περπάτημα(κτύπα και καμιά ενναλαγή), ούτως ή άλλως το λίπος καίγεται σε χαμηλούς παλμούς. πρόσεξε λοιπόν με το τρέξιμο μήπως και δεν κάνεις ακριβώς αερόβιο. γιατι τότε θα κάνεις κάθε μέρα ένα φαύλο κύκλο(το κάνα για κάποιο διάστημα).
Αν θές σώνει και καλά να εστιάσεις στον αερόβιο(βίτσια είναι αυτά, λολ) τότε εγώ έχω να προτείνω το εξής:
α)μην τα δίνεις 100% στα βάρη, δώσε ένα 70%(να σωθεί λίγο γλυκογόνο) και μετά πάενε και κάνε πιο πολύ αερόβιο.
β)ΦΡΟΥΚΤΟΖΗ. πολλοί έχουνε πει λόγω της ιδιομορφίας της να πηγαίνει στο συκώτι και ανάλογα με την κατάσταση του ηπατικού γλυκογόνου είτε να δίνει γλυκόζη είτε να αποθηκεύεται σταν λίπος(οταν είναι γεμάτο το ηπατικό γλυκογόνο) είναι ότι πρέπει για αυτήν την κατάσταση. έτσι, αν το σκεφτείς πριν το τζίμ, είναι η κατάλληλη ώρα να φάς δύο φρούτα με φρουκτόζη ως κύριο σάκχαρο(πχ μήλο πορτοκάλι) για να ενισχύσεις κι άλλον τον οργανισμό. η μπορείς να κάνεις το εξής: σε ένα μπουκάλι νερό μικρό ρίξε μια με δύο κγ φρουκτόζη και να το πίνεις κατα την διάρκεια του τζίμ.θα παρέχεις στον οργανισμό ειδικά στην πολύτιμη-μετά τα βάρη-φτωχή σε γλυκογόνο αερόβιά φάση μια συνεχή και ελάχιστη παροχή γλυκόζης(προς λίπος δεν γίνεται να πάει, γυμνάζεσαι!). εγώ αυτό κάνω και με έχει βοηθήσει(παίζει και το placebo φαινόμενο τεσπα)

Σαφώς και η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο χόρχη, ίσως το σημαντικότερο. το θέμα έιναι το εξής: τα μικρά μυστικά κάνουν την διαφορά ειδικά στην τελευταία φάση πχ όταν πέφτεις κάποιο απο κάτω όριο(κάτω απο 28% και γυμναστική είσαι ΚΑΛΑ κι απο άποψη υγείας) το σωστό τάιμινγκ παίζει σπουδαίο ρόλο. γι αυτό προτείνω και στον muscleboss αν η μεγαλειότητα τους μας αξιώσει να διαβάσει αυτό το τόπικ να καρφιτσώσει ειδικό τόπικ για διατροφή γράμμωσης(δηλαδή για απώλεια λίπους και διατήρηση μυικής μάζας). θα σώσεις πολύ κόσμο μεγάλε!

θα επανέλθω κάποια στιγμή χόρχη και θα γράψω και ένα ρόουλ μόντελ πρόγραμμα για γράμμωση.(αυτό που κάνω εγω τουλάχιστον). συν πολλά μυστικά όπως για τα γαλακτομικά και τα φρούτα, σωστοι υδατάνθρακες και σωστές πρωτείνεις κοκ. θα τα πούμε. ζζζζζζζζζζζ...

sotos87
20-06-06, 14:46
ενεδειαφέρουσες αποψεις,αλλα έχω μια ενσταση.Θεωρω οτι ειναι καλυτερα το τρεξιμο να μην ξεπερνα τα 15 λεπτα ετσι ωστε να δινουμε το 100% στα βαρη για τον απλο λογο της ταυτοχρονης καυσης λιπου και μυικου ιστου κατα την διαρκεια εντονης αεροβικής.Το λιπος προφανως θα πεσει σιγα σιγα με το χρονο κανοντας μια ισσοροπημενη διατροφη.Περιμένω σχολια σας,διοτι και εγω τωρα προσπαθώ να μαθω καποια πραγματα

Βασικά φίλε από αυτά που γνωρίζω θα σου πω το εξής, το αν το τρέξιμο θα ξεπερνάει τα 15 λεπτά εξαρτάται από το τι είδους τρέξιμο θα είναι αυτο.Δηλαδή αν κάνεις με μεγάλη ένταση τρέξιμο(ΗΙΙΤ) ναι τότε καλό θα ήταν να μην ξεπερνάει τα 15 λεπτά αλλιώς αν κάνεις με χαμηλή ένταση(55%-65% του μεγίστου των σφυγμών) τότε για να έχεις κάπιο όφελος θα πρέπει να τρέχεις γύρω στα 30-50 λεπτά.Τώρα γνώμη μου είναι πως η αερόβια θα πρέπει να γίνεται διαφορετικές μέρες από τα βάρη γιατί εξαντλούνται τα αποθέματα γλυκογόνου στον οργανισμό με αποτέλεσμα να μειώνεται η απόδοση στα βάρη.Αν ωστόσο θέλεις να κάνεις τρέξιμο την ίδια μέρα με τα βάρη θα συνιστούσα τουλάχιστον 6-7 ώρες απόσταση ώστε να προλάβουν να αναπληρωθούν οι αποθήκες γλυκογόνου...αν και από προσωπική εμπειρία θα σου πω πως η απόδοση σου θα είναι και πάλι κάπως πεσμένη.Τώρα για μετά την προπόνηση θεωρώ το τρέξιμο λιγάκι too much γιατί ο οργανισμός μπένει σε καταβολική φάση και θα μας ενδιέφερε περισσότερο να την προλάβουμε παρά να μας ενδιαφέρει η καύση λίπους, ούτως η άλλως θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα αν κάνεις τρέξιμο τις μέρες που δεν κάνεις βάρη :wink:.Σημείωση η ΗΙΙΤ είναι αρκετά επίπονη για τον οργανισμό οπότε είναι απαραίτητο να γίνεται σε διαφορετικές μέρες από τα βάρη


Τώρα όσον αφορά το τρέξιμο σε χαμηλή ένταση θα σου πω το εξής:

The reason this low-effort theory of aerobic exercise came about is a study showed low-intensity exercise burns a greater percentage of calories from fat as opposed to carbs;1 however, when high-intensity exercise is practiced, the research showed the percentage of fuel from carbs is increased, while the amount of fat utilized is greater than or equal to that burned during low-intensity exercise.4

In research, HIIT has been shown to burn adipose tissue more effectively than low-intensity exercise—up to 50% more efficiently!3 In other words, HIIT speeds up your metabolism and keeps it revved up for some time after your workout. The bottom line is HIIT training burns a greater number of total calories than low-intensity training, and more calories burned equals more fat lost. What I'm suggesting is you forget about the "calories burned" readout on the stairstepper or Lifecycle; if you practice HIIT training, the majority of calories burned will come after your workout!


P.S Μου αρέσει που οι συζητήσεις έχουν αρχίσει να γίνονται πιο ψαγμένες

P.S1 To Albert Wesker είναι όνομα χαρακτήρα από βιντεοπαιχνίδι??

Albert_Wesker
20-06-06, 16:01
ενεδειαφέρουσες αποψεις,αλλα έχω μια ενσταση.Θεωρω οτι ειναι καλυτερα το τρεξιμο να μην ξεπερνα τα 15 λεπτα ετσι ωστε να δινουμε το 100% στα βαρη για τον απλο λογο της ταυτοχρονης καυσης λιπου και μυικου ιστου κατα την διαρκεια εντονης αεροβικής.Το λιπος προφανως θα πεσει σιγα σιγα με το χρονο κανοντας μια ισσοροπημενη διατροφη.Περιμένω σχολια σας,διοτι και εγω τωρα προσπαθώ να μαθω καποια πραγματα

Βασικά φίλε από αυτά που γνωρίζω θα σου πω το εξής, το αν το τρέξιμο θα ξεπερνάει τα 15 λεπτά εξαρτάται από το τι είδους τρέξιμο θα είναι αυτο.Δηλαδή αν κάνεις με μεγάλη ένταση τρέξιμο(ΗΙΙΤ) ναι τότε καλό θα ήταν να μην ξεπερνάει τα 15 λεπτά αλλιώς αν κάνεις με χαμηλή ένταση(55%-65% του μεγίστου των σφυγμών) τότε για να έχεις κάπιο όφελος θα πρέπει να τρέχεις γύρω στα 30-50 λεπτά.Τώρα γνώμη μου είναι πως η αερόβια θα πρέπει να γίνεται διαφορετικές μέρες από τα βάρη γιατί εξαντλούνται τα αποθέματα γλυκογόνου στον οργανισμό με αποτέλεσμα να μειώνεται η απόδοση στα βάρη.Αν ωστόσο θέλεις να κάνεις τρέξιμο την ίδια μέρα με τα βάρη θα συνιστούσα τουλάχιστον 6-7 ώρες απόσταση ώστε να προλάβουν να αναπληρωθούν οι αποθήκες γλυκογόνου...αν και από προσωπική εμπειρία θα σου πω πως η απόδοση σου θα είναι και πάλι κάπως πεσμένη.Τώρα για μετά την προπόνηση θεωρώ το τρέξιμο λιγάκι too much γιατί ο οργανισμός μπένει σε καταβολική φάση και θα μας ενδιέφερε περισσότερο να την προλάβουμε παρά να μας ενδιαφέρει η καύση λίπους, ούτως η άλλως θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα αν κάνεις τρέξιμο τις μέρες που δεν κάνεις βάρη :wink:.Σημείωση η ΗΙΙΤ είναι αρκετά επίπονη για τον οργανισμό οπότε είναι απαραίτητο να γίνεται σε διαφορετικές μέρες από τα βάρη


Τώρα όσον αφορά το τρέξιμο σε χαμηλή ένταση θα σου πω το εξής:

The reason this low-effort theory of aerobic exercise came about is a study showed low-intensity exercise burns a greater percentage of calories from fat as opposed to carbs;1 however, when high-intensity exercise is practiced, the research showed the percentage of fuel from carbs is increased, while the amount of fat utilized is greater than or equal to that burned during low-intensity exercise.4

In research, HIIT has been shown to burn adipose tissue more effectively than low-intensity exercise—up to 50% more efficiently!3 In other words, HIIT speeds up your metabolism and keeps it revved up for some time after your workout. The bottom line is HIIT training burns a greater number of total calories than low-intensity training, and more calories burned equals more fat lost. What I'm suggesting is you forget about the "calories burned" readout on the stairstepper or Lifecycle; if you practice HIIT training, the majority of calories burned will come after your workout!


P.S Μου αρέσει που οι συζητήσεις έχουν αρχίσει να γίνονται πιο ψαγμένες

P.S1 To Albert Wesker είναι όνομα χαρακτήρα από βιντεοπαιχνίδι??


Συμφωνώ πάνω κάτω με αυτά που λέει ο sotos87. Αν και στο μόνο που διαφωνώ είναι για το αν θα πρέπει να κάνουμε αερόβιο και βάρη την ίδια μέρα--ρε συ, υπάρχει καλύτερη στιγμή να θες να κάψεις λίπος μετα τα βάρη, που ούτως ή άλλως γίνονται τούρμπο οι καύσεις???οχί απλά το σκέφτομαι με το μικρό μυαλό μου και απορώ. συμφωνώ με αυτό που λές για το γλυκογόνο αλλά αυτό μπορούμε πχ όλοι να το διορθώσουμε με Νερό Και Φρουκτόζη. Όπως είπα και πρίν, το καλό με την φρουκτόζη είναι απορροφάται και διασπώμενη αργά αργά δίνει μια συνεχή και σταθερή παροχή γλυκόζης. εγώ το προτείνω ανεπιφύλακτα!
Ναι είναι πασίγνωστο οτι το λίπος καίγεται σε χαμηλούς παλμούς, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Αφού για να γίνει αερόβιος χρειάζεται οξυγόνο συνεχώς, σε μεγάλους παλμούς πως θα καταφέρει ο οργανισμός να τροφοδοτήσει με τόσο οξυγόνο όλο το σύστημα?γι αυτό και πριν μπεις στην φάση του έντονου αερόβιου πρέπει 5 με 8 λεπτά(δηλαδή στην αρχή που ξεκινάς πχ διάδρομο) να κάνεις αναερόβιο δηλαδή να ξεκινήσεις σιγά σιγά για να ανοίξουν οι αρτηρίες να πάει οξυγόνο στους ιστούς και μετά γίνεσαι τούρμπο ανάλογα με το τι αερόβιο σε συμφέρει να κάνεις(ποδήλατο, διάδρομο).
Ελπίζω να μην ζάλισα με την πολύ επιστημονικούρα...

Υ.Γ:ναι φίλε μου, το Albert_wesker ειναι κλεμμένο απο το παιχνίδι Resident evil, του οποίου είμαι τρελλός φαν και το ακολουθώ χρόνια τώρα(με την αποκορύφωση για μένα το resident evil 3:nemesiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis!staaaaaaaaaars!lol). Όχι μην βγάλεις λάθος συμπεράσματα, δεν μοιάζουμε σαν χαρακτήρες(δεν είμαι ρουφιάνος χαχα) απλά χρησιμοποίω τα ονόματα των χαρακτήρων σαν νίκς σε διάφορα φόρουμς χαχα. είσαι κι εσύ φαν? 8)

Xorxhs
21-06-06, 15:08
ευχαριστω για τα υπεροχα posts αλλά θα ηθελα να γινουμε λιγο πιο πρακτικοι.Για καυση λιπους μπορειτε να μου πειτε συνιστώμενο προγραμα? π.χ ποσο speed και για ποση ωρα?κλιση διαδρομου?Δεν μπορω να μετρησω 70% χτυπων καρδιας,καταλαβαινεται....

sotos87
21-06-06, 15:41
Ναι είναι πασίγνωστο οτι το λίπος καίγεται σε χαμηλούς παλμούς, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Αφού για να γίνει αερόβιος χρειάζεται οξυγόνο συνεχώς, σε μεγάλους παλμούς πως θα καταφέρει ο οργανισμός να τροφοδοτήσει με τόσο οξυγόνο όλο το σύστημα?γι αυτό και πριν μπεις στην φάση του έντονου αερόβιου πρέπει 5 με 8 λεπτά(δηλαδή στην αρχή που ξεκινάς πχ διάδρομο) να κάνεις αναερόβιο δηλαδή να ξεκινήσεις σιγά σιγά για να ανοίξουν οι αρτηρίες να πάει οξυγόνο στους ιστούς και μετά γίνεσαι τούρμπο ανάλογα με το τι αερόβιο σε συμφέρει να κάνεις(ποδήλατο, διάδρομο).
Ελπίζω να μην ζάλισα με την πολύ επιστημονικούρα...


Ναι ρε συ εντάξει δεν θα μπεις πάνω στον διάδρομο θα τον βάλεις στο τέρμα και θα ψωφήσεις στο τρέξιμο και γω πάντα κάνω 5 λεπτάκια ζέσταμα... :)


Συμφωνώ πάνω κάτω με αυτά που λέει ο sotos87. Αν και στο μόνο που διαφωνώ είναι για το αν θα πρέπει να κάνουμε αερόβιο και βάρη την ίδια μέρα--ρε συ, υπάρχει καλύτερη στιγμή να θες να κάψεις λίπος μετα τα βάρη, που ούτως ή άλλως γίνονται τούρμπο οι καύσεις???οχί απλά το σκέφτομαι με το μικρό μυαλό μου και απορώ. συμφωνώ με αυτό που λές για το γλυκογόνο αλλά αυτό μπορούμε πχ όλοι να το διορθώσουμε με Νερό Και Φρουκτόζη. Όπως είπα και πρίν, το καλό με την φρουκτόζη είναι απορροφάται και διασπώμενη αργά αργά δίνει μια συνεχή και σταθερή παροχή γλυκόζης. εγώ το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Βασικά συμφωνώ ότι ο μεταβολισμός έχει πάρει μπρος απλά το μόνο μου κόλημα είναι πως μετά τα βάρη έχεις ανάγκη από παροχή αμινοξέων, τώρα για τη φρουκτόζη ναι καλή λύση αλλά γιατί όχι και γλυκόζη αφού η φρουκτόζη όπως είπες έχει την ιδιομορφία να αναπληρώνει τα ηπατικά αποθέματα γλυκογόνου, και όχι τα μυικά ενώ προκειμένου να μετατραπεί σε γλυκόζη θέλει και κάπιο χρονικο διάστημα.Δεν ξέρω στην τελική πιστεύω πως πρέπει να δοκιμάσεις και να κρινεις ανάλογα με την εμπειρία τι δουλεύει καλύτερα...π.χ
άλλοι λένε πως η καλύτερη στιγμή για να κάψεις λίπος είναι νωρίς το πρωι χωρις να έχεις φάει τπτ, εγω μια φορά το έκανα και μου ήρθε σκοτοδείνη και ανακατοσούρα και δεν μπόρεσα να βγάλω πάνω από 5 λετά στο διάδρομο....Καταλήγωντας θεωρώ πως το όλο ζήτημα ειναι στην διακριτκή ευχέρεια του καθενός αν δουλεύει σε σένα απλα΄κάντο :)



P.S Μόνο που είσαι fan του παιχνιδιού σε πάω(μα καλά ποιος είμαι ο χριστόδουλος :P ).Λοιπόν εγώ πρωτοήρθα σε επαφή όταν ήμουν 5η δημοτικού(τώρα 2ο έτος) αλλά στο sega saturn ενός φίλου μου, μόνο που τότε δεν έιχα τις γνώσεις για να καταλάβω το σενάριο :( .Το ξαναέπαιξα στο γυμνάσιο αλλά αυτή τη φορά το 2 το ξέσκισα με το που έλεισα τον πρώτο γρίφο τρελάθηκα το τερματισα και με τον Λεον και Κλαιρ και το α και το β σενάριο.Αμέσως πιο μετά τερμάτισα το NEMESIS και μετά καλοκαίρι 3ης Λυκείου έπεσε στα χέρια μου το 1.Αυτο ήταν πήρα το αίμα μου πίσω τους έσφαξα όλους :twisted: :twisted: .Τώρα όσον αφορά τον Wesker μια φιλική συμβουλή μην πλησιάζεις τον Tyrant δεν είναι υπάκουος και πέζει να σε κόψει στα 2 :P :P :P .Αν και στο code Veronica επιστρέφει δριμύτερος.Το Veronica το έχει ένας φίλος εγώ δεν έχω PS2 :( αλλά λίγο που το έχω δει το σενάριο είναι μαμάτο.Από τα παλιά θεωρώ το πιο ατμοσφαιρικό το 1 δεν ξέρω η βίλλα είναι τα ζόμπι τι να πω με συνεπήρε... :lol: Για τις ταινίες τι γνώμη έχεις?

Albert_Wesker
22-06-06, 14:31
Ναι είναι πασίγνωστο οτι το λίπος καίγεται σε χαμηλούς παλμούς, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Αφού για να γίνει αερόβιος χρειάζεται οξυγόνο συνεχώς, σε μεγάλους παλμούς πως θα καταφέρει ο οργανισμός να τροφοδοτήσει με τόσο οξυγόνο όλο το σύστημα?γι αυτό και πριν μπεις στην φάση του έντονου αερόβιου πρέπει 5 με 8 λεπτά(δηλαδή στην αρχή που ξεκινάς πχ διάδρομο) να κάνεις αναερόβιο δηλαδή να ξεκινήσεις σιγά σιγά για να ανοίξουν οι αρτηρίες να πάει οξυγόνο στους ιστούς και μετά γίνεσαι τούρμπο ανάλογα με το τι αερόβιο σε συμφέρει να κάνεις(ποδήλατο, διάδρομο).
Ελπίζω να μην ζάλισα με την πολύ επιστημονικούρα...


Ναι ρε συ εντάξει δεν θα μπεις πάνω στον διάδρομο θα τον βάλεις στο τέρμα και θα ψωφήσεις στο τρέξιμο και γω πάντα κάνω 5 λεπτάκια ζέσταμα... :)


Συμφωνώ πάνω κάτω με αυτά που λέει ο sotos87. Αν και στο μόνο που διαφωνώ είναι για το αν θα πρέπει να κάνουμε αερόβιο και βάρη την ίδια μέρα--ρε συ, υπάρχει καλύτερη στιγμή να θες να κάψεις λίπος μετα τα βάρη, που ούτως ή άλλως γίνονται τούρμπο οι καύσεις???οχί απλά το σκέφτομαι με το μικρό μυαλό μου και απορώ. συμφωνώ με αυτό που λές για το γλυκογόνο αλλά αυτό μπορούμε πχ όλοι να το διορθώσουμε με Νερό Και Φρουκτόζη. Όπως είπα και πρίν, το καλό με την φρουκτόζη είναι απορροφάται και διασπώμενη αργά αργά δίνει μια συνεχή και σταθερή παροχή γλυκόζης. εγώ το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Βασικά συμφωνώ ότι ο μεταβολισμός έχει πάρει μπρος απλά το μόνο μου κόλημα είναι πως μετά τα βάρη έχεις ανάγκη από παροχή αμινοξέων, τώρα για τη φρουκτόζη ναι καλή λύση αλλά γιατί όχι και γλυκόζη αφού η φρουκτόζη όπως είπες έχει την ιδιομορφία να αναπληρώνει τα ηπατικά αποθέματα γλυκογόνου, και όχι τα μυικά ενώ προκειμένου να μετατραπεί σε γλυκόζη θέλει και κάπιο χρονικο διάστημα.Δεν ξέρω στην τελική πιστεύω πως πρέπει να δοκιμάσεις και να κρινεις ανάλογα με την εμπειρία τι δουλεύει καλύτερα...π.χ
άλλοι λένε πως η καλύτερη στιγμή για να κάψεις λίπος είναι νωρίς το πρωι χωρις να έχεις φάει τπτ, εγω μια φορά το έκανα και μου ήρθε σκοτοδείνη και ανακατοσούρα και δεν μπόρεσα να βγάλω πάνω από 5 λετά στο διάδρομο....Καταλήγωντας θεωρώ πως το όλο ζήτημα ειναι στην διακριτκή ευχέρεια του καθενός αν δουλεύει σε σένα απλα΄κάντο :)



P.S Μόνο που είσαι fan του παιχνιδιού σε πάω(μα καλά ποιος είμαι ο χριστόδουλος :P ).Λοιπόν εγώ πρωτοήρθα σε επαφή όταν ήμουν 5η δημοτικού(τώρα 2ο έτος) αλλά στο sega saturn ενός φίλου μου, μόνο που τότε δεν έιχα τις γνώσεις για να καταλάβω το σενάριο :( .Το ξαναέπαιξα στο γυμνάσιο αλλά αυτή τη φορά το 2 το ξέσκισα με το που έλεισα τον πρώτο γρίφο τρελάθηκα το τερματισα και με τον Λεον και Κλαιρ και το α και το β σενάριο.Αμέσως πιο μετά τερμάτισα το NEMESIS και μετά καλοκαίρι 3ης Λυκείου έπεσε στα χέρια μου το 1.Αυτο ήταν πήρα το αίμα μου πίσω τους έσφαξα όλους :twisted: :twisted: .Τώρα όσον αφορά τον Wesker μια φιλική συμβουλή μην πλησιάζεις τον Tyrant δεν είναι υπάκουος και πέζει να σε κόψει στα 2 :P :P :P .Αν και στο code Veronica επιστρέφει δριμύτερος.Το Veronica το έχει ένας φίλος εγώ δεν έχω PS2 :( αλλά λίγο που το έχω δει το σενάριο είναι μαμάτο.Από τα παλιά θεωρώ το πιο ατμοσφαιρικό το 1 δεν ξέρω η βίλλα είναι τα ζόμπι τι να πω με συνεπήρε... :lol: Για τις ταινίες τι γνώμη έχεις?

Έλα φίλε μου κι εγώ σε πάω!ακόμα κι αν είσαι πιο μικρός απο μένα!(ναι ξέρεις η εμού μεγαλειότητα δεν μπορεί πλέον να ασχολείται με μικρά--λολ πλάκα σου κάνω). Αυτό που μου αρέσει πολύ στο resident evil είναι το απίστευτο σενάριο του. Κι ο ρεαλισμός του, που νόμιζες ότι ξέρεις πραγματικά αυτό που ζώ θα μπορεί σε κάποια διάσταση πολύ κοντά στην πραγματικότητα να είνα αληθινό(φονικός ιός που τους κάνει όλους ζόμπι δεν ξέρω αν υπάρχει, πάντως ιός που να σε τρελλαίνει υπάρχει). Και γενικά το στήσιμο, η ατμόσφαιρα και το gameplay(ειδικά το 3 ρε συ με τον nemesis να σου πήγαινε κάθε φορά που έκλεινες την πόρτα και άκουγες τον τερατόμορφο να τρέχει μπουμ!μπουμ!). Οκ έχουμε ξεφύγει εκτός τόπικ, θα σου στείλω το μσν μου αν θες πριβέ να γίνουμε κολλητάρια(και να φτιάξουμε το δικό μας φαν κλάμπ και φόρουμ λολ)

Στο θέμα μας τώρα. Η φυσιολογία του αερόβιου είναι πολύπλοκο πράγμα σώτο, και οι πιο πολλοί δεν το ξέρουνε καν ότι δεν κάνουνε αερόβιο. Το ζέσταμα που λες ότι κάνεις, είναι ουσιαστίκα η φάση που ο οργανισμός κάνει αναερόβιο. δηλαδή καίει γλύκόζη απο τα αποθέματα. κι αυτό μέχρι ο οργανισμός να συνηθίσει(με απλά ελληνικά) η επιστημονικά να προσαρμοστεί στην κατάσταση στρές που θέλουμε να τον υποβάλουμε κι αυτήν είναι ο αερόβιος. Αυτοί που προσπερνάνε αυτήν την φάση καίνε τον τρελλό μυικό ιστό(δεν τους νοιάζει, αρκεί να αδυνατίσουνε, δες βλακεία). Αρα αυτό που μας προβληματίζει είναι σε αυτήν την φάση της προσαρμογής να έχουμε αρκετό γλυκογόνο και στο ήπαρ αλλα και στους μύες για να μπορούμε να την διαβούμε ομαλώς και μετά να πάμε στον αερόβιο. Αλλα και μετά, ο οργανισμός χρειάζεται μια συνεχή και σταθερή παροχή γλυκόζης(μικρότερη βέβαια). Γι αυτό λέω ότι η φρουκτόζη είναι το καλύτερο για αυτήν την φάση. τώρα για την φάση προσαρμογής ίσως και να μην δουλεύει καλά, ούτως η άλλως ΄δεν πρέπει να τα δίνουμε όλα 100% στα βάρη αν θέλουμε μετά να κάνουμε αερόβιο, εκτός αν γίνει πολυ χαμηλά. Δεν ξέρω τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για την άθλια φάση της προσαρμογής, εγώ απλά πίνω απο την αρχή που ξεκινάω το τζίμ το διάλυμα, θεωρω ότι θα υπάρχει αρκετή γλυκόζη για μετά. Μπορεί και να κάνω λάθος. Άλλα όπως είπες ο καθείς διαφορετικός οπότε τα κάνουμε στην πράξη και βλέπουμε αν πιάνει.
Τώρα όσον αφορά τον αερόβιο το πρωί νηστικός, είναι ότι χειρότερο! Αυτοί που τα λένε αυτά είναι αυτοί που απλά θέλουνε να κάψουνε κιλά δεν τους νοιάζει τι θα κάψουνε. Ναι ο οργανισμός καίε το πρωί το λίπος, αλλα αν δεν φας για να πάρει την γλυκόζη που χρειάζεται θα κάψει τους μύες!Γι αυτό τρως ένα πλούσιο πρωινό αλλά φτωχό σε λίπη. Δηλαδή ρε παιδιά έλεος, μετά απο οκτώ ώρες ύπνο, ο οργανισμός πεινάει, θέλει τροφή καύσιμο, και συ θα πας για αερόβιο?το πέθανες το σύστημα. Εκτός αν πας μετά το πρωινό πάω πάσο τότε.
Εγώ πχ ακριβώς για τον λόγο ότι το πρωί θες να φας μια πρωτείνη με μεγάλο ινσουλινικό δείκτη(δηλαδή να απορροφάται γρήγορα) έχω αγοράσει πρωτείνη Whey και την πίνω σε νερό. Τι μου λέτε τώρα, ποτέ αερόβιο νηστικός, ειδικά το πρωί που ο οργανισμός πεινάει για οκτώ ώρες. Και γενικά αν πάτε νηστικοί στο τζίμ να έχετε μαζί σας ένα powerade ή ένα gatorade για να ενισχύετε τον οργανισμό(ίσως αυτό σώτος να βοηθάει στην φάση προσαρμογής ποιος ξέρει).
Όσο για την παροχή αμινοξέων που λές, ναι συμφωνώ. αλλά για αυτόν τον λόγο εγώ μετά το τζίμ πίνω το διάλυμα γουεί και δεξτρόζη(όχι ανάμεσα στα βάρη και στον αερόβιο, μετά είναι το πιο σωστό έτσι λένε). Αυτά για αυτό το θέμα.


Όσο για το παιδί που ζήτησε πρόγραμμα ζήτα απο τους γυμναστές να σου πούνε, απο κάποιον που να ξέρεις ότι ξέρει και δεν είναι άσχετος.
Αλλά επειδή το 95% είναι θα σου πω τι κάνω εγώ να πάρεις μια γεύση.
ξεκινάω απο ταχύτητα 5,2 και μέσα σε οκτώ λεπτά έχω φτάσει τα 5,8. Φάση προσαρμογής που λέγαμε?σιγά σιγα εκεί(σώτος πέντε λεπτά δεν είναι αρκετά, εκτός να είσαι σούπερ γυμνασμένος πχ αθλητής). Μετά μέχρι τα 12 λεπτά φτάνω το 6,2 λίγο πιο γρήγορα και πατάω για ένα λεπτό μία ενναλαγή τζόγκινγκ η τρέξιμο πολύ γρήγορα για να πάρει μπρός το σύστημα. ΑΛΛΑ ΌΧΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ, 1 ΜΕ 1,5 ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΠΟΛΥ. μετά επανέρχομαι στα 6,2 και κάνω γρήγορο περπάτημα, για τρία λεπτά.(υπόψιν το λίπος καίγεται σε πολύ χαμηλούς παλμούς, τρέξιμο πάνω απο δύο λεπτά δεν είναι αερόβιος, εκτός αν κάνεις χαλαρό τζόγκινγκ αλλά γιατί να προτιμήσει αυτό αντι της εναλλαγής, για να ανεβοκατεβάζεις τους παλμούς χωρίς ομως να ξεπεράσεις το όριο του αερόβιου). μετά ξανά μια ενναλαγή γρήγορη και μετά επιστροφή κοκ. Μερικές φορές που πριν δεν είχα κάνει βάρη είχα φτάσει μια ώρα διάδρομο και είχε προσαρμοστεί τόσο πολύ ο οργανισμός που κυριολεκτικά το ελάχιστο περπάτημα ήτανε 6,6!έλεος μου δηλαδή...και στις ενναλλαγές ακόμα πιο ψηλά.τεσπα αυτό κάνω εγώ φίλε και δουλεύει μια χαρά. το χω μελετήσει το πράγμα, έχω μελετήσει όλόκληρο βιβλίο για την φυσιολογία του αερόβιου! αν θες εσύ κι αν είσαι αρχάριος προσάρμοσες τις ταχύτητες αλλα αυτό ειναι το βασικό πλάνο:οι ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ.
αυτά...
ελπίζω να μην κούρασα...


Υ.Σ:
-jill!
-Brad!
-Jil, Jill we' ve got to....MPOYM!(emfanizetai to nemesis!)
-STAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAARSSSSSSSSSSSS!
-Jill, help me!
-Braaaaaaaaaaaaad!
-Jill, heeeeeeeeeeeeeeelp!NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!GOYMP!(toy xonei ena karfi stin moyri...lol kai ton petaei pera)
-(i jill girnaei to kefali alloy kai leei)NO... (kai meta ton plisiazei kai koitaei)Brad...
-STAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAARS!
(είναι η καλύτερη στιγμή μέσα στο παιχνίδι, ανατρίχιασα όταν το είδα)

sotos87
24-06-06, 23:36
Καταρχήν να απαντήσω στο φίλο Xorxh κάνε ότι σου λέει ο Albert_Wesker και γω το ίδιο κάνω.Όσο για τους σφυγμούς υπάρχουν ειδικά ρολόγια που τους μετράνε αλλά είναι λιγάκι ακριβά 50-70euro.


Τώρα όσον αφορά το θέμα του γκυκογόνου πιστεύω ότι το υπεραναλύσαμε.Εγώ ούτως ή άλλως κάνω τρέξιμο διαφορετικές ώρες από τα βάρη οπότε δεν υπάρχει και ιδιαίτερο πρόβλημα, ωστόσο ο καθένας δοκιμάζει και αναλόγως πράττει :wink: .


Υ.Σ Brad Vickers ή αλλιώς chickenheart,η κουφάλα που εγκατέλειψε τους S.T.A.R.S στην έπαυλη στο R.E 1 οπότε καλά του έκανε ο ΝΕΜΕSIS :affraid: .Ακόμα όμως περιμένω τη γνώμη σου για τις ταινίες.Ρε συ να σου κάνω μια σεναριακή ερώτηση ο ΝΕΜΕSIS γιατί τόσο μίσος με τους S.T.A.R.S ακόμα δεν έχω καταλάβει :???:

Άσχετο αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος τι σπουδάζεις αλλά επειδή δεν θές να πεις θα σεβαστώ την επιθυμία σου... :)

Albert_Wesker
02-07-06, 20:03
Καταρχήν να απαντήσω στο φίλο Xorxh κάνε ότι σου λέει ο Albert_Wesker και γω το ίδιο κάνω.Όσο για τους σφυγμούς υπάρχουν ειδικά ρολόγια που τους μετράνε αλλά είναι λιγάκι ακριβά 50-70euro.
Φίλε μου κάνε αυτό που σου λέει ο Σότος. Αν τώρα δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις ένα τέτοιο ρολόι ζήτα απο το γυμναστήριο που πάς να σου δώσουν μια ειδική ζώνη που την φοράς γύρω απο την μέση, και η οποία μετράει τους σφυγμούς . Ρώτα τους γυμναστές σίγουρα θα ξέρουνε να σου πούνε πως λειτουργεί. Αν δεν ξέρουνε κι αυτό τότε σίγουρα είναι εντελώς άσχετοι κι άλλαξε γυμναστήριο!λοοολ


Τώρα όσον αφορά το θέμα του γκυκογόνου πιστεύω ότι το υπεραναλύσαμε.Εγώ ούτως ή άλλως κάνω τρέξιμο διαφορετικές ώρες από τα βάρη οπότε δεν υπάρχει και ιδιαίτερο πρόβλημα, ωστόσο ο καθένας δοκιμάζει και αναλόγως πράττει :wink: .
Δίκιο έχει. Το κουράσαμε... γι αυτό κάνε το εξής: αγόρασε ένα powerade για τα βάρη, ρίξε σε ένα μικρό μπουκαλάκι μια κγ φρουκτόζη για τον :wcourt: . Αν τα κάνεις μαζί, όπως πχ εγώ, πάρτα και τα δύο μαζί. Αυτό κάνω εγώ πάντως... (δεν ξέρω αν θα δουλέψει σε άλλον)


Υ.Σ Brad Vickers ή αλλιώς chickenheart,η κουφάλα που εγκατέλειψε τους S.T.A.R.S στην έπαυλη στο R.E 1 οπότε καλά του έκανε ο ΝΕΜΕSIS :affraid: .Ακόμα όμως περιμένω τη γνώμη σου για τις ταινίες.Ρε συ να σου κάνω μια σεναριακή ερώτηση ο ΝΕΜΕSIS γιατί τόσο μίσος με τους S.T.A.R.S ακόμα δεν έχω καταλάβει :???: [/quote]

Ο NEMESIS είναι απλώς απο την κατασκευή μια unstoppable killing machine που έχει σαν μοναδικό σκοπό να εξαφανίσει απο προσώπου γής όλους τους STARS που είχαν το θράσος να ξεφύγουνε ζωντανοί στο νούμερο1... τους θυμάσαι?ειναι οι Chris Redfield, Jill Valentine, Barry Burton, Rebecca Chambers(αυτήν την έχεις στο 0-άλλο κομμάτι απο κεί) και o Brad Vickers(ο τομπουλογλου απο το NEMESIS χαχα). Ο NEMESIS Απλα κουβαλάει το μίσος και την πικρία της εταιρίας του UMBRELLA( :army2: ). Πως να στο πώ, ζει γι αυτό!(όχι πλέον δεν ζεί τον κανόνισε η Jill 8) ). Αυτό είναι το μοναδικό στοιχείο που έχουνε βγάλει στην δημοσιότητα οι κατασκευαστές του παιχνιδιού. Απλά όταν ξεκίνησε το 3(πριν απο το δύο έτσι πάει το σενάριο) οι STARS γνωρίζοντας ότι η UMBRELLA θα κάνει την κίνηση της έβαλαν πλώρη και έφυγαν απο την RACCOON CITY. Μέσα όμως στο χάος η Jill kai o Brad ξέμειναν... και τότε αρχίζει το κακό!
Όσο για τις ταινίες ναι ήτανε καλές. Η πρώτη φυσικά δεν είχε και τόσο πολύ σχέση σεναριακά με το παιχνίδι(φυσικά στην αρχή η σκηνή με τα κοράκια ήτανε φανταστική μου θύμισε το 2 τον διαδρομο που σπάνε τα τζάμια και ορμάνε τα κοράκια) αλλά κατά τα άλλα τπτ άλλο. Απο την άλλη η δύο ήτανε γαμάτη! οκ η άλις ανήκει στην σφαίρα της φαντασίας των σεναριογράφων αλλά για μένα αποτελεί μια εξαιρετική προσθήκη. Επίσης οι ηθοποιοί που κάνουνε την Jill Valentine και τον Carlos Oliviera είναι όλα τα λεφτά!(οκ τον Carlos τον γεράσανε λίγο χαχα τεσπα). Και τι να πρωτοσκεφτώ τις σκηνές μέσα στην εκκλησία με τα Lickers που πραγματικά η κινηματογραφική λήψη ήταν φαντασμαγορική(ειδικά εκεί που η Jill εξερευνά τον διάδρομο αυτή η πλάγια λήψη της κάμερας μου θύμισε ότι είμαι μέσα στο παιχνίδι στο 3 που είναι και το αγαπημένο μου) η το σχολείο με τα μικρά και μετά με τα σκυλιά-κέρβερους?άσε τι μου λές τώρα, μόλις είδα την δεύτερη ταινιά ανατρίχιασα!Βγήκα απο την αίθουσα του κινηματογράφου κι έτρεμα σύγκορμος απο την συγκίνηση!νόμιζα οτι ΝΑ! ξαναζώ το παιχνίδι. Και ξέρεις τι άλλο μου άρεσε? η σκηνή που η Άλις τρέχει δίπλα απο τους καθρέφτες και προσπαθεί να ξεφύγει απο το ελικόπτερο που την κυνηγάει και την πυροβολάει και τα διάλυει όλα-μου θύμισε την Claire στην αρχή του Code Veronica... Δεν λέω άλλα θα τα αναλύσουμε απο κοντά...εννοώ στο μσν 8)
Άσχετο αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος τι σπουδάζεις αλλά επειδή δεν θές να πεις θα σεβαστώ την επιθυμία σου... :) [/quote]οκ..............................

jiujitSu
03-07-06, 22:54
LooooooL re ! XAXAxaxaxaxaa ante kalh grammwsh ...

Albert_Wesker
04-07-06, 02:27
LooooooL re ! XAXAxaxaxaxaa ante kalh grammwsh ...

Τι καλύτερο απο το να μπορείς να χαρίσεις γέλιο στον κόσμο...

Ναι άσε η τρέλλα πάει σύνεφο(σε όλα τα επίπεδα) και δεν λέει να υποχωρήσει!

Βασικά θέλω να κάνω μια ερώτηση τα παιδια εδώ μέσα κι αυτούς που ξέρουνε:
πέρα απο την γουέι τι άλλη πρωτείνη μου προτείνετε να αγοράσω?σκέφτομαι καζείνη και κρεατίνη. θέλω όμως να μου πείτε ασφαλή ελεγμένα προιόντα. Μπορώ να τύχω λίγο της προσόχής σααααααααααααααααααααας?

sakisboy
04-07-06, 11:36
LooooooL re ! XAXAxaxaxaxaa ante kalh grammwsh ...

Τι καλύτερο απο το να μπορείς να χαρίσεις γέλιο στον κόσμο...

Ναι άσε η τρέλλα πάει σύνεφο(σε όλα τα επίπεδα) και δεν λέει να υποχωρήσει!

Βασικά θέλω να κάνω μια ερώτηση τα παιδια εδώ μέσα κι αυτούς που ξέρουνε:
πέρα απο την γουέι τι άλλη πρωτείνη μου προτείνετε να αγοράσω?σκέφτομαι καζείνη και κρεατίνη. θέλω όμως να μου πείτε ασφαλή ελεγμένα προιόντα. Μπορώ να τύχω λίγο της προσόχής σααααααααααααααααααααας?

i whey einai kali gia to proi,protou kai meta gimnastiki otan to soma sou xreiazetai grigora aminoksea (trofi) einai taxyas aporofiseos (mbainei mesa se 30 lepta sto aima). I kazeini einai pio poli gia protou ton ypno kai endiamesa apo geumata logo tou oti bradias aporofiseos kai mpainei mesa se 6 ores sto aima.Kreatini pare apo 6 mexri 8 bdomades kai meta dialeima ( ego pistebo sto dialeima).Tora ola ta simpliromata einai asfali kai an den einai den to kseroume,ta kolpa pou kanei o EOF gia ba bgalei europoula min ta pistebeis (p.x arithmo EOF) giati den elenxei ta proionta apla dinei ena arithmo kai kanei konoma.
Ego tha sou lega na koitakseis na min pliroseis ta maliokefala sou kai na pareis kalis piotitas proionta. :army2:

Albert_Wesker
04-07-06, 16:35
Αχ τι να πώ ρε σύ σε ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κοίτα είναι όντως αμφίβολο το κάτα πόσο είναι ασφαλή τα προιόντα αυτά. Οι δικοί μου μου λένε να τα βγάλω πέρα με το φαί και να τρώω κι να είναι 100 αυγά(ασπράδια εννοώ) την βδομάδα λολ και να μην αγοράσω. αλλά εγώ σκέφτομαι:και πως ξέρουμε ότι τα αυγά είναι κα αυτά ασφαλή; αφού οι πιο πολλές εταιρίες χρησιμοποιούνε μεταλλαγμένα για πρώτη ύλη...τεσπα. Θα κάνω αυτο που λες εσύ, μια έρευνα αγοράς για τα πιο φθηνά αλλα και με μια χ ποιότητα και θα κάνω τις επιλογές μου. γνωρίζω μόνο ένα μαγαζί στην αθήνα. Ξέρεις πέρα απο την ομόνοια που αλλού έχει?
περιμένω σάκις μπόι...

asmodeus
04-07-06, 22:42
<table align="center" cellpadding="0" cellspacing="1" bgcolor="black"><tr><td colspan="2" class="row1" align="center">Resident Evil Apocalypse</td></tr><tr><td colspan="2" class="row1">My name is Alice. I worked for the Umbrella Corporation,
the largest and most powerful commercial entity in the world.
I was head of security at a secret high-tech facility called The Hive,
a giant underground laboratory developing experimental viral weaponry.
But there was an incident. The virus escaped and everybody died.
Trouble was... they didn't stay dead.</td></tr><tr><td class="row1">http://forum.bodybuilding.gr/upload/posts/rea/rea1.jpg</td><td class="row1">http://forum.bodybuilding.gr/upload/posts/rea/rea3.jpg</td></tr><tr><td class="row1">http://forum.bodybuilding.gr/upload/posts/rea/rea4.jpg</td><td class="row1">http://forum.bodybuilding.gr/upload/posts/rea/rea5.jpg</td></tr></tr><tr><td class="row1">http://forum.bodybuilding.gr/upload/posts/rea/rea6.jpg</td><td class="row1">http://forum.bodybuilding.gr/upload/posts/rea/rea7.jpg</td></tr></tr><tr><td class="row1">http://forum.bodybuilding.gr/upload/posts/rea/rea8.jpg</td><td class="row1">http://forum.bodybuilding.gr/upload/posts/rea/rea9.jpg</td></tr><tr><td colspan="2" class="row1" align="right">my name is Alice and i remember everything</td></tr></table>

Albert_Wesker
08-07-06, 18:00
Την τύυυυυυυυυυυυυυχη μου! Προσπάθησα δυο τρεις φορές να ανεβάσω μερικές φώτο για να εμπλουτίσω την συλλογή του τόπικ σε φώτος απο το θεικό resident evil αλλά όλες ήτανε πολύ μεγάλες και δεν κατάφερα να ανεβάσω καμία...γκρρρρρρρρρρρρ :x :x :x :x :x :x

Δεν πειράζει. Νομίζω ότι κάποιος διαβάζοντας το τόπικ και βλέποντας την ανταπόκριση του κόσμου σε αυτό(λολ) καταλαβαίνει τι θεικό είναι οπότε μπορει να χρησιμοποιησεί το μυαλό του για να κατασκευάσει την εικόνα αυτού του...διαμαντιού χιχι. :lol:

Τέσπα, ακόμα περιμένω να μου απαντήσετε για τα μαγαζιά που υπάρχουνε στην αθήνα με είδη διατροφής για bodybuilding κι όλα τα σχετικά. Θέλω να κάνω μια έρευνα αγοράς για να αγοράσω κάποια και θα με βοηθάγατε πολύ...(σάκις μπόι που είσαι...)