PDA

Επιστροφή στο Forum : Bruce Lee !!



Doctorg
20-10-11, 02:26
Μπρους Λι (1940 - 1974)
Ηθοποιός, συγγραφέας, θρύλος των πολεμικών τεχνών και λαϊκό είδωλο.


32961


Γεννήθηκε ως Λι Χου Φαν στο Σαν Φρανσίσκο στις 27 Νοεμβρίου 1940 και τρεις μήνες αργότερα μετακόμισε με την οικογένειά του στο Χονγκ Κονγκ, καθώς ο πατέρας του ήταν διάσημος τραγουδιστής στην κινεζική όπερα.
Σε ηλικία έξι ετών έκανε το ντεμπούτο του στη μεγάλη οθόνη, σε μία κινέζικη ταινία, για να ακολουθήσουν πολλοί τέτοιοι ρόλοι σε μελοδραματικές συνήθως παραγωγές. Επί οκτώ χρόνια εμυείτο στα μυστικά των πολεμικών τεχνών της Ανατολής και ειδικότερα στο κουνγκ-φου, που βασίζεται στη φιλοσοφία του ταοϊσμού και του ζεν.

Όταν ενηλικιώθηκε πήγε στην Αμερική για να σπουδάσει φιλοσοφία. Κατά τη διάρκεια των σπουδών του δεν έπαψε ποτέ να εξασκείται στο κουνγκ-φου. Τον απασχολούσε πολύ το αν οι σύγχρονες εκδοχές των αρχαίων κινεζικών πολεμικών τεχνών εκπλήρωναν τις αρχικές προθέσεις των ιδρυτών τους. Γι' αυτό μελετούσε την ιστορία της τέχνης του και προσπαθούσε να προσεγγίσει την ουσία της διανοητικά. «Οι πολεμικές τέχνες είναι ενδοσκόπηση και φιλοσοφία» έλεγε.




http://www.youtube.com/watch?v=NAy6bKRdED8



Στο Πανεπιστήμιο του Σιάτλ γνώρισε και τη μετέπειτα σύζυγό του Λίντα, με την οποία απέκτησε δύο παιδιά. Ως φοιτητής έκανε μαθήματα κινεζικών στο πανεπιστήμιο για να βγάζει χαρτζιλίκι. Σε ένα από αυτά ήρθε κι εκείνη μαζί με μια κινέζα συμφοιτήτριά της. Άρχισαν να κάνουν παρέα και μετά από πολλές εξόδους με κοινούς φίλους τη ζήτησε σε ραντεβού. Η Αμερικανίδα με τα κόκκινα μαλλιά και τα ανοιχτόχρωμα μάτια γοητεύτηκε από το όμορφο μείγμα Ανατολής και Δύσης που τέλεια ενσάρκωνε ο Λι. Εξέπεμπε την εσωτερική ευγένεια και αξιοπρέπεια των ανατολικών λαών, ενώ ταυτόχρονα είχε ένα διαπεραστικό χιούμορ, που ταίριαζε σε άνθρωπο της Δύσης. Χειριζόταν την αμερικανική αργκό τόσο άνετα όσο μιλούσε και αρκετές κινεζικές διαλέκτους.

Ο Μπρους και η Λίντα παντρεύτηκαν ένα απόγευμα του 1964 στο εκκλησάκι του πανεπιστημίου. Λίγο καιρό αργότερα τον κάλεσαν να λάβει μέρος σε μια επίδειξη κουνγκ-φου στην Καλιφόρνια και εκεί συνέβη κάτι που άλλαξε τη ζωή του. Την επίδειξη έτυχε να παρακολουθήσει ένας διάσημος κομμωτής του Χόλιγουντ και μεγάλος οπαδός των πολεμικών τεχνών. Εκείνος μετέφερε ενθουσιασμένος τα νέα για κάποιον νεαρό εν ονόματι Μπρους Λι, με μοναδικό στυλ και εμφάνιση, σε ένα φίλο του παραγωγό ταινιών. Το αποτέλεσμα ήταν ένα πενταετές συμβόλαιο για την τηλεόραση. Το ζεύγος Λι μετακομίζει στο Χόλιγουντ.



32967


Ο Λι έγινε γνωστός στο αμερικανικό κοινό με την τηλεοπτική σειρά «The Green Hornet». Είχε πρωταγωνιστικό ρόλο και πολεμούσε το έγκλημα και την αδικία. Συνέχισε να εξασκείται στις πολεμικές τέχνες και άρχισε να διαμορφώνει έναν δικό του συνδυασμό κινήσεων κουνγκ-φου και μποξ, τον οποίο ονόμασε Jeet Kune Do. Του άρεσε η ευελιξία στις πολεμικές τέχνες και γι' αυτό ποτέ δεν προτίμησε το στυλιζαρισμένο και άκαμπτο καράτε. Θωρούσε μάλιστα χαζό και ανούσιο το να σπάει κανείς τούβλα και τοίχους με το χέρι του: «Έχετε δει ποτέ κανένα τούβλο να ζητάει καβγά; Δεν έχουν νόημα αυτά τα πράγματα. Εξάλλου κανένας άνθρωπος δεν πρόκειται να σταθεί ποτέ έτσι ακίνητος να περιμένει πότε θα τον χτυπήσεις».

Ο Λι, όμως, δεν ήταν γνωστός στα πλατό του Χόλιγουντ μόνο για τη συμμετοχή του σε τηλεοπτικές σειρές. Οι διάσημοι «σκληροί» του κινηματογράφου, όπως ο Στιβ Μακ Κουήν είχαν βρει στο πρόσωπό του τον τέλειο δάσκαλο. Τους δίδασκε πώς να δίνουν ένα σωστό και αληθοφανές «ξύλο» για τις ανάγκες των ταινιών τους και τους χρέωνε 150 δολάρια την ώρα.



3296332968



Στην πορεία, ο Λι κατάλαβε ότι ο κινηματογράφος ήταν αυτό που πραγματικά ήθελε να κάνει και αποφάσισε να ιδρύσει μια εταιρεία παραγωγής. «Η ηθοποιία είναι το επάγγελμά μου, ενώ οι πολεμικές τέχνες και η εξάσκησή μου σ' αυτές είναι κάτι προσωπικό» είχε πει. Επέστρεψε στην πατρίδα του και έκανε το Χονγκ Κονγκ έδρα των δραστηριοτήτων του.
Η πρώτη του ταινία «Το Μεγάλο Αφεντικό» ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Με εισπράξεις ενός εκατομμυρίου δολαρίων μέσα σε τρεις ημέρες στις αίθουσες του Χονγκ Κονγκ, κατέρριψε το ρεκόρ που ως τότε κατείχε το μιούζικαλ «Η μελωδία της ευτυχίας». Ακολούθησαν με την ίδια εισπρακτική επιτυχία οι ταινίες του: «Ματωμένες γροθιές του Καράτε (1972), «Ο κίτρινος δράκος του Χονγκ-Κονγκ» (1972) και «Ο κίτρινος πράκτωρ εναντίον της Μαφίας» (1973), που εκτόξευσαν τη φήμη του σε όλο τον κόσμο.



329643296532966



Πέθανε ξαφνικά στις 20 Ιουλίου 1973, αφήνοντας ημιτελή την τελευταία του ταινία, η οποία έφερε τον ειρωνικό τίτλο «Θανάσιμο παιχνίδι». Η μυθολογία γύρω από τον θάνατο του Μπρους Λι οργιάζει ακόμη και σήμερα, παρ' όλο που η επίσημη εκδοχή εξακολουθεί να είναι «εγκεφαλική αιμορραγία». Οι στενές και ενίοτε συγκρουόμενες σχέσεις του με την κινεζική μαφία κάνουν τους περισσότερους οπαδούς και φίλους του να μιλούν για δολοφονία. Αυτό το σενάριο ωστόσο δεν αφορά απλά ένα ξεκαθάρισμα λογαριασμών, αλλά τη διακύβευση μεγάλων οικονομικών συμφερόντων στα πλοκάμια του κινεζικού παρακράτους.



http://www.youtube.com/watch?v=PiDy6JcfmXo



Ο Μπρους Λι παραμένει και σήμερα αρκετά δημοφιλής και γύρω του έχει στηθεί μια επικερδής βιομηχανία. Ό,τι φέρει την υπογραφή του μοσχοπουλιέται σε δημοπρασίες, ενώ η ιστοσελίδα του (http://bruceleefoundation.org/) δέχεται εκατομμύρια επισκέπτες κάθε χρόνο. Σύμφωνα με τους ειδικούς, θεωρείται ίνδαλμα αντιστοίχου βεληνεκούς με τον Τζέιμς Ντιν, τον Έλβις Πρίσλεϋ και την Μέριλιν Μονρόε. Άλλωστε, το αμερικανικό περιοδικό ΤΙΜΕ το συμπεριέλαβε στους «100 πιο σημαντικούς ανθρώπους του 20ου αιώνα».




http://www.youtube.com/watch?v=RAyHrMQcqD0

:clap::clap:

jojosmj
20-10-11, 10:53
πολυ καλο ....
να συμπληρωσω λεγοντας πως ο bruce lee σκεφτοτανε να μετα ονομαση το jeet kune do σε παγκρατιο ,αυτα τα εχει πει ο φιλος του κ μαθητης του dani inosanto , ειχε κανει βαρη με το ειδωλο Arnold Schwarzenegger κ οπως ειχε πει κ ο ιδιος τα κιλα που σηκωνε για την δυναμη του ηταν φενομενικα αδυνατο εκανε αυτοσυγκεντρωσης με 30 κιλα αν θυμαμαι καλα,o bruce lee εκανε συνεχως ασκησεις ισομετρικες κ ενδυναμωσεις,ηταν ο δευτερος καλυτερος μαθητης του yip man ,νομηζω πως ο πατερας του bruce lee ηταν ηθοποιος κ οχι τραγουσδηστης οπως κ οι οικογενια του αυτος κ τα 6-7 αδερφια του ειχαν παραδοση στο θεατρο...ηταν ευπορη οικογενια επησης ηταν κ πολυ καλος χορευτης ,η πτυχιακη του στο πανεπηστημιο ειχε ηταν πανω στην αρχαια ελλαδα ...
σαφως κ ολοκληρωσε το συστημα του wing chun γτ στην συνεχεια αφου το ν εδιωξε ο yip man ο william chumg με τον οποιο ηταν κολητοι εγινε δευτερος κ κρυφος δασκαλος του δειχνωντας του το παραδοσιακο wing chun το οποιο περασε ο yip man μονο στον william.σαφως κ δεν ηταν μονο ηθοποιος αλα κ επληκτηκος μαχητης.
επησης δν δολοφονηθηκε μονο ο bruce lee αλα κ ο γιος του brandon lee ο οποιος ειχε την σπιθα κ την σιγοθρια του πατερα του επαιξε σε 2-3 ταινιες εγινε γνωστος για την ταινια the crow (το κορακι ) στην οποια κ δολοφονηθηκε http://www.youtube.com/watch?v=jA4YYeM35Os http://www.youtube.com/watch?v=uwPvS2pR7p4 .επησης οταν ειχα ρωτησει τον δασκαλο μου ο οποιος εχει εκπαδευτει 20 χρονια με τον william του ειπε πως π ο b.lee κ ο brandon lee οι θανατοι τους ειχαν αμεση σχεση με τον δικηγορο της οικογενιας k την πρωην γυναικα του Linda lee τα συμπερασματα δικα σας.

Lao
02-11-11, 14:31
για μενα ο lee ηταν ειναι κ θα ειναι πολυ ψηλα,ο william παντα ανωτερος για πληροφοριες διαφορετικες σαφως θα εχεις αλα δεν νομηζω πως υπαρχει ποιο εγκυρη πηγη να μας μηλησει για τον lee απο τον william κ το inosanto.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που μπορούν να μιλήσουν για τον Lee. Κάποιοι από αυτούς μπορεί όντως να ξέρουν κάποια πράγματα, κάποιοι άλλοι όμως, όχι. Μην ξεχνάς ότι ο Lee ακόμα και σήμερα μπορεί να είναι ένα καλό μέσο κονόμας για πολύ κόσμο.

Μιλώντας σε προσωπικό επίπεδο, έχω πάντα το εξής moto: «δεν ήμουν εκεί, δεν ξέρω». Όταν ο Lee απεβίωσε, εγώ δεν είχα γεννηθεί καν, συνεπώς το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ακούω την άποψη του καθενός και αυτό είναι όλο.

Παρόλαυτά, για μένα η ουσία δεν είναι τι λέει ο καθένας για τον Lee ή αν πέθανε από φυσικά αίτια / τον σκότωσαν τριάδες / τον καθάρισαν με ενεργειακό χτύπημα / τον έφαγε η CIA / ήθελε να βαφτίσει το σύστημά του με μια ελληνική ονομασία / whatever φιλολογία που έχει αναπτυχθεί με τα χρόνια.

Ο Lee ήταν ένας πολύ ικανός πολεμικοτεχνίτης ηθοποιός, ένας χαρισματικός άνθρωπος, ο οποίος έκανε γνωστές τις ΠΤ στο ευρύ κοινό στις δυτικές χώρες.

Για μένα, η βασική συνεισφορά του ήταν αυτή.

Από κει και πέρα, το τί λέει ο καθένας, όπως σου είπα και πριν, για μένα είναι αδιάφορο.



ποιον εχεις ποιο ψηλα π.χ να δω τι ενωεις κ εγω ποιο ψηλα εχω τον william ποιο ψηλα απο τον william Κανενα μετα παμε σε αλες κατηγοριες στους αθλητες... .... επησης ο Lee ηταν κ φενομενο ειχε παρα πολυ δυναμη για το σωμα του ,το εχει αναφερει ο arlond οταν ειχαν κανει βαρη μαζοι σηκωνε παρα πολλα κιλα για τα κιλα του...

Γιατί πρέπει να έχω ψηλά ή χαμηλά κάποιους;

Αν είσαι έμπειρος σε αυτό που κάνεις, τότε θα ξέρεις ότι ανίκητος και «καλύτερος» δεν είναι κανένας. Είμαι κατά των μυθοποιήσεων.

jojosmj
02-11-11, 16:31
φιλε Lao κατι μπερδευεις ανικητος μπορει να ειναι καποιος για καποια εποχη-ενα χρονικο διαστημα αποδεδειγμενα βλεπε roy jones βλεπε rob kaman κ ramon dekers Κ αλους.
δν ποιανω το σκεπτικο σου γιατι δν μου δινεις επειχηρηματα ο Lee για να μπουμε ξανα στο θεμα κ να μην βγουμε Off topic ειχε εκπληκτικη ταχυτητα οπως κ ο william δεν ξερω πως νικαει κανενας καποιον που ειναι χ2 ποιο γρηγορος απο αυτον.τεσπα ο καθενας εχει τα πηστευω του κ την ιδεολογια του.εγω δν προσπαθω να ειμαι καλυτερος απο κανεναν προσπαθω καθε μερα να ειμαι καλυτερος απο χθες.οπως κ τα ποσα χρονια κανει καποιος δεν μου λενε τπτ οι πολεμικες τεχνες ειναι θεμα αντιληψης-τεχνικης-ταχυτητας μπορει να καναμε sparing Π.χ κ να χανα γτ εισαι πολυ ποιο γρηγορος απο μενα κ εσυ να εχανες απο μενα γτ εχω πολυ μεγαλη ξυλοχορητικοητα υπαρχουν πολοι παραγοντες.
παντα φιλικα χωρεις να θελω να θηξω κατι η να υπονοησω κατι δν εχω αυτο σκοπο (κουβεντα κανουμε )

paulakos
12-11-11, 03:59
http://youtu.be/ZzoI3d73IAI

vaggan
12-11-11, 11:23
το θεμα δεν ειναι αν ειναι ανικητος,το θεμα ειναι οτι ειναι ο πατερας των μεικτων πολεμικων τεχνων 30 χρονια πριν γενηθει ο ορος αυτος.για εμενα δεν ηταν απλα ενας μαχητης ηταν καλλιτεχνης φιλοσοφος ποιητης καταποιανοταν με τα παντα και ειχε ενα υπεροχο μυαλο.ο μπρους θα ειναι παντα το νουμερο ενα για εμενα στην καρδια μου οσοι και αν περασουν μετα απο αυτον.ηταν μοναδικος.

ελμερ
12-11-11, 12:07
δε νομιζω πως μπορουμε να καταληξουμε σε ασφαλη συμπερασμα....ουτε αν ηταν ο καλυτερος που εχει γεννηθει ποτε ουτε αν ηταν ανικητος..ισως ναι...θα σας πω ενα ασχετο παραδειγμα ...για μενα ο Νικος Γκαλης δεν ηταν μονο ο κορυφαιος Ελληνας μπασκετμπολιστας,ηταν μεσα στους καλυτερους του κοσμου...κι οταν καποιος μου λεει πως ο jordan,o petrovits ηταν καλυτεροι τους λεω πως αυτα που εκανε ο Γκαλης,την εποχη που τα εκανε και οτι αλλαξε την ιστορια του Ελληνικου μπασκετ ουσιαστικα μονος του τον κανει ισως τον κορυφαιο (στα ματια μου τουλαχιστον ναι :) ...συγγνωμη για το off post,το σκεπτικο μου ειναι αυτο,πιστευω να το καταλαβατε ετσι οπως το εξηγησα....:welcome::welcome:

jojosmj
19-11-11, 13:42
+1000 στα οσα ειπε ο vaggan.δν θεωρο το Β.Lee πατερα τον μεικτων πολεμηκων τεχνων αλα το παραδοσιακο jiu jitsu κ το wing chun πολεμικες τεχνες οι οποιες εχουν θεση μαχης απο κανονικη σταση(ορθιος) ,εδαφος, αρπαγες κ ρυψεις ξαναλεω ομως κανω αλο wing chun απο αυτο που εχουν διδαχτει πολοι χωρεις να θελω να το παιξω καπως π.χ μαχη στο εδαφος http://www.youtube.com/watch?v=-U80BlweMJo
κ για μενα το Mma κλπ δν ειναι πολεμικη τεχνη αλα αθλημα ,πολεμικη τεχνη θεωρο κατι που εχει ιστορια,παραδοση,εκμαθηση με οπλα(σπαθια,δορι ,κονταρι κλπ) ,αφοπλησμους.

Lao
19-11-11, 15:08
φιλε Lao κατι μπερδευεις ανικητος μπορει να ειναι καποιος για καποια εποχη-ενα χρονικο διαστημα αποδεδειγμενα βλεπε roy jones βλεπε rob kaman κ ramon dekers Κ αλους.
δν ποιανω το σκεπτικο σου γιατι δν μου δινεις επειχηρηματα ο Lee για να μπουμε ξανα στο θεμα κ να μην βγουμε Off topic ειχε εκπληκτικη ταχυτητα οπως κ ο william δεν ξερω πως νικαει κανενας καποιον που ειναι χ2 ποιο γρηγορος απο αυτον.τεσπα ο καθενας εχει τα πηστευω του κ την ιδεολογια του.εγω δν προσπαθω να ειμαι καλυτερος απο κανεναν προσπαθω καθε μερα να ειμαι καλυτερος απο χθες.οπως κ τα ποσα χρονια κανει καποιος δεν μου λενε τπτ οι πολεμικες τεχνες ειναι θεμα αντιληψης-τεχνικης-ταχυτητας μπορει να καναμε sparing Π.χ κ να χανα γτ εισαι πολυ ποιο γρηγορος απο μενα κ εσυ να εχανες απο μενα γτ εχω πολυ μεγαλη ξυλοχορητικοητα υπαρχουν πολοι παραγοντες.
παντα φιλικα χωρεις να θελω να θηξω κατι η να υπονοησω κατι δν εχω αυτο σκοπο (κουβεντα κανουμε )

Ξεχάστηκα να απαντήσω, με συγχωρείς.

Πριν το κάνω όμως, σε ξαναπαρακαλώ, πάτα και κανένα Enter, γράφε λίγο πιο στρωτά και ορθογραφημένα, γιατί έχω μεγάλο πρόβλημα να διαβάσω τα posts σου.

Πάμε σε ό,τι λες τώρα.

Λες ότι δεν καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου. Αφού δεν το καταλαβαίνεις λοιπόν, θα γίνω πιο σαφής.

Τα πάντα, φίλε jojosmj, έχουν να κάνουν με τις καταβολές, την εμπειρία και την αντίληψη του καθενός.

Εγώ δεν ξεχνάω ποτέ ότι ο Lee ήταν ηθοποιός. Πέραν των φολκλόρ αναφορών που όλοι έχουμε ακούσει/διαβάσει, του hype που έχει δημιουργηθεί (το οποίο είναι δυτικό κατασκεύασμα), δεν ξεχνάω ποτέ ότι ήταν ηθοποιός.

Εδώ μπορείς να πεις «και τι με αυτό, απαγορεύεται να είναι και πολύ ικανός σε αυτό που κάνει;»

Σε αυτό απάντησα ήδη, λέγοντας τα εξής:



Ο Lee ήταν ένας πολύ ικανός πολεμικοτεχνίτης ηθοποιός, ένας χαρισματικός άνθρωπος, ο οποίος έκανε γνωστές τις ΠΤ στο ευρύ κοινό στις δυτικές χώρες.

Για μένα, η βασική συνεισφορά του ήταν αυτή.

Όταν ο Lee άρχισε να γίνεται διάσημος μέσα από τις ταινίες του, οι ΠΤ ήταν σχεδόν κάτι άγνωστο στην Δύση. Αυτός ακριβώς ήταν ο λόγος που απέκτησε αυτό το μυθικό status το οποίο διατηρείται ακόμα και σήμερα.

Αν ο Lee εμφανιζόταν σήμερα, πιστεύεις ότι και πάλι θα τον είχε ο κόσμος σε τέτοια υπόληψη. Προσωπικά, είμαι της άποψης πως όχι. Σήμερα ο δυτικός είναι πολύ περισσότερο ενημερωμένος, έχει δει ΠΟΛΛΕΣ ταινίες με ΠΤ και με πολύ περισσότερες και εντυπωσιακότερες χορογραφίες σε σχέση με αυτές που έκανε ο Lee.

Όλα αυτά όμως, επ'ουδενί δεν σημαίνουν ότι ο Lee ήταν άφταστος martial artist, ανίκητος στον δρόμο, founder των ΜΜΑ και δεν ξέρω τι άλλο.

Ειδικά για το τελευταίο, απορώ γιατί το λέτε αυτό ορισμένοι. Υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές για σπασίματα, λαβές, ανατροπές κτλ σε αρχεία και αναφορές στις κινέζικες ΠΤ. Και μιας και ασχολείσαι με το Kung Fu, θα έπρεπε να ξέρεις ότι οι ίδιοι οι Shaolin μέσα στο σύστημά τους είχαν αυτά τα στοιχεία, τα οποία αργότερα πέρασαν στην Ιαπωνία μέσω δύο μοναχών.

Εν ολίγοις, εγώ θα πρότεινα να μελετήσετε καλύτερα την ιστορία των ΠΤ και ιδιαίτερα του Kung Fu.

Θα διαπιστώσετε ότι αυτό που ο κόσμος σήμερα ονομάζει ΜΜΑ ούτε εφεύρεση του Bruce Lee ήταν, ούτε ανακάλυψη των τελευταίων ετών. Μικτές ΠΤ υπάρχουν αιώνες τώρα και, μάλιστα, η μίξη τους αυτή ήταν το έναυσμα για την εξέλιξη του ίδιου του Kung Fu.

GREEK POWER
19-11-11, 18:52
Αρε γιγαντα συμφωνω σε ολα αυτα που λες αλλα μην προσπαθεις και συ ο ιδιος να διξεις οτι αρνησε κατι το οποιο περασε στην ιστορια γιαυτο που ηταν, μπορει βαση λογικης να ειναι οπως τα λες αλλα πως μπορεις να απομονωσεις τη συναισθηματικη φωρτιση που αισθανομαστε οταν βλεπουμε ολους αυτους που στιγματισαν το χωρο τους. Πως μπορω εγω να ξεχασω που ημουν πιτσιρικας και μολις τελειωνε το εργο ωσπου να φτασω στο σπιτι με τα ποδια απο το σινεμα αισθανομουνα αηττητος και εριχνα μπουνιες στους κουβαδες.

jojosmj
19-11-11, 18:53
lao προσπαθω να παταω enter αλα δν μου βγαινει.
μα αυτο ειπα πως το mma πρου πηρχε το b.lee απο το jiu jitsu για μενα κ θα σου πω το γτ,το Kung fu σαφως προ υπηρχε το jiu jitsu
αλλα αν μπορεις ονομασε μου ποια ειδη του kung fu ειχαν μαχη στο εδαφος,δν μπορεις γτ εχουν χαθει αυτα που ειχαν μαχη στο εδαφος.
καληστα θα μπορουσε να πει τοτε Καποιος πως το παγκρατιο περασε την μαχη στο εδαφος κ οχι το Kung fu αφου το παγκρατιο προ υπηρχε.
δν ξερω για μοναχους κ ιαπωνια , ξερω οτι μοιαζουν γτ οι περσες ειχαν καταλαβει ολη την ασια lao κ εκει εγινε το μπασταρδεμαα(αν μηλας για ποιο παλια παο πασο αλα ξερω οτι εκει πηραν ολοι απο το Kung fu εποχη ξερξη.
επησης λες να μελετησουν το Kung fu συμφωνω αλα να μελετησουν κ για ολες τι αλες ...
σαφως κ αν εμφανιζοταν σημερα ο bruce Θα τον ειχε ο κοσμος σε υποληψη εδω εχουν τον ζαμπιδη κ αλους απο Mma που τους θεοποιουνε.
απορω ομως με το σκεπτικο σου ξαναλεω γτ ο b.lee Κ ο william ηταν ασυληπτα γρηγορη υπαρχουν κ video που το αποδεικνυουν κ ξαναλεω καποιον που ειναι χ2 ποιο γρηγορος απο σενα δν τον νικας.δες roy jones πχ
μικτες πολεμικες τεχνες πριν το kung fu lao ειναι το παγκρατιο πυξ λαξ,μαχη στο εδαφος ,μαχη με οπλα,αρπαγες -σπασιματα κλπ

Lao
19-11-11, 19:12
Αρε γιγαντα συμφωνω σε ολα αυτα που λες αλλα μην προσπαθεις και συ ο ιδιος να διξεις οτι αρνησε κατι το οποιο περασε στην ιστορια γιαυτο που ηταν, μπορει βαση λογικης να ειναι οπως τα λες αλλα πως μπορεις να απομονωσεις τη συναισθηματικη φωρτιση που αισθανομαστε οταν βλεπουμε ολους αυτους που στιγματισαν το χωρο τους. Πως μπορω εγω να ξεχασω που ημουν πιτσιρικας και μολις τελειωνε το εργο ωσπου να φτασω στο σπιτι με τα ποδια απο το σινεμα αισθανομουνα αηττητος και εριχνα μπουνιες στους κουβαδες.

Μα το είπα, η κυριότερη συμβολή του Lee για μένα ήταν ότι μετέδωσε τις ΠΤ στην Δύση. Αυτό που λες, εντάσσεται σε αυτό που υποστηρίζω. Δεν βλέπω που διαφωνούμε.


lao προσπαθω να παταω enter αλα δν μου βγαινει.
μα αυτο ειπα πως το mma πρου πηρχε το b.lee απο το jiu jitsu για μενα κ θα σου πω το γτ,το Kung fu σαφως προ υπηρχε το jiu jitsu
αλλα αν μπορεις ονομασε μου ποια ειδη του kung fu ειχαν μαχη στο εδαφος,δν μπορεις γτ εχουν χαθει αυτα που ειχαν μαχη στο εδαφος.
καληστα θα μπορουσε να πει τοτε Καποιος πως το παγκρατιο περασε την μαχη στο εδαφος κ οχι το Kung fu αφου το παγκρατιο προ υπηρχε.
δν ξερω για μοναχους κ ιαπωνια , ξερω οτι μοιαζουν γτ οι περσες ειχαν καταλαβει ολη την ασια lao κ εκει εγινε το μπασταρδεμαα(αν μηλας για ποιο παλια παο πασο αλα ξερω οτι εκει πηραν ολοι απο το Kung fu εποχη ξερξη.
επησης λες να μελετησουν το Kung fu συμφωνω αλα να μελετησουν κ για ολες τι αλες ...
σαφως κ αν εμφανιζοταν σημερα ο bruce Θα τον ειχε ο κοσμος σε υποληψη εδω εχουν τον ζαμπιδη κ αλους απο Mma που τους θεοποιουνε.
απορω ομως με το σκεπτικο σου ξαναλεω γτ ο b.lee Κ ο william ηταν ασυληπτα γρηγορη υπαρχουν κ video που το αποδεικνυουν κ ξαναλεω καποιον που ειναι χ2 ποιο γρηγορος απο σενα δν τον νικας.δες roy jones πχ
μικτες πολεμικες τεχνες πριν το kung fu lao ειναι το παγκρατιο πυξ λαξ,μαχη στο εδαφος ,μαχη με οπλα,αρπαγες -σπασιματα κλπ

jojosmj, το ανέφερα ήδη, η αρχική γροθιά των Shaolin είχε και σπασίματα και λαβές και ανατροπές και μάχη με όπλα. Και δεν είναι κάτι που χάθηκε, είναι κάτι που διασπάστηκε μετά την καταστροφή του μοναστηριού επί δυναστείας Ming.

Εδώ έχει όλα αυτά το σύστημα που κάνω εγώ και δεν είναι Shaolin. ;)

Μιας και το πες, το Kung Fu δεν υπάρχει από την εποχή του Ξέρξη (!) αλλά από την έλευση του Μποντιντάρμα στο μοναστήρι του Shaolin και μετά, κάτι το οποίο έγινε την εποχή του Ιουστινιανού (!). Με άλλα λόγια, μιλάμε για αρκετούς... αιώνες μετά τον Ξέρξη.

BTW εγώ ποτέ δεν είπα ότι οι μικτές ΠΤ είναι αποκλειστικότητα του Kung Fu. Οι πρώτες αναφορές για συστήματα και τεχνοτροπίες άοπλης και ένοπλης μάχης, υπάρχουν από το 2.000 π.Χ. στην Κίνα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Εστίασα στο Kung Fu λόγω του ό,τι το θέμα μας είναι ο Bruce Lee.

jojosmj
19-11-11, 21:09
αλο να εχει το kung fu μαχη στο εδαφος κ ριψεις κ αρπαγες κ αλο να ειναι κατα κυριο λογο μαχη ,αρπαγες κ ριψεις , στο εδαφος κλπ οπως το jiu jitsu.
την εποχη που λες για την καταστροφη του μοναστιριου ειναι κ η εποχη συληψης του wing chun νομηζω.
εγω για την εποχη του ξερξη ειπα οτι εγινε το μπασταρδεμα δηλαδη πως ολες οι πολεμικες τεχνες πηραν απο το Kung fu .
δν θεωρω το Kung fu μιξη πολεμηκων τεχνων γτ ειναι ειδη διαφορα οπως κ το καρατε + οτι σχεδον ολα ειδη Kung fu τα βρησκω μη λειτουργικα
Μιξη θεωρω το wing chun που προερχετε απο ειδη Kung fu τα οποια εχουν χαθει λευκο φιδι-λευκη τιγρης-18 παλαμες του βουδα-βορειο saolin
3.000 π.Χ kung fu chia ti(το πρωτο ειδος Kung fu)
pagratio 636 π.χ

vaggan
19-11-11, 21:14
+1000 στα οσα ειπε ο vaggan.δν θεωρο το Β.Lee πατερα τον μεικτων πολεμηκων τεχνων αλα το παραδοσιακο jiu jitsu κ το wing chun πολεμικες τεχνες οι οποιες εχουν θεση μαχης απο κανονικη σταση(ορθιος) ,εδαφος, αρπαγες κ ρυψεις ξαναλεω ομως κανω αλο wing chun απο αυτο που εχουν διδαχτει πολοι χωρεις να θελω να το παιξω καπως π.χ μαχη στο εδαφος http://www.youtube.com/watch?v=-U80BlweMJo
κ για μενα το Mma κλπ δν ειναι πολεμικη τεχνη αλα αθλημα ,πολεμικη τεχνη θεωρο κατι που εχει ιστορια,παραδοση,εκμαθηση με οπλα(σπαθια,δορι ,κονταρι κλπ) ,αφοπλησμους.τρεις λεξεις jeet kune do o ο ανθρωπος αυτος στο απογειο του μεγαλειου του δεν σνομπαρε καμια πολεμικη τεχνη.επερνε τα καλυτερα στοιχεια της καθε τεχνης και τα προσαρμοζε στην δικια του μαχητικη τεχνη.αν αυτος δεν ειναι ο ορισμος του εξυπνου και ανοικτομυαλου ανθρωπου τοτε τι?καποτε ο τσακ νορις ειπε σε καποιο πηγαδακι οτι ειχε δειρει τον μπρους λι.φυσικα ο μπρους το εμαθε και του ειπε η μου ζητας εγγραφως συγνωμη και ανακαλεις αυτο που ειπες η σε μιση ωρα θα περασω απο την σχολη σου....και ζητησε εγγραφως συγνωμη που υπαρχει στο ινστιτουτο του μπρους λι.

vaggan
19-11-11, 21:16
επισης πεθανε το στις 20 ιουλιου το 1973 οχι το 1974 που λεει πανω πανω:clap:

GREEK POWER
19-11-11, 21:19
Θα του ειχε μηνει αποθημενο απο το βρομωξυλο που ειχε φαι στη ταινια:green:

vaggan
20-11-11, 12:27
Θα του ειχε μηνει αποθημενο απο το βρομωξυλο που ειχε φαι στη ταινια:green:οριστε???

vaggan
20-11-11, 13:27
Θα του ειχε μηνει αποθημενο απο το βρομωξυλο που ειχε φαι στη ταινια:green:α ναι μαλλον:green::green:γιατι μονο στην ταινια θα μπορουσε να του ριξει καποιες εξαλλου ηταν στους ορους του τσακ νορρις για την ταινια οτι θα εχανε με αξιοπρεπεια...παντως το side kick στα 32 δευτερολεπτα στην σανιδα στο πρωτο βιντεο ειναι οτι πιο εκρηκτικο εχω δει.η επιτομη του νευρου και της δυναμης αυτου του ανθρωπου.
οπως ο σβαρτσενεγκερ αφησε την σφραγιδα του πανω στο μποντυμπιλντινγκ οσοι και αν περασαν πριν και μετα απο αυτον,ετσι και ο μπρους λι αφησε το στιγμα του στις πολεμικες τεχνες,ανεξαρτητος αν υπηρχαν καλυτεροι πολεμικτεχνιτες πριν την γεννηση του η μετα τον θανατο του....αυτο ειναι το ζουμι τα αλλα δεν εχουν σημασια.μια κινεζικη παροιμια λεει αν ενα μεγαλο δεντρο πεσει στο δασος και κανει τεραστιο κροτο αλλα εκει δεν υπαρχει κανεις να το ακουσει τοτε δεν εχει απολυτος καμια σημασια...ο μπρους εκανε τετοιο κροτο που ακουστηκε στα περατα της γης.ειναι το ονομα του ειναι το ιδιο γνωστο οσο με την κοκα κολα ξεπερναει δε δημοφιλια τον μαο τσε τουνγκ και ολους τους συγχρονους ηθοποιους ο μπρους λι ηταν ειναι και θα ειναι ο ενας οσα χρονια και αν περασουν

TheWorst
21-11-11, 21:23
Αντε και απο μενα

34598

vaggan
13-04-12, 20:46
NElIRNlI1ecνα το κανω πιο ολοκληρωμενο:turtle:

vaggan
13-04-12, 20:49
rIWf9ghLF98δειτε την ταινια (μην περιμενετε υποτιτλους):green:

jojosmj
13-04-12, 21:36
φιλε μου οτι εβγαλε ο bruce lee το jeet kune do δν ειναι μονο γτ βρηκε τα δικα του λαθοι στο συστημα το οποιο ειχε δειδαχτει απλα ηταν κ πολυ φιλοδοξος περα απο καθε τι αλο.
στις προσωπικες του μαχες με τον δευτερο δασκαλο κ φιλο του τον william chung ειχε χασει,υπαρχουν αυτα στις αναφορες του danni inosanto προσωπικο διλο του b.lee κ μαθητη του.
επησης ο bruce lee δειδαχτηκε απο τον grand master yip man μονο 3 χρονια κ μετα τον εδιωξε απο την σχολη.
εχωντας δει wing chun κ jeet kune do κ ειμαι σε επειπεδο να καταλαβω της διαφορες του κ να κρεινω 80% ειναι wing chun το jeet kune do με προσθεσεις ποιο πολυ μαχη στο εδαφος κ καποια χτηπηματα box ,προσθεσε κ καποια λακτισματα προσμυξη εκανε πανω στο wing chun κ οχι ενα εντελως δικο του συστημα.

vaggan
13-04-12, 21:53
μετα το θανατο του μπρους λι πολυ βγηκαν και ειπαν διαφορα ακομα και φιλοι του :green:τεσπα ειναι ο μονος πολεμικοτεχνιτης που του βγαζω το καπελο γιατι δεν εμεινε προσκολημενος σε συστηματα και παραδοσεις.

skourias
14-04-12, 12:12
Δεν θα σταθώ στις ικανοτητές του, τις γνώσεις του ή στο αν θα μπορούσε να "σταθεί" σε κλουβί.

Θα σταθώ όμως στο ότι για την γενιά μας ήταν είδωλο, παράδειγμα...
Τον είχαμε αφίσα κυριολεκτικά και μεταφορικά.
Πρεσβευέ αξίες και ένα τρόπο ζωής που κάποιους από έμας, λίγο ή πολύ, μας επιρέασαν.

Θα ήθελα να ύπάρχει κάποιος παρόμοιας εμβέλιας στις μέρες μας για τα πιτσιρίκια.

Οχι αυτοί που προβάλονται....

Χριστοφορος123
20-06-12, 23:49
Σε ενα φορουμ βρηκα τις προπονησεις του,.
Bruce Lee's Beginning Bodybuilding Routine:

Squat: 3 set of 10
French Press: 4 sets of 6
Incline Curl:4 sets of 6
Concentration Curl: 4 sets of 6
Push-up: 3 sets of 10 (Weighted)
Barbell Curl: 3 sets of 8
One-Armed French Press: 3 sets of 6 to 8 reps
Dumbell Circle: 4 sets of as many reps as possible.

Dumbell circle is rotating dumbells simultaneously in vertical circles in front of your body, with wrists up at the bottom of the arc and down at the top.

Reverse Curl: 4 sets of 6
Wrist Curl: 4 sets of as many possible
Reverse Wrist Curl: 4 sets of as many possible
Sit up: 5 sets of 12
Calf Raise: 5 sets of 20.

Done 3 days a week.

_______________________________________


Lee's Overall Development Routine:

Clean and Press: 2 sets of 8-12 reps.
Barbell curl: 2 sets of 8-12 reps.
Press Behind Neck (Military Press): 2 sets of 8-12
Upright Rowing: 2 sets of 8 -12
Squat: 2 sets of 12-20 reps.
Rowing: 2 sets of 8-12
Bench Press: 2 sets of 8-12
Pullover: 2 sets of 8-12

Done 3 days a week.

_______________________________________


Bruce Lee's 20-Minute Strength and Shape Routine:

Clean and press: 2 sets of 8
Squat: 2 sets of 12
Barbell pullover: 2 sets of 8
Bench press: 2 sets of 6
Good Morning: 2 sets of 8
Barbell Curl: 2 sets of 8

Done 3 days a week.

_______________________________________


Bruce Lee's Circut Training for Total Fitness:

Sequence 1a Monday, Wednesday, Friday:

Rope jumping, 1 minute.
Forward bend, 1 minute.
Cat stretch, 1 minute.
Jumping jack, 1 minute.
Bodyweight squat, 1 minute.
High kick, 1 minute.

Sequence 1b, Monday, Wednesday, Friday

Waist twists, 1 minute.
Palm up curl, 1 minute.
Roman chair, 1minute.
Knee drawing, 1 minute.
Side bending, 1 minute.
Palm down curl, 1 minute.

Sequence 2a, Tuesday, Thursday, Saturday

Groin stretch, 1 minute.
Side leg raise, 1 minute. (Hold each side for 30 seconds)
Jumping bodyweight squat, 1 minute.
Shoulder circling, 1 minute.
Alternate splits, 1 minute.
Leg stretches, 2 minutes. (Each leg for 1 minute, 30 seconds for front, 30 seconds for side.)

Sequence 2b, Tuesday, Thursday, Saturday.

Leg raise, 1 minute.
Reverse curl, 1 minute.
Sit up twist, 1 minute.
Leverage bar twist, 1 minute.
Alternate leg raise, 1 minute.
Wrist roller, 1 minute.

_______________________________________


Bruce Lee Circuit Training for Increased Muscularity

Overhand pullup, 30 seconds.
Seated leg press, 30 seconds.
Standing leg thrust, 30 seconds.
Shoulder press, 30 seconds.
Calf raise, toes in 10 secs, toes forward 10 secs, toes out 10 secs.
Alternating curl, 8-12 reps each arm in 30 seconds.
Standing Unilateral Horizontal Arm Adduction, 30 seconds.

For this exercise, you pull a cable with your arm straight on a horizontal plane at chest height.

Bench press, 30 seconds.
Squat, 30 seconds.
Lat pulldown behind neck, 30 seconds.
Triceps push-down, 30 seconds.
Cardio (Run) full pace, 1 minute, 30 seconds.
Wrist roller, 1 minute.
Neck flexion/extension/rotation, 1 minute.

_______________________________________

Bruce Lee's Enter the Dragon Routine for MA's:

Kettlebell rows: 4 sets of 8-12 reps, increasing kettlebell weight.
Deadlifts: 8-12 reps.
Hyperextensions: 8-12 reps.
Standing Leg-Thrust Machine: 12-20 reps each leg. (1 set per leg)
Leg extensions: 3-4 sets of 12-15 reps.
Seated Leg-Thrust: 4 sets 12-20
Calf raises: 3 sets of 8-10
Reverse curl: 4 sets, 8-12 reps.

aepiskeptis
20-06-12, 23:57
http://chaosandpain.blogspot.gr/2010/05/baddest-motherfuckers-ever-14-bruce-i.html

o cnp εχει κανει ωραια δουλεια

Triple_HR21
19-02-13, 01:12
αποψεις σχετικα με τον για τον μεγαλο bruce lee ειδικα για το σωμα του,τη ζωη του και αυτα που εκανε..προσωπικα εχω μεγαλο κολλημα με αυτον τον ανθρωπο δεν περναει μερα σχεδον χωρις να πατησω στο google και να μαθω κατι νεο για τη ζωη του,η στο youtube να δω ενα βιντεο (αν και τα εχω δει ολα) εχω παρει φυσικα και διαβασει ολα τα βιβλια του γραμμενα στα ελληνικα εχω δει ολα τα ντοκιμαντερ..γνωριζω σχεδον τα παντα,δεν τον θεωρω ηθοποιο,και "στεναχωριεμαι¨ που παρα πολοι τον θεωρουσαν ενα showman που ¨φωναζε¨ και έδερνε κοσμο!δεν εχω ανακαλυψει ακομα ποσο ποσοστο λίπος ειχε..αν και εχω διαβασει οτι ειχε μιδαμινο 0-2%.

beefmeup
19-02-13, 01:15
εκτος το οτι το ανοιξες με λαθος τροπο,αλλα υπαρχει ηδη θεμα μαν..
αν θες ψαχνε λιγο πριν ανοιξεις καινουρια θεματα..

Tigeras
02-08-13, 13:25
Όχι και 0-2% λίπος ρε παιδιά!:P! Πρώτο και κύριο,ο Bruce Lee δεν ήταν κατά βάση Ηθοποιός όπως γράφτηκε αλλά άνθρωπος των πολεμικών τεχνών.Δε θα μπω στη φιλοσοφία του κλπ γιατί θα γράφω 3 μέρες,στο skill του όμως τα πράγματα είναι αρκετά πιο αντικειμενικά..υπάρχουν βίντεο που πιάνει εκπλητικές ταχύτητες,υπάρχουν οι ταινίες του που έχουν πολύ μεγαλύτερη αξία και ενδείξεις ουσίας απο ότι νομίζουν οι περισσότεροι.Τα βιβλία του επίσης είναι τρομερά ενδιαφέροντα.Πάντως,όντως επανέφερε την έννοια των μικτών πολεμικών τεχνών κάνοντας δική του τέχνη και συγκεράζοντας άλλες,όχι απλά τυποποιωντας τις.Το κομμάτι με τον William Chung μου ακούγεται λίγο παραφιλολοφία,οπότε πάρτε ένα personal favourite
http://en.wikipedia.org/wiki/Wong_Shun_Leung

liveris
18-09-14, 14:41
ενα εκπληκτικο βιντεο


http://youtu.be/kl1sS1kVAvA

vaggan
18-09-14, 15:55
ψευτικο απο τα 100δες που εχουν πλημμυρισει το διαδυκτιο τις προαλλες εβλεπα ενα με τον τονυ παρκερ και εναν αλλο τυπα που βαζανε καλαθια απο του διαολου τον κωλο ακομα και κλωτσοντας την μπαλα εχει προοδευσει τοσο η τεχνολογια που δεν ξερεις πλεον τι βλεπεις:green:

liveris
18-09-14, 16:25
οντως φαινεται απιθανο για να ειναι αληθινο...αλλα απο τον bruce lee ολα να τα περιμενεις..:green: