PDA

Επιστροφή στο Forum : MCT Oil (Now Foods)



average_joe
22-10-11, 22:17
33100


Description

100 % Pure
Weight Management
Thermogenic
Spares Lean Body Tissue*
A Dietary Supplement
Vegetarian Product

Medium Chain Triglycerides (MCT's) are fats that are naturally found in coconut and palm kernel oil. MCT's are more easily and rapidly digested than other types of fats, as they require lower amounts of enzymes and bile acids for intestinal absorption. MCT's are metabolized very quickly in the liver and are reported to encourage an increase in energy expenditure, while decreasing fat storage. Numerous studies suggest that substituting MCT Oil for other fats in a healthy diet may therefore help to support healthy weight and body composition.*




Suggested Use

As a dietary supplement, take 1 tablespoon (15 ml) 1 to 3 times daily. MCT Oil can also be used as a substitute for conventional oils in salad dressings, sauces or cooking as a source of beneficial fatty acids. Not recommended for use in frying due to low boiling point. Consider taking this product in combination with NOW CLA and Whey Protein Isolate.


33101


Other Ingredients

100 % MCT Oil.

Contains no sugar, salt, starch, yeast, wheat, gluten, corn, soy, milk, egg, shellfish or preservatives.
Warnings

Storage Guidance: Store in a cool, dry and dark environment in a tightly sealed original container: After Opening, product can be refrigerated or store at cool room temperature.


αποψεις?

Devil
24-10-11, 02:32
περιμενε την γνωμη του beef...

εγω τα θεωρω πολυ καλη πηγη λιπαρων, αλλα mct δεν εχω χρησιμοποιησει καθαρα... λογο κοστους...

beefmeup
24-10-11, 10:21
χμμ,εγω αυτη την περιοδο περνω απο αυτη την εταιρια λαδι καρυδας..
που ουσιαστικα ειναι mct..αυτο το βαζω παντου οταν θελω λιπαρα,χωρις να σημαινει οτι κοβω απο αλλες πηγες..
ακομα κ σε σεηκ πρωτεινης με βρωμη,τα κανει πολυ γαματα mrp..κ ουσιαστικα ειναι ουσιες που περιεχουν μεσα οι περισοτερες πρωτεινες πολλων πηγων/mrp.
αυτα τα λιπαρα,αντιμετωπιζονται περισοτερα σαν υ/ες απο το σωμα στην πεψη..
καπου ειχα διαβασει που πρωτεινε ο aepiskeptis λαδι καρυδας με σοκολατα υγειας σαν prewo..
κ αν κρινω απο το συνδιασμο πρεπει να σου δινει σταθερη ενεργεια στην προπονα,χωρις κρασαρισματα κλπ..
το κοστος τωρα ειναι θεμα που γραφει κ ο μητσος,αλλα αν τα παρεις απο αμερικη ειναι καπως καλυτερα..ετσι κ αλλιως δεν θες μεγαλες ποσοτητες.

Georges
24-10-11, 12:04
Σε περίπτωση που δεν έχουμε πολλών πηγών για το shake πριν τον ύπνο, αυτό το λαδάκι θα κάνει την δουλειά μαζί με whey για αργή απορρόφηση;
Εdit: της καρύδας εννοώ

average_joe
24-10-11, 12:49
@georges δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο .Συμφωνα παντως με το πρωτο post στα quotes δεν νομιζω πως μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε τετοιου ειδους γευμα καθως μεταβολιζονται αρκετα γρηγορα στο συκωτι και δεν απαιτουν τη δραση πολλων ενζυμων για να χωνευθουν.
ο αντικειμενικος σκοπος υπαρξης τους σε μια διατροφη τουλαχιστον οπως τα βλεπω εγω ειναι αυτο που γραφει ο@beef, σαν mrp δηλαδη εντος της ημερας.



ακομα κ σε σεηκ πρωτεινης με βρωμη,τα κανει πολυ γαματα mrp..κ ουσιαστικα ειναι ουσιες που περιεχουν μεσα οι περισοτερες πρωτεινες πολλων πηγων/mrp.
αυτα τα λιπαρα,αντιμετωπιζονται περισοτερα σαν υ/ες απο το σωμα στην πεψη..
καπου ειχα διαβασει που πρωτεινε ο aepiskeptis λαδι καρυδας με σοκολατα υγειας σαν prewo..


συγκεκριμενα @beef αν το χρησιμοποιησω σε αυτο το πλανο ακριβως θελω να την βαλω καθως το δευτερο γευμα μου ειναι πρωτεινη με υδατανθρακα και μελι που παραλληλα τυχαινει να ειναι και το preworkout meal. βεβαια η προπονηση ειναι μετα απο 3-4 ωρες.
για το κακαο (που χρησιμοποιω ετσι κι αλλιως στη διατροφη μου) και την αυξηση Ν.Ο. τα χω δει και τωρα που μου λες οτι τα MCT εχουν και αυτο το οφελος με ψηνει αρκετα ο συνδυασμος τους.

το θεμα ειναι οτι γενικα δεν ειμαι φιλος των νιτρικων, οποτε η ερωτηση ειναι: αν κανω pre: whey iso/ βρωμη/ κακαο (αντι σοκολατας υγειας)/ mct θα δω οφελη σε μια προπονηση που θα γινει 3-4 ωρες μετα?

γιατι κατι τετοιο δεν το βλεπω ζωηρο...

beefmeup
24-10-11, 13:50
για το κακαο με το λαδακι,το παμε.λογικα ειναι καλος συνδιασμος.
τωρα εγω απο προσωπικη εμπηρια κ χωρις "νιτρικα" αν φαω ενα γευμα με βρωμη(συν whey) πριν την προπονα(κανα 2ωρω ας πουμε-οχι περισοτερο),εχω απιστευτα πριξηματα...ουτε νιτρικα,ουτε μαλακιες..
βεβαια,δεν ξερω αν το γεματο στομαχι που θεωρειται η βρωμη με την πρωτεινη,καθυστερισει/ακυρωσει το αποτελεσμα που θα μπορουσαν να εχουν το κακαο/λαδι..
αλλα εγω εχω λαδι καρυδας,οποτε καποια στιγμη θα το δοκιμασω,απλα δεν εχω βρει καταληλες συνθηκες ακομα..δλδ κ σκετο λαδι με κακαο πριν την προπονα,αλλα κ με γευμα βρωμης κανα 2ωρο πριν.
αν παρεις λαδι καρυδας παντως να ξες οτι σε θερμοκρασια δωματιου,αυτη την εποχη γινεται τσιμεντο..οποτε θελει ζεσταμα σε μικροκυματων,η το κλασσικο μπρικι:green:

@georges κ γω δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο που ρωτας..ο ντεβιλ λογικα θα εχει καλυτερη αποψη περι τουτου..μια υποθεση που μπορω να κανω ειναι οτι καθυστερουν,αλλα οχι τοσο οσο αλλα λιπαρα.

average_joe
24-10-11, 14:58
αν παρεις λαδι καρυδας παντως να ξες οτι σε θερμοκρασια δωματιου,αυτη την εποχη γινεται τσιμεντο..οποτε θελει ζεσταμα σε μικροκυματων,η το κλασσικο μπρικι:green:


ταλαιπωρια!:green:

αν θυμασαι που τα ελεγε ο @aepiskeptis δωσε κανα info στα off ή και εδω γιατι καλα ειναι αυτα για συμπερασματα.

Roid Rage
24-10-11, 16:08
Το καλο ειναι οτι δε χυνεται στη μεταφορα, γιατι ειναι στερεο. Απο αυτα που ειχα παρει το καλοκαιρι ενα ειχε τρεξει λιγο, οχι οτι ανοιξε, απλα επειδη ειναι λαδι και διαχεεται πιο ευκολα.
Τον τελευταιο μηνα, κανω για pre σε ενα μπολακι, coconut oil, κακαο, γλυκαντικο, λιγο γαλα για να δεσει και ελαχιστη κρεμα Γιωτης. Σκετη απολαυση.. Για πρηξιματα δεν ξερω, παντως δε με απογοητευσε στην προπο

sofos
24-10-11, 16:37
υποτιθεται οτι αυτα τα βαζεις πριν την προπονηση με πρωτεινη αντι να χεις carbs κ επειδη εχουν αρκετες θερμιδες εισαι ''καλυμμενος'' και δε χανεις τοση μαζα...

COBRA_STYLE
24-10-11, 16:42
δλδ χωρις αυτα καποιος χανει μαζα κατα την προπονηση?:unsure:ή επισης αμα δεν βαλει υ/ες?

beefmeup
24-10-11, 16:44
υποτιθεται οτι αυτα τα βαζεις πριν την προπονηση με πρωτεινη αντι να χεις carbs κ επειδη εχουν αρκετες θερμιδες εισαι ''καλυμμενος'' και δε χανεις τοση μαζα...

μπα δε νομιζω..

sofos
24-10-11, 16:52
ετσι εχω δει να τα χρησιμοποιουν παιδια σε φαση γραμμωσης..πχ βγαζουν πριν την προπονηση 200θερμιδες απο υδατ. και βαζουν 200 απο mct...

isis
24-10-11, 17:53
Εδώ τα έχει πιο αναλυτικά :

CHO: Υδατάνθρακας.

http://uploader.ws/upload/201110/4_1.jpg
http://uploader.ws/upload/201110/5_2.jpg
http://uploader.ws/upload/201110/6_3.jpg

isis
24-10-11, 18:10
Μικρή συνέχεια :

http://uploader.ws/upload/201110/9.jpg
http://uploader.ws/upload/201110/7_1.jpg

average_joe
24-10-11, 21:17
thanks @isis για το κειμενο.

οποτε...
αντικρουομενα αποτελεσματα (science sucks:P).
τουλαχιστον απο αποψη well being εχουμε κατι πιο χειροπιαστο?

@Roid και @beef, ποιος ο λογος που χρησιμοποιειτε coconut oil αντι για MCT?
το coconut της ιδιας εταιριας εχει: Lauric Acid 6.5 g, Myristic Acid 2.4 g, Caprylic Acid 1.0 g, Capric Acid 800 mg, Oleic Acid 800 mg, and Linoleic Acid 200 mg στα 15ml.
αυτο: Caprylic Acid (CB:0) 7.8 g, Capric Acid (C10:0) 6.2γρ στα 15ml.

pepeismenos karga
24-10-11, 21:35
σε κετο τα συγκεκριμενα θα ηταν καλη αντικατασταση των αλλων λιπαρων....γιατι θα μεταβολιζονταν πιο γρηγορα αρα ο μεταβολισμος θα κινουταν πολυ πιο γρηγορα...αλαλ ετσι δνε θα υπηρχε και ο ιδιος κορεσμος οπως με τα κλασσικα λιπαρα ....απο τηνα λλη μην ξεχναμε οτι ειανι κορεσμενο λιπος το μστ οποτε μπορει να ανεβασει τα λιπιδια λογικα...αλαλ θα ηθελα να κανω μια δοκιμη καποια στιγμη...
μπιφ απο που περνεις λαδι καρυδας?

beefmeup
24-10-11, 21:38
@Roid και @beef, ποιος ο λογος που χρησιμοποιειτε coconut oil αντι για MCT?


για την γευση βασικα..


σε κετο τα συγκεκριμενα θα ηταν καλη αντικατασταση των αλλων λιπαρων....
μπιφ απο που περνεις λαδι καρυδας?

αυτο ακριβως..ο παλουμπο το προτεινει κατα πολυ στις κετο διατροφες του..
απο αμερικα,αλλα υπαρχει κ μπαλκ απο ευρωπη αν ενδιαφερεσαι μητς..;)

Roid Rage
24-10-11, 22:05
για την γευση βασικα..


Αυτο και μονο! Το πηρα και κολλησα.

Devil
24-10-11, 22:10
για την γευση βασικα..



αυτο ακριβως..ο παλουμπο το προτεινει κατα πολυ στις κετο διατροφες του..
απο αμερικα,αλλα υπαρχει κ μπαλκ απο ευρωπη αν ενδιαφερεσαι μητς..;)

o di pasquale παλι το θεωρει δηλητιριο... γιατι λεει οτι ο οργανισμος θα προτιμησει να καψει τα mct αντι για τα αποθεματα που εχει...

εγω παλι θα το προτιμουσα σε low carb διατροφες..

pepeismenos karga
25-10-11, 15:54
γιατι εαν φαμε κανονικα λιπαρα σε μια κετο παλι πρωτα δεν πρπει να καουν αυτα και μετα τα αποθεματα ??δεν εχει διαφορα...και στην μια και στην αλλη θα καουν τα λιπαρα σαν ενεργεια...η ποσοτητα πεζει ρολο για το ποσο λιπος αποθεματικο υθ ακαει μετα...απλα τα μστ ειναι πολυ πιο γρηγορα αφομοιωσιμα,διασπωμενσ και παρεχουν πιο γρηγορη εενεργεια απο τα αλλα λιπαρα...ειναι σαν να λαμε αργους και γρηγορους υδατανθρακες...εδω λεμε αργα και γρηγορα λιπαρα...απλα εχω θα ειχα ενδοιασμους στο εαν καπιοσ σ εμια κετο αλλαζε ολα τα λιπαρα σε μστ...απο τη μια ο οργανισμος θα εκαιγε πιο γρηγορα αλλα δεν θα υπηρχε σταθερη ενεργεια οπως σε μια απλη κετο...και ο κορεσμος ισως να ηταν ανυπαρκτος...

aepiskeptis
27-10-11, 18:00
χμμ,εγω αυτη την περιοδο περνω απο αυτη την εταιρια λαδι καρυδας..
που ουσιαστικα ειναι mct..αυτο το βαζω παντου οταν θελω λιπαρα,χωρις να σημαινει οτι κοβω απο αλλες πηγες..
ακομα κ σε σεηκ πρωτεινης με βρωμη,τα κανει πολυ γαματα mrp..κ ουσιαστικα ειναι ουσιες που περιεχουν μεσα οι περισοτερες πρωτεινες πολλων πηγων/mrp.
αυτα τα λιπαρα,αντιμετωπιζονται περισοτερα σαν υ/ες απο το σωμα στην πεψη..
καπου ειχα διαβασει που πρωτεινε ο aepiskeptis λαδι καρυδας με σοκολατα υγειας σαν prewo..
κ αν κρινω απο το συνδιασμο πρεπει να σου δινει σταθερη ενεργεια στην προπονα,χωρις κρασαρισματα κλπ..
το κοστος τωρα ειναι θεμα που γραφει κ ο μητσος,αλλα αν τα παρεις απο αμερικη ειναι καπως καλυτερα..ετσι κ αλλιως δεν θες μεγαλες ποσοτητες.

απο κοκονατ οιλ εχω δοκιμασει τις εξης εταιριες now, barlean's, nutiva, nature's way και κανα 2 αλλα που δε θυμαμαι τις μαρκες πριν αρκετα χρονια. Ολα γραφουν εχτρα βερτζιν οκ, και καλα.

το now ειναι το χειροτερο σε σχεση με τα αλλα, απο αποψη αρωματος και γευσης, βγαζει μια "μπαγιατιλα" - "ατονιλα" πως να το περιγραψω δε ξερω, σε σχεση με τα αλλα παντα. το barlean's ηταν καλυτερο απ το now, τα αλλα δυο ηταν καλυτερα απ τα δυο προηγουμενα και ολα τα αλλα που χα δοκιμασει πιο πριν, ειναι ιδια ακριβως γευστικα, αλλα το nutiva το ανοιγεις και αρωματιζει εντονα, το νατυρε'ς οχι τοσο.
επισης το νυτιβα ερχεται και σε μεγλαυτερες και πιο οικονομικες συσκευασιες. συνηθως παιρνω των 54oz, αλλα υπαρχει και γαλονι.

Συγνωμη αν εχει υποθει, αλλα ειδα στα γρηγορα τα αλλα μηνυμα. Τα μεσαιας αλυσιδας δε ξερω αν αντιμετοπιζονται σαν υδατανθρακας στο χρονο πεψης οπως γραφει ο βεεφ (θα εξηγησω πιο κατω τι εννοω), ή αν χρησιμοποιουνται αμεσα οπως ο υδατανθρακας απτα μιτοχονδρια, αλλα χωνευονται οπως τα αλλα λιπαρα αλλα λιγο γρηγοροτερα.

ο Αλαν Αραγκον εδω παρουσιαζει καποιες ερευνες σχετικα με τα λιπαρα http://user210805.websitewizard.com/files/unprotected/AARR-Jan-2008.pdf

καπου γραφει για mct , και διαπιστωνει οτι δεν προσφεραν κατι στις επιδωσεις των αθλητων και προκαλεσαν και γαστροεντερικα προβληματα, οι αθλητες ηταν κατι ποδηλατες ως συνηθως.

Η προσωπικη μου εμπειρια-πειραματα κτλ κτλ με το κοκονατ οιλ εν συντομια. εχω αυξημενη θερμογεννεση και εφιδρωση
συνηθως 1-2 ωρες αφου φαω κοκονατ οιλ και το αισθημα αυξανεται αν βαλω το κοκονατ οιλ σε αυγα και προσθεσω κανελα. δε μπορω να ελεγξω την επιδοση στο γυμναστηριο, καθως δεν ειμαι πειραματοζωο και ουτε καθε μερα ειναι ακριβως ιδια.
Επισης δεν πιστευω οτι το τρως τωρα μετα απο 2 ωρες μπαμ εχεις εκρηξη ενεργειας και καλα, νομιζω οτι πρεπει να δωσεις χρονο στον οργανισμο να προσαρμοστει στην επεξεργασια του. Βεβαια η παραπανω προταση ειναι ο ορισμος της broscience.


Για τη μαυρη σοκολατα δεν ειναι broscience. http://www.webmd.com/heart-disease/news/20060118/why-cocoa-may-help-heart-health?page=2 Their blood vessels relaxed more after drinking the flavonoid-richer cocoa.
f our research results continue to support a link between consumption of flavanol-rich cocoa and nitric oxide synthesis, there could be significant implications for public health,"

απο Medscape.com:

Dark Chocolate Increases Production of Nitric Oxide

Taubert et al say that short-term studies have previously shown that high doses of cocoa for two weeks can improve endothelial function and reduce blood pressure, due to the action of cocoa polyphenols...

"The apparent mechanisms by which dark chocolate lowered BP suggests a chronic increase in the production of nitric oxide in the vascular endothelium," the researchers explain

καταλαβαινω οτι με τα παρομοιου ειδους συμπληρωματα λεγε με νιτρικα, το λογικο ειναι να τα πινεις πριν την προπονηση, αλλα δε νομιζω οτι
ισχυει το ιδιο με τη μαυρη σοκολατα, δε νομιζω οτι υπαρχει βελτιστη ωρα για ενα καλο και ποιοτικο φαγητο (εκτος βεβαια απο το απογευμα προς βραδυ αν καποιος ειναι ευαισθητος στη θειοβρομινη και μενει αυπνος) και δε νομιζω οτι τα οποια πραγματα που προκαλει ειναι παροδικα, οπως με τα συμπληρωματα γνωστα ως νιτρικα.

Επισης, δεν πιστευω οτι η ενεργεια που εχεις μεσα στην προπονηση εξαρτωνται απο τι εφαγες πριν 2 ωρες ή πριν 5, αλλα περισσοτερο απο γενικοτερα παραμετρους οπως το ποσο ξεκουραστος, ψυχολογικα ανεβασμενος-πεσμενος εισαι, τι τρως και ποσο την περιοδο αυτη και αν θελετε να το προσδιορισουμε περισσοτερο τι εφαγες χτες ή πριν τουλαχιστον 8-10 ωρες. Επιπλεον, αν καποιος εχει πειραματιστει με προπονηση αυξημενου ογκου με καθημερινες μαχ προσπαθειες μπορει να προσθεσει οτι το πως νοιωθεις πριν ή κατα τη διαρκεια του ζεσταματος μπορει να ειναι απολυτως παραπλανητικο σε σχεση με την επιδοση σου, βγαινουν πρ προσπαθειες μερες που δε μπορουσες να ανεβεις τη σκαλα για το τζιμ, βγαινουν αθλιες προπονησεις μερες που νομιζεις οτι θα λυγισουν οι μπαρες.

Υ.Γ. οφφ τοπικ και ον τοπικ, ζητω κατανοηση
Υ.Υ.Γ πολυ broscience επεσε σημερα :P

deluxe
27-10-11, 18:34
Με μια δοση παιρνεις το 70% της ΣΗΔ σε κορεσμενα λιπαρα. Δεν ειναι παρα πολυ; :unsure:

aepiskeptis
27-10-11, 19:09
δεν ειναι ολα τα κορεσμενα το ιδιο Δελουχουλη


και αυτο το 70% σε ποιον αναφερεται και σε τι κορεσμενα?


φαε υποθερμιδικη διαιτα πρ/λιπ(κορ)/υδατ = 35/50(25)/15 % των θερμιδων, κανε εξετασεις πριν και μετα και λιπομετρησεις πριν και μετα. και το συζηταμε.
αλλα με την προυποθεση οι πηγες κορεσμενων να ειναι οκ, οχι η χαρα του παλμιτικου. που και παλι με υποθερμιδικη και με Ω3 τοσο οσο, αμφιβαλω αν θα νοιωσεις τζιζ ακομα κι αν τα κορεσμενα ειναι κρεμα γαλακτος σαπιας αγελαδας σε κλουβι.