PDA

Επιστροφή στο Forum : Ομελέττα στο φούρνο



AU77
24-10-11, 12:31
Πρόσφατα δοκιμάσαμε ομελέττα στο φούρνο με πολύ καλά αποτελέσματα.

6 αυγά - 2 ολόκληρα και 4 ασπράδια
Κτυπάμε το μίγμα μέχρι να κάνει αφρό
Προσθέτουμε αλαντικά που θέλουμε - χαλλούμι (κυπριακό τυρί), τυρί, ζαμπόν/μπέικον
Λίγο αλάτι
1 κουτ ελαιόλαδο
Απλώνουμε όλο το μίγμα σε ταψάκι από αλουμινόχαρτο και το ψήνουμε για 25 - 30 λεπτά στο φούρνο στον αέρα.

Το μόνο κακό που πρόσεξα είναι ότι κολλάει λίγο στο ταψάκι και το πετάς. Δεν το έχω δοκιμάσει σε Pyrex κλπ

Θερμίδες δεν έχω μετρήσει.
Προσέξετε το ταψι να μην είναι μεγάλο γιατί τότε το στρώμα θα είναι πολύ λεπτό

chr04
24-10-11, 12:39
Σε πυρεξ που εκανα παλιότερα αν και το λάδωσα καλά κόλλησε :-(

Tasos Green
24-10-11, 12:44
αν αφαιρεθούν τα αλλαντικά και το αλατι το τρωω ανετα.. αν και πολυ κόπος για μια ομελέτα.. πετα τα μεσα σε ενα αντικολλητικο τηγάνι να γίνουν στο αψε σβησε..

rey1989
24-10-11, 12:54
έφτιαξα σήμερα μεταπρόπ γεύμα και έβαλα 6 ασπράδια , 3 γαλοπούλες βραστές , 100γρ πατάτα , 4 φέτες ντομάτα

χτυπάμε τα ασπράδια - > τα ρίχνουμε σε ενα ταψί για μικρή pizza - > βάζουμε 3 γαλοπούλες βραστές ολόκληρες απο πάνω- > και απο πάνω τους απλώνουμε τις φέτες ντομάτας και ρίχνουμε πιπέρι και ρίγανη.

την άφησα στην max θερμοκρασία και την τσέκαρα συχνά , όταν έγινε την έβγαλα με μια σπάτουλα και έμοιαζε με pizza και ήταν και γερή (χωρίς λάδια και δεν κόλλησε ;)).

venom1987
24-10-11, 15:14
έφτιαξα σήμερα μεταπρόπ γεύμα και έβαλα 6 ασπράδια , 3 γαλοπούλες βραστές , 100γρ πατάτα , 4 φέτες ντομάτα

χτυπάμε τα ασπράδια - > τα ρίχνουμε σε ενα ταψί για μικρή pizza - > βάζουμε 3 γαλοπούλες βραστές ολόκληρες απο πάνω- > και απο πάνω τους απλώνουμε τις φέτες ντομάτας και ρίχνουμε πιπέρι και ρίγανη.

την άφησα στην max θερμοκρασία και την τσέκαρα συχνά , όταν έγινε την έβγαλα με μια σπάτουλα και έμοιαζε με pizza και ήταν και γερή (χωρίς λάδια και δεν κόλλησε ;)).

θελουμε φωτοοοοοοοο

rey1989
24-10-11, 15:28
@venom1987
δυστυχώς την έχω ήδη χωνέψει :green:, όταν ξαναφτιάξω θα βάλω :P

tolis93
24-10-11, 16:34
Πρόσφατα δοκιμάσαμε ομελέττα στο φούρνο με πολύ καλά αποτελέσματα.

6 αυγά - 2 ολόκληρα και 4 ασπράδια
Κτυπάμε το μίγμα μέχρι να κάνει αφρό
Προσθέτουμε αλαντικά που θέλουμε - χαλλούμι (κυπριακό τυρί), τυρί, ζαμπόν/μπέικον
Λίγο αλάτι
1 κουτ ελαιόλαδο
Απλώνουμε όλο το μίγμα σε ταψάκι από αλουμινόχαρτο και το ψήνουμε για 25 - 30 λεπτά στο φούρνο στον αέρα.

Το μόνο κακό που πρόσεξα είναι ότι κολλάει λίγο στο ταψάκι και το πετάς. Δεν το έχω δοκιμάσει σε Pyrex κλπ

Θερμίδες δεν έχω μετρήσει.
Προσέξετε το ταψι να μην είναι μεγάλο γιατί τότε το στρώμα θα είναι πολύ λεπτό

πλακα κανεις ετσι?
βασικα επειδη το φτιαχνω αυτο δε προκειται να σου βγει καλο αν βγει λεπτο.με τη καμια.λαδι δε χρειαζεται καν παρε ταψακι για κεικ η για μαφιν η φτιαξε με αλουμινοχαρτο για ψησιμο εσυ ενα.αλλα....μπεικον ζαμπον και λαδι...για ποιο λογο να το κανω αυτο?και στον ογκο να ημουν γιατι να το κανω αυτο?

jannous44
24-10-11, 22:04
πλακα κανεις ετσι?
βασικα επειδη το φτιαχνω αυτο δε προκειται να σου βγει καλο αν βγει λεπτο.με τη καμια.λαδι δε χρειαζεται καν παρε ταψακι για κεικ η για μαφιν η φτιαξε με αλουμινοχαρτο για ψησιμο εσυ ενα.αλλα....μπεικον ζαμπον και λαδι...για ποιο λογο να το κανω αυτο?και στον ογκο να ημουν γιατι να το κανω αυτο?

σε κετο ομως...:thumbup::thumbup:

gspyropo
24-10-11, 22:10
8 ασπραδια + 1 πιπερια φλωρινης ψιλοκομμενη + 1 κρεμμυδι ψιλοκομμενο +μανιταρια + ξυδι
ανακατεβουμε το μειγμα και το τηγανιζουμε σε αντικολλητικο τηγανι αφου γινει το βαζουμε σε μια αραβικη πιτα με μπολικο tabasco "smoked"....

eri_87
24-10-11, 22:30
Πρόσφατα δοκιμάσαμε ομελέττα στο φούρνο με πολύ καλά αποτελέσματα.

6 αυγά - 2 ολόκληρα και 4 ασπράδια
Κτυπάμε το μίγμα μέχρι να κάνει αφρό
Προσθέτουμε αλαντικά που θέλουμε - χαλλούμι (κυπριακό τυρί), τυρί, ζαμπόν/μπέικον
Λίγο αλάτι
1 κουτ ελαιόλαδο
Απλώνουμε όλο το μίγμα σε ταψάκι από αλουμινόχαρτο και το ψήνουμε για 25 - 30 λεπτά στο φούρνο στον αέρα.

Το μόνο κακό που πρόσεξα είναι ότι κολλάει λίγο στο ταψάκι και το πετάς. Δεν το έχω δοκιμάσει σε Pyrex κλπ

Θερμίδες δεν έχω μετρήσει.
Προσέξετε το ταψι να μην είναι μεγάλο γιατί τότε το στρώμα θα είναι πολύ λεπτό

Το λάδι είναι περιττό, μπέικον άστο... Βάλε γαλοπουλίτσα ή ψιλοκομμένο κοτόπουλο, πιπεριές κλπ! Σα σουφλέ είναι βασικά, θέλει μικρό ταψί και για να μη κολλήσει καθόλου βάλε αντικολλητικό χαρτί στο ταψί σου!
Συμφωνώ όμως ότι προτιμώ για πιο γρήγορα στο τηγανάκι μου... ίδιο αποτέλεσμα! :P