PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάλειμμα μεταξυ των σετ



xidakis
22-03-08, 15:44
παιδια θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι!!! οταν κανω ενα σετ πολυ μεγαλης εντασης μετα δεν μπορω να κανω και το δευτερο σετ με δειλημμα ενος λεπτου που λενε !!! αφηνω και 5 και 8 λεπτα να περασουν!! αλλιως νομιζω οτι θα σπασουν η μυς!! εσεις τι λετε να μειωσω κιλα και να κανω στο λεπτο ολα τα σετ ή να συνεχισω ετσι!!! sos sos sos!!!!! :moderator: :shock:

RUHL
22-03-08, 15:56
σιγα να μην σπασουν και τα αααα............ποδια :lol: :lol: :lol:

σε βασηκες ασκησεις που βαρας πολλα κιλα κανεις 3 λεπτα δειαλειμα παγκοι σκουωτ αρσεις θανατου κτλ κτλ

στις απομονωσης 1-1,5 λεπτο ειανι αρκετο η αμα κανεις τρικεφαλο η δικεφαλο ενα ενα χερια χωρις δειαλειμα αμεσως μια το ενα μια το αλλο
:greenalien:

xidakis
22-03-08, 15:59
ρε συ πολλυ ειρωνευεσαι!!! :P :P :P :P :P :P :P :P

RUHL
22-03-08, 16:10
ε αμα ακουω οτι θα σπασουν τα ποδια :lol: :lol: :lol: τι να πω :lol: :lol: :lol:

Antonio
23-03-08, 02:05
Μέσχρι 3 λεπτά είναι σεβαστό διάλλειμα. Μετά είναι ύπνος...:sleeping:
Προσωπικά δεν κάνω πάνω από 1-1.5 λεπτό διάλλειμα σε καμμία άσκηση.

RUHL
23-03-08, 02:39
Προσωπικά δεν κάνω πάνω από 1-1.5 λεπτό διάλλειμα σε καμμία άσκηση.

Eνταξη εσυ κανεις και χρηση αναβολικων στους χρηστες αλαζουν τα διαλειματα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

argyrakis
23-03-08, 11:52
κοίτα η δική μου γνώμη είναι καλά κάνεις και ξεκουράζεσαι παραπάνω από δυο και τρία λεπτά αλά μην το παρακάνεις και αυτό πιστεύω να γίνετε σε ένα άντε δυο σετ τα πολύ βαριά οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα και εγώ πάντα τόσο πολύ ξεκουραζόμουν και δεν νομίζω να μου έκοψε την ανάπτυξη.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη βεβαία δεν λέω ότι είναι και το σωστό.

Muscleboss
23-03-08, 13:03
^συμφωνώ με το στράτο. πρώτα από όλα πρέπει να ακούς το σώμα σου, αυτό θα σου πεί πότε είναι έτοιμο, αλλά φυσικά μη το παρακάνεις.:awesome:

γενικά πολλές προπονήσεις με αυστηρά προσδιορισμένο χρόνο διαλλείματος π.χ. 1-1.5 λεπτό αποτελούν ένα συνδυασμό αερόβιας-εναερόιας προπόνησης η οποία περισσότερο θέση έχει σε μια γράμμωση.

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
23-03-08, 23:19
σωστα παιδιά αλλά αυτό δεν είναι στάνταρ αλλά ανάλογα με την προπόνηση που θέλουμε να κάνουμε, όταν γυμνάζουμε τις κόκκινες μυικές ίνες βραδείας συστολής τότε μπορούμε να κάνουμε με ένταση και διάλειμα 1,5 εως 2 λεπτά για τις λευκές ταχείας συσπάσεως 3 έως 4 λεπτά οι αρσιβαρίστες κάνουν και 5 στίς πολύ βαριες προπονήσεις όποιος λέει ότι κάνει βαριά προπόνηση και κάνει λιγότερο απο δυο λεπτα τότε παίζει δεν κάνει βαριά και δεν ενεργοποιεί τις λευκες μυικές ίνες απλά αυτοί που λένε ότι κάνουν γρήγορα απλά δεν κραταν ώρα και με το κουβεντολόι ανάμεσα στά σετ περνάει και περισσότερη ώρα αλλά δεν το καταλαβαίνουν με αποτέλεσμα να έχουν πιθανότητες τραυματισμών .

είναι ανάλογα τί θέλουμε θελουμε αντοχή τότε ναι ακόμη και 45 δεύτερα, καθαρά δυναμη τοτε 3 εως και 5 στα πολύ βαρυα σετ , συνδυασμός και τον δύο γύρω στα 2 και ανάλογα τις ομάδες που θα γυμνάσουμε πχ στα χέρια η ώμους δεν θα κάνουμε 3 λεπτά αλλά λιγότερο γιατί μας ενδιαφέρουν οι κόκκινες μυικές ίνες να έχουμε παμπινκ .

asdf
23-03-08, 23:23
Ας αλλαξει καποιος τον τιτλο του topic εχει ορθογραφικο :P . Btw εγω που κανω 1 min max brake σε καθε σετ και 30secs οταν γυμναζω χερια κανω κατι κακο ?

RUHL
23-03-08, 23:34
οχι αμα σε ταιριαζει μια χαρα εισαι απλος νομιζω ας πουμε αμα κανεις παγκο λεμε τωρα αφου τελειωσει το ζεσταμα και το πρωτο λειτουργηκο σου ειναι 100 κιλα για 10 επαναληψεις στα επομενα θα πεφτεις κατα πολυ :P στις επαναληψεις λογικα εφοσον τα κανεις failure αλλα ειδικα τα χερια θελουν μικρα διαλειματα

ioannis1
24-03-08, 22:57
ο ηλιας νομιζω τα ειπε ολα οπως και ο πανος.