PDA

Επιστροφή στο Forum : Bras de fer (Χειροπάλη)



stelios30
28-01-08, 01:01
ξερει κανεις που κ ποτε γινονται αγωνες μπραντεφερ στην Ελλαδα?

RUHL
28-01-08, 01:37
Eχει και τετοια εδω? :unsure:

toula_nomikou
24-03-08, 16:04
Στις 29-3 το Σαββατο γινονται στη Καλαματα αγωνες μπραντεφερ και επιδειξη β.βing απο Μπαζιωτη,Καγγελαρη,Σαιντ,και kick boxing.Γινονται στο κεντρο διασκεδασης Καραμελλα 8μμ.

Ενας απο τους καλυτερους Ελληνες αθλητες στο μπραντεφερ.

Γκιόκας Χρήστος

4498

RUHL
24-03-08, 16:20
και εψαχνε ο στελιος

οκ οκ :^^: :^^:

toula_nomikou
24-03-08, 16:57
ναι ruhl ευχαριστω βιαστικα.. :oops:

Dinos
24-03-08, 19:07
δυστηχως ειναι καλαματα......




OFF TOPIC

Με ποιες ασκησεις δυναμωνεις οσον αφορα το μπραντεφερ ???

toula_nomikou
24-03-08, 19:28
Αυριο το βραδυ θα μιλησω με το παιδι που εχω στη φωτο θα κανει μια αφιερωσουλα στο forum μας και θα τον ρωτησω γι αυτη την ερωτηση που κανεις,ομως πιστευω οτι πρωτα απο ολα παιζει ρολο η τεχνικη και η εκρηξη,ολοι αυτοι κανουν βαρη πρεπει να ειναι παντου δυνατοι αλλα σιγουρα δινουν εμφαση στους ωμους στους πηχεις,δικεφαλα τρικεφαλα.Ομως αυριο θα εχω πιο σωστες απαντησεις απο τον Πρωταθλητη μας που τον εχω δει σε αγωνες και ειναι καταπληκτικος.

RUHL
24-03-08, 21:31
κυριο ρολο παντως παιζει η τεχνικη δεν θυμαμε καλα τι ποσοστο παντως ηταν κοντα στο 70%

Dinos
24-03-08, 22:15
Αυριο το βραδυ θα μιλησω με το παιδι που εχω στη φωτο θα κανει μια αφιερωσουλα στο forum μας και θα τον ρωτησω γι αυτη την ερωτηση που κανεις,ομως πιστευω οτι πρωτα απο ολα παιζει ρολο η τεχνικη και η εκρηξη,ολοι αυτοι κανουν βαρη πρεπει να ειναι παντου δυνατοι αλλα σιγουρα δινουν εμφαση στους ωμους στους πηχεις,δικεφαλα τρικεφαλα.Ομως αυριο θα εχω πιο σωστες απαντησεις απο τον Πρωταθλητη μας που τον εχω δει σε αγωνες και ειναι καταπληκτικος.

σιγουρα υπαρχουν μθικες ομαδες οι οποιες εχουν "special" περιποιηση, αν το θυμηθεις,ρωτας :wink:



κυριο ρολο παντως παιζει η τεχνικη δεν θυμαμε καλα τι ποσοστο παντως ηταν κοντα στο 70%

σαν να εβαλες πολλα μου φαινεται :P :P :P

RUHL
24-03-08, 22:45
μαλον οχι :P :P :P :P ετσι θυμαμε απο μια εκπομπη μπορει να κανω και λαθος ομως :geek: :geek:

toula_nomikou
25-03-08, 00:34
Nαι θα ρωτησω σιγουρα dino :D :D

Kntrns_MD
26-03-08, 15:27
πάντα ήμουν περίεγρος τι ασκήσεις μπορεί να βοηθούν στο μπαντεφέρ. είχα διαβάσει σε ένα περιοδικό παλιότερα ότι κάνουν την άσκηση κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες "σφυριά" για την εδνυνάμωσης της εξωτερικής πλευράς του βραχίωνα... ενδιαφέρον θα έχουν οι συμβουλές του.

toula_nomikou
27-03-08, 00:08
Παιδια μιλησα μαζι του θα μας στειλει φωτο και τις νικες του οταν τον ειχα δει να παιζει νικησε εναν αθλητη που ηταν 5 φορες Παγκοσμιος Πρωταθλητης,και ισως να παει και στη Σουηδια να παιξει,ειναι 128 κιλα μου ειπε οτι ηταν παντα δυνατος απλα τον βοηθησε πολυ η προπονηση με βαρη και οτι εκτος απο τα σημεια που ανεφερα πιο πανω πρεπει να ειναι δυνατα και τα ποδια.

toula_nomikou
29-03-08, 15:54
4499

4500

4502

Dinos
29-03-08, 19:24
Θηριο ειναι παντως...και 128κιλα :lift2hand:

Muscleboss
30-03-08, 16:44
Ευχαριστούμε Τούλα, φοβερός είναι... :clap:

Τελικά μέσα απότο φόρουμ μαθαίνουμε αξιόλογους αθλητές που μέχρι τώρα αγνοούσαμε. να του ευχηθούμε να ναι γερός κ καλή επιτυχία για τη συνέχεια! ελπίζω να φέρει στη πατρίδα μας πολλούς ακόμη τίτλους! :thumbsup:

ΜΒ

toula_nomikou
30-03-08, 18:44
Στη Καλαματα ενας power lifter εκανα μια μικρη επιδειξη δυναμης σηκωνοντας σε πιεσεις ομων με αλτηρες 55 κιλα τον καθε αλτηρα επι 12 επαναληψεις εμενα μου φανηκαν αρκετα τα κιλα τωρα οι πιο δυνατοι εδω ας μας πουν ειναι οντως εντυπωσιακα τα κιλα?

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4503&stc=1&d=1251553850

http://i254.photobucket.com/albums/hh119/toula_nomikou/100_0899.jpg

Ο Καγγελαρης μαζι με το Μαστροκωστοπουλο εκαναν ενα μικρο σοου β.βing[του Μαστροκοστοπουλου δεν εχω ακομα φωτο.
Γνωστος κριτης στους αγωνες ηταν ο κ.Μπουζιανας μαζι με αλλους-αλλα εχασα το χαρτι που εγραφα τα ονοματα- :cursing: :cursing:

TRIANTAFYLLOU
31-03-08, 01:33
ο μπραντεφεριστας φαίνετε εκτός απο τούς τίτλους που ευχόμαστε να ανέβει στο ψηλότερο βάθρο και πάντα να κάνει περήφανη την χώρα μας στο εξωτερικο, είναι και ένας πολυ καλός αθλητής απο ότι φαίνετε στην φωτο που άνετα θα τον έλεγες bodybuilder .

τα κιλά αυτά που κάνει ο power lifter είναι όντως εντυπωσιακά δείχνουν ότι έχει έπίπεδο.

αλλά και ο καγκελάρης στα ντουζένια τον βλέπω ειναι φωτο αλλά δεν απέχει απο τους αγώνες.

toula_nomikou
31-03-08, 02:06
Xαιρομαι που ακουω αυτα αυτα τα σχολια ειδικα απο σενα Ηλια :D :D

stelios30
31-03-08, 03:14
πολλα τα 55 κιλα για 12 επαν αλλα οχι εντυπωσιακα αν κρινω απο μενα που κανω με σωματικο βαρος 95 κιλα 47 κιλα για 6 επαν.
Ο Καγγελαρης παντα σε καλη φορμα σεν χαλαει ποτε?τον θυμαμαι απο τοτε που επαιζε στα 80 οταν πεσδ πολυ καλο καλουπι μπραβο!!!!

toula_nomikou
31-03-08, 03:27
Μπραβο δυναμη ο Στελιος μας :clapping: :clapping:

Kntrns_MD
31-03-08, 12:06
Τούλα πολύ καλοί όλοι! Τα συγχαρητήριά μας! :awesome:

toula_nomikou
31-03-08, 16:55
Eυχαριστω εισαι παντα πολυ ευγενικος :D :D

toula_nomikou
05-04-08, 15:42
http://i254.photobucket.com/albums/hh119/toula_nomikou/DSC00048202812920281291.jpg

Muscleboss
06-04-08, 18:36
πολύ καλός! πιστεύω και στο άθλημα του bodybuilding μια χαρά θα τα πήγαινε! :thumbup:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
07-04-08, 01:06
δίκιο έχει ο πάνος το ανέφερα άλλωστε και πιό πάνω ότι είναι δουλεμένος σαν bodybuilder. :thumbsup:

slaine
09-02-09, 02:54
Αντώνης Πανάρετος πρίν από πολλά χρόνια ήταν 3ος στον κόσμο, τον έχω γνωρίσει, ένας φίλος μου έκανε προπονήσεις υπό την καθοδήγησή του. πολύ δύναμη, τεράστια χέρια-[ήχεις και έχει κόψει και κάποιους τένοντες στο ένα χέρι από ατύχημα. έτσι για την ιστορία.

το πρόγραμμα του φίλου μου ήταν
έλξεις στο μονόζυγο εμπροσθολαίμιες 8 σετ και περισσότερα
και μετά δικέφαλα στριφτές με αλτήρες πολλά σετ
ότι άσκηση μπορέιτε να φανταστείτε για πήχεις-καρπούς και ταχύτητα στον καρπό πχ κάμψεις καρπού με μπάρα όρθιος πίσω από το σώμα

και τέλος προπόνηση στο άθλημα καθαρά με τον προπονητή του να του κρατάει κόντρες σε διάφορα σημεία και αυτός να πιέζει όσο μπορούσε κλπ
το χέρι του όταν έφιγγε πραγματικά ο προπονητής πάνιαζε-άσπριζε εκεί που έσφιγγε η λαβή του προπονητή και σταματούσαν για να μην πάθει αιμάτωμα.

70% δύναμη έλεγε και 30% τεχνική

έμφαση ο φίλος μου δεν έδινε σε άλλες ομάδες το ίδιο αλλά γύμναζε και τρικέφαλα-ώμους-στήθος αρκετά συχνά.

Polyneikos
06-12-11, 21:07
Στα πλαισια της παρουσίασης που κανουμε σε αυτη την ενότητα σε άλλα δυναμικά αθληματα αλλα και αθλητες θα ήθελα να αναφερω λιγο πιο οργανωμενα εναν πρωταθλητη του bras de fer η χειροπάλης ελληνιστί, ο οποίος έχει προαναφερθει σε αυτό το τόπικ.
Μιλω για τον Χρήστο Γκιόκα με τον οποιον τυγχανουμε συναθλούμενοι στο γυμναστηριο της Νεας Μακρης.

Χρηστος Γκιόκας
(8/9/1977)

35967


Χρηστο καλησπερα και καλως ήρθες στο φόρουμ.Πες μου ποτε ξεκίνησες το αθλημα;Εκανες και καποια άλλα αθληματα παράλληλα;

Καλησπερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας για το αθλημα της χειροπάλης.
Ξεκίνησα απο το 1999 και σε όλους τους αγώνες είμαι αήττητος.(κατηγορία 120κ)
Ασχολήθηκα με tae kwo do,kido και άρση βαρών στον Πανελλήνιο, ελληνορωμαϊκή πάλη (Μιλτιάδης Μαραθώνα) με συμμετοχή σε αγώνες πυγμαχίας,MMA.

Τι δεξιοτεχνίες απαιτεί η χειροπάλη;

H χειροπάλη απαιτεί δύναμη, έκρηξη, αντοχή και να είσαι προετοιμασμενος ότι θα συμβούν τα «πάντα» την ώρα του αγώνα.

Τι σωματική προπόνηση απαιτεί το άθλημα;

Η προπόνηση που χρειάζεται απαιτεί την εκγυμναση όλου του σώματος όπως κανουν οι Bodybuilders,αλλα περισσότερη βαση στα χέρια,δηλαδή: Δάκτυλα,καρπούς,πήχεις,δικέφαλα,τρικέφαλα,ώμους καθώς και ασκήσεις εκρήξεως

35966


Οσον αφορα τις τεχνικες πιασιμάτων ;

Η σημαντικότερη προπόνηση ενός χειροπαλαιστή είναι η ωρα της προπόνησης στο ειδικό τραπεζι της χειροπαλης.
Εκεί γίνεται το πιάσιμο με τον αντίπαλο,το ζέσταμα των χεριών και τα παιχνίδια ανάλογα με το συστημα που θελουν να ακολουθησουν οι παίκτες (παιχνίδι από ψηλά,παιχνίδι από χαμηλα με δικέφαλα)


Καποιους σημαντικοί αθλητες που θα ήθελες να αναφερεις;


Αξιόλογοι χειροπαλαιστές που αξιζει να αναφέρουμε ειναι ο Σωτηρης Μπατσινίλας,Παναγιώτης Ρούσσης,Αντώνης Παναρετος,Κουμπάκης Δημητρης,Γερασιμος Παππάς (αριστερο χέρι),Στέλιος Χαμαλάκης

35970


Καποια συμμετοχή ετοιμάζεις να εχεις;

Πανελληνια Πρωταθληματα δεν γίνονται καθε χρόνο.Σκοπευω να παρω μερος στο επόμενο Πανευρωπαικο όταν πραγματοποιηθεί!


Χρηστο σε ευχαριστουμε για τις πληροφορίες που μας έδωσες.Ενδιαφέρον θα ηταν καποια στιγμη να είχαμε ενα ολοκληρωμενο σετ προπονησης σου.
Καλη επιτυχία στις μελλοντικες σου συμμετοχές!




35968

35969

giannis64
06-12-11, 21:41
ειναι οντος ενα αθλημα δυναμικο (αποτι ξερω ασχολουντε και αρκετες δυναμικες γυναικες) το οποιο προσφερει δυνατες σηγκηνησεις. κριμα που μενει στην σκια και δεν εχει την καταληλη προβολη.

μπραβο κωστα (αν και εισαι τυχερος, και εμεις μαζι με εσενα, που ειστε στο ιδιο γυμ και μας το παρουσιαζεις εδω) που κανεις μια τετοια αναφορα. :toast:

gym
06-12-11, 21:44
ενδιαφερον αθλημα...αν μπορουσαμε να μαθουμε κ αλλες λεπτομερειες οπως προπονηση θα ηταν πολυ καλο....:clap::clap:
θενκς πολυνεικε για την παρουσιαση!~:thumbup:

LION
06-12-11, 21:55
Kαλή επιτυχία στο συνονόματο! ;)


Αχ βρε Κώστα,πως τα καταφέρνεις κι όλο "γυρνάς το μυαλό" σε αναμνήσεις ωραίες,με συνεντεύξεις και φωτογραφίες!

Τον Σωτήρη Μπατσινίλα από τη Μάνη,τον γνώρισα πριν 20 χρόνια,μιας και παντρεύτηκε συμμαθήτριά μου και πολύ καλή μου φίλη.

Παλληκάρι γνήσιο, με τεράστια δύναμη και εξαίρετη τεχνική στο μπρα ντε φερ!Ανίκητος τότε!Τον έχω δει σε μη επίσημο αγώνα, να κερδίζει για πλάκα και να "χαζεύει" ο εξίσου τεράστιος αντίπαλος.

Οσοι ασχολούνται με το άθλημα έχουν να λένε γι' αυτόν τα καλύτερα.

Εχουμε χαθεί πολλά χρόνια τώρα επειδή κατέβηκε στη Μάνη.Νάναι γερός κι αυτός κι η Ιφιγένεια!:welcome:




Εντιτ:για ρώτησε το Χρήστο,μήπως έχει ξανάρθει Αθήνα ή έχει κανένα τηλέφωνο!

Polyneikos
06-12-11, 22:17
Χρηστο όπως βλεπεις ο κοσμος ειναι μικρος!Θα ρωτησω τον Χρηστο και θα μαθω για τον Μπατσινίλα,καθως μου τον εχει αναφερει καποιες φορες.:thumbup:

LION
06-12-11, 22:19
Παίζει να είναι κι αυτός στη φώτο με το κύπελλο,αλλά πολύ λιγότερα κιλά απ'ότι τον ήξερα!!!
Οπωσδήποτε με ενδιαφέρει να ξαναβρεθούμε!:thumbup:

Devil
07-12-11, 05:13
http://www.youtube.com/watch?v=s9DOTzIhlfg&feature=related

Polyneikos
19-12-11, 22:23
Μητσο πολύ καλο το βίντεο,που το ξετρύπωσες;
Αν μαλιστα καποιος ειναι πολυ παρατηρητικος θα δει ότι στο τελος του βιντεο καπου εμφανίζεται και ο Ακης Βουλγαρελης,ο οποιος συμμετείχε στο παρελθον επίσης σε πιο μικρες κατηγορίες σε αγωνες μπραντεφερ...

Συνεχίζωντας την παρουσίαση του Χρηστου Γκιοκα,μια φωτογραφία με την πλούσια τροπαιοθήκη του



36819

36820



Δεν ξερω πόσο ευκολο είναι να περιγραφουν τεχνικες προπονησης ή αγωνα γραπτως,οπότε δεν ξερω αν θα εχει ουσία να μας μεταφερει καποια πραγματα σε γραπτό λόγο...
Ισως το καλύτερο θα ήταν μια παρουσίαση-επίδειξη στο επόμενο Atlas Challenge,αν το εξελιξουμε σε φεστιβαλ δυναμικων αθλημάτων ;)

Δύο ακομα φωτογραφίες του Χρήστου

36822


36821



Aπό τους δικούς μας γνωστους αθλητες ,για την εποχή τους,πολυ καλοί θεωρουταν ο Κωστογλακης και ο Μπουρναζος και συχνα συμμετειχαν σε ανεπίσημες μονομαχίες.
Αξιοσημειωτο ειναι να αναφερω πως στην ταινια του Σταλλονε,το Over the Top(1987) στην υπόθεση της ταινιας γινοντουσαν μπραντεφερ.

36818


Για αυτη την ταινια ,για να συμμετεχουν καποιοι στο casting,είχε γινει τουρνουά και εδω στην Ελλάδα όπου είχαν συμμετάσχει πολλοι γνωστοί, νικητης ειχε βγει ο Μπατσινίλας ο οποιος θεωρουταν για χρόνια ο καλυτερος.
Ο Σπύρος Μπουρναζος εφτασε μεχρι τον τελικο αλλα δεν μπορεσε να διαγωνιστεί λόγω τραυματισμου καθως κοντραρίστηκε με αρκετους εκεινη την μερα..
Στο αμεσο παρον ευελπιστούμε να εχουμε παρουσιαση και αλλων γνωστων αθλητων:thumbup:

LION
19-12-11, 22:49
Αξιοσημειωτο ειναι να αναφερω πως στην ταινια του Σταλλονε,το Over the Top(1987) στην υπόθεση της ταινιας γινοντουσαν μπραντεφερ.

36818


Για αυτη την ταινια ,για να συμμετεχουν καποιοι στο casting,είχε γινει τουρνουά και εδω στην Ελλάδα όπου είχαν συμμετάσχει πολλοι γνωστοί, νικητης ειχε βγει ο Μπατσινίλας ο οποιος θεωρουταν για χρόνια ο καλυτερος.
Ο Σπύρος Μπουρναζος εφτασε μεχρι τον τελικο αλλα δεν μπορεσε να διαγωνιστεί λόγω τραυματισμου καθως κοντραρίστηκε με αρκετους εκεινη την μερα..
Στο αμεσο παρον ευελπιστούμε να εχουμε παρουσιαση και αλλων γνωστων αθλητων:thumbup:




Για τον Σωτήρη όπως σου είπα Κώστα,δεν υπήρχε αντίπαλος τότε,τουλάχιστον στην Ελλάδα!:thumbup:

Θυμάμαι χαρακτηριστικά εκείνο τον καιρό,τον είχε καλέσει η Ρούλα Κορομηλά στο "BRAVO", και έδινε χρηματικό έπαθλο ή αυτοκίνητο (δεν θυμάμαι καλά),σε οποιοδήποτε πήγαινε στο στούντιο και τον νικούσε!
Πήγαν καμμια δεκαριά άτομα....περιττό να πω ποιος νίκησε!!! :)

Απ'ότι βλέπω υπάρχει άξιος διάδοχος ο Χρήστος Γκιόκας!:thumbup:

Polyneikos
19-12-11, 22:59
Χρηστο σε ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφορίες σου!
Λες να σε κανουμε κριτή και σε αγωνες μπραντεφερ την επόμενη φορα;:P

LION
20-12-11, 13:50
Χρηστο σε ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφορίες σου!
Λες να σε κανουμε κριτή και σε αγωνες μπραντεφερ την επόμενη φορα;:P


Eλπίζω να τον ξανασυναντήσω μέχρι τότε και να τον πείσω να έρθει ο ίδιος!!! :)

Θα γράψω και μια ιστορία τότε που τον πρωτογνώρισα,γύρω στο 1990.
Νομίζω θα αρέσει και στον Χρήστο τον Γκιόκα,αν την διαβάσει!

Είχε προηγηθεί το "ΟVER THE TOP" και το είχαμε συζητήσει θυμάμαι αυτό!
Παρόλα αυτά δεν τον είχα δει σε κανονικό αγώνα.

Εγώ ήμουν εκείνο το διάστημα, Αθήνα και Σέρρες το καλοκαίρι.
Τραγουδούσε σε ένα κέντρο διασκέδασης ο Χρυσοχοϊδης και ο Ρέμος για όλους του καλοκαιρινούς μήνες.

Ως τακτικός θαμώνας( :) ),γνώρισα κι αυτούς,αλλά και τον Χρήστο ,άλλο "θηρίο" αυτός,που δούλευε εκεί.

Μου έλεγε κι ο ίδιος επίμονα,αλλά και άλλοι κοινοί μας φίλοι,ότι στη Θεσσαλονίκη δεν τον έχει κερδίσει κανένας στο μπρα ντε φερ,ακόμα και άτομα μεγαλύτερα σε όγκο απ'αυτόν!("φορτηγά" ήταν; ) :)
Tέλος πάντων με τα πολλά και τα λίγα,ήξερα ότι θα έρθει στις Σέρρες ο Σωτήρης για να δούνε και τους γονείς και τον αδερφό της Ιφιγένειας και του λέω του Χρήστου, εγώ ξέρω άνθρωπο που θα σε κερδίσει!
Ποιος,που είναι,πέστου να έρθει και τέτοια μου άρχισε!
ΟΚ λέω και κανονίζουμε αγώνα-αναμέτρηση μέσα στο Ατλας,το γυμναστήριο του Μενέλαου Μπαϊμπούτη,αφού προηγήθηκε την προηγούμενη νύχτα συνάντηση στο κέντρο!
Πάμε την άλλη μέρα και καμμιά 20αρια άτομα που το έμαθαν και όσοι ήταν στο γυμναστήριο.
Ο Μενέλαος σε πολλή καλή φόρμα τότε, αλλά να φανταστείτε ότι μου φαινόταν "μικρότερος" ανάμεσά τους...Ποιος ο Μενέλαος που ήταν γίγαντας!
Στέκονται σε ένα πάγκο-μπαρ όρθιοι με το που επιασαν τα χέρια και λέμε πάμε,άντε γεια!"Γερανοφόρο όχημα" ο Σωτήρης! :)
Δε μου άρεσε λέει ο Χρήστος από αυτή την πλευρά,αλλάζουν.Το ίδιο!Και μία ακόμη αλλαγή για να είμαστε πιο σίγουροι!Δεν υπήρχε λόγος!
Παραδεχόμενος την ήττα του,του έδωσε το χέρι και μας κέρασε το βράδυ στο κέντρο, 1ο τραπέζι πίστα! :)

Μετά απ'αυτό βρισκόμασταν στην Αθήνα τα επόμενα χρόνια κι έτσι έμαθα κι από άλλους φίλους του γι αυτόν.
Του χρωστάω κι ένα ευχαριστώ,που μου είχε δώσει την εγκυκλοπαίδεια του μοντέρνου BB του Αρνολντ και την έβγαλα φωτοτυπίες(736 σελίδες),επειδή δεν είχε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα ακόμη!!!

Polyneikos
24-12-11, 00:26
Μιας και ξεκινησαμε αφιερωμα για τους αθλητες του Bras de fer,να βαλω μια φωτογραφία που βρήκα του Παναγιώτη Ρούσση (δεξιά στην φωτογραφία),μαζί με τον αδερφό του,Βασίλη.

37159

ελμερ
24-12-11, 00:37
ο πατερας μου επαιζε στην Αμερικη μπραντεφερ (ερασιτεχνικα) ...ακομα και τωρα που ειναι 82 ετων ο πηχεις του ειναι σιδερενιος.....σκεφτειτε οτι πριν 10 χρονια που ηταν 72 και ο αδερφος μου 32 και παιζανε καμια φορα ερχοντουσαν ισοπαλοι:shock: .....εγω δεν τολμαω να δοκιμασω ακομα και τωρα....:) νομιζω πως εχει να κανει και η εμφυτη δυναμη περα απο τεχνικη και η προπονηση....καλες γιορτες σε ολους και καλα Χριστουγεννα.......:welcome::welcome:

Dreiko
28-12-11, 23:12
Σε συνέχεια των αναφορών του Κώστα σε αθλητες της χειροπάλης,θα ήθελα να σας παρουσιάσω εναν μεγάλο αθλητή και επι σειρά ετών πολύ στενό οικοικογενειακό φίλο!Ο λόγος για τον Αντώνη Πανάρετο.Ακολουθεί και μια κατατοπιστική συνέντευξη,όπως επίσης και αρκετό υλικο!

37272

Αντώνη ευχαριστούμε για την ανταπόκριση σου στη συνέντευξή μας!

1)Πές μας κάποια πράγματα για σενα:Πόσα χρόνια ασχολείσαι με τη χειροπάλη και πώς έγινε η αρχή και μπήκες στο συγκεκριμένο άθλημα;

-Ασχολούμαι με το άθλημα από το 1982.Αφορμή την ταινία του S.Stallone "Over the top" 'όπου έγιναν οι πρώτοι αγώνες στο Ξενοδοχείο Μεγάλη Βρετανία. Έτσι ξεκίνησε η πορεία μου στο άθλημα καθώς κίνησα το ενδιαφέρον σε πολλούς αθλητές της εποχής που διέκριναν σε μένα κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο.

2)Σε όλα αυτά τα χρόνια παρουσίας σου,αρίθμησέ μας τις διακρίσεις σου.Σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.

-Το 1988 κέρδισα το 1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και συμμετείχα με τα χρώματα της Εθνικής στο Open της Τουρκίας και κατέλαβα την 2η θέση παίζοντας στον τελικό με τον 6 φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή Haidar Guildil στην κατηγορία των -70 κιλών.
Το 1989 κερδίζω την 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο κλειστό του ΟΑΚΑ και το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που έγινε στην Ελλάδα με αθλητές από όλον τον κόσμο.Εκεί κατέλαβα την 6η θέση στην κατηγορία των -70 κιλών.
Το 1990 στο Ισραήλ (Παγκόσμιο Πρωτάθλημα)κατέλαβα την 7η θέση στη ίδια κατηγορία Την ίδια χρονιά πήρα την 1η θέση στο Πανελλήνιο Κύπελλο παίζοντας τελικό με τον 3ο Πανευρωπαϊκό Πρωταθλητή Χρήστο Κάνιουρη.
Το 1991 κερδίζω το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα παίζοντας πάλι τελικό με τον ίδιο μεγάλο αθλητή και παίρνω την πρόκριση για το Πανευρωπαϊκό στην Βαρκελώνη της Ισπανίας .Εκεί κατέλαβα την 7η θέση.
Έλαβα μέρος σε 10 Πανελλήνια Πρωταθλήματα όπου κατέκτησα τα 8.

3)Έχεις στο μυαλό σου κάποιον αγώνα που σε σημάδεψε;Είτε αρνητικά,είτε θετικα,κι αν ναι γιατί.

-Με σημάδεψαν κάποιοι αγώνες οι περισσότεροι θετικά γιατί μου έδωσαν την ευκαιρία να καθιερωθώ και στην κατηγορία και στο άθλημα. Ένας από αυτούς ήταν με τον Γιώργο Παππά που δυστυχώς δεν βρίσκεται πια στην ζωή και ο οποίος κατείχε 2η και 3η Παγκόσμια Θέση ανάμεσα σε μεγάλους αθλητές.
Βρεθήκαμε τρεις φορές σε τελικό Πανελλήνιου Πρωταθλήματος όπου κέρδισα εγώ τις δύο και αυτός την μία.


Πανάρετος και Παππάς στον τελικό του 1991:
37273


4)Η προπόνησή σου τί περιλαμβάνει;Ποιές θεωρείς ασκήσεις-κλειδιά για το Bras De Fer;

-Η προπόνηση μου περιλαμβάνει πολλά κιλά στα δικέφαλα και στους πήχεις και φυσικά πολύ μονόζυγο.
Ασκήσεις Κλειδιά θεωρώ τις έλξεις δικεφάλων στο μονόζυγο με κλειστή λαβή-στριψίματα αλτήρων για πήχεις-και πολλά κιλά αλτήρες στο preacher για ενδυνάμωση δικεφάλων.

5)Ποιός ο ρόλος της τεχνικής;Γιατι πολλές φορές ο κοσμος που δεν ασχολείται έχει την εντύπωση οτι είναι μόνο η δύναμη που μετράει.

-Η σωστή κατανομή είναι 70% δύναμη και 30% τεχνική.Για να εφαρμοστεί η τεχνική χρειάζεται και δύναμη.Με λίγα λόγια το ένα είναι συνάρτηση του άλλου.

6)Προσωπικά γνωρίζω οτι έχεις προπονηθεί με κάποιους θρύλους του Ελληνικού Bodybuilding.Πές μας αν θες μερικούς!

-Έχω προπονηθεί το 1987 στην Γερμανία στο γυμναστήριο του Ralf Moller με αθλητές του και με τον ίδιο έχουμε προπονηθεί στα δικέφαλα.
Στην Ελλάδα έχω κάνει προπόνηση με τον Σπύρο Μπουρνάζο, τον Δημήτρη Παπαδογιωργάκη, τον Νίκο Ατσαλή, τον Ιορδάνη Λεβεντέλη, τον Χρήστο Σαμιώτη,τον Γιάννη Αργύρη,τον Γιάννη Βασσάλο και με τον Αντώνη Κονδύλη.
Με αφορμή την συνέντευξη αυτή θα ήθελα να τους ευχαριστήσω για όλα αυτά τα χρόνια που μου πρόσφεραν απλόχερα χώρο και γνώσεις. Ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στον Σπύρο Μπουρνάζο και στον Κ.Κωστογλάκη όπου από εκεί ξεκίνησα να γυμνάζομαι σωστά το 1979.

7)Πώς και δεν ασχολήθηκες ποτε με το bodybuilding;

-Δεν ασχολήθηκα ποτέ με το συγκεκριμένο άθλημα πρώτον γιατί είχα ταλέντο και αγάπη σε αυτό που ασχολήθηκα και δεύτερον πιστεύω ότι δεν διαθέτω το τέλειο αρμονικό σώμα για το Bodybuilding.


Στο γυμναστήριο του Γιάννη Κωστογλάκη το 1979 μαζί με τον Δ.Αλεξανδρή,πρωταθλητή της Ελληνορωμαικής στα 90 κιλα:
37278


8 )Η χειροπάλη στην Ελλάδα σε τί επίπεδο βρίσκεται,κατα την άποψή σου,σε σχέση με το εξωτερικό;

-Αν και κατέχουμε πολύ μεγάλες διακρίσεις Παγκοσμίως η Ελλάδα ακόμα δεν κατέχει την θέση που θα ήθελα.

9)Ποιούς άλλους Έλληνες αθλητές της χειροπάλης ξεχωρίζεις;

-Μεγάλοι Αθλητές που έχουν περάσει από την Ελληνική Χειροπάλη είναι ο Σωτήρης Μπατσινίλας,Παναγιώτης Ρούσσης,Γιώργος Κώνστας,Βασίλης Σροφίλλας,Κυριακή Γιαννοπούλου,Γιώργος Παππάς,Χρήστος Κανιούρης,Γιώργος Αντιπαριώτης,Δημήτρης Κουμπάκης,Μάριος Χουλάκης.Νέο αίμα στο άθλημα Στέλιος Χαμαλάκης,Γιώργος Χαραλαμπόπουλος,Χρήστος Γκιόκας,Κώστας Δεδούσης.



10)Έχεις να προσθέσεις κάτι για το τέλος;

-Τελειώνοντας θέλω να προσθέσω ξεκινήσαμε μερικοί άνθρωποι αρχές δεκαετίας του 1980 όπως ο πρόεδρός μας Ηλίας Μπαζίνας,ο Σωτήρης Μπατσινίλας ο Μένανδρος Παπαδημόπουλος ο Παναγιώτης Ρούσσης ο Μιχάλης Μανιαδάκης και εγώ και προσπαθήσαμε να ανεβάσουμε όσο πιο ψηλά γινόταν το επίπεδο του αθλήματος και να γίνει γνωστό και στο τελευταίο γυμναστήριο της επαρχίας.Ελπίζω η νέα γενιά να ασχοληθεί όσο εμείς για να κάνει το άθλημα γνωστό και τους εύχομαι από καρδιάς να φέρουν τις διακρίσεις των αθλητών που προανέφερα παραπάνω.


Εκ μέρους του Bodybuilding.gr σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ο,τι κι αν κάνεις!

-Ευχαριστώ πολύ!
Αντώνης Χ. Πανάρετος.



Και ένα βίντεο που έφτιαξα απο διάφορους αγώνες του:

http://www.youtube.com/watch?v=Cce1Y9QzUkA

Dreiko
28-12-11, 23:32
Απο αριστερά προς τα δεξιά:Γιάννης Λαλιώτης,Γιώργος Καγκελάρης,Αντώνης Πανάρετος,Μιχάλης Γρηγοριάδης και πάνω ο Ηλίας Σκανάντοβιτς,στο Παννελήνιο του 1992.
37279


Ηλίας Σκανάντοβιτς,Σωτήρης Μπατσινίλας,Αντώνης Πανάρετος.
37280


Χρήστος Γκιόκας,Αντώνης Πανάρετος,Γιώργος Χαραλαμπόπουλος,Μάριος Χαραλαμπόπουλος,Άκης Βουλγαρέλης.
37281


Αντώνης Πανάρετος,Γιώργος Κώνστας και Παναγιώτης Ρούσσης(κουμπάρος του Πανάρετου).
37282

Polyneikos
29-12-11, 00:12
Βαγγελη σε ευχαριστουμε για την συνεντευξη και φυσικα και τον ίδιο τον κ. Πανάρετο!:clap::clap:
Νομίζω οτι θα πρεπει να συμπληρωνουμε τα κομμάτια του παζλ και να παρουσιαστουν όλοι οι αυτοι οι αθλητες που εχουν διανυσει την πορεία τους στο μπραντεφερ,προσφέρωντας διακρίσεις στην χωρα μας.
Μια απορία: Η ομοσπονδία εινια ενεργη;Πραγματοποιεί συχνα/καθε χρονιά πρωταθληματα;

Dreiko
29-12-11, 00:49
απ'οσο ξερω κωστα δε γινεται καθε χρονια πρωταθλημα...

GREEK POWER
29-12-11, 10:16
Mεγαααλη ψυχη ο Ταχυδρομος..........:clapping:

Dreiko
29-12-11, 11:33
Κάποιες ακόμα φωτογραφίες:

Μια φιλική αναμέτρηση με τον Αντώνη Κονδύλη:
37301


Με κάποιους μαθητές του...ανάμεσα και ο Γιώργος Κατσινόπουλος:
37297


Με 50άρη αλτήρα στο γυμναστήριο του Γιάννη Βασσάλου:
37298


47 κιλά πήχεις:
37299


Και μια πιο προσωπική φωτογαφία του Α.Πανάρετου,στο γυμναστήριο του πατέρα μου,μαθαίνοντας στον γιο του τα μυστικά της χειροπάλης:
37300

LION
29-12-11, 12:51
Mπράβο Βαγγέλη για την συνέντευξη και για τις φωτογραφίες!:clap:

Για μας τους "λίγο" μεγαλύτερους,έχουν περισσότερη συναισθηματική αξία! :)

Ολες οι φωτογραφίες καλές και το βίντεο ωραίο,αλλά θα μου επιτρέψετε να ξεχωρίσω την παρακάτω! ;)
Ηταν τον καιρό που γνώρισα τον Σωτήρη!




37302

Dreiko
30-12-11, 20:23
Aντώνης Πανάρετος και Cobra Rhodes(ενας πραγματικα τεραστιος χειροπαλαιστης!!!!!!!)

37364


Ευκαιριας δοθεισης,δειτε τι εστι Cobra Rhodes....:bowdown::bowdown::bowdown:


http://www.youtube.com/watch?v=8lwUPRmv5-o

http://www.youtube.com/watch?v=2kkIyk8Ycqc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ZikoKJyDlUo


To καλυτερο ομως το φυλαξα για το τελος....Σ.Μπατσινιλας στο παγκοσμιο του 1989 στην Ελλαδα εναντιον (και) του Rhodes!!!!!!!Aκουστε το πληθος!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=eimGm3O4GrQ

vaggan
01-01-12, 11:11
αλλος καλος αθλητης που αξιζει αναφορα ειναι ο φωντας σαραντινος εχουμε καμια φωτο του?

ΜrΚommatias
02-01-12, 12:44
Πολυ καλα κανετε με την παρουσια αυτου του δυναμικου αθληματος:clap::clap::clap:.Τα πιο πολλα τα εχουν πει και πιο πανω απλα εγω θελω να πω πως ο Παναρετος εκτος απο πολυ καλος φιλος ειναι και 1 απο τους κορυφαιους στην κατηγορια του!Ο Γκιοκας απο την αλλη πιστευω οτι πολυ δυσκολα θα χασει απο καποιον!Μπορει να ακουγομαι "καπως" αλλα τον ξερω πολυ καλα γιατι καναμε αρκετες φορες στο παρελθον προπονηση μαζι!

Dreiko
03-01-12, 15:23
μια,συλλεκτική θα ελεγα,φωτογραφια που αποκονιζει καποιους απο τους μεγαλυτερους ελληνες χειροπαλαιστες...


Απο αριστερά προς τα δεξιά: (πάνω)Γιώργος Παππάς,Αντώνης Πανάρετος,Γιώργος Κεφαλάς,Χρήστος Κανιούρης,Γιώργος Κώνστας-(κάτω)Δημήτρης Κουμπάνης,Μιχάλης Μανιαδάκης,Κυριακή Γιαννοπούλου,Βασίλης Στροφίλας
37484

Polyneikos
03-01-12, 17:08
Ωραια φωτογραφία Βαγγελη,δεν ξερω αν εχουν κυκλοφορησει και αλλες τοσο συλλεκτικες από το αθλημα στο ιντερνετ :thumbup::thumbup:

Polyneikos
10-02-12, 13:22
Κάποιες φωτογραφίες που εξασφάλισα από τον φίλο μου Ακη Βουλγαρελη,όταν συμμετείχε και εκεινςο σε αγωνες χειροπαλης,στην κατηγορία των -80 κιλών.

Πανευρωπαϊκο Βουλγαρίας 2005 (Eκτός εξάδας ο Ακης σε αυτο τον αγώνα),διακρίνονται και οι αθλητες που εχουν παρουσιαστεί,Χρήστος Γκιόκας και Αντώνης Πανάρετος

40106



40113


40111

Πανελληνιο πρωταθλημα 2004 1ος στα -80κ

40107



2003 Grand Prix 2ος στα -80κ

40108


2001 Grand Prix Καράβι Σχινιάς 2ος στα -80κ και το 1ος το 2002 στα -80κ

40109


40110

Dreiko
21-03-12, 16:27
Διαφορα βιντεο απο τηλεοπτικα αφιερωματα στην ελληνικη χειροπάλη.
Διακρίνονται μεταξύ άλλων:Μπατσινιλας,Παναρετος,Καγκελαρης,Ρουσσης.


http://www.youtube.com/watch?v=dYV3mGcjtwk&context=C4ab85b1ADvjVQa1PpcFNzUnR7EjlZUsOk-ra0yqOJUmxPH7sGMKQ=


http://www.youtube.com/watch?v=zFPbFhiHE2g&context=C43b324eADvjVQa1PpcFNzUnR7EjlZUqVyWUbiP52rdcukBZhr6b8=


http://www.youtube.com/watch?v=46CwWxZRl5k&context=C47758bfADvjVQa1PpcFNzUnR7EjlZUj3HtwWXYV4ekHY-OcMZAuI=

Polyneikos
21-03-12, 19:55
Φοβερα βίντεο Βαγγέλη,σε ευχαριστούμε.:clap:

Διακογιαννης Γιαννης
27-03-12, 00:22
Την Κυριακη -μου ειπε ο Παναγιωτης ο Ρουσης -γινονται αγωνες.

Dreiko
27-03-12, 14:00
Γιαννη πολυ καλα νεα αυτα!!!!Μαθαμε μερος,μηπως?
Αν ειναι θα ρωτησω και γω...:thumbup:

GURU S.
28-03-12, 11:57
Ακομα θυμαμαι την χειροπαλη με τον φιλο μου Βασιλα Στροφιλα σε ενα κλαμπ που δουλευα πορτα το 94.Επειδη απο κουβεντες εμαθα οτι ημουν πιο δυνατος στα βαρη απο αυτον και ειχα καλυτερη μυικοτητα νομιζα οτι θα νικουσα.Λαθος εκτιμηση.Δεν προλαβε να με καταβασει γιατι ακουστηκε ενα δυνατο "κρακ "στον δεξι καρπο μου και σταματησε ο αγωνας.Ειχε χερι "κουπι"!

Διακογιαννης Γιαννης
28-03-12, 15:13
Σημερα μιλησα με τον Ρουση,αλλα επειδη απο το τηλεφωνο του ακουγοταν θορυβος και κατι παρασιτα, και δεν τον ακουγα καλα,τσεκαρετε και εσεις τις πληροφοριες που θα σας δωσω:Ο αγωνας θα γινει στη καφετερια TRES JOLIE στο Περιστερι, στη πλατεια Δεγλερη και ωρα 14:00(2 το μεσημερι).Αρα πρεπει να βρισκεστε εκει κατα τις 13:30(1 και 30 το μεσημερι).

s0k0s
28-03-12, 15:21
http://www.youtube.com/watch?v=emkEFxx2Bns

Δεν αντεχα να μην το βαλω :P

Polyneikos
28-03-12, 21:06
:shock:
Δείτε στο 1:02 την διαφορα του δεξιού (καλου ) χεριου του Γερμανου με το αριστερο.Δεν εχω ξαναδεί κατι τετοιο...:shock:

s0k0s
28-03-12, 21:08
:shock:
Δείτε στο 1:02 την διαφορα του δεξιού (καλου ) χεριου του Γερμανου με το αριστερο.Δεν εχω ξαναδεί κατι τετοιο...:shock:

Τσέκαρε εδω φιλε ;)


http://www.youtube.com/watch?v=LxTtwU9HCSw

Keirox
28-03-12, 22:05
Απίθανος ο μπάρτσας (Ρούσσης) πήγαινα στο γυμναστήριο του στον Άγιο Δημήτριο μικρός! Το έχει ακόμα;

Titanium
28-03-12, 23:47
http://www.youtube.com/watch?v=nYlHnSnV8vE
Να και ενα δικο μου απο την πενταημερη στην κωνσταντινουπολη με εναν τουρκο τσαμπουκα:green:...
Μην αρχίσετε το κράξιμο για τεχνική και ολα αυτα τα συνηθισμένα...Απλα μαγκες πουλούσε σε κατι φιλους μου και με βαλαν εμενα για Bras de fer χωρις να το καταλάβω:green::turtle:...
Παντος αυτος με περνούσε 2 κεφάλια και ηταν γυρο στα 25 χρονών...

destroyerody94
28-03-12, 23:59
Τις μαγκιές τις λύσατε με Bras de fer ?
Kαλή φάση, κάτι μεταξύ του δέρνω και του φεύγω

Titanium
29-03-12, 00:07
Τις μαγκιές τις λύσατε με Bras de fer ?
Kαλή φάση, κάτι μεταξύ του δέρνω και του φεύγω

Καλα μη φανταστείς οτι τραβήχτηκαν και μαχερια... Μεταξύ χαβαλέ και σοβαρού ηταν η φαση...
Αλλα το γέλιο ηταν που μαζευτήκανε οι αλλοι τουρκοι απο τα γυρο μαγαζάκια και τον κορόιδευαν γιατι αυτος ηταν ο νταβατζής τις γειτονιάς εκει...
Στην σκεπαστή αγορά έγινε...!:green:

destroyerody94
29-03-12, 14:06
Καλα μη φανταστείς οτι τραβήχτηκαν και μαχερια... Μεταξύ χαβαλέ και σοβαρού ηταν η φαση...
Αλλα το γέλιο ηταν που μαζευτήκανε οι αλλοι τουρκοι απο τα γυρο μαγαζάκια και τον κορόιδευαν γιατι αυτος ηταν ο νταβατζής τις γειτονιάς εκει...
Στην σκεπαστή αγορά έγινε...!:green:

Ναι ρε πλάκα κάνω εννοείται :thumbup:
Ωραίες φάεις είναι αυτές, αν και σε θυμώμουν ξανθό :green:

Titanium
30-03-12, 00:00
Ναι ρε πλάκα κάνω εννοείται :thumbup:
Ωραίες φάεις είναι αυτές, αν και σε θυμώμουν ξανθό :green:

Ε οχι και ξανθος:green::green::green::P

exkaliber
30-03-12, 20:19
Καλα μη φανταστείς οτι τραβήχτηκαν και μαχερια... Μεταξύ χαβαλέ και σοβαρού ηταν η φαση...
Αλλα το γέλιο ηταν που μαζευτήκανε οι αλλοι τουρκοι απο τα γυρο μαγαζάκια και τον κορόιδευαν γιατι αυτος ηταν ο νταβατζής τις γειτονιάς εκει...
Στην σκεπαστή αγορά έγινε...!:green:



http://www.youtube.com/watch?v=nYlHnSnV8vE
Να και ενα δικο μου απο την πενταημερη στην κωνσταντινουπολη με εναν τουρκο τσαμπουκα:green:...
Μην αρχίσετε το κράξιμο για τεχνική και ολα αυτα τα συνηθισμένα...Απλα μαγκες πουλούσε σε κατι φιλους μου και με βαλαν εμενα για Bras de fer χωρις να το καταλάβω:green::turtle:...
Παντος αυτος με περνούσε 2 κεφάλια και ηταν γυρο στα 25 χρονών...


δεν υπαρχεις ρε,αλωσες την πολη μονος σου :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:



φορ γιου

http://www.youtube.com/watch?v=m3H4nb3MJaQ


εντωμεταξυ αυτο απο το 0:14-0:17 χωρις ηχους ειναι για τα αστεια βιντεο:green:

Titanium
30-03-12, 23:54
δεν υπαρχεις ρε,αλωσες την πολη μονος σου :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:



φορ γιου

http://www.youtube.com/watch?v=m3H4nb3MJaQ


εντωμεταξυ αυτο απο το 0:14-0:17 χωρις ηχους ειναι για τα αστεια βιντεο:green:

:green:

nasosalex
11-04-12, 21:41
μια,συλλεκτική θα ελεγα,φωτογραφια που αποκονιζει καποιους απο τους μεγαλυτερους ελληνες χειροπαλαιστες...


Απο αριστερά προς τα δεξιά: (πάνω)Γιώργος Παππάς,Αντώνης Πανάρετος,Γιώργος Κεφαλάς,Χρήστος Κανιούρης,Γιώργος Κώνστας-(κάτω)Δημήτρης Κουμπάνης,Μιχάλης Μανιαδάκης,Κυριακή Γιαννοπούλου,Βασίλης Στροφίλας
37484



ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΓΙΩΡΓΟ ΚΕΦΑΛΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ 1992 ΣΤΟΝ ΜΥΛΩΝΑ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΑ ΣΤΟ YOUTUBE KAI ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ LINK.
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΕΙΡΟΠΑΛΕΣΤΕΣ ΑΥΤΟΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.


Μερος 1ο


http://www.youtube.com/watch?v=9BWASizMbmk&context=C43bca50ADvjVQa1PpcFMp7WfXXfM46ZEpbPb2BHUKPssNFiFd-sU=

Μερος 2ο



http://www.youtube.com/watch?v=o5Lzb7mrUxw&context=C48a9dd3ADvjVQa1PpcFMp7WfXXfM46YSV8U1tsXzZniCFS5-UaOE=

Μερος 3ο



http://www.youtube.com/watch?v=wAij8raFzi8&context=C425e87eADvjVQa1PpcFMp7WfXXfM46UpROhX_Jv5hNYioPdN0VEo=

Μερος 4ο


http://www.youtube.com/watch?v=sQAUJXWozhs&context=C46f163cADvjVQa1PpcFMp7WfXXfM46UFxPJIHqomnPHXGj5qgvwM=

Μερος 5ο



http://www.youtube.com/watch?v=PEIDroEuDHQ&context=C4424a8cADvjVQa1PpcFMp7WfXXfM46R9-2Ai79bpu2FhQQTrmFw8=

Polyneikos
11-04-12, 21:53
Σε ευχαριστουμε για τα βιντεο φίλε,αν και τωρα εχω αρχισει να αποκτω μια σφαιρική εικονα για το αθλημα κ τους πρωταθλητες του,φαινεται ότι ειναι συλλεκτικής αξίας.
υ.γ. Γραφε μονο αν θελεις με μικρους χαρακτήρες γιατι τα κεφαλαια στο ιντερνετ υποδηλωνουν εντονη γραφη.Καλως ήρθες στην παρέα μας.:thumbup:

Polyneikos
11-04-12, 21:56
Απίθανος ο μπάρτσας (Ρούσσης) πήγαινα στο γυμναστήριο του στον Άγιο Δημήτριο μικρός! Το έχει ακόμα;

Το έχει ακομα,ναι.

Mentzer
06-07-12, 01:10
http://www.youtube.com/watch?v=479ktMksltA

Μαρία
07-10-12, 22:43
ΓΚΟΥΛΙΟΥΜΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=54892&stc=1&d=1349638840




Γεννήθηκε στις 30 Αυγούστου 1972 μενει μονιμα Καλλιθεα. Πρωτη του συμμετοχη σε μεγαλο πρωταθλημα ηταν το 1992 και το 1993 χωρις καμια διακριση οπου και σταματησε.


Ξεκινησε παλι το 1999 οπου και πηρε το πρωτο μεταλλιο σε μικρους αγωνες στον Σχοινια,απο εκει ηρθαν και αλλα μεταλλια σε μικρους αγωνες ωσπου το 2004 εγινε πρωταθλητης Ελλαδας στα -100κιλα.


Το 2005 βγηκε για πρωτη φορα στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στο Πανευρωπαικο της Βουλγαριας οπου εκανε και την πρωτη του νικη με αντιπαλο εναν Φιλανδο.Απο εκει και περα αρχισε να βγαινει συνεχεια εξωτερικο αλλα διοργανωνοντας και αγωνες συνεχεια στην Ελλαδα στην προσπαθεια του να διαδωσει οσο περισσοτερο μπορουσε το αθλημα του.


Το 2008 ηρθε και το πρωτο του μεταλλιο κανοντας και μια πολυ μεγαλη νικη στην Γερμανια απεναντι στον απιστευτοαθλητη και φιλο του Pascal. Αργοτερα ηρθε και το δευτερο στην Ουγγαρια ενω παραλληλα του προταθηκε και συμμετασχει σε σοου αγωνες στο Eurosport 2.


Τωρα ειναι αντιπροεδρος στην Ελληνικη Ομοσπονδια Χειροπαλης και πανελληνιονικης και παλι στα 100κιλα.


And keep going…..


Α! Εχει και την μεγαλυτερη και καλυτερη νεανικη ομαδα που εγινε ποτε στην Ελλαδα!!!!Τους G.A.T!!!!!








ΝΙΚΗ ΔΕΞΙ


ΗΤΤΑ ΔΕΞΙ


ΝΙΚΗ ΑΡΙ.


ΗΤΤΑ ΑΡΙ.


ΣΥΝΟΛΟ


ΗΤΤΕΣ


ΝΙΚΕΣ




2005


ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ


ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ


1


2


0


2







2006


ΟΥΓΓΑΡΙΑ


ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ


0


2


0


2







2006


ΑΓΓΛΙΑ


ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ


1


2


0


0







2007


ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ


ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ


0


2


0


0







2008


ΕΛΒΕΤΙΑ


GLADIATORS


1


2


1


2







2008


ΓΕΡΜΑΝΙΑ


OVER THE TOP


4


2


2


2







2009


ΕΛΒΕΤΙΑ


GLADIATORS


2


2


1


2







2009


ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ


ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ


0


2


1


0







2009


ΙΤΑΛΙΑ


ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ


3


2


1


2







2010


ΑΓΓΛΙΑ


ARM WARS


8


5


1


4







2010


ΕΛΒΕΤΙΑ


GLADIATORS


0


0


4


2







2010


ΑΓΓΛΙΑ


ARM WARS


8


2


3


3







2010


ΟΥΓΓΑΡΙΑ


JUDGENENT


6


2


2


2







2011


ΤΣΕΧΙΑ


GOLEMS'HAND


3


2


0


0







2011


ΕΛΒΕΤΙΑ


GLADIATORS


3


2


5


2







2011


ΙΣΠΑΝΙΑ


ARM WARS


5


1


9


3










45


32


30


28


135


60


75




Και καποιες αναφορες για αυτονn απο το διαδίκτυο ..............

Πολυ καλος αθλητης και γνωστος παγκοσμιος για τις διακρισεις του στον χωρο της χειροπαλης καθως με την αφοσιωση του και το πεισμα του εχει φερει στην χωρα μας πολλους τιτλους και μας εχει κανει περιφανους!Επισης πολυ καλος προπονητης στο χωρο της χειροπαλης καθως με τις εμπειριες που εχει συλεξει απο το εξωτερικο μας εχει μαθει τι σημαινει χειροπαλη...Εναι ο μονος ανθρωπος που εχει προσπαθησει τοσο πολυ για να διαδωσει το αθλημα και χαρη σε αυτον ολοι εμεις εχουμε γνωρισει το αθλημα...Με δικα του εξοδα,πολυ κοπο,πολυ ωρα απο τον χρονο του και πολλες θυσιες εχει καταφερει να διοργανωσει παρα πολλους αγωνες με πολυ ωραιες απονομες και βραβεια.

NASSER
07-10-12, 23:02
Ευχαριστούμε Μαρία για αυτή την σύντομη αναφορά, ενώς μεγάλου αθλητή, του Γκουλιούμη Γιώργο!
Σε ένα δύσκολο άθλημα είναι σημαντικό να βλέπουμε Έλληνες να διακρύνονται. Μου αρέσει που παρατέθηκε ο πίνακας με τις συμμετοχές του! Κάθε χρόνο και καλύτερος!! Φυσικό είναι να αποτελεί πρότυπο για τους νέους αθλητές, να συνεχίσουν να αγωνίζονται, να προσπαθουν και να μην τα παρατάνε!

Μαρία
07-10-12, 23:38
Απο τον αγώνα που διοργανώθηκε στο περσινό Arnold Classic Europe στην Ισπανία!


http://www.youtube.com/watch?v=f3KeLiulYVo

Omegalos
11-10-12, 18:16
Στο σχολειο μου τους εχω όλους :P:P
Αν και αυτοι ολοι θα μου εσπαγαν το χερι, απλα:bowdown::bowdown::bowdown:

ilias1313
12-11-12, 12:18
Γεια σας,γινονται προπονησεις χειροπαλης σε καποια σχολη η γυμναστηριο στην αθηνα?

Χριστοφορος123
12-11-12, 21:48
Παιδια ξερει κανεις τι προπονηση πρεπει να κανει καπιος που θελει να ασχοληθει με χειροπαλη;

Μαρία
12-11-12, 23:05
Παιδια ξερει κανεις τι προπονηση πρεπει να κανει καπιος που θελει να ασχοληθει με χειροπαλη;

Ισομμετρικη προπονηση χερια και γενικα ανω κορμο τα παντα.Γιατι περα απο τα χερια συμμετεχει και η πλατη και γενικα ο κορμος.Βασικα πολλοι εχουν σαν αρχη την περιοδικοτητα.Δηλ καποιους μηνες πριν τον αγωνα που τους ενδιαφερει κανουν μυικη ενδυναμωση μυικων ομαδω ανω κορμου με πλειομετρικες και μειομετρικε φτανοντας κοντα στην αγωνιστικη περιοδο παιζουν μονο ισομετρικες και παλι αναλογα πως βοηθιεται ο καθενας πως αποδιδει το σωμα στα ερεθισματα.Βασικα η προπονηση στο τραπεζι ειναι η αρχη για ολα.Στο μπρα ντε φερ το 60% ειναι δυναμη και το 40% τεχνικη.Οσον αφορα τα χερια κανουν ασκησεις για πηχη εννοειται δικεφαλο τρικεφαλο και ειδικες ασκησεις με βαρη που θυμιζουν την κινηση στο μπρα ντε φερ

Χριστοφορος123
12-11-12, 23:34
Ευχαριστω πολυ Μαρια για την απαντηση..
Επισης μηπως ξερεις με ποιον τροπο προπονιουνται;;
Κανουνε κυκλικη και καθε ποτε γυμναζουνε πηχη και δικεφαλο ξερω γω;

Μαρία
13-11-12, 01:37
Ευχαριστω πολυ Μαρια για την απαντηση..
Επισης μηπως ξερεις με ποιον τροπο προπονιουνται;;
Κανουνε κυκλικη και καθε ποτε γυμναζουνε πηχη και δικεφαλο ξερω γω;

Βασικα παιζουν πολυ τραπεζι.

knbsep
13-04-13, 21:47
Κάποιες φωτογραφίες που εξασφάλισα από τον φίλο μου Ακη Βουλγαρελη,όταν συμμετείχε και εκεινςο σε αγωνες χειροπαλης,στην κατηγορία των -80 κιλών.

Πανευρωπαϊκο Βουλγαρίας 2005 (Eκτός εξάδας ο Ακης σε αυτο τον αγώνα),διακρίνονται και οι αθλητες που εχουν παρουσιαστεί,Χρήστος Γκιόκας και Αντώνης Πανάρετος

40106



40113


40111

Πανελληνιο πρωταθλημα 2004 1ος στα -80κ

40107



2003 Grand Prix 2ος στα -80κ

40108


2001 Grand Prix Καράβι Σχινιάς 2ος στα -80κ και το 1ος το 2002 στα -80κ

40109


40110

Όντως, το παληκαράκι το θυμάμαι που είχε βγει 2ος στα -80κ το 2001 στο Grand Prix που έγινε στο Καράβι Σχινιάς. Ο πρώτος όμως που είναι? Τον ξαναείδε ποτέ κανείς? Ποιός ήταν? Θυμάμαι άκουγα πολλούς που μιλούσαν για outsider...

knbsep
15-04-13, 21:42
Ωραια φωτογραφία Βαγγελη,δεν ξερω αν εχουν κυκλοφορησει και αλλες τοσο συλλεκτικες από το αθλημα στο ιντερνετ :thumbup::thumbup:

Έ... να βάλω κι εγώ τότε το δικό μου λιθαράκι απο μερικές που βρήκα...
65029
65030
65031

Καράβι Σχινιάς 2001!

Charalampopoulos'sFANS
18-11-13, 12:00
Ο ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΧΕΙΡΟΠΑΛΑΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!!!!

(http://www.youtube.com/watch?v=aIzGLlItZQU)
http://www.youtube.com/watch?v=aIzGLlItZQU

75137



OFFICIAL FACEBOOK PAGE: https://www.facebook.com/giorgos.charalampopoulos.bradefer.armwrestling

Polyneikos
03-09-14, 22:30
Νο Limits 24

H μονομαχία του Χρήστου Γκιοκα με τον Μανωλη Σπύρου


http://www.youtube.com/watch?v=P68QtTfMM38

morbit_killer
06-09-14, 09:49
είναι αυτό που έχω προσέξει σε όλλους τους αθλητές bodybuilding έχουν μάθει να χρησιμοποιούν μεμονωμένα τους μϋες και όχι σαν σύνολο
ο σπύρου είναι πολύ δυνατότερος απο τον άλλο , αλλά δεν σπρώχνει με όλο του το σώμα , δηλαδή δεν χρησιμοποιεί συντονιστικά 'ωμους , πλάτη δικέφαλα , ώστε να δώσει την μέγιστη ώθηση !!! έχω παίξει χειροπ'αλη και κάτι γνωρίζω ...η έκρηξη στο σημείο εκκίνησης ε'ιναι το παν!!!!!!

ironjimis
06-09-14, 12:51
εμεις οι ψηλοι γενικα εχουμε ενα θεμα στο μπρα ντε φερ. εχουμε ενα χιλιομετρο χερι. για μενα ο χαραλαμποπουλος ειναι ο καλυτερος σε αυτο το αθλημα και καθαρος.


https://www.youtube.com/watch?v=49QkU2g0ZHQ

Polyneikos
29-09-14, 15:14
Φωτογραφίες από την χθεσινή μας επίσκεψη στο AutoBattleShips Festival στο ΟΑΚΑ, στα περίπτερα των Regenesis Stores του Κώστα Σταμάτη αλλά και στις επιδείξεις χειροπάλης-μπράντεφερ από τους πρωταθλητές Αντώνη Πανάρετο και Παναγιώτη Ρούσση, όπου εκεί βρέθηκαν και οι πρωταθλητές Βασίλης Στρόφυλας, Γιώργος Κατσινόπουλος



http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=87752&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=87753&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=87754&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=87755&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=87756&stc=1

vagkois
23-10-14, 19:07
88428

vagkois
23-10-14, 19:12
https://www.facebook.com/events/1446936398891321/?ref_dashboard_filter=hosting

Polyneikos
16-02-15, 00:19
Ενα αφιέρωμα στην χειροπάλη και τον Αντώνη Πανάρετο, από την εκπομπή "ΧΑΣΜΑ ΓΕΝΕΩΝ".
Αξίζει να το παρακολουθήσετε!


http://www.youtube.com/watch?v=tjcn1HyXUZw#t=10

NASSER
16-02-15, 01:50
Καταρχήν είναι τιμή του φόρουμ και του αθλήματος που έχουμε φίλο και φίλαθλο τον Αντώνη Πανάρετο. :thumbup:
Ξεχωριστή προσωπικότητα των δυναμικών αθλημάτων! Αυτό όμως που τον τιμάει περισσότερο από όλα είναι η απλότητα του σαν άνθρωπος. Πάντα ήρεμος, φιλικός και ομιλητικός με όλους και κυρίως με τους νέους που αγαπάνε τον αθλητισμό.
Ελπίζω πως προσεχώς θα τον έχουμε στη παρέα μας ;)

Metalhead|T|
17-03-15, 23:59
ο κ.Πανάρετος με ενημέρωσε σήμερα οτι κατόπιν επιθυμίας του καναλιου ,το ρεπορτάζ θα ξαναπεχτεί αυριο 6 το απόγευμα στο κοντρα channel στην εκπομπή
ΧΑΣΜΑ ΓΕΝΕΩΝ 18:00-18:45
...για οσους δεν το εχουν παρακολουθήσει (μιας και ουτε εγω το εχω δεί) πιστευω θα ειναι κατι ωραιο!! :welcome:

Polyneikos
01-04-15, 20:28
Βαζω την συνέντευξη-αφιέρωμα του Αντώνη Πανάρετου, καθώς κυκλοφόρησε 2η φορά, πιο ολοκληρωμένη, με περισσότερα πλάνα.
Αξίζει να την παρακολουθήσετε !


http://www.youtube.com/watch?v=1SeDjLFiuMo&feature=youtu.be

chro
06-04-15, 17:17
Το Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου έγινε πρόσφατα επίσημο μέλος της International Armwrestling Federation-IAF. Ο πρόεδρος του ΕΣΔΤ κ. Τραστόγιαννος Χρόνης και ο Representative/Director της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Χειροπάλης - IAF κ. Κωλέττης Ανδρέας, είμαστε χαρούμενοι που στην οικογένεια μας έχουμε τον κ. Κόη Βαγγέλη, ο οποίος θα είναι ο Υπεύθυνος Ανάπτυξης της Χειροπάλης σε όλη την Ελλάδα.

vagkois
11-04-15, 21:34
Αφορά τις περιοχές : δήμος Ερέτριας – δήμος Κύμης Αλιβερίου και δήμος Περιστερίου

Εντός των επόμενων ημερών θα ανακοινωθεί μηνιαίο πλάνο συνάντησης αθλητών χειροπάλης μελών του Ε.Σ.Δ.Τ πρόσφατα επίσημο μέλος της International Armwrestling Federation-IAF

ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΑΘΛΗΤΗ ΧΕΙΡΟΠΑΛΗΣ. Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.
Ακολουθείστε το LINK
http://esdt.gr/%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82/

vagkois
11-04-15, 21:36
http://youtu.be/ywVCvkBBqDU

vagkois
18-04-15, 09:45
92780

vagkois
19-04-15, 03:13
Πρόγραμμα Απριλίου & Μαΐου 2015 , συνάντησης μελών ΕΣΔΤ (Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τρίαθλου ) αθλητών χειροπάλης και strongman.

23/4/2015 συνάντηση αθλητών χειροπάλης στον δήμο Ερέτριας (ώρα : 22:00 )

6/5/2015 συνάντηση αθλητών χειροπάλης στον δήμο Αλιβερίου Κύμης (ώρα : 15:30 ) στο Body & Mind Health Club

9/5/2015 συνάντηση αθλητών χειροπάλης στον δήμο περιστεριού (ώρα : ? ) στο Stam The Showman Academy ? δεν έχει σταθεροποιηθεί η συγκεκριμένη ημερομηνία εντός τον επόμενων ημερών θα υπάρξει σχετική ενημέρωση.

15/5/2015 συνάντηση αθλητών χειροπάλης στον δήμο Ερέτριας (ώρα : 22:00 )

20/5/2015 συνάντηση αθλητών strongman στον δήμο Αλιβερίου Κύμης (ώρα :16:30)

27/5/2015 συνάντηση αθλητών χειροπάλης στον δήμο Ερέτριας (ώρα : 22:00 )

30/5/2015 συνάντηση αθλητών strongman στον δήμο Αλιβερίου Κύμης(ώρα : 16:30)

Υ.Σ για να συμμετέχεις βασική προϋπόθεση να είσαι μέλος του ΕΣΔΤ για να εγγραφτείς ακλούθησε τον παρακάτω σύνδεσμο : http://esdt.gr/%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82/
Το ΕΣΔΤ για τους ενδιαφερόμενους αθλητές του strongman και της Χειροπάλης : https://www.facebook.com/261799947302158/photos/a.413234498825368.1073741829.261799947302158/487142631434554/?type=1&fref=nf&pnref=story

Το Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου επίσημο μέλος της International Armwrestling Federation : http://esdt.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%B5-%CF%83-%CE%B4-%CF%84-%CE%AD%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-i-a-f/

vagkois
02-05-15, 21:13
Πιο αναλυτικά το Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου μέλος της International Armwrestling Federation με την στήριξη του Greek Arm Wrestling Club το Σάββατο 9/5/2015 και ώρα 18:00 στην οδό :ΣΟΥΡΗ 20 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 2ος ΟΡΟΦΟΣ ΚΤΗΡΙΟ ΜΙΝΙ RAXEVSKY στον χώρο του Stam The Showman Academy διοργανώνουν συνάντηση αθλητών χειροπάλης μελών του Ε.Σ.Δ.Τ
Πληροφορίες : Κόης Βαγγέλης υπεύθυνος ανάπτυξης χειροπάλης στην Ελλάδα για λογαριασμό του Ε.Σ.Δ.Τ.

Τηλέφωνο επικοινωνίας : 6985013369
Προφίλ FB : https://www.facebook.com/vagkois

Mail : info@esdt.gr site : www.esdt.gr

Για να συμμετέχεις βασική προϋπόθεση να είσαι μέλος του ΕΣΔΤ για να εγγραφτείς ακλούθησε τον παρακάτω σύνδεσμο : http://esdt.gr/%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82/

Το ΕΣΔΤ για τους ενδιαφερόμενους αθλητές του strongman και της Χειροπάλης : https://www.facebook.com/261799947302158/photos/a.413234498825368.1073741829.261799947302158/487142631434554/?type=1

Το Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου επίσημο μέλος της International Armwrestling Federation : http://esdt.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%B5-%CF%83-%CE%B4-%CF%84-%CE%AD%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-i-a-f/


Προσκαλούμε τα Μέλη του Ε.Σ.Δ.Τ που επιθυμούν να γνωρίσουν και να διακριθούν στο Άθλημα της Χειροπάλης να δώσουν δυναμικά το παρόν.

vagkois
13-05-15, 23:06
93815

Metalhead|T|
19-06-15, 02:23
Προπόνηση με τον καλό φίλο κ πατριάρχη κΠανάρετο στο γυμναστηριο σημερα https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10262112_10207050549172021_57117725020369865_n.jpg?oh=4493229c1864eee0e5e6d32edd37485c&oe=563030C4

herculas
19-06-15, 11:58
Βλέμμα Πανάρετου όλα τα λεφτά.....
Χαρά στο κουράγιο Τάσο εγώ ούτε χειραψία δε θα έκανα , ο άνθρωπος έχει βιονικά χέρια.

Physique
19-10-15, 21:03
http://www.startnews.gr/spor/athlitismos/3588-binteo-o-pagkosmios-protathlitis-bra-de-fer-einai-ellinas

Polyneikos
11-10-20, 15:26
Mια ιδιαίτερη στιμή για την Ελληνική Χειροπάλη και τον Αντώνη Πανάρετο , ο οποίος -όπως μας ενημέρωσε- επιλέχθηκε από την Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πολιτεία ως λαμπαδιοδρόμος να παραλάβει την ολυμπιακή δάδα για τους Ολυμπιακούς στο Τόκυο!Ύψιστη τιμή για οποιοδήποτε αθλητή, πόσο μάλιστα όταν επιλέγεται από μη Ολυμπιακό Άθλημα !

132723




Ενα αφιέρωμα στην χειροπάλη και τον Αντώνη Πανάρετο, από την εκπομπή "ΧΑΣΜΑ ΓΕΝΕΩΝ".
Αξίζει να το παρακολουθήσετε!


http://www.youtube.com/watch?v=tjcn1HyXUZw#t=10

Polyneikos
16-11-21, 14:53
Ένας σπουδαίος χειροπαλσιστής των 80ς, o Σωτήρης Μπατσινίλας, απεβίωσε πρόσφατα.
Από τους πλέον δυνατούς, έχοντας κερδίσει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα το 1989 στην Αθήνα, 3ος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Στοκχόλμη το 1988.


Σωτήρης Μπατσινίλας, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 1989 (Αθήνα) 1η Θέση


http://youtu.be/TXqhz9YpeGk

Σωτήρης Μπατσινίλας, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 1988 Σουηδίας, Στοκχόλμη, 3η θέση


http://youtu.be/nVGLfgz-IG8

Για την ταινία Over the Top με τον Συλβέστερ Σταλόνε για να συμμετεχουν καποιοι στο casting,είχε γινει τουρνουά και εδω στην Ελλάδα όπου είχαν συμμετάσχει πολλοι γνωστοί, νικητης ειχε βγει ο Μπατσινίλας ο οποιος θεωρουταν για χρόνια ο καλυτερος.

136559


http://youtu.be/UWxXeckSFE4

136558

136560

TRIANTAFYLLOU
17-11-21, 02:48
Καλή ανάπαυση να έχει ο άνθρωπος που πρεπει να ήταν πολύ νέος και απο την συνέντευξη που είδα πρέπει να ήταν και πολύ σπουδαίος σαν άνθρωπος ευγενής και με σεβασμό

Polyneikos
17-11-21, 09:23
Όπως ανέφερε και στην συνέντευξη , ειχε θέματα , έκανε αιμοκαθάρσεις για χρόνια.
Μεγάλο κεφάλαιο για την Χειροπάλη και σοβαρός άνθρωπος. R.I.P.+

Mad strength ripper
17-11-21, 19:57
Φοβερός αθλητής ανέδειξε τη χειροπαλη σαν σπορ δύστυχος ακόμα δεν έχει γίνει Ολυμπιακό άθλημα !!! Και δεν έχουν καθιερωθεί κανόνες επίσημα από ενιαία ομοσπονδία ! Ακόμα ! Στη συνέντευξη φαινόταν αρκετά ταλαιπωρημένος με πιθανή απώλεια όρασης στο δεξί μάτι !!!!