PDA

Επιστροφή στο Forum : εγχειρηση στη μυτη και αποσυρση;



syxnaparaferomai
05-11-11, 17:21
Καλησπερα αλάνια, χωνομαι στο θέμα..
Πριν κανα 3 μερες εγχειρήστηκα στη μύτη(διάφραγμα και κογχοτομη...) . Είχα απο τον ιουνιο προβληματα στην αναπνοη κυριως στον υπνο και σαν πρωτο βημα επρεπε να ισιωσω τα παραπανω...

1.5 μέρα μετα το χειρουργιο ρωταω τον γιατρο << Γιατρε ποτε γυρναω προπονηση ..;;>> -Τι προπονηση; -ΚΙΚ ΜΠΟΞ....! -τιι;;;;;.... δεν γινεται!!!! μακρια.....ποτε σε 2-3 μηνες; ποτε λεειιιι...........δεν γινεται ----ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΛΕΩ;;;; γιατι η μυτη σου ειναι,πλεον εγχειρησμενη και σε περιπτωση που σπασει θα γινει κομματια και δεν συναρμολογειται αν ηταν υγειης και εσπαγε δεν θα υπηρχε προβλημα......

Λοιπον μαγκες εχω καραφρικαρει ασχημα, το γουσταρω τρελα το αθλημα οπως και το mma και οπως καταλαβαινετε εχω μεινει 2 μερες μαλακας . Θελω σε καιρο απο τωρα να κατεβω σε αγωνες δεν θα θελα απλη προπονηση,, Οποιος εχει αναλογη εμπειρια δικη του γνωστου του ας πει μια αποψη-γνωμη

lila_1
05-11-11, 17:32
Ωραίο νικ! :green:
Απ όσο ξέρω, απόσα έχω διαβάσει σε ιατρικά site και απο όταν είχε κάνει ο αδερφός μου παρόμοια εγχείρηση, επειδή η μύτη είναι πολύπλοκο όργανο, μετά απο μία εγχείρηση κάνει να επανέλθει πλήρως 1 χρόνο, ίσως και παραπάνω..
Δεν νομίζω ότι είναι όσο φοβερά όσο σου τα πε...
Πάρε 1-2 γνώμες απο άλλον Ωριλά, ή ρινοπλαστικό που ασχολούνται με οστεοτομίες και τα συναφή της μύτης...

Παντως απο το κικ μπορεί ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μυτη να σπάσει και να στραβώσει, εγχειρισμένη ή μη...Στο πε υποθέτω με την έννοια " αφού την έφτιαξες που την έφτιαξες, γιατί να την ξαναχαλάσεις"

syxnaparaferomai
05-11-11, 18:05
Ευχαριστω λιλα, μιας και θα θελα να παρω μυικα κιλα,θα σταματουσα την εντονη αεροβια του κικ μποξ και να επεστρεφα σε προκαθορισμενο χρονο αλλα με την κοφτη του απαντηση ο κυριος δεν μου αφησε και πολλα περιθωρια για αναλογα σχεδια.

Αντωνης
05-11-11, 18:11
Παντως ο πατερας μου,ως παλιος μποξερ,ειχε σπασει τουλαχιστον 3 φορες την μυτη του και συνεχιζε να ασχολειται σε ερασιτεχνικους αγωνες.

Οπως και να χει,συμφωνω με την τελευταια προταση της λιλας,παρε γνωμες απο ειδικους και ζυγισε τα,σε τετοια θεματα οτι σου πουμε εμεις εδω δεν εχει μεγαλη(ισως και καθολου)βαρυτητα.

syxnaparaferomai
05-11-11, 18:18
ναι εχω ακουσει για επανηλημενα σπασιματα σε πυγμαχια. απλα μου ξεκαθαρισε πως εχει να κανει με την εγχειρησμενη μυτη

NASSER
05-11-11, 18:28
Η επέμβαση που σου έκανε, στόχευε κυρίως να σου τη σπάσει όσο χρειάζεται για να την δέσει μετα όπως θέλει για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αν την σπάσεις εσκεμμένα, πιθανόν να την κάνεις όσα κομμάτια την είχε κάνει ο γιατρος. Γιαυτο σου είπε θα γίνει κομματάκια... Σίγουρα στη δική σου περίπτωση θέλει αρκετό χρόνο περισσότερο απο ένα κλασσικό σπάσιμο μύτης για να δέσει.
Προσωπικά έχω κάνει μόνο το πρώτο στάδιο της εγχείρησης που έκανες σε μικρή ηλικία. Το δεύτερο μέρος δεν ολοκληρώθηκε ποτέ :green:

COBRA_STYLE
05-11-11, 18:38
Η επέμβαση που σου έκανε, στόχευε κυρίως να σου τη σπάσει όσο χρειάζεται για να την δέσει μετα όπως θέλει για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αν την σπάσεις εσκεμμένα, πιθανόν να την κάνεις όσα κομμάτια την είχε κάνει ο γιατρος. Γιαυτο σου είπε θα γίνει κομματάκια... Σίγουρα στη δική σου περίπτωση θέλει αρκετό χρόνο περισσότερο απο ένα κλασσικό σπάσιμο μύτης για να δέσει.
Προσωπικά έχω κάνει μόνο το πρώτο στάδιο της εγχείρησης που έκανες σε μικρή ηλικία. Το δεύτερο μέρος δεν ολοκληρώθηκε ποτέ :green:

αναμενουμε τοτε:P

NASSER
05-11-11, 21:30
αναμενουμε τοτε:P

Θα περιμένεις για πολύ πολύ καιρό... :P

paulakos
12-11-11, 03:57
Mετα απο εγχειρηση στην μυτι η πυγμαχια ...τελος φιλε μου.Μακακια το ξερω αλλα δεν γινεται τιποτα ΕΚΤΟΣ αν δεν θες να κατεβαινεις αγωνες και θες μονο προπονησεις και σπαρινγκ τοτε υπαρχουν κατι κασκες που ειναι σαν κρανοι και μπροστα εχουν πλεξιγκλας αλλα με αυτα δεν παιζεις αγωνα γκουγκλαρε PLEXIGLASS headgear boxing και δες στις εικονες.Περαστικα!

jojosmj
22-11-11, 02:21
+1 σε οσα ειπε ο paulakos
+1 στον nasser
Μπορεις να συνεχησεις κανονικα προπονησεις με την κασκα μετα απο κανα μηνα ρωτα τον γιατρο κ πες του τι παιζει με την κασκα.
κανονικα δουλευεις τεχνικες σε sparing κ pads μην αγχωνεσε η υγεια σου απανω απο ολα.

Hercules
22-11-11, 02:58
αφου θα την ξανασπασεις τη μυτη σου,γιατι την εφτιαξες?:green:

kokoras
14-02-14, 04:56
Καλησπερα αλάνια, χωνομαι στο θέμα..
Πριν κανα 3 μερες εγχειρήστηκα στη μύτη(διάφραγμα και κογχοτομη...) . Είχα απο τον ιουνιο προβληματα στην αναπνοη κυριως στον υπνο και σαν πρωτο βημα επρεπε να ισιωσω τα παραπανω...

1.5 μέρα μετα το χειρουργιο ρωταω τον γιατρο << Γιατρε ποτε γυρναω προπονηση ..;;>> -Τι προπονηση; -ΚΙΚ ΜΠΟΞ....! -τιι;;;;;.... δεν γινεται!!!! μακρια.....ποτε σε 2-3 μηνες; ποτε λεειιιι...........δεν γινεται ----ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΛΕΩ;;;; γιατι η μυτη σου ειναι,πλεον εγχειρησμενη και σε περιπτωση που σπασει θα γινει κομματια και δεν συναρμολογειται αν ηταν υγειης και εσπαγε δεν θα υπηρχε προβλημα......

Λοιπον μαγκες εχω καραφρικαρει ασχημα, το γουσταρω τρελα το αθλημα οπως και το mma και οπως καταλαβαινετε εχω μεινει 2 μερες μαλακας . Θελω σε καιρο απο τωρα να κατεβω σε αγωνες δεν θα θελα απλη προπονηση,, Οποιος εχει αναλογη εμπειρια δικη του γνωστου του ας πει μια αποψη-γνωμη

Φιλαρακι αργα σε πετυχαινω αλλα μπορει να χουν και αλλοι το ιδιο προβλημα. Εκτος απο την κασκα που ειπε ο φιλος υπαρχει και ενα στυλ mma (με gi) το kudo, το λεγομενο ιαπωνικο mma, δυνατο και φουλ ολοκληρωμενο στυλ στο οποιο χρησιμοποιουνται τετοιες και καλυτερες κασκες στους επισημους αγωνες και στην προπονηση http://img524.imageshack.us/img524/3337/equipement1.jpg. Δες κανα βιντεακι στο youtube και αν σε ψηνει επικοινωνησε με την ελληνικη ομοσπονδια daido-juku kudo για σχολεςδ