PDA

Επιστροφή στο Forum : Aλυσιδες



RUHL
27-03-08, 23:24
Με ποιο τροπο δουλευουν και αν εχετε στο γυμναστηριο(και χρησημοποιειτε φυσικα)αν και χλωμο το κοβο τελος παντων

http://www.youtube.com/watch?v=5tI_Jq8eM4U&feature=related

μετα τα 2 λεπτα

Niiick
27-03-08, 23:46
ξεκιναω με ενα ωραιτοτατο off topic καλα ε ο cena απαιχτος απιστευτος τελειος! κ οχι ρουλ δν εχουμε αλυσιδες :lol:

RUHL
27-03-08, 23:52
αλλα με πια λογικη τις βαζει καποιος αυτο με ενδιαφερει 8)

Niiick
27-03-08, 23:55
8) ο branch τις κρεμαγε στο λαιμο οταν εκανε διζυγο για ευνοητους λογους

slaine
25-06-08, 01:21
Οι αλυσίδες προσομοιάζουν τις ασκήσεις με λάστιχα, για την ακρίβεια:
πχ στον ίσιο πάγκο, κρεμάς στη μπάρα στις άκρες από μία αλυσίδα (ίδιου μήκους και βάρους). Έτσι όταν ξεκινάς ένα μέρος των αλυσίδων ακουμπάει στο έδαφος και καθώς ανεβαίνει η μπάρα όλο και μικρότερο τμήμα από τις αλυσίδες ακουμπάει στο έδαφος με αποτέλεσμα το συνολικό βάρος που σηκώνεις να αυξάνεται. Και αντίστοιχα να μειώνεται όταν κατεβαίνει η μπάρα.
Τα θετικά της υπόθεσης είναι:
Σηκώνεις περισσότερο βάρος απ'ό,τι χωρίς τις αλυσίδες κι έτσι γυμνάζεσαι καλύτερα χωρίς κίνδυνο τραυματισμού. Η άσκηση προσομειώνει τη φυσική κίνηση (που κατά την άποψη μου είναι το καλύτερο) και το ¨φρενάρισμα" με αποτέλεσμα να δυναμώνουν οι αρθρώσεις. Επίσης όταν ξεκινάμε να σηκώνουμε τη μπάρα ζοριζόμαστε περισσότερο σ'αυτό το πρώτο τμήμα της κίνησης και έτσι μετά που είναι λίγο πιό εύκολο αυξάνεται η αντίσταση και συνεχίζουμε με την ίδια ένταση.
Αντίστοιχη άσκηση είναι αυτή με λάστιχα κατά την οποία όσο τεντώνεται το λάστιχο αυξάνεται η αντίσταση και το αντίθετο.
Τη λογική αυτή χρησιμοποιούν πολλοί φυσιοθεραπευτές αν και συνήθως με λάστιχο για ενδυνάμωση και σταθεροποίηση αρθρώσεων.
Έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 όμως προτιμώ τα λάστιχα. (αν και με τις αλυσίδες είσαι πιο heavy metal!!! :P ) Καταπληκτική άσκηση για όσους ασχολούνται με πολεμικές τέχνες και μαχητικά αθλήματα.

RUHL
25-06-08, 01:29
Σηκώνεις περισσότερο βάρος απ'ό,τι χωρίς τις αλυσίδες κι έτσι γυμνάζεσαι καλύτερα χωρίς κίνδυνο τραυματισμού

Το εξηγεις αυτο? γιατι μου φενετε εμενα τουλαχιστον οτι οταν ζοριζεσε παραπανω οι πιθανοτητες για τραυματισμο αυξανοντε

philipposmich
25-06-08, 16:14
ξεκιναω με ενα ωραιτοτατο off topic καλα ε ο cena απαιχτος απιστευτος τελειος! κ οχι ρουλ δν εχουμε αλυσιδες :lol:


Offtopic

Εφοσον ξερεις τον Cena μπες και στο site μου που σχετιζεται με το WWE.

http://www.wwenewsgreek.com

slaine
26-06-08, 00:36
Σηκώνεις περισσότερο βάρος απ'ό,τι χωρίς τις αλυσίδες κι έτσι γυμνάζεσαι καλύτερα χωρίς κίνδυνο τραυματισμού

Το εξηγεις αυτο? γιατι μου φενετε εμενα τουλαχιστον οτι οταν ζοριζεσε παραπανω οι πιθανοτητες για τραυματισμο αυξανοντε

εννοώ ότι στα δύσκολα σημεία της άσκησης ουσιαστικά δε σηκώνεις παραπάνω βάρος. άσε που οι αλυσίδες έχουν σχετικά μικρό βάρος (και πάλι το βάρος που σηκώνεις από τις αλυσίδες αυξομειώνεται).
ελπίζω να σε βοήθησα.
για να δεις πως είναι η άσκηση βρες καμία αλυσίδα για σκύλους (μη γελάς) και κάνε την άσκηση ή κάποια άλλη για το ένα χέρι μαζί με κάποιον αλτήρα. εννοείται πως οι αλυσίδες που χρησιμοποιούν κάποιοι αθλητές ειναι αρκετά μεγαλύτερες.
:idea: :idea: άκου και heavy metal όταν θα κάνεις την άσκηση για να έχεις καλύτερο feeling... :liftheavy: :P

αν το δοκιμάσεις πες μου τις εντυπώσεις σου.

slaine
26-06-08, 20:19
Και κάτι ψιλοαστείο: Οταν είχα τραυματίσει τους ώμους μου, σε μία επίσκεψη, ο φυσιοθεραπευτής με είχε βάλει να κάνω ασκήσεισ με λάστιχα και σκάει ένας γύφτος ο οποίοσ είχε μεγάλο πρόβλημα με τον ώμο (έβγαινε συνέχεια) και είχε έρθει να τον δει ο φυσιοθεραπευτής πως είναι μετά από κάτι βδομαδες με ασκήσεις με λάστιχα. και ο θεός είχε παρει σαμπρέλα απο ρόδα φορτηγού και έκανε τις ασκήσεις με αυτή!!!!!!!!! :rocking: Το αποτέλεσμα όμως ήταν εκπληκτικό!!! είχε κάνει κάτι ώμους απίστευτους οι οποίοι δεν κουνιόντουσαν με τίποτα από τη θέση τους!!!! :thumbup:

RUHL
26-06-08, 22:34
:rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:


Βασικα εχω δει σε ενα βιντεο ενος power lifter να κανει παγκο και κατι λαστηχα-ιμαντες τοσο χοντρα να ειναι γαντζομενα στο δαπεδο και τον παγκο

slaine
27-06-08, 00:04
:rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:


Βασικα εχω δει σε ενα βιντεο ενος power lifter να κανει παγκο και κατι λαστηχα-ιμαντες τοσο χοντρα να ειναι γαντζομενα στο δαπεδο και τον παγκο

λογικό αφού τα λάστιχα που χρησιμοποιούν αυτοί είναι πολύ δυνατά. κάπου πρεπει να είναι στερεωμένα καλά γιατί αλλιώς 8α έχουμε παρατράγουδα! :smash:

vernon
28-06-08, 21:42
οι ασκησεις με αλυσιδες ειναι πολυ καλες γιατι θεωρουνται προοδευτικες ασκησεις.οσο ανεβαζεις τα κιλα, βαραινουνε γιατι μικροτερος ογκος αλυσιδας παταει στο εδαφος.παρα πολυ καλη ασκηση η οποια εχει προερθει απο αμερικη.
αλυσιδες για καραβια θα προτεινα χαχαχαχα. :bblifthard: