PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσες φορές κάνετε αερόβιο στον όγκο και πότε ?



Goofonly
07-11-11, 18:50
Απλό, το λέει ο τίτλος. Γράψτε εάν κάνετε αερόβιο σε φάση όγκου, πόση ώρα, πότε και πόσες φορές.

Andrikos
07-11-11, 21:24
ΜΗΔΕΝ!

Eddie
07-11-11, 21:27
Περιπου 60-80 λεπτα συνολο τη βδομαδα με μετρια προς ψηλη ενταση.Δηλαδη οχι χαλαρο ποδηλατο,περπατημα κλπ αλλα τρεξιμο,μερικες φορες hiit μερικες σταθερο μετριο τεμπο.


ΜΗΔΕΝ!

Tυχερε..ποσο τον πουλας τον μεταβολισμο σου?? :P

Xxlakis
07-11-11, 21:32
Αντε να κανω μια φορα την εβδομαδα.Αμα κραταω τη διατροφη μου καθαρη εστω και με 1-2 cheat την εβδομαδα παραπανω το λιπος μου κρατιεται σε ανεκτα πλαισια οποτε δεν τρεχει θεμα.

Andrikos
07-11-11, 21:32
Περιπου 60-80 λεπτα συνολο τη βδομαδα με μετρια προς ψηλη ενταση.Δηλαδη οχι χαλαρο ποδηλατο,περπατημα κλπ αλλα τρεξιμο,μερικες φορες hiit μερικες σταθερο μετριο τεμπο.



Tυχερε..ποσο τον πουλας τον μεταβολισμο σου?? :P


Βασίλη, δεν έχω υψηλό βασικό μεταβολισμό , στα 75 κιλά τον είχα μετρήσει στις 1850 θερμίδες αν θυμάμαι καλά. Απλά πια, έχω βρει τρόπους να χαλιναγωγώ την όρεξη μου - που και εκεί είχα πάντα είχα προβλήματα και λόγω μίας προδιάθεσης που μάλλον έχω αλλά και λόγω ψυχολογικών "ιών" που κουβαλάω.

Lucif3r
07-11-11, 21:34
2-3 φορες..μετα την προπονηση

Eddie
07-11-11, 21:39
Βασίλη, δεν έχω υψηλό βασικό μεταβολισμό , στα 75 κιλά τον είχα μετρήσει στις 1850 θερμίδες αν θυμάμαι καλά. Απλά πια, έχω βρει τρόπους να χαλιναγωγώ την όρεξη μου - που και εκεί είχα πάντα είχα προβλήματα και λόγω μίας προδιάθεσης που μάλλον έχω αλλά και λόγω ψυχολογικών "ιών" που κουβαλάω.

Πολυ χαμηλος φιλε!!Ουτε κοριτσι να σουν..

Τι να πω,αυτο που κανεις το κανεις ανετα χωρις να πιεζεσαι και τη βρισκεις ετσι,μπραβο σου.Εγω απ τη στιγμη που εκοψα τα 50λεπτα αεροβια και την πολυ υποθερμιδικη (2200 για 90+ κιλα) εγω βαλει 5-6 κιλα απο τοτε,ενω αεροβια συνεχιζω κανονικα απλως εχω ανεβασει θερμιδες.Και παλι ομως ειμαι πιο κατω απ την υποτιθεμενη συντηρηση μου και παχαινω..δε ξερω,μου τη δινει στα νευρα αυτο το πραγμα.Ναι,η διατροφη δεν ειναι πεντακαθαρη,τα αεροβια δε γινονται καθε φορα με συνεπεια,αλλα δε νομιζω να ειναι λογος να παιρνω τοσο ευκολα,και δε μου αρεσει να καταπιεζομαι 12μηνες το χρονο.

Anyway..θα ηθελα κι εγω να μη χρειαζεται να κανω αεροβια μεσα στο χειμωνα γιατι πραγματικα βαριεμαι.

Andrikos
07-11-11, 21:45
Πολυ χαμηλος φιλε!!Ουτε κοριτσι να σουν..

Τι να πω,αυτο που κανεις το κανεις ανετα χωρις να πιεζεσαι και τη βρισκεις ετσι,μπραβο σου.Εγω απ τη στιγμη που εκοψα τα 50λεπτα αεροβια και την πολυ υποθερμιδικη (2200 για 90+ κιλα) εγω βαλει 5-6 κιλα απο τοτε,ενω αεροβια συνεχιζω κανονικα απλως εχω ανεβασει θερμιδες.Και παλι ομως ειμαι πιο κατω απ την υποτιθεμενη συντηρηση μου και παχαινω..δε ξερω,μου τη δινει στα νευρα αυτο το πραγμα.Ναι,η διατροφη δεν ειναι πεντακαθαρη,τα αεροβια δε γινονται καθε φορα με συνεπεια,αλλα δε νομιζω να ειναι λογος να παιρνω τοσο ευκολα,και δε μου αρεσει να καταπιεζομαι 12μηνες το χρονο.

Anyway..θα ηθελα κι εγω να μη χρειαζεται να κανω αεροβια μεσα στο χειμωνα γιατι πραγματικα βαριεμαι.

κανε clean bulk. Δεν θα χρειάζεσαι αερόβια και αφού την βαριέσαι όπως κι εγώ θα σου αρέσει.

Tasos Green
07-11-11, 21:55
4 μέρες cardio...

Σαββατοκύριακο / την ημέρα της προπονησης ποδιών / και στο 1 off.

edit: ολα ειναι των 20 λεπτων εκτος του Σαββατοκύριακου που αναλογος τα κέφια μπορεί να κανω και παραπάνω.

Καραφλό Ακτινίδιο
07-11-11, 22:00
Ποτέ , εδώ βαριέμαι να τρέξω όταν κόβω κιλά
Σε περιόδους όγκου κάνω κάθε εξι μήνες αερόβιο :P

Τραγικό ειναι και ο διάδρομος και το ποδήλατο και ολα ναουμ :P:P


Καμμια μπαλιτσα , μπασκετάκι , και κανενα σπάριγκ και νοιωθω καλλυμένος

beefmeup
07-11-11, 22:44
αεροβιο??
τι ν τουτο..?:green:

sadistic
07-11-11, 23:00
3-4 φορες την εβδομαδα απο 15-20 λεπτακια

Xxlakis
07-11-11, 23:13
4 μέρες cardio...

Σαββατοκύριακο / την ημέρα της προπονησης ποδιών / και στο 1 off.

edit: ολα ειναι των 20 λεπτων εκτος του Σαββατοκύριακου που αναλογος τα κέφια μπορεί να κανω και παραπάνω.

Πως την παλευεις ρε θηριο?Σορυ για το οφ.

Goofonly
07-11-11, 23:21
κανε clean bulk. Δεν θα χρειάζεσαι αερόβια και αφού την βαριέσαι όπως κι εγώ θα σου αρέσει.

Δηλαδή ? Ξηγήσου. :green: Εφόσον λαμβάνει παραπάνω θερμίδες απ'της συντήρησης, έτσι και αλλιώς δεν θα βάλει λίπος?


υ.γ: τι τρόπους έχεις βρει? με ενδιαφέρει γιατί και εγώ με αυτή τη προδιάθεση ζω και ορμάω σε οτιδήποτε βρω...!

Goofonly
07-11-11, 23:26
4 μέρες cardio...

Σαββατοκύριακο / την ημέρα της προπονησης ποδιών / και στο 1 off.

edit: ολα ειναι των 20 λεπτων εκτος του Σαββατοκύριακου που αναλογος τα κέφια μπορεί να κανω και παραπάνω.

hit κάνεις τάσο? ή απλό joking?

gspyropo
07-11-11, 23:45
20' 5 φορες την εβδομαδα με ταχυτητα 13-14

Tasos Green
07-11-11, 23:54
Πως την παλευεις ρε θηριο?Σορυ για το οφ.


την ημερα των ποδιων εννοειτε πως δεν κανω στο τελος της προπόνησης γιατι πολυ απλα δεν μπορω να παρω τα ποδια μου, κυριολεκτικά.
πριν την προπόνηση για προθέρμανση περισσοτερο + διατασεις και μετα πονος.


hit κάνεις τάσο? ή απλό joking?

οπως ειπα κανω cardio δεν κανω ένταση με αυξομειώσεις... χαλαρο Jogging..

Andrikos
08-11-11, 00:32
Δηλαδή ? Ξηγήσου. :green: Εφόσον λαμβάνει παραπάνω θερμίδες απ'της συντήρησης, έτσι και αλλιώς δεν θα βάλει λίπος?


υ.γ: τι τρόπους έχεις βρει? με ενδιαφέρει γιατί και εγώ με αυτή τη προδιάθεση ζω και ορμάω σε οτιδήποτε βρω...!


Ναι, αν είσαι αισθητά παραπάνω από την συνητήρηση θα βάλεις λίπος - είτε κάνεις αερόβια είτε όχι. Η εναλλακτική είναι η ισοθερμιδική ή υποθερμιδική διατροφή όπου είναι δυνατή η προσθήκη μυικής μάζας. Αν ορμάς σε οτιδήποτε βρεις διατροφικά δεν είμαι σίγουρος ότι η παραπάνω αερόβια θα έχει κάποια θετική επίδραση , έχω δει περιπτώσεις που δημιουργεί την ψευδαίσθηση πως μπορείς να φας πολύ παραπάνω , που φυσικά αυτό δεν είναι αλήθεια. Νομίζω ότι πρέπει να βρεις την θεραπεία στην αιτία του γιατί τρως παραπάνω, όχι απλά να το δέχεσαι.

Gaspari
08-11-11, 00:34
10' στο 6,5 - 6,8 μετά την προπόνηση ποδιών (Τετάρτη) για ταχύτερη αποκατάσταση εφόσον Δευτέρα - Τρίτη έκανα Στήθος - Πλάτη.


20' 5 φορες την εβδομαδα με ταχυτητα 13-14

Δηλαδή ρε μάστορα στην γράμμωση εσύ πόσο κάνεις; 50 λεπτά στο 20; :unsure:

tolis93
08-11-11, 00:36
15 λεπτα πριν κ 15 μετα τη προπονα 6 φορες τη βδομαδα.και στη γραμμωση απλα 20 λεπτα μετα τη προπονα.μαστ το αεροβιο αναποσπαστο κομματι.

Goofonly
08-11-11, 00:37
Ναι, αν είσαι αισθητά παραπάνω από την συνητήρηση θα βάλεις λίπος - είτε κάνεις αερόβια είτε όχι. Η εναλλακτική είναι η ισοθερμιδική ή υποθερμιδική διατροφή όπου είναι δυνατή η προσθήκη μυικής μάζας. Αν ορμάς σε οτιδήποτε βρεις διατροφικά δεν είμαι σίγουρος ότι η παραπάνω αερόβια θα έχει κάποια θετική επίδραση , έχω δει περιπτώσεις που δημιουργεί την ψευδαίσθηση πως μπορείς να φας πολύ παραπάνω , που φυσικά αυτό δεν είναι αλήθεια. Νομίζω ότι πρέπει να βρεις την θεραπεία στην αιτία του γιατί τρως παραπάνω, όχι απλά να το δέχεσαι.

Είναι απλό το γιατί, μ'αρέσει να τρώω. Όχι οκ, πέρα απ'τη πλάκα, δεν ορμάω σε οτιδήποτε βρω, θα το έκανα όμως με μεγάλη ευχαρίστηση. Όταν λέω ορμάω εννοώ " τσιμπολογάω " θα έλεγα. Μπορεί σε έναν καφέ να έχουν κεικ, θα τσιμπίσω κανένα κομματάκι. Αλλά με χαλάει αυτό αργότερα.

Εγώ βρήκα τη λύση στην ισοθερμιδική + 100-200 θερμίδες παραπάνω και 2 αερόβια με άδειο στομάχι, όπως και 1 φορά μετά από προπόνηση εάν έχω διάθεση.

exkaliber
08-11-11, 12:32
2 φορες την εβδομαδα
τεταρτη σαββατο
αλλα αεροβικη οχι αστεια! τρεξιμο στα ορια της αντοχης :cool::cool::cool:

GREEK POWER
08-11-11, 13:24
To μετανιωσα οικτρα που το ελατωσα στη μια φορα τη βδομαδα , καθως σε περιοδο γραμμωσης εφτανα και της 6 φορες. Εχω την αποψη οτι αν εισαι τυπος ευκολου λιπωματος και σε συνεργασια κακης χρησης του υδατανθρακα η μονη ληση αντισταθμηστικα ειναι τουλαχιστον 3 σε περιοδο ογκου.

dio32
08-11-11, 14:22
3 φορες την εβδομαδα δευτερα πεμπτη και παρασκευη 30 λεπτα μετα την προπονηση.

lila_1
08-11-11, 16:29
Τις τελευταίες 2-3 βδομάδες κάνω συστηματικά 2-3 φορές μετά την προπόνηση....20 μιν ( εκ των οποίων τα 5 είναι ψιλοζέσταμα γιατί εχω και 200 τενοντίτιδες)
Γενικά προσπαθώ να προσαρμοστώ στο τρέξιμο αλλά μέχρι τότε εναλλάσω γρήγορο περπάτημα σε τέρμα ανηφόρα με τζογκινγκ.
Θέλω να αρχίσω χιτ βασικά γιατί βαριεμαι το κάρντιο....αλλά οι τένοντες έχουν άλλη γνώμη δυστυχώς:turtle:

Blast
08-11-11, 19:01
Δεν κάνω καθόλου γιατί δεν μου χρειάζεται λόγω μεταβολισμού και σωματότυπου (μεσόμορφος).

sTeLaKoS
08-11-11, 19:04
Συνήθως, πρωινό χαμηλής έντασης 1 φορά την βδομάδα.

thanos col
09-11-11, 16:21
εγω κανω 4 με 5 φορες την εβδομαδα διαρεκειας 25 30 λεπτα!μπορει να επηρεασει αρνητικα η πολυ αεροβικη στηνβ περιοδο του ογκου?

beefmeup
09-11-11, 17:04
εγω κανω 4 με 5 φορες την εβδομαδα διαρεκειας 25 30 λεπτα!μπορει να επηρεασει αρνητικα η πολυ αεροβικη στηνβ περιοδο του ογκου?

αναλογα το πως αντιδρα το σωμα σου..
σε μενα ας πουμε αν εκανα οσο κανεις εσυ,θα ειμουν μειον 10 κιλα ακομα..
σε καποιον αλλο μπορει να βοηθα γιατι να μην τον κανει να ξεφευγει με το λιπος που βαζει..
γενικα η αεροβικη ειναι υπερεκτιμημενη το εχω ξαναγραψει πολλακις..ειδικα αν γινεται,με στοχο την καυση του λιπους.
ενα "συν" που βρισκω ομως ειναι οτι ας πουμε σε βαρια σετ μιας ασκησης εκει που ασθμαινεις στις τελευταιες επαναληψεις,ενα υποβαθρο αεροβιας μπορει να σε οδηγησει σε καλυτερη κ επαρκεστερη χρηση οξυγονου απο το σωμα για να ανταπεξελθεις..

thanos col
09-11-11, 17:32
δλδ δεν μπορουμε να ηερουμε αν επηρεαζει η αεροβια την μυικη αναπτυξη?

beefmeup
09-11-11, 17:37
δλδ δεν μπορουμε να ηερουμε αν επηρεαζει η αεροβια την μυικη αναπτυξη?

τι εννοεις δλδ?
πως να την επειρεαζει??
σου εγραψα απο πανω τι παιζει πανω κατω..

thanos col
09-11-11, 17:43
θελω να πω οτι αν κανω καθε μερα αεροβια θα εχω μικροτερη μυικη αναπτυξη απο οτι αν δεν εκανα ?

beefmeup
09-11-11, 17:48
νομιζω σου απαντησα απο πανω..

thanos col
09-11-11, 17:52
σορρυ το διαβασα 4 φορες για να καταλαβω θενξ!

D.ANTONIADIS
09-11-11, 19:29
6/7 days,30 min:bbbiceps::thumbup:

average_joe
09-11-11, 19:36
οταν εκανα ογκο, δεν εκανα αεροβιο για να εχω οσο το δυνατον μεγαλυτερο πλεονασμα θερμιδων.
αλλα ειναι αναλογα με το σωμα του καθενος οπως λεει ο @beef, + το ποσοστο λιπους που εχει καποιος οταν αρχιζει τον ογκο και την διακυμανση του + το χρονικο διαστημα που θα περασει ο αλλος σε φαση bulking.

Eddie
09-11-11, 20:34
6/7 days,30 min:bbbiceps::thumbup:

Wow!!!Παρα πολυ!!!!:shock:


Βεβαια με τοσο αεροβιο θα εχεις τη δυνατοτητα να τρως αρκετα χωρις να ξεφευγεις!

GREEK POWER
09-11-11, 20:43
Wow!!!Παρα πολυ!!!!:shock:


Βεβαια με τοσο αεροβιο θα εχεις τη δυνατοτητα να τρως αρκετα χωρις να ξεφευγεις!

Φιλε eddie αυτο ειναι το κλειδι για μας που λιπωνουμε ευκολα. Τοσο εκανα στη γραμμωση και ολα κομπλε απο σεμπτεβρη το εριξα σε 1 τη βδομαδα ανεβασα και υδατανθρακα και αντε για, πηρα σχεδον 5 κιλα και τραβαω τα βυζια μου:shock:

jannous44
09-11-11, 21:36
Φιλε eddie αυτο ειναι το κλειδι για μας που λιπωνουμε ευκολα. Τοσο εκανα στη γραμμωση και ολα κομπλε απο σεμπτεβρη το εριξα σε 1 τη βδομαδα ανεβασα και υδατανθρακα και αντε για, πηρα σχεδον 5 κιλα και τραβαω τα βυζια μου:shock:

μαμησετα μια απο τα ιδια... 4 φορες τη βδομαδα απο 25-30 λεπτα. χαμ-μεσ. ενταση

D.ANTONIADIS
10-11-11, 00:28
Wow!!!Παρα πολυ!!!!:shock:


Βεβαια με τοσο αεροβιο θα εχεις τη δυνατοτητα να τρως αρκετα χωρις να ξεφευγεις!

EIMAI MASTERS COMPETITOR clean food +/- 2000 cal 1 MEPA JUNK FOOD all year:thumbup:
:toast:

Goofonly
12-11-11, 21:54
Φιλε eddie αυτο ειναι το κλειδι για μας που λιπωνουμε ευκολα. Τοσο εκανα στη γραμμωση και ολα κομπλε απο σεμπτεβρη το εριξα σε 1 τη βδομαδα ανεβασα και υδατανθρακα και αντε για, πηρα σχεδον 5 κιλα και τραβαω τα βυζια μου:shock:

Σε καταλαβαίνω. Εγώ με αυξημένο υδατάνθρακα κάνω 4 φορές την εβδομάδα εκ των οποίων 3 πρωινές, 30-45'. Και πάλι λιπώνω.

lila_1
12-11-11, 23:01
Τότε γιατί δεν μειώνεις λίγο τον υ/κα?
ή τα λιπαρά?

tasos2
13-11-11, 00:13
Kι εγω 2-3 φορες τη βδομαδα σιγουρα, 20 λεπτα γρηγορο περπατημα σε ανηφορα. Κι εγω βαζω πολυ ευκολα λιπος:(

Eddie
13-11-11, 00:24
Πλεον σκεφτομαι να αρχισω παλι τα πρωινα νηστικα αεροβια γιατι το πραγμα αρχιζει και ξεφευγει..6 κιλα σχεδον σε 2 μηνες,πραγματικα απορω αν σταματουσα το γυμναστηριο αυτους τους 2 μηνες κι ετρωγα οτι ηθελα και οσο ηθελα,ποσα θα επαιρνα..25?

ελμερ
13-11-11, 05:39
εγω αναλογα των βαρδιων κανω 1-3 φορες (συνηθως 2) πρωινες απο 45-60 λεπτα...εχω σταθεροποιηθει στα 90 κιλα (πηρα 6 απ το χαμηλοτερο σημειο του καλοκαιριου ) :welcome:

Doctorg
13-11-11, 05:56
Πλεον σκεφτομαι να αρχισω παλι τα πρωινα νηστικα αεροβια γιατι το πραγμα αρχιζει και ξεφευγει..6 κιλα σχεδον σε 2 μηνες,πραγματικα απορω αν σταματουσα το γυμναστηριο αυτους τους 2 μηνες κι ετρωγα οτι ηθελα και οσο ηθελα,ποσα θα επαιρνα..25?

Τα ίδια ακριβώς τραβάω Eddie :thumbup:

Goofonly
13-11-11, 13:22
Τότε γιατί δεν μειώνεις λίγο τον υ/κα?
ή τα λιπαρά?

Γιατί είμαι σε ισοθερμιδική, δεν είναι να πεις πως ξέφυγα, απλά σαν ενδόμορφος μου μπαίνει πολύ εύκολα λίπος. Οπότε κάνω αερόβια για να το κοντράρω.

lila_1
13-11-11, 13:28
An λιπώνεις ΔΕΝ εισαι σε ισοθερμιδική...σε υπερθερμιδική είσαι...κόψε λίγο μέχρι να μένεις σταθερός ή να βάζεις λιγότερο..
Εκτός αν κρατάς νερά και νομίζεις ότι λιπώνεις

Goofonly
13-11-11, 14:47
An λιπώνεις ΔΕΝ εισαι σε ισοθερμιδική...σε υπερθερμιδική είσαι...κόψε λίγο μέχρι να μένεις σταθερός ή να βάζεις λιγότερο..
Εκτός αν κρατάς νερά και νομίζεις ότι λιπώνεις

Εννοώ πως οι θερμίδες που τρώω δεν ξεπερνάς τις λεγόμενες θερμίδες συντήρησης, παίζουν εκεί τριγύρω και λίγο πιο κάτω. Δεν θα έπρεπε να λιπώνω. Παρόλαυτά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, κάνω λιπομετρήσεις στη σχολή μου και δεν ξεφεύγει πολύ. Σε 2 εβδομάδες είμαι 0.2% παραπάνω. Και αυτό επειδή έτρωγα μαχλακίες κάποιες μέρες. Απλά σου λέω πως το αερόβιο σώζει αρκετά την κατάσταση σε γενικές γραμμές.

Πάντως από νερά άλλο τίποτα, σαν να κατάπια πισίνα είμαι από τότε που αύξησα τους υδατάνθρακες. Ίσως να γελιέμαι λίγο και ο ίδιος.