PDA

Επιστροφή στο Forum : Προετοιμασια για αγωνες



Spyro D
28-03-08, 13:46
Ρε παιδια βοηθηστε με!!που μπορω να μιλησω για να κατεβω επιτελους σε αγωνες?[/b]

Spyro D
28-03-08, 14:02
Τοσα χρονια προπονηση.....τοση κουραση κ δεν μπορω ανθρωπο να μου πει τι πρεπει να κανω....κ καποιον να με αναλαβει....θελω βοηθεια!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:

Muscleboss
28-03-08, 14:23
Spyro σιγά σιγά θα έρθουν κ οι αγώνες. μη βιάζεσαι. βάλε κάποιες φωτογραφίες σου στο ανάλογο τομέα να σου πούμε μια γνώμη πόσο είναι αυτό εφικτό.

ΜΒ

KATERINI 144
28-03-08, 14:24
νομίζω μπορεί να σε αναλάβει ο RUHL (οκ πλάκα κάνω), πόσα χρόνια ασχολείσαι φίλε μου?

δώσε κάνα στατιστικό.

Spyro D
28-03-08, 14:28
6 χρονια βαροι..Βασικα ξεκινησα τον αθλητησμο απο την ενοργανη...[9 χρονια]
Αλλα ρε παιδια.....οταν σου λενε οτι θες για την προετημασια σου 4000 ευρω...εε σου κοβονται λιγο τα φτερα.......κ δεν ξερεις αν θα το ακολουθησεις τελικα.... :thumbdown:

RUHL
28-03-08, 14:30
καλα κοροιδευε εσυ(κατερινη) :box1: :smash: :geek:

:bounce: :bounce: :green: :P



Μονο αμα βαλεις φωτογραφιες μπορουμε να σου πουμε κατα ποσο γινεται να λαβεις μερος

βαλε τις 6 βασικες ποζες για να κρινουμε


:box:

Spyro D
28-03-08, 14:30
μπορω να ανεβασω εδω φωτο να με δειτε?πως?

RUHL
28-03-08, 14:32
http://imageshack.gr/index.php


εδω μπαινεις και ανεβαζεις περνεις το λινκ που γραφει μεγαλη εικονα στο φορουμ και το βαζεις εδω μεσα και ετοιμος :D

Spyro D
28-03-08, 14:35
http://imageshack.gr/files/dtoxm1ykcxiim33nzf0l_thumb.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=dtoxm1ykcxiim33nzf0l.jpg)

Spyro D
28-03-08, 14:37
εδω ειμαι πριν 2 χρονια κ χωρις να εχω παρει τπτ.]ουτε τωρα περνω...]δεν εχω προσφατη.......

RUHL
28-03-08, 14:37
παρε το Πλήρες μέγεθος για forum εκει που γραφει

http://imageshack.gr/files/dtoxm1ykcxiim33nzf0l.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=dtoxm1ykcxiim33nzf0l.jpg)

RUHL
28-03-08, 14:41
απο αυτη την φωτογραφια δεν μπορεις να πεις πολλα πραγματα εως τιποτα

δεν ξερω πως εισαι τωρα μετα απο 2 χρονια για αυτο παλι δεν μπορω να κρινω σε χαλαει και η ποζα επειδη δεν ειναι ισια

παντως γνωμη μου αυτο που βλεπω εδω και ας ειναι 2 χρονια πριν δεν μπορεις να κατεβεις αλλα σε 2 χρονια πολλα αλαζουν οποτε δεν μπορο να κρινω αμα δεν δω κατι προσφατο


οσο για την προετημασια 4000 ευρω κτλ ενταξη ισως ενοουν και φαγητο μεσα και συμπληρωματα συνδρομη γυμναστηριου :geek: :lol: η μονο 4000 ευρω φαρμακο :shock: :shock:

οπως και να εχει δεν το πιστευω και εγω ολο τον χρονο παραπανω ξοδευω απο αυτα σε φαγητα και συμπληρωματα

αρα ειναι αναλογως τι μετρανε αμα σου ειπε καποιος γνωστος σου ξαναρωτα τι ενοουσε

Spyro D
28-03-08, 14:51
Κοιτα...τωρα εχω κατεβασει αρκετα το σωματηκο μου λυπος κ εχω βαλει 4-5 κιλα μυς.αλλα ειναι τοσο δυσκολο.......χωρις φαρμακα..!δεν παλευετε!!!
Και οσο αναφορα τα χρηματα...ναι!μου ειπε 4000 ευρο μονο για φαρμακα....[τα συμπληρωματα μονο εμενα μου πανε το χρονο γυρο στα 1200 ευρω...]

Muscleboss
28-03-08, 15:01
παιδιά, cool down! οι αγώνες δεν είναι κατι που αποφασίζεται από μια στιγμή στην άλλη.

Σπύρο εδώ μέσα υπάρχουν αθλητές και αθλήτριες (τούλα!!) με τεράστια εμπειρία σε αγώνες. Νομίζω ότι οι συμβουλές τους θα σου φανούν πολύ χρήσιμες.

Εγώ απλά να σου πώ, να μη βιάζεσαι, μην παίρνει το μυαλό σου αέρα, ή μην απογοητέυσαι, θέλει κόπο, χρόνο κ αφοσίωση και συνήθως οι αθηλτές που πάνε καλά δε μιλάνε πολύ, τα δίνουν όλα στην πορπόνηση αλλά κ τη κουζίνα.

Μείνε εδώ μαζί μας κ οι αγώνες θά 'ρθουν, θα ήταν εφικτό να θέσεις ένα στόχο για του χρόνου κ εφόσων είσαι αυτης της ηλικίας η κατηγορία των Juniors θα σου ταιριάξει μια χαρά.

ΜΒ

Spyro D
28-03-08, 15:07
Σας ευχαριστω πολυ ρε παιδια!!!Πραγματικα μου τονωσατε το ηθικο!!Ειναι δυσκολο αθλημα κ αν δεν εχεις κ καποιον να σου μιλησει κ να σου εξηγησει.....δεν αντεχεις!!!
Οταν εχεις τον καθενα να σου λεει οτι θες τρελα ποσα κ πολες αλλες χαζομαρες που το μονο στοχο εχει να σε κανει να τα παρατησεις γιατι αυτος ειναι στενομυαλος κ ζηλευει που εχεις ονειρα.......
Σας ευχαριστω!! :army2: :army2: :army2: :army2:

RUHL
28-03-08, 15:17
ενταξη ρε ειπαμε 4000 μονο σε φαρμακο μαλον ενοει ολο τον χρονο ε πιστευω αμα εχεις αρκετο μυικο ιστο πανω σου για καποιες κατηγοριες "ελαφριες" δεν θελει τοσο φαρμακο ολο το χρονο δλδ μονο στην γραμμωση να παρεις μερικα και δεν πιστευω να σου βγουν τετοια νουμερα οπως 4000 στην γραμμωση για ξοδεμα

Αλλα αμα κανεις ολο τον χρονο με φαρμακο 4000 λιγα ειναι αμα εχεις καποιο επιπεδο τωρα που το ξανασκεφτομε

αλλα εχω ακουσει και για περιπτωσεις ατομων που κατεβηκαν και χωρις φαρμακο stelios30 (οχι τωρα παλια)

Μην ανχωνεσε εχω δει ατομα και χειρωτερα απο αυτα στην φωτο που εβαλες να κατεβαινουν αγωνες :rabbit:

Spyro D
28-03-08, 15:24
Καλα....πως εχεις δει ατομα χειροτερα σε αγωνες?
Εγω τοτε δεν εκανα καν διατροφη....ουτε καν συμπληρωμα δεν επερνα...!Δεν μπορω να καταλαβω...
Αν κ....ειχες παει περσυ στο nobotel..?Δεν θελω να προσβαλω αλλα ρε.....εκει ειχε 1-2 ατομα που δεν αξιζανε να κατεβουν!Ηταν χαλια κ τρομερη διαφορα απο τους αλλους....σαν να μην ειχαν παρει ουτε πρωτεινη.... :banghead: :banghead: :affraid:
Δεν μπορω να καταλαβω...

RUHL
28-03-08, 15:33
δεν θελω να ποσταρω φωτο τωρα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

δεν ξερω ποιον αγωνα λες



ακου πρωτα πρεπει να φτιαξεις διατροφη να βαλεις και συμπληρωματα και εφοσον εχεις τα @@ και την τηρεις 100% βλεπουμε για αγωνες του χρονου τετοιο καιρο

να πχ ο κατερινη πανω ειναι 35+χρονων(γκουχου γκουχου παλιογερος :lol: :lol: ) και κανει 2 χρονια προπονηση ομως εχει αρκετη μυικη μαζα για να κατεβει σε μικρες κατηγοριες και δεν περνει φαρμακο :shifty: :shifty: (μονο ζομο πικραγκουριας μια μυστικη συνταγη κατερινιωτικη οπως ακουσα :shifty: :shifty: και νομιζω βαλαν και λιγο τσουρεκι σε αυτην τελευτεα για περισσοτερο boost :lol: :lol: :lol: :lol: :P :P )

οπως και αυτος ο φαρμακομενος(αχαχαχαχαχ πλακα κανω ειναι αντι φαρμακων πολυ αυτος η ετσι λεει τουλαχιστον :shifty: :shifty: :shifty: :green: :P )
αμα ειχε ιδια ποδια με πλατη θα τα πηγαινε καλα

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1711

ποσο χρονων εισαι?

α ναι η πρωτεινη δεν χτηζει μυικη μαζα και η κρεατινη δεν ειναι αναβολικο αχαχαχχαχα θελεις πολυ διαβασμα ακομα :smash: :wave:

Spyro D
28-03-08, 15:38
χαχαχα οπως καταλαβες πριν εκανα πλακα για την πρωτεινη...[ηρωνικα το ειπα..]
Χθες ημουν σε ενα μαγαζι να παρω πρωτεινη κ ακουω ενεν κ λεει...[η πρωτεινη που μου δινεις εχει μεσα φαρμακο..????]χαχαχαχαχα!!!
του τυπου του πεσαν τα μαλλια!!! :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Ειμαι 20 χρον....

RUHL
28-03-08, 15:41
τα εκλησες ηδη δλδ το 2009 θα εισαι 21? αν ναι προλαβαινεις τα juniors

Spyro D
28-03-08, 15:43
τον επομενο μαιο θα ειμαι 21...αρα θα προλαβω!
Να σου πω.ποτε εχει αγωνες τωρα προσφατα?Κλασικα novotel?

RUHL
28-03-08, 15:51
τι ειναι η νοβοτελ?????????/


μαιο εχει συνηθως απο τα μησα του μηνα και προς το τελος ολες οι ομοσπονδιες

TRIANTAFYLLOU
28-03-08, 16:42
Όλα αυτα μου ακούγονται υπερβολικά με 4000 ευρω εγω θα κατέβαινα στο ολύμπια με τα λεφτα μόνο τίποτε δεν γίνετε χρειάζετε σωστός προγραμματισμός δηλ διατροφή με ένα σωστο πρόγραμμα γυμναστικής αλλά όλα αυτά σε διάρκεια και αν έχεις δουλέψει κάποιο διάστημα καθαρός με ψιλοπράγματα και μόνο θα δεις τρομερη διαφορα εχω πολλά παραδείγματα για να στηρίξω αυτά που λέω και ένα να βάλεις καλά στο μυαλό σου στο bodybuilding ποτέ δεν κερδίζει αυτός που παίρνει περισσότερα φάρμακα η που είναι ο πιο ογκώδης αλλά αυτός που έχει ολοκληρωμένο το πακέτο δηλ γράμμωση, συμετρία ποιότητα με σχετικά καλή μάζα.
υπάρχουν και οι κατηγορίες φιτνες που είναι γι αυτούς που θέλλουν να αγωνιστουν αλλα δεν θέλουν να κολυμπήσουν στα βαθιά κατευθείαν, μπορείς να δεις στο σαιτ WFF-INTERNATIONAL.COM. σημαίνει world fitness federation εκεί θα δείς και τούς αγώνες στην χρυσούπολη καβαλας το2006 5 νοεμβριου όπου ήταν παγκόσμιο πρωτάθλημα . το υπερβολικό σώμα σε κάποιους αρέσει και σε άλλους όχι ενώ ένα σώμα fitness είναι κοινά αποδεκτο γι αυτό το καλύτερο είναι να συμετέχεις σε αγώνες σε κατηγορία που είναι στα μέτρα σου και ανάλογα μετην πρόοδο να ανέβεις και σε πιο hardcore το θετικό είναι οτι ξεκίνησες χωρίς φάρμακα και θα δείς στην πορεία τι σημαίνει αυτό, εγω όπως και ο στρατης
ο αργυράκης στις αρχες κερδίζαμε σε αγώνες χωρίς να είμαστε οι πιό ογκώδεις αλλά οι πιό λίγοι από μάζα φαίνετε άλλωστε και απο παλιές φοτο , γι αυτό μην απελπίζεσε γιατί μετράει το πώς φαινεσε και όχι ποσος είσαι οι κριτές δεν παίρνουν μεζούρα να δούν πιος έχει πιο μεγάλα μπράτσα μιλάω απο πείρα γιατί είμαι και εγώ κριτής και ξέρω .

Spyro D
28-03-08, 17:17
Ευχαριστω!!Μετραει η γνωμη σο γιατι εχεις χρονια στον χωρο....
Φοβερο σωμα......... :bodybuilder2:

Sourlas
29-03-08, 16:42
Τα είπε όλα σε ένα ποστ ο TRIANTAFYLLOU :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Spyro D
29-03-08, 19:01
ρε παιδια να ρωτησω κατι...
Αν κανει κανεις μονος του προετημασια κ δει οτι τα καταφερε μπορει να παει να λαβει μερος στους αγωνες?
Θελω να πω ειναι αναγκη να σε αναλαβει καποιος ντε κ καλα? :???:
Σιγουρα θα ειναι πολυ καλυτερα απλα ρωταω αν ειναι δυνατων να κανεις μια προετημασια για 12 μηνες κ αν δεις οτι εισαι οκ να πας να αγωνιστεις......κ οτι γινει!

billys15
29-03-08, 19:19
Καλυτερα να εχεις καποιον πανω απο το κεφαλι σου,καποιον που ξερει τα πραγματα,για να σου πει τι γινεται και να σε προσεχει.Μονος σου ειναι πολυ δυσκολο γιατι υπαρχουν καποιες λεπτομερειες που παιζουν και που μπορουν να κανουν την διαφορα.

RUHL
29-03-08, 20:02
δεν ειναι αναγκη να σε αναλαβει καποιος εφοσον εισαι διαβασμενος και ξερεις τι να κανεις απο τα κολπα τις τελευτεας εβδομαδας μεχρι το βαψιμο που θα κανεις

αλλα και παλι αν εχει κατεβει καποιος και σε αναλαβει ειναι μεγαλο πλεονεκτημα γιατι ξερει πολλα πραματα που ουτε σου περναν απο το μιαλο :wave:

ioannis1
29-03-08, 22:44
διαβασε προσεκτικα αυτο το αρθρο.ειναι ευαγγελιο για μενα.περιπου ετσι κανω την προετοιμασια μου.τα λεφτα που λες ειναι υπερβολικα.δεν μετρα τοσο ο ογκος αλλα η ποιοτητα και η συμετρια.εχω κερδισει αθλητες που ζυγιζαν πανω απο 90 κιλα και εγω ημουν γυρω στα 80.πες μας ποσο χρονων εισαι, στειλε φωτο,πες μας τι διατροφη κανεις αν εχεις παρει κατι καταλαβαινεις και θα τα βασλουμε ολα στη σειρα.ο φορουμ εχει πολλα στελεχη με πολυ εμπειρια απο αγωνες κι θα σε βοηθησουν.θεληση εχεις;ειναι το πιο δυσκολο.
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2354

TRIANTAFYLLOU
30-03-08, 03:41
πολλή σωστά γιαννη πολυ καλό το άρθρο και εμπεριστατωμένο ενα που τονίζω συνέχεια είναι οτι το λίπος καίγετε με την ενέργεια που παράγουμε στην προπόνηση και το καύσιμο είναι το φαγητο απο σωστή πηγή όμως . άρα είναι λάθος να μειώνουμε υπερβολικά τις θερμιδες γιατί μειώνουμε τον μεταβολισμό και χάνουμε πολύτιμο μυικό ιστο εγω πχ στην δίαιτα το 97 για το παγκόσμιο έπαιρνα περίπου 4000 -4500 θερμίδες και έχανα τρελά τώρα στον τελευταίο αγώνα που κέρδισα στο πανερωπαικό ,απλα δεν ξέρω πόσες έπαιρνα ετρωγα ενστικτωδώς λόγω εμπειρίας απλά τσεκάριζα στο περίπου την ποσότητα γιατί τόσα χρόνια που ασχολούμε αν ακόμη καθόμουν και τα ψυριζα θα είχα σαλτάρει και μάλον θα έπαιζα μπάλα, αυτό το κάνουν και πολλοί μεγάλοι αθλητές πού ασχολούνται χρόνια και ξέρουν το σώμα τους και κάνουν τα απολύτως απαραίτητα ,δεν ισχύει για τούς νεότερους που ακόμη μαθαίνουν το σώμα τους .

Spyro D
30-03-08, 04:51
Ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια!!Ειναι πολυ σημαντικο να ακους κ να μαθαινεις απο ανθρωπους που ειναι χρονια στο χωρο!!
Το πιο δυσκολο ειναι η τελευταια βδομαδα που.....δεν ξερω τι θα πρεπει να κανω!!
Σιγουρα θα βρω πολυ καλες πληροφοριες στο αρθρο που μου εδωσες.
Επιδη ο μονος τροπος να κανεις το ονειρο σου πραγματικοτητα ειναι να...΄'μπεις στην φωτια'
γιαυτο κ εγω θα προετοιμαστω πολυ σκληρα τους επομενους 12 μηνες θα ακολουθησω τις συμβουλες σας κ θα κατευω το 2009.[ειμαι ηδη 6 χρονια στο αθλημα ερασιτεχνικα...]
Θα ανεβαζω φωτο καθε μηνα για να βλεπετε πως τα παω!Οι συμβουλες σας θα ειναι πολυτιμες!Ελπιζω να βοηθησετε!!
Το μονο που μενει να κανω ειναι.............. :squat: :squat: :box1: :box1: :lift2hand: :lift2hand:

ioannis1
30-03-08, 15:36
Ηλια εσυ και ο αργυρακης εχετε κατσε καλα μεταβολισμους.πολυ χρησιμα αυτα που εγραψες.σε ευχριστουμε. :awesome:

Spyro D
31-03-08, 01:07
Ηλια τι λες για αυτα που λεω παραπανω?
Να κανω μια καλη προετημασια [με αφθονο χρονο 12 μηνες] κ να κατεβω για πρωτη φορα το 2009???
Θα με βοηθησετε με την εμπειρια σας? :???:

TRIANTAFYLLOU
31-03-08, 01:17
βεβαια είναι καλά να έχεις χρόνο για να μην πιέζεσε και ψυχολογικά η ψυχολογία είναι βασικός παράγοντας όσο για την βοήθεια είναι σίγουρο πώς και όλα τα παιδιά θα συνεισφέρουν . δεν υπάρχουν μυστικά με τα απλά και βασικά πράγματα όλα γίνονται οι λεπτομέρειες είναι στο τελευταίο στάδιο προετοιμασίας .

Spyro D
31-03-08, 19:08
Παιδια να σας ρωτησω κατι![μην σας φανει χαζη η ερωτηση...]
Μιλησα με εναν απο την ομοσπονδια [NAC]Κ των ρωτησα τι χρειαζετε για να κατεβω στους αγωνε κ μου ειπε απλα...οτι παω την ημερα των αγωνων κ δηλωνω το πρωι κ [ταυτοτητα κ να συμπληρωσω ενα χαρτι] κ μετα μπορω να λαβω κανονικα μερος στους προκρηματικους.
Οκ....αλλα διαβασα στην nabba οτι για να λαβεις μερος πρεπει να εχεις μια [καρτα] που πρεπει να εκθωσεις κ μετα...???? :???: :???: :???:
Αυτη την καρτα...που την περνεις κ.....στην δινουν η χρειαζετε κατι αλλο??

toula_nomikou
31-03-08, 19:35
Τιποτα δε χρειαζεται το πρωι δηλωνεις συμμετοχη σου δινουν τη καρτα και την εχεις και το απογευμα μαζι σου.

Spyro D
31-03-08, 19:39
Eυχαριστω πολυ τουλα μου!! :greenalien: :greenalien:

toula_nomikou
31-03-08, 19:43
Θα σε δουμε σε αγωνες?ανεβασε φωτο γρηγορα :D :D

Spyro D
31-03-08, 19:50
Ας πουμε οτι μολις κερδισατε ενα ακομα φιλαρακι κ συναθλητη...! :greenalien:
Θα ανεβαζω φωτο καθε 15-20 μερες για να βλεπετε πως τα παω...!!
Θα κανω καλη προετοιμασια κ θα λαβω μερος του χρονου τον Μαιο...[καλο θα ειναι να μην βιαζομαι...αλλωστε ειμαι μικρος κ ολος ο καιρος ειναι μπροστα μου...21 χρον.]
Ειναι το ονειρο μου εδω κ 3 χρονια...απλα περιμενα τον καιρο....

Antonio
31-03-08, 19:53
Αν είναι να πάς σε αγώνες ανέβασε γρήγορα φώτο γιατι κάτι μου λέει οτι κάτι δεν κάνεις σωστά.
(12-13 μήνες πρίν και ψάχνεσαι για γράμμωση...) :clown2:

Spyro D
31-03-08, 20:01
οχι ρε συ....
Απλα θα τελειωσω φετος την δουλεια ολης της χρονιας με....γραμμωση για να ειμαι οκ μεχρι ιουλιο για να ξεκουραστω μετα 2 μηνες κ να ξεκινησω την προετοιασια μου...!

Spyro D
31-03-08, 20:07
Καθε χρονο ετσι παιζω...
τον χειμωνα ογκο κ τον μαιο ξεκιναω γραμμωση μεχρι το τελος ιουλιου...η αναλογα αν θα παει καλα κ πιο νωρις σταματαω.μετα ξεκουραση κ μετα απο σεπτεμβρη παλι το ιδιο... :moderator:
Εχεισ να προτινεις κατι αλλο?
[παιδια φωτο θα ανεσω.περιμενω να παρω πισω το κινητο μου κ να τις περασω.κ απο το σεπτεμβρη που θα ξεκινησω θα ανεβαζω συχνα για να μου λετε τι να διορθωνω...]

Antonio
31-03-08, 20:13
Άσε τι κάνεις κάθε χρόνο. Τώρα είναι ειδιάζουσα περίπτωση.
Απλά ανέβασε φωτογραφίες με τις βασικές πόζες όσο πιο γρήγορα μπορείς και από εκεί και πέρα θα σε καθοδηγίσουν οι εμπειρότεροι.

arnold
03-04-08, 05:51
εφ'όσον κατεβαίνεις σε αγώνες, άρα είσαι και μέσα στους κύκλους δεν παίζεις ογκο-γράμμωση, είναι τελείως λάθος. κανένας επαγγελματίας bber δεν το κάνει, τα 3-4 κιλά που θα φύγουν πρώτα είναι απο κατακράτηση υγρών ανάλογα με το τι έχεις επιλέξει σαν βοηθό σου....καμμιά 5-6άρα λίπος καθαρό και κατεβαίνεις αγωνιστικό. οι καλύτεροι bber δεν ανεβαίνουν ποτέ πάνω απο 15% λίπος, σύνηθες γύρω στο 12% σε όγκο και αγωνιστικοί 5%-7% άντε 8%.

RUHL
03-04-08, 11:12
αν θελεις να κατεβεις του χρονου απο φετος κανεις clean bulk τελος :greenalien: και 3-4 μηνες πριν παρεις μερος κανεις διετα :drunken:

Spyro D
03-04-08, 11:22
τι παει να πει clean bulk??

RUHL
03-04-08, 12:36
καθαρος ογκος θα τρως στεγνα και οχι λιπαρα φαγητα στον ογκο με στοχο να βαλεις οσο το δυνατον λιγοτερο λιπος και μυικη μαζα(λιπος θα βαλεις οπως και να εχει μονο οι χρηστες αναβολικων μπορουν να αυξησουν μυικη μαζα χωρις λιπος ταυτοχρονα)

Spyro D
03-04-08, 12:43
RUHL κοιτα λιγο το mailbox σου...

goutsos
19-06-09, 16:34
παιδιά αν θελει κάποιος να κατέβει επαγγελματικά σε αγώνες τι πρέπει να κάνει?
εννοώ που μπορεί να βρεί προπονητή κτλ αν δεν έχει κάποιον γνωστό?κτλ

NASSER
19-06-09, 18:26
Δυστυχως αυτο που ζητας ειναι λιγο δυσκολο. Δεν ειναι ολοι οι προπονητες γνωστες και εξειδικευμενοι στο να κατεβαζουν αθλητες σε αγωνες. Τους περισσοτερους τους γνωριζουμε καθως ειτε ηταν χρονια αθλητες ειτε εχουν παραδοση να κατεβαζουν αθλητες σε αγωνες.
Καθε πολη εχει και τους προπονητες της. Στην Αθηνα μπορεις να βρεις αρκετους αν τους ψαξεις επωνυμα.

Ενα αλλο θεμα που μπορει να προβληματιζει ειναι η ανταμοιβη του προπονητη. Πολλοι πιστευουν πως αν δεν πληρωσεις να σε πονεσει η τσεπη, δεν θα δωσεις βαση στη προπονηση.
Αλλοι μπορουν να σε προπονησουν και να σε προετοιμασουν για προσωπικη ευχαριστηση.

goutsos
20-06-09, 00:24
δηλαδη οσοι προπονουν αθλητες για αγωνες ειναι επι πληρωμη?

νομιζα οτι κινουνταν σε φιλικο επιπεδο...

κριμα:unsure:

Polyneikos
21-06-09, 08:27
παιδιά αν θελει κάποιος να κατέβει επαγγελματικά σε αγώνες τι πρέπει να κάνει?
εννοώ που μπορεί να βρεί προπονητή κτλ αν δεν έχει κάποιον γνωστό?κτλ


Όχι,δεν πληρωνονται όλοι,υπάρχουν καποιοι που το κανουν σε φιλικο επιπεδο,είνια κολλητοι και προσπαθουν να βοηθησουν τον φίλο τους,αλλά αν δεν έχεις τετοιο φίλο και πας σαν αγνωστος να απασχολήσεις καποιον,δεν θα θελει να πληρωθει;;
Εγω δεν πολυκαταλαβα τι θες να πεις με την εννοια επαγγελματικα....
Δεν μπορει καποιος να ξεκινησει επαγγελματικα,πρεπει να περασει όλες τις διαδικασίες της ερασιτεχνικής μεριας,δηλαδή να κερδίσεις την κατηγορία του στο Ελλας,να βγει εξω,να παρει πρωτια σε Ευρωπαίκο και Παγκόσμιο Επίπεδο στις ερασιτεχνικες κατηγορίες,μετα σου δίνουν επαγγελματικη καρτα...
Αυτς ο δρόμος βεβαια είναι μακρύς,λίγοι τον έχουν διασχίσει,προς στιγμην ο Κεφαλιανος και ο Καραμανλάκης και ο Τζινίδης,δεν ξερω αν ξεχναω κανεναν Έλληνα με καρτα pro,σε καποιους πήρε γύρω στα 10 χρόνια όλη αυτη η πορεία (μην νομίζεις ότι ευκολα παιρνεις πρωτια στην Ελλάδα,και ποσο μαλιστα να παρεις πρωτια σε Παγκόσμιο,καταλαβαινεις την δυσκολία...),αν νομίζεις ότι όλα αυτα τα χρόνια μπορείς να επενδυσεις επαγγελματικα στο άθλημα και εχεις το ταλεντο.....

thegravijia
21-06-09, 12:32
δεν νομιζω πως το παιδι να παρει προ καρτα αλλα μια προετοιμασια για ενα αγωνα απλα ερασετεχνικου επιπεδου,..

Polyneikos
21-06-09, 13:26
Aπλα όταν λεμε επαγγελματικα αυτό εννουμε στο bbing,όχι ποσο σοβαρα ενδεχομενως θελει να ασχοληθει καποιος...

goutsos
21-06-09, 15:38
ναι συγγνωμη η ερωτηση αναφεροταν σε ενασχοληση πιο σοβαρη με το αθλημα κατι το οποιο ειναι πραγματικα δυσκολο ανα δεν εχεις κανεναν να σε οδηγει:unsure:

arxangelos
28-05-12, 23:55
Καλησπέρα σε όλους τους.συμφορουμιτες...Τελειώνει το σχολείο για ΠΑΝΤΑ κ επιτέλους θα μπορέσω να.αφιερώσω περισσότερο χρόνο στην εκγύμναση του σώματος μου. Οκ μπορεί να προτρεχω πολύ αλλά θα ήθελα κάποτε στο μέλλον να κατέβω σε αγώνες. Πόσος καιρός γενικά κ πόσες ώρες προπόνηση καθημερινά πρέπει να καταναλώνει κάποιος(πέρα από διατροφή φυσικά) ώστε να έρθει σε αγωνιστική φόρμα κ να ειναι σε θέση να κατέβει με αξιώσεις σε αγώνες(χωρίς ούτε ίχνος στεροιδων αυτό εννοείται). Πιστεύετε πως ένας 18χρόνος αξίζει να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

beefmeup
28-05-12, 23:59
Πιστεύετε πως ένας 18χρόνος αξίζει να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

οχι φιλε στην ελλαδα δεν αξιζει..
εκτος αν το κανεις για την καυλα σου,κ για να σε χαλασει ο,τι γινεται εδω περα πανω στο θεμα "αγωνες"..

ελμερ
29-05-12, 00:02
Αν εννοεις σε κατηγοριες εκτος του fitness (που και κει σηκωνει κουβεντα) σε αλλες κατηγοριες χωρις απαγορευμενες ουσιες δε νομιζω να εχεις ελπιδες διακρισης....μην απογοητευεσαι,κανε τη γυμναστικη σου,τη διατροφη σου και μετα απο 3-4 χρονια αναλογα με την προοδο σου και αν εχεις "κολλησει" με τα βαρη το ξανασκεφτεσαι.....:welcome::welcome:

arxangelos
29-05-12, 00:13
Απλά το είχα μεγάλη περιέργεια :) ο γυμναστής μου στο σχολείο ο οποίος έχει δικό του γυμναστήριο πριν κάνα μήνα κ ενώ παίζαμε μπάλα είχα βγαλμένη την μπλούζα κ του άρεσε όχι η κατάσταση αλλά η βάση κ η διάπλαση του σώματος μου. Μου είπε ότι με 2-3 χρόνια σοβαρής γυμναστικής θα μπορούσα να κάνω πολλά...

ελμερ
29-05-12, 00:15
Πολλα αλλα οχι σε επιπεδο αγωνων.....:welcome::welcome:

beefmeup
29-05-12, 00:16
Απλά το είχα μεγάλη περιέργεια :) ο γυμναστής μου στο σχολείο ο οποίος έχει δικό του γυμναστήριο πριν κάνα μήνα κ ενώ παίζαμε μπάλα είχα βγαλμένη την μπλούζα κ του άρεσε όχι η κατάσταση αλλά η βάση κ η διάπλαση του σώματος μου. Μου είπε ότι με 2-3 χρόνια σοβαρής γυμναστικής θα μπορούσα να κάνω πολλά...

φιλε δικιο θα εχει αν στο λεει,αλλα αλλο να φτιαξεις ενα σωμα για την παρτη σου κ αλλο να χαλας χρονο,κοπο κ χρημα απο την ζωη σου για να κατεβαινεις σε αγωνες στην ελλαδα..
κ γιατι ολα αυτα?
για να χαλιεσαι απο τον χωρο εδω περα κ να σου μενει μονο η πικρα.

arxangelos
29-05-12, 00:18
Σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρετε ;) και από ότι κατάλαβα οι λαμογιές ακόμη κ σε αυτό το επίπεδο καλα κρατούν

ελμερ
29-05-12, 00:22
o beef ξερει καλυτερα απο μενα να σου πει για τους αγωνες.....αλλα απο τα λιγα που εχω καταλαβει και γω πρεπει να βαζεις χρηματα απ την τσεπη σου,κοπο,χρονο,θυσιες και τοσα αλλα....δοκιμασε να κανεις τα βαρη μερος της ζωης σου ,ενα ωραιο χομπι οπως κανουμε αλλωστε οι περισσοτεροι εδω....;).:welcome::welcome:

Ultra_b
29-05-12, 00:27
Απο περιεργεια , βαλε καμια φωτογραφια να σε δουμε...

arxangelos
29-05-12, 00:28
Χμμμ πολύ δύσκολοι.καιροί για μποντυμπιλντεραδες :P ενα ασχετακι να ρωτήσω που θέλω ??? ρωτάω... :D το χέρι μου ειναι 36cm σφυγμενο πριν την γυμναστική ειναι καλα? :/

εδιτ: δες εδώ φωτο :)

http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?16202-%CE%A4%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%86%CF%84%CF%89%CF%87%CE%B5%CE%B9%CE%B1...1%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82/page2

εδιτ2: μέχρι κ τον Μάρτη την πάλευα...μετά η κατρακύλα :P

TRIANTAFYLLOU
29-05-12, 00:51
εμένα η γνώμη μου είναι προπονήσου και κάνε τα βασικά πράγματα ενός ββερ , μάθε να σ αρέσει και να γουστάρεις την προπόνηση και αυτό τον τρόπο ζωής χωρίς ακρότητες και υπερβολές και όταν φτάσεις σε ενα καλό επίπεδο , τότε δοκίμασε και αγωνιστικά , έτσι πάει , έτσι κι αλλιώς καριερίστας κανείς μας δεν έγινε .

αυτα τα λέω για να μην ψωνιστείς και μην βάζεις αυτοσκοπό τούς αγώνες και γενικά μην είσαι κολημένο μυαλό , τα κολήματα ποτε δεν είναι καλό πράγμα , όπου και να είναι ακόμα και στο διάβασμα , να είσαι πολυπλευρικός στα ενδιαφέροντα σου και βεβαίως να ασχοληθείς με το ββ σαν αθλούμενος και θα σε βοηθήσει και το φόρουμ στο θέμα γνώσεων και πληροφοριών και όταν έρθει το πλήρωμα τού χρόνου δοκίμασε και αγωνιστικά απο λάιτ κατηγορίες

arxangelos
29-05-12, 01:09
Αχα :) ευχαριστώ πολύ. Πραγματικά απλά κ μόνο από περιέργεια ρώτησα, κ από μικρός νομίζω ότι έχω χάλια σώμα οπότε δύσκολα να ψωνιστω :P

Ultra_b
29-05-12, 01:16
Ελα ρε αδερφε... Εγω περιμενα να δω 1 φτιαγμενο 18χρονω τουμπανο.. για να σκευτετε τετοια πραγματα περιμενα να εισαι κομματια... Φτιαξε πρωτα το σωμα σου και μετα σκεψου και για αγωνες... Παντως συμφωνω απολυτα με τα παδια οτι στην ελλαδα δεν αξιζει...

Ηλαπ
29-05-12, 02:00
Αφου το πε κιολας το παιδι...Δν ειναι οτι εχει το τρελο σωμα αλλα ο γυμναστης του του πε οτι εχει πλ καλο καλουπι και οτι μπορει να κανει πολλα!!!

arxangelos
29-05-12, 07:20
δεν είπα ότι ειμαι τούμπανο ρε guys , ρώτησα αν αξίζει να γίνεις κ να κατέβει σε αγώνες :) όπως είπα κ πιο πάνω δεν νομίζω ότι έχω κ ωραίο σώμα

Polyneikos
29-05-12, 08:24
1) Aν εχεις όρεξη για χρόνια και συνεχή πειθαρχία σε γυμναστική,διατροφή και τρόπο ζωής
2) Αν εχεις την περιέργεια το που μπορεί να φτάσει το σώμα σου με όποιο τρόπο επιλέξεις
3) Αν θελεις να μπεις σε διαδικασία συναγωνισμου και συγκρίσεων με αλλους αθλουμενους
4) Αν μπορείς να κόψεις χρόνο από τις υποχρεώσεις σου ή να στερήσεις χρόνο από το ελευθερο σου χρόνο
5) Αν μπορείς να διαθέσείς χρήματα στο πακέτο που λέγεται αθλητική προετοιμασία

Τότε ναι,καντο.
Αν σου λείπει κατι από τα παραπάνω είτε γιατί δεν μπορείς ,είτε γιατί δεν το επιθυμείς αρκετά και ουσιαστικά, τότε δεν θα σου πετύχει και καπου θα ξεφουσκώσει μεσα σου στην πορεία. :thumbup:

marvin
29-05-12, 09:50
1) Aν εχεις όρεξη για χρόνια και συνεχή πειθαρχία σε γυμναστική,διατροφή και τρόπο ζωής
2) Αν εχεις την περιέργεια το που μπορεί να φτάσει το σώμα σου με όποιο τρόπο επιλέξεις
3) Αν θελεις να μπεις σε διαδικασία συναγωνισμου και συγκρίσεων με αλλους αθλουμενους
4) Αν μπορείς να κόψεις χρόνο από τις υποχρεώσεις σου ή να στερήσεις χρόνο από το ελευθερο σου χρόνο
5) Αν μπορείς να διαθέσείς χρήματα στο πακέτο που λέγεται αθλητική προετοιμασία

Τότε ναι,καντο.
Αν σου λείπει κατι από τα παραπάνω είτε γιατί δεν μπορείς ,είτε γιατί δεν το επιθυμείς αρκετά και ουσιαστικά, τότε δεν θα σου πετύχει και καπου θα ξεφουσκώσει μεσα σου στην πορεία. :thumbup:

:thumbup:Πολυ καλα κριτηρια!!!:toast:

Nikoskom
30-05-12, 12:33
Εχω μια απορια μπορει να ακουγεται βεβαια παραξενη αλλα δεν ξερω..το να εχει ενας αθλητης ραγαδες στο σωμα του επηρεαζουν σε τιποτα την βαθμολογια του κτλ? ή βαζωντας την κρεμα δεν φαινονται ?

sTeLaKoS
30-05-12, 15:34
Δε φαίνονται οι ραγάδες, η μπογιά έχει πολύ καλή κάλυψη. Να φανταστείς, τατουάζ και ίσα ίσα αγχοφαίνονται.

Ηλαπ
30-05-12, 15:38
Δλδ το μαυρισμα που εχουν οι αθλητες δν ειναι δικο τους αλλα ειναι επειδη "φορανε" αυτην την κρεμα????

sTeLaKoS
30-05-12, 15:44
Ακριβώς. Κάποιοι κάνουνε κανένα σολάριουμ πριν αλλά το αποτέλεσμα που βλέπεις στη σκηνή είναι κυρίως απ' τη βαφή και το λάδι.