PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια φρουτα επιτρεπονται σε φαση γραμμωσης?



Dinos
31-03-08, 11:36
Ποια φρουτα επιτρεπονται σε φαση γραμμωσης?


(μιας και το αρθρο περι γραμμωσης απαγορευει τα φρουτα) :sneaky:

ioannis1
31-03-08, 14:23
εγω τρωω λιγα ξινομηλα ,ακτινιδια οταν πειναω.

toula_nomikou
31-03-08, 17:06
Εγω μονο ξινομηλα. :(

Dinos
31-03-08, 20:58
αλλα φρουτα? αχλαδια, ροδακινα μπανανες κτλ?οχι να υποθεσω?


εγω τρωω λιγα ξινομηλα ,ακτινιδια οταν πειναω.

πρωι να υποθεσω?

ioannis1
31-03-08, 21:48
σε γραμμωση για αγωνες αποφευγονται γιατι εχουν πολυ ζαχαρη.αλλιως μπορεις να φας ενα δυο το πρωι.

RUHL
31-03-08, 22:02
σε γραμμωση για αγωνες αποφευγονται γιατι εχουν πολυ ζαχαρη.αλλιως μπορεις να φας ενα δυο το πρωι.

τονιζω το αγωνες γιατι εκει παιζουν ρολο αλλα σε μια γραμμωση δεν σημαινει οτι μπαμ απο την πρωτη μερα δεν τρως φρουτα η κοβεις το γαλα ΟΧΙ αυτα κοβοντε σταδιακα μετα απο εβδομαδες εφοσον εισαι πιο σκληρος και θες κατι παραπανω απο την διετα σου δλδ να δεις μια μικρη διαφορα επιπλεον ουτε τα φρουτα ουτε το γαλα δεν θα σε βοηθησουν να πας απο πχ 18% λιπος σε 10% απλος ειναι το λιγο το κατι παραπανω για τους πιο αφωσιομενους και αφαιρουντε στο τελικο σταδιο και οχι αρχικα

οποτε 1-2 φρουτα δεν πειραζουν κανενα προτεινω με το πρωινο σου το ενα(μαζι με whey) και το αλλο πριν την προπονηση για λιγο ενεργεια παραπανω και αφου εισαι 1,5 2 μηνες στην γραμμωση απο το συνολο 3 μηνες και κατι (παραδειγμα στο περιπου) τοτε κοβεις τα μηλα και το γαλα-κτοκομεικα για κατι extra λιγο

ioannis1
31-03-08, 22:07
+1 :thumbup:

Dinos
31-03-08, 22:47
α οκ, νομισα οτι απαγορευοταν παντελως... ετσι κι αλλις ενα μηλο τρωω ανα 2 μερες :D


με καλυψατε πληρως , ευχαριστω

ioannis1
31-03-08, 23:00
:turtle: :inandout:

TRIANTAFYLLOU
01-04-08, 00:40
τα φρούτα είναι μια καλή πηγή γρηγορης ενέργειας ευκολοχωνευτα πλούσια σε βιταμίνες και ίνες και έχουν να κάνουν με την γενική ημερήσια πρόσληψη θερμίδων και το σωστό ταιμινκ για να μας παχαίνουν πχ αν τα φρούτα που θα φάμε υπερβαίνουν κατα πολύ την ημερήσια προσληψη θερμίδων η αν τα τρωμε σε λάθος ώρες πχ το βράδυ που δεν χρειαζόμαστε τέτοια πηγη υδατάνθρακα .
αυτές οι λεπτομέρεις ισχύουν όπως προανέφεραν τα παιδιά μόνο σε προαγωνιστική φάση και σιγά να μην χαλάσει καποιος αν φάει κανένα φρούτο παραπάνω η αντι για ξινόμηλο φάει μπανάνα οπως το ανέκδοτο με την ελιά, που ήταν ένας που έφαγε ενα γουρουνόπουλο στην καθησιά και μετά έφαγε μια ελιά και λέει τι ήταν να την φαω με χάλασε το στομάχι λές και εφταιγε η ελιά.

Ενα θέλω να πω αυτός που τα κάνει όλα τέλεια και έχει μια καταπληκτική φόρμα νομίζει πως αν φάει κανένα φρούτο παραπάνω θα βγεί διαφορετικός, μακάρι αυτή να είναι η ατασθαλία που θα κάνει .
γιατί το λέω μέχρι και πρίν 20 χρόνια περίπου κρατούσα σημειώσεις στην προπόνηση και στην διατροφη η δίαιτα που έκανα δεν ήταν μακρόχρονη κανενα μήνα το πολύ γιατί όλο τον χρόνο ήμουν έτοιμος γιά αγώνες περισότερο διατροφή έκανα, θυμάμε με έπιανε μια λιγούρα και πήγα και εφαγα όχι φρουτα αλλά ένα τάπερ κουλούρια, χαλβά κτλ αλλά σε ποσότητες και έπειτα με έπιασε απελπισία λέω παν οι αγώνες και συνέχησα και την άλλη μέρα
μετά μου έφυγε το σύνδρομο της στέρησης και είπα να συνεχήσω μήπως και κάνω κάτι αλλά με βαριά καρδια, το αποτέλεσμα πέτυχα μια απο τις καλύτερες φορμες την επόμενη χρονιά όμως επειδή κρατούσα σημειώσεις ώς προς τις ημερομηνίες το έκανα εσκεμένα καί πάλι καλός ήμουν και όταν κάποτε το 94 κατέβηκα σε αγώνες θα κατέβαινα με εναν δικό μου αθλητή αυτός στα junior και μου λέει δεν θα κατεβώ ηλία γιατί χαλασα την δίαιτα εγω του είπα πως σίγουρα θα ρθείς να δείς και όταν είσαι θεατής θα λές αχ ρε να ήμουν εκεί σίγουρα θα κέρδιζα γι αυτό για να μην έχεις αμφιβολία και να πείς τουλάχιστον προσπάθησα
συνέχισε και ότι γίνει δεν είπα το έκανα και εγώ και δεν πειράζει γιατί δεν ήξερα αν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα σ αυτόν τελικά συνέχησε πιο αποφασισμένος και το αποτέλεσμα αυτός mr βόρειος ελλας και mr ελλάς και γενικός νικητης στα junior και εγώ το ίδιο στούς αντρες στο αλκαζαρ στη λάρισα μετά αυτό άρχησα να το λέω και σε άλλους και καταλήξαμε ότι πρέπει σε κάποια διαστήματα να τρώμε και την σαβούρα μας ελεγχόμενα βέβαια .

στο ββ δεν υπήρχε βιβλιογραφία παλιά ούτε διδασκόταν στα πανεπιστήμια πέρα από την αρση βαρών και οι γνώσεις ηταν απο προσωπικές εμπειρίες όπως και στα φάρμακα γιατί δεν υπήρχε φάρμακο για να κάνεις μύς απλά απο πειραματισμούς έβλεπαν πώς λειτουργούσε το κάθε τι , ακόμη και αυτά τα απλά προγράματα τα τόσο εύκολα με τόσα σετ και επαναλήψεις κάποιοι εφαγαν χρόνια για να καταλήξουν σ αυτά, το λέω γιατί σ αυτούς ανήκω και εγώ.
επειδή είμασταν κολητοί με τον γιάννη τον ελευθεριάδη κάποια πράγματα τα μαθαίναμε πιο μπροστα γιατί και το ββ στο εξωτερικό ήταν πολύ πιο μπροστά.

γι αυτό άλλο διατροφή για να γραμώσουμε για την παραλία και αλλο για αγώνες και αν προβληματιζόμαστε μη φάμε κανένα μήλο παραπάνω τότε σίγουρα χάνουμε την ουσία.

RUHL
01-04-08, 00:45
:dooreek: :dooreek:






















:green: