PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα 20 πιο υπερεκτιμημένα συμπληρώματα διατροφης



Δανάη
18-11-11, 00:47
http://www.livestrong.com/slideshow/550744-the-20-most-overrated-supplements/

πατηστε το βελακι δεξια για να τα δειτε

αν εχει ξαναμπει διαγραψτε το ;)

beefmeup
18-11-11, 00:51
μμμ,καλα τα λεει..τα ψιλοκραζουμε αυτα που εχει εκει μεσα καιρο τωρα σαν συμπληρωματα..:green:

exkaliber
18-11-11, 00:54
θα συμφωνησω ασχημα μ αυτο που λεει


Weight gainers are typically marketed towards people who are desperate to put on muscles

Qlim4X
18-11-11, 01:00
http://www.livestrong.com/slideshow/550744-the-20-most-overrated-supplements/

πατηστε το βελακι δεξια για να τα δειτε

αν εχει ξαναμπει διαγραψτε το ;)

με αλλα λογια ολα τα συμπληροματα ειναι αχρηστα ε?

δεν μας λεει ομως πια ειναι χρησημα :P

Δανάη
18-11-11, 01:01
για τους απιστους θωμαδες εδω http://www.livestrong.com/blog/blog/editors-cut-the-20-most-overrated-supplements/ υπαρχει βιβλιογραφια αλλα και αναφορες σε ερευνες στις οποιες βασιστηκε το συγκεκριμένο άρθρο

primordial
18-11-11, 10:18
Γνωστά σε όλους... τα περισσότερα (για να μην το παίζω κ "πονηρίδης":green:)...
αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι η αναφορά στην carnitine..... κ για την γλουταμινη..... για την carnitine δεν ξέρω πολλά καθώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (..θα έρθει μάλλον κ η ώρα της...) για την γλουταμίνη όμως είχα την εντύπωση ότι με την σωστή δοσολογία, δηλ. 10γρ. ημερησίως σε δύο δόσεις, splitted πρωί κ βράδυ είχε κάποια λειτουργικότητα...!!! False...?????? Ούτως ή άλλως είναι από τα πιο φθηνά συμπληρώματα.....!!!

beefmeup
18-11-11, 11:16
θα σου πει ο ντεβιλ για την γλουταμινη:P

κοιτα βασικα για να λεμε κ του στραβου το δικιο..
στην συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχουν 1-2(αντε 3:green:) ερευνες που δειχνει οτι δεν κανει κατι..βεβαια απο πισω υπαρχουν περιπου 100-200(κ σε ζωα ομως καποιες) που δειχνουν οτι μια χαρα κανει κατι..
τωρα βεβαια,αλλοι την υποστηριζουν σαν συμπληρωμα κ αλλοι οχι..
η απορεια μου ειναι,γιατι να υποστηριξει καποιος τις 2 μελετες κ οχι τις 102..?
αυτο το γραφω γενικοτερα μιας κ υπαρχει μια ταση απαξιωσης της τον τελευταιο καιρο..:turtle:

vaggan
18-11-11, 11:25
καλα μην δινεται βαση στις ερευνες.καθε χρονο βγαζουν διαφορετικα πραγματα.που θα μου πουν εμενα οτι η αργινινη ειναι αχρηστη οι αχρηστοι....για την γλουταμινη ειμαι σιγουρος οτι ειναι placebo και οτι δεν κανει τιποτα.οσο για το χρωμιο τι να πω την μια το ανεβαζουν και την μια το κατεβαζουν αυτες οι ερευνες του κωλου

kazabubu
18-11-11, 12:05
Ενταξει αμα και οι υδρολυμενες πρωτεινες ειναι αχρηστες τοτε μαλλον η ερευνα ειναι λιγο (τρακαρισμενη) με την πραγματικοτητα...........
Για ολα τα αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν τα εχω δουλεψει,
αλλα για την υδρολυμενη πρωτεινη μπορω να πω οτι η διαφορα της με την ιsolate που μπορει οι περισσοτεροι απο εδω μεσα να εχετε παρει ειναι αρκετα μεγαλη...

exkaliber
18-11-11, 12:15
:roll:
σαν τι διαφορα δλδ?

kazabubu
18-11-11, 12:39
:roll:
σαν τι διαφορα δλδ?

Καλημερα.
1.Αφομοιωση
2.Καθολου φουσκωματα.
3.Καλυτερο recovery.
4.Χαλια γευση.
5.Και δεν ξερω αν σου κανει και το τελευταιο, αλλα αλλαγη στο σωμα μου.......

Εαν θελεις μπορεις να την δοκιμασεις για 3 φορες καθε μερα και μετα αν δεν καταλαβεις κι εσυ κατι αναλογο τοτε παω πασο και απλα ανταπαντω το γνωστο σε ολους "στον καθενα οργανισμο δουλευει και διαφορετικα"
Παντως εγω καταναλωνα μονο isolate επι 10 μηνες αρα μαλλον κατι αλλαξε για να ψιλοεπιμενω.........

Δανάη
18-11-11, 13:14
η βιομηχανια συμπληρωματων ειναι μια απο τις πιο κερδοφόρες και αποφερει πολλα δις στην οικονομια των ηπα.Οι περισσοτερες ερευνες που γινονται απο πανεπιστημια ή ανεξαρτητους φορεις χρηματοδοτουνται απο τις ιδιες τις εταιρειες συμπληρωματων.Δεν ξερω αν σας λέει κατι αυτο



Εαν θελεις μπορεις να την δοκιμασεις για 3 φορες καθε μερα και μετα αν δεν καταλαβεις κι εσυ κατι αναλογο τοτε παω πασο

η hydrolyzed υποτιθεται ενδυκνειται κυριως για μετα την προπονηση,αν την παιρνεις κατα την διαρκεια της ημερας πάει χαμενη

NASSER
18-11-11, 13:29
Εν μέρη συμφωνώ με το θέμα, όχι επειδή τα συγκεκριμένα συμπληρώματα δεν λειτουργούν, αλλά μπορεί κάποιον προσεγμένα να πετύχει καλύτερα τον στόχο που του υπόσχονται με τα συγκεκριμένα συμπληρώματα για αύξηση μυικής μάζας και καύση λίπους.

kazabubu
18-11-11, 13:44
η βιομηχανια συμπληρωματων ειναι μια απο τις πιο κερδοφόρες και αποφερει πολλα δις στην οικονομια των ηπα.Οι περισσοτερες ερευνες που γινονται απο πανεπιστημια ή ανεξαρτητους φορεις χρηματοδοτουνται απο τις ιδιες τις εταιρειες συμπληρωματων.Δεν ξερω αν σας λέει κατι αυτο



η hydrolyzed υποτιθεται ενδυκνειται κυριως για μετα την προπονηση,αν την παιρνεις κατα την διαρκεια της ημερας πάει χαμενη

Ευχαριστω για την απαντηση.
Ναι [B]υποτιθεται[/B ]οτι ενδυκνειται κυριως για μετα την προπονηση αλλα
να θυμισω οτι απο αυτα που ολοι διαβαζουμε και ξερουμε η υδρολυμενη πρωτεινη εχει το μεγαλυτερο βαθμο αφωμοιωσης αν μπορουμε να το πουμε κι ετσι.
Αρα σαν καταναλωτης διαλεγω απο τα 30 γρ. καθαρης πρωτεινης να αφωμοιωνω τα περισσοτερα και χωρις προβληματα πεψης,φουσκωματος κ.τ.λ. ανεξαρτητως εαν αυτο κοστιζει παραπανω..
Απο την συγκεκριμενη πρωτεινη ειμαι πολυ ευχαριστημενος ΕΚΤΟΣ απο την γευση η οποια ειναι μεγαλο θεμα---- και θα συνεχισω να την καταναλωνω οπως και τωρα 3φορες την ημερα....

aepiskeptis
18-11-11, 14:38
σχετικα με τη γλουταμινη

υπαρχει ενα θεματακι σχετικα με το "γιατι" χρησιμοποιειται? με ποιο σκοπο?

οσες ερευνες εχω δει αναφερουν οτι βοηθαει στους μυς αντικαταβολικα, στο να εχει ο ληπτης συνολικα λιγοτερη προτεινοδιασπαση.

τωρα, αν καποιος τη παρει με στοχο μυικη αναπτυξη τοτε μαλλον δε θα βοηθησει και συνεπως ειναι μη χρησιμη.


Επιπλεον, το θεμα με τα συμπληρωματα εχει να κανει με τον οργανισμο και τις παραμετρους τις προπονησης.
ο θησαυρος του ενος τα σκουπιδια του αλλου. Για μενα η κρεατινη δεν ειναι χρησιμη γιατι δεν ειμαι responder. Η acetyl l-carnitine "δουλευει" περιφημα, με διαιτα υψηλα σε λιπαρα, coQ10 κ r-ala.

σχετικα με τις hydrolyzed

αρθρο The Whey it Is απο τον Will Brink

Most people remember hydrolyzed proteins were all the rage a few years ago, then dropped off sharply. "Hydrolyzed" basically means the protein has been broken down partially into peptides of different lengths. Because the protein is already partially broken down, it is absorbed faster, which may have positive effects under certain circumstances, and certain metabolic conditions (i.e., burn victims or people with certain digestive disorders and pre-term infants). Whether or not hydrolyzed proteins are truly an advantage to athletes has yet to be proven.

The hype over hydrolyzed proteins was largely based on one rat study that found fasted rats given Hydrolyzed protein had higher nitrogen retention then rats fed whole protein. Human studies have shown that whey peptide-based diets in patients with cancer and crohn's disease result in enhanced nitrogen retention and utilization. To date, no one has followed up with a human study with healthy athletes showing the same thing.

fast digesting whey proteins causing a reduction of blood aminos, leading to the lack of protein synthesis (or, or even possibly, catabolism)

Devil
18-11-11, 14:57
ωραια τα λεει.... αν και διαφωνω σε μερικα.... οπως πχ η καρνιτινη... στα περισσοτερα δεν εχει αδικο...:thumbup:

Lao
19-11-11, 16:44
Όπως έχουμε ξαναπεί, είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να γίνουν αξιόπιστες έρευνες σχετικά με το εάν το Χ συμπλήρωμα ή η Ψ ουσία έχει το ζητούμενο αποτέλεσμα.

Η βασική αιτία για αυτό, έγκειται στο ό,τι είναι σχεδόν αδύνατον να σχηματιστεί επαρκές στατιστικό δείγμα βάσει του οποίου να μπορούν να βγουν αξιόπιστα συμπεράσματα πέραν πάσης αμφιβολίας.

Αυτό που είπε ο aepiskeptis είναι πολύ σωστό, το σκουπίδι του ενός μπορεί να είναι ο θησαυρός του άλλου. Μπορεί π.χ. κάποιος να πάρει καρνιτίνη και λόγω παραγόντων όπως:

- Ύψος
- Βάρος
- Ηλικία
- Τρόπος ζωής
- Διατροφή
- Είδος εκγύμνασης


...αλλά και άλλων πολλών, να δει αποτέλεσμα και κάποιος άλλος να μην δει.

Είναι τόσο πολυπαραγοντικό το θέμα, ώστε τελικά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να εμπιστευόμαστε τα δικά μας βιώματα, να αναπτύσσουμε την ικανότητα του να ακούμε το σώμα μας και, φυσικά, να ενημερωνόμαστε συνεχώς φροντίζοντας όμως να διατηρούμε μια κριτική ματιά σε ό,τι διαβάζουμε και ακούμε.

Σκεφτείτε το: ο άνθρωπος είναι τόσο πολυσύνθετο «μηχάνημα» που ακόμα και σήμερα δεν γνωρίζουμε ΠΟΛΛΑ σχετικά με το πως λειτουργεί το σώμα μας. Η ιατρική, η βιολογία και όλες οι σχετικές επιστήμες έχουν προχωρήσει πολύ μεν, αλλά αν σκεφτούμε πόσο εύκολα σήμερα βγαίνουν έρευνες που η μια αναιρεί την άλλη, είναι ευνόητο ότι στην πραγματικότητα όλος ο πλανήτης πάει με την... μέθοδο «trial and error».

Έχω αναφέρει και στο παρελθόν το ότι έχω την τύχη να έχω έναν πολύ καλό φίλο ο οποίος ανήκει σε μια πολύ ιδιαίτερη κατηγορία του να είναι γιατρός ΚΑΙ αθλητής.

Ο φίλος μου αυτός μου έχει μάθει πολλά και ακριβώς επειδή είναι ΚΑΙ αθλητής έχει μια πολύ πιο open minded άποψη για το θέμα των συμπληρωμάτων, καθώς και ο ίδιος τα χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια.

Το λέω αυτό γιατί είναι πολύ συνηθισμένο οι γιατροί και οι ερευνητές να βγάζουν άχρηστα τα συμπληρώματα ή να τα δαιμονοποιούν, χωρίς ωστόσο να παραδέχονται ότι στην πραγματικότητα απλά δεν γνωρίζουν από διατροφολογία. Κάνουν tests με αμφίβολες στατιστικές μεθόδους πάνω σε όχι αντιπροσωπευτικά δείγματα και με συχνά όχι έγκυρες μεθόδους παρατήρησης και εξαγωγής συμπερασμάτων και βγάζουν αποτελέσματα που συχνά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ μια κουβέντα που είχα κάποτε με μια μικροβιολόγο, η οποία είναι κουνιάδα μου:

Lao: «Τι γνώμη έχεις για τις πολυβιταμίνες, τις πρωτεϊνες, τις κρεατίνες κτλ;»

Γιατρίνα: «Αν ακολουθείς μια ισορροπημένη διατροφή και τρως απ'όλα, δεν τα χρειάζεσαι.» (κλασική, γενικόλογη ατάκα, κολλάει παντού και πάντα :green:)

Lao: «Ναι ρε συ, αλλά εγώ είμαι κοτζάμ γομάρι, κάνω σκληρές προπονήσεις, δουλεύω και αρκετά, τα ξέρεις. Αλλά ΟΚ, όταν λες "ισορροπημένη διατροφή" τι εννοείς;»

Γιατρίνα: «Εεε, να τρως πολλά φρούτα, λαχανικά, να αποφεύγεις τα κρεατικά, ψάρι μια φορά την βδομάδα, μπλα μπλα μπλα»

Lao: «Το έχω κάνει κατά κόρον αυτό και σερνόμουν. Μάλιστα μια εποχή είχα κόψει ακόμα και την ζάχαρη, δεν έτρωγα ιδιαίτερα κρέας κτλ κτλ κτλ. Και πάλι, σερνόμουν, είχα χάσει και κιλά.»

Γιατρίνα: «Ε, ΟΚ, βασικά να ξέρεις ότι δεν κάνει καλό να πιέζεις το σώμα σου. Έντονο περπάτημα, ελαφριά άσκηση και θα σαι ΟΚ.»

...και η κουβέντα συνεχίστηκε κάπως έτσι.

Θα μου πείτε «μα και συ ρε Lao, μικροβιολόγο πήγες και ρώτησες;» και θα χετε δίκιο.

Απλά, αναφέρω αυτό τον διάλογο για να δείξω ότι πολλοί γιατροί αντί να πουν το απλό «αυτό που ρωτάς δεν το έχω διδαχθεί, δεν ανήκει στην ύλη της ειδικότητάς μου και επίσης δεν έχω γυμναστεί ποτέ μου για να έχω και εμπειρική άποψη», προτιμούν να σου πουν μια γενικόλογη άποψη, παρά να παραδεχτούν ότι απλά δεν γνωρίζουν το θέμα.

Anyway, εγώ πάντα υποστηρίζω πως καλή η θεωρία, αλλά αυτό που μετράει είναι τι γίνεται στην πράξη.

Υ.Γ. Έχω πτυχίο στατιστικής από ΑΕΙ και αυτός είναι ένας βασικός λόγος που αρκετές έρευνες δεν μου φαίνονται και τόσο αξιόπιστες. ;)

jimis7
23-11-11, 02:32
Ας δοκιμάσει το ZMA της ON που είναι το μόνο πατενταρισμένο και ας έρθει μετά να μου πεί...Για την υδρολυμένη είναι ψιλοπαραμύθι όντως...Για το CLA τον ακυρώνω πανηγυρικά εξαρτάται από που προέρχεται (MDY & MRM) κάνει τρελή δουλειά στο μεταβολισμό (και ναι δεν είναι κανένας τρομερός λιποδιαλύτης αλλά για βελτίωση της υγείας πτώση της χοληστερίνης τουλάχιστον σε έμενα) και άλλα πολλά

Devil
23-11-11, 03:07
Ας δοκιμάσει το ZMA της ON που είναι το μόνο πατενταρισμένο και ας έρθει μετά να μου πεί...Για την υδρολυμένη είναι ψιλοπαραμύθι όντως...Για το CLA τον ακυρώνω πανηγυρικά εξαρτάται από που προέρχεται (MDY & MRM) κάνει τρελή δουλειά στο μεταβολισμό (και ναι δεν είναι κανένας τρομερός λιποδιαλύτης αλλά για βελτίωση της υγείας πτώση της χοληστερίνης τουλάχιστον σε έμενα) και άλλα πολλά

τι να σου πει?

τι κανει το cla στο μεταβολισμο?

περιμενω να δω κατι παραπανω απο ενα απλο σχολιο...

jimis7
23-11-11, 03:23
Εχεις πάρει ZMA?Και για το CLA:

περιορίζει την ανάπτυξη και συρρικνώνει το μέγεθος των καρκινικών κυττάρων
σκοτώνει τα προ-καρκινικά κύτταρα
διεγείρει το ανοσοποιητικό σύστημα
μειώνει τις καρδιακές παθήσεις και πολεμάει το διαβήτη
μειώνει τα επίπεδα των τριγλυκεριδίων, της συνολικής και της "κακής" χοληστερόλης
επηρεάζει την σύστηαση του σώματος
έχει αντιοξειδωτική δράση

Η αυθεντική πηγή CLA το Clarinol 80 Που λέμε είναι σίγουρο ότι τα κάνει όλ'αυτά...Το συγκεκριμένο άρθρο είναι από ιστοσελίδα σχετικά με παθήσεις της καρδίας γραμμένο από γιατρό...Προσωπικά γνωρίζω τα οφέλη του για τη χοληστερίνη γιατί είναι κάτι που έχω κληρονομικό και μ'έχει βοηθήσει αρκετά...Τα άλλα είναι σε βάθος χρόνου οπότε δεν μπορώ να πω από τώρα

jimis7
23-11-11, 03:25
Σαν γενική πληροφορία ανήκει στην κατηγορία των Ω-6 λιπαρών οξέων οπότε έχει και αντίστοιχα οφέλη

Devil
23-11-11, 03:31
Εχεις πάρει ZMA?Και για το CLA:

περιορίζει την ανάπτυξη και συρρικνώνει το μέγεθος των καρκινικών κυττάρων
σκοτώνει τα προ-καρκινικά κύτταρα
διεγείρει το ανοσοποιητικό σύστημα
μειώνει τις καρδιακές παθήσεις και πολεμάει το διαβήτη
μειώνει τα επίπεδα των τριγλυκεριδίων, της συνολικής και της "κακής" χοληστερόλης
επηρεάζει την σύστηαση του σώματος
έχει αντιοξειδωτική δράση

Η αυθεντική πηγή CLA το Clarinol 80 Που λέμε είναι σίγουρο ότι τα κάνει όλ'αυτά...Το συγκεκριμένο άρθρο είναι από ιστοσελίδα σχετικά με παθήσεις της καρδίας γραμμένο από γιατρό...Προσωπικά γνωρίζω τα οφέλη του για τη χοληστερίνη γιατί είναι κάτι που έχω κληρονομικό και μ'έχει βοηθήσει αρκετά...Τα άλλα είναι σε βάθος χρόνου οπότε δεν μπορώ να πω από τώρα


Σαν γενική πληροφορία ανήκει στην κατηγορία των Ω-6 λιπαρών οξέων οπότε έχει και αντίστοιχα οφέλη

ναι τα εχω παρει και τα 2.... και της ON το ΖΜΑ... και clarinol και tonalin cla.... και το αποτελεσμα.... 0...τιποτα...nada...γιοκ...

λοιπον... τωρα ας αφησουμε το γιατρο κτλ κτλ κτλ... και ας παμε σε καμια μελετη... υπηρχε τιποτα τετοιο στο αρθρο?

υπαρχουν 2-3 μελετες που στηριζουν καποια πραγματα απο αυτα που γραφεις/γραφει απο πανω... αλλα οι δωσεις το εκαναν απλα απλσιαστο...

jimis7
23-11-11, 03:44
Τι να πω...Με την καλή έννοια...Εγώ και με τα 2 είδα κάποια αποτελέσματα

Lao
23-11-11, 03:45
Τι να πω...Με την καλή έννοια...Εγώ και με τα 2 είδα κάποια αποτελέσματα

Σχετικά με το ZMA, πόσο καιρό το έπαιρνες και τι αποτελέσματα είδες;

Devil
23-11-11, 03:50
Σχετικά με το ZMA, πόσο καιρό το έπαιρνες και τι αποτελέσματα είδες;

δασκαλε δασκαλε δασκαλε.... να απαντησω εγωωωωωωωω?:green::turtle:

jimis7
23-11-11, 03:52
Όταν το παίρνω κρατάει για 1 μήνα της ON...Κατά καιρούς μπορεί να το πάρω δεν είναι κάτι στάνταρ...Αυτό που είχα δεί τότε ήταν ξεκούραση τότε δούλευα και κάπως περίεργες ώρες...Κοιμόμουν κάπου 5-6 ώρες και ήταν λες και κοιμόμουν 20.Μια μικρή αύξηση δύναμης αλλά το θέμα δύναμης δεν με απασχόλησε και ιδιαίτερα

sofos
23-11-11, 03:55
Όταν το παίρνω κρατάει για 1 μήνα της ON...Κατά καιρούς μπορεί να το πάρω δεν είναι κάτι στάνταρ...Αυτό που είχα δεί τότε ήταν ξεκούραση τότε δούλευα και κάπως περίεργες ώρες...Κοιμόμουν κάπου 5-6 ώρες και ήταν λες και κοιμόμουν 20.Μια μικρή αύξηση δύναμης αλλά το θέμα δύναμης δεν με απασχόλησε και ιδιαίτερα

μπαα εγω παιρνω 50μγ ψευδαργηρο μαζι με 100μγ β6 αλλα ουτε ξεκουραζομαι καλυτερα ουτε τπτ,απλα σιγουρα βοηθανε στην καρδια ;)

jimis7
23-11-11, 03:58
Εκεί προσπαθώ να καταλήξω...Ξέχνα το ξεχωριστά μαγνήσιο και Β6...Το ZMA είναι πατέντα της ON.Αυτό δουλεύει και αυτό είναι το αυθεντικό.Τα άλλα είναι κάτι που μοιάζουν με ZMA

Devil
23-11-11, 03:58
Όταν το παίρνω κρατάει για 1 μήνα της ON...Κατά καιρούς μπορεί να το πάρω δεν είναι κάτι στάνταρ...Αυτό που είχα δεί τότε ήταν ξεκούραση τότε δούλευα και κάπως περίεργες ώρες...Κοιμόμουν κάπου 5-6 ώρες και ήταν λες και κοιμόμουν 20.Μια μικρή αύξηση δύναμης αλλά το θέμα δύναμης δεν με απασχόλησε και ιδιαίτερα


μπαα εγω παιρνω 50μγ ψευδαργηρο μαζι με 100μγ β6 αλλα ουτε ξεκουραζομαι καλυτερα ουτε τπτ,απλα σιγουρα βοηθανε στην καρδια ;)

εσυ δεν ειχες μαγνησιο που ειχε ο jimis στο zma... και αυτο ειναι που εκανε τη διαφορα στην ξεκουραση ουσιαστικα...

Devil
23-11-11, 04:01
Εκεί προσπαθώ να καταλήξω...Ξέχνα το ξεχωριστά μαγνήσιο και Β6...Το ZMA είναι πατέντα της ON.Αυτό δουλεύει και αυτό είναι το αυθεντικό.Τα άλλα είναι κάτι που μοιάζουν με ZMA

δεν ειναι της ΟΝ.... του victor conte ειναι το αρχηκο.... αυτουνου με το σκανδαλο της BALCO...χεχεχε...
μετα η snac και το εκανε πατεντα... οπου πληρωσε για την ερευνα σε αυτο....
καπως ετσι εχει το στορυ αν θυμαμαι καλα...

jimis7
23-11-11, 04:04
Καλά άστο δεν βγάζει πουθενά...Από εξυπνάδες άλλο τίποτα.Τόσοι άνθρωποι έχουν πάρει ZMA έχουν δεί κάτι εσύ όχι δεν κάνει κάτι αυτό...Αντε βγάλε άκρη

Devil
23-11-11, 04:08
Καλά άστο δεν βγάζει πουθενά...Από εξυπνάδες άλλο τίποτα.Τόσοι άνθρωποι έχουν πάρει ZMA έχουν δεί κάτι εσύ όχι δεν κάνει κάτι αυτό...Αντε βγάλε άκρη

ποσοι?:green:

και δεν λεω εξυπναδες.... review κανεις.. review κανω κι εγω... τι σε χαλασε...?


και το απο πανω στορυ ειναι η αληθεια... ψαχτο λιγο και θα δεις...

sofos
23-11-11, 04:09
Καλά άστο δεν βγάζει πουθενά...Από εξυπνάδες άλλο τίποτα.Τόσοι άνθρωποι έχουν πάρει ZMA έχουν δεί κάτι εσύ όχι δεν κάνει κάτι αυτό...Αντε βγάλε άκρη

τι εξυπναδες ρε συ?:unsure: ο devil σ ειπε ποιος αρχικα εφτιαξε το zma και οτι μετα το πηραν αλλες εταιριες(την παντεντα δηλαδη)και εγω σου ειπα τη γνωμη μου σε τι βοηθαει..

beefmeup
23-11-11, 11:43
του victor conte ειναι το αρχηκο....
μετα η snac και το εκανε πατεντα...

του κοντε ειναι κ τα snac..εχει βγαλει διαφορα supps εκτος απο ζμα,τα οποια βαση συστατικων ειναι μια αποτυχια κ μιση..:turtle:

Devil
23-11-11, 15:53
του κοντε ειναι κ τα snac..εχει βγαλει διαφορα supps εκτος απο ζμα,τα οποια βαση συστατικων ειναι μια αποτυχια κ μιση..:turtle:

χαχαχα... ειχε βαλει το χερακι του και εκει ε... καλη φαση... μπορει να του ξεφυγε κανα καλο μεσα...
θυμαμαι κατι φοτο στο bb.com του PA με μπλουζες ZMA.....λολ:green:

Lao
23-11-11, 16:49
δασκαλε δασκαλε δασκαλε.... να απαντησω εγωωωωωωωω?:green::turtle:

Βεβαίως παιδί μου... :clapping:

(η πλάκα είναι ότι ρώτησα από περιέργεια, δεν έχω πάρει ποτέ ΖΜΑ :rolf:)

Devil
23-11-11, 16:53
Βεβαίως παιδί μου... :clapping:

(η πλάκα είναι ότι ρώτησα από περιέργεια, δεν έχω πάρει ποτέ ΖΜΑ :rolf:)

μια χαρα εισαι εσυ με τις βιταμινες.... δεν σου χρειαζετε τιποτα τετοιο....

γιατι αμα εχεις εσυ ελειψει απο zinc τοτε οι αλλοι απλα δεν εχουν ουτε ιχνος....:P:green:

Andrikos
23-11-11, 19:32
Anyway, εγώ πάντα υποστηρίζω πως καλή η θεωρία, αλλά αυτό που μετράει είναι τι γίνεται στην πράξη.

Υ.Γ. Έχω πτυχίο στατιστικής από ΑΕΙ και αυτός είναι ένας βασικός λόγος που αρκετές έρευνες δεν μου φαίνονται και τόσο αξιόπιστες. ;)

Οπότε επειδή έχεις πτυχίο στατιστικής από ΑΕΙ δεν σου φαίνονται αξιόπιστες οι έρευνες;
Δηλαδή οι προσωπικές μαρτυρίες του φαινομένου placebo μέσα στο γυμναστήριο σου φαίνονται πιο αξιόπιστες;

Μήπως έχεις πόλωση επιβέβαιωσης και επειδή δεν στην τάισε το άρθρο πας στο κλασσικό "στην πράξη είναι διαφορετικά" που έχουμε βαρεθεί να το διαβάζουμε ;

Εμένα μια χαρά μου φάνηκε το άρθρο του Alan Aragon, πολλά μπράβο στο μέλος που το παρέθεσε. Και ο Αlan Aragon έχει πτύχιο ΑΕΙ btw και πρακτική εμπειρία.
.
Επίσης θεωρία σε επιστημονικό πλαίσιο, μιας και είσαι απόφοιτος ΑΕΙ, είναι κάτι που είναι πολλάκις επιβεβαιωμένο στην πράξη - η θεωρία σε μη επιστημονικό πλαίσιο σημαίνει "υπόθεση".Θα έπρεπε να είσαι πιο εξοικειωμένος με τη χρήση της θεωρίας σε επιστημονικό πλαίσιο π.χ θεωρία της Εξέλιξης - επιβεβαιωμένη στην πράξη , θεωρία της βαρύτητας κ.ο.κ.
Οπότε αν κάτι είναι θεωρία ισχύει και στην πράξη.

Goofonly
23-11-11, 20:12
Και εγώ εν μέρη συμφωνώ με όσα λέει, αν και σε κάποια διαφωνώ ή έχω επιφυλάξεις και με άλλα reviews που συγκρούονται μεταξύ τους όπως τα zma για τα οποία έχουν ακουστεί πολλά.

Καλό θα ήταν αυτό το θέμα να το διαβάζουν και αρχάριοι για να μη κάνουν το λάθος να καταφεύγουν αμέσως στα συμπληρώματα.

beefmeup
23-11-11, 20:56
Οπότε επειδή έχεις πτυχίο στατιστικής από ΑΕΙ δεν σου φαίνονται αξιόπιστες οι έρευνες;
Δηλαδή οι προσωπικές μαρτυρίες του φαινομένου placebo μέσα στο γυμναστήριο σου φαίνονται πιο αξιόπιστες;

Μήπως έχεις πόλωση επιβέβαιωσης και επειδή δεν στην τάισε το άρθρο πας στο κλασσικό "στην πράξη είναι διαφορετικά" που έχουμε βαρεθεί να το διαβάζουμε ;

Εμένα μια χαρά μου φάνηκε το άρθρο του Alan Aragon, πολλά μπράβο στο μέλος που το παρέθεσε. Και ο Αlan Aragon έχει πτύχιο ΑΕΙ btw και πρακτική εμπειρία.



Δεν την αγνοώ την έρευνα, καμία σχέση. Απλά δεν την θεωρώ αρκετή για να με πείσει να διαθέσω χρήματα ως καταναλωτής. Εάν είχες παραθέσει μία μετά-ανάλυση βιβλιογραφίας για τα ένζυμα , κάτι που να βασίζεται σε μεγάλο δείγμα δηλαδή και όχι σε 10 ζευγάρια ανθρώπων θα μπορούσα να βγάλω περισσότερα συμπεράσματα.

Με άλλα λόγια αν στην πρώτη θετική έρευνα που προέκυπτε για κάποιο συμπλήρωμα διέθετα χρήματα , θα είχα χρεωκοπήσει. Εδώ βλέπεις αθλητές επιπέδου Ολυμπιακών Αγώνων και δεν παίρνουν πάνω από 3-4 συμπληρώματα maximum.Εγώ είμαι κοινός θνητός , για την πάρτη μου γυμνάζομαι τα τελευταία 13 χρόνια , και έχω σκοπό να γυμνάζομαι για όσο ζω οπότε το να παίρνω συμπληρώματα τα οποία δεν έχουν βαριά βιβλιογραφία πως βοηθούν μου είναι απίστευτα ασύμφορο και ψυχοφθόρο. Κάπου πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο γιατί το σώμα δεν φτιάχνεται με συμπληρώματα.Δηλαδή έχεις δίκιο κάνω ότι με βολεύειhttp://forum.bodybuilding.gr/images/smilies/icon_mrgreen.gif Αυτό δεν είναι το θέμα;http://forum.bodybuilding.gr/images/smilies/icon_mrgreen.gif

http://forum.bodybuilding.gr/images/smilies/asm_thumbup.gif
οπου μας βολευει κ συμφωνουμε ειναι καλες οι ερευνες κ οι αναφορες απο τριτους..οπου διαφωνουμε,ζηταμε μετα-αναλυση της βιβλιογραφειας..

κ μετα γινεται η χρηση της κλασσικης πλεον ατακας,σε προσωπικο πλεον επιπεδο γιατι την εχουμε δει κ πολυ μαγκες ναουμ,κ αναλυουμε κ το ψυχολογικο προφιλ του αλλου αμα λαχει..



Μήπως έχεις πόλωση επιβέβαιωσης και επειδή δεν στην τάισε το άρθρο πας στο κλασσικό "στην πράξη είναι διαφορετικά" που έχουμε βαρεθεί να το διαβάζουμε ;

βεβαια αν τολμησει να το κανει ο αλλος σε μας αυτο,απανταμε καπως ετσι...


Συγχαρητήρια, ξέρεις για εμένα πράγματα για τα οποία δεν είχα ιδέα! Απορώ πως έκανες την διάγνωση από το πληκτρολόγιο. Το ενδεχόμενο απλά να έχω διαφορετική άποψη από εσένα υπάρχει;http://forum.bodybuilding.gr/images/smilies/icon_mrgreen.gif Όχι , απλά είμαι ένα κάθαρμα εγωίσταρος που τολμώ και διαφωνώ μαζί σου.http://forum.bodybuilding.gr/images/smilies/icon_mrgreen.gif

way to go:thumbup:

Andrikos
23-11-11, 22:32
Beefmeup είναι "βιβλιογραφία" , όχι "βιβλιογραφεία" . Επίσης παραθέτεις άλλα ποστ μου , από άλλο θέμα που αν θυμάμαι καλά έκανα το λάθος να διαφωνήσω μαζί σου. :green: Αν και σε διαφορετικό πλαίσιο , τι προσπαθείς να κάνεις δεν έχω καταλάβει, να βρεις κάποια υποτιθέμενη ανακολουθία;
Διάβασες καλά τα ποστ ; Γιατί δεν λέω κάτι αντικρουόμενο στα 2 ποστ. Το ένα ποστ συμπληρώνει το άλλο - ναι δεν γίνεται με τη πρώτη έρευνα να αγοράζουμε συμπληρώματα και ναι όταν όλες οι αποδείξεις μας οδηγούν στο ότι κάτι δουλεύει ή δεν δουλεύει τότε πρέπει να κινούμαστε ανάλογα. Βέβαια το θέμα δεν είναι τι πόσταρα, μπορεί να συμφωνείς , το πρόβλημα είναι προσωπικό και αυτά είναι αφορμές, οπότε από εδώ και στο εξής απλά θα σε αγνοώ.

beefmeup
23-11-11, 22:46
αντρικος κανεις πως δεν καταλαβαινεις τι γραφω,αλλα δεν πειραζει..
οσοι διαβαζουν καταλαβαν..
βρηκες να σχολιασεις την λεξη που εγραψα λαθος,γιατι μαλλον τα χεις κανει πανω σου κ δεν ξερεις τι αλλο να γραψεις..
περιμενα κατι περισοτερο,αλλα κ κει μαλλον πολλα περιμενα.

δεν γινεται με την πρωτη ερευνα να αγοραζουμε συμπληρωματα οταν δεν μας συμφερει,αλλα γινεται να πειστουμε απο μια πρωτη ερευνα οταν μας συμφερει..κ αυτη μαγκες ειναι η "επιστημονικη" οδος,να ξερετε..
τα ιδια εκανες κ προχθες σητν χημικη,που δεν συμφωνουσες με ενα θεμα,κ μολις ποσταρε ο ντεβιλ την μελετη σου καλαρεσε..εκει δεν αναρωτηθηκες για τις συνθηκες που εγινε,χρηματοδοτηση κλπ..οταν στις ποσταραμε αλλου σου μυριζαν ομως,κ εφταιγε η χρηματοδοτηση,τα υποκειμενα κλπ..
εσυ μπορει να με αγνοεις,αλλα κ γω φιλε απο εδω μεσα οσο δινεις πατηματα θα σπαω πλακα μαζι σου..

:green:

Lao
24-11-11, 01:29
Οπότε επειδή έχεις πτυχίο στατιστικής από ΑΕΙ δεν σου φαίνονται αξιόπιστες οι έρευνες;
Δηλαδή οι προσωπικές μαρτυρίες του φαινομένου placebo μέσα στο γυμναστήριο σου φαίνονται πιο αξιόπιστες;

Μήπως έχεις πόλωση επιβέβαιωσης και επειδή δεν στην τάισε το άρθρο πας στο κλασσικό "στην πράξη είναι διαφορετικά" που έχουμε βαρεθεί να το διαβάζουμε ;

Εμένα μια χαρά μου φάνηκε το άρθρο του Alan Aragon, πολλά μπράβο στο μέλος που το παρέθεσε. Και ο Αlan Aragon έχει πτύχιο ΑΕΙ btw και πρακτική εμπειρία.
.
Επίσης θεωρία σε επιστημονικό πλαίσιο, μιας και είσαι απόφοιτος ΑΕΙ, είναι κάτι που είναι πολλάκις επιβεβαιωμένο στην πράξη - η θεωρία σε μη επιστημονικό πλαίσιο σημαίνει "υπόθεση".Θα έπρεπε να είσαι πιο εξοικειωμένος με τη χρήση της θεωρίας σε επιστημονικό πλαίσιο π.χ θεωρία της Εξέλιξης - επιβεβαιωμένη στην πράξη , θεωρία της βαρύτητας κ.ο.κ.
Οπότε αν κάτι είναι θεωρία ισχύει και στην πράξη.

Άντε και καλά...

Κοίτα Αντρίκο, κατά κανόνα συνηθίζω να μην απαντάω σε posts με τέτοιο ύφος, ιδιαίτερα όταν δεν έχω προκαλέσει κανέναν και επίσης όταν το ύφος μου κάθε άλλο παρά πομπώδες, κομπλεξικό κτλ είναι. Αν εσύ κατάλαβες κάτι τέτοιο, πραγματικά δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Ανέφερα ότι είμαι πτυχιούχος Στατιστικής για να δείξω ότι έχω ένα γνωστικό υπόβαθρο που μου επιτρέπει να αντιλαμβάνομαι σε μεγάλο βαθμό αν μια έρευνα στέκει ή όχι.

Παράλληλα, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί είναι κακό να το αναφέρω. Από την μία πολλοί λέμε ότι στο Internet ο καθένας γράφει ό,τι θέλει χωρίς να γνωρίζει και μας ενοχλεί αυτό και από την άλλη μόλις κάποιος επιχειρηματολογήσει και αναφέρει ότι δεν είναι άσχετος με το θέμα, μας ενοχλεί και αυτό.

Αποφάσισε τι θέλεις λοιπόν, εσύ και όλοι όσοι έχετε την ίδια νοοτροπία, ώστε να ξέρουμε και εμείς τι να κάνουμε.

Μιας και το ανέφερες, φαντάζομαι ότι είσαι ο Ανδρέας Ζουρδός, ιδιοκτήτης της ιστοσελίδας που έχεις στην υπογραφή σου.

Σε αυτήν, αναφέρεις τα εξής:



About

By Ανδρέας Ζουρδός

Σχετικά με τον δημιουργό του blog

Ονομάζομαι Ανδρέας Ζουρδός, έχω σπουδάσει διατροφολόγος, είμαι απόφοιτος του Life Sciences School του University of Westminster του Λονδίνου.Προτού προχωρήσω άλλο πρέπει να τονίσω ότι το blog αυτό δεν θα βρείτε μόνο δική μου δουλειά αλλά και από επιστήμονες συγγενών πεδίων οι οποίοι είχαν την καλοσύνη να συνεισφέρουν στο blog μου.

Και ερωτώ, αν εγώ που απλά ανέφερα ότι έχω πτυχίο Στατιστικής έχω «πόλωση επιβεβαίωσης», εσύ τι έχεις που αναφέρεις λεπτομερώς τις σπουδές σου και έχεις σηκώσει κοτζάμ προσωπικό blog;

Φαντάζομαι ότι μιας και θεωρείς ότι εσύ δεν έχεις κάτι τέτοιο, αν έπρεπε να φανείς συνεπής στο ύφος και στην φρασεολογία σου, θα έπρεπε να πας στο blog σου και να αφαιρέσεις από το προφίλ σου τις αναφορές αυτές.

Anyway, Andrikos, ο καθένας έχεις τις απόψεις του και ο καθένας καταλαβαίνει και κάτι διαφορετικό από ό,τι διαβάζει. Δεν σου κρύβω ότι διαβάζοντας το post σου έμεινα έκπληκτος από το ύφος σου, αλλά εδώ και καιρό έχω σταματήσει να ασχολούμαι με τέτοια φαινόμενα στο Internet.

Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνεις. :welcome:

Kaloutsikos
24-11-11, 17:21
Καλά άστο δεν βγάζει πουθενά...Από εξυπνάδες άλλο τίποτα.Τόσοι άνθρωποι έχουν πάρει ZMA έχουν δεί κάτι εσύ όχι δεν κάνει κάτι αυτό...Αντε βγάλε άκρη

να ποστάρω και γω μια αρνητική ψήφο για τα zma.

Tasos Green
24-11-11, 17:29
Για το HMB ουτε λογος ε? ειδες DEVIL στο πα οτι δουλευει! :green::P

Goofonly
24-11-11, 20:14
να ποστάρω και γω μια αρνητική ψήφο για τα zma.

ο λόγος?

Kaloutsikos
25-11-11, 17:13
ο λόγος?

δεν μου έκανε απολύτως τίποτα...

Goofonly
25-11-11, 18:37
το συγκεκριμένο δεν μπορείς να το καταλάβεις κιόλας αν δουλεύει... αλλά συμφωνώ, υπάρχουν έρευνες που το αναφέρουν ως αναξιόπιστο, έχω ακόμα κάποιες αμφιβολίες ότι δεν δουλεύει όμως.

Kaloutsikos
25-11-11, 18:46
το συγκεκριμένο δεν μπορείς να το καταλάβεις κιόλας αν δουλεύει... αλλά συμφωνώ, υπάρχουν έρευνες που το αναφέρουν ως αναξιόπιστο, έχω ακόμα κάποιες αμφιβολίες ότι δεν δουλεύει όμως.

δεν θα έπρεπε να μου δώσει κάποια ανάρρωση,?

Goofonly
25-11-11, 19:16
δεν θα έπρεπε να μου δώσει κάποια ανάρρωση,?

αν όμως είσαι πιασμένος από τη προπόνηση και κουρασμένος θα νομίζεις ότι έτσι θα ήσουν και χωρίς αυτό... δεν κάνουν θαύματα...

δεν το υποστηρίζω με όσα λέω, απλά στο δικό του τομέα είναι δύσκολο να καταλάβεις εάν δουλεύει...

Devil
25-11-11, 19:18
Για το HMB ουτε λογος ε? ειδες DEVIL στο πα οτι δουλευει! :green::P

μεχρι 10γρ δεν δουλεψε σε εμενα... αμα θελει παραπανω να παει να γα!@@#$$%.... λεφτα δεν υπαρχουν......λολ:green::turtle:

sofos
25-11-11, 19:22
μεχρι 10γρ δεν δουλεψε σε εμενα... αμα θελει παραπανω να παει να γα!@@#$$%.... λεφτα δεν υπαρχουν......λολ:green::turtle:

τωρα εχει σειρα το hica :green::turtle:

Devil
25-11-11, 19:30
τωρα εχει σειρα το hica :green::turtle:


μπα αυτο δεν εχει μελλον....:green:

Andrikos
02-12-11, 13:45
Άντε και καλά...

Κοίτα Αντρίκο, κατά κανόνα συνηθίζω να μην απαντάω σε posts με τέτοιο ύφος, ιδιαίτερα όταν δεν έχω προκαλέσει κανέναν και επίσης όταν το ύφος μου κάθε άλλο παρά πομπώδες, κομπλεξικό κτλ είναι. Αν εσύ κατάλαβες κάτι τέτοιο, πραγματικά δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Ανέφερα ότι είμαι πτυχιούχος Στατιστικής για να δείξω ότι έχω ένα γνωστικό υπόβαθρο που μου επιτρέπει να αντιλαμβάνομαι σε μεγάλο βαθμό αν μια έρευνα στέκει ή όχι.

Παράλληλα, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί είναι κακό να το αναφέρω. Από την μία πολλοί λέμε ότι στο Internet ο καθένας γράφει ό,τι θέλει χωρίς να γνωρίζει και μας ενοχλεί αυτό και από την άλλη μόλις κάποιος επιχειρηματολογήσει και αναφέρει ότι δεν είναι άσχετος με το θέμα, μας ενοχλεί και αυτό.

Αποφάσισε τι θέλεις λοιπόν, εσύ και όλοι όσοι έχετε την ίδια νοοτροπία, ώστε να ξέρουμε και εμείς τι να κάνουμε.

Μιας και το ανέφερες, φαντάζομαι ότι είσαι ο Ανδρέας Ζουρδός, ιδιοκτήτης της ιστοσελίδας που έχεις στην υπογραφή σου.

Σε αυτήν, αναφέρεις τα εξής:



Και ερωτώ, αν εγώ που απλά ανέφερα ότι έχω πτυχίο Στατιστικής έχω «πόλωση επιβεβαίωσης», εσύ τι έχεις που αναφέρεις λεπτομερώς τις σπουδές σου και έχεις σηκώσει κοτζάμ προσωπικό blog;

Φαντάζομαι ότι μιας και θεωρείς ότι εσύ δεν έχεις κάτι τέτοιο, αν έπρεπε να φανείς συνεπής στο ύφος και στην φρασεολογία σου, θα έπρεπε να πας στο blog σου και να αφαιρέσεις από το προφίλ σου τις αναφορές αυτές.



Φυσικά και θα πω ποιος είμαι στο blog μου και τι έχω σπουδάσει. Δεν μου αρέσει να διαβάζω ανυπόγραφες πληροφορίες και γι' αυτό δεν γράφω ανώνυμα , παίρνω 100% ευθύνη για αυτά που γράφω.
Δεν είναι κακό να λες πως έχεις σπουδάσει στατιστική Lao, αλλά δεν είναι επιχείρημα από μόνο του.Η ειδοποιός διαφορά είναι πως εγώ δεν ταμπουρώνομαι πίσω από το πτυχίο μου σε ότι γράφω , και λέω "έτσι είναι επειδή εγώ έχω πτυχίο" , στα άρθρα μου παραθέτω βιβλιογραφία . Εσύ Lao απλά στηρίζεις το επιχείρημά σου στο ότι έχεις σπουδάσει στατιστική. Καλές οι σπουδές αλλά δεν είναι επιχείρημα από μόνες τους, το γνωστικό υπόβαθρο έγκειται στον τρόπο σκέψης , όχι σε κάποιο χαρτί.

Lao
02-12-11, 15:13
Φυσικά και θα πω ποιος είμαι στο blog μου και τι έχω σπουδάσει. Δεν μου αρέσει να διαβάζω ανυπόγραφες πληροφορίες και γι' αυτό δεν γράφω ανώνυμα , παίρνω 100% ευθύνη για αυτά που γράφω.
Δεν είναι κακό να λες πως έχεις σπουδάσει στατιστική Lao, αλλά δεν είναι επιχείρημα από μόνο του.Η ειδοποιός διαφορά είναι πως εγώ δεν ταμπουρώνομαι πίσω από το πτυχίο μου σε ότι γράφω , και λέω "έτσι είναι επειδή εγώ έχω πτυχίο" , στα άρθρα μου παραθέτω βιβλιογραφία . Εσύ Lao απλά στηρίζεις το επιχείρημά σου στο ότι έχεις σπουδάσει στατιστική. Καλές οι σπουδές αλλά δεν είναι επιχείρημα από μόνες τους, το γνωστικό υπόβαθρο έγκειται στον τρόπο σκέψης , όχι σε κάποιο χαρτί.

Μου φαίνεται ότι δεν έχεις διαβάσει καλά τα posts μου στο forum.

Είπα ορισμένα πράγματα σχετικά με το γιατί υποστηρίζω ό,τι υποστηρίζω. Από κει και πέρα, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν θα κάτσω να κάνω μαθηματική ανάλυση και βιοστατιστική σε ένα forum.

Αντρίκο, έχω πάντα κάθε καλή διάθεση να ανταλλάσω απόψεις σε ένα forum, με όποιους περιορισμούς έχει αυτού του τύπου η επικοινωνία. Δεν δέχομαι όμως να έχει ο άλλος προσβλητικό ύφος, ιδιαίτερα μάλιστα όταν εγώ δεν έχω μιλήσει σε κανέναν έτσι, ούτε έχω κάτσει να βγάλω το ψυχολογικό προφίλ του Χ άλλου μέσα από ένα post και να λέω για «πόλωση επιβεβαίωσης» και άλλα φαιδρά.

Και για να κλείσουμε το θέμα ώστε να μην τρώμε άδικα ο ένας τον πολύτιμο χρόνο του άλλου, εσύ σαν Διατροφολόγος βγάζεις τα όποια συμπεράσματα βγάζεις από την οποιαδήποτε έρευνα με την δική σου ματιά. Επέτρεψέ μου όμως και εγώ σαν Στατιστικολόγος να έχω την δική μου, επίσης.

Καλή σου συνέχεια.

Andrikos
02-12-11, 15:33
Μου φαίνεται ότι δεν διάβασες καλά τα posts μου.

Είπα ορισμένα πράγματα σχετικά με το γιατί υποστηρίζω ό,τι υποστηρίζω. Από κει και πέρα, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν θα κάτσω να κάνω μαθηματική ανάλυση και βιοστατιστική σε ένα forum.

Αντρίκο, έχω πάντα κάθε καλή διάθεση να ανταλλάσω απόψεις σε ένα forum, με όποιους περιορισμούς έχει αυτού του τύπου η επικοινωνία. Δεν δέχομαι όμως να έχει ο άλλος προσβλητικό ύφος, ιδιαίτερα μάλιστα όταν εγώ δεν έχω μιλήσει σε κανέναν έτσι, ούτε έχω κάτσει να βγάλω το ψυχολογικό προφίλ του Χ άλλου μέσα από ένα post και να λέω για «πόλωση επιβεβαίωσης» και άλλα φαιδρά.

Και για να κλείσουμε το θέμα ώστε να μην τρώμε άδικα ο ένας τον πολύτιμο χρόνο του άλλου, εσύ σαν Διατροφολόγος βγάζεις τα όποια συμπεράσματα βγάζεις από την οποιαδήποτε έρευνα με την δική σου ματιά. Επέτρεψέ μου όμως και εγώ σαν Στατιστικολόγος να έχω την δική μου, επίσης.

Καλή σου συνέχεια.


Lao,
Επειδή αυτό που έχεις σπουδάσει είναι πραγματικά σημαντικό θα σε παρακαλούσα πολύ να γράψεις , έστω και εν συντομία, πού διαφωνείς στο στατιστικό σκέλος με οποιαδήποτε έρευνα, αλλά όσο μπορείς σε συγκεκριμένα σημεία, σε αυτές που παρέθεσε ο Aragon. Εδώ έκανες ένα τόσο μακροσκελές αρχικό ποστ και έγραψες ολόκληρη ανάλυση , αλλά επί της ουσίας πέραν του ότι είσαι στατιστικολόγoς δεν είδα που στηρίζεις την ένστασή σου στις έρευνες του άρθρου.

Lao
02-12-11, 15:50
Lao,
Επειδή αυτό που έχεις σπουδάσει είναι πραγματικά σημαντικό θα σε παρακαλούσα πολύ να γράψεις , έστω και εν συντομία, πού διαφωνείς στο στατιστικό σκέλος με οποιαδήποτε έρευνα, αλλά όσο μπορείς σε συγκεκριμένα σημεία, σε αυτές που παρέθεσε ο Aragon. Εδώ έκανες ένα τόσο μακροσκελές αρχικό ποστ και έγραψες ολόκληρη ανάλυση , αλλά επί της ουσίας πέραν του ότι είσαι στατιστικολόγoς δεν είδα που στηρίζεις την ένστασή σου στις έρευνες του άρθρου.

Αντρίκο, όπως σου είπα, δεν θα κάτσω να κάνω μαθηματική ανάλυση, ούτε βιοστατιστική σε ένα forum.

Παρεπιπτόντως, αν πρόσεξες, στο παρόν θέμα δεν επικεντρώθηκα σε μια συγκεκριμένη έρευνα, αλλά μίλησα γενικά. Έχω μιλήσει και πιο ειδικά σε άλλα θέματα, όπως π.χ. σε μια που είχε αναρτήσει ο Devil και το δείγμα ήταν γύρω στα 15 άτομα. Αν δεν βαριέσαι, μπορείς να ψάξεις τα μηνύματά μου και να το βρεις.

Παρόλαυτά, αν έχεις την καλοσύνη, υπέδειξέ μου συγκεκριμένες έρευνες (κοίταξα το παρόν θέμα και δεν κατάλαβα που ακριβώς αναφέρεσαι) και σου υπόσχομαι να τις κοιτάξω και να σου πω εν συντομία αν διαφωνώ σε κάτι.

Keirox
04-12-11, 23:31
Δεν θέλω να εισβάλω στην κουβέντα αλλα ότι και να λέτε τo ZMA δεν ανεβάζει τα επίπεδα τεστοστερώνης - τέλος.

Sources (Οι πιο πρόσφατες που βρήκα στο tex μου):

Wilborn CD, Kerksick CM, Campbell BI, Taylor LW, Marcello BM, Rasmussen CJ, Greenwood MC, Almada A, Kreider RB. Effects of Zinc Magnesium Aspartate (ZMA) Supplementation on Training Adaptations and Markers of Anabolism and Catabolism. J Int Soc Sports Nutr. 2004 Dec 31;1(2):12-20


Koehler K, Parr MK, Geyer H, Mester J, Schänzer W. Serum testosterone and urinary excretion of steroid hormone metabolites after administration of a high-dose zinc supplement. Eur J Clin Nutr. 2009 Jan;63(1):65-70. Epub 2007 Sep 19.