PDA

Επιστροφή στο Forum : Once Daily Multivitamin [iron free] (Natrol)



Roid Rage
22-11-11, 00:14
34630
34632


tip: ιδια με Twinlab, Daily One Caps Without Iron

Devil
22-11-11, 05:36
ποσες εχει μεσα και ποσο παει το μαλλι?

Roid Rage
22-11-11, 14:54
180 caps, 24,6$

average_joe
22-11-11, 19:01
νταξει τρελο bargain.
δηλ τιμη /δοσεις/ % ΣΗΔ δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις κατι αλλο.
βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις, εχει αδυναμα σημεια αλλα σε αυτη τη κατηγορια (180 caps/ 1 δοση) δεν πιστευω οτι μπορεις να απαιτησεις κατι καλυτερο.

εντυπωση παντως μου κανει το ποσοστο της νιασινης που ειναι μεγαλυτερο απο τις πιο πολλες γνωστες και "γερες" πολυβιταμινες.

Roid Rage
22-11-11, 19:10
H σχεση τιμης-αποδοσης ηταν το πρωτο κριτηριο οταν την εψαχνα. Η νιασινη ναι ειναι ψηλα, ενω τα υπολοιπα ειναι σε μισες δοσεις απο αλλες των 2/3 caps, αυτη ειναι σε ιδια δοση. Επισης και το χρωμιο, που σε αυτη τη μορφη του δεν ξερω τι παιζει, καλυτερα να ηταν nicotinate ή polynicotinate.

average_joe
22-11-11, 19:24
ναι τα chloride θεωρουνται ποιοτικως κατωτερα σε σχεση με τα chelated (και ειδικοτερα μακραν ανωτερα τα Albion chelates λ.χ. adam τσεκαρε τα συστατικα να δεις πως το γραφει ακριβως :thumbup:)

ελμερ
22-11-11, 22:18
την εχω αγορασει αυτη,τις πινω (οταν το θυμαμαι:)...μονο που εγω εχω παρει την εκδοση με το σιδηρο (εχω χαμηλο αιματοκριτη)....και γω ως μια φτηνη την πηρα επειδη δεν ειχε το βοτανο τις now multi που παιρνω συνηθως.....η μονη παρατηρηση που εχω να κανω ειναι πως τα ουρα ειναι τοσο φωσφοριζε ,σαν το γιλεκακι που φορανε οι τροχονομοι (εχω παρει αλλες 5-6 πολυβιταμινες και παλι φωσφοριζανε πολυ αλλα μ αυτη επαθα ενα ψιλοσοκ....:):welcome:

Lao
23-11-11, 02:47
Ως value for money, δεν το συζητάμε, είναι πολύ καλό προϊόν.

Φυσικά, δεν ξεχνάμε ότι είναι «μία την μέρα» άρα δεν περιμένουμε κάτι φοβερό.

Θέλω μόνο να το τονίσω τα εξής:

1. ΜΗΝ παίρνει κανείς 2 tablets την μέρα. Η Α είναι κατά 60% palmitate και 40% b-carotene, άρα σε κάθε ταμπλέτα αντιστοιχούν 6.000 IU A που παίρνουμε ό,τι και να γίνει. Η ΣΗΔ πλέον είναι 3.000 IU, το ανώτατο ασφαλές όριο 10.000 με 20.000 IU (ανάλογα, για μια ακόμη φορά τα πράγματα είναι μπερδεμένα).

2. Τα 150 mg C είναι λίγα. Όποιος θέλει, ας πάρει και παραπάνω.

3. Τα 400 IU D3 είναι επίσης λίγα. Προτείνω την λύση που έχω βρει εγώ, την D3 με τα 400 IU της NOW ή της Carlson ώστε να πηγαίνουμε στα 800 (η ΣΗΔ στις ΗΠΑ πλέον είναι 600 IU με ανώτατο ασφαλές όριο τα 2.000 IU).

4. Θεωρώ τα 7 mg μαγνήσιο σημαντικό μείον. Googlάρετε το μαγνήσιο να δείτε πόσο σημαντικό είναι, ψάξτε σε ποιες τροφές περιέχεται, τσεκάρετε τι τρώτε. Είναι πολύ πιθανόν να ΜΗΝ παίρνετε αρκετό, οπότε προτείνω επιπλέον.