PDA

Επιστροφή στο Forum : Chelated Magnesium (Carlson Labs)



Lao
23-11-11, 02:57
http://www.carlsonlabs.com/images/PRODUCT/large/088395056123.jpg



Magnesium is an essential mineral, important for many normal body functions, including maintaining proper heart rhythm, neuromuscular transmission, food metabolism and growth. 200 mg magnesium is provided from 1111 mg magnesium glycinate chelate.

http://www.carlsonlabs.com/images/supplementfacts/5612b.gif

Όσοι ενδιαφέρονται να πάρουν έξτρα μαγνήσιο, θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές.

Το έχω πάρει, το έχω βάλει στην καθημερινότητά μου.

Το πιο εμφανές αποτέλεσμα που έχω δει, είναι ότι είμαι γενικά λιγότερο πιασμένος μετά από έντονες προπονήσεις.

Highly recommended :thumbup:

Devil
23-11-11, 03:10
και γιατι δεν επαιρνες creatine mg chelated... κρεατινη και μαγνησιο... 2 σε 1 σαν το ultrex ενα πραμα να ουμ...:green:

Lao
23-11-11, 03:40
και γιατι δεν επαιρνες creatine mg chelated... κρεατινη και μαγνησιο... 2 σε 1 σαν το ultrex ενα πραμα να ουμ...:green:

:spank::spank::spank: :green:

Ξεχωριστά supps = ελευθερία κινήσεων :toast:

sofos
01-10-13, 08:18
@Lao βλεπω παλιοτερα το πηρες αυτο το μαγνησιο,δοκιμασα προσφατα της doctor best το Magnesium High Absorption 100% Chelated και με βοηθησε τρομερα σε θεμα υπνου...επειδη τωρα τα οικονομικα ειναι δυσκολα,και αυτο της carlson ειναι φτηνο και επειδη ξερω οτι εχεις δοκιμασει και της doctor best...ποιο προτεινεις?υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες στο θεμα απορροφησης?(αυτο παντως ειναι παρα πολυ οικονομικo)

liveris
01-10-13, 09:58
οντως ειναι πολυ οικονομικο...ατελειωτο το ειχα ποσους μηνες τα τελευταια χαπια ειχαν γινει σκονη..τωρα εχω της doctor best που παιρνω μερικες μερες..
εμφανη διαφορα δεν εχω δει..

spartan77
01-10-13, 10:21
το περιμενω οπου να ναι ερχεται! πραγματι πολυ οικονομικο και σε βγαζει για αρκετο καιρο :thumbup:

Lao
02-10-13, 14:05
@Lao βλεπω παλιοτερα το πηρες αυτο το μαγνησιο,δοκιμασα προσφατα της doctor best το Magnesium High Absorption 100% Chelated και με βοηθησε τρομερα σε θεμα υπνου...επειδη τωρα τα οικονομικα ειναι δυσκολα,και αυτο της carlson ειναι φτηνο και επειδη ξερω οτι εχεις δοκιμασει και της doctor best...ποιο προτεινεις?υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες στο θεμα απορροφησης?(αυτο παντως ειναι παρα πολυ οικονομικo)

Και εγώ της Doctor's Best χρησιμοποιώ ακόμα.

Σχετικά με την βιοδιαθεσιμότητα, όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Πάντως τα αποτελέσματα δεν φαίνεται να διαφέρουν.

Πάντως το μαγνήσιο, γενικά, είναι ΠΟΛΥ χρήσιμο και συχνά υποτιμημένο. Με μια μικρή έρευνα, μπορεί κανείς να δει ότι εμπλέκεται σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ διεργασίες μέσα μας και είναι κρίμα που σε πολλά και επώνυμα προϊόντα τα oxide δίνουν και παίρνουν...

sofos
03-10-13, 01:00
Και εγώ της Doctor's Best χρησιμοποιώ ακόμα.

Σχετικά με την βιοδιαθεσιμότητα, όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Πάντως τα αποτελέσματα δεν φαίνεται να διαφέρουν.

Πάντως το μαγνήσιο, γενικά, είναι ΠΟΛΥ χρήσιμο και συχνά υποτιμημένο. Με μια μικρή έρευνα, μπορεί κανείς να δει ότι εμπλέκεται σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ διεργασίες μέσα μας και είναι κρίμα που σε πολλά και επώνυμα προϊόντα τα oxide δίνουν και παίρνουν...

ετσι ειναι ειδικα αμα καταναλωνεις πολλα γαλακτοκομικα και πινεις πολλους καφεδες μετα εχεις θεμα ελλειψης και προσφατα σε ερευνα ειδα οτι αποβαλλεται παρα πολυ μαγνησιο με τον ιδρωτα σε αθλητες με εντονη σωματικη δραστηριοτητα...παντως με της doctor best ως τις 12 ημουν στο κρεββατι κ ειχα παρα πολυ καλη ποιοτητα υπνου...βλεπω καποιοι λενε και για το magnesium orotate οτι ειναι απ τα καλυτερα,αλλα ειναι πολλααα τα λεφτα....
ps τωρα λεω να παρω την μουλτι του γκασπαρι που βλεπω εχει καλο μαγνησιο κ εχω ενα θεμα εκει μια απορια,αν θες ριξε μια ματια :)

Lao
03-10-13, 01:29
ετσι ειναι ειδικα αμα καταναλωνεις πολλα γαλακτοκομικα και πινεις πολλους καφεδες μετα εχεις θεμα ελλειψης και προσφατα σε ερευνα ειδα οτι αποβαλλεται παρα πολυ μαγνησιο με τον ιδρωτα σε αθλητες με εντονη σωματικη δραστηριοτητα...παντως με της doctor best ως τις 12 ημουν στο κρεββατι κ ειχα παρα πολυ καλη ποιοτητα υπνου...βλεπω καποιοι λενε και για το magnesium orotate οτι ειναι απ τα καλυτερα,αλλα ειναι πολλααα τα λεφτα....
ps τωρα λεω να παρω την μουλτι του γκασπαρι που βλεπω εχει καλο μαγνησιο κ εχω ενα θεμα εκει μια απορια,αν θες ριξε μια ματια :)

Check: http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/magnesium/

sofos
03-10-13, 01:54
Check: http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/magnesium/

ναι το χω ξανα διαβασει αυτο το αρθρο,τωρα θα βγουμε λιγο οφ αλλα εγω αυτο ελεγα περι orotate http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/types-of-magnesium/

πανω κατω στο λινκ που σε δινω βλεπω καλα τα λεει αλλα αυτος πουλαει και minerals σε τετοια μορφη,οποτε ισως παινευει λιγο παραπανω αυτη την μορφη....

Lao
03-10-13, 01:56
ναι το χω ξανα διαβασει αυτο το αρθρο,τωρα θα βγουμε λιγο οφ αλλα εγω αυτο ελεγα περι orotate http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/types-of-magnesium/

πανω κατω στο λινκ που σε δινω βλεπω καλα τα λεει αλλα αυτος πουλαει και minerals σε τετοια μορφη,οποτε ισως παινευει λιγο παραπανω αυτη την μορφη....

Είναι ένας από τους λόγους που εμπιστεύομαι πολύ το Linus Pauling ;)

sofos
03-10-13, 02:08
Είναι ένας από τους λόγους που εμπιστεύομαι πολύ το Linus Pauling ;)

κατι τελευταιο για να τα ξεκαθαρισω στο μυαλο μου :green:
η συγκεκριμενη συμφωνα με το αρθρο σε αυτη εδω την κατηγορια δεν ειναι...
9. Magnesium Glycinate, Malate & Taurates

Chelated forms of magnesium holding moderate to low concentrations and higher levels of bioavailability. All three types of magnesium have a variety of uses, but none are as beneficial as the previous magnesium supplements listed above?

ενω αυτη που χρησιμοποιει ο γκασπαρι στη μουλτι του ειναι σ αυτη εδω την κατηγορια του αρθρου

1. Magnesium Amino Acid Chelate

A mineral chelate form of magnesium containing an ion of magnesium oxide connected to a mixture of some other form of amino acid. This could be a lactate, a glycine, aspartate or arginate, etc. The best chelated amino acid form of magnesium is aspartate or arginate.

σωστος? :)

Lao
03-10-13, 02:15
κατι τελευταιο για να τα ξεκαθαρισω στο μυαλο μου :green:
η συγκεκριμενη συμφωνα με το αρθρο σε αυτη εδω την κατηγορια δεν ειναι...
9. Magnesium Glycinate, Malate & Taurates

Chelated forms of magnesium holding moderate to low concentrations and higher levels of bioavailability. All three types of magnesium have a variety of uses, but none are as beneficial as the previous magnesium supplements listed above?

ενω αυτη που χρησιμοποιει ο γκασπαρι στη μουλτι του ειναι σ αυτη εδω την κατηγορια του αρθρου

1. Magnesium Amino Acid Chelate

A mineral chelate form of magnesium containing an ion of magnesium oxide connected to a mixture of some other form of amino acid. This could be a lactate, a glycine, aspartate or arginate, etc. The best chelated amino acid form of magnesium is aspartate or arginate.

σωστος? :)

Δεν ξέρω να σου πω κάτι «σωστό» εδώ. Υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με το ποια μορφή είναι η καλύτερη. Π.χ. η AOR, μια εταιρεία που πολλοί πίνουν νερό στο όνομά της, υποστηρίζει το malate, άλλος λέει το AAC, άλλος το glycinate chelate κτλ κτλ κτλ.

Προσωπικά δε νομίζω να υπάρχουν τραγικές διαφορές στην βιοδιαθεσιμότητα, άντε να μιλάμε για 5% ας πούμε.

Oxide να μην είναι μόνο (αν και ακόμα και αυτό έχει κάποιες φορές την δική του χρησιμότητα... :green:)

am13704
12-05-15, 12:18
Λαο να σε ρωτησω εδω. Μπορεις να παρεις το μαγνησιο μαζι με την καζεινη πριν τον υπνο ή θα εχεις προβλημα απορροφησης οπως με τον ψευδαργυρο ;

Επισης βλεπω οτι στο serving size που ειναι 2 χαπια περιεχονται 200mg μαγνησιο , ενω στο zma ειναι 400mg στα 3 χαπια. Θελω να πω δηλαδη , θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα σε θεμα ποιοτητας υπνου με το ζμα , αφου εδω περνεις την μιση ποσοτητα μαγνησιου;

Μολις τωρα προσεξα οτι η συνθεση του εχει αλλαξει και πλεον περιεχει και magnesium oxide!!!!

Lao
12-05-15, 15:43
Λαο να σε ρωτησω εδω. Μπορεις να παρεις το μαγνησιο μαζι με την καζεινη πριν τον υπνο ή θα εχεις προβλημα απορροφησης οπως με τον ψευδαργυρο ;

Επισης βλεπω οτι στο serving size που ειναι 2 χαπια περιεχονται 200mg μαγνησιο , ενω στο zma ειναι 400mg στα 3 χαπια. Θελω να πω δηλαδη , θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα σε θεμα ποιοτητας υπνου με το ζμα , αφου εδω περνεις την μιση ποσοτητα μαγνησιου;

Μολις τωρα προσεξα οτι η συνθεση του εχει αλλαξει και πλεον περιεχει και magnesium oxide!!!!

Το τι δουλεύει καλύτερα στον καθένα, είναι σχετικό. Trial and error, αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος.

Το πόσο καλά θα απορροφηθεί το μαγνήσιο μαζί με καζεϊνη δεν ξέρω. Προσωπικά, όταν παίρνω μαγνήσιο το παίρνω μαζί με κανονικό φαγητό, αλλά αυτό μπορεί να μην σημαίνει τίποτα για κάποιον άλλο.

Πράγματι, μόλις είδα ότι άλλαξαν την φόρμουλα και πρόσθεσαν oxide. Άρχισαν και αυτοί τις τσιπιές μου φαίνεται...

gymele
12-05-15, 19:29
το βαζουν για να το κανουν πιο ουδετερο απο αποψη pH νομιζω

Lao
13-05-15, 12:41
το βαζουν για να το κανουν πιο ουδετερο απο αποψη pH νομιζω

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, πάντως είναι δεδομένο ότι το oxide είναι το λιγότερο απορροφήσιμο (άρα ο οργανισμός το διασπάει και απορροφάει πιο δύσκολα, άρα...) και, φυσικά, η φτηνότερη μορφή. Έχει χρησιμότητες παρόλαυτά (π.χ. καθαρτικό) αλλά δε νομίζω ότι έχουν κάτι τέτοιο στο μυαλό τους...

gymele
13-05-15, 16:37
Buffered Chelated Magnesium Capsules provide magnesium bisglycinate chelate buffered with magnesium oxide to increase the pH (alkalinity) of the formula, making it more gentle on the digestive tract and easier to absorb.

Απο το site της Bluebonnet για το αντιστοιχο μαγνησιο τους

Lao
14-05-15, 16:34
Buffered Chelated Magnesium Capsules provide magnesium bisglycinate chelate buffered with magnesium oxide to increase the pH (alkalinity) of the formula, making it more gentle on the digestive tract and easier to absorb.

Απο το site της Bluebonnet για το αντιστοιχο μαγνησιο τους

Ναι, ΟΚ, μόνο που ο κάθε κατασκευαστής λέει τα δικά του στην προσπάθειά του να δικαιολογήσει γιατί φτιάχνει την Χ φόρμουλα όπως την φτιάχνει. Η Bluebonnet λέει αυτό, η AOR λέει ότι το καλύτερο είναι citrate-malate, άλλος βάζει μόνο oxide, κτλ κτλ κτλ.

Προσωπικά δεν βγάζω άκρη, μιας και κανένας δεν ελέγχεται και όλοι λένε τα δικά τους. Για τον λόγο αυτό, μένω στα facts τα οποία στην περίπτωσή μας είναι ότι το oxide είναι η φτηνότερη και λιγότερο βιοδιαθέσιμη μορφή μαγνησίου.